لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۱۹

سرخط خبرها

نخست وزیر اسرائیل: عمر توافق هسته‌ای ایران به پایان رسیده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه و پیش از ترک بریتانیا گفت عمر توافق هسته ای ایران به پایان رسیده و شرکت های خارجی ایران را ترک می کنند.

آقای نتانیاهو که این سخنان را در دیدارش از اندیشکده «پالیسی اکسچینج» در لندن بیان می کرد گفت «اگر یک شرکت اروپائی یا آسیائی بخواهد بین کار در ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند، انتخاب بین کشوری که اقتصادش ۳ درصد اقتصاد آمریکاست و اقتصادی که حجم تولید ناخالص ملی اش ۲۱ تریلیون دلار است، با انتخاب سختی روبرو نیست.»

نخست وزیر اسرائیل در تمام مراحل سفر اروپائی خود و در دیدارهایش با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، بر ضرورت مقابله با نفوذ منطقه ای تهران و جلوگیری از دستیابی ایران به توانائی های هسته ای تاکید داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: مخالف توافق نیستم، مخالف توافق بد هستم

کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه، در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت که ایران نسبت به چند ماه پیش رفتار متفاوتی را در پیش گرفته است.

پرزیدنت ترامپ گفت که در مورد کره شمالی آماده برای بیرون آمدن از مذاکرات است و افزود:« من کاملا برای بیرون آمدن آماده هستم، من قبلا هم این کار را انجام داده ام، شما باید بتوانید خارج شوید..... آن زمان ما از توافق وحشتناک اتمی ایران خارج نشدیم، اما اگر ببینید از زمانی که من از توافق خارج شدم چه اتفاقی افتاده است.»

پرزیدنت ترامپ اشاره کرد که در واقع به خاطر نحوه برخورد ما با کره شمالی، ایران از نظر منطقه ای متفاوت عمل می کند.

پرزیدنت ترامپ افزود:«ایران، اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم و با تمام احترامی که برای مردم ایران قائل هستم، اما ایران (حالا) کاملا متفاوت عمل می کند، آنها دیگر به مدیترانه آن توجه قبلی را ندارند و نیز به سوریه، یمن و جاهای دیگر. طی ۳ ماه گذشته کشوری متفاوت شده اند و دوباره، می توانم بگویم که امیدوارم که اتفاقی رخ بدهد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت:«اما وقتی به تحریم ها اشاره می کنید، ما تحریم هایی بر ایران اعمال کردیم که پیش از آن هیچ کس از جمله کره شمالی، چنان تحریم هایی ندیده بود.»

پرزیدنت ترامپ افزود:« ایران همان کشوری نیست که چند ماه پیش بود، گروه رهبران ایران بسیارفرق کرده اند. امیدوارم زمانی به طرف ما بیایند و بنشینیم و به توافقی برسیم که برای آنها خوب باشد، برای ما خوب باشد و برای همه خوب باشد و برای ایران هم بسیار خوب باشد. ما میتوانیم توافق عالی داشته باشم.»

آقای ترامپ افزود که ما می توانستیم قرار داد خوبی داشته باشم ، ما با توافق مشکلی نداریم، اما آن توافق ایراد داشت.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از آن خارج می‌شود.

از این رو، تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بود، پس از خروج آمریکا از برجام بار دیگر طی ۹۰ یا ۱۸۰ روز باز خواهند گشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار سران کانادا و فرانسه در آستانه برگزاری نشست سران گروه‌ هفت

دیدار جاستین ترودو نخست وزیر کانادا (راست) و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در اتاوا - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

در آستانه برگزاری اجلاس کشورهای قدرتمند صنعتی جهان، نخست وزیر کانادا و رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک دیدگاه های خود را درباره توافق اتمی با ایران، برجام، سیاست های اقتصادی پرزیدنت ترامپ و تجارت بین المللی ابراز کردند و بر حمایت قاطع خود از نهادها و توافق های بین المللی تاکید گذاشتند.

پرزیدنت ترامپ در توییتی نوشت، آماده است در اجلاس جی هفت در کانادا برای منافع تجاری آمریکا بجنگد، زیرا آمریکا تا کنون متحمل بدترین توافق های تجاری بوده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری در اتاوا گفت، تلاش می کند پرزیدنت ترامپ را درباره مسائلی از قبیل توافق اتمی با ایران، تغییرات اقلیمی و یا تجارت بین المللی متقاعد سازد.

او گفت «ما به تلاش برای متقاعد ساختن پرزیدنت ترامپ در باره تغییرات اقلیمی، درباره ایران و درباره تجارت ادامه می دهیم. از وقتی که پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، درباره پیشنهادهایی که داشتیم گفتگو کردیم و سعی کردیم برای ادامه تجارت با ایران معافیت بگیریم. هم اروپا و هم کانادا چند ساعت پس از این تصمیم واکنش نشان دادند.»

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز گفت از تصمیم دولت آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران مایوس شده است.

او گفت «همانگونه که بارها گفته ام، ما از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام مایوس شده ایم. ما فکر می کنیم که جاه طلبی های اتمی ایران نه تنها تهدیدی علیه ثبات منطقه ای است، بلکه امنیت جهان را هم تهدید می کند. و خوشحالیم که در کنار فرانسه و دیگر متحدمانمان باشیم، با این امید که در جهتی حرکت کنیم که در راستای هدف ما برای دستیابی به جهانی امن تر و عاری از یک ایران هسته ای، برجام و نتایج آن حفظ شود.»

کاخ سفید می گوید، گرچه اجلاس جی هفت چند روز قبل از ملاقات تاریخی پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی برگزار می شود، اما پرزیدنت ترامپ تردیدی برای شرکت در این اجلاس ندارد.

لری کادلو مدیر شواری اقتصاد ملی آمریکا نیز، ضمن دفاع از سیاست های اقتصادی پرزیدنت ترامپ، اختلاف نظر کانادا و دیگر متحدان آمریکا را «دعوایی خانوادگی» توصیف کرد.

کشورهای اروپایی و کانادا هشدار داده اند که با اعمال تعرفه هایی بر واردات محصولات آمریکایی به اعمال تعرفه های گمرکی از سوی پرزیدنت ترامپ واکنش نشان خواهند داد. اما، این دعوای خانوادگی عواقب بیشتری برای رهبری آمریکا در جهان دارد که به گفته برخی از تحلیلگران چین از آن سوءاستفاده خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام اسرائیلی: ایران درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای خود به آژانس دروغ گفته است

عکس از آرشیو

یک مقام بلندپایه دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به نشریه تایمز گفته است اسناد و مدارکی که از فعالیت های تسلیحاتی ایران به دست اسرائیل افتاده، نشان می دهند تهران درباره ابعاد برنامه تولید سلاح هسته‌ای اش به آژانس بین المللی انرژی اتمی دروغ گفته است.

این مقام اسرائیلی می‌گوید، به رغم ادعای ایران که فعالیت های پیشین تسلیحات هسته‌ای اش را در سطح بررسی امکانات و مطالعات علمی عنوان کرده، اسناد و مدارک نشان می‌دهد ایران یک برنامه تمام عیار تولید سلاح هسته ای را با برخورداری از حمایت و هدایت مقام های سیاسی آن کشور دنبال می کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه سنگاپور برای هماهنگی نشست سران آمریکا و کره شمالی به پیونگ یانگ رفت

ویویان بالاک-ریشنان وزیر خارجه سنگاپور از پکن به پیونگ یانگ رفت تا آخرین هماهنگی ها را برای میزبانی دیدار تاریخی بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی با مقامات آن کشور انجام دهد.

او قرار است با همتای کره شمالی خود و کیم یونگ نام رئیس جمهوری تشریفاتی کره شمالی نیز دیدار کند.

وزیر خارجه سنگاپور هفته پیش در آمریکا بود تا برنامه ریزی در همین زمینه را با مقامات واشنگتن صورت دهد.

پس از ماهها مذاکره، سنگاپور، کشوری جزیره ای در جنوب شرقی آسیا به عنوان محل دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی انتخاب شد.

محل دیدار جزیره سنتوسا، که از نظر امنیتی مورد تایید آمریکا است، انتخاب شده است.

هری سا پژوهشگر ارشد در انستیتوی مطالعات دفاعی و راهبردی در سنگاپور معتقد است که بی طرفی کشورش نقش کلیدی در این گزینش ایفا کرده است.

او می‌گوید «کلیت سیاست خارجی سنگاپور، از بدو تشکیل و استقلال این کشور بر این بنا شده که بتواند دوست همه کشورها باشد. همواره به دنبال روابط دوستانه بوده است و هیچگاه به دنبال همسویی با تنها یک ابرقدرت نبوده است. به همین دلیل، عملا به کشوری بی طرف تبدیل شده تا مقامات همه کشورها برای مذاکرات آن را برگزینند.»

کره شمالی از سال ۱۹۷۵ در این کشور سفارت دارد و سنگاپور علاوه بر اینکه سرمایه گذاریهایی در آمریکا دارد، از حامیان حضور نظامی واشنگتن در منطقه آسیا - اقیانوس آرام است.

تدابیر امنیتی بی سابقه ای در سراسر این کشور به اجرا گذارده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش قانونگذاران آمریکا برای ایفای نقش در مذاکرات با کره شمالی

نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن

نشریه اینترنتی هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می دهد، روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، جراحات روحی به جا مانده از مباحثات داغ بر سر توافق هسته‌ای ایران قانونگذاران آمریکایی را به سوی ایفای نقشی در مذاکرات پرزیدنت ترامپ با کره شمالی سوق داده است.

قانونگذاران از هر دو حزب می گویند که نتیجه گفتگوهای رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور هر چه باشد چه به صورت معاهده که مستلزم رأی سنا است یا به شکل یک قانون نظارتی باید به تصویب کنگره برسد.

سناتور دموکرات تیم کین می گوید: «آیا نباید یک استاندارد یک شکل داشته باشیم که هر توافقی پیش از اعلام منوط به گونه ای بررسی کنگره باشد؟ من نمی خواهم شاهد دستیابی به توافقی یکجانبه بر مبنای ماده ۲ باشم، بی آنکه دست کم بازبینی مشابه آن چه در مورد توافق ایران به اجماع انجام دادیم، صورت بگیرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جلسه اخیر کمیته روابط خارجی سنا به قانونگذاران قول داد کنگره نقشی به مراتب بیشتر از آن چه در باره توافق هسته ای ایران داشت در مورد یک توافق احتمالی با کره شمالی داشته باشد: «فکر می کنم استاندارد پایین است و از پس آن بر خواهم آمد.»

دموکرات های بلندپایه کنگره عهد کردند اگر توافق با کره شمالی شامل اصولی مشخص نباشد جلوی لغو تحریم ها را خواهند گرفت. معیارهای تعیین شده مشابه آن اصولی هستند که ترامپ برای توافق با ایران تعیین کرده است از جمله بازرسی در هر زمان، هر کجا و دائمی بودن توافق.

سناتور جمهوریخواه جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه همه جداگانه به من گفته اند که هدف شان تنظیم یک معاهده است که برای تصویب به سنا فرستاده شود.»

دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به قانونگذاران گفته بود برجام معاهده نیست و نیازی به تصویب آن از سوی سنا وجود ندارد.

قانونگذاران برای این که اجازه ندهند پرزیدنت اوباما کنگره را دور بزند، «قانون بازبینی توافق هسته ای ایران» را ارائه کردند که با ۹۸ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف در سنا و ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد.

اما مخالفان توافق هسته ای ایران در کنگره نهایتا رای کافی برای سد کردن اجرای برجام را نداشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان از آتش بس کابل با طالبان حمایت کرد

ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان - آرشیو

نیروهای آمریکا در افغانستان تایید کردند که آتش بس اعلام شده از سوی دولت افغانستان با طالبان را محترم خواهند شمرد.

ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان روز پنجشنبه در این باره گفت، «ما از خواست های افغانستان در زمینه برقراری صلح در این کشور تا پایان ماه مبارک رمضان و تلاش ها در پایان دادن به درگیری ها پشتیبانی می کنیم.»

ژنرال نیکولسون در ادامه گفت «پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان مورد حمایت جامعه بین المللی است و اعلام آتش بس یک اقدام شجاعانه در ابتکار صلح برای مردم افغانستان است.»

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه آتش بس با طالبان را اعلام کرد. پیش از آن سه هزار تن از علمای افغانستان طی فتوایی خواستار برقراری آتش بس و پایان دادن به درگیری ها شده بودند.

پیشتر گروه طالبان در نامه سرگشاده‌ای در ۱۴ فوریه خطاب به مردم آمریکا خواهان گفتگو شده بود.

در آتش بس نیروهای ضد تروریسم آمریکایی در افغانستان که با القاعده، داعش و سایر گروههای تروریستی منطقه ای و بین المللی مقابله می کنند به حساب نیامده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه ۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر را به اتهام تروریسم محاکمه می‌کند

حامیان دانشجویان متهم دانشگاه بسفر، از جمله خانواده های آنها، در مقابل ساختمان دادگاه در استانبول تجمع کردند.

ترکیه ۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر را به اتهام جرائم تروریستی محاکمه می‌کند.

اتهام این دانشجویان سازماندهی تظاهراتی در اعتراض به عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کرد سوریه عنوان شده است.

حامیان دانشجویان متهم دانشگاه بسفر، از جمله خانواده های آنها، در مقابل ساختمان دادگاه در استانبول تجمع کردند.

یکی از این افراد گفت «ما همه با جنگ مخالفیم ... جنگ اشتباه است. در شرایط فعلی طرفدار صلح بودن باعث افتخار است. معلوم است که طرفداری از جنگ آسان است، اما دفاع از صلح به مراتب مشکلتر است.»

وکلای بعضی از این دانشجویان می گویند موکلانشان در طول بازداشت مورد آزار و شکنجه قرار گرفته اند.

۲۲ دانشجوی دانشگاه بسفر پس از آن که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در یکی از سخنرانی هایش آنها را تروریست خواند، بازداشت و زندانی شدند.

پس از فرودگاه مشهد، سیستم کامپیوتر فرودگاه تبریز هم هک شد

هک نمایشگرهای فرودگاه تبریز

مانیتورهای فرودگاه تبریز چهارشنبه شب برای دقایقی هک شد و شعارهایی در حمایت از اعتصاب‌ها بر روی نمایشگرهای آن پخش شد.

هکرها که خود را «تپندگان» معرفی کرده‌اند دو هفته پیش نیز مانیتورهای فرودگاه مشهد را هک کرده بودند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نمایشگرهای فرودگاه تبریز را نشان می‌دهد که بر روی آنها نوشته شده است: تا چه زمانی حکومت مطالبات مردم را برای بهبود وضعیت اقتصادی نادیده خواهد گرفت؟ دیگر صدایمان را در گلو خفه نخواهند کرد و ما به این اقدامات ادامه خواهیم داد.

در این پیام های اعتراضی بر روی نمایشگرهای فرودگاه تبریز هشتگ‌هایی درباره اعتصاب کامیون داران و اعتصاب سراسری نیز دیده می‌شد.

دو هفته پیش نیز فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد هدف هکرها قرار گرفت و پیام‌های مشابهی روی نمایشگرهای آن پخش شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزاری نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل

نمایی از ساختمان جدید مقر ناتو در بروکسل - آرشیو

بروکسل روز پنجشنبه میزبان وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است. هدف گردهمائی، به نمایش گذاشتن اراده ناتو در برابر روسیه و در همان حال جلوگیری از رشته اختلاف هائی در دو سوی اقیانوس اطلس است که وحدت ناتو را تضعیف می کند.

ينس استولتنبرگ دبير کل ناتو روز چهارشنبه پیشاپیش اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت، وقتی پای همکاری های امنيتی به میان می آید، پیوندهای قوی بین اعضا او را دلگرم می کند: «ناتو ائتلافی از ۲۹ کشور مختلف در دو سوی اقيانوس اطلس است. همۀ ما، هم تاريخ متفاوتی داريم و هم مناطق جغرافيايی مان با هم فرق دارد، گاهی در مورد بعضی مسائل، اختلاف نظر داريم، مثل آنچه که اکنون به وجود آمده. نظرمان در مورد تجارت با هم فرق دارد، به مسائل مربوط به تغييرات جوی کره زمين و توافقنامۀ اقليمی پاريس يا توافقنامه اتمی ايران طور ديگری نگاه می کنيم، اينها همه اختلاف های جدی ميان اعضای ناتوست. اما به ياد داشته باشيم که اختلاف قبلاً هم وجود داشته، سابقه اش به سال های دهۀ ۱۹۵۰ برمی گردد، زمانی که متحدان ناتو در مورد بحران سوئز با هم اختلاف نظر داشتند، يا زماني که فرانسه در سال های دهه ۱۹۶۰ تصميم گرفت از ناتو خارج شود، يا جنگ عراق در سال ۲۰۰۳. در نتيجه اين چيز جديدی نيست؛ بارها ديده ايم با وجود همه اختلاف ها، وقتی پای حفظ و دفاع از هريک از ما به ميان آمده، همه با هم متحد شده ایم.»

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیران دفاع ۲۹ کشور عضو پیمان نظامی ناتو، در نشست جاری همچنین برنامه ای را مورد بررسی قرار می دهند که به موجب آن برای رویارویی با هر نوع بحران، ظرف مدت ۳۰ روز، ۳۰ گردان سرباز، ۳۰ اسکادران جنگنده بمب افکن و ۳۰ فروند رزمناو در اروپا مستقر خواهد شد.

طرح برنامه را دولت آمریکا مشخص کرده و این برنامه از سال ۲۰۲۰ آغاز به کار خواهد کرد.

در این نشست همچنین طرح تقویت عملیات نیروی دریائی، خاصه در دریای مدیترانه که ناوهای روسی رزمناوهای ناتو را سایه به سایه دنبال می کنند، اعلام خواهد شد.

گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتانیا می گوید، «ما از نزدیک با همه متحدانمان همکاری می کنیم و در گفتگوها اطمینان خواهیم داد که واقعا سهم و نقش قاطعی در آن نیرو خواهیم داشت، هرچند هنوز در باره شمار آن نیروها به توافق نهائی نرسیده ایم.»

گوین ویلیامسون افزود نیروی هوائی سلطنتی بریتانیا سال آینده در استونی و ایسلند مستقر خواهد شد.

در نشست وزیران دفاع ناتو موضوع شماره پرسنل فرماندهی جدیدی که اقیانوس اطلس را زیر پوشش می گیرد ۱۲۰۰ نفر، با مقر فرماندهی در نورفالک در ایالت ویرجینیای آمریکا تعیین شده است. یک مقر فرماندهی نیز در اولم در آلمان خواهد بود که در هنگامه کشمکش در اروپای قاره ای وظیفه تدارکاتی را برعهده خواهد داشت.

نشست جاری وزیران دفاع ناتو پنج هفته پیش از نشست سران کشورهای عضو ناتو است که دونالد ترامپ نیز در آن حضور خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۱۸۰ روز بی‌خبری از سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی

مادر سام رجبی از فعالان محیط زیست بازداشت شده در ایران، بیش از ۱۸۰ روز است که از وضعیت فرزندش و نهاد امنیتی که او را بازداشت کرده اطلاعی ندارد.

۱۸۰ روز بی‌خبری از سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی

لیلی هوشمند افشار که از بیماری سرطان رنج می‌برد به صدای آمریکا می‌گوید نمی‌داند چه نهاد و ارگانی پاسخگوی وضعیت فرزندنش سام رجبی است و میان راه خانه و اوین سرگردان شده است.

با این حال مادر سام رجبی میگوید ضعف جسمانی باعث نخواهد شد که از پیگیری وضعیت فرزندش دست بکشد.

اخیرا یک نماینده مجلس با اشاره به اختلاف نظر میان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در مورد جاسوس بودن فعالان محیط زیست بازداشت شده، خواستار ورود حسن روحانی رییس جمهوری ایران و رییس شورای عالی امنیت ملی به این پرونده شد و روز گذشته نیز کتایون رجبی، خواهر سام رجبی در نامه ای سرگشاده به رییس جمهوری ایران از بی عملی او انتقاد کرد.

بنا به گزارش‌های موجود، خانواده فعالان محیط زیست تهدید شده‌اند که در صورت پیگیری بیشتر، فرزندانشان محکوم به اعدام خواهند شد.

شادی صدر حقوقدان و از مدیران سایت عدالت برای ایران به صدای آمریکا می‌گوید دادستانی و صدا و سیمای ایران و خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی و سپاه، بدون برگزاری دادگاه و اثبات اتهام، به این فعالان محیط زیستی توهین می‌کنند و این قبیل اقدامات، جایی برای اجرای عدالت باقی نمی‌گذارد.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است. مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

کمی بعد با افزایش بازداشتی‌ها، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد.

مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

برخی از این افراد سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در مراسم افطار کاخ سفید: این سنت مقدس یکی از ادیان بزرگ دنیاست

اولین مراسم افطار کاخ سفید به میزبانی پرزیدنت ترامپ چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه با حضور جمعی از دیپلمات های کشورهای مسلمان برگزار شد.

اولین مراسم افطار کاخ سفید به میزبانی پرزیدنت ترامپ چهارشنبه شب و با حضور جمعی از دیپلمات های کشورهای مسلمان برگزار شد. همزمان جمعی از مسلمانان در خارج از کاخ سفید به منظور اعتراض به سیاست های دولت ترامپ علیه مسلمانان، دست به اعتراض زدند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در این ضیافت، ضمن تبریک ماه رمضان خطاب به جمعی از مسلمانان دعوت شده گفت، این مراسم یک سنت مقدس یکی از ادیان بزرگ دنیا است و افزود «به تک تک شما و مسلمانان سراسر دنیا رمضان را تبریک می گویم. امروز دور هم جمع شده ایم تا یکی از سنت های مقدس یکی از ادیان بزرگ جهان را پاس بداریم. در دین اسلام، مراسم افطار، پایان یک روز روزه داری و بازتاب معنوی است که در طول ماه مقدس رمضان نمود پیدا می کند.»

پرزیدنت ترامپ در مراسم افطار کاخ سفید: به مسلمانان سراسر دنیا رمضان را تبریک می‌گویم

پرزیدنت ترامپ، برخلاف چندین رئیس جمهور پیشین آمریکا، در اولین سال ریاست جمهوری اش مراسم افطار برگزار نکرد.

جمعی از معترضان به سیاست های دولت ترامپ علیه مسلمانان نیز، همزمان با برگزاری اولین مراسم افطار، در بیرون کاخِ سفید، دست به اعتراض زدند.

بلال عسکریار، یکی از معترضان، گفت بعد از اینکه آخر هفته گذشته کاخ سفید مراسم افطاری را اعلام کرد، ما اینجا جمع شدیم. این نهایت دورویی دونالد ترامپ است که از یک طرف مانعِ ورود مسلمانان میشود و از طرف دیگر جمعی از دیپلمات ها را برایِ مراسم افطار به کاخِ سفید دعوت میکند. این ریاکاری است و واکنش او با منع ورود مسلمانان و سخنرانی های نفرت پراکنی درباره مسلمانان، در شأن آمریکا و رئیس جمهوری نیست.

در زمان مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶، پرزیدنت ترامپ خواستار ممنوعیت کامل ورود تمامی مسلمانان به ایالات متحده شد و دستورات اجرایی متعددی را برای محدود کردن مهاجرت کشورهای اکثریت مسلمان امضا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعلام آمادگی نخست وزیر جدید اردن برای تجدیدنظر در اصلاح قوانین مالیاتی

عمر رزاز نخست وزیر جدید اردن - آرشیو

نخست وزیر منصوب شده اردن می گوید آماده است در مورد اصلاحات جدید قوانین مالیاتی، که در روزهای اخیر به تظاهرات گسترده ضد دولتی و برکناری نخست وزیر قبلی دامن زده است، تجدید نظر کند.

عمر رزاز روز پنجشنبه در اولین اظهارات عمومی اش در مقام نخست وزیری اردن گفت، حاضر است صدای مخالف معترض جامعه را بشنود.

عاطف ترانه، رئیس پارلمان اردن، از آقای رزاز خواسته است فعلا از اصلاحات در قانون مالیات صرف نظر کند. به گفته او اکثریت اعضای پارلمان با این اصلاحات مخالف هستند.

اصلاحات مالیاتی پیشنهادی هانی المُلقی، نخست وزیر پیشین اردن، از نگاه صاحبنظران و مردم، اقدامی است که دود آن تنها به چشم قشر فقیر و طبقه متوسط اردن خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزاری نشست سران «گروه هفت» در میانه تنش تجاری بین آمریکا و دیگر اعضا

نشست سران هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه ۷، سال گذشته در سیسیل ایتالیا برگزار شده بود - ۲۶ مه ۲۰۱۷

نشست امسال سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» در حالی آخر هفته جاری در کانادا برگزار خواهد شد که اخیرا تنش تجاری برخی اعضا با واشنگتن بر سر تعرفه فولاد و آلومینیوم صادراتی به آمریکا بالا گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی در این نشست دو روزه که قرار است در استان کِبِک برگزار شود شرکت خواهد کرد که اوایل ماه مارس اعلام کرد بر واردات این فلزات از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک تعرفه می‌بندد.

با این حال دولت آمریکا به منظور گفت‌وگو با طرف‌های مقابل اجرای آن را متوقف کرد، اما پس از آن که گفت‌وگوها به نتیجه نرسید، اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیوم وارداتی را از جمعه گذشته به اجرا گذاشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه در گزارشی در همین زمینه نوشت، انتظار می‌رود رئیس جمهوری ایالات متحده با برخورد نه چندان گرم کانادای میزبان و همچنین برخی دیگر از متحدان غربی آمریکا در این نشست روبرو شود.

این نخستین نشست سران گروه ۷ است که پس از اعلام تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ، که برخی از آن با عنوان آغاز یک جنگ تجاری یاد می‌کنند، و همچنین پس از خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس و توافق هسته‌ای ایران برگزار می‌شود.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی مشابه در همین زمینه، از قول «لری کادلو» مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری ایالات متحده نوشت، پرزیدنت ترامپ قصد ندارد که در این نشست از موضع خود در حوزه تجارت خارجی کوتاه بیاید.

وی در ادامه خاطر نشان کرد، با این حال خطوط ارتباطاتی همچنان باز و مذاکرات در جریان است.

پرزیدنت ترامپ، که خود را برای دیدار تاریخی ۱۲ ژوئن با رهبر کره شمالی آماده می‌کند، قبلا از این که باید در این مقطع زمانی در نشست گروه ۷ شرکت کند گلایه کرده بود، اما کاخ سفید امروز گفت تغییری در برنامه‌های او رخ نداده است.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه و ژاپن اعضای گروه ۷ هستند.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید کشورهای دیگر در تجارت با ایالات متحده عادلانه رفتار نکرده‌اند و هفدهم اسفند هنگام امضای ابلاغیه اعمال تعرفه تاکید کرد که این فقط یک مساله اقتصادی نیست، بلکه مساله امنیت ملی برای آمریکا است.

علاوه بر تعرفه‌ها، خروج ایالات متحده از توافق جام هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نیز یکی دیگر از موارد اختلاف متحدان واشنگتن با دولت ترامپ است، که معتقدند این توافق بهترین راه ممکن برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی است.

در ادامه تلاش اروپا برای حفظ توافق، که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود، وزیران خارجه و دارایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در نامه‌ای خطاب به وزیران خارجه و دارایی آمریکا خواستار معافیت اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد از آن خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی ایران بار دیگر اعمال خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مایک پمپئو به تلاش ایران برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم: اجازه نمی‌دهیم

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده می گوید از گزارش ها درباره برنامه ایران برای افزایش ظرفیت غنی سازی مطلع است اما آمریکا به ایران اجازه رسیدن به سلاح هسته ای را نخواهد داد.

آقای پمپئو در توئیتر خود نوشت: ما گزارشها درباره برنامه ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی را دنبال می‌کنیم. ما اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از قصد ما آگاه است. این مورد دیگری از اقدام احمقانه ایران برای هدر دادن منابعش است. اینکه تظاهرات‌ها در ایران ادامه دارند نباید مایه شگفتی کسی باشد.

واکنش وزیر خارجه آمریکا به تلاش های جدید ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم است. آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند. بعد از آن مقام های انرژی اتمی ایران از آمادگی خود خبر دادند.

روز سه شنبه هم سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به اقدامات ایران گفته بود آمریکا و جامعه جهانی اهرم‌های زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران در صورت تلاش برای از سرگیری برنامه هسته ای جنجالی دارند.

«هدر ناوئرت» سه شنبه عصر ۱۵ خرداد در جمع خبرنگاران به دستور روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی برای آمادگی از سرگیری غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داد و درباره جمع آوری دوربین‌های تأسیسات هسته‌ای «فردو» مورد سوال قرار گرفت و گفت این موضوع را نمی تواند تایید کند.

وی درباره تدابیر آمریکا برای وادار کردن ایران به خودداری از غنی سازی یا توقف برنامه موشکی گفت: ما اکنون شرایط بهتری داریم... ما اهرم‌های زیادی داریم. به عنوان یک ابرقدرت و ابرقدرت اقتصادی می‌توانیم تحریم‌ اعمال کنیم و کشورها می‌توانند انتخاب کنند که با ایران تجارت نکنند و درآمدهای ایران که صرف اقدامات مخرب می‌شد، کاهش می‌یابد.

خانم ناوئرت افزود: اکنون ما در حال رایزنی با متحدان و شرکای خود در سرتاسر جهان هستیم و تیم‌هایی اکنون در مرکز و شرق اروپا حضور دارند که در حال دیدار و گفت‌وگو هستند... همانطور که وزیر خارجه آمریکا، مایک پامپئو گفت، باید با هم رایزنی کنیم تا ببینیم چطور می‌توان به صورت جمعی با اقدامات مخرب ایران در اقصی نقاط جهان مقابله کرد.»

دستور جنجالی رهبر جمهوری اسلامی

یک روز بعد از دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است و بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

این اظهارات و اقدامات ایران با واکنش مقام های اسرائیل و اروپا روبرو شد.

مناشه امیر، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران را هدیه ای به نتانیاهو در حاشیه سفرش به اروپا دانست.

بنیامین نتانیاهو که در سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران به سر می برد، ضمن اعلام اینکه «از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده»، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تصمیم رهبر جمهور اسلامی گفت که اقدام ایران کمکی به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابتدای خرداد راهبرد جدید آمریکا در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهند کرد، و آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد. او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تفهیم اتهام سب النبی به یک فعال تلگرامی، شش ماه پس از بازداشت توسط سپاه

حمیدرضا امینی پس از یک دوره اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شده بود.

گزارش ها حاکی از آن است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قصد دارد یک فعال پیام رسان تلگرام را به اتهام عقیدتی «سب النبی» محاکمه کند که مجازات آن می تواند اعدام باشد.

کمپین حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه روز چهارشنبه ۱۶ خرداد گزارش داد که حمیدرضا امینی که در تلگرام با نام «آریوبرزن» فعالیت میکرد، پس از شش ماه بازداشت موقت و جابجایی بین زندان فشافویه و زندان اوین، قرار است اوایل تیرماه محاکمه شود.

بر اساس این گزارش، آقای امینی پس از بازداشت توسط سازمان اطلاعات سپاه به بند دو الف زندان اوین منتقل شد، در دوران بازجویی در سلول انفرادی نگهداری می شد و به وکیل نیز دسترسی نداشت.

در بخشی از گزارش آمده است که این تعمیرکار موبایل ۴۷ ساله «به دلیل گرداندن چند کانال و گروه تلگرامی بازداشت شد و اتهاماتی از جمله تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب، اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و سب النبی به او تفهیم شده و که قرار است چهارم تیرماه برای آن محاکمه شود.»

آقای امنیتی که دو فرزند پسر دارد در مدت بازداشت بارها در اعتراض با وضعیت خود، از جمله انتقال از اوین به زندان فشافویه، دست به اعتصاب غذا زد و به بیمارستان منتقل شد. حال قرار است حدود دو هفته دیگر به اتهام سب النبی محاکمه شود. این اتهام که به توهین به پیامبر و دختر او مربوط می شود که در صورت اثبات می‌توان حکم اعدام در پی داشته باشد.

از سوی دیگر، وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می کند در گزارشی نوشت که با درخواست آزادی مشروط علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح، سه فعال تلگرامی که از سال ۹۵ در زندان اوین محبوس هستند با دخالت وزارت اطلاعات از سوی مراجع قضایی مخالفت شد. این افراد به عنوان زندانیان عقیدتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم هستند.

دستگاه های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران به دلیل سانسور و فیلترینگ فضای مجازی و برخورد با فعالان این حوزه، بارها از سوی نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا محکوم شده اند.

دولت ایران ماه گذشته در پی یک حکم قضایی دسترسی به تلگرام را به طور کامل مسدود کرد. پیش از آن، سازمان اطلاعات سپاه، برخورد با فعالان در تلگرام را از حدود دو سال پیش آغاز کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست کمیته فرعی مجلس نمایندگان با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل یک توافق بد»

کمیته فرعی امنیت ملی، زیر مجموعه کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان سه شنبه عصر میزبان چند تحلیلگر سرشناس مسائل خاورمیانه و ایران بود.

در این نشست که با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل یک توافق بد»: پایان حضور آمریکا در توافق اتمی با ایران» برگزار شد، ریچارد گلدبرگ از بنیاد دفاع از دموکراسی ها، مایکل پریجنت از اندیشکده هادسن، مایکل روبین تحلیلگر ارشد آمریکن اینترپرایز و دیوید البرایت از موسسه مطالعات علوم و امنیت بین الملل حضور داشتند.

«محافظت از آمریکا در برابر یک توافق بد: پایان حضور آمریکا در توافق اتمی با ایران»

در ابتدای این نشست، «ران دسانتیس»، رئیس کمیته فرعی امنیت ملی با دفاع از عملکرد پرزیدنت ترامپ در قبال توافق ایران گفت: پرزیدنت ترامپ حق داشت که این توافق را بد بداند.

وی گفت: رژیم ایران با پول آزاد شده برنامه موشکی خود را توسعه داد، اقدامات مخرب خود را در منطقه افزایش داد و ما شاهد شلیک راکت به اسرائیل توسط گروه‌های نیابتی ایران هستیم.

رئیس کمیته فرعی امنیت ملی افزود: پول های ما، بر جاه طلبی ایران افزود و وجود بندهای غروب در توافق، دستیابی ایران به سلاح هسته ای را تسهیل می کند.

در این نشست، پیتر ولش عضو ارشد دموکرات نیز گفت: دلایل پرزیدنت ترامپ برای خروج درست است، اما برنامه رو به پیش چیست؟

وی افزود: گمان نمی کنم با خروج از توافق امنیت آمریکا افزایش یافته باشد، ضمن این که احتمال درگیری با ایران را افزایش داده است.

آقای ولش افزود: برجام نقص داشت، اما بازرسی و راستی آزمایی دارد و تاکنون ایران به آن پایبند بوده است

تحلیل کارشناسان

ریچارد گلدبرگ از بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این نشست درباره توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی گفت: بزرگ‌ترین نقص برجام عدم توانایی آمریکا بر اعمال تحریم‌های مورد نیاز بر اقدامات ایران بود که منجر به گسترش نفوذش در منطقه شده است. برجام دست ما را برای تحریم دوباره بسته بود.

ریچارد گلدبرگ: ایران از سیستم سویفت برای اقدامات غیرقانونی مانند تامین مالی حزب‌الله استفاده می‌کند

وی افزود: آمریکا باید بعد از برجام تقابل با ایران را از مسیرهای سیاسی، فشار اقتصادی و بازدارندگی نظامی پیش بگیرد.

در این نشست دیوید البرایت از موسسه مطالعات علوم و امنیت بین الملل نیز گفت: آرشیوی که توسط اسرائیل افشا شد، دارای اطلاعاتی بود که برخلاف ادعای ایران پیشتر ارائه نشده بود، از جمله در زمینه وجود سایت های آزمایش نظامی هسته‌ای، غنی سازی در سطح بالا و تحقیقات درباره شناسایی ملزومات مورد نیاز برنامه نظامی هسته ای.

دیوید آلبرایت: هدف ایران از افزایش ظرفیت غنی‌سازی ایجاد ترس و سر و صدا است

این تحلیلگر افزود: در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی توسط ایران نشان از نقض برجام دارد. این اطلاعات فاش شده نشان می دهد که تهران برنامه نظامی را کاملا کنار نگذاشته و نشان می‌دهد که چرا ایران همچنان اجازه بازرسی از سایت های نظامی را نمی دهد.

مایکل پریجنت پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن نیز در این نشست گفت: ایران در چارچوب برجام برای سپاه بیشتر هزینه کرد. ایران در چارچوب برجام دیگر محدودیت‌ها را دور کرد و با افزایش اقدامات نامشروع دنیا را فریب داد.

مایکل پریجنت: این نگرانی وجود دارد که ایران علیه نیروهای آمریکا در عراق دست به عملیات نظامی بزند

وی افزود: پول آزاد شده ایران قدرت مالی تهران برای حمایت مالی از گروه‌های شبه نظامی شیعه در کشورهایی مانند عراق، یمن، بحرین و سوریه را افزایش داد.

آقای پریجنت افزود: ایران توانسته بعد از برجام ۱۵۰ هزار نیرو را تحت امر مستقیم‌ خود در منطقه تدارک ببیند.

وی در بخش آخر سخنان خود درباره متحدان احتمالی ایران گفت: اگر ایران بنا داشته باشد که برنامه اتمی خود را افزایش دهد، عملا روسیه و اروپا از تهران دور خواهند شد.

مایکل روبین تحلیلگر ارشد آمریکن اینترپرایز دیگر تحلیلگر حاضر در این نشست بود. آقای روبین هشدار داد: آمریکا با خروج از برجام نباید خود را در دعوای ایران و عربستان درگیر کند. مقابله با گروه‌های افراطی شیعه و سنی باید در یک سطح ادامه یابد.

مایکل روبین: همراهی کره شمالی با آمریکا نتیجه بدی برای ایران به دنبال دارد

وی درباره نقش آمریکا در قبال اعتراضات در ایران نیز افزود: آمریکا باید از اعتراضات مردمی به ویژه از اتحادیه های کارگری حمایت کند. ایالات متحده باید از فناوری دور زدن سانسور اینترنتی در ایران حمایت کند.

پرزیدنت ترامپ با خروج از برجام، راه را برای اجرای مجدد تحریم‌هایی که در چارچوب برجام لغو شده بود عملی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا در دیدار با نتانیاهو: خواهان قطع دسترسی ایران به سلاح اتمی و حفظ برجام هستیم

ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی او در دفرت نخست وزیری بریتانیا در لندن - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در سومین بخش از سفر اروپایی خود، با هدف ترغیب کشورهای عمده اروپایی به اعمال فشار بیشتر علیه ایران، روز چهارشنبه در لندن با ترزا می نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای نتانیاهو که از ابتدا با گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور و با توافق برآمده از مذاکرات مخالف بود، پس از خروج آمریکا از توافق درصدد است قدرت‌های اروپایی را نیز ترغیب به اقدام مشابه کند.

ترزا می در این دیدار با دفاع از توافق هسته ای، از اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهایی چون سوریه، عراق و یمن و همچنین برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا پیش از انجام دیدار روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود، ترزا می در دیدار با نخست وزیر اسرائیل درباره بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته او، در عین حال، با توجه به این که بریتانیا نیز مانند فرانسه و آلمان معتقد است توافق شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران بهترین روش برای رسیدن به هدف فوق است، خانم می بار دیگر بر لزوم حفظ آن تاکید خواهد کرد.

پیشتر در روز چهارشنبه و در آستانه دیدار بنیامین نتانیاهو و ترزا می، سه وزیر بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در نامه‌ای به وزیران خارجه و دارایی ایالات متحده، خواستار معافیت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران، موفق شدند روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از این توافق خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی علیه ایران باز خواهند گشت.

دولت اسرائیل، نیز مانند دولت پرزیدنت ترامپ، معتقد است ایران از این توافق که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود در جهت تامین مالی فعالیت‌های بی ثبات کننده خود در منطقه خاور میانه استفاده می‌کند و مردم ایران سودی از آن نمی‌برند.

این در حالی است که قدرت‌های عمده اروپایی ضمن موافقت با لزوم مهار برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، معتقد هستند در مورد برنامه هسته‌ای، برجام تنها راه ممکن برای پیشگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی است.

نخست وزیر اسرائیل برای متقاعد کردن قدرت‌های اروپایی به این که برجام ایرادهای اساسی دارد و نمی‌توان به آن اعتماد کرد، راهی اروپا شده و پیش از دیدار با نخست وزیر بریتانیا، با رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان نیز دیدار کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش آمریکا به دستور خامنه‌ای برای غنی سازی اورانیوم: اهرم‌های زیادی علیه ایران داریم

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید آمریکا و جامعه جهانی اهرم‌های زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران در صورت تلاش برای از سرگیری برنامه هسته ای جنجالی دارند.

«هدر ناوئرت» سه شنبه عصر ۱۵ خرداد در جمع خبرنگاران به دستور روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی برای آمادگی از سرگیری غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داد و در پاسخ خبرنگاری گفت: ما این گزارش را دیده ایم. وزیر خارجه آمریکا تنها چند روز پیش در سخنرانی خود سیاست ما در قبال ایران را شرح داد. او در این سخنرانی شفاف گفت که ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوف کند و هرگز به دنبال بازفرآوری پلوتونیوم نباشد. ایران نباید راهی به سمت تولید سلاح هسته‌ای داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحولات ایران را رصد می‌کند و ما مطمئن هستیم که این آژانس هرگونه تخلفی را به شورای حکام و همچنین سازمان ملل گزارش می دهد.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه درباره جمع آوری دوربین‌های تأسیسات هسته‌ای «فردو» مورد سوال قرار گرفت و گفت این موضوع را نمی تواند تایید کند.

وی درباره تدابیر آمریکا برای وادار کردن ایران به خودداری از غنی سازی یا توقف برنامه موشکی گفت ما شرایط بهتری اکنون داریم... ما اهرم‌های زیادی داریم. به عنوان یک ابرقدرت و ابرقدرت اقتصادی می‌توانیم تحریم‌ اعمال کنیم و کشورها می‌توانند انتخاب کنند که با ایران تجارت نکنند و درآمدهای ایران که صرف اقدامات مخرب می‌شد، کاهش می‌یابد.

خانم ناوئرت افزود: اکنون ما در حال رایزنی با متحدان و شرکای خود در سرتاسر جهان هستیم و تیم‌هایی اکنون در مرکز و شرق اروپا حضور دارند که در حال دیدار و گفت‌وگو هستند... همانطور که وزیر خارجه آمریکا، مایک پامپئو گفت، باید با هم رایزنی کنیم تا ببینیم چطور می‌توان به صورت جمعی با اقدامات مخرب ایران در اقصی نقاط جهان مقابله کرد.»

دستور جنجالی رهبر جمهوری اسلامی

یک روز بعد از دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است و بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

این اظهارات و اقدامات ایران با واکنش مقام های اسرائیل و اروپا روبرو شد.

مناشه امیر، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران را هدیه ای به نتانیاهو در حاشیه سفرش به اروپا دانست.

بنیامین نتانیاهو که در سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران به سر می برد، ضمن اعلام اینکه «از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده»، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تصمیم رهبر جمهور اسلامی گفت که اقدام ایران کمکی به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابتدای خرداد راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد. او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بوئینگ: در پیروی از تحریم‌های آمریکا دیگر هیچ هواپیمایی به ایران نمی‌دهیم

شرکت بوئینگ روز چهارشنبه اعلام کرد، در پیروی از مقررات تحریم‌های آمریکا، هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نخواهد داد

ایران در سایه توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهانی، دو قرارداد بزرگ برای خرید هواپیماهای مسافربری با شرکت بوئینگ امضا کرده بود. با این حال، در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق اتمی با ایران، سرنوشت تحویل هواپیماها تا پیش از امروز و اعلام رسمی این شرکت، روشن نبود.

بر اساس قراردادهای امضا شده، این غول هواپیماسازی آمریکایی قرار بود ۸۰ فروند هواپیمای جت مسافری به شرکت «ایران ایر» و ۳۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ نیز به شرکت هواپیمایی «آسمان» تحویل دهد.

سخنگوی بوئینگ، تاکید کرده است تا به حال هیچ یک از هواپیمای یاد شده به ایران تحویل نشده و از آنجا که کاملا از مقررات آمریکا در این زمینه پیروی می‌کند، تا زمانی که تحریم‌ها به قوت خود باقی است، معامله را ملغی می‌داند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران، موفق شدند روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از این توافق خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی علیه ایران باز خواهند گشت.

ایران یک قرارداد بزرگ دیگر هم با ایرباس دارد که با این تصمیم پرزیدنت ترامپ، اکنون در تلاش است تا هواپیماهای آماده فروش این شرکت هواپیماسازی اروپا را تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده در چند ماه آینده خریداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست بریتانیا، فرانسه و آلمان برای معافیت اروپا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود در بروکسل - ۱۵ مه ۲۰۱۸

در ادامه اقدامات کشورهای اروپایی برای حفظ توافق جامع هسته‌ای با ایران پس از اعلام رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از آن در ماه گذشته و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در تلاش برای کسب موافقت واشنگتن با معافیت این کشورها در تجارت با تهران هستند.

این سه قدرت اروپایی همراه ایالات متحده، روسیه و چین در سال ۲۰۱۵ با ایران به یک توافق نهایی بر سر پرونده هسته‌ای آن کشور دست یافتند اما بعد از اعلام خروج ترامپ از برجام، مخالفت خود را با تصمیم پرزیدنت ترامپ ابراز کرده‌اند و خواهان ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران هستند.

سه وزیر بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در نامه‌ای مشترک که روز چهارشنبه منتشر شد، ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام، از واشنگتن خواسته‌اند شرکت‌های اروپایی که از ژانویه ۲۰۱۶ و اجرای توافق روابط تجاری با ایران برقرار کرده‌اند را از تحریم‌های ثانویه آمریکا معاف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا، برونو لو مر وزیر دارایی فرانسه و اولاف شولتس وزیر دارایی آلمان در این نامه نوشته‌اند، به عنوان متحدان نزدیک آمریکا، انتظار داریم افراد و نهادهای اروپایی مشمول تحریم‌های ثانویه فرامرزی ایالات متحده نشوند.

آنها در این نامه، که به تاریخ ۴ ژوئن خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر دارایی (خزانه داری) آمریکا نوشته شده است، همچنین گفته‌اند توقع دارند واشنگتن به تصمیم‌های سیاسی و همچنین به صداقت و حسن نیت فعالان اقتصادی در حیطه قانونی اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

این وزیران در ادامه خاطر نشان کرده‌اند که دسترسی ایران به سامانه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی «سوئیفت» نباید قطع شود.

پس از اجرای توافق، شرکت‌های بسیاری از اروپا و برخی شرکت‌های آمریکا، مانند بوئینگ، برای تجارت با ایران اقدام کردند؛ که با خروج آمریکا از توافق و بازگشت تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بود، ادامه فعالیت‌های آنها در ایران به شدت پرخطر خواهد بود.

با این حال، دولت‌های اروپایی قادر نیستند تصمیمی را در این زمینه به شرکت‌های تجاری دیکته کنند و این خود شرکت‌ها هستند که باید منافع تجارت با ایران را با ریسک مقابله با آمریکا ارزیابی کنند؛ همانطور که شرکت‌های زیادی، مانند توتال فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را در ایران متوقف می‌کنند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار ماه گذشته خود با وزیران خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بروکسل گفت، این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای محافظت از سرمایه‌گذاری های اروپایی‌ها در ایران جدی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد از توافق قدرت‌های جهانی با ایران، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام یاد می‌شود، خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین، پرزیدنت ترامپ را برای دیدار با رهبر کره شمالی ستایش کرد

رئیس جمهوری روسیه می گوید تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ برای دیدار و مذاکره با رهبر کره شمالی «شجاعانه و خردمندانه» است.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با یک رسانه چینی، گفت امیدوار هستم این دیدار که تصمیم شجاعانه و خردمندانه‌ای از طرف رئیس‌جمهور ترامپ بود… برگزار خواهد شد و همه انتظار داریم که برآیند مثبتی داشته باشد.

قرار است پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون هفته آینده در سنگاپور با هم دیدار کنند. این دیدار تاریخی بعد از ماهها تنش بین دو کشور صورت می گیرد. کره شمالی می گوید قصد دارد برنامه هسته ای خود را متوقف کند و آمریکا وعده داده در این صورت، تحریم ها علیه این کشور را بردارد.

تحسین پرزیدنت ترامپ از سوی رئیس جمهوری روسیه در حالی است که مسکو و پکن همواره حامیان کره شمالی محسوب می شوند.

دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، یکبار از سوی پرزیدنت ترامپ لغو شد اما بعد از سفر یک مقام ارشد کره شمالی به آمریکا، پرزیدنت ترامپ برگزاری آن را دوباره اعلام کرد.

روز چهارشنبه، سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، ضمن تاکید بر اهمیت تاریخی کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی نسبت به کاهش زود هنگام فشار تحریم ها علیه پیونگ یانگ هشدار دادند. آنها نیز از پرزیدنت ترامپ برای مذاکره با کره شمالی تقدیر کردند.

آمریکا از اوپک می خواهد یک میلیون بشکه در روز تولید را افزایش بدهد

بلومبرگ در گزارشی نوشت: دولت آمریکا بی سر و صدا از عربستان سعودی و بعضی دیگر تولیدکنندگان اوپک خواسته است تولید نفت خود را روزانه حدود ۱ میلیون بشکه افزایش بدهد.

این درخواست نادر پس از آن عنوان می شود که بهای بنزین در بازار آمریکا به بالاترین سطح طی بیش از سه سال گذشته رسیده و پرزیدنت ترامپ علنا در توییتر از سیاست اوپک و افزایش بهای نفت گلایه کرده است. این امر همچنین در پی تصمیم واشنگتن به اعمال دوباره تحریم ها بر صادرات نفت ایران روی داده است. دور قبل تحریم های نفتی صادرات ایران را حدود ۱ میلیون بشکه در روز، که ۱ درصد کل تولید نفت جهان است، کاهش داده بود.

قانونگذاران آمریکایی معمولا هنگام بالا رفتن بهای نفت از اوپک انتقاد می کنند و دولت های آمریکا گاه آن سازمان را به تولید بیشتر تشویق کرده اند، اما این که واشنگتن خواهان افزایش مقدار مشخصی نفت بشود غیر معمول است. روشن نیست این درخواست چگونه انتقال داده شده است.

افزایش تولید در جلسه بعضی از وزیران نفت کشورهای عربی در آخر هفته گذشته در کویت عنوان شد. در بیانیه ای که پس از این گفتگو انتشار یافت تعهد شده است که از جریان ثابت نفت اطمینان حاصل شده و در اسرع وقت به تقاضای فزاینده پاسخ داده شود تا کاستی ها در دیگر نقاط جهان جبران شود.

ماه گذشته، عربستان سعودی و روسیه یک افزایش تدریجی تولید را پیشنهاد کردند، هر چند دیگر اعضای اوپک هنوز موافقت خود را اعلام نکرده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فاکس نیوز: دولت اوباما مجوز داد که جمهوری اسلامی در بانک عمانی ریال را به یورو تبدیل کند

ریچارد ادسون در گزارشی در فاکس نیوز با عنوان «دولت اوباما ظاهرا به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا را داده بود» می نویسد بنا بر گزارش کمیته فرعی تحقیقات مجلس سنای ایالات متحده وزارت دارایی دولت اوباما در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶ مجوز مشخصی برای بانک مسقط در عمان صادر کرد که اجازه می داد ریال ایران از طریق نهادهای مالی آمریکا به یورو تبدیل شود.

با وجود صدور این مجوز برای تبدیل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مقام های دولت اوباما در گزارش هایی زیر سوگند در برابر کنگره اصرار داشتند که به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا داده نخواهد شد. در نهایت هیچ بانکی حاضر به انجام این مبادله برای ایران نشد.

جمهوریخواهان از زمان توافق هسته ای دولت اوباما با ایران، از او انتقاد داشته اند.

دست کم دو قانونگذار جمهوریخواه آمریکا در این رابطه واکنش نشان دادند.

سناتور مارکو روبیو از دولت باراک اوباما، که امکان دسترسی جمهوری اسلامی ایران به نظام مالی آمریکا را داد، انتقاد کرده است.

سناتور روبیو در توئیتی گفت دولت اوباما کنگره و مردم آمریکا را در این مورد گمراه کرد.

همچنین، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در بیانیه ای گفت عمل دولت اوباما خطرناک و فرای تعهدات آمریکا بود.

دونالد ترامپ در زمان نامزدی انتخابات بارها از پولی که دولت وقت آمریکا در زمان اجرای توافق هسته ای به جمهوری اسلامی ایران داد، انتقاد کرد و بارها بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به این موضوع اشاره کرد.

دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی ایران از پول دریافتی برای حمایت از گروه های تروریستی و فعالیت های بی ثبات کننده در خاورمیانه استفاده کرده است.

مشاوران اوباما با دفاع از اقدام دولت وقت می گویند این پول بخشی از بدهی و بهره پول متعلق به ایران بود.

گزارش کمیته فرعی سنای آمریکا می گوید البته با وجود فراهم آوردن زمینه و اطمینان خاطر دادن مقامهای خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا، در نهایت هیچ بانک آمریکا حاضر نشد از فرصت استفاده کند.

گزارش می گوید که در دورانی که دولت اوباما سرگرم تسهیل تبدیل ریال ایران به دلار آمریکا بود، مقامات دولتی به کنگره مکرراً اطمینان خاطر دادند که تهران کماکان به نظام مالی آمریکا دسترسی ندارد.

سناتور روبیو در توئیت خود نوشته است حال که پرزیدنت ترامپ از توافق خارج شده و تحریمها بتدریج بجای خود بازمی گردند، احتمال اینکه بانکها و شرکتها خارجی با ایران تجارت کنند، بسیار کمتر از گذشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض دیده بان حقوق بشر و شیرین عبادی به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه

رهبر جمهوری اسلامی و مسئولان قوه قضائیه

در ادامه اعتراض ها به انتشار فهرست بیست نفره از وکلای مورد تایید قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی، سازمان دیده بان حقوق بشر این اقدام دستگاه قضایی را نقض حقوق بازداشت شدگان دانست.

دیده بان حقوق بشر روز ۱۵ خرداد با انتشار گزارشی اعلام کرد که قوانین بین المللی حق انتخاب وکیل در هر مرحله ای را برای متهمین تضمین کرده است و اعلام این فهرست از سوی نهاد قضایی جمهوری اسلامی ایران آخرین نمونه از نقض حقوق بازداشت شدگان از سوی این نهاد است.

دیده بان حقوق بشر همچنین نوشت که جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم موارد متعددی از نقض حقوق بشر همچون شکنجه، استفاده از اعترافات تحت شکنجه در رسیدگی به پرونده ها و مرگ زندانیان سیاسی از جمله دکتر کاووس سیدامامی را در پرونده خود داشته است.

این نهاد حقوق بشری نبود حتی یک زن یا یکی از وکلای مدافع حقوق بشر در این لیست بیست نفره را که از میان بیست هزار وکیل مقیم تهران انتخاب شده اند را مورد اتنقاد قرار داده است.

اعتراض شیرین عبادی

از سوی دیگر، شیرین عبادی وکیل و برنده جایزه صلح نوبل نیز گفت که انتخاب بیست وکیل از بین بیش از شصت هزار وکیل در ایران برای وکالت پرونده‌های امنیتی و سیاسی به معنای حمله نهایی برای از بین رفتن کامل استقلال قوه قضائیه، کانون وکلا و از بین رفتن کامل حق دفاع در ایران است.

خانم عبادی به کمپین حقوق بشر ایران گفته است که این مساله هم مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی است و هم با حقوق بشر جهانی در تضاد است. شیرین عبادی در ادامه افزوده است این حرکت نشان‌ از احتمال دستگیری و حمله گسترده ماموران امنیتی برای ایجاد جو ارعاب در آینده نزدیک ایران دارد.

باتوجه به شرایط سیاسی، پیش‌بینی می‌شود که میزان اعتراضات خیابانی بیش از پیش گسترش یابد و از این رو حکومت خود را آماده سرکوب مخالفان کرده و در اولین گام با اجرایی کردن این تبصره آنها را از داشتن وکیل محروم کرده است.

همزمان با انتقادها به انتشار یک فهرست ۲۰ نفره به عنوان وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه و مجاز به وکالت در پرونده‌های امنیتی، حضور برخی از چهره های قضایی که سابقه صدور احکام اعدام و خشن داشته اند، در این فهرست نیز مورد اعتراض قرار گرفته است.

کاربران شبکه های اجتماعی و تعدادی از فعالان حقوق بشر با اشاره به تعدادی از نام‌های حاضر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه، حضور این افراد را محکوم کردند.

این افراد از جمله قضات و مقام‌های قضایی هستند که پس از بازنشستگی، وکالت می‌کنند.

اعتراض‌ها به حضور «حسن تردست» قاضی صادر کننده صدها حکم قصاص، «عبدالرضا محبتی» معاون مرتضوی دادستان تهران و نماینده دادستان در دادگاه متهمان سال ۸۸، «رضا جعفری» سرپرست دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای و تحریم شده به دلیل نقض حقوق بشر، و «مجتبی پناهی» رئیس کانون بسیج حقوقدانان بوده است.

حسن تردست به صدور حکم اعدام برای «ریحانه جباری» معروف است. دختری که به جرم قتل دوست پسر ۴۷ ساله اش در ۱۹ سالگی، به رغم اشکالات پرونده از جمله بحث دفاع مشروع، اعدام شد.

رضا جعفری به بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی در زمان سرپرستی دادسرا و تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر شناخته می‌شود، عبدالرضا محبتی نیز کیفرخواست دادستانی علیه چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۸۸ را در دادگاه قرائت کرده است.

در روزهای اخیر تعدادی از وکلای دادگستری به معرفی تعداد محدودی از وکلای مورد تایید برای دفاع از متهمان امنیتی و سیاسی اعتراض کردند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که با ارائه فهرست ۲۰ نفره وکلای مورد تایید قوه قضاییه، حق دفاعی را که تا کنون متهمان سیاسی و امنیتی به طور نیم بند از آن برخوردار بودند، از بین می‌رود و اجرای این تبصره به معنای خداحافظی با نهاد وکالت در ایران است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد.

محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقدیر سناتورهای آمریکایی از پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد مذاکره با کره شمالی

سناتورهای آمریکائی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، ضمن تاکید بر اهمیت تاریخی کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی نسبت به کاهش زود هنگام فشار تحریم ها علیه پیونگ یانگ هشدار دادند.

سناتور دموکرات بن کاردین و سناتور جمهوریخواه جیمز ریش از کمیته روابط خارجی سنا از اینکه آمریکا و کره شمالی دیپلماسی را به عنوان گزینه برتر انتخاب کرده اند، قدردانی کردند.

از سوی دیگر، سناتور دموکرات تیم کین نیز که عضو همین کمیته است، می گوید دستآورد نشست سران آمریکا و کره شمالی را مانند هر قرارداد بین المللی دیگری باید برای تائید به کنگره آمریکا تسلیم شود.

با وجودیکه اولین نشست سران آمریکا و کره شمالی سه شنبه هفته آینده در سنگاپور برگزار می شود، برخی از سناتورهای آمریکائی معتقدند که فشار حداکثری به پیونگ یانگ همچنان باید ادامه یابد.

کوری گاردنر، سناتور جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا گفت: تحریم ها علیه کره شمالی نباید کاهش یابد، مگر آنکه کره شمالی اقدامات قابل بازرسی و غیرقابل برگشت در مورد از کار انداختن تمام انواع تسلیحات کشتار جمعی و ابزارهای انتقال آن را انجام داده باشد.

همچنین، «اد مارکی» سناتور دموکرات، کمیته روابط خارجی سنا گفت: کره شمالی باید درک کند که حتی اگر چین هم از فشار تحریم های علیه کره شمالی کم کند، کنگره آمریکا آماده است تا تحریم های بیشتری علیه پیونگ یانگ تنظیم کند زیرا انتظار می رود که بدون فشار کافی از این طریق، کره شمالی از خلع سلاح اتمی خودداری کند.

قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبران آمریکا و کره شمالی روز سه شنبه ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار کنند. این دیدار یکبار از سوی پرزیدنت ترامپ لغو شد اما بعد از سفر یک مقام ارشد کره شمالی به آمریکا، پرزیدنت ترامپ برگزاری آن را دوباره اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وخیم شدن وضعیت جسمی یک زندانی سیاسی کرد بعد از ۱۱ سال زندان

زینب جلالیان از سال ۸۶ زندانی است.

وضعیت عمومی زینب جلالیان زندانی سیاسی کرد در زندان خوی به دلیل مخالفت مسئولین زندان با معالجه پزشکی وی، بدتر شده است.

به گزارش کانون حقوق بشری «نه به زندان نه به اعدام»، زینب جلالیان از بیماری ناخنک چشم، تب برفکی و عفونت شدید رنج می‌برد و تاکنون با معالجه پزشکی وی در خارج از زندان مخالفت شده است.

او در زندان نیز از دسترسی به پزشک و معالجات محروم مانده است.

در شهریورماه سال ٩٦، سازمان عفو بین‌الملل عدم دسترسی زینب جلالیان به مراقبت‌های پزشکی را مصداق شکنجه دانست.

زینب جلالیان که یازدهمین سال حبس خود را در زندان خوی می‌گذراند، اهل شهرستان ماکو است و در اسفندماه سال ٨٦ و در شهر کرمانشاه بازداشت شد.

دستگاه قضایی ایران او را به اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کرد ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل: رهبر ایران دچار هراس شده است

گزارشی از اوزی باروخ در وبسایت خبرگزاری «آروتز شوا»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، می گوید نگران تهدید ایران به از سر گرفتن سریع غنی سازی اورانیوم و خروج از توافق هسته ای (برجام) نیست.

لیبرمن در کنفرانسی در اسرائیل گفت: «دستور خامنه ای در مورد غنی سازی اورانیوم نشانه ای از اضطراب و هراس جدی در رهبری ایران است. ایران مشکل اسرائیل نیست، بلکه مشکلی منطقه ای و جهانی است و همین طور باید به آن نگاه کرد و مهم است که از هر فرصتی برای صحبت از آن بهره برد و با جامعه بین المللی مساله را در میان گذاشت.»

وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد: «ایرانی ها می دانند که هر اقدام افراطی شان به خروج اروپا از توافق منجر خواهد شد و از این امر ترس دارند.»

آویگدور لیبرمن در پاسخ به پرسشی درباره موافقت اسرائیل با حضور نیروهای ایران در فاصله ای دور از مرز اسرائیل با سوریه گفت: «ما هر گونه حضور ایران در سوریه را نخواهیم پذیرفت. آن ها موشک هایی با برد صدها کیلومتر دارند و فرقی نمی کند آن را از کجای سوریه شلیک کنند.»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، گفت گزینه نظامی علیه ایران از دستور کار حذف نشده است: «تمام گزینه ها در ارتباط با ایران بر روی میز است.»

یک سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم ایران مبنی بر آغاز افزایش ظرفیت تولید هگزافلوراید اورانیوم (UF6) از روز سه شنبه اعلام می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: «اقدامات فریبنده مالی ایران»؛ گزارش معاون خزانه داری آمریکا

مارک دوبویتز مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و ریچارد‌گلدبرگ پژوهشگر این اندیشکده و همچنین الیزابت روزنبرگ از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «اقدامات فریبنده مالی ایران» بود. در این نشست، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم مهمترین اقدامات اخیر خزانه داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد.

در ابتدای این نشست، سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم سخنران مدعو بود.

او در اشاره به اقدامات این وزارتخانه علیه جمهوری اسلامی گفت: همانطور که ارزش ریال در حال سقوط آزاد است، نیروی قدس سراسیمه به دنبال ارزهای خارجی برای تامین مالی نیروهای نیابتی خود در منطقه بوده و بانک مرکزی ایران نیز به آن کمک کرده است.

وی افزود: ما برای مقابله با این فریبکاری‌ها با همکاری شرکای‌مان در امارات شبکه تبادل ارزی نیروی قدس را شناسایی و منهدم کردیم و به سایر کشورها می‌گوئیم در کار با بانک مرکزی ایران فریب نخورید.

این مقام خزانه داری آمریکا تاکید کرد: به عنوان بخشی از استراتژی پرزیدنت، ما فشار مالی بی‌سابقه‌ای بر رژیم ایران وارد می‌کنیم و توان بالای اقتصادی ما انتخابی روشن را در برابر رژیم قرار می‌دهد: از حمایت غیرقابل قبول خود از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای و نقض حقوق بشر دست بر دارید، یا با مصیبت اقتصادی مواجه شوید.

تحلیل کارشناسان

«مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و «ریچارد‌ گلدبرگ» پژوهشگر این اندیشکده و همچنین «الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

«ریچارد‌ گلدبرگ» در این نشست گفت: آمریکا و جهان با رژیمی مواجه است که نه تنها مساله نگران کننده دارد، بلکه با اقدامات نامشروع و غیر قانونی، برای انجام اقدامات بر هم زننده پول فراهم می‌کند.

وی افزود: بنابراین باید دسترسی ایران به سوئیفت کاملا قطع شود؛ اگر چه اجرای آن با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود؛ چه از سوی خود سوئیفت به خاطر از دست دادن مشتری شان و چه از سوی کشورهای اروپایی.

«الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست گفت: برای اجرای کامل قطع ارتباط ایران با سوئیفت، همکاری اتحادیه اروپایی خیلی مهم و حیاتی است. البته ما شاهد همکاری آنها پیش از برجام بودیم.

وی افزود: به نظرم بنیادهای مالی و بانک‌های بزرگ اروپایی برای عدم گرفتاری در نقض قوانین تحریم آمریکا همراهی خواهند‌ کرد. در این صورت بانک‌های ایرانی به دنبال راههای دیگر برای دور زدن این تحریم خواهند رفت.

اما «مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها درباره واکنش جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران رژیمی است که برای انجام اهدافش به اقدامات مجرمانه دست می زند بنابراین وزارت خزانه داری امریکا روش‌های مقابله با این اقدامات را افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اسرائیل به دستور خامنه‌ای برای افزایش غنی سازی؛ ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل شود

بعد از توئیت رهبر جمهوری اسلامی و دستور به آماده سازی غنی سازی، مقام های اسرائیل واکنش نشان دادند.

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، مقام‌های سازمان انرژی اتمی از آغاز مقدمات این کار خبر داده‌اند، همزمان، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.

آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

کتز توضیح داد که پیام چنین موضع گیری متحدی می تواند این باشد که اگر ایران به سمت تولید بمب اتمی پیش برود، ائتلاف نظامی علیه این کشور شکل خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG