لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۵۸

سرخط خبرها

مایکل مک کال: آمریکا برای خارج کردن ایران از سوریه باید با روسها همکاری کند

مایکل مک کال، رئیس جمهوریخواه کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان، معتقد است که واشنگتن برای حل بحران سوریه و خارج کردن ایران از آن کشور، باید با روسیه همکاری کند.

او چهارشنبه ۲۷ تیر در سخنانی در اندیشکده آمریکن اینترپرایز وضعیت سوریه را بسیار پیچیده خواند و گفت که تنها استراتژی که احتمالا می‌تواند نتیجه بخش باشد، همکاری آمریکا با روسها است.

او گفت: «روسها آنجا هستند و اسد هم جایی نخواهد رفت. اگر بتوانیم با همکاری آنها ایران را بیرون کنیم، به نکته مثبتی دست یافته‌ایم. من پاسخ ساده‌ای برای وضعیت پیچیده آنجا ندارم. به دانشجویان رشته سیاست خارجه توصیه می‌کنم که در این زمینه تحقیق کنند. فعلا همه راهها به دمشق ختم می‌شود.»

این سخنان یک روز پس از آن بیان شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با شماری از قانونگذاران آمریکایی گفت که در مذاکراتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مورد لزوم پایان دادن به بلند پروازی‌های هسته‌ای و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران گفتگو کرده است.

او پیش جلسه با قانونگذاران، با تاکید بر برقراری صلح از طریق قدرت، در جمع خبرنگاران گفت که آمریکا با متحدان خود سخت برای صلح کار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا درباره خطر سرمایه گذاری در ایران

رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد این بانک در صورت سرمایه گذاری در ایران، عملیات جهانی خود را در معرض خطر قرار می‌دهد و لذا ترجیح می‌دهد در ایران سرمایه گذاری نکند.

ورنر هویر، در یک نشست خبری در کمیسیون اروپا گفت، این بانک بازوی اصلی اتحادیه اروپا برای ارائه وام است و در صورت ادامه همکاری با ایران، امکان دسترسی این بانک به سرمایه در بازارهای آمریکا به خطر افتاده و پیامدهای خطرناکی برای داد و ستدهای مالی این بانک بوجود خواهد آورد.

به گفته آقای هویر، این بانک در زمینه اوراق قرضه، مبلغ ۵۰۰ میلیارد یورو معادل حدود ۵۸۱ میلیارد دلار بدهکار است. این سخنان در حالی عنوان می‌شود که اتحادیه اروپا از این بانک خواسته بود با ایران تجارت کند تا به حفظ روابط اقتصادی این اتحادیه با ایران در مقابل تصمیم آمریکا به خروج از توافق برجام کمک کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وال استریت جورنال: اروپا می‌خواهد حساب‌های بانک مرکزی ایران را فعال کند

روزنامه وال استریت جورنال به نقل از چند مقام اروپایی اعلام کرد که این اتحادیه در نظر دارد حساب‌های قدیمی بانک مرکزی ایران را در بانک‌های مرکزی عضو این اتحادیه فعال کند، تا از این طریق بتواند به تعهدات خود در توافق برجام عمل کند.

به نوشته وال استریت جورنال، این اقدام احتمالا دولت‌های اروپایی را به طور مستقیم رو در روی تلاش‌های دولت پرزیدنت ترامپ برای تحریم اقتصادی ایران قرار می‌دهد.

اگر چه در این گزارش آمده است که مقام‌های بانک مرکزی اروپا به دلیل عدم اجرای مقررات مبارزه با پولشویی یا معیارهای اف ای تی اف، از سوی دولت ایران، تمایلی به ایجاد و تداوم ارتباط مالی با ایران ندارند.

مجلس ایران ماه گذشته با پیوستن به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، که یکی از پیمان‌نامه‌های سازمان ملل متحد است مخالفت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشمندان آژانس فضایی اروپایی برای فرستادن سفینه به عطارد آماده می‌شوند

سازمان فضایی اروپایی مستقر در آلمان

دانشمندان آژانس فضایی اروپایی برای ماموریت مهمی به سوی عطارد آماده می شوند. انتظار می‌رود سفینه این آژانس در ماه اکتبر، حدود سه ماه دیگر، از گویان فرانسه به فضا پرتاب شود.

سفینه بپی کلمبو، نتیجه همکاری آژانس فضایی اروپایی و آژانس هوا-فضای ژاپن است. هدف این ماموریت پرده برداشتن از راز و رمز این کوچکترین و نزدیکترین سیاره به خورشید در منظومه خورشیدی است که کمتر از هر سیاره دیگری مطالعه شده است.

این سفینه ساختار و میدان مغناطیسی این سیاره غیر قابل زیست و اثر خورشید و بادهای خورشیدی بر آن را مطالعه خواهد کرد.

اندریا اکوماتزو، مدیر پرواز سفینه بپی کلمبو، در مورد این ماموریت گفت: «در حال حاضر ما در اتاق کنترل اصلی مشغول تمرین پرواز هستیم. به هنگام تمرین اتفاق پیش بینی نشده‌ای روی داد و بخشی از تیم از اتاق کنترل بیرون رفته اند تا آن را تجزیه و تحلیل کرده و برای آن راه حل بیابند. این دقیقا همان چیزی است که ما برایش آموزش دیده‌ایم.»

انتظار می‌رود سفینه هفت سال در راه باشد و در دسامبر سال ۲۰۲۵ به مدار عطارد برسد. مدیر عملیاتی این سفینه می‌گوید آنها باید برای رویداد های پیش‌بینی نشده، تمرین کنند.

السا مونتانیون گفت: «هر مشکلی ممکن است روی دهد؛ مشکل می‌تواند در سفینه باشد یا در روی زمین؛ مشکل کامپیوتری، نرم افزار خطوط ارتباطاتی در اتاق کنترل، حتی مشکل اپراتورها. هدف از این تمرین، آموزش تصمیم گیری به تیم کنترل ماموریت است.»

آزمایش‌ها تا اواسط مرداد ادامه دارد تا اطمینان حاصل شود که ماموریت موفق خواهد شد.

درجه حرارات سطح عطارد به ۴۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد که مطالعه آن را بسیار مشکل و چالش برانگیز می‌کند.

تاکنون فقط دو سفینه عازم عطارد شده‌اند. یک سفینه ناسا که در دهه ۱۹۷۰ از کنار آن عبور کرد و سفینه دیگر ناسا که در سال ۲۰۱۱ به این سیاره رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق کاخ سفید و بوئینگ برای ساخت هواپیماهای ویژه رئیس جمهوری

تصویر آرشیوی از هواپیمای ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده، موسوم به «ایر فورس وان»

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد با شرکت بوئینگ قرارداد جدیدی را برای طراحی و ساخت دو فروند هواپیمای ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده، با قیمت‌های ثابت و تحویل تا سال ۲۰۲۴، امضا کرده است.

بنا بر اعلام سخنگوی کاخ سفید، مقدمات لازم برای جایگزینی دو هواپیمای کنونی «ایر فورس وان» ویژه رئیس جمهوری آمریکا – که عمر آنها اکنون به ۳۱ سال رسیده است – از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده بود.

مبلغ کل قرارداد دولت با بوئینگ ثابت بوده و ارزش آن ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار است؛ که در مقایسه با پیشنهاد قبلی که ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده، یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار کمتر است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر، ضمن انتقاد از توافق قبلی، بر لزوم کاهش هزینه‌‌های ساخت هواپیماهای مخصوص ریاست جمهوری و جلوگیری از تلف شدن مالیات‌های پرداختی شهروندان آمریکایی تاکید کرده بود.

کاخ سفید اوایل اسفند ماه گذشته اعلام کرده بود پرزیدنت ترامپ با شرکت بوئینگ برای سفارش ساخت دو هواپیمای جدید مخصوص رئیس جمهوری به یک «توافق غیررسمی» به همین مبلغ رسیده است.

هواپیمای ایر فورس وان (Air Force One) یک بوئینگ ۷۴۷‌-اس‌۸ (747-8s) است که ویژگی‌های خاصی مانند قابلیت پرواز به مدت طولانی در بدترین شرایط امنیتی، مانند وقوع یک جنگ هسته‌ای، را دارد.

این هواپیما به تجهیزات پروازی ویژه نظامی، و سامانه‌های دفاعی و مخابراتی فوق العاده پیشترفه مجهز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارشگران بدون مرز صدور حکم جدید زندان علیه سهیل عربی را محکوم کرد

سهیل عربی، زندانی عقیدتی، پس از اعتصاب غذا

در پی انتشار گزارش‌هایی از محکومیت جدید سهیل عربی، زندانی عقیدتی و فعال مدنی، که در حال سپری کردن شش سال حبس خود است، گزارشگران بدون مرز به این محکومیت واکنش نشان داد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه ۲۷ تیر در گزارشی در وبسایت خود، ضمن ابراز انزجار از محکومیت جدید سهیل عربی و همسرش نسترین نعیمی، از آزار این زندانی و همسرش توسط ماموران امنیتی و دستگاه قضایی انتقاد کرد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. اما در تیر ماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد.

او خرداد ماه امسال در حالیکه در اعتراض به وضعیت زندان مرکزی تهران، زندان فشافویه، دست به اعتصاب غذا زده بود، در یک پیام صوتی وضعیت داخل زندان را به شدت اسف بار خواند.

حال وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند گزارش داده است که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، سهیل عربی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و به اتهام توهین به مقدسات به پنج سال حبس محکوم کرده است.

به نوشته این سایت، نسترن نعیمی، همسر سابق سهیل عربی نیز طی حکمی توسط همان دادگاه، به اتهام توهین به مقدسات و معاونت در جرم سهیل عربی به تحمل یک سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش روز چهارشنبه خود از سختگیری دستگاه قضایی ایران نسبت به این زندانی عقیدتی به شدت انتقاد کرد و نوشت: «سخت‌گیری بی‌رحمانه دستگاه قضایی ایران علیه این شهروند-خبرنگار برای بازداشتن و تنبیه او از انتقادهایی است که نسبت به شرایط زندان خود و دیگر زندانیان در زندان نوشته است.»

گزارشگران بدون مرز وضعیت سلامت سهیل عربی را پس از اعتصاب غذاهای پی در پی و «رفتار غیرانسانی» مسئولان زندان، نامناسبت دانست.

این عکاس و شهروند خبرنگار زندانی، چندی پیش برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا گوگل را ۵ میلیارد دلار بابت «انحصارطلبی» جریمه کرد

مارگریت وستاگر کمیسر اتحادیه اروپا در حوزه رقابت تجاری - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه شرکت گوگل را به دلیل استفاده انحصارطلبانه از نفوذ بالا و سلطه سیستم عامل موبایل «اندروید» در بازار به ۵ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا می‌گوید این غول فناوری آمریکا با وادار کردن کاربران به نصب برنامه‌های ارائه شده گوگل، حق انتخاب مشتری را سلب می‌کند.

کمیسر رقابت اتحادیه اروپا گفته است که گوگل با ملزم کردن سازندگان تلفن همراه به نصب جستجوگر و مرورگر تولیدی آن شرکت خلاف قوانین اتحادیه عمل کرده است.

به گفته مارگریت وستاگر شرکت ها باید بر اساس شایستگی‌های خود و در چارچوب قوانین ضدانحصاری که در جهت تامین منافع مشتریان و بازار آزاد است، رقابت کنند.

گوگل در واکنش، با تاکید بر این که انتخاب‌های بیشتری را در اختیار هر مشتری قرار داده و آن را محدود نکرده است، می‌گوید به حکم اتحادیه اروپا اعتراض خواهد کرد.

جریمه تعیین شده برای گوگل بالاترین مبلغی است که تاکنون اتحادیه اروپا برای یک شرکت تجاری به دلیل رفتار ضدرقابتی یا انحصارطلبانه در حریم خود مقرر کرده است.

با این حال، خانم وستاگر معتقد است که با توجه به اندازه و ثروت گوگل این جریمه نامتناسب نیست.

شرکت آلفابت، مالک گوگل، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۳۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

گوگل سال گذشته نیز با شکست در یک دعوای حقوقی هفت ساله با مقام‌های مربوطه اروپایی، به پرداخت ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جریمه به دلایل مشابه محکوم شد.

این حکم در حالی صادر می‌شود که با تصمیم دولت ایالات متحده به اعمال تعرفه بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از اتحادیه اروپا، اختلاف تجاری بین دو طرف بالا گرفته است.

ایالات متحده می‌گوید اتحادیه اروپا دائما شرکت‌های آمریکایی را به بهانه‌های مختلف، مانند نقض قوانین رقابتی بازار آزاد و تخلف‌های مالیاتی، هدف قرار می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ: با پوتین درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران صحبت کردم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر روز سه شنبه در دیدار با شماری از قانونگذاران آمریکایی گفت در مذاکراتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مورد لزوم پایان دادن به بلند پروازی های هسته ای و فعالیت های بی ثبات کننده ایران گفتگو کرده است.

او پیش از این جلسه، با تاکید بر برقراری صلح از طریق قدرت، در جمع خبرنگاران گفت ما با متحدانمان سخت برای صلح کار می کنیم.

آقای ترامپ، دیدارش با رئیس جمهوری روسیه در هلسینکی را بسیار موثر توصیف کرد و افزود در مورد مسایل مختلف از جمله ایران با ولادیمیر پوتین مذاکره کرده است. آقای ترامپ گفت: ​«من و پرزیدنت پوتین درباره رشته مسائل مختلفی از جمله جنگ داخلی در سوریه و ضرورت ارسال کمک های انساندوستانه به مردم این کشور صحبت کردیم. ما همچنین درباره ایران و ضرورت جلوگیری از بلندپروازی های هسته ای و فعالیت های بی ثبات کننده این کشور صحبت کردیم. می دانید که ما از برجام خارج شدیم که یکی از بدترین توافق هایی بود که می توان تصور کرد. این اقدام ما تاثیر مهمی بر ایران گذاشته و به شدت ایران را تضعیف کرده است. امیدواریم در آینده ایران با ما تماس بگیرد تا شاید با آنها به توافق جدیدی برسیم و شاید هم نرسیم.»

آقای ترامپ گفت او با اعتقاد قوی بر این اینکه دیپلماسی و مشارکت در همه موارد بهتر از خصومت و درگیری است، با ولادیمیر پوتین وارد مذاکره شد. وی افزود موضوع دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را با رئیس جمهوری روسیه در میان گذاشت و تاکید کرد نسبت به توانایی جامعه اطلاعاتی آمریکا اعتماد کامل دارد و کاخ سفید به طور فعالی برای جلوگیری از دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۸ اقدام خواهد کرد و در توضیح چنین ادامه داد:​ «بگذارید با این شروع کنم که بگویم من حمایت و اعتماد کامل نسبت به جامعه اطلاعاتی عالی آمریکایی داشته و دارم و قویا احساس می کنم در حالی که اقدامات روسیه هیچ تاثیری در نتایج انتخابات نداشته، بگذارید این نکته را واضح بگویم، و این را چند بار گفته ام، من نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی را مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مداخله داشته، می پذیرم، اما می تواند افراد دیگری هم بوده باشند - بسیاری هستند. در مجموع اینکه هیچ تبانی وجود نداشته، مجلس نیز هم اکنون قویا به این نتیجه رسیده، و بسیاری از مردم قویا این را تایید کرده اند.»

پرزیدنت ترامپ بار دیگر گفت، باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مقامات اطلاعاتی دولت او از مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به خوبی آگاه بودند اما اطلاعات را مخفی نگه داشتند زیرا گمان می کردند هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات پیروز خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با قانونگذاران همچنین در مورد مسایل داخلی کشور و برنامه های آتی کاخ سفید صحبت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اقبال مرادی، فعال سیاسی کرد، در عراق ترور شد

اقبال مرادی

اقبال مرادی، فعال سیاسی کرد و پدر زانیار مرادی، زندانی محکوم به اعدام، در کردستان عراق ترور شد.

برخی از رسانه‌های محلی و کاربران شبکه‌های اجتماعی چهارشنبه ۲۷ تیر گزارش دادند که جسد اقبال مرادی سه شنبه شب در حالیکه جای سه گلوله روی آن دیده می شد، در شهر پنجوین کردستان عراق پیدا شد.

اقبال مرادی، پدر زانیار مرادی است که حدود ۹ سال است در زندان به سر برده و به اعدام محکوم شده است. دادگاه، زانیار مرادی و پسر عموی او، لقمان مرادی، را به اتهام قتل امام جمعه مریوان و محاربه، به اعدام محکوم کرد.

اقبال مرادی ضمن رد کردن اتهام ها علیه پسر و برادرزاده خود، به کمپین حقوق بشر ایران گفته بود که پسر ۲۰ ساله او تنها به تحصیل می پرداخت. به گفته او، ماموران پسرش را سال ۸۸ بازداشت کردند و پس از ۱۷ ماه فشار و بازجویی، اتهام قتل امام جمعه را علیه او مطرح کردند.

او به کمپین حقوق بشر ایران گفته بود که هدف دستگاه‌ امنیتی جمهوری اسلامی از بازداشت پسرش، برخورد با خود اوست.

اقبال مرادی از فعالان کرد، به خانواده‌های زندانیان سیاسی کردستان کمک می‌کرد. آقای مرادی گفته بود که جمهوری اسلامی به دلیل فعالیت‌های سیاسی و ارتباط او با حزب کومله کردستان به دنبال دستگیری اوست و چون موفق نشده، به دنبال انتقام گیری از طریق صدور حکم اعدام علیه پسرش است.

گفته می شود که اقبال مرادی پیشتر از یک ترور نافرجام جان به در برده بود.

تکذیب اعترافات اجباری

زانیار و لقمان مرادی ۱۱ مرداد ماه ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی در مریوان بازداشت شدند. زانیار مرادی به کمپین حقوق بشر ایران گفت که آنها به مدت ۹ ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج (وزارت اطلاعات)، برای اخذ اعترافات «تحت فشار و شکنجه شدید روحی و جسمی» قرار گرفتند.

این دو زندانی اول دی ماه سال ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه و به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یک گروه معاند و قتل فرزند امام جمعه مریوان» به اعدام محکوم شدند. این حکم ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۰ از سوی دیوان عالی کشور تائید شد. آنها سپس به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شدند.

زانیار مرادی در گفت و گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اتهامات وارد شده به خود و لقمان مرادی را رد کرد و گفت که ماموران وزارت اطلاعات در زمان بازداشت و بازجویی آنها را به شدت شکنجه کرده و با «فریب جمع کردن پرونده» و «وعده آزادی» آنها را وادار کردند تا به دست داشتن در قتل فرزند امام جمعه مریوان اقرار کنند، اما شاهدانی وجود دارند که می توانند در یک «دادگاه عادلانه و علنی» بر بیگناهی‎شان شهادت دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام آمریکایی: شکایت حقوقی ایران از ایالات متحده در «دادگاه جهانی» مبنایی ندارد

ساختمان دیوان بین المللی دادگستری در لاهه، هلند.

جمهوری اسلامی ایران از آمریکا بابت بازگرداندن تحریم ها علیه تهران، به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد، امری که به گفته یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پایه و اساسی برای طرح در دادگاه ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته ای برجام، دستور داده بود تحریم های برداشته شده به موجب برجام، بار دیگر علیه ایران اعمال شود. او گفته است برجام ایرادات زیادی دارد.

به گزارش رویترز، بر اساس یک بیانیه دادگاه که در روز سه شنبه منتشر شده، ایران درخواست کرده است که به آمریکا دستور داده شود تا تحریم ها را بردارد.

ایران می گوید تحریم ها ناقض «پیمان مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» است که در زمان محمدرضا شاه پهلوی، در سال ۱۹۵۵، امضا شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواستار انتشار نامش نبود به خبرگزاری رویترز گفته است «درحالی که نمی توانیم در مورد جزئیات شکایت صحبت کنیم، درخواست ایران بی اساس است و ما در نظر داریم که به شدت از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری دفاع کنیم.»

دیوان بین المللی دادگستری که در لاهه مستقر است و به «دادگاه جهانی» شهرت دارد، بازوی سازمان ملل متحد برای حل اختلافات بین المللی است. ایران از این دادگاه خواسته به آمریکا دستور دهد تحریم ها را پیش از آغاز مباحث دقیق حقوقی، موقتا بردارد.

در واکنش به یک شکایتی که ایران در سال ۲۰۱۶ در همین دادگاه مطرح کرد، واشنگتن استدلال کرد که دادگاه صلاحیت قضایی برای رسیدگی به آن شکایت را ندارد. دادگاه برای شنیدن نظرات طرفین در ارتباط با آن شکایت، جلسه ای را در ماه اکتبر تعیین کرده است.

دادگاه برای رسیدگی به شکایت تازه ایران هنوز تاریخی را برای تشکیل جلسه تعیین نکرده است. اما معمولا به درخواستها برای صدور آراء موقت، چندین هفته بعد از طرح شکایت رسیدگی می شود و رای دادگاه نیز چند ماه بعد صادر می شود.

اگرچه دیوان بین المللی دادگستری عالی ترین دادگاه سازمان ملل متحد است و تصمیمات آن الزام آور است، این دادگاه قدرتی برای وادار کردن کشورها به تمکین از حکم دادگاه ندارد، از جمله آمریکا که هر از چند گاهی آراء دادگاه را نادیده گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان بدون دستگیری متهم مختومه شد

یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

با گذشت نزدیک به چهار سال از واقعه اسیدپاشی روی صورت چهار زن و دختر در اصفهان، وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی از مختومه شدن پرونده خبر داد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، حسن عباس علیزاده چهارشنبه ۲۷ تیر گفت که موکلانش در این پرونده خواستار دریافت دیه شده بودند که با پیدا نشدن متهم، این دیه از «صندوق دیه بیت المال» پرداخت شد.

به گفت این وکیل دادگستری، در صورت پیدا شدن متهم یا متهمان پرونده اسیدپاشی، رسیدگی قضایی صورت خواهد گرفت.

اعلام مختومه شدن پرونده این اسیدپاشی بدون دستگیری متهم در حالی است که گمانه‌زنی‌هایی درباره قربانی شدن این زنان و دختران به دلیل مسئله حجاب مطرح شده بود.

اواخر مهر ماه سال ۱۳۹۳، جانشین رئیس پلیس ایران تایید کرد که ۴ مورد اسیدپاشی به زنان و دختران رخ داده است. گزارش ها حاکی از آن بود که همه قربانیان پشت فرمان خودرو بوده اند و حجاب آنها نیز کامل نبوده است.

برخی از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نسبت به پیدا نشدن متهم پس از ماهها ابراز تردید کرده و نوشته بودند که با وجود دوربین‌های فراوان در خیابان‌ها شناسایی متهم نباید کار سختی باشد.

این اسیدپاشی ها و پیدا نشدن عامل آن، موجب تظاهرات و تجمع صدها نفر در اصفهان و تهران شد که نسبت به حس ناامنی زنان اعتراض داشتند. تجمع کنندگان شعارهایی علیه امر به معروف و نهی از منکر، اسید پاشی و حجاب اجباری سر دادند.

در پی این تجمع ها، برخی از مقام های امنیتی ایران به تندی از معترضان انتقاد کرده و به رسانه‌ها به دلیل پوشش اعتراض‌ها حمله کردند.

تعدادی از شرکت کنندگان در اعتراض‌ها، از جمله مهدیه گلرو و نرگس محمدی، فعالان حقوق بشر، و تعدادی از خبرنگاران و عکاسان حاضر بازداشت شدند.

در پی این حوادث، نماینده آمریکا در سازمان ملل اسیدپاشی به زنان اصفهانی را محکوم کرد و نهادهای بین المللی حقوق بشر نیز خواستار آزادی معترضان بازداشتی، شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: زمان مشخصی برای غیرهسته ای شدن کره شمالی تعیین نشده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت زمان مشخصی برای غیرهسته ای شدن کره شمالی تعیین نشده است. او این سخنان را روز سه شنبه در کاخ سفید و در حالی که در آن روز میزبان اعضای کنگره آمریکا بود، اعلام کرد.

پیشتر در یکم ژوئیه سال جاری، رویترز به نقل از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گزارش داده بود که بخش اعظم برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی ظرف یک سال می تواند برچیده شود.

دونالد ترامپ که سخنانش در کنفرانس اخیر خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مورد انتقاد شماری از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات قرار گرفته بود، صبح روز چهارشنبه در یک توییت گفت که دیدارش با ولادیمیر پوتین «در دراز مدت حتی یک موفقیت بزرگتر» خواهد بود، چرا که مسکو، به گفته او، حاضر است به آمریکا در مورد کره شمالی کمک کند.

به گزارش نشریه هیل، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی با رهبر کره شمالی دیدار کرد و دو رهبر بر سر غیرهسته ای شدن کره شمالی در ازای ارائه تضمین های امنیتی به پیونگ یانگ، که بر اساس اخبار رسانه های آمریکا، جزئیات آن معلوم نیست، توافق کردند. با این حال، برخی گزارش ها می گویند کره شمالی به توسعه زرادخانه هسته ای خود ادامه می دهد.

ناتو

پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفت که مذاکراتش با رهبران کشورهای عضو ناتو در بروکسل نیز موفقیت آمیز بوده است. او صبح سه شنبه نیز در توئیتی نوشت که مذاکرات پربارتری با همتای روس خود داشته است.

او همچنین از رسانه ها انتقاد کرد و گفت: «رسانه ها مذکرات [در مورد ناتو] را کاملا غیر دقیق پوشش دادند. آنها گزارش دادند که من به برخی بی احترامی کردم. خوب اگر درخواست پرداخت معوقه هایشان بی احترامی است، خوب من این کار را کردم. اما با اتمام مذاکرات همه خرسند بودند.»

رئیس جمهوری آمریکا طی سفرش در پاسخ به شبکه سی.بی.اس که از او پرسید که چه کشوری دشمن اصلی آمریکا است؟ گفت: «ما دشمنان بسیاری داریم، به نظرم نحوه تجارت اتحادیه اروپا با ما دشمنی است.»

اما در واشنگتن، سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، به متحدین اروپا اطمینان داد که آنها دوستان آمریکا هستند: «باید به دوستانمان در اروپا بگویم که آمریکا برای ناتو ارزش قائل است. یکی از موفقترین پیمان های نظامی جهان است. ما معتقدیم که کشورهای اتحادیه اروپا دوستانمان هستند و نه روسیه.»

برخی از کارشناسان معتقدند که متحدان اروپایی آمریکا از سخنان پرزیدنت ترامپ ناخرسندند. کارشناسان همچنین می گویند از میزان حمایت آمریکا از ناتو چیزی کاسته نشده است.

برخی از کشورهای منتظر اقدام بعدی آمریکا هستند که ببیند که آیا واشنگتن در رزمایشهای آتی مشترک با اعضای ناتو شرکت خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا را درباره روسیه کاملا می‌پذیرم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به انتقادهای مطرح شده علیه اظهارات او در جریان نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری روسیه در فنلاند، با اشاره به این که منظور خود را درست را بیان نکرده است گفت که از نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات دو سال پیش بطور کامل حمایت می‌کند.

پرزیدنت ترامپ عصر سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، با این توضیح که منظورش این بود که دلیلی نمی‌بیند مسکو مسئول عملیات سایبری روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ نباشد، ضمن تاکید بر اعتماد و حمایت کامل خود از دستگاه‌های اطلاعاتی کشور، نقش داشتن ستاد انتخاباتی خود را در اقدامات روسیه رد کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که دولت او هر آن چه بتواند را برای پیشگیری از دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آتی کنگره انجام خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در هلسینکی پایتخت فنلاند، در پاسخ به پرسشی درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، گفته بود که قانع نشده‌ام که روسیه مسئول باشد و در ادامه افزود، رئیس جمهوری روسیه در دیدار امروز بطور محکم و قاطع این موضوع را رد کرده است.

این اظهارات پرزیدنت ترامپ انتقادهایی را از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در آمریکا در پی داشت. میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا و پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، پیشتر در روز سه‌شنبه نسبت به اظهارات دیروز پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

سناتور مک کانول به خبرنگاران در کنگره گفت روس‌ها دوستان ما نیستند و من یافته‌های نهادهای اطلاعاتی را می‌پذیرم.

پل رایان نیز در بیانیه‌ای گفت «هیچ سنخیتی بین ارزش‌های روسیه و ایالات متحده وجود ندارد؛ روس‌ها همواره نسبت به ارزش‌ها و تفکرات ما متخاصم هستند. ایالات متحده باید همچنان روس ها را مسئول اعمالشان بداند که همان تهاجم علیه دموکراسی ما است.»

کمیته اطلاعات سنا، هفته گذشته و در آستانه سفر پرزیدنت ترامپ به اروپا، در گزارشی گفت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ژانویه سال گذشته به درستی نتیجه گیری کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش کرد با دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ کمک کند؛ با این حال در این گزارش تاکید شده دخالت روسیه تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی کشور را در مورد تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا پذیرفته است، اما در عین حال تاکید کرده تلاش‌های مسکو تاثیری در نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی او در آن نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با رئیس کمیسیون اروپایی دیدار و گفتگو می کند

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپایی - آرشیو

کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه هفته آینده ۲۵ ژوئیه در واشنگتن میزبان رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواهد بود.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، هدف اصلی سفر ژان کلود یونکر به آمریکا و دیدار با پرزیدنت ترامپ گفت‌وگو درباره مسائل اقتصادی و تجاری است.

به گفته کاخ سفید، آقایان ترامپ و یونکر در این دیدار درباره طیف وسیعی از مسائل در حوزه سیاسی، امنیتی، ضدتروریسم، اقتصادی و امنیت انرژی گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای گفت این مذاکرات بر ارتقا و تقویت همکاری‌های تجاری بین اروپا و آمریکا متمرکز خواهد بود.

تصمیم اوایل ژوئن پرزیدنت ترامپ برای اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم وارداتی، و همچنین خروج از توافق هسته‌ای ایران، باعث اختلاف این دو همپیمان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار عضو یک هسته مخفی داعش در ایران بازداشت شدند

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که چهار نفر در ارتباط با داعش در ایران بازداشت شدند.

جروزالم پست چاپ اسرائیل، به نقل از محمودعلوی وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی گزارش داد نیروهای امنیتی در ایران چهار نفر را که مظنون به عضویت در گروه دولت اسلامی، داعش، هستند، دستگیر کرده اند.

در گزارش، به حمله سال گذشته اعضای داعش به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی، و کشته شدن ۱۸ نفر در آن حمله ها پرداخته شده است.

وزیر اطلاعات گفته است دستگیر شدگان قصد خرابکاری‌های گسترده‌ای داشته‌اند، اما با ورود به موقع ماموران اطلاعاتی همگی دستگیر شده‌اند.

آقای علوی گفته است برادر یکی از دستگیر شدگان در درگیری بین «جریان‌های تکفیری و تروریستی» در سوریه کشته شده بود.

اشاره وزیر اطلاعات ایران احتمالا به حاتم مرمضی است و گفته است که گروه با محوریت برادر او هدایت می شد.

این در حالیست که گروه‌های حقوق بشری می‌گویند حاتم مرمضی، فعال حقوق اقلیت ها بوده که در زندان‌های ایران به قتل رسیده است، اما به ادعای مقام های حکومت ایران، او در سوریه و توسط گروه تحریرالشام کشته شده است.

خرداد ماه امسال، خانواده حاتم مرمضی، فعال مدنی عرب، اعلام کردند که از اداره اطلاعات خوزستان از درگذشت او در زندان خبر داده است. این خبر از سوی مقام های رسمی تکذیب شد و در ادامه خانواده او خبر تماس اداره اطلاعات را تکذیب کردند. با این حال پسر عموی او اعلام کرد که خانواده حاتم مرمضی توسط مسئولان امنیتی ناچار به تکذیب تماس اداره اطلاعات شدند.

سپاه پاسداران نیز از عملیاتی دیگری در روز شنبه در مناطق مرزی شمال غرب ایران خبر داده و اعلام کرده است که یک پاسدار و سه تن از ستیزه جویان اسلامگرا در جریان درگیری کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانیان مقیم آمریکا سخنرانی می کند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده قرار است روز یکشنبه درباره لزوم حمایت از اعتراضات و خواسته‌های مردم ایران سخنرانی کند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، سخنرانی «حمایت از صداهای ایرانی» در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان انجام می‌شود.

سخنرانی آقای پمپئو در کتابخانه ریگان در ایالت کالیفرنیا، یکشنبه ۲۲ ژوئیه ساعت ۶ عصر به وقت شرق آمریکا آغاز خواهد شد.

دولت پرزیدنت ترامپ، ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، همواره از مردم ایران حمایت کرده است.

سخنرانی مایک پمپئو به عنوان بخشی از دیدار او با جامعه ایرانی-آمریکایی خواهد بود. کالیفرنیا آمار بیشترین ایرانی‌تبارها را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین پیشنهاد کرد: همکاری آمریکا و روسیه در تنظیم قیمت جهانی نفت

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان بی سی، رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با همتای آمریکایی خود پیشنهاد کرده است دو کشور بزرگ تولید کننده نفت در همکاری با یکدیگر جلوی نوسان های قیمت این کالا در بازارهای جهانی را بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری هلسینکی در روز دوشنبه گفت آمریکا در بازار نفت و گاز اروپا یک رقابت موفقیت آمیز با روسیه را دنبال خواهد کرد.

آقای ترامپ پوتین را یک «رقیب» خواند و گفت او «یک رقیب خوب» است.

روسیه که دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت جهان- پس از عربستان سعودی- است در چند سال گذشته ضمن همکاری با اعضای اوپک در بالانبردن تولید بی رویه نفت، توانسته است قیمت انرژی را در بازارهای جهان بالا نگاه دارد. روسیه که عضو اوپک نیست به همراه کشورهای عضو اوپک نیمی از نفت مصرفی جهان را تولید می کنند.

آمریکا در حال حاضر سومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان است اما با اوپک همکاری ندارد زیرا قوانین آمریکا شرکت ها را از تبانی برای تثبیت قیمت ها منع کرده است. کنگره آمریکا در حال بررسی لایحه ای است که به موجب آن اعضای اوپک را به خاطر ایجاد کارتل و تثبیت قیمت ها مجازات کند.

رئیس جمهوری آمریکا از اعضای عرب عضو اوپک خواسته است با افزایش تولید، نفت خود را جایگزین نفت ایران و ونزوئلا کنند تا بازار با افزایش بی رویه قیمت نفت رو به رو نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل به پناهجویان سوری هشدار داد از مرزهای جولان دور شوند

یک افسر ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه با بلندگو به زبان عربی به پناهجویان سوری هشدار داد، قبل از آن که اتفاق بدی بیافتد برگردید.

با سرازیر شدن سیل پناهجویان سوری به سمت حریم اسرائیل در بلندی‌های جولان، از ترس حملات نیروهای دولتی سوریه و متحدان آنها در مناطق جنوب غربی، ارتش اسرائیل به آنها هشدار داد که تا اتفاق بدی نیفتاده است آنجا را ترک کنند.

در پی تشدید حملات ارتش سوریه علیه مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد در نزدیکی مرزهای اردن و اسرائیل، ده‌ها هزار تن از ساکنان آن مناطق در یک ماه گذشته در امتداد اراضی تحت اشغال اسرائیل در بلندی‌های جولان مستقر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از افسران ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه از آن طرف حفاظ‌های مرزی با بلندگو به زبان عربی به پناهجویان هشدار داد، «پیش از آن که اتفاق بدی بیافتد برگردید. اگر از ما می‌خواهید کمکتان کنیم، برگردید.»

نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، عملیات بازپس گیری بخش‌هایی از استان درعا و مناطق نزدیک قنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در جولان، را از روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) آغاز کردند.

از این مناطق با عنوان آخرین پایگاه‌های عمده مخالفان دمشق یاد می‌شود.

با افزایش سریع شمار آوارگان سوری به بیش از ۳۲۰ هزار نفر، سازمان ملل متحد از اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن و اسرائیل پیشتر گفته‌اند که اجازه عبور از مرزهای خود را به پناهجویان نخواهند داد.

اردن، از آغاز جنگ داخلی هفت ساله سوریه تا کنون، حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته‌ است. اسرائیل هم از پیشروی نیروهای دولتی سوریه و متحدان آنها، به ویژه ایرانی‌ها، به سمت مرزهای خود ابراز نگرانی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید بر تداوم حضور نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولان، در نشست کمیته فرعی مجلس نمایندگان

شرکت کنندگان در نشست کمیته فرعی «امنیت ملی» در مجلس نمایندگان آمریکا درباره تصمیم اسرائیل برای اعلام رسمی حق حاکمیت بر بلندی‌های جولان، بر اهمیت حضور اسرائیل در این مناطق تاکید کردند.

اسرائیل از زمان تصرف این بلندی‌های استراتژیک که به سوریه تعلق داشت، در آن مناطق حضور دارد تا از تهدید امنیتی احتمالی علیه خاک خود جلوگیری کند.

در جلسه روز سه شنبه ۲۶ تیر، ران دسانتیس، رئیس کمیته فرعی «امنیت ملی» مجلس نمایندگان آمریکا گفت که هم اکنون فرصتی پیش آمده است تا پرزیدنت ترامپ حق حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت بشناسد.

به ویژه اینکه به گفته او در این روزها ایران، حزب الله و رژیم اسد، اسرائیل را تهدید می‌کند، پهپاد می‌فرستند و موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌کنند.

او با اشاره به حضور حزب الله و رژیم اسد در نزدیکی اسرائیل گفت: «صرفا تصور کنید که این گروه‌ها در آنجا استقرار نظامی دایم داشته باشند. آمریکا باید در برابر این تهدیدها علیه متحدانمان بایستد.»

استیون لینچ، عضو ارشد دموکرات نیز گفت که باید اقدامات آمریکا در مورد بلندی‌های جولان حساب شده و به دقت بررسی شده باشد تا برای متحدمان، اسرائیل، مشکلی ایجاد نکند.

در نشست کمیته فرعی امنیت ملی در مجلس نمایندگان برخی کارشناسان از جمله مایکل دوران از موسسه هادسن و دانیل کورتزر سفیر سابق آمریکا حضور داشتند.

مایکل دوران گفت که بلندی‌های جولان می تواند یک فضای امن برای اسرائیل باشد که دشمنان را پشت آن نگه دارد.

وی همچنین گفت که اگر اسرائیل از بلندی های جولان خارج شود، ایران آنجا حضور می یابد.

مایکل دوران گفت: «خروج اسرائیل از بلندی‌های جولان به نفع اسرائیل و آمریکا نیست. به سوریه نگاه کنید. حزب الله و گروه های ایران، در سراسر سوریه هستند. منافع اسرائیل و آمریکا ایجاد می کند جولان تخلیه نشود.»

دور گولد سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل نیز در این نشست گفت که جولان برای نیازهای دفاعی اسرائیل بسیار ضروری است؛ چرا که ایران نیروهای آموزش دیده خود را در ارتش رسمی سوریه ادغام می‌کند.

او گفت: «تهران در حال ساختن یک ارتش نیابتی شیعه است. به عراق نگاه کنید. آنها در آنجا نیرو دارند و اکنون در سوریه مشغول هستند. حزب الله و ایران سعی دارند نیروهای خود را وارد ارتش سوریه کنند.»

سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل افزود: «رهبری نیروهای ایران در سوریه بر عهده قاسم سلیمانی است و آنها در شهر درعا در جنوب سوریه و نزدیک بلندی‌های جولان حضور دارند. درست در مقابل اسرائیل.»

مایکل دوران در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که زمان مناسب برای به رسمیت شناختن بلندی های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل از سوی دولت آمریکا فرا رسیده است. دور گولد نیز به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اکنون زمان ترسیم مرز برای بلندی های جولان است.

طی ماه های اخیر اسرائیل در چندین نوبت پهپادهایی که از سوی سوریه به طرف بلندی های جولان در پرواز بوده را ساقط کرده است. برخی از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا: رویکرد من باعث شد ناتو قوی‌تر از قبل شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از بازگشت به واشنگتن از اروپا گفت به دلیل رویکرد او در برابر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، این اتحادیه نظامی اکنون قوی‌تر از قبل شده است.

پرزیدنت ترامپ که از دوران تبلیغات انتخاباتی خود خواستار پرداخت سهم منصفانه اعضای ناتو برای تأمین هزینه‌های دفاعی آن بوده است، در نشست هفته گذشته سران ناتو در بروکسل، بار دیگر این موضوع را مطرح کرد.

وی پس از بازگشت از سفر یک هفته‌ای خود به اروپا در شبکه توئیتر نوشت «جلسه فوق العاده‌ای با ناتو داشتم. آنها ۳۳ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کرده‌اند و میلیاردها دلار دیگر نیز در آینده خواهند پرداخت، فقط به خاطر من.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه توئیت نوشت «ناتو ضعیف بود، اما حالا بار دیگر قوی شده است (که برای روسیه بد است). رسانه ها فقط می‌گویند که من در برابر رهبران (کشورها) تند و گستاخ بودم، هرگز حرفی از پول نمی زنند!»

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته و پس از شرکت در نشست سران ناتو، در تهدیدی غیرمستقیم، اعلام کرد که به اعضای ناتو گفته است اگر پیشنهاد قابل توجهی برای تعهدات مالی ناتو نداشته باشند، خیلی ناراضی خواهد بود.

با این که اعضای این ائتلاف نظامی غربی از سال ۲۰۱۴ توافق کرد هر کدام ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه دفاعی اختصاص دهد، هنوز برخی اعضا مانند آلمان یک تا یک و نیم درصد را برای این منظور اختصاص داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: تعرفه‌های مقابله جویانه علیه کالاهای آمریکایی غیرقانونی است

نماینده تجاری ایالات متحده، «رابرت لایتیزر» می گوید تعرفه های مقابله جویانه چین، اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و ترکیه بر کالاهای صادراتی آمریکا، به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، مغایر قوانین سازمان تجارت جهانی است.

دولت آمریکا می گوید که تعرفه های گمرکی آمریکا بر آلومینیوم و فولاد وارداتی به دلیل نگرانی های امنیت ملی قابل توجیه است.

سازمان تجارت جهانی، به کشور های عضو برای تعیین حیطه منافع امنیت ملی اختیارات گسترده ای می دهد، اما اعضا را تشویق می کند از این اختیارات سوء استفاده نکنند.

صندوق بین المللی پول هشدار داده که تشدید درگیری های تجاری بهبود اقتصادی جهان را تهدید می کند.

ژاپن و اتحادیه اروپا روز سه شنبه یک توافق تجاری امضا کردند که تقریبا تمام تعرفه های دو طرفه را از میان بر می دارد و ظاهراً با نگرانی های مربوط به تنش های ناشی از سیاست های تجاری آمریکا مقابله می کند.

پیش از این پرزیدنت ترامپ با انتقاد از روابط اقتصادی و پر سود یک طرفه اروپا و دیگر کشورها با آمریکا تعرفه برخی کالا ها از جمله آلومینیوم را افزایش داد که با انتقاد اروپا مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدور احکام قضایی ۲۸۵ درویش با وجود اعتراض‌ها به رعایت نشدن حقوق آنها

درویشان گنابادی کتک خورده و بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران

در حالیکه دادستان تهران اعلام کرد که احکام قضایی بسیاری از درویشان بازداشتی صادر شده، گزارش‌ها حاکی از شرکت نکردن درویشان در جلسه دادگاه و صدور احکام سنگین علیه آنها است.

عباس جعفری دولت آبادی روز دوشنبه ۲۵ تیر در یک نشست اداری دادستانی تهران گفت که احکام ۲۸۵ نفر از «عوامل آشوب‌های اسفندماه سال گذشته» صادر شده است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد.

در جریان این درگیری‌ها که تا اول اسفند ادامه یافت، چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند. مقام های امنیتی و قضایی بازداشت شدگان را عوامل آشوب می خوانند.

طی روزهای اخیر گزارش های متعددی از صدور احکام سنگین برای درویشان بازداشت شده منتشر شده است؛ از جمله امین سلیمانی،رضا نعمت اللهی و حسام معینی هر یک به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها، رسانه‌ها و فعالیت در فضای مجازی، و ۲سال ممنوعیت خروج از کشورمحکوم شدند. اکبر داداشی به ۶سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، موسی فضلی‌پور، حسین جشن، امید مهدوی به ۲ سال حبسو کیان نژادحسنی به ۱سال حبس محکوم شدند.

همچنین بنا به حکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، خانم ها نازیلا نوری، آویشا جلال الدین، سیما انتصاری و شیما انتصاری هر یک به پنج سال زندان محکوم شدند.

صدور این احکام در حالیست که بسیاری از درویشان گنابادی در ماه‌های اخیر به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند. تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق درویشان زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه درویشان گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد دو رهبر جمهوریخواه کنگره از سخنان ترامپ در کنفرانس خبری با پوتین

دو تن از رهبران جمهوریخواه، یعنی سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا و پال رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، نسبت به اظهارات پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه واکنش نشان دادند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در نشست با رئیس جمهوری روسیه در فنلاند، نتیجه گیری دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را نقض کرد و گفت روسیه دلیلی برای مداخله در انتخابات نداشته است.

این اظهارات آقای ترامپ با واکنش هایی روبرو شد.

سناتور مک کانل در جمع خبرنگاران گفته است: «روس ها دوستان ما نیستند و من یافته های نهادهای اطلاعاتی را می پذیرم.»

پال رایان، در بیانیه ای نوشت: «هیچ گونه سنخیتی بین ارزش های روسیه و ایالات متحده وجود ندارد؛ روسها همواره نسبت به ارزش ها و تفکرات ما متخاصم هستند. ایالات متحده باید همچنان روس ها را مسئول اعمالشان بداند که همان تهاجم علیه دموکراسی ما است.»

سناتور جمهوریخواه تام کاتن، نیز در بیانیه ای نوشت که آمریکا باید موضع تهاجمی راهبردی خود را علیه روسیه با حفظ تحریم ها، بازسازی و نوسازی نیروهای نظامی حفظ کند. در بیانیه وی آمده است ولادیمیر پوتین فقط یک زبان می فهمد و آن «زبان قدرت» است.

درل ایسا یکی از نمایندگان جمهوریخواه نیز گفت که نمی شود به شخص پوتین اعتماد کرد: «شک در امری که هنوز راستی آزمایی نشده است، عقلایی است. اما در مورد پوتین من موضعم را تکرار می کنم زیرا او را فردی که هنوز به دوران امپراتوری شر، متعلق است می دانم. او هنوز تغییر نکرده است.»

اما دو نماینده ارشد جمهوریخواه، اد رویس رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان و سناتور جان مک کین، رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا واکنش های شدیدتری علیه پرزیدنت ترامپ داشتند.

اقای رویس در بیانیه اش نوشت: «من با گفته های پرزیدنت ترامپ مخالفم، به هیچ وجه اقدامات آمریکا و ولادیمیر پوتین را نمی توان مقایسه کرد. آمریکا مروج دموکراسی و حقوق بشر است و پوتین به اوکراین تجاوز کرده است و به بشار اسد کمک می کند.»

سناتور مک کین در بیانیه اش نوشت که شرکت در اجلاس هلسینکی اشتباه تراژیکی بود.

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان نیز در توئیتی نوشت: «پرزیدنت ترامپ باید درمورد سخنانش با پوتین در مورد نهادهای امنیتی ما توضیح دهد. گفته هایش جدی ترین اشتباه دوران ریاست جمهوری اش است و باید تصحیح شود.»

اما سناتور رند پال به طرفداری از سیاست پرزیدنت ترامپ درباره روسیه گفت واکنش های انتقادی ناشی از دوست نداشتن پرزیدنت ترامپ است.

از سوی دیگر، چاک شومر رهبر اقلیت سنا و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز واکنش هایی نشان دادند. چاک شومر گفت: «اینکه رئیس جمهوری آمریکا در کنار آقای پوتین علیه نیروهای نظامی، دفاعی و نهادهای امنیتی ما بایستد امری بی ملاحظه، خطیر، و ضعیف است.»

خانم پلوسی نیز در توئیتی نوشت: «پرزیدنت ترامپ فرصت داشت که در برابر پوتین بایستد، او سه روز پس از اعلام جرم وزارت دادگستری علیه دوازده مامور امنیتی روس، دو کشور را مقصر می داند.»

کنفرانس خبری روز دوشنبه اولین دیدار رو در و اختصاصی بین دو رئیس جمهوری از زمان ورود پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید است. قرار است پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با نمایندگان کنگره دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاپن و اتحادیه اروپا برای حذف بیش از ۹۰ درصد تعرفه ها توافق کردند

ژاپن و اتحادیه اروپا روز سه شنبه یک توافق تجاری امضا کردند که تقریبا تمام تعرفه های دو طرفه را از میان بر می دارد و ظاهراً با نگرانی های مربوط به تنش های ناشی از سیاست های تجاری آمریکا مقابله می کند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در یک کنفرانس خبری در توکیو درباره توافق جدید و سیاست اقتصاد حمایتی گفت با یکجانبه گرایی وحدت ایجاد نمی شود.

وی خطر واقعی برای اقتصاد را ناشی از غیر قابل پیش بینی بودن سیاست های تجاری دانست.

این توافق حدود ۹۹ درصد از تعرفه بر صادرات کالاهای ژاپنی به اتحادیه اروپا و ۹۴ درصد از تعرفه ها بر صادرات کالاهای اروپایی به ژاپن را حذف می کند.

میزان معافیت از تعرفه بر صادرات کالاهای اروپایی به ژاپن به تدریج به ۹۹ درصد خواهد رسید.

پیش از این پرزیدنت ترامپ با انتقاد از روابط اقتصادی و پر سود یک طرفه اروپا و دیگر کشورها با آمریکا تعرفه برخی کالا ها از جمله آلومینیوم را افزایش داد که با انتقاد اروپا مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دهها نفر در بندرعباس در ارتباط با پرونده مدلینگ بازداشت شدند

فرمانده نیروی انتظامی استان هرمزگان از دستگیری ۴۶ نفر در ارتباط با مدلینگ در فضای مجازی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عزیزالله ملکی روز سه شنبه ۲۶ تیر اعلام کرد که پلیس امنیت استان هرمزگان یک شبکه مدلینگ را در بندرعباس زیر نظر گرفت که تصاویر و کلیپ‌های آنها در اینستاگرام منتشر می‌شد. به گفته او، از ۴۶ فرد بازداشت شده، ۳۸ نفر مربوط به واحد صنفی متخلف(عکاسی، آرایشگاه زنانه و مزون) بوده و ۸ نفر هم از زنان مدل هستند که به مرجع قضایی معرفی شده اند.

پلیس و دستگاه‌های امنیتی در ایران در سالهای اخیر بارها با فعالان فضای مجازی، از جمله زنان مدل، عکاسان، آرایشگران، مزون‌های لباس و دختران و زنانی که ویدئوهای رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کنند، برخورد کرده و آنها را بازداشت کرده است.

نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۵ دهها نفر را در شهرهای تبریز، مشهد، زاهدان و چند شهر دیگر در ارتباط با صفحات مدلینگ ایرانی در اینستاگرام، بازداشت کرد. سال ۹۶ دستگیری‌ها ادامه پیدا کرد و گروهی که ویدئوهای آموزش رقص-ورزش زومبا خود را منتشر می‌کردند در شاهرود بازداشت شدند.

حدود ۱۰ روز پیش نیز بازداشت و انتشار فیلم اعترافات چند دختر که ویدئوهای رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند، از جمله مائده هژبری ۱۷ ساله، خبرساز شد.

پخش فیلم اعترافات که توسط پلیس تهیه شده بود با واکنش منفی شدیدی در فضای مجازی و بین تعدادی از نمایندگان مجلس روبرو شد. پلیس و مدیر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کردند که پخش این مستند، با اجازه قاضی صورت گرفت، اما دستگاه قضایی ایران اجازه قاضی برای این اقدام را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان: برای دولت قانونی کابل جایگزینی نمی شناسیم

آمریکا و متحدانش در ناتو گزارش در مورد اقدامات دیپلماتیک واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با طالبان افغانستان» را تکذیب کردند.

پیشتر از قول ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گزارش شده بود که ایالات متحده آماده است بطور مستقیم با طالبان وارد گفتگو شود.

به دنبال انتشار این مطلب، فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات جان نیکلسون به خوبی تعبیر نشده است.

در این بیانیه ضمن تکذیب آمادگی آمریکا برای «مذاکره مستقیم با طالبان» تاکید شده است که واشنگتن «جایگزینی برای ملت و دولت قانونی افغانستان نمی شناسد.»

هشت روز پیش نیز وزیر خارجه آمریکا هنگام حضور در کابل بر اهمیت «هدایت صلح توسط افغان ها» تاکید کرده بود: «آمریکا از مذاکرات صلح حمایت و در آن مشارکت می کند.اما این افغان ها هستند که باید در مورد صلح میان خودشان تصمیم بگیرند.»

در همین حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان در سفری به پکن، پایتخت چین، گفت نیروهای بین المللی در افغانستان باقی خواهند ماند. او گفته است: «به نظر ما آمریکا از افغانستان خارج نخواهد شد. ممکن است تعداد سربازانش را کاهش دهد، اما در شرایط فعلی بسیار بعید است که افغانستان را کاملاً تنها بگذارد. اما اگر روزی این اتفاق بیافتد، برقراری صلح در افغانستان باید با قراردادهای دو جانبه با همسایگان به ویژه با ایران و پاکستان در زمینه عدم دخالت در امور داخلی افغانستان، تضمین و تقویت شود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه گفت واشنگتن با همکاری دولت مستقر در کابل از تمام طرق ممکن برای پیشبرد روند صلح در افغانستان استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازداشت یک زن ۲۹ ساله روس به اتهام جاسوسی برای مسکو در واشنگتن

یک روز بعد از دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه، واشنگتن یک زن ۲۹ ساله روس را متهم به توطئه و جاسوسی کرد.

رسانه های آمریکا می گویند «ماریا بوتینا» با اعضای ارشد حزب جمهورخواه ارتباط داشت و خود را حامی حقوق مالکان اسلحه معرفی کرده بود.

در کیفرخواستی که علیه این زن ۲۹ ساله صادر شده، گفته شده که او «به دستور و رهبری مقام‌های عالیرتبه» چنین کاری کرده است.

وی روز یکشنبه بازداشت شد و قرار است اولین جلسه دادگاه او در روز چهارشنبه برگزار شود.

مدتهاست کنگره آمریکا و بازرس ویژه مولر، درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا تحقیق می کنند اما به نظر می رسد این پرونده به آن تحقیقات ارتباطی نداشته باشد.

در حالیکه دادستان ها در واشنگتن می گویند این زن جوان روس «بدون طی شدن مقررات لازم براساس قانون ثبت فعالیت‌های عوامل دولت‌های خارجی» از روابط شخصی برای نفوذ در عرصه سیاسی و پیشبرد منافع دولت روسیه فعالیت داشته است، وکیل او می گوید خانم بوتینا مامور نیست و تنها یک دانشجوی رشته روابط بین الملل با معدل بالا است.

این دستگیری تنها چند ساعت بعد از دیدار پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری روسیه روی داد.

هرچند ماریا بوتینا اصالتا از صربستان است و با ویزای دانشجویی به آمریکا آمده اما دادستانی می گوید او مخفیانه برای دولت روسیه فعالیت می‌کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: صد درصد حامی مردم ایران هستیم؛ بعد از خروج از برجام اعتراضات زیادتر شد

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید از وقتی او از برجام خارج شد، اعتراضات مردم در ایران افزایش یافته و دولت آمریکا صد در صد حامی مردم ایران است.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب ۲۵ تیر ماه در گفتگو با شبکه خبری فاکس که بعد از دیدار با رئیس جمهوری روسیه برگزار شد، جزئیاتی از مذاکرات خود با ولادیمیر پوتین را شرح داد.

او گفت: «روسیه احتمالا می خواهد توافق اتمی را حفظ کند زیرا برای آنها خوب است. آنها با ایران تجارت می‌کنند. برای خیلی از کشورهایی که با ایران تجارت دارند، خوب است، اما برای آمریکا خوب نیست و نهایتا برای جهان خوب نخواهد بود.»

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: «اگر به وقایع در ایران نگاه کنید می‌بینید دارد از هم می‌پاشد؛ اعتراض‌ها در همه شهرها دیده می‌شود؛ تورم سرسام آور می شود. نه این که بخواهیم به کسی آسیب برسانیم اما می خواهیم مردم ایران بدانند از آنها علیه رژیم حمایت می‌کنیم. در همه شهرها اعتراض های گسترده دیده می شود. همه اینها از زمانی رخ داده که من توافق را لغو کردم.»

اردیبهشت ماه گذشته پرزیدنت ترامپ خروج از برجام را اعلام کرد. آمریکا می گوید ایران برجام را از طریق برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات ساز نقض کرده است.

پرزیدنت ترامپ، روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین در هلسینکی نیز گفت که در باره اهمیت اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران با آقای پوتین گفتگو کرده است.

او گفت: «من همچنین بر اهمیت فشار بر ایران برای جلوگیری از جاه طلبی‌های اتمی اش و توقف فعالیت‌های خشونت بار در منطقه و خاورمیانه تاکید گذاشتم.»

اشاره به ایران در دیدار با پوتین

رؤسای جمهوری ایالات متحده و فدراسیون روسیه پس از دیدار و گفت‌وگوی خود در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند، عصر روز دوشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند و محورهای مذاکرات خود را برای خبرنگاران تشریح کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در بخشی از سخنان خود گفت در دیدار با ولادیمیر پوتین بر این که باید روی ایران فشار بگذاریم تا جلوی جاه طلبی‌های هسته‌ای و همچنین کمپین خشونت جمهوری اسلامی در سراسر خاور میانه گرفته شود، تاکید کردم.

وی با تاکید بر این که همکاری واشنگتن و مسکو بطور بالقوه می‌تواند جلوی از بین رفتن جان صدها هزار نفر را بگیرد، به عنوان نمونه به همکاری دو کشور در مقابله با داعش اشاره کرد و گفت اجازه نخواهیم داد ایران بخواهد از کمپین ضدداعش سوء استفاده کند.

دیدار رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه در حالی در کاخ ریاست جمهوری فنلاند برگزار شد، که روابط دو کشور در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده - مانند اوکراین، سوریه و همچنین دخالت مسکو در انتخابات دو سال پیش آمریکا، به شدت سرد شده است.

پرزیدنت ترامپ در ابتدای اظهارات خود گفت، «من امروز برای تداوم در سنت افتخار آمیز و شجاعانه دیپلماسی آمریکا ، این جا هستم. از اولین روزهای جمهوری ما، رهبران آمریکا درک کردند که دیپلماسی و تعامل بر تنش و تخاصم ارجحیت دارد.»

رئیس جمهوری روسیه نیز، که این نشست خبری ابتدا با سخنان او آغاز شد، مذاکرات امروز خود با پرزیدنت ترامپ را «بسیار سازنده» توصیف کرد و گفت علاوه بر مسائل دوجانبه، درباره تحولات جهانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی، امنیتی و زیست محیطی گفت‌وگو کردیم.

ولادیمیر پوتین، با اشاره به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهانی - از جمله ایالات متحده و روسیه - با ایران، گفت که در دیدار با پرزیدنت ترامپ نگرانی خود را از خروج واشنگتن از این توافق که فعالیت‌های اتمی تهران را به دقت تحت کنترل و نظارت دارد، ابراز کردم.

روابط روسیه و آمریکا از زمان اشغال کریمه توسط مسکو به تیرگی گذاشت. بعد از آن آمریکا چند تحریم علیه روسیه اعمال کرد اما از زمان نامزدی پرزیدنت ترامپ از تمایل خود برای دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری روسیه گفته بود.

این دو پیشتر در حاشیه یک نشست جهانی یکدیگر را دیده بودند.

بعد از انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، کنگره آمریکا تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات و ارتباط احتمالی کارزار ترامپ را آغاز کرد. پرزیدنت ترامپ هرگونه ارتباط را رد کرده است. تاکنون شماری از نزدیکان آقای ترامپ، در این مورد مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی بالا گرفتن درگیریها در جنوب نوار غزه، نتانیاهو از منطقه دیدار کرد

دیدار روز دوشنبه نخست وزیر اسرائیل از شهر «سدروت» در منطقه مرزی با نوار غزه پس از آن صورت گرفت که در روزهای گذشته و بخصوص روز جمعه تنش و درگیری های گزارش شده بود با این حال آتش بس و آرامش در آنجا برقرار شده است.

درگیری های نیروهای اسرائیلی با حماس در روزهای جمعه و شنبه آن چنان شدید بود که از سال ۲۰۱۴ بدین سو سابقه نداشت.

حماس با پرتاب دهها موشک و راکت به آن سوی مرز با اسرائیل واکنش ارتش این کشور را برانگیخت و مواضع نظامی حماس در نوار غزه مورد بمباران گسترده قرار گرفت.

در حمله های هوائی به شهر غزه دو نوجوان فلسطینی کشته شدند. چهار سرباز اسرائیلی نیز بر اثر پرتاب موشکها از غزه زخمی شدند.

نخست وزیر اسرائیل در دیدار از یک کودکستان در شهر سدروت وعده داد به حمله های موشکی به کشور و نیز پرتاب بالونهای آتش زا از سوی ستیزه جویان حماس به داخل مرزهای کشور برای همیشه پایان دهد.

نتانیاهو گفت حمله های حماس یک شبه قطع نخواهد شد و اسرائیل درگیر یک مبارزه طولانی در این منطقه خواهد بود. ساعتی پس از این سخنان نخست وزیر، ارتش آن کشور اعلام کرد در پاسخ به پرتاب بالونهای آتش زا از غزه، دو منطقه در شمال نوار غزه را بمباران کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس آتش بس روز جمعه میان حماس و اسرائیل با پادرمیانی مصر صورت گرفته است.

مصر و اسرائیل تنها همسایگان غزه اند که به دلیل عملیات ستیزه جویانه حماس، مرزهای خود را به روی غزه بسته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله داعش به طالبان در شمال افغانستان ۲۰ کشته برجای گذاشت

در یک بمبگذاری در شمال افغانستان ۲۰ نفر کشته شدند. در این حمله انتحاری که توسط داعش انجام شد، هدف اعضای طالبان بودند.

اسوشیتدپرس به نقل از مقام های پلیس گزارش داد دستکم در این حمله ۲۰ نفر کشته شدند.

حمله دو مهاجم انتحاری داعش به تجمع طالبان در استان سرپل افغانستان روی داد.

«ذبیح الله امانی» سخنگوی استانداری سرپل روز سه شنبه گفت: دو مهاجم انتحاری داعش پیش از ظهر امروز به مراسم خاکسپاری یک عضو برجسته گروه طالبان حمله کردند که بر اثر آن علاوه بر کشته ها، پنج عضو دیگر طالبان زخمی شدند.

مقام های محلی گفتند مراسم یکی از فرماندهان طالبان در شهرستان «صیاد» استان سرپل در حال برگزاری بود.

داعش در حالی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته که گروه طالبان از مدتی پیش مذاکرات صلح با دولت افغانستان را در پیش گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG