لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۱۴

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ: جلوی جاه‌طلبی‌های اتمی ایران را همراه با دیگر کشورها یا بدون آنها خواهیم گرفت

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری خود پیش از ترک اجلاس گروه هفت و سفر به سنگاپور، در یک نشست خبری، مهم ترین زمینه‌های بحث و تبادل نظر در اجلاس سران کشورهای صنعتی، موسوم به گروه هفت را شرح داد.

پرزیدنت ترامپ شنبه ۱۹ خرداد به خبرنگاران گفت که گرچه کشورهای گروه هفت، قدرت‌های صنعتی جهان، بر مهار برنامه اتمی ایران تاکید گذاشته‌اند، اما اگر لازم باشد آمریکا بدون آنها هم به این هدف خواهد رسید.

او گفت: «به طیف وسیعی از تهدیدها علیه امنیت ملی پرداخته شد؛ از جمله تهدید از سوی ایران. کشورهای جی هفت متعهد به مهار جاه طلبی‌های اتمی ایران هستند. این جاه طلبی‌ها با آنها یا بدون آنها مهار خواهد شد. همچنین تلاش برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی و آنهایی که این تفکر مرگبار را ترویج می‌کنند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین سفر به سنگاپور برای ملاقات با رهبر کره شمالی را ماموریت برای صلح توصیف کرد و گفت: «من چند لحظه دیگر عازم سنگاپور هستم. من به ماموریت صلح می روم. قلب میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با قلب من همراه است. باید به غیراتمی ساختن برسیم. باید در مدت کوتاهی کره شمالی کشوری فوق العاده شود. ما از همکاری کره شمالی قدردانی می‌کنیم. آنها به خوبی با ما همکاری کردند. تا این جا همه چیز خوب پیش رفته است. باید دید چه رخ می‌دهد. »

رئیس جمهوری آمریکا ملاقات با رهبر کره شمالی را گامی مثبت برای مردم آن کشورخواند و گفت: «من مطمئن هستم و احساس می کنم کیم جونگ اون می خواهد کاری بزرگ برای مردم کشورش انجام دهد. او فرصت این عمل را دارد. اما فرصتی نیست که تکرار شود. من واقعا معتقدم او می‌خواهد کاری مثبت انجام دهد برای مردمش، برای خودش و خانواده اش.»

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنانش تاکید‌های خود در مورد تجارت عادلانه در مذاکرات گروه هفت را بازگو کرد و گفت: «موضوع تجارت در صدر دستور جلسه بود. موضوع مهمی است زیرا برای دهه‌ها از آمریکا سوء استفاده شده است. دیگر نمی توانیم این گونه ادامه دهیم. ما بحث‌های سازنده‌ای درباره تجارت عادلانه و متقابل، یعنی همسان، داشتیم. دیگر کشوری نمی‌تواند از ما ۲۷۰ درصد تعرفه بگیرد، اما ما از آنها هیچ درصدی تعرفه نگیریم.»

او اضافه کرد: «من اظهارات و مطالب زیادی را برای روشنگری ایراد کردم. ما می‌خواهیم و انتظار داریم کشورهای دیگر برای صادرات آمریکا، دسترسی عادلانه به بازار را فراهم کنند. ما هر اقدامی را که برای محافظت از صنایع آمریکا و کارگران آمریکایی لازم باشد انجام خواهیم داد.»

پرزیدنت ترامپ معتقد است، گرچه روابط تجاری کشورهای جهان با آمریکا بسیار ناعادلانه بوده است، اما تغییر وضعیت کار دشواری نخواهد بود.

مذاکرات با رهبران قدرت‌های اقتصادی

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت که دو کشور روی حذف تعرفه ها و تجارت عادلانه کار می‌کنند.

نخست وزیر کانادا نیز گفت که با پرزیدنت ترامپ درباره تجارت و بسیاری از مسائل دیگر جهانی گفتگو کرده است.

او گفت: «مسلما، تجارت موضوع بحث ما بود و خواهد بود، اما گفتگوی ما درباره جهان است و این که چگونه می‌توانیم برای ایجاد مشاغل خوب برای مردم هر دو کشور همکاری کنیم.»

پرزیدنت ترامپ پس از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز به همکاری بین دو کشور برای رفع کسری تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «آمریکا برای سال‌ها کسری تجاری بزرگی با اتحادیه اروپا داشته است و ما برای رفع آن همکاری می‌کنیم و کمک امانوئل در این رابطه بسیار مفید بوده است. تغییری در این راستا صورت خواهد گرفت و فکر می‌کنم بسیار مثبت باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که در کنار موضوع تجارت، درباره ایران، کره شمالی و دیگر مسائل بین المللی، با پرزیدنت ترامپ تبادل نظر می‌کند.

پرزیدنت ترامپ قبل از سفر به کانادا گفته بود که باید از روسیه برای عضویت مجدد در کنفرانس‌ کشورهای قدرتمند صنعتی دعوت به عمل آید. آقای ترامپ گفت که گروه هفت قبلا با عضویت روسیه ، گروه هشت بود و باید به این شکل سابق بازگردد.

رئیس جمهوری آمریکا برای ملاقات تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کنفرانس گروه هفت را زودتر از موعد مقرر به مقصد سنگاپور ترک کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم نقض حقوق دراویش زندانی؛ هشت درویش زندانی اعتصاب غذا کردند

در پی تداوم فشارها بر دراویش زندانی و محرومیت آنها از حقوق اولیه و قانونی٬ هشت درویش در زندان فشافویه (ندامتگاه تهران بزرگ) دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند ظفرعلی مقیمی، محسن عزیزی، محمدباقر مقیمی، علی جمشیدی، حسین فهیمی، مصطفی شیرازیان و محمدعلی کرمی هشت درویشی هستند که در اعتراض به نقض گسترده حقوق سایر دراویش زندانی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همچنین احمد ایرانی‌خواه٬ کارگردان تئاتر و سینما و از دراویش زندانی در اعتراض به دسترسی نداشتن به وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی پرونده‌ درویشان از حضور در دادگاه خودداری کرده است.

او سوال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب را مصداق تفتیش عقاید دانسته است.

مجذوبان نور همچنین گزارش داده که ایوب اسدی٬ درویش زندانی در پی تشدید بیماری ام اس تنها برای چند ساعت به بیمارستان منتقل شده و مجددا به زندان برگشته است.

فشارهای عصبی ناشی از شرایط نامناسب زندان، عدم دسترسی به دارو و امکانات پزشکی، عامل تشدید بیماری آقای اسدی شده است.

یک روز پیشتر نیز گزارش شده بود که ماموران امنیتی با حضور در بیمارستان اعلام کردند که اگر دکتر نازیلا نوری، درویش زن زندانی با پابند و دستبند به تخت بسته نشود، او را به زندان بازخواهند گرداند.

او به توصیه‌ پزشکان معالج در نوبت عمل جراحی قرار دارد اما از حضور اعضای خانواده‌اش در بیمارستان نیز جلوگیری می‌شود.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس دادگاه های انقلاب تهران از تعیین وقت دادگاه جدید نازنین زاغری خبر داد

نازنین زاغری در کنار همسر و دخترش

یک روز پس از آنکه عفو بین الملل کارزاری اینترنتی برای آزادی نازنین زاغری راه اندازی کرد، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از تعیین وقت برگزاری دادگاه پرونده جدید این زندانی خبر داد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی که در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شده و دو سال آن را سپری کرده است اما به تازگی با اتهامات جدید مواجه شده است.

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب زمان دقیق برگزاری دادگاه خانم زاغری را اعلام نکرد.

چندی پیش، ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، گفته بود که قاضی دادگاه در یک جلسه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد. آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

خانم زاغری بیش از دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود که هنگام بازگشت در فرودگاه امام خمینی تهران به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شش ماه پیش در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد، اما این درخواست تا کنون به جایی نرسیده است.

پیشتر همسر نازنین زاغری، اعلام کرده بود که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شاهزاده رضا پهلوی: به اعتراضات و اعتصابات بپیوندیم و تنهایشان نگذاریم

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از مردم ایران خواست تا به اعتراضات و اعتصابات بپیوندند چرا که به اعتقاد او «بی‌تفاوتی بخشی از مردم نسبت به خواسته‌های گروه‌های محروم و محذوف جامعه، خطایی است نابخشودنی!».

در پیام شاهزاده رضا پهلوی که بخش‌هایی از آن نیز در توییترش منتشر شده تاکید شده است که «همه ما در مبارزه برای رسیدن به آزادی و حاکمیت ملی و رهایی از فقر، وظیفه‌ای مشترک داریم» و «طبقه مرفه نباید نسبت به این‌همه مصیبت و فلاکتی که فرقه تبه‌کار بر سر بخش بزرگی از جامعه آورده، بی‌تفاوت و نظاره‌گر باشد.»

او که سران جمهوری اسلامی را «فرقه تبهکار» خطاب می‌کند همچنین نوشته است: «ایرانیِ سربلند، نباید محتاج صدقه و نان شب باشد. دادن نذری و صدقه، مرهم زخم‌های عمیق کارگری که دستمزدش ماه‌ها عقب افتاده و سفره‌‌اش خالی مانده نیست. او حقش را می‌خواهد. اکنون که کارگران و سایر گروه‌های ستم‌دیده جامعه ایران علیه ظلم به پا خاسته‌اند، وظیفه همه ما است که به آنها بپیوندیم؛ یارشان باشیم؛ و تنهای‌شان نگذاریم.»

فرزند آخرین پادشاه ایران «مبارزات حق‌طلبانه ماه‌های اخیر» را «نمایان‌گر یک نیروی فراگیر ملی» توصیف کرده که به پیش بینی او «در نهایت، رژیم را تسلیم خواهد کرد».

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از پیام خود بدون اشاره به اصلاح‌طلبان به ادعای برخی از آنان که فراگیر شدن اعتراضات را زمینه‌ساز تجزیه ایران می‌دانند٬ پاسخ داده و نوشته است: « ایران را نمی‌توان تجزیه کرد! میهن‌ ما در درازای تاریخ و به‌ویژه صد سال اخیر، از درون تحولات جهانی و منطقه‌ای، سرفراز بیرون آمده است. ایران، نه سوریه است و نه عراق و لیبی. شبیه‌ترین کشور به ایران، مصر است که هم‌چون ما، تاریخ و تمدنی دیرپا و شکوفا دارد.»

او در ماه‌های اخیر نیز بارها به دور جدید اعتراضات و اعتصابات در ایران واکنش نشان داده و از آنها حمایت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفت توییتری با سیاست‌های ضداسرائیلی جمهوری اسلامی؛ سخنگوی نخست وزیر اسرائیل تشکر کرد

جمعی از کاربران ایرانی توییتر همزمان با برپایی راهپیمایی حکومتی «روز قدس» در ایران با سیاست‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی مخالفت کرده و اعلام کردند با اسرائیل همراهی بیشتری دارند تا با حکومت جمهوری اسلامی ایران.

این کاربران در پی یک فراخوان توییتری جمعه شب به وقت تهران مطالبشان را با استفاده از هشتگ WeStandWithIsrael به اشتراک گذاشتند و سخنگوی نخست وزیر اسرائیل این از این حرکت قدردانی کرد.

اوفیر گندلمن٬ سخنگوی نخست وزیر اسرائیل در توییتر خود به فارسی نوشت: «از همه ایرانیانی که امروز شعارهای نفرت برانگیز جمهوری اسلامی را رد کرده و مهر و دوستی خود نسبت به اسرائیل را ابراز نمودند، سپاس گزاریم. نفرت رژیم ملاها هرگز دوستی دیرینه بین ملت یهود و ملت ایران و حس احترام متقابل بین آن ها را از بین نخواهد برد.»

تعداد زیادی از این توییت‌ها به زبان انگلیسی بود و مخاطبان بین‌المللی را هدف گرفته است. اما در این بین تعدادی از پیام‌های فارسی نیز مورد توجه قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروهی از فعالان مدنی خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شدند

بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شده آمده است:« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

امضا کنندگان این نامه می‌گویند که خواهان اجرای عدالت و توقف و لغو فوری حکم اعدام این زندانی سیاسی هستند.

پیش از این هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج با انتشار نامه‌ای سرگشاده از تمامی مجامع حقوق بشری خواسته‌ بودند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

این نهاد گفته بود که احتمال می‌رود که حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی کرد، بعد از ماه رمضان اجرا شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایران

عکسی از اعتصاب رانندگان و کامیون داران در روزهای گذشته

اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایران همچنان ادامه دارد و یکی از مخاطبان صدای آمریکا با ارسال فیلمی از اعتصاب در اتوبان شهید بابایی تهران خبر داده است.

کامیون‌داران و رانندگان در ۱۶۰ شهر از ۲۵ استان ایران از روز اول خرداد اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. این کامیون‌داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه‌ها و بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان می‌کنند.

دولت ایران با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرد تا مانع از ادامه این اعتصاب شود اما با شکست مواجه شد و اعتصاب سراسری حمایت‌های بین‌المللی را نیز به همراه داشته است.

از جمله فدراسیون جهانی حمل و نقل که نماینده بیش از ۱۹ میلیون کارگر صنعت حمل و نقل از ۱۴۰ کشور جهان است، با انتشار بیانیه ای از اعتصاب رانندگان کامیون حمایت کرده و اعلام کرده است که با رانندگان کامیون در ایران همبستگی کامل دارد.

صدای آمریکا پیش از این با پوشش کامل این اعتصاب سراسری٬ یکی از برنامه‌های روی خط را نیز به انعکاس مشکلات و مطالبات رانندگان و کامیون‌ داران اختصاص داده که می‌توانید خلاصه‌ای از این برنامه را در اینجا مشاهده کنید.

نظر بینندگان برنامه روی خط: مشکلات کامیون داران اعتصابی در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه

کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه در ادامه اعتراضات خود روز شنبه ۱۹ خرداد ماه مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران٬ ایلنا٬ معترضان می‌گویند هنوز کارفرما مطالبات بازنشستگی آنها را پرداخت نکرده است و با وجود فرارسیدن سر رسید چک‌هایی که برای پرداخت سنوات بازنشستگی صادر شده‌، این چک‌ها هنوز قابل وصول نیست.

نزدیک به ۴۰۰ کارگر بازنشسته نیشکر هفت‌تپه روز ۱۲ خرداد نیز تجمع مشابهی برگزار کرده بودند.

به گزارش ایلنا٬ تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه و جمعه این هفته نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.

این شرکت بزرگ، حدود چهار هزار کارگر رسمی، پیمانی و قراردادی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مجدد کارگران گروه ملی فولاد اهواز

عکس آرشیوی از تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز

کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای پیگیری دستکم سه ماه حقوق و مزایای پرداخت نشده٬ مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

حدود چهار هزار کارگر گروه صنعتی فولاد اهواز حداقل سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و دفترچه بیمه درمانی آنها به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی کارفرما از بهمن ماه گذشته تمدید نشده است.

این کارگران روز ۱۳ خرداد نیز تجمع مشابهی را برگزار کرده بودند که با حمله ماموران انتظامی سرکوب شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران٬ نبی‌الله خون میرزایی٬ سرپرست فرمانداری اهواز به کارگران وعده داده که با توجه به تغییر مدیریت این واحد بزرگ صنعتی٬ تا پایان ماه رمضان مالک جدید، بخشی از مطالبات مزدی کارگران را پرداخت خواهد کرد.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان افغانستان به مناسبت عید فطر آتش بس سه روزه اعلام کرد

جنگجویان طالبان

طالبان افغانستان اعلام کرد که در تعطیلات سه روزه عید فطر از حمله به نیروهای دولتی خوداری خواهد کرد.

پیشتر، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آتش بسی یک هفته‌ای علیه شبه نظامیان طالبان اعلام کرده بود، که از روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد آغاز می شود.

با این حال، به گفته مقام‌های دولت افغانستان، روز شنبه حداقل ۴۰ نفر در حملات شبه نظامیان طالبان در ولایت قندوز در غرب آن کشور کشته شدند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که روز شنبه برای شرکت در هجدهمین «کنفرانس همکاری‌های شانگهای» به شرق چین سفر کرده است، آتش بس موقت علیه شبه نظامیان طالبان را به پیروی از فتوای صادره توسط مجمعی از روحانیون افغانستان اعلام کرده است.

وزیر دفاع آمریکا جمعه گفت که این پیشنهاد، نمایانگر موقعیت مناسب آقای غنی است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «هم اکنون رئیس جمهوری افغانستان نسبت به اوضاع اطمینان کافی پیدا کرده که پیش نیاز پیشنهاد آتش بس موقت توسط او بوده است. این نشانه تعهد او و متحدانش به صلح و فرصتی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان است.»

دبیرکل ناتو، نیز روز جمعه در گردهمایی وزرای دفاع آن اتحادیه از پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان حمایت کرد.

وزیر دفاع آمریکا همان‌روز گفت که پذیرش آتش بس موقت توسط طالبان زمینه مذاکرات صلح در آن کشور را فراهم می کند.

او گفت: «ما از تصمیم رئیس جمهوری افغانستان کاملاً حمایت می کنیم. اگر طالبان هم از آن پیروی کند، نیروهای دولتی طبعا می توانند توانایی شان را صرف مبارزه با گروه‌های دیگر ضددولتی کنند.»

پیشنهاد آتش‌بس موقت رئیس جمهوری افغانستان شامل شبه نظامیان داعش در آن کشور نمی‌شود.

آقای متیس در این مورد گفت: «در جنگ بر علیه داعش، اولویت با نابود کردن توان فیزیکی این شبه نظامیان و جلوگیری از قدرت گیری مجدد آنهاست. آمریکا، ناتو و سایر متحدان در جنگ علیه داعش که یک مبارزه جهانی است از تمام توان نظامی خود استفاده می‌کنند.»

به گزارش خبرگزرای رویترز، این اولین بار در پانزده سال اخیر است که طالبان با پیشنهاد آتش‌بس موقت موافقت کرده‌اند، و ملا هیبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان نیز دستور داده به همین مناسبت تعدادی از زندانیان آن گروه آزاد شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تدابیر امنیتی ویژه در سنگاپور در آستانه برگزاری نشست رهبران آمریکا و کره شمالی

خیابان‌های منتهی به هتل‌های اقامت هیات‌های مذاکره کننده با بلوک‌های سیمانی بسته شده است.

در آستانه دیدار تاریخی بین پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سطح اقدامات امنیتی در سنگاپور به شدت افزایش یافته است.

تدابیر امنیتی به ویژه در دو نقطه شهر که مناطق رویداد ویژه نام گرفته است، بیشتر به چشم می‌خورد.

یکی از مناطق رویداد ویژه در نزدیکی سفارت آمریکا، و هتل‌های شنگری لا و سنت ریجس قرار دارد، که دیوارها و موانع سیمانی، دسترسی به آنجا را محدود می‌کند.

منطقه ویژه دیگر، محل برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی را در جزیره سانتوسا در بر می‌گیرد.

مناطق موسوم به رویداد ویژه، از روز بیست و دوم تا بیست و چهارم خرداد در بالاترین سطح امنیت اداره خواهد شد.

دیدار دو رهبر برای روز بیست و دوم خرداد ماه برنامه‌ریزی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا با رهبران قدرت‌های صنعتی جهان در اجلاس گروه هفت

رئیس جمهوری آمریکا با رهبران صنعتی جهان در اجلاس جی ۷ دیدار، و درباره مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی گفت و گو کرد.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و میزبان کنفرانس گروه هفت، به شوخی گفت که کانادا تمامی تعرفه ها و موانع تجاری بین دو کشور را لغو کرده است.

او سپس گفت: «ما در واقع در این جهت کار می‌کنیم، اما روابط ما بسیار خوب است. ما عملا برای حذف تعرفه ها کار می کنیم و تجارت را برای هر دو کشور عادلانه می کنیم. امروز پیشرفت زیادی کردیم. خواهیم دید چه رخ خواهد داد اما پیشرفت کرده ایم.»

نخست وزیر کانادا نیز گفت که با پرزیدنت ترامپ درباره تجارت و بسیاری از مسائل دیگر جهانی گفتگو کرده است.

او گفت: «مسلما، تجارت موضوع بحث ما بود و خواهد بود، اما گفتگوی ما در باره جهان است و این که چگونه می‌توانیم برای ایجاد مشاغل خوب برای مردم هر دو کشور همکاری کنیم.»

پرزیدنت ترامپ پس از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به همکاری بین دو کشور برای رفع کسری تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «آمریکا برای سال‌ها کسری تجاری بزرگی با اتحادیه اروپا داشته است و ما برای رفع آن همکاری می‌کنیم و کمک امانوئل در این رابطه بسیار مفید بوده است. تغییری در این راستا صورت خواهد گرفت و فکر می‌کنم بسیار مثبت باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که در کنار موضوع تجارت، درباره ایران، کره شمالی و دیگر مسائل بین المللی، با پرزیدنت ترامپ تبادل نظر می‌کند.

پرزیدنت ترامپ قبل از سفر به کانادا گفته بود که باید از روسیه برای عضویت مجدد در کنفرانس‌ کشورهای قدرتمند صنعتی دعوت به عمل آید. آقای ترامپ گفت که گروه هفت قبلا با عضویت روسیه ، گروه هشت بود و باید به این شکل سابق بازگردد.

به گفته کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ برای ملاقات تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کنفرانس گروه هفت را زودتر از موعد مقرر به مقصد سنگاپور ترک می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درویش زن زندانی با دستبند و پابند روی تخت بیمارستان

ماموران امنیتی با حضور در بیمارستان اعلام کردند که اگر دکتر نازیلا نوری، درویش زن زندانی با پابند و دستبند به تخت بسته نشود، او را به زندان بازخواهند گرداند.

وبسایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند با اعلام این خبر نوشت که خانم نوری از زمان بستری شدن تاکنون از حق ملاقات و تماس تلفنی محروم بوده است.

او به توصیه‌ پزشکان معالج در نوبت عمل جراحی قرار دارد اما از حضور اعضای خانواده‌اش در بیمارستان نیز جلوگیری می‌شود.

پیش از این همسر دکتر نازیلا نوری و پدر کیانوش عباس‌زاده، از دراویش بازداشت شده در یک فایل صوتی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، شرح داده بود که دراویش زندانی با انواع شکنجه‌های جسمی و روحی مواجه شده و اجازه داشتن وکیل به آنها داده نشده است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فراخوان سازمان عفو بین‌الملل برای درخواست آزادی نازنین زاغری

سازمان عفو بین‌الملل در هفتصد و نود و ششمین روز از زندانی شدن نازنین زاغری فراخوان آزادی او را در فضای مجازی منتشر کرده است.

این نهاد حقوق بشری در متن کمپین آزادی نازنین زاغری به وضعیت ناگوار او در زندان و مشکلات سلامتی که برای این بریتانیایی ایرانی‌تبار پیش آمده اشاره کرده و در توییتر خود حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را خطاب قرار داده است.

خانم زاغری که دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه پاسداران دستگیر و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

به تازگی رئیس دادگاه انقلاب اعلام کرده که نازنین زاغری قرار است دوباره محاکمه شود و آن گونه که ریچارد رتکلیف، همسر نازنین گفته او با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا شرکت «زی تی ای» چین را بابت نقض تحریم ایران و کره شمالی جریمه کرد

به گفته ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا، شرکت فناوری چینی «زی تی ای» (ZTE) حدود یک میلیارد و چهار صد میلیون دلار بابت جریمه نقض قوانین تحریم‌های فروش تجهیزات پیشرفته به کره شمالی و ایران پرداخت خواهد کرد.

آمریکا ابتدا شرکت را از تهیه لوازم و قطعات آمریکائی لازم برای کالاهای خود محروم کرد. اما پرزیدنت ترامپ گفت که این کار باعث بیکاری تعدادی زیادی از حدود ۷۵ هزار پرسنل شرکت می‌شود، لذا آمریکا با شرکت به توافق رسید که طی یک ماه تمامی هیات مدیره اش و مدیرش را تغییر دهد.

ویلبر راس گفت: «سهامداران در مورد ترکیب هیات مدیره و انتخاب مدیر جدید تصمیم خواهند گرفت. آمریکا در بخش مهمتر تصمیم می گیرد. ساخت تلفن همراه کار ما نیست. ما با وضع مقررات خود مراقب عدم نقض قوانین تحریمی خواهیم بود و آدمهای خود را برای اینکار می گماریم.»

وی افزود، جریمه مالی بسیار سنگینی که آمریکا بر شرکت زی تی ای اعمال کرد، باید به عنوان هشدار و اهرمی بازدارنده برای دیگر شرکت‌هایی که در فکر دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند، تلقی شود.

چاک شومر، سناتور دموکرات و رهبر اقلیت این حزب در مجلس سنای آمریکا، از تصمیم دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در برابر این شرکت چینی انتقاد کرد و گفت رئیس جمهوری از وعده سختگیری علیه چین عدول کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه صدور احکام سنگین برای دانشجویان: ۶ سال حبس برای معصومه محمدی

این تصویر از اعتراضات دانشجویی دانشگاه تهران به یکی از نمادهای اعتراضات دی ماه تبدیل شد

یک دختر دانشجو که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، به ۶ سال حبس محکوم شد.

منابع حقوق بشری خبر می‌دهند که معصومه محمدی، ۲۳ ساله و از اهالی فریدون‌کنار که هم اینک در زندان بابل محبوس است به ۶ سال زندان محکوم شده است. جزئیات بیشتری از اتهامات این دانشجوی زندانی منتشر نشده است.

در اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته و تنها در هفته اول اعتراضات، بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس دست کم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض‌هایی در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض‌ها رنگ و بوی اقتصادی داشت، اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض‌ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالباتشان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جریمه نقدی و کار اجباری، مجازات یک شاعر برای انتشار عکسی در اینستاگرام

بکتاش آبتین، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران از سوی دادگاه انقلاب کرج به پنج میلیون تومان جریمه نقدی سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی (به جای یک سال حبس) محکوم شد.

به گزارش وبسایت هرانا، آقای آبتین در پی انتشار عکس صورت مجروح مزدک زرافشان پس از ضرب و جرح توسط ماموران امنیتی در آبان ماه ۱۳۹۵ به دادگاه فراخوانده شد و پس از حدود دو سال چنین حکمی برای او صادر شده است.

در سال ۹۵ ماموران امنیتی با خشونت از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای، در امامزاده طاهر کرج جلوگیری کردند و بکتاش آبتین عکس صورت مجروح یکی از حاضران را در اینستاگرام منتشر کرد.

صفحه فیسبوک کانون نویسندگان ایران واکنش این شاعر به حکم دادگاه را منتشر کرده که گفته است: «من این حکم را قبول ندارم. اصولا محاکمه هیچ کس را به دلیل ابراز نظر و عقیده‌اش قبول ندارم. برای همین هم عضو کانون نویسندگان شده‌ام. مدافع آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا هستم و این فشارها در عزم من برای مبارزه با سانسور خللی وارد نمی‌کند. من به حکم صادر شده اعتراض می‌کنم.»

کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ و با انگیزه دفاع از آزادی بیان و مقابله با سانسور تشکیل شد. این کانون در طی پنج دهه گذشته همواره با محدودیت روبرو بوده است و اعضای آن با برخورد امنیتی روبرو بوده‌اند.

تعدادی از اعضای کانون نویسندگان پس از انقلاب با زندان و اعدام مواجه شدند و در دهه هفتاد برخی از آنها به قتل رسیدند که در این بین، قتل محمد جعفر پوینده و محمد مختاری به دست ماموران وزارت اطلاعات، تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک بانک بلژیکی فعالیت‌های خود را در ایران محدود خواهد کرد

لوگوی بانک «کی بی سی» (KBC) بلژیک

در ادامه کاهش فعالیت‌های مالی و خروج نهادها و مؤسسات مالی و پولی اروپایی از ایران، بانک بلژیکی KBC روز جمعه اعلام کرد فعالیت‌های خود را در ایران صرفا به انجام معاملات انساندوستانه محدود خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران، به علت این که با منافع آمریکا همخوانی ندارد، راه را برای اعمال مجدد تحریم‌های برداشته شده آمریکا بر ایران در چارچوب توافق اتمی هموار کرد.

علاوه بر شرکت‌های مالی اروپایی، شرکت‌های بیمه، کشتیرانی و به ویژه شرکت‌های نفتی خارجی نیز اعلام کرده‌اند برای آن که به واسطه اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا جریمه نشوند، از ایران خارج می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرگ یک کولبر در پیرانشهر با تیراندازی ماموران مرزی

درگیری معترضان با پلیس در بانه در پی قتل یک کولبر - شهریور ۱۳۹۶

یک کولبر دیگر در اثر شلیک مستقیم ماموران مرزی ایران جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری موکریان در کردستان اسعد حسن‌زاده از اهالی روستای دایه شیخه که متاهل و دارای چند فرزند بود در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی کشته شده است.

همچنین بر اثر تیراندازی ماموران مرزی سپاه دو کولبر در منطقه اشنویه به شدت زخمی شده‌اند. این دو کولبر به دلیل جراحات وارده در ناحیه پا و سینه به مرکز درمانی سوران و سپس به دلیل وخامت حالشان به مراکز درمانی اربیل منتقل شده اند.

در یک ماه گذشته بر اثر شلیک ماموران مرزی جمهوری اسلامی ایران پنج نفر از کاسبکاران و کولبران کشته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

کولبران کردستان افرادی هستند که برای کسب درآمد، کالاهایی را از کردستان عراق و از طریق مسیر بسیار دشوار کوهستانی روی دوش خود به داخل ایران حمل می‌کنند. از آنجا که ورود این کالاها از مسیر قانونی صورت نمی‌گیرد در برخی موارد با تیراندازی ماموران مرزی مواجه می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ با چشمانی باز به سنگاپور می‌رود

نشست خبری مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اشاره کرد ممکن است کنگره آمریکا حق اظهار نظر درباره هر توافق احتمالی میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را داشته باشد.

با این حال، مایک پمپئو در نشست خبری که در کاخ سفید برگزار کرد نگفت که اگر سندی در این باره به کنگره ارجاع شود، از نوع قرارداد خواهد بود یا ممکن است شکلی از یک توافق باشد.

به نظر می‌رسد وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ به حسن نیت پیونگ یانگ برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیره کره اطمینان دارد.

وی گفت «رهبر کره شمالی شخصا به من اشاره کرد که برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره آمادگی دارد؛ و می‌فهمد که شیوه کنونی کارآمد نیست و او آماده غیرهسته‌ای کردن شده و نیز می‌داند که ما نمی‌توانیم مانند گذشته عمل کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت هر دو طرف در دیدار تاریخی هفته آینده خود بسیار جدی هستد و پرزیدنت ترامپ با چشمانی بسیار باز به سنگاپور می‌رود.

دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی سه‌شنبه آینده، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۲ خرداد ۱۳۹۷) در سنگاپور برگزار خواهد شد. پرزیدنت ترامپ سوم خرداد ماه خبر از لغو این دیدار داده بود، اما یک هفته بعد گفت برگزار می‌شود.

به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در بیش از یک سال اخیر، تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت افزایش یافت، اما در نهایت رهبر کره شمالی آمادگی خود را برای گفت‌وگو با پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنتونی بوردین، شخصیت برجسته تلویزیونی آمریکا درگذشت

آنتونی بوردِین، شخصیت سرشناس تلویزیونی آمریکا، نویسنده، تهیه کننده و مجری برنامه پرطرفدار «بخش‌های ناشناخته» شبکه تلویزیونی «سی ان ان» که به معرفی غذاها و فرهنگ‌های مناطق مختلف جهان می‌پرداخت، به زندگی خود پایان داد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به نقل از شبکه خبری «سی ان ان» نوشت، جسد حلق آویز آقای بوردین در اتاق هتلی در فرانسه پیدا شده است. آنتونی بوردین ۶۱ سال داشت.

در بیانیه «سی ان ان» گفته شده است که آنتونی بوردین در روزهای اخیر در شهر استراسبورگ فرانسه در حال کار بر روی یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی اش بود.

سی ان ان نوشت، «عشق او به ماجراجویی، دوستان جدید، غذای عالی و نوشیدنی و داستان های قابل توجهی که او از دنیا روایت کرد، از او داستانسرایی منحصر به فرد ساخت.»

شهرت آنتونی بوردین از سال ۱۹۹۹، پس از انتشار مقاله او در مجله نیویورکر با عنوان «قبل از خواندن این، چیزی نخورید»، رو به فزونی گذاشت. این مقاله سال ۲۰۰۰ به صورت کتابی منتشر شد.

آقای بوردین در برنامه های تلویزیونی متعددی به عنوان مجری حضور داشت. وی سال ۲۰۱۳ به شبکه خبری «سی ان ان» پیوست و شهرتش جهانی شد.

وی در یکی از برنامه‌هایش به ایران هم سفر کرده بود و داستان غذا، زندگی و سیاست ایرانی را در یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «بخش‌های ناشناخته» به تصویر کشید.

خبر خودکشی آقای بوردین در حالی منتشر می‌شود که روز سه شنبه جسد کیت اسپید طرح سرشناس دنیای مد در آپارتمانش در نیویورک پیدا شد. بنابر گزارش پلیس، خانم اسپید نیز خودکشی کرده است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، حدود ۴۵ هزار نفر در آمریکا در سال ۲۰۱۶ خودکشی کردند. در سال ۲۰۱۶ پس از بیماری آلزایمر و سوء مصرف مواد مخدر خودکشی سومین عامل مرگ در آمریکا بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ برای شرکت در نشست سران «گروه هفت» وارد کانادا شد؛ استقبال رسمی ترودو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست سران هفت کشور قدرتمند صنعتی جهان موسوم به گروه هفت، صبح جمعه به وقت محلی وارد فرودگاه کِبِک شد و سپس مورد استقبال رسمی نخست وزیر کانادا قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ و جاستین ترودو، میزبان نشست امسال سران گروه هفت، به رغم تنش بوجود آمده بر سر مسائل تجاری میان دو کشور، دست یکدیگر را به گرمی فشردند.

پرزیدنت ترامپ که همواره از توافق های تجاری آمریکا با متحدانش در جهان انتقاد کرده است، گفته بود زمان آن رسیده است که آمریکا همان رفتار تجاری را با جهان داشته باشد که آنها با آمریکا دارند: «ما تقریبا با هر کشوری در جهان کسری تجاری بزرگی داریم. ما این کسری تجاری را رفع می کنیم و بگذارید بگویم که حتی دشوار هم نخواهد بود. در آخر کار همه با هم کنار خواهیم آمد.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از ترک واشنگتن به مقصد کانادا، در چند توئیت پی در پی، روابط تجاری کنونی کانادا و اتحادیه اروپا با ایالات متحده را ناعادلانه توصیف کرد و گفت در پی انجام گفت‌وگوهای صریح و بی‌پرده با کشورهای عضو گروه هفت درباره توافق‌های غیرمنصفانه تجاری است و اگر این امر اتفاق نیافتند برای ما حتی بهتر هم خواهد بود.

وی پیشتر در اولین توئیت خود نوشته بود، «چرا اتحادیه اروپا و کانادا به مردم نمی‌گویند که برای سال‌ها تعرفه‌هایی سنگین و موانع تجاری غیرپولی علیه آمریکا اعمال کرده‌اند، موانعی که برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های ما کاملا ناعادلانه است. یا تعرفه ها و موانع را بردارید یا ما تعرفه‌های سنگین تری علیه شما اعمال خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیت بعدی خود نوشت، «نخست وزیر (کانادا) جاستین ترودو خشمگینانه به روابطی که آمریکا برای سال ها با کانادا داشته است و مسائل دیگر اشاره می‌کند، اما به این حقیقت اشاره نمی کند که آنها ۳۰۰ درصد تعرفه بر محصولات لبنی آمریکا گذاشته اند، که به کشاورزان ما صدمه می زند و کشاورزی ما را از بین می‌برد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در پیام دیگری در واکنش به توئیت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که گفته بود سران شش کشور آماده هستند بدون آمریکا توافقنامه کنفرانس را امضا کنند گفت، «لطفا، به نخست وزیر ترودو و رئیس جمهوری ماکرون بگویید آنها تعرفه‌های سنگین و موانع تجاری غیرپولی علیه آمریکا اعمال می‌کنند. مازاد تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا ۱۵۱ میلیارد دلار است و کانادا محصولات کشاورزان ما و دیگر آمریکایی‌ها را به آن کشور راه نمی دهد.»

کاخ سفید اعلام کرده است که پرزیدنت ترامپ روز شنبه اتاوای کانادا را برای ملاقات چهار روز دیگر خود با رهبر کره شمالی - که قرار است روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود - ترک خواهد کرد.

همکاری و توافق احتمالی بر سر امنیت جهانی و اقتصاد بین المللی در دستور کار نشست امسال سران هفت کشور صنعتی جهان متشکل از بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، کانادا و آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا است.

عضویت دوباره روسیه

رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از ترک واشنگتن در گفت وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت خواهان پیوستن دوباره روسیه به گروه کشورهای پیشرو صنعتی جهان است و گفت باید از مسکو هم برای شرکت در جلسات گروه دعوت شود.

پرزیدنت ترامپ گفت، «با این که من بدترین کابوس روسیه هستم ... با این حال (معتقدم) روسیه باید در این نشست حضور می‌داشت.»

با بالا گرفتن اختلافات اروپا و آمریکا با روسیه، به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین و حمایت آن از دولت بشار اسد در سوریه و برخی مسائل دیگر و تحریم‌ آن کشور، مسکو از عضویت «گروه هشت» (جی۸) کنار رفت و عنوان آن به «گروه هفت» (جی۷) تغییر کرد.

اظهارات امروز پرزیدنت ترامپ پس از آن بیان می‌شود که سخنگوی جاستین ترودو نخست وزیر کانادا - میزبان نشست امسال سران گروه هشت - پیشتر مخالفت دولت کانادا را با عضویت دوباره روسیه به گروه قدرت‌های عمده صنعتی جهان اعلام کرده است.

شش قدرت صنعتی جهان - ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن - در سال ۱۹۷۵ گروه شش (جی۶) را تشکیل دادند، اما یک سال بعد با پیوستن کانادا به گروه هفت، و در سال ۱۹۹۸ با پیوستن روسیه به گروه هشت تغییر نام یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل: عمر توافق هسته‌ای ایران به پایان رسیده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه و پیش از ترک بریتانیا گفت عمر توافق هسته ای ایران به پایان رسیده و شرکت های خارجی ایران را ترک می کنند.

آقای نتانیاهو که این سخنان را در دیدارش از اندیشکده «پالیسی اکسچینج» در لندن بیان می کرد گفت «اگر یک شرکت اروپائی یا آسیائی بخواهد بین کار در ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند، انتخاب بین کشوری که اقتصادش ۳ درصد اقتصاد آمریکاست و اقتصادی که حجم تولید ناخالص ملی اش ۲۱ تریلیون دلار است، با انتخاب سختی روبرو نیست.»

نخست وزیر اسرائیل در تمام مراحل سفر اروپائی خود و در دیدارهایش با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، بر ضرورت مقابله با نفوذ منطقه ای تهران و جلوگیری از دستیابی ایران به توانائی های هسته ای تاکید داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: مخالف توافق نیستم، مخالف توافق بد هستم

کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه، در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت که ایران نسبت به چند ماه پیش رفتار متفاوتی را در پیش گرفته است.

پرزیدنت ترامپ گفت که در مورد کره شمالی آماده برای بیرون آمدن از مذاکرات است و افزود:« من کاملا برای بیرون آمدن آماده هستم، من قبلا هم این کار را انجام داده ام، شما باید بتوانید خارج شوید..... آن زمان ما از توافق وحشتناک اتمی ایران خارج نشدیم، اما اگر ببینید از زمانی که من از توافق خارج شدم چه اتفاقی افتاده است.»

پرزیدنت ترامپ اشاره کرد که در واقع به خاطر نحوه برخورد ما با کره شمالی، ایران از نظر منطقه ای متفاوت عمل می کند.

پرزیدنت ترامپ افزود:«ایران، اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم و با تمام احترامی که برای مردم ایران قائل هستم، اما ایران (حالا) کاملا متفاوت عمل می کند، آنها دیگر به مدیترانه آن توجه قبلی را ندارند و نیز به سوریه، یمن و جاهای دیگر. طی ۳ ماه گذشته کشوری متفاوت شده اند و دوباره، می توانم بگویم که امیدوارم که اتفاقی رخ بدهد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت:«اما وقتی به تحریم ها اشاره می کنید، ما تحریم هایی بر ایران اعمال کردیم که پیش از آن هیچ کس از جمله کره شمالی، چنان تحریم هایی ندیده بود.»

پرزیدنت ترامپ افزود:« ایران همان کشوری نیست که چند ماه پیش بود، گروه رهبران ایران بسیارفرق کرده اند. امیدوارم زمانی به طرف ما بیایند و بنشینیم و به توافقی برسیم که برای آنها خوب باشد، برای ما خوب باشد و برای همه خوب باشد و برای ایران هم بسیار خوب باشد. ما میتوانیم توافق عالی داشته باشم.»

آقای ترامپ افزود که ما می توانستیم قرار داد خوبی داشته باشم ، ما با توافق مشکلی نداریم، اما آن توافق ایراد داشت.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از آن خارج می‌شود.

از این رو، تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بود، پس از خروج آمریکا از برجام بار دیگر طی ۹۰ یا ۱۸۰ روز باز خواهند گشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار سران کانادا و فرانسه در آستانه برگزاری نشست سران گروه‌ هفت

دیدار جاستین ترودو نخست وزیر کانادا (راست) و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در اتاوا - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

در آستانه برگزاری اجلاس کشورهای قدرتمند صنعتی جهان، نخست وزیر کانادا و رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک دیدگاه های خود را درباره توافق اتمی با ایران، برجام، سیاست های اقتصادی پرزیدنت ترامپ و تجارت بین المللی ابراز کردند و بر حمایت قاطع خود از نهادها و توافق های بین المللی تاکید گذاشتند.

پرزیدنت ترامپ در توییتی نوشت، آماده است در اجلاس جی هفت در کانادا برای منافع تجاری آمریکا بجنگد، زیرا آمریکا تا کنون متحمل بدترین توافق های تجاری بوده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری در اتاوا گفت، تلاش می کند پرزیدنت ترامپ را درباره مسائلی از قبیل توافق اتمی با ایران، تغییرات اقلیمی و یا تجارت بین المللی متقاعد سازد.

او گفت «ما به تلاش برای متقاعد ساختن پرزیدنت ترامپ در باره تغییرات اقلیمی، درباره ایران و درباره تجارت ادامه می دهیم. از وقتی که پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، درباره پیشنهادهایی که داشتیم گفتگو کردیم و سعی کردیم برای ادامه تجارت با ایران معافیت بگیریم. هم اروپا و هم کانادا چند ساعت پس از این تصمیم واکنش نشان دادند.»

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز گفت از تصمیم دولت آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران مایوس شده است.

او گفت «همانگونه که بارها گفته ام، ما از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام مایوس شده ایم. ما فکر می کنیم که جاه طلبی های اتمی ایران نه تنها تهدیدی علیه ثبات منطقه ای است، بلکه امنیت جهان را هم تهدید می کند. و خوشحالیم که در کنار فرانسه و دیگر متحدمانمان باشیم، با این امید که در جهتی حرکت کنیم که در راستای هدف ما برای دستیابی به جهانی امن تر و عاری از یک ایران هسته ای، برجام و نتایج آن حفظ شود.»

کاخ سفید می گوید، گرچه اجلاس جی هفت چند روز قبل از ملاقات تاریخی پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی برگزار می شود، اما پرزیدنت ترامپ تردیدی برای شرکت در این اجلاس ندارد.

لری کادلو مدیر شواری اقتصاد ملی آمریکا نیز، ضمن دفاع از سیاست های اقتصادی پرزیدنت ترامپ، اختلاف نظر کانادا و دیگر متحدان آمریکا را «دعوایی خانوادگی» توصیف کرد.

کشورهای اروپایی و کانادا هشدار داده اند که با اعمال تعرفه هایی بر واردات محصولات آمریکایی به اعمال تعرفه های گمرکی از سوی پرزیدنت ترامپ واکنش نشان خواهند داد. اما، این دعوای خانوادگی عواقب بیشتری برای رهبری آمریکا در جهان دارد که به گفته برخی از تحلیلگران چین از آن سوءاستفاده خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام اسرائیلی: ایران درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای خود به آژانس دروغ گفته است

عکس از آرشیو

یک مقام بلندپایه دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به نشریه تایمز گفته است اسناد و مدارکی که از فعالیت های تسلیحاتی ایران به دست اسرائیل افتاده، نشان می دهند تهران درباره ابعاد برنامه تولید سلاح هسته‌ای اش به آژانس بین المللی انرژی اتمی دروغ گفته است.

این مقام اسرائیلی می‌گوید، به رغم ادعای ایران که فعالیت های پیشین تسلیحات هسته‌ای اش را در سطح بررسی امکانات و مطالعات علمی عنوان کرده، اسناد و مدارک نشان می‌دهد ایران یک برنامه تمام عیار تولید سلاح هسته ای را با برخورداری از حمایت و هدایت مقام های سیاسی آن کشور دنبال می کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه سنگاپور برای هماهنگی نشست سران آمریکا و کره شمالی به پیونگ یانگ رفت

ویویان بالاک-ریشنان وزیر خارجه سنگاپور از پکن به پیونگ یانگ رفت تا آخرین هماهنگی ها را برای میزبانی دیدار تاریخی بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی با مقامات آن کشور انجام دهد.

او قرار است با همتای کره شمالی خود و کیم یونگ نام رئیس جمهوری تشریفاتی کره شمالی نیز دیدار کند.

وزیر خارجه سنگاپور هفته پیش در آمریکا بود تا برنامه ریزی در همین زمینه را با مقامات واشنگتن صورت دهد.

پس از ماهها مذاکره، سنگاپور، کشوری جزیره ای در جنوب شرقی آسیا به عنوان محل دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی انتخاب شد.

محل دیدار جزیره سنتوسا، که از نظر امنیتی مورد تایید آمریکا است، انتخاب شده است.

هری سا پژوهشگر ارشد در انستیتوی مطالعات دفاعی و راهبردی در سنگاپور معتقد است که بی طرفی کشورش نقش کلیدی در این گزینش ایفا کرده است.

او می‌گوید «کلیت سیاست خارجی سنگاپور، از بدو تشکیل و استقلال این کشور بر این بنا شده که بتواند دوست همه کشورها باشد. همواره به دنبال روابط دوستانه بوده است و هیچگاه به دنبال همسویی با تنها یک ابرقدرت نبوده است. به همین دلیل، عملا به کشوری بی طرف تبدیل شده تا مقامات همه کشورها برای مذاکرات آن را برگزینند.»

کره شمالی از سال ۱۹۷۵ در این کشور سفارت دارد و سنگاپور علاوه بر اینکه سرمایه گذاریهایی در آمریکا دارد، از حامیان حضور نظامی واشنگتن در منطقه آسیا - اقیانوس آرام است.

تدابیر امنیتی بی سابقه ای در سراسر این کشور به اجرا گذارده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش قانونگذاران آمریکا برای ایفای نقش در مذاکرات با کره شمالی

نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن

نشریه اینترنتی هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می دهد، روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، جراحات روحی به جا مانده از مباحثات داغ بر سر توافق هسته‌ای ایران قانونگذاران آمریکایی را به سوی ایفای نقشی در مذاکرات پرزیدنت ترامپ با کره شمالی سوق داده است.

قانونگذاران از هر دو حزب می گویند که نتیجه گفتگوهای رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور هر چه باشد چه به صورت معاهده که مستلزم رأی سنا است یا به شکل یک قانون نظارتی باید به تصویب کنگره برسد.

سناتور دموکرات تیم کین می گوید: «آیا نباید یک استاندارد یک شکل داشته باشیم که هر توافقی پیش از اعلام منوط به گونه ای بررسی کنگره باشد؟ من نمی خواهم شاهد دستیابی به توافقی یکجانبه بر مبنای ماده ۲ باشم، بی آنکه دست کم بازبینی مشابه آن چه در مورد توافق ایران به اجماع انجام دادیم، صورت بگیرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جلسه اخیر کمیته روابط خارجی سنا به قانونگذاران قول داد کنگره نقشی به مراتب بیشتر از آن چه در باره توافق هسته ای ایران داشت در مورد یک توافق احتمالی با کره شمالی داشته باشد: «فکر می کنم استاندارد پایین است و از پس آن بر خواهم آمد.»

دموکرات های بلندپایه کنگره عهد کردند اگر توافق با کره شمالی شامل اصولی مشخص نباشد جلوی لغو تحریم ها را خواهند گرفت. معیارهای تعیین شده مشابه آن اصولی هستند که ترامپ برای توافق با ایران تعیین کرده است از جمله بازرسی در هر زمان، هر کجا و دائمی بودن توافق.

سناتور جمهوریخواه جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه همه جداگانه به من گفته اند که هدف شان تنظیم یک معاهده است که برای تصویب به سنا فرستاده شود.»

دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به قانونگذاران گفته بود برجام معاهده نیست و نیازی به تصویب آن از سوی سنا وجود ندارد.

قانونگذاران برای این که اجازه ندهند پرزیدنت اوباما کنگره را دور بزند، «قانون بازبینی توافق هسته ای ایران» را ارائه کردند که با ۹۸ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف در سنا و ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد.

اما مخالفان توافق هسته ای ایران در کنگره نهایتا رای کافی برای سد کردن اجرای برجام را نداشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان از آتش بس کابل با طالبان حمایت کرد

ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان - آرشیو

نیروهای آمریکا در افغانستان تایید کردند که آتش بس اعلام شده از سوی دولت افغانستان با طالبان را محترم خواهند شمرد.

ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان روز پنجشنبه در این باره گفت، «ما از خواست های افغانستان در زمینه برقراری صلح در این کشور تا پایان ماه مبارک رمضان و تلاش ها در پایان دادن به درگیری ها پشتیبانی می کنیم.»

ژنرال نیکولسون در ادامه گفت «پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان مورد حمایت جامعه بین المللی است و اعلام آتش بس یک اقدام شجاعانه در ابتکار صلح برای مردم افغانستان است.»

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه آتش بس با طالبان را اعلام کرد. پیش از آن سه هزار تن از علمای افغانستان طی فتوایی خواستار برقراری آتش بس و پایان دادن به درگیری ها شده بودند.

پیشتر گروه طالبان در نامه سرگشاده‌ای در ۱۴ فوریه خطاب به مردم آمریکا خواهان گفتگو شده بود.

در آتش بس نیروهای ضد تروریسم آمریکایی در افغانستان که با القاعده، داعش و سایر گروههای تروریستی منطقه ای و بین المللی مقابله می کنند به حساب نیامده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه ۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر را به اتهام تروریسم محاکمه می‌کند

حامیان دانشجویان متهم دانشگاه بسفر، از جمله خانواده های آنها، در مقابل ساختمان دادگاه در استانبول تجمع کردند.

ترکیه ۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر را به اتهام جرائم تروریستی محاکمه می‌کند.

اتهام این دانشجویان سازماندهی تظاهراتی در اعتراض به عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کرد سوریه عنوان شده است.

حامیان دانشجویان متهم دانشگاه بسفر، از جمله خانواده های آنها، در مقابل ساختمان دادگاه در استانبول تجمع کردند.

یکی از این افراد گفت «ما همه با جنگ مخالفیم ... جنگ اشتباه است. در شرایط فعلی طرفدار صلح بودن باعث افتخار است. معلوم است که طرفداری از جنگ آسان است، اما دفاع از صلح به مراتب مشکلتر است.»

وکلای بعضی از این دانشجویان می گویند موکلانشان در طول بازداشت مورد آزار و شکنجه قرار گرفته اند.

۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر پس از آن که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در یکی از سخنرانی هایش آنها را تروریست خواند، بازداشت و زندانی شدند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG