لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۵۸

سرخط خبرها

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: هدف تغییر رژیم نیست؛ فشار حداکثری بر ایران تا تغییر رفتار ادامه می‌یابد

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید اگر ایران به ۱۲ خواسته ای که پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرده، عمل کند، کشوری خواهد شد که مردمش آینده بهتری خواهند داشت.

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۱۱ تیر در نشستی خبری در مقر وزارت خارجه گفت «کشورهای نرمال» دیگر کشورها را مرعوب نمی کنند، موشک ها را توسعه نمی دهند، و مردم خود را فقیر نمی کنند.

برایان هوک گفت همانطور که وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد، هدف سیاست جدید آمریکا تغییر رژیم ایران نیست، بلکه تغییر رفتار رهبری ایران به سمتی است که مردم ایران واقعا خواهان آن هستند.

برایان هوک گفت یک بخش عمده استراتژی جدید آمریکا، کارزار اعمال «فشار حداکثری اقتصادی و دیپلماتیک» بر ایران است.

توئیت گیتا آرین خبرنگار ارشد صدای آمریکا از این نشست:

او گفت بخش اول تحریم های آمریکا علیه ایران از ۶ اوت (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) دوباره اعمال می شود و بخش های خودروسازی، تبادل طلا و دیگر فلزات را در بر می گیرد.

او همچنین گفت تحریم های بانکی و نفتی نیز از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) اعمال می شود. برایان هوک گفت آمریکا صنعت انرژی، مبادلات مربوط به صنایع نفت ایران و همچنین مبادلات با بانک مرکزی ایران را در ماه نوامبر تحریم می کند.

برایان هوک گفت تیم های مشترک وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا تا حالا به ۱۳ کشور سفر کرده اند و آنها را در جریان بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران قرار داده اند.

او گفت این تیم ها به کشورهای اروپایی و شرق آسیا سفر کرده اند و «پیام همکاری و هماهنگی» را با خود منتقل کرده اند.

او گفت بسیاری از کشورها با منافع آمریکا در مبارزه با اشاعه موشک ها، مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه شریک هستند.

برایان هوک گفت در همه سفرها، این تیم ها خطر ادامه تجارت با ایران را به دولت ها و بخش های خصوصی این کشورها گوشزد کردند.

برایان هوک گفت تا کنون بیش از ۵۰ شرکت به ویژه در بخش های انرژی و مالی قصد خود را برای خروج از بازار ایران اعلام کرده اند و آمریکا برای کشورها و شرکت ها روشن ساخته است که فشار بر ایران تا زمانی که «سیاست های بی ثبات کننده» خود را ترک نکند، ادامه می یابد.

آقای هوک گفت در روزهای آتی، و در راستای تلاش های اخیر او و یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می روند.

برایان هوک گفت تحریم های آمریکا هیچوقت کالاهای انسانی را هدف قرار نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۱.۵ سال زندان، ممنوع الخروجی و محرومیت؛ مجازات یک زن جوان برای شرکت در مراسم دانشجویی

بر اساس این خبرها که دوشنبه ۱۱ تیر منتشر شده، فرشته طوسی، فعال دانشجویی و دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه علامه طباطبایی به یک سال و نیم زندان محکوم شده است.

طبق این حکم که توسط قاضی صلواتی صادر شده، خانم طوسی همچنین به «دو سال محرومیت از حضور در احزاب و دستجات سیاسی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و مطبوعات و ممنوع‌الخروجی» محکوم شده است.

گفته می شود که این حکم در پی بازداشت فرشته طوسی در به دلیل شرکت در مراسم ۱۶ آذر سال ۱۳۹۵ و به اتهام تبلیغ علیه نظام صادر شده است.

این فعال دانشجویی پس از شرکت در آن مراسم توسط اطلاعات سپاه برای ۸ روز بازداشت شد.

صدور این حکم زندان برای فعال دانشجویی در حالیست که احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه سال گذشته نیز خبرساز شده و اعتراض‌هایی را در پی داشته است.

دانشجویان دانشگاههای تهران و علامه طباطبایی به احکام ۵ تا ۸ سال زندان برای این دانشجویان اعتراض کردند اما دادستان تهران اعتراض ها را نپذیرفت وبرخی از دانشجویان بازداشتی را به جریان‌های سیاسی خاص منسوب دانست.

برخی از نمایندگان مجلس نیز از دولت انتقاد کردند که دانشجویان بر اساس گزارش وزارت اطلاعات بازداشت شدند و وزارت علوم نیز اقدام خاصی برای رفع اتهام از آنها انجام نداد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل: شمار شهروندان سوری فراری از جنگ درعا از ۲۷۰ هزار نفر گذشت

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد شمار افرادی که به دنبال عملیات نیروهای ارتش بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در مناطق جنوبی سوریه ناچار به ترک خانه‌های خود شده‌اند، به ۲۷۰ هزار نفر افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، محمد هواری سخنگوی دفتر آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در اردن در گفت‌وگو با این خبرگزاری اعلام کرد، «آخرین بروزرسانی ها نشان می‌دهد که شمار آوارگان از مرز ۲۷۰ هزار نفر گذشته است.»

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه، عملیات گسترده‌ای را در شرق استان درعا آغاز کرده‌اند تا کنترل آن مناطق را از دست شورشیان مخالف دمشق پس بگیرند.

سازمان ملل متحد هفته گذشته گفته بود حدود ۱۶۰ هزار نفر در جنوب سوریه بر اثر این عملیات آواره شده و به مناطق نزدیک مرزهای مشترک با اردن و اسرائیل پناه برده‌اند.

این نهاد بین المللی پیشتر از وقوع یک فاجعه انسانی دیگر، مانند آنچه قبلا در غوطه شرقی رخ داد، هشدار داده است.

اردن و اسرائیل گفته‌اند اجازه عبور پناهجویان سوری از مرز را نخواهند داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک دیپلمات ایرانی هم همراه مظنون‌های «طرح بمب‌گذاری» نشست مجاهدین خلق بازداشت شد

یک دیپلمات ایرانی در میان شش مظنونی است که در بلژیک، آلمان و فرانسه به اتهام برنامه ریزی برای حمله به تجمع حامیان سازمان مجاهدین خلق ایران، که روز شنبه در پاریس برگزار شد، بازداشت شده‌اند.

پلیس بلژیک ابتدا روز دوشنبه از بازداشت دو بلژیکی ایرانی‌تبار خبر داد. یک دیپلمات سفارت ایران در پایتخت اتریش هم در آلمان دستگیر شد و به گزارش رویترز، سه نفر دیگر در فرانسه دستگیر شده‌اند.

جزئیات زیادی درباره هویت دیپلمات ایرانی منتشر نشده و کارکنان سفارت ایران در وین نیز برای اظهار نظر در دسترس نبودند. اما دادستانی بلژیک هویت او را «اسدالله. ای» و ۴۷ ساله اعلام کرده است.

رادیو فردا به نقل از خبرنگاران روزنامه آلمانی «بیلد» نوشت که دیپلمات ایرانی مظنون، ماده انفجاری کشف شده توسط پلیس را به دیگر دستگیرشدگان تحویل داده است.

خبرگزاری رویترز هم از قول دادستان‌های بلژیک نوشت، مقامات این کشور دو مظنون را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در اجتماع هواداران مجاهدین در پاریس، بازداشت کردند.

به گزارش رویترز، پلیس بلژیک هویت آنها را یک مرد ۳۸ ساله به نام امیر س و یک زن ۳۵ ساله به نام نسمیه ن معرفی کرده که روز شنبه به همراه ۵۰۰ گرم پروکسید استون بازداشت شدند.

این ماده انفجاری با استفاده از مواد شیمیایی که به راحتی در دسترس است، ساخته می‌شود. متهمان همچنین ابزاری برای آغاز انفجار در خودروی خود داشتند.

رویترز به نقل از یک منبع قضایی فرانسه که هویت او را فاش نکرده است نوشت، سه نفر که تبار ایرانی دارند در فرانسه، به دلیل ارتباط با دو مظنون دستگیر شده در بروکسل، بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی ضمن تایید این خبر از قول منابع آگاه امنیتی نوشت، این سه نفر روز شنبه بازداشت شدند، اما دو نفر بعدا آزاد شدند و یک نفر همچنان در بازداشت پلیس است.

این اخبار همزمان با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سوئیس منتشر می‌شوند؛ سفری که تهران می‌گوید برای همکاری جمهوری اسلامی و اروپا، پس از خروج آمریکا از برجام، اهمیت زیادی دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در حساب توئیتری خود نوشت، جمهوری اسلامی هر گونه خشونت و ترور را در هر جایی محکوم می‌کند و آماده همکاری در این پرونده است.

وی در ابتدای پیام خود در جمله‌ای کنایه آمیز نوشت، تعجب آور است که همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران و هیات همراه او به اروپا، این عملیات ادعایی مطرح می‌شود.

اجتماع موسوم به «ایران آزاد» که در آن هواداران سازمان مجاهدین خلق حضور داشتند، روز شنبه برگزار شد.

شورای ملی مقاومت ایران به رهبری مریم رجوی برگزار کننده این نشست بود.

در این نشست سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رد پای فساد دولتی در فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی

مقام های دولت می گویند برخی از جمله وارد کنندگان موبایل واردات را با ارز دولتی انجام داده اند اما کالا را به قیمت دلار آزاد فروخته اند.

بعد از جنگ کلامی بین مقام های دولت حسن روحانی، بالاخره فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی یا رسمی اعلام شد؛ فهرستی که شیر بی یال و کوپال نام گرفت. در این فهرست تنها نام ۱۵۰۰ شرکت آمده که کره، گوشت، نخود، لوبیا، کاغذ، لپ‌تاپ، تایر ماشین، یخچال،چای و قهوه‌ساز و ... وارد کرده اند و خبری از دانه درشت های وارد کننده، بخصوص در حوزه واردات خودرو و قطعه نیست.

جزئیات ۱۵۰۰ شرکت را که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد کرده‌اند، در این فایل ببینید:
نرخ ارز و دلار در صرافی و بازار ایران
فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی

انتشار این لیست هم جزئیات زیادی از رانت های اقتصادی و بعضی فساد مالی را نشان می دهد.

برخی می گویند چرا باید ایران که در شرایط سخت اقتصادی به گفته مقام های خود به سر می برد،‌۱۳ میلیون یورو صرف واردات عدس کند. پشت واردات عدس کیست؟‌

اختصاص ارز دولتی به کالاهای غیرضروری هم مورد توجه در این لیست است. در حالیکه اتوهای برقی تولید داخلی وجود دارد اما شرکت هایی توانسته اند چندصد هزار یورو ارز دولتی ارزان برای واردات دریافت کنند.

در این لیست همچنین شرکتی وجود دارد که در حوزه عمرانی و بتن فعالیت دارد اما به واسطه مناسبات با دولت توانسته ارز دولتی برای واردات چای دریافت کند. این در حالی است که تولید داخلی چای ایران روی دست چایکاران مانده است و آنها می گویند دولت با واردات به این صنعت آسیب زده اند.

شرکت خودروسازی «ماموت خودرو» هم با روابط خود برای واردات «چای ساز و قهوه ساز» ارز دولتی گرفت.

از سه ماه پیش که ناگهان ارزش دلار از سه هزار تومان به بیش از هشت هزارتومان رسید، دولت اعلام کرد به افراد واجد شرایط و واردکنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی می دهد. خیلی از مردم نگران اند که افراد صاحب نفوذ این ارز دولتی ارزان را گرفته و با قیمت تقریبا دو برابر به بازار متلاطم دلار وارد کنند.

خود مقام های دولت ایران اعتراف کرده اند که بعضی از وارد کنندگان مانند شرکت‌های موبایل و لوازم جانبی با این دلار دولتی، کالا وارد کرده اما کالاها را به قیمت بسیار بالاتر در بازار فروخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از وضعیت سلامتی محمد حبیبی، معلم زندانی

اعضای خانواده محمد حبیبی با اشاره به وخامت سلامتی این معلم زندانی، نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کردند.

«صدیقه پاک ضمیر» خواهر همسر محمدحبيبی، روز دوشنبه ۱۱ تیر با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که این معلم در زندان تهران بزرگ به عفونت ريه مبتلا شده و سلامتی او در خطر است.

«خدیجه پاک ضمیر» همسر آقای حبیبی نیز در گفت و گو با یکی از وبسایت های خبری گفت که همسرش با ضعف شدید جسمی روبرو شده و به ذات الریه مبتلا شده است.

خدیجه پاک ضمیر با بیان اینکه محمد حبیبی با تنگی نفس و تپش قلب دست و پنجه نرم می‌کند، گفت که همسرش به بیمارستان منتقل شد، اما تاکنون هیچ بهبودی در وضعیت سلامتی او دیده نشده است.

پیشتر، سازمان آموزش بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده بود.

بزرگترین اتحادیه معلمان جهان در بیانیه‌ای که سه شنبه ۱۵ خرداد خطاب به حسن روحانی منتشر شد، رفتار مسئولان زندان با معلمان زندانی از جمله آقای حبیبی را جرم و جنایت خواند و اعلام کرد: «در صورت بروز هر اتفاقی برای آقای حبیبی و دیگر معلمان زندانی، ما تمام ماموران ذیربط در این مسئله را مسئول می‌دانیم.»

سازمان آموزش بین‌الملل همچنین اعلام کرده بود که درگیری مردم برای آزادی و برابری در ایران دائمی و پایان ناپذیر است و معلمان ایرانی، کارگران و مردم ایران در حال حاضر خواستار گسترده ترین واکنش‌های ممکن از طرف گروه‌های بین‌المللی هستند.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد.

۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حدود دو هفته پیش، حسین تاج، وکیل آقای حبیبی گفت که ندادن مهلت برای تامین موکلش و برخورد ماموران و مسئولان زندان با این زندانی غیرمتعارف بوده است.

او توضیح داد که همسر محمد حبیبی که به دادسرای امنیت رفته بود، به طور اتفاقی با آقای حبیبی مواجه شد و او را پابرهنه و با لباس‌های پاره، در حالیکه هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت او دیده می شد، دیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تایمز: سپاه پاسداران ایران به «بهترین‌های طالبان» آموزش نظامی می‌دهد

عکس آرشیوی از سه پیکارجوی گروه اسلامگرای افراطی طالبان در افغانستان

تایمز، در گزارشی که روز دوشنبه در وبسایت آن نشریه منتشر شد، از قول منابع آگاه در افغانستان و پاکستان نوشت صدها پیکارجوی طالبان آموزش‌های پیشرفته‌ای از سوی نیروهای ویژه مراکز آکادمیک نظامی ایران دریافت کرده‌اند، که نشان دهنده تشدید حمایت تهران از آن گروه اسلامگرای افراطی است.

«آنتونی لوید» نویسنده این گزارش به نقل از مقام‌های افغانستان و طالبان می‌گوید که گسترده، کیفیت و دوره این آموزش‌ها «بی‌سابقه» است و نه تنها از تغییر در جنگ نیابتی آمریکا و ایران در افغانستان حکایت دارد، بلکه نشانه تغییر بالقوه در توانایی‌ها و اهداف ایران برای تاثیرگذاری بر جنگ افغانستان است.

وی از قول یکی از مشاوران سیاسی طالبان در شورای آن گروه در کویته پاکستان نوشت، «ارائه آموزش توسط ایرانی‌ها با دو درخواست همراه بوده است: این که ما باید بر انجام حملات علیه منافع ایالات متحده و ناتو در افغانستان تمرکز کنیم، و همچنین نیروی بیشتری را برای حمله علیه داعش به کار بگیریم.»

به گفته این مشاور ۳۸ ساله طالبان، که نخواست هویت خود را فاش کند، مذاکرات تهران و طالبان برای اعزام پیکارجو به ایران جهت دریافت آموزش از نیروهای ویژه نظامی ایران بهار امسال آغاز شد؛ هنگامی که پرزیدنت ترامپ برای اعلام خروج آمریکا از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آماده می‌شد.

این عضو ارشد طالبان، که پیشتر به عنوان کارشناس ساخت بمب در ولایت سنگین افغانستان فعالیت داشته، همچنین گفت که طالبان در ماه مه گذشته بهترین و کارآمدترین نیروهای جوان خود را در قالب گروه‌های کوچک به ایران فرستاد، که با مقام‌های ارشد نظامی دیدار و به اردوگاه‌های آموزشی منتقل شدند.

گفته می‌شود یکی از این اردوگاه‌های نظامی در استان کرمانشاه است، اما مقام‌های اطلاعاتی افغانستان گمان می‌کنند از اردوگاه‌های دیگری نیز در نقاط مختلف ایران برای این منظور استفاده می‌شود. منابع طالبان ادعا می‌کنند تا ۳۰۰ ویزا برای نیروهایی که قرار بود تحت آموزش قرار بگیرند صادر شده است.

نشریه تایمز در ادامه این گزارش از قول جانشین فرماندهی ارتش ملی افغانستان می نویسد، «طالبان هر روز قوی‌تر می‌شود و مناطقی که تحت کنترل خود در می‌آورند وسیع‌تر می‌شود. این در حالی است که همزمان نفوذ پاکستان بر طالبان ضعیف‌تر می‌شود. پاکستان دو دوزه بازی می‌کند و قابل اعتماد نیست.»

به گفته او «حمایت و پشتیبانی ایران از طالبان بوده که این اواخر چنین تاثیری گذاشته است. مساله تنها دادن تسلیحات – که معمولا ساخت روسیه و از نسل جدید هستند – نیست، بلکه موضوع آموزش و توصیه (های نظامی) است. ایران تا کنون نخواسته فشار زیادی وارد کند، اما تاثیر کارهایش بزرگ بوده است.»

به عقیده نویسنده تایمز، ایران مدت‌هاست که رویکردی دوجانبه در افغانستان را دنبال می‌کند. بطور تاریخی متحد دولت افغانستان و دشمن طالبان بوده، اما در سال‌های اخیر، و در حالی که روابط طالبان و پاکستان رو به فرسودگی گذاشته، نیروی قدس سپاه پاسداران حمایت بیشتری از طالبان به عمل آورده است.

به دنبال خروج واشنگتن از برجام، وزیر خارجه ایالات متحده ۱۲ شرط را جهت مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد که یکی از آن شروط، توقف حمایت تهران از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه، و پناه دادن به رهبران ارشد گروه تروریستی القاعده در ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ پیروزی رئیس جمهوری منتخب مکزیک را تبریک گفت

رئیس جمهوری آمریکا، که یکشنبه شب در یک پیام توئیتری ضمن تبریک به «آندرس مانوئل لوپز ابرادور» به مناسبت پیروزی اش در انتخابات روز شنبه مکزیک ابراز امیدواری کرده بود با او همکاری کند، روز دوشنبه گفت با آقای لوپز ابرادور به صورت تلفنی درباره مسائل امنیت مرزی صحبت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران پیش از دیدار با نخست وزیر هلند در کاخ سفید گفت، معتقد است رئیس جمهوری منتخب مکزیک می‌تواند به ایالات متحده برای رفع نگرانی‌هایش درباره امنیت مرزهای مشترک بین دو کشور کمک کند.

«آندرس مانوئل لوپز ابرادور» یک عوامگرای برخاسته از جناح چپ در عرصه سیاست مکزیک است که با وعده های خود دایر بر مبارزه با فساد و جنایات سازمان یافته توانست «خوزه آنتونیو مید» رقیب خود از حزب حاکم را شکست بدهد. «لوپز ابرادور» که پیشتر دو بار خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری مکزیک کرده و هر بار ناکام مانده بود، با تخطئه سیاست پرزیدنت ترامپ در دیوارکشی میان آمریکا و مکزیک، می گوید کاخ سفید باید با کشور و مردم مکزیک رفتار در خور احترامی داشته باشد.

دونالد ترامپ که با «انریکه پینا نیه تو» رئیس جمهوری کنونی مکزیک بر سر دیوار کشیدن و پیمان «نفتا» اختلاف نظر شدید داشت، در پیام احترام آمیزش به آقای «لوپز ابرادور» تاکید کرده است که دو کشور برای منافع آمریکا و مکزیک کارهای زیادی می توانند انجام بدهند.

از زمان روی کارآمدن دولت ترامپ در آمریکا مناسبات این کشور با همسایه جنوبی دچار تنش شده است. حمله مداوم پرزیدنت ترامپ به مهاجران مکزیکی، حمله به نفتا و پافشاری بر کشیدن دیدار سرتاسری در مرز با دو کشور از علل عمده تنش قلمداد شده اند.

اقدام اخیر دونالد ترامپ در وضع تعرفه بر کالاهای صادراتی مکزیک به آمریکا و واکنش تلافی جویانه مکزیک بر تنشها افزوده است.

با آنکه گفتگوها در باره بازنگری در نفتا- پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی- از زمان تصدی پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید میان این کشور با کانادا و مکزیک ادامه داشته اما تا کنون به توافقی میان ۳ همسایه منجر نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید تا پایان انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر صبر می کند و پس از آن یک نفتای جدید را امضا خواهد کرد.

«آندرس مانوئل لوپز ابرادور» در انتخابات یکشنبه پیروز شد. خوزه آنتونیو مید نامزد حزب حاکم انقلابی نهادینه و ریکاردو آنایا نامزد حزب محافظه کار اقدام ملی رقبای «ابرادور» بودند که نتایج انتخابات را پذیرفته و به او تبریک گفته اند.

این اولین انتخابات ریاست جمهوری برایِ حزب بازسازی ملی است، حزبی که از ائتلاف حزب چپ کارگری و حزب سوسیال جناح راست تشکیل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و روسیه تولید نفت را افزایش دادند؛ قیمت نفت کاهش یافت

با افزایش تولید نفت عربستان و روسیه، قیمت این کالا در بازارهای جهانی روز دوشنبه کاهش یافت.

افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و آسیا نیز که باعث لغزش در رشد اقتصادی آسیا شده در کاهش قیمت بی تاثیر نبوده است.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت با ۱ دلار و ۲۴ سنت به ۷۷ دلار و ۹۹ سنت رسید اما سپس در ساعت حدود یک بعد از ظهر به وقت گرین ویچ، به ۷۸ دلار و ۵۳ سنت افزایش یافت.

قیمت های نفت هفته گذشته به شدت افزایش یافته بود.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از عربستان خواسته بود برای جبران کاهش صادرات نفت ایران، تولید خود را افزایش دهد. تحریم های پیشین آمریکا علیه این کشور دوباره قرار است اجرا شود.

رویترز می گوید تولید نفت عربستان ۷۰۰ هزار بشکه در روز به نسبت ماه مه افزایش یافته است و به ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه رسیده است که بالاترین حد از نوامبر ۲۰۱۶ است.

تولید نفت روسیه نیز به گفته وزارت انرژی این کشور در ماه ژوئن به ۱۱ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز رسید. روسیه در ماه مه ۱۰ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به احکام اعدام ۸۵ نوجوان در ایران

در پی اعدام یک نوجوان در ایران که هنگام ارتکاب جرم ۱۴ سال داشت، سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد که حدود ۸۵ نوجوان دیگر در ایران در صف اعدام قرار دارند.

عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۱ تیر با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به اعدام ابوالفضل چزانی شراهی در روز ۶ تیر آن را نشان دهنده «نقض فاحش حق حیات کودک توسط دادگاه‌های ایران و پزشکان وابسته به پزشکی قانونی کشور» دانست.

اشاره این سازمان مدافع حقوق بشر به نظریه پزشکی قانونی است که به دادگاه اعلام کرده بود ابوالفضل جزانی شراهی هنگام ارتکاب قتل در ۱۴ سالگی «رشد و کمال عقل» داشته است.

این متهم که در ۱۹ سالگی در زندان قم اعدام شد، شهریور سال ۹۳ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری استان قم به خاطر وارد آوردن ضربات مهلک چاقو به یک مرد جوان طی یک نزاع در دی ماه ۹۲ به اعدام محکوم شد.

این حکم همان سال در آذر ۱۳۹۳ توسط دیوان عالی کشور تایید شد. حکم دادگاه بدوی در حالی تایید شد که در جلسه پزشکی قانونی پزشک متخصص اطفال حضور نداشت و حتی دادیار دیوان عالی کشور هم «عقیده به نقض حکم و ارجاع به دادگاه هم عرض جهت بررسی دقیق‎تر وضعیت رشد عقلی متهم» داشت.

دیوان عالی کشور یک سال بعد نیز در رسیدگی مجدد حکم اعدام را تایید کرد در حالیکه به نوشته عفو بین الملل، «رای کتبی دیوان کمتر از سه خط است و به هیچ کدام از نگرانی‌های جدی مطرح شده از سوی وکیل و دادسرا در مورد سن کم متهم، تعجیل در امر رسیدگی و ماهیت ناقص آزمایشات انجام شده در خصوص وضعیت رشد عقلی او» پرداخته نشده است.

عفو بین الملل همچنین با اعلام اینکه دست کم ۸۵ محکوم نوجوان در ایران در صف اعدام قرار دارند،از محمد کلهری، حمید احمدی، ابوالفضل نادری، بابک پولادی و مهدی خزائیانبه عنوان تعدادی از محکومان به اعدام نام برده است.

این سازمان از مقامات ایرانی خواست که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود برای لغو مجازات مرگ علیه کسانی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند احترام بگذارند و احکام اعدام تمام محکومان نوجوان را به مجازات‌های جایگزین تبدیل کنند.

این سازمان همچنین از نمایندگان مجلس خواستار اصلاح فوری قانون مجازات اسلامی و لغو کامل مجازات اعدام برای همه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود همچنین از پزشکان تقاضا کرد که از اعطای مشروعیت پزشکی به فرایند‌های قضایی که بر خلاف اصول پایه‌ای عدالت کیفری نوجوانان منتهی به صدور مجازات اعدام علیه افراد زیر ۱۸سال در زمان وقوع جرم می‌شوند، پرهیز کنند.

ایران عضو کنوانسیون بین المللی حقوق کودک است که افراد زیر ۱۸ سال را از مجازات اعدام مصون می‌دارد. با این حال برخی قضات جمهوری اسلامی به استناد «بلوغ شرعی»، افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال را کودک به حساب نمی‌آورند.

بهمن سال گذشته، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به افزایش اعدام محکومان زیر سن قانونی در ایران در ابتدای سال جاری میلادی، از حکومت ایران خواست اجرای حکم اعدام محکومانی که هنگام ارتکاب به جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند را متوقف کند.

زید رعد الحسین در آن هنگام اعلام کرد که سه نفر در ایران که هنگام ارتکاب به جرم ۱۵ یا ۱۶ سال داشتند در ماه ژانویه اعدام شدند و این در حالی است که حدود ۸۰ نفر دیگر که هنگام وقوع جرم زیر سن قانونی بوده‌اند در معرض حکم اعدام هستند.

این مقام ارشد حقوق بشری سازمان ملل در ادامه بیانیه‌ای که در همین زمینه منتشر کرده است تاکید کرد، «اعدام محکومان نوجوان تحت قوانین بین المللی، بدون هیچ ابهامی و صرف نظر از شرایط پرونده و ماهیت جرمی که آنها مرتکب شده‌اند، ممنوع است.»

به گفته او، در سال ۲۰۱۷، پنج محکوم در ایران که هنگام ارتکاب به جرم زیر ۱۸ سال داشتند اعدام شدند؛ اقدامی که نقض قوانین بین المللی حقوق بشر بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واردات نفت کره جنوبی از ایران شاید به پایین‌ترین سطح در ۳ سال اخیر برسد

واردات نفت از کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر ممکن است به پایین ترین سطح خود در سه سال گذشته برسد.

به گزارش رویترز منابع نفتی به این خبرگزاری گفته اند کره جنوبی با این حال امیدوار است که از معافیت آمریکا برخوردار شود.

آمریکا با بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، از کشورها خواسته است خرید نفت از ایران را قطع کنند.

رویترز می گوید خریداران نفت ایران به امید دریافت معافیت از تحریم های آمریکا، خرید نفت از ایران را کاهش می دهند و منتظر هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر کشورهای متحد را برای قطع خرید نفت ایران تحت فشار گذاشته است و از عربستان نیز خواسته است کمبود نفت ناشی از تحریم ایران را با افزایش تولید جبران کند.

رویترز می گوید خریداران نفت ایران در اروپا و هند از هم اکنون و قبل از اجرای دوباره کامل تحریم های آمریکا در ۴ نوامبر، واردات نفت از ایران را کاهش داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس «اف بی آی» یک مظنون به عملیات تروریستی در خاک آمریکا را بازداشت کرد

اداره آگاهی فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی از دستگیری یک مظنون تروریستی خبر داد که قصد بمبگذاری در مراسم بزرگداشت روز استقلال آمریکا را داشته است.

به گفته اف بی آی، «دِمِتریوس پیتس» فردی است که به حمایتش از القاعده اذغان کرده و روز یکشنبه پس از آنکه در گفتگو با یک مامور مخفی، قصدش برای بمبگذاری در راهپیمایی روز استقلال آمریکا در شهر کلیولند در ایالت اهایو را در میان گذاشته، دستگیر شده است.

مامور رسیدگی به پرونده «پیتس» در اداره اف بی آی کلیولند روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت اعتراف «دمتریوس پیتس» در بازجویی ها به تمایلش برای انجام یک حمله تروریستی در خاک آمریکا و نیز پیوستن به یک سازمان تروریستی خارجی مایه نگرانی است.

به گفته اداره آگاهی فدرال آمریکا، دمتریوس پیتس در گفتگوی روز یکشنبه اش با یک مامور مخفی اف بی آی، همچنین میل او به کشتار نظامیان آمریکایی و خانواده هایشان و نیز ماموران دولت فدرال و محلی را شرح داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلژیک دو نفر را به اتهام برنامه برای حمله به تجمع حامیان مجاهدین خلق بازداشت کرد

تصویر آرشیوی از پلیس ویژه بلژیک

بلژیک دو نفر را که متهم هستند برای حمله به اجتماع هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در فرانسه توطئه کرده اند، بازداشت کرد.

به گزارش رویترز، دادستان های بلژیکی روز دوشنبه گفتند که مقامات این کشور، این دو مظنون را به اتهام تلاش برای بمب گذاری در اجتماع هواداران مجاهدین در فرانسه، بازداشت کردند.

به گزارش رویترز، پلیس بلژیک متهمان را روز شنبه به همراه ۵۰۰ گرم ماده پروکسید استون بازداشت کرد.

به نوشته رویترز، این ماده انفجاری با استفاده از مواد شیمیایی که به راحتی مورد دسترس است، ساخته می شود. متهمان همچنین ابزاری برای آغاز انفجار در خودروی خود داشتند.

اجتماع موسوم به «ایران آزاد» که در آن هواداران سازمان مجاهدین خلق حضور داشتند، روز شنبه برگزار شد.

شورای ملی مقاومت ایران به رهبری مریم رجوی برگزار کننده این نشست بود.

در این نشست سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس تجمع یکشنبه شب خرمشهر را تایید کرد؛ وعده استاندار خوزستان برای آب سالم در روزهای آینده

در پی انتشار گزارش‌هایی از ناآرامی در چند شهر خوزستان و برگزاری تجمع های اعتراضی در حمایت از اعتراض مردم خرمشهر به بحران آب، فرمانده انتظامی آبادان وجود این اعتراض‌های شبانه را تایید کرد.

سیدمحسن تقی‌زاده، فرمانده انتظامی آبادان یکشنبه شب ۱۰ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت که گروهی از معترضان در منطقه سلیچ غربی عده‌ای تجمع کردند و در حین آن یک خودرو به آتش کشیده شد.

او با بیان اینکه اعتراض‌ها ربطی به کیفیت آب نداشت گفت: «در سمت دیگر بهمنشیر نیز روی پل نزدیک به میدان موسوم به سیدعباس، عده‌ای با ریختن بنزین، دهانه پل را آتش زده و راه را بر خودروهای عبوری بستند.»

از سوی دیگر، در پی ناآرامی‌ها در شهرهای استان خوزستان، استاندار یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی وعده داد که تا ۱۵ تیرماه انتقال آب شیرین به این دو شهر به پایان برسد.

اشاره استاندار به افتتاح مرحله دوم طرح انتقال آب غدیر به خرمشهر و آبادان در روزهای آینده است که از سوی مقام‌های دولتی در روزهای اخیر وعده داده شده است. این در حالیست که برخی از خبرنگاران داخلی ایران نوشته اند که این طرح از سال ۸۷ آغاز شد و قرار بود دو تا سه ساله به پایان برسد، اما تکمیل آن تا کنون طول کشیده است. به گفته وزیر کشور، پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه است.

حمایت از اعتراض‌های مردم خرمشهر

در پی تجمع‌های اعتراضی مردم خرمشهر به بحران آب در این شهر، هزاران نفر در شهرهای نزدیک به خرمشهر در استان خوزستان از جمله در اهواز مرکز این استان، بندر ماهشهر و سربندر، در حمایت از تجمع مردم خرمشهر برای وضعیت بد آب آشامیدنی، تجمع کردند.

فیلم های ارسالی به صدای آمریکا نشان می‌دهد صدها نفر در خیابان نادری اهواز یکشنبه شب و تا بامداد دوشنبه ۱۱ تیر، در خیابان با شعارها و یزله خوانی عربی، همراهی خود را با مردم خرمشهر نشان دادند.

یک فیلم ارسالی از تجمع اهواز را از اینستاگرام صدای آمریکا ببینید:

از شهرهای دیگر استان خوزستان فیلم های مشابهی منتشر شده است.

در بندر ماشهر صدها نفر در خیابان از یکشنبه شب تا بامداد دوشنبه ۱۱ تیر در خیابان ماندند و همراهی خود را با اهالی خرمشهر اعلام کردند.

فیلم اعتراض در بندرماهشهر را از فیسبوک صدای آمریکا ببنید:

همچنین از برخی نقاط دیگر، از جمله در «سربندر»، بخش مسکونی و غیر بندرگاهی بندر امام خمینی (بندر شاهپور) تجمع های مشابهی برگزار شد.

تجمع در سربندر را از توئیتر صدای آمریکا ببینید

اعتراض مردم این شهرها به برخورد حکومت ایران با معترضان به بحران آب در خرمشهر است.

از سه روز پیش وضعیت بد آب آشامیدنی موجب اعتراض و تجمع مسالمت آمیز مردم در خرمشهر شد اما شنبه شب، نیروهای نظامی و انتظامی به سوی مردم تیراندازی کردند.

مقام های محلی روز یکشنبه ۱۰ تیر ضمن اعلام اینکه کسی در این درگیری ها کشته نشد، وعده دادند مشکل آب خرمشهر به زودی حل می شود.

خرمشهر از شهرهای مهم ایران است که در زمان جنگ با عراق مدتی توسط صدام اشغال شد و به خونین شهر معروف شد. عدم توجه مسئولان به وضعیت مردم این شهر، اعتراض عمومی در فضای مجازی را هم به همراه داشت.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازتاب سخنان ذوالنور در فاکس نیوز | آمریکای دوران اوباما ۲۵۰۰ گرین کارت به خانواده مقامات ایران داد

شبکه فاکس نیوز گزارشی منتشر کرده است که در آن به نقل از مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشته است در جریان مذاکرات هسته ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعای که با واکنش سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما روبرو شد.

ذوالنور که از چهره های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می رود، نزدیک به یک هفته پیش در سخنانی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، مدعی شده است که این شهروندی ها یک لطف در حق مسئولان ایرانی مرتبط با حسن روحانی بوده و همچنین ادعا کرده است که این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه های کدام یک از آنها از این امتیازات بهره مند شوند، رقابت کنند.

او گفته است اگر امروز این ایرانی ها از آمریکا اخراج شوند، روشن خواهد شد که چه کسانی زدوبند دارند و منافع ملی ایران را مثل آب نبات به آمریکا فروخته اند.

شبکه فاکس نیوز می نویسد ذوالنور از کسی نام نبرد اما فرزندان چندین نفر از مقامات فعلی و پیشین ایران در آمریکا هستند. این شبکه از علی فریدون، فرزند حسین فریدون، برادر حسن روحانی و فاطمه اردشیر لاریجانی، فرزند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان نمونه نام برده است.

با این حال، فاکس نیوز نوشته است نشانه ای از اینکه این افراد در ماجرای برجام شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند وجود ندارد و روشن هم نیست که آیا منظور ذوالنور شهروندی است یا گرین کارت.

این شبکه همچنین واکنش ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما را منتشر کرده است که گفته حرفهای ذوالنور مزخرف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامزد چپگرا با فاصله زیاد پیروز انتخابات مکزیک شد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

«آندرس مانوئل لوپز ابرادور» ۶۴ ساله و همسرش «بئاتریث»

یک چهره شصت و چهار ساله چپگرا در انتخابات ریاست جمهوری مکزیک برنده شد. «آندرس مانوئل لوپز ابرادور» که با ادعای مبارزه با فساد مورد توجه قرار گرفته، از سوی رقبا به عوام گرایی متهم شده است.

با شمارش نیمی از آرای انتخابات ریاست جمهوری مکزیک آقای «ابرادور» توانسته ۵۳ درصد آرای شمارش شده را کسب کند و نزدیک ترین رقیب به او، کمتر از ۲۲ درصد آرای شمارش شده را دارد.

آقای «ابرادور» فعالیت سیاسی خود را از چند دهه پیش شروع کرد و از مدافعان حقوق مردم بومی مکزیک است.

وی بعد از اعلام نتایج اولیه، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری یکشنبه را راهگشای روابط بهتر با آمریکا دانست.

«ابرادور» گفت: ما به دنبال روابط دوستانه و توسعه طلبانه با دولت آمریکا هستیم که همیشه شامل احترام متقابل و دفاع از هموطنانمان خواهد بود، کسانیکه در آن کشور کار و زندگی می کنند.

«ابرادور» با اشاره به چالش هایِ داخلی در مکزیک گفت: مأموریّت اصلی دولت او ریشه کن کردن فساد خواهد بود و هرگز مردم را ناامید نخواهد کرد.

وی گفت: من قول می دهم که به اعتماد میلیون ها مکزیکی که من را انتخاب کردند خیانت نکنم. من صادقانه وعادلانه حکومت خواهم کرد. من شما را ناامید و پشیمان نخواهم کرد و به مردم خیانت نخواهم کرد.

مکزیک همواره با مشکل فساد گسترده در کشور مواجه بوده است.

پرزیدنت ترامپ نیز از پیروزی «ابرادور» استقبال کرده است. پرزیدنت ترامپ یکشنبه، در توئیتی به «ابرادور» تبریک گفت و نوشت: به «آندرس مانوئل لوپز ابرادور» به عنوان رئیس جمهور آینده مکزیک، تبریک می گویم. من بسیار مشتاق به همکاری با او هستم. کارهای زیادی باید انجام شود که به سود آمریکا و مکزیک خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی انتخابات گفته بود قصد دارد بین آمریکا و مکزیک دیواری بکشد اما تقبل هزینه این دیوار محل اختلاف رهبران دو کشور بود. رئیس جمهوری آمریکا معتقد است مکزیک باید این هزینه را بدهد اما رئیس جمهوری فعلی این کشور مخالف بود. مرز مکزیک اصلی ترین محل ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا است و عمدتا این افراد از مکزیک و کشورهای آمریکای مرکزی یا جنوبی هستند.

خوزه آنتونیو مید نامزد حزب حاکم انقلابی نهادینه و ریکاردو آنایا نامزد حزب محافظه کار اقدام ملی رقبای «ابرادور» بودند که نتایج انتخابات را پذیرفته و به او تبریک گفته اند.

این اولین انتخابات ریاست جمهوری برایِ حزبِ بازسازی ملی است، حزبی که از ائتلاف حزب چپ کارگری و حزب سوسیال جناح راست تشکیل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض هزاران نفر در شهرهای خوزستان در حمایت از مردم خرمشهر

در خیابان نادری و برخی نقاط دیگر شهر اهواز مردم در حمایت از مردم خرمشهر تجمع کردند.

هزاران نفر در شهرهای نزدیک به خرمشهر در استان خوزستان از جمله در اهواز مرکز این استان، بندر ماهشهر و سربندر، در حمایت از تجمع مردم خرمشهر برای وضعیت بد آب آشامیدنی، تجمع کردند.

فیلم های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد صدها نفر در خیابان نادری اهواز یکشنبه شب و تا بامداد دوشنبه ۱۱ تیر، در خیابان با شعارها و یزله خوانی عربی، همراهی خود را با مردم خرمشهر نشان دادند.

یک فیلم ارسالی از تجمع اهواز را از اینستاگرام صدای آمریکا ببینید:

از شهرهای دیگر استان خوزستان فیلم های مشابهی منتشر شده است.

در بندر ماشهر صدها نفر در خیابان از یکشنبه شب تا بامداد دوشنبه ۱۱ تیر در خیابان ماندند و همراهی خود را با اهالی خرمشهر اعلام کردند.

فیلم اعتراض در بندرماهشهر را از فیسبوک صدای آمریکا ببنید:

همچنین از برخی نقاط دیگر، از جمله در «سربندر»، بخش مسکونی و غیر بندرگاهی بندر امام خمینی (بندر شاهپور) تجمع های مشابهی برگزار شد.

تجمع در سربندر را از توئیتر صدای آمریکا ببینید

اعتراض مردم این شهرها به برخورد حکومت ایران با معترضان به بحران آب در خرمشهر است.

از سه روز پیش وضعیت بد آب آشامیدنی موجب اعتراض و تجمع مسالمت آمیز مردم در خرمشهر شد اما شنبه شب، نیروهای نظامی و انتظامی به سوی مردم تیراندازی کردند.

مقام های محلی روز یکشنبه ۱۰ تیر ضمن اعلام اینکه کسی در این درگیری ها کشته نشد، وعده دادند مشکل آب خرمشهر به زودی حل می شود.

خرمشهر از شهرهای مهم ایران است که در زمان جنگ با عراق مدتی توسط صدام اشغال شد و به خونین شهر معروف شد. عدم توجه مسئولان به وضعیت مردم این شهر، اعتراض عمومی در فضای مجازی را هم به همراه داشت.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: شورش در سراسر ایران به رژیم فشار آورد تا گسترش نفوذ در مدیترانه را رها کند

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز که روز یکشنبه پخش شد اشاره کرد که موج ادامه دار اعتراضات ضد حکومتی در سراسر ایران، جمهوری اسلامی را تحت فشار گذاشته است که به جای نفوذ نظامی در منطقه، روی اقتصاد مشکل دارش متمرکز شود.

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی با وجود «شورش در سراسر» کشور دیگر به مدیترانه فکر نمی کند و حالا به فکر مشکلات خودش است.

در ماه آوریل و در جریان سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا، دونالد ترامپ از لزوم مقابله با قابلیت ایران برای دسترسی به سراسر سوریه و دریای مدیترانه صحبت کرد.

او در کنفرانس خبری مشترک با ماکرون گفته بود ما باید یک مانع محکم در مدیترانه داشته باشیم که بسیار مهم است زیرا در غیراینصورت ایران مستقیما به مدیترانه می رسد.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه روز یکشنبه خود با فاکس نیوز همچنین تاکید کرد که آمریکا حتما شرکت های اروپایی را در صورتی که با ایران رابطه تجاری داشته باشند، تحریم می کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در تازه ترین موضع گیری درباره ایران به روشنی گفته است هر شرکت اروپایی که با جمهوری اسلامی ایران معامله کند، تحریم می شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز یکشنبه در گفتگویی که فاکس نیوز منتشر کرد، در پاسخ به مجری برنامه که پرسید آیا آمریکا شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران را تحریم خواهد کرد گفت: «البته که؛ قطعا این کاری است که ما انجام می‌دهیم».

این موضع پرزیدنت ترامپ در ادامه فشار ایالات متحده به رفتار پر خطر و تنش سازی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه است.

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد در صورتی که جمهوری اسلامی ایران به برنامه موشکی خود و حمایت از تروریسم ادامه دهد، تحریم های هسته ای را در ماه نوامبر باز می گرداند.

بازگشت تحریم‌های نفتی

موضع گیری پرزیدنت ترامپ پیامی مشخص به خصوص به کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا است که امیدوارند با معافیت آمریکا اجازه خرید نفت ایران را داشته باشند.

هفته پیش، یک مقام آمریکایی گفت که شرکت ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران وقت دارند.

از سوی دیگر اعلام شد که ژاپن و کره جنوبی به دنبال کسب معافیت از سوی آمریکا برای خرید از ایران هستند که بلومبرگ در گزارشی نوشت: آمریکا از ژاپن خواست با موضعی سخت‌تر، خرید نفت از تهران را متوقف کند.

بعد از خروج آمریکا از برجام چند کشور اروپایی از جمله آلمان اعلام کردند به روابط اقتصادی با ایران ادامه می دهند اما تحلیلگران می گویند با فشار و تحریم آمریکا این همکاری مدت زیادی نمی تواند ادامه یابد.

تولید نفت بیشتر توسط عربستان

رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیش هم از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه صبح به وقت شرق آمریکا در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کرد و به او توضیح داد که به خاطر ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا از عربستان می خواهد که تولید نفت خود را تا حدود دو میلیون بشکه برای توازن در بازار جهانی نفت افزایش دهد... قیمت بالاست! او موافقت کرد!

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

درخواست و موافقت عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در حالی است که تنها یک هفته پیش این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام اعضای کنگره آمریکا به نشست ایران آزاد: از آزادیخواهی مردم ایران حمایت می‌کنیم

در حالی روز شنبه گردهمایی مخالفان جمهوری اسلامی ایران با عنوان «ایران آزاد» در نزدیکی پایتخت فرانسه برگزار شد که تعداد زیادی از اعضای کنگره شامل سناتور یا عضو مجلس نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در پیام های کتبی و ویدئویی همراهی خود را با جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران اعلام کردند.

این پیام ها را در زیر می توانید بخوانید:‌

«نانسی پلوسی» رهبر اقليت دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا

«نانسی پلوسی» رهبر اقليت دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی به این گردهمایی گفت در ماموريت اشتراکی مان برای برقراری يك ايران دموكراتیک، آزاد و غير هسته ای، مجددا متعهد شويم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، افتخار من است كه سلامهای گرم خود را به حاميان و دوستان یک ايران آزاد برسانم.

امسال، دنيا مردان و زنانی كه شجاعانه برای حقشان در تظاهرات صلح آميز در سراسر كشور ايستادند، را نظاره كرد.

شجاعت و عزم آنها به همه ما انگيزه می‌دهد تا در ماموريت اشتراکی مان برای برقراری يك ايران دموكراتیک، آزاد و غير هسته ای، مجددا متعهد شويم.

آمريكا در همبستگی با همه مردان، زنان و كودكان ايرانی كه برای حق بيان آزادانه بدون ترس از شكنجه می جنگند، می ايستد.

ما با آنها برای احقاق صلح و ثبات در ايران و پايان دادن به حمايت رژيم از تروريست در جهان، می ايستيم و ما با آنها برای ساختن يك آينده امن، جايی كه كودكان ما بتوانند بدون ترس از تسليحات هسته ای زندگی كنند، می ايستيم.

تا وقتی كه ايرانيان به حقوق بشر، كرامت و آزادی كه مستحق آن هستند، نرسند، كار ما تمام نشده است.

«جان بوزمن» سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس

«جان بوزمن» سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس در پیامی به این گردهمایی گفت آمریکا از دموکراسی‌خواهی مردم ایران حمایت می‌کند.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

خانم مریم رجوی عزیز و شركت كنندگان كنوانسیون ایران آزاد ۲۰۱۸ در پاریس،

بسیار متشكرم كه از من دعوت كردید در این گردهمایی سخنرانی كنم و از عدم شركتم در گردهمایی پاریس در فرانسه، روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، عذر خواهی می‌كنم. همانطور كه می‌دانید، من یك عضو فعال كاكس حقوق بشر و دمكراسی در ایران هستم، كه هدفش برجسته كردن تلاشهای مردم ایران برای برقراری تغییر و دمكراسی به كشورشان می باشد.

من از افزایش آمار نقض حقوق بشر در ایران و اینكه رژیم ایران شهروندان خودش را مستمر تهدید به كشتن می‌كند، بسیار آزرده هستم.

آمریكا به دمكراسی، حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و حكم قانون همواره متعهد می باشد و از مردم ایران در فرخوان شان برای یك حكومت دموكرات كه به این حقوق و آزادی ها احترام می‌گذارد، حمایت می‌كند.

من همچنین به ایجاد ممانعت از ایران برای تولید برنامه تسلیحات هسته ای و فراهم كردن آن به عوامل غیردولتی، متعهد باقی می‌مانم.

آرمان شما با شكوه است و بسیار مهم است كه ما روی این مسائل به دیالوگ با هم ادامه بدهیم. امیدوارم كه یك گردهمایی پرباری باشد و برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.

«باب منندز» سناتور دمكرات نیوجرسی

«باب منندز» سناتور دمكرات نیوجرسی و عضو ارشد كمیته روابط خارجی سنا در پیامی به این گردهمایی گفت به آینده ایران بدون جنایت و سرکوب خوشبین هستم.

متن کامل این پیام که به صورت ویدئویی در این نشست پخش شد، به شرح زیر است:

عصر بخیر، سلام، درود. خوشحالم كه این فرصت را دارم تا سازمان جوامع ایرانی آمریكایی در ایالات متحده را خطاب قرار دهم. هر روز شما بدبختی ایرانیان را كه تحت یك رژیم سركوبگر و وحشی ساكت مانده اند، روشن می‌كنید و من با دیدگاه شما برای یك آینده روشن برای ایران، هم نظر هستم. آینده ای كه همه ایرانیان بدون ترس زندگی كنند و از یك دولتی بهره مند باشند كه بطور فوق العاده نماینده اراده شهروندان ایران باشد، به حقوق بشر احترام بگذارد و به حكم قانون متعهد باشد.

در سراسر منطقه با حمایت روسیه، رهبران ایران در پی گسترش ردپای خود در سوریه و عراق هستند. و ما می‌دانیم كه حزب الله به اختلافات در سراسر منطقه شخم می‌زند.

ایران به تهدید امنیت ملی و اعتماد آمریكا در منطقه، ادامه می‌دهد. به اتخاذ یك برنامه موشكی جنگی و بالستیكی ادامه می‌دهد. به قراردادن خود در كنار پوتین ادامه می‌دهد و به تامین سلاح و منابع تكنیكی به حوثیهای یمن، ادامه می‌دهد.

رژیم وحشی بشار الاسد در سوریه كاملا برای بقای خود به تهران متكی است و همانطور كه به تامین مالی، تسلیحاتی و منابع به تروریستها در منطقه ادامه می‌دهد، مردم ایران تحت یك رژیم ظالم با هیچگونه احترام برای حقوق بشر پایه ای و هیچگونه سرمایه اقتصادی در سیستم رفاهی آنها، رنج می‌برند.

حمایت شما سال گذشته، هنگامیكه من لایحه ۲۰۱۷ دوحزبی كه ایران را در فعالیتهای بی ثبات كننده اش، پاسخگو دانست، معرفی كردم، حیاتی بود. لایحه ما نه فقط ایران را در برابر تولید مداوم موشكهای بالستیكی اش و ادامه حمایتش از تروریسم، مسئول قرار می‌دهد، بلكه میدان حقوق بشر و نقض تحریم تسلیحاتی مطلوب تحریمها را گسترش می‌دهد.

سپاسگذارم كه گردهم آمدید و می‌گذارید صدایتان شنیده شود. من همواره از عدالت و حقوق بشر، صلح و امنیت و بالاتر از همه، حقوق همه ایرانیان برای آزادی پایه ای، حمایت می‌كنم.

«تد پو» عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس

«تد پو» عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس در پیامی به این گردهمایی گفت سرزمین ایران، سرزمین تاریخی پارس برای ملاها نیست، بلكه برای شماست.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

به برادران و خواهران و هم مبارزین‌ام در ایران. به شما درود می‌فرستم. من نماینده كنگره ایالات متحده، تد پو از ایالت تگزاس هستم.

من نتوانستم امروز با شما باشم، اما بدانید كه در ذهنم با شما هستم. شور و عزم شما به من همیشه انگیزه بسیار قوی داده است.

ما در دوران تاریخی ایران زندگی می‌كنیم. خانواده و دوستان شما در ایران همچنان در خیابانها برای حقشان می‌جنگند. و تغییر برای ایران درراه است.

من به ملاها دوباره می‌گویم كه تغییر برای ایران در راه است. تجاوز، دستگیری و قتل وحشیانه مردم ایران توسط ملاها تظاهرات مردم علیه این رژیم نامشروع را، متوقف نخواهد كرد.

ایران رتبه اول در تروریسم در جهان را دارد. میلیاردها دلار به سوریه و یمن ارسال می‌كند و مزدورانش را در لبنان، عراق، بحرین، غزه و آمریكای جنوبی پشتیبانی میكند تا جنگ را شعله ور كند.

جمهوری اسلامی از مردم ایران می‌دزدد و اگر آنها جرات به صحبت كنند، با خشونت پاسخشان را می‌دهد. این یك رژیمی است در جنگ. جنگ با مردم خودش.

بعنوان یك قاضی سابق، من این رژیم را مجرم به جنایت جنگی می‌شناسم. جنایت جنگی علیه مردم ایران.

سالیان است كه مجاهدین خلق در خط مقدم بیرون راندن این رژیم نفرت انگیز بوده اند. خانم رجوی، شما یك قهرمان برای بسیاری، من جمله دختران و نوه های دختر من هستید و من همواره مفتخر بودم كه در كنار شما ایستاده ام.

هدف آزادی در ایران درست است. هیچوقت ساكت نخواهد ماند و با همدیگر ما با چالشهای زیادی مواجه شده ایم. شما خیلی برای هدف آزادی فدا كرده اید. شما حقیقت را گفته اید و رژیم را برای شرارتش افشا كرده اید.

جمهوری اسلامی رژیم تروریست و اوباش است. دوستان و خانواده شما توسط این رژیم زندان، شكنجه و به قتل رسیده اند. شما مجبور به ترك خانه هایتان، سكونت در كمپهای عراق و منقطه شدید. البته در همه اینها شما شجاعانه و جسورانه و دلیرانه ایستادید. اما مبارزه شما تمام نشده است، زیرا مبارزه برای آزادی در ایران تمام نشده است.

رژیم تهران یك تهدید برای صلح جهانی است، باید متوقف شوند. ملاها بی رحم هستند، ولی نگذارید كه این شیاطین شما را در شب بیدار نگهدارند، در حالیكه شما و عزم شما باید آنها را در شب بیدار نگهدارد.

در آخر، دموكراسی و عدالت پیروز می‌شود. سرتان را بالا بگیرید و به یاد داشته باشید كه شما در طرف درست تاریخ هستید. تاریخ دارد ورق می‌خورد. سرزمین ایران، سرزمین تاریخی پارس برای ملاها نیست، بلكه برای شماست. سرزمین شماست. كشور شماست. ملاها آنرا از شما دزدیده اند. از دزدان در ایران، آنرا پس بگیرید. آنرا پس بگیرید زیرا كه آزادی ارزش جنگیدن دارد. تسلیم نشوید، خسته نشوید. مشعل آزادی خاموش نمی‌شود.

من با افتخار در كنار شما می ایستم و یكروزی، یكروز نزدیك، ما شانه به شانه همدیگر در خیابانهای تهران آزاد، رژه خواهیم رفت. و همین است.

«بن كاردين» سناتور ارشد دموكرات از مريلند در سنای آمریکا

«بن كاردين» سناتور ارشد دموكرات از مريلند در سنای آمریکا در پیامی به این گردهمایی گفت مردم ایران به اندازه کافی جمهوری اسلامی را تحمل کرده اند و زمان تغییر فرا رسیده است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

دوستان عزيز،
مايل هستم كه سلامهای گرمم را به همه كسانی كه در كنوانسيون ايران آزاد امسال كه در پاريس برگزار شده، شركت می‌كنند، برسانم. سلامت مردم ايران، يك موضوع حياتی برای من است و به همين دليل خوشحال هستم كه اين برنامه وجود دارد تا به همه آگاهی بدهد و برای تغيير در ايران، حمايت جلب كند.

در دهه های گذشته از انقلاب ۱۳۵۷، ميليونها ايرانی زير وزن يك رژيم سركوبگر و سخت‌سر، مبارزه كرده اند. درحاليكه من افتخار مي‌كنم كه ايالات متحده آمريكا و بسياری ديگر همواره برای آزادی مردم ايران ايستاده اند، می‌دانم كه هنوز خيلی بيشتر می‌شود انجام داد تا خواهان تغيير شد. حاميانی مانند شما برای همه روشن می‌سازيد كه مردم ايران به اندازه كافی تحمل كرده اند و مشتاق تغییر هستند.

بسيار تراژيك است كه مردم كشور شما، مجبور بوده اند كه نقض پايه ای حقوق بشر و آزادی را در دهه های اخير، تحمل كنند. با تشكر از تلاشهايی مانند تلاشهای شما، چالشهايی كه مردم ايران با آن روبرو هستند، به توجهات بين المللی رسيده است.

من هر كدام از شما را بخاطر همه كارهايی كه انجام داده ايد تا روابط را بين مخالفين رژيم قوی كنيد و براي همه كارهايی كه در راستای دولتی كه منافع مردمش را نمايندگی كند، انجام داده ايد، ستايش می‌كنم. لطفا بدانيد كه من همواره دوست مردم ايران خواهم بود و قهرمان آنها در سنای ايالات متحده آمريكا.

بهترين آرزوها برای يك برنامه موفق و جشن شادمانی برای استقلال

«برد شرمن» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«برد شرمن» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت من و شما به آینده ایران امید داریم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، من نماینده كنگره، براد شرمن از به نام ترین شهرهای آمریكا، شرمن اوكس، كالیفرنیا هستم.

۲۲ سال است كه در كمیته خارجی كنگره، جاییكه برای من اولویت مبارزه برای حقوق بشر در ایران است، خدمت كرده ام و این با حمایت از یك ایران غیراتمی كه دموكراسی، سكولار و آزاد باشد، شروع می‌شود. برای همین مفتخرم كه یكبار دیگر امسال، قبل از گردهمایی بزرگ بین المللی برای ایران آزاد صحبت كنم. اما از زمانیكه من به این گردهمایی پارسال پیام رساندم، پیشرفتهای جدید اساسی صورت گرفته است، درحالیكه رژیم همچنان به اعدامهای گسترده، زندانی كردن خبرنگاران و سوخت رسانی به افراطی گری در منطقه، ادامه می‌داد.

هر روز ایرانیان ایستادند و گفتند ”كافیست“! كه هم برای خود و هم خانواده شان، تهدید بود. آنها به خیابانها آمدند تا فریاد بزنند، ”نه غزه، نه لبنان، نه سوریه، جانم فدای ایران“. ما در همبستگی با ایرانیان شجاع كه برای این فصل جدید مبارزه می‌كنند، ایستاده ایم.

هیچكدام از ما نمیدانیم كه برای این تظاهراتها، روشنتر بگویم، برای تظاهركنندگان، چه پیش خواهد آمد اما هركس كه در خیابانها اعتراض میكند باید بداند كه ایالات متحده دوست آنهاست. مبارزه شما، مبارزه ماست و ما در كنار شما در مقابل رژیمی كه هیچ اهمیتی به آزادی و رفاه مردم خودش نمیدهد، ایستاده ایم.

من می‌خواهم از خانم رجوی برای استمرار حمایتش از دموكراسی، حقوق زنان و اقلیتها در ایران، قدردانی كنم. دموكراسی و برابری فقط اصولی نیستند كه ما در اینجا داریم، حق همه مردم است و ما این آرمان را با ابراز حمایتمان از تظاهركنندگان شجاع در تهران، مشهد و سراسر ایران، داریم.

امسال من این افتخار را داشتم كه لایحه ۶۷۶ را در جلسه كنگره اداره كنم. این یك لایحه كنگره است كه دقیقا از همان مردم حمایت می‌كند. یكبار دیگر باید از مجاهدین خلق برای اینكه اولین سازمانی بودند كه برنامه هسته ای ایران را به توجه جهان در سال ۲۰۰۲ رساندند، قدردانی كنم.

نخبگان ایران هم باید بخاطر نقض فجیع حقوق بشر، نقض آزادی بیان، در تحریم قرار بگیرند.

در ماه مه گذشته، من نامه ای به رئیس جمهور ارسال كردم و خواهان اعمال تحریم به شركتهایی در هركجای جهان كه تكنولوژی سانسور به دولت ایران صادر می‌كنند، شدم. این لایحه نیاز به قانونی دارد كه من در قیام ۲۰۰۹ پشتیبانی كردم تا تصویب شود كه متاسفانه امروزه به اجرا گذاشته نشده است.

سال گذشته، من در معرفی لایحه ۲۰۱۷ تحریم تروریستی سپاه پاسداران، شركت داشتم كه از رئیس جمهور خواست كه سپاه پاسداران را بعنوان نهاد تروریستی نامگذاری كند.

من همچنین یكی از نویسندگان لایحه پاسخگویی ایران به حقوق بشر و گروگانگیری بودم كه در ماه آوریل در جلسه كنگره به تصویب رسید و علیه رژیم ایران برای دستگیریهای غیرقانونی چه آمریكایی و چه ایرانی، تحریم اعمال میكند. تحریمهایی مانند این، نه فقط روی تهران فشار وارد خواهد كرد كه آزار و اذیت مردم خودش را متوقف كند، بلكه كمك خواهد كرد كه رژیم را دوباره به میز مذاكره هسته ای بكشاند. تحت برجام، ما می‌توانیم رژیم را به خاطر اشتباهاتش در رابطه با عدم هسته ای بودن، نسبتا تحریم كنیم. این اشتباهات شامل فعالیتهایش در یمن، سوریه، در خیابانهای اصفهان و شیراز است. این اشتباهات عظیم هستند، لذا تحریمها هم باید بزرگ باشند.

یك ایران كامیاب باید یك ایران صلح آمیز باشد، جائیكه آزادی و حقوق بشر مردم ایران تضمین شود. شما به این آینده ایمان دارید، من به این آینده ایمان دارم و با همدیگر، به كار مان برای یك ایران سكولار، غیر هسته‌ای و دموكراتیك ادامه خواهیم داد، تا این هدف به حقیقت بپیوندند.

«شیلا جكسون لی» نماینده دموكرات از تگزاس

«شیلا جكسون لی» نماینده دموكرات از تگزاس در پیامی به این گردهمایی از منشور ۱۰ ماده ای مریم رجوی برای آزادی ایران حمایت کرد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

خوش آمد به همه شما كه عاشق آزادی هستید. من همراه شما فریاد برای آزادی را جشن می‌گیرم. من همچنین از یك ایران آزاد حمایت می‌كنم.

من نماینده كنگره، شیلا جكسون لی هستم، خیلی متاسفم كه نمی‌توانم حضوری در این مقطع خیلی مهم، همراه شما باشم، اما می‌خواهم كه تعهد و حمایت خودم را برای یك ایران سكولار، دموكراتیك، غیر اتمی و جمهوری، و از ۱۰ ماده ای خانم مریم رجوی ابراز كنم.

من ایمان دارم كه تغییر دموكراتیك در ایران، در دسترس ما است. نه فقط بخاطر اینكه رژیم در بحرانهای بسیاری فرو رفته، بلكه مانند شما، یك گروه بزرگ و درحال پیشرفت عاشقان آزادی در ایران و سراسر جهان هست.

من ایمان دارم كه تحت رهبری خانم مریم رجوی، دوست ما و رهبر این جنبش بزرگ كه در تلاش برای برقراری یك ایران بردبار و غیر اتمی بر مبنای جدایی دین از دولت و احترام برای حقوق بشر و كرامت برای همه ایرانیان است، من ایمان دارم كه آزادی در راه است. از همه شما برای كاری كردید، استحكامی كه نشان دادید، و اینكه چگونه روی پای خود ایستاده اید و از ۱۰ماده‌ای حمایت كرده اید، سپاسگذارم.

باید برای آزادی و كرامت انسان مبارزه كرد. باید برایش بایستید و باید جشن آن را بگیرید. همچنانكه در این ایام همدیگر را می‌بینید و در رابطه با آزادی سخن می‌گویید، ندای صدایتان به ایران خواهد رسید و آنهایی كه برای آزادی مبارزه می‌كنند و جدایی از این رژیم ظالم هستند، آنها پیروز خواهند شد.

من به شما برای این گردهمایی بزرگ تبریك می‌گویم و از رهبر بزرگ شما، مریم رجوی، كه تعهد خودش را به آزادی و حقوق بشر و كرامت توضیح و ابراز كرده، تجلیل می‌كنم.

ما همه باهم پیروز خواهیم شد. آنهایی كه خارج از ایران هستند، آنهایی كه در بسیاری از كشورها هستند، و برای آنچه كه شما ایستاده اید، می ایستند، ما در اتحاد می‌توانیم اینكار را انجام دهیم.

تسلیم نشوید. همچنان بایستید. برای آنچه كه حق است، بجنگید. هیچوقت تسلیم نشوید. برای كرامت، احترام و آزادی مبارزه كنید.

اگر همچنان قوی بایستید، آزادی در دسترس شما خواهد بود. از همه كارهایی كه انجام داده‌اید، سپاسگذارم.

«استیو كوهن» نماینده دموكرات كنگره از ایالت تنسی

«استیو كوهن» نماینده دموكرات كنگره از ایالت تنسی در پیامی به این گردهمایی گفت مردم ایران مستحق حکومتی دموکراتیک، سکولار و آزاد هستند.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:
به همه دوستان من در گردهمایی ایران آزاد، سلامهای خودم را به شما می‌رسانم. من یك حامی قدیمی برای مردم ایران برای ایران آزاد، بوده ام.

من نائب رئیس قانون، حقوق بشر و دموكراسی در كنگره هستم و به همین دلیل در كنار همه علتهای دیگر، افتخار من است كه امروز شما درود بفرستم.

من قویا از یك ایران آزاد كه دموكراتیك، سكولار و غیر اتمی باشد، حمایت می‌كنم. مردم ایران مستحق دولتی هستند كه به حقوق پایه ای و آزادیشان، اعم از آزادی بیان و اجتماع، برابری جنسیت و مذهبی، احترام بگذارد.

من همچنان نقض حقوق بشر رژیم ایران و حمایتش از تروریسم را محكوم می‌كنم.

من رژیم ایران را فرا می‌خوانم كه از جدایی دین از دولت، آزادی اجتماع و مطبوعات، برابری مرد و زن، اخلاق و حق اقلیتهای مذهبی و همزیستی صلح آمیز با سایر كشورها در منطقه و جهان، حمایت كند. به دوستان ایرانی آمریكایی، از اینكه در اینجا هستید، و برای حمایت بی نظریتان در مبارزه برای دموكراسی و حقوق بشر در ایران، سپاسگذارم.

شجاعت شما برای من و دیگر اعضای كنگره الهام بخش است و من در كنار شما می ایستم و امیدوارم كه ایران آزاد را دیدار كنم. متشكرم.

«جودی چو» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا

«جودی چو» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی از تلاش زنان ایرانی برای آزادی و دموکراسی تقدیر کرد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:


سلام، من نماینده كنگره، جودی چو از منطقه ۲۷ كالیفرنیا هستم و می‌خواهم بهترین آرزوهایم را برای یك كنوانسیون بین المللی ۲۰۱۸ موفق برای ایران آزاد، بفرستم.

متاسفم كه نتوانستم حضوری شركت كنم، اما از اینجا در واشنگتن به همه شما در پاریس، می‌خواهم بدانید كه من در همبستگی با شما در مبارزه شما برای آزادی، دموكراسی و حقوق بشر در ایران، ایستاده ام.

همچنین تحت تاثیر بسیاری از دانشجویان پژوهشگر، زندانیان سیاسی سابق، حامیان حقوق زنان و سایر رهبران كه یكبار دیگر برای این هدف مهم گردهم آمده اند، قرار گرفتم.

من بطور خاص تحت تاثیر زنان ایرانی علیرغم اینكه برایشان ریسك دارد، به خیابانها آمده اند. اما آنها تنها نیستند.

تصویر مبارزه آنها در سراسر دنیا به اشتراك گذاشته شده است و مردم با وجدان كه در همه جا هستند در كنار مردم ایران ایستاده اند، زیرا آنها هم خواهان آزادی برای رژیمی بسیار مستبد و شنیع كه لباس پوشیدن آنها را هم دیكته می‌كند، هستند.

زنانی كه امروز در زندانهای ایران هستند بخاطر جرم برداشتن روسری شان، قهرمانانی برای همه زنان در سراسر جهان كه برای برابری می‌كوشند، هستند. من از شجاعت آنها مفتخرم، اما در آرزوی روزی هستم كه زنان بخاطر ابراز خودشان نیاز به ریسك كردن ندارند. اما نقض حقوق بشر ایران فراتر از زنان می‌رود، فقط در سال گذشته، دولت مستبد ایران، هزاران را اعدام كرد.

بسیاری را بخاطر مواد مخدر و برخی بخاطر جرایمی كه در دوران كودكی مرتكب شده بودند. خبرنگاران بخاطر سخن حقیقت ، تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

آزادی بیان، اتحادیه و تجمعات همچنان برای مردم ایران بسیار محدود هستند. به این دلیل است كه من بسیار مفتخرم كه در كنار شما ایستاده ام و علیه این رهبر مستبد ایران، اعتراض می‌كنم.

من كارهای شما را برای برقراری یك ایران آزاد و دموكراتیك كه همراه با آمریكا و سایر (كشورها) كار می‌كند تا یك جهان امن را بسازند، قویا پشتیبانی می‌كنم، نه كشوری كه تروریستها را تامین مالی می‌كند یا مردم خودش را سركوب می‌كند.

پس یكبار دیگر برای همه كارهای مهم شما برای ترویج حقوق بشر و یك ایران آزادتر، سپاسگذاری می‌كنم. و بدانید كه من در پیوستن به شما در این تلاش، مفتخرم.

«رال روئیز» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«رال روئیز» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت امیدوارم كه ایران به جامعه بین المللی برای سازمان دادن آزادی اجتماعات و مطبوعات، برابری مرد و زن و برابری حقوق برای اقلیتهای قومی و مذهبی، بپیوندد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، من دكتر «رال روئیز»، نماینده منطقه ۳۶ كالیفرنیا هستم.

من مفتخرم كه این پیام را همراه حوزه‌ام كه در كنوانسیون بین المللی امسال برای ایران آزاد شركت می‌كنند، ارسال كنم.

من از ادامه تظاهراتها در ایران كه فراخوان به یك ایران دموكراتیك، آزاد، سكولار، غیرهسته ای و پایان دادن به دیكتاتوری رژیم حاكم، می‌دهند، استقبال می‌كنم. ما باید از ریشه های جنبش سیاسی در ایران حمایت كنیم تا به این تغییر با تضمین اینكه شهروندان ایرانی دسترسی نامحدود به اینترنت و اجتماع آزاد داشته باشند، دست پیدا كنند.

در این روند، امیدوارم كه ایرانیها بتوانند به آزادی خود دست یابند و بتوانند یك ایران سكولار، دموكراتیك و غیر هسته ای، برقرار كنند.

همچنین امیدوارم كه ایران به جامعه بین المللی برای سازمان دادن آزادی اجتماعات و مطبوعات، برابری مرد و زن و برابری حقوق برای اقلیتهای قومی و مذهبی، بپیوندد.

از سازمان جوامع ایرانی آمریكایی برای تلاششان در رسیدن به این هدف برای ایران آزاد، تشكر می‌كنم. باهم می‌توانیم این حقیقت را آماده كنیم.

«كن باك» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از کلروادو

«كن باك» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از کلروادو که عضو كمیته فرعی مهاجرت و امنیت مرزی و کمیته اصلاح های قانونی، تجاری و قانون ضداعتماد است،‌ در پیامی به این گردهمایی گفت تلاشهای شما برای رساندن صدای مردم ایران، فراموش نخواهد شد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

گردهمایی ایران آزاد عزیز در گردهمایی بزرگ پاریس،

این نامه را برای اینكه از مبارزه شما برای ایران آزاد، ستایش كنم. در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، هزاران ایرانی علیه رژیم سركوبگری كه از زور وحشیانه برای ساكت كردن صدای مخالفین استفاده می‌كند و بعنوان یكی از اصلی ترین پشتیبانان مالی از تروریسم است، ایستادند.

من از شما بخاطر شجاعت‌تان كه علیه رژیم ایران ایستادید، به آزادی فراخوان دادید، از حقوق بشر حمایت كردید، و برای یك دولت دموكرات بیشتر ایستادید، تشكر می‌كنم. تلاشهای شما برای رساندن صدای مردم ایران، فراموش نخواهد شد.

من گفتگوهای مهمی كه در این كنوانسیون صورت خواهد گرفت، را تحسین می‌كنم. از مشاركت مهم همه شما در اینجا تشكر می‌كنم. حالا می‌توانیم گفتگویی در رابطه با حقوق بشر، آزادی و یك دولت دموكراتیك در ایران شروع كنیم.

«پال گوسار» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از آریزونا

«پال گوسار» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از آریزونا در پیامی به این گردهمایی گفت می‌خواهم كه قدردانی عمیق خود را بخاطر تلاشهای شما برای تغییر رژیم در ایران، ابراز كنم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، به عنوان یك نماینده آمریكا، می‌خواهم كه قدردانی عمیق خود را بخاطر تلاشهای شما برای تغییر رژیم در ایران، ابراز كنم.

من نیاز ندارم كه نقض‌ها، نفرت و فتنه انگیزیهایی كه این رژیم انجام می‌دهد را برای شما باز تکرار كنم. شما همه آنها را به اندازه كافی می‌دانید.

اپوزیسیون شما معنوی است، اصولی است و پیروز خواهد شد. ایمان داشته باشید. آمریكا از شما حمایت می‌كند.

«داگ لامالفا» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«داگ لامالفا» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت من از شورای ملی مقاومت ایران حمایت می‌کنم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام و درود.

من نماینده كنگره، داگ لامالفا هستم. من امروز می‌خواهم با شما در رابطه با حمایت از یك ایران آزاد صحبت كنم؛ ایرانی با روند دموكراتیك انتخابات دولت، ایرانی كه به مردان و زنان احترام بگذارد، ایرانی كه بدنبال تكثیر در رقابت هسته ای نباشد، ایرانی كه اتفاقا مسئولیت و آزادی های فردی كه قبلا داشته را برگرداند، ایرانی كه بسیار كامكار بود.

تحت رژیم فعلی، مردم حق هیچ انتخابی را ندارند، مردم از آزادی واقعی برخوردار نیستند و حتی بعنوان یك شریك خوب تجاری هم در سراسر جهان حساب نمی‌شود. ایران منابع زیادی دارد، مردم بسیار خوبی دارد كه شریك خوبی برای خاورمیانه و سراسر جهان می‌توانند باشند، اگر از دولت درستی برخوردار بودند.

آنچه كه شورای ملی مقاومت انجام می‌دهد، من از آن حمایت می‌كنم، زیرا به برگرداندن ورق و برقراری یك دولتی كه به مردمش منصف است و مناسب آنچه كه مردم ایران نیاز دارند می‌باشد، كمك می‌كنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: پرزیدنت ترامپ از پوتین خواهد خواست که ایران را از سوریه خارج کند

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با همتای روس خود،‌ از او برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

آقای بولتون روز یکشنبه ۱۰ تیر در برنامه «فیس اف نیشن» در شبکه «سی. بی. اس» گفت احتمالی برای گفت‌وگوی گسترده‌تر با روسیه برای کمک به خارج کردن نیروهای ایران از سوریه وجود دارد. این قدم قابل توجهی رو به جلو خواهد بود تا با روسیه به یک توافق برسیم، این امکان‌پذیر است.

از او درباره «اعتماد» به روسیه سوال شد که آقای بولتون گفت که پیش از این هم آمریکا و روسیه در زمان دولت بوش،‌در مبارزه با تروریسم با هم همکاری داشته اند. زمانی که دو رهبر آمریکا و روسیه با هم دیدار کنند، می‌بینیم که چه می‌شود.

ایالات متحده آمریکا و اسرائیل بارها به حضور سپاه و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه اعتراض کرده اند و حتی چندبار ارتش اسرائیل مواضع سپاه را هدف حملات قرار داد.

مجری برنامه از آقای بولتون پرسید آیا اسد در حال پیروی در جنگ سوریه است که مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت فکر نمی‌کنم اسد مسئله راهبردی و استراتژی باشد، فکر می‌کنم ایران مسئله راهبردی است. فقط ادامه برنامه تسلیحات هسته‌ای آن نیست، بلکه حمایت گسترده آن‌ها از تروریسم بین‌المللی و نیروهای متعارف آن‌ها در خاورمیانه است. این نبرد در سوریه برای هفت سال ادامه داشته اما اکنون حضور ایران در سوریه و عراق و رسیدن آن‌ها به لبنان و حزب‌الله را شاهد هستیم.

بولتون افزود: این مسئله‌ای است که دو رئیس‌جمهور گفت‌وگویی مبسوط درباره آن خواهند داشت، چراکه تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای خروج از توافق نامناسب هسته‌ای، احیای تحریم‌ها و شروع تحمیل فشار بسیار بیشتر بر ایران، اثر بسیار زیادی برای تصمیم‌گیری آن‌ها دارد.

کاخ سفید تایید کرده که ۲۵ تیر، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند با هم دیدار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش نتانیاهو به اعتراضات خرمشهر و دیگر نقاط: اقتصاد ایران در حال سقوط است

در پی اعتراض های روزهای گذشته مردم خرمشهر به مشکل آب و همچنین نابسامانی اقتصادی و مشکلات بی آبی در مناطق مختلف ایران، نخست وزیر اسرائیل به این اعتراض‌ها واکنش نشان داد.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۱۰ تیر در سخنانی در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل طی سخنانی اعتراض‌ها و تظاهرات مردمی در ایران را واکنشی به اقتصاد در حال سقوط ایران دانست.

او گفت: « رژیم ایران تاثیر تحریم‌های اقتصادی قریب الوقوع را احساس می کند. اقتصاد ایران در حال سقوط است. باید داده‌ها در این زمینه را دید تا آن را باور کرد. ایران میلیاردها دلار را صرف تامین مالی تروریسم در جهان، و سیاست‌های تهاجمی‌اش در منطقه می‌کند. به جای این که برای مردمش سرمایه گذاری کند، و ایرانیان، به حق اعتراض می‌کنند.»

طی روزهای اخیر تجمع های اعتراضی در بازار تهران و چند شهر ایران در اعتراض به بالا رفتن شدید نرخ ارز، گرانی و رکود اقتصادی برگزار شد.

تجمع کنندگان شعار می‌دادند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.» برخی از معترضان هم علیه سیاست های جمهوری اسلامی درباره فلسطین شعار دادند.

روزهای جمعه و شنبه نیز مردم خرمشهر در اعتراض به کمبود آب و شوری آب آشامیدنی تجمع کردند و شعار دادند.

تجمع شهروندان خرمشهری شنبه شب به خشونت کشیده شد و ویدئوهایی از شلیک گاز اشک آور و تیراندازی پلیس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

یک روز پس از اعتراض‌ها در خرمشهر به مشکل آب در خرمشهر و تیراندازی ماموران به معترضان، مقام‌های محلی خوزستان از رفع شوری آب و بهتر شدن کیفیت آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز یکشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد که لوله انتقال آب به خرمشهر که دچار ترکیدگی شده بود، بازسازی شده و با از سرگیری فعالیت این لوله، کیفیت آب این شهر بهتر شده است.

فرماندار خرمشهر نیز با بیان اینکه شوری آب خرمشهر به ۳۰۰۰ میکروموس رسیده، گفت که وضعیت آب کاملا مطلوب است.

به گفته مقام‌های محلی خوزستان، با افتتاح خط مرحله دوم انتقال آب غدیر به خرمشهر و آبادان در روزهای آینده، مشکل آب این دو شهر به طور کامل رفع می شود. این در حالیست که برخی از خبرنگاران داخلی ایران نوشته اند که این طرح از سال ۸۷ آغاز شد و قرار بود دو تا سه ساله به پایان برسد، اما هنوز کامل نشده است. به گفته وزیر کشور، پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه است.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر کشور تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد؛ فیلم‌های منتشر شده خلاف ادعای رحمانی فضلی است

نیروهای یگان ویژه پلیس در بازار شوش تهران

در پی انتشار فیلمی از ماموران نیروی انتظامی که در جریان اعتراض‌های اخیر بازار تهران اموال مردم را تخریب کردند، وزیر کشور ایران تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد. هرچند او گفته هدف پلیس از تخریب بازداشت افراد بوده اما فیلم های منتشره خلاف این ادعا را نشان می دهد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۱۰ تیر، چند روز پس از انتشار ویدئوهایی که نشان می داد ماموران نیروی انتظامی اموال و مغازه‌های شهروندان را در جریان اعتراض‌های بازار تهران تخریب کردند، این تخریب‌ها را تایید کرد. به گفته او، پلیس اعلام کرده که گاهی برای بازداشت افراد ناچار به تخریب یا شکستن شیشه‌ها است.

برخلاف ادعای وزیر کشور، از جمله فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که پلیس قصدی برای بازداشت کسی ندارد و تنها در حال تخریب اموال مردم است.

همزمان، چهار نماینده مجلس در تذکری به وزیر کشور خواستار برخورد وزارت کشور با مامورانی شدند که به اموال مردم خسارت وارد کردند.

در این نامه که به امضای محمود صادقی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و الیاس حضرتی، نمایندگان تهران، رسیده است، امضا کنندگان خطاب به وزیر کشور نوشتند که ماموران به وسایل نقلیه و فروشگاهها خسارت وارد کردند و وزارت کشور باید با ماموران متخلف برخورد کرده و خسارت‌ها را جبران کند.

تخریب اموال شهروندان توسط ماموران پلیس در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ نیز صورت گرفت. در آن سال ماموران شیشه خودروهای افرادی که گمان می رفت از معترضان هستند را می شکستند و به برخی از خانه ها و مغازه ها آسیب جدی وارد می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مریم رجوی به فاکس نیوز: دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی رژیم تهران را وحشت زده کرد

مریم رجوی رهبر شورای ملی مقاومت ایران در یک گفتگوی اختصاصی با فاکس نیوز که روز شنبه ۹ تیر پخش شد، گفت ملاقات پرزیدنت ترامپ و «کیم جونگ اون» امواج نگران کننده ای به رژیم تهران فرستاده است.

خانم رجوی گفت: «ملاها با تغییر احتمالی در کره شمالی عمیقاً مخالف و از آن در هراس هستند. زیرا با این تجربه، دیگر توجیهی برای ادامه مماشات با رژیم ایران وجود ندارد».

وی افزود: تا آن روز سرنگونی آنها، ملاها برنامه هسته‌ای شان و سرکوب مردم را متوقف نمی‌کنند.

در این گفتگو، خانم رجوی خواستار توقف فوری «سیاست‌های قدیمی سه دهه گذشته» مبنی بر «مدارا» با رژیم ایران شد و تاکید کرد که اکنون نیاز به تغییر رژیم در ایران است.

فاکس نیوز شورای ملی مقاومت را «بزرگترین گروه ایرانیان مخالف رژیم» که تظاهرات ضد رژیم در ماههای گذشته را سازماندهی کرده، معرفی کرد.

رهبر شورای ملی مقاومت ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت همزمان با تلاش های مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی، سیاست مدارا کمک کرده که رژیم ایران در قدرت بماند. تنها راه برای جلوگیری از عواقب ناگوار این سیاست قدیمی مدارا با رژیم ایران، معرفی و به رسمیت شناختن مقاومت مردم ایران و سرنگونی حکومت استبدادی است.

در روز شنبه شورای ملی مقاومت میزبان نشست بزرگ سالانه خود با عنوان «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس بود که به نوشته «بنجامین هال» گزارشگر امور خارجی این شبکه، «بزرگترین تجمع ایرانیان مخالف رژیم» تاکنون بود.

در گردهمایی و تجمع روز شنبه، هزاران نفر از سراسر جهان و از جمله با حضور هیئتی از ایالات متحده شامل نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان، رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک و بیل ریچاردسون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل حضور یافتند.

نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان در توئیتر خود نوشت تقریبا ۱۰۰ هزار نفر جمع شدند و خواستار جایگزینی حکومت دیکتاتوری ایران شدند. گردهمایی ایران آزاد چشمگیر و قدرتمند بود. رهبران از سراسر جهان به پاریس آمدند تا آزادی برای مردم ایران را بخواهد.

استفان هارپر نخست وزیر پیشین کانادا از حزب محافظه کار نیز در توئیتی نوشت مفتخرم که برای آزادی و دموکراسی مردم ایران ایستاده ام. درحالیکه رژیم ایران تهدیدی علیه همه ماست، بیشترین ستمکاری این رژیم علیه مردم خود است. آزادی، عزت و عزت نفس ارزش های جهانی هستند.

همچنین فرانسس تاون‌سِند مشاور پیشین امنیت داخلی کاخ سفید در زمان دولت جورج واکر بوش نیز در توئیتی نوشت: مردم ایران یکبار دیگر در این هفته به خیابان ها آمدند تا به دیکتاتوری مذهبی خامنه‌ای پایان دهند. من در پاریس با صدهزار طرفدار آزادی ایران هستم. ما باید از اعتراضات ایران برای دموکراسی و آزادی حمایت کنیم.

او حساب های رئیس جمهوری آمریکا و کاخ سفید را در انتهای توئیت خود ذکر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تغییر کیفیت آب در خرمشهر یک روز پس از اعتراض ها؛ بحران آب در گوشه و کنار ایران

تجمع مردم خرمشهر مقابل مسجد جامع شهر در اعتراض به شوری آب و نبود آب آشامیدنی

یک روز پس از اعتراض‌ها در خرمشهر به مشکل آب در خرمشهر و تیراندازی ماموران به معترضان، مقام‌های محلی خوزستان از رفع شوری آب و بهتر شدن کیفیت آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز یکشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد که لوله انتقال آب به خرمشهر که دچار ترکیدگی شده بود، بازسازی شده و با از سرگیری فعالیت این لوله، کیفیت آب این شهر بهتر شده است.

فرماندار خرمشهر نیز با بیان اینکه شوری آب خرمشهر به ۳۰۰۰ میکروموس رسیده، گفت که وضعیت آب کاملا مطلوب است.

به گفته مقام‌های محلی خوزستان، با افتتاح خط مرحله دوم انتقال آب غدیر به خرمشهر و آبادان در روزهای آینده، مشکل آب این دو شهر به طور کامل رفع می شود. این در حالیست که برخی از خبرنگاران داخلی ایران نوشته اند که این طرح از سال ۸۷ آغاز شد و قرار بود دو تا سه ساله به پایان برسد، اما هنوز کامل نشده است. به گفته وزیر کشور، پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه است.

مشکل کمبود آب و شوری شدید آب لوله کشی در خرمشهر و آبادان، روز شنبه اعتراض‌های مردم خرمشهر را در پی داشت.

این اعتراض‌ها شنبه شب به خشونت کشیده شد و ویدئوهایی از تیراندازی ماموران و شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان منتشر شد. برخی گزارش‌ها هم حاکی از کشته شدن یک نفر از معترضان در این تیراندازی بود، اما معاون امنیتی وزارت کشور روز یکشنبه این موضوع را رد کرد.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از کوبا، کارکنان سفارت آمریکا در چین هم به «بیماری مرموز» مبتلا شدند

یک گارد پلیس چین در مقابل سفارت آمریکا در پکن.

بعد از گزارش یک «بیماری مرموز» برای دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا، اکنون از چین هم گزارش می‌شود که دست‌کم ۹ کارمند سفارت آمریکا به دلیل ابتلا به این بیماری مرموز، این این کشور خارجه شده اند.

وال استریت جورنال در گزارش خود نوشت، تاکنون دست‌کم ۹ نفر از کارکنان سفارت آمریکا در چین به دلیل مشکلات پزشکی و پس از احساس علایم غیرعادی از این کشور خارج شده‌اند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه با «وانگ یی» وزیر خارجه چین درباره این مسئله پزشکی نگرانی خود را در میان گذاشته است.

«بیماری مرمروز» کارکنان سفارت آمریکا پیش از این در کوبا گزارش شده بود. در یکسال اخیر بیشتر از ۲۰ نفر از کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا یا اعضای خانواده آنها دچار این بیماری شدند که نشانه‌هایی چون سرگیجه، سردرد، کاهش قدرت شنوایی و آسیب جزئی مغزی دارد.

هفته پیش هم وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، یک نفر دیگر از کارکنان سفارت این کشور در هاوانا پایتخت کوبا دچار بیماری مرموزی شده است که همراه با احساس فشار در جمجمه و به گوش رسیدن صداهای مزاحم است.

آمریکا و کوبا در اواخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به سمت عادی سازی روابط دیپلماتیک رفتند اما پرزیدنت ترامپ تابستان سال گذشته بهبود روابط با کوبا را کاملا لغو کرد و بعد از بیماری مرموز کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا، گفت کوبا مسئول این حملات است. کوبا هر گونه دخالت یا اقدام عمدی در این مورد را انکار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال نرگس محمدی به بیمارستان؛ نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی او شدند

همزمان با اعلام انتقال نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در تهران، به بیمارستان، برخی از نهادهای مدافع حقوق بشر ضمن درخواست برخورداری کامل این زندانی از مراقبت‌های پزشکی، خواستار آزادی او شدند.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی که یکشنبه ۱۰ تیر در وبسایت خود منتشر کرد، ضمن اعتراض شدید به تعلل مقام‌های مسؤول در اعزام او به زندان و پافشاری بر لزوم مداوای کامل نرگس محمدی، اعلام کرد که خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال حقوق بشر است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر و سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «نرگس محمدی تنها به خاطر ابراز عقیده، فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی و مخالفت با مجازات اعدام به زندان محکوم شده و نگه‌داشتن او در زندان غیر قانونی است.»

او افزود: «خانم محمدی باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود. ما از اعضای جامعه بین‌الملل، به‌ویژه کشورهایی که رابطه دوستانه‌ای با حکومت ایران دارند، می‌خواهیم تا در ملاقات با مقام‌های جمهوری اسلامی از آنان بخواهند تا نرگس محمدی و سایر زندانیان وجدان را آزاد کنند.»

عفو بین الملل نیز در پیامی توئیتری ضمن تاکید بر لزوم آزادی نرگس محمدی نوشت که مقام های جمهوری اسلامی باید اطمینان حاصل کنند که نرگس محمدی از مراقبت های پزشکی کامل برخوردار شود.

نرگس محمدی مدتی است که از درد ناحیه شکم (مشکوک به مشکل کیسه صفرا) و سنگ کلیه رنج می‌برد، تا روز شنبه ۹ تیر از انتقال او به بیمارستان در خارج از زندان جلوگیری شده بود و سرانجام عصر شنبه به بیمارستان اعزام شد.

«تقی رحمانی» همسر خانم محمدی، پیش از ظهر شنبه ۹ تیر در فیس بوک خود نوشته بود که خانم محمدی از شب قبل با درد سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است، این درحالیست که از دوسال پیش پزشکان بارها توصیه کرده بودند باید بستری شده و تحت مراقبت باشد.

آقای رحمانی عصر شنبه نیز در فیس بوک خود با اعلام اینکه خانم محمدی از حقوق خود محروم است، نوشت: « با وجود موافقت برای بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان اعزام هنوز صورت نگرفته است، چرا؟ »

از سوی دیگر، به نوشته وبسایت کلمه، محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی، با بیان اینکه خانم محمدی ناراحتی‌های مختلفی داشت که مثانه و کیسه صفرای او نیز به تازگی با مشکل مواجه شده بود، گفت که موکلش جمعه شب به بهداری منتقل شد.

او با بیان اینکه شنیده است خانم محمدی به بیمارستان منتقل می شود ابراز امیدواری کرد موکلش بتواند از آزادی مشروط استفاده کند.

خودداری از رسیدگی پزشکی مناسب به زندانیان سیاسی و عقیدتی، پیشتر موجب آسیب جدی برخی از زندانیان شده است. سال گذشته پزشکان ناچار شدند بخش بزرگی از صورت علیرضا رجایی، روزنامه نگار، را به دلیل پیشرفت بیماری سرطان او بردارند. آقای رجایی در زندان اجازه نیافته بود به بیمارستان رفته و به طور جدی تحت درمان قرار بگیرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا دولت روحانی در برخورد با دانشجویان، با دادستانی همکاری کرده است؟

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران

درحالیکه دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران و تعدادی از نمایندگان مجلس به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشتی اعتراض دارند، دادستان تهران برخی از دانشجویان بازداشتی را به جریان‌های سیاسی خاص منسوب دانست.

عباس جعفری دولت آبادی شنبه ۹ تیر در جمع خبرنگاران ضمن رد انتقادات به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراض‌های دی ماه سال گذشته، گفت برای پنج نفر حکم صادر شده که احکام صادره از یک تا پنج سال حبس است.

پیش از این برخی مقام های دولت از بازداشت دانشجویان ابراز بی اطلاعی کرده بودند اما دست کم یک نماینده مجلس می گوید نه تنها دولت بی اطلاع نیست بلکه وزارت اطلاعات با قوه قضاییه درباره برخی دانشجویان بازداشتی همکاری دارد.

برخی از نمایندگان مجلس و دانشجویانی که در هفته گذشته به احکام دانشجویان بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه گذشته انتقاد کردند، وزارت اطلاعات دولت روحانی را ضابط پرونده معرفی کرده و از دولت به شدت انتقاد کردند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز روز پنج‌شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «طبق اطلاع واصله، احکام سنگین علیه فعالان صنفی دانشجویی با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت تدبیر و امید صادر شده است.»

او سپس از رئیس جمهوری ایران به دلیل آنچه که «بستن دهان مخالفان» خواند، انتقاد کرد.

بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، تنها در هفته اول اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته دستکم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

ایالات متحده در ماههای گذشته بارها از سرکوب و بازداشت معترضان توسط حکومت ایران انتقاد کرده است. مقام های آمریکایی می گویند مردم ایران باید حق اعتراض و برگزاری تجمع داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شلیک حکومت به سوی معترضان در خرمشهر؛ دوباره بوی خون در «خونین‌شهر»

از عصر شنبه ماموران در شهر خرمشهر در مقابل معترضان آرایش نظامی گرفته بودند.

بعد از دو روز اعتراض مسالمت آمیز مردم در خرمشهر به وضعیت بد آب آشامیدنی، شنبه شب حکومت جمهوری اسلامی ایران به سوی آنها تیراندازی کرد.

هنوز از تعداد تلفات خبری نیست. برخی منابع غیر رسمی از مرگ دست کم یک نفر گزارش داده اند اما صدای آمریکا هنوز نمی تواند این خبر را مستقل تایید کند.

از عصر روز شنبه ۹ تیر، نیروهای امنیتی و انتظامی در شهر آرایش نظامی گرفته بودند اما با تاریک شدن هوا در چند محل تجمع مردم به آنها حمله کردند.

تصویری واضح از تیراندازی شنبه شب در خرمشهر به سوی مردم

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها نشان می دهد که ماموران به تحصن مردم در حوالی چهارراه «مطهری» در شهر خرمشهر حمله کرده اند.

پیشتر فیلم هایی از حمله ماموران به مردم معترض، به صدای آمریکا ارسال شده بود.

در فیلم هایی که شنبه شب منتشر شد همچنین صدای تیراندازی شنیده می شود.

فیلم هایی هم منتشر شده که ماموران در حال تخریب اموال عمومی هستند.

اعتراض به وضع بد آب

تجمع در خرمشهر از پنجشنبه آغاز شد. مردم این شهر در اعتراض به شوری و جیره‌بندی آب با برگزاری تجمعی در برابر محل برگزاری نماز جمعه، به زبان‌های فارسی و عربی شعارهایی علیه برخی از مسئولان این شهر سر دادند. آنها شعار می‌دادند: «مسئول بی‌لیاقت، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»، «به نام دین، ما را غارت کردند» و «فرماندار، برو گم شو».

بازتاب تیراندازی در «خونین شهر»

تیراندازی به سوی مردم معترض خرمشهر بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است.

این شهر که حکومت بعضا از آن به «خونین شهر» یاد می کند، در ابتدای جنگ عراق برای مدتی توسط ارتش صدام اشغال شد اما در نهایت آزاد شد.

سه دهه بعد از جنگ، مردم این شهر هنوز از نابسامانی ها انتقاد دارند.

برخی از واکنش ها را در زیر ببینید:

این کاربر با لحنی که مجری خبر در سال ۱۳۶۱ خبر آزادی خرمشهر را داد، نوشت:

یک کاربر با اشاره به اظهارات وزیر خارجه ایران که چندی پیش وجود برخی زندانیان سیاسی را رد کرده بود، به طنز نوشت ایران شهری به نام خرمشهر ندارد.

حمایت آمریکا از اعتراضات و انتقاد از سرکوب مردم توسط حکومت

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گردهمایی سالانه «ایران آزاد» توسط مخالفان جمهوری اسلامی در فرانسه

چندین سیاستمدار سرشناس آمریکایی در نشست «ایران آزاد» حضور داشتند.

مخالفان جمهوری اسلامی ایران، تداوم اعتراضات ضدحکومتی در ایران و نشانه های فزایندهٔ مشکلات در اقتصاد ایران را به دقت زیر نظر دارند. بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران، امروز در اجلاس همایش و گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا

نیوت گینگریچ رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعتراض های جاری در ایران را ادامه اعتراض هائی دانست که از یک دهه پیش شکل گرفته بود.

این سیاستمدار با سابقه آمریکایی روز شنبه ۹ تیر در حاشیه نشست ایران آزاد به صدای آمریکا گفت:‌به نظر من اعتراض ها به این علت است که رژیم سرکوبگر، فاسد و دیکتاتور است و منابع مردم را برای ماجراجویی هایش در خارج به هدر داده است. نتوانسته است به نیازهای مردم پاسخ دهد و در سطح فزاینده ای مردم را از خود مایوس کرده است. به باور من، شاهد اعتراض های بیشتری خواهیم بود و می توان انتظار داشت رژیم در مرحله ای سقوط کند.

مشاور پرزیدنت ترامپ

روز شنبه، همچنین «رودی جولیانی» شهردار پیشین نیویورک و از مشاوران پرزیدنت ترامپ نیز بر اهمیت خروج آمریکا از برجام و تاثیر تحریم های آمریکائی علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

آقای جولیانی به صدای آمریکا گفت: خروج از توافق و احیای مجدد تحریم ها تصمیم عاقلانه ای بود که پرزیدنت ترامپ گرفت. می توان حدس زد که این تحریم ها چه تاثیری خواهد داشت ضمن آنکه گویای این حقیقت است که پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا از اعتراض ها حمایت کرده است.

وی تغییر رژیم در ایران را تحولی توصیف کرد که به موقع عملی خواهد شد و گفت به باور من، تغییر رژیم در ایران صورت خواهد گرفت. نمی توانم بگویم چه روزی یا چه ساعتی. زمان آن سورپریز خواهد بود.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

یکی دیگر از سخنرانان نشست «ایران آزاد» بیل ریچاردسون سیاستمدار آمریکایی بود. او که در مقطعی سفیر آمریکا در سازمان ملل و فرماندار پیشین نیو مکزیکو بوده، بر اهمیت مناسبات آمریکا و اروپا و موضع گیری هایشان در مورد جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

وی نیز در حاشیه این نشست به صدای آمریکا گفت:‌ به نظر من مهم است که آمریکا روابط خوبی با اروپا داشته باشد، که امروز وجود ندارد. آمریکا باید در مورد اعمال تحریم ها علیه دوستان اروپایی اش ، محتاط باشد.

آقای ریچاردسون، فشارهای تجاری بر جمهوری اسلامی ایران را بهترین واکنش ممکن دانست و گفت: می دانم که فشارهای بیشتری بر ایران برای تغییردر رفتارش وارد شده است. من با چند شرکت نفتی اروپایی و شرکت های اروپایی صحبت کردم و شنیدم که آن ها نسبت به سرمایه گذاری در ایران تردید دارند. به نظر من این نوع فشاری است که باید بر ایران وارد شود.

وزیر خارجه سابق ایتالیا

«جولیو ترزی» وزیر خارجه سابق ایتالیا از دیگر سخنان گردهمایی «ایران آزاد» بود که روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک ها اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

دلائل منجر به جهشی عمده در اعتراضات ضدحکومتی در ایران در سال جاری، وضعیت اقتصادی ایران که به سرعت رو به وخامت است، و تداوم نقض حقوق بشر توسط حکومت در ایران، در کانون توجه سخنرانان اجلاس امسال این همایش و گردهمایی بین المللی سالانه در نزدیکی پاریس در فرانسه قرار داشت.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

  • گزارش تصویری: نشست «ایران آزاد» با حضور گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ از عربستان خواست به خاطر «ناآرامی ایران و ونزوئلا» دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند

رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه صبح به وقت شرق آمریکا در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کرد و به او توضیح داد که به خاطر ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا از عربستان می خواهد که تولید نفت خود را تا حدود دو میلیون بشکه برای توازن در بازار جهانی نفت افزایش دهد... قیمت بالاست! او موافقت کرد!

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

درخواست و موافقت عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در حالی است که تنها یک هفته پیش این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG