لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۲۶

سرخط خبرها

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: «اقدامات فریبنده مالی ایران»؛ گزارش معاون خزانه داری آمریکا

مارک دوبویتز مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و ریچارد‌گلدبرگ پژوهشگر این اندیشکده و همچنین الیزابت روزنبرگ از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «اقدامات فریبنده مالی ایران» بود. در این نشست، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم مهمترین اقدامات اخیر خزانه داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد.

در ابتدای این نشست، سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم سخنران مدعو بود.

او در اشاره به اقدامات این وزارتخانه علیه جمهوری اسلامی گفت: همانطور که ارزش ریال در حال سقوط آزاد است، نیروی قدس سراسیمه به دنبال ارزهای خارجی برای تامین مالی نیروهای نیابتی خود در منطقه بوده و بانک مرکزی ایران نیز به آن کمک کرده است.

وی افزود: ما برای مقابله با این فریبکاری‌ها با همکاری شرکای‌مان در امارات شبکه تبادل ارزی نیروی قدس را شناسایی و منهدم کردیم و به سایر کشورها می‌گوئیم در کار با بانک مرکزی ایران فریب نخورید.

این مقام خزانه داری آمریکا تاکید کرد: به عنوان بخشی از استراتژی پرزیدنت، ما فشار مالی بی‌سابقه‌ای بر رژیم ایران وارد می‌کنیم و توان بالای اقتصادی ما انتخابی روشن را در برابر رژیم قرار می‌دهد: از حمایت غیرقابل قبول خود از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای و نقض حقوق بشر دست بر دارید، یا با مصیبت اقتصادی مواجه شوید.

تحلیل کارشناسان

«مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و «ریچارد‌ گلدبرگ» پژوهشگر این اندیشکده و همچنین «الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

«ریچارد‌ گلدبرگ» در این نشست گفت: آمریکا و جهان با رژیمی مواجه است که نه تنها مساله نگران کننده دارد، بلکه با اقدامات نامشروع و غیر قانونی، برای انجام اقدامات بر هم زننده پول فراهم می‌کند.

وی افزود: بنابراین باید دسترسی ایران به سوئیفت کاملا قطع شود؛ اگر چه اجرای آن با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود؛ چه از سوی خود سوئیفت به خاطر از دست دادن مشتری شان و چه از سوی کشورهای اروپایی.

«الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست گفت: برای اجرای کامل قطع ارتباط ایران با سوئیفت، همکاری اتحادیه اروپایی خیلی مهم و حیاتی است. البته ما شاهد همکاری آنها پیش از برجام بودیم.

وی افزود: به نظرم بنیادهای مالی و بانک‌های بزرگ اروپایی برای عدم گرفتاری در نقض قوانین تحریم آمریکا همراهی خواهند‌ کرد. در این صورت بانک‌های ایرانی به دنبال راههای دیگر برای دور زدن این تحریم خواهند رفت.

اما «مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها درباره واکنش جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران رژیمی است که برای انجام اهدافش به اقدامات مجرمانه دست می زند بنابراین وزارت خزانه داری امریکا روش‌های مقابله با این اقدامات را افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اسرائیل به دستور خامنه‌ای برای افزایش غنی سازی؛ ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل شود

بعد از توئیت رهبر جمهوری اسلامی و دستور به آماده سازی غنی سازی، مقام های اسرائیل واکنش نشان دادند.

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، مقام‌های سازمان انرژی اتمی از آغاز مقدمات این کار خبر داده‌اند، همزمان، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.

آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

کتز توضیح داد که پیام چنین موضع گیری متحدی می تواند این باشد که اگر ایران به سمت تولید بمب اتمی پیش برود، ائتلاف نظامی علیه این کشور شکل خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: آمریکا طرح جدیدی در نشست ناتو برای مقابله با روسیه ارائه می‌کند

سخنرانی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده قرار است برای شرکت در نشست آتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به پایتخت بلژیک سفر کند؛ سفری که به گفته برخی مقام‌ها هدف از آن ارائه طرح جدیدی برای تقویت توان بازدارندگی این اتحادیه نظامی در برابر تهاجم بالقوه روسیه خواهد بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با این مقدمه نوشت، نشست روز پنجشنبه وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو آماده‌سازی برای نشست ماه ژوئیه سران آن سازمان است و به گفته چهار مقام ارشد آمریکا و ناتو، آقای متیس به دنبال جلب موافقت دیگر اعضا برای تایید و اجرای این طرح خواهد بود.

به گفته این مقام‌ها، که رویترز هویت آنها را فاش نکرده است، طرح پنتاگون ناتو را ملزم می‌کند ۳۰ گردان، ۳۰ اسکادارن هواپیما و ۳۰ کشتی جنگی – از جمله ناوشکن‌هایی که بتوانند ۳۰ روز در حالت آماده باش قرار بگیرند و در صورت لزوم فورا به منطقه اعزام شوند – در اختیار داشته باشد.

با این حال، گفته می‌شود که در این طرح از شمار مشخص نیروهای نظامی یا ضرب الاجل خاصی برای به اجرا در آوردن آن، صحبت یا اشاره خاصی نشده است. اندازه هر گردان در میان ارتش های کشورهای مختلف عضو ناتو متفاوت است و می‌تواند از ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ سرباز را شامل شود.

رویترز از قول یکی از مقام‌های ارشد ناتو که در جریان طرح جدید ایالات متحده قرار گرفته است می‌نویسد، «ما دشمنی داریم که قادر است در یک حمله زمینی به سرعت به سمت حوزه بالتیک و لهستان پیشروی کند ... و ما نمی‌توانیم چند ماه وقت بگذاریم تا نیروهایمان بسیج شوند.»

به گفته او، از طرح جدید ایالات متحده با عنوان «۳۰-۳۰-۳۰-۳۰» یاد می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به این خبرگزاری گفته است هدف اولیه ابتکار واشنگتن مقابله با روسیه است، به نحوی که همخوان با استراتژی سال ۲۰۱۸ دفاع ملی پنتاگون باشد. استراتژی امسال وزارت دفاع آمریکا مسکو را متهم کرده است که در پی فروپاشی پیمان آتلانتیک شمالی است.

روابط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن از سال ۲۰۱۴ میلادی، و پس از اقدام مسکو به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین و سپس الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، رو به تنش گذاشته است و تحرکات نظامی روسیه در شرق اروپا هم در این مدت به تنش‌ها افزوده است.

علاوه بر این، تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ در آمریکا، باعث شد روابط واشنگتن و مسکو به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد برسد. روسیه نگرانی‌های اروپا را بی‌پایه دانسته و همچنین اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

بر اساس گزارش آماری مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک – اندیشکده نظامی مستقر در بریتانیا – شمار نظامیان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بیش از ۲ میلیون نفر می‌‌رسد، در حالی که آمار سربازان فعال در ارتش روسیه حدود ۸۳۰ هزار نفر گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل: قتل پرستار فلسطینی عمدی نبوده است

آخرین تصاور از خانم نجار که در میان معترضان در نوار غزه بود.

ارتش اسرائیل با استناد به دریافت‌های اولیه هیات تحقیق پیرامون کشته شدن پرستار فلسطینی در غزه اعلام کرد که سربازان اسرائیلی از روی عمد این پرستار را هدف قرار نداده‌اند.

خبرگزاری رویترز از اورشلیم گزارش داد، رزان النجار پرستار ۲۱ ساله فلسطینی جمعه گذشته در خان یونس در جنوب غزه، در حال دویدن به سوی دیوار مرزی با اسرائیل، بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی کشته شد.

ارتش اسرائیل می‌گوید به موجب تحقیق، در آن روز در منطقه خان یونس چندین گلوله بیشتر شلیک نشده و در تیراندازی‌ها هم شخص خاصی هدف نبوده است. تحقیقات همچنان ادامه دارد و یافته‌ها به فرماندهی کل و از آنجا به دادستانی نظامی فرستاده خواهد شد.

کشته شدن خانم النجار موجی از اعتراض را در پی داشت.

مقام‌های پزشکی غزه می‌گویند، از آغاز راهپیمایی‌های فلسطینی‌های ساکن غزه در نزدیکی دیوار مرزی با اسرائیل از ۳۰ ماه مارس تا کنون ۱۲۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید کشته شدگان از اعضای حماس هستند و این ستیزه جویان درصددند دیوار مرزی را در هم بشکنند و وارد اسرائیل بشوند.

ارتش اسرائیل ستیزه جویان فلسطینی در غزه را به حمله به سربازان در نزدیکی دیوار مرزی با آن کشور متهم می‌کند. فلسطینی‌ها می‌گویند راهپیمایان غیرمسلح بوده و ارتش اسرائیل با نیرویی که تناسب ندارد به مقابله با آنها رفته است.

راهپیمایان فلسطینی نام حرکت جاری خود را «حق بازگشت به خانه‌های از دست داده شده» عنوان می‌کنند.

روز شنبه هزاران نفر در غزه در مراسم خاکسپاری النجار شرکت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی به سخنان خامنه‌ای؛ اقدامات ایران کمکی نمی‌کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دریافت نامه از تهران را تایید کرد.

در نخستین واکنش از سوی اتحادیه اروپا به سخنان اخیر خامنه ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اقدام جمهوری اسلامی ایران کمکی به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی کند.

مایا کوسیانسیک روز سه شنبه به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «ارزیابی‌های اولیه بیانگر آن است که اقدامات اعلام شده (از سوی ایران) ناقض برجام نیست. با این حال، در مقطع حساس کنونی، این اقدامات کمکی به اعتمادسازی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران نمی‌کند».

واکنش این سخنگوی خانم موگرینی به سخنان روز دوشنبه آیت الله علی خامنه ای است.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی

روز سه شنبه، یک سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد آژانس نامه ای از ایران به تاریخ ۴ ژوئن دریافت داشته است. تهران در نامه به آژانس بین المللی انرژی اتمی «برنامه آزمایشی» تولید هگزافلوراید اورانیوم را اطلاع داده است.

هگزافلوراید اورانیوم برای استفاده و پیش ساخت سانتریفوژها برای غنی سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

قدرتهای اروپائی به دنبال اعلام خروج آمریکا از برجام تلاش می کنند این توافق را نگاه دارند اما سخنان دیروز و امروز مقام های تهران، موجب تعجب مقام های اروپایی شده است.

به موجب برجام ایران می تواند به غنی سازی اورانیوم ۳.۶۷ درصدی اقدام کند و تا میزان ۳۰۰ کیلوگرم هگزا فلوراید اورانیوم در اختیار داشته باشد.

اظهارات روز سه شنبه رهبر جمهوری اسلامی ایران با موجی از واکنش از سوی مقام های اسرائیل روبرو شد.

روز سه شنبه، ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل گفت یک «ائتلاف نظامی» باید علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

همچنین روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، در یک پیام ویدئویی در توئیت گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو در فرانسه: فشار اقتصادی توافق هسته‌ای با ایران را از بین می‌برد

نخست وزیر اسرائیل که برای رایزنی با سران کشورهای اروپایی در مورد نحوه برخورد با سیاست‌های تهران به اروپا رفته است، روز سه‌شنبه در پاریس گفت فشار اقتصادی توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را از بین می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری فرانسه گفت، از پاریس نخواسته‌ام از برجام خارج شود، چرا که با خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها، توافق دوام نخواهد آورد.

نخست وزیر اسرائیل که از ابتدا با گفت‌وگوهای شش قدرت جهانی با جمهوری اسلامی و توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ مخالف بود افزود، به نظر من با افزایش فشارهای اقتصادی علیه تهران، این توافق خود به خود از کار خواهد افتاد.

سفر آقای نتانیاهو به فرانسه در راستای سفر اروپایی او برای بحث درباره نحوه برخورد با جمهوری اسلامی ایران است. او پس از آلمان، به فرانسه سفر کرد.

سفر دوره ای نخست وزیر اسرائیل با موضع گیری جدید رهبر جمهوری اسلامی ایران شده است.

یک روز پیش آیت الله خامنه‌ای دستور آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران را صادر کرد.

صبح سه شنبه، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.

آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

​همزمان، «ییسرائیل کتز» وزیر اطلاعات دولت بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران، در صورت از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

کتز توضیح داد که پیام چنین موضع گیری متحدی می تواند این باشد که اگر ایران به سمت تولید بمب اتمی پیش برود، ائتلاف نظامی علیه این کشور شکل خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش اعتراض‌ها به حضور ناقضان حقوق بشر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه

سه مقام سابق قضایی، حسن تردست، عبدالرضا محبتی و رضا جعفری

همزمان با انتقادها به انتشار یک فهرست ۲۰ نفره به عنوان وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه و مجاز به وکالت در پرونده‌های امنیتی، حضور برخی از چهره های قضایی که سابقه صدور احکام اعدام و خشن داشته اند، در این فهرست نیز مورد اعتراض قرار گرفته است.

کاربران شبکه های اجتماعی و تعدادی از فعالان حقوق بشر با اشاره به تعدادی از نام‌های حاضر در فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه، حضور این افراد را محکوم کردند.

این افراد از جمله قضات و مقام‌های قضایی هستند که پس از بازنشستگی، وکالت می‌کنند.

اعتراض‌ها به حضور «حسن تردست» قاضی صادر کننده صدها حکم قصاص، «عبدالرضا محبتی» معاون مرتضوی دادستان تهران و نماینده دادستان در دادگاه متهمان سال ۸۸، «رضا جعفری» سرپرست دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای و تحریم شده به دلیل نقض حقوق بشر، و «مجتبی پناهی» رئیس کانون بسیج حقوقدانان بوده است.

حسن تردست به صدور حکم اعدام برای «ریحانه جباری» معروف است. دختری که به جرم قتل دوست پسر ۴۷ ساله اش در ۱۹ سالگی، به رغم اشکالات پرونده از جمله بحث دفاع مشروع، اعدام شد.

رضا جعفری به بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی در زمان سرپرستی دادسرا و تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر شناخته می‌شود، عبدالرضا محبتی نیز کیفرخواست دادستانی علیه چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۸۸ را در دادگاه قرائت کرده است.

در روزهای اخیر تعدادی از وکلای دادگستری به معرفی تعداد محدودی از وکلای مورد تایید برای دفاع از متهمان امنیتی و سیاسی اعتراض کردند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که با ارائه فهرست ۲۰ نفره وکلای مورد تایید قوه قضاییه، حق دفاعی را که تا کنون متهمان سیاسی و امنیتی به طور نیم بند از آن برخوردار بودند، از بین می‌رود و اجرای این تبصره به معنای خداحافظی با نهاد وکالت در ایران است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد.

محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خروج آمریکا از برجام | خودروسازی پژو - سیتروئن دوماه دیگر از ایران می‌رود

پژو از دو سال پیش و بعد از توافق هسته ای، به بازار ایران بازگشته بود.

«پژو - سیتروئن» شرکت خودروسازی بزرگ فرانسه می گوید تا دو ماه دیگر همکاری ها با ایران را خاتمه می دهد.

این شرکت در اعلامیه ای که دوشنبه شب در روی سایت رسمی خود منتشر کرد، نوشت تمام قراردادهای مشترک پژو با طرف ایرانی در تبعیت از قوانین آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا بود و اکنون با خروج آمریکا، این شرکت توقف برنامه های مشترک خود با ایران را آغاز کرده است.

در خرداد ۱۳۹۵ شرکت پژو - سیتروئن با ایران خودرو و شرکت سایپا برای ساخت و تولید خودرو توافق کرد و این قرادادها در مهرماه همان سال امضا شد.

اعلام خروج شرکت پژو - سیتروئن در حالی است که این شرکت پیشتر هم در سال ۲۰۱۲ به خاطر تحریم های سنگین علیه جمهوری اسلامی ایران کار با تهران را متوقف کرده بودند.

توقف همکاری شرکت پژو - سیتروئن تازه ترین تصمیم یک شرکت بزرگ برای قطع همکاری با ایران از زمان خروج ایالات متحده از برجام است.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد به دلیل نقض برجام توسط تهران از این توافق خارج می شود. آمریکا می گوید ایران با برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی در خاورمیانه این توافق را نقض کرده است.

ایالات متحده در مذاکره با متحدان اروپایی است تا ایران را به قرارداد جدیدی مجبور کند که پایان برنامه موشکی، توقف بی ثبات سازی و حمایت از گروه های تروریستی را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان جهانی آموزش بین الملل خواستار آزادی معلمان زندانی در ایران شد

محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران از جمله معلمانی است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

سازمان آموزش بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرد و خواستار آزادی آنها شد.

بزرگترین اتحادیه معلمان جهان در بیانیه‌ای که سه شنبه ۱۵ خرداد خطاب به حسن روحانی منتشر شد، رفتار مسئولان زندان با معلمان زندانی از جمله آقای حبیبی را جرم و جنایت خواند و اعلام کرد: «در صورت بروز هر اتفاقی برای آقای حبیبی و دیگر معلمان زندانی، ما تمام ماموران ذیربط در این مسئله را مسئول می‌دانیم.»

این سازمان از تمام افراد فعال، سازمان‌ها، اتحادیه‌ها و به خصوص صنف معلمان خواسته است تا تمام توان خود را برای محکوم کردن رفتارهایی که با معلمان دربند ایران می‌شود، به کار ببندند و خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان شوند.

سازمان آموزش بین‌الملل همچنین گفته است درگیری مردم برای آزادی و برابری در ایران دائمی و پایان ناپذیر است و معلمان ایرانی، کارگران و مردم ایران در حال حاضر خواستار گسترده ترین واکنش‌های ممکن از طرف گروه‌های بین‌المللی هستند.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد.

۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حدود دو هفته پیش، حسین تاج، وکیل آقای حبیبی گفت که ندادن مهلت برای تامین موکلش و برخورد ماموران و مسئولان زندان با این زندانی غیرمتعارف بوده است.

او توضیح داد که همسر محمد حبیبی که به دادسرای امنیت رفته بود، به طور اتفاقی با آقای حبیبی مواجه شد و او را پابرهنه و با لباس‌های پاره، در حالیکه هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت او دیده می شد، دیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیشنهاد وزیر اسرائیلی بعد از سخنان خامنه‌ای: ائتلاف نظامی علیه جمهوری اسلامی تشکیل شود

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل می گوید یک «ائتلاف نظامی» باید علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

به گزارش تایمز اسرائیل، آقای کاتز روز سه شنبه ۱۵ خرداد در گفتگو با یک رادیو محلی در تل آویو گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران به میزانی از غنی‌سازی اورانیوم بازگردند که به آنها توان ساخت بمب اتم را بدهند، یک ائتلاف نظامی علیه آنها تشکیل خواهد شد.

وی از پرزیدنت ترامپ و جامعه جهانی خواست «پیام روشنی» به ایران بفرستد.

واکنش این وزیر اسرائیلی به سخنان روز دوشنبه آیت الله علی خامنه ای است.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

یکروز بعد، در روز سه شنبه ۱۵ خرداد، علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو، در مرکز نطنز آماده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی هسته‌ای نیز که پیشتر اعلام کرده بود روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفوژ آغاز می‌شود، گفت که باید کارهایی انجام داد که این روند رسیدن به غنی سازی ۱۹۰ سو افزایش یابد.

بنیامین نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیت گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای کتز روز سه شنبه گفت که اگر جمهوری اسلامی کوتاه نیاید و بخواهد به وضعیت گذشته و غنی سازی اورانیوم بدون نظارت، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی باید نسبت به این اقدام موضع گیری کنند. او افزود که کشورهای عرب و اسرائیل نیز آن را همراه خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد آنگلا مرکل به توئیت ضد اسرائیلی آیت الله خامنه‌ای

خانم مرکل بعد از اشاره نتانیاهو به توئیت ضد اسرائیلی خامنه ای واکنش نشان داد.

در حالیکه نخست وزیر اسرائیل دور جدید دیدارهای خود با مقام های سه کشور اروپایی را آغاز کرده، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در نشست خبری با بنیامین نتانیاهو از توئیت منتسب به رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

خانم مرکل روز دوشنبه در نشست خبری با نتانیاهو از برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و خواستار کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه شد.

آسوشیتدپرس این واکنش خانم مرکل را به توئیت یکشنبه شب آیت الله خامنه‌ای مربوط دانست.

حساب توئیتری که به رهبر جمهوری اسلامی منتسب است، نقل قولی از شش سال پیش او را با این محتوا قرار داده که او گفته: موضع ما مقابل اسرائیل همان است که همیشه بود. اسرائیل غده سرطانی در غرب آسیا است که باید ریشه‌کن شود: مقابله با این غده سرطانی امکان‌پذیر است و سرانجام محقق خواهد شد

در نشست خبری رهبران آلمان و اسرائیل، بنیامین نتانیاهو به این توئیت اشاره کرد و گفت در قرن ۲۱ و هفتاد سال بعد از هولوکاست، جمهوری اسلامی ایران می خواهد شش میلیون انسان یهودی دیگر را بکشد.

آلمان از اصلی ترین مخالفان خروج آمریکا از برجام است اما این کشور هم با توجه به موضع مقام های جمهوری اسلامی، از برنامه های بی ثبات ساز تهران در منطقه شکایت دارد.

ایالات متحده ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات ساز در خاورمیانه متهم می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدور گواهینامه برای زنان در عربستان سعودی آغاز شد

دولت عربستان از روز دوشنبه صدور گواهینامه رانندگی برای زنان را آغاز کرد و در گام نخست، ده زن سعودی گواهینامه رانندگی گرفتند.

بنا به اطلاعیه دولت ریاض، ده گواهینامه رانندگی برای زنانی صادر شده است که از قبل مجوز رانندگی در کشورهای دیگر نظیر آمریکا، بریتانیا، کانادا و لبنان دریافت کرده اند.

صدور گواهینامه رانندگی برای زنان در عربستان قرار است از ۲۴ ژوئن در سراسر آن کشور آغاز شود.

زنان سعودی با اجرایی شدن قانون جدیدی که برای نخستین بار حق رانندگی زنان در عربستان را تامین می کند پس از تعلیم در مدارس ویژه زنان می توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

شماری از فعالان حامی حق زنان سعودی برای رانندگی در عربستان در بازداشت و در انتظار محاکمه بسر می برند.

در یکسال اخیر اصلاحاتی در این کشور آغاز شده که گفته می شود به اصرار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است. پیشتر به زنان سعودی اجازه داده شده در ورزشگاه های فوتبال تماشاگر بازی ها باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد کشته‌های آتشفشان گواتمالا به ۶۹ نفر رسید

مردم قربانیان را از محل آتشفشان دور می کنند.

همزمان با فوران گدازه‌ از آتشفشانی در کشور گواتمالا، مقام های رسمی می گویند تاکنون ۶۹ نفر جان خود را از دست داده اند و آمار تلفات، احتمالا بالاتر است.

آتشفشان ‌«فوئه‌گو» در چهل کیلومتری «گواتمالا سیتی» پایتخت کشور گواتمالا، از روز یکشنبه ۱۳ خرداد فعال شد و بعد از اینکه گدازه‌ها به سطح زمین رسید، مردم مناطق پرخطر را ترک کردند. این آتشفشان یکی از فعال ترین آتشفشان ها در آمریکای مرکزی است.

گدازه و رانش زمین موجب شده که سنگ و گل و لای خیلی داغ، روستاهای نزدیک را تخریب کند.

علاوه بر خطر گدازه، خاکستر بلند شده از این آتشفشان بر روی سقف خانه ها می نشیند و موجب سنگینی و فرو ریختن سقف می شود. برخی گزارش ها ارتفاع خاکستر را تا ده کیلومتر اعلام کرده اند.

آسوشیتدپرس می گوید مناطقی چون «لوس لوتز» و «ال رودئو» با قطع برق مواجه شده اند.

بیش از نیمی از جمعیت گواتمالا که هم مرز با مکزیک، السالوادر و هندوراس است، زیر خط فقر به سر می برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برای نخستین بار اسرائیل در رزمایش بزرگ ناتو در نزدیکی روسیه شرکت می‌کند

یک جنگنده اف ۱۶، در شهر بندری «ایلات» کشور اسرائیل

یک رزمایش بزرگ به رهبری آمریکا با ۱۸ هزار سرباز از ۱۹ کشور عمدتا عضو ناتو در مرزهای شرقی این اتحاد شامل لهستان و سه کشور حوزه بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی برگزار می شود.

هاآرتص در گزارشی نوشت: نیروی زمینی آمریکا در اروپا روز یکشنبه اعلام کرد رزمایش موسوم به «حمله شمشیر ۱۸» تا ۱۵ ژوئن در سراسر منطقه جریان دارد و نمایشی از تعهد و همبستگی پیمان آتلانتیک شمالی در زمانی است که مانورهای نظامی روسیه به شکلی فزاینده اعضای ناتو را نگران کرده است.

هدف از «حمله شمشیر» تحریک روسیه نیست.

ناتو در کشورهای بالتیک و لهستان حدود ۶ هزار نیرو مستقر کرده است.

وزیر دفاع لیتوانی هم از آغاز وسیع ترین مانور ملی آن کشور موسوم به «توفان و رعد» با حدود ۹ هزار نیرو خبر داده است.

اسرائیل برای نخستین بار به عنوان یک کشور غیر عضو ناتو در رزمایش «حمله شمشیر» مشارکت می کند. چند ده تکاور اسرائیلی برای حضور در این مانور نظامی به اروپای شرقی اعزام شده اند.

این مانور پیشتر یک رزمایش عظیم متمرکز بود، اما امسال به دو سناریوی متفاوت تقسیم شده است؛ یک سناریو رزمایش ۱۸ هزار جنگجو از کشورهای متعدد است در حالی که سناریوی دوم که اسرائیل در آن شرکت دارد با نیروهای محدودتری انجام می گیرد. در این مانور به نیروها جنگیدن در کشورهای مختلف و قرار گرفتن زیر حملات هوایی دشمن ضمن عبور از پل ها و رودخانه آموزش داده می شود.

نیروهای نظامی کشورهای حاضر در این رزمایش شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، لتونی، لیتوانی، هلند، مقدونیه، لهستان، اسپانیا، نروژ، جمهوری چک و رومانی هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش وال استریت جورنال: آمریکا نقش نظامی در جنگ یمن را ارزیابی می‌کند

وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: دولت ترامپ در حال بررسی درخواست امارات متحده عربی مبنی بر حمایت مستقیم آمریکا از پس گرفتن بندر عمده یمن از جنگجویان حوثی مورد حمایت ایران است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواستار یک ارزیابی سریع از درخواست امارات شامل پشتیبانی با پهبادهای تجسسی از نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان در تصرف بندر حدیده شده است. این بندر اکنون خط حیات اصلی ۲۹ میلیون جمعیت یمن است.

مقام های اماراتی و سعودی به ایالات متحده اطمینان داده اند تا زمانی که واشنگتن حمایت نکند برای بازپس گرفتن این بندر دریای سرخ دست به اقدامی نخواهند زد. نگرانی فزاینده ای در دولت ترامپ وجود دارد که جنگ در اطراف آن شهر ممکن است از کنترل خارج شده و دست و پای آمریکا را ببندد. جنگجویان یمنی مورد حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان در نزدیکی شهر با حوثی ها در جنگ هستند.

یک مقام ارشد دولت ترامپ می گوید: «ما کماکان نگرانی هایی درباره عملیات حدیده داریم. ما صد در صد مطمئن نیستیم که حتی اگر ائتلاف چنین حمله ای را انجام بدهد، بتواند بی دردسر و با پرهیز از یک فاجعه این کار را به پیش ببرد.»

کاخ سفید سخت درگیر مقدمات اجلاس سنگاپور در ۱۲ ژوئن است، ولی افزایش عملیات نظامی در اطراف این بندر یمن توجه واشنگتن را جلب کرده است.

ایالات متحده و ائتلاف تحت رهبری عربستان موافقت کرده اند که نیروهای اماراتی ناظر بر عملیات نظامی، دست کم در آینده نزدیک وارد بندر حدیده نشوند تا بلکه فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد بتواند تلاش های دیپلماتیک را برای پایان دادن به جنگ بیازماید.

نگرانی های کلی وجود دارد که نیروهای یمنی متحد ائتلاف تحت رهبری عربستان خودشان دست به عمل بزنند.

انتظار می رود متخصصان ارشد امور یمن در دولت آمریکا دوشنبه راه پیش رو را به بحث بگذارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی با عنوان: دیپلماسی لبخند کره شمالی: دستیابی به موفقیت یا رویای مکرر

در آستانه دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی، امروز بنیاد دفاع از دموکراسی میزبان نشستی با حضور کارشناسان و با عنوان «دیپلماسی لبخند کره شمالی: دستیابی به موفقیت یا رویای مکرر» بود.

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی درباره کره شمالی، بروس کلینگنر متخصص در حوزه ژاپن و کره در بنیاد هریتیج، جونگ پاک از کارشناسان مطالعات کره در موسسه بروکینگز و آنتونی روگیرو کارشناس ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی سخنرانی کردند.

در این نشست، «جونگ پاک» از کارشناسان مطالعات کره در موسسه بروکینگز گفت: آنچه مهم است، نتیجه است. در کل امیدوارم که کره شمالی کاری نکند که پرزیدنت ترامپ از میز مذاکره بلند شود. البته طی چند روز اخیر پرزیدنت ترامپ انتظارات را خیلی پایین آورده است؛ بویژه در مورد حقوق بشر.

«بروس کلینگنر» متخصص در حوزه ژاپن و کره در بنیاد هریتیج نیز در این نشست گفت الان نمی شود هیچ چیزی را با کره شمالی پیش بینی کرد، تعامل با آنها فراز و فرود و حتی تکان‌های زیادی دارد.

وی افزود: به نظرم برداشت آنها با برداشت واشنگتن درباره عاری سازی متفاوت است. مذاکرات پیچیده ای در پیش است.

در بخش دیگر نیز، «آنتونی روگیرو» کارشناس ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی گفت: آنچه مشخص است، کیم جونگ اون هنوز تصمیم نهایی درباره نوع عاری سازی تسلیحات اتمی نگرفته است. دو طرف دیدگاهشان از هم فاصله دارد. هنوز خیلی چیزها مشخص نیست.

قرار است روز ۲۲ خرداد، رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور دیدار کنند.

پاسخ نایکی به صدای آمریکا: به خاطر تحریم به تیم ملی ایران کفش نمی‌دهیم

تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار دوستانه با تیم ملی ترکیه

در پی انتشار خبر خودداری شرکت نایکی در ارائه کفش و پوشاک ورزشی به فوتبالیست های ایران در جام جهانی، این شرکت در پاسخ به صدای آمریکا دلیل این تصمیم را اعلام کرد.

شرکت نایکی در ایمیلی به مایکل لیپین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تایید کرد که به خاطر تحریمها علیه جمهوری اسلامی، به عنوان یک شرکت آمریکایی نمی‌تواند به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران کفش ورزشی ارائه کند.

نایکی، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان وسایل، کفش و لباس ورزشی، پیشتر اعلام کرده بود که بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جریان جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه کفش‌های تولیدی این شرکت را نخواهند پوشید.

این شرکت توضیح بیشتری نداده بود، اما به گزارش خبرگزاری رویترز عواقب ناشی از تصمیم آمریکا به خروج از توافق برجام و برقراری تحریم ها به حوزه ورزش نیز کشیده شد.

در همین حال شرکت آلمانی آدیداس اعلام کرد که پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی سال ۲۰۱۸ در روسیه از محصولات این شرکت خواهد بود.

تیم ایران در جام جهانی سال ۲۰۱۴ برزیل، پیراهن تولیدی شرکت آلمانی آل-اشپورت را به تن کردند.

ایران در آن دوره تحت تحریم‌های بین المللی از جمله آمریکا قرار داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و ترکیه درباره تأمین امنیت «منبج» در سوریه

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واشنگتن - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷

تاييد نقشه راه برای استقرار امنیت و ثبات در شهر منبج در شمال سوریه، نتیجه گفت‌وگوهای روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با همتای ترک خود مولود چاووش اغلو در واشنگتن بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف همچنین بر ادامه مبارزه با همه اشکال تروریسم تاکید کردند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ترکیه می‌خواهد آمریکا له حمایت خود از گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق،» که آنکارا آنها را گروه تروریستی می‌داند، پایان دهد.

این اولین دیدار وزیران خارجه دو کشور پس از آن است که ترکیه، از اعضای ناتو، اعلام کرد سفیر خود را از آمریکا فرا می‌خواند. آنکارا دو هفته پیش و با انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم، سفیر خود را از واشنگتن فراخواند.

ترکیه پیشتر عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را علیه «یگان‌های مدافع خلق»، گروه کرد سوری که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه آغاز کرده بود.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید این گروه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که آنکارا و واشنگتن آن را تروریست می‌دانند – در ارتباط بوده و تهدیدی علیه امنیت ترکیه است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر با گروه داعش در حال جنگ بوده‌اند و از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس انرژی اتمی می‌تواند بعد از توافق احتمالی فورا راستی آزمایی کره شمالی را آغاز کند

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو

رئیس بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد در صورت توافق واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی، این نهاد بین‌المللی آمادگی خواهد داشت ظرف چند هفته فعالیت‌های خود را در کره شمالی آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به دیدار آتی سران ایالات متحده و کره شمالی، گفت اگر توافقی بین دو طرف حاصل شود آژانس ظرف چند هفته برای راستی آزمایی آماده خواهد شد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران حاضر در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گفت، «ما قادر خواهیم بود وقتی شورا(ی حکام) مجوز آغاز فعالیت راستی آزمایی را صادر کند، در فرصتی کوتاه، ظرف چند هفته، نه چند ماه، کار را آغاز کنیم.»

آقای آمانو افزود، خیلی واضح است که اگر قرار باشد کسی یا سازمانی کار راستی آزمایی هر گونه توافق احتمالی بین واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر برنامه هسته‌ای جنجال برانگیز کره شمالی را انجام دهد، آن فقط آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود.

پرزیدنت ترامپ ده روز پیش خبر از لغو این دیدار داده بود، اما روز جمعه گفت برگزار می‌شود.

به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در بیش از یک سال اخیر، تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت افزایش یافت، اما در نهایت رهبر کره شمالی از طریق همسایه جنوبی آمادگی خود را برای گفت‌وگو با پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار دوباره نتانیاهو به ایران: جمهوری اسلامی قصد ترک سوریه را ندارد

نخست وزیر اسرائیل که در آلمان به سر می برد، نسبت به عدم خروج نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از خاک سوریه و در نزدیکی اسرائیل، هشدار داد.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۱۴ خرداد بعد از دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت: بزرگترین چالشی که امروز، جهان متمدن با آن روبروست، خطر ناشی از دولت های پیکارجوی اسلامی است که در پی تهاجم و دست یابی به سلاح های اتمی هستند. وی افزود: بزرگترین خطر ایران است. همین دیروز رهبر ایران، خامنه ای بار دیگر گفت اسرائیل سرطانی است که باید از بین برود و از صفحه جهان از بین خواهد رفت. جالب است که در اوائل قرن بیست و یکم کسی بخواهد در باره نابودی اسرائیل، نابودی میلیون ها یهودی صحبت کند.

آقای نتانیاهو تاکید کرد: ایران نه تنها برای نابودی ما فراخوان می دهد بلکه در پی دستیابی به سلاح های اتمی است تا نقشه کشتار قومی خود را پیاده کند.

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرد این کشور حضور نیروهای ایران را در نزدیکی مرزهای خود نمی پذیرد. وی اسناد به دست آمده از آرشیو مخفی فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران را در اختیار آلمان نیز قرار داده است.

نتانیاهو افزود: خطر دیگر ایران این است که می خواهد خاور میانه را تصرف کند. این کار را در سوریه انجام می دهد، در یمن و مناطق دیگر انجام می دهد. ایران می خواهد در سوریه نیروی نظامی مستقر کند. نیروی هوایی، نیروی دریایی و نیروی زمینی خود را هزار و پانصد کیلومتر دورتر از ایران به مرز اسرائیل بیاورد. آن هم با هدف مشخص حمله به ما.

در این نشست، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در سخنانی گفت: ما نه تنها درباره روابط دو جانبه بلکه در باره شرایط بین المللی و به ویژه توافق اتمی با ایران موسوم به برجام، از یک طرف و همچنین بررسی دقیق نفوذ ایران در سوریه و سراسر منطقه گفتگو کردیم.

وی افزود: گرچه ما دیدگاه های متفاوتی در باره سودمندی برجام و تاثیر آن داریم اما آلمان و شرکای اروپایی ما توافق را لغو نکردند. ما به آن پایبندیم اما می خواهیم بگوییم نفوذ منطقه ای ایران موضوعی نگران کننده است. از این رو احساس می کنیم باید تمامی تلاش دیپلماتیک را بکار گیریم تا به موضوع موشک بالیستیک ایران و همچنین فعالیت های آن به عنوان مثال در یمن و حضورش در سوریه بپردازیم و از نفوذمان برای عقب راندن ایران از منطقه - به ویژه در مناطق نزدیک به اسرائیل - استفاده کنیم و به فعالیت های منطقه ای ایران و مهار آن نگاه دقیقی داشته باشیم.

پیشتر روزنامه جروسالم پست در گزارشی نوشت: اسرائیل آماده حمایت از بازگشت نیروهای دولتی سوریه به مرز شمالی اش در ازای بیرون راندن حزب الله و ایران از محدوده ۷۰ تا ۸۰ کیلومتری آن منطقه است.

روز پنجشنبه، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل سفر کوتاه و سریعی به روسیه داشت تا یک توافق بر سر بیرون راندن ایران از جنوب سوریه شامل توافقی با ایالات متحده و اردن را به بحث و گفتگو بگذارد. پادشاهی هاشمی اردن نگرانی مشابهی درباره مرزهایش با سوریه دارد.

از منظر اسرائیل این نخستین گام به سوی برچیده شدن کامل نیروهای ایران و دست نشانده هایش از سوریه است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به روسیه، پس از تماس تلفنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، انجام گرفت. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، پیش از این دیدار خواسته بود نیروهای غیر سوری در اسرع وقت مرز جنوبی سوریه را ترک کنند.

واشنگتن نگران است که قصد واقعی مسکو در دعوت از ایران به ترک جنوب سوریه فشاری بر دولت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از آن کشور باشد. چنین تحرکی روسیه را به تنها بازیگر مقتدر در سوریه بدل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک ماه بعد از خروج آمریکا از برجام؛ خامنه ای دستور آماده سازی غنی سازی را داد

مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز

به دنبال خروج آمریکا از برجام با دستور پرزیدنت ترامپ و مذاکرات ایران با قدرت‌های اروپایی برای چگونگی حفظ برجام، آیت الله خامنه‌ای دوشنبه ۱۴ خرداد در سخنانی در مراسم یادبود آیت الله خمینی، خواستار آمادگی برای افزایش غنی سازی اورانیوم شد.

رهبر جمهوری اسلامی به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داد که مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند.

سو (به انگلیسی: SWU) واحد کار سانتریفوژ است که توان آن را در میزان غنی سازی اورانیوم نشان می دهد.

در حالیکه در بخشی از انتظار آمریکا توقف برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته، آیت الله خامنه ای روز دوشنبه بار دیگر بر برنامه موشکی ایران تاکید کرد و گفت که موشک مایه امنیت و نقطه قوت است.

این در حالیست که قدرت‌های اروپایی ضمن ابراز تمایل برای حفظ برجام اعلام کرده‌اند که نگران برنامه موشکی ایران و دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه هستند و قصد دارند با ایران درباره این مسائل مذاکره کنند.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین دو هفته پیش راهبرد جدید آمریکا را در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود، آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عضو پارلمان اروپایی: حاکمان ایران، دوتابعیتی‌ها را مهره شطرنج سیاسی می‌بینند

پارلمان اروپایی

برخی از اعضای پارلمان اروپایی خواهان آزادی نازنین زاغری رتکیلف از زندان در ایران شدند.

قطعنامه‌ای که در پارلمان اروپایی به تصویب رسید از فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته است که پرونده خانم زاغری رتکلیف را هر چه سریع تر با مقامات ایرانی مطرح کند.

نمایندگان پارلمان اروپا از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند به حقوق زندانیان احترام بگذارند و به ویژه امکان دستیابی زندانیان به وکیل و برخورداری از امکانات درمانی برای آنها در زندان را فراهم کنند و در بازجویی‌ها از شکنجه و آزار زندانیان خودداری کنند.

ماریچه اسکاکه نماینده هلندی پارلمان اروپایی در جلسه این پارلمان در استراسبورگ گفت که در جریان تلاشها برای نجات برجام، پس از خروج آمریکا از این توافق، مساله حقوق بشر نباید کنار گذاشته شود.

خانم اسکاکه گفت: «حاکمان ایران دوتابعیتی‌ها را به عنوان مهره‌های شطرنج سیاسی می‌بینند و آنها بدون دسترسی به وکیل، پزشک و دیپلمات‌های اروپایی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.»

ماریچه اسکاکه از جمله نمایندگان پارلمان اروپا است که بخشی از فعالیت خود را به دفاع از حقوق بشر در ایران اختصاص داده است.

علاوه بر نازنین زاغری رتکلیف، از دیگر زندانیان دوتابعیتی که اعضای پارلمان اروپایی از آنها یاد کرده اند، عباس عدالت، احمدرضا جلالی و کامران قادری هستند.

کامران قادری شهروند ایرانی-اتریشی است که یک سال و نیم پیش در سفر به ایران بازداشت شد.

آقای قادری، از بازرگانان حوزه فروش و پشتیبانی لوازم و خدمات فناوری اطلاعات، یکی از ۲۰۰ فعال اقتصادی بود که در سفر رئیس جمهوری پیشین اتریش به ایران او را همراهی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله انتحاری به نشست شورای علمای افغانستان پس از صدور فتوای ضدجنگ

نیروهای امنیتی افغانستان در مجاورت محل برگزاری نشست «شورای علمای افغان» یا لویه جرگه در منطقه ۵ کابل - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷

پلیس افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد بر اثر یک بمبگذاری انتحاری در جریان برگزاری نشست روحانیون ارشد آن کشور در غرب پایتخت، دست کم هفت نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این انفجار اندکی پس از آن رخ داد که روحانیون در آن نشست فتوایی را در رد حملات انتحاری صادر کردند و خواستار گفت‌وگو برای پایان دادن به جنگ در افغانستان شدند.

به گفته «غفور عزیز» رئیس پلیس منطقه ۵ کابل، مهاجم ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت محلی جلیقه انفجاری خود را نزدیک در ورودی محل برگزاری نشست «شورای علمای افغان» یا لویه جرگه، فعال کرد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

«نجیب دانش» سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان با بیان این که انفجار زمانی رخ داد که علما در حال خروج از تالار بودند، گفت یک مأمور پلیس در میان کشته شدگان است و دو پلیس هم زخمی شده‌‌اند.

اندکی پیش از حمله، حدود دو هزار روحانی ارشد افغان در خیمه‌ای که در منطقه پنجم کابل جهت برگزاری نشست لویه جرگه به پا شده بود فتوایی مبنی بر حرام بودن حملات انتحاری صادر کرده بودند.

این فتوا، که به اتفاق آرا صادر شد، می‌گوید جنگ ۱۷ ساله افغانستان هیچگونه مشروعیت دینی نداشته و زمینۀ مداخلۀ بیگانگان را فراهم کرده و طرف‌های درگیر باید از طریق گفت‌وگو به آن پایان دهند.

دو گروه اسلامگرای افراطی طالبان و داعش معمولا در افغانستان دست به حملات تروریستی می‌زنند. داعش مسئولیت حمله چهارشنبه هفته گذشته به ساختمان وزارت کشور در کابل را بر عهده گرفت.

طالبان هم که معمولا به مواضع نیروهای دولتی افغانستان حمله می‌کند، در ماه آوریل اعلام کرده بود که مانند سال‌های گذشته موج حملات خود را که همیشه در فصل بهار اوج می‌گیرد آغاز خواهد کرد.

با این حال، هر دو گروه که خواستار برقراری حکومت اسلامی هستند، در چند سال اخیر در همه فصول دست به حملات مختلف زده‌اند و نشانه‌ای از کاهش حملات در ماه رمضان نیز به چشم نمی‌خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار روز بعد از تظاهرات سراسری، نخست وزیر اردن کناره گیری کرد

«هانی الملقی» نخست‌وزیر سابق اردن

بعد از چهار روز اعتراضات سراسری، نخست وزیر اردن از سمت خود کناره گیری کرد.

اعتراضات از چهار روز پیش در اعتراض به قانون مالیات و افزایش بهای سوخت شروع شده بود.

«هانی الملقی» نخست‌وزیر اردن روز دوشنبه استعفای خود را به پادشاه این کشور تقدیم کرد و ملک عبدالله پادشاه اردن با آن موافقت کرد. ملک عبدالله در حکمی جداگانه، «عمر الرزاز» وزیر آموزش‌وپرورش را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

«عمر الرزاز» دانش آموخته دانشگاه هاروارد آمریکا و یک اقتصاددان است که در رشته برنامه ریزی در اقتصاد فارغ التحصیل شده است.

دولت اردن لایحه اصلاح قانون مالیات‌ها را به پیشنهاد صندوق بین المللی پول به پارلمان کشور تقدیم کرد، اما پیش از آنکه پارلمان به بررسی آن بپردازد خیابان‌های شهرهای اردن و به ویژه امان، پایتخت، از چهارشنبه شب، صحنه راهپیمایی بی‌سابقه معترضان خشمگینی شد که با پیش بینی چشم‌انداز افزایش بیشتر قیمتها دست به اعتراض زدند.

معترضان در شب های گذشته با سردادن شعارهایی علیه هانی ملکی نخست وزیر، از ملک عبدالله پادشاه خواستار برکناری او شدند. این اعتراضها صلح آمیز برگزار شد.

پیشتر نخست وزیر در پی دیدار با رهبران اتحادیه‌های کارگری اردن گفته بود که دولت یک لایحه به پارلمان داده که معلوم نیست مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد. به گفته او تصمیم با پارلمان است.

رهبران اتحادیه‌های کارگری می‌گویند این لایحه، بخشی از اقدام‌های ریاضت اقتصادی است که صندوق بین المللی پول پیشنهاد کرده و می تواند زندگی را برای مردم اردن سخت تر کند.

در اوایل سال جاری میلادی یارانه نان حذف شد، مالیات بر فروش افزایش یافت تا بخشی از بدهی ۳۷ میلیاردلاری این کشور فقیر کاهش یابد. این بدهی برابر ۹۶ درصد تولید ناخالص داخلی اردن است. دولت در توجیه اقدام خود می گوید اصلاح قانون مالیاتی، نرخ بالاتر مالیات‌ها به ثروتمندان بزرگ را هدف قرار داده تا بتواند به قشرهای کم درآمد خدمات بیشتری عرضه کند. نخست وزیر مستعفی امیدوار بود تا نیمه‌های سال ۲۰۱۹ تمامی پیشنهادهای صندوق به اجرا در آید و اقتصاد حالت عادی خود را باز یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: چین درباره کشتار ۲۹ سال پیش در میدان تیان‌آنمن پاسخگو باشد

امروز دوشنبه بیست و نهمین سالروز کشتار در میدان تیان‌آنمن پکن در چین است. در سرکوب جنبش دموکراسی خواهی دانشجویان توسط نیروهای دولتی چین در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آنمن در پکن هزاران تن کشته، زخمی و دستگیر شدند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای، پکن را به مسئولیت پذیری کامل و آشکار کشتار تیان‌آنمن فراخواند و خواهان آزادی زندانیانی شد که به گفته او گناه شان تلاش برای زنده نگه داشتن یاد قربانیان فاجعه تیان‌آنمن است.

آقای پمپئو مقام های چین را همچنین به توقف اذیت و آزار بستگان و نزدیکان قربانیان و شرکت کنندگان در مراسم یادبود قربانیان میدان تیان‌آنمن فراخواند.

در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ هزاران نفر برای اعتراض به میدان مشهور و بزرگ شهر پکن رفتند. معترضان عمدتا دانشجو، دانش آموز و کارگر بودند.

عکسی از اعتراض گسترده در میدان تیان‌آنمن در سال ۱۹۸۹
عکسی از اعتراض گسترده در میدان تیان‌آنمن در سال ۱۹۸۹

آنها به نبود آزادی، حقوق پائین و وضع مسکن معترض بودند. در مقابل سربازان و تانک های ارتش چین مقابل معترضان صف آرایی و بعد معترضان را سرکوب کرد.

در حالیکه وزیر خارجه آمریکا خواستار اعلام نام همه کشته و بازداشت شدگان است، چین نیز در بیانیه ای اعلام کرد آمریکا صلاحیت چنین درخواستی از چین را ندارد.

دولت چین در زمان کشتار تیان‌آنمن، تعداد قربانیان را دویست نفر شامل معترضان و ماموران اعلام کرد اما نهادهای حقوق بشری تعداد کشته ها را بیش از ۱۰ هزار نفر می دانند.

قریب سه دهه بعد از کشتار تیان‌آنمن، هنوز صحبت درباره این رویداد خط قرمز دولت چین است.

با اینکه در چین یادبود کشتار تیان‌آنمن ممنوع است اما گاهی در نقاطی مثل هنگ کنگ یاد قربانیان گرامی داشته می شود.
با اینکه در چین یادبود کشتار تیان‌آنمن ممنوع است اما گاهی در نقاطی مثل هنگ کنگ یاد قربانیان گرامی داشته می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفان مهاجرت در انتخابات پارلمانی اسلوونی پیروز شدند

با شمارش ۹۸ درصد آرا، حزب مخالف مهاجرت توانسته از سایر گروه های رقیب جلو بزند.

حزب دموکراتیک که رهبر آن «یانس یانسا» نخست‌وزیر پیشین اسلوونی است، توانست در انتخابات ۲۵ درصد آرا را کسب کند. این حزب که گرایش راست میانه دارد، مخالف پذیرش مهاجران در اسلوونی است.

«یانس یانسا» نخست وزیر سابق اسلوونی و همسرش که در این انتخابات از رقبا پیش است.
«یانس یانسا» نخست وزیر سابق اسلوونی و همسرش که در این انتخابات از رقبا پیش است.

در موج جدید مهاجران از خاورمیانه و شمال آفریقا در سالهای اخیر، اسلوونی یکی از مقاصد آنها بوده است.

با اینکه آقای «یانسا» در انتخابات پیشروست اما او نیاز به ائتلاف با سایر احزاب برای تشکیل دولت دارد؛ امری که به خاطر سیاست ضد مهاجرتی او، شاید به آسانی میسر نشود.

این چندمین انتخابات در کشورهای اروپای شرقی از جمله لهستان است که رای دهندگان به کسانی که با پذیرش مهاجران مخالف هستند، رای داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال سناتور آمریکایی از موضع لهستان در بین کشورهای اروپایی علیه برجام

یک سناتور آمریکایی می گوید با همکاری متحدان آمریکا همچون لهستان باید فشار بر تهران افزایش یابد.

سناتور مارکو روبیو در تازه ترین موضع گیری در توئیتر خود نوشت: چشم انتظار همکاری نزدیک با لهستان از متحدان ایالات متحده برای بررسی راههای فشار بیشتر بر رژیم ایران به خاطر برنامه های بی ثبات کننده اش در منطقه است.

اشاره و توئیت این سناتور جمهوریخواه به موضع گیری اخیر وزیر خارجه لهستان است.

هشت روز پیش «جاکیچ کژاپوتوویژ»، وزیر خارجه لهستان با انتقاد از سیاست اتحادیه اروپا برای حفظ برجام گفت:‌ اتحادیه اروپا توجه بیشتری به نگرانی‌های امنیتی ایالات متحده در رابطه با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران داشته باشد.

وی روز یکشنبه شش خرداد به رویترز گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال فشار بر اروپا است تا یکسری اقدامات اقتصادی را برای جبران خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دریافت کند.

۱۸ اردیبهشت پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا را از توافق هسته ای اعلام کرد. آمریکا می گوید جمهوری اسلامی به برجام پایبند نیست و با فعالیت های بی ثبات سازی و برنامه موشکی توافق هسته ای را زیر پا گذاشته است.

هرچند سه کشور اروپایی حاضر در توافق با ایران به برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی تهران انتقاد دارند اما خواستار ماندن آمریکا در برجام هستند.

لهستان از اولین کشورهایی است که صراحتا می گوید اروپا باید نگرانی امنیتی آمریکا را در نظر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض شرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی به سهمیه رزمندگان

خبرگزاری‌ها در ایران از تجمع اعتراضی شرکت کنندگان آزمون دستیاری پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی مقابل دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر شهرها از جمله اهواز، اصفهان، یزد، رشت و مشهد خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، بر اساس رویه سال جدید آزمون‌های دستیاری و دوره های تخصص، مقرر شده که مازاد ۲۵ درصدی سهمیه خانواده شهدا از این پس به خانواده رزمندگان اختصاص یابد و دیگر در اختیار داوطلبان آزاد قرار نگیرد.

معترضان به سهمیه بندی جدید در تجمع یکشنبه ۱۳ خرداد روی پلاکاردهای خود نوشتند: «ما نیز فرزندان این مرز و بوم هستیم.»

یکی از شرکت‌کنندگان در تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد که در آینده تجمعات دیگری نیز از سوی معترضان به سهمیه پنج درصدی خانواده‌های ایثارگران و جانبازان زیر ۲۵ درصد انجام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره تهدیدهای ایران مذاکره می‌کنم

بنیامین نتانیاهو و یکی از وزرا وارد نشست هفتگی دولت اسرائیل می شوند.

توافق برجام و نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات منطقه خاورمیانه در دستور مذاکراتی است که نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید مصمم است این هفته درباره آنها با رهبران سه قدرت اروپایی گفتگو و تبادل نظر کند.

بنیامین نتانیاهو، یکشنبه ۱۳ خرداد، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت که مصمم است در جریان دیدار این هفته خود از سه کشور اروپایی، شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا، موضع دولت خود را درباره ایران، به خصوص از دیدگاه توافق اتمی موسوم به برجام، با رهبران این سه کشور در میان بگذارد.

او گفت: «فردا راهی اروپا می‌شوم تا با آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون، و ترزا می ملاقات کنم. تحولات منطقه‌ای را با آنها درمیان می‌گذارم، اما تاکیدم بر ایران خواهد بود، بخصوص برای متوقف ساختن اقداماتی که به ایران امکان دسترسی به تسلیحات اتمی بدهد.»

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: «دومین موضوع، متوقف ساختن اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه، بخصوص در سوریه است. اسرائیل آزادی عمل خود را در برابر اقدامات تهاجمی ایران حفظ خواهد کرد. من در این مورد اخیرا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفتگو و تبادل نظر کرده‌ام. این برای امنیت اسرائیل بسیار مهم است.»

در آستانه دیدار نخست وزیر اسرائیل از سه کشور اروپایی، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست درباره ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای دسترسی به فناوری‌ها و اقلامی که می‌تواند در تولید تسلیحات کشتار جمعی مورد استفاده قرار گیرد، گزارشی منتشر کرد که می‌گوید مستند به اطلاعات جمع آوری شده توسط تشکیلات اطلاعاتی آلمان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد برخی از وکلا از تعیین فهرست ۲۰ نفره وکلای متهمان امنیتی توسط قوه قضائیه

انتشار یک فهرست ۲۰ نفره از وکلایی که دستگاه قضایی به آنها اجازه وکالت متهمان امنیتی و سیاسی را داده است، با انتقاد تعدادی از وکلای دادگستری مواجه شده است.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری یکشنبه ۱۳ خرداد در توئیتر خود نوشت که وقتی قوه قضاییه از میان بیش از ۶۰ هزار وکیل کشور فقط به ٢٠ نفر در تهران اعتماد دارد که پرونده ها را بخوانند و از متهم دفاع کنند ناخوداگاه می‌گویم که مبادا طرحی ضربتی برای حکم‌های سیاسی و امنیتی در پیش است که نامحرم نباید مطلع شود.

دادگستری استان تهران هفته گذشته بر اساس یک تبصره ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری فهرست ۲۰ نفره ای از وکلایی که اجازه وکالت متهمان امنیتی دارند را منتشر کرد و به این ترتیب حق وکالت برای این دسته از متهمان را از دیگر وکلا سلب کرد.

در واکنش به این اقدام، حسین تاج، یکی دیگر از وکلای دادگستری، در توئیتر خود نوشت که تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، یک پسرفت و خطای بزرگ در نظام قضایی کشور است. تعمیم آن از دادسرا و مرحله تحقیقات مقدماتی، به دادگاه ها به شدت این خطا افزود.

او همچنین این تبصره از قانون را مخالف نص صریح قانون اساسی دانست.

سیدعلی مجتهدزاده، دیگر وکیل دادگستری نیز در پیامی در توئیتر نوشت که با اعلام ليست وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه، هيچ وکيلی نمی‌تواند از دفاع از حق بگويد در حالی که برای احقاق حق خود تلاش نکند.

او در ادامه نوشت که رئیس جمهوری درباره این موضوع که «موجب تضييع حقوق اساسی ملت است»، صراحتا نظر خود را اعلام کند هر چند مسئوليت اصلی در خصوص لغو این مصوبه به عهده مجلس است.

اگر چه غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران روز هشتم خرداد اعلام کرد که این فهرست «یک لیست بسته و نهایی» نیست، اما امیر رئیسیان می گوید که به طور شفاهی به او و برخی همکارانش اعلام شده که حتی در مرحله دادگاه حق پذیرش وکالت در پرونده‌های سیاسی و امنیتی را ندارند چون نامشان در این لیست ٢٠ نفره نیست، در حالیکه این لیست در دادگاه معنا ندارد وتبصره ماده ۴٨ برای مرحله تحقیقات مقدماتی است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد. محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG