لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۲۰

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ: در دیدار با پوتین بر لزوم مقابله با جاه طلبی اتمی و رفتار ایران تاکید کردم

نشست خبری مشترک پرزیدنت ترامپ و همتای روس او پس از دیدار در هلسینکی، پایتخت فنلاند - ۲۵ تیر ۱۳۹۷

رؤسای جمهوری ایالات متحده و فدراسیون روسیه پس از دیدار و گفت‌وگوی خود در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند، عصر روز دوشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند و محورهای مذاکرات خود را برای خبرنگاران تشریح کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در بخشی از سخنان خود گفت در دیدار با ولادیمیر پوتین بر این که باید روی ایران فشار بگذاریم تا جلوی جاه طلبی‌های هسته‌ای و همچنین کمپین خشونت جمهوری اسلامی در سراسر خاور میانه گرفته شود، تاکید کردم.

وی با تاکید بر این که همکاری واشنگتن و مسکو بطور بالقوه می‌تواند جلوی از بین رفتن جان صدها هزار نفر را بگیرد، به عنوان نمونه به همکاری دو کشور در مقابله با داعش اشاره کرد و گفت اجازه نخواهیم داد ایران بخواهد از کمپین ضدداعش سوء استفاده کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگوهای امروز با همتای روس خود را «سازنده و عمیق» خواند و گفت حتی در دوران جنگ سرد، ایالات متحده و روسیه قادر بودند نوعی دیالوگ را حفظ کنند و رابطه ما هرگز به این بدی نبوده است، اما این در حال تغییر است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به انتقاد دموکرات‌ها در آمریکا از رویکرد او گفت، من نمی‌توانم پاسخ این انتقادها را بدهم مگر آن که بتوانم دیالوگ سازنده‌ای را با روسیه آغاز کنم؛ و من حاضرم به جای آن که به سمت تقابل بروم، یک ریسک سیاسی را به جان بخرم و این کار بکنم.

دیدار رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه در حالی در کاخ ریاست جمهوری فنلاند برگزار شد، که روابط دو کشور در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده - مانند اوکراین، سوریه و همچنین دخالت مسکو در انتخابات دو سال پیش آمریکا، به شدت سرد شده است.

پرزیدنت ترامپ در ابتدای اظهارات خود گفت، «من امروز برای تداوم در سنت افتخار آمیز و شجاعانه دیپلماسی آمریکا ، این جا هستم. از اولین روزهای جمهوری ما، رهبران آمریکا درک کردند که دیپلماسی و تعامل بر تنش و تخاصم ارجحیت دارد.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود «گفت‌وگوی سازنده نه تنها برای آمریکا و روسیه، بلکه برای جهان خوب است. همه درباره اختلافات بین دو کشور ما به خوبی می دانند و پرزیدنت پوتین و من، امروز درباره آنها به تفصیل تبادل نظر کردیم.»

رئیس جمهوری روسیه نیز، که این نشست خبری ابتدا با سخنان او آغاز شد، مذاکرات امروز خود با پرزیدنت ترامپ را «بسیار سازنده» توصیف کرد و گفت علاوه بر مسائل دوجانبه، درباره تحولات جهانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی، امنیتی و زیست محیطی گفت‌وگو کردیم.

ولادیمیر پوتین، با اشاره به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهانی - از جمله ایالات متحده و روسیه - با ایران، گفت که در دیدار با پرزیدنت ترامپ نگرانی خود را از خروج واشنگتن از این توافق که فعالیت‌های اتمی تهران را به دقت تحت کنترل و نظارت دارد، ابراز کردم.

وی همچنین در مورد دخالت روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ ایالات متحده گفت، مسکو هرگز در انتخابات آمریکا دخالت نخواهد کرد و وقتی چنین مساله‌ای مطرح می شود، ما می‌توانیم با همکاری و تعامل با یکدیگر آن را تحلیل و حل و فصل کنیم.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در حاشیه ملاقات با ولادیمیر پوتین ضمن استقبال از این دیدار گفت در جلسه امروز موضوعات مختلفی برای گفت‌وگو میان دو طرف وجود دارد از مسائل نظامی و سیاسی گرفته تا موضوعات دیگری چون مسائل هسته‌ای و حتی چین.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه به تیرگی روابط میان مسکو و واشنگتن اشاره کرد و گفت ما سال‌هاست که نتوانسته‌ایم خیلی خوب با هم کنار بیاییم.

آقای ترامپ افزود: البته من مدت زیادی نیست که در کاخ سفید هستم و امیدوارم که بتوانیم در نهایت روابط خارق‌العاده‌ای را با یکدیگر رقم بزنیم.

پرزیدنت ترامپ که در سفر اروپایی به سر می برد، بعد از بلژیک و بریتانیا، برای ملاقات با رئیس جمهوری روسیه یکشنبه شب وارد فنلاند شد.

پیشتر گفته شد در مذاکرات دو رهبر احتمالا دربار سوریه و حضور نیروهای ایران در این کشور، اسرائیل و تحریم‌های ایران مذاکره شود.

پرزیدنت ترامپ در آستانه این دیدار، روز دوشنبه ۲۵ تیر در توئیتی سیاست گذشته آمریکا را موجب تیرگی روابط واشنگتن و مسکو شده است.

وی نوشت: «به لطف سال‌ها حماقت و بلاهت واشینگتن و الان هم با لجن پراکنی فریبکارانه، روابط ما روسیه هرگز به این بدی نبوده است».

روابط روسیه و آمریکا از زمان اشغال کریمه توسط مسکو به تیرگی گذاشت. بعد از آن آمریکا چند تحریم علیه روسیه اعمال کرد اما از زمان نامزدی پرزیدنت ترامپ از تمایل خود برای دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری روسیه گفته بود.

این دو پیشتر در حاشیه یک نشست جهانی یکدیگر را دیده بودند.

بعد از انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، کنگره آمریکا تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات و ارتباط احتمالی کارزار ترامپ را آغاز کرد. پرزیدنت ترامپ هرگونه ارتباط را رد کرده است. تاکنون شماری از نزدیکان آقای ترامپ، در این مورد مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع سناتور رند پال از دیدار ترامپ-پوتین؛ کار درستی بود

جلسه دوجانبه روسای جمهوری آمریکا و روسیه

یادداشتی در نشریه پولیتیکو از سناتور رند پال، عضو کمیته روابط خارجی سنا از ایالت کنتاکی

سیاست خارجی امری دشوار است و طیف های فراوانی دارد. آن ها که به آن به عنوان رقابت ورزشی نگاه می کنند به امنیت و سیاست ما لطمه می زنند.

سیاسی کاری با امور بین الملل یک بازی خطرناک است، اما بسیاری در واشنگتن از این بازی دست نکشیده و فراموش کرده اند بخش حیاتی تامین امنیت آمریکا پرهیز از جنگ از طریق دیپلماسی محکم و مداوم است. یکی از خواسته هایشان اصرار بر این است که با دشمنان مان در صحنه جهانی آشکارا دیدار و گفتگو نکنیم.

من مخالفم. دیالوگ خصوصا وقتی پای جان میلیون ها نفر در برابر کشوری مسلح به جنگ افزار هسته ای در میان است، اهمیت دارد. از این رو من از پرزیدنت ترامپ برای سرزنش متحدان مان در ناتو و برای ملاقات با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تقدیر می کنم. ما باید به چنین خودآزمایی ها و دیالوگ هایی بیشتر بپردازیم.

واشنگتن و مسکو حتی در اوج بحران موشکی کوبا روابط دیپلماتیک و ارتباطات مداوم داشتند.

متاسفانه طی بیش از دو سال گذشته بعضی به جنونی دامن زده اند که ارتباط ها و ملاقات های عادی با روسیه فلج شده است و اگر کسی صرفا بخواهد دیدارهای مرسوم با مقام های روسی در کنگره داشته باشد به «تبانی» متهم می شود.

این فضای تخاصم یک خلاء در مبادلات فرهنگی، آموزشی و پارلمانی به وجود آورده است و مقام های منتخب از واشنگتن و مسکو در یک فهرست به اصطلاح ممنوعه قرار گرفته اند.

ما باید راهی برای حفظ متحدان تاریخی مان پیدا کنیم، ضمن این که بدانیم تهدید روسیه با گسترش ناتو پاسخ مساله نیست.

البته مبنای تصمیم گیری ما نباید خشنودی یا ناخشنودی روسیه باشد. اما باید دست کم تاثیر اقدامات مان را پیش از عمل به آن ها بدانیم.

لزومی ندارد روسیه را دوست خود بدانیم. اما ما همپوشانی هایی در منافع مان در سوریه، تروریسم اسلامی و انرژی داریم که مستلزم برخورداری از دیالوگ و روابطی باز است.

من از پرزیدنت ترامپ سپاسگزارم که یک بار دیگر بر خلاف گفته های نخبگان سیاسی در واشنگتن عمل کرده تا خطوط ارتباطی با مسکو را باز نگاه دارد.

من طی چند هفته آینده برای بحث درباره زمینه های مشترک همکاری دو کشور به روسیه خواهم رفت تا کمک کنم از تشدید غیرضروری تنش پرهیز شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک دانشجوی گرافیک به دلیل بهائی بودن از تحصیل محروم شد

سوگل ذبیحی، دانشجوی سال دوم رشته گرافیک در مقطع کارشناسی دانشگاه رسام کرج، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد.

وبسایت هرانا، که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند، گزارش داد که این دانشجوی بهائی یک ماه قبل از شروع امتحانات پایان ترم به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرد تا کارت ورود به جلسه امتحانات را دریافت کند، ولی موفق به ورود به سایت نشد و در پیامی به او گفته شد باید برای حل مشکل به سازمان سنجش کشور مراجعه کند.

بر اساس این گزارش، خانم ذبیحی در مراجعه به سازمان سنجش اجازه ورود به ساختمان نیافت؛ تنها از طریق تلفن به او گفته شد که به عنوان یک شخص بهائی صلاحیت تحصیل در دانشگاه را ندارد و اخراج شده است.

بهائیان در ایران پس از انقلاب همواره با آزار، زندان، اعدام، و محرومیت از حقوق شهروندی از سوی حکومت روبرو بوده اند.

در سالهای اخیر احضار و بازداشت بهائیان و محرومیت از تحصیل و کار برای آنها بارها خبرساز شده است. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند. این در حالی است که مقامات قوه قضاییه می گویند بهاییان مشکلی برای تحصیل نداشته اند، ادعایی که بارها رد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سوریه از بازپس گیری ارتفاعات استراتژیک نزدیک بلندی‌های جولان خبر داد

رسانه‌های دولتی و گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز دوشنبه از در دست گرفتن کنترل ارتفاعات استراتژیک مشرف به بخشی از بلندی‌های جولان که در اشغال اسرائیل است، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تپه‌های راهبردی مرتفع‌ترین زمین‌های موجود در استان درعا و در نزدیکی اراضی اسرائیلی است که در اکتبر ۲۰۱۴ به دست مخالفان بشار اسد افتاد. یک پایگاه نظامی و رادار ضد هوایی ارتش سوریه در این منطقه واقع شده و بازپس گیری آن برای دمشق از اهمیت بالایی برخوردار است.

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه که در بریتانیا مستقر است نیز ضمن تایید این خبر گفت، در پی آغاز عملیات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در اواخر ژوئن برای بازپس گیری کنترل مناطق تحت تصرف مخالفان در درعا و پیشروی به سمت شرق، این منطقه در روزهای اخیر هدف بمباران سنگین قرار گرفت.

درگیری‌های دو روز گذشته مورد اشاره این گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه، در چند کیلومتری مرزهای تعیین شده برای استقرار نیروهای سازمان ملل متحد در بلندی‌های جولان رخ داده است؛ منطقه‌ای که از سال ۱۹۷۴ میلادی و در پی جنگ اعراب و اسرائیل به این طرف تحت نظارت نیروهای این نهاد بین المللی قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا: در حال گفتگو برای فروش موشک‌های پاتریوت به ترکیه هستیم

تینا کایدانو سرپرست اداره امور سیاسی-نظامی وزات خارجه ایالات متحده - آرشیو

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد واشنگتن در حال گفت‌وگو برای فروش احتمالی سامانه دفاع موشکی پاتریوت، به عنوان جایگزینی برای سامانه روسی اس-۴۰۰، به ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تینا کایدانو سرپرست اداره امور سیاسی-نظامی وزات خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفت، یک هیات دولتی آمریکا به همین منظور با مقام‌های ترکیه مذاکره کرده است.

وی در توضیح گفت، هیاتی از مقام‌های دولت آمریکا به نمایشگاه صنعت هوایی «فارن بورو» در بریتانیا رفته و با امید به ارتقای تجارت آمریکا در حوزه دفاعی با متحدان واشنگتن به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته خانم کایدانو، وزارت خارجه آمریکا با ترکیه در حال گفت‌وگو است و «ما تلاش می کنیم این درک را به ترک‌ها بدهیم که ما چه کاری می‌توانیم در ارتباط با (تحویل سامانه دفاع موشکی) پاتریوت انجام دهیم.»

با این حال، این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا مشخص نکرد آیا این ملاقات در محل برگزاری نمایشگاه هوایی «فارن بورو» صورت گرفته یا در مکان دیگری همزمان با برگزاری نمایشگاه در حومه لندن.

به گفته یکی از مدیران وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نیز که در نمایشگاه حضور دارد، ترکیه به خرید سامانه موشکی پاتریوت تمایل داشته است، و آمریکا مدتی است در تلاش است که امکان تحقق آن را فراهم کند.

ترکیه که یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است پیشتر اعلام کرده که قصد دارد از روسیه سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۴۰۰ بخرد؛ تصمیمی که با انتقاد سایر اعضای ناتو مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خزانه داری آمریکا از احتمال معافیت‌هایی در خرید نفت ایران پس از تحریم خبر داد

وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که کشورش معافیت‌ها و استثناهایی را برای واردات نفت از ایران پس از آغاز تحریم‌ها، در نظر می‌گیرد.

استیو منوشن اعلام کرد که آمریکا خواستار جلوگیری از اختلال در بازارهای جهانی نفت در دوران ازسرگیری تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران است، و از این رو در بعضی موارد مشخص، معافیت از تحریم‌ها را در مورد کشورهایی که برای تنظیم واردات نفتی خود به زمان بیشتری نیاز دارند، مورد توجه قرار می‌دهد.

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۲۵ تیر اظهارات آقای منوشن را در گفتگو با خبرنگاران نقل کرد که گفته است ما می خواهیم که خرید نفت از ایران به صفر کاهش داده شود. اما در بعضی موارد مشخص اگر چنین اقدامی یک شبه عملی نباشد، استثناهابی قائل می‌شویم.

به گزارش این خبرگزاری، آقای منوشن این نظر را برای روشن ساختن اظهارنظرهای بعضی مقامات آمریکایی مطرح ساخته بود که پیشتر گفته بودند هیچگونه استثنایی در کار نخواهد بود.

دولت ترامپ کشورها را برای قطع کامل واردات نفتی از ایران، تا حدود پنج ماه دیگر که بخشی از تحریم‌ها علیه تهران از سر گرفته می‌شود، زیر فشار گذاشته است.

آقای منوشن گفت که در جریان برگزاری اجلاس وزیران دارایی کشورهای موسوم به گروه بیست که قرار است چهار روز دیگر در بوئنوس‌ آیرس برگزار شود، به احتمال قوی درباره ازسرگیری تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران با همتایان خود از کشورهای پیشرفته و درحال رشد گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرزندان کاووس سیدامامی از صدا و سیما شکایت کردند

کاووس سیدامامی

وکیل مدافع خانواده کاووس سید امامی از شکایت موکلانش علیه رئیس، معاون سیاسی، و مدیر شبکه دوم صدا وسیمای جمهوری اسلامی و همچنین تهیه کننده برنامه خبری «۲۰:۳۰» و عوامل تولید برنامه «منطقه ممنوعه» خبر داد.

پیام درفشان در گفتگو با ایرنا گفته است مهران و رامین سیدامامی به عنوان اولیای دم کاووس سیدامامی علیه این افراد و تهیه کننده، عوامل تولید و آمر تهیه برنامه ای تحت عنوان «منطقه ممنوعه»، شکایتی را در دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرده‌اند.

به گفته آقای درفشان، در برنامه مذکور مرحوم کاووس سید امامی متهم شده است که با تشکیل یک موسسه محیط زیستی، اقدام به جاسوسی برای سرویس‌های غربی می‌کرده است.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او درباره خودکشی ابراز تردید کردند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند. مقامات امنیتی از خروج همسر کاووس سیدامامی از کشور نیز جلوگیری کرده‌اند.

با این حال، در شرایطی که آقای سیدامامی دیگر امکان دفاع از اتهامات علیه خود را نداشت و هیچ دادگاهی او را محکوم نکرده بود، صدا و سیما اقدام به پخش برنامه‌هایی کرد که ادعای جاسوس بودن او را تکرار می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هیات‌های عالی رتبه آمریکا و کره شمالی برای نخستین بار در ۹ سال گذشته دیدار کردند

وزیر خارجه آمریکا خبر دیدار هیات های آمریکا و کره شمالی را اعلام کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که نمایندگان ایالات متحده برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ تا کنون جلسه‌ای در سطح مقامات بلند پایه آمریکا و کره شمالی برگزار کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد، موضوع گفتگوها بازگرداندن بقایای اجساد سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره بود.

این مساله یکی از تعهدات رهبر کره شمالی در اجلاس سنگاپور بود. وزیر خارجه آمریکا این مذاکرات را سازنده، مبتنی بر همکاری و نتیجه تعهدات قاطعانه دانسته است.

جلسه کاری این گروه برای هماهنگی گام‌های بعدی، از جمله باز گرداندن بقایایی که هم اکنون در اختیار کره شمالی است و عملیات میدانی برای یافتن بقیه ۵ هزار و ۳۰۰ آمریکایی ناپدید شده از روز دوشنبه ۲۵ تیر آغاز می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام قضایی: قاتل مریم فرجی «نامزد سابق» او بود

دادستان شهرستان فردیس کرج می‌گوید «نامزد سابق» مریم فرجی به اتهام قتل این فعال مدنی و دانشجویی دستگیر شده و به قتل نیز اعتراف کرده است.

به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه ایران، با دستگیری «نامزد سابق» مریم فرجی، جسد مقتول در باغ خواهر قاتل کشف و به پزشکی قانونی منتقل شد.

مریم فرجی، فعال مدنی ۳۳ ساله، دانشجوی ارشد مدیریت بین‌الملل و مدیر مالی یک شرکت در شهریار بود که ۱۲ دیماه ۱۳۹۶، همزمان با نا آرامی‌ها و اعتراضات دانشجویی دی‌ماه در تهران، بازداشت شد و ۱۰ روز در بند ۲۰۹ اطلاعات اوین تحت بازجویی قرار گرفت.

خانم فرجی «به اتهام اجتماع و تبانی»، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به سه سال حبس و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شد و با وثیقه آزاد بود.

محمد آقاسی، وکیل مریم فرجی، روز جمعه۲۲ تیر به صدای آمریکا گفت که مریم فرجی از پنجشنبه پیش ناپدید شده و به محلی که باید می رفت نرسیده است و تحلیل او و خانواده‌اش این است که احتمالا او به قتل رسیده است.

مریم فرجی، از متهمان اعتراضات دی ماه «احتمالا به قتل رسیده است»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کوبا با اصلاحات جدید قانون اساسی مالکیت خصوصی را به رسمیت می‌شناسد

دولت کوبا از برنامه‌ای رونمایی کرد که به موجب آن، با انجام اصلاحاتی در قانون اساسی، اقتصاد، حکومت، و دادگاهها شکل تازه ای به خود خواهند گرفت.

این اصلاحات که شنبه ۲۳ تیر اعلام شد، در نشست ماه جاری مجمع ملی کوبا به رای گذاشته خواهد شد و از هم اکنون مشخص است که از تصویب مجمع ملی خواهد گذشت.

با انجام اصلاحات در قانون اساسی کنونی که مصوب سال ۱۹۷۶ مجمع ملی است، نخست وزیر در راس دولت و رئیس جمهوری در راس نظام قرار خواهند داشت و سمت‌های اجرایی میان این دو مقام تقسیم می شود.

در قانون اساسی جدید، باز هم حزب کمونیست تنها حزب قانونی کشور خواهد بود و دیدگاه‌های این حزب که از سال ۱۹۶۰ تنها حزب حاکم بر کوبا بوده در مسائل اقتصادی حرف آخر را خواهد زد .

با این حال در قانون اساسی جدید، بازار آزاد و مالکیت خصوصی ، به نوعی به رسمیت شناخته می شود و در دستگاه قضایی، اصل بر بیگناهی افراد خواهد بود.

گراما، روزنامه دولتی کوبا که خبر این اصلاحات در قانون اساسی کشور را داده است، اضافه می‌کند که قانون اساسی جدید پس از موافقت مجمع ملی برای همه پرسی به رای گذاشته خواهد شد.

گراما می افزاید در قانون اساسی سال ۱۹۷۶ تحولات چند دهه اخیربازتاب نیافته است و در قانون اساسی جدید بر آزادی‌های دینی، و نبود هر نوع تبعیض جنسیتی تاکید خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرانسه فاتح جام جهانی روسیه شد

در دیدار پایانی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸، تیم ملی فوتبال فرانسه موفق شد با نتیجه ۴ بر ۲ کرواسی را شکست بدهد و به مقام قهرمانی برسد. فرانسه برای دومین بار موفق به فتح جام جهانی فوتبال شد.

گل‌های فرانسه را ماریو مانژوکیچ (۱۹- گل به خودی)، آنتوان گریزمان (۳۸)، پل پوگبا (۵۹) و کیلیان امباپه (۶۵) به ثمر رساندند و ایوان پریشیچ (۲۸) و ماریو مانژوکیچ (۶۹) برای کرواسی گل زدند.

کرواسی هم با کسب مدال نائب قهرمانی به بهترین نتیجه تاریخ فوتبالش دست پیدا کرد.

به این ترتیب مسابقات جام جهانی روسیه با انجام ۶۳ مسابقه و با حذف غیرمنتظره قدرت‌های بزرگ فوتبال به پایان رسید و فرانسه، کرواسی و بلژیک مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

هری کین از انگلستان با وجود این که تیمش در دیدار رده‌بندی مقابل بلژیک شکست خورد با ۶ گل زده آقای گل این دوره از مسابقات شد.

مسمومیت ۱۵ نفر در هویزه در پی آلودگی آب شهری

خشکسالی در ایران موجب خشک شدن رودخانه کرخه در استان خوزستان و بی آبی در هویزه شده است.

در ادامه بحران آب در شهرهای جنوبی ایران، یک مقام بهداشتی اهواز از مسمومیت ۱۵ نفر در هویزه بر اثر نوشیدن آب آلوده خبر داد.

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه ۲۴ تیر به نقل از شکرالله سلمان زاده، معاون بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز، نوشت که این افراد به دلیل وجود آلودگی در شبکه آب مسموم شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.

در همین حال فرماندار هویزه به خبرگزاری تسنیم گفته است با وجود گرمای تابستان و بحران آب احتمال تکرار این اتفاق نیز دور از انتظار و بعید نیست.

در خبر دیگری در این باره، مدیر آب و فاضلاب روستایی هویزه گفت: در ۱۰ روز گذشته رودخانه کرخه در هویزه خشک شده و آبرسانی به پنج هزار روستایی به خطر افتاده است.

شهرستان هویزه در استان خوزستان، در غرب اهواز واقع شده و حدود ۳۵هزار نفر جمعیت دارد.

در هفته های گذشته نیز گزارش شده بود که به دلیل آلودگی آب آشامیدنی در رامهرمز، دیگر شهر استان خوزستان، حدود ۳۵۰ نفر به بیمارستان مراجعه کردند.

مقام‌های محلی شهر یزد نیز از شورتر شدن آب آشامیدنی این شهر خبر داده بودند. همچنین شوری شدید آب خرمشهر و آبادان و قطع آب در این شهرها نیز موجب شد که اعتراض های گسترده خیابانی را در این شهرها به دنبال داشت.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی، و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عراق هفتمین روز تظاهرات را پشت سر گذاشت

تظاهرات و اعتراضات خیابانی درعراق روز یکشنبه درحالی هفتمین روز خود را پشت سر گذاشت که اعتراض ها به‌هشت استان عمدتا شیعه نشین گسترش یافته‌ است.

به‌گزارش رسانه‌های عراقی در بصره ‌تظاهركنندگان برای ساعتی وارد ساختمان استانداری شده‌ و در جریان ‌تیراندازی نیروهای امنیتی ٢ تظاهركننده‌ كشته ‌شدند.

اکثر تظاهرکنندگان در بصره را جوانانی تشکیل می‌دادند که ضمن پرتاب سنگ به ماموران پلیس تلاش می‌کردند با آتش زدن لاستیک اثر گاز اشک‌آور پرتاب شده توسط نیروهای دولتی را خنثی کنند.

با گسترش تظاهرات از بصره به شهرهای بغداد، نجف، عماره و نصیریه، شورای امنیت عراق در اجلاس اضطراری تصمیم گرفت تا اینترنت در آن کشور قطع شود.

روز یکشنبه ۲۳ تیر همچنین پروازهای فرودگاه بین المللی نجف لغو شد.

بیکاری یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی عراق است وخاموشی‌های مکرر و گرمای هوا در شهرهای عراق که گاه به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد، به گسترش تظاهرات کمک کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش نخست وزیر اسرائیل به خبر توافق آتش بس

دود ناشی از حمله هوایی اسرائیل به یک ساختمان در غزه

پس از اینکه یک مقام فلسطینی از توافق آتش بس میان اسرائیل و حماس خبر داد، نخست وزیر اسرائیل در توئیتر خود نوشت که اسرائیل دست به آتش بسی که حماس را قادر می سازد بار دیگر امنیت آن کشور را تهدید کند، نمی‌زند.

او در توئیتر فارسی خود اعلام کرد: «خبرهایی شنیده شده در باره اینکه اسرائیل آتش بسی را پذیرفته که ادامه ترور بادبادک‌ها و بادکنک‌های آتش زا را امکان پذیر می سازد. این اخبار حقیقت ندارند. ما هیچ گونه عملیاتی علیه خود را قبول نداشته و به صورت مناسب واکنش نشان خواهیم داد.»

اسرائیل در پی بالا گرفتن اخیر موشک پرانی‌های فلسطینیان به خاک خود، بزرگترین عملیات جنگنده‌ها علیه مواضع حماس از جنگ سال۲۰۱۴ غزه به این طرف را انجام داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز دو نوجوان فلسطینی در ناآرامی‌هایی که از روز شنبه در نوار غزه آغاز شده، جان خود را از دست دادند.

فلسطینیان می‌گویند به طرح اسرائیل برای تخریب احتمالی یک روستای عرب نشین در کرانه غربی معترضند. هرچند دیوانعالی اسرائیل روز جمعه تصمیم گیری نهایی درباره سرنوشت روستای فلسطینی را تا دستکم تا یک ماه دیگر به تعویق انداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تبادل نظرهای ترامپ و نتانیاهو درباره ایران در آستانه نشست سران آمریکا و روسیه

پرزیدنت ترامپ که قرار است روز دوشنبه در دیدار با رئیس جمهوری روسیه درباره امنیت خاورمیانه و حضور ایران در سوریه گفت و گو کند، عصر یکشنبه وارد پایتخت فنلاند شد، در عین حال، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که درباره این دیدار با پرزیدنت ترامپ گفت و گو کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه ۲۴ تیر کابینه دولت خود گفت که روز شنبه در آستانه ملاقات پرزیدنت ترامپ با ولادیمیر پوتین، در مکالمه‌ای تلفنی با پرزیدنت ترامپ درباره مسائل امنیتی و دیپلماتیک در چارچوب تحولات منطقه‌ای، که البته مهمترین آن ها سوریه و ایران است، گفت و گو کرده است.

او گفت: «همان گونه که می‌دانید، این مسائل در نشست روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی نیز مطرح خواهد شد. من، روز چهارشنبه درباره این مسائل با پرزیدنت پوتین نیز تبادل نظر کردم. من از پرزیدنت ترامپ نیز برای موضع سخت گیرانه‌اش علیه ایران تشکر کردم؛ زیرا از زمان اتخاذ این موضع، ما شاهد تاثیر آن بر ایران و داخل ایران بوده‌ایم. پرزیدنت ترامپ به صراحت بر تعهدش در قبال امنیت اسرائیل و آمادگی‌اش برای کمک به اسرائیل در حوزه‌های مختلف تاکید گذاشت و من در این خصوص نیز از او تشکر کردم.»

نخست زیر اسرائیل موضوع گفت و گو با پرزیدنت ترامپ درباره ایران و سوریه را در توئیتر خود نیز به زبان فارسی شرح داد.

​پرزیدنت ترامپ که در سفر اروپایی خود به سر می‌برد، در حاشیه نشست ناتو اعلام کرد که می‌خواهد در دیدار با پرزیدنت پوتین در هلسینکی، درباره سوریه گفتگو کند.

او روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر بریتانیا گفت: «با پرزیدنت پوتین در مورد چند مورد، از جمله ایران، سوریه و از همه مهمتر، در مورد مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه، گفتگو خواهم کرد، زیرا جلوگیری از اشاعه این تسلیحات در منطقه قابل انفجاری چون خاورمیانه امری حیاتی است.»

آمریکا پس از هفت سال تنش در سوریه، مهار نفوذ جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا جنگ در سوریه را هدفی استراتژیک تعریف کرده است. هدفی که اسرائیل قویا از آن دفاع می‌کند. مقام‌های آمریکا و روسیه می گویند ممکن است رهبران دو کشور در ملاقات خود برای حصول این هدف به توافقی دست یابند.

پس از سال‌ها جنگ ویرانگر در سوریه‌، نظامیان ایرانی و شبه نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی ایران از جمله حزب الله لبنان در سطحی گسترده از عراق تا سوریه و لبنان مستقر شده‌اند.

بشار اسد با حمایت سیاسی و نظامی تهران و مسکو بیش از شصت درصد از خاک سوریه را از مخالفان پس گرفته است و به هر گونه خواستی برای تغییر رژیم در آن کشور پایان داده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا گفت که مسئله استراتژیک در سوریه، اسد نیست، ایران است. اسرائیل نیز بارها هشدار داده است حضور شبه نظامیان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی آن را در سوریه تحمل نخواهد کرد.

نتانیاهو هفته گذشته در دیدار با ولادیمیر پوتین در مسکو تاکید کرد که نیروهای جمهوری اسلامی ایران باید خاک سوریه را ترک کنند. از سوی دیگر، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی نیز که تقریبا همزمان برای دیدار با آقای پوتین به مسکو سفر کرده بود، گفت که اگر دولت‌های سوریه و عراق بخواهند، ایران خاک آن کشورها را ترک خواهد کرد.

به گزارش ای بی سی، در پی کاهش نقش آمریکا در سوریه، روسیه به قدرتی بلامنازع در سرنوشت آن کشور بدل شده است. با این حال، روسیه و آمریکا، هر دو، از همکاری در سوریه و در منطقه منفعت می‌برند. ایران و روسیه همسو هستند، اما همیشه منافع مشترک ندارند.

گفته می شود جمهوری اسلامی ایران بیش از هشتاد هزار شبه نظامی شیعه و شبه نظامی وفادار به خود در سوریه دارد.

ای بی سی می‌گوید، یکی از نتایج احتمالی ملاقات پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت پوتین می‌تواند توافق بر سر اعزام نیروهای نظامی سوریه به محدوده بلندی‌های جولان و خروج نیروهای ایران و حزب الله از آن منطقه باشد. اسرائیل می‌خواهد برای حصول چنین توافقی سوریه تضمین دهد که توافق گذشته برای برقراری منطقه غیرنظامی در بلندی‌های جولان را محترم می‌شمارد.

روسیه از ایران خواسته است در دوران پسا جنگ در سوریه، خاک آن کشور را ترک کند، اما نمی تواند ایران را مجبور به رعایت آن کند.

مسکو، از سوی دیگر، به اندازه کافی از اهرم های فشار بر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است تا تهران را مجبور کند، منطقه بلندی های جولان را ترک کند و شمار پایگاه های نظامی، مشاوران و کارخانه‌های تولید موشک خود را کاهش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک خلبان منتقد به امنیت پروازها در ایران بازداشت شد

یک خلبان منتقد به وضعیت ایمنی هواپیماها در ایران بازداشت شده است. خلبان امین امیرصادقی به تازگی دریک برنامه تلویزیونی از وضعیت ایمنی پرواز انتقاد کرده بود اما مشخص نیست که بازداشت او به چه دلیل و اتهامی صورت گرفته است.

خلبان امین امیرصادقی روز یکشنبه از طریق پخش زنده اینستاگرام از بازداشت خود توسط کلانتری ۱۱۱ هفت چنار خبر داد و از این که «برای جان مردم» او را بازداشت می‌کنند، اظهار تاسف کرد. آقای امیرصادقی درباره جزئیات اتهامش هیچ توضیحی نداد و این ویدئوی کوتاه با ضبط گوشی موبایل توسط مامور نیروی انتظامی به پایان رسید.

او به تازگی با شرکت در برنامه «حالا خورشید» شبکه سه جمهوری اسلامی عنوان کرده بود که برخی شرکت‌های هواپیمایی در ایران با وجود نقص فنی، خلبان را مجبور به پرواز می‌کنند.

امیرصادقی به عنوان مثال توضیح داده بود که او تجربه سه هفته پرواز بدون ترمز شماره ۳ را داشته است. به دلیل این که مسئولان فنی به جای تعمیر کردن ترمز، سیستم هشدار عدم پرواز را غیرفعال می‌کنند.

کاپیتان امیرصادقی همچنین گفت که او و چند خلبان دیگر از این اجبار سرپیچی کرده‌اند و حاضر به پرواز با هواپیماهای غیرایمن نشده‌اند.

حضور امین امیرصادقی در برنامه زنده تلویزیونی پس از افشاگری‌های او در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت و آقای امیرصادقی در این برنامه گفت که او تا پایان سال با شرکت هوایی سپهران به عنوان خلبان قرارداد دارد. پیش از این در برخی شبکه‌های اجتماعی از او به عنوان «خلبان اخراجی» نام برده می‌شد.

بر طبق آمار «شبکه امنیت پرواز» خطوط هوایی ایران از سال ۱۹۸۹ میلادی شاهد ۳۱ سانحه هوایی مرگبار بوده است. در مقایسه خطوط هوایی بریتانیا در این دوره تنها دو سقوط هوایی را تجربه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدور احکام زندان برای رویا صغیری و علی قدیری، دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات

همزمان با ادامه صدور احکام قضایی برای فعالان دانشجویی، یک نماینده مجلس با اعلام این که دستگیری‌ها ابعاد گسترده‌تری دارد، از تهیه فهرستی شامل اسامی بیش از ۱۵۰ دانشجو خبر داد که از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده اند و تا کنون برای ۱۷ تن از آنان حکم قضایی صادر شده است.

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع دانشجویی گزارش داده است که حکم قضایی برای رویا صغیری و علی قدیری، دو تن از دانشجویان تبریزی که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت شدند صادر شده است.

بر اساس احکام صادره از سوی دادگاه تجدید نظر تبریز، رویا صغیری دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی با تایید حکم دادگاه بدوی، به ۲۳ ماه حبس تعزیری و علی قدیری به شش ماه حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

در تهران نیز فرشته طوسی به یک سال و نیم زندان و دو سال ممنوعیت از فعالیت سیاسی و مدنی محکوم شده است.

به گفته پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس ، بازداشت دانشجویان، از آن چه تا کنون از سوی دستگاه‌های رسمی اعلام شده ابعاد گسترده‌تری دارد و بالغ بر ۱۵۰ دانشجو در دی ماه ۹۶ بازداشت شده‌اند که تاکنون احکام ۱۷ تن از آنان صادر شده است.

ایالات متحده در ماههای گذشته بارها از سرکوب و بازداشت معترضان توسط حکومت ایران انتقاد کرده است. مقام های آمریکایی می گویند مردم ایران باید حق اعتراض و برگزاری تجمع داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محل کسب دو شهروند بهایی در آبادان پلمپ شد

نمونه ای از آزار بهائیان و شعار نویسی در محل کسب آنها/ آرشیو

مقامات در آبادان محل کسب دو شهروند بهایی به نام‌های آرمان و آرام آزادی را پلمب و جواز کسب آنها را باطل کرده اند.

وبسایت خبری هرانا، که اخبار فعالان حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند، نوشته است که بهانه هایی که ماموران امنیتی برای تعطیل کردن محل کسب این دو شهروند، پس از حدود ۳۸ سال کار کردن در فروشگاه چرخ خیاطی شان ارائه دادند، بی اساس بوده است.

هرانا نوشت که جلوگیری از فعالیت اقتصادی بهائیان به عنوان یک اهرم فشار بر پیروان این اقلیت دینی سالهاست که به صورتی سازمان یافته مورد استفاده نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

جامعه جهانی بهائیان می گوید دهها بهایی در ایران فقط به اتهام بهایی بودن در زندان‌های رژیم جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.

بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق بشر و آزادی مذهب در ایران را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال از حکم قاضی فدرال آمریکا در مورد پناهجویان مسیحی ایرانی

حکم یک قاضی فدرال آمریکا در کالیفرنیا درباره حدود ۹۰ ایرانی پناهجو از اقلیت‌های مذهبی، با استقبال فعالان مدنی مواجه شده است.

بسیاری از این پناهجویان از نو مسیحیان ایرانی هستند. تغییر مذهب از اسلام به دیگر ادیان در قوانین ایران مجازات‌های سختی در بر دارد که کمترین آنها زندانهای طولانی مدت است.

دولت ترامپ اوایل سال جاری تقاضای این پناهجویان را بطور دسته جمعی رد کرده بود و اینک قاضی فدرال دولت را مجبور به بازنگری این تقاضاها به صورت انفرادی کرده است.

پناهجویان از آن زمان در وین، پایتخت اتریش، در بلاتکلیفی به سر می‌برند زیرا نه می‌توانند به ایران بازگردند که در آن جا با زندان و احیاناً مرگ روبرو شوند، و نه می توانند به خانواده‌هایشان در آمریکا ملحق شوند.

رد تقاضای این پناهجویان ایرانی توجه گروه‌های مدافع حقوق بشر، قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب و حتی برخی مقام‌های ارشد دولت ترامپ را به خود جلب کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد آزادی های مذهبی در ایران در رابطه با مسیحیان ایران می نویسد: «مسیحیان ایران، اعضای کلیساهای سنتی تحت نظارت شدید حکومت قرار دارند و ساخت یا نوسازی عبادتگاه های آنها با محدودیت های قانونی رو به رو است. حکومت، مسیحیان انجیلی، و کسانی را که به مسیحیت گرویده اند، به طور ویژه ای سرکوب می‌کند. مبلغان مسیحی و کشیشان کلیساهای خانگی معمولا تحت اتهامات بی‌اساس مرتبط با امنیت ملی، یا ارتداد و اداره کلیسای غیرقانونی خانگی، محاکمه می‌شوند. حکومت همچنین به طور ویژه مطالبی علیه آنها در سراسر ایران در فضای مجازی و مطبوعات منتشر می کند.»

گزارش در ادامه آورده است: «در حالی که مقامات ایران چندین دهه است که به کلیساهای خانگی یورش می برند و صدها نفر از مسیحیان در حال عبادت و رهبران کلیساها را دستگیر کرده اند، مجازات علیه آنها را نیز در سال های اخیر افزایش داده اند.»

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق بشر و آزادی مذهب در ایران را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نقش جمهوری اسلامی در سوریه در دستور کار مذاکرات رهبران آمریکا و روسیه در فنلاند

نقش جمهوری اسلامی ایران و سوریه در منازعات منطقه خاورمیانه، بخشی از دستور مذاکرات پرزیدنت ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در دیدار این هفته آنها، در هلسینکی، پایتخت فنلاند است.

پرزیدنت ترامپ که در سفر اروپایی خود به سر می‌برد، در حاشیه نشست ناتو اعلام کرد که می‌خواهد با پرزیدنت پوتین در باره سوریه گفتگو کند.

او گفت: «همان گونه که می‌دانید من روز دوشنبه پرزیدنت پوتین را ملاقات می‌کنم و وقتی وارد آن جلسه می شویم چیز زیادی نمی‌خواهیم. می‌خواهیم در باره سوریه گفتگو کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر بریتانیا گفت که توافق نهایی اعضای ناتو در مورد افزایش بودجه نظامی زمینه بسیار خوبی برای دیدار او با رئیس جمهوری روسیه بود، و افزود: «با پرزیدنت پوتین در مورد چند مسئله، از جمله ایران، سوریه و از همه مهمتر، در مورد مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه، گفتگو خواهم کرد؛ زیرا جلوگیری از اشاعه این تسلیحات در منطقه قابل انفجاری چون خاورمیانه امری حیاتی است.»

آمریکا پس از هفت سال تنش در سوریه، مهار نفوذ جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا جنگ در سوریه را هدفی استراتژیک تعریف کرده است؛ هدفی که اسرائیل قویا از آن دفاع می‌کند. مقام‌های آمریکا و روسیه می گویند ممکن است رهبران دو کشور در ملاقات خود برای حصول این هدف به توافقی دست یابند.

پس از سال‌ها جنگ ویرانگر در سوریه‌، نظامیان ایرانی و شبه نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی ایران از جمله حزب الله لبنان در سطحی گسترده از عراق تا سوریه و لبنان مستقر شده‌اند.

بشار اسد با حمایت سیاسی و نظامی تهران و مسکو بیش از شصت درصد از خاک سوریه را از مخالفان پس گرفته است و به هر گونه خواستی برای تغییر رژیم در آن کشور پایان داده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا گفت که مسئله استراتژیک در سوریه، اسد نیست، ایران است. اسرائیل نیز بارها هشدار داده است حضور شبه نظامیان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی آن را در سوریه تحمل نخواهد کرد.

به گزارش ای بی سی، در پی کاهش نقش آمریکا در سوریه، روسیه به قدرتی بلامنازع در سرنوشت آن کشور بدل شده است. با این حال، روسیه و آمریکا، هر دو، از همکاری در سوریه و در منطقه منفعت می‌برند. ایران و روسیه همسو هستند، اما همیشه منافع مشترک ندارند.

گفته می شود جمهوری اسلامی ایران بیش از هشتاد هزار شبه نظامی شیعه و شبه نظامی وفادار به خود در سوریه دارد.

ای بی سی می‌گوید، یکی از نتایج احتمالی ملاقات پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت پوتین می تواند توافق بر سر اعزام نیروهای نظامی سوریه به محدوده بلندی‌های جولان و خروج نیروهای ایران و حزب الله از آن منطقه باشد. اسرائیل می‌خواهد برای حصول چنین توافقی سوریه تضمین دهد که توافق گذشته برای برقراری منطقه غیرنظامی در بلندی‌های جولان را محترم می‌شمارد.

روسیه از ایران خواسته است در دوران پسا جنگ در سوریه، خاک آن کشور را ترک کند، اما نمی تواند ایران را مجبور به رعایت آن کند.

مسکو، از سوی دیگر، به اندازه کافی از اهرم های فشار بر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است تا تهران را مجبور کند، منطقه بلندی های جولان را ترک کند و شمار پایگاه های نظامی، مشاوران و کارخانه‌های تولید موشک خود را کاهش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آماده باش نیروهای امنیتی در ششمین روز تظاهرات در جنوب عراق

نیروهای امنیتی عراق روز شنبه، در حالیکه تظاهرات در استان های جنوبی عراق ادامه دارد در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به اوضاع نابسامان خدمات دولتی و سرویس شهری و فساد صورت می گیرد.

روز شنبه ۲۳ تیر ده ها هزار تظاهرکننده در مرز صفوان در نزدیکی کویت و میدان نفتی مجنون تجمع کردند.

تظاهرات اعتراض آمیز به شهر نجف در مرکز کشور گسترش یافته است. جمعه شب، جمعیتی در این شهر اجتماع کرده و فرودگاه بین المللی و نیز مقر حزب حاکم، حزب الدعوة الاسلامیة، را در اختیار گرفت. صدها تظاهرکننده در بیرون فرودگاه گرد آمده و ضمن روشن کردن آتش شعار سردادند.

در روزهای اخیر معترضان در چندین میدان نفتی عمده بصره در عراق دست به تظاهرات زده اند. در تظاهرات اعتراض آمیز که هفتۀ پیش در شهر بصره آغاز شد معترضان خواستار شغل هستند. تظاهرکنندگان در بصره تلاش کرده اند به میادین نفتی یورش ببرند و جادۀ منتهی به مرز ایران را مسدود کنند.

صادرات نفت از میدان های نفتی بصره مهمترین منبع درآمد دولت عراق به حساب می‌آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت بیمه لویدز لندن از احتمال قطع خدمات به ایران خبر داد

با خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران و اعمال تحریم‌های این کشور که ظرف هفته های آینده آغاز می شود، شرکت‌های اروپایی بیمه و باربری خدمات خود را به شرکت‌های ایرانی به تدریج کاهش داده و قطع می‌کنند.

شرکت بیمه لویدز لندن و دیگر شرکت‌های اروپایی که بیمه های دریایی برای حمل و نقل انرژی و تجارت ارائه می کنند، از ژانویه ۲۰۱۶ که بر اساس توافق اتمی سال ۲۰۱۵ تحریم‌های ثانوی علیه ایران لغو شد، همکاری با ایران را از سر گرفته بودند.

بروس کارنگی براون، رئیس هیات مدیره شرکت بیمه لویدز، به خبرگزاری رویترز گفت: «اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران احتمالا به این معنی است که شرکت لویدز نخواهد توانست به تجارت های مربوط به ایران خدمات ارائه کند.»

سخنگوی لویدز گفت که به شرکت‌های بیمه سندیکایی توصیه کرده که قبل از ارائه خدمات به فعالیت‌هایی که به ایران مربوط می شود، مشاوره های قانونی لازم را انجام دهند و خطر همکاری با ایران را در نظر بگیرند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل شرکت‌های غیرآمریکایی که با ایران معامله می‌کنند نیز می شود که از آن با عنوان تحریم‌های ثانوی یاد می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یکی دیگر از درویشان گنابادی در اعتراض به کیفرخواست غیرقانونی از حضور در دادگاه خودداری کرد

در ادامه برگزاری دادگاه‌های درویشان گنابادی، گزارش ها حاکی از آن است که سخاوت سلیمی، یکی از درویشان، در اعتراض به رویه غیرقانونی از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرد.

بر اساس پیام‌های منتشر شده در توئیتر مجذوبان نور، که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، سخاوت سلیمی کیفرخواست صادرشده علیه خود را کلی گویی هایی دانسته که فاقد موارد قانونی تخلف متهم است.

آقای سلیمی گفته است: «کیفرخواستی که برای ما صادر کرده‌اند فرقی با تفتیش عقاید و دخالت در اعتقاد شخصی من ندارد و از آنجا که در دادگاه انقلاب جز سوال‌های عقیدتی پرسیده نمی‌شود و وکیلی هم نیست که از حقوق قانونی ما دفاع کند، در دادگاه حاضر نمی‌شوم.»

مجذوبان نور نوشته است که آقای سلیمی یکم اسفند ماه گذشته در پی درگیری‌های خیابان گلستان هفتم بین ماموران امنیتی و درویشان، بازداشت شد و مورد شکنجه و آزار قرار گرفت.

بسیاری از درویشان گنابادی در ماه‌های اخیر به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند. تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون مدرسه متهم به آزار جنسی دانش آموزان به زندان و شلاق محکوم شد

حکم معاون مدرسه متهم به آزار جنسی نوجوانان در مدرسه معین تهران صادر شد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۳ تیر با انتشار این خبر نوشتند که معاون مدرسه معین به زندان و شلاق محکوم شده است.

خبر آزار جنسی نوجوانان توسط معاون یک مدرسه هفتم خرداد گذشته توسط رسانه های مجازی منتشر شد و به سرعت توجه بسیاری را به خود جلب کرد. دو روز بعد از انتشار خبر، دادستان تهران واکنش نشان داد و متهم بازداشت شد.

تعداد شکایات از این ناظم در مورد آزار جنسی تا ۳۶ مورد هم مطرح شده است؛ ولی دادستان تهران ۱۵ مورد آن را تایید کرده بود.

هفت تن از دانش آموزان توسط پزشکی قانونی مورد معاینه قرار گرفتند ولی رئیس این سازمان گفت که با توجه به اینکه هیچ کدام ادعای تجاوز فیزیکی نداشتند معاینه جسمانی روی آنان انجام نشد.

به گفته رئیس پزشکی قانونی دو تن از دانش آموزان «دچار مشکلات روان‌شناختی» هستند و معاون این مدرسه نیز برای انجام تست‌های روان‌شناختی و شخصیتی به روان‌پزشکان قانونی معرفی شده است.

جلسه دادگاه معاون مدرسه ۱۶ تیر با حضور تعدادی از اولیای دانش آموزان برگزار شد و رای دادگاه روز شنبه ۲۳ تیر صادر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر یک سایت فرهنگی در ایران به اعدام محکوم شد

دادگاه انقلاب اصفهان مدیر یک سایت فرهنگی را به اتهام فساد فی الارض به اعدام محکوم کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشر درایران، محمد حسین مالکی ادمین ۴۷ ساله سایت فرهنگی آموزشی عصر جوان که بیش از یک سال پیش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود، به اعدام محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این رابطه به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «فعالیت سایت در زمینه‌های مختلف عملی و فرهنگی بوده و همچنین بخش ماهواره‌ای هم در آن قرار داشت که در آن اکانت‌های ماهواره‌ای سی سی کم که اکانتی معمولی و رایج در کشور هست و برای بازگشایی کانال‌های کارتی استفاده میشود، فروخته می‌شد.»

صدور حکم اعدام برای آقای مالکی در حالی صورت می گیرد که در مراحل ابتدایی تحقیق بازپرس پرونده برای محمدحسین مالکی قرار منع تعقیب صادر کرده بود، ولی پس از مخالفت دادستان پرونده به دادسرای انقلاب تهران و سپس دیوان عالی کشور و در نهایت برای صدور حکم به شعبه دو دادگاه انقلاب اصفهان ارسال شد.

در بخشی از حکم وی که توسط رسانه ها منتشر شده آمده است: «وی در اظهاراتش فعالیت در زمینه تجارت الکترونیک و راه اندازی وب‌سایت در زمینه فعالیت تعمیرات ماهواره و گرفتن تبلیغات و اشتراک گذاری کانال‌های ماهواره‌ای از طریق اینترنت را قبول و قصد خویش از راه اندازی این سیستم را دست‌یابی به برنامه‌های ورزشی فیلم و مستند عنوان نموده و فروش کانال‌هایی با عنوان پورنو و مستهجن و مبتذل را قبول نداشته و انگیزه خویش را فقط مالی عنوان نموده است.»

در بخش دیگری از این حکم نوشته شده است: «دادگاه با عنایت به محتویات پرونده از جمله گزارش اولیه ضابطین اظهارات صریح متهم در مراحل مختلف تحقیق به راه اندازی سایت و کانال‌های مختلف با انگیزه مالی و با ادعای اینکه محتویات کانال‌هایی که وی فعالیت داشته مبتذل بوده و نه مستهجن و فروش سی‌سی‌کم به تعداد ۸۵۰ نفر با عناوین مبتذل که حکایت از فعالیت وی در حد گسترده داشته و ارتباط وی با افراد خارج از کشور … عمل وی منطبق است بر ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی که دادگاه وی را به مجازات اعدام محکوم می‌کند.»

محمدحسین مالکی هم اکنون در بند عمومی زندان دستگرد اصفهان نگه‌داری می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش تایمز اسرائیل| توافق درباره سوریه حضور ایران را محدود می‌کند اما پایان نمی‌دهد

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: در دیدار پرزیدنت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مناقشه سوریه یکی از مهم ترین مسائل خواهد بود.

با فروکش کردن جنگ سوریه پس از هفت سال، آمریکا محدود کردن نفوذ ایران در سوریه را به هدفی استراتژیک بدل کرده است که مورد حمایت اسرائیل هم قرار دارد. مقام های آمریکایی و روسی نشانه هایی ارائه داده اند که چنین توافقی ممکن است دستاورد اصلی این اجلاس باشد.

تحلیلگران می گویند هر گونه توافقی احتمالا به طور طبیعی کلی بوده و بر محدود کردن حضور ایران و نه پایان دادن به آن تمرکز خواهد داشت.

خروج کامل نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه عملا غیرممکن است. ایران و شبه نظامیان وابسته اش، شامل حزب الله لبنان، پس از سال ها جنگ داخلی حضور گسترده ای در سوریه پیدا کرده و از مرز عراق تا مرکز سوریه و لبنان امتداد یافته اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با کمک نظامی و سیاسی ایران و روسیه ۶۰ درصد کل کشور را بازپس گرفته و به هر گونه گفتگوی جدی درباره تغییر رژیم نقطه پایان گذاشته است. روسیه در میانه کاهش نقش آمریکا به عنوان قدرت بی رقیب در سوریه شناخته می شود.

با این وجود، هم روسیه و هم آمریکا علاقه دارند در سوریه و فرای آن همکاری کنند. اگر چه روسیه و ایران در یک سوی جنگ قراردارند، اما منافع شان همیشه همسو نبوده است.

حدود ۸۰ هزار جنگجو در کشور جنگ زده سوریه تحت کنترل تهران قرار دارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: فعالیت‌های مخرب ایران به دلیل مشکلات مالی کاهش یافت

یک مقام اطلاعاتی آمریکا در نشست سیاست خارجه و چالش‌های پیش روی دستگاه دیپلماسی آمریکا، اعلام کرد که از فعالیت های مخرب ایران، از جمله حملات سایبری، به دلیل مشکلات اقتصادی، کاسته شده است.

در این نشست که جمعه ۲۲ تیر در اندیشکده هادسن در واشنگتن دی سی برگزار شد، موضوع تهدیدهای جهانی و منطقه‌ای شامل امنیت فضای مجازی، چالش‌های فزاینده در رابطه با چین و روسیه و چشم انداز خلع سلاح هسته ای کره شمالی مورد بررسی قرار گرفت.

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در نشست اندیشکده هادسن با بیان اینکه بررسی گزارشها در مورد حملات سایبری بخش مهمی از کارهای روزانه او را تشکیل می‌دهد، گفت که بیشترین حملات سایبری علیه آمریکا توسط روسیه، چین، کره شمالی و ایران صورت می‌گیرد.

او گفت: «اهداف آنها از دولت فدرال و ایالتی گرفته تا دانشگاهها، صنایع و بخش خصوصی است. آنها اهداف تاکتیکی واستراتژیک را علیه منافع آمریکا پیگیری می‌کنند.»

به گفته مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روسها در حملات سایبری علیه آمریکا توانمندتر از بقیه هستند و البته قصد آنها زیر سوال بردن نحوه زندگی و دموکراسی آمریکا است. چینی ها صرفا به دنبال سرقت مالکیت معنوی و فن آوری پیشرفته آمریکا هستند.

دن کوتس، در ادامه سخنان خود درباره تلاش‌های حکومت ایران علیه آمریکا گفت که حکومت ایران به دنبال خرابکاری، ترویج تروریسم و کار روی برنامه‌های موشک بالستیک است؛ البته هم اکنون به علت مسائل اقتصادی از اینگونه فعالیت های آنها کاسته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا علیه ۱۲ مقام روسیه بابت هک کامپیوترهای حزب دموکرات اعلام جرم کرد

راد روزنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده - آرشیو

معاون دادستان کل ایالات متحده روز جمعه رسما علیه تعدادی از مقام‌های نظامی روسیه، که در هک کامپیوترهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نقش داشتند، اعلام جرم کرد.

راد روزنستاین در یک نشست خبری در واشنگتن گفت، اتهام‌های مطرح شده علیه ۱۲ مقام‌ اطلاعاتی ارتش روسیه شامل سرقت هویت کاربران اینترنت و پولشویی از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال است.

وی در این نشست که بطور مستقیم از رسانه‌ها پخش شد گفت که این «افسران روس» از طریق نصب یک نرم افزار اقدام به جاسوسی از کاربران و ایمیل‌های اعضای کمیته ملی حزب دموکرات کرده‌اند.

این مقام ارشد قضایی آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد که در کیفرخواست صادره اتهامی مبنی بر تاثیرگذاری بر روند شمارش آرا و نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری پاییز ۲۰۱۶ مطرح نشده است.

وی همچنین تاکید کرد که هیچ شهروند آمریکایی در این عملیات نقش نداشته است.

به گفته آقای روزنستاین، متهمان همچنین با ایجاد هویت‌های جعلی در اینترنت، از اوایل ژوئن ۲۰۱۶ اقدام به انتشار اطلاعات به سرقت رفته از سامانه کامپیوتری کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا کردند.

وی همچنین خاطر نشان کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را پیشتر در اوایل هفته جاری در جریان این موضوع قرار داده و پرزیدنت ترامپ از اعلام کیفرخواست در روز جمعه اطلاع دارد.

اعلام جرم علیه مقام‌های روس در حالی اعلام می‌شود که پرزیدنت ترامپ، برای شرکت در نشست سران ناتو و دیدار با نخست وزیر بریتانیا و سپس گفت‌وگو با رئیس جمهوری روسیه به اروپا رفته است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با ترزا می گفته بود که در دیدار روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین در فنلاند درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا نیز صحبت خواهد کرد.

برخی مقام‌های اطلاعاتی آمریکا اواسط دی ماه گفته بودند آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) هویت مقام‌های روسیه را که اطلاعات هک شده حزب دموکرات را به ویکی‌لیکس دادند، شناسایی کرده است.

رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نیز ۲۷ بهمن ماه گذشته از دست داشتن ۱۶ شخص و نهاد روسیه در انتخابات و روند سیاسی داخلی ایالات متحده خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر فرانسوی: آمریکا درخواست پاریس برای معافیت از تحریم‌های ایران را رد کرد

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه - آرشیو

برونو لومر وزیر امور مالی فرانسه روز جمعه به روزنامه فیگارو گفت واشنگتن درخواست پاریس را برای معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، رد کرده است.

فرانسه خواهان آن شده بود که شرکت‌های فرانسوی اجازه یابند در حوزه‌های انرژی و خودروسازی در ایران فعالیت کنند و شامل مجازات‌هایی نشوند که دولت آمریکا بعد از آغاز تحریم‌ها بر شرکتهای فعال در ایران اعمال می‌کند.

آقای لومر به فیگارو گفته است ما هم اکنون پاسخ استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا را دریافت کردیم که منفی است. به گفته او اروپا باید خیلی سریع اقدام و از حاکمیت اقتصادی خود دفاع کند.

مقام‌های فرانسه امید کمی داشتند که شرکت نفتی توتال و شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن بتوانند به فعالیتهایشان در ایران ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد آقاسی در گفتگو با صدای آمریکا: مریم فرجی، از متهمان اعتراضات دی ماه احتمالا « به قتل رسیده است»

مریم فرجی، فعال مدنی، ناپدید شده است.

محمد آقاسی، یک وکیل دادگستری در ایران اعلام کرده است که مریم فرجی، موکل او که از دادگاه حکم زندان دریافت کرده است، ناپدید شده و احتمالا به قتل رسیده است.

محمد آقاسی، وکیل مریم فرجی، روز جمعه به صدای آمریکا گفت مریم فرجی از پنجشنبه پیش ناپدید شده و به محلی که باید می رفت نرسیده است و تحلیل او و خانواده اش این است که احتمالا او به قتل رسیده است.

محمد آقاسی، پنجشنبه ۲۱ تیر ماه نیز در پیامی در توئیتر خود نیز این موضوع را مطرح کرد.

این وکیل دادگستری در توئیتر خود همچنین نوشت که خانم فرجی «به اتهام اجتماع و تبانی»، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به سه سال حبس و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شد و با وثیقه آزاد بود.

محمد آقاسی در پیام دیگری نوشت که لایحه اعتراض به این حکم را به دادگاه ارائه کرده اما از خانم فرجی خبر نشده و تلاش خانواده او نیز برای یافتن اش بی نتیجه بوده است.

این وکیل دادگستری در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرده است که به دلیل پیدا نشدن موکلش پس از هشت روز به این تحلیل رسیده اند که احتمالا خانم فرجی به قتل رسیده است، اما او اتهامی را متوجه مراجع قانونی نمی‌داند.

او که پس از صدور حکم اولیه وکالت خانم فرجی را بر عهده گرفته، اعلام کرده که خانواده خانم فرجی با تمام ارگان های رسمی تماس گرفتند اما نتوانستند خبری به دست بیاورند.

مریم فرجی، ۱۲ دیماه ۱۳۹۶، همزمان با نا آرامی‌ها و اعتراضات دانشجویی دی‌ماه در تهران، بازداشت شد و ۱۰ روز در بند ۲۰۹ اطلاعات اوین تحت بازجویی بود.

به نوشته برخی وبسایت های خبری، مریم فرجی، فعال مدنی ۳۳ ساله، دانشجوی ارشد مدیریت بین‌الملل و مدیر مالی یک شرکت در شهریار بوده است. او فروردین امسال در دادگاهی به ریاست قاضی احمدزاده به ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. محمد آقاسی از اردیبهشت ماه وکالت خانم فرجی را برعهده گرفت و پس از سه بار تلاش که با مخالفت های قاضی روبرو شد، سرانجام موفق شد لایحه دفاع خود را به پرونده ضمیمه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG