لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۰۶

سرخط خبرها

نشست کمیته فرعی مجلس نمایندگان با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل یک توافق بد»

کمیته فرعی امنیت ملی، زیر مجموعه کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان سه شنبه عصر میزبان چند تحلیلگر سرشناس مسائل خاورمیانه و ایران بود.

در این نشست که با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل یک توافق بد»: پایان حضور آمریکا در توافق اتمی با ایران» برگزار شد، ریچارد گلدبرگ از بنیاد دفاع از دموکراسی ها، مایکل پریجنت از اندیشکده هادسن، مایکل روبین تحلیلگر ارشد آمریکن اینترپرایز و دیوید البرایت از موسسه مطالعات علوم و امنیت بین الملل حضور داشتند.

«محافظت از آمریکا در برابر یک توافق بد: پایان حضور آمریکا در توافق اتمی با ایران»

در ابتدای این نشست، «ران دسانتیس»، رئیس کمیته فرعی امنیت ملی با دفاع از عملکرد پرزیدنت ترامپ در قبال توافق ایران گفت: پرزیدنت ترامپ حق داشت که این توافق را بد بداند.

وی گفت: رژیم ایران با پول آزاد شده برنامه موشکی خود را توسعه داد، اقدامات مخرب خود را در منطقه افزایش داد و ما شاهد شلیک راکت به اسرائیل توسط گروه‌های نیابتی ایران هستیم.

رئیس کمیته فرعی امنیت ملی افزود: پول های ما، بر جاه طلبی ایران افزود و وجود بندهای غروب در توافق، دستیابی ایران به سلاح هسته ای را تسهیل می کند.

در این نشست، پیتر ولش عضو ارشد دموکرات نیز گفت: دلایل پرزیدنت ترامپ برای خروج درست است، اما برنامه رو به پیش چیست؟

وی افزود: گمان نمی کنم با خروج از توافق امنیت آمریکا افزایش یافته باشد، ضمن این که احتمال درگیری با ایران را افزایش داده است.

آقای ولش افزود: برجام نقص داشت، اما بازرسی و راستی آزمایی دارد و تاکنون ایران به آن پایبند بوده است

تحلیل کارشناسان

ریچارد گلدبرگ از بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این نشست درباره توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی گفت: بزرگ‌ترین نقص برجام عدم توانایی آمریکا بر اعمال تحریم‌های مورد نیاز بر اقدامات ایران بود که منجر به گسترش نفوذش در منطقه شده است. برجام دست ما را برای تحریم دوباره بسته بود.

ریچارد گلدبرگ: ایران از سیستم سویفت برای اقدامات غیرقانونی مانند تامین مالی حزب‌الله استفاده می‌کند

وی افزود: آمریکا باید بعد از برجام تقابل با ایران را از مسیرهای سیاسی، فشار اقتصادی و بازدارندگی نظامی پیش بگیرد.

در این نشست دیوید البرایت از موسسه مطالعات علوم و امنیت بین الملل نیز گفت: آرشیوی که توسط اسرائیل افشا شد، دارای اطلاعاتی بود که برخلاف ادعای ایران پیشتر ارائه نشده بود، از جمله در زمینه وجود سایت های آزمایش نظامی هسته‌ای، غنی سازی در سطح بالا و تحقیقات درباره شناسایی ملزومات مورد نیاز برنامه نظامی هسته ای.

دیوید آلبرایت: هدف ایران از افزایش ظرفیت غنی‌سازی ایجاد ترس و سر و صدا است

این تحلیلگر افزود: در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی توسط ایران نشان از نقض برجام دارد. این اطلاعات فاش شده نشان می دهد که تهران برنامه نظامی را کاملا کنار نگذاشته و نشان می‌دهد که چرا ایران همچنان اجازه بازرسی از سایت های نظامی را نمی دهد.

مایکل پریجنت پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن نیز در این نشست گفت: ایران در چارچوب برجام برای سپاه بیشتر هزینه کرد. ایران در چارچوب برجام دیگر محدودیت‌ها را دور کرد و با افزایش اقدامات نامشروع دنیا را فریب داد.

مایکل پریجنت: این نگرانی وجود دارد که ایران علیه نیروهای آمریکا در عراق دست به عملیات نظامی بزند

وی افزود: پول آزاد شده ایران قدرت مالی تهران برای حمایت مالی از گروه‌های شبه نظامی شیعه در کشورهایی مانند عراق، یمن، بحرین و سوریه را افزایش داد.

آقای پریجنت افزود: ایران توانسته بعد از برجام ۱۵۰ هزار نیرو را تحت امر مستقیم‌ خود در منطقه تدارک ببیند.

وی در بخش آخر سخنان خود درباره متحدان احتمالی ایران گفت: اگر ایران بنا داشته باشد که برنامه اتمی خود را افزایش دهد، عملا روسیه و اروپا از تهران دور خواهند شد.

مایکل روبین تحلیلگر ارشد آمریکن اینترپرایز دیگر تحلیلگر حاضر در این نشست بود. آقای روبین هشدار داد: آمریکا با خروج از برجام نباید خود را در دعوای ایران و عربستان درگیر کند. مقابله با گروه‌های افراطی شیعه و سنی باید در یک سطح ادامه یابد.

مایکل روبین: همراهی کره شمالی با آمریکا نتیجه بدی برای ایران به دنبال دارد

وی درباره نقش آمریکا در قبال اعتراضات در ایران نیز افزود: آمریکا باید از اعتراضات مردمی به ویژه از اتحادیه های کارگری حمایت کند. ایالات متحده باید از فناوری دور زدن سانسور اینترنتی در ایران حمایت کند.

پرزیدنت ترامپ با خروج از برجام، راه را برای اجرای مجدد تحریم‌هایی که در چارچوب برجام لغو شده بود عملی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا در دیدار با نتانیاهو: خواهان قطع دسترسی ایران به سلاح اتمی و حفظ برجام هستیم

ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی او در دفرت نخست وزیری بریتانیا در لندن - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در سومین بخش از سفر اروپایی خود، با هدف ترغیب کشورهای عمده اروپایی به اعمال فشار بیشتر علیه ایران، روز چهارشنبه در لندن با ترزا می نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای نتانیاهو که از ابتدا با گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور و با توافق برآمده از مذاکرات مخالف بود، پس از خروج آمریکا از توافق درصدد است قدرت‌های اروپایی را نیز ترغیب به اقدام مشابه کند.

ترزا می در این دیدار با دفاع از توافق هسته ای، از اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهایی چون سوریه، عراق و یمن و همچنین برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا پیش از انجام دیدار روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود، ترزا می در دیدار با نخست وزیر اسرائیل درباره بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته او، در عین حال، با توجه به این که بریتانیا نیز مانند فرانسه و آلمان معتقد است توافق شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران بهترین روش برای رسیدن به هدف فوق است، خانم می بار دیگر بر لزوم حفظ آن تاکید خواهد کرد.

پیشتر در روز چهارشنبه و در آستانه دیدار بنیامین نتانیاهو و ترزا می، سه وزیر بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در نامه‌ای به وزیران خارجه و دارایی ایالات متحده، خواستار معافیت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران، موفق شدند روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از این توافق خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی علیه ایران باز خواهند گشت.

دولت اسرائیل، نیز مانند دولت پرزیدنت ترامپ، معتقد است ایران از این توافق که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود در جهت تامین مالی فعالیت‌های بی ثبات کننده خود در منطقه خاور میانه استفاده می‌کند و مردم ایران سودی از آن نمی‌برند.

این در حالی است که قدرت‌های عمده اروپایی ضمن موافقت با لزوم مهار برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، معتقد هستند در مورد برنامه هسته‌ای، برجام تنها راه ممکن برای پیشگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی است.

نخست وزیر اسرائیل برای متقاعد کردن قدرت‌های اروپایی به این که برجام ایرادهای اساسی دارد و نمی‌توان به آن اعتماد کرد، راهی اروپا شده و پیش از دیدار با نخست وزیر بریتانیا، با رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان نیز دیدار کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش آمریکا به دستور خامنه‌ای برای غنی سازی اورانیوم: اهرم‌های زیادی علیه ایران داریم

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید آمریکا و جامعه جهانی اهرم‌های زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران در صورت تلاش برای از سرگیری برنامه هسته ای جنجالی دارند.

«هدر ناوئرت» سه شنبه عصر ۱۵ خرداد در جمع خبرنگاران به دستور روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی برای آمادگی از سرگیری غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داد و در پاسخ خبرنگاری گفت: ما این گزارش را دیده ایم. وزیر خارجه آمریکا تنها چند روز پیش در سخنرانی خود سیاست ما در قبال ایران را شرح داد. او در این سخنرانی شفاف گفت که ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوف کند و هرگز به دنبال بازفرآوری پلوتونیوم نباشد. ایران نباید راهی به سمت تولید سلاح هسته‌ای داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحولات ایران را رصد می‌کند و ما مطمئن هستیم که این آژانس هرگونه تخلفی را به شورای حکام و همچنین سازمان ملل گزارش می دهد.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه درباره جمع آوری دوربین‌های تأسیسات هسته‌ای «فردو» مورد سوال قرار گرفت و گفت این موضوع را نمی تواند تایید کند.

وی درباره تدابیر آمریکا برای وادار کردن ایران به خودداری از غنی سازی یا توقف برنامه موشکی گفت ما شرایط بهتری اکنون داریم... ما اهرم‌های زیادی داریم. به عنوان یک ابرقدرت و ابرقدرت اقتصادی می‌توانیم تحریم‌ اعمال کنیم و کشورها می‌توانند انتخاب کنند که با ایران تجارت نکنند و درآمدهای ایران که صرف اقدامات مخرب می‌شد، کاهش می‌یابد.

خانم ناوئرت افزود: اکنون ما در حال رایزنی با متحدان و شرکای خود در سرتاسر جهان هستیم و تیم‌هایی اکنون در مرکز و شرق اروپا حضور دارند که در حال دیدار و گفت‌وگو هستند... همانطور که وزیر خارجه آمریکا، مایک پامپئو گفت، باید با هم رایزنی کنیم تا ببینیم چطور می‌توان به صورت جمعی با اقدامات مخرب ایران در اقصی نقاط جهان مقابله کرد.»

دستور جنجالی رهبر جمهوری اسلامی

یک روز بعد از دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است و بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

این اظهارات و اقدامات ایران با واکنش مقام های اسرائیل و اروپا روبرو شد.

مناشه امیر، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران را هدیه ای به نتانیاهو در حاشیه سفرش به اروپا دانست.

بنیامین نتانیاهو که در سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران به سر می برد، ضمن اعلام اینکه «از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده»، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تصمیم رهبر جمهور اسلامی گفت که اقدام ایران کمکی به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابتدای خرداد راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد. او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بوئینگ: در پیروی از تحریم‌های آمریکا دیگر هیچ هواپیمایی به ایران نمی‌دهیم

شرکت بوئینگ روز چهارشنبه اعلام کرد، در پیروی از مقررات تحریم‌های آمریکا، هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نخواهد داد

ایران در سایه توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهانی، دو قرارداد بزرگ برای خرید هواپیماهای مسافربری با شرکت بوئینگ امضا کرده بود. با این حال، در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق اتمی با ایران، سرنوشت تحویل هواپیماها تا پیش از امروز و اعلام رسمی این شرکت، روشن نبود.

بر اساس قراردادهای امضا شده، این غول هواپیماسازی آمریکایی قرار بود ۸۰ فروند هواپیمای جت مسافری به شرکت «ایران ایر» و ۳۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ نیز به شرکت هواپیمایی «آسمان» تحویل دهد.

سخنگوی بوئینگ، تاکید کرده است تا به حال هیچ یک از هواپیمای یاد شده به ایران تحویل نشده و از آنجا که کاملا از مقررات آمریکا در این زمینه پیروی می‌کند، تا زمانی که تحریم‌ها به قوت خود باقی است، معامله را ملغی می‌داند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران، موفق شدند روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از این توافق خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی علیه ایران باز خواهند گشت.

ایران یک قرارداد بزرگ دیگر هم با ایرباس دارد که با این تصمیم پرزیدنت ترامپ، اکنون در تلاش است تا هواپیماهای آماده فروش این شرکت هواپیماسازی اروپا را تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده در چند ماه آینده خریداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست بریتانیا، فرانسه و آلمان برای معافیت اروپا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود در بروکسل - ۱۵ مه ۲۰۱۸

در ادامه اقدامات کشورهای اروپایی برای حفظ توافق جامع هسته‌ای با ایران پس از اعلام رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از آن در ماه گذشته و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در تلاش برای کسب موافقت واشنگتن با معافیت این کشورها در تجارت با تهران هستند.

این سه قدرت اروپایی همراه ایالات متحده، روسیه و چین در سال ۲۰۱۵ با ایران به یک توافق نهایی بر سر پرونده هسته‌ای آن کشور دست یافتند اما بعد از اعلام خروج ترامپ از برجام، مخالفت خود را با تصمیم پرزیدنت ترامپ ابراز کرده‌اند و خواهان ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران هستند.

سه وزیر بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در نامه‌ای مشترک که روز چهارشنبه منتشر شد، ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام، از واشنگتن خواسته‌اند شرکت‌های اروپایی که از ژانویه ۲۰۱۶ و اجرای توافق روابط تجاری با ایران برقرار کرده‌اند را از تحریم‌های ثانویه آمریکا معاف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا، برونو لو مر وزیر دارایی فرانسه و اولاف شولتس وزیر دارایی آلمان در این نامه نوشته‌اند، به عنوان متحدان نزدیک آمریکا، انتظار داریم افراد و نهادهای اروپایی مشمول تحریم‌های ثانویه فرامرزی ایالات متحده نشوند.

آنها در این نامه، که به تاریخ ۴ ژوئن خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر دارایی (خزانه داری) آمریکا نوشته شده است، همچنین گفته‌اند توقع دارند واشنگتن به تصمیم‌های سیاسی و همچنین به صداقت و حسن نیت فعالان اقتصادی در حیطه قانونی اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

این وزیران در ادامه خاطر نشان کرده‌اند که دسترسی ایران به سامانه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی «سوئیفت» نباید قطع شود.

پس از اجرای توافق، شرکت‌های بسیاری از اروپا و برخی شرکت‌های آمریکا، مانند بوئینگ، برای تجارت با ایران اقدام کردند؛ که با خروج آمریکا از توافق و بازگشت تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بود، ادامه فعالیت‌های آنها در ایران به شدت پرخطر خواهد بود.

با این حال، دولت‌های اروپایی قادر نیستند تصمیمی را در این زمینه به شرکت‌های تجاری دیکته کنند و این خود شرکت‌ها هستند که باید منافع تجارت با ایران را با ریسک مقابله با آمریکا ارزیابی کنند؛ همانطور که شرکت‌های زیادی، مانند توتال فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را در ایران متوقف می‌کنند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار ماه گذشته خود با وزیران خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بروکسل گفت، این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای محافظت از سرمایه‌گذاری های اروپایی‌ها در ایران جدی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد از توافق قدرت‌های جهانی با ایران، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام یاد می‌شود، خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین، پرزیدنت ترامپ را برای دیدار با رهبر کره شمالی ستایش کرد

رئیس جمهوری روسیه می گوید تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ برای دیدار و مذاکره با رهبر کره شمالی «شجاعانه و خردمندانه» است.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با یک رسانه چینی، گفت امیدوار هستم این دیدار که تصمیم شجاعانه و خردمندانه‌ای از طرف رئیس‌جمهور ترامپ بود… برگزار خواهد شد و همه انتظار داریم که برآیند مثبتی داشته باشد.

قرار است پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون هفته آینده در سنگاپور با هم دیدار کنند. این دیدار تاریخی بعد از ماهها تنش بین دو کشور صورت می گیرد. کره شمالی می گوید قصد دارد برنامه هسته ای خود را متوقف کند و آمریکا وعده داده در این صورت، تحریم ها علیه این کشور را بردارد.

تحسین پرزیدنت ترامپ از سوی رئیس جمهوری روسیه در حالی است که مسکو و پکن همواره حامیان کره شمالی محسوب می شوند.

دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، یکبار از سوی پرزیدنت ترامپ لغو شد اما بعد از سفر یک مقام ارشد کره شمالی به آمریکا، پرزیدنت ترامپ برگزاری آن را دوباره اعلام کرد.

روز چهارشنبه، سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، ضمن تاکید بر اهمیت تاریخی کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی نسبت به کاهش زود هنگام فشار تحریم ها علیه پیونگ یانگ هشدار دادند. آنها نیز از پرزیدنت ترامپ برای مذاکره با کره شمالی تقدیر کردند.

آمریکا از اوپک می خواهد یک میلیون بشکه در روز تولید را افزایش بدهد

بلومبرگ در گزارشی نوشت: دولت آمریکا بی سر و صدا از عربستان سعودی و بعضی دیگر تولیدکنندگان اوپک خواسته است تولید نفت خود را روزانه حدود ۱ میلیون بشکه افزایش بدهد.

این درخواست نادر پس از آن عنوان می شود که بهای بنزین در بازار آمریکا به بالاترین سطح طی بیش از سه سال گذشته رسیده و پرزیدنت ترامپ علنا در توییتر از سیاست اوپک و افزایش بهای نفت گلایه کرده است. این امر همچنین در پی تصمیم واشنگتن به اعمال دوباره تحریم ها بر صادرات نفت ایران روی داده است. دور قبل تحریم های نفتی صادرات ایران را حدود ۱ میلیون بشکه در روز، که ۱ درصد کل تولید نفت جهان است، کاهش داده بود.

قانونگذاران آمریکایی معمولا هنگام بالا رفتن بهای نفت از اوپک انتقاد می کنند و دولت های آمریکا گاه آن سازمان را به تولید بیشتر تشویق کرده اند، اما این که واشنگتن خواهان افزایش مقدار مشخصی نفت بشود غیر معمول است. روشن نیست این درخواست چگونه انتقال داده شده است.

افزایش تولید در جلسه بعضی از وزیران نفت کشورهای عربی در آخر هفته گذشته در کویت عنوان شد. در بیانیه ای که پس از این گفتگو انتشار یافت تعهد شده است که از جریان ثابت نفت اطمینان حاصل شده و در اسرع وقت به تقاضای فزاینده پاسخ داده شود تا کاستی ها در دیگر نقاط جهان جبران شود.

ماه گذشته، عربستان سعودی و روسیه یک افزایش تدریجی تولید را پیشنهاد کردند، هر چند دیگر اعضای اوپک هنوز موافقت خود را اعلام نکرده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فاکس نیوز: دولت اوباما مجوز داد که جمهوری اسلامی در بانک عمانی ریال را به یورو تبدیل کند

ریچارد ادسون در گزارشی در فاکس نیوز با عنوان «دولت اوباما ظاهرا به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا را داده بود» می نویسد بنا بر گزارش کمیته فرعی تحقیقات مجلس سنای ایالات متحده وزارت دارایی دولت اوباما در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶ مجوز مشخصی برای بانک مسقط در عمان صادر کرد که اجازه می داد ریال ایران از طریق نهادهای مالی آمریکا به یورو تبدیل شود.

با وجود صدور این مجوز برای تبدیل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مقام های دولت اوباما در گزارش هایی زیر سوگند در برابر کنگره اصرار داشتند که به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا داده نخواهد شد. در نهایت هیچ بانکی حاضر به انجام این مبادله برای ایران نشد.

جمهوریخواهان از زمان توافق هسته ای دولت اوباما با ایران، از او انتقاد داشته اند.

دست کم دو قانونگذار جمهوریخواه آمریکا در این رابطه واکنش نشان دادند.

سناتور مارکو روبیو از دولت باراک اوباما، که امکان دسترسی جمهوری اسلامی ایران به نظام مالی آمریکا را داد، انتقاد کرده است.

سناتور روبیو در توئیتی گفت دولت اوباما کنگره و مردم آمریکا را در این مورد گمراه کرد.

همچنین، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در بیانیه ای گفت عمل دولت اوباما خطرناک و فرای تعهدات آمریکا بود.

دونالد ترامپ در زمان نامزدی انتخابات بارها از پولی که دولت وقت آمریکا در زمان اجرای توافق هسته ای به جمهوری اسلامی ایران داد، انتقاد کرد و بارها بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به این موضوع اشاره کرد.

دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی ایران از پول دریافتی برای حمایت از گروه های تروریستی و فعالیت های بی ثبات کننده در خاورمیانه استفاده کرده است.

مشاوران اوباما با دفاع از اقدام دولت وقت می گویند این پول بخشی از بدهی و بهره پول متعلق به ایران بود.

گزارش کمیته فرعی سنای آمریکا می گوید البته با وجود فراهم آوردن زمینه و اطمینان خاطر دادن مقامهای خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا، در نهایت هیچ بانک آمریکا حاضر نشد از فرصت استفاده کند.

گزارش می گوید که در دورانی که دولت اوباما سرگرم تسهیل تبدیل ریال ایران به دلار آمریکا بود، مقامات دولتی به کنگره مکرراً اطمینان خاطر دادند که تهران کماکان به نظام مالی آمریکا دسترسی ندارد.

سناتور روبیو در توئیت خود نوشته است حال که پرزیدنت ترامپ از توافق خارج شده و تحریمها بتدریج بجای خود بازمی گردند، احتمال اینکه بانکها و شرکتها خارجی با ایران تجارت کنند، بسیار کمتر از گذشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض دیده بان حقوق بشر و شیرین عبادی به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه

رهبر جمهوری اسلامی و مسئولان قوه قضائیه

در ادامه اعتراض ها به انتشار فهرست بیست نفره از وکلای مورد تایید قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی، سازمان دیده بان حقوق بشر این اقدام دستگاه قضایی را نقض حقوق بازداشت شدگان دانست.

دیده بان حقوق بشر روز ۱۵ خرداد با انتشار گزارشی اعلام کرد که قوانین بین المللی حق انتخاب وکیل در هر مرحله ای را برای متهمین تضمین کرده است و اعلام این فهرست از سوی نهاد قضایی جمهوری اسلامی ایران آخرین نمونه از نقض حقوق بازداشت شدگان از سوی این نهاد است.

دیده بان حقوق بشر همچنین نوشت که جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم موارد متعددی از نقض حقوق بشر همچون شکنجه، استفاده از اعترافات تحت شکنجه در رسیدگی به پرونده ها و مرگ زندانیان سیاسی از جمله دکتر کاووس سیدامامی را در پرونده خود داشته است.

این نهاد حقوق بشری نبود حتی یک زن یا یکی از وکلای مدافع حقوق بشر در این لیست بیست نفره را که از میان بیست هزار وکیل مقیم تهران انتخاب شده اند را مورد اتنقاد قرار داده است.

اعتراض شیرین عبادی

از سوی دیگر، شیرین عبادی وکیل و برنده جایزه صلح نوبل نیز گفت که انتخاب بیست وکیل از بین بیش از شصت هزار وکیل در ایران برای وکالت پرونده‌های امنیتی و سیاسی به معنای حمله نهایی برای از بین رفتن کامل استقلال قوه قضائیه، کانون وکلا و از بین رفتن کامل حق دفاع در ایران است.

خانم عبادی به کمپین حقوق بشر ایران گفته است که این مساله هم مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی است و هم با حقوق بشر جهانی در تضاد است. شیرین عبادی در ادامه افزوده است این حرکت نشان‌ از احتمال دستگیری و حمله گسترده ماموران امنیتی برای ایجاد جو ارعاب در آینده نزدیک ایران دارد.

باتوجه به شرایط سیاسی، پیش‌بینی می‌شود که میزان اعتراضات خیابانی بیش از پیش گسترش یابد و از این رو حکومت خود را آماده سرکوب مخالفان کرده و در اولین گام با اجرایی کردن این تبصره آنها را از داشتن وکیل محروم کرده است.

همزمان با انتقادها به انتشار یک فهرست ۲۰ نفره به عنوان وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه و مجاز به وکالت در پرونده‌های امنیتی، حضور برخی از چهره های قضایی که سابقه صدور احکام اعدام و خشن داشته اند، در این فهرست نیز مورد اعتراض قرار گرفته است.

کاربران شبکه های اجتماعی و تعدادی از فعالان حقوق بشر با اشاره به تعدادی از نام‌های حاضر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه، حضور این افراد را محکوم کردند.

این افراد از جمله قضات و مقام‌های قضایی هستند که پس از بازنشستگی، وکالت می‌کنند.

اعتراض‌ها به حضور «حسن تردست» قاضی صادر کننده صدها حکم قصاص، «عبدالرضا محبتی» معاون مرتضوی دادستان تهران و نماینده دادستان در دادگاه متهمان سال ۸۸، «رضا جعفری» سرپرست دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای و تحریم شده به دلیل نقض حقوق بشر، و «مجتبی پناهی» رئیس کانون بسیج حقوقدانان بوده است.

حسن تردست به صدور حکم اعدام برای «ریحانه جباری» معروف است. دختری که به جرم قتل دوست پسر ۴۷ ساله اش در ۱۹ سالگی، به رغم اشکالات پرونده از جمله بحث دفاع مشروع، اعدام شد.

رضا جعفری به بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی در زمان سرپرستی دادسرا و تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر شناخته می‌شود، عبدالرضا محبتی نیز کیفرخواست دادستانی علیه چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۸۸ را در دادگاه قرائت کرده است.

در روزهای اخیر تعدادی از وکلای دادگستری به معرفی تعداد محدودی از وکلای مورد تایید برای دفاع از متهمان امنیتی و سیاسی اعتراض کردند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که با ارائه فهرست ۲۰ نفره وکلای مورد تایید قوه قضاییه، حق دفاعی را که تا کنون متهمان سیاسی و امنیتی به طور نیم بند از آن برخوردار بودند، از بین می‌رود و اجرای این تبصره به معنای خداحافظی با نهاد وکالت در ایران است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد.

محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقدیر سناتورهای آمریکایی از پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد مذاکره با کره شمالی

سناتورهای آمریکائی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، ضمن تاکید بر اهمیت تاریخی کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی نسبت به کاهش زود هنگام فشار تحریم ها علیه پیونگ یانگ هشدار دادند.

سناتور دموکرات بن کاردین و سناتور جمهوریخواه جیمز ریش از کمیته روابط خارجی سنا از اینکه آمریکا و کره شمالی دیپلماسی را به عنوان گزینه برتر انتخاب کرده اند، قدردانی کردند.

از سوی دیگر، سناتور دموکرات تیم کین نیز که عضو همین کمیته است، می گوید دستآورد نشست سران آمریکا و کره شمالی را مانند هر قرارداد بین المللی دیگری باید برای تائید به کنگره آمریکا تسلیم شود.

با وجودیکه اولین نشست سران آمریکا و کره شمالی سه شنبه هفته آینده در سنگاپور برگزار می شود، برخی از سناتورهای آمریکائی معتقدند که فشار حداکثری به پیونگ یانگ همچنان باید ادامه یابد.

کوری گاردنر، سناتور جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا گفت: تحریم ها علیه کره شمالی نباید کاهش یابد، مگر آنکه کره شمالی اقدامات قابل بازرسی و غیرقابل برگشت در مورد از کار انداختن تمام انواع تسلیحات کشتار جمعی و ابزارهای انتقال آن را انجام داده باشد.

همچنین، «اد مارکی» سناتور دموکرات، کمیته روابط خارجی سنا گفت: کره شمالی باید درک کند که حتی اگر چین هم از فشار تحریم های علیه کره شمالی کم کند، کنگره آمریکا آماده است تا تحریم های بیشتری علیه پیونگ یانگ تنظیم کند زیرا انتظار می رود که بدون فشار کافی از این طریق، کره شمالی از خلع سلاح اتمی خودداری کند.

قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبران آمریکا و کره شمالی روز سه شنبه ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار کنند. این دیدار یکبار از سوی پرزیدنت ترامپ لغو شد اما بعد از سفر یک مقام ارشد کره شمالی به آمریکا، پرزیدنت ترامپ برگزاری آن را دوباره اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وخیم شدن وضعیت جسمی یک زندانی سیاسی کرد بعد از ۱۱ سال زندان

زینب جلالیان از سال ۸۶ زندانی است.

وضعیت عمومی زینب جلالیان زندانی سیاسی کرد در زندان خوی به دلیل مخالفت مسئولین زندان با معالجه پزشکی وی، بدتر شده است.

به گزارش کانون حقوق بشری «نه به زندان نه به اعدام»، زینب جلالیان از بیماری ناخنک چشم، تب برفکی و عفونت شدید رنج می‌برد و تاکنون با معالجه پزشکی وی در خارج از زندان مخالفت شده است.

او در زندان نیز از دسترسی به پزشک و معالجات محروم مانده است.

در شهریورماه سال ٩٦، سازمان عفو بین‌الملل عدم دسترسی زینب جلالیان به مراقبت‌های پزشکی را مصداق شکنجه دانست.

زینب جلالیان که یازدهمین سال حبس خود را در زندان خوی می‌گذراند، اهل شهرستان ماکو است و در اسفندماه سال ٨٦ و در شهر کرمانشاه بازداشت شد.

دستگاه قضایی ایران او را به اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کرد ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل: رهبر ایران دچار هراس شده است

گزارشی از اوزی باروخ در وبسایت خبرگزاری «آروتز شوا»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، می گوید نگران تهدید ایران به از سر گرفتن سریع غنی سازی اورانیوم و خروج از توافق هسته ای (برجام) نیست.

لیبرمن در کنفرانسی در اسرائیل گفت: «دستور خامنه ای در مورد غنی سازی اورانیوم نشانه ای از اضطراب و هراس جدی در رهبری ایران است. ایران مشکل اسرائیل نیست، بلکه مشکلی منطقه ای و جهانی است و همین طور باید به آن نگاه کرد و مهم است که از هر فرصتی برای صحبت از آن بهره برد و با جامعه بین المللی مساله را در میان گذاشت.»

وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد: «ایرانی ها می دانند که هر اقدام افراطی شان به خروج اروپا از توافق منجر خواهد شد و از این امر ترس دارند.»

آویگدور لیبرمن در پاسخ به پرسشی درباره موافقت اسرائیل با حضور نیروهای ایران در فاصله ای دور از مرز اسرائیل با سوریه گفت: «ما هر گونه حضور ایران در سوریه را نخواهیم پذیرفت. آن ها موشک هایی با برد صدها کیلومتر دارند و فرقی نمی کند آن را از کجای سوریه شلیک کنند.»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، گفت گزینه نظامی علیه ایران از دستور کار حذف نشده است: «تمام گزینه ها در ارتباط با ایران بر روی میز است.»

یک سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم ایران مبنی بر آغاز افزایش ظرفیت تولید هگزافلوراید اورانیوم (UF6) از روز سه شنبه اعلام می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: «اقدامات فریبنده مالی ایران»؛ گزارش معاون خزانه داری آمریکا

مارک دوبویتز مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و ریچارد‌گلدبرگ پژوهشگر این اندیشکده و همچنین الیزابت روزنبرگ از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «اقدامات فریبنده مالی ایران» بود. در این نشست، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم مهمترین اقدامات اخیر خزانه داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد.

در ابتدای این نشست، سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم سخنران مدعو بود.

او در اشاره به اقدامات این وزارتخانه علیه جمهوری اسلامی گفت: همانطور که ارزش ریال در حال سقوط آزاد است، نیروی قدس سراسیمه به دنبال ارزهای خارجی برای تامین مالی نیروهای نیابتی خود در منطقه بوده و بانک مرکزی ایران نیز به آن کمک کرده است.

وی افزود: ما برای مقابله با این فریبکاری‌ها با همکاری شرکای‌مان در امارات شبکه تبادل ارزی نیروی قدس را شناسایی و منهدم کردیم و به سایر کشورها می‌گوئیم در کار با بانک مرکزی ایران فریب نخورید.

این مقام خزانه داری آمریکا تاکید کرد: به عنوان بخشی از استراتژی پرزیدنت، ما فشار مالی بی‌سابقه‌ای بر رژیم ایران وارد می‌کنیم و توان بالای اقتصادی ما انتخابی روشن را در برابر رژیم قرار می‌دهد: از حمایت غیرقابل قبول خود از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای و نقض حقوق بشر دست بر دارید، یا با مصیبت اقتصادی مواجه شوید.

تحلیل کارشناسان

«مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و «ریچارد‌ گلدبرگ» پژوهشگر این اندیشکده و همچنین «الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

«ریچارد‌ گلدبرگ» در این نشست گفت: آمریکا و جهان با رژیمی مواجه است که نه تنها مساله نگران کننده دارد، بلکه با اقدامات نامشروع و غیر قانونی، برای انجام اقدامات بر هم زننده پول فراهم می‌کند.

وی افزود: بنابراین باید دسترسی ایران به سوئیفت کاملا قطع شود؛ اگر چه اجرای آن با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود؛ چه از سوی خود سوئیفت به خاطر از دست دادن مشتری شان و چه از سوی کشورهای اروپایی.

«الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست گفت: برای اجرای کامل قطع ارتباط ایران با سوئیفت، همکاری اتحادیه اروپایی خیلی مهم و حیاتی است. البته ما شاهد همکاری آنها پیش از برجام بودیم.

وی افزود: به نظرم بنیادهای مالی و بانک‌های بزرگ اروپایی برای عدم گرفتاری در نقض قوانین تحریم آمریکا همراهی خواهند‌ کرد. در این صورت بانک‌های ایرانی به دنبال راههای دیگر برای دور زدن این تحریم خواهند رفت.

اما «مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها درباره واکنش جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران رژیمی است که برای انجام اهدافش به اقدامات مجرمانه دست می زند بنابراین وزارت خزانه داری امریکا روش‌های مقابله با این اقدامات را افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اسرائیل به دستور خامنه‌ای برای افزایش غنی سازی؛ ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل شود

بعد از توئیت رهبر جمهوری اسلامی و دستور به آماده سازی غنی سازی، مقام های اسرائیل واکنش نشان دادند.

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، مقام‌های سازمان انرژی اتمی از آغاز مقدمات این کار خبر داده‌اند، همزمان، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.

آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

کتز توضیح داد که پیام چنین موضع گیری متحدی می تواند این باشد که اگر ایران به سمت تولید بمب اتمی پیش برود، ائتلاف نظامی علیه این کشور شکل خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: آمریکا طرح جدیدی در نشست ناتو برای مقابله با روسیه ارائه می‌کند

سخنرانی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده قرار است برای شرکت در نشست آتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به پایتخت بلژیک سفر کند؛ سفری که به گفته برخی مقام‌ها هدف از آن ارائه طرح جدیدی برای تقویت توان بازدارندگی این اتحادیه نظامی در برابر تهاجم بالقوه روسیه خواهد بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با این مقدمه نوشت، نشست روز پنجشنبه وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو آماده‌سازی برای نشست ماه ژوئیه سران آن سازمان است و به گفته چهار مقام ارشد آمریکا و ناتو، آقای متیس به دنبال جلب موافقت دیگر اعضا برای تایید و اجرای این طرح خواهد بود.

به گفته این مقام‌ها، که رویترز هویت آنها را فاش نکرده است، طرح پنتاگون ناتو را ملزم می‌کند ۳۰ گردان، ۳۰ اسکادارن هواپیما و ۳۰ کشتی جنگی – از جمله ناوشکن‌هایی که بتوانند ۳۰ روز در حالت آماده باش قرار بگیرند و در صورت لزوم فورا به منطقه اعزام شوند – در اختیار داشته باشد.

با این حال، گفته می‌شود که در این طرح از شمار مشخص نیروهای نظامی یا ضرب الاجل خاصی برای به اجرا در آوردن آن، صحبت یا اشاره خاصی نشده است. اندازه هر گردان در میان ارتش های کشورهای مختلف عضو ناتو متفاوت است و می‌تواند از ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ سرباز را شامل شود.

رویترز از قول یکی از مقام‌های ارشد ناتو که در جریان طرح جدید ایالات متحده قرار گرفته است می‌نویسد، «ما دشمنی داریم که قادر است در یک حمله زمینی به سرعت به سمت حوزه بالتیک و لهستان پیشروی کند ... و ما نمی‌توانیم چند ماه وقت بگذاریم تا نیروهایمان بسیج شوند.»

به گفته او، از طرح جدید ایالات متحده با عنوان «۳۰-۳۰-۳۰-۳۰» یاد می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به این خبرگزاری گفته است هدف اولیه ابتکار واشنگتن مقابله با روسیه است، به نحوی که همخوان با استراتژی سال ۲۰۱۸ دفاع ملی پنتاگون باشد. استراتژی امسال وزارت دفاع آمریکا مسکو را متهم کرده است که در پی فروپاشی پیمان آتلانتیک شمالی است.

روابط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن از سال ۲۰۱۴ میلادی، و پس از اقدام مسکو به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین و سپس الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، رو به تنش گذاشته است و تحرکات نظامی روسیه در شرق اروپا هم در این مدت به تنش‌ها افزوده است.

علاوه بر این، تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ در آمریکا، باعث شد روابط واشنگتن و مسکو به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد برسد. روسیه نگرانی‌های اروپا را بی‌پایه دانسته و همچنین اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

بر اساس گزارش آماری مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک – اندیشکده نظامی مستقر در بریتانیا – شمار نظامیان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بیش از ۲ میلیون نفر می‌‌رسد، در حالی که آمار سربازان فعال در ارتش روسیه حدود ۸۳۰ هزار نفر گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل: قتل پرستار فلسطینی عمدی نبوده است

آخرین تصاور از خانم نجار که در میان معترضان در نوار غزه بود.

ارتش اسرائیل با استناد به دریافت‌های اولیه هیات تحقیق پیرامون کشته شدن پرستار فلسطینی در غزه اعلام کرد که سربازان اسرائیلی از روی عمد این پرستار را هدف قرار نداده‌اند.

خبرگزاری رویترز از اورشلیم گزارش داد، رزان النجار پرستار ۲۱ ساله فلسطینی جمعه گذشته در خان یونس در جنوب غزه، در حال دویدن به سوی دیوار مرزی با اسرائیل، بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی کشته شد.

ارتش اسرائیل می‌گوید به موجب تحقیق، در آن روز در منطقه خان یونس چندین گلوله بیشتر شلیک نشده و در تیراندازی‌ها هم شخص خاصی هدف نبوده است. تحقیقات همچنان ادامه دارد و یافته‌ها به فرماندهی کل و از آنجا به دادستانی نظامی فرستاده خواهد شد.

کشته شدن خانم النجار موجی از اعتراض را در پی داشت.

مقام‌های پزشکی غزه می‌گویند، از آغاز راهپیمایی‌های فلسطینی‌های ساکن غزه در نزدیکی دیوار مرزی با اسرائیل از ۳۰ ماه مارس تا کنون ۱۲۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید کشته شدگان از اعضای حماس هستند و این ستیزه جویان درصددند دیوار مرزی را در هم بشکنند و وارد اسرائیل بشوند.

ارتش اسرائیل ستیزه جویان فلسطینی در غزه را به حمله به سربازان در نزدیکی دیوار مرزی با آن کشور متهم می‌کند. فلسطینی‌ها می‌گویند راهپیمایان غیرمسلح بوده و ارتش اسرائیل با نیرویی که تناسب ندارد به مقابله با آنها رفته است.

راهپیمایان فلسطینی نام حرکت جاری خود را «حق بازگشت به خانه‌های از دست داده شده» عنوان می‌کنند.

روز شنبه هزاران نفر در غزه در مراسم خاکسپاری النجار شرکت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی به سخنان خامنه‌ای؛ اقدامات ایران کمکی نمی‌کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دریافت نامه از تهران را تایید کرد.

در نخستین واکنش از سوی اتحادیه اروپا به سخنان اخیر خامنه ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اقدام جمهوری اسلامی ایران کمکی به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی کند.

مایا کوسیانسیک روز سه شنبه به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «ارزیابی‌های اولیه بیانگر آن است که اقدامات اعلام شده (از سوی ایران) ناقض برجام نیست. با این حال، در مقطع حساس کنونی، این اقدامات کمکی به اعتمادسازی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران نمی‌کند».

واکنش این سخنگوی خانم موگرینی به سخنان روز دوشنبه آیت الله علی خامنه ای است.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی

روز سه شنبه، یک سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد آژانس نامه ای از ایران به تاریخ ۴ ژوئن دریافت داشته است. تهران در نامه به آژانس بین المللی انرژی اتمی «برنامه آزمایشی» تولید هگزافلوراید اورانیوم را اطلاع داده است.

هگزافلوراید اورانیوم برای استفاده و پیش ساخت سانتریفوژها برای غنی سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

قدرتهای اروپائی به دنبال اعلام خروج آمریکا از برجام تلاش می کنند این توافق را نگاه دارند اما سخنان دیروز و امروز مقام های تهران، موجب تعجب مقام های اروپایی شده است.

به موجب برجام ایران می تواند به غنی سازی اورانیوم ۳.۶۷ درصدی اقدام کند و تا میزان ۳۰۰ کیلوگرم هگزا فلوراید اورانیوم در اختیار داشته باشد.

اظهارات روز سه شنبه رهبر جمهوری اسلامی ایران با موجی از واکنش از سوی مقام های اسرائیل روبرو شد.

روز سه شنبه، ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل گفت یک «ائتلاف نظامی» باید علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

همچنین روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، در یک پیام ویدئویی در توئیت گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو در فرانسه: فشار اقتصادی توافق هسته‌ای با ایران را از بین می‌برد

نخست وزیر اسرائیل که برای رایزنی با سران کشورهای اروپایی در مورد نحوه برخورد با سیاست‌های تهران به اروپا رفته است، روز سه‌شنبه در پاریس گفت فشار اقتصادی توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را از بین می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری فرانسه گفت، از پاریس نخواسته‌ام از برجام خارج شود، چرا که با خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها، توافق دوام نخواهد آورد.

نخست وزیر اسرائیل که از ابتدا با گفت‌وگوهای شش قدرت جهانی با جمهوری اسلامی و توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ مخالف بود افزود، به نظر من با افزایش فشارهای اقتصادی علیه تهران، این توافق خود به خود از کار خواهد افتاد.

سفر آقای نتانیاهو به فرانسه در راستای سفر اروپایی او برای بحث درباره نحوه برخورد با جمهوری اسلامی ایران است. او پس از آلمان، به فرانسه سفر کرد.

سفر دوره ای نخست وزیر اسرائیل با موضع گیری جدید رهبر جمهوری اسلامی ایران شده است.

یک روز پیش آیت الله خامنه‌ای دستور آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران را صادر کرد.

صبح سه شنبه، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.

آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

کتز توضیح داد که پیام چنین موضع گیری متحدی می تواند این باشد که اگر ایران به سمت تولید بمب اتمی پیش برود، ائتلاف نظامی علیه این کشور شکل خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش اعتراض‌ها به حضور ناقضان حقوق بشر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه

سه مقام سابق قضایی، حسن تردست، عبدالرضا محبتی و رضا جعفری

همزمان با انتقادها به انتشار یک فهرست ۲۰ نفره به عنوان وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه و مجاز به وکالت در پرونده‌های امنیتی، حضور برخی از چهره های قضایی که سابقه صدور احکام اعدام و خشن داشته اند، در این فهرست نیز مورد اعتراض قرار گرفته است.

کاربران شبکه های اجتماعی و تعدادی از فعالان حقوق بشر با اشاره به تعدادی از نام‌های حاضر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه، حضور این افراد را محکوم کردند.

این افراد از جمله قضات و مقام‌های قضایی هستند که پس از بازنشستگی، وکالت می‌کنند.

اعتراض‌ها به حضور «حسن تردست» قاضی صادر کننده صدها حکم قصاص، «عبدالرضا محبتی» معاون مرتضوی دادستان تهران و نماینده دادستان در دادگاه متهمان سال ۸۸، «رضا جعفری» سرپرست دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای و تحریم شده به دلیل نقض حقوق بشر، و «مجتبی پناهی» رئیس کانون بسیج حقوقدانان بوده است.

حسن تردست به صدور حکم اعدام برای «ریحانه جباری» معروف است. دختری که به جرم قتل دوست پسر ۴۷ ساله اش در ۱۹ سالگی، به رغم اشکالات پرونده از جمله بحث دفاع مشروع، اعدام شد.

رضا جعفری به بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی در زمان سرپرستی دادسرا و تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر شناخته می‌شود، عبدالرضا محبتی نیز کیفرخواست دادستانی علیه چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۸۸ را در دادگاه قرائت کرده است.

در روزهای اخیر تعدادی از وکلای دادگستری به معرفی تعداد محدودی از وکلای مورد تایید برای دفاع از متهمان امنیتی و سیاسی اعتراض کردند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که با ارائه فهرست ۲۰ نفره وکلای مورد تایید قوه قضاییه، حق دفاعی را که تا کنون متهمان سیاسی و امنیتی به طور نیم بند از آن برخوردار بودند، از بین می‌رود و اجرای این تبصره به معنای خداحافظی با نهاد وکالت در ایران است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد.

محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خروج آمریکا از برجام | خودروسازی پژو - سیتروئن دوماه دیگر از ایران می‌رود

پژو از دو سال پیش و بعد از توافق هسته ای، به بازار ایران بازگشته بود.

«پژو - سیتروئن» شرکت خودروسازی بزرگ فرانسه می گوید تا دو ماه دیگر همکاری ها با ایران را خاتمه می دهد.

این شرکت در اعلامیه ای که دوشنبه شب در روی سایت رسمی خود منتشر کرد، نوشت تمام قراردادهای مشترک پژو با طرف ایرانی در تبعیت از قوانین آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا بود و اکنون با خروج آمریکا، این شرکت توقف برنامه های مشترک خود با ایران را آغاز کرده است.

در خرداد ۱۳۹۵ شرکت پژو - سیتروئن با ایران خودرو و شرکت سایپا برای ساخت و تولید خودرو توافق کرد و این قرادادها در مهرماه همان سال امضا شد.

اعلام خروج شرکت پژو - سیتروئن در حالی است که این شرکت پیشتر هم در سال ۲۰۱۲ به خاطر تحریم های سنگین علیه جمهوری اسلامی ایران کار با تهران را متوقف کرده بودند.

توقف همکاری شرکت پژو - سیتروئن تازه ترین تصمیم یک شرکت بزرگ برای قطع همکاری با ایران از زمان خروج ایالات متحده از برجام است.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد به دلیل نقض برجام توسط تهران از این توافق خارج می شود. آمریکا می گوید ایران با برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی در خاورمیانه این توافق را نقض کرده است.

ایالات متحده در مذاکره با متحدان اروپایی است تا ایران را به قرارداد جدیدی مجبور کند که پایان برنامه موشکی، توقف بی ثبات سازی و حمایت از گروه های تروریستی را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان جهانی آموزش بین الملل خواستار آزادی معلمان زندانی در ایران شد

محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران از جمله معلمانی است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

سازمان آموزش بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرد و خواستار آزادی آنها شد.

بزرگترین اتحادیه معلمان جهان در بیانیه‌ای که سه شنبه ۱۵ خرداد خطاب به حسن روحانی منتشر شد، رفتار مسئولان زندان با معلمان زندانی از جمله آقای حبیبی را جرم و جنایت خواند و اعلام کرد: «در صورت بروز هر اتفاقی برای آقای حبیبی و دیگر معلمان زندانی، ما تمام ماموران ذیربط در این مسئله را مسئول می‌دانیم.»

این سازمان از تمام افراد فعال، سازمان‌ها، اتحادیه‌ها و به خصوص صنف معلمان خواسته است تا تمام توان خود را برای محکوم کردن رفتارهایی که با معلمان دربند ایران می‌شود، به کار ببندند و خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان شوند.

سازمان آموزش بین‌الملل همچنین گفته است درگیری مردم برای آزادی و برابری در ایران دائمی و پایان ناپذیر است و معلمان ایرانی، کارگران و مردم ایران در حال حاضر خواستار گسترده ترین واکنش‌های ممکن از طرف گروه‌های بین‌المللی هستند.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد.

۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حدود دو هفته پیش، حسین تاج، وکیل آقای حبیبی گفت که ندادن مهلت برای تامین موکلش و برخورد ماموران و مسئولان زندان با این زندانی غیرمتعارف بوده است.

او توضیح داد که همسر محمد حبیبی که به دادسرای امنیت رفته بود، به طور اتفاقی با آقای حبیبی مواجه شد و او را پابرهنه و با لباس‌های پاره، در حالیکه هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت او دیده می شد، دیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیشنهاد وزیر اسرائیلی بعد از سخنان خامنه‌ای: ائتلاف نظامی علیه جمهوری اسلامی تشکیل شود

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل می گوید یک «ائتلاف نظامی» باید علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

به گزارش تایمز اسرائیل، آقای کاتز روز سه شنبه ۱۵ خرداد در گفتگو با یک رادیو محلی در تل آویو گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران به میزانی از غنی‌سازی اورانیوم بازگردند که به آنها توان ساخت بمب اتم را بدهند، یک ائتلاف نظامی علیه آنها تشکیل خواهد شد.

وی از پرزیدنت ترامپ و جامعه جهانی خواست «پیام روشنی» به ایران بفرستد.

واکنش این وزیر اسرائیلی به سخنان روز دوشنبه آیت الله علی خامنه ای است.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

بنیامین نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیت گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز روز سه شنبه گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد آنگلا مرکل به توئیت ضد اسرائیلی آیت الله خامنه‌ای

خانم مرکل بعد از اشاره نتانیاهو به توئیت ضد اسرائیلی خامنه ای واکنش نشان داد.

در حالیکه نخست وزیر اسرائیل دور جدید دیدارهای خود با مقام های سه کشور اروپایی را آغاز کرده، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در نشست خبری با بنیامین نتانیاهو از توئیت منتسب به رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

خانم مرکل روز دوشنبه در نشست خبری با نتانیاهو از برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و خواستار کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه شد.

آسوشیتدپرس این واکنش خانم مرکل را به توئیت یکشنبه شب آیت الله خامنه‌ای مربوط دانست.

حساب توئیتری که به رهبر جمهوری اسلامی منتسب است، نقل قولی از شش سال پیش او را با این محتوا قرار داده که او گفته: موضع ما مقابل اسرائیل همان است که همیشه بود. اسرائیل غده سرطانی در غرب آسیا است که باید ریشه‌کن شود: مقابله با این غده سرطانی امکان‌پذیر است و سرانجام محقق خواهد شد

در نشست خبری رهبران آلمان و اسرائیل، بنیامین نتانیاهو به این توئیت اشاره کرد و گفت در قرن ۲۱ و هفتاد سال بعد از هولوکاست، جمهوری اسلامی ایران می خواهد شش میلیون انسان یهودی دیگر را بکشد.

آلمان از اصلی ترین مخالفان خروج آمریکا از برجام است اما این کشور هم با توجه به موضع مقام های جمهوری اسلامی، از برنامه های بی ثبات ساز تهران در منطقه شکایت دارد.

ایالات متحده ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات ساز در خاورمیانه متهم می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدور گواهینامه برای زنان در عربستان سعودی آغاز شد

دولت عربستان از روز دوشنبه صدور گواهینامه رانندگی برای زنان را آغاز کرد و در گام نخست، ده زن سعودی گواهینامه رانندگی گرفتند.

بنا به اطلاعیه دولت ریاض، ده گواهینامه رانندگی برای زنانی صادر شده است که از قبل مجوز رانندگی در کشورهای دیگر نظیر آمریکا، بریتانیا، کانادا و لبنان دریافت کرده اند.

صدور گواهینامه رانندگی برای زنان در عربستان قرار است از ۲۴ ژوئن در سراسر آن کشور آغاز شود.

زنان سعودی با اجرایی شدن قانون جدیدی که برای نخستین بار حق رانندگی زنان در عربستان را تامین می کند پس از تعلیم در مدارس ویژه زنان می توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

شماری از فعالان حامی حق زنان سعودی برای رانندگی در عربستان در بازداشت و در انتظار محاکمه بسر می برند.

در یکسال اخیر اصلاحاتی در این کشور آغاز شده که گفته می شود به اصرار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است. پیشتر به زنان سعودی اجازه داده شده در ورزشگاه های فوتبال تماشاگر بازی ها باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد کشته‌های آتشفشان گواتمالا به ۶۹ نفر رسید

مردم قربانیان را از محل آتشفشان دور می کنند.

همزمان با فوران گدازه‌ از آتشفشانی در کشور گواتمالا، مقام های رسمی می گویند تاکنون ۶۹ نفر جان خود را از دست داده اند و آمار تلفات، احتمالا بالاتر است.

آتشفشان ‌«فوئه‌گو» در چهل کیلومتری «گواتمالا سیتی» پایتخت کشور گواتمالا، از روز یکشنبه ۱۳ خرداد فعال شد و بعد از اینکه گدازه‌ها به سطح زمین رسید، مردم مناطق پرخطر را ترک کردند. این آتشفشان یکی از فعال ترین آتشفشان ها در آمریکای مرکزی است.

گدازه و رانش زمین موجب شده که سنگ و گل و لای خیلی داغ، روستاهای نزدیک را تخریب کند.

علاوه بر خطر گدازه، خاکستر بلند شده از این آتشفشان بر روی سقف خانه ها می نشیند و موجب سنگینی و فرو ریختن سقف می شود. برخی گزارش ها ارتفاع خاکستر را تا ده کیلومتر اعلام کرده اند.

آسوشیتدپرس می گوید مناطقی چون «لوس لوتز» و «ال رودئو» با قطع برق مواجه شده اند.

بیش از نیمی از جمعیت گواتمالا که هم مرز با مکزیک، السالوادر و هندوراس است، زیر خط فقر به سر می برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برای نخستین بار اسرائیل در رزمایش بزرگ ناتو در نزدیکی روسیه شرکت می‌کند

یک جنگنده اف ۱۶، در شهر بندری «ایلات» کشور اسرائیل

یک رزمایش بزرگ به رهبری آمریکا با ۱۸ هزار سرباز از ۱۹ کشور عمدتا عضو ناتو در مرزهای شرقی این اتحاد شامل لهستان و سه کشور حوزه بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی برگزار می شود.

هاآرتص در گزارشی نوشت: نیروی زمینی آمریکا در اروپا روز یکشنبه اعلام کرد رزمایش موسوم به «حمله شمشیر ۱۸» تا ۱۵ ژوئن در سراسر منطقه جریان دارد و نمایشی از تعهد و همبستگی پیمان آتلانتیک شمالی در زمانی است که مانورهای نظامی روسیه به شکلی فزاینده اعضای ناتو را نگران کرده است.

هدف از «حمله شمشیر» تحریک روسیه نیست.

ناتو در کشورهای بالتیک و لهستان حدود ۶ هزار نیرو مستقر کرده است.

وزیر دفاع لیتوانی هم از آغاز وسیع ترین مانور ملی آن کشور موسوم به «توفان و رعد» با حدود ۹ هزار نیرو خبر داده است.

اسرائیل برای نخستین بار به عنوان یک کشور غیر عضو ناتو در رزمایش «حمله شمشیر» مشارکت می کند. چند ده تکاور اسرائیلی برای حضور در این مانور نظامی به اروپای شرقی اعزام شده اند.

این مانور پیشتر یک رزمایش عظیم متمرکز بود، اما امسال به دو سناریوی متفاوت تقسیم شده است؛ یک سناریو رزمایش ۱۸ هزار جنگجو از کشورهای متعدد است در حالی که سناریوی دوم که اسرائیل در آن شرکت دارد با نیروهای محدودتری انجام می گیرد. در این مانور به نیروها جنگیدن در کشورهای مختلف و قرار گرفتن زیر حملات هوایی دشمن ضمن عبور از پل ها و رودخانه آموزش داده می شود.

نیروهای نظامی کشورهای حاضر در این رزمایش شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، لتونی، لیتوانی، هلند، مقدونیه، لهستان، اسپانیا، نروژ، جمهوری چک و رومانی هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش وال استریت جورنال: آمریکا نقش نظامی در جنگ یمن را ارزیابی می‌کند

وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: دولت ترامپ در حال بررسی درخواست امارات متحده عربی مبنی بر حمایت مستقیم آمریکا از پس گرفتن بندر عمده یمن از جنگجویان حوثی مورد حمایت ایران است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواستار یک ارزیابی سریع از درخواست امارات شامل پشتیبانی با پهبادهای تجسسی از نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان در تصرف بندر حدیده شده است. این بندر اکنون خط حیات اصلی ۲۹ میلیون جمعیت یمن است.

مقام های اماراتی و سعودی به ایالات متحده اطمینان داده اند تا زمانی که واشنگتن حمایت نکند برای بازپس گرفتن این بندر دریای سرخ دست به اقدامی نخواهند زد. نگرانی فزاینده ای در دولت ترامپ وجود دارد که جنگ در اطراف آن شهر ممکن است از کنترل خارج شده و دست و پای آمریکا را ببندد. جنگجویان یمنی مورد حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان در نزدیکی شهر با حوثی ها در جنگ هستند.

یک مقام ارشد دولت ترامپ می گوید: «ما کماکان نگرانی هایی درباره عملیات حدیده داریم. ما صد در صد مطمئن نیستیم که حتی اگر ائتلاف چنین حمله ای را انجام بدهد، بتواند بی دردسر و با پرهیز از یک فاجعه این کار را به پیش ببرد.»

کاخ سفید سخت درگیر مقدمات اجلاس سنگاپور در ۱۲ ژوئن است، ولی افزایش عملیات نظامی در اطراف این بندر یمن توجه واشنگتن را جلب کرده است.

ایالات متحده و ائتلاف تحت رهبری عربستان موافقت کرده اند که نیروهای اماراتی ناظر بر عملیات نظامی، دست کم در آینده نزدیک وارد بندر حدیده نشوند تا بلکه فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد بتواند تلاش های دیپلماتیک را برای پایان دادن به جنگ بیازماید.

نگرانی های کلی وجود دارد که نیروهای یمنی متحد ائتلاف تحت رهبری عربستان خودشان دست به عمل بزنند.

انتظار می رود متخصصان ارشد امور یمن در دولت آمریکا دوشنبه راه پیش رو را به بحث بگذارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی با عنوان: دیپلماسی لبخند کره شمالی: دستیابی به موفقیت یا رویای مکرر

در آستانه دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی، امروز بنیاد دفاع از دموکراسی میزبان نشستی با حضور کارشناسان و با عنوان «دیپلماسی لبخند کره شمالی: دستیابی به موفقیت یا رویای مکرر» بود.

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی درباره کره شمالی، بروس کلینگنر متخصص در حوزه ژاپن و کره در بنیاد هریتیج، جونگ پاک از کارشناسان مطالعات کره در موسسه بروکینگز و آنتونی روگیرو کارشناس ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی سخنرانی کردند.

در این نشست، «جونگ پاک» از کارشناسان مطالعات کره در موسسه بروکینگز گفت: آنچه مهم است، نتیجه است. در کل امیدوارم که کره شمالی کاری نکند که پرزیدنت ترامپ از میز مذاکره بلند شود. البته طی چند روز اخیر پرزیدنت ترامپ انتظارات را خیلی پایین آورده است؛ بویژه در مورد حقوق بشر.

«بروس کلینگنر» متخصص در حوزه ژاپن و کره در بنیاد هریتیج نیز در این نشست گفت الان نمی شود هیچ چیزی را با کره شمالی پیش بینی کرد، تعامل با آنها فراز و فرود و حتی تکان‌های زیادی دارد.

وی افزود: به نظرم برداشت آنها با برداشت واشنگتن درباره عاری سازی متفاوت است. مذاکرات پیچیده ای در پیش است.

در بخش دیگر نیز، «آنتونی روگیرو» کارشناس ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی گفت: آنچه مشخص است، کیم جونگ اون هنوز تصمیم نهایی درباره نوع عاری سازی تسلیحات اتمی نگرفته است. دو طرف دیدگاهشان از هم فاصله دارد. هنوز خیلی چیزها مشخص نیست.

قرار است روز ۲۲ خرداد، رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور دیدار کنند.

پاسخ نایکی به صدای آمریکا: به خاطر تحریم به تیم ملی ایران کفش نمی‌دهیم

تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار دوستانه با تیم ملی ترکیه

در پی انتشار خبر خودداری شرکت نایکی در ارائه کفش و پوشاک ورزشی به فوتبالیست های ایران در جام جهانی، این شرکت در پاسخ به صدای آمریکا دلیل این تصمیم را اعلام کرد.

شرکت نایکی در ایمیلی به مایکل لیپین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تایید کرد که به خاطر تحریمها علیه جمهوری اسلامی، به عنوان یک شرکت آمریکایی نمی‌تواند به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران کفش ورزشی ارائه کند.

نایکی، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان وسایل، کفش و لباس ورزشی، پیشتر اعلام کرده بود که بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جریان جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه کفش‌های تولیدی این شرکت را نخواهند پوشید.

این شرکت توضیح بیشتری نداده بود، اما به گزارش خبرگزاری رویترز عواقب ناشی از تصمیم آمریکا به خروج از توافق برجام و برقراری تحریم ها به حوزه ورزش نیز کشیده شد.

در همین حال شرکت آلمانی آدیداس اعلام کرد که پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی سال ۲۰۱۸ در روسیه از محصولات این شرکت خواهد بود.

تیم ایران در جام جهانی سال ۲۰۱۴ برزیل، پیراهن تولیدی شرکت آلمانی آل-اشپورت را به تن کردند.

ایران در آن دوره تحت تحریم‌های بین المللی از جمله آمریکا قرار داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و ترکیه درباره تأمین امنیت «منبج» در سوریه

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واشنگتن - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷

تاييد نقشه راه برای استقرار امنیت و ثبات در شهر منبج در شمال سوریه، نتیجه گفت‌وگوهای روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با همتای ترک خود مولود چاووش اغلو در واشنگتن بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف همچنین بر ادامه مبارزه با همه اشکال تروریسم تاکید کردند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ترکیه می‌خواهد آمریکا له حمایت خود از گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق،» که آنکارا آنها را گروه تروریستی می‌داند، پایان دهد.

این اولین دیدار وزیران خارجه دو کشور پس از آن است که ترکیه، از اعضای ناتو، اعلام کرد سفیر خود را از آمریکا فرا می‌خواند. آنکارا دو هفته پیش و با انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم، سفیر خود را از واشنگتن فراخواند.

ترکیه پیشتر عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را علیه «یگان‌های مدافع خلق»، گروه کرد سوری که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه آغاز کرده بود.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید این گروه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که آنکارا و واشنگتن آن را تروریست می‌دانند – در ارتباط بوده و تهدیدی علیه امنیت ترکیه است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر با گروه داعش در حال جنگ بوده‌اند و از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG