لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۵۵

سرخط خبرها

صدور احکام زندان برای رویا صغیری و علی قدیری، دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات

همزمان با ادامه صدور احکام قضایی برای فعالان دانشجویی، یک نماینده مجلس با اعلام این که دستگیری‌ها ابعاد گسترده‌تری دارد، از تهیه فهرستی شامل اسامی بیش از ۱۵۰ دانشجو خبر داد که از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده اند و تا کنون برای ۱۷ تن از آنان حکم قضایی صادر شده است.

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع دانشجویی گزارش داده است که حکم قضایی برای رویا صغیری و علی قدیری، دو تن از دانشجویان تبریزی که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت شدند صادر شده است.

بر اساس احکام صادره از سوی دادگاه تجدید نظر تبریز، رویا صغیری دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی با تایید حکم دادگاه بدوی، به ۲۳ ماه حبس تعزیری و علی قدیری به شش ماه حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

در تهران نیز فرشته طوسی به یک سال و نیم زندان و دو سال ممنوعیت از فعالیت سیاسی و مدنی محکوم شده است.

به گفته پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس ، بازداشت دانشجویان، از آن چه تا کنون از سوی دستگاه‌های رسمی اعلام شده ابعاد گسترده‌تری دارد و بالغ بر ۱۵۰ دانشجو در دی ماه ۹۶ بازداشت شده‌اند که تاکنون احکام ۱۷ تن از آنان صادر شده است.

ایالات متحده در ماههای گذشته بارها از سرکوب و بازداشت معترضان توسط حکومت ایران انتقاد کرده است. مقام های آمریکایی می گویند مردم ایران باید حق اعتراض و برگزاری تجمع داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محل کسب دو شهروند بهایی در آبادان پلمپ شد

نمونه ای از آزار بهائیان و شعار نویسی در محل کسب آنها/ آرشیو

مقامات در آبادان محل کسب دو شهروند بهایی به نام‌های آرمان و آرام آزادی را پلمب و جواز کسب آنها را باطل کرده اند.

وبسایت خبری هرانا، که اخبار فعالان حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند، نوشته است که بهانه هایی که ماموران امنیتی برای تعطیل کردن محل کسب این دو شهروند، پس از حدود ۳۸ سال کار کردن در فروشگاه چرخ خیاطی شان ارائه دادند، بی اساس بوده است.

هرانا نوشت که جلوگیری از فعالیت اقتصادی بهائیان به عنوان یک اهرم فشار بر پیروان این اقلیت دینی سالهاست که به صورتی سازمان یافته مورد استفاده نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

جامعه جهانی بهائیان می گوید دهها بهایی در ایران فقط به اتهام بهایی بودن در زندان‌های رژیم جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.

بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق بشر و آزادی مذهب در ایران را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال از حکم قاضی فدرال آمریکا در مورد پناهجویان مسیحی ایرانی

حکم یک قاضی فدرال آمریکا در کالیفرنیا درباره حدود ۹۰ ایرانی پناهجو از اقلیت‌های مذهبی، با استقبال فعالان مدنی مواجه شده است.

بسیاری از این پناهجویان از نو مسیحیان ایرانی هستند. تغییر مذهب از اسلام به دیگر ادیان در قوانین ایران مجازات‌های سختی در بر دارد که کمترین آنها زندانهای طولانی مدت است.

دولت ترامپ اوایل سال جاری تقاضای این پناهجویان را بطور دسته جمعی رد کرده بود و اینک قاضی فدرال دولت را مجبور به بازنگری این تقاضاها به صورت انفرادی کرده است.

پناهجویان از آن زمان در وین، پایتخت اتریش، در بلاتکلیفی به سر می‌برند زیرا نه می‌توانند به ایران بازگردند که در آن جا با زندان و احیاناً مرگ روبرو شوند، و نه می توانند به خانواده‌هایشان در آمریکا ملحق شوند.

رد تقاضای این پناهجویان ایرانی توجه گروه‌های مدافع حقوق بشر، قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب و حتی برخی مقام‌های ارشد دولت ترامپ را به خود جلب کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد آزادی های مذهبی در ایران در رابطه با مسیحیان ایران می نویسد: «مسیحیان ایران، اعضای کلیساهای سنتی تحت نظارت شدید حکومت قرار دارند و ساخت یا نوسازی عبادتگاه های آنها با محدودیت های قانونی رو به رو است. حکومت، مسیحیان انجیلی، و کسانی را که به مسیحیت گرویده اند، به طور ویژه ای سرکوب می‌کند. مبلغان مسیحی و کشیشان کلیساهای خانگی معمولا تحت اتهامات بی‌اساس مرتبط با امنیت ملی، یا ارتداد و اداره کلیسای غیرقانونی خانگی، محاکمه می‌شوند. حکومت همچنین به طور ویژه مطالبی علیه آنها در سراسر ایران در فضای مجازی و مطبوعات منتشر می کند.»

گزارش در ادامه آورده است: «در حالی که مقامات ایران چندین دهه است که به کلیساهای خانگی یورش می برند و صدها نفر از مسیحیان در حال عبادت و رهبران کلیساها را دستگیر کرده اند، مجازات علیه آنها را نیز در سال های اخیر افزایش داده اند.»

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق بشر و آزادی مذهب در ایران را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نقش جمهوری اسلامی در سوریه در دستور کار مذاکرات رهبران آمریکا و روسیه در فنلاند

نقش جمهوری اسلامی ایران و سوریه در منازعات منطقه خاورمیانه، بخشی از دستور مذاکرات پرزیدنت ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در دیدار این هفته آنها، در هلسینکی، پایتخت فنلاند است.

پرزیدنت ترامپ که در سفر اروپایی خود به سر می‌برد، در حاشیه نشست ناتو اعلام کرد که می‌خواهد با پرزیدنت پوتین در باره سوریه گفتگو کند.

او گفت: «همان گونه که می‌دانید من روز دوشنبه پرزیدنت پوتین را ملاقات می‌کنم و وقتی وارد آن جلسه می شویم چیز زیادی نمی‌خواهیم. می‌خواهیم در باره سوریه گفتگو کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر بریتانیا گفت که توافق نهایی اعضای ناتو در مورد افزایش بودجه نظامی زمینه بسیار خوبی برای دیدار او با رئیس جمهوری روسیه بود، و افزود: «با پرزیدنت پوتین در مورد چند مسئله، از جمله ایران، سوریه و از همه مهمتر، در مورد مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه، گفتگو خواهم کرد؛ زیرا جلوگیری از اشاعه این تسلیحات در منطقه قابل انفجاری چون خاورمیانه امری حیاتی است.»

آمریکا پس از هفت سال تنش در سوریه، مهار نفوذ جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا جنگ در سوریه را هدفی استراتژیک تعریف کرده است؛ هدفی که اسرائیل قویا از آن دفاع می‌کند. مقام‌های آمریکا و روسیه می گویند ممکن است رهبران دو کشور در ملاقات خود برای حصول این هدف به توافقی دست یابند.

پس از سال‌ها جنگ ویرانگر در سوریه‌، نظامیان ایرانی و شبه نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی ایران از جمله حزب الله لبنان در سطحی گسترده از عراق تا سوریه و لبنان مستقر شده‌اند.

بشار اسد با حمایت سیاسی و نظامی تهران و مسکو بیش از شصت درصد از خاک سوریه را از مخالفان پس گرفته است و به هر گونه خواستی برای تغییر رژیم در آن کشور پایان داده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا گفت که مسئله استراتژیک در سوریه، اسد نیست، ایران است. اسرائیل نیز بارها هشدار داده است حضور شبه نظامیان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی آن را در سوریه تحمل نخواهد کرد.

به گزارش ای بی سی، در پی کاهش نقش آمریکا در سوریه، روسیه به قدرتی بلامنازع در سرنوشت آن کشور بدل شده است. با این حال، روسیه و آمریکا، هر دو، از همکاری در سوریه و در منطقه منفعت می‌برند. ایران و روسیه همسو هستند، اما همیشه منافع مشترک ندارند.

گفته می شود جمهوری اسلامی ایران بیش از هشتاد هزار شبه نظامی شیعه و شبه نظامی وفادار به خود در سوریه دارد.

ای بی سی می‌گوید، یکی از نتایج احتمالی ملاقات پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت پوتین می تواند توافق بر سر اعزام نیروهای نظامی سوریه به محدوده بلندی‌های جولان و خروج نیروهای ایران و حزب الله از آن منطقه باشد. اسرائیل می‌خواهد برای حصول چنین توافقی سوریه تضمین دهد که توافق گذشته برای برقراری منطقه غیرنظامی در بلندی‌های جولان را محترم می‌شمارد.

روسیه از ایران خواسته است در دوران پسا جنگ در سوریه، خاک آن کشور را ترک کند، اما نمی تواند ایران را مجبور به رعایت آن کند.

مسکو، از سوی دیگر، به اندازه کافی از اهرم های فشار بر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است تا تهران را مجبور کند، منطقه بلندی های جولان را ترک کند و شمار پایگاه های نظامی، مشاوران و کارخانه‌های تولید موشک خود را کاهش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آماده باش نیروهای امنیتی در ششمین روز تظاهرات در جنوب عراق

نیروهای امنیتی عراق روز شنبه، در حالیکه تظاهرات در استان های جنوبی عراق ادامه دارد در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به اوضاع نابسامان خدمات دولتی و سرویس شهری و فساد صورت می گیرد.

روز شنبه ۲۳ تیر ده ها هزار تظاهرکننده در مرز صفوان در نزدیکی کویت و میدان نفتی مجنون تجمع کردند.

تظاهرات اعتراض آمیز به شهر نجف در مرکز کشور گسترش یافته است. جمعه شب، جمعیتی در این شهر اجتماع کرده و فرودگاه بین المللی و نیز مقر حزب حاکم، حزب الدعوة الاسلامیة، را در اختیار گرفت. صدها تظاهرکننده در بیرون فرودگاه گرد آمده و ضمن روشن کردن آتش شعار سردادند.

در روزهای اخیر معترضان در چندین میدان نفتی عمده بصره در عراق دست به تظاهرات زده اند. در تظاهرات اعتراض آمیز که هفتۀ پیش در شهر بصره آغاز شد معترضان خواستار شغل هستند. تظاهرکنندگان در بصره تلاش کرده اند به میادین نفتی یورش ببرند و جادۀ منتهی به مرز ایران را مسدود کنند.

صادرات نفت از میدان های نفتی بصره مهمترین منبع درآمد دولت عراق به حساب می‌آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت بیمه لویدز لندن از احتمال قطع خدمات به ایران خبر داد

با خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران و اعمال تحریم‌های این کشور که ظرف هفته های آینده آغاز می شود، شرکت‌های اروپایی بیمه و باربری خدمات خود را به شرکت‌های ایرانی به تدریج کاهش داده و قطع می‌کنند.

شرکت بیمه لویدز لندن و دیگر شرکت‌های اروپایی که بیمه های دریایی برای حمل و نقل انرژی و تجارت ارائه می کنند، از ژانویه ۲۰۱۶ که بر اساس توافق اتمی سال ۲۰۱۵ تحریم‌های ثانوی علیه ایران لغو شد، همکاری با ایران را از سر گرفته بودند.

بروس کارنگی براون، رئیس هیات مدیره شرکت بیمه لویدز، به خبرگزاری رویترز گفت: «اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران احتمالا به این معنی است که شرکت لویدز نخواهد توانست به تجارت های مربوط به ایران خدمات ارائه کند.»

سخنگوی لویدز گفت که به شرکت‌های بیمه سندیکایی توصیه کرده که قبل از ارائه خدمات به فعالیت‌هایی که به ایران مربوط می شود، مشاوره های قانونی لازم را انجام دهند و خطر همکاری با ایران را در نظر بگیرند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل شرکت‌های غیرآمریکایی که با ایران معامله می‌کنند نیز می شود که از آن با عنوان تحریم‌های ثانوی یاد می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یکی دیگر از درویشان گنابادی در اعتراض به کیفرخواست غیرقانونی از حضور در دادگاه خودداری کرد

در ادامه برگزاری دادگاه‌های درویشان گنابادی، گزارش ها حاکی از آن است که سخاوت سلیمی، یکی از درویشان، در اعتراض به رویه غیرقانونی از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرد.

بر اساس پیام‌های منتشر شده در توئیتر مجذوبان نور، که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، سخاوت سلیمی کیفرخواست صادرشده علیه خود را کلی گویی هایی دانسته که فاقد موارد قانونی تخلف متهم است.

آقای سلیمی گفته است: «کیفرخواستی که برای ما صادر کرده‌اند فرقی با تفتیش عقاید و دخالت در اعتقاد شخصی من ندارد و از آنجا که در دادگاه انقلاب جز سوال‌های عقیدتی پرسیده نمی‌شود و وکیلی هم نیست که از حقوق قانونی ما دفاع کند، در دادگاه حاضر نمی‌شوم.»

مجذوبان نور نوشته است که آقای سلیمی یکم اسفند ماه گذشته در پی درگیری‌های خیابان گلستان هفتم بین ماموران امنیتی و درویشان، بازداشت شد و مورد شکنجه و آزار قرار گرفت.

بسیاری از درویشان گنابادی در ماه‌های اخیر به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند. تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون مدرسه متهم به آزار جنسی دانش آموزان به زندان و شلاق محکوم شد

حکم معاون مدرسه متهم به آزار جنسی نوجوانان در مدرسه معین تهران صادر شد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۳ تیر با انتشار این خبر نوشتند که معاون مدرسه معین به زندان و شلاق محکوم شده است.

خبر آزار جنسی نوجوانان توسط معاون یک مدرسه هفتم خرداد گذشته توسط رسانه های مجازی منتشر شد و به سرعت توجه بسیاری را به خود جلب کرد. دو روز بعد از انتشار خبر، دادستان تهران واکنش نشان داد و متهم بازداشت شد.

تعداد شکایات از این ناظم در مورد آزار جنسی تا ۳۶ مورد هم مطرح شده است؛ ولی دادستان تهران ۱۵ مورد آن را تایید کرده بود.

هفت تن از دانش آموزان توسط پزشکی قانونی مورد معاینه قرار گرفتند ولی رئیس این سازمان گفت که با توجه به اینکه هیچ کدام ادعای تجاوز فیزیکی نداشتند معاینه جسمانی روی آنان انجام نشد.

به گفته رئیس پزشکی قانونی دو تن از دانش آموزان «دچار مشکلات روان‌شناختی» هستند و معاون این مدرسه نیز برای انجام تست‌های روان‌شناختی و شخصیتی به روان‌پزشکان قانونی معرفی شده است.

جلسه دادگاه معاون مدرسه ۱۶ تیر با حضور تعدادی از اولیای دانش آموزان برگزار شد و رای دادگاه روز شنبه ۲۳ تیر صادر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر یک سایت فرهنگی در ایران به اعدام محکوم شد

دادگاه انقلاب اصفهان مدیر یک سایت فرهنگی را به اتهام فساد فی الارض به اعدام محکوم کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشر درایران، محمد حسین مالکی ادمین ۴۷ ساله سایت فرهنگی آموزشی عصر جوان که بیش از یک سال پیش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود، به اعدام محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این رابطه به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «فعالیت سایت در زمینه‌های مختلف عملی و فرهنگی بوده و همچنین بخش ماهواره‌ای هم در آن قرار داشت که در آن اکانت‌های ماهواره‌ای سی سی کم که اکانتی معمولی و رایج در کشور هست و برای بازگشایی کانال‌های کارتی استفاده میشود، فروخته می‌شد.»

صدور حکم اعدام برای آقای مالکی در حالی صورت می گیرد که در مراحل ابتدایی تحقیق بازپرس پرونده برای محمدحسین مالکی قرار منع تعقیب صادر کرده بود، ولی پس از مخالفت دادستان پرونده به دادسرای انقلاب تهران و سپس دیوان عالی کشور و در نهایت برای صدور حکم به شعبه دو دادگاه انقلاب اصفهان ارسال شد.

در بخشی از حکم وی که توسط رسانه ها منتشر شده آمده است: «وی در اظهاراتش فعالیت در زمینه تجارت الکترونیک و راه اندازی وب‌سایت در زمینه فعالیت تعمیرات ماهواره و گرفتن تبلیغات و اشتراک گذاری کانال‌های ماهواره‌ای از طریق اینترنت را قبول و قصد خویش از راه اندازی این سیستم را دست‌یابی به برنامه‌های ورزشی فیلم و مستند عنوان نموده و فروش کانال‌هایی با عنوان پورنو و مستهجن و مبتذل را قبول نداشته و انگیزه خویش را فقط مالی عنوان نموده است.»

در بخش دیگری از این حکم نوشته شده است: «دادگاه با عنایت به محتویات پرونده از جمله گزارش اولیه ضابطین اظهارات صریح متهم در مراحل مختلف تحقیق به راه اندازی سایت و کانال‌های مختلف با انگیزه مالی و با ادعای اینکه محتویات کانال‌هایی که وی فعالیت داشته مبتذل بوده و نه مستهجن و فروش سی‌سی‌کم به تعداد ۸۵۰ نفر با عناوین مبتذل که حکایت از فعالیت وی در حد گسترده داشته و ارتباط وی با افراد خارج از کشور … عمل وی منطبق است بر ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی که دادگاه وی را به مجازات اعدام محکوم می‌کند.»

محمدحسین مالکی هم اکنون در بند عمومی زندان دستگرد اصفهان نگه‌داری می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش تایمز اسرائیل| توافق درباره سوریه حضور ایران را محدود می‌کند اما پایان نمی‌دهد

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: در دیدار پرزیدنت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مناقشه سوریه یکی از مهم ترین مسائل خواهد بود.

با فروکش کردن جنگ سوریه پس از هفت سال، آمریکا محدود کردن نفوذ ایران در سوریه را به هدفی استراتژیک بدل کرده است که مورد حمایت اسرائیل هم قرار دارد. مقام های آمریکایی و روسی نشانه هایی ارائه داده اند که چنین توافقی ممکن است دستاورد اصلی این اجلاس باشد.

تحلیلگران می گویند هر گونه توافقی احتمالا به طور طبیعی کلی بوده و بر محدود کردن حضور ایران و نه پایان دادن به آن تمرکز خواهد داشت.

خروج کامل نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه عملا غیرممکن است. ایران و شبه نظامیان وابسته اش، شامل حزب الله لبنان، پس از سال ها جنگ داخلی حضور گسترده ای در سوریه پیدا کرده و از مرز عراق تا مرکز سوریه و لبنان امتداد یافته اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با کمک نظامی و سیاسی ایران و روسیه ۶۰ درصد کل کشور را بازپس گرفته و به هر گونه گفتگوی جدی درباره تغییر رژیم نقطه پایان گذاشته است. روسیه در میانه کاهش نقش آمریکا به عنوان قدرت بی رقیب در سوریه شناخته می شود.

با این وجود، هم روسیه و هم آمریکا علاقه دارند در سوریه و فرای آن همکاری کنند. اگر چه روسیه و ایران در یک سوی جنگ قراردارند، اما منافع شان همیشه همسو نبوده است.

حدود ۸۰ هزار جنگجو در کشور جنگ زده سوریه تحت کنترل تهران قرار دارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: فعالیت‌های مخرب ایران به دلیل مشکلات مالی کاهش یافت

یک مقام اطلاعاتی آمریکا در نشست سیاست خارجه و چالش‌های پیش روی دستگاه دیپلماسی آمریکا، اعلام کرد که از فعالیت های مخرب ایران، از جمله حملات سایبری، به دلیل مشکلات اقتصادی، کاسته شده است.

در این نشست که جمعه ۲۲ تیر در اندیشکده هادسن در واشنگتن دی سی برگزار شد، موضوع تهدیدهای جهانی و منطقه‌ای شامل امنیت فضای مجازی، چالش‌های فزاینده در رابطه با چین و روسیه و چشم انداز خلع سلاح هسته ای کره شمالی مورد بررسی قرار گرفت.

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در نشست اندیشکده هادسن با بیان اینکه بررسی گزارشها در مورد حملات سایبری بخش مهمی از کارهای روزانه او را تشکیل می‌دهد، گفت که بیشترین حملات سایبری علیه آمریکا توسط روسیه، چین، کره شمالی و ایران صورت می‌گیرد.

او گفت: «اهداف آنها از دولت فدرال و ایالتی گرفته تا دانشگاهها، صنایع و بخش خصوصی است. آنها اهداف تاکتیکی واستراتژیک را علیه منافع آمریکا پیگیری می‌کنند.»

به گفته مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روسها در حملات سایبری علیه آمریکا توانمندتر از بقیه هستند و البته قصد آنها زیر سوال بردن نحوه زندگی و دموکراسی آمریکا است. چینی ها صرفا به دنبال سرقت مالکیت معنوی و فن آوری پیشرفته آمریکا هستند.

دن کوتس، در ادامه سخنان خود درباره تلاش‌های حکومت ایران علیه آمریکا گفت که حکومت ایران به دنبال خرابکاری، ترویج تروریسم و کار روی برنامه‌های موشک بالستیک است؛ البته هم اکنون به علت مسائل اقتصادی از اینگونه فعالیت های آنها کاسته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا علیه ۱۲ مقام روسیه بابت هک کامپیوترهای حزب دموکرات اعلام جرم کرد

راد روزنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده - آرشیو

معاون دادستان کل ایالات متحده روز جمعه رسما علیه تعدادی از مقام‌های نظامی روسیه، که در هک کامپیوترهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نقش داشتند، اعلام جرم کرد.

راد روزنستاین در یک نشست خبری در واشنگتن گفت، اتهام‌های مطرح شده علیه ۱۲ مقام‌ اطلاعاتی ارتش روسیه شامل سرقت هویت کاربران اینترنت و پولشویی از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال است.

وی در این نشست که بطور مستقیم از رسانه‌ها پخش شد گفت که این «افسران روس» از طریق نصب یک نرم افزار اقدام به جاسوسی از کاربران و ایمیل‌های اعضای کمیته ملی حزب دموکرات کرده‌اند.

این مقام ارشد قضایی آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد که در کیفرخواست صادره اتهامی مبنی بر تاثیرگذاری بر روند شمارش آرا و نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری پاییز ۲۰۱۶ مطرح نشده است.

وی همچنین تاکید کرد که هیچ شهروند آمریکایی در این عملیات نقش نداشته است.

به گفته آقای روزنستاین، متهمان همچنین با ایجاد هویت‌های جعلی در اینترنت، از اوایل ژوئن ۲۰۱۶ اقدام به انتشار اطلاعات به سرقت رفته از سامانه کامپیوتری کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا کردند.

وی همچنین خاطر نشان کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را پیشتر در اوایل هفته جاری در جریان این موضوع قرار داده و پرزیدنت ترامپ از اعلام کیفرخواست در روز جمعه اطلاع دارد.

اعلام جرم علیه مقام‌های روس در حالی اعلام می‌شود که پرزیدنت ترامپ، برای شرکت در نشست سران ناتو و دیدار با نخست وزیر بریتانیا و سپس گفت‌وگو با رئیس جمهوری روسیه به اروپا رفته است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با ترزا می گفته بود که در دیدار روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین در فنلاند درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا نیز صحبت خواهد کرد.

برخی مقام‌های اطلاعاتی آمریکا اواسط دی ماه گفته بودند آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) هویت مقام‌های روسیه را که اطلاعات هک شده حزب دموکرات را به ویکی‌لیکس دادند، شناسایی کرده است.

رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نیز ۲۷ بهمن ماه گذشته از دست داشتن ۱۶ شخص و نهاد روسیه در انتخابات و روند سیاسی داخلی ایالات متحده خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر فرانسوی: آمریکا درخواست پاریس برای معافیت از تحریم‌های ایران را رد کرد

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه - آرشیو

برونو لومر وزیر امور مالی فرانسه روز جمعه به روزنامه فیگارو گفت واشنگتن درخواست پاریس را برای معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، رد کرده است.

فرانسه خواهان آن شده بود که شرکت‌های فرانسوی اجازه یابند در حوزه‌های انرژی و خودروسازی در ایران فعالیت کنند و شامل مجازات‌هایی نشوند که دولت آمریکا بعد از آغاز تحریم‌ها بر شرکتهای فعال در ایران اعمال می‌کند.

آقای لومر به فیگارو گفته است ما هم اکنون پاسخ استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا را دریافت کردیم که منفی است. به گفته او اروپا باید خیلی سریع اقدام و از حاکمیت اقتصادی خود دفاع کند.

مقام‌های فرانسه امید کمی داشتند که شرکت نفتی توتال و شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن بتوانند به فعالیتهایشان در ایران ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد آقاسی در گفتگو با صدای آمریکا: مریم فرجی، از متهمان اعتراضات دی ماه احتمالا « به قتل رسیده است»

مریم فرجی، فعال مدنی، ناپدید شده است.

محمد آقاسی، یک وکیل دادگستری در ایران اعلام کرده است که مریم فرجی، موکل او که از دادگاه حکم زندان دریافت کرده است، ناپدید شده و احتمالا به قتل رسیده است.

محمد آقاسی، وکیل مریم فرجی، روز جمعه به صدای آمریکا گفت مریم فرجی از پنجشنبه پیش ناپدید شده و به محلی که باید می رفت نرسیده است و تحلیل او و خانواده اش این است که احتمالا او به قتل رسیده است.

محمد آقاسی، پنجشنبه ۲۱ تیر ماه نیز در پیامی در توئیتر خود نیز این موضوع را مطرح کرد.

این وکیل دادگستری در توئیتر خود همچنین نوشت که خانم فرجی «به اتهام اجتماع و تبانی»، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به سه سال حبس و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شد و با وثیقه آزاد بود.

محمد آقاسی در پیام دیگری نوشت که لایحه اعتراض به این حکم را به دادگاه ارائه کرده اما از خانم فرجی خبر نشده و تلاش خانواده او نیز برای یافتن اش بی نتیجه بوده است.

این وکیل دادگستری در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرده است که به دلیل پیدا نشدن موکلش پس از هشت روز به این تحلیل رسیده اند که احتمالا خانم فرجی به قتل رسیده است، اما او اتهامی را متوجه مراجع قانونی نمی‌داند.

او که پس از صدور حکم اولیه وکالت خانم فرجی را بر عهده گرفته، اعلام کرده که خانواده خانم فرجی با تمام ارگان های رسمی تماس گرفتند اما نتوانستند خبری به دست بیاورند.

مریم فرجی، ۱۲ دیماه ۱۳۹۶، همزمان با نا آرامی‌ها و اعتراضات دانشجویی دی‌ماه در تهران، بازداشت شد و ۱۰ روز در بند ۲۰۹ اطلاعات اوین تحت بازجویی بود.

به نوشته برخی وبسایت های خبری، مریم فرجی، فعال مدنی ۳۳ ساله، دانشجوی ارشد مدیریت بین‌الملل و مدیر مالی یک شرکت در شهریار بوده است. او فروردین امسال در دادگاهی به ریاست قاضی احمدزاده به ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. محمد آقاسی از اردیبهشت ماه وکالت خانم فرجی را برعهده گرفت و پس از سه بار تلاش که با مخالفت های قاضی روبرو شد، سرانجام موفق شد لایحه دفاع خود را به پرونده ضمیمه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولایتی: دمشق و بغداد بخواهند، ایران بلافاصله از سوریه و عراق خارج می‌شود

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ساعاتی پس از تبادل نظر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره حضور ایران در سوریه، با علی اکبر ولایتی مشاور ارشد آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس در پی توافق احتمالی بین تهران و مسکو برای خروج نظامیان ایرانی از بلندی‌های جولان، نیروهای نظامی سوریه جایگزین آنها خواهند شد.

آقای ولایتی در مسکو گفت، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دمشق و بغداد بخواهند، بلافاصله خاک سوریه و عراق را ترک خواهند کرد.

گرچه آقای ولایتی در مسکو گفت تصمیم به خروج ایران از سوریه بدون در نظر گرفتن نگرانی های اسرائیل است، اما نخست وزیر اسرائیل در دیدار با آقای پوتین تاکید کرد اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران تهدیدی علیه امنیت اسرائیل باشد.

بنیامن نتانیاهو گفت «برای شما شاید مطلب جدیدی نباشد؛ اما کانون توجه ما مسائل سوریه و ایران است. ساعاتی پیش، پهپادی را که درحال وارد شدن به حریم آسمانی ما از سوی سوریه می‌شد ساقط کردیم. بار دیگر تاکید می‌کنم که ما جلوی هر گونه نفوذ به حریم هوایی و زمینی خود را قویا خواهیم گرفت.»

آقای ولایتی بعدا در مسکو تاکید کرد که نشست سران ایران، ترکیه و روسیه به زودی در تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش تلویزیون آر تی آقای پوتین گفته است برای شرکت در این گفتگوهای سه جانبه به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

گفتگوهای سه جانبه تهران، آنکارا و مسکو که پیشتر در آستانه برگزار شده است، به موازات گفتگوهایی است که با میانجیگری سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه در جریان بوده است.

در همین حال، در پی توافق تمامی نیروها برای خروج از شهر جنوبی درعا، ارتش سوریه کنترل کامل این شهر را به دست گرفته است.

درعا کانون قیام علیه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جنگ داخلی هفت ساله در این کشور بوده است که دست کم چهار صد هزار کشته و یازده میلیون آواره بر جای گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار انتحاری در یک نشست انتخاباتی دیگر در پاکستان ده‌ها قربانی گرفت

با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات سراسری پاکستان، یک حمله انتحاری دیگر در روز جمعه ده‌ها کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انفجار در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت بلوچستان واقع در جنوب غرب پاکستان رخ داد.

این خبرگزاری به نقل از رسانه‌های محلی ابتدا تعداد کشته شدگان را دست کم ۲۷ نفر اعلام کرد، اما گفت احتمالا افزایش می‌یابد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ساعاتی بعد از قول یک مقام دولتی بلوچستان گزارش داد تعداد قربانیان به ۶۵ نفر افزایش یافته است.

در میان قربانیان نام سراج رئیسانی، یکی از نامزدهای انتخابات، نیز به چشم می‌خورد. دست کم ۴۵ نفر هم زخمی شده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

این دومین انفجار انتحاری است که در نشست‌های انتخاباتی در پاکستان روی می‌دهد.

سه شنبه شب نیز یک مهاجم انتحاری یک گردهمایی انتخاباتی دیگر را در پیشاور هدف حمله قرار داد و جان ۲۱ نفر را گرفت.

طالبان پاکستان مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

این حملات در حالی انجام می‌شود که انتخابات پارلمانی پاکستان قرار است روز ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد ماه) برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا وارد مکزیک شد

جرد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و مشاور او، وزیر خزانه داری و وزیر امنیت داخلی آمریکا مایک پمپئو را در این سفر همراهی می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا در رأس یک هیات بلندپایه دولتی، روز جمعه وارد مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک و اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری این کشور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هیات آمریکایی پس از دیدار با مقامات مکزیک، قرار است با «آندرس مانوئل لوپز ابرادور» رئیس جمهوری منتخب، نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

ابرادور، که در انتخابات ریاست جمهوری اول ژوئیه به پیروزی رسید قرار است از اول دسامبر رسما کار خود را در مقام ریاست جمهوری مکزیک آغاز کند.

جرد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و مشاور کاخ سفید، وزیر خزانه داری و همچنین وزیر امنیت داخلی ایالات متحده آقای پمپئو را در این سفر همراهی می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ که با رئیس جمهوری کنونی مکزیک بر سر دیوار مرزی بین دو کشور و پیمان «نفتا» اختلاف نظر دارد، امیدوار است بتواند با دولت جدید به توافق برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیکر عباس امیرانتظام بدون تشییع جنازه در تهران، به خاک سپرده شد

تصویری از مراسم پیش از خاکسپاری عباس امیرانتظام

پیکر عباس امیرانتظام، یک روز پس از درگذشت او در حالی به خاک سپرده شد که گفته می شود مراسم تشییع جنازه او با محدودیت هایی همراه بوده است.

پیکر آقای امیرانتظام روز جمعه ۲۲ تیر در قطعه ۲۰ گورستان بهشت زهرا تهران، با حضور خانواده و تعدادی از دوستداران او پس از تشییع در محوطه بهشت زهرا، به خاک سپرده شد، این در حالی است که قرار بود مراسم تشییع جنازه از مقابل منزل او انجام شود.

خبرگزاری ایسنا در خبری با اعلام اینکه مراسم یادبود عباس امیر انتظام در منزل وی با حضور چهره های سیاسی و فعالان مدنی از جمله مصطفی تاجزاده، ملکی، علیزاده طباطبایی،مجید فراهانی، حجت نظری، الهه کولایی، عمادالدین باقی و... برگزار شد، نوشت: «این مراسم که پیشتر قرار بود با تشییع پیکر سخنگوی دولت موقت به نوعی مراسم وداع با آن مرحوم باشد، بدلیل برخی ناهماهنگی‌ها در انتقال پیکر آن مرحوم به محل مراسم ، به جلسه یادبود وی تبدیل شد.»

در نهایت پیکر نخستین سخنگوی دولت پس از انقلاب به گورستان بهشت زهرا منتقل و در آنجا تشییع شد. بر اساس گزارش ها، احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری، بر پیکر او نماز خواند.

الهه امیرانتظام، همسر آقای امیرانتظام، در مراسم خاکسپاری او از حاضران خواست که اختلاف ها را کنار گذاشته و برای ساختن ایران تلاش کنند.

عباس امیر انتظام، از مقامات نخستین دولت بعد از انقلاب و مشهورترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در ۸۶ سالگی بعد از یک دوره طولانی زندان درگذشت.

با روی کار آمدن دولت مهدی بازرگان، عباس امیر انتظام به سمت هایی چون معاون نخست وزیر در دولت موقت و سفیر جمهوری اسلامی در اسکاندیناوی و سوئد رسید. او در مقطعی سخنگوی دولت موقت بازرگان بود.

در سال ۱۳۵۸ و در اوج بحران گروگانگیری دیپلمات و کارکنان سفارت آمریکا، آقای امیر انتظام نیز بازداشت شد و بعد از مدت ها محاکمه، به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به سازمان سیا ابتدا به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام او به حبس ابد کاهش یافت.

مخالفت او با جایگاه رهبری ولی فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی ایران یکی از دلایلی عنوان شد که امیرانتظام را مورد غضب آیت الله خمینی قرار داد.

آقای امیرانتظام دو دهه زندانی بود اما از میانه های دهه هفتاد، بعضی اوقات به خاطر وضعیت جسمی در مرخصی به سر برد.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتی به مرگ امیر انتظام واکنش نشان داد و نوشت: «امیرانتظام سخت‌ترین فشارها را تحمل کرد اما هرگز تسلیم فرقه تبهکار نشد.»

امیرانتظام هرگز حکم آزادی دریافت نکرد و از جمله مخالفان جمهوری اسلامی ایران ماند، هر چند در زمان هایی مدتی را بیرون از زندان بسر برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در بریتانیا: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

نشست خبری مشترک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ترزا می نخست وزیر بریتانیا در باکینگهام شایر - ۲۲ تیر ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده که در اروپا به سر می‌برد روز جمعه پس از دیدار با نخست وزیر بریتانیا گفت، درباره لزوم جلوگیری از اشاعه تسلحیات هسته‌ای توسط کره شمالی و ایران صحبت کردیم.

دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک با ترزا می، که در باکینگهام‌شایر واقع در شمال غرب لندن برگزار شد، خاطر نشان کرد که دو طرف توافق نظر دارند که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در مذاکرات امروز همچنین درباره مبارزه با تروریسم و لزوم برخورد با آن کشورهایی که از تروریسم حمایت مالی می‌کنند نیز موافقت کردیم.

وی با بیان این که هر آنچه لندن در مورد خروج از اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد محترم خواهد بود، از رویکرد خانم می برای پیگیری یک رابطه تجاری منصفانه و متقابل میان بریتانیا و ایالات متحده تقدیر کرد.

مهاجرت نیز دیگر موضوع مهمی بود که دو طرف درباره آن صحبت کرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00

آقای ترامپ در پاسخ به پرسشی درباره دیدار روز دوشنبه با رئیس جمهوری روسیه گفت، با او درباره اوکراین، خاور میانه، تسلحیات هسته‌ای، و موضوع مداخله در انتخابات آمریکا صحبت خواهم کرد.

سفر یک هفته‌ای رئیس جمهوری ایالات متحده به اروپا از روز سه شنبه با ورود به بروکسل پایتخت بلژیک و شرکت در نشست دو روزه سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ سپس برای گفت‌وگو با ترزا می درباره طیفی از مسائل عمده‌، از جمله روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و روابط تجاری دوجانبه، و همچنین دیدار با ملکه الیزابت، راهی بریتانیا شد.

آقای ترامپ پس از پایان دیدارهای خود در بریتانیا به فنلاند خواهد رفت تا روز دوشنبه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) در هلسینکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار دوجانبه دونالد ترامپ و ترزا می در بریتانیا؛ احتمالا درباره ایران هم گفتگو می‌شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفتگو کرد. این دیدار در «چکرز» اقامتگاه تابستانی نخست وزیر بریتانیا خارج از لندن برگزار شد.

آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا می گوید این دیدار درباره مسائل سیاست خارجی، از جمله خاورمیانه است. به نظر می رسد درباره ایران نیز گفتگو شود.

بریتانیا و آمریکا هر چند درباره برجام اختلاف نظر دارند اما آنها درباره توقف برنامه موشکی تهران و همچنین مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه اتفاق نظر دارند.

پیش از آغاز گفتگوهای دو جانبه در چکرز، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت که روابط میان بریتانیا و آمریکا همچنان «بسیار قوی» است. او به مطالبی که پیشتر به نشریه «سان» گفته بود، اشاره ای نکرد.

استیو هرمن، خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا از لندن می نویسد، مصاحبه رهبر آمریکا با نشریه بریتانیایی «سان» که در آن از سیاست ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا انتقاد شده بود، بر دیدار آقای ترامپ و خانم می سایه افکنده است. در آن مصاحبه، دونالد ترامپ از بوریس جانسون، وزیر امورخارجه سابق بریتانیا در کابینه خانم می تعریف کرد و وی را جایگزین مناسبی برای ترزا می خواند. آقای ترامپ همچنین در مصاحبه مهاجران را عامل جرائم در لندن عنوان کرد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالات در مورد مصاحبه رئیس جمهوری آمریکا با روزنامه «سان» گفت: «رئیس جمهوری، نخست وزیر را دوست دارد و به او احترام بسیار زیادی می گذارد. و همانطور که در مصاحبه با سان گفت، خانم نخست وزیر فرد بسیار خوبی است و رئیس جمهوری هرگز حرف بدی درباره او نزد.»

دونالد ترامپ برای سفر به مناطق مختلف بریتانیا از هلی کوپتر استفاده می کند. وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا گفته است که رئیس جمهوری «از چیزی اجتناب نمی کند» و استفاده از هلی کوپتر برای این است که سفر ۲۴ ساعته اش تا جایی که می تواند تاثیر گذار باشد.

بریتانیا شاهد اعتراضات خیابانی علیه اولین سفر پرزیدنت ترامپ در ۱۸ ماه گذشته به بریتانیا است که با هوا کردن یک بادکنک همراه شده است.

صادق خان، شهردار لندن گفته است اعتراضات علیه آمریکا نیست بلکه منعکس کننده مخالفت با «سیاست ترس و ناامیدی» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عکس جنجالی تتلو | دختر رقصنده‌ای که اعترافات او از صدا سیما پخش شد، از ایران گریخت

مائده هژبری ۱۷ ساله در ماه‌های اخیر هزاران نفر طرفدار در اینستاگرام جمع کرده بود.

برخی گزارش ها از خروج «مائده هژبری» از ایران خبر می دهند. این دختر ۱۷ ساله که رقص های او در اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته بود، چندی پیش بازداشت شد و پخش اعترافات او از تلویزیون حکومت ایران موج بزرگی از اعتراضات را به همراه داشت.

علاوه بر گزارش برخی سایت های خبری، «امیر تتلو» خواننده سرشناس که به تازگی در ترکیه به سر می برد، با انتشار عکسی، حضور مائده هژبری در ترکیه را تایید کرد.

مائده هژبری (راست) و امیر تتلو
مائده هژبری (راست) و امیر تتلو

امیر تتلو خواننده سرشناس رپ در ایران چهره ای جنجالی است. او سه سال پیش تلاش زیادی کرد که به فوتبال حرفه ای برگردد و بعد که ناکام ماند ناگهان سر از ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کار انتخابات سال ۹۶ در آورد.

امیر تتلو که حدود ۴ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد، گاهی در سالهای اخیر در پست هایی به تجلیل و تملق رهبر و مقام های دیگر جمهوری اسلامی پرداخته است؛ اما هر بار، کمی بعد این نوشته ها را رد کرده و گفته است که مقام های امنیتی به حساب کاربری او دسترسی دارند و یا آنها وادارش می کنند که چنین بنویسد.

عکس اين دو در حالی منتشر شده که در يک هفته اخیر اعتراضات زيادی به پخش اعترافات چند دختران رقصنده اينستاگرام از صدا و سیما شده است.

مائده هژبری ۱۷ ساله یکی از این افراد بود که برای مدت کوتاهی بازداشت شد و اعتراف او پخش شد. «الناز قاسمی» دختر دیگری بود که ساکن کاناداست اما در ایران در مقطعی بازداشت شد و از او اعتراف گرفته شد و از صدا و سیما پخش شد.

سازمان دیدبان حقوق بشر پیشتر در بیانیه ای از پخش اعترافات تلویزیونی دختران رقصنده اینستاگرام ابراز تاسف کرد و از مقام‌های ایران خواست تا به حق آزادی بیان این افراد احترام بگذارد.

اما چه کسی این فیلم را پخش کرد؟ برخی در فضای مجازی می گویند این ماجرای اعترافات و همه حواشی پیش آمده، توسط حکومت جمهوری اسلامی برای برهم زدن توجهات به مشکلات اقتصادی،‌ ارز و آب در کشور است.

در مقابل دولت روحانی، این اقدام را توطئه اتاق فکر های منتقدان دولت می داند.

از سوی دیگر ماجرا وقتی پیچیده شد که هیچ کس مسئول پخش این اعترافات را بر عهده نمی گیرد. در آخرین واکنش به موج انتقادها از صدا و سیما و نیروی انتظامی به دلیل پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، دستگاه قضایی دستور قاضی برای پخش تلویزیونی را تکذیب کرد.

این در حالی است که روز سه شنبه محمد حسین رنجبران، مدیر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که فیلم اعترافات این دختران با درخواست مقام قضایی از تلویزیون پخش شده است.

نکته جالب اینکه خبرگزاری صدا و سیما نیز روز چهارشنبه وجود مجوز قاضی برای پخش این اعترافات را رد کرد و به نقل از یک منبع آگاه قضایی نوشت: «اعترافات مائده هژبری که در مستند بیراهه شبکه اول سیما پخش شده با مجوز قاضی نبوده است.»

به نوشته این خبرگزاری، قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود که پیش از پخش این اعتراف‌ها حتما جزئیات آن به اطلاع قاضی برسد، اما این اعتراف‌ها بدون توجه به نظر قاضی در مجموعه مستند پخش شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با انتشار نامه رهبر کره شمالی: پیشرفتی بزرگ در حال شکل‌گیری است

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، پس از یک دوره پر تنش، ۱۲ ژوئن سال جاری در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه در پیامی درتوئیتر با انتشار تصویر یادداشتی از رهبر کره شمالی، که او محتویات آن را «زیبا» توصیف کرده است، نوشت که پیشرفتی بزرگ در حال شکل گیری است.

سران آمریکا و کره شمالی پس از یک دوره پر تنش، ۱۲ ژوئن سال جاری در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار و درباره عاری سازی شبه جزیره کره از تسلحیات هسته‌ای و رفع تهدید موشکی پیونگ یانگ گفت‌وگو کردند.

رهبر کره شمالی در یادداشتی که برای رئیس جمهوری ایالات متحده ارسال کرده و تاریخ آن ششم ژوئیه است، می‌گوید که «نشست ۲۴ روز قبل حقیقتا سرآغاز یک سفر پرمعنا بود.»

کیم جونگ اون می‌گوید «اعتقاد راسخ دارم نیت استوار، تلاش‌های صادقانه و رویکرد منحصر به فرد من و عالیجناب آقای پرزیدنت، با هدف ترسیم یک آینده جدید میان جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده، مطمئنا به ثمر خواهد نشست.»

وی در ادامه نامه، که به دو زبان کره‌ای و انگلیسی نوشته شده، خاطر نشان کرده است که پیشرفت‌های مهم جاری در روابط بین آمریکا و کره شمالی زمینه ساز دیدار دوباره سران دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا نامه رهبر کره شمالی را در حالی منتشر می‌کند که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو ناتو، و دیدار با نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری روسیه، به اروپا رفته است.

همزمان در روز پنجشنبه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از درخواست کره شمالی برای اعزام هیاتی از آمریکا به آن کشور برای گفت‌وگو درباره بازگرداندن بقایای سربازان کشته شدن در جنگ کره خبر داد.

واشنگتن تاکنون از پیشرفت مذاکرات در سطوح مختلف ابراز رضایت کرده است؛ با این حال وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه تاکید کرد تحریم‌ها تا نهایی شدن روند غیرهسته‌ای شدن کره شمالی ادامه می‌یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عباس امیرانتظام مشهورترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی ایران درگذشت

آقای انتظام در زمان مرگ ۸۶ سال داشت.

عباس امیر انتظام، از مقامات نخستین دولت بعد از انقلاب و مشهورترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در سن ۸۶ سالگی بعد از یک دوره طولانی زندان درگذشت.

خبرگزاری های ایران به نقل از «الهه امیرانتظام» همسر این چهره سرشناس در ایران مرگ او را تایید کردند. او متولد سال ۱۳۱۱ بود.

با روی کار آمدن دولت مهدی بازرگان، عباس امیر انتظام به سمت هایی چون معاون نخست وزیر در دولت موقت و سفیر جمهوری اسلامی در اسکاندیناوی و سوئد رسید. او در مقطعی سخنگوی دولت موقت بازرگان بود.

در سال ۱۳۵۸ و در اوج بحران گروگانگیری دیپلمات و کارکنان سفارت آمریکا، آقای امیر انتظام نیز بازداشت شد و بعد از مدتها محاکمه، به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به سازمان سیا ابتدا به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام او به حبس ابد کاهش یافت.

مخالفت او با جایگاه رهبری ولی فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی ایران یکی از دلایلی عنوان شد که امیرانتظام را مورد غضب آیت الله خمینی قرار داد.

آقای امیر انتظام دو دهه زندانی بود اما از میانه های دهه هفتاد، بعضی اوقات به خاطر وضعیت جسمی در مرخصی به سر برد.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتی به مرگ امیر انتظام واکنش نشان داد و نوشت: «امیرانتظام سخت‌ترین فشارها را تحمل کرد اما هرگز تسلیم فرقه تبهکار نشد.»

امیرانتظام هرگز حکم آزادی دریافت نکرد و از جمله سیاستمداران مخالف جمهوری اسلامی ایران ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار تحقیق درباره «جنایات جنگی» احتمالی امارات در یمن شد

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه خواستار انجام تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح شده درباره ناپدید شدن‌ها، شکنجه و موارد احتمالی مرگ برخی از کسانی که در زندان‌های تحت کنترل ارتش امارات متحده عربی و نیروهای شبه نظامی متحد آن در جنوب یمن شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، درخواست این نهاد مدافع حقوق بشر چند ماه پس از آن مطرح می‌شود که این خبرگزاری از اداره یک شبکه مخفی از بازداشتگاه‌هایی در یمن خبر داد که تحت کنترل امارات بوده و موارد متعدد شکنجه و آزار زندانیان در آنها گزارش شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این بازداشتگاه‌ها خارج از کنترل دولت قانونی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن – که بیش از دو سال پیش با فرار به عربستان سعودی از ریاض و متحدان منطقه‌ای آن درخواست کمک علیه شورشیان حوثی کرده بود – اداره می‌شوند.

عفو بین الملل در گزارشی تحت عنوان «تنها خدا می‌داند که آیا او زنده است» گزارش‌هایی از «نقض فاحش» حقوق بشر و موازین بین المللی در ارتباط با زندانیان را مستندسازی کرده است، که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و احتمالا می‌توانند جنایت جنگی باشند.

امارات متحده عربی به سرعت واکنش نشان داد و ضمن رد موارد مطرح شده در گزارش، آن را «سیاسی» خواند و هدف از انتشار آن را تضعیف تلاش‌های امارات، به عنوان بخشی از ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، در حمایت از دولت قانونی یمن دانست.

با گذشت سه سال از جنگ یمن که تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته و حدود ۲ میلیون آواره بر جای گذاشته و با وجود دخالت مستقیم نیروهای سعودی و متحدان آن از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ علیه شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، هنوز چشم اندازی برای پایان آن به چشم نمی‌خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری بر سر آب در کازرون؛ نیروی انتظامی: یک نفر کشته شد

اخبار و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از درگیری بر سر آب در روستای کمارج کازرون است و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تایید کرده یک نفر در درگیری‌ها کشته شده است.

محمد عبادی‌نژاد، فرمانده انتظامی کازرون مدعی است که ماموران نیروی انتظامی به سوی «متمردان» با سلاح ساچمه‌زنی «تیراندازی هوایی» کرده‌اند و یک نفر در جریان این تیراندازی مجروح شده و در بیمارستان فوت کرده است.

مشخص نیست چگونه تیراندازی هوایی منجر به مرگ یکی از حاضران شده است.

این مقام پلیس ایران همچنین عنوان کرده که نیروی انتظامی در پی صدور حکم قضایی، قصد «جمع آوری پمپ‌های غیرمجاز آب» را داشته اما تعدادی از افراد روستا «ضمن تمرد و تعدی به ماموران، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری» کرده‌اند.

این درحالی است که ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داده که مردم محلی سال‌ها از رودخانه شاپور برای آبیاری باغ ها و کشت فصلی با استفاده از موتور پمپ‌های ثابت و سیار آب برداشت می کردند. اما حالا که آب رودخانه به شدت کاهش یافته است، مجریان قانون قصد جمع آوری موتور پمپ‌ها را داشتند.

خشکسالی و کمبود آب در ماه‌های اخیر باعث اعتراضات بسیاری در مناطق مختلف ایران شده که با سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محکومیت ۷۲ نفر به حبس ابد در ترکیه به جرم کشتار مردم در کودتای ناکام

ماموران پلیس و گروهی از مردم ترکیه بر روی پل معلق استانبول، پس از آن که سربازان کودتاچی خود را تسلیم کردند - ۲۵ تیر ۱۳۹۵

دادگاهی در ترکیه روز پنجشنبه ۷۲ متهم را به دلیل نقش داشتن در مرگ ۳۴ نفر در روز کوتای نافرجام تابستان دو سال پیش، در درگیری مردم با سربازانی که یک پل معلق را در شهر استانبول بسته بودند، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های ترکیه، یک سرهنگ و یک سرگرد ارتش در میان این ۷۲ محکوم هستند و ۲۷ متهم دیگر پرونده نیز، به جرم کمک به این افراد، به احکام زندان ۱۵ سال و بالاتر محکوم شده‌اند.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، در گزارشی در همین زمینه نوشت که این افراد اتهام‌های مطرح شده در دادگاه علیه خود را رد کرده و خواستار بخشودگی شده‌اند. این در حالی است که دادگاه ۴۴ متهم دیگر را تبرئه کرده است.

اتهام اصلی مطرح شده علیه محکومان این است که عمدا به سوی مردمی که به درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پاسخ مثبت داده و جهت مقابله با کودتاچیان به خیابان‌ها ریختند شلیک کرده و برخی را کشتند.

در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ دست کم ۲۵۰ نفر در سراسر ترکیه جان خود را از دست دادند، که بسیاری از آنها افراد غیرنظامی بودند. هزاران نفر پس از شکست کودتا، یا دستگیر یا از محل کار خود اخراج شدند.

دستگاه قضایی ترکیه اواسط بهمن ماه گذشته نیز ۶۴ افسر و دانشجوی آکادمی ارتش را به جرم توطئه برای کودتا و اعزام نیروهای آکادمی نظامی جهت مقابله با مردمی که به مخالفت با کودتاگران برخاستند، به حبس ابد محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض «سازمان دیدبان حقوق بشر» به بازداشت دختران فعال در اینستاگرام

مائده هژبری یکی از دختران است که به جرم رقصیدن مورد پیگرد قضایی قرار گرفت.

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه ای از پخش اعترافات تلویزیونی دختران رقصنده اینستاگرام ابراز تاسف کرد و از مقام‌های ایران خواست تا به حق آزادی بیان این افراد احترام بگذارد.

سارا لی ویتسون٬ مدیر بخش خاورمیانه این سازمان در بیانیه ای از جمهوری اسلامی ایران خواست دست از آزار و اذیت این فعالان جوان در اینستاگرام بردارد.

وی پخش اعترافات تلویزیونی این نوجوانان را «توهین‌آمیز و شرم‌آور» خواند.

پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، از تلویزیون دولتی ایران، در روزهای اخیر انتقاد‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

مائده هژبری ۱۷ ساله یکی از این افراد بود که برای مدت کوتاهی بازداشت شد و اعتراف او پخش شد. «الناز قاسمی» دختر دیگری بود که ساکن کانادا است اما در ایران در مقطعی بازداشت شد و از او اعتراف گرفته شد و از صدا و سیما پخش شد.

پخش این اعترافات با واکنش هایی همراه بود. در آخرین واکنش به موج انتقادها از صدا و سیما و نیروی انتظامی به دلیل پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، دستگاه قضایی دستور قاضی برای پخش تلویزیونی را تکذیب کرد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۲۰ تیر در خبری به نقل از یک منبع آگاه در قوه قضائیه نوشت که پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون ارتباطی با قوه قضائیه نداشته و قاضی و مسئولان قضایی درخواستی برای پخش اعترافات نداشتند.

این در حالی است که روز سه شنبه محمد حسین رنجبران، مدیر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که فیلم اعترافات این دختران با درخواست مقام قضایی از تلویزیون پخش شده است.

نکته جالب اینکه خبرگزاری صدا و سیما نیز روز چهارشنبه وجود مجوز قاضی برای پخش این اعترافات را رد کرد و به نقل از یک منبع آگاه قضایی نوشت: «اعترافات مائده هژبری که در مستند بیراهه شبکه اول سیما پخش شده با مجوز قاضی نبوده است.»

به نوشته این خبرگزاری، قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود که پیش از پخش این اعتراف‌ها حتما جزئیات آن به اطلاع قاضی برسد، اما این اعتراف‌ها بدون توجه به نظر قاضی در مجموعه مستند پخش شد.

همزمان، غلامرضا کاتب، یک عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما، اعلام کرد که اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعتراف‌های دختران بازداشت شده، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بوده است. به گفته او، شکایت‌های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده که در جلسه هفته آینده به این شکایات و آثار بسیار منفی پخش این فیلم رسیدگی می‌شود.

به گفته او در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما به «قصور نیروی انتظامی» به دلیل در اختیار گذاشتن اعتراف‌های مائده حسینی و «اشتباه پلیس فتا» رسیدگی خواهد شد. البته این نماینده مجلس مشخص نکرد که شورای نظارت بر صدا و سیما چگونه و با چه اختیاراتی قرار است به خطای نیروی انتظامی رسیدگی کند.

محمد حسین رنجبران، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، روز سه شنبه ۱۹ تیر اعلام کرد که آن برنامه تولید معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده است و به گفته مسئولان نیروی انتظامی، مقام قضایی درخواست داشته که این موضوع حتما رسانه‌ای شود.

توضیحات مقام صدا و سیما در حالی است که پیشتر، مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان

این سخنان مدیر روابط عمومی صدا و سیما در حالی است که انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران در بیانیه‌ای با اشاره به پخش سخنان اعترافات‌گونه مائده هژبری، دختر رقصنده ۱۷ ساله، از تلویزیون حکومتی ایران، آن را «نماد مشخص و بارز خشونت علیه کودکان» دانسته است.

این انجمن در بیانیه ای که روز سه شنبه در خبرگزاری ایسنا منتشر شد آورده است: «ایجاد چنین فضای حقارت‌آمیزی نوعی کودک‌آزاری روانی تلقی شده و به جهت عمومی بودن این جرم مدعی‌العموم می‌تواند راسا وارد ماجرا شده و نسبت به خاطیان طرح دعوا کند.»

این انجمن در پایان بیانیه آورده است که شکایت و اعتراضی را مبتنی بر استنادات قانونی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما ارائه کرده است.

برنامه «بیراهه» مربوط به پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، پس از تولید توسط نیروی انتظامی، چهارشنبه ۱۳ تیر از تلویزیون ایران پخش شد.

اگر چه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی نمایندگان مجلس به اعتراف گیری از این دختران از جمله مائده هژبری ۱۷ ساله انتقاد کردند، بعضی از وکلا و حقوقدانان نیز اصولا پخش چنین مستندی را در حالی که هنوز وقوع جرم در دادگاه ثابت نشده، زیر سوال بردند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز این انتقاد را مطرح کردند که چرا صدا و سیما به جای این برنامه، مستندی درباره اختلاس گران و مفسدان اقتصادی نمی‌سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با توافق برای واگذاری درعا، نیروهای دولتی سوریه وارد محدوده مخالفان شدند

تصویر یک سرباز ارتش در کنار پرچم سوریه در حاشیه درعا - ۱۹ تیر ۱۳۹۷

فعالان سوری روز پنجشنبه گفتند شورشیان مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه توافق کرده‌اند کنترل شهر درعا را به نیروهای دولتی واگذار کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول «احمد مسالمه» فعال رسانه‌ای که قبلا در درعا مستقر بود نوشت، مخالفان پیشنهاد دمشق برای عفو آنها را پذیرفته‌اند.

به گفته او، آنهایی که این پیشنهاد دولت را نپذیرند همراه با خانوده هایشان به منطقه دیگری در سوریه که هنوز در کنترل مخالفان است تبعید می‌شوند.

شهر درعا، مرکز استانی با همین نام در جنوب سوریه، در سال ۲۰۱۱ شاهد نخستین تظاهرات ضددولتی بود؛ تظاهراتی که منجر به قیام سراسری شد.

ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن عملیات آزادسازی درعا و همچنین مناطق نزدیک قنیطره، هم‌‌مرز با بلندی‌های جولان، را آغاز کرد.

از این دو منطقه به عنوان آخرین پایگاه‌های عمده نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه یاد می‌شود.

نیروهای دولتی سوریه روز دوشنبه شهر درعا را در محاصره قرار داده و خود را برای عملیات نهایی جهت بازپس گیری کامل آن آماده کردند.

به گزارش رویترز، نیروهای دولتی روز پنجشنبه با ورود به داخل شهر پرچم سوریه را بر فراز یک ساختمان پست در منطقه تحت کنترل مخالفان بر افراشتند.

این ساختمان تنها مرکز دولتی است که در محدوده تحت کنترل مخالفان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو خطاب به اروپا: از تلاشهای آمریکا برای قطع ارتباط ایران با بازار انرژی حمایت کنید

وزیران امور خارجه و انرژی آمریکا به همراه فدریکا موگرینی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه از قدرت های اروپایی خواست از اقدامات آمریکا برای قطع دسترسی بخش انرژی ایران به بازارهای جهانی حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای پمپئو این درخواست را در جریان مذاکرات خود در بروکسل مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا به همراه وزیر انرژی آمریکا در بروکسل با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در «شورای انرژی آمریکا-اروپا» دیدار و گفتگو کرد.

او پیشتر در توییتر نوشته بود که ایران همچنان در سراسر خاورمیانه سلاح می فرستند و «رژیم ایران می خواهد هر جایی که می تواند مشکل ایجاد کند.»

او سپس درست پیش از آغاز مذاکرات در بروکسل نوشت «ما از متحدان و شرکایمان می خواهیم که همه منابع مالی ایران برای تروریسم و جنگ های نیابتی را قطع کنند.»

در پی تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم های پیشین علیه ایران و افزایش آنها، شرکت های اروپایی برای ادامه همکاری با ایران تمایل ندارند، اما قدرت های اصلی اروپایی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و در برابر تهدید واشنگتن برای اعمال تحریم ها از جمله بانک مرکزی ایران پس از چهارم نوامبر مقاومت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا برای یک دیدار چهار روزه وارد بریتانیا شد

پرزیدنت دونالد ترامپ همراه بانوی اول پس از ورود به فرودگاه «استنستد» در «اسکس» با هلیکوپتر به لندن رفتند. در این سفر رسمی، رئیس جمهوری آمریکا با «ترزا می» نخست وزیر گفتگو می کند و به صرف چای میهمان ملکه است. رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه بریتانیا را به مقصد هلسینکی در فنلاند برای دیدار با ولادیمیر پوتین ترک می کند.

مقام های آمریکایی پیشتر گفتند موضوع ایران در دیدار رهبران بحث خواهد شد. بریتانیا با اینکه با آمریکا برای خروج از برجام مخالف بود اما با آمریکا برای فشار بر ایران برای کنار گذاشتن برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات کننده موافق است.

در همین حال، مخالفان این دیدار با هوا کردن آدمک دونالد ترامپ بر فراز وستمینستر پارلمان بریتانیا به دیدار وی از این کشور اعتراض دارند.

رئیس جمهوری آمریکا دو روز گذشته در بلژیک در گردهمائی سران ناتو بود.

روزنامه گاردین چاپ لندن می نویسد در فرودگاه استنستد، لیام فاکس وزیر بازرگانی بین المللی بریتانیا به رئیس جمهوری و بانوی اول خوشامد گفت.

سپس میهمانان عازم «وینفیلد» محل اقامت سفیر آمریکا در بریتانیا شدند.

در این سفر آقای ترامپ عمدتا از لندن و سایر شهرهائی که مخالفان دست به تظاهرات علیه وی زده اند، دور می ماند.

پیش از ترک بروکسل، آقای ترامپ در کنفرانس خبری در مورد برگزیت سخن گفت: «باید بگویم برگزیت، برگزیت است. مردم رای به جدائی داده اند و فکر می کنم آنها همین را می خواسته اند اما ممکن است راه دیگری در پیش گرفته شود که مورد نظر رای دهندگان نبوده است.»

آقای ترامپ افزود:‌ «به نظر می رسد بریتانیا دارد تا حدی با اتحادیه اروپا تعامل می کند» و نخست وزیر بریتانیا در واکنش به این سخنان گفت: «آنچه ما داریم انجام می دهیم به اجرا درآوردن رای مردم بریتانیا است.»

از جمله برنامه های دیگر آقای ترامپ در نخستین سفر رسمی به بریتانیا، دیدار او با رهبران جامعه اقتصادی است.

رئیس جمهوری آمریکا شام را در محل اقامت سفیر در وینفیلد صرف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG