لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۵۱

سرخط خبرها

عباس امیرانتظام مشهورترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی ایران درگذشت

آقای انتظام در زمان مرگ ۸۶ سال داشت.

عباس امیر انتظام، از مقامات نخستین دولت بعد از انقلاب و مشهورترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در سن ۸۶ سالگی بعد از یک دوره طولانی زندان درگذشت.

خبرگزاری های ایران به نقل از «الهه امیرانتظام» همسر این چهره سرشناس در ایران مرگ او را تایید کردند. او متولد سال ۱۳۱۱ بود.

با روی کار آمدن دولت مهدی بازرگان، عباس امیر انتظام به سمت هایی چون معاون نخست وزیر در دولت موقت و سفیر جمهوری اسلامی در اسکاندیناوی و سوئد رسید. او در مقطعی سخنگوی دولت موقت بازرگان بود.

در سال ۱۳۵۸ و در اوج بحران گروگانگیری دیپلمات و کارکنان سفارت آمریکا، آقای امیر انتظام نیز بازداشت شد و بعد از مدتها محاکمه، به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به سازمان سیا ابتدا به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام او به حبس ابد کاهش یافت.

مخالفت او با جایگاه رهبری ولی فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی ایران یکی از دلایلی عنوان شد که امیرانتظام را مورد غضب آیت الله خمینی قرار داد.

آقای امیر انتظام دو دهه زندانی بود اما از میانه های دهه هفتاد، بعضی اوقات به خاطر وضعیت جسمی در مرخصی به سر برد.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتی به مرگ امیر انتظام واکنش نشان داد و نوشت: «امیرانتظام سخت‌ترین فشارها را تحمل کرد اما هرگز تسلیم فرقه تبهکار نشد.»

امیرانتظام هرگز حکم آزادی دریافت نکرد و از جمله سیاستمداران مخالف جمهوری اسلامی ایران ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار تحقیق درباره «جنایات جنگی» احتمالی امارات در یمن شد

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه خواستار انجام تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح شده درباره ناپدید شدن‌ها، شکنجه و موارد احتمالی مرگ برخی از کسانی که در زندان‌های تحت کنترل ارتش امارات متحده عربی و نیروهای شبه نظامی متحد آن در جنوب یمن شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، درخواست این نهاد مدافع حقوق بشر چند ماه پس از آن مطرح می‌شود که این خبرگزاری از اداره یک شبکه مخفی از بازداشتگاه‌هایی در یمن خبر داد که تحت کنترل امارات بوده و موارد متعدد شکنجه و آزار زندانیان در آنها گزارش شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این بازداشتگاه‌ها خارج از کنترل دولت قانونی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن – که بیش از دو سال پیش با فرار به عربستان سعودی از ریاض و متحدان منطقه‌ای آن درخواست کمک علیه شورشیان حوثی کرده بود – اداره می‌شوند.

عفو بین الملل در گزارشی تحت عنوان «تنها خدا می‌داند که آیا او زنده است» گزارش‌هایی از «نقض فاحش» حقوق بشر و موازین بین المللی در ارتباط با زندانیان را مستندسازی کرده است، که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و احتمالا می‌توانند جنایت جنگی باشند.

امارات متحده عربی به سرعت واکنش نشان داد و ضمن رد موارد مطرح شده در گزارش، آن را «سیاسی» خواند و هدف از انتشار آن را تضعیف تلاش‌های امارات، به عنوان بخشی از ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، در حمایت از دولت قانونی یمن دانست.

با گذشت سه سال از جنگ یمن که تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته و حدود ۲ میلیون آواره بر جای گذاشته و با وجود دخالت مستقیم نیروهای سعودی و متحدان آن از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ علیه شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، هنوز چشم اندازی برای پایان آن به چشم نمی‌خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری بر سر آب در کازرون؛ نیروی انتظامی: یک نفر کشته شد

اخبار و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از درگیری بر سر آب در روستای کمارج کازرون است و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تایید کرده یک نفر در درگیری‌ها کشته شده است.

محمد عبادی‌نژاد، فرمانده انتظامی کازرون مدعی است که ماموران نیروی انتظامی به سوی «متمردان» با سلاح ساچمه‌زنی «تیراندازی هوایی» کرده‌اند و یک نفر در جریان این تیراندازی مجروح شده و در بیمارستان فوت کرده است.

مشخص نیست چگونه تیراندازی هوایی منجر به مرگ یکی از حاضران شده است.

این مقام پلیس ایران همچنین عنوان کرده که نیروی انتظامی در پی صدور حکم قضایی، قصد «جمع آوری پمپ‌های غیرمجاز آب» را داشته اما تعدادی از افراد روستا «ضمن تمرد و تعدی به ماموران، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری» کرده‌اند.

این درحالی است که ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داده که مردم محلی سال‌ها از رودخانه شاپور برای آبیاری باغ ها و کشت فصلی با استفاده از موتور پمپ‌های ثابت و سیار آب برداشت می کردند. اما حالا که آب رودخانه به شدت کاهش یافته است، مجریان قانون قصد جمع آوری موتور پمپ‌ها را داشتند.

خشکسالی و کمبود آب در ماه‌های اخیر باعث اعتراضات بسیاری در مناطق مختلف ایران شده که با سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محکومیت ۷۲ نفر به حبس ابد در ترکیه به جرم کشتار مردم در کودتای ناکام

ماموران پلیس و گروهی از مردم ترکیه بر روی پل معلق استانبول، پس از آن که سربازان کودتاچی خود را تسلیم کردند - ۲۵ تیر ۱۳۹۵

دادگاهی در ترکیه روز پنجشنبه ۷۲ متهم را به دلیل نقش داشتن در مرگ ۳۴ نفر در روز کوتای نافرجام تابستان دو سال پیش، در درگیری مردم با سربازانی که یک پل معلق را در شهر استانبول بسته بودند، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های ترکیه، یک سرهنگ و یک سرگرد ارتش در میان این ۷۲ محکوم هستند و ۲۷ متهم دیگر پرونده نیز، به جرم کمک به این افراد، به احکام زندان ۱۵ سال و بالاتر محکوم شده‌اند.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، در گزارشی در همین زمینه نوشت که این افراد اتهام‌های مطرح شده در دادگاه علیه خود را رد کرده و خواستار بخشودگی شده‌اند. این در حالی است که دادگاه ۴۴ متهم دیگر را تبرئه کرده است.

اتهام اصلی مطرح شده علیه محکومان این است که عمدا به سوی مردمی که به درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پاسخ مثبت داده و جهت مقابله با کودتاچیان به خیابان‌ها ریختند شلیک کرده و برخی را کشتند.

در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ دست کم ۲۵۰ نفر در سراسر ترکیه جان خود را از دست دادند، که بسیاری از آنها افراد غیرنظامی بودند. هزاران نفر پس از شکست کودتا، یا دستگیر یا از محل کار خود اخراج شدند.

دستگاه قضایی ترکیه اواسط بهمن ماه گذشته نیز ۶۴ افسر و دانشجوی آکادمی ارتش را به جرم توطئه برای کودتا و اعزام نیروهای آکادمی نظامی جهت مقابله با مردمی که به مخالفت با کودتاگران برخاستند، به حبس ابد محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض «سازمان دیدبان حقوق بشر» به بازداشت دختران فعال در اینستاگرام

مائده هژبری یکی از دختران است که به جرم رقصیدن مورد پیگرد قضایی قرار گرفت.

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه ای از پخش اعترافات تلویزیونی دختران رقصنده اینستاگرام ابراز تاسف کرد و از مقام‌های ایران خواست تا به حق آزادی بیان این افراد احترام بگذارد.

سارا لی ویتسون٬ مدیر بخش خاورمیانه این سازمان در بیانیه ای از جمهوری اسلامی ایران خواست دست از آزار و اذیت این فعالان جوان در اینستاگرام بردارد.

وی پخش اعترافات تلویزیونی این نوجوانان را «توهین‌آمیز و شرم‌آور» خواند.

پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، از تلویزیون دولتی ایران، در روزهای اخیر انتقاد‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

مائده هژبری ۱۷ ساله یکی از این افراد بود که برای مدت کوتاهی بازداشت شد و اعتراف او پخش شد. «الناز قاسمی» دختر دیگری بود که ساکن کانادا است اما در ایران در مقطعی بازداشت شد و از او اعتراف گرفته شد و از صدا و سیما پخش شد.

پخش این اعترافات با واکنش هایی همراه بود. در آخرین واکنش به موج انتقادها از صدا و سیما و نیروی انتظامی به دلیل پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، دستگاه قضایی دستور قاضی برای پخش تلویزیونی را تکذیب کرد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۲۰ تیر در خبری به نقل از یک منبع آگاه در قوه قضائیه نوشت که پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون ارتباطی با قوه قضائیه نداشته و قاضی و مسئولان قضایی درخواستی برای پخش اعترافات نداشتند.

این در حالی است که روز سه شنبه محمد حسین رنجبران، مدیر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که فیلم اعترافات این دختران با درخواست مقام قضایی از تلویزیون پخش شده است.

نکته جالب اینکه خبرگزاری صدا و سیما نیز روز چهارشنبه وجود مجوز قاضی برای پخش این اعترافات را رد کرد و به نقل از یک منبع آگاه قضایی نوشت: «اعترافات مائده هژبری که در مستند بیراهه شبکه اول سیما پخش شده با مجوز قاضی نبوده است.»

به نوشته این خبرگزاری، قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود که پیش از پخش این اعتراف‌ها حتما جزئیات آن به اطلاع قاضی برسد، اما این اعتراف‌ها بدون توجه به نظر قاضی در مجموعه مستند پخش شد.

همزمان، غلامرضا کاتب، یک عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما، اعلام کرد که اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعتراف‌های دختران بازداشت شده، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بوده است. به گفته او، شکایت‌های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده که در جلسه هفته آینده به این شکایات و آثار بسیار منفی پخش این فیلم رسیدگی می‌شود.

به گفته او در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما به «قصور نیروی انتظامی» به دلیل در اختیار گذاشتن اعتراف‌های مائده حسینی و «اشتباه پلیس فتا» رسیدگی خواهد شد. البته این نماینده مجلس مشخص نکرد که شورای نظارت بر صدا و سیما چگونه و با چه اختیاراتی قرار است به خطای نیروی انتظامی رسیدگی کند.

محمد حسین رنجبران، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، روز سه شنبه ۱۹ تیر اعلام کرد که آن برنامه تولید معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده است و به گفته مسئولان نیروی انتظامی، مقام قضایی درخواست داشته که این موضوع حتما رسانه‌ای شود.

توضیحات مقام صدا و سیما در حالی است که پیشتر، مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان

این سخنان مدیر روابط عمومی صدا و سیما در حالی است که انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران در بیانیه‌ای با اشاره به پخش سخنان اعترافات‌گونه مائده هژبری، دختر رقصنده ۱۷ ساله، از تلویزیون حکومتی ایران، آن را «نماد مشخص و بارز خشونت علیه کودکان» دانسته است.

این انجمن در بیانیه ای که روز سه شنبه در خبرگزاری ایسنا منتشر شد آورده است: «ایجاد چنین فضای حقارت‌آمیزی نوعی کودک‌آزاری روانی تلقی شده و به جهت عمومی بودن این جرم مدعی‌العموم می‌تواند راسا وارد ماجرا شده و نسبت به خاطیان طرح دعوا کند.»

این انجمن در پایان بیانیه آورده است که شکایت و اعتراضی را مبتنی بر استنادات قانونی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما ارائه کرده است.

برنامه «بیراهه» مربوط به پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، پس از تولید توسط نیروی انتظامی، چهارشنبه ۱۳ تیر از تلویزیون ایران پخش شد.

اگر چه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی نمایندگان مجلس به اعتراف گیری از این دختران از جمله مائده هژبری ۱۷ ساله انتقاد کردند، بعضی از وکلا و حقوقدانان نیز اصولا پخش چنین مستندی را در حالی که هنوز وقوع جرم در دادگاه ثابت نشده، زیر سوال بردند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز این انتقاد را مطرح کردند که چرا صدا و سیما به جای این برنامه، مستندی درباره اختلاس گران و مفسدان اقتصادی نمی‌سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با توافق برای واگذاری درعا، نیروهای دولتی سوریه وارد محدوده مخالفان شدند

تصویر یک سرباز ارتش در کنار پرچم سوریه در حاشیه درعا - ۱۹ تیر ۱۳۹۷

فعالان سوری روز پنجشنبه گفتند شورشیان مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه توافق کرده‌اند کنترل شهر درعا را به نیروهای دولتی واگذار کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول «احمد مسالمه» فعال رسانه‌ای که قبلا در درعا مستقر بود نوشت، مخالفان پیشنهاد دمشق برای عفو آنها را پذیرفته‌اند.

به گفته او، آنهایی که این پیشنهاد دولت را نپذیرند همراه با خانوده هایشان به منطقه دیگری در سوریه که هنوز در کنترل مخالفان است تبعید می‌شوند.

شهر درعا، مرکز استانی با همین نام در جنوب سوریه، در سال ۲۰۱۱ شاهد نخستین تظاهرات ضددولتی بود؛ تظاهراتی که منجر به قیام سراسری شد.

ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن عملیات آزادسازی درعا و همچنین مناطق نزدیک قنیطره، هم‌‌مرز با بلندی‌های جولان، را آغاز کرد.

از این دو منطقه به عنوان آخرین پایگاه‌های عمده نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه یاد می‌شود.

نیروهای دولتی سوریه روز دوشنبه شهر درعا را در محاصره قرار داده و خود را برای عملیات نهایی جهت بازپس گیری کامل آن آماده کردند.

به گزارش رویترز، نیروهای دولتی روز پنجشنبه با ورود به داخل شهر پرچم سوریه را بر فراز یک ساختمان پست در منطقه تحت کنترل مخالفان بر افراشتند.

این ساختمان تنها مرکز دولتی است که در محدوده تحت کنترل مخالفان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو خطاب به اروپا: از تلاشهای آمریکا برای قطع ارتباط ایران با بازار انرژی حمایت کنید

وزیران امور خارجه و انرژی آمریکا به همراه فدریکا موگرینی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه از قدرت های اروپایی خواست از اقدامات آمریکا برای قطع دسترسی بخش انرژی ایران به بازارهای جهانی حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای پمپئو این درخواست را در جریان مذاکرات خود در بروکسل مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا به همراه وزیر انرژی آمریکا در بروکسل با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در «شورای انرژی آمریکا-اروپا» دیدار و گفتگو کرد.

او پیشتر در توییتر نوشته بود که ایران همچنان در سراسر خاورمیانه سلاح می فرستند و «رژیم ایران می خواهد هر جایی که می تواند مشکل ایجاد کند.»

او سپس درست پیش از آغاز مذاکرات در بروکسل نوشت «ما از متحدان و شرکایمان می خواهیم که همه منابع مالی ایران برای تروریسم و جنگ های نیابتی را قطع کنند.»

در پی تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم های پیشین علیه ایران و افزایش آنها، شرکت های اروپایی برای ادامه همکاری با ایران تمایل ندارند، اما قدرت های اصلی اروپایی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و در برابر تهدید واشنگتن برای اعمال تحریم ها از جمله بانک مرکزی ایران پس از چهارم نوامبر مقاومت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا برای یک دیدار چهار روزه وارد بریتانیا شد

پرزیدنت دونالد ترامپ همراه بانوی اول پس از ورود به فرودگاه «استنستد» در «اسکس» با هلیکوپتر به لندن رفتند. در این سفر رسمی، رئیس جمهوری آمریکا با «ترزا می» نخست وزیر گفتگو می کند و به صرف چای میهمان ملکه است. رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه بریتانیا را به مقصد هلسینکی در فنلاند برای دیدار با ولادیمیر پوتین ترک می کند.

مقام های آمریکایی پیشتر گفتند موضوع ایران در دیدار رهبران بحث خواهد شد. بریتانیا با اینکه با آمریکا برای خروج از برجام مخالف بود اما با آمریکا برای فشار بر ایران برای کنار گذاشتن برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات کننده موافق است.

در همین حال، مخالفان این دیدار با هوا کردن آدمک دونالد ترامپ بر فراز وستمینستر پارلمان بریتانیا به دیدار وی از این کشور اعتراض دارند.

رئیس جمهوری آمریکا دو روز گذشته در بلژیک در گردهمائی سران ناتو بود.

روزنامه گاردین چاپ لندن می نویسد در فرودگاه استنستد، لیام فاکس وزیر بازرگانی بین المللی بریتانیا به رئیس جمهوری و بانوی اول خوشامد گفت.

سپس میهمانان عازم «وینفیلد» محل اقامت سفیر آمریکا در بریتانیا شدند.

در این سفر آقای ترامپ عمدتا از لندن و سایر شهرهائی که مخالفان دست به تظاهرات علیه وی زده اند، دور می ماند.

پیش از ترک بروکسل، آقای ترامپ در کنفرانس خبری در مورد برگزیت سخن گفت: «باید بگویم برگزیت، برگزیت است. مردم رای به جدائی داده اند و فکر می کنم آنها همین را می خواسته اند اما ممکن است راه دیگری در پیش گرفته شود که مورد نظر رای دهندگان نبوده است.»

آقای ترامپ افزود:‌ «به نظر می رسد بریتانیا دارد تا حدی با اتحادیه اروپا تعامل می کند» و نخست وزیر بریتانیا در واکنش به این سخنان گفت: «آنچه ما داریم انجام می دهیم به اجرا درآوردن رای مردم بریتانیا است.»

از جمله برنامه های دیگر آقای ترامپ در نخستین سفر رسمی به بریتانیا، دیدار او با رهبران جامعه اقتصادی است.

رئیس جمهوری آمریکا شام را در محل اقامت سفیر در وینفیلد صرف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: برخورد ایرانی‌ها با ما محترمانه‌تر شده؛ آنها با من تماس خواهند گرفت

رئیس جمهوری ایالات متحده قبل از ترک نشست ناتو در بروکسل به مقصد لندن، در یک کنفرانس خبری درباره تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که تهران با وی تماس بگیرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۲۱ تیر در پاسخ به خبرنگاری گفت: من قبول ندارم که تنش میان ما و ایران افزایش یافته است. ایرانی‌ها اکنون در مقایسه با گذشته با احترام بیشتری با ما رفتار می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به فشارهای اقتصادی به تهران افزود: جمهوری اسلامی ایران اکنون مشکلات زیادی دارد و آنها با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند و اقتصاد آنها در حال سقوط است.

آقای ترامپ افزود: من این را می‌توانم به شما بگویم که آنها در نهایت در جای خاصی با من تماس خواهند گرفت و درخواست توافق خواهند کرد و ما نهایتا توافق خواهیم کرد. آنها الان در رنج بسیاری هستند.

درباره ناتو

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در بخش دیگری از این نشست اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو با افزایش بودجه نظامی موافقت کرده‌اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در حالی این خبر را اعلام کرد که برخی خبرگزاری ها از تهدید او برای خروج از پیمان آتلانتیک شمالی خبر داده بودند.

به گزارش سی ان ان، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ تیر گفت من به آنها گفتم که اگر پیشنهاد قابل توجهی برای تعهدات مالی ناتو نداشته باشند، من خیلی ناراضی خواهم بود.

البته رویترز نوشت رئیس جمهوری آمریکا تهدید مستقیم به خروج از ناتو نکرد. برخی خبرگزاری ها گزارش دادند بعد از تهدید پرزیدنت ترامپ به خروج از ناتو، گردانندگان ناتو از نمایندگان اوکراین و گرجستان که هنوز عضو ناتو نیستند، خواستار ترک جلسه توسط آنها شدند تا سران ناتو مذاکرات اضطراری خود را با پرزیدنت ترامپ ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا منتقد سهم کم اعضای ناتو در مسائل مالی است. با اینکه ناتو از سال ۲۰۱۴ توافق کرد که هر کشور ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه دفاعی اختصاص دهد، هنوز برخی از کشورها همچون آلمان یک تا یک و نیم درصد به این موضوع اختصاص داده اند.

نشست سران عضو ناتو در مراسمی در بروکسل ظهر چهارشنبه ۲۰ تیر آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ صبح چهارشنبه در صبحانه کاری با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این نهاد دیدار کرد. دیداری که با انتقادات تند پرزیدنت ترامپ همراه بود.

پرزیدنت ترامپ به شدت از برخی اعضا انتقاد کرد. وی درباره آلمان گفت باید بگویم که این واقعا ناراحت کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد. همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید. فرض بر این بود که از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم اما آنها میلیاردها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با انتقاد از سهم کم برخی کشورهای اروپایی گفت آلمان کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه های ناتو می پردازد در حالیکه رقم واقعی آمریکا بیش از ۴ درصد است. این برای مردم و مالیات دهندگان ما منصفانه نیست.

در نشست سران ناتو، در این مراسم که پرزیدنت ترامپ و سران ۲۸ عضو دیگر حضور دارند، قرار است درباره حضور ناتو در افغانستان و کمک به عراق گفتگو شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آرژانتین از روسیه خواست که ولایتی را به اتهام دست داشتن در انفجار آمیا در مسکو دستگیر کند

علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای به روسیه سفر کرده بود.

علی اکبر ولایتی مشاور عالی آیت الله خامنه ای و وزیر خارجه پیشین برای تسلیم پیام رهبر جمهوری اسلامی به پوتین به مسکو سفر کرد. همزمان دولت آرژانتین که پیشتر برای پیگرد متهمان حادثه انفجار «آمیا» مرکز یهودیان آن کشور در بوئنوس آیرس، حکم جلب بین المللی صادر کرده است از دولت روسیه خواسته است در زمینه دستگیری و استرداد آقای ولایتی، از متهمان انفجاراقدام کند.

ولایتی در سال ۱۹۹۴ که مرکز یهودیان آرژ انتین منفجر شد وزیر خارجه ایران بود. «رودلفو کانیکوبا کورال» قاضی آرژانتینی مسئول پرونده آمیا در این زمینه از آقای پوتین کمک خواسته است.

دستگاه قضائی آرژانتین برای شماری از مقامهای بلندپایه رژیم ایران از جمله آقای ولایتی و نیز فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران حکم جلب بین المللی صادر کرده است.

سال گذشته که آقای ولایتی از مالزی و سنگاپور دیدن می کرد قاضی آرژانتینی چنین درخواستی را از دولتهای آن کشورها هم کرد که از سوی آنها پذیرفته نشد.

در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس ۸۴ نفر کشته شدند و دستگاه قضائی آرژانتین مقامهای ایرانی را به دست داشتن در انفجار متهم کرد.

همچنین در سال۱۹۹۲ در انفجار سفارت اسرائیل در آرژانتین که ۲۹ نفر کشته و ۲۴۲ نفر زخمی شدند، ایران به دست داشتن در انفجار متهم شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا و امارات یک شبکه انتقال پول به ایران را منهدم کردند

«سیگال مندلکر» معاون امور مالی و تروریسم در وزارت خزانه داری آمریکا می گوید آمریکا و امارات متحده عربی موفق شده اند یک شبکه انتقال غیرقانونی پول و منابع مالی به ایران را شناسایی و فعالیت آن را متوقف کنند.

این اقدام در آستانه اعمال محدودیت های بیشتر در دسترسی جمهوری اسلامی ایران به پول نقد در منطقه انجام گرفته است.

خانم سیگال مندلکر گفت ما مشترکاً یک شبکه تبادل ارزی و انتقال پول را که میلیون ها دلار برای سپاه پاسداران و سپاه قدس به داخل ایران منتقل می کرد درهم شکستیم.

به گفته خانم مندلکر، این شبکه ازسیستم مالی امارات متحده عربی برای تبدیل پول به دلار و انتقال آن به داخل ایران استفاده می کرد.

خانم مندلکر به خبرنگاران گفت این شبکه ارزی توسط یکی از مقام های ارشد بانک مرکزی ایران اداره می شد.

در ایران قیمت ارز در هفته های اخیر بار دیگر جهش زیادی پیدا کرد و هر دلار آمریکا حتی به قیمت حوالی ۹۰۰۰ تومان هم معامله شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


ژنرال اسرائیلی: حملات اخیر اسرائیل در سوریه، تهران را از اهدافش دور کرد

تصاویر حمله هوایی به یک پایگاه نظامی در دمشق

یک ژنرال اسرائیلی ارزیابی نادری از استراتژی اسرائیل برای مقابله با فعالیت های ایران در سوریه ارائه داده است. سرهنگ مایکل ادلستاین می گوید حملات اخیر اسرائیل به نیروهای ایران در سوریه، تهران را از اهدافش بسیار دور کرده است.

سرلشکر مایکل ادلستاین، وابسته نظامی در سفارت اسرائیل در واشنگتن، روز چهارشنبه استراتژی نظامی اسرائیل را در جلسه ای که مرکز سیاست گذاری یهودی در واشنگتن میزبان آن بود شرح داد.

ادلستاین به خبرنگار صدای آمریکا گفت «به علت حملات اسرائیل علیه فعالیت های ایران در لبنان، در سوریه، و مناطق دیگر که ما را تهدید می کند» ایرانی ها در ژوئیه ۲۰۱۸ دورتر از جایگاهی هستند که می خواستند باشند.

اما ادلستاین همچنین گفت اسرائیل حملات نظامی علیه برخی از مواضع ایران در سوریه را به تاخیر انداخته است.

او گفت: «ما علیه تمامی مواضع ایران حمله نمی کنیم زیرا ما پیچیدگی اوضاع را درک می کنیم. می دانیم ممکن است ما را به جنگ بکشاند. ما نمی خواهیم درگیر جنگ شویم. اگر لازم باشد درگیر می شویم. اما در این مرحله ترجیح می دهیم در جنگ نباشیم.»

اسرائیل گفت در ماه مه در واکنش به راکت های شلیک شده از سوی نیروی قدس ایران به مواضع اسرائیل در بلندی های جولان، حملات گسترده ای را علیه پایگاه های ایران در سوریه انجام داده است.

ایران سال ها نیروهای نظامی خود را برای حمایت از بشار اسد در جنگ داخلی چند ساله با مخالفان به سوریه فرستاده است.

اما ایران در باره حضور نظامی خود در سوریه سخن چندانی نگفته است و تهران مسئولیت حملات راکتی به بلندی های جولان را نه تایید کرده است نه تکذیب.

ادلستاین گفت پایان دادن به دخالت های نظامی ایران در تنش های منطقه تنها توسط ابرقدرت ها امکان پذیر است: «قطعا این چیزی است که بسیاری از کشور ها در منطقه خواهان آن هستند. تاکنون نشنیده ام کشوری سنی بخواهد در داخل ایران دخالت کند. امروز، واقعیت بر خلاف آن است و تلاش برای مقابله با ایران تنها می تواند با رهبری آمریکا صورت گیرد.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا این هفته به روزنامه های محلی در امارات متحده عربی گفت در راستای طرح جامعی کار می کند که به فعالیت های ایران در سوریه پایان دهد.

دیوید ادسنیک مدیر تحقیقات در بنیاد دفاع برای دمکراسی ها که سخنران دیگر جلسه بود درباره طرح پمپئو به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «به نظر من بسیاری مانند پمپئو و جان بولتون کاملا اهمیت جلوگیری از تحکیم مواضع سلطه گرایانه ایران را که می تواند برای حمله به اسرائیل و حملات تروریستی به کشورهای دیگر استفاده شود، درک می کنند. این که آیا مایلیم چند هزار نیروی نظامی آمریکا را در سوریه نگاه داریم یا نه، موضوع دیگری است. مسلما پرزیدنت ترامپ در باره خروج از سوریه صحبت کرده است. از این رو فکر می کنم برای مدتی شاهد کشمکش بین طرفین باشیم.»


پرزیدنت ترامپ سه ماه پیش گفته بود می خواهد نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه بازگرداند. اما زمانی برای آن تعیین نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو در حاشیه ناتو: از متحدان‌مان می‌خواهیم در فشار اقتصادی علیه جمهوری اسلامی به ما بپیوندند

وزیر خارجه آمریکا که به همراه پرزیدنت ترامپ در نشست سران عضو پیمان آتلانتک شمالی به سر می برد از رایزنی ها با دیگر کشورها برای کاهش نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه و به طور مشخص در سوریه خبر داد.

«مایک پامپئو» روز پنجشنبه ۲۱ تیر در توئیتر خود نوشت: «امروز به همراه متحدانمان: انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان سعودی و اردن، بر حمایت از فرایند سیاسی سوریه و اهداف مان در جهت حذف نفوذ ایران، شکست داعش و بازدارندگی استفاده از تسلیحات شیمیایی تأکید کردیم.»

وی در توئیت دیگری نوشت از متحدان مان می خواهیم به کارزار فشار اقتصادی علیه رژیم ایران بپیوندند. ما باید همه منابعی که رژیم ایران برای تامین مالی تروریسم و جنگ های نیابتی استفاده می کند را ببندیم.

موضع آقای پمپئو در حالی اعلام شد که روز چهارشنبه، ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که صادر کرد ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرد و گفته است «تمامی حمایت های مالی از تروریسم» از جمله حمایت ایران از گروه های نظامی غیردولتی را محکوم می کند.

ناتو می گوید نگران آزمایش های موشکی ایران، برد موشک ها، و همچنین دقت موشک های بالیستیک ایران است.

ناتو از ایران خواسته است به طور کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و متمم های آن عمل کند و از اقدامات مغایر با این قطعنامه دست بردارد.

ایران می گوید برنامه موشکی اش صرفا دفاعی است. بیانیه ناتو می گوید اقدامات ایران در خاورمیانه بی ثبات کننده است.

تمرکز بر ایران

آقای پمپئو از مدتی پیش تمرکز خود را برای مهار نفوذ ایران در منطقه گذاشته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه رفتار ایران را در منطقه خاورمیانه «بدخیم» خواند و به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که آمریکا و متحدان عربش در خلیج فارس می خواهند به جمهوری اسلامی ایران نشان دهند که اقداماتش هزینه بسیار بالایی دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از حضور در بروکسل، در مرحله آخر سفر خود در دیدار از امارات متحده عربی، با ولیعهد ابوظبی نیز ملاقات کرد.

مایک پمپئو هشدار به جمهوری اسلامی ایران را طی اقامت کوتاهش در امارات متحده عربی، که میزبان حدود ۵ هزار نیروی آمریکایی است، صادر کرد.

او گفت آنچه امروز بیشترین تمرکز ما را دارد این است که با توانایی مالی ایران برای ادامه این رفتار بد مقابله شود که این طیف گسترده ای از اقدامات است، مجموعه ای از تحریم ها، که هدفش مردم ایران نیست، بلکه هدف واحدش متقاعد کردن رژیم ایران است که رفتار مخرب آن غیرقابل قبول است و هزینه بسیار بالایی برای آنها دارد.

آقای پمپئو به نشنال گفت به یک «تلاش جهانی» برای مهار تهران نیاز است تا مثل یک «کشور عادی» رفتار کند.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با اسکای به تهدیدهای هفته پیش حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مورد تنگه هرمز اشاره کرد که گفته بود هرگونه اختلال در صادرات نفت ایران منجر به اختلال در کل صادارت نفت منطقه خواهد شد. آقای پمپئو گفت: «ایران باید بداند که آمریکا متعهد است که خطوط دریایی را باز نگه دارد و حمل و نقل نفت را در سراسر جهان حفظ کند. این تعهد ما برای دهه ها بوده و ما به این تعهد ادامه می دهیم.»

مایک پمپئو همچنین در گفتگو با خبرگزاری نشنال با اشاره به وجود یک ائتلاف از متحدان آمریکا در منطقه و آماده شدن آن برای دفاع نظامی گفت: این مورد نیز مطرح است که منطقه برای دفاع در برابر موشک های ایران آماده دفاع نظامی باشد.

آقای پمپئو با تاکید بر اهمیت تحریم ها در مقابله با اقدامات «بدخیم» ایران در منطقه گفت لغو تحریم ها از سوی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باعث افزایش فعالیت های ستیزه جویانه تهران در منطقه شد. او گفت رهبری نیروهای قدس سپاه، بویژه قاسم سلیمانی در سراسر عراق و سوریه مشکل ایجاد می کند و ما باید هزینه های سازمان او و بویژه شخص او را افزایش دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جلسه اضطراری ناتو | پرزیدنت ترامپ: اعضا با افزایش بودجه نظامی موافقت کردند

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو با افزایش بودجه نظامی موافقت کرده‌اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در حالی این خبر را اعلام کرد که برخی خبرگزاری ها از تهدید او برای خروج از پیمان آتلانتیک شمالی خبر داده بودند.

به گزارش سی ان ان، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ تیر گفت من به آنها گفتم که اگر پیشنهاد قابل توجهی برای تعهدات مالی ناتو نداشته باشند، من خیلی ناراضی خواهم بود.

البته رویترز نوشت رئیس جمهوری آمریکا تهدید مستقیم به خروج از ناتو نکرد. برخی خبرگزاری ها گزارش دادند بعد از تهدید پرزیدنت ترامپ به خروج از ناتو، گردانندگان ناتو از نمایندگان اوکراین و گرجستان که هنوز عضو ناتو نیستند، خواستار ترک جلسه توسط آنها شدند تا سران ناتو مذاکرات اضطراری خود را با پرزیدنت ترامپ ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا منتقد سهم کم اعضای ناتو در مسائل مالی است. با اینکه ناتو از سال ۲۰۱۴ توافق کرد که هر کشور ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه دفاعی اختصاص دهد، هنوز برخی از کشورها همچون آلمان یک تا یک و نیم درصد به این موضوع اختصاص داده اند.

نشست سران عضو ناتو در مراسمی در بروکسل ظهر چهارشنبه ۲۰ تیر آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ صبح چهارشنبه در صبحانه کاری با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این نهاد دیدار کرد. دیداری که با انتقادات تند پرزیدنت ترامپ همراه بود.

پرزیدنت ترامپ به شدت از برخی اعضا انتقاد کرد. وی درباره آلمان گفت باید بگویم که این واقعا ناراحت کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد. همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید. فرض بر این بود که از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم اما آنها میلیاردها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با انتقاد از سهم کم برخی کشورهای اروپایی گفت آلمان کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه های ناتو می پردازد در حالیکه رقم واقعی آمریکا بیش از ۴ درصد است. این برای مردم و مالیات دهندگان ما منصفانه نیست.

در نشست سران ناتو، در این مراسم که پرزیدنت ترامپ و سران ۲۸ عضو دیگر حضور دارند، قرار است درباره حضور ناتو در افغانستان و کمک به عراق گفتگو شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از اعضای ناتو در برابر روسیه

اد رویس در ادامه گفت، من به تازگی از سفری مهم به کشورهای شمال اروپا )نوردیک( و حوزه بالتیک و ملاقات با کشتی های نظامی روسیه در دریای بالتیک به تهاجم خود « . شرکایمان که با فشار فزاینده روسیه روبرو هستند باز گشته‌ام افزوده‌اند. جتهای روسی به تناوب به حریم هوایی بالتیک تجاوز میکنند. اخیرا روسیه بزرگترین تمرین نظامی زمینی». خود، موسوم به رزمایش زاپاد، را در امتداد مرزهای متحدان ما در بالتیک برگزار کرد.»

همزمان با آغاز به کار نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل و حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات در آن، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه‌ای حمایت خود را از آن اتحادیه نظامی غربی و کشورهای عضو آن اعلام کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر شده است در نشست امروز گفت، «همانطور که سران کشورهای عضو این هفته در نشست ناتو گرد هم می‌آیند، مهم است که ما پیام محکمی را در حمایت و تعهد خود به این پیمان امنیتی ارسال کنیم. ائتلاف ناتو شش دهه است که در جهت ارتقای صلح، آزادی و رفاه در اروپا و ایالات متحده عمل کرده و تداوم قدرت آن برای منافع ملی آمریکا حیاتی است.»

اد رویس در ادامه گفت، من به تازگی از سفری مهم به کشورهای شمال اروپا (نوردیک) و حوزه بالتیک و ملاقات با شرکایمان که با فشار فزاینده روسیه روبرو هستند باز گشته‌ام. «کشتی های نظامی روسیه در دریای بالتیک به تهاجم خود افزوده‌اند. جت‌های روسی به تناوب به حریم هوایی بالتیک تجاوز می‌کنند. اخیرا روسیه بزرگترین تمرین نظامی زمینی خود، موسوم به رزمایش زاپاد، را در امتداد مرزهای متحدان ما در بالتیک برگزار کرد.»

وی اضافه کرد، «همپیمانان ما در منطقه که عضو رسمی ناتو نیستند، مانند فنلاند و سوئد، نیز احساس می‌کنند تحت فشار قرار گرفته‌اند. در حقیقت، سوئد سال گذشته کشف کرد که روسیه به طور پنهانی و مخفیانه یک زیردریایی را درست در نزدیکی سواحل استکهلم مستقر کرده است.»

این عضو برجسته کنگره آمریکا با اشاره به این که روسیه قابلیت‌های سنتی نظامی را با اقدامات خصمانه نامتقارن – مانند استفاده از انتقال انرژی به عنوان یک اهرم فشار علیه کشورهای اروپایی – ترکیب کرده است، گفت «قطعنامه ۲۵۶ که توسط استیو کوهن نماینده تنسی نوشته شده، این پیام محکم را به متحدان آمریکا در منطقه ارسال می‌کند که ما از آنها در برابر این فشارهای فزاینده از جانب روسیه حمایت می‌‌کنیم.»

این قطعنامه علاوه بر محکوم کردن این اقدامات روسیه، اشغال شبه جزیره کریمه و همچنین هر گونه تهدیدی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو ناتو را محکوم کرده است و می‌گوید، ایالات متحده به رهبری توانمند و همچنین تعهدات خود در این پیمان نظامی ادامه خواهد داد.

نمایندگان مجلس سنا نیز روز گذشته در قطعنامه ای بر حمایت ایالات متحده از ناتو تاکید کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کرواسی، حریف فرانسه در فینال جام جهانی شد

در دومین دیدار مرحله نیمه نهایی جام جهانی روسیه، دو تیم انگلیس و کرواسی مقابل هم قرار گرفتند و کرواسی موفق شد با پیروزی دو بر یک در وقت‌های اضافه به فینال راه پیدا کند.

انگلیس خیلی زود و در دقیقه ۵ با گل تریپیر از روی ضربه ایستگاهی پیش افتاد اما ایوان پریشیچ در دقیقه ۶۸ بازی را به تساوی کشاند.

بازی با نتیجه یک بر یک به وقت اضافه رفت و ماریو مانزوکیچ در دقیقه ۱۰۸ گل پیروزی بخش کرواسی را به ثمر رساند.

پیش از این فرانسه با برد مقابل بلژیک به فینال رفته بود. به این ترتیب دیدار فینال روز یکشنبه بین فرانسه و کرواسی برگزار خواهد شد و بلژیک و انگلیس برای کسب رتبه سومی رقابت خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل یک پهپاد را در بلندی‌های جولان ساقط کرد

پرتاب موشک پاتریوت در جریان یک مانور نظامی در جنوب اسرائیل - آرشیو

سامانه دفاع موشکی پاتریوت مستقر در اسرائیل روز چهارشنبه پهپادی را که از سمت سوریه به طرف بلندی‌های جولان در حال پرواز بود ساقط کرد.

وزارت دفاع اسرائیل بار دیگر اعلام کرد که تحت هیچ شرایطی نفوذ به آسمان خود را تحمل نخواهد کرد.

اطلاعاتی درباره هویت این پهپاد به دست نیامده است؛ اما در ماه فوریه اسرائیل یک هواپیمای بدون سرنشین را که گفته بود ساخت ایران است، در فضای خود منهدم کرد.

در پی آن، جنگنده‌های اسرائیلی مواضع نیروهای ایرانی و گروه‌های نیابتی اش در سوریه را هدف حمله قرار دادند.

نخست وزیر اسرائیل اوایل خرداد گفت به منظور جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در سوریه، اسرائیل پایگاه‌های شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران را در سوریه بمباران کرده است.

بنیامین نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل با این اقدام در راستای ادامه امنیت کشورهای اروپایی عمل کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه سران ناتو در روز نخست: حمایت جمهوری اسلامی ایران از تروریسم را محکوم می‌کنیم

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرد ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرد و گفته است «تمامی حمایت های مالی از تروریسم» از جمله حمایت ایران از گروه های نظامی غیردولتی را محکوم می کند.

ناتو می گوید نگران آزمایش های موشکی ایران، برد موشک ها، و همچنین دقت موشک های بالیستیک ایران است.

ناتو از ایران خواسته است به طور کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و متمم های آن عمل کند و از اقدامات مغایر با این قطعنامه دست بردارد.

ایران می گوید برنامه موشکی اش صرفا دفاعی است.

بیانیه ناتو می گوید اقدامات ایران در خاورمیانه بی ثبات کننده است.

ناتو همچنین می گوید در راستای تعهدات بین المللی ایران که هیچ وقت به دنبال سلاح هسته ای نخواهد بود، ناتو نیز خود را متعهد می داند که اطمینان حاصل شود برنامه هسته ای برای همیشه «صلح آمیز» باقی می ماند.

ناتو در بخشی از بیانیه خود می گوید ادامه همکاری کامل ایران با سازمان بین المللی انرژی اتمی اهمیت زیادی دارد.

به گفته ناتو، جمهوری اسلامی ایران از گروه های غیردولتی نظامی حمایت می کند؛ اما ناتو همچنین از ایران خواسته است در «مبارزه با تروریسم» و دستیابی به راه حل های سیاسی در منطقه، مشارکت کند و نقش سازنده ای داشته باشد.

موضع آمریکا در قبال ایران

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره‌های نتانیاهو به نقش ایران در نزدیکی مرز اسرائیل در دیدار با پوتین

آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش رویترز آقای نتانیاهو در مسکو گفت: «چند ساعت پیش یک پهپاد از سوریه وارد حریم اسرائیل شد. این پهپاد به طور موفقیت آمیز هدف قرار گرفت و سرنگون شد و می خواهیم این نکته را بگویم که ما از هرگونه تلاش برای نقص حریم هوایی و زمینی مان جلوگیری می کنیم.»

پیشتر، اوفیر گندلمن، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل برای رسانه های عرب زبان که همراه بنیامین نتانیاهو به مسکو سفر کرده است، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت کشورش حق دفاع در برابر تهدیدهای تهران را برای خود کاملا محفوظ می دارد.

او به صدای آمریکا گفت محور مذاکرات نخست وزیر اسرائیل به ولادیمیر پوتین وضعیت در سوریه و تلاش های ایران برای حضور نظامی در این کشور است.

این دومین بار در کمتر از دو هفته اخیر است که اسرائیل می گوید موشک های پاتریوتش یک پهپاد را هدف قرار می دهند.

اسرائیل می گوید پهپاد که ظاهرا بر فراز اردن هم پرواز کرده و به نظر می رسد غیرمسلح بود و کابرد جاسوسی داشت، در کوهپایه های بلندی های جولان سرنگون شد.

بنیامین نتانیاهو از منتقدان سرسخت اقدامات ایران در منطقه، و خواهان پایان حضور نظامی ایران در سوریه است.

جنگنده های اسرائیلی بارها مواضع و انبارهای مهمات ایران در خاک سوریه را هدف حمله قرار داده اند.

برخی رسانه ها همزمانی این سفر را با سفر علی اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی آیت الله علی خامنه ای همزمان دانسته اند. ولایتی هم با رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد داشت.

پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که روسیه به درخواست اسرائیل خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت و گوی صدای آمریکا با سخنگوی نخست وزیر اسرائیل درباره اهداف سفر نتانیاهو به مسکو

سفر پیشین نخست وزیر اسرائیل به مسکو

همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو به روسیه، یک سخنگوی نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل از خود در برابر تهدیدهای ایران دفاع خواهد کرد.

«اوفیر گندلمن» سخنگوی نخست وزیر اسرائیل برای رسانه‌های عرب زبان چهارشنبه ۲۰ تیر در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا، در مورد محور گفتگوهای این دیدار که پیشتر اعلام شده بود ایران، مسائل امنیتی و وضعیت در سوریه است، گفت که کشورش حق دفاع از خود در برابر تهدیدهای تهران را برای خود کاملا محفوظ می دارد.

او با اشاره به اینکه آقای نتانیاهو برای نهمین بار طی سه سال گذشته با رئیس جمهوری پوتین دیدار می‌کند، گفت که البته محور مذاکرات وضعیت در سوریه و تلاش‌های ایران برای حضور نظامی در این کشور است.

او گفت: «ما این مساله را با بالاترین دقت رصد می‌کنیم. زیرا رژیم ایران روزانه تهدید به نابودی کشورمان می‌کند. همین چند روز پیش مقامات ایران اعلام کردند که هدف اصلی استقرارشان در سوریه نابودی کشورم و کشتن هموطنانم است. بنابراین این حق طبیعی ما است که از خود دفاع کنیم. ما برای عدم تحقق تهدید ایران از خاک سوریه که همان کشتن مردممان است، اقدامات لازم را به عمل خواهیم آورد.»

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به این پرسش بخش فارسی صدای آمریکا که آیا اسرائیل و جامعه بین‌‌المللی می‌توانند جلوی دخالت ایران در سوریه را بگیرند، گفت که چاره ای جز اینکار وجود ندارد.

او گفت: «به نظرم گزینه دیگری وجود ندارد؛ ایران عامل بی ثباتی در منطقه است. ایران هم اکنون چهار پایتخت کشور عرب در منطقه را اشغال کرده است. ایران می خواهد سوریه را به عنوان سکوی پرتاب حملاتش علیه کشورم استفاده کند و هموطنانم را بکشد. ما تهدیدهای ایران را جدی می گیریم. و تاکنون علیه محقق شدن اهداف ایران در سوریه که همان ایجاد سکوی پرتاب برای حمله به کشورم است اقدام کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

آقای گندلمن همچنین درباره نزدیکتر شدن روسیه به مواضع اسرائیل در قبال ایران، به ادامه همکاری نظامی روسیه و کشورش در سوریه اشاره کرد.

او گفت: «به نظرم روسها نگرانی اسرائیل را درک می‌کنند. به نظرم اهمیت زیادی به دیدار نخست وزیر نتانیاهو از کشورشان می‌دهند. همانگونه که گفتم این نهمین دیدار است. پیوند بین روسیه و اسرائیل خیلی نزدیک است و همکاری‌های نظامی بین دو کشور در سوریه ادامه خواهد یافت. هیچ کس نمی خواهد تنش در این منطقه افزایش یابد. ما می‌دانیم رژیم ایران نقش کلیدی در بی ثباتی در منطقه ایفا می‌کند. برای همین برای برقراری صلح و امنیت در منطقه باید جلوی تهاجمات ایران در سوریه و در دیگر کشورها گرفته شود.»

دولت اسرائیل از منتقدان سرسخت اقدامات ایران در منطقه است و بارها خواستار پایان حضور نظامی ایران در سوریه شده است.

جنگنده‌های اسرائیلی بارها مواضع و انبارهای مهمات ایران در خاک سوریه را هدف حمله قرار داده‌اند.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که روسیه به درخواست اسرائیل خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار آمریکا درباره استفاده جمهوری اسلامی ایران از سفارتخانه‌هایش برای توطئه حملات تروریستی

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به شرطی که هویتش محفوظ بماند روز سه شنبه به خبرنگاران گفت دولت ایالات متحده به کشورهای سراسر جهان هشدار داده است که دیپلمات‌های سفارتخانه‌های ایران را تحت بررسی قرار داده و در مورد استفاده ایران از سفارت‌هایش به عنوان پوششی دیپلماتیک جهت توطئه برای حملات تروریستی هوشیار باشند.

به گفته این مقام، سوء استفاده ایران از نمایندگی های دیپلماتیک ایران پیشتر در هفته جاری توسط دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده با همتایان شان در عربستان سعودی مورد بحث قرار گرفت.

این مقام گفت «ما درباره این که ایران چگونه از سفارت هایش به عنوان پوشش برای برنامه ریزی حملات تروریستی استفاده می‌کند صحبت کردیم،» و اضافه کرد، «آخرین نمونه توطئه‌ای است که در بلژیک خنثی شد، و یک دیپلمات ایرانی را داشتیم که خارج از سفارت (ایران در) اتریش، بخشی از توطئه برای بمبگذاری در نشست رهبران یک اپوزیسیون ایرانی در پاریس بوده است.»

این مقام گفت «ایالات متحده از همه کشورها می‌خواهد دیپلمات‌های سفارتخانه‌های ایران را مورد بررسی قرار دهند تا در مورد امنیت کشورهای خودشان اطمینان حاصل کنند. اگر ایران بتواند برای بمبگذاری در پاریس توطئه کند، می‌تواند در هر جای دیگری در جهان نیز برای حمله توطئه کند، و ما از همه کشورها می خواهیم در مورد استفاده از سفارت‌های ایران به عنوان پوششی دیپلماتیک جهت توطئه برای حملات تروریستی هوشیار باشند.»

به گفته این مقام، هیاتی از مقام‌های بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به منظور مشاوره با وزیر امور خارجه عربستان سعودی، وزیر کشور، وزیر دفاع، وزیر انرژی، رئیس پلیس امنیت و رئیس دستگاه اطلاعاتی، سه روز را در عربستان سعودی سپری کردند.

این مقام گفت «ما جهت هماهنگ کردن فشارهای بیشتر بر ایران به عربستان سعودی رفتیم. ما درباره راه های جدید برای محروم کردن رژیم از درآمدهایش که صرف مرعوب کردن مردم (ایران) و سایر کشورها می‌شود، بحث کردیم.»

متن اظهارات این مقام ارشد وزارت خارجه در نشست روز گذشته با خبرنگاران توسط وزارت خارجه در واشنگتن منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام آمریکایی به خبرگزاری بحرین: ایالات متحده حامی امنیت منطقه مقابل تهدیدهای ایران است

آندرو پیک، معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا

آندرو پیک، معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید آمریکا برای کاهش نفوذ «بدخیم» ایران در منطقه و آوردن آن بر سر میز مذاکره و متوقف کردن حمایت ایران از گروه های نیابتی و اقدامات تروریستی، با متحدانش در منطقه خاورمیانه از جمله بحرین مشورت می کند.

آقای پیک در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری دولتی بحرین شرکت کرد. این خبرگزاری نوشت مذاکرات مقام آمریکایی شامل راه هایی بود که ایران برای بی ثبات کردن و ایجاد درگیری در بحرین تلاش دارد از آنها استفاده کند.

این خبرگزاری بحرینی به نقل از مقام آمریکایی می گوید از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، این کشور به طور شدیدی با متحدان و شرکایش در تماس بوده تا سیاست جدید آمریکا را برای آنها توضیح دهد و حمایت آنها را جلب کند.

او به این خبرگزاری گفته است با وجود برجام، اعمال برخی تحریم ها علیه ایران از جمله بانک مرکزی دشوار بود و ایران باید بین اقدامات بدخیم خود در منطقه و رونق اقتصادی یکی را انتخاب کند.

به نوشته خبرگزاری بحرین راه های حرکت به سوی جلو در مورد ایران نیز بررسی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان دیپلمات ایرانی را رسما به جاسوسی و توطئه برای قتل متهم کرد

عکس منتسب به اسدالله اسدی دیپلمات شاغل در سفارت ایران در وین

دادستانی فدرال آلمان روز چهارشنبه یک دیپلمات ایرانی را، که هفته گذشته در آن کشور در ارتباط با توطئه برای بمبگذاری در جریان گردهمایی یک گروه مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، رسما به فعالیت به عنوان «جاسوس خارجی» و «توطئه برای قتل» متهم کرد.

اسدالله اسدی، یکی از دیپلمات‌های سفارت ایران در اتریش، به ظن حمل مواد منفجره و کمک به حمله تروریستی برنامه ریزی شده علیه نشست سالانه شورای ملی مقاومت ایران در پایتخت فرانسه، شنبه هفته گذشته نزدیک شهر آشافنبرگ در ایالت باواریا در آلمان بازداشت شد.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از دادستانی آلمان، آقای اسدی که از سال ۲۰۱۴ به عنوان رایزن سفارت ایران در وین فعال بوده، عضو دستگاه اطلاعاتی ایران است که ماموریت آن «اصولا شامل نظارت گسترده و مبارزه با گروه‌های اپوزیسیون داخل و خارج از ایران است.»

مسئولان بلژیکی نیز اسدی را متهم به دست داشتن در توطئه علیه نشست مجاهدین خلق که شنبه هفته گذشته برگزار شد کرده‌ و خواستار استرداد او شده‌اند. آلمان می‌گوید ادامه تحقیقات و باقی ماندن این دیپلمات ایرانی در بازداشت، دلیلی برای رد درخواست بلژیک نخواهد شد.

واکنش وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته در مصاحبه با «اسکای نیوز عربی» حکومت ایران را به استفاده از سفارتخانه‌هایش برای انجام حملات افراطی در اروپا متهم کرد و به تهران هشدار داد اینگونه اقدامات «هزینه‌های بالایی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیشتر با تاکید بر این که واشنگتن اخبار و تحولات مربوط به دیپلمات بازداشتی ایرانی در اروپا و پرونده مرتبط را از نزدیک دنبال می‌کند، استفاده جمهوری اسلامی از تروریسم در بسیاری از کشورهای جهان را قویا محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله انتحاری طالبان پاکستان به یک گردهمایی انتخاباتی ۲۱ کشته داد

بمبگذاری انتحاری در یک گردهمایی انتخاباتی در پاکستان موجب مرگ ۲۱ نفر، از جمله یک نامزد انتخابات مجلس ایالتی و همچنین زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد.

به گفته مقام‌های محلی این انفجار سه شنبه شب در تجمع هواداران حزب عوامی ملی در مرکز پیشاور، هنگامی که هارون بیلور نامزد حزب سکولار پاکستان برای سخنرانی به طرف جایگاه حرکت می‌کرد، رخ داد.

طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

انفجار پیشاور تنها دو هفته پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی ملی و محلی در پاکستان صورت می‌گیرد.

حزب عوام ملی در انتخابات سال ۲۰۱۳ از اهداف اصلی حمله‌های طالبان بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمارهای متفاوت از کشته‌های حادثه تصادف در سنندج؛ رسما ۱۳ کشته، غیررسمی ۲۰ نفر

در حالیکه سخنگوی اورژانس از جان باختن ۱۱ تن در حادثه تصادف تانکر حمل سوخت با اتوبوس در سنندج خبر داده بود، یک مقام آتش نشانی تعداد کشته های حادثه را ۱۳ تن اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، معاون سازمان آتش نشانی سنندج اعلام کرد که آتش نشانی ۱۳ جنازه به نیرو‌های اورژانس تحویل داده است که ۱۲ جنازه مربوط به اتوبوس و یک جنازه مربوط به نفت‌کش بوده است.

نیمه شب سه شنبه ۱۹ تیر یک تانکر حمل سوخت مقابل پایانه مسافربری سنندج با یک اتوبوس و چند خودروی سواری برخورد کرد که موجب آتش سوزی شدید شد.

در ساعات اولیه پس از تصادف، برخی منابع از دستکم ۲۰ کشته در این حادثه خبر دادند که البته تعداد کشته‌ها قابل تایید نبود.

روز چهارشنبه نیز مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس اعلام کرد که در این حادثه ۹مصدوم به بیمارستان اعزام شدند و ۱۱ تن نیز جان باختند. در نهایت معاون عملیات آتش نشانی سنندج گفت که آتش نشانی ۱۳ جنازه به اورژانس تحویل داده است. در پی این حادثه در سنندج عزای عمومی اعلام شد.

در همین رابطه، بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، دلیل تصادف را نقص فنی ترمز کامیون اعلام کرد.

در پی این حادثه، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در توئیتر خود، جان باختن تعدادی از شهروندان را تسلیت گفت.

ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین تلفات تصادفات جاده را دارد. کارشناسان و مقام‌های پلیس بیشترین دلیل تصادفات مرگبار جاده ای را استاندارد نبودن خودروها و نبود ایمنی کافی، مشکلات جاده‌ها، و رعایت نکردن قوانین راهنمایی رانندگی از سوی رانندگان دانسته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان: قایق‌های ایران به حریم آبی ما تجاوز می‌کند

عربستان سعودی از آنچه تجاوز قایق های ایران به حریم آبی آن کشور می خواند، به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

یک آژانس خبری امارات متحده عربی به نقل از مقام های سعودی گزارش داد قایق های ایرانی بطور مداوم به حریم دریایی و مرزهای آبی اطراف میدان های نفتی سعودی در خلیج فارس که دو کشور در ماه اکتبر بر سر آن توافق کردند، دست اندازی می کنند.

سفیر عربستان در سازمان ملل می گوید ایران مسئول هرگونه پیامد احتمالی ناشی از چنین اقدام هایی خواهد بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران هفته پیش تهدید کرد اگر قرار باشد کشورهای دیگر زیر فشارهای آمریکا از خرید نفت ایران خودداری کنند، تهران عبور محموله های نفتی کشورهای مجاور از تنگه هرمز را مختل خواهد کرد.

تحلیلگران اما می گویند بعید است ایران به چنین اقدامی دست بزند و این تهدیدها بیشتر مصرف داخلی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات ارشد آمریکایی با وزیران سعودی در مورد قطع راه های انتقال پول به ایران گفتگو کردند

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که هیاتی از بخش های مختلف این وزارتخانه طی چند روز گذشته با وزیران دفاع، امورخارجه، انرژی، کشور و مدیران نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عربستان سعودی دیدار و گفتگو کردند.

به گفته این مقام وزارتخانه آمریکا، محور این گفتگوها هماهنگی اقدامات مشترک جهت اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

به گفته این مقام، بستن مسیرهای نقل و انتقال مالی تهران که در راه سرکوب مردم و اقدامات تروریستی در دیگر کشورها استفاده می شود، از جمله مسائل مورد بحث و تبادل نظر بود.

این مقام افزود که واشنگتن از همه دولت ها می خواهد که حرکت های دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در کشورهایشان را در راستای حفظ امنیت خود تحت مراقبت داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از صدا و سیما، قوه قضاییه هم مسئولیت پخش مصاحبه با دختران اینستاگرامی را رد کرد

تصویری از برنامه تلویزیونی مربوط به اعترافات دختران رقصنده پس از بازداشت

در آخرین واکنش به موج انتقادها از صدا و سیما و نیروی انتظامی به دلیل پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، دستگاه قضایی دستور قاضی برای پخش تلویزیونی را تکذیب کرد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۲۰ تیر در خبری به نقل از یک منبع آگاه در قوه قضائیه نوشت که پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون ارتباطی با قوه قضائیه نداشته و قاضی و مسئولان قضایی درخواستی برای پخش اعترافات نداشتند.

این در حالی است که روز سه شنبه محمد حسین رنجبران، مدیر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که فیلم اعترافات این دختران با درخواست مقام قضایی از تلویزیون پخش شده است.

نکته جالب اینکه خبرگزاری صدا و سیما نیز روز چهارشنبه وجود مجوز قاضی برای پخش این اعترافات را رد کرد و به نقل از یک منبع آگاه قضایی نوشت: «اعترافات مائده هژبری که در مستند بیراهه شبکه اول سیما پخش شده با مجوز قاضی نبوده است.»

به نوشته این خبرگزاری، قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود که پیش از پخش این اعتراف‌ها حتما جزئیات آن به اطلاع قاضی برسد، اما این اعتراف‌ها بدون توجه به نظر قاضی در مجموعه مستند پخش شد.

همزمان، غلامرضا کاتب، یک عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما، اعلام کرد که اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعتراف‌های دختران بازداشت شده، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بوده است. به گفته او، شکایت‌های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده که در جلسه هفته آینده به این شکایات و آثار بسیار منفی پخش این فیلم رسیدگی می‌شود.

به گفته او در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما به «قصور نیروی انتظامی» به دلیل در اختیار گذاشتن اعتراف‌های مائده حسینی و «اشتباه پلیس فتا» رسیدگی خواهد شد. البته این نماینده مجلس مشخص نکرد که شورای نظارت بر صدا و سیما چگونه و با چه اختیاراتی قرار است به خطای نیروی انتظامی رسیدگی کند.

پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، از تلویزیون دولتی ایران، در روزهای اخیر انتقاد‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

محمد حسین رنجبران، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، روز سه شنبه ۱۹ تیر اعلام کرد که آن برنامه تولید معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده است و به گفته مسئولان نیروی انتظامی، مقام قضایی درخواست داشته که این موضوع حتما رسانه‌ای شود.

توضیحات مقام صدا و سیما در حالی است که پیشتر، مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان

این سخنان مدیر روابط عمومی صدا و سیما در حالی است که انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران در بیانیه‌ای با اشاره به پخش سخنان اعترافات‌گونه مائده هژبری، دختر رقصنده ۱۷ ساله، از تلویزیونی حکومتی ایران، آن را «نماد مشخص و بارز خشونت علیه کودکان» دانسته است.

این انجمن در بیانیه ای که روز سه شنبه در خبرگزاری ایسنا منتشر شد آورده است: «ایجاد چنین فضای حقارت‌آمیزی نوعی کودک‌آزاری روانی تلقی شده و به جهت عمومی بودن این جرم مدعی‌العموم می‌تواند راسا وارد ماجرا شده و نسبت به خاطیان طرح دعوا کند.»

این انجمن در پایان بیانیه آورده است که شکایت و اعتراضی را مبتنی بر استنادات قانونی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما ارائه کرده است.

برنامه «بیراهه» مربوط به پخش اعتراف‌های دخترانی که ویدئوی رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، پس از تولید توسط نیروی انتظامی، چهارشنبه ۱۳ تیر از تلویزیون ایران پخش شد.

اگر چه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی نمایندگان مجلس به اعتراف گیری از این دختران از جمله مائده هژبری ۱۷ ساله انتقاد کردند، بعضی از وکلا و حقوقدانان نیز اصولا پخش چنین مستندی را در حالی که هنوز وقوع جرم در دادگاه ثابت نشده، زیر سوال بردند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز این انتقاد را مطرح کردند که چرا صدا و سیما به جای این برنامه، مستندی درباره اختلاس گران و مفسدان اقتصادی نمی‌سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو برای گفتگو درباره ایران به دیدار پوتین رفت؛ مشاور خامنه‌ای نیز در مسکو حضور دارد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه راهی مسکو شد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، درباره موضوعات گوناگون از جمله ایران گفتگو کند.

آقای نتانیاهو، پیشاپیش سفر به مسکو، دیدارش با پوتین را مهم توصیف کرد.

او گفت: «من برای یک دیدار بسیار مهم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مسکو می روم. ما درباره سوریه، درباره ایران و درباره امنیت اسرائیل گفتگو خواهیم کرد. من واقعا از رابطه خوب و مستقیمم با رئیس جمهوری روسیه سپاسگزارم. این برای امنیت ملی اسرائیل خیلی مهم است.»

بنیامین نتانیاهو از منتقدان سرسخت اقدامات ایران در منطقه، و خواهان پایان حضور نظامی ایران در سوریه است.

جنگنده های اسرائیلی بارها مواضع و انبارهای مهمات ایران در خاک سوریه را هدف حمله قرار داده اند.

برخی رسانه ها همزمانی این سفر را با سفر علی اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی آیت الله علی خامنه ای همزمان دانسته اند. ولایتی هم با رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد داشت.

پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که روسیه به درخواست اسرائیل خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شده است.

اوفیر گندلمن، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل برای رسانه های عرب زبان که همراه بنیامین نتانیاهو به مسکو سفر کرده است، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که کشورش حق دفاع در برابر تهدیدهای تهران را برای خود کاملا محفوظ می دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زن آلمانی در پرونده قتل مهاجران عمدتا ترک تبار حبس ابد گرفت

آرشیو

دادگاهی در آلمان متهم ردیف اول پرونده قتل ده نفر از مهاجران عمدتا ترک را مجرم شناخت و او را به حبس ابد محکوم کرد.

«بئاته چائپه» متهم نئونازی، ۴۳ ساله، به قتل هشت شهروند ترک تبار، یک یونانی و یک پلیس زن آلمانی بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ میلادی متهم است.

قاضی دادگاه گفت: «واضح است که این محاکمه با محاکمه های دیگر فرق دارد. شما اگر مدت زمانش را در نظر بگیرید، ۴۳۸ روز دادگاه در خلال پنج سال و بیش از ۷۰۰ نفری که در دادگاه شهادت داده اند، نشان می دهد این محاکمه بطور قطع یک محاکمه معمولی نیست و در تاریخ دستگاه قضایی آلمان بیسابقه است.»

بئاته چائپه به همراه دو نفر دیگر یک گروه نازی های زیرزمینی با ایدئولوژی برتری نژادی سفیدپوستان تشکیل داد و به شکار مهاجران خارجی عمدتا ترک تباران پرداخت. قتل هایی که توسط این گروه صورت گرفت آلمان را در حیرت فرو برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG