لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۵۲

سرخط خبرها

اعتراض شرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی به سهمیه رزمندگان

خبرگزاری‌ها در ایران از تجمع اعتراضی شرکت کنندگان آزمون دستیاری پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی مقابل دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر شهرها از جمله اهواز، اصفهان، یزد، رشت و مشهد خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، بر اساس رویه سال جدید آزمون‌های دستیاری و دوره های تخصص، مقرر شده که مازاد ۲۵ درصدی سهمیه خانواده شهدا از این پس به خانواده رزمندگان اختصاص یابد و دیگر در اختیار داوطلبان آزاد قرار نگیرد.

معترضان به سهمیه بندی جدید در تجمع یکشنبه ۱۳ خرداد روی پلاکاردهای خود نوشتند: «ما نیز فرزندان این مرز و بوم هستیم.»

یکی از شرکت‌کنندگان در تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد که در آینده تجمعات دیگری نیز از سوی معترضان به سهمیه پنج درصدی خانواده‌های ایثارگران و جانبازان زیر ۲۵ درصد انجام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره تهدیدهای ایران مذاکره می‌کنم

بنیامین نتانیاهو و یکی از وزرا وارد نشست هفتگی دولت اسرائیل می شوند.

توافق برجام و نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات منطقه خاورمیانه در دستور مذاکراتی است که نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید مصمم است این هفته درباره آنها با رهبران سه قدرت اروپایی گفتگو و تبادل نظر کند.

بنیامین نتانیاهو، یکشنبه ۱۳ خرداد، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت که مصمم است در جریان دیدار این هفته خود از سه کشور اروپایی، شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا، موضع دولت خود را درباره ایران، به خصوص از دیدگاه توافق اتمی موسوم به برجام، با رهبران این سه کشور در میان بگذارد.

او گفت: «فردا راهی اروپا می‌شوم تا با آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون، و ترزا می ملاقات کنم. تحولات منطقه‌ای را با آنها درمیان می‌گذارم، اما تاکیدم بر ایران خواهد بود، بخصوص برای متوقف ساختن اقداماتی که به ایران امکان دسترسی به تسلیحات اتمی بدهد.»

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: «دومین موضوع، متوقف ساختن اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه، بخصوص در سوریه است. اسرائیل آزادی عمل خود را در برابر اقدامات تهاجمی ایران حفظ خواهد کرد. من در این مورد اخیرا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفتگو و تبادل نظر کرده‌ام. این برای امنیت اسرائیل بسیار مهم است.»

در آستانه دیدار نخست وزیر اسرائیل از سه کشور اروپایی، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست درباره ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای دسترسی به فناوری‌ها و اقلامی که می‌تواند در تولید تسلیحات کشتار جمعی مورد استفاده قرار گیرد، گزارشی منتشر کرد که می‌گوید مستند به اطلاعات جمع آوری شده توسط تشکیلات اطلاعاتی آلمان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد برخی از وکلا از تعیین فهرست ۲۰ نفره وکلای متهمان امنیتی توسط قوه قضائیه

انتشار یک فهرست ۲۰ نفره از وکلایی که دستگاه قضایی به آنها اجازه وکالت متهمان امنیتی و سیاسی را داده است، با انتقاد تعدادی از وکلای دادگستری مواجه شده است.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری یکشنبه ۱۳ خرداد در توئیتر خود نوشت که وقتی قوه قضاییه از میان بیش از ۶۰ هزار وکیل کشور فقط به ٢٠ نفر در تهران اعتماد دارد که پرونده ها را بخوانند و از متهم دفاع کنند ناخوداگاه می‌گویم که مبادا طرحی ضربتی برای حکم‌های سیاسی و امنیتی در پیش است که نامحرم نباید مطلع شود.

دادگستری استان تهران هفته گذشته بر اساس یک تبصره ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری فهرست ۲۰ نفره ای از وکلایی که اجازه وکالت متهمان امنیتی دارند را منتشر کرد و به این ترتیب حق وکالت برای این دسته از متهمان را از دیگر وکلا سلب کرد.

در واکنش به این اقدام، حسین تاج، یکی دیگر از وکلای دادگستری، در توئیتر خود نوشت که تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، یک پسرفت و خطای بزرگ در نظام قضایی کشور است. تعمیم آن از دادسرا و مرحله تحقیقات مقدماتی، به دادگاه ها به شدت این خطا افزود.

او همچنین این تبصره از قانون را مخالف نص صریح قانون اساسی دانست.

سیدعلی مجتهدزاده، دیگر وکیل دادگستری نیز در پیامی در توئیتر نوشت که با اعلام ليست وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه، هيچ وکيلی نمی‌تواند از دفاع از حق بگويد در حالی که برای احقاق حق خود تلاش نکند.

او در ادامه نوشت که رئیس جمهوری درباره این موضوع که «موجب تضييع حقوق اساسی ملت است»، صراحتا نظر خود را اعلام کند هر چند مسئوليت اصلی در خصوص لغو این مصوبه به عهده مجلس است.

اگر چه غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران روز هشتم خرداد اعلام کرد که این فهرست «یک لیست بسته و نهایی» نیست، اما امیر رئیسیان می گوید که به طور شفاهی به او و برخی همکارانش اعلام شده که حتی در مرحله دادگاه حق پذیرش وکالت در پرونده‌های سیاسی و امنیتی را ندارند چون نامشان در این لیست ٢٠ نفره نیست، در حالیکه این لیست در دادگاه معنا ندارد وتبصره ماده ۴٨ برای مرحله تحقیقات مقدماتی است.

تعیین وکلای مورد تایید قوه قضائیه در حالیست که دستگاه قضایی ایران معمولا به متهمان امنیتی و سیاسی اجازه داشتن وکیل تا پیش از برگزاری دادگاه را نمی‌دهد. محرومیت از حق داشتن وکیل، آن هم در شرایطی که متهمان امنیتی و سیاسی ناچار به اعتراف های اجباری در مراحل مقدماتی تحقیقات می‌شوند، از سوی بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یکی از موارد نقض حقوق متهمان در ایران محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

در پی برگزاری چهارمین روز متوالی اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، پلیس به کارگرانی که پس از راهپیمایی در خیابانهای اهواز، مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده بودند، حمله کرد.

گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که ماموران پلیس در نزدیکی میدان فلسطین و همچنین مقابل دفتر استانداری خوزستان به کارگران حمله کردند و تعدادی را نیز زخمی کردند.

حدود چهار هزار کارگر گروه صنعتی فولاد اهواز حداقل چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و دفترچه بیمه درمانی آنها به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی کارفرما از بهمن ماه گذشته تمدید نشده است.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.

به نوشته خبرگزاری کار ایران، ایلنا، کارگران می گویند که وعده مسئولان برای پرداخت مطالبات آنها عملی نشده و مالک یا مالکان جدید هم اقدامی برای تغییر این وضعیت انجام نداده اند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی ماه‌های اخیر تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

در هفته‌های اخیر اعتصاب کارگران هپکو اراک و رانندگان کامیون و کامیون داران نیز خبرساز شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اصلاح قانون مالیاتی و افزایش قیمتها در اردن، مخالفان را به خیابان‌ها کشاند

نیروهای امنیتی اردن از مراکز دولتی در مقابل معترضان حفاظت می کنند.

دولت اردن لایحه اصلاح قانون مالیات‌ها را به پیشنهاد صندوق بین المللی پول به پارلمان کشور تقدیم کرد، اما پیش از آنکه پارلمان به بررسی آن بپردازد خیابان‌های شهرهای اردن و به ویژه امان، پایتخت، صحنه راهپیمایی بی‌سابقه معترضان خشمگینی شد که با پیش بینی چشم‌انداز افزایش بیشتر قیمتها دست به اعتراض زدند.

برای سومین شب پیاپی، شنبه ۱۲ خرداد هزاران نفر در مقابل ساختمان نخست وزیری جمع شدند و با سردادن شعارهایی علیه هانی ملکی، نخست وزیر، از ملک عبدالله پادشاه خواستار برکناری او شدند. اعتراضها در مجموع تا کنون صلح آمیز برگزار شده است.

نیروهای امنیتی خیابان‌های اصلی منتهی به ساختمان نخست وزیری را بستند تا مانع حضور معترضان در آنجا شوند. اعتراض به شهرهای معان در جنوب و رمتا در شمال اردن نیز کشیده شده است.

نخست وزیر در پی دیدار با رهبران اتحادیه‌های کارگری اردن گفت که دولت یک لایحه به پارلمان داده که معلوم نیست مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد یا نه. به گفته او تصمیم با پارلمان است.

رهبران اتحادیه‌های کارگری می‌گویند این لایحه، بخشی از اقدام‌های ریاضتی است که صندوق بین المللی پول پیشنهاد کرده و می تواند زندگی را برای مردم اردن سخت تر کند.

در اوایل سال جاری میلادی یارانه نان حذف شد، مالیات بر فروش افزایش یافت تا بخشی از بدهی ۳۷ میلیاردلاری این کشور فقیر کاهش یابد. این بدهی برابر ۹۶ درصد تولید ناخالص داخلی اردن است. دولت در توجیه اقدام خود می گوید اصلاح قانون مالیاتی، نرخ بالاتر مالیاتها به ثروتمندان بزرگ را هدف قرار داده تا بتواند به قشرهای کم درآمد خدمات بیشتری عرضه کند. نخست وزیر ملکی امیدوار است که تا نیمه‌های سال ۲۰۱۹ تمامی پیشنهادهای صندوق به اجرا درآید و اقتصاد حالت عادی خود را باز یابد.

ملک عبدالله که از اقدام کابینه حمایت می‌کند گفته که بهتر است پارلمان، دولت و مردم در روند یک گفتمان ملی به سازش و آشتی برسند.

پادشاه اردن بخشی از مشکلات اقتصادی کشورش را به گردن ناآرامی‌های منطقه و کشمکش و جنگ در کشورها‌ی همسایه، عراق و سوریه می‌اندازد.

عاطف طراونه رئیس پارلمان اردن می گوید از ۱۳۰ نماینده پارلمان، ۸۰ نماینده خواهان آنند که دولت لایحه را پس بگیرد. طراونه می گوید که اردن ناچار نیست دستورات صندوق بین‌المللی پول را به اجرا درآورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کنفرانس امنیتی سنگاپور؛ قطر نسبت به درگیری نظامی با ایران هشدار داد

وزرای دفاع در کنفرانس امنیتی سنگاپور

هشدار قطر نسبت به جنگ و درگیری نظامی با ایران، در کانون بحث‌های کنفرانس امنیتی سنگاپور بود.

قطر، که یکی از معدود کشورهای متحد با جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس است، این هشدار را یکشنبه ۱۳ خرداد در شرایطی مطرح کرد که خود نخستین سال عواقب درگیری و اختلاف با ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن را پشت سر می‌گذارد.

وزیر خارجه قطر رویارویی نظامی با جمهوری اسلامی ایران را خطرناک توصیف کرد و گفت: «به باور من آمریکا عاقل‌تر از آن است که وارد جنگ با ایران شود. ممکن است بخواهد ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد و شاید به نتیجه برسد اما، به نظر من، پنج بعلاوه یک، نتیجه خوبی داد. همه باید به آن توافق پایبند بمانند و آن را توسعه دهند. حالا، اگر کشور سومی بخواهد منطقه یا کشور دیگری را وارد جنگ با ایران کند، اوضاع خطرناکی پیش خواهد آمد، زیرا مطمئنم هیچ کشور غربی و کشوری که مورد حمایت غرب است، نمی‌خواهد مستقیما، وارد جنگ با ایران شود.»

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز ضمن اشاره به تهدیدات اتمی کره شمالی، بی آنکه نامی از جمهوری اسلامی ایران ببرد، بر موضع کشورش درباره منع تکثیر سلاح‌های اتمی تاکید کرد: «توسعه برنامه اتمی کره شمالی مدت ها است که تهدیدی جدی بوده و در چند سال اخیر رشدی فزاینده داشته است. فرانسه به عنوان عضوی از پنج بعلاوه یک، همواره موضع قاطعی درباره تمامی موارد منجر به نقض آن داشته است. ما دراعمال تحریم های سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در این موارد پیشقدم بوده ایم.»

وزرای دفاع، کارشناسان امنیتی و دیپلمات ها در هفدهمین کنفرانس امنیت آسیا درباره غیراتمی ساختن شبه جزیره کره، همکاری امنیتی و ضد تروریسم و برخورد با جمهوری اسلامی ایران گفتگو و تبادل نظر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گرد و غبار، وضعیت هوای چندین شهر ایران را در وضعیت ناسالم قرار داد

مقام‌های دولتی در چندین شهر ایران از آلودگی و وضعیت ناسالم هوا در این مناطق خبر دادند.

میزان گرد و غبار و آلودگی هوا روز یکشنبه ۱۳ خرداد در چندین شهر در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان و نیز شهر مشهد به شدت بالا اعلام شد و تعدادی از شهروندان نیز راهی مراکز درمانی شدند.

فرماندار ریگان در استان کرمان با اشاره به این که میزان غلظت گرد و غبار این شهرستان به ۹ برابر حد مجاز رسیده از تعطیلی ادارات در این شهر خبر داد و گفت ریگان بعد از خوزستان دومین کانون گرد و غبار در کشور است و این پدیده موجب بروز مشکلات تنفسی برای اهالی این شهرستان و روستاهای اطراف شده و دستکم ۲۱ نفر را راهی مراکز درمانی کرده است.

همچنین سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان کرمان از تعطیلی مهد کودک ها، ادارات و تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی مستقر در شهر کرمان به استثنای مراکز درمانی و امدادی خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز از تعطیلی کارهایی که بر شدت آلودگی هوا می‌افزاید خبر داد و گفت: «امروز معادن، سنگ شکن ها و همه فعالیت‌هایی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود را تعطیل کردیم.»

همچنین گزارش ها از وضعیت بسیار ناسالم کیفیت هوای مشهد خبر می‌دهد. مقام‌های شهر به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان توصیه کرده اند تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

در استان سیستان و بلوچستان نیز توفان همراه با گرد و خاک، میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی این استان را به بیش از ۱۱ برابر حد مجاز رسانده است.

از جمله دلایل آلودگی هوا در ایران تخریب‌های زیست محیطی، عدم مدیریت مصرف آب و خشکسالی‌ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: مذاکره با کره شمالی در بهترین حالت، با سختی زیاد همراه خواهد بود

وزیر دفاع آمریکا در کنار وزرای دفاع کره جنوبی و ژاپن در کنفرانس امنیتی سنگاپور

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی تنها پس از «اقدامات روشن و مشخص» آن کشور در از کار انداختن برنامه اتمی‌‌اش، کاهش می‌یابد.

آقای متیس که روز یکشنبه ۱۳ خرداد در یک گردهمایی امنیتی در سنگاپور سخن می‌گفت، همچنین اظهار کرد که گفتگوها با کره شمالی در بهترین حالت، با سختی و ناهمواری زیادی توام خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس امنیتی سنگاپور که با شرکت همتایان او از ژاپن و کره جنوبی تشکیل شده است بر «حفظ هشیاری واشنگتن و متحدانش در گفتگوهای خلع سلاح اتمی کره شمالی» تاکید کرد.

او گفت: «همچنان از تمام قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد کره شمالی پیروی می‌کنیم. تحریم‌ها علیه کره شمالی تنها پس از اقدامات ملموس، قابل بازرسی و غیرقابل برگشت در مورد خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ، کاهش می‌یابد.»

کره‌شمالی برای چندین بار رسماً اعلام کرده که خواستار «خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره» است.

وزیر دفاع آمریکا نیز برای اولین بار از «خلع سلاح اتمی» آن شبه جزیره به عنوان موضع رسمی واشنگتن نام برد.

جیم ماتیس گفت: «موضع ما هنوز خلع سلاح اتمی قابل بازرسی و غیرقابل برگشت شبه جزیره کره است، و هم اکنون مذاکرات مقدماتی دیپلمات‌ها در نیویورک و سنگاپور در جریان است.»

بسیاری از تحلیلگران غربی، از جمله اریک گومز از اندیشکده کاتو می‌گویند که «خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره که مد نظر کره شمالی ست، نیروهای آمریکا در کره جنوبی و چتر اتمی آمریکا در مورد ژاپن را نیز در بر می‌گیرد.»

اما وزیر دفاع آمریکا می گوید که دستور جلسه کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی شامل بحث در مورد حضور نیروهای آمریکا در کره جنوبی نیست.

او گفت: «موضوع تعداد نیروهای آمریکا در کره جنوبی مربوط به واشنگتن و سئول است و به گفتگوها در مورد ظرفیت اتمی و موشکی کره شمالی ارتباطی ندارد.»

اولین نشست سران آمریکا و کره شمالی ۹ روز دیگر در سنگاپور برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه نرگس محمدی و عبدالفتاح سلطانی: سلول انفرادی مصداق شکنجه روانی است

نرگس محمدی فعال حقوق بشر و عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری

دو فعال حقوق بشر که در ایران زندانی هستند، در بیانیه‌ای مشترک، از استفاده از سلول‌های انفرادی به عنوان ابزاری برای گرفتن اعتراف انتقاد کردند.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و نرگس محمدی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، در بیانیه خود با اشاره به وضعیت دهها فعال مدنی در حوزه محیط زیست و متهمان دراویش که در سلول‌های انفرادی به سر می‌برند، سلول انفرادی را مصداق شکنجه روانی دانستند.

در این بیانیه آمده است: «سلول انفرادی، شکنجه‌ای روانی جهت تحت فشار قرار دادن متهم، و امری خلاف قانون، شرع، حقوق بشر و موازین اخلاقی و انسانی بوده و هرگونه اقرار و اعتراف متهم تحت شرایط طاقت فرسای سلول فاقد اعتبار و ارزش حقوقی و شرعی است.»

این دو فعال مدنی زندانی از مسئولان، دولت، نمایندگان مجلس و نهادهای داخلی و بین‌المللی حقوق بشری خواسته اند تا برای برچیده شدن سلول‌های انفرادی به سرعت اقدام کنند.

در این بیانیه آمده است که نگهداری متهم در سلول انفرادی اولین سنگ بنای نقض دادرسی عادلانه است و کاری غیرقانونی و غیر شرعی بوده و آشکارا نقض حقوق بشر به شمار می‌آید.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «از نظر حقوقی نگهداری متهم در سلول انفرادی آن هم به نحوی که ارتباط او با دنیای خارج قطع شود، قادر به اطلاع از دلایل له یا علیه خود نباشد و حتی با خانواده و وکیل خود ارتباط برقرار ننماید، علاوه بر اینکه مخالف قانون اساسی بوده و مصداق مجازات مضاعف به شمار می‌آید، در تدارک دفاع متهم و آمادگی برای دفاع آثار مخربی دارد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «در سال ۱۳۸۲هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، غیر قانونی بودن حبس در سلول انفرادی را اعلام کرده و ضمن آن بند ۴ ماده ۱۶۹ آیین نامه اجرایی سازمان زندانها مبنی بر تجویز یک ماه سلول انفرادی به عنوان تنبیه انضباطی نیز ابطال شد. در حال حاضر حتی در ماده ۵۲۴ قانون آیین دادسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ سلول انفرادی به‌عنوان تنبیه انضباطی حذف شده است.»

به گفته آقای سلطانی و خانم محمدی، این منع قانونی در حالیست که در ایران سلول انفرادی برای حبس متهمان سیاسی، مدنی و عقیدتی، در دوران تحقیقات مقدماتی و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از جمله برای فعالان محیط زیست که سال گذشته دستگیر شدند و چندی بعد خبر کشته شدن یکی از بازداشت شدگان به خانواده او اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کارکنان پتروشیمی ماهشهر در اعتراض به خصوصی سازی و اخراج کارکنان

ده ها نفر از کارکنان شرکت کالای پتروشیمی ماهشهر در مقابل این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارکنان که به همراه خانواده هایشان روز یکشنبه ۱۳ خرداد در این تجمع شرکت کرده بودند، به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و افزایش روند اخراج کارمندان و کارگران این شرکت اعتراض داشتند.

روند خصوصی سازی شرکت‌های پتروشیمی در ایران از نزدیک به یک دهه پیش آغاز شده و این شرکتها در چندین شهر دست به اخراج و تعدیل نیروها زده اند.

طی سالهای گذشته شرکت‌های پتروشیمی تبریز و فجر ماهشهر شاهدچندین اعتراض و اعتصاب کارگران در اعتراض به تعدیل نیروها و پرداخت نشدن مزایا بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه تعدادی از زندانیان سیاسی برای نقض حکم اعدام رامین حسین پناهی

هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج با انتشار نامه‌ای سرگشاده از تمامی مجامع حقوق بشری خواسته‌اند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

سعید ماسوری، زانیار مرادی، سعید شیرزاد، آرش صادقی، پیام شکیبا، لقمان مرادی و مجید اسدی که امضاء کنندگان این نامه هستند، ضمن اشاره به اینکه حکم اعدام در سراسر جهان در صد سال گذشته کاهش یافته و در بسیاری از کشورها لغو شده است، متذکر شده‌اند که اعدام در ایران روز به روز افزایش یافته و به عنوان مجازاتی برای زندانیان سیاسی نیز در نظر گرفته شده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می‌دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شد.

حکم اعدام رامین حسین پناهی با اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شد. سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست که از اجرای حکم خودداری کند.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند، بطوری که امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر، بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ویدا قهرمانی، هنرپیشه ایرانی، در آمریکا درگذشت

ویدا قهرمانی، هنرپیشه ایرانی سینمای پیش از انقلاب، در ۸۲ سالگی در آمریکا درگذشت.

ویدا قهرمانی در نوجوانی با فیلم «چهارراه حوادث» ساموئل خاچیکیان وارد سینما شد و به دلیل سنت‌شکنی‌هایش به سرعت در سینمای دهه سی به شهرت رسید.

ویدا قهرمانی و ناصرملک مطیعی، که او نیز به تازگی در ایران درگذشت، خالق اولین بوسه در سینمای ایران بودند.

ویدا قهرمانی پس از مهاجرت به آمریکا در سانفرانسیکو اقامت گزید و عضو سندیکای هنرپیشگان آمریکا شد و به فعالیت در تئاتر و سینمای آمریکا ادامه داد.

ترنج یقیازاریان، دختر ویدا قهرمانی، که در آمریکا در مقام کارگردانی مشغول به کار است، در چند فیلم از مادرش در مقام بازیگر استفاده کرده است. خانم قهرمانی شنبه ۱۲ خرداد درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران محور گفت وگوهای نتانیاهو در سفر به اروپا

تشریح موضع اسرائیل در قبال جمهوری اسلامی ایران بخشی از برنامه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار این هفته او از سه کشور قدرتمند اروپایی است.

نخست وزیر اسرائیل هدف از ملاقات‌هایش با آنگلا مرکل‌، امانوئل مکرون و ترزا می، رهبران آلمان ، فرانسه و بریتانیا، که از دوشنبه ۱۴ خرداد آغاز می شود، را تبادل نظر برای مهار جاه طلبی اتمی و توسعه طلبی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه توصیف کرده است.

او گفت: «من با آنها در باره جلوگیری از تولید سلاح‌های اتمی در ایران و تسلط ایران در منطقه صحبت خواهم کرد.»

آقای نتانیاهو معتقد است که توافق اتمی با ایران، که کشورهای اروپایی خواهان حفظ آن هستند، نه تنها از ادامه برنامه تولید سلاح اتمی در ایران جلوگیری نکرد، بلکه تهران را به تولید تسلیحات اتمی نزدیک‌تر کرد.

استدلال آقای نتانیاهو این است که پولی که پس از لغو تحریم‌های اتمی به ایران سرازیر شد، به تهران توان مالی داد تا نفوذ نظامی خود را در منطقه به ویژه در سوریه، همسایه اسرائیل، گسترش دهد.

آقای نتانیاهو همچنین جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات راکتی حماس به اسرائیل دانست و گفت: «آن‌هایی که مسئول افزایش تنش هستند و از ایران الهام می‌گیرند، رژیم حماس و جهاد اسلامی هستند. من به جزییات طرح مان اشاره نمی کنم زیرا نمی خواهم دشمن بداند چه در انتظار آنهاست، اما یک چیز روشن است؛ اگر ما را آزمایش کنند بهای آن را بلافاصله پرداخت خواهند کرد و اگر ادامه دهند ، بهای بیشتری پرداخت خواهند کرد.»

دولت‌های اروپایی می‌گویند که نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل را از رفتار جمهوری اسلامی ایران درک می‌کنند و می خواهند ضمن حفظ برجام، برای توافق جداگانه‌ای درباره مسائل دیگر با ایران گفتگو کنند.

آقای نتانیاهو بر واکنش قاطع به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل تاکید گذاشته است و می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران باید از تمامی خاک سوریه خارج شود.

اسرائیل سه هفته پیش در واکنش به حملات راکتی از خاک سوریه، چندین موضع نیروهای نظامی ایران در سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه سه زندانی سیاسی بلوچ در اعتراض به تبعیض و بی‌عدالتی علیه شهروندان سنی بلوچ

نماینده زاهدان گفته است که ۸۰ درصد از مردم سیستان و بلوچستان در فقر مطلق به سر می برند.

سه تن از زندانیان سیاسی بلوچ که به طور تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند، در اعتراض به تبعیض و قتل شهروندان بلوچ و با اشاره به محرومیت‌های فراوان این شهروندان، طی نامه‌ای سرگشاده خواستار حمایت نهادهای حقوق بشری از شهروندان بلوچ شده‌اند.

به نوشته وبسایت هرانا، که اخبار فعالان حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، این زندانیان سیاسی بلوچ محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل به نام‌های محمد صابر ملک ریسی، شیراحمد شیرانی و رحمت حسن زهی با شرحی از وضعیت شهروندان بلوچ و در اعتراض به افزایش آمار کشتار و تبعیض علیه این شهروندان توسط ارگان‌های نظامی، نوشته‌اند جرم ما بلوچ و سنی بودن است.

در نامه این افراد آمده است: «علت کشتارها، تبعیض‌ها و تحقیرها، سرکوب‌ها و بی‌حرمتی‌هایی که دولت در حق بلوچ روا داشته است فقط و فقط بلوچ بودن ماست. این زندانیان سیاسی قتل شهروندان بلوچ به دست ارگان‌های نظامی را نوعی انتقام‌جویی دانسته اند.»

پیشتر نیز مولوی عبدالحمید، امام جماعت اهل سنت زاهدان، در نامه‌ای خطاب به آیت الله خامنه‌ای به تبعیض و نابرابری نسبت به سنی‌های ایران انتقاد کرده و از او خواسته بود دستور دهد که به این روند پایان داده شود.

شهروندان سنی بلوچ همواره به نابرابری در استخدام دولتی و انتصاب‌های مدیریتی انتقاد داشته‌اند، چرا که دولت حتی برای پست‌های دولتی استانی در استان‌های سنی نشین از آنها استفاده نمی‌کند.

از سوی دیگر این شهروندان به رسیدگی قضایی پرونده های خود نیز انتقاد داشته و آن را همراه با بی‌عدالتی دانسته‌اند.

حسن روحانی پس از آغاز دوران ریاست جمهوری خود وعده رفع تبعیض از اقلیت‌ها به ویژه اهل سنت داد اما بیش از چهار سال پس از آغاز به کار دولت او، مشکلات اهل سنت رفع نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از اعتصاب کامیون داران ایران

تصویری از وبسایت اتحادیه بین المللی کارگران حمل و نقل

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از اعتصاب کامیون داران ایران حمایت کرد.

فدراسیون جهانی حمل و نقل که نماینده بیش از ۱۹ میلیون کارگر صنعت حمل و نقل از ۱۴۰ کشور جهان است، به تازگی با انتشار بیانیه ای از اعتصاب رانندگان کامیون حمایت کرده و اعلام کرده است که با رانندگان کامیون در ایران همبستگی کامل دارد.

نوئل کوآرد، ریاست بخش حمل و نقل زمینی این فدراسیون، در این بیانیه اعلام کرد که رانندگان کامیون همراه با اغلب ایرانیان از اثرات تورم و افزایش قیمت ها رنج می‌برند و درآمد کافی برای اداره زندگی شان را ندارند.

در این بیانیه همچنین بر حقوق کارگران از جمله حق داشتن اتحادیه‌های مستقل به عنوان کلیدی برای حل مشکلات کارگری تاکید شده است.

گروه های حقوق بشری می‌گویند در ایران اتحادیه های کارگری گاه با محدودیت مواجه شده و فعالان صنفی کارگران در بسیاری از موارد تنها به دلیل فعالیت های صنفی با مجازات روبرو شده اند.

در روزهای اخیر حمایت های بین المللی دیگری نیز از این اعتصاب صورت گرفته است.
اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی از کامیون داران اعتصابی ایران حمایت کرده است.

اتحادیه در نامه‌ای خطاب به دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا، نوشته است که با برادران و خواهران اعتصابی خود در ایران ابراز همبستگی می‌کند.

اتحادیه از دولت ایران خواسته است به شکایات اعتصاب کنندگان گوش دهد و به خواسته‌ها و حق بین‌المللی آنها در آزادی تجمع و ابراز نظر احترام بگذارد.

این اتحادیه نماینده یک میلیون و ۴۰۰ هزار راننده کامیون‌های باربری در ایالات متحده و کانادا است.

گروهی از رانندگان ایالت ویرجینیا آمریکا نیز از اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایرانی حمایت کردند.

از روز اول خرداد در ۱۶۰ شهر از ۲۵ استان ایران، کامیون‌داران و رانندگان اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. این کامیون‌داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مرغداران و دامداران در چند شهر ایران

تجمع اعتراضی مرغداران همدان

تعدادی از مرغداران و دامداران در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به بالا رفتن خوراک دام و مرغ دست به اعتراض زدند.

خبرگزاری ایسنا شنبه ۱۲ خرداد گزارش داد که در همدان تعدادی از مرغداران مقابل فرمانداری این شهر تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

این مرغداران که خود را ورشکسته خواندند، پلاکاردهایی حمل می‌کردند که اعتراض شان را به گرانی نهاده‌ها و پایین بودن قیمت مرغ منعکس می‌کرد .

این مرغداران اعلام کردند که با توجه به بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و پایین بودن قیمت مرغ، در حال ورشکستگی هستند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در شهرهای دیگری همچون گرمسار و سردشت نیز مرغداران و دامداران تجمع های مشابهی برگزار کردند.

دامداران در گرمسار اعلام کردند که ناچارند خوراک دام را به طور نقد و با قیمت بالا بخرند در حالی که شیر تولید شده را باید با چک سه ماهه بفروشند. به گفته آنها بانکها وام با سود پایین را، که دولت وعده داده است، نمی دهند.

مرغداران نیز در این تجمع به گرانی خوراک مرغ و مشکل حمل نهاده‌های دامی از بنادر به شهر گرمسار انتقاد کردند.

تعدادی از مرغداران سردشت نیز با تجمع مقابل فرمانداری اعلام کردند که به دلیل فعالیت در تولید مرغ، بدهکار و ورشکست شده‌اند.

تعدادی از مرغداران دوشنبه هفته پیش نیز از سراسر کشور در اعتراض به وضعیت تولید و قیمت‌های تمام شده و با هشدار نسبت به ورشکستگی‌‌شان مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمعی اعتراضی برگزار کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جهت گیری های یکجانبه، دلیل آمریکا برای وتوی قطعنامه کویت در مورد غزه

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک، صحنه بحث های شدید و منجر به رد دو قطعنامه درباره تشدید تنش بین اسرائیل و فلسطینی ها در نوار غزه، بود.

قطعنامه نخست جمعه شب ۱۱ خرداد از سوی کویت، و در محکومیت اسرائیل برای کاربرد خشونت علیه فلسطینی ها ارائه شده بود، و قطعنامه دوم، از سوی آمریکا مطرح شد، که در آن، حماس مقصر و مسئول درگیری های خونین نوار غزه، معرفی می شد.

پس از حدود دو ماه گفتگوهای اضطراری درباره خشونت های فزاینده در غزه که تا بحال به کشته شدن بیش از ۱۰۰ فلسطینی منجر شده، پیش نویس قطعنامه کویت در محکومیت اسرائیل، از سوی آمریکا وتو شد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت: « قطعنامه پیشنهادی کویت، به صورتی ناهنجار و فاحش، تصویری یکطرفه و جانبدارانه ای را از آنچه در هفته های اخیر در غزه اتفاق افتاده، ارائه می دهد. و هر کس که نگران برقراری صلح در خاورمیانه است، باید علیه آن رای دهد. گروه تروریستی حماس، مسئول شرایط نکبت بار زندگی در غزه است.»

این پیش ‌نویس قطعنامه کویت که از سوی کشورهای عرب حمایت می شد، خواهان یک ساز و کار بین المللی در مورد تامین امنیت جانی برای ساکنان غزه بود و ضمن محکوم ساختن اسرائیل، در مورد شلیک راکت از غزه، نامی از حماس نبرده بود.

ااین پیش ‌نویس با رای مخالف آمریکا و ۱۰ رای مثبت، ۴ رای ممتنع از جمله بریتانیا روبرو شد.

کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد در این رابطه گفت: «ما حماس را محکوم می‌کنیم، اما همزمان متاسفیم که در پیش نویس آمریکا، مسئولیت اسرائیل در حوادث غزه به اندازه کافی مورد تاکید قرار نگرفته است. از همین رو رای پادشاهی بریتانیا، به هر دو قطعنامه ممتنع است. ما در تصمیم گیری هایمان پایبند یک سری اصول و قواعد اخلاقی هستیم و ملاحظه دیگری را در نظر نمی‌گیریم.»

ریاض منصور، نماینده دائم فلسطینی‌ها در سازمان ملل از کشورهای حامی طرح پیشنهادی کویت تشکر کرد.

ریاض منصور، نماینده دائم فلسطینی‌ها در سازمان ملل نیز گفت: « ما از همه کشورهایی که به رغم وتوی آمریکا و پیشگیری از به ثمر رسیدن قطعنامه (کویت) به این پیش نویس رای مثبت دادند، متشکریم.»

در همین جلسه، سفیر اسرائیل از آمریکا و مخالفان طرح قدردانی کرد.

دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد گفت:« ما سپاسگزار ایالات متحده و سایر کشورهایی هستیم که به دلایل شفاف اخلاقی، از این قطعنامه پشتیبانی نکردند. شورای امنیت، فرصت داشت قطعنامه پیشنهادی آمریکا را تصویب کند، که در آن به درستی گروه تروریستی حماس را مسبب درگیری های اخیر شناخته شده بود. جامعه بین المللی باید تشخیص دهد که بدون محکومیت مستقیم گروه های تروریستی، خبری از صلح در این منطقه نخواهد بود.»

حماس می گوید حملاتش به اسرائیل در پاسخ به کشتار بیش از یکصد فلسطینی در هفته‌های اخیر است. اما آمریکا و اسرائیل حماس را عامل جنگ افروزی در غزه و کشتار مردم می‌شناسند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدها کارگر بازنشسته نیشکر هفت تپه تجمع کردند

نزدیک به ۴۰۰ کارگر بازنشسته نیشکر هفت‌تپه مقابل دفتر مدیریت این شرکت تجمع کردند و خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

به گزارش ایلنا، این کارگران بازنشسته که تعدادشان بالغ بر ۳۷۰ نفر بود از آذر تا اسفند ماه سال ۹۶ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدود دو ماه و نیم هنوز نتوانسته‌اند مطالبات عقب افتاده خود را دریافت کند.

در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده اند.
شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.

این شرکت بزرگ، حدود چهار هزار کارگر رسمی، پیمانی و قراردادی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره پرزیدنت ترامپ به قدرت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با فرستاده رهبر کره شمالی

پرزیدنت ترامپ در دیدار با فرستاده کره شمالی، در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با فرستاده رهبر کره شمالی، تحریم‌های ایالات متحده علیه کره شمالی را قدرتمند خواند و گفت که قدرت تحریم های آمریکا در مورد ایران به خوبی دیده خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ بعد از ظهر جمعه ۱۲ خرداد با ژنرال کیم یونگ چول، دومین مرد قدرتمند کره شمالی که حامل نامه رهبر آن کشور برای پرزیدنت ترامپ بود، دیدار کرد و پس از این دیدار گفت که نشست سران آمریکا و کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با اعلام این خبر، این دیدار را یک شروع خواند و گفت که همه مسائل که حاصل سالها دشمنی است، در یک دیدار حل نخواهد شد.

او اضافه کرد: «این آغاز یک فرآیند است و بالا و پائین دارد. اما تصور می‌کنم که کره شمالی خواستار این است که این فرآیند به نتیجه برسد.»

رئیس جمهوری آمریکا گستردگی و عمق تحریم‌های اعمال شده در مورد کره شمالی را با آنچه قرار است در مورد ایران انجام شود، مقایسه کرد و گفت: «کره شمالی بالقوه می‌تواند تبدیل به کشور بزرگی بشود، و تصور می‌کنم که کره جنوبی، ژاپن و چین هم در این راه به کره شمالی کمک خواهند کرد. من هم دیگر نمی‌خواهم در مورد فشار حداکثری به کره شمالی حرف بزنم، چون تماس‌ها و گفتگوهای خیلی خوبی داشتیم، اما تحریم ها در حال حاضر برداشته نخواهند شد؛ تحریم‌های گسترده‌ای است، و قدرت آن را در مورد ایران به خوبی خواهید دید. با این حال امیدوارم روزی برسد که تمام تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو شود.»

ده روز پیش، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به موضعگیری تند کره شمالی با ارسال نامه ای کنفرانس سران را لغو کرده بود.

آقای ترامپ درباره آن رویداد توضیح داد: «نامه من پاسخ به نامه آنها بود؛ آنها گفته تندی را مطرح کردند و من هم در پاسخ قرار دیدارمان را لغو کردم، اما همانطور که می‌بینید همه چیز با قبل تفاوت کرده است. دوازده ژوئن با رهبر کره شمالی ملاقات خواهم کرد، و تصور می‌کنم که در نهایت نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.»

در همین حال، آخرین اظهارات وزیر خارجه آمریکا در هفته گذشته حاکی از آن است که هنوز هدف نهایی کاخ سفید در مورد کره شمالی تغییر نکرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ و آمریکا به دنبال خلع سلاح اتمی کامل، قابل تائید و غیر قابل برگشت کره شمالی هستند.

به گفته کاخ سفید، دو تیم جداگانه از جانب آمریکا و کره شمالی برای تهیه مقدمات برگزاری کنفرانس سران به سنگاپور اعزام شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایران وارد دوازدهمین روز شد

اعتصاب کامیون داران و رانندگان در ده ها شهر ایران روز شنبه ۱۲ خرداد نیز ادامه یافت و وارد دوازدهمین روز خود شد.

تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده از ادامه اعتصاب در چندین شهر از جمله شوش و پیرانشهر حکایت دارد.

روز جمعه در حالی که بیش از ده روز از آغاز اعتصاب گسترده کامیون داران در ایران می‌گذشت، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز از این اعتصاب حمایت کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه خود، اعتراض و اعتصاب را حق کارگران دانسته است .

کامیون‌داران و رانندگان در ۱۶۰ شهر از ۲۵ استان ایران از روز اول خرداد اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. این کامیون‌داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه ها و بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان می‌کنند.

اعتصاب ها در حالی ادامه یافته است که دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرد. در روزهای اخیر حمایت های بین المللی از این اعتصاب صورت گرفته است.

هفته گذشته اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی نیز از کامیون داران و رانندگان اعتصاب در ایران حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران هم از اعتصاب کامیونداران حمایت کرد

همزمان با یازدهمین روز اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان در برخی شهرهای ایران، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که از مشهورترین تشکل های کارگری ایران محسوب می شود، از این اعتصاب حمایت کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه خود، اعتراض و اعتصاب را حق کارگران دانست و نوشت:هرگونه تعرض نسبت به کامیون داران اعتصاب کننده را محکوم می کند.

سندیکا همچنین خواهان رسیدگی فوری به خواسته های کامیون داران و تاکسی داران است و از فدراسیون کارگران حمل و نقل جهان (ITF) درخواست دارد از اعتصاب کامیون داران و تاکسی داران که عموما برای افزایش سطح معیشت صورت گرفته حمایت نماید.

کامیون‌داران و رانندگان اعتصاب صنفی خود را از روز اول خرداد در ۱۶۰ شهر از ۲۵ استان ایران آغاز کردند. این کامیون‌داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

اعتصاب در حالی ادامه پیدا کرده است که از چند روز پیش دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرده است.

با این حال به نظر می رسد که کامیون داران همچنان پیگیر خواسته های خود هستند.

در روزهای اخیر حمایت های بین المللی از این اعتصاب صورت گرفته است.

همچنین، اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی از همقطاران اعتصابی خود در ایران حمایت کرده است.

اتحادیه چهارشنبه ۹ خرداد در نامه‌ای خطاب به دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا نوشته است با براداران و خواهران اعتصابی خود در ایران ابراز همبستگی می‌کند.

اتحادیه از دولت ایران خواسته است به شکایات اعتصاب کنندگان گوش دهد و به خواسته‌ها و حق بین‌المللی آنها در آزادی تجمع و ابراز نظر احترام بگذارد.

این اتحادیه نماینده یک میلیون و ۴۰۰ هزار راننده کامیون‌های باربری در ایالات متحده و کاناداست.

از سوی دیگر، شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتر خود به اعتصاب کامیونداران واکنش نشان داده و نوشته است: «آقای خامنه‌ای! آنچه امروز در ایران «واقعی» است، دزدسالاری است نه مردم‌سالاری!»

اعتصاب گسترده در روزهای گذشته موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران، در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر جدید «دولت پوپولیست» ایتالیا سوگند یاد کرد

نخست وزیر جدید ایتالیا برای رهبری دولت پوپولیست این کشور ادای سوگند کرد.

جوسپه کونته که یک استاد حقوق دانشگاه است و هرگز مقام سیاسی نداشته به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا ادای سوگند کرد و سه ماه بلاتکلیفی سیاسی در این کشور پایان یافت.

با این اقدام، یک دولت جدید عوامگرا در ایتالیا زمام امور را در دست گرفت. کونته وعده داده است شرایط زندگی همه ایتالیایی ها را بهبود بخشد.

در کابینه ایتالیا وزیرانی از گروه های مخالف حضور مهاجران از جمله حزب لیگ حضور دارند.

رهبر حزب لیگ در جریان انتخابات وعده داده بود که نیم میلیون نفر از مهاجران غیرقانونی را از ایتالیا اخراج کند. او اکنون به عنوان وزیر جدید کشور فعالیت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیلاب و تخریب حفاظ باغ وحشی در آلمان حیوانات درنده را راهی خیابان کرد

عکس از آرشیو

دو قلاده شیر، دو ببر و یک یوزپلنگ که از باغ وحشی در شهر لوئنبورگ در غرب آلمان فرار کرده و موجب وحشت ساکنان محلی اطراف شده بودند، عصر جمعه پیدا شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های آلمانی، این حیوانات درنده به دنبال بارندگی شدید و وقوع سیلاب و تخریب حفاظهای باغ وحش فرار کرده بودند.

این پنج حیوان وحشی در نهایت توسط ماموران و مسئولان محلی به دام افتادند و سالم به باغ وحش بازگردانده شدند.

آنها در ساعات آزادی خود به کسی آسیب نزدند.

یک خرس هم با فرار از این باغ وحش راهی خیابان‌های اطراف شده بود که ماموران امنیتی مجبور شدند برای حفاظت از جان ساکنان محلی آن را با گلوله از پای در آورند.

مسئولان شهر لوئنبورگ پس از چندین ساعات تلاش، با استفاده از پهپاد، موفق شدند سایر حیوانات باغ وحش را شناسایی و آنها را به مکان‌های امن و حفاظت شده منتقل کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک موفقیت دیگر برای دولت ترامپ؛ نرخ بیکاری در آمریکا به پائین‌ترین حد خود در ۱۸ سال گذشته رسید

عکس از آرشیو

نرخ اشتغال در ایالات متحده در ماه گذشته میلادی افزایش یافت و نرخ بیکاری نیز در این ماه به پائین ترین سطح در هجده سال گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کار آمریکا روز جمعه نرخ بیکاری در کشور را در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی سه و هشت دهم درصد اعلام کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دوران مبارزات انتخاباتی خود، با شعار «آمریکا نخست»، وعده ارتقای اوضاع اقتصادی را داده بود.

بنا بر اعلام وزارت کار آمریکا، نرخ دستمزدها نیز با افزایش میانگین دو و هفت دهم درصد برای هر ساعت کار، از میانگین سال گذشته بیشتر بوده است.

تعداد مشاغل ایجاد شده در حوزه‌های غیرکشاورزی، در ماه مه و آغاز فصل گرما و سرعت گرفتن ساخت و ساز و افزایش استخدام، ۲۲۳ هزار بوده است.

اقتصاد ایالات متحده در این ماه موفق شد در مقایسه با آمار اعلام شده در دو ماه پیش از آن، مارس و آوریل، ۱۵ هزار فرصت شغلی بیشتر خلق کند.

کاهش یک دهم درصدی نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه مه، باعث شد میزان بیکاری در کشور به پائین‌ترین سطح از آوریل ۲۰۰۰ به این طرف برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: آمریکا قصد استقرار یک سامانه دفاعی ضدموشکی را در آلمان دارد

ارتش آمریکا برای استقرار یک سامانه دفاعی ضدموشکی قدرتمند با آلمان گفتگوهای اولیه داشته است.

به گزارش رویترز، دو منبع مطلع گفته اند آمریکا می خواهد برای تقویت امکانات دفاعی اروپا چنین سیستمی را مستقر کند. استقرار چنین سامانه ای می تواند تنش های جدیدی با مسکو را رقم بزند.

رویترز می گوید این سامانه پیشرفته «تاد» نام دارد و طرح پیشنهادی استقرار آن در اروپا، به زمانِ پیش از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق هسته ای با ایران بر می گردد.

در حالی که اروپا و آمریکا بر سر سرنوشت برجام با یکدیگر اختلاف دارند، دو طرف نگران ادامه برنامه توسعه موشک های بالیستیک ایران هستند.

موشک شهاب-۳ ایران دو هزار کیلومتر برد دارد که می تواند تا جنوب اروپا برسد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است اگر احساس خطر کند، ممکن است برد موشک را افزایش دهد.

ایران می گوید برد موشک را به لحاظ «دکترین» تا ۲ هزار کیلومتر محدود کرده است و سقف برد ۲ هزار کیلومتری موشک ها ناشی از محدودیت ها در حوزه فناوری نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو دوبار به موساد دستور داده بود تا برای حمله به ایران آماده شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو بار از موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، و ارتش این کشور خواسته بود تا برای حمله به ایران آماده شوند. این درخواست ها در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مطرح شده بودند.

به نوشته نشریه دیلی بیست و نقل از هاآرتص، اما این درخواست ها پس از آنکه رهبران موساد قانونی بودن دستورها را زیر سوال بردند، متوقف شد.

در سال ۲۰۱۱، نتانیاهو از «تمیر پاردو» رئیس موساد از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ و «بنی گانتس» ژنرال اسرائیلی خواست ظرف ۱۵ روز به ایران حمله کنند اما بر اساس گزارش ها، پاردو و گانتس مقابل اجرای این دستور مقاومت کردند و قانونی بودن چنین تصمیمی را زیر سوال بردند.

بر اساس گزارش ها، نتانیاهو پیشتر نیز از «میئر داگان» یکی دیگر از روسای موساد و «گابی اشکناز» یک فرمانده نظامی دیگر اسرائیلی چنین درخواستی کرده بود که با مقاومت آنها نیز روبرو شده بود.

گفته می شود داگان به نتانیاهو گفته بود فقط کابینه اجازه این را دارد که تصمیمی بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پارلمان دانمارک برای استفاده از روبنده جریمه تعیین کرد

زنان سعودی در خیابان های ریاض

پارلمان دانمارک استفاده از پوششی که صورت را پنهان کند، در اماکن عمومی ممنوع کرد. با این ممنوعیت، استفاده از برقع یا روبنده و نقاب که برخی از زنان مسلمان از آن استفاده می کنند، ممنوع می شود.

این لایحه را ائتلاف حاکم راست میانه دانمارک به پارلمان داده بود. ۷۵ نماینده به این طرح رای مثبت دادند و ۳۰ نفر رای مخالف دادند. ۷۴ نماینده هم در رای گیری غایب بودند.

با این قانون که از اول اوت اجرایی می شود، متخلفان برای بار اول ۱۰۰۰ کرون معادل ۱۵۶ دلار آمریکا جریمه می شوند و این جریمه ها برای مراتب بعد بالاتر می رود به طوری که متخلفان برای بار چهارم ۱۰ هزار کرون معادل ۱۵۶۸ دلار آمریکا جریمه می شوند.

یک نسخه اولیه دیگر این لایحه شامل بندی برای زندانی کردن متخلفان بود اما بعدا این بند برداشته شد.

گروه های حامی حقوق بشر می گویند چنین قانونی عواقب منفی برای زنان مسلمان دارد. اما حامیان این ممنوعیت می گویند که استفاده از چنین پوشش هایی عملا شکلی از سرکوب زنان است و مانع ارتباط آنان در مدارس و دادگاه ها می شود و همچنین یک خطر امنیتی نیز می تواند به شمار رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: دوران امتیازگیری از آمریکا در روابط تجاری به سر رسیده است

همزمان با اعمال تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی به ایالات متحده، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت دوران تجارت غیرمنصفانه و امتیازگیری از آمریکا در توافق‌های تجاری به سر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ گفت «امروز، این پیام به «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا ابلاغ شد: ایالات متحده با یک توافق منصفانه موافقت خواهد کرد، یا هیچ توافقی در کار نخواهد بود.»

پیشتر گزارش شده بود نخست وزیر کانادا دیدار با رئیس جمهوری آمریکا را لغو کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را اوایل مارس اعلام کرد، اما به منظور گفت‌وگو با طرف‌های مقابل اجرای آن را متوقف کرد.

به دنبال عدم حصول توافق بین ایالات متحده و شرکای تجاری اصلی آن، واشنگتن روز گذشته اعلام کرد که از نیمه شب پنجشنبه تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال می‌شود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز گذشته در واکنش، این تصمیم واشنگتن را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و گفت این بر روابط دو کشور تاثیر می‌گذارد و قصد دارد بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده تعرفه ببندد.

دولت ایالات متحده در عین حال، در حال گفت‌وگوی دوباره با مکزیک و کانادا در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکا شمالی (نفتا) است؛ پیمانی که پرزیدنت ترامپ منتقد آن نیز هست و خواستار اصلاح آن شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در روز گذشته خبر داد. آقای ماکرون پیشتر تصمیم دولت آمریکا را «غیرقانونی» و «اشتباه» خوانده بود.

به گزارش این خبرگزاری، اتحادیه اروپا که تصمیم دولت آمریکا را خلاف قوانین تجارت بین الملل توصیف کرده است، قصد دارد روز جمعه این پرونده را جهت حل و فصل اختلافات به سازمان تجارت جهانی ارجاع دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید کشورهای دیگر در تجارت با آمریکا عادلانه رفتار نکرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز هفدهم اسفند ماه و پیش از امضای ابلاغیه اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، تاکید کرد این تنها یک مساله اقتصادی نیست، بلکه یک مساله امنیت ملی برای ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنج ماه بعد از بازداشت فعالان محیط زیست، مقام ارشد قضایی درباره دلیل بازداشت آنها مطمئن نیست

تعدادی از فعالان زیست محیطی بازداشت شده

پنج ماه بعد از بازداشت بیش از ۲۰ فعال حوزه محیط زیست در ایران، یک مقام ارشد قوه قضائیه می گوید «باید دید واقعا این ارتباط بوده یا نه». این درحالی است که نهادهای حقوق بشری از ابتدا به این بازداشت ها معترض بودند و حتی یکی از بازداشت شدگان در همان اوایل در بازداشتگاه به طرز مشکوکی درگذشت.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران روز جمعه ۱۱ خرداد در مورد پرونده بازداشت ۲۰ فعال حوزه محیط زیست گفت: باید دید که آیا واقعا این ارتباط وجود دارد یا نه و در صورت وجود داشتن تا چه میزان بوده است.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است. مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

کمی بعد با افزایش بازداشتی ها، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه بنیاد حیات وحش میراث پارسیان، و همکاران او با استفاده از دوربین‌‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند. همان زمان خانواده او، این ادعا را رد کرد.

مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

برخی از این افراد سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

پنج ماه از بلاتکلیفی این بازداشت شدگان گذشته و این هفته، دو عضو دولت حسن روحانی اعلام کرده‌اند که فعالان زیست محیطی بازداشت شده فعالیت جاسوسی نداشته و باید آزاد شوند. بعد از وزیر اطلاعات، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سه شنبه اول خرداد در همایش روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرد که هیچ سندی دال بر واقعیت اتهاماتی که به این افراد زده شده، وجود ندارد.

پیشتر محمود صادقی نماینده تهران در مجلس نیز به مسئولیت وزارت اطلاعات در شناسایی موارد جاسوسی در کشور اشاره کرده و گفته بود کارشناسان وزارت اطلاعات اعلام کرده اند فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نیستند.

پیشتر، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به اظهارات کلانتری گفته بود او اطلاع دقیقی ندارد و نمی تواند اظهار نظر کند. اما اکنون غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری تهران هم در سخنانی ابهام خود درباره پرونده این فعالان را بیان کرده است.

همزمان با سخنان عیسی کلانتری مبنی بر بی گناهی فعالان زیست محیطی بازداشت شده، گزارش ها حاکی از آن است که بعد از حدود ۱۱۸ روز بازداشت به برخی از آنها اجازه ملاقات ۱۰ دقیقه ای با خانواده‌های آنها داده شده است.

علاوه بر این افراد، طی ماه‌های اخیر تعداد دیگری از فعالان محیط زیست در مناطق مختلف ایران به ویژه استان‌های هرمزگان و بوشهر دستگیر شدند. برخی گزارش‌ها، آمار فعالان زیست محیطی بازداشت شده را بیش از ۵۰ نفر اعلام کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسپانیا برکنار شد؛ رهبر حزب سوسیالیست نخست وزیر می‌شود

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر برکنار شده با گزینه نخست وزیری دست می دهد.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا که در ماههای اخیر تلاش زیادی برای حل بحران کاتالونیای اسپانیا داشت، با رای عدم اعتماد مجلس برکنار شد و قرار است رهبر یک حزب سوسیالیست جای او را بگیرد.

پارلمان اسپانیا روز جمعه ۱۱ خرداد آقای راخوی را برکنار کرد. مدتهاست که اتهاماتی علیه حزب مردم، حزب آقای راخوی وجود دارد و به همین دلیل بعد از رای عدم اعتماد به وی، نخست وزیر اسپانیا استعفا داد. از روز پنجشنبه زمزمه برکناری وی مطرح شده بود اما راخوی از استعفا قبل از رای گیری خود داری کرده بود.

این نخستین بار است که در تاریخ معاصر اسپانیا، نخست وزیر در مجلس رای عدم اعتماد می گیرد.

حزب سوسیالیست پیشتر خواستار رای عدم اعتماد به نخست وزیر اسپانیا شد که احزاب دیگر به این حزب پیوستند.

با برکناری نخست وزیر اسپانیا، پس از رای گیری نمایندگان، «پدرو سانچز» رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا با ۱۷۹ رای مثبت در مقابل ۱۶۹ رای منفی‌ و یک رای ممتنع به عنوان نخست وزیر جدید اسپانیا انتخاب شد و اکنون با امضای حکم او توسط پادشاه «فیلیپ» ششم، او نخست وزیر اسپانیا می شود.

حزب سوسیالیست به رهبری آقای سانچز از اکثریت در پارلمان برخوردار نیست و به همین دلیل به زودی انتخابات در اسپانیا برگزار می شود اما آقای سانچز فعلا از حمایت حزب چپگرای پودموس و احزاب ملی‌ گرای ایالت باسک، حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا، حزب دموکراتیک کاتالونیا، کومپرومیس و جزایر قناری جدید به قدرت رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG