لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۲۲

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ: شورش در سراسر ایران به رژیم فشار آورد تا گسترش نفوذ در مدیترانه را رها کند

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز که روز یکشنبه پخش شد اشاره کرد که موج ادامه دار اعتراضات ضد حکومتی در سراسر ایران، جمهوری اسلامی را تحت فشار گذاشته است که به جای نفوذ نظامی در منطقه، روی اقتصاد مشکل دارش متمرکز شود.

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی با وجود «شورش در سراسر» کشور دیگر به مدیترانه فکر نمی کند و حالا به فکر مشکلات خودش است.

در ماه آوریل و در جریان سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا، دونالد ترامپ از لزوم مقابله با قابلیت ایران برای دسترسی به سراسر سوریه و دریای مدیترانه صحبت کرد.

او در کنفرانس خبری مشترک با ماکرون گفته بود ما باید یک مانع محکم در مدیترانه داشته باشیم که بسیار مهم است زیرا در غیراینصورت ایران مستقیما به مدیترانه می رسد.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه روز یکشنبه خود با فاکس نیوز همچنین تاکید کرد که آمریکا حتما شرکت های اروپایی را در صورتی که با ایران رابطه تجاری داشته باشند، تحریم می کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در تازه ترین موضع گیری درباره ایران به روشنی گفته است هر شرکت اروپایی که با جمهوری اسلامی ایران معامله کند، تحریم می شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز یکشنبه در گفتگویی که فاکس نیوز منتشر کرد، در پاسخ به مجری برنامه که پرسید آیا آمریکا شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران را تحریم خواهد کرد گفت: «البته که؛ قطعا این کاری است که ما انجام می‌دهیم».

این موضع پرزیدنت ترامپ در ادامه فشار ایالات متحده به رفتار پر خطر و تنش سازی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه است.

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد در صورتی که جمهوری اسلامی ایران به برنامه موشکی خود و حمایت از تروریسم ادامه دهد، تحریم های هسته ای را در ماه نوامبر باز می گرداند.

بازگشت تحریم‌های نفتی

موضع گیری پرزیدنت ترامپ پیامی مشخص به خصوص به کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا است که امیدوارند با معافیت آمریکا اجازه خرید نفت ایران را داشته باشند.

هفته پیش، یک مقام آمریکایی گفت که شرکت ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران وقت دارند.

از سوی دیگر اعلام شد که ژاپن و کره جنوبی به دنبال کسب معافیت از سوی آمریکا برای خرید از ایران هستند که بلومبرگ در گزارشی نوشت: آمریکا از ژاپن خواست با موضعی سخت‌تر، خرید نفت از تهران را متوقف کند.

بعد از خروج آمریکا از برجام چند کشور اروپایی از جمله آلمان اعلام کردند به روابط اقتصادی با ایران ادامه می دهند اما تحلیلگران می گویند با فشار و تحریم آمریکا این همکاری مدت زیادی نمی تواند ادامه یابد.

تولید نفت بیشتر توسط عربستان

رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیش هم از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه صبح به وقت شرق آمریکا در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کرد و به او توضیح داد که به خاطر ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا از عربستان می خواهد که تولید نفت خود را تا حدود دو میلیون بشکه برای توازن در بازار جهانی نفت افزایش دهد... قیمت بالاست! او موافقت کرد!

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

درخواست و موافقت عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در حالی است که تنها یک هفته پیش این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام اعضای کنگره آمریکا به نشست ایران آزاد: از آزادیخواهی مردم ایران حمایت می‌کنیم

در حالی روز شنبه گردهمایی مخالفان جمهوری اسلامی ایران با عنوان «ایران آزاد» در نزدیکی پایتخت فرانسه برگزار شد که تعداد زیادی از اعضای کنگره شامل سناتور یا عضو مجلس نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در پیام های کتبی و ویدئویی همراهی خود را با جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران اعلام کردند.

این پیام ها را در زیر می توانید بخوانید:‌

«نانسی پلوسی» رهبر اقليت دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا

«نانسی پلوسی» رهبر اقليت دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی به این گردهمایی گفت در ماموريت اشتراکی مان برای برقراری يك ايران دموكراتیک، آزاد و غير هسته ای، مجددا متعهد شويم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، افتخار من است كه سلامهای گرم خود را به حاميان و دوستان یک ايران آزاد برسانم.

امسال، دنيا مردان و زنانی كه شجاعانه برای حقشان در تظاهرات صلح آميز در سراسر كشور ايستادند، را نظاره كرد.

شجاعت و عزم آنها به همه ما انگيزه می‌دهد تا در ماموريت اشتراکی مان برای برقراری يك ايران دموكراتیک، آزاد و غير هسته ای، مجددا متعهد شويم.

آمريكا در همبستگی با همه مردان، زنان و كودكان ايرانی كه برای حق بيان آزادانه بدون ترس از شكنجه می جنگند، می ايستد.

ما با آنها برای احقاق صلح و ثبات در ايران و پايان دادن به حمايت رژيم از تروريست در جهان، می ايستيم و ما با آنها برای ساختن يك آينده امن، جايی كه كودكان ما بتوانند بدون ترس از تسليحات هسته ای زندگی كنند، می ايستيم.

تا وقتی كه ايرانيان به حقوق بشر، كرامت و آزادی كه مستحق آن هستند، نرسند، كار ما تمام نشده است.

«جان بوزمن» سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس

«جان بوزمن» سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس در پیامی به این گردهمایی گفت آمریکا از دموکراسی‌خواهی مردم ایران حمایت می‌کند.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

خانم مریم رجوی عزیز و شركت كنندگان كنوانسیون ایران آزاد ۲۰۱۸ در پاریس،

بسیار متشكرم كه از من دعوت كردید در این گردهمایی سخنرانی كنم و از عدم شركتم در گردهمایی پاریس در فرانسه، روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، عذر خواهی می‌كنم. همانطور كه می‌دانید، من یك عضو فعال كاكس حقوق بشر و دمكراسی در ایران هستم، كه هدفش برجسته كردن تلاشهای مردم ایران برای برقراری تغییر و دمكراسی به كشورشان می باشد.

من از افزایش آمار نقض حقوق بشر در ایران و اینكه رژیم ایران شهروندان خودش را مستمر تهدید به كشتن می‌كند، بسیار آزرده هستم.

آمریكا به دمكراسی، حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و حكم قانون همواره متعهد می باشد و از مردم ایران در فرخوان شان برای یك حكومت دموكرات كه به این حقوق و آزادی ها احترام می‌گذارد، حمایت می‌كند.

من همچنین به ایجاد ممانعت از ایران برای تولید برنامه تسلیحات هسته ای و فراهم كردن آن به عوامل غیردولتی، متعهد باقی می‌مانم.

آرمان شما با شكوه است و بسیار مهم است كه ما روی این مسائل به دیالوگ با هم ادامه بدهیم. امیدوارم كه یك گردهمایی پرباری باشد و برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.

«باب منندز» سناتور دمكرات نیوجرسی

«باب منندز» سناتور دمكرات نیوجرسی و عضو ارشد كمیته روابط خارجی سنا در پیامی به این گردهمایی گفت به آینده ایران بدون جنایت و سرکوب خوشبین هستم.

متن کامل این پیام که به صورت ویدئویی در این نشست پخش شد، به شرح زیر است:

عصر بخیر، سلام، درود. خوشحالم كه این فرصت را دارم تا سازمان جوامع ایرانی آمریكایی در ایالات متحده را خطاب قرار دهم. هر روز شما بدبختی ایرانیان را كه تحت یك رژیم سركوبگر و وحشی ساكت مانده اند، روشن می‌كنید و من با دیدگاه شما برای یك آینده روشن برای ایران، هم نظر هستم. آینده ای كه همه ایرانیان بدون ترس زندگی كنند و از یك دولتی بهره مند باشند كه بطور فوق العاده نماینده اراده شهروندان ایران باشد، به حقوق بشر احترام بگذارد و به حكم قانون متعهد باشد.

در سراسر منطقه با حمایت روسیه، رهبران ایران در پی گسترش ردپای خود در سوریه و عراق هستند. و ما می‌دانیم كه حزب الله به اختلافات در سراسر منطقه شخم می‌زند.

ایران به تهدید امنیت ملی و اعتماد آمریكا در منطقه، ادامه می‌دهد. به اتخاذ یك برنامه موشكی جنگی و بالستیكی ادامه می‌دهد. به قراردادن خود در كنار پوتین ادامه می‌دهد و به تامین سلاح و منابع تكنیكی به حوثیهای یمن، ادامه می‌دهد.

رژیم وحشی بشار الاسد در سوریه كاملا برای بقای خود به تهران متكی است و همانطور كه به تامین مالی، تسلیحاتی و منابع به تروریستها در منطقه ادامه می‌دهد، مردم ایران تحت یك رژیم ظالم با هیچگونه احترام برای حقوق بشر پایه ای و هیچگونه سرمایه اقتصادی در سیستم رفاهی آنها، رنج می‌برند.

حمایت شما سال گذشته، هنگامیكه من لایحه ۲۰۱۷ دوحزبی كه ایران را در فعالیتهای بی ثبات كننده اش، پاسخگو دانست، معرفی كردم، حیاتی بود. لایحه ما نه فقط ایران را در برابر تولید مداوم موشكهای بالستیكی اش و ادامه حمایتش از تروریسم، مسئول قرار می‌دهد، بلكه میدان حقوق بشر و نقض تحریم تسلیحاتی مطلوب تحریمها را گسترش می‌دهد.

سپاسگذارم كه گردهم آمدید و می‌گذارید صدایتان شنیده شود. من همواره از عدالت و حقوق بشر، صلح و امنیت و بالاتر از همه، حقوق همه ایرانیان برای آزادی پایه ای، حمایت می‌كنم.

«تد پو» عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس

«تد پو» عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس در پیامی به این گردهمایی گفت سرزمین ایران، سرزمین تاریخی پارس برای ملاها نیست، بلكه برای شماست.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

به برادران و خواهران و هم مبارزین‌ام در ایران. به شما درود می‌فرستم. من نماینده كنگره ایالات متحده، تد پو از ایالت تگزاس هستم.

من نتوانستم امروز با شما باشم، اما بدانید كه در ذهنم با شما هستم. شور و عزم شما به من همیشه انگیزه بسیار قوی داده است.

ما در دوران تاریخی ایران زندگی می‌كنیم. خانواده و دوستان شما در ایران همچنان در خیابانها برای حقشان می‌جنگند. و تغییر برای ایران درراه است.

من به ملاها دوباره می‌گویم كه تغییر برای ایران در راه است. تجاوز، دستگیری و قتل وحشیانه مردم ایران توسط ملاها تظاهرات مردم علیه این رژیم نامشروع را، متوقف نخواهد كرد.

ایران رتبه اول در تروریسم در جهان را دارد. میلیاردها دلار به سوریه و یمن ارسال می‌كند و مزدورانش را در لبنان، عراق، بحرین، غزه و آمریكای جنوبی پشتیبانی میكند تا جنگ را شعله ور كند.

جمهوری اسلامی از مردم ایران می‌دزدد و اگر آنها جرات به صحبت كنند، با خشونت پاسخشان را می‌دهد. این یك رژیمی است در جنگ. جنگ با مردم خودش.

بعنوان یك قاضی سابق، من این رژیم را مجرم به جنایت جنگی می‌شناسم. جنایت جنگی علیه مردم ایران.

سالیان است كه مجاهدین خلق در خط مقدم بیرون راندن این رژیم نفرت انگیز بوده اند. خانم رجوی، شما یك قهرمان برای بسیاری، من جمله دختران و نوه های دختر من هستید و من همواره مفتخر بودم كه در كنار شما ایستاده ام.

هدف آزادی در ایران درست است. هیچوقت ساكت نخواهد ماند و با همدیگر ما با چالشهای زیادی مواجه شده ایم. شما خیلی برای هدف آزادی فدا كرده اید. شما حقیقت را گفته اید و رژیم را برای شرارتش افشا كرده اید.

جمهوری اسلامی رژیم تروریست و اوباش است. دوستان و خانواده شما توسط این رژیم زندان، شكنجه و به قتل رسیده اند. شما مجبور به ترك خانه هایتان، سكونت در كمپهای عراق و منقطه شدید. البته در همه اینها شما شجاعانه و جسورانه و دلیرانه ایستادید. اما مبارزه شما تمام نشده است، زیرا مبارزه برای آزادی در ایران تمام نشده است.

رژیم تهران یك تهدید برای صلح جهانی است، باید متوقف شوند. ملاها بی رحم هستند، ولی نگذارید كه این شیاطین شما را در شب بیدار نگهدارند، در حالیكه شما و عزم شما باید آنها را در شب بیدار نگهدارد.

در آخر، دموكراسی و عدالت پیروز می‌شود. سرتان را بالا بگیرید و به یاد داشته باشید كه شما در طرف درست تاریخ هستید. تاریخ دارد ورق می‌خورد. سرزمین ایران، سرزمین تاریخی پارس برای ملاها نیست، بلكه برای شماست. سرزمین شماست. كشور شماست. ملاها آنرا از شما دزدیده اند. از دزدان در ایران، آنرا پس بگیرید. آنرا پس بگیرید زیرا كه آزادی ارزش جنگیدن دارد. تسلیم نشوید، خسته نشوید. مشعل آزادی خاموش نمی‌شود.

من با افتخار در كنار شما می ایستم و یكروزی، یكروز نزدیك، ما شانه به شانه همدیگر در خیابانهای تهران آزاد، رژه خواهیم رفت. و همین است.

«بن كاردين» سناتور ارشد دموكرات از مريلند در سنای آمریکا

«بن كاردين» سناتور ارشد دموكرات از مريلند در سنای آمریکا در پیامی به این گردهمایی گفت مردم ایران به اندازه کافی جمهوری اسلامی را تحمل کرده اند و زمان تغییر فرا رسیده است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

دوستان عزيز،
مايل هستم كه سلامهای گرمم را به همه كسانی كه در كنوانسيون ايران آزاد امسال كه در پاريس برگزار شده، شركت می‌كنند، برسانم. سلامت مردم ايران، يك موضوع حياتی برای من است و به همين دليل خوشحال هستم كه اين برنامه وجود دارد تا به همه آگاهی بدهد و برای تغيير در ايران، حمايت جلب كند.

در دهه های گذشته از انقلاب ۱۳۵۷، ميليونها ايرانی زير وزن يك رژيم سركوبگر و سخت‌سر، مبارزه كرده اند. درحاليكه من افتخار مي‌كنم كه ايالات متحده آمريكا و بسياری ديگر همواره برای آزادی مردم ايران ايستاده اند، می‌دانم كه هنوز خيلی بيشتر می‌شود انجام داد تا خواهان تغيير شد. حاميانی مانند شما برای همه روشن می‌سازيد كه مردم ايران به اندازه كافی تحمل كرده اند و مشتاق تغییر هستند.

بسيار تراژيك است كه مردم كشور شما، مجبور بوده اند كه نقض پايه ای حقوق بشر و آزادی را در دهه های اخير، تحمل كنند. با تشكر از تلاشهايی مانند تلاشهای شما، چالشهايی كه مردم ايران با آن روبرو هستند، به توجهات بين المللی رسيده است.

من هر كدام از شما را بخاطر همه كارهايی كه انجام داده ايد تا روابط را بين مخالفين رژيم قوی كنيد و براي همه كارهايی كه در راستای دولتی كه منافع مردمش را نمايندگی كند، انجام داده ايد، ستايش می‌كنم. لطفا بدانيد كه من همواره دوست مردم ايران خواهم بود و قهرمان آنها در سنای ايالات متحده آمريكا.

بهترين آرزوها برای يك برنامه موفق و جشن شادمانی برای استقلال

«برد شرمن» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«برد شرمن» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت من و شما به آینده ایران امید داریم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، من نماینده كنگره، براد شرمن از به نام ترین شهرهای آمریكا، شرمن اوكس، كالیفرنیا هستم.

۲۲ سال است كه در كمیته خارجی كنگره، جاییكه برای من اولویت مبارزه برای حقوق بشر در ایران است، خدمت كرده ام و این با حمایت از یك ایران غیراتمی كه دموكراسی، سكولار و آزاد باشد، شروع می‌شود. برای همین مفتخرم كه یكبار دیگر امسال، قبل از گردهمایی بزرگ بین المللی برای ایران آزاد صحبت كنم. اما از زمانیكه من به این گردهمایی پارسال پیام رساندم، پیشرفتهای جدید اساسی صورت گرفته است، درحالیكه رژیم همچنان به اعدامهای گسترده، زندانی كردن خبرنگاران و سوخت رسانی به افراطی گری در منطقه، ادامه می‌داد.

هر روز ایرانیان ایستادند و گفتند ”كافیست“! كه هم برای خود و هم خانواده شان، تهدید بود. آنها به خیابانها آمدند تا فریاد بزنند، ”نه غزه، نه لبنان، نه سوریه، جانم فدای ایران“. ما در همبستگی با ایرانیان شجاع كه برای این فصل جدید مبارزه می‌كنند، ایستاده ایم.

هیچكدام از ما نمیدانیم كه برای این تظاهراتها، روشنتر بگویم، برای تظاهركنندگان، چه پیش خواهد آمد اما هركس كه در خیابانها اعتراض میكند باید بداند كه ایالات متحده دوست آنهاست. مبارزه شما، مبارزه ماست و ما در كنار شما در مقابل رژیمی كه هیچ اهمیتی به آزادی و رفاه مردم خودش نمیدهد، ایستاده ایم.

من می‌خواهم از خانم رجوی برای استمرار حمایتش از دموكراسی، حقوق زنان و اقلیتها در ایران، قدردانی كنم. دموكراسی و برابری فقط اصولی نیستند كه ما در اینجا داریم، حق همه مردم است و ما این آرمان را با ابراز حمایتمان از تظاهركنندگان شجاع در تهران، مشهد و سراسر ایران، داریم.

امسال من این افتخار را داشتم كه لایحه ۶۷۶ را در جلسه كنگره اداره كنم. این یك لایحه كنگره است كه دقیقا از همان مردم حمایت می‌كند. یكبار دیگر باید از مجاهدین خلق برای اینكه اولین سازمانی بودند كه برنامه هسته ای ایران را به توجه جهان در سال ۲۰۰۲ رساندند، قدردانی كنم.

نخبگان ایران هم باید بخاطر نقض فجیع حقوق بشر، نقض آزادی بیان، در تحریم قرار بگیرند.

در ماه مه گذشته، من نامه ای به رئیس جمهور ارسال كردم و خواهان اعمال تحریم به شركتهایی در هركجای جهان كه تكنولوژی سانسور به دولت ایران صادر می‌كنند، شدم. این لایحه نیاز به قانونی دارد كه من در قیام ۲۰۰۹ پشتیبانی كردم تا تصویب شود كه متاسفانه امروزه به اجرا گذاشته نشده است.

سال گذشته، من در معرفی لایحه ۲۰۱۷ تحریم تروریستی سپاه پاسداران، شركت داشتم كه از رئیس جمهور خواست كه سپاه پاسداران را بعنوان نهاد تروریستی نامگذاری كند.

من همچنین یكی از نویسندگان لایحه پاسخگویی ایران به حقوق بشر و گروگانگیری بودم كه در ماه آوریل در جلسه كنگره به تصویب رسید و علیه رژیم ایران برای دستگیریهای غیرقانونی چه آمریكایی و چه ایرانی، تحریم اعمال میكند. تحریمهایی مانند این، نه فقط روی تهران فشار وارد خواهد كرد كه آزار و اذیت مردم خودش را متوقف كند، بلكه كمك خواهد كرد كه رژیم را دوباره به میز مذاكره هسته ای بكشاند. تحت برجام، ما می‌توانیم رژیم را به خاطر اشتباهاتش در رابطه با عدم هسته ای بودن، نسبتا تحریم كنیم. این اشتباهات شامل فعالیتهایش در یمن، سوریه، در خیابانهای اصفهان و شیراز است. این اشتباهات عظیم هستند، لذا تحریمها هم باید بزرگ باشند.

یك ایران كامیاب باید یك ایران صلح آمیز باشد، جائیكه آزادی و حقوق بشر مردم ایران تضمین شود. شما به این آینده ایمان دارید، من به این آینده ایمان دارم و با همدیگر، به كار مان برای یك ایران سكولار، غیر هسته‌ای و دموكراتیك ادامه خواهیم داد، تا این هدف به حقیقت بپیوندند.

«شیلا جكسون لی» نماینده دموكرات از تگزاس

«شیلا جكسون لی» نماینده دموكرات از تگزاس در پیامی به این گردهمایی از منشور ۱۰ ماده ای مریم رجوی برای آزادی ایران حمایت کرد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

خوش آمد به همه شما كه عاشق آزادی هستید. من همراه شما فریاد برای آزادی را جشن می‌گیرم. من همچنین از یك ایران آزاد حمایت می‌كنم.

من نماینده كنگره، شیلا جكسون لی هستم، خیلی متاسفم كه نمی‌توانم حضوری در این مقطع خیلی مهم، همراه شما باشم، اما می‌خواهم كه تعهد و حمایت خودم را برای یك ایران سكولار، دموكراتیك، غیر اتمی و جمهوری، و از ۱۰ ماده ای خانم مریم رجوی ابراز كنم.

من ایمان دارم كه تغییر دموكراتیك در ایران، در دسترس ما است. نه فقط بخاطر اینكه رژیم در بحرانهای بسیاری فرو رفته، بلكه مانند شما، یك گروه بزرگ و درحال پیشرفت عاشقان آزادی در ایران و سراسر جهان هست.

من ایمان دارم كه تحت رهبری خانم مریم رجوی، دوست ما و رهبر این جنبش بزرگ كه در تلاش برای برقراری یك ایران بردبار و غیر اتمی بر مبنای جدایی دین از دولت و احترام برای حقوق بشر و كرامت برای همه ایرانیان است، من ایمان دارم كه آزادی در راه است. از همه شما برای كاری كردید، استحكامی كه نشان دادید، و اینكه چگونه روی پای خود ایستاده اید و از ۱۰ماده‌ای حمایت كرده اید، سپاسگذارم.

باید برای آزادی و كرامت انسان مبارزه كرد. باید برایش بایستید و باید جشن آن را بگیرید. همچنانكه در این ایام همدیگر را می‌بینید و در رابطه با آزادی سخن می‌گویید، ندای صدایتان به ایران خواهد رسید و آنهایی كه برای آزادی مبارزه می‌كنند و جدایی از این رژیم ظالم هستند، آنها پیروز خواهند شد.

من به شما برای این گردهمایی بزرگ تبریك می‌گویم و از رهبر بزرگ شما، مریم رجوی، كه تعهد خودش را به آزادی و حقوق بشر و كرامت توضیح و ابراز كرده، تجلیل می‌كنم.

ما همه باهم پیروز خواهیم شد. آنهایی كه خارج از ایران هستند، آنهایی كه در بسیاری از كشورها هستند، و برای آنچه كه شما ایستاده اید، می ایستند، ما در اتحاد می‌توانیم اینكار را انجام دهیم.

تسلیم نشوید. همچنان بایستید. برای آنچه كه حق است، بجنگید. هیچوقت تسلیم نشوید. برای كرامت، احترام و آزادی مبارزه كنید.

اگر همچنان قوی بایستید، آزادی در دسترس شما خواهد بود. از همه كارهایی كه انجام داده‌اید، سپاسگذارم.

«استیو كوهن» نماینده دموكرات كنگره از ایالت تنسی

«استیو كوهن» نماینده دموكرات كنگره از ایالت تنسی در پیامی به این گردهمایی گفت مردم ایران مستحق حکومتی دموکراتیک، سکولار و آزاد هستند.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:
به همه دوستان من در گردهمایی ایران آزاد، سلامهای خودم را به شما می‌رسانم. من یك حامی قدیمی برای مردم ایران برای ایران آزاد، بوده ام.

من نائب رئیس قانون، حقوق بشر و دموكراسی در كنگره هستم و به همین دلیل در كنار همه علتهای دیگر، افتخار من است كه امروز شما درود بفرستم.

من قویا از یك ایران آزاد كه دموكراتیك، سكولار و غیر اتمی باشد، حمایت می‌كنم. مردم ایران مستحق دولتی هستند كه به حقوق پایه ای و آزادیشان، اعم از آزادی بیان و اجتماع، برابری جنسیت و مذهبی، احترام بگذارد.

من همچنان نقض حقوق بشر رژیم ایران و حمایتش از تروریسم را محكوم می‌كنم.

من رژیم ایران را فرا می‌خوانم كه از جدایی دین از دولت، آزادی اجتماع و مطبوعات، برابری مرد و زن، اخلاق و حق اقلیتهای مذهبی و همزیستی صلح آمیز با سایر كشورها در منطقه و جهان، حمایت كند. به دوستان ایرانی آمریكایی، از اینكه در اینجا هستید، و برای حمایت بی نظریتان در مبارزه برای دموكراسی و حقوق بشر در ایران، سپاسگذارم.

شجاعت شما برای من و دیگر اعضای كنگره الهام بخش است و من در كنار شما می ایستم و امیدوارم كه ایران آزاد را دیدار كنم. متشكرم.

«جودی چو» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا

«جودی چو» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی از تلاش زنان ایرانی برای آزادی و دموکراسی تقدیر کرد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:


سلام، من نماینده كنگره، جودی چو از منطقه ۲۷ كالیفرنیا هستم و می‌خواهم بهترین آرزوهایم را برای یك كنوانسیون بین المللی ۲۰۱۸ موفق برای ایران آزاد، بفرستم.

متاسفم كه نتوانستم حضوری شركت كنم، اما از اینجا در واشنگتن به همه شما در پاریس، می‌خواهم بدانید كه من در همبستگی با شما در مبارزه شما برای آزادی، دموكراسی و حقوق بشر در ایران، ایستاده ام.

همچنین تحت تاثیر بسیاری از دانشجویان پژوهشگر، زندانیان سیاسی سابق، حامیان حقوق زنان و سایر رهبران كه یكبار دیگر برای این هدف مهم گردهم آمده اند، قرار گرفتم.

من بطور خاص تحت تاثیر زنان ایرانی علیرغم اینكه برایشان ریسك دارد، به خیابانها آمده اند. اما آنها تنها نیستند.

تصویر مبارزه آنها در سراسر دنیا به اشتراك گذاشته شده است و مردم با وجدان كه در همه جا هستند در كنار مردم ایران ایستاده اند، زیرا آنها هم خواهان آزادی برای رژیمی بسیار مستبد و شنیع كه لباس پوشیدن آنها را هم دیكته می‌كند، هستند.

زنانی كه امروز در زندانهای ایران هستند بخاطر جرم برداشتن روسری شان، قهرمانانی برای همه زنان در سراسر جهان كه برای برابری می‌كوشند، هستند. من از شجاعت آنها مفتخرم، اما در آرزوی روزی هستم كه زنان بخاطر ابراز خودشان نیاز به ریسك كردن ندارند. اما نقض حقوق بشر ایران فراتر از زنان می‌رود، فقط در سال گذشته، دولت مستبد ایران، هزاران را اعدام كرد.

بسیاری را بخاطر مواد مخدر و برخی بخاطر جرایمی كه در دوران كودكی مرتكب شده بودند. خبرنگاران بخاطر سخن حقیقت ، تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

آزادی بیان، اتحادیه و تجمعات همچنان برای مردم ایران بسیار محدود هستند. به این دلیل است كه من بسیار مفتخرم كه در كنار شما ایستاده ام و علیه این رهبر مستبد ایران، اعتراض می‌كنم.

من كارهای شما را برای برقراری یك ایران آزاد و دموكراتیك كه همراه با آمریكا و سایر (كشورها) كار می‌كند تا یك جهان امن را بسازند، قویا پشتیبانی می‌كنم، نه كشوری كه تروریستها را تامین مالی می‌كند یا مردم خودش را سركوب می‌كند.

پس یكبار دیگر برای همه كارهای مهم شما برای ترویج حقوق بشر و یك ایران آزادتر، سپاسگذاری می‌كنم. و بدانید كه من در پیوستن به شما در این تلاش، مفتخرم.

«رال روئیز» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«رال روئیز» عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت امیدوارم كه ایران به جامعه بین المللی برای سازمان دادن آزادی اجتماعات و مطبوعات، برابری مرد و زن و برابری حقوق برای اقلیتهای قومی و مذهبی، بپیوندد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، من دكتر «رال روئیز»، نماینده منطقه ۳۶ كالیفرنیا هستم.

من مفتخرم كه این پیام را همراه حوزه‌ام كه در كنوانسیون بین المللی امسال برای ایران آزاد شركت می‌كنند، ارسال كنم.

من از ادامه تظاهراتها در ایران كه فراخوان به یك ایران دموكراتیك، آزاد، سكولار، غیرهسته ای و پایان دادن به دیكتاتوری رژیم حاكم، می‌دهند، استقبال می‌كنم. ما باید از ریشه های جنبش سیاسی در ایران حمایت كنیم تا به این تغییر با تضمین اینكه شهروندان ایرانی دسترسی نامحدود به اینترنت و اجتماع آزاد داشته باشند، دست پیدا كنند.

در این روند، امیدوارم كه ایرانیها بتوانند به آزادی خود دست یابند و بتوانند یك ایران سكولار، دموكراتیك و غیر هسته ای، برقرار كنند.

همچنین امیدوارم كه ایران به جامعه بین المللی برای سازمان دادن آزادی اجتماعات و مطبوعات، برابری مرد و زن و برابری حقوق برای اقلیتهای قومی و مذهبی، بپیوندد.

از سازمان جوامع ایرانی آمریكایی برای تلاششان در رسیدن به این هدف برای ایران آزاد، تشكر می‌كنم. باهم می‌توانیم این حقیقت را آماده كنیم.

«كن باك» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از کلروادو

«كن باك» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از کلروادو که عضو كمیته فرعی مهاجرت و امنیت مرزی و کمیته اصلاح های قانونی، تجاری و قانون ضداعتماد است،‌ در پیامی به این گردهمایی گفت تلاشهای شما برای رساندن صدای مردم ایران، فراموش نخواهد شد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

گردهمایی ایران آزاد عزیز در گردهمایی بزرگ پاریس،

این نامه را برای اینكه از مبارزه شما برای ایران آزاد، ستایش كنم. در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، هزاران ایرانی علیه رژیم سركوبگری كه از زور وحشیانه برای ساكت كردن صدای مخالفین استفاده می‌كند و بعنوان یكی از اصلی ترین پشتیبانان مالی از تروریسم است، ایستادند.

من از شما بخاطر شجاعت‌تان كه علیه رژیم ایران ایستادید، به آزادی فراخوان دادید، از حقوق بشر حمایت كردید، و برای یك دولت دموكرات بیشتر ایستادید، تشكر می‌كنم. تلاشهای شما برای رساندن صدای مردم ایران، فراموش نخواهد شد.

من گفتگوهای مهمی كه در این كنوانسیون صورت خواهد گرفت، را تحسین می‌كنم. از مشاركت مهم همه شما در اینجا تشكر می‌كنم. حالا می‌توانیم گفتگویی در رابطه با حقوق بشر، آزادی و یك دولت دموكراتیك در ایران شروع كنیم.

«پال گوسار» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از آریزونا

«پال گوسار» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از آریزونا در پیامی به این گردهمایی گفت می‌خواهم كه قدردانی عمیق خود را بخاطر تلاشهای شما برای تغییر رژیم در ایران، ابراز كنم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام، به عنوان یك نماینده آمریكا، می‌خواهم كه قدردانی عمیق خود را بخاطر تلاشهای شما برای تغییر رژیم در ایران، ابراز كنم.

من نیاز ندارم كه نقض‌ها، نفرت و فتنه انگیزیهایی كه این رژیم انجام می‌دهد را برای شما باز تکرار كنم. شما همه آنها را به اندازه كافی می‌دانید.

اپوزیسیون شما معنوی است، اصولی است و پیروز خواهد شد. ایمان داشته باشید. آمریكا از شما حمایت می‌كند.

«داگ لامالفا» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا

«داگ لامالفا» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از كالیفرنیا در پیامی به این گردهمایی گفت من از شورای ملی مقاومت ایران حمایت می‌کنم.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام و درود.

من نماینده كنگره، داگ لامالفا هستم. من امروز می‌خواهم با شما در رابطه با حمایت از یك ایران آزاد صحبت كنم؛ ایرانی با روند دموكراتیك انتخابات دولت، ایرانی كه به مردان و زنان احترام بگذارد، ایرانی كه بدنبال تكثیر در رقابت هسته ای نباشد، ایرانی كه اتفاقا مسئولیت و آزادی های فردی كه قبلا داشته را برگرداند، ایرانی كه بسیار كامكار بود.

تحت رژیم فعلی، مردم حق هیچ انتخابی را ندارند، مردم از آزادی واقعی برخوردار نیستند و حتی بعنوان یك شریك خوب تجاری هم در سراسر جهان حساب نمی‌شود. ایران منابع زیادی دارد، مردم بسیار خوبی دارد كه شریك خوبی برای خاورمیانه و سراسر جهان می‌توانند باشند، اگر از دولت درستی برخوردار بودند.

آنچه كه شورای ملی مقاومت انجام می‌دهد، من از آن حمایت می‌كنم، زیرا به برگرداندن ورق و برقراری یك دولتی كه به مردمش منصف است و مناسب آنچه كه مردم ایران نیاز دارند می‌باشد، كمك می‌كنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: پرزیدنت ترامپ از پوتین خواهد خواست که ایران را از سوریه خارج کند

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با همتای روس خود،‌ از او برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

آقای بولتون روز یکشنبه ۱۰ تیر در برنامه «فیس اف نیشن» در شبکه «سی. بی. اس» گفت احتمالی برای گفت‌وگوی گسترده‌تر با روسیه برای کمک به خارج کردن نیروهای ایران از سوریه وجود دارد. این قدم قابل توجهی رو به جلو خواهد بود تا با روسیه به یک توافق برسیم، این امکان‌پذیر است.

از او درباره «اعتماد» به روسیه سوال شد که آقای بولتون گفت که پیش از این هم آمریکا و روسیه در زمان دولت بوش،‌در مبارزه با تروریسم با هم همکاری داشته اند. زمانی که دو رهبر آمریکا و روسیه با هم دیدار کنند، می‌بینیم که چه می‌شود.

ایالات متحده آمریکا و اسرائیل بارها به حضور سپاه و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه اعتراض کرده اند و حتی چندبار ارتش اسرائیل مواضع سپاه را هدف حملات قرار داد.

مجری برنامه از آقای بولتون پرسید آیا اسد در حال پیروی در جنگ سوریه است که مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت فکر نمی‌کنم اسد مسئله راهبردی و استراتژی باشد، فکر می‌کنم ایران مسئله راهبردی است. فقط ادامه برنامه تسلیحات هسته‌ای آن نیست، بلکه حمایت گسترده آن‌ها از تروریسم بین‌المللی و نیروهای متعارف آن‌ها در خاورمیانه است. این نبرد در سوریه برای هفت سال ادامه داشته اما اکنون حضور ایران در سوریه و عراق و رسیدن آن‌ها به لبنان و حزب‌الله را شاهد هستیم.

بولتون افزود: این مسئله‌ای است که دو رئیس‌جمهور گفت‌وگویی مبسوط درباره آن خواهند داشت، چراکه تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای خروج از توافق نامناسب هسته‌ای، احیای تحریم‌ها و شروع تحمیل فشار بسیار بیشتر بر ایران، اثر بسیار زیادی برای تصمیم‌گیری آن‌ها دارد.

کاخ سفید تایید کرده که ۲۵ تیر، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند با هم دیدار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش نتانیاهو به اعتراضات خرمشهر و دیگر نقاط: اقتصاد ایران در حال سقوط است

در پی اعتراض های روزهای گذشته مردم خرمشهر به مشکل آب و همچنین نابسامانی اقتصادی و مشکلات بی آبی در مناطق مختلف ایران، نخست وزیر اسرائیل به این اعتراض‌ها واکنش نشان داد.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۱۰ تیر در سخنانی در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل طی سخنانی اعتراض‌ها و تظاهرات مردمی در ایران را واکنشی به اقتصاد در حال سقوط ایران دانست.

او گفت: « رژیم ایران تاثیر تحریم‌های اقتصادی قریب الوقوع را احساس می کند. اقتصاد ایران در حال سقوط است. باید داده‌ها در این زمینه را دید تا آن را باور کرد. ایران میلیاردها دلار را صرف تامین مالی تروریسم در جهان، و سیاست‌های تهاجمی‌اش در منطقه می‌کند. به جای این که برای مردمش سرمایه گذاری کند، و ایرانیان، به حق اعتراض می‌کنند.»

طی روزهای اخیر تجمع های اعتراضی در بازار تهران و چند شهر ایران در اعتراض به بالا رفتن شدید نرخ ارز، گرانی و رکود اقتصادی برگزار شد.

تجمع کنندگان شعار می‌دادند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.» برخی از معترضان هم علیه سیاست های جمهوری اسلامی درباره فلسطین شعار دادند.

روزهای جمعه و شنبه نیز مردم خرمشهر در اعتراض به کمبود آب و شوری آب آشامیدنی تجمع کردند و شعار دادند.

تجمع شهروندان خرمشهری شنبه شب به خشونت کشیده شد و ویدئوهایی از شلیک گاز اشک آور و تیراندازی پلیس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

یک روز پس از اعتراض‌ها در خرمشهر به مشکل آب در خرمشهر و تیراندازی ماموران به معترضان، مقام‌های محلی خوزستان از رفع شوری آب و بهتر شدن کیفیت آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز یکشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد که لوله انتقال آب به خرمشهر که دچار ترکیدگی شده بود، بازسازی شده و با از سرگیری فعالیت این لوله، کیفیت آب این شهر بهتر شده است.

فرماندار خرمشهر نیز با بیان اینکه شوری آب خرمشهر به ۳۰۰۰ میکروموس رسیده، گفت که وضعیت آب کاملا مطلوب است.

به گفته مقام‌های محلی خوزستان، با افتتاح خط مرحله دوم انتقال آب غدیر به خرمشهر و آبادان در روزهای آینده، مشکل آب این دو شهر به طور کامل رفع می شود. این در حالیست که برخی از خبرنگاران داخلی ایران نوشته اند که این طرح از سال ۸۷ آغاز شد و قرار بود دو تا سه ساله به پایان برسد، اما هنوز کامل نشده است. به گفته وزیر کشور، پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه است.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر کشور تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد؛ فیلم‌های منتشر شده خلاف ادعای رحمانی فضلی است

نیروهای یگان ویژه پلیس در بازار شوش تهران

در پی انتشار فیلمی از ماموران نیروی انتظامی که در جریان اعتراض‌های اخیر بازار تهران اموال مردم را تخریب کردند، وزیر کشور ایران تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد. هرچند او گفته هدف پلیس از تخریب بازداشت افراد بوده اما فیلم های منتشره خلاف این ادعا را نشان می دهد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۱۰ تیر، چند روز پس از انتشار ویدئوهایی که نشان می داد ماموران نیروی انتظامی اموال و مغازه‌های شهروندان را در جریان اعتراض‌های بازار تهران تخریب کردند، این تخریب‌ها را تایید کرد. به گفته او، پلیس اعلام کرده که گاهی برای بازداشت افراد ناچار به تخریب یا شکستن شیشه‌ها است.

برخلاف ادعای وزیر کشور، از جمله فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که پلیس قصدی برای بازداشت کسی ندارد و تنها در حال تخریب اموال مردم است.

همزمان، چهار نماینده مجلس در تذکری به وزیر کشور خواستار برخورد وزارت کشور با مامورانی شدند که به اموال مردم خسارت وارد کردند.

در این نامه که به امضای محمود صادقی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و الیاس حضرتی، نمایندگان تهران، رسیده است، امضا کنندگان خطاب به وزیر کشور نوشتند که ماموران به وسایل نقلیه و فروشگاهها خسارت وارد کردند و وزارت کشور باید با ماموران متخلف برخورد کرده و خسارت‌ها را جبران کند.

تخریب اموال شهروندان توسط ماموران پلیس در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ نیز صورت گرفت. در آن سال ماموران شیشه خودروهای افرادی که گمان می رفت از معترضان هستند را می شکستند و به برخی از خانه ها و مغازه ها آسیب جدی وارد می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مریم رجوی به فاکس نیوز: دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی رژیم تهران را وحشت زده کرد

مریم رجوی رهبر شورای ملی مقاومت ایران در یک گفتگوی اختصاصی با فاکس نیوز که روز شنبه ۹ تیر پخش شد، گفت ملاقات پرزیدنت ترامپ و «کیم جونگ اون» امواج نگران کننده ای به رژیم تهران فرستاده است.

خانم رجوی گفت: «ملاها با تغییر احتمالی در کره شمالی عمیقاً مخالف و از آن در هراس هستند. زیرا با این تجربه، دیگر توجیهی برای ادامه مماشات با رژیم ایران وجود ندارد».

وی افزود: تا آن روز سرنگونی آنها، ملاها برنامه هسته‌ای شان و سرکوب مردم را متوقف نمی‌کنند.

در این گفتگو، خانم رجوی خواستار توقف فوری «سیاست‌های قدیمی سه دهه گذشته» مبنی بر «مدارا» با رژیم ایران شد و تاکید کرد که اکنون نیاز به تغییر رژیم در ایران است.

فاکس نیوز شورای ملی مقاومت را «بزرگترین گروه ایرانیان مخالف رژیم» که تظاهرات ضد رژیم در ماههای گذشته را سازماندهی کرده، معرفی کرد.

رهبر شورای ملی مقاومت ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت همزمان با تلاش های مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی، سیاست مدارا کمک کرده که رژیم ایران در قدرت بماند. تنها راه برای جلوگیری از عواقب ناگوار این سیاست قدیمی مدارا با رژیم ایران، معرفی و به رسمیت شناختن مقاومت مردم ایران و سرنگونی حکومت استبدادی است.

در روز شنبه شورای ملی مقاومت میزبان نشست بزرگ سالانه خود با عنوان «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس بود که به نوشته «بنجامین هال» گزارشگر امور خارجی این شبکه، «بزرگترین تجمع ایرانیان مخالف رژیم» تاکنون بود.

در گردهمایی و تجمع روز شنبه، هزاران نفر از سراسر جهان و از جمله با حضور هیئتی از ایالات متحده شامل نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان، رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک و بیل ریچاردسون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل حضور یافتند.

نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان در توئیتر خود نوشت تقریبا ۱۰۰ هزار نفر جمع شدند و خواستار جایگزینی حکومت دیکتاتوری ایران شدند. گردهمایی ایران آزاد چشمگیر و قدرتمند بود. رهبران از سراسر جهان به پاریس آمدند تا آزادی برای مردم ایران را بخواهد.

استفان هارپر نخست وزیر پیشین کانادا از حزب محافظه کار نیز در توئیتی نوشت مفتخرم که برای آزادی و دموکراسی مردم ایران ایستاده ام. درحالیکه رژیم ایران تهدیدی علیه همه ماست، بیشترین ستمکاری این رژیم علیه مردم خود است. آزادی، عزت و عزت نفس ارزش های جهانی هستند.

همچنین فرانسس تاون‌سِند مشاور پیشین امنیت داخلی کاخ سفید در زمان دولت جورج واکر بوش نیز در توئیتی نوشت: مردم ایران یکبار دیگر در این هفته به خیابان ها آمدند تا به دیکتاتوری مذهبی خامنه‌ای پایان دهند. من در پاریس با صدهزار طرفدار آزادی ایران هستم. ما باید از اعتراضات ایران برای دموکراسی و آزادی حمایت کنیم.

او حساب های رئیس جمهوری آمریکا و کاخ سفید را در انتهای توئیت خود ذکر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تغییر کیفیت آب در خرمشهر یک روز پس از اعتراض ها؛ بحران آب در گوشه و کنار ایران

تجمع مردم خرمشهر مقابل مسجد جامع شهر در اعتراض به شوری آب و نبود آب آشامیدنی

یک روز پس از اعتراض‌ها در خرمشهر به مشکل آب در خرمشهر و تیراندازی ماموران به معترضان، مقام‌های محلی خوزستان از رفع شوری آب و بهتر شدن کیفیت آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز یکشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد که لوله انتقال آب به خرمشهر که دچار ترکیدگی شده بود، بازسازی شده و با از سرگیری فعالیت این لوله، کیفیت آب این شهر بهتر شده است.

فرماندار خرمشهر نیز با بیان اینکه شوری آب خرمشهر به ۳۰۰۰ میکروموس رسیده، گفت که وضعیت آب کاملا مطلوب است.

به گفته مقام‌های محلی خوزستان، با افتتاح خط مرحله دوم انتقال آب غدیر به خرمشهر و آبادان در روزهای آینده، مشکل آب این دو شهر به طور کامل رفع می شود. این در حالیست که برخی از خبرنگاران داخلی ایران نوشته اند که این طرح از سال ۸۷ آغاز شد و قرار بود دو تا سه ساله به پایان برسد، اما هنوز کامل نشده است. به گفته وزیر کشور، پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه است.

مشکل کمبود آب و شوری شدید آب لوله کشی در خرمشهر و آبادان، روز شنبه اعتراض‌های مردم خرمشهر را در پی داشت.

این اعتراض‌ها شنبه شب به خشونت کشیده شد و ویدئوهایی از تیراندازی ماموران و شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان منتشر شد. برخی گزارش‌ها هم حاکی از کشته شدن یک نفر از معترضان در این تیراندازی بود، اما معاون امنیتی وزارت کشور روز یکشنبه این موضوع را رد کرد.

بحران آب در مناطق مختلف ایران

یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو هستند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نوشت که شوری آب در این شهر در روزهای اخیر دو سه برابر شده است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب‌ شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم گفت که در برخی از مناطق یزد آب آشامیدنی به شدت شور شده است.

علی ساری، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز گفت اگر چه آبادان و خرمشهر حادترین وضعیت آب را دارند اما شهرهای اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز با مشکل آب روبرو هستند.

او گفت: «در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.»

در گزارشی دیگر، دادستان شهر رامهرمز نیز اعلام کرد که ۲۳۰ نفر در سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن آب آلوده مسموم شده اند. او گفت که در این خصوص پرونده تشکیل شده است.

پیشتر نیز گزارش های مختلفی از توزیع آب آشامیدنی با تانکر در مناطق مختلفی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان منتشر شده بود.

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالیست که برخ کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از کوبا، کارکنان سفارت آمریکا در چین هم به «بیماری مرموز» مبتلا شدند

یک گارد پلیس چین در مقابل سفارت آمریکا در پکن.

بعد از گزارش یک «بیماری مرموز» برای دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا، اکنون از چین هم گزارش می‌شود که دست‌کم ۹ کارمند سفارت آمریکا به دلیل ابتلا به این بیماری مرموز، این این کشور خارجه شده اند.

وال استریت جورنال در گزارش خود نوشت، تاکنون دست‌کم ۹ نفر از کارکنان سفارت آمریکا در چین به دلیل مشکلات پزشکی و پس از احساس علایم غیرعادی از این کشور خارج شده‌اند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه با «وانگ یی» وزیر خارجه چین درباره این مسئله پزشکی نگرانی خود را در میان گذاشته است.

«بیماری مرمروز» کارکنان سفارت آمریکا پیش از این در کوبا گزارش شده بود. در یکسال اخیر بیشتر از ۲۰ نفر از کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا یا اعضای خانواده آنها دچار این بیماری شدند که نشانه‌هایی چون سرگیجه، سردرد، کاهش قدرت شنوایی و آسیب جزئی مغزی دارد.

هفته پیش هم وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، یک نفر دیگر از کارکنان سفارت این کشور در هاوانا پایتخت کوبا دچار بیماری مرموزی شده است که همراه با احساس فشار در جمجمه و به گوش رسیدن صداهای مزاحم است.

آمریکا و کوبا در اواخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به سمت عادی سازی روابط دیپلماتیک رفتند اما پرزیدنت ترامپ تابستان سال گذشته بهبود روابط با کوبا را کاملا لغو کرد و بعد از بیماری مرموز کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا، گفت کوبا مسئول این حملات است. کوبا هر گونه دخالت یا اقدام عمدی در این مورد را انکار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال نرگس محمدی به بیمارستان؛ نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی او شدند

همزمان با اعلام انتقال نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در تهران، به بیمارستان، برخی از نهادهای مدافع حقوق بشر ضمن درخواست برخورداری کامل این زندانی از مراقبت‌های پزشکی، خواستار آزادی او شدند.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی که یکشنبه ۱۰ تیر در وبسایت خود منتشر کرد، ضمن اعتراض شدید به تعلل مقام‌های مسؤول در اعزام او به زندان و پافشاری بر لزوم مداوای کامل نرگس محمدی، اعلام کرد که خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال حقوق بشر است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر و سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «نرگس محمدی تنها به خاطر ابراز عقیده، فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی و مخالفت با مجازات اعدام به زندان محکوم شده و نگه‌داشتن او در زندان غیر قانونی است.»

او افزود: «خانم محمدی باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود. ما از اعضای جامعه بین‌الملل، به‌ویژه کشورهایی که رابطه دوستانه‌ای با حکومت ایران دارند، می‌خواهیم تا در ملاقات با مقام‌های جمهوری اسلامی از آنان بخواهند تا نرگس محمدی و سایر زندانیان وجدان را آزاد کنند.»

عفو بین الملل نیز در پیامی توئیتری ضمن تاکید بر لزوم آزادی نرگس محمدی نوشت که مقام های جمهوری اسلامی باید اطمینان حاصل کنند که نرگس محمدی از مراقبت های پزشکی کامل برخوردار شود.

نرگس محمدی مدتی است که از درد ناحیه شکم (مشکوک به مشکل کیسه صفرا) و سنگ کلیه رنج می‌برد، تا روز شنبه ۹ تیر از انتقال او به بیمارستان در خارج از زندان جلوگیری شده بود و سرانجام عصر شنبه به بیمارستان اعزام شد.

«تقی رحمانی» همسر خانم محمدی، پیش از ظهر شنبه ۹ تیر در فیس بوک خود نوشته بود که خانم محمدی از شب قبل با درد سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است، این درحالیست که از دوسال پیش پزشکان بارها توصیه کرده بودند باید بستری شده و تحت مراقبت باشد.

آقای رحمانی عصر شنبه نیز در فیس بوک خود با اعلام اینکه خانم محمدی از حقوق خود محروم است، نوشت: « با وجود موافقت برای بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان اعزام هنوز صورت نگرفته است، چرا؟ »

از سوی دیگر، به نوشته وبسایت کلمه، محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی، با بیان اینکه خانم محمدی ناراحتی‌های مختلفی داشت که مثانه و کیسه صفرای او نیز به تازگی با مشکل مواجه شده بود، گفت که موکلش جمعه شب به بهداری منتقل شد.

او با بیان اینکه شنیده است خانم محمدی به بیمارستان منتقل می شود ابراز امیدواری کرد موکلش بتواند از آزادی مشروط استفاده کند.

خودداری از رسیدگی پزشکی مناسب به زندانیان سیاسی و عقیدتی، پیشتر موجب آسیب جدی برخی از زندانیان شده است. سال گذشته پزشکان ناچار شدند بخش بزرگی از صورت علیرضا رجایی، روزنامه نگار، را به دلیل پیشرفت بیماری سرطان او بردارند. آقای رجایی در زندان اجازه نیافته بود به بیمارستان رفته و به طور جدی تحت درمان قرار بگیرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا دولت روحانی در برخورد با دانشجویان، با دادستانی همکاری کرده است؟

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران

درحالیکه دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران و تعدادی از نمایندگان مجلس به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشتی اعتراض دارند، دادستان تهران برخی از دانشجویان بازداشتی را به جریان‌های سیاسی خاص منسوب دانست.

عباس جعفری دولت آبادی شنبه ۹ تیر در جمع خبرنگاران ضمن رد انتقادات به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراض‌های دی ماه سال گذشته، گفت برای پنج نفر حکم صادر شده که احکام صادره از یک تا پنج سال حبس است.

پیش از این برخی مقام های دولت از بازداشت دانشجویان ابراز بی اطلاعی کرده بودند اما دست کم یک نماینده مجلس می گوید نه تنها دولت بی اطلاع نیست بلکه وزارت اطلاعات با قوه قضاییه درباره برخی دانشجویان بازداشتی همکاری دارد.

برخی از نمایندگان مجلس و دانشجویانی که در هفته گذشته به احکام دانشجویان بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه گذشته انتقاد کردند، وزارت اطلاعات دولت روحانی را ضابط پرونده معرفی کرده و از دولت به شدت انتقاد کردند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز روز پنج‌شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «طبق اطلاع واصله، احکام سنگین علیه فعالان صنفی دانشجویی با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت تدبیر و امید صادر شده است.»

او سپس از رئیس جمهوری ایران به دلیل آنچه که «بستن دهان مخالفان» خواند، انتقاد کرد.

بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، تنها در هفته اول اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته دستکم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

ایالات متحده در ماههای گذشته بارها از سرکوب و بازداشت معترضان توسط حکومت ایران انتقاد کرده است. مقام های آمریکایی می گویند مردم ایران باید حق اعتراض و برگزاری تجمع داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شلیک حکومت به سوی معترضان در خرمشهر؛ دوباره بوی خون در «خونین‌شهر»

از عصر شنبه ماموران در شهر خرمشهر در مقابل معترضان آرایش نظامی گرفته بودند.

بعد از دو روز اعتراض مسالمت آمیز مردم در خرمشهر به وضعیت بد آب آشامیدنی، شنبه شب حکومت جمهوری اسلامی ایران به سوی آنها تیراندازی کرد.

هنوز از تعداد تلفات خبری نیست. برخی منابع غیر رسمی از مرگ دست کم یک نفر گزارش داده اند اما صدای آمریکا هنوز نمی تواند این خبر را مستقل تایید کند.

از عصر روز شنبه ۹ تیر، نیروهای امنیتی و انتظامی در شهر آرایش نظامی گرفته بودند اما با تاریک شدن هوا در چند محل تجمع مردم به آنها حمله کردند.

تصویری واضح از تیراندازی شنبه شب در خرمشهر به سوی مردم

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها نشان می دهد که ماموران به تحصن مردم در حوالی چهارراه «مطهری» در شهر خرمشهر حمله کرده اند.

پیشتر فیلم هایی از حمله ماموران به مردم معترض، به صدای آمریکا ارسال شده بود.

در فیلم هایی که شنبه شب منتشر شد همچنین صدای تیراندازی شنیده می شود.

فیلم هایی هم منتشر شده که ماموران در حال تخریب اموال عمومی هستند.

اعتراض به وضع بد آب

تجمع در خرمشهر از پنجشنبه آغاز شد. مردم این شهر در اعتراض به شوری و جیره‌بندی آب با برگزاری تجمعی در برابر محل برگزاری نماز جمعه، به زبان‌های فارسی و عربی شعارهایی علیه برخی از مسئولان این شهر سر دادند. آنها شعار می‌دادند: «مسئول بی‌لیاقت، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»، «به نام دین، ما را غارت کردند» و «فرماندار، برو گم شو».

بازتاب تیراندازی در «خونین شهر»

تیراندازی به سوی مردم معترض خرمشهر بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است.

این شهر که حکومت بعضا از آن به «خونین شهر» یاد می کند، در ابتدای جنگ عراق برای مدتی توسط ارتش صدام اشغال شد اما در نهایت آزاد شد.

سه دهه بعد از جنگ، مردم این شهر هنوز از نابسامانی ها انتقاد دارند.

برخی از واکنش ها را در زیر ببینید:

این کاربر با لحنی که مجری خبر در سال ۱۳۶۱ خبر آزادی خرمشهر را داد، نوشت:

یک کاربر با اشاره به اظهارات وزیر خارجه ایران که چندی پیش وجود برخی زندانیان سیاسی را رد کرده بود، به طنز نوشت ایران شهری به نام خرمشهر ندارد.

حمایت آمریکا از اعتراضات و انتقاد از سرکوب مردم توسط حکومت

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گردهمایی سالانه «ایران آزاد» توسط مخالفان جمهوری اسلامی در فرانسه

چندین سیاستمدار سرشناس آمریکایی در نشست «ایران آزاد» حضور داشتند.

مخالفان جمهوری اسلامی ایران، تداوم اعتراضات ضدحکومتی در ایران و نشانه های فزایندهٔ مشکلات در اقتصاد ایران را به دقت زیر نظر دارند. بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران، امروز در اجلاس همایش و گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا

نیوت گینگریچ رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعتراض های جاری در ایران را ادامه اعتراض هائی دانست که از یک دهه پیش شکل گرفته بود.

این سیاستمدار با سابقه آمریکایی روز شنبه ۹ تیر در حاشیه نشست ایران آزاد به صدای آمریکا گفت:‌به نظر من اعتراض ها به این علت است که رژیم سرکوبگر، فاسد و دیکتاتور است و منابع مردم را برای ماجراجویی هایش در خارج به هدر داده است. نتوانسته است به نیازهای مردم پاسخ دهد و در سطح فزاینده ای مردم را از خود مایوس کرده است. به باور من، شاهد اعتراض های بیشتری خواهیم بود و می توان انتظار داشت رژیم در مرحله ای سقوط کند.

مشاور پرزیدنت ترامپ

روز شنبه، همچنین «رودی جولیانی» شهردار پیشین نیویورک و از مشاوران پرزیدنت ترامپ نیز بر اهمیت خروج آمریکا از برجام و تاثیر تحریم های آمریکائی علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

آقای جولیانی به صدای آمریکا گفت: خروج از توافق و احیای مجدد تحریم ها تصمیم عاقلانه ای بود که پرزیدنت ترامپ گرفت. می توان حدس زد که این تحریم ها چه تاثیری خواهد داشت ضمن آنکه گویای این حقیقت است که پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا از اعتراض ها حمایت کرده است.

وی تغییر رژیم در ایران را تحولی توصیف کرد که به موقع عملی خواهد شد و گفت به باور من، تغییر رژیم در ایران صورت خواهد گرفت. نمی توانم بگویم چه روزی یا چه ساعتی. زمان آن سورپریز خواهد بود.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

یکی دیگر از سخنرانان نشست «ایران آزاد» بیل ریچاردسون سیاستمدار آمریکایی بود. او که در مقطعی سفیر آمریکا در سازمان ملل و فرماندار پیشین نیو مکزیکو بوده، بر اهمیت مناسبات آمریکا و اروپا و موضع گیری هایشان در مورد جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

وی نیز در حاشیه این نشست به صدای آمریکا گفت:‌ به نظر من مهم است که آمریکا روابط خوبی با اروپا داشته باشد، که امروز وجود ندارد. آمریکا باید در مورد اعمال تحریم ها علیه دوستان اروپایی اش ، محتاط باشد.

آقای ریچاردسون، فشارهای تجاری بر جمهوری اسلامی ایران را بهترین واکنش ممکن دانست و گفت: می دانم که فشارهای بیشتری بر ایران برای تغییردر رفتارش وارد شده است. من با چند شرکت نفتی اروپایی و شرکت های اروپایی صحبت کردم و شنیدم که آن ها نسبت به سرمایه گذاری در ایران تردید دارند. به نظر من این نوع فشاری است که باید بر ایران وارد شود.

وزیر خارجه سابق ایتالیا

«جولیو ترزی» وزیر خارجه سابق ایتالیا از دیگر سخنان گردهمایی «ایران آزاد» بود که روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک ها اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

دلائل منجر به جهشی عمده در اعتراضات ضدحکومتی در ایران در سال جاری، وضعیت اقتصادی ایران که به سرعت رو به وخامت است، و تداوم نقض حقوق بشر توسط حکومت در ایران، در کانون توجه سخنرانان اجلاس امسال این همایش و گردهمایی بین المللی سالانه در نزدیکی پاریس در فرانسه قرار داشت.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

  • گزارش تصویری: نشست «ایران آزاد» با حضور گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ از عربستان خواست به خاطر «ناآرامی ایران و ونزوئلا» دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند

رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه صبح به وقت شرق آمریکا در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کرد و به او توضیح داد که به خاطر ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا از عربستان می خواهد که تولید نفت خود را تا حدود دو میلیون بشکه برای توازن در بازار جهانی نفت افزایش دهد... قیمت بالاست! او موافقت کرد!

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

درخواست و موافقت عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در حالی است که تنها یک هفته پیش این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ توئیتری شاهزاده رضا پهلوی به آیت الله خامنه‌ای: ایران را پس می‌گیریم

در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین اظهارنظر، کشورهای غربی و آمریکا را عامل مشکلات اقتصادی ایران معرفی کرد، شاهزاده رضا پهلوی در یک واکنش توئیتری به آیت الله خامنه‌ای،‌ نوشته است ملت ایران «سالهاست» که از نظام جمهوری اسلامی ایران «جدا شده اند» و به زودی قدرت را «پس» می گیرند.

شاهزاده رضا پهلوی شنبه شب بر روی توئیتر خود نوشت:‌ ملت ایران سال‌هاست که از «نظام»تان جدا شده‌اند. دیر نیست روزی که نیروهای نظامی و انتظامی نیز از شما جدا شوند و به ملت بپیوندند. #ایران_را_پس_میگیریم و دوباره می‌سازیم.

واکنش فرزند آخرین شاه ایران به اظهارات روز شنبه آیت الله علی خامنه‌ای است.

به دنبال افزایش اعتراض‌ها به نابسامانی اقتصادی در هفته‌های گذشته، رهبر جمهوری اسلامی مشکلات اقتصادی کنونی ایران را ناشی از اقدامات آمریکا دانست. این در حالی است که مردم در دهها تجمع، راهپیمایی و اعتراض ضعف و فساد مقام های جمهوری اسلامی را موجب مشکلات اقتصادی دانسته اند.

آیت الله خامنه ای روز شنبه ۹ تیر در مراسمی گفت که که هدف آمریکا از فشارهای اقتصادی به ایران، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و اضافه کرد: «هدف از فشارهای اقتصادی کنونی، به ستوه آوردن مردم است.»

اشاره او به خروج دولت پرزیدنت ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های امریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که در آخرین موج اعتراض‌های مردمی ایران، بازاریان تهران و چند شهر ایران به سوء مدیریت، فساد چهره های حکومتی و هزینه‌های سپاه پاسداران در سوریه اعتراض کرده و شعار می دادند: سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.

یکی از فیلم هایی که مردم از ضعف مسئولان داخلی انتقاد می‌کنند:

اعتراض مردم ایران به وضعیت اقتصادی در روزهای گذشته واکنش وزیر خارجه ایالات متحده را در پی داشته است. کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا را در پی داشته است.

در یکی از آخرین موضع گیری‌ها، کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض‌های مردمی در ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم کرد.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می‌دهد، گفت که مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده‌اند.

کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می‌شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می‌دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می‌کند.

آقای پمپئو دو روز پیش از آن نیز در توئیت دیگری نوشته بود: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می‌کشند.»

او اضافه کرده بود: «کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده‌اند. جهان صدای مردم [ایران] را می‌شنود.»

بازاریان در بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری و لاله‌زار دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: بشار اسد، دیکتاتور سوریه، و ایران باید بروند

روزنامه «واشنگتن اگزمنر» در گزارشی نوشت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و نظامیان ایرانی حامی او باید از تلاش برای گسترش کنترل خود بر آن کشور جنگ زده دست بکشند.

مایک پمپئو در جلسه ای در کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا در مورد بودجه وزارت خارجه آمریکا گفت اسد «باید کنار برود».

سناتور جمهوریخواه جیمز لنکفورد از وزیر خارجه آمریکا پرسید: «آیا می توانیم با حضور ایران و حضور اسد در بلند مدت در سوریه شاهد پیشرفتی باشیم؟»

پمپئو جواب داد: «خیر.»

این اظهار نظر در مقایسه با گزارش های حاکی از تمایل آمریکا به خروج از سوریه موضعی تند محسوب می شود.

بشار اسد به عملیات تهاجمی در جنوب غربی سوریه دست زده است که نقض آتش بس مورد توافق پرزیدنت ترامپ و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. این عملیات باعث می شود نیروهای طرفدار رژیم اسد به یک پایگاه نیروهای آمریکایی، در نزدیکی گذرگاهی که ایران برای پل زمینی اش به مدیترانه به آن نیاز دارد، نزدیکتر شوند.

پمپئو در جلسه سنا گفت: «ما هنوز در جایگاهی نیستیم که اهرم فشار چشمگیری برای تحقق پیامدهای سیاسی در جهت منافع آمریکا و جهان داشته باشیم.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «من به واحدها و آرایش های نظامی و ساختار فرماندهی و افسران نیروی قدس اشاره می کنم که آزادانه در سوریه به هر سو می روند، دست به تحریک می زنند و به عملیات تروریستی در حمایت از رژیم سوریه کمک مالی می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی صدای آمریکا با «جولیو ترزی» وزیر خارجه پیشین ایتالیا: رژیم ایران ضعیف و بی‌ثبات است

جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا

در حاشیه گردهمایی سالانه «ایران آزاد»، جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در یک گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا بر ضرورت سخت گیری علیه برنامه های اتمی و موشکی و دخالت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه تاکید کرد.

آقای ترزی روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: تحریم و انزوای رژیم ایران جواب داده است

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک‌های اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

آقای ترزی در همین مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا بر اهمیت تصمیم پرزیدنت ترامپ در خروج از برجام تاکید کرد.

وی گفت: به نظر من، توافق اتمی با ایران نقایص بسیاری داشت. خروج از توافق و رد آن از سوی پرزیدنت ترامپ اقدام درستی بود. عواقب آن اکنون چیست؟ اتحادیه اروپا و آمریکا باید بر سر سیاستی جدید و اجرای آن توافق کنند. باید شمار بیشتری از متحدان خود در جهان را متقاعد کنیم که انزوای مالی ایران نه تنها به این دلیل لازم است که می خواهیم رفتار ایران را تغییر دهیم بلکه، می خواهیم اطمینان حاصل شود که هر گونه نقل و انتقال مالی با ایران و نهادهای آن با پولشویی به تروریست ها منتقل نمی شود.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: اتحادیه اروپا باید با آمریکا علیه جمهوری اسلامی همراه شود

وی افزود: ایران هم اکنون این کار را می کند. همین چند روز قبل شنیدیم آیت الله خامنه ای گفت رژیم او ، عملا ، به نظارت بین المللی از سوی گروه بین المللی اقدام ویژه ، اف ای تی اف ، اهمیتی نمی دهد. ما اکنون در شرایط متفاوتی هستیم. مردم ایران با انتظارت بیشتر و با شیوه های مناسب و خوب شروع به اعتراض کرده اند و علیه رژیم حرکت می کنند. رژیم ضعیف و بی ثبات است و جامعه بین المللی باید با درک عمومی و هدف مشترک با مشکل ایران برخورد کند.

روز شنبه بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران در گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از وخامت حال «نرگس محمدی» فعال مدنی در زندان اوین

«نرگس محمدی» فعال مدنی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، که در زندان اوین دوره محکومیت خود را می گذراند، با وجود وخامت وضعیت سلامتی هنوز از بهداری زندان به بیمارستان منتقل نشده است.

«تقی رحمانی» همسر خانم محمدی، پیش از ظهر شنبه ۹ تیر در فیس بوک خود نوشت که خانم محمدی از شب قبل با درد سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است، این درحالیست که از دوسال پیش پزشکان بارها توصیه کرده بودند باید بستری شده و تحت مراقبت باشد.

آقای رحمانی عصر شنبه نیز در فیس بوک خود با اعلام اینکه خانم محمدی از حقوق خود محروم است، نوشت: « با وجود موافقت برای بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان اعزام هنوز صورت نگرفته است، چرا؟ »

از سوی دیگر، به نوشته وبسایت کلمه، محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی، با بیان اینکه خانم محمدی ناراحتی‌های مختلفی داشت که مثانه و کیسه صفرای او نیز به تازگی با مشکل مواجه شده بود، گفت که موکلش جمعه شب به بهداری منتقل شد.

او با بیان اینکه شنیده است خانم محمدی به بیمارستان منتقل می شود ابراز امیدواری کرد موکلش بتواند از آزادی مشروط استفاده کند.

خودداری از رسیدگی پزشکی مناسب به زندانیان سیاسی و عقیدتی، پیشتر موجب آسیب جدی برخی از زندانیان شده است. سال گذشته پزشکان ناچار شدند بخش بزرگی از صورت علیرضا رجایی، روزنامه نگار، را به دلیل پیشرفت بیماری سرطان او بردارند. آقای رجایی در زندان اجازه نیافته بود به بیمارستان رفته و به طور جدی تحت درمان قرار بگیرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری افغانستان پایان آتش‌بس با طالبان را اعلام کرد

اشرف غنی، رئیس جمهوری، روز شنبه اعلام کرد که آتش بس یکجانبۀ دولت با گروه طالبان به سر آمده است.

آقای غنی در یک کنفرانس خبری در شهر کابل گفت نیروهای امنیتی و دفاعی افغان مجاز هستند عملیات نظامی شان را بار دیگر آغاز کنند.

به گفتۀ آقای غنی، دولت درخواست ملّت برای صلح را پذیرفت و اینک برعهدۀ طالبان است که تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند به کشتار ادامه دهند یا به روند صلح بپیوندند.

این گفته ها در حالی عنوان می‌شود که شورشیان طالبان طی حملاتی در سرتاسر کشور افغانستان از زمان پایان آتش بس موقت شان در جریان عید فطر سه روزه شمار زیادی از اعضای پرسُنل امنیتی را کشته اند.

آقای غنی متعاقب عید فطر حالت ترک مخاصمه را به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید کرده بود که دورۀ آن آتش‌بس روز شنبه پایان گرفت.

آتش بس موقت عید فطر نخستین حالت ترک مخاصمه در جنگ داخلی خشونتبار ۱۷ سالۀ افغانستان بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم از فساد جمهوری اسلامی می‌گویند؛ خامنه‌ای، آمریکا را مسئول مشکلات اقتصادی می‌داند

به دنبال افزایش اعتراض‌ها به نابسامانی اقتصادی در هفته‌های گذشته، رهبر جمهوری اسلامی مشکلات اقتصادی کنونی ایران را ناشی از اقدامات آمریکا دانست. این در حالی است که مردم در دهها تجمع، راهپیمایی و اعتراض ضعف و فساد مقام های جمهوری اسلامی را موجب مشکلات اقتصادی دانسته اند.

آیت الله خامنه ای روز شنبه ۹ تیر در مراسمی گفت که که هدف آمریکا از فشارهای اقتصادی به ایران، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و اضافه کرد: «هدف از فشارهای اقتصادی کنونی، به ستوه آوردن مردم است.»

اشاره او به خروج دولت پرزیدنت ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های امریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که در آخرین موج اعتراض‌های مردمی ایران، بازاریان تهران و چند شهر ایران به سوء مدیریت، فساد چهره های حکومتی و هزینه‌های سپاه پاسداران در سوریه اعتراض کرده و شعار می دادند: سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.

یکی از فیلم هایی که مردم از ضعف مسئولان داخلی انتقاد می‌کنند:

اعتراض مردم ایران به وضعیت اقتصادی در روزهای گذشته واکنش وزیر خارجه ایالات متحده را در پی داشته است. کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا را در پی داشته است.

در یکی از آخرین موضع گیری‌ها، کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض‌های مردمی در ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم کرد.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می‌دهد، گفت که مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده‌اند.

کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می‌شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می‌دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می‌کند.

آقای پمپئو دو روز پیش از آن نیز در توئیت دیگری نوشته بود: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می‌کشند.»

او اضافه کرده بود: «کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده‌اند. جهان صدای مردم [ایران] را می‌شنود.»

بازاریان در بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری و لاله‌زار دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افشای استفاده مخفیانه جمهوری اسلامی از پاسپورت یک کشور آفریقایی برای مدیران و مقامات ایرانی

جمهوری اسلامی که با پاسپورت دوم برای شهروندان خود مخالف است، به برخی مقامات پاسپورت کشور آفریقایی کومور می دهد.

خبرگزاری رویتر از لغو پاسپورت هائی خبر می دهد که جمعی از مدیران شرکت ها و مقامات ایرانی از کشور کوچک کومور در شرق آفریقا خریداری کرده بودند.

به گزارش این خبرگزاری، دولت کومور در ژانویه گذشته بی سر و صدا تعدادی از پاسپورتهای این کشور را که در سالهای اخیر توسط خارجیها خریداری شده بود، لغو کرد و بدون این که جزئیاتی برای دلایل این تصمیم ارائه دهد فقط گفت صدور این پاسپورتها نادرست بوده است.

اما خبرگزاری رویترز می گوید به لیست محرمانه ای از افرادی دسترسی پیدا کرده است که نشان می دهد از مجموع ۱۵۵ پاسپورت لغو شده، بیش از یکصد فقره آن متعلق به ایرانیان بوده است.

از بین کسانی که ایرانی بودند و این پاسپورت ها را داشتند، در گزارش رویترز به «مجتبی عرب محقی» اشاره شده است که در سال ۸۸ مدیربازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود.

کومور در زمان احمدی نژاد رابطه نزدیکی با ایران برقرار کرد.

محمد صادق کاوه دیگر ایرانی دارای پاسپورت کومور است که شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه را مدیریت می کند و پیشتر رسانه های ایرانی از جمله سایت مشرق، او را همه کاره بندر شهید رجایی معرفی کرده بودند.

در گزارش رویترز از «حسین مختاری زنجانی» وکیل و یکی از شخصیت‌های پرنفوذ حوزه انرژی ایران به عنوان یکی دیگر از کسانی که اسم او در لیست پاسپورت های کومور بوده، نام برده شده است.

پاسپورتهای لغو شده ایرانیان، از جمله متعلق به روسای شرکتهای نفت و گاز، شرکتهای ارزی و فلزهای قیمتی و نیز ر وسای شرکتهای حمل و نقل دریایی بوده است که هدف تحریم های بین المللی قرار گرفته اند.

برخی از این افراد بیش از یک پاسپورت کوموری خریداری کرده بودند.

دیپلماتها و منابع امنیتی کومور و غرب نگرانند که برخی از ایرانیانی که از این پاسپورتها ابتیاع کرده اند، از آنها برای حمایت از منافع خود و علیه تحریمهای بین المللی که تجارت برای آنها را بسیار مشکل کرده است استفاده کنند.

پاسپورتهای کومور نیاز به ویزا برای سفر به بخشهایی از خاورمیانه و آسیای شرق دور ندارد و به ایرانیان اجازه می دهد در بانکهای خارجی حساب باز کنند و شرکتهای خود را در خارج از ایران ثبت نمایند.

دولت ایران به طور رسمی به شهروندانش اجازه داشتن پاسپورت دوم نمی دهد ولی منابع آشنا با خریداری پاسپورت دوم ایرانیان می گوید، وزارت اطلاعات ایران به برخی از شخصیتهای تجاری برای خرید پاسپورت دوم چراغ سبز داده است تا سفر آنها به خارج از ایران و انجام معاملات تجاری برایشان ساده تر شود.

دولت ایران و سفارت آن کشور در لندن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر جواب نداده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران در اعتراضات بازار

گزارشگران بدون مرز - بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای بازداشت معترضان در تظاهرات اخیر علیه گرانی و کاهش ارزش پول ملی در تهران را محکوم کرد.
این گروه بین المللی حقوق بشری در بیانیه خود ضمن تقبیح خشونت و بازداشت خودسرانه‌ شهروند‌ خبرنگاران در تظاهرات تهران، بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را نیز محکوم کرده است.
گزارشگران بدون مرز می‌گوید شهروند خبرنگاران به هنگام عکسبرداری و فیلم گرفتن از تظاهرات و یا خشونت یگان ویژه مورد حمله قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرده است شهروند خبرنگاران برای پوشش تظاهرات ضد دولتی و منعکس ساختن نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی هدف اصلی ماموران انتظامی ایران هستند.

در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۸ گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را در میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦۴ قرار داده است.

در حالیکه برخی گزارش ها از اعتصاب و اعتراض در بازار چند شهر ایران خبر می دهند، در تهران، خانواده بازاریان بازداشت شده، نگران هستند. فیلم های ارسالی به صدای آمریکا خانواده هایی را نشان می دهد که برای پیگیری اعضای خانواده در مقابل زندان اوین تجمع کرده اند.

نگرانی های این خانواده ها بعد از اظهارنظر چهارشنبه شب عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران است که گفته بود تعداد زیادی از معترضان بازار یا به گفته او «عوامل اخلالگر» شناسایی و به زندان معرفی شدند. مقام های قضایی هنوز اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان نکرده اند.

عضو خانواده یکی از بازداشت‌شدگان، به صدای آمریکا گفت که مقام‌های قضایی حتی وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان نمی پذیرند. به گفته او، به نظر می‌رسد دستور رهبر برای برخورد با معترضان، کار آزاد کردن آنها را سخت کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ تیر یک روز پس از انتشار خبر بازداشت تعدادی از معترضان در تجمع‌های بازار تهران، در نشستی با مسئولان قوه قضائیه به آنها گفت که «دستگاه قضایی حتما باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند.

اعتراض بازار

اعتصاب و راهپیمایی در تهران روز دوشنبه از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

واکنش آمریکا

این اعتراض‌ها واکنش وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.»

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.
این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اقتصاددان آمریکایی: تورم واقعی ایران به ۱۴۷ درصد رسیده است

استیو هنکی اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز

استیو هنکی یک اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور می گوید داده‌های دولت ایران در رابطه با نرخ تورم سالانه در ایران، که رقم رسمی آن ۹.۷ درصد است، بیش از ۱۵ بار کمتر از مقدار واقعی آن است.

هنکی اوایل این هفته نرخ تورم واقعی را ۱۴۷ درصد برآورد کرد.

در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.
در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.

او محاسبات خود را بر اساس نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا در بازار سیاه انجام داده است و آن را به صورت روزانه تنظیم می‌کند.

آقای هنکی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «مردم می‌ترسند که به خاطر تحریم‌ها قدرت خرید ریال در آیندهٔ نزدیک به شدت کاهش یابد. بنابراین، آنها به خرید مستغلات، مانند خانه، و یا تبدیل پول‌شان به طلا یا دلار آمریکا روی آورده‌اند.»

وی گفت:‌ «بازار سیاه مهمترین شاخص در ایران است؛ زیرا نرخ تورم رسمی، رقمی ساختگی است. ارزش پول ملی [ایران] باید پایین آورده شود؛ اما ترس حکومت از این است که این اقدام موجب می‌شود که آنها بسیار ناتوان به نظر برسند.»

بر اساس برآوردهای هنکی تورم رسمی ایران در سال ۲۰۱۸ پیوسته در حال افزایش بوده است، و این رقم در تاریخ ۲۴ ژوئن به اوج خود، یعنی ۱۴۷ درصد رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: پاکستان در مقابله با تروریسم «قدرتمندانه» عمل کند

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در نشستی در دهلی نو، پایتخت هند - ۷ تیر ۱۳۹۷

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید واشنگتن از اسلام آباد می‌خواهد اقدامات بیشتر و قدرتمندانه‌تری را برای آن که پاکستان محل امنی برای تروریست‌ها نباشد انجام دهد.

به گزارش شبکه فاکس نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی که روز پنجشنبه در دهلی نو پایتخت هند گفت «ما این پیام را محکم‌تر از گذشته به پاکستان می‌دهیم.»

وی با بیان این که پاکستان در این زمینه با ایالات متحده همکاری می‌کند، تاکید کرد که با این حال واشنگتن این را قبول نمی‌کند که هیچ دولتی از تروریست‌ها محافظت کند.

خانم هیلی ابراز امیدواری کرد تغییراتی را در پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم شاهد باشد.

پاکستان از سوی دولت آمریکا و همچنین همسایه خود، افغانستان، تحت فشار است تا پناه دادن به پیکارجویان افراطی – که مسئول حملات تروریستی در افغنستان هستند – پایان دهد.

اسلام آباد اتهام پناه دادن به تروریست‌ها و اسلامگرایان افراطی را رد می‌کند و بارها گفته است هر آنچه را که می‌تواند برای مقابله با تروریسم انجام داده و خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا به هفت دهه حضور نظامی در سئول پایان داد

یونگسان، سئول

آمریکا روز جمعه طی مراسمی در سئول، پایتخت کره جنوبی، رسما به هفت دهه حضور نظامی خود در این شهر پایان داد.

پادگان جدید نیروهای آمریکایی دور تر از برد توپخانه ای کره شمالی ایجاد شده است که در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب سئول قرار دارد. انتقال این مرکز فرماندهی از مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود.

گزارش شده است که بخش عمده نیروهای آمریکایی به مرکز جدید منتقل شده اند و آمریکا می گوید نیروهای باقی مانده نیز تا پایان امسال به مقر جدید منتقل می شوند.

پادگان نیروهای آمریکایی در منطقه ای در مرکز سئول قرار داشت. نیروهای آمریکایی اولین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم وارد سئول شدند و پادگان یونگسان به نماد اتحاد آمریکا و کره جنوبی تبدیل شد. اما وجود این پادگان در این منطقه گران سئول باعث بروز حساسیت هایی شده بود.

مرکز جدید فرماندهی نیروهای آمریکایی که در غرب شهر پیونگتائک قرار دارد، نزدیک یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا قرار دارد و هزینه ساخت آن ۱۱ میلیارد دلار بوده است و بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی خارج از کشور به شمار می رود.

به گزارش بلومبرگ، کره جنوبی ۹۰ درصد هزینه ساخت آن را داده است. مساحت این مرکز فرماندهی ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع است و کار احداث آن حدود ۱۰ سال طول کشید.

به نوشته رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده بود که کره جنوبی باید بخش بیشتری از هزینه حضور حدود ۲۸۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی را بپردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ترامپ به تیراندازی در یک روزنامه: خبرنگاران برای کارشان نباید با ترس و حمله خشونت آمیز مواجه شوند

آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه از تیراندازی مرگبار در یک روزنامه محلی شهر آناپولیس، واقع در ایالت مریلند ابراز تاسف کرد و گفت خبرنگاران در آمریکا نیابد در معرض خطرهای زیاد قرار بگیرند.

او گفت این حمله وجدان ملت را تکان داد و قلبهای ما را با اندوه پر کرد.

به نوشته هیل، دونالد ترامپ در کاخ سفید گفت خبرنگاران مانند همه آمریکائیان باید از ترس اینکه مورد حملات خشونت بار در زمان انجام وظایف خود قرار بگیرند، رها باشند.

پلیس مریلند هویت عامل تیراندازی عصر پنجشنبه در شهر آناپولیس را شناسایی و او را یک مرد ۳۸ ساله سفیدپوست به نام «جَرِد راموس» معرفی کرده است، که با اتهام قتل عمد درجه اول روبروست.

مهاجم حدود ۳ عصر وارد دفتر نشریه «کپیتال گزِت» متعلق به کمپانی «بالتیمور سان» شد و تحریریه را به رگبار گلوله بست که به دنبال آن ۵ نفر، از جمله دستیار سردبیر، کشته و ۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارکی که روز جمعه در دادگاه ثبت شده نشان می‌دهد جرد راموس به پنج فقره قتل عمد درجه اول متهم شده است.

نخستین جلسه دادگاه امروز صبح برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: با تشدید فشار آمریکا، توقف واردات نفت اروپا از ایران شتاب گرفت

به دنبال افزایش فشار ایالات متحده بر کشورهای مختلف برای کاهش یا قطع واردات نفت از ایران، و همزمان با نزدیک شدن به موعد بازگشت تحریم‌های ایران که پس از خروج آمریکا از برجام رخ خواهد داد، خرید نفت اروپا از ایران با سرعت رو به کاهش گذاشته است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، هر چند دولت‌های اروپایی پیشتر با خروج از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران مخالفت کرده‌اند، اما پالایشگاه‌های اروپایی با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت در حال توقف خرید نفت ایران هستند.

دولت پرزیدنت ترامپ از شرکت‌های خارجی، به ویژه در کشورهای متحد آمریکا، خواسته است فعالیت‌های تجاری خود را با ایران تا ۴ نوامبر امسال کاهش داده یا متوقف کنند، در غیر این صورت ممکن است با خطر تحریم یا کنار گذاشته شدن از نظام مالی ایالات متحده روبرو شوند.

رویترز از قول دو منبع آگاه، که هویت آنها را فاش نکرده است، گفت مؤسسه اعتباری «بی سی پی» سوئیس به مشتریان خود اطلاع داده است تامین مالی محموله‌های نفت ایران را تا ۳۰ ژوئن متوقف خواهد کرد. این مؤسسه اواخر ماه مه گفته بود تراکنش‌های جدید را تعلیق می‌کند.

با این حال، سخنگوی بی سی پی حاضر نشده است در مورد ضرب الاجل سی‌ام ژوئن (فردا نهم تیر ماه) اظهار نظر کند. مشتریان این وام دهنده بزرگ سوئیسی، شرکت‌های بزرگی مانند «هلنیک پترولیوم» یونان، «توتال» فرانسه، و «لیتاسکو» شعبه لوک اویل روسیه در ژنو، هستند.

شرکت‌های نفتی عمده اسپانیایی – مانند سپسا و رپسول – هم که با بانک «آرِس» مستقر در مادرید کار می‌کنند، ناچار هستند یا خرید نفت از ایران را متوقف کنند یا دنبال بانک دیگری بگردند؛ چرا که آرس گفته تامین مالی واردات نفت از ایران را تا اوایل ژوئیه متوقف خواهد کرد.

ایران دو و نیم میلیون بشکه در روز صادرات نفت خام دارد، که حدود یک پنجم آن به اروپا صادر می‌شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز سه شنبه به شرکت‌هایی که نفت خام ایران را می‌خرند هشدار داد تا اول نوامبر سال جاری (دهم آبان ماه) فرصت دارند که آن را متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم های شدید آمریکا روبرو خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت توئیتری کاخ سفید و پمپئو از معترضان ایرانی؛ مردم از بی کفایتی جمهوری اسلامی خسته شده‌اند

در ده روز اخیر کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا با توئیت ها و بیانیه های خود از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم خود انتقاد کرده اند.

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می دهد می گوید مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده اند.
کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می کند.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

آقای پمپئو می گوید جای تعجب نیست اعتراض ها در ایران ادامه دارد. مردم از فساد ، بی عدالتی و بی لیاقتی رهبرانشان خسته شده اند. جهان صدای آن ها را شنیده است.

آقای پمپئو در توئیت های دو روز گذشته اش با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی و بی ثمر بودن توافق موسوم به برجام می گوید آمریکا در پی توافقی است که برای همیشه از دست یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی و تولید موشک های بالیستیک برای حمل آن ها جلوگیری کند .

«مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه نیز امروز در تقبیح اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، به نگرانی های ابراز شده در توئیت های دولت ترامپ پیوست و در توییتی نوشت، رژیم سوریه با حمایت پوتین، ایران و حزب الله به حمله به بیمارستان ها و کشتار شهروندان ادامه می دهد.

از دیماه سال گذشته اعتراضات در ایران افزایش یافته است. در دیماه، بیش از ۸۰ شهر در ایران شاهد اعتراضات بود.

در ماههای اخیر، ابتدا اعتراض زنان به حجاب اجباری روی داد. همچنین مردم عادی که سرمایه و پس اندازشان در موسسات مالی مورد تایید حکومت از بین رفته بود، تجمع کردند. بحران آب و مشکلات محیط زیستی از دیگر موارد اعتراضات بود.

مشکلات اقتصادی موجب اعتراض کارگران و بعضی اقشار دیگر شده است. همچنین از هفته پیش بازار در اعتراض به گرانی دلار و مشکلات اقتصادی به اعتراضات پیوست.

مقام های جمهوری اسلامی ایران با رد اعتراضات، آنها را تحت تاثیر رسانه ها می دانند. این در حالی است که مردم معترض بارها در شعارهایشان گفته اند خطاب آنها مسئولان ایران است:

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن به برنامه موشکی ایران، حمایت جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی منطقه و بی ثبات سازی در خاورمیانه اعتراض دارد.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش از برنامه هسته ای ایران خارج شد و قرار است سه تا شش ماه آینده تحریم های هسته ای را بازگرداند.

ارزش هر دلار آمریکا در ماههای گذشته از سه به حدود نه هزار تومان رسیده است.

مقام های آمریکا شروطی را برای جمهوری اسلامی برای مذاکره مجدد طرح کرده اند اما هنوز مقامات تهران آنها را نپذیرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منابع حقوق بشری: آرش صادقی زندانی سیاسی در گوهردشت به سرطان مبتلا شده است

آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان مدنی زندانی

بر اساس آزمایش های اولیه، آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج، احتمال به سرطان استخوان مبتلا شده است. او که نیاز به انتقال به بیمارستان و پی گیری مراحل درمانی دارد، اینک با مخالفت دادستانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شده است.

به گزارش گروههای حقوق بشری، مسئولین به او گفته اند به خاطر هزینه کلانی که برای نظام جمهوری اسلامی ایران به بار آورده است اجازه نخواهند داد زنده از زندان بیرون برود.

آرش صادقی روز ۲۳خرداد امسال، بخاطر احساس درد شدید در ناحیه بازو به یکی از مراکز درمانی نظامی منتقل شد و بعد از معاینه و ام آر آی مشخص شد که او به بیماری تومور استخوانی مبتلاست و باید فورا برای درمان به مراکز تخصصی منتقل شود.

عفو بین الملل بارها خواستار آزادی بی قید و شرط آرش صادقی و همسرش گلرخ ایرایی شده است.

آرش صادقی که در اوین زندانی است در اعتراض به انتقال همسرش و آتنا دائمی، از روز ۲۷ ژانویه در اعتصاب غذا به سر می برد و خواستار بازگرداندن آن دو به زندان اوین شده است.

گلرخ ابراهیمی همسر صادقی هم به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ به ماکرون پیشنهاد داد فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود

گزارش شده است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پرسیده است که چرا فرانسه را از اتحادیه اروپا خارج نمی کند و اشاره کرده است اگر فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود، آمریکا می تواند یک توافق تجاری دو جانبه به فرانسه پیشنهاد دهد.

نشریه هیل با اعلام این مطلب به نقل از واشنگتن پست نوشته است که ترامپ ایده خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را در سفر ماه آوریل امانوئل ماکرون به کاخ سفید مطرح کرد.

هیل می نویسد که گزارش شده ترامپ از ماکرون پرسیده است: «چرا اتحادیه اروپا را ترک نمی کنید؟» و سپس به طرح توافق تجاری دو جانبه اشاره کرد.

کاخ سفید در این مورد به سوالات واشنگتن پست پاسخ نداد اما خبر این روزنامه را نیز به چالش نکشید.

فرانسه یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا است و به نوشته هیل، ماکرون بسیار بعید است که از اتحادیه اروپا خارج شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مقام‌های سازمان ملل همزمان با تشدید حملات ارتش سوریه در درعا

دود ناشی از حملات هوایی و بمباران روستایی در شرق استان درعا توسط نیروهای دولتی سوریه - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه اعلام کرد عملیات خیر ارتش سوریه در مناطق جنوب غربی آن کشور بیش از ۱۲۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین می‌گوید از آغاز حملات در ۱۹ ژوئن تاکنون ۹۸ غیرنظامی – از جمله ۱۹ کودک – کشته شده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه، عملیاتی را در شرق استان درعا آغاز کرده‌اند تا کنترل آن مناطق را از دست شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس بگیرند.

این عملیات باعث شده است هزاران نفر از ساکنان آن مناطق به سمت مرزهای مشترک با اردن و همچنین اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان فرار کنند.

اردن، که تا کنون حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته‌ است، و همچنین اسرائیل گفته‌اند که دیگر اجازه ورود پناهجویان سوری به خاک خود را نخواهند داد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه گفت خطر جدی وجود دارد که غیرنظامی سوری بین نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی و حتی داعش گیر بیافتند.

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت، نگرانی اصلی ما این است که ظاهرا داریم دوباره آنچه را که پیشتر در غوطه شرقی رخ داد مشاهده می‌کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG