لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۶:۴۴

سرخط خبرها

افشای استفاده مخفیانه جمهوری اسلامی از پاسپورت یک کشور آفریقایی برای مدیران و مقامات ایرانی

جمهوری اسلامی که با پاسپورت دوم برای شهروندان خود مخالف است، به برخی مقامات پاسپورت کشور آفریقایی کومور می دهد.

خبرگزاری رویتر از لغو پاسپورت هائی خبر می دهد که جمعی از مدیران شرکت ها و مقامات ایرانی از کشور کوچک کومور در شرق آفریقا خریداری کرده بودند.

به گزارش این خبرگزاری، دولت کومور در ژانویه گذشته بی سر و صدا تعدادی از پاسپورتهای این کشور را که در سالهای اخیر توسط خارجیها خریداری شده بود، لغو کرد و بدون این که جزئیاتی برای دلایل این تصمیم ارائه دهد فقط گفت صدور این پاسپورتها نادرست بوده است.

اما خبرگزاری رویترز می گوید به لیست محرمانه ای از افرادی دسترسی پیدا کرده است که نشان می دهد از مجموع ۱۵۵ پاسپورت لغو شده، بیش از یکصد فقره آن متعلق به ایرانیان بوده است.

از بین کسانی که ایرانی بودند و این پاسپورت ها را داشتند، در گزارش رویترز به «مجتبی عرب محقی» اشاره شده است که در سال ۸۸ مدیربازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود.

کومور در زمان احمدی نژاد رابطه نزدیکی با ایران برقرار کرد.

محمد صادق کاوه دیگر ایرانی دارای پاسپورت کومور است که شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه را مدیریت می کند و پیشتر رسانه های ایرانی از جمله سایت مشرق، او را همه کاره بندر شهید رجایی معرفی کرده بودند.

در گزارش رویترز از «حسین مختاری زنجانی» وکیل و یکی از شخصیت‌های پرنفوذ حوزه انرژی ایران به عنوان یکی دیگر از کسانی که اسم او در لیست پاسپورت های کومور بوده، نام برده شده است.

پاسپورتهای لغو شده ایرانیان، از جمله متعلق به روسای شرکتهای نفت و گاز، شرکتهای ارزی و فلزهای قیمتی و نیز ر وسای شرکتهای حمل و نقل دریایی بوده است که هدف تحریم های بین المللی قرار گرفته اند.

برخی از این افراد بیش از یک پاسپورت کوموری خریداری کرده بودند.

دیپلماتها و منابع امنیتی کومور و غرب نگرانند که برخی از ایرانیانی که از این پاسپورتها ابتیاع کرده اند، از آنها برای حمایت از منافع خود و علیه تحریمهای بین المللی که تجارت برای آنها را بسیار مشکل کرده است استفاده کنند.

پاسپورتهای کومور نیاز به ویزا برای سفر به بخشهایی از خاورمیانه و آسیای شرق دور ندارد و به ایرانیان اجازه می دهد در بانکهای خارجی حساب باز کنند و شرکتهای خود را در خارج از ایران ثبت نمایند.

دولت ایران به طور رسمی به شهروندانش اجازه داشتن پاسپورت دوم نمی دهد ولی منابع آشنا با خریداری پاسپورت دوم ایرانیان می گوید، وزارت اطلاعات ایران به برخی از شخصیتهای تجاری برای خرید پاسپورت دوم چراغ سبز داده است تا سفر آنها به خارج از ایران و انجام معاملات تجاری برایشان ساده تر شود.

دولت ایران و سفارت آن کشور در لندن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر جواب نداده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران در اعتراضات بازار

گزارشگران بدون مرز - بازداشت هنگامه شهیدی، محمدحسین حیدری و شهروند خبرنگاران

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای بازداشت معترضان در تظاهرات اخیر علیه گرانی و کاهش ارزش پول ملی در تهران را محکوم کرد.
این گروه بین المللی حقوق بشری در بیانیه خود ضمن تقبیح خشونت و بازداشت خودسرانه‌ شهروند‌ خبرنگاران در تظاهرات تهران، بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را نیز محکوم کرده است.
گزارشگران بدون مرز می‌گوید شهروند خبرنگاران به هنگام عکسبرداری و فیلم گرفتن از تظاهرات و یا خشونت یگان ویژه مورد حمله قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرده است شهروند خبرنگاران برای پوشش تظاهرات ضد دولتی و منعکس ساختن نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی هدف اصلی ماموران انتظامی ایران هستند.

در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۸ گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را در میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦۴ قرار داده است.

در حالیکه برخی گزارش ها از اعتصاب و اعتراض در بازار چند شهر ایران خبر می دهند، در تهران، خانواده بازاریان بازداشت شده، نگران هستند. فیلم های ارسالی به صدای آمریکا خانواده هایی را نشان می دهد که برای پیگیری اعضای خانواده در مقابل زندان اوین تجمع کرده اند.

نگرانی های این خانواده ها بعد از اظهارنظر چهارشنبه شب عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران است که گفته بود تعداد زیادی از معترضان بازار یا به گفته او «عوامل اخلالگر» شناسایی و به زندان معرفی شدند. مقام های قضایی هنوز اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان نکرده اند.

عضو خانواده یکی از بازداشت‌شدگان، به صدای آمریکا گفت که مقام‌های قضایی حتی وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان نمی پذیرند. به گفته او، به نظر می‌رسد دستور رهبر برای برخورد با معترضان، کار آزاد کردن آنها را سخت کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ تیر یک روز پس از انتشار خبر بازداشت تعدادی از معترضان در تجمع‌های بازار تهران، در نشستی با مسئولان قوه قضائیه به آنها گفت که «دستگاه قضایی حتما باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند.

اعتراض بازار

اعتصاب و راهپیمایی در تهران روز دوشنبه از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

واکنش آمریکا

این اعتراض‌ها واکنش وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.»

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.
این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اقتصاددان آمریکایی: تورم واقعی ایران به ۱۴۷ درصد رسیده است

استیو هنکی اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز

استیو هنکی یک اقتصاددان در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور می گوید داده‌های دولت ایران در رابطه با نرخ تورم سالانه در ایران، که رقم رسمی آن ۹.۷ درصد است، بیش از ۱۵ بار کمتر از مقدار واقعی آن است.

هنکی اوایل این هفته نرخ تورم واقعی را ۱۴۷ درصد برآورد کرد.

در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.
در نمودار توضیح داده شده توسط این اقتصاددان تورم ۱۴۷ درصدی نشان داده شده است.

او محاسبات خود را بر اساس نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا در بازار سیاه انجام داده است و آن را به صورت روزانه تنظیم می‌کند.

آقای هنکی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «مردم می‌ترسند که به خاطر تحریم‌ها قدرت خرید ریال در آیندهٔ نزدیک به شدت کاهش یابد. بنابراین، آنها به خرید مستغلات، مانند خانه، و یا تبدیل پول‌شان به طلا یا دلار آمریکا روی آورده‌اند.»

وی گفت:‌ «بازار سیاه مهمترین شاخص در ایران است؛ زیرا نرخ تورم رسمی، رقمی ساختگی است. ارزش پول ملی [ایران] باید پایین آورده شود؛ اما ترس حکومت از این است که این اقدام موجب می‌شود که آنها بسیار ناتوان به نظر برسند.»

بر اساس برآوردهای هنکی تورم رسمی ایران در سال ۲۰۱۸ پیوسته در حال افزایش بوده است، و این رقم در تاریخ ۲۴ ژوئن به اوج خود، یعنی ۱۴۷ درصد رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: پاکستان در مقابله با تروریسم «قدرتمندانه» عمل کند

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در نشستی در دهلی نو، پایتخت هند - ۷ تیر ۱۳۹۷

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید واشنگتن از اسلام آباد می‌خواهد اقدامات بیشتر و قدرتمندانه‌تری را برای آن که پاکستان محل امنی برای تروریست‌ها نباشد انجام دهد.

به گزارش شبکه فاکس نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی که روز پنجشنبه در دهلی نو پایتخت هند گفت «ما این پیام را محکم‌تر از گذشته به پاکستان می‌دهیم.»

وی با بیان این که پاکستان در این زمینه با ایالات متحده همکاری می‌کند، تاکید کرد که با این حال واشنگتن این را قبول نمی‌کند که هیچ دولتی از تروریست‌ها محافظت کند.

خانم هیلی ابراز امیدواری کرد تغییراتی را در پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم شاهد باشد.

پاکستان از سوی دولت آمریکا و همچنین همسایه خود، افغانستان، تحت فشار است تا پناه دادن به پیکارجویان افراطی – که مسئول حملات تروریستی در افغنستان هستند – پایان دهد.

اسلام آباد اتهام پناه دادن به تروریست‌ها و اسلامگرایان افراطی را رد می‌کند و بارها گفته است هر آنچه را که می‌تواند برای مقابله با تروریسم انجام داده و خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا به هفت دهه حضور نظامی در سئول پایان داد

یونگسان، سئول

آمریکا روز جمعه طی مراسمی در سئول، پایتخت کره جنوبی، رسما به هفت دهه حضور نظامی خود در این شهر پایان داد.

پادگان جدید نیروهای آمریکایی دور تر از برد توپخانه ای کره شمالی ایجاد شده است که در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب سئول قرار دارد. انتقال این مرکز فرماندهی از مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود.

گزارش شده است که بخش عمده نیروهای آمریکایی به مرکز جدید منتقل شده اند و آمریکا می گوید نیروهای باقی مانده نیز تا پایان امسال به مقر جدید منتقل می شوند.

پادگان نیروهای آمریکایی در منطقه ای در مرکز سئول قرار داشت. نیروهای آمریکایی اولین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم وارد سئول شدند و پادگان یونگسان به نماد اتحاد آمریکا و کره جنوبی تبدیل شد. اما وجود این پادگان در این منطقه گران سئول باعث بروز حساسیت هایی شده بود.

مرکز جدید فرماندهی نیروهای آمریکایی که در غرب شهر پیونگتائک قرار دارد، نزدیک یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا قرار دارد و هزینه ساخت آن ۱۱ میلیارد دلار بوده است و بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی خارج از کشور به شمار می رود.

به گزارش بلومبرگ، کره جنوبی ۹۰ درصد هزینه ساخت آن را داده است. مساحت این مرکز فرماندهی ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع است و کار احداث آن حدود ۱۰ سال طول کشید.

به نوشته رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده بود که کره جنوبی باید بخش بیشتری از هزینه حضور حدود ۲۸۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی را بپردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ترامپ به تیراندازی در یک روزنامه: خبرنگاران برای کارشان نباید با ترس و حمله خشونت آمیز مواجه شوند

آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه از تیراندازی مرگبار در یک روزنامه محلی شهر آناپولیس، واقع در ایالت مریلند ابراز تاسف کرد و گفت خبرنگاران در آمریکا نیابد در معرض خطرهای زیاد قرار بگیرند.

او گفت این حمله وجدان ملت را تکان داد و قلبهای ما را با اندوه پر کرد.

به نوشته هیل، دونالد ترامپ در کاخ سفید گفت خبرنگاران مانند همه آمریکائیان باید از ترس اینکه مورد حملات خشونت بار در زمان انجام وظایف خود قرار بگیرند، رها باشند.

پلیس مریلند هویت عامل تیراندازی عصر پنجشنبه در شهر آناپولیس را شناسایی و او را یک مرد ۳۸ ساله سفیدپوست به نام «جَرِد راموس» معرفی کرده است، که با اتهام قتل عمد درجه اول روبروست.

مهاجم حدود ۳ عصر وارد دفتر نشریه «کپیتال گزِت» متعلق به کمپانی «بالتیمور سان» شد و تحریریه را به رگبار گلوله بست که به دنبال آن ۵ نفر، از جمله دستیار سردبیر، کشته و ۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارکی که روز جمعه در دادگاه ثبت شده نشان می‌دهد جرد راموس به پنج فقره قتل عمد درجه اول متهم شده است.

نخستین جلسه دادگاه امروز صبح برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: با تشدید فشار آمریکا، توقف واردات نفت اروپا از ایران شتاب گرفت

به دنبال افزایش فشار ایالات متحده بر کشورهای مختلف برای کاهش یا قطع واردات نفت از ایران، و همزمان با نزدیک شدن به موعد بازگشت تحریم‌های ایران که پس از خروج آمریکا از برجام رخ خواهد داد، خرید نفت اروپا از ایران با سرعت رو به کاهش گذاشته است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، هر چند دولت‌های اروپایی پیشتر با خروج از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران مخالفت کرده‌اند، اما پالایشگاه‌های اروپایی با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت در حال توقف خرید نفت ایران هستند.

دولت پرزیدنت ترامپ از شرکت‌های خارجی، به ویژه در کشورهای متحد آمریکا، خواسته است فعالیت‌های تجاری خود را با ایران تا ۴ نوامبر امسال کاهش داده یا متوقف کنند، در غیر این صورت ممکن است با خطر تحریم یا کنار گذاشته شدن از نظام مالی ایالات متحده روبرو شوند.

رویترز از قول دو منبع آگاه، که هویت آنها را فاش نکرده است، گفت مؤسسه اعتباری «بی سی پی» سوئیس به مشتریان خود اطلاع داده است تامین مالی محموله‌های نفت ایران را تا ۳۰ ژوئن متوقف خواهد کرد. این مؤسسه اواخر ماه مه گفته بود تراکنش‌های جدید را تعلیق می‌کند.

با این حال، سخنگوی بی سی پی حاضر نشده است در مورد ضرب الاجل سی‌ام ژوئن (فردا نهم تیر ماه) اظهار نظر کند. مشتریان این وام دهنده بزرگ سوئیسی، شرکت‌های بزرگی مانند «هلنیک پترولیوم» یونان، «توتال» فرانسه، و «لیتاسکو» شعبه لوک اویل روسیه در ژنو، هستند.

شرکت‌های نفتی عمده اسپانیایی – مانند سپسا و رپسول – هم که با بانک «آرِس» مستقر در مادرید کار می‌کنند، ناچار هستند یا خرید نفت از ایران را متوقف کنند یا دنبال بانک دیگری بگردند؛ چرا که آرس گفته تامین مالی واردات نفت از ایران را تا اوایل ژوئیه متوقف خواهد کرد.

ایران دو و نیم میلیون بشکه در روز صادرات نفت خام دارد، که حدود یک پنجم آن به اروپا صادر می‌شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز سه شنبه به شرکت‌هایی که نفت خام ایران را می‌خرند هشدار داد تا اول نوامبر سال جاری (دهم آبان ماه) فرصت دارند که آن را متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم های شدید آمریکا روبرو خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت توئیتری کاخ سفید و پمپئو از معترضان ایرانی؛ مردم از بی کفایتی جمهوری اسلامی خسته شده‌اند

در ده روز اخیر کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا با توئیت ها و بیانیه های خود از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم خود انتقاد کرده اند.

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می دهد می گوید مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده اند.
کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می کند.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

آقای پمپئو می گوید جای تعجب نیست اعتراض ها در ایران ادامه دارد. مردم از فساد ، بی عدالتی و بی لیاقتی رهبرانشان خسته شده اند. جهان صدای آن ها را شنیده است.

آقای پمپئو در توئیت های دو روز گذشته اش با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی و بی ثمر بودن توافق موسوم به برجام می گوید آمریکا در پی توافقی است که برای همیشه از دست یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی و تولید موشک های بالیستیک برای حمل آن ها جلوگیری کند .

«مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه نیز امروز در تقبیح اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، به نگرانی های ابراز شده در توئیت های دولت ترامپ پیوست و در توییتی نوشت، رژیم سوریه با حمایت پوتین، ایران و حزب الله به حمله به بیمارستان ها و کشتار شهروندان ادامه می دهد.

از دیماه سال گذشته اعتراضات در ایران افزایش یافته است. در دیماه، بیش از ۸۰ شهر در ایران شاهد اعتراضات بود.

در ماههای اخیر، ابتدا اعتراض زنان به حجاب اجباری روی داد. همچنین مردم عادی که سرمایه و پس اندازشان در موسسات مالی مورد تایید حکومت از بین رفته بود، تجمع کردند. بحران آب و مشکلات محیط زیستی از دیگر موارد اعتراضات بود.

مشکلات اقتصادی موجب اعتراض کارگران و بعضی اقشار دیگر شده است. همچنین از هفته پیش بازار در اعتراض به گرانی دلار و مشکلات اقتصادی به اعتراضات پیوست.

مقام های جمهوری اسلامی ایران با رد اعتراضات، آنها را تحت تاثیر رسانه ها می دانند. این در حالی است که مردم معترض بارها در شعارهایشان گفته اند خطاب آنها مسئولان ایران است:

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن به برنامه موشکی ایران، حمایت جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی منطقه و بی ثبات سازی در خاورمیانه اعتراض دارد.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش از برنامه هسته ای ایران خارج شد و قرار است سه تا شش ماه آینده تحریم های هسته ای را بازگرداند.

ارزش هر دلار آمریکا در ماههای گذشته از سه به حدود نه هزار تومان رسیده است.

مقام های آمریکا شروطی را برای جمهوری اسلامی برای مذاکره مجدد طرح کرده اند اما هنوز مقامات تهران آنها را نپذیرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منابع حقوق بشری: آرش صادقی زندانی سیاسی در گوهردشت به سرطان مبتلا شده است

آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان مدنی زندانی

بر اساس آزمایش های اولیه، آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج، احتمال به سرطان استخوان مبتلا شده است. او که نیاز به انتقال به بیمارستان و پی گیری مراحل درمانی دارد، اینک با مخالفت دادستانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شده است.

به گزارش گروههای حقوق بشری، مسئولین به او گفته اند به خاطر هزینه کلانی که برای نظام جمهوری اسلامی ایران به بار آورده است اجازه نخواهند داد زنده از زندان بیرون برود.

آرش صادقی روز ۲۳خرداد امسال، بخاطر احساس درد شدید در ناحیه بازو به یکی از مراکز درمانی نظامی منتقل شد و بعد از معاینه و ام آر آی مشخص شد که او به بیماری تومور استخوانی مبتلاست و باید فورا برای درمان به مراکز تخصصی منتقل شود.

عفو بین الملل بارها خواستار آزادی بی قید و شرط آرش صادقی و همسرش گلرخ ایرایی شده است.

آرش صادقی که در اوین زندانی است در اعتراض به انتقال همسرش و آتنا دائمی، از روز ۲۷ ژانویه در اعتصاب غذا به سر می برد و خواستار بازگرداندن آن دو به زندان اوین شده است.

گلرخ ابراهیمی همسر صادقی هم به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ به ماکرون پیشنهاد داد فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود

گزارش شده است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پرسیده است که چرا فرانسه را از اتحادیه اروپا خارج نمی کند و اشاره کرده است اگر فرانسه از اتحادیه اروپا خارج شود، آمریکا می تواند یک توافق تجاری دو جانبه به فرانسه پیشنهاد دهد.

نشریه هیل با اعلام این مطلب به نقل از واشنگتن پست نوشته است که ترامپ ایده خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را در سفر ماه آوریل امانوئل ماکرون به کاخ سفید مطرح کرد.

هیل می نویسد که گزارش شده ترامپ از ماکرون پرسیده است: «چرا اتحادیه اروپا را ترک نمی کنید؟» و سپس به طرح توافق تجاری دو جانبه اشاره کرد.

کاخ سفید در این مورد به سوالات واشنگتن پست پاسخ نداد اما خبر این روزنامه را نیز به چالش نکشید.

فرانسه یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا است و به نوشته هیل، ماکرون بسیار بعید است که از اتحادیه اروپا خارج شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مقام‌های سازمان ملل همزمان با تشدید حملات ارتش سوریه در درعا

دود ناشی از حملات هوایی و بمباران روستایی در شرق استان درعا توسط نیروهای دولتی سوریه - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه اعلام کرد عملیات خیر ارتش سوریه در مناطق جنوب غربی آن کشور بیش از ۱۲۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین می‌گوید از آغاز حملات در ۱۹ ژوئن تاکنون ۹۸ غیرنظامی – از جمله ۱۹ کودک – کشته شده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه، عملیاتی را در شرق استان درعا آغاز کرده‌اند تا کنترل آن مناطق را از دست شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس بگیرند.

این عملیات باعث شده است هزاران نفر از ساکنان آن مناطق به سمت مرزهای مشترک با اردن و همچنین اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان فرار کنند.

اردن، که تا کنون حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته‌ است، و همچنین اسرائیل گفته‌اند که دیگر اجازه ورود پناهجویان سوری به خاک خود را نخواهند داد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه گفت خطر جدی وجود دارد که غیرنظامی سوری بین نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی و حتی داعش گیر بیافتند.

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت، نگرانی اصلی ما این است که ظاهرا داریم دوباره آنچه را که پیشتر در غوطه شرقی رخ داد مشاهده می‌کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاپن برای سیستم دفاع ضد موشکی رادار پیشرفته آمریکایی می خرد

یک سیستم دفاع موشکی در ژاپن - آرشیو

ژاپن هفته آینده یک رادار پیشرفته ساخت آمریکا را برای تجهیز سیستم دفاع موشکی چند میلیارد دلاری خود، انتخاب می کند.

به نوشته رویترز، منابع خبری می گویند این اقدام سیستم دفاع موشکی ژاپن را ارتقاء می دهد و آن را به فناوری بسیار پیشرفته مجهز می کند.

ژاپنی ها کره شمالی را یک تهدید آنی و قدرت رو به افزایش چین را نیز تهدید بزرگتری در آینده می دانند.

در همین حال، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه در توکیو با همتای ژاپنی خود دیدار و گفتگو کرد. آقای متیس در این دیدار سعی کرد در حالی که مذاکرات درباره عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره با کره شمالی ادامه دارد، نگرانی های ژاپن درباره تعهد آمریکا نسبت به منطقه را کاهش دهد.

آقای متیس بعد از دیدار با وزیر دفاع ژاپن گفت اطمینان کامل میان دو طرف وجود دارد که آمریکا در کنار ژاپن ایستاده است. وزیر دفاع ژاپن روز جمعه همچنین گفت مانورهای مشترک ژاپن با آمریکا ادامه خواهد یافت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از دیدار با رهبر کره شمالی پیشتر گفته بود مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا تعلیق خواهند شد زیرا هزینه زیادی دارند و عامل تحریک بشمار می روند.

وزیر دفاع آمریکا قبل از رفتن به ژاپن، روز پنجشنبه در سئول به کره جنوبی اطمینان داد که ایالات متحده بر تعهد خود نسبت به امنیت کره جنوبی استوار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حقوقدان سرشناس کانادایی وکیل همسر «کاووس سید امامی» شد

آقای کاتلر ۷۸ ساله،

اروین کاتلر، وکیل حقوق بشری سرشناس و وزیر پیشین دادگستری کانادا، وکالت خانواده مریم ممبینی، شهروند ایرانی کانادایی که پس از مرگ همسرش کاووس سید امامی در زندان اوین از خروج از ایران منع شده است، را بر عهده گرفته است.

نشریه اینترنتی «گلوب اند مِیل» نوشت: اروین کاتلر از ماه گذشته به عنوان مشاور حقوقی بین المللی کار خود را در این پرونده شروع کرده است. خبر نقش اروین کاتلر در این پرونده حقوقی مهم چند روز پس از آن منتشر شد که ماموران امنیتی که کاووس سیدامامی را پیش از مرگ در زندان دستگیر کرده بودند، به منزل او در تهران یورش بردند.

رامین سیدامامی، یکی از پسران کاووس سید امامی و مریم ممبینی، که با برادرش مهران در ونکوور زندگی می کند، می گوید تنش اخیر روز یکشنبه پس از آن رخ داد که مادرش در جلسه ای حضور پیدا کرد که قرار بود در ارتباط با ادامه ممنوعیت مسافرتی اش باشد. پس از ورود مریم ممبینی به جلسه، بازجویان سه چهار ساعت او را درباره همسر متوفی اش که استاد جامعه شناسی بود مؤاخذه می کنند.

رامین می گوید: «ما به هم ریخته و عصبانی و سر در گم و واقعا متاسف بودیم که از این جا هیچ کاری از دست مان برنمی آید.»

مریم ممبینی بعد از آن بازجویی به خانه برمی گردد. بعد روز دوشنبه حدود ۲۰ مامور لباس شخصی سپاه پاسداران هنگام پخش مسابقه فوتبال ایران و پرتغال که همه توجه ها به صفحه تلویزیون ها بود به منزل هجوم می آورند و شش یا هفت بسته مشکوک را به زیرزمین می برند.

رامین می گوید: «اگر آن ها قصد داشته اند مدارکی در خانه بگذارند یا تجهیزاتی در داخل منزل نصب کنند، هدفشان پرونده سازی علیه پدر ما است.»

ماموران سپس دوربینی را مقابل مریم ممبینی می گذارند و شروع به سئوال و جواب می کنند که در این مرحله او حالش به هم می خورد. سپس یک دوست خانوادگی درخواست آمبولانس کرده و او را به بیمارستان منتقل می کنند که دو روز آن جا بستری می شود.

رامین می گوید خانواده اش از دولت کانادا برای درخواست های مکرر از ایران برای دادن اجازه خروج به مریم ممبینی سپاسگزارند. وزیر خارجه کانادا در دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خواستار حل این مساله شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آغاز روند محاکمه عامل تیراندازی مریلند: راموس به پنج قتل متهم شد

پلیس مریلند هویت عامل تیراندازی عصر پنجشنبه در شهر آناپولیس را شناسایی و او را یک مرد ۳۸ ساله سفیدپوست به نام «جَرِد راموس» معرفی کرده است، که با اتهام قتل عمد درجه اول روبروست.

مهاجم حدود ۳ عصر وارد دفتر نشریه «کپیتال گزِت» متعلق به کمپانی «بالتیمور سان» شد و تحریریه را به رگبار گلوله بست که به دنبال آن ۵ نفر، از جمله دستیار سردبیر، کشته و ۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارکی که روز جمعه در دادگاه ثبت شده نشان می‌دهد جرد راموس به پنج فقره قتل عمد درجه اول متهم شده است. نخستین جلسه دادگاه امروز صبح برگزار می‌شود.

تحقیقات پلیس در مورد انگیزه مهاجم و این که آیا او همدست دیگری نیز داشته است همچنان ادامه دارد؛ با این حال گفته می‌شود که این نشریه پیشتر در شبکه‌های اجتماعی مورد تهدید قرار گرفته بود.

یک مقام ارشد پلیس مریلند گفته است که مهاجم ظاهرا قربانیان مشخصی داشته و آنها را با برنامه ریزی قبلی هدف حمله قرار داده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی، با بیان این که پیش از ترک واشنگتن به مقصد ویسکانسن در جریان واقعه قرار گرفته است، با قربانیان و خانواده‌های آنها ابراز همدردی و از پلیس و نیروهای امدادی تقدیر کرد.

به دنبال این حادثه، تدابیر امنیتی شدیدی در مقابل دفاتر برخی نشریات، از جمله روزنامه «نیویورک تایمز» در شهر نیویورک، به اجرا در آمد.

تیراندازی در اماکن عمومی ایالات متحده، به ویژه در مدارس، کم سابقه نیست و به همین دلیل بحث‌ها بر سر قوانین مالکیت اسلحه در چند سال اخیر بالا گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پس از کشف اجساد گروگانها، عبادی دستور داد صدها داعشی فورا اعدام شوند

آرشیو

به دنبال اقدام گروه «دولت اسلامی» یا داعش، در کشتن ۸ گروگان این گروه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه دستور داد همه «تروریست های محکوم به مرگ» فورا اعدام شوند.

حیدر عبادی گفت اعدام این محکومان انتقام مرگ گروگانهای داعش را خواهد گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اجساد گروگان ها روز چهارشنبه کنار بزرگراهی در شمال بغداد کشف شد.

به گفته دفتر نخست وزیری عراق، فرمان حیدر عبادی شامل کسانی می شود که تمامی مسیرهای مربوط به تجدیدنظر در احکامشان را طی کرده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع قضایی عراق گزارش داد که بیش از ۳۰۰ نفر به خاطر عضویت در داعش به اعدام محکوم شده اند.

نیوزویک به نقل از آسوشیتدپرس می نویسد از سال ۲۰۱۴ دست کم ۲۵۰ مورد اعدام از طریق چوبه دار در عراق صورت گرفته است که از این تعداد، تنها ۱۰۰ مورد در سال ۲۰۱۷ روی داد که نشان تلاش عراقی ها برای تسریع اعدام ها را نشان می دهد.

داعش در ویدیویی که روز شنبه منتشر کرد، ۶ افسر پلیس و اعضای گروه حشدالشعبی را که اسیر گرفته بود، نشان داد. داعش گفت اگر دولت عراق زنان سنی زندانی را طی سه روز آزاد نکند، آنها را می کشد

. عبادی گفت گروگان ها احتمالا زمانی که ویدیو منتشر شد، کشته شده بودند.

جسدهای از هم پاشیده این ۶ نفر به همراه اجساد دو نفر دیگر، در حالی که جلیقه های انفجاری به آنها وصل بود، روز چهارشنبه در «تل شرف» واقع در استان صلاح الدین کشف شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: عربستان تولید نفت خود را به رکورد پیشین نزدیک کرد

عربستان سعودی عرضه نفت خام خود را افزایش داده و آن را در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

به گزارش رویترز، این رقم نزدیک به یک رکورد پیشین برای تولید نفت عربستان محسوب می شود.

به نوشته رویترز، عربستان به نسبت ماه مه ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری تولید کرده است؛ با این حساب، در ماه ژوئن، کشورهای اوپک با آنکه شاهد کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات تولید نفت در لیبی بودند، در مجموع نفت بیشتری عرضه کردند.

رویترز می نویسد اقدام عربستان به روشنی نشان می دهد که خواهان تعدیل قیمت نفت است که امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه نیز رسید. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ است که قیمت نفت به این سطح می رسد. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داور ایرانی به دور یک هشتم رسید؛ فغانی بازی آرژانتین فرانسه را سوت می‌زند

قاطعیت فغانی در بازی اولی که سوت زد، مورد تقدیر برخی قرار گرفت. در این صحنه او به توماس مولر از آلمان اخطار داد.

هر چند که تیم ملی فوتبال ایران از مرحله گروهی جام جهانی حذف شد اما تیم داوری ایران این شانس را دارد تا در مراحل بعد حضور یابد. درخشش علیرضا فغانی و دو داور دیگر موجب شده تا کمیته برگزاری جام جهانی آنها را برای بازی حساس مرحله حذفی برگزینند.

بنا بر اعلام فیفا، علیرضا فغانی به همراه کمک هایش رضا سخندان و محمدرضا منصوری، روز شنبه ۹ تیر در مرحله یک هشتم، بازی تیم های آرژانتین و فرانسه را قضاوت خواهد کرد.

در این مرحله از جام جهانی ۱۶ تیم حضور دارند که در رقابت های مقابل هم، ۸ تیم حذف می شوند. برنده آرژانتین و فرانسه، باید برای برگزاری دیدار یک چهارم به دیدار برنده بازی اروگوئه و پرتغال برود.

فغانی و کمک هایش بازی آلمان مکزیک را ابتدا در این جام سوت زدند که به شکست آلمان منجر شد. اقتدار فغانی در مواجه با ستاره های آلمان بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت.

در دیگر بازی مرحله گروهی، آقای فغانی بازی برزیل و صربستان را داوری کرد.

گفته می شود فغانی با امتیاز اندکی بعد از یک داور دیگر، در مرحله گروهی در بالاترین موقعیت قرار دارد و چون تیم ایران حذف شده، اگر داوری بازی شنبه به خوبی برگزار شود، شاید او و کمک هایش در مراحل بعد نیز داوری کنند.

علیرضا فغانی ۴۰ ساله، اهل شهر بردسکن در استان خراسان رضوی است. او از سال ۲۰۰۸ وارد لیست داوران بین المللی شد. او تا کنون غیر از دربی های استقلال پرسپولیس، در لیگ قهرمانان آسیا، فینال جام ملت های آسیا، دیدار فینال جام باشگاه های جهان و فینال المپیک ۲۰۱۶ ریو، سوت زده است.

از ایران تنها یکبار محمد فنایی در فینال جام جهانی بین برزیل و ایتالیا توانست به عنوان کمک داور شرکت داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون موگرینی: نگرانی‌ها درباره اعدام رامین حسین پناهی را به ایران انتقال داده‌ایم

معاون فدریکا موگرینی معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه ای به مادر «رامین حسین پناهی» زندانی سیاسی کرد، خبر داده که نگرانی اتحادیه اروپا درباره اعدام احتمالی او را با مقام های ایران در میان گذاشته است.

برخی رسانه های فارسی زبان از جمله زمانه، نامه دنیس چایب، معاون فدریکا موگرینی در پاسخ به «شریفه زرینی» مادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام منتشر کرده اند.

دنیس چایب نوشت: ما اخیرا با توجه به محکومیت ایشان به مجازات اعدام، نگرانی هایی خود را با مقامات ایرانی مطرح کرده ایم. من از این فرصت استفاده می کنم و به اطلاع شما می رسانم که اتحادیه اروپا همچنان در مورد وضعیت غالب حقوق بشر در ایران، از جمله شرایط اقلیت های قومی و مذهبی، نگران است.

در این نامه معاون موگرینی درباره اهمیت حقوق بشر برای اروپایی ها نوشت:حقوق بشر مو ضوع اصلی از درگیری ما با ایران بوده است و ما هرگز ازمطرح کردن مسایل حقوق بشر با ایران خودداری نکردیم. ما همچنان در هر دو طرف در ارتباطات دوجانبه و در مجمع چند جانبه این کاررا ادامه خواهیم داد.

پیش از این مادر رامین‌حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، طی نامه‌ای به شیرین عبادی و چند نهاد حقوق بشری، نگرانی عمیق خود را نسبت به اعدام پسرش اعلام کرده بود.

مدتهاست نگرانی درباره اعدام این فعال زندانی کرد، ایجاد شده است. رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می گویند او مستحق اعدام نیست اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می کند.

ده روز پیش، بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شده آمده است:« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه اسرائیلی: ترامپ از پوتین خواستار خروج کامل ایران از سوریه خواهد شد

روزنامه عرب زبان «الحیات» پنج شنبه گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قصد دارد در دیدار ماه آینده با ولادمیر پوتین، همتای روس خود، درخواست خروج کامل ایران از سوریه را به اولویتی در مذاکرات بدل کند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، اسرائیل نگران از این که ایران از استقرار پایگاه هایی در سوریه برای حمله به آن کشور استفاده کند، از جامعه بین المللی خواسته است با حضور نظامی ایران در سوریه مخالفت کند.

یک دیپلمات غربی به الحیات که در لندن منتشر می شود، گفته است: «اگر اجلاس ترامپ-پوتین در ژوییه برگزار شود، محور اصلی اش اصرار واشنگتن بر خروج ایران از سوریه خواهد بود.»

ایران به همراه روسیه به رژیم بشار اسد در نبردش علیه شورشیان کمک نظامی می کند.

از این دیپلمات غربی نقل شده است که مقام های آمریکایی یقین دارند روسیه حاضر نخواهد بود برای ادامه حضور ایران در سوریه «بهای سنگینی بپردازد».

این دیپلمات که معرفی نشده همچنین گفته واشنگتن به اسرائیل برای حمله به مواضع نظامی ایران در سوریه «چراغ سبز» داده است.

گزارش های تائید نشده رسانه ای حاکی است اسرائیل موافقت مسکو را هم برای حمله به اهداف ایران در سوریه گرفته است. دیگر گزارش ها از عقب نشینی نیروهای مورد حمایت ایران از مرز سوریه با اسرائیل به اصرار روسیه حکایت دارد.

این دیپلمات به الحیات گفته است آمریکا با ماندن اسد در قدرت مشکلی ندارد و با بازپس گرفتن مناطقی که طی هفت سال جنگ داخلی با شورشیان از دست داده است، مخالفتی نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: رهبر ایران باید برای بر هم زدن امنیت خلیج فارس پاسخگو باشد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه در پیامی در توئیتر رهبر جمهوری اسلامی را مسئول بر هم زدن امنیت در حوزه خلیج فارس و ادامه درد و رنج مردم یمن دانست.

به گفته مایک پمپئو، «حمایت ایران از حوثی‌ها در یمن نه تنها باعث انجام حملات علیه عربستان سعودی و امارات متحده عربی می شود، بلکه خطر تشدید بحران انسانی شدید کنونی در یمن را بالا می‌برد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشت، «آیت‌الله (علی) خامنه‌ای باید بابت بر هم زدن امنیت خلیج (فارس) و ادامه یافتن آلام مردم یمن پاسخگو باشد.»

آقای پمپئو شب گذشته نیز در توئیتی گفت، آمریکا به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد و اکنون در حال گفت‌و‌گو با کشورهای سراسر جهان برای اعمال سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه تهران است.

دولت آمریکا به شدت از فعالیت‌های «بی‌ثبات کننده» جمهوری اسلامی در خاور میانه و دخالت‌های آن در سوریه، عراق، لبنان و یمن انتقاد کرده و می‌گوید ایران پشت بسیاری از مشکلات منطقه است.

وزیر خارجه ایالات متحده اول خرداد ماه، ضمن تشریح راهبرد جدید واشنگتن در برابر ایران، ۱۲ شرط را به منظور مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در مریلند آمریکا دست کم ۵ قربانی گرفت؛ مهاجم دستگیر شد

تیراندازی در دفتر یک نشریه محلی روی داده است.

عصر پنجشنبه، بر اثر تیراندازی در شهر آناپولیس ایالت مریلند، دست کم ۵ کشته و چند نفر زخمی شدند.

یکی از خبرنگاران نشریه «کپیتال گزِت»، که تیراندازی در آنجا رخ داد، ابتدا از وقوع تیراندازی خبر داد.

مقام‌های ارشد پلیس و ایالتی مریلند در گفت‌وگو با خبرنگاران از دستگیری عامل تیراندازی خبر دادند.

به گفته پلیس مریلند، مظنون تیراندازی ظاهرا یک نفر است، اما به هویت و انگیزه او اشاره‌ای نکردند.

تحقیقات در مورد حادثه، و همدستان احتمالی مهاجم، آغاز شده و انتظار می‌رود زمان زیادی طول بکشد.

تیراندازی در اماکن عمومی ایالات متحده، به ویژه در مدارس، کم سابقه نیست و به همین دلیل بحث‌ها بر سر قوانین مالکیت اسلحه در چند سال اخیر بالا گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا گزارش جدید قاچاق انسان را منتشر کرد: ایران در سطح سوم قاچاق انسان

در این نشست چند نفر از جمله یک زن فعال ضد قاچاق انسان از اندونزی مورد تقدیر وزیر خارجه آمریکا و ایوانکا دختر و مشاور پرزیدنت ترامپ قرار گرفت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و ایوانکا ترامپ دختر پرزیدنت ترامپ و مشاور او در مراسمی به مناسبت انتشار گزارش سالانه قاچاق انسان در وزارت خارجه آمریکا شرکت کردند.

در این گزارش از کشورها خواسته شده است ضمن شناسایی قاچاقچیان انسان و قربانیان آنها با اقدامات فردی و بین المللی به نابودی پدیده قاچاق انسان کمک کنند.

در این مراسم از ده نفر از فعالان مبارزه با قاچاق انسان از ده کشور که خدمات ویژه ای در این خصوص انجام داده اند قدردانی شد.

جمهوری اسلامی ایران در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا نیز در سطح سوم قاچاق انسان قرار دارد.

مایک پمپئو ​در این مراسم به ایران اشاره کرد و گفت: «در ایران، زنان را برای فحشا قاچاق می کنند، و وقتی آنها دستگیر می شوند، زنان بیچاره با مرگ مجازات می شوند. این غیر انسانی ترین نوع برخورد با این مسئله است که توسط یک رژیم تا دندان فاسد به مورد اجرا گذاشته می شود. ما از این معضل به عنوان نیروی محرکه ای برای مقابله با پدیده قاچاق و بردگی انسان و مبارزه با آن استفاده می کنیم.»

در بخشی از این گزارش آمده است که بنا به گزارش ها حکومت ایران و سپاه پاسداران، مردان مهاجر افغان را به زور وادار می کنند که در سوریه بجنگند که این شامل پسرانی در سنین حتی ۱۲ سال نیز می شود. طبق این گزارش، مهاجران افغان در گروه های شبه نظامی که سپاه پاسداران آنها را سازماندهی و فرماندهی می کند، قرار گرفته اند.

این گزارش می گوید مردان مهاجر افغان در ایران تهدید شده بودند که بازداشت، و از ایران اخراج خواهند شد و مهاجران با این تهدیدها به سوریه اعزام شده اند.

در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان، ایران در چه جایگاهی قرار دارد

از سوی دیگر، گزارش قاچاق انسان می گوید بنا به گزارش ها، زنان و دختران ایرانی در معرض قاچاق جنسی در افغانستان قرار گرفته اند. این گزارش می گوید با وعده کارهایی با حقوق بالا، برخی از آژانس های کاریابی کارگران کشورهای مختلف از جمله ایرانی ها را فریب داده اند که به افغانستان بروند و این مهاجران پس از ورود به افغانستان به زور به کارگری واداشته شده اند.

گزارش در بخش مربوط به ایران می گوید حکومت ایران حداقل استانداردهای لازم را برای از بین بردن قاچاق انسان ندارد و تلاش قابل توجهی نیز در این زمینه انجام نمی دهد. با این حال، این گزارش می گوید که ایران برای رسیدگی به این مشکل، گام هایی برداشته است که شامل تصویب کنوانسیون سازمان ملل علیه جرائم سازمان یافته فراملی می شود. با این حال، ایران اطلاعات مربوط به تلاش های کلی اش برای مبارزه با قاچاق انسان را با دیگران سهیم نشده است.

این گزارش می گوید قربانیان قاچاق انسان طبق گزارش ها با مجازات های سختی از جمله اعدام در ایران مواجه هستند، این قربانیان در حالی با خطر اعدام رو به رو هستند که در زمانی که قربانی قاچاقچیان انسان بودند، مجبور شده بودند دست به اقدامات غیرقانونی بزنند.

گزارش به ایران توصیه هایی کرده است، از جمله اینکه دست از به کارگیری اجباری مهاجران و کودکان برای جنگ در سوریه بردارد و قربانیان قاچاق انسان را که مجبور به ارتکاب اقدامات غیرقانونی شده بودند، مجازات نکند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماکرون دوباره خدمت سربازی را در فرانسه اجباری می‌کند

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (چپ) و پیر دو ویلیه رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه - آرشیو

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به موجب برنامه‌ای که ارائه کرده، در نظر دارد خدمت سربازی برای جوانان ۱۶ سال به بالا را اجباری سازد.

ماکرون در مبارزه انتخاباتی بازگرداندن خدمت نظام وظیفه را به رای دهندگان وعده داده بود.

این برنامه طی چند مرحله اجرا خواهد شد. در مرحله نخست، یک ماه خدمت اجباری است که بر فرهنگ مدنی متمرکز خواهد بود.

به گفته مقام‌های دولت ماکرون، به جوانان امکان داده می‌شود رابطه‌های تازه‌ای برقرار سازند و نقش خود در جامعه را ارتقا بخشند.

تدریس داوطلبانه، کار در سازمان‌های خیریه، همراه با آمادگی های نظامی، خدمت در نیروی پلیس و آتش نشانی از جمله گزینه های این مرحله است.

در مرحله دوم، خدمات دوطلبانه است، که مدت آن را بین ۳ ماه تا یک سال مقرر کرده اند.

دراین مرحله جوانان تشویق می‌شوند در حوزه دفاع و امنیت خدمت کنند، اما اینجا نیز می‌توانند به خدمات دواطلبانه غیرنظامی، از جمله حفاظت محیط زیست و مراقبت‌های اجتماعی، روی بیاورند.

این برنامه البته با طرح مورد نظر رئیس جمهوری تفاوت‌هایی دارد.

وی در سال ۲۰۱۷ وعده داده بود خدمت نظام وظیفه را برای همه جوانان کشور در فاصله ۱۸ تا ۲۳ سالگی اجباری سازد تا به صورت مستقیم، زندگی نظامی را تجربه کنند.

تعدیل آن برنامه بیشتر به دلیل نگرانی از هزینه سنگین آن بر دوش نیروهای مسلح فرانسه بود. برنامه در شکل تعدیل شده کنونی، سالانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه دارد.

ماکرون تنها رئیس جمهوری فرانسه است که خدمت سربازی انجام نداده است، زیرا در سال ۱۹۹۶هنگامی که ۱۸ ساله بود، قانون نظام اجباری لغو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: آمریکا می‌خواهد «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» بر ایران اعمال شود

آقای پمپئو این اظهارات را در یک جلسهٔ استماع بودجه در کمیتهٔ فرعی تخصیص بودجهٔ سنا برای وزارت خارجه گفت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده، می‌گوید که ایالات متحده به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد و هم‌اکنون در حال گفت‌و‌گو با کشورهای سراسر جهان است تا «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» بر ایران اعمال شود.

پمپئو بعد از ظهر چهارشنبه ۶ خرداد در جریان یک جلسهٔ استماع بودجه در کمیتهٔ فرعی تخصیص بودجهٔ سنا برای وزارت خارجه، عملیات‌های خارجی، و برنامه‌های مربوطه، به سناتورهای ایالات متحده گفت: «وقتی من دربارهٔ ایجاد شدیدترین تحریم‌های تاریخ صحبت کردم، هنوز هم قصد آن را دارم و خوشبین هستم که می‌توانم این کار را انجام دهم.»

پمپئو در پاسخ به پرسشی دربارهٔ اقدامات دولت ترامپ در صورت امتناع ایران از همکاری، گفت: «ما به همان ترتیبی که کشورهای دیگری را که از نظر گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای تهدید به شمار می‌آیند [تحت فشار قرار می‌دهیم]، آنها [ایران] را نیز تحت فشار قرار خواهیم داد؛ ما دیپلماسی را اجرا خواهیم کرد؛ ما همهٔ تلاش‌مان را برای به دست آوردن هم‌پیمان انجام خواهیم داد – ما در این زمینه پیشرفت کرده‌ایم – ما در سراسر کشورهای خلیج [فارس] هم‌پیمانانی داریم. ما در بخش‌های دیگر جهان نیز هم‌پیمانانی داریم.»

به گفتهٔ پمپئو گام‌های بعدی در مورد ایران در دستور کار جلسهٔ آیندهٔ وزیران امور خارجهٔ کشورهای عضو ناتو خواهد بود. این جلسه در بروکسل بلژیک و پیش از نشست رهبران ناتو در سال ۲۰۱۸ که برای روزهای ۱۱ و ۱۲ ژوئیه برنامه‌ریزی شده است، برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این که آمریکا و کشورهای اروپایی به سوی یک راهبرد مشترک در مورد ایران حرکت می‌کنند، گفت: «ما یک هفتهٔ دیگر در سطح سیاسی با یکدیگر دیدار خواهیم کرد. من اندکی بعد در آن‌جا با همتایان خارجی خود، یعنی وزیران خارجه، در بروکسل دیدار خواهم کرد تا مسیر آینده را ترسیم کنیم.»

پمپئو تأکید کرد: «طی چندین هفتهٔ گذشته درک فزاینده‌ای نسبت به این موضوع که ما باید به اتفاق مسیر رو به جلو را پیدا کنیم، وجود داشته است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: تلاش‌های اسرائیل علیه ایران نتیجه می‌دهد

آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت تلاش های این کشور علیه جمهوری اسلامی در حال نتیجه دادن است و وعده داد که نفوذ ایران در سوریه را از بین ببرد.

نخست وزیر اسرائیل این سخنان را روز پنجشنبه در مراسم فارغ التحصیلی خلبانان اسرائیلی در جنوب این کشور گفت.

او گفت هرکاری که لازم باشد، در هر زمانی که لازم باشد، انجام می دهیم.

نتانیاهو هشدار داد هر کس اسرائیل را وارد درگیری کند به شدت پشیمان خواهد شد، که ظاهرا اشاره او به افزایش تنش ها در مرزهای شمالی و جنوبی اسرائیل است.

جروزالم پست نوشته است که نتانیاهو در این مراسم گفت اعتراضات گسترده در ایران نشان می دهد که تلاش ها برای به گفته او، نشاندن ایران در جایگاهش، پربار بوده است.

او گفت اسرائیل با تمام نیرو علیه طرح ایران در سوریه که این کشور را به سکوی پرتاب موشک به اسرائیل تبدیل کند، مقابله می کند.

به گفته نتانیاهو، نیروی هوایی اسرائیل از هر زمان دیگری قوی تر است و اطمینان داد که این نیرو بهترین تسلیحات و فناوری ها را در اختیار خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش بازداشت معترضان بازار دو روز بعد از سخنان خامنه‌ای؛ تجمع خانواده‌ها مقابل اوین

در حالیکه برخی گزارش ها از اعتصاب و اعتراض در بازار چند شهر ایران خبر می دهند، در تهران، خانواده بازاریان بازداشت شده، نگران هستند. فیلم های ارسالی به صدای آمریکا خانواده هایی را نشان می دهد که برای پیگیری اعضای خانواده در مقابل زندان اوین تجمع کرده اند.

نگرانی های این خانواده ها بعد از اظهارنظر چهارشنبه شب عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران است که گفته بود تعداد زیادی از معترضان بازار یا به گفته او «عوامل اخلالگر» شناسایی و به زندان معرفی شدند. مقام های قضایی هنوز اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان نکرده اند.

یکی از کسانی که عضو خانواده او بازداشت شده، به صدای آمریکا گفت که مقام های قضایی حتی وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان نمی پذیرند. به گفته او، به نظر می رسد دستور رهبر برای برخورد با معترضان، کار آزاد کردن آنها را سخت کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ تیر یک روز پس از انتشار خبر بازداشت تعدادی از معترضان در تجمع‌های بازار تهران، در نشستی با مسئولان قوه قضائیه به آنها گفت که «دستگاه قضایی حتما باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند.

اعتراض بازار

اعتصاب و راهپیمایی در تهران روز دوشنبه از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

واکنش آمریکا

این اعتراض‌ها واکنش وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.»

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.
این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام آمریکایی: شاید واشنگتن به برخی کشورها برای خرید نفت از ایران اجازه دهد

با آماده شدن آمریکا برای بازگرداندن کامل تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر، یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده آماده است مورد به مورد با کشورها برای کاهش واردات نفت از ایران کار کند.

به گزارش رویترز، این مقام این مطلب را روز پنجشنبه اعلام کرد که نشانه این است دولت ترامپ ممکن است به برخی از کشورها معافیت از تحریم پیشنهاد دهد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا یک هفته قبل از این گفته بود که کشورها باید واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و استثناء قائل شدن از تحریم ها بعید است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته است تمرکز اصلی آمریکا همکاری با کشورهایی است که از ایران نفت خام وارد می کنند که بتوانند تا چهارم ماه نوامبر سال جاری واردات نفت خام از ایران را به صفر برسانند.

او گفت آمریکا آماده است با کشورهایی که واردات نفت خود را از ایران کاهش می دهند، به طور موردی کار کند.

در همین حال، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت اطمینان دارد عربستان و روسیه می توانند تولید نفت خود را به حدی برسانند که بازار نفت با ثبات شود و کسری عرضه ناشی از اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران جبران شود. قیمت نفت روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در سه سال و نیم اخیر رسید.

نگرانی در مورد تاثیر عمده تحریم ها بر صادرات نفت از ایران، قیمت هر بشکه نفت خام برنت را به ۷۷ دلار و ۸۵ سنت رساند.

به نوشته رویترز مقامات دولت ترامپ این هفته از کشورهای مختلف اروپایی دیدار کردند و سپس به خاورمیانه و آسیا می روند تا آنها را برای کاهش واردات نفت از ایران تحت فشار بگذارند. واشنگتن امیدوار است با این اقدامات تهران را به مذاکره بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیرکل ناتو از توافق آمریکا و روسیه برای دیدار سران دو کشور استقبال کرد

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو - آرشیو

دبیرکل ناتو روز پنجشنبه از توافق آمریکا و روسیه برای دیدار سران دو کشور در ماه آینده میلادی استقبال کرد.

توافق برای این دیدار روز چهارشنبه، و همزمان با سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مسکو، اعلام شد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین همتای روس او ۱۶ ژوئیه در هلسینکی، پایتخت فنلاند دیدار می‌کنند.

ینس استولتنبرگ پیش از این دیدار میزبان نشست سران کشورهای عضو ناتو، از جمله رئیس جمهوری آمریکا، در بروکسل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، استولتنبرگ به خبرنگاران گفت رویکرد ناتو در برابر روسیه «دفاع و گفت‌وگو» است.

به گفته دبیرکل ناتو، گفت‌وگو با رهبران روسیه «مطلقا و کاملا» در راستای سیاست‌های این اتحادیه نظامی غربی است.

وی افزود، ما خواهان یک جنگ سرد جدید نیستیم و قصد منزوی کردن روسیه را نداریم و خواهان یک روابط خوب هستیم.

آقای استولتنبرگ در ادامه تاکید کرد که «از دید من، گفت‌وگو نشانه ضعف نیست. گفت‌وگو نشانه قدرت است.»

نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلاتیک شمالی، ناتو، قرار است روزهای ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه در بروکسل برگزار شود.

پرزیدنت ترامپ و هیات بلندپایه همراه او، پس از این نشست برای دیدار با هیات روسی عازم فنلاند خواهند شد.

رسانه‌های روسیه روز پنجشنبه از رایزنی برای دیدار وزیران خارجه دو کشور، پیش از انجام دیدار سران، خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ریا، طیفی از موضوعات مختلف، از جمله مسائل خاورمیانه، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روابط آمریکا و روسیه به دلیل برخی اختلافات بین‌المللی و دخالت مسکو در انتخابات آمریکا، به شدت سرد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری روسیه از خروج شمار دیگری از نظامیان روس از سوریه خبر داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اواسط دسامبر ۲۰۱۷ به سوریه سفر و از پایگاه نظامی الحمیمم نیز بازدید کرده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد بیش از هزار تن از نظامیان روس و چندین فروند هواپیما و هلیکوپتر ارتش روسیه در روزهای اخیر از سوریه خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در مراسمی برای دانش آموختگان کالج نظامی روسیه در کرملین گفت، عقب نشینی نیروهای روسی از سوریه طی بازدید او از پایگاه حمیمم آغاز شد.

آقای پوتین با بیان این که روند خروج نظامیان روس از سوریه همچنان ادامه دارد گفت، «در چند روز اخیر ۱۳ هواپیما، ۱۴ هلیکوپتر و ۱۱۴۰ نفر از نظامیان از سوریه خارج شده‌اند.»

رئیس جمهوری روسیه – که در جنگ هفت ساله سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در برابر مخالفان او حمایت کرده است – در ماه دسامبر ۲۰۱۷ به آن کشور سفر کرده بود.

جنگ سوریه یکی از موارد اختلاف مسکو و واشنگتن است و انتظار می‌رود یکی از موضوعات عمده مورد بحث در جریان دیدار ۱۶ ژوئن پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین در فنلاند باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار کشته شدگان عملیات ارتش سوریه در درعا افزایش یافت

خرابی های ناشی از حمله هوایی در درعا - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۸

فعالان سوری می گویند حملات هوایی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در جنوب غربی سوریه، شمار کشته شدگان عملیات ۱۰ روزه ارتش سوریه علیه شورشیان را در این منطقه دو برابر کرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حملات هوایی دو روز اخیر در استان درعا جان دست کم ۴۶ نفر را گرفت. بخش هایی از درعا در کنترل شورشیان سوری است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید در این حملات ۱۷ نفر، از جمله ۵ کودک که در یک زیر زمین پناه گرفته بودند، کشته شدند.

درگیری میان دولت سوریه و شورشیان در جنوب غربی کشور که به اردن و اسرائیل نزدیک است، این کشورها را نسبت به درگیری ها در این منطقه حساس کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG