لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۴۹

سرخط خبرها

گردهمایی سالانه «ایران آزاد» توسط مخالفان جمهوری اسلامی در فرانسه

چندین سیاستمدار سرشناس آمریکایی در نشست «ایران آزاد» حضور داشتند.

مخالفان جمهوری اسلامی ایران، تداوم اعتراضات ضدحکومتی در ایران و نشانه های فزایندهٔ مشکلات در اقتصاد ایران را به دقت زیر نظر دارند. بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران، امروز در اجلاس همایش و گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا

نیوت گینگریچ رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعتراض های جاری در ایران را ادامه اعتراض هائی دانست که از یک دهه پیش شکل گرفته بود.

این سیاستمدار با سابقه آمریکایی روز شنبه ۹ تیر در حاشیه نشست ایران آزاد به صدای آمریکا گفت:‌به نظر من اعتراض ها به این علت است که رژیم سرکوبگر، فاسد و دیکتاتور است و منابع مردم را برای ماجراجویی هایش در خارج به هدر داده است. نتوانسته است به نیازهای مردم پاسخ دهد و در سطح فزاینده ای مردم را از خود مایوس کرده است. به باور من، شاهد اعتراض های بیشتری خواهیم بود و می توان انتظار داشت رژیم در مرحله ای سقوط کند.

مشاور پرزیدنت ترامپ

روز شنبه، همچنین «رودی جولیانی» شهردار پیشین نیویورک و از مشاوران پرزیدنت ترامپ نیز بر اهمیت خروج آمریکا از برجام و تاثیر تحریم های آمریکائی علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

آقای جولیانی به صدای آمریکا گفت: خروج از توافق و احیای مجدد تحریم ها تصمیم عاقلانه ای بود که پرزیدنت ترامپ گرفت. می توان حدس زد که این تحریم ها چه تاثیری خواهد داشت ضمن آنکه گویای این حقیقت است که پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا از اعتراض ها حمایت کرده است.

وی تغییر رژیم در ایران را تحولی توصیف کرد که به موقع عملی خواهد شد و گفت به باور من، تغییر رژیم در ایران صورت خواهد گرفت. نمی توانم بگویم چه روزی یا چه ساعتی. زمان آن سورپریز خواهد بود.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

یکی دیگر از سخنرانان نشست «ایران آزاد» بیل ریچاردسون سیاستمدار آمریکایی بود. او که در مقطعی سفیر آمریکا در سازمان ملل و فرماندار پیشین نیو مکزیکو بوده، بر اهمیت مناسبات آمریکا و اروپا و موضع گیری هایشان در مورد جمهوری اسلامی ایران تاکید گذاشت.

وی نیز در حاشیه این نشست به صدای آمریکا گفت:‌ به نظر من مهم است که آمریکا روابط خوبی با اروپا داشته باشد، که امروز وجود ندارد. آمریکا باید در مورد اعمال تحریم ها علیه دوستان اروپایی اش ، محتاط باشد.

آقای ریچاردسون، فشارهای تجاری بر جمهوری اسلامی ایران را بهترین واکنش ممکن دانست و گفت: می دانم که فشارهای بیشتری بر ایران برای تغییردر رفتارش وارد شده است. من با چند شرکت نفتی اروپایی و شرکت های اروپایی صحبت کردم و شنیدم که آن ها نسبت به سرمایه گذاری در ایران تردید دارند. به نظر من این نوع فشاری است که باید بر ایران وارد شود.

وزیر خارجه سابق ایتالیا

«جولیو ترزی» وزیر خارجه سابق ایتالیا از دیگر سخنان گردهمایی «ایران آزاد» بود که روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک ها اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

دلائل منجر به جهشی عمده در اعتراضات ضدحکومتی در ایران در سال جاری، وضعیت اقتصادی ایران که به سرعت رو به وخامت است، و تداوم نقض حقوق بشر توسط حکومت در ایران، در کانون توجه سخنرانان اجلاس امسال این همایش و گردهمایی بین المللی سالانه در نزدیکی پاریس در فرانسه قرار داشت.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

  • گزارش تصویری: نشست «ایران آزاد» با حضور گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ از عربستان خواست به خاطر «ناآرامی ایران و ونزوئلا» دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند

رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه صبح به وقت شرق آمریکا در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کرد و به او توضیح داد که به خاطر ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا از عربستان می خواهد که تولید نفت خود را تا حدود دو میلیون بشکه برای توازن در بازار جهانی نفت افزایش دهد... قیمت بالاست! او موافقت کرد!

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

درخواست و موافقت عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در حالی است که تنها یک هفته پیش این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ توئیتری شاهزاده رضا پهلوی به آیت الله خامنه‌ای: ایران را پس می‌گیریم

در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین اظهارنظر، کشورهای غربی و آمریکا را عامل مشکلات اقتصادی ایران معرفی کرد، شاهزاده رضا پهلوی در یک واکنش توئیتری به آیت الله خامنه‌ای،‌ نوشته است ملت ایران «سالهاست» که از نظام جمهوری اسلامی ایران «جدا شده اند» و به زودی قدرت را «پس» می گیرند.

شاهزاده رضا پهلوی شنبه شب بر روی توئیتر خود نوشت:‌ ملت ایران سال‌هاست که از «نظام»تان جدا شده‌اند. دیر نیست روزی که نیروهای نظامی و انتظامی نیز از شما جدا شوند و به ملت بپیوندند. #ایران_را_پس_میگیریم و دوباره می‌سازیم.

واکنش فرزند آخرین شاه ایران به اظهارات روز شنبه آیت الله علی خامنه‌ای است.

به دنبال افزایش اعتراض‌ها به نابسامانی اقتصادی در هفته‌های گذشته، رهبر جمهوری اسلامی مشکلات اقتصادی کنونی ایران را ناشی از اقدامات آمریکا دانست. این در حالی است که مردم در دهها تجمع، راهپیمایی و اعتراض ضعف و فساد مقام های جمهوری اسلامی را موجب مشکلات اقتصادی دانسته اند.

آیت الله خامنه ای روز شنبه ۹ تیر در مراسمی گفت که که هدف آمریکا از فشارهای اقتصادی به ایران، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و اضافه کرد: «هدف از فشارهای اقتصادی کنونی، به ستوه آوردن مردم است.»

اشاره او به خروج دولت پرزیدنت ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های امریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که در آخرین موج اعتراض‌های مردمی ایران، بازاریان تهران و چند شهر ایران به سوء مدیریت، فساد چهره های حکومتی و هزینه‌های سپاه پاسداران در سوریه اعتراض کرده و شعار می دادند: سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.

یکی از فیلم هایی که مردم از ضعف مسئولان داخلی انتقاد می‌کنند:

اعتراض مردم ایران به وضعیت اقتصادی در روزهای گذشته واکنش وزیر خارجه ایالات متحده را در پی داشته است. کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا را در پی داشته است.

در یکی از آخرین موضع گیری‌ها، کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض‌های مردمی در ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم کرد.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می‌دهد، گفت که مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده‌اند.

کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می‌شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می‌دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می‌کند.

آقای پمپئو دو روز پیش از آن نیز در توئیت دیگری نوشته بود: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می‌کشند.»

او اضافه کرده بود: «کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده‌اند. جهان صدای مردم [ایران] را می‌شنود.»

بازاریان در بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری و لاله‌زار دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: بشار اسد، دیکتاتور سوریه، و ایران باید بروند

روزنامه «واشنگتن اگزمنر» در گزارشی نوشت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و نظامیان ایرانی حامی او باید از تلاش برای گسترش کنترل خود بر آن کشور جنگ زده دست بکشند.

مایک پمپئو در جلسه ای در کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا در مورد بودجه وزارت خارجه آمریکا گفت اسد «باید کنار برود».

سناتور جمهوریخواه جیمز لنکفورد از وزیر خارجه آمریکا پرسید: «آیا می توانیم با حضور ایران و حضور اسد در بلند مدت در سوریه شاهد پیشرفتی باشیم؟»

پمپئو جواب داد: «خیر.»

این اظهار نظر در مقایسه با گزارش های حاکی از تمایل آمریکا به خروج از سوریه موضعی تند محسوب می شود.

بشار اسد به عملیات تهاجمی در جنوب غربی سوریه دست زده است که نقض آتش بس مورد توافق پرزیدنت ترامپ و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. این عملیات باعث می شود نیروهای طرفدار رژیم اسد به یک پایگاه نیروهای آمریکایی، در نزدیکی گذرگاهی که ایران برای پل زمینی اش به مدیترانه به آن نیاز دارد، نزدیکتر شوند.

پمپئو در جلسه سنا گفت: «ما هنوز در جایگاهی نیستیم که اهرم فشار چشمگیری برای تحقق پیامدهای سیاسی در جهت منافع آمریکا و جهان داشته باشیم.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «من به واحدها و آرایش های نظامی و ساختار فرماندهی و افسران نیروی قدس اشاره می کنم که آزادانه در سوریه به هر سو می روند، دست به تحریک می زنند و به عملیات تروریستی در حمایت از رژیم سوریه کمک مالی می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی صدای آمریکا با «جولیو ترزی» وزیر خارجه پیشین ایتالیا: رژیم ایران ضعیف و بی‌ثبات است

جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا

در حاشیه گردهمایی سالانه «ایران آزاد»، جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در یک گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا بر ضرورت سخت گیری علیه برنامه های اتمی و موشکی و دخالت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه تاکید کرد.

آقای ترزی روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: تحریم و انزوای رژیم ایران جواب داده است

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک‌های اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

آقای ترزی در همین مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا بر اهمیت تصمیم پرزیدنت ترامپ در خروج از برجام تاکید کرد.

وی گفت: به نظر من، توافق اتمی با ایران نقایص بسیاری داشت. خروج از توافق و رد آن از سوی پرزیدنت ترامپ اقدام درستی بود. عواقب آن اکنون چیست؟ اتحادیه اروپا و آمریکا باید بر سر سیاستی جدید و اجرای آن توافق کنند. باید شمار بیشتری از متحدان خود در جهان را متقاعد کنیم که انزوای مالی ایران نه تنها به این دلیل لازم است که می خواهیم رفتار ایران را تغییر دهیم بلکه، می خواهیم اطمینان حاصل شود که هر گونه نقل و انتقال مالی با ایران و نهادهای آن با پولشویی به تروریست ها منتقل نمی شود.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: اتحادیه اروپا باید با آمریکا علیه جمهوری اسلامی همراه شود

وی افزود: ایران هم اکنون این کار را می کند. همین چند روز قبل شنیدیم آیت الله خامنه ای گفت رژیم او ، عملا ، به نظارت بین المللی از سوی گروه بین المللی اقدام ویژه ، اف ای تی اف ، اهمیتی نمی دهد. ما اکنون در شرایط متفاوتی هستیم. مردم ایران با انتظارت بیشتر و با شیوه های مناسب و خوب شروع به اعتراض کرده اند و علیه رژیم حرکت می کنند. رژیم ضعیف و بی ثبات است و جامعه بین المللی باید با درک عمومی و هدف مشترک با مشکل ایران برخورد کند.

روز شنبه بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران در گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از وخامت حال «نرگس محمدی» فعال مدنی در زندان اوین

«نرگس محمدی» فعال مدنی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، که در زندان اوین دوره محکومیت خود را می گذراند، با وجود وخامت وضعیت سلامتی هنوز از بهداری زندان به بیمارستان منتقل نشده است.

«تقی رحمانی» همسر خانم محمدی، پیش از ظهر شنبه ۹ تیر در فیس بوک خود نوشت که خانم محمدی از شب قبل با درد سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است، این درحالیست که از دوسال پیش پزشکان بارها توصیه کرده بودند باید بستری شده و تحت مراقبت باشد.

آقای رحمانی عصر شنبه نیز در فیس بوک خود با اعلام اینکه خانم محمدی از حقوق خود محروم است، نوشت: « با وجود موافقت برای بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان اعزام هنوز صورت نگرفته است، چرا؟ »

از سوی دیگر، به نوشته وبسایت کلمه، محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی، با بیان اینکه خانم محمدی ناراحتی‌های مختلفی داشت که مثانه و کیسه صفرای او نیز به تازگی با مشکل مواجه شده بود، گفت که موکلش جمعه شب به بهداری منتقل شد.

او با بیان اینکه شنیده است خانم محمدی به بیمارستان منتقل می شود ابراز امیدواری کرد موکلش بتواند از آزادی مشروط استفاده کند.

خودداری از رسیدگی پزشکی مناسب به زندانیان سیاسی و عقیدتی، پیشتر موجب آسیب جدی برخی از زندانیان شده است. سال گذشته پزشکان ناچار شدند بخش بزرگی از صورت علیرضا رجایی، روزنامه نگار، را به دلیل پیشرفت بیماری سرطان او بردارند. آقای رجایی در زندان اجازه نیافته بود به بیمارستان رفته و به طور جدی تحت درمان قرار بگیرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری افغانستان پایان آتش‌بس با طالبان را اعلام کرد

اشرف غنی، رئیس جمهوری، روز شنبه اعلام کرد که آتش بس یکجانبۀ دولت با گروه طالبان به سر آمده است.

آقای غنی در یک کنفرانس خبری در شهر کابل گفت نیروهای امنیتی و دفاعی افغان مجاز هستند عملیات نظامی شان را بار دیگر آغاز کنند.

به گفتۀ آقای غنی، دولت درخواست ملّت برای صلح را پذیرفت و اینک برعهدۀ طالبان است که تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند به کشتار ادامه دهند یا به روند صلح بپیوندند.

این گفته ها در حالی عنوان می‌شود که شورشیان طالبان طی حملاتی در سرتاسر کشور افغانستان از زمان پایان آتش بس موقت شان در جریان عید فطر سه روزه شمار زیادی از اعضای پرسُنل امنیتی را کشته اند.

آقای غنی متعاقب عید فطر حالت ترک مخاصمه را به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید کرده بود که دورۀ آن آتش‌بس روز شنبه پایان گرفت.

آتش بس موقت عید فطر نخستین حالت ترک مخاصمه در جنگ داخلی خشونتبار ۱۷ سالۀ افغانستان بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم از فساد جمهوری اسلامی می‌گویند؛ خامنه‌ای، آمریکا را مسئول مشکلات اقتصادی می‌داند

به دنبال افزایش اعتراض‌ها به نابسامانی اقتصادی در هفته‌های گذشته، رهبر جمهوری اسلامی مشکلات اقتصادی کنونی ایران را ناشی از اقدامات آمریکا دانست. این در حالی است که مردم در دهها تجمع، راهپیمایی و اعتراض ضعف و فساد مقام های جمهوری اسلامی را موجب مشکلات اقتصادی دانسته اند.

آیت الله خامنه ای روز شنبه ۹ تیر در مراسمی گفت که که هدف آمریکا از فشارهای اقتصادی به ایران، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و اضافه کرد: «هدف از فشارهای اقتصادی کنونی، به ستوه آوردن مردم است.»

اشاره او به خروج دولت پرزیدنت ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های امریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که در آخرین موج اعتراض‌های مردمی ایران، بازاریان تهران و چند شهر ایران به سوء مدیریت، فساد چهره های حکومتی و هزینه‌های سپاه پاسداران در سوریه اعتراض کرده و شعار می دادند: سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن.

یکی از فیلم هایی که مردم از ضعف مسئولان داخلی انتقاد می‌کنند:

اعتراض مردم ایران به وضعیت اقتصادی در روزهای گذشته واکنش وزیر خارجه ایالات متحده را در پی داشته است. کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا را در پی داشته است.

در یکی از آخرین موضع گیری‌ها، کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض‌های مردمی در ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم کرد.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می‌دهد، گفت که مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده‌اند.

کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می‌شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می‌دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می‌کند.

آقای پمپئو دو روز پیش از آن نیز در توئیت دیگری نوشته بود: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می‌کشند.»

او اضافه کرده بود: «کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده‌اند. جهان صدای مردم [ایران] را می‌شنود.»

بازاریان در بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری و لاله‌زار دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افشای استفاده مخفیانه جمهوری اسلامی از پاسپورت یک کشور آفریقایی برای مدیران و مقامات ایرانی

جمهوری اسلامی که با پاسپورت دوم برای شهروندان خود مخالف است، به برخی مقامات پاسپورت کشور آفریقایی کومور می دهد.

خبرگزاری رویتر از لغو پاسپورت هائی خبر می دهد که جمعی از مدیران شرکت ها و مقامات ایرانی از کشور کوچک کومور در شرق آفریقا خریداری کرده بودند.

به گزارش این خبرگزاری، دولت کومور در ژانویه گذشته بی سر و صدا تعدادی از پاسپورتهای این کشور را که در سالهای اخیر توسط خارجیها خریداری شده بود، لغو کرد و بدون این که جزئیاتی برای دلایل این تصمیم ارائه دهد فقط گفت صدور این پاسپورتها نادرست بوده است.

اما خبرگزاری رویترز می گوید به لیست محرمانه ای از افرادی دسترسی پیدا کرده است که نشان می دهد از مجموع ۱۵۵ پاسپورت لغو شده، بیش از یکصد فقره آن متعلق به ایرانیان بوده است.

از بین کسانی که ایرانی بودند و این پاسپورت ها را داشتند، در گزارش رویترز به «مجتبی عرب محقی» اشاره شده است که در سال ۸۸ مدیربازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود.

کومور در زمان احمدی نژاد رابطه نزدیکی با ایران برقرار کرد.

محمد صادق کاوه دیگر ایرانی دارای پاسپورت کومور است که شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه را مدیریت می کند و پیشتر رسانه های ایرانی از جمله سایت مشرق، او را همه کاره بندر شهید رجایی معرفی کرده بودند.

در گزارش رویترز از «حسین مختاری زنجانی» وکیل و یکی از شخصیت‌های پرنفوذ حوزه انرژی ایران به عنوان یکی دیگر از کسانی که اسم او در لیست پاسپورت های کومور بوده، نام برده شده است.

پاسپورتهای لغو شده ایرانیان، از جمله متعلق به روسای شرکتهای نفت و گاز، شرکتهای ارزی و فلزهای قیمتی و نیز ر وسای شرکتهای حمل و نقل دریایی بوده است که هدف تحریم های بین المللی قرار گرفته اند.

برخی از این افراد بیش از یک پاسپورت کوموری خریداری کرده بودند.

دیپلماتها و منابع امنیتی کومور و غرب نگرانند که برخی از ایرانیانی که از این پاسپورتها ابتیاع کرده اند، از آنها برای حمایت از منافع خود و علیه تحریمهای بین المللی که تجارت برای آنها را بسیار مشکل کرده است استفاده کنند.

پاسپورتهای کومور نیاز به ویزا برای سفر به بخشهایی از خاورمیانه و آسیای شرق دور ندارد و به ایرانیان اجازه می دهد در بانکهای خارجی حساب باز کنند و شرکتهای خود را در خارج از ایران ثبت نمایند.

دولت ایران به طور رسمی به شهروندانش اجازه داشتن پاسپورت دوم نمی دهد ولی منابع آشنا با خریداری پاسپورت دوم ایرانیان می گوید، وزارت اطلاعات ایران به برخی از شخصیتهای تجاری برای خرید پاسپورت دوم چراغ سبز داده است تا سفر آنها به خارج از ایران و انجام معاملات تجاری برایشان ساده تر شود.

دولت ایران و سفارت آن کشور در لندن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر جواب نداده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران در اعتراضات بازار

گزارشگران بدون مرز - بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای بازداشت معترضان در تظاهرات اخیر علیه گرانی و کاهش ارزش پول ملی در تهران را محکوم کرد.
این گروه بین المللی حقوق بشری در بیانیه خود ضمن تقبیح خشونت و بازداشت خودسرانه‌ شهروند‌ خبرنگاران در تظاهرات تهران، بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را نیز محکوم کرده است.
گزارشگران بدون مرز می‌گوید شهروند خبرنگاران به هنگام عکسبرداری و فیلم گرفتن از تظاهرات و یا خشونت یگان ویژه مورد حمله قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرده است شهروند خبرنگاران برای پوشش تظاهرات ضد دولتی و منعکس ساختن نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی هدف اصلی ماموران انتظامی ایران هستند.

در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۸ گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را در میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦۴ قرار داده است.

در حالیکه برخی گزارش ها از اعتصاب و اعتراض در بازار چند شهر ایران خبر می دهند، در تهران، خانواده بازاریان بازداشت شده، نگران هستند. فیلم های ارسالی به صدای آمریکا خانواده هایی را نشان می دهد که برای پیگیری اعضای خانواده در مقابل زندان اوین تجمع کرده اند.

نگرانی های این خانواده ها بعد از اظهارنظر چهارشنبه شب عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران است که گفته بود تعداد زیادی از معترضان بازار یا به گفته او «عوامل اخلالگر» شناسایی و به زندان معرفی شدند. مقام های قضایی هنوز اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان نکرده اند.

عضو خانواده یکی از بازداشت‌شدگان، به صدای آمریکا گفت که مقام‌های قضایی حتی وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان نمی پذیرند. به گفته او، به نظر می‌رسد دستور رهبر برای برخورد با معترضان، کار آزاد کردن آنها را سخت کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ تیر یک روز پس از انتشار خبر بازداشت تعدادی از معترضان در تجمع‌های بازار تهران، در نشستی با مسئولان قوه قضائیه به آنها گفت که «دستگاه قضایی حتما باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند.

اعتراض بازار

اعتصاب و راهپیمایی در تهران روز دوشنبه از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

واکنش آمریکا

این اعتراض‌ها واکنش وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.»

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.
این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اقتصاددان آمریکایی: تورم واقعی ایران به ۱۴۷ درصد رسیده است

استیو هنکی اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز

استیو هنکی یک اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور می گوید داده‌های دولت ایران در رابطه با نرخ تورم سالانه در ایران، که رقم رسمی آن ۹.۷ درصد است، بیش از ۱۵ بار کمتر از مقدار واقعی آن است.

هنکی اوایل این هفته نرخ تورم واقعی را ۱۴۷ درصد برآورد کرد.

در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.
در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.

او محاسبات خود را بر اساس نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا در بازار سیاه انجام داده است و آن را به صورت روزانه تنظیم می‌کند.

آقای هنکی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «مردم می‌ترسند که به خاطر تحریم‌ها قدرت خرید ریال در آیندهٔ نزدیک به شدت کاهش یابد. بنابراین، آنها به خرید مستغلات، مانند خانه، و یا تبدیل پول‌شان به طلا یا دلار آمریکا روی آورده‌اند.»

وی گفت:‌ «بازار سیاه مهمترین شاخص در ایران است؛ زیرا نرخ تورم رسمی، رقمی ساختگی است. ارزش پول ملی [ایران] باید پایین آورده شود؛ اما ترس حکومت از این است که این اقدام موجب می‌شود که آنها بسیار ناتوان به نظر برسند.»

بر اساس برآوردهای هنکی تورم رسمی ایران در سال ۲۰۱۸ پیوسته در حال افزایش بوده است، و این رقم در تاریخ ۲۴ ژوئن به اوج خود، یعنی ۱۴۷ درصد رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: پاکستان در مقابله با تروریسم «قدرتمندانه» عمل کند

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در نشستی در دهلی نو، پایتخت هند - ۷ تیر ۱۳۹۷

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید واشنگتن از اسلام آباد می‌خواهد اقدامات بیشتر و قدرتمندانه‌تری را برای آن که پاکستان محل امنی برای تروریست‌ها نباشد انجام دهد.

به گزارش شبکه فاکس نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی که روز پنجشنبه در دهلی نو پایتخت هند گفت «ما این پیام را محکم‌تر از گذشته به پاکستان می‌دهیم.»

وی با بیان این که پاکستان در این زمینه با ایالات متحده همکاری می‌کند، تاکید کرد که با این حال واشنگتن این را قبول نمی‌کند که هیچ دولتی از تروریست‌ها محافظت کند.

خانم هیلی ابراز امیدواری کرد تغییراتی را در پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم شاهد باشد.

پاکستان از سوی دولت آمریکا و همچنین همسایه خود، افغانستان، تحت فشار است تا پناه دادن به پیکارجویان افراطی – که مسئول حملات تروریستی در افغنستان هستند – پایان دهد.

اسلام آباد اتهام پناه دادن به تروریست‌ها و اسلامگرایان افراطی را رد می‌کند و بارها گفته است هر آنچه را که می‌تواند برای مقابله با تروریسم انجام داده و خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا به هفت دهه حضور نظامی در سئول پایان داد

یونگسان، سئول

آمریکا روز جمعه طی مراسمی در سئول، پایتخت کره جنوبی، رسما به هفت دهه حضور نظامی خود در این شهر پایان داد.

پادگان جدید نیروهای آمریکایی دور تر از برد توپخانه ای کره شمالی ایجاد شده است که در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب سئول قرار دارد. انتقال این مرکز فرماندهی از مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود.

گزارش شده است که بخش عمده نیروهای آمریکایی به مرکز جدید منتقل شده اند و آمریکا می گوید نیروهای باقی مانده نیز تا پایان امسال به مقر جدید منتقل می شوند.

پادگان نیروهای آمریکایی در منطقه ای در مرکز سئول قرار داشت. نیروهای آمریکایی اولین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم وارد سئول شدند و پادگان یونگسان به نماد اتحاد آمریکا و کره جنوبی تبدیل شد. اما وجود این پادگان در این منطقه گران سئول باعث بروز حساسیت هایی شده بود.

مرکز جدید فرماندهی نیروهای آمریکایی که در غرب شهر پیونگتائک قرار دارد، نزدیک یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا قرار دارد و هزینه ساخت آن ۱۱ میلیارد دلار بوده است و بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی خارج از کشور به شمار می رود.

به گزارش بلومبرگ، کره جنوبی ۹۰ درصد هزینه ساخت آن را داده است. مساحت این مرکز فرماندهی ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع است و کار احداث آن حدود ۱۰ سال طول کشید.

به نوشته رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده بود که کره جنوبی باید بخش بیشتری از هزینه حضور حدود ۲۸۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی را بپردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ترامپ به تیراندازی در یک روزنامه: خبرنگاران برای کارشان نباید با ترس و حمله خشونت آمیز مواجه شوند

آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه از تیراندازی مرگبار در یک روزنامه محلی شهر آناپولیس، واقع در ایالت مریلند ابراز تاسف کرد و گفت خبرنگاران در آمریکا نیابد در معرض خطرهای زیاد قرار بگیرند.

او گفت این حمله وجدان ملت را تکان داد و قلبهای ما را با اندوه پر کرد.

به نوشته هیل، دونالد ترامپ در کاخ سفید گفت خبرنگاران مانند همه آمریکائیان باید از ترس اینکه مورد حملات خشونت بار در زمان انجام وظایف خود قرار بگیرند، رها باشند.

پلیس مریلند هویت عامل تیراندازی عصر پنجشنبه در شهر آناپولیس را شناسایی و او را یک مرد ۳۸ ساله سفیدپوست به نام «جَرِد راموس» معرفی کرده است، که با اتهام قتل عمد درجه اول روبروست.

مهاجم حدود ۳ عصر وارد دفتر نشریه «کپیتال گزِت» متعلق به کمپانی «بالتیمور سان» شد و تحریریه را به رگبار گلوله بست که به دنبال آن ۵ نفر، از جمله دستیار سردبیر، کشته و ۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارکی که روز جمعه در دادگاه ثبت شده نشان می‌دهد جرد راموس به پنج فقره قتل عمد درجه اول متهم شده است.

نخستین جلسه دادگاه امروز صبح برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: با تشدید فشار آمریکا، توقف واردات نفت اروپا از ایران شتاب گرفت

به دنبال افزایش فشار ایالات متحده بر کشورهای مختلف برای کاهش یا قطع واردات نفت از ایران، و همزمان با نزدیک شدن به موعد بازگشت تحریم‌های ایران که پس از خروج آمریکا از برجام رخ خواهد داد، خرید نفت اروپا از ایران با سرعت رو به کاهش گذاشته است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، هر چند دولت‌های اروپایی پیشتر با خروج از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران مخالفت کرده‌اند، اما پالایشگاه‌های اروپایی با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت در حال توقف خرید نفت ایران هستند.

دولت پرزیدنت ترامپ از شرکت‌های خارجی، به ویژه در کشورهای متحد آمریکا، خواسته است فعالیت‌های تجاری خود را با ایران تا ۴ نوامبر امسال کاهش داده یا متوقف کنند، در غیر این صورت ممکن است با خطر تحریم یا کنار گذاشته شدن از نظام مالی ایالات متحده روبرو شوند.

رویترز از قول دو منبع آگاه، که هویت آنها را فاش نکرده است، گفت مؤسسه اعتباری «بی سی پی» سوئیس به مشتریان خود اطلاع داده است تامین مالی محموله‌های نفت ایران را تا ۳۰ ژوئن متوقف خواهد کرد. این مؤسسه اواخر ماه مه گفته بود تراکنش‌های جدید را تعلیق می‌کند.

با این حال، سخنگوی بی سی پی حاضر نشده است در مورد ضرب الاجل سی‌ام ژوئن (فردا نهم تیر ماه) اظهار نظر کند. مشتریان این وام دهنده بزرگ سوئیسی، شرکت‌های بزرگی مانند «هلنیک پترولیوم» یونان، «توتال» فرانسه، و «لیتاسکو» شعبه لوک اویل روسیه در ژنو، هستند.

شرکت‌های نفتی عمده اسپانیایی – مانند سپسا و رپسول – هم که با بانک «آرِس» مستقر در مادرید کار می‌کنند، ناچار هستند یا خرید نفت از ایران را متوقف کنند یا دنبال بانک دیگری بگردند؛ چرا که آرس گفته تامین مالی واردات نفت از ایران را تا اوایل ژوئیه متوقف خواهد کرد.

ایران دو و نیم میلیون بشکه در روز صادرات نفت خام دارد، که حدود یک پنجم آن به اروپا صادر می‌شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز سه شنبه به شرکت‌هایی که نفت خام ایران را می‌خرند هشدار داد تا اول نوامبر سال جاری (دهم آبان ماه) فرصت دارند که آن را متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم های شدید آمریکا روبرو خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت توئیتری کاخ سفید و پمپئو از معترضان ایرانی؛ مردم از بی کفایتی جمهوری اسلامی خسته شده‌اند

در ده روز اخیر کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا با توئیت ها و بیانیه های خود از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم خود انتقاد کرده اند.

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می دهد می گوید مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده اند.
کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می کند.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

آقای پمپئو می گوید جای تعجب نیست اعتراض ها در ایران ادامه دارد. مردم از فساد ، بی عدالتی و بی لیاقتی رهبرانشان خسته شده اند. جهان صدای آن ها را شنیده است.

آقای پمپئو در توئیت های دو روز گذشته اش با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی و بی ثمر بودن توافق موسوم به برجام می گوید آمریکا در پی توافقی است که برای همیشه از دست یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی و تولید موشک های بالیستیک برای حمل آن ها جلوگیری کند .

«مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه نیز امروز در تقبیح اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، به نگرانی های ابراز شده در توئیت های دولت ترامپ پیوست و در توییتی نوشت، رژیم سوریه با حمایت پوتین، ایران و حزب الله به حمله به بیمارستان ها و کشتار شهروندان ادامه می دهد.

از دیماه سال گذشته اعتراضات در ایران افزایش یافته است. در دیماه، بیش از ۸۰ شهر در ایران شاهد اعتراضات بود.

در ماههای اخیر، ابتدا اعتراض زنان به حجاب اجباری روی داد. همچنین مردم عادی که سرمایه و پس اندازشان در موسسات مالی مورد تایید حکومت از بین رفته بود، تجمع کردند. بحران آب و مشکلات محیط زیستی از دیگر موارد اعتراضات بود.

مشکلات اقتصادی موجب اعتراض کارگران و بعضی اقشار دیگر شده است. همچنین از هفته پیش بازار در اعتراض به گرانی دلار و مشکلات اقتصادی به اعتراضات پیوست.

مقام های جمهوری اسلامی ایران با رد اعتراضات، آنها را تحت تاثیر رسانه ها می دانند. این در حالی است که مردم معترض بارها در شعارهایشان گفته اند خطاب آنها مسئولان ایران است:

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن به برنامه موشکی ایران، حمایت جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی منطقه و بی ثبات سازی در خاورمیانه اعتراض دارد.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش از برنامه هسته ای ایران خارج شد و قرار است سه تا شش ماه آینده تحریم های هسته ای را بازگرداند.

ارزش هر دلار آمریکا در ماههای گذشته از سه به حدود نه هزار تومان رسیده است.

مقام های آمریکا شروطی را برای جمهوری اسلامی برای مذاکره مجدد طرح کرده اند اما هنوز مقامات تهران آنها را نپذیرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منابع حقوق بشری: آرش صادقی زندانی سیاسی در گوهردشت به سرطان مبتلا شده است

آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان مدنی زندانی

بر اساس آزمایش های اولیه، آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج، احتمال به سرطان استخوان مبتلا شده است. او که نیاز به انتقال به بیمارستان و پی گیری مراحل درمانی دارد، اینک با مخالفت دادستانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شده است.

به گزارش گروههای حقوق بشری، مسئولین به او گفته اند به خاطر هزینه کلانی که برای نظام جمهوری اسلامی ایران به بار آورده است اجازه نخواهند داد زنده از زندان بیرون برود.

آرش صادقی روز ۲۳خرداد امسال، بخاطر احساس درد شدید در ناحیه بازو به یکی از مراکز درمانی نظامی منتقل شد و بعد از معاینه و ام آر آی مشخص شد که او به بیماری تومور استخوانی مبتلاست و باید فورا برای درمان به مراکز تخصصی منتقل شود.

عفو بین الملل بارها خواستار آزادی بی قید و شرط آرش صادقی و همسرش گلرخ ایرایی شده است.

آرش صادقی که در اوین زندانی است در اعتراض به انتقال همسرش و آتنا دائمی، از روز ۲۷ ژانویه در اعتصاب غذا به سر می برد و خواستار بازگرداندن آن دو به زندان اوین شده است.

گلرخ ابراهیمی همسر صادقی هم به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ به ماکرون پیشنهاد داد فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود

گزارش شده است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پرسیده است که چرا فرانسه را از اتحادیه اروپا خارج نمی کند و اشاره کرده است اگر فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود، آمریکا می تواند یک توافق تجاری دو جانبه به فرانسه پیشنهاد دهد.

نشریه هیل با اعلام این مطلب به نقل از واشنگتن پست نوشته است که ترامپ ایده خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را در سفر ماه آوریل امانوئل ماکرون به کاخ سفید مطرح کرد.

هیل می نویسد که گزارش شده ترامپ از ماکرون پرسیده است: «چرا اتحادیه اروپا را ترک نمی کنید؟» و سپس به طرح توافق تجاری دو جانبه اشاره کرد.

کاخ سفید در این مورد به سوالات واشنگتن پست پاسخ نداد اما خبر این روزنامه را نیز به چالش نکشید.

فرانسه یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا است و به نوشته هیل، ماکرون بسیار بعید است که از اتحادیه اروپا خارج شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مقام‌های سازمان ملل همزمان با تشدید حملات ارتش سوریه در درعا

دود ناشی از حملات هوایی و بمباران روستایی در شرق استان درعا توسط نیروهای دولتی سوریه - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه اعلام کرد عملیات خیر ارتش سوریه در مناطق جنوب غربی آن کشور بیش از ۱۲۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین می‌گوید از آغاز حملات در ۱۹ ژوئن تاکنون ۹۸ غیرنظامی – از جمله ۱۹ کودک – کشته شده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه، عملیاتی را در شرق استان درعا آغاز کرده‌اند تا کنترل آن مناطق را از دست شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس بگیرند.

این عملیات باعث شده است هزاران نفر از ساکنان آن مناطق به سمت مرزهای مشترک با اردن و همچنین اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان فرار کنند.

اردن، که تا کنون حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته‌ است، و همچنین اسرائیل گفته‌اند که دیگر اجازه ورود پناهجویان سوری به خاک خود را نخواهند داد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه گفت خطر جدی وجود دارد که غیرنظامی سوری بین نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی و حتی داعش گیر بیافتند.

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت، نگرانی اصلی ما این است که ظاهرا داریم دوباره آنچه را که پیشتر در غوطه شرقی رخ داد مشاهده می‌کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاپن برای سیستم دفاع ضد موشکی رادار پیشرفته آمریکایی می خرد

یک سیستم دفاع موشکی در ژاپن - آرشیو

ژاپن هفته آینده یک رادار پیشرفته ساخت آمریکا را برای تجهیز سیستم دفاع موشکی چند میلیارد دلاری خود، انتخاب می کند.

به نوشته رویترز، منابع خبری می گویند این اقدام سیستم دفاع موشکی ژاپن را ارتقاء می دهد و آن را به فناوری بسیار پیشرفته مجهز می کند.

ژاپنی ها کره شمالی را یک تهدید آنی و قدرت رو به افزایش چین را نیز تهدید بزرگتری در آینده می دانند.

در همین حال، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه در توکیو با همتای ژاپنی خود دیدار و گفتگو کرد. آقای متیس در این دیدار سعی کرد در حالی که مذاکرات درباره عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره با کره شمالی ادامه دارد، نگرانی های ژاپن درباره تعهد آمریکا نسبت به منطقه را کاهش دهد.

آقای متیس بعد از دیدار با وزیر دفاع ژاپن گفت اطمینان کامل میان دو طرف وجود دارد که آمریکا در کنار ژاپن ایستاده است. وزیر دفاع ژاپن روز جمعه همچنین گفت مانورهای مشترک ژاپن با آمریکا ادامه خواهد یافت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از دیدار با رهبر کره شمالی پیشتر گفته بود مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا تعلیق خواهند شد زیرا هزینه زیادی دارند و عامل تحریک بشمار می روند.

وزیر دفاع آمریکا قبل از رفتن به ژاپن، روز پنجشنبه در سئول به کره جنوبی اطمینان داد که ایالات متحده بر تعهد خود نسبت به امنیت کره جنوبی استوار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حقوقدان سرشناس کانادایی وکیل همسر «کاووس سید امامی» شد

آقای کاتلر ۷۸ ساله،

اروین کاتلر، وکیل حقوق بشری سرشناس و وزیر پیشین دادگستری کانادا، وکالت خانواده مریم ممبینی، شهروند ایرانی کانادایی که پس از مرگ همسرش کاووس سید امامی در زندان اوین از خروج از ایران منع شده است، را بر عهده گرفته است.

نشریه اینترنتی «گلوب اند مِیل» نوشت: اروین کاتلر از ماه گذشته به عنوان مشاور حقوقی بین المللی کار خود را در این پرونده شروع کرده است. خبر نقش اروین کاتلر در این پرونده حقوقی مهم چند روز پس از آن منتشر شد که ماموران امنیتی که کاووس سیدامامی را پیش از مرگ در زندان دستگیر کرده بودند، به منزل او در تهران یورش بردند.

رامین سیدامامی، یکی از پسران کاووس سید امامی و مریم ممبینی، که با برادرش مهران در ونکوور زندگی می کند، می گوید تنش اخیر روز یکشنبه پس از آن رخ داد که مادرش در جلسه ای حضور پیدا کرد که قرار بود در ارتباط با ادامه ممنوعیت مسافرتی اش باشد. پس از ورود مریم ممبینی به جلسه، بازجویان سه چهار ساعت او را درباره همسر متوفی اش که استاد جامعه شناسی بود مؤاخذه می کنند.

رامین می گوید: «ما به هم ریخته و عصبانی و سر در گم و واقعا متاسف بودیم که از این جا هیچ کاری از دست مان برنمی آید.»

مریم ممبینی بعد از آن بازجویی به خانه برمی گردد. بعد روز دوشنبه حدود ۲۰ مامور لباس شخصی سپاه پاسداران هنگام پخش مسابقه فوتبال ایران و پرتغال که همه توجه ها به صفحه تلویزیون ها بود به منزل هجوم می آورند و شش یا هفت بسته مشکوک را به زیرزمین می برند.

رامین می گوید: «اگر آن ها قصد داشته اند مدارکی در خانه بگذارند یا تجهیزاتی در داخل منزل نصب کنند، هدفشان پرونده سازی علیه پدر ما است.»

ماموران سپس دوربینی را مقابل مریم ممبینی می گذارند و شروع به سئوال و جواب می کنند که در این مرحله او حالش به هم می خورد. سپس یک دوست خانوادگی درخواست آمبولانس کرده و او را به بیمارستان منتقل می کنند که دو روز آن جا بستری می شود.

رامین می گوید خانواده اش از دولت کانادا برای درخواست های مکرر از ایران برای دادن اجازه خروج به مریم ممبینی سپاسگزارند. وزیر خارجه کانادا در دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خواستار حل این مساله شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آغاز روند محاکمه عامل تیراندازی مریلند: راموس به پنج قتل متهم شد

پلیس مریلند هویت عامل تیراندازی عصر پنجشنبه در شهر آناپولیس را شناسایی و او را یک مرد ۳۸ ساله سفیدپوست به نام «جَرِد راموس» معرفی کرده است، که با اتهام قتل عمد درجه اول روبروست.

مهاجم حدود ۳ عصر وارد دفتر نشریه «کپیتال گزِت» متعلق به کمپانی «بالتیمور سان» شد و تحریریه را به رگبار گلوله بست که به دنبال آن ۵ نفر، از جمله دستیار سردبیر، کشته و ۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارکی که روز جمعه در دادگاه ثبت شده نشان می‌دهد جرد راموس به پنج فقره قتل عمد درجه اول متهم شده است. نخستین جلسه دادگاه امروز صبح برگزار می‌شود.

تحقیقات پلیس در مورد انگیزه مهاجم و این که آیا او همدست دیگری نیز داشته است همچنان ادامه دارد؛ با این حال گفته می‌شود که این نشریه پیشتر در شبکه‌های اجتماعی مورد تهدید قرار گرفته بود.

یک مقام ارشد پلیس مریلند گفته است که مهاجم ظاهرا قربانیان مشخصی داشته و آنها را با برنامه ریزی قبلی هدف حمله قرار داده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی، با بیان این که پیش از ترک واشنگتن به مقصد ویسکانسن در جریان واقعه قرار گرفته است، با قربانیان و خانواده‌های آنها ابراز همدردی و از پلیس و نیروهای امدادی تقدیر کرد.

به دنبال این حادثه، تدابیر امنیتی شدیدی در مقابل دفاتر برخی نشریات، از جمله روزنامه «نیویورک تایمز» در شهر نیویورک، به اجرا در آمد.

تیراندازی در اماکن عمومی ایالات متحده، به ویژه در مدارس، کم سابقه نیست و به همین دلیل بحث‌ها بر سر قوانین مالکیت اسلحه در چند سال اخیر بالا گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پس از کشف اجساد گروگانها، عبادی دستور داد صدها داعشی فورا اعدام شوند

آرشیو

به دنبال اقدام گروه «دولت اسلامی» یا داعش، در کشتن ۸ گروگان این گروه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه دستور داد همه «تروریست های محکوم به مرگ» فورا اعدام شوند.

حیدر عبادی گفت اعدام این محکومان انتقام مرگ گروگانهای داعش را خواهد گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اجساد گروگان ها روز چهارشنبه کنار بزرگراهی در شمال بغداد کشف شد.

به گفته دفتر نخست وزیری عراق، فرمان حیدر عبادی شامل کسانی می شود که تمامی مسیرهای مربوط به تجدیدنظر در احکامشان را طی کرده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع قضایی عراق گزارش داد که بیش از ۳۰۰ نفر به خاطر عضویت در داعش به اعدام محکوم شده اند.

نیوزویک به نقل از آسوشیتدپرس می نویسد از سال ۲۰۱۴ دست کم ۲۵۰ مورد اعدام از طریق چوبه دار در عراق صورت گرفته است که از این تعداد، تنها ۱۰۰ مورد در سال ۲۰۱۷ روی داد که نشان تلاش عراقی ها برای تسریع اعدام ها را نشان می دهد.

داعش در ویدیویی که روز شنبه منتشر کرد، ۶ افسر پلیس و اعضای گروه حشدالشعبی را که اسیر گرفته بود، نشان داد. داعش گفت اگر دولت عراق زنان سنی زندانی را طی سه روز آزاد نکند، آنها را می کشد

. عبادی گفت گروگان ها احتمالا زمانی که ویدیو منتشر شد، کشته شده بودند.

جسدهای از هم پاشیده این ۶ نفر به همراه اجساد دو نفر دیگر، در حالی که جلیقه های انفجاری به آنها وصل بود، روز چهارشنبه در «تل شرف» واقع در استان صلاح الدین کشف شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: عربستان تولید نفت خود را به رکورد پیشین نزدیک کرد

عربستان سعودی عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داور ایرانی به دور یک هشتم رسید؛ فغانی بازی آرژانتین فرانسه را سوت می‌زند

قاطعیت فغانی در بازی اولی که سوت زد، مورد تقدیر برخی قرار گرفت. در این صحنه او به توماس مولر از آلمان اخطار داد.

هر چند که تیم ملی فوتبال ایران از مرحله گروهی جام جهانی حذف شد اما تیم داوری ایران این شانس را دارد تا در مراحل بعد حضور یابد. درخشش علیرضا فغانی و دو داور دیگر موجب شده تا کمیته برگزاری جام جهانی آنها را برای بازی حساس مرحله حذفی برگزینند.

بنا بر اعلام فیفا، علیرضا فغانی به همراه کمک هایش رضا سخندان و محمدرضا منصوری، روز شنبه ۹ تیر در مرحله یک هشتم، بازی تیم های آرژانتین و فرانسه را قضاوت خواهد کرد.

در این مرحله از جام جهانی ۱۶ تیم حضور دارند که در رقابت های مقابل هم، ۸ تیم حذف می شوند. برنده آرژانتین و فرانسه، باید برای برگزاری دیدار یک چهارم به دیدار برنده بازی اروگوئه و پرتغال برود.

فغانی و کمک هایش بازی آلمان مکزیک را ابتدا در این جام سوت زدند که به شکست آلمان منجر شد. اقتدار فغانی در مواجه با ستاره های آلمان بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت.

در دیگر بازی مرحله گروهی، آقای فغانی بازی برزیل و صربستان را داوری کرد.

گفته می شود فغانی با امتیاز اندکی بعد از یک داور دیگر، در مرحله گروهی در بالاترین موقعیت قرار دارد و چون تیم ایران حذف شده، اگر داوری بازی شنبه به خوبی برگزار شود، شاید او و کمک هایش در مراحل بعد نیز داوری کنند.

علیرضا فغانی ۴۰ ساله، اهل شهر بردسکن در استان خراسان رضوی است. او از سال ۲۰۰۸ وارد لیست داوران بین المللی شد. او تا کنون غیر از دربی های استقلال پرسپولیس، در لیگ قهرمانان آسیا، فینال جام ملت های آسیا، دیدار فینال جام باشگاه های جهان و فینال المپیک ۲۰۱۶ ریو، سوت زده است.

از ایران تنها یکبار محمد فنایی در فینال جام جهانی بین برزیل و ایتالیا توانست به عنوان کمک داور شرکت داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون موگرینی: نگرانی‌ها درباره اعدام رامین حسین پناهی را به ایران انتقال داده‌ایم

معاون فدریکا موگرینی معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه ای به مادر «رامین حسین پناهی» زندانی سیاسی کرد، خبر داده که نگرانی اتحادیه اروپا درباره اعدام احتمالی او را با مقام های ایران در میان گذاشته است.

برخی رسانه های فارسی زبان از جمله زمانه، نامه دنیس چایب، معاون فدریکا موگرینی در پاسخ به «شریفه زرینی» مادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام منتشر کرده اند.

دنیس چایب نوشت: ما اخیرا با توجه به محکومیت ایشان به مجازات اعدام، نگرانی هایی خود را با مقامات ایرانی مطرح کرده ایم. من از این فرصت استفاده می کنم و به اطلاع شما می رسانم که اتحادیه اروپا همچنان در مورد وضعیت غالب حقوق بشر در ایران، از جمله شرایط اقلیت های قومی و مذهبی، نگران است.

در این نامه معاون موگرینی درباره اهمیت حقوق بشر برای اروپایی ها نوشت:حقوق بشر مو ضوع اصلی از درگیری ما با ایران بوده است و ما هرگز ازمطرح کردن مسایل حقوق بشر با ایران خودداری نکردیم. ما همچنان در هر دو طرف در ارتباطات دوجانبه و در مجمع چند جانبه این کاررا ادامه خواهیم داد.

پیش از این مادر رامین‌حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، طی نامه‌ای به شیرین عبادی و چند نهاد حقوق بشری، نگرانی عمیق خود را نسبت به اعدام پسرش اعلام کرده بود.

مدتهاست نگرانی درباره اعدام این فعال زندانی کرد، ایجاد شده است. رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می گویند او مستحق اعدام نیست اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می کند.

ده روز پیش، بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شده آمده است:« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه اسرائیلی: ترامپ از پوتین خواستار خروج کامل ایران از سوریه خواهد شد

روزنامه عرب زبان «الحیات» پنج شنبه گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قصد دارد در دیدار ماه آینده با ولادمیر پوتین، همتای روس خود، درخواست خروج کامل ایران از سوریه را به اولویتی در مذاکرات بدل کند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، اسرائیل نگران از این که ایران از استقرار پایگاه هایی در سوریه برای حمله به آن کشور استفاده کند، از جامعه بین المللی خواسته است با حضور نظامی ایران در سوریه مخالفت کند.

یک دیپلمات غربی به الحیات که در لندن منتشر می شود، گفته است: «اگر اجلاس ترامپ-پوتین در ژوییه برگزار شود، محور اصلی اش اصرار واشنگتن بر خروج ایران از سوریه خواهد بود.»

ایران به همراه روسیه به رژیم بشار اسد در نبردش علیه شورشیان کمک نظامی می کند.

از این دیپلمات غربی نقل شده است که مقام های آمریکایی یقین دارند روسیه حاضر نخواهد بود برای ادامه حضور ایران در سوریه «بهای سنگینی بپردازد».

این دیپلمات که معرفی نشده همچنین گفته واشنگتن به اسرائیل برای حمله به مواضع نظامی ایران در سوریه «چراغ سبز» داده است.

گزارش های تائید نشده رسانه ای حاکی است اسرائیل موافقت مسکو را هم برای حمله به اهداف ایران در سوریه گرفته است. دیگر گزارش ها از عقب نشینی نیروهای مورد حمایت ایران از مرز سوریه با اسرائیل به اصرار روسیه حکایت دارد.

این دیپلمات به الحیات گفته است آمریکا با ماندن اسد در قدرت مشکلی ندارد و با بازپس گرفتن مناطقی که طی هفت سال جنگ داخلی با شورشیان از دست داده است، مخالفتی نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: رهبر ایران باید برای بر هم زدن امنیت خلیج فارس پاسخگو باشد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه در پیامی در توئیتر رهبر جمهوری اسلامی را مسئول بر هم زدن امنیت در حوزه خلیج فارس و ادامه درد و رنج مردم یمن دانست.

به گفته مایک پمپئو، «حمایت ایران از حوثی‌ها در یمن نه تنها باعث انجام حملات علیه عربستان سعودی و امارات متحده عربی می شود، بلکه خطر تشدید بحران انسانی شدید کنونی در یمن را بالا می‌برد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشت، «آیت‌الله (علی) خامنه‌ای باید بابت بر هم زدن امنیت خلیج (فارس) و ادامه یافتن آلام مردم یمن پاسخگو باشد.»

آقای پمپئو شب گذشته نیز در توئیتی گفت، آمریکا به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد و اکنون در حال گفت‌و‌گو با کشورهای سراسر جهان برای اعمال سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه تهران است.

دولت آمریکا به شدت از فعالیت‌های «بی‌ثبات کننده» جمهوری اسلامی در خاور میانه و دخالت‌های آن در سوریه، عراق، لبنان و یمن انتقاد کرده و می‌گوید ایران پشت بسیاری از مشکلات منطقه است.

وزیر خارجه ایالات متحده اول خرداد ماه، ضمن تشریح راهبرد جدید واشنگتن در برابر ایران، ۱۲ شرط را به منظور مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در مریلند آمریکا دست کم ۵ قربانی گرفت؛ مهاجم دستگیر شد

تیراندازی در دفتر یک نشریه محلی روی داده است.

عصر پنجشنبه، بر اثر تیراندازی در شهر آناپولیس ایالت مریلند، دست کم ۵ کشته و چند نفر زخمی شدند.

یکی از خبرنگاران نشریه «کپیتال گزِت»، که تیراندازی در آنجا رخ داد، ابتدا از وقوع تیراندازی خبر داد.

مقام‌های ارشد پلیس و ایالتی مریلند در گفت‌وگو با خبرنگاران از دستگیری عامل تیراندازی خبر دادند.

به گفته پلیس مریلند، مظنون تیراندازی ظاهرا یک نفر است، اما به هویت و انگیزه او اشاره‌ای نکردند.

تحقیقات در مورد حادثه، و همدستان احتمالی مهاجم، آغاز شده و انتظار می‌رود زمان زیادی طول بکشد.

تیراندازی در اماکن عمومی ایالات متحده، به ویژه در مدارس، کم سابقه نیست و به همین دلیل بحث‌ها بر سر قوانین مالکیت اسلحه در چند سال اخیر بالا گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا گزارش جدید قاچاق انسان را منتشر کرد: ایران در سطح سوم قاچاق انسان

در این نشست چند نفر از جمله یک زن فعال ضد قاچاق انسان از اندونزی مورد تقدیر وزیر خارجه آمریکا و ایوانکا دختر و مشاور پرزیدنت ترامپ قرار گرفت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و ایوانکا ترامپ دختر پرزیدنت ترامپ و مشاور او در مراسمی به مناسبت انتشار گزارش سالانه قاچاق انسان در وزارت خارجه آمریکا شرکت کردند.

در این گزارش از کشورها خواسته شده است ضمن شناسایی قاچاقچیان انسان و قربانیان آنها با اقدامات فردی و بین المللی به نابودی پدیده قاچاق انسان کمک کنند.

در این مراسم از ده نفر از فعالان مبارزه با قاچاق انسان از ده کشور که خدمات ویژه ای در این خصوص انجام داده اند قدردانی شد.

جمهوری اسلامی ایران در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا نیز در سطح سوم قاچاق انسان قرار دارد.

مایک پمپئو ​در این مراسم به ایران اشاره کرد و گفت: «در ایران، زنان را برای فحشا قاچاق می کنند، و وقتی آنها دستگیر می شوند، زنان بیچاره با مرگ مجازات می شوند. این غیر انسانی ترین نوع برخورد با این مسئله است که توسط یک رژیم تا دندان فاسد به مورد اجرا گذاشته می شود. ما از این معضل به عنوان نیروی محرکه ای برای مقابله با پدیده قاچاق و بردگی انسان و مبارزه با آن استفاده می کنیم.»

در بخشی از این گزارش آمده است که بنا به گزارش ها حکومت ایران و سپاه پاسداران، مردان مهاجر افغان را به زور وادار می کنند که در سوریه بجنگند که این شامل پسرانی در سنین حتی ۱۲ سال نیز می شود. طبق این گزارش، مهاجران افغان در گروه های شبه نظامی که سپاه پاسداران آنها را سازماندهی و فرماندهی می کند، قرار گرفته اند.

این گزارش می گوید مردان مهاجر افغان در ایران تهدید شده بودند که بازداشت، و از ایران اخراج خواهند شد و مهاجران با این تهدیدها به سوریه اعزام شده اند.

در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان، ایران در چه جایگاهی قرار دارد

از سوی دیگر، گزارش قاچاق انسان می گوید بنا به گزارش ها، زنان و دختران ایرانی در معرض قاچاق جنسی در افغانستان قرار گرفته اند. این گزارش می گوید با وعده کارهایی با حقوق بالا، برخی از آژانس های کاریابی کارگران کشورهای مختلف از جمله ایرانی ها را فریب داده اند که به افغانستان بروند و این مهاجران پس از ورود به افغانستان به زور به کارگری واداشته شده اند.

گزارش در بخش مربوط به ایران می گوید حکومت ایران حداقل استانداردهای لازم را برای از بین بردن قاچاق انسان ندارد و تلاش قابل توجهی نیز در این زمینه انجام نمی دهد. با این حال، این گزارش می گوید که ایران برای رسیدگی به این مشکل، گام هایی برداشته است که شامل تصویب کنوانسیون سازمان ملل علیه جرائم سازمان یافته فراملی می شود. با این حال، ایران اطلاعات مربوط به تلاش های کلی اش برای مبارزه با قاچاق انسان را با دیگران سهیم نشده است.

این گزارش می گوید قربانیان قاچاق انسان طبق گزارش ها با مجازات های سختی از جمله اعدام در ایران مواجه هستند، این قربانیان در حالی با خطر اعدام رو به رو هستند که در زمانی که قربانی قاچاقچیان انسان بودند، مجبور شده بودند دست به اقدامات غیرقانونی بزنند.

گزارش به ایران توصیه هایی کرده است، از جمله اینکه دست از به کارگیری اجباری مهاجران و کودکان برای جنگ در سوریه بردارد و قربانیان قاچاق انسان را که مجبور به ارتکاب اقدامات غیرقانونی شده بودند، مجازات نکند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG