لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۶:۰۰

سرخط خبرها

ماکرون دوباره خدمت سربازی را در فرانسه اجباری می‌کند

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (چپ) و پیر دو ویلیه رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه - آرشیو

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به موجب برنامه‌ای که ارائه کرده، در نظر دارد خدمت سربازی برای جوانان ۱۶ سال به بالا را اجباری سازد.

ماکرون در مبارزه انتخاباتی بازگرداندن خدمت نظام وظیفه را به رای دهندگان وعده داده بود.

این برنامه طی چند مرحله اجرا خواهد شد. در مرحله نخست، یک ماه خدمت اجباری است که بر فرهنگ مدنی متمرکز خواهد بود.

به گفته مقام‌های دولت ماکرون، به جوانان امکان داده می‌شود رابطه‌های تازه‌ای برقرار سازند و نقش خود در جامعه را ارتقا بخشند.

تدریس داوطلبانه، کار در سازمان‌های خیریه، همراه با آمادگی های نظامی، خدمت در نیروی پلیس و آتش نشانی از جمله گزینه های این مرحله است.

در مرحله دوم، خدمات دوطلبانه است، که مدت آن را بین ۳ ماه تا یک سال مقرر کرده اند.

دراین مرحله جوانان تشویق می‌شوند در حوزه دفاع و امنیت خدمت کنند، اما اینجا نیز می‌توانند به خدمات دواطلبانه غیرنظامی، از جمله حفاظت محیط زیست و مراقبت‌های اجتماعی، روی بیاورند.

این برنامه البته با طرح مورد نظر رئیس جمهوری تفاوت‌هایی دارد.

وی در سال ۲۰۱۷ وعده داده بود خدمت نظام وظیفه را برای همه جوانان کشور در فاصله ۱۸ تا ۲۳ سالگی اجباری سازد تا به صورت مستقیم، زندگی نظامی را تجربه کنند.

تعدیل آن برنامه بیشتر به دلیل نگرانی از هزینه سنگین آن بر دوش نیروهای مسلح فرانسه بود. برنامه در شکل تعدیل شده کنونی، سالانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه دارد.

ماکرون تنها رئیس جمهوری فرانسه است که خدمت سربازی انجام نداده است، زیرا در سال ۱۹۹۶هنگامی که ۱۸ ساله بود، قانون نظام اجباری لغو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: آمریکا می‌خواهد «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» بر ایران اعمال شود

آقای پمپئو این اظهارات را در یک جلسهٔ استماع بودجه در کمیتهٔ فرعی تخصیص بودجهٔ سنا برای وزارت خارجه گفت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده، می‌گوید که ایالات متحده به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد و هم‌اکنون در حال گفت‌و‌گو با کشورهای سراسر جهان است تا «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» بر ایران اعمال شود.

پمپئو بعد از ظهر چهارشنبه ۶ خرداد در جریان یک جلسهٔ استماع بودجه در کمیتهٔ فرعی تخصیص بودجهٔ سنا برای وزارت خارجه، عملیات‌های خارجی، و برنامه‌های مربوطه، به سناتورهای ایالات متحده گفت: «وقتی من دربارهٔ ایجاد شدیدترین تحریم‌های تاریخ صحبت کردم، هنوز هم قصد آن را دارم و خوشبین هستم که می‌توانم این کار را انجام دهم.»

پمپئو در پاسخ به پرسشی دربارهٔ اقدامات دولت ترامپ در صورت امتناع ایران از همکاری، گفت: «ما به همان ترتیبی که کشورهای دیگری را که از نظر گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای تهدید به شمار می‌آیند [تحت فشار قرار می‌دهیم]، آنها [ایران] را نیز تحت فشار قرار خواهیم داد؛ ما دیپلماسی را اجرا خواهیم کرد؛ ما همهٔ تلاش‌مان را برای به دست آوردن هم‌پیمان انجام خواهیم داد – ما در این زمینه پیشرفت کرده‌ایم – ما در سراسر کشورهای خلیج [فارس] هم‌پیمانانی داریم. ما در بخش‌های دیگر جهان نیز هم‌پیمانانی داریم.»

به گفتهٔ پمپئو گام‌های بعدی در مورد ایران در دستور کار جلسهٔ آیندهٔ وزیران امور خارجهٔ کشورهای عضو ناتو خواهد بود. این جلسه در بروکسل بلژیک و پیش از نشست رهبران ناتو در سال ۲۰۱۸ که برای روزهای ۱۱ و ۱۲ ژوئیه برنامه‌ریزی شده است، برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این که آمریکا و کشورهای اروپایی به سوی یک راهبرد مشترک در مورد ایران حرکت می‌کنند، گفت: «ما یک هفتهٔ دیگر در سطح سیاسی با یکدیگر دیدار خواهیم کرد. من اندکی بعد در آن‌جا با همتایان خارجی خود، یعنی وزیران خارجه، در بروکسل دیدار خواهم کرد تا مسیر آینده را ترسیم کنیم.»

پمپئو تأکید کرد: «طی چندین هفتهٔ گذشته درک فزاینده‌ای نسبت به این موضوع که ما باید به اتفاق مسیر رو به جلو را پیدا کنیم، وجود داشته است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: تلاش‌های اسرائیل علیه ایران نتیجه می‌دهد

آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت تلاش های این کشور علیه جمهوری اسلامی در حال نتیجه دادن است و وعده داد که نفوذ ایران در سوریه را از بین ببرد.

نخست وزیر اسرائیل این سخنان را روز پنجشنبه در مراسم فارغ التحصیلی خلبانان اسرائیلی در جنوب این کشور گفت.

او گفت هرکاری که لازم باشد، در هر زمانی که لازم باشد، انجام می دهیم.

نتانیاهو هشدار داد هر کس اسرائیل را وارد درگیری کند به شدت پشیمان خواهد شد، که ظاهرا اشاره او به افزایش تنش ها در مرزهای شمالی و جنوبی اسرائیل است.

جروزالم پست نوشته است که نتانیاهو در این مراسم گفت اعتراضات گسترده در ایران نشان می دهد که تلاش ها برای به گفته او، نشاندن ایران در جایگاهش، پربار بوده است.

او گفت اسرائیل با تمام نیرو علیه طرح ایران در سوریه که این کشور را به سکوی پرتاب موشک به اسرائیل تبدیل کند، مقابله می کند.

به گفته نتانیاهو، نیروی هوایی اسرائیل از هر زمان دیگری قوی تر است و اطمینان داد که این نیرو بهترین تسلیحات و فناوری ها را در اختیار خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش بازداشت معترضان بازار دو روز بعد از سخنان خامنه‌ای؛ تجمع خانواده‌ها مقابل اوین

در حالیکه برخی گزارش ها از اعتصاب و اعتراض در بازار چند شهر ایران خبر می دهند، در تهران، خانواده بازاریان بازداشت شده، نگران هستند. فیلم های ارسالی به صدای آمریکا خانواده هایی را نشان می دهد که برای پیگیری اعضای خانواده در مقابل زندان اوین تجمع کرده اند.

نگرانی های این خانواده ها بعد از اظهارنظر چهارشنبه شب عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران است که گفته بود تعداد زیادی از معترضان بازار یا به گفته او «عوامل اخلالگر» شناسایی و به زندان معرفی شدند. مقام های قضایی هنوز اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان نکرده اند.

یکی از کسانی که عضو خانواده او بازداشت شده، به صدای آمریکا گفت که مقام های قضایی حتی وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان نمی پذیرند. به گفته او، به نظر می رسد دستور رهبر برای برخورد با معترضان، کار آزاد کردن آنها را سخت کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ تیر یک روز پس از انتشار خبر بازداشت تعدادی از معترضان در تجمع‌های بازار تهران، در نشستی با مسئولان قوه قضائیه به آنها گفت که «دستگاه قضایی حتما باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند.

اعتراض بازار

اعتصاب و راهپیمایی در تهران روز دوشنبه از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد. برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

اعتراض‌ها روز سه شنبه نیز در برخی از مناطق بازار تهران و خیابان‌های مرکزی تهران ادامه یافت.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

واکنش آمریکا

این اعتراض‌ها واکنش وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: «رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می‌دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.»

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی‌عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.
این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

تصاویر دیگری نیز حاکی بود که جمعی از کسبه مشهد، کرمانشاه، اراک، قشم و چند شهر دیگر نیز مغازه‌های خود را بستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام آمریکایی: شاید واشنگتن به برخی کشورها برای خرید نفت از ایران اجازه دهد

با آماده شدن آمریکا برای بازگرداندن کامل تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر، یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده آماده است مورد به مورد با کشورها برای کاهش واردات نفت از ایران کار کند.

به گزارش رویترز، این مقام این مطلب را روز پنجشنبه اعلام کرد که نشانه این است دولت ترامپ ممکن است به برخی از کشورها معافیت از تحریم پیشنهاد دهد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا یک هفته قبل از این گفته بود که کشورها باید واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و استثناء قائل شدن از تحریم ها بعید است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته است تمرکز اصلی آمریکا همکاری با کشورهایی است که از ایران نفت خام وارد می کنند که بتوانند تا چهارم ماه نوامبر سال جاری واردات نفت خام از ایران را به صفر برسانند.

او گفت آمریکا آماده است با کشورهایی که واردات نفت خود را از ایران کاهش می دهند، به طور موردی کار کند.

در همین حال، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت اطمینان دارد عربستان و روسیه می توانند تولید نفت خود را به حدی برسانند که بازار نفت با ثبات شود و کسری عرضه ناشی از اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران جبران شود. قیمت نفت روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در سه سال و نیم اخیر رسید.

نگرانی در مورد تاثیر عمده تحریم ها بر صادرات نفت از ایران، قیمت هر بشکه نفت خام برنت را به ۷۷ دلار و ۸۵ سنت رساند.

به نوشته رویترز مقامات دولت ترامپ این هفته از کشورهای مختلف اروپایی دیدار کردند و سپس به خاورمیانه و آسیا می روند تا آنها را برای کاهش واردات نفت از ایران تحت فشار بگذارند. واشنگتن امیدوار است با این اقدامات تهران را به مذاکره بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیرکل ناتو از توافق آمریکا و روسیه برای دیدار سران دو کشور استقبال کرد

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو - آرشیو

دبیرکل ناتو روز پنجشنبه از توافق آمریکا و روسیه برای دیدار سران دو کشور در ماه آینده میلادی استقبال کرد.

توافق برای این دیدار روز چهارشنبه، و همزمان با سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مسکو، اعلام شد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین همتای روس او ۱۶ ژوئیه در هلسینکی، پایتخت فنلاند دیدار می‌کنند.

ینس استولتنبرگ پیش از این دیدار میزبان نشست سران کشورهای عضو ناتو، از جمله رئیس جمهوری آمریکا، در بروکسل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، استولتنبرگ به خبرنگاران گفت رویکرد ناتو در برابر روسیه «دفاع و گفت‌وگو» است.

به گفته دبیرکل ناتو، گفت‌وگو با رهبران روسیه «مطلقا و کاملا» در راستای سیاست‌های این اتحادیه نظامی غربی است.

وی افزود، ما خواهان یک جنگ سرد جدید نیستیم و قصد منزوی کردن روسیه را نداریم و خواهان یک روابط خوب هستیم.

آقای استولتنبرگ در ادامه تاکید کرد که «از دید من، گفت‌وگو نشانه ضعف نیست. گفت‌وگو نشانه قدرت است.»

نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلاتیک شمالی، ناتو، قرار است روزهای ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه در بروکسل برگزار شود.

پرزیدنت ترامپ و هیات بلندپایه همراه او، پس از این نشست برای دیدار با هیات روسی عازم فنلاند خواهند شد.

رسانه‌های روسیه روز پنجشنبه از رایزنی برای دیدار وزیران خارجه دو کشور، پیش از انجام دیدار سران، خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ریا، طیفی از موضوعات مختلف، از جمله مسائل خاورمیانه، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روابط آمریکا و روسیه به دلیل برخی اختلافات بین‌المللی و دخالت مسکو در انتخابات آمریکا، به شدت سرد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری روسیه از خروج شمار دیگری از نظامیان روس از سوریه خبر داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اواسط دسامبر ۲۰۱۷ به سوریه سفر و از پایگاه نظامی الحمیمم نیز بازدید کرده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد بیش از هزار تن از نظامیان روس و چندین فروند هواپیما و هلیکوپتر ارتش روسیه در روزهای اخیر از سوریه خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در مراسمی برای دانش آموختگان کالج نظامی روسیه در کرملین گفت، عقب نشینی نیروهای روسی از سوریه طی بازدید او از پایگاه حمیمم آغاز شد.

آقای پوتین با بیان این که روند خروج نظامیان روس از سوریه همچنان ادامه دارد گفت، «در چند روز اخیر ۱۳ هواپیما، ۱۴ هلیکوپتر و ۱۱۴۰ نفر از نظامیان از سوریه خارج شده‌اند.»

رئیس جمهوری روسیه – که در جنگ هفت ساله سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در برابر مخالفان او حمایت کرده است – در ماه دسامبر ۲۰۱۷ به آن کشور سفر کرده بود.

جنگ سوریه یکی از موارد اختلاف مسکو و واشنگتن است و انتظار می‌رود یکی از موضوعات عمده مورد بحث در جریان دیدار ۱۶ ژوئن پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین در فنلاند باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار کشته شدگان عملیات ارتش سوریه در درعا افزایش یافت

خرابی های ناشی از حمله هوایی در درعا - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۸

فعالان سوری می گویند حملات هوایی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در جنوب غربی سوریه، شمار کشته شدگان عملیات ۱۰ روزه ارتش سوریه علیه شورشیان را در این منطقه دو برابر کرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حملات هوایی دو روز اخیر در استان درعا جان دست کم ۴۶ نفر را گرفت. بخش هایی از درعا در کنترل شورشیان سوری است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید در این حملات ۱۷ نفر، از جمله ۵ کودک که در یک زیر زمین پناه گرفته بودند، کشته شدند.

درگیری میان دولت سوریه و شورشیان در جنوب غربی کشور که به اردن و اسرائیل نزدیک است، این کشورها را نسبت به درگیری ها در این منطقه حساس کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیزنی برای خرید فاکس از دادگستری فدرال چراغ سبز گرفت: معامله ۷۱ میلیارد دلاری

یک مانع برای خرید دارائی‌های شرکت فاکس قرن بیست و یکم با موافقت دادگستری آمریکا، از سر راه شرکت والت دیزنی برداشته شد. دیزنی قصد دارد با ایجاد پایگاه جدیدی در اینترنت، به رقابت با نتفلیکس و آمازون و دیگر فروشندگان اینترنتی فیلم و سرگرمی بپردازد.

دادگستری آمریکا، با ادغام بخش عمده‌ای از دارائی‌های شرکت «فاکس قرن ۲۱» در شرکت دیزنی، موافقت کرد.

دیزنی قصد دارد با ایجاد پایگاه جدیدی در اینترنت، با نتفلیکس، آمازون و دیگر فروشندگان اینترنتی فیلم و سرگرمی به رقابت بپردازد.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) موافقت خود را به فروش شبکه‌های ورزشی محلی فاکس مشروط ساخت که دیزنی از قبل گفته بود قصد ندارد آنها را حفظ کند.

رقیب شرکت دیزنی در این معامله، شرکت معظم «کامکست» است که با پیشنهاد ۶۵ میلیارد دلار برای دارائی‌های فاکس، رودست قیمت اولیه‌ای که مدیر عامل دیزنی با روپرت مرداک برای پرداخت آن توافق کرده بود، بلند شد اما دیزنی بلافاصله بهای پیشنهادی خود را از ۵۲.۴ میلیارد دلار به ۷۱.۳ میلیارد دلار افزایش داد.

فاکس قرن و بیست و یکم یک شرکت سهامی عام است که بخش عمده و تعیین‌کننده‌ای از سهام آن به روپرت مرداک و خانواده او تعلق دارد.

از جمله انتشارات مرداک، روزنامه‌های نیویورک پست و وال استریت جورنال، تایمز لندن و ده‌ها روزنامه و مجله در استرالیا و دیگر نقاط جهان هستند. او همچنین املاک مخابراتی و تصویری مثل شبکه تلویزیونی فاکس و شبکه کابلی فاکس نیوز را نیز دارد. آقای مرداک این شرکت را با جدا کردن دارائی‌های انتشاراتی از املاک مخابراتی به وجود آورد.

شرکت والت دیزنی، علاوه بر استودیوهای تولید فیلم دیزنی، لوکاس فیلم، پیکسار و مارول، و پخش‌کننده «بوئنا ویستا»، شبکه تلویزیونی «ای بی سی» و کانال‌های ورزشی «ای اس پی ان» را نیز در اختیار دارد، اما ثروت اصلی آن، حقوق مولف نسبت به شخصیت‌های تخیلی و داستان‌های آن‌ها است.

گزارش رسانه‌های تخصصی حاکی است که شرکت کامکست، صاحب یکی از بزرگترین شبکه‌های توزیع‌کننده تلویزیون کابلی، و همچنین استودیوی یونیورسال و شبکه تلویزیونی ان بی سی، همچنان ممکن است با پیشنهاد سنگین‌تری، برای خرید دارائی‌های فاکس به رقابت خود با دیزنی ادامه دهد. به نظر کارشناسان ممکن است برای خرید فاکس، بیشتر از ۸۲ میلیارد دلار پیشنهاد شود.

دارائی‌های فاکس ۲۱ که دیزنی در دارائی‌های خود ادغام خواهد کرد، شامل استودیوهای تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی فاکس، شبکه‌های «استار» هندوستان، تلویزیون «اف اکس»، «نت جیو» (نشنال جیوگرافیک) است.

همچنین، دیزنی صاحب ۳۰ درصد از کانال اینترنتی «هولو» خواهد شد و همچنین ۳۹ درصد از سهام شبکه‌های تلویزیونی و کابلی «اسکای» اروپا را نیز به دست خواهد آورد.

بلافاصله بعد از اعلام موافقت واحد ضدتراست وزارت دادگستری آمریکا، ارزش سهام فاکس قرن و بیست و یکم با ۲ درصد صعود، به ۴۸.۵۹ رسید. براساس این قیمت، ارزش شرکت فاکس قرن و بیست و یکم در بازار بورس آمریکا به۸۹.۶ میلیارد دلار بالغ شد.

معامله‌گران بورس، آن بخش از فاکس قرن بیست و یکم را که دیزنی خریداری نخواهد کرد، ۱۸.۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری کردند، که شامل کانال کابلی فاکس نیوز، شبکه اخبار کسب‌وکار فاکس، و همچنین شبکه تلویزیونی فاکس می‌شود، که یکی از چهار شبکه عمده تلویزیونی آمریکا است.

دیزنی به کمیسیون سهام و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد ۲۲ شبکه محلی ورزشی فاکس را به ارزش یک میلیارد دلار به فروش برساند. علت آن این است که دولت ممکن است ادغام این شبکه‌ها در کانال‌های تلویزیون ورزشی «ای اس پی ان» دیزنی را با مقررات ضدتراست مغایر بداند.

علی‌رغم موافقت دادگستری فدرال، کار ادغام فاکس قرن و بیست و یکم در دیزنی به این زودی به اتمام نخواهد رسید، زیرا دیزنی باید از کشورهای مختلف جهان که یکی از واحدهای دیزنی یا فاکس یا هر دو در آنها فعالیت دارند، برای این ادغام موافقت دریافت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خداحافظی دو بازیکن از تیم ملی فوتبال ایران؛ قوچان نژاد و آزمون، بحث داغ فضای مجازی

قوچان نژاد با شماره ۱۶ و آزمون با شماره ۲۰ در تمرین تیم ملی فوتبال ایران در روسیه

رضا قوچان نژاد، یکی از اعضای کاروان ۲۳ نفره ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ که در هر سه بازی نیمکت نشین بود با انتشار متنی در اینستاگرام شخصی‌اش از تیم ملی خداحافظی کرد. ساعاتی پس از او سردار آزمون، مهاجم جوان تیم ملی هم اعلام کرد که از حضور در تیم ملی فوتبال ایران منصرف شده است.

تیم ملی فوتبال ایران بلافاصله پس از حذف در مرحله گروهی جام جهانی روسیه با حواشی بسیار پررنگی مواجه شده است. ابتدا کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی، جنگی رسانه‌ای و شدیداللحن با باشگاه‌ها و به ویژه ایوانکو برانکویچ، سرمربی باشگاه پرطرفدار پرسپولیس به راه انداخت و حالا بحث خداحافظی دو بازیکن از تیم ملی فوتبال ایران در فضای مجازی داغ شده است.

رضا قوچان‌نژاد که در هلند بزرگ شده و زندگی می‌کند، پس از حضور در تیم‌های ملی پایه این کشور در سال ۲۰۱۳ به دعوت کی‌روش عضو تیم ملی فوتبال شد و زننده گل صعود ایران به جام جهانی برزیل بود. او در آن جام تک گل ایران را هم به ثمر رساند اما این بار حتی فرصت یک ثانیه بازی را پیدا نکرد.

او در متن خداحافظی‌اش نوشته است: « به این نتیجه رسیدم که در قلبم، عشقِ به تیم ملى، هر روز بیشتر و بیشتر میشه، اما عقلم، شخصیتم و غرورم این اجازه رو به من نمیدن که بهترین پیرهن دنیا رو دیگه بر تن کنم... دلیلش نخواستن نیست، دلیلش اینه که بعضى مواقع باید یک تصمیم سختى رو بگیرى تا بتونى زندگى‌ات رو دوباره راحت ادامه بدى.»

در سوی مقابل، سردار آزمون که حضور دائمش در بازی‌های جام جهانی روسیه با انتقادات زیادی مواجه شده بود اعلام کرده به دلیل «نامهربانی‌ها و قدر نشناسی عده‌ای» و توهین‌هایی که باعث وخامت حال مادرش شده، در ۲۳ سالگی از تیم ملی خداحافظی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا لغو معافیت‌های ایران از تحریم‌های هسته‌ای را آغاز کرده است

وزیر خزانه داری آمریکا (وسط)

گزارشی از متیو لی در وبسایت فاکس نیوز

دولت ترامپ معافیت ایران از تحریم هایی که بر مبنای توافق هسته ای ایران برداشته شده بود را بر مبنای خروج از برجام لغو می کند.

وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه مجوزهایی را باطل کرد که به موسسات خارجی تحت کنترل آمریکا اجازه صدور قطعات هواپیما و تجارت فرش، پسته و خاویار با ایران را می داد. دولت ترامپ می گوید شرکت های درگیر در چنین مبادلاتی باید تا ششم اوت به فعالیت های خود پایان بدهند یا با مجازات هایی بر مبنای تحریم های ایالات متحده روبرو شوند.

صدور چنین اخطاریه ای با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران در ماه مارس انتظار می رفت. ایران بر مبنای برجام پذیرفته بود در ازای محدود کردن برنامه هسته ای اش از لغو تحریم ها بهره مند شود. یک مجموعه دیگر از مجوزها در ماه نوامبر باطل خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده بان حقوق بشر: ایران به زنان بعد از جام جهانی هم اجازه تماشای فوتبال در ورزشگاه را بدهد

زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی تهران برای تماشای دیدار تیم ملی با اسپانیا در جام جهانی از طریق نمایشگر

دیده‌بان حقوق بشر می گوید مقامات جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در دوبازی آخر تیم ملی فوتبال ایران به زنان اجازه دادند در کنار مردان در ورزشگاه به تماشای بازیهای این تیم بنشینند، باید تضمین کنند که زنان و دختران بتوانند از این پس نیز تمام مسابقات بعدی ورزشی مردان در کشور را تماشا کنند.

به گفته «سارا لی ویتسون» مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر
تجربه اخیر نشان می‌دهد بسیاری از توجیهات برای بیرون نگاه داشتن زنان از استادیوم چه ‌قدر سطحی بوده‌اند.

دیده بان حقوق بشر، پیش از این با روسای فدراسیون های جهانی فوتبال و والیبال به منظور زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی ایران برای صدور اجازه ورود زنان به ورزشگاهها مذاکراتی داشته است.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب حضور زنان را برای تماشای مسابقاتی چون فوتبال منع کرده است.

در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را داده اند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

در چند ماه اخیر که حتی عربستان سعودی اجازه حضور زنان در ورزشگاه را داده، دختران ایرانی می پرسند چرا ما اجازه حضور در ورزشگاه را نداریم.

مقام های دولتی می گویند هنوز فضای ورزشگاه ها برای حضور زنان فراهم نیست ادعایی که از سوی دیگران رد می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس خطاب به مهاجران: اگر نمی‌توانید قانونی به آمریکا بیایید، اصلا نیایید

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از سیاست مهاجرتی دولت ترامپ دفاع کرد و گفت ایالات متحده پذیراترین خانه برای مهاجران در طول تاریخ بوده است.

به گزارش ای بی سی نیوز، او که در سفر آمریکای جنوبی به سر می برد، گفت دولت ترامپ متعهد است که به ریشه مشکلات بحرانی که آمریکا با آن رو به رو است رسیدگی کند.

او گفت دولت منابع قابل توجهی به این موضوع اختصاص داده است و به مهاجران هشدار داد: «اگر نمی توانید قانونی وارد آمریکا شوید، اصلا نیایید.»

ای بی سی نیوز می نویسد اما دولت ترامپ در واقع کمک های خارجی به سه کشور منطقه آمریکای مرکزی را کاهش داده و شماری از برنامه ها برای مهاجرت قانونی به آمریکا را نیز قطع کرده است.

طبق این گزارش، پنس به طور مشخص از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک به این کشورها یاد کرد، اما به نوشته ای بی سی نیوز، این بودجه در اصل در دولت اوباما اختصاص یافته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۲۹ نفر در حملات جداگانه در افغانستان کشته شدند

آرشیو

یک مقام افغان گفت در حملات شورشیان به ولایت در افغانستان ۲۹ نفر کشته شدند.

هدف یکی از حملات، جلسه ای بود که بیش ریش سفیدان یک روستا و اعضای طالبان برگزار شده بود که در آن از طالبان خواسته شده بود وارد مذاکرات صلح شوند.

یکی از اعضای شورای محلی ولایت لوگر در شرق افغانستان گفت در بمبگذاری روز پنجشنبه ۱۳ نفر از ریش سفیدان و تعداد نامعلومی از اعضای طالبان کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هنوز کسی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. اما یک گروه محلی مرتبط با داعش پیش از این به نشست هایی که با طالبان برای متقاعد کردن آنها به شرکت در مذاکرات صلح با دولت برگزار شده بود، حمله کرده است.

در یک حمله دیگر، طالبان به یک پست امنیتی در ولایت شمالی تخار حمله کرد که به گفته مقامات افغان طی آن ۱۶ مامور پلیس مرزبانی کشته شدند.

این ولایت با تاجیکستان هم مرز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در سفر به هند: وابستگی به نفت ایران را قطع کنید

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل که در سفر دو روزه به هند به سر می برد، در دیدار با نخست وزیر این کشور از او خواست وابستگی به نفت ایران را قطع کند.

نیکی هیلی چهارشنبه شب در دیدار با نارندرا مودی گفت این مهم است که هند وابستگی به نفت ایران را قطع کند.

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می آید و مبادلات تجاری ایران و هند در سالگذشته میلادی حدود ۱۳ میلیارد دلار بود.

بعد از خروج ایالات متحده از برجام به دلیل نقض آن از سوی جمهوری اسلامی، آمریکا قصد دارد از ماه نوامبر تمامی واردات نفت از ایران را متوقف کند.

برخی کشورها همچون ژاپن و کره جنوبی به دنبال دریافت معافیت از آمریکا برای خرید نفت ایران هستند. هرچند گفته می شود هیچ معافیتی در این زمینه صادر نخواهد شد اما چهارشنبه خانم هیلی به نخست وزیر هند گفت احتمالا آمریکا به این کشور اجازه می دهد که از بندر چابهار ایران به عنوان کریدوری به افغانستان استفاده شود. بندر چابهار در ایران با سرمایه گذاری هند درحال توسعه است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین در بنیاد تحقیقاتی آبزرور گفت ایران از مردم خود سوءاستفاده می کند، حامی تروریسم است و بی ثباتی را به خاورمیانه گستردش داده است.

وی با مقایسه رفتار هند با ایران گفت، هند صاحب فناوری پیشرفته هسته ای است اما رفتار مسئولانه دارد. ما دلایل خوبی داریم که نگران داشتن سلاح هسته ای توسط ایران باشیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تفسیر مایک پمپئو از توئیت پرزیدنت ترامپ: کره شمالی همچنان تهدید هسته‌ای است

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت کره شمالی همچنان یک تهدید هسته ای به شمار می رود؛ اظهاراتی که به نوشته نشریه هیل، به طور مستقیم با ادعای اخیر پرزیدنت ترامپ پس از دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تضاد است.

رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری میلادی گفته بود کره شمالی دیگر یک تهدید هسته ای به شمار نمی رود. او این سخنان را در پی بازگشت از سنگاپور و دیدار و گفتگو با کیم جونگ اون اعلام کرد.

دونالد ترامپ در یک رشته پیام توییتری درباره کره شمالی، پس از بازگشت از سنگاپور نوشته بود: «دیگر از جانب کره شمالی تهدید هسته ای مطرح نیست.»

اما به نوشته نشریه هیل که گزارش سی.ان.ان را نقل کرده، پمپئو به قانونگذاران آمریکایی در سنا گفت ترامپ در توییت خود «قصد» داشت بگوید که آمریکا تهدید هسته ای کره شمالی را «کاهش داد.»

رئیس جمهوری آمریکا دیدار با رهبر کره شمالی را «تجربه ای جالب و بسیار مثبت» خواند و گفت این کشور پتانسیل زیادی دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور توافق کردند در ازای ارائه تضمین‌های امنیتی به پیونگ یانگ، در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی گام بردارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید تایید کرد: پرزیدنت ترامپ و پوتین ۲۵ تیر در فنلاند دیدار می‌کنند

کاخ سفید تایید کرد رهبران ایالات متحده و روسیه روز دوشنبه ۲۵ تیر در کشور فنلاند با هم دیدار می کنند.

به نوشته واشنگتن پست در پنجشنبه ۷ تیر، کاخ سفید تایید کرد این ملاقات در ادامه سفر اروپایی پرزیدنت ترامپ در هفته دوم جولای (میانه تیرماه) برگزار می شود.

در روزهای گذشته که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مسکو سفر کرده بود، خبرهایی از ملاقات قریب الوقوع رهبران آمریکا و کره شمالی منتشر شده بود.

پیش از این نیز، روز چهارشنبه، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت، دیدار او با ولادیمیر پوتین می‌تواند پس از نشست دو روزه سران ناتو انجام شود.

نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است روزهای ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه (۲۰ تا ۲۱ تیر ماه سال جاری) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می‌شود.

پیشتر در روز چهارشنبه و همزمان با سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به روسیه، رسانه‌ها از توافق واشنگتن و مسکو برای دیدار رؤسای جمهوری دو کشور خبر دادند.

جان بولتون پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، با بیان این که کاخ سفید و کرملین توافق کرده‌اند بطور مشترک زمان و مکان دیدار را اعلام کنند، گفت این دیدار در روسیه یا آمریکا برگزار نخواهد شد.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند بحران در اوکراین و سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، به شدت سرد شده است.

با این حال پرزیدنت ترامپ تمایل خود را برای تقویب روابط نشان داده است. از جمله در حاشیه اجلاس جی هفت با حضور رهبران هفت کشور صنعتی جهان، رئیس جمهوری آمریکا ابراز تمایل کرد که روسیه به این جمع بازگردد. بعد از اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه، اعضای گروه هشت، روسیه را از جمع خود حذف کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایالات متحده سختگیری بیشتری برای صادرات آینده نفت ایران خواهد کرد

وزیر خزانه داری آمریکا تا کنون چند دور تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: ایالات متحده آمریکا تهدید کرده است کشورهایی که واردات نفت از ایران را تا ۴ نوامبر به صفر نرسانند تحت تحریم قرار خواهند گرفت. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید این بخشی از تلاش دولت ترامپ برای انزوای سیاسی و اقتصادی تهران است.

خریداران نفت خام از ایران تصور می کردند آمریکا با صدور معافیت هایی مقطعی به آن ها برای کاستن از واردات نفت از ایران فرصت بیشتری خواهد داد. این پیش فرض برآمده از گفته های مقامات ارشد دولت ترامپ و عملکرد دولت اوباما در گذشته است. در آن دوره برای کشورهایی که در مسیر کاستن از واردات نفت ایران گام برداشتند ملاحظاتی در نظر گرفته می شد.

اما مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید دولت پرزیدنت ترامپ قصد صدور هیچ معافیتی ندارد و در عوض طی چند روز آینده از دیگر صادرکنندگان نفت در خاورمیانه خواهد خواست نسبت به ادامه جریان نفت طی چند سال آینده اطمینان حاصل کنند.

این تاکتیک به تنش ژئوپولتیک میان آمریکا و دیگر کشورهای متحدش دامن خواهد زد.

بهای نفت در واکنش به این تحول حدود ۳ و شش دهم درصد بالاتر رفت.

مقام وزارت خارجه آمریکا درباره خرید دیگر کشورها از نفت ایران گفت: «ما یقینا خواهیم خواست که واردات نفت بدون چون و چرا تا چهارم نوامبر به صفر برسد. ما معافیت هایی قائل نخواهیم شد. این مساله یکی از اولویت های عمده امنیت ملی ما است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح دو سناتور دموکرات و جمهوریخواه برای نظارت بر توافق احتمالی پرزیدنت ترامپ با کره شمالی

«باب منندز» (چپ) دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا و «کوری گاردنر» سناتور جمهوریخواه ایالت کلرادو

یک روز بعد از انتشار گزارشی درباره ادامه برنامه هسته‌ای کره شمالی، دو سناتور از دو حزب آمریکا طرحی را در سنا معرفی کرده اند که هدف آن نظارت بر توافق هسته‌ای با کره شمالی است.

نشریه اینترنتی هیل بامداد پنجشنبه ۷ خرداد به وقت ایران نوشت «باب منندز» دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا و «کوری گاردنر» سناتور جمهوریخواه ایالت کلرادو این طرح را ارایه داده اند.

آقای منندز در بیانیه‌ای که روی سایت خود منتشر کرد، هدف از این طرح را برقراری یک چارچوب نظارتی مستحکم برای حمایت از دیپلماسی و نظارت بر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی عنوان کرد.

وی که منتقد سیاست های پرزیدنت ترامپ است در بیانیه خود تاکید کرده دولت آمریکا هنوز به یک دیپلماسی راهبردی، دقیق و با تدبیر در قبال کره شمالی وارد نشده است.

اگر طرح این دو سناتور به تصویب سنا برسد، دولت آمریکا را موظف می کند در صورت توافق هسته ای با کره شمالی ظرف پنج روز آن را برای تصویب به کنگره تقدیم کند.

طرح این دو سناتور دموکرات و جمهوریخواه با خبرهایی درباره فعالیت هسته ای کره شمالی همزمان شده است.

روز چهارشنبه،‌ روزنامه گاردین چاپ لندن و روزنامه وال استریت جورنال در آمریکا، روز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای اخیر از کره شمالی گزارش دادند که کره شمالی در حال گسترش سریع زیرساخت‌های هسته‌ای در «یونگ بیون» است.

تحلیلگرانی که ۳۸ تصویر تازه برگرفته شده در روز ۲۱ ژوئن توسط ماهواره ها را بررسی می کنند، می گویند کره شمالی در یونگ بیون در حال گسترش شتاب زده تاسیسات تازه برای نیروگاه سوخت هسته ای است. دستگاه خنک کننده نیروگاه تولید پلوتونیوم بازسازی شده و دست کم دو ساختمان جدید غیرصنعتی در آنجا احداث شده است؛ که احتمالا برای دیدارکنندگان از سایت ساخته می‌شود. یک ساختمان تازه مهندسی هم احداث و تکمیل شده و ساخت و سازها در آنجا همچنان ادامه دارد.

کیم جونگ اون در دیداری که دوازدهم ژوئن در سنگاپور با رئیس جمهوری آمریکا داشت، مشخصا وعده داد کشورش را از جنگ افزارهای هسته ای به کلی پاکسازی کند، اما زمان و چگونگی انجام چنان وعده ای مشخص نشد.

یک کارشناس ضمن هشدار در این باره می گوید، ساخت و ساز در تاسیسات یونگ بیون ادامه دارد و چنین پیداست که این اقدام‌ها ربطی به وعده پاکسازی کره شمالی از جنگ افزارهای هسته‌ای ندارد. اینجا کادرهای هسته ای دارند به کار معمولی خود ادامه می دهند، مگر آن که از پیونگ یانگ دستور مستقیمی برای توقف عملیات به آنها ابلاغ شود.

با این همه، کره جنوبی به تلاش‌های دیپلماتیک با همسایه شمالی ادامه می‌دهد و این هفته دیداری بین نظامیان دو کشور انجام شد تا امکانات برقراری ارتباطات دو همسایه از جمله مخابرات، راه آهن و جاده ها را بررسی کنند.

مجله تایم در این باره نظر کارشناسان مسائل کره را نقل می کند که گفته اند بعید به نظر می رسد کیم جونگ اون از زرادخانه هسته‌ای خود دست بر دارد؛ چون در گذشته هم یک بار تاسیسات هسته‌ای خود را تخریب کرد، اما بار دیگر بنا نهاد، ضمن این که بیانیه سنگاپور در این زمینه ابهام دارد و دو واژه حساس «برگشت ناپذیر» و «قابل راستی آزمایی» که پیش از نشست سنگاپور مورد تاکید دولت ترامپ بود، از بیانیه حذف شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است تا زمانی که پاکسازی کره شمالی از سلاح‌های هسته‌ای تکمیل نشود، تحریم‌ها علیه آن کشور به قوت خود باقی خواهند ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کناره‌گیری «آنتونی کندی» از دیوان‌عالی آمریکا؛ چرا انتخاب جانشین او مهم است

قاضی آنتونی کندی (چپ) در کنار قاضی جان رابرتز رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

قاضی آنتونی کندی یکی از ۹ عضو دیوان عالی ایالات متحده اعلام کرد از سمت خود بازنشسته خواهد شد. او که ۸۱ ساله است و بیش از سی سال در دیوان عالی بوده، روز چهارشنبه بعد از ملاقات کوتاهی با پرزیدنت ترامپ این خبر را اعلام کرد.

ساعتی بعد از اعلام کناره‌گیری قریب الوقوع قاضی کندی، پرزیدنت ترامپ با تقدیر از خدمات او، اعلام کرد به زودی جایگزین او را به سنا معرفی می کند. اگر رای گیری برای جانشین قاضی کندی برگزار شود، پرزیدنت ترامپ دومین نامزد خود را به دیوان عالی آمریکا فرستاده است.

دیوان عالی ایالات متحده عالی ترین سطح قضایی در آمریکاست. اعضای این دیوان توسط رئیس جمهوری معرفی و با رای ۵۱ سناتور از صد عضو این مجلس انتخاب می‌شود.

انتخاب عضو جدید دیوان عالی همواره محل چالش دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در آمریکا است. قاضی آنتونی اسکالیا در زمستان ۱۳۹۵ درگذشت. باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا جانشین او را به سنا معرفی کرد اما رهبر اکثریت سنا که جمهوریخواه است، مانع رای گیری شد و گفت در سالی که انتخابات برگزار می شود باید منتظر ماند رئیس جمهوری جدید عضو جدید دیوان عالی را برگزیند.

با پیروزی پرزیدنت ترامپ، او سال گذشته «نیل گرساچ» را جانشین اسکالیا کرد. حضور قاضی گرساچ به نفع محافظه کاران و دولت ترامپ شد. همین هفته دیوان عالی با یک رای اختلاف، فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ که موجب لغو ویزای برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر می شود، را تایید کرد.

یکسال پیش مراسم سوگند عضو جدید دیوانعالی که توسط پرزیدنت ترامپ معرفی شده بود، توسط قاضی کندی (سمت راست) برگزار شده بود.
یکسال پیش مراسم سوگند عضو جدید دیوانعالی که توسط پرزیدنت ترامپ معرفی شده بود، توسط قاضی کندی (سمت راست) برگزار شده بود.

با اعلام کناره گیری قاضی کندی، دموکرات ها می گویند چون پنج ماه دیگر انتخابات میاندوره ای آمریکا است، باید انتخاب جانشین کندی تا آن موقع به تعویق بیفتد. دموکرات ها امیدوارند اکثریت سنا و مجلس نمایندگان را از آن خود کنند.

در مقابل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفته که به زودی با معرفی نامزد از سوی پرزیدنت ترامپ، رای گیری را برگزار می کند و منتظر انتخابات میاندوره ای نمی ماند.

رسانه های آمریکایی از جمله هیل می گویند چنانچه پرزیدنت ترامپ موفق شود از سنا برای گزینه جدید خود رای اعتماد بگیرد، دیوان عالی بیش از پیش با دولت و محافظه کاران همسو می شود.

قاضی آنتونی کندی در سال ۱۹۸۸ توسط رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا به سنا معرفی شد و رای آورد با این حال در یک دهه گذشته با نظرات خود، در قامت یک جمهوریخواه میانه رو ظاهر شد. او در موضوعاتی مثل ازدواج همجنسگرایان، لغو مجازات اعدام و سقط جنین با قضات منصوب دموکرات ها همسو بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعضی خریداران بزرگ در فکر انصراف از واردات نفت ایران هستند

آمریکا اعلام کرده از چهار ماه دیگر تحریم های هسته ای علیه خرید نفت جمهوری اسلامی را باز می گرداند.

دست کم بعضی از خریداران موافقت با درخواست پرزیدنت ترامپ در مورد توقف خرید نفت از ایران را مد نظر دارند.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: با افزایش فشار دولت آمریکا بر متحدان برای توقف کامل خرید نفت از ایران، «شرکت فوجی اویل» ژاپن و «شرکت فورموسا پتروشیمی» تایوان، در صدد پایان دادن به واردات نفت از ایران هستند ولی هنوز تصمیم نهایی شان را اعلام نکرده اند. کره جنوبی پیشاپیش بخشی از واردات خود را به تعلیق درآورده و «شرکت ملی نفت امارات» در پی جایگزین هایی برای نفتکش های جمهوری اسلامی است.

سخنگوی شرکت نفتی «فورموسا» می گوید: «ما برای سناریوهایی متفاوت آماده می شویم. واردات نفت خام از ایران بخش کوچکی از کل خرید ما است. هر گونه از دست دادن نفت ایران با محصولات دیگر صادرکنندگان در بازار قابل جایگزینی است.»

سخنگوی «فوجی اویل» گفت در مورد خرید نفت از ایران پس از مباحثاتی با دولت ژاپن و دیگر پالایش کنندگان تصمیم گیری خواهد کرد.

مذاکرات دولت ژاپن با مقامات آمریکا در جریان است.

پالایش کنندگان نفت در کره جنوبی که از خریداران عمده کندانسه از ایران برای صنایع پتروشیمی شان هستند تصمیم گرفته اند از این کار پرهیز کنند. سه شرکت بزرگ پتروشیمی کره جنوبی در تلاش برای یافتن جایگزین هستند.

وزارت تجارت، صنایع و انرژی کره جنوبی می گوید در حال مذاکره با دولت ترامپ است تا شاید بتواند با کسب معافیت هایی پیامدهای تعلیق خرید نفت از ایران را به حداقل برساند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست سالگرد توافق هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل؛ اعتراض آمریکا به رفتارهای جمهوری اسلامی ایران

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در پیامی پیش از آغاز نشست شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا گفت، گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل نشان دهنده نقض قطعنامه شورای توسط جمهوری اسلامی است.

به گفته نیکی هیلی، گزارش امروز دبیرکل شامل شواهدی است که ایران با ارسال سلاح به نقاط مختلف خاور میانه و حمایت از سازمان‌های تروریستی قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و می‌کند، هر چند این مایه تعجب نیست.

وی اضافه کرد: با حمایت از حوثی‌ها تا حزب الله، تا حماس و بشار اسد، رفتار ایران به گونه‌ای است که تعهدش به صرف منابع عظیم کشور در حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کردن منطقه بیش از صرف این منابع برای نیازهای داخلی است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه این بیانیه خاطر نشان که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که تخلفات و اقدامات ویرانگر ایران بی‌پاسخ بماند و از دیگر اعضای شورای امنیت نیز خواست همین کار را انجام دهند.

خانم هیلی در پایان افزود، شواهد مندرج در این آخرین گزارش دبیرکل سازمان ملل نتیجه بی‌عملی و انفعال در برابر این رفتارهای ایران را به روشنی به همه ما نشان می‌دهد.

نشست شورای امنیت

نشست چهارشنبه عصر شورای امنیت همزمان با سومین سالگرد تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورا تشکیل شد، که سال ۱۳۹۴ پس از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، و در تائید آن توافق صادر شد.

بنا به گزارش‌ها، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در این نشست شرکت نکرد. خانم هیلی در سفر هند به سر می برد.

«رُزمری دیکارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اشاره کرد و در عین حال گفت دبیر کل سازمان ملل از تهران می‌خواهد نگرانی‌های ابراز شده توسط کشورهای عضو، درباره آن دسته از اقدامات ایران که مطابق ادعاها مغایر با محدودیت‌های مندرج در ضمیمه B هستند را به دقت مورد بررسی قرار دهد.»

اشاره او به برنامه موشکی ایران بود. این اظهارات با واکنش تند روسیه روبرو شد. «واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد از گزارش معاون دبیرکل سازمان ملل انتقاد کرد.

در این جلسه «جاناتان کوهن» معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنان به قطعنامه های سازمان ملل از جمله ۲۲۳۱، ۲۲۶۱، ۱۷۰۱ و ۱۵۵۹ اشاره کرد و گفت ما در این قطعنامه‌ها، به عنوان اعضای این شورا صادرات سلاح از سوی ایران و تأمین سلاح برای حوثی‌ها و حزب‌الله را ممنوع کرده‌ایم.

وی افزود: ایستادن در برابر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران، مأموریتی است که همه ما باید به آن پایبند باشیم.

در این نشست نماینده فرانسه نیز گفت تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، فرانسه به آن پایبند است.

همچنین نماینده انگلیس در این نشست گفت از بابت اقدام ایران در آزمایش موشک‌هایی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای ساخته شده‌اند، نگرانیم و خواستار توقف فوری آن هستیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه امسال، با بیان این که جمهور اسلامی با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد که واشنگتن از آن خارج می‌شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل تیر ماه، ضمن تشریح راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران، ۱۲ شرط را به منظور مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار خوانده و تهران نیز تاکنون آنها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات اخیر بازار تهران: جهان صدای مردم ایران را می‌شنود

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین واکنش به موج جدید اعتراضات در ایران، در توئیتی ضمن انتقاد از حمایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی منطقه، نوشت جهان صدای اعتراض مردم ایران را می شنود.

مايک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح چهارشنبه ۶ تیر در توئیتر خود نوشت: رژيم فاسد ايران منابع کشور را با حمایت از اسد، حزب الله [لبنان]، حماس و حوثی‌ها [یمن] هدر می دهد و این در حالی است که خانواده های ايرانی زجر می کشند.

آقای پمپئو افزود: کسی نباید از ادامه اعتراضات شگفت زده شود. مردم از فساد، بی عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند. جهان صدای مردم [ایران] را می شنود.

ظهر چهارشنبه نیز آقای پمپئو در یک بیانیه رسمی درباره اعتراضات در ایران گفت: حکومت ایران منابع شهروندان خود را به باد می‌دهد، چه برای ماجراجویی در سوریه، حمایت از حزب الله، حماس، و حوثی‌ها، چه در مسیر جاه طلبی هایش برای توسعه بیهوده برنامه هسته‌ای اش، که تنها بر رنج مردم ایران خواهد افزود.

وی افزود: همانطور که پیشتر گفته‌ام، هیچ کس از این که اعتراض‌ها در ایران ادامه دارد نباید متعجب شود. مردم ایران سهم شان از ثروت کشور را رهبران خود می‌خواهند و خواستار پاسخگویی آنها به نیازهای مشروعشان هستند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: ما تاکتیک‌های بی‌اثر حکومت در سرکوب مردم، زندانی کردن معترضان، و انکار سرخوردگی مردم را محکوم می‌کنیم. مردم ایران از فساد، بی‌عدالتی، و بی‌کفایتی رهبرانشان خسته هستند. جهان صدای آنها رامی‌شنود.

این جدیدترین واکنش وزیر خارجه آمریکا به اعتراضات در ایران است.

در دو روز گذشته، بازاریان در بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

در هفته های اخیر، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت همراهی خود را با معترضان ایرانی اعلام کرده بود.

او هفته پیش به جمهوری اسلامی ایران نسبت به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ایران هشدار داد چرا که به گفته او در این صورت با غضب تمام دنیا روبرو خواهد شد. آقای پمپئو ابراز امیدواری کرد که آمریکا هیچگاه مجبور به واکنش نظامی علیه ایران نشود.

اول تیرماه وزیر خارجه آمریکا در توئیتی از «رژیم جنایتکار ایران» در سرکوب اعتراض‌های مردمی انتقاد کرد و گفت: پنج هزار نفر از ایرانیان به خاطر اعتراضات دیماه بازداشت شدند. ۳۰ زن برای اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شدند. صدها درویش، تعدادی فعال محیط زیست، ۴۰۰ اهوازی، ۳۰ کشاورز اصفهانی؛ همه توسط رژیم جنایتکار ایران زندانی شدند. مردم ایران لایق احترام به حقوق انسانی شان هستند.

۳۱ خرداد هم، وزیر خارجه آمریکا درباره قاسم سلیمانی و «مقامات فاسد» رژیم ایران نوشت: رژیم فاسد ایران، سپاه، حزب الله، و حماس را غنی کرده است و ثروت کشور را غارت کرده است تا هزینه جنگ های نیابتی در خارج کند؛ درحالی که خانواده های ایرانی با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

آقای پمپئو در توئیت خود عکسی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران گذاشت و روی آن نوشت، در حالیکه خانواده های ایرانی تقلا می کنند، سپاه پاسداران ایران ثروتمند شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش روزنامه جروسلم پست: تظاهرات بازار و فاز جدید؛ اینبار با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»

اعتصاب و تظاهرات بازاریان تهران در اعتراض به گرانی و رکود

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: رژیم ایران پس از سه روز تظاهراتی که نقاط نمادین تهران مانند بازار و مقابل مجلس را تکان داده، برای بازگرداندن آرامش به پایتخت با چالش هایی روبرو است. محور اعتراضات بحران اقتصادی و حس بی اعتنایی رهبری کشور به نگرانی های توده مردم است.

اعتراضات این هفته، پیامد شش ماه ناآرامی است که دی ماه سال گذشته آغاز شد و طیفی از مسائل از اقتصاد تا حقوق زنان و سیاست خارجی را در بر می گیرد.

در آغاز اعتراضات، مقام های جمهوری اسلامی سعی می کردند حفظ ظاهر کنند. عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، پیش بینی کرده بود کشورهای اروپایی برای نجات برجام طی ۱۰ روز بسته حمایتی اقتصادی را علیه تحریم های آمریکا ارائه خواهند کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با ابراز نگرانی از اوضاع داخلی هشدار داد: «ما در ایران از اصولگرا و اصلاح طلب، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی و مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته ایم.»

رسانه ها در ایران از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای رفتن به توچال برای کوهنوردی در میانه بحران سقوط ریال انتقاد کردند. در حالی که دولت واردات ۱۳۳۹ کالای خارجی را ممنوع کرده است، به روحانی برای پوشیدمن مارک های آمریکایی اعتراض شد.

ظریف رسانه های خارجی از جمله رویترز را به انتشار اخبار جعلی درباره اقتصاد ایران متهم کرده است. معترضان همچنین به مداخله ایران در سوریه اعتراض دارند.

روحانی در روز سه شنبه دشمنان خارجی را به راه اندازی «جنگ اقتصادی» علیه ایران متهم کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا درباره خرید موشک اس-۴۰۰ از روسیه به ترکیه هشدار داد

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به ترکیه هشدار داد که چنانچه آنکارا بر خرید موشک دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه پافشاری کند، فروش جنگنده بمب افکن های اف-۳۵ ساخت شرکت آمریکائی لاکهیدمارتین به آن کشور در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز این سخنان «وس میچل» قائم مقام مدیر کل وزارت خارجه در امور اروپا و اوراسیا را نقل کرد که گفته است اگر ترکیه سامانه دفاع موشکی از روسیه خریداری کند به موجب لایحه کنگره که پرزیدنت ترامپ که در تابستان سال ۲۰۱۷ امضا کرد، در معرض تحریمهای آمریکا قرار خواهد گرفت.

تحریمهائی که در راستای قانون «کاتسا» (CAATSA) اعمال خواهد شد، هر کشوری را که از صنایع دفاعی روسیه سلاح خریداری کند، در برخواهد گرفت.

وس میچل روز سه شنبه به کمیته فرعی روابط خارجی سنای ایالات متحده گفت آمریکا به روشنی این سیاست خود را اعلام کرده است که خرید اس-۴۰۰ به ناگزیر بر رابطه همکاری نظامی و صنعتی ترکیه با آمریکا و از جمله فروش جنگنده بمب افکنهای اف -۳۵ تاثیر گذار خواهد بود.

مناسبات واشنگتن –آنکارا در ماههای اخیر به دلیل اختلافها در مورد سوریه، زندانی شدن اندرو برانسون کشیش آمریکائی در ترکیه به اتهام تروریسم و خودداری آمریکا از تحویل فتح الله گولن روحانی ترک مخالف اردوغان که در آمریکا اقامت دارد، تنش آلود شده است.

وس میچل می گوید علاوه بر کشیش برانسون، بیش از ده تن دیگر از آمریکائی هایی که تابعیت دوگانه دارند، در ترکیه زندانی شده اند.

میچل اما در عین حال همکاری ترکیه به عنوان عضو ناتو در سرکوب داعش را مورد ستایش قرار داد و گفت واشنگتن و آنکارا رابطه همکاری دو جانبه مبادله اطلاعاتی دارند.

پرزیدنت ترامپ نیز پیروزی اردوغان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته و در تماس تلفنی، دو رهبر بر برداشتن گامهائی در مسیر بهبود روابط تاکید کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خزانه‌داری آمریکا واردات فرش و مواد غذایی از ایران را محدود کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت خزانه دارایی ایالات متحده روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای از لغو یا اصلاح مجوزهای عمومی واردات برخی کالاهای ایرانی خبر داد.

این مجوزها به دنبال اجرای توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین صادر شده بودند.

بر اساس دستورالعمل دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه، مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدأ ایران به آمریکا محدود شده است.

وزارت خزانه داری خواستار کاهش فعالیت‌های تجاری در این حوزه، از جمله خطوط اعتباری، تا زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا شده است.

دولت آمریکا همچنین مجوز شرکت‌های خارجی تحت مدیریت آمریکایی‌ها را برای معامله با ایران در زمینه قطعات هواپیما باطل کرده است.

وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده تصریح کرده است که این اصلاحات از امروز ۲۷ ژوئن ۲۰۱۸ (۶ تیر ۱۳۹۷) به اجرا در می‌آیند.

به دنبال اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام در هشتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت)، تحریم‌هایی که پس از توافق لغو شده‌اند باز خواهند گشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض عفو بین‌الملل به اعدام یک نوجوان در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در یک پیام توئیتری نسبت به اعدام یک نوجوان در ایران اعتراض کرد.

در این پیام که چهارشنبه ۶ تیر منتشر شد، آمده است: «ما از خبر اعدام یک نوجوان ایرانی به نام «ابوالفضل چزانی» توسط مقامات ایران صبح امروز، غمناک و خشمگین هستیم. این عمل نقض کامل حقوق بشر و حقوق بین‌الملل است. ما بعداً در این باره گزارشهای بیشتری منتشر می‌کنیم.»

ابوالفضل چزانی در ۱۴ سالگی به اتهام قتل دستگیر شده بود و اعدام او خلاف تمام کنوانسیون‌هایی است که ایران از امضا کنندگان آن است.

ایران عضو کنوانسیون بین المللی حقوق کودک است که افراد زیر ۱۸ سال را از مجازات اعدام مصون می‌دارد. با این حال برخی قضات جمهوری اسلامی به استناد «بلوغ شرعی»، افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال را کودک به حساب نمی‌آورند.

بهمن سال گذشته، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به افزایش اعدام محکومان زیر سن قانونی در ایران در ابتدای سال جاری میلادی، از حکومت ایران خواست اجرای حکم اعدام محکومانی که هنگام ارتکاب به جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند را متوقف کند.

زید رعد الحسین در آن هنگام اعلام کرد که سه نفر در ایران که هنگام ارتکاب به جرم ۱۵ یا ۱۶ سال داشتند در ماه ژانویه اعدام شدند و این در حالی است که حدود ۸۰ نفر دیگر که هنگام وقوع جرم زیر سن قانونی بوده‌اند در معرض حکم اعدام هستند.

این مقام ارشد حقوق بشری سازمان ملل در ادامه بیانیه‌ای که در همین زمینه منتشر کرده است تاکید کرد، «اعدام محکومان نوجوان تحت قوانین بین المللی، بدون هیچ ابهامی و صرف نظر از شرایط پرونده و ماهیت جرمی که آنها مرتکب شده‌اند، ممنوع است.»

به گفته او، در سال ۲۰۱۷، پنج محکوم در ایران که هنگام ارتکاب به جرم زیر ۱۸ سال داشتند اعدام شدند؛ اقدامی که نقض قوانین بین المللی حقوق بشر بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ و پوتین احتمالا در فنلاند و پس از نشست ناتو دیدار می‌کنند

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه نشست سران گروه۲۰ در آلمان - ۷ ژوئیه ۲۰۱۷

ساعاتی پس از اعلام خبر توافق آمریکا و روسیه بر سر انجام دیدار سران دو کشور، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده گفت احتمال انجام این دیدار در فنلاند وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت، دیدار او با ولادیمیر پوتین می‌تواند پس از نشست دو روزه سران ناتو انجام شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت احتمالا این دیدار در شهر هلسینکی فنلاند برگزار خواهد شد.

نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است روزهای ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه (۲۰ تا ۲۱ تیر ماه سال جاری) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود.

پیشتر در روز چهارشنبه و همزمان با سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به روسیه، رسانه‌ها از توافق واشنگتن و مسکو برای دیدار رؤسای جمهوری دو کشور خبر دادند.

جان بولتون پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، با بیان این که کاخ سفید و کرملین توافق کرده‌اند بطور مشترک زمان و مکان دیدار را اعلام کنند، گفت این دیدار در روسیه یا آمریکا برگزار نخواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر از قول یک مقام ارشد کاخ کرملین گزارش داده بود توافق برای برگزاری دیدار پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین حاصل شده است، اما زمان و مکان آن مشخص نیست.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یوری یوشاکف مشاور سیاست خارجی کرملین نوشت که دو رئیس جمهوری به زودی دیدار می‌کنند، اما تاریخ و مکان آن قرار است بعدا اعلام شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو، با بیان این که انجام مقدمات دیدار سران آمریکا و روسیه چند هفته زمان لازم داشت، خاطر نشان کرد که این دیدار در کشور ثالث برگزار خواهد شد.

آقای یوشاکف این اظهارات را پس از گفت‌وگوی جان بولتون و ولادیمیر پوتین بیان کرد.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند بحران در اوکراین و سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، به شدت سرد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع خامنه ای از اعدام محمد ثلاث با وجود انتقادهای مدافعان حقوق بشر

در حالیکه بسیاری از سازمان‌های و چهره‌های مدافع حقوق بشر اعدام سریع «محمد ثلاث» درویش گنابادی را با وجود ابهام در پرونده او محکوم کردند، رهبر جمهوری اسلامی از اجرای حکم اعدام او دفاع کرد.

آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه ۶ تیر در جمع مسئولان قوه قضائیه، انتقادها به اعدام محمد ثلاث را ناشی از «فشار تبلیغی و رسانه‌ای دشمنان خارجی و غافلین داخلی» خواند و آن را رد کرد.

حکم اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی در حالی روز دوشنبه ۲۸ خرداد در زندان رجایی شهر اجرا شد که این پرونده ابهام های زیادی داشت.

دادگاه محمد ثلاث را به اتهام راندن یک اتوبوس به سمت ماموران پلیس و کشته شدن سه تن از ماموران، به اعدام محکوم کرد اما آقای ثلاث این اتهام را رد کرد و اعترافات خود پس از بازداشت را تحت تاثیر فشار و شکنجه دانست. دراویش می گویند آقای ثلاث در حالی متهم شده که چند ساعت قبل توسط پلیس دستگیر شده بود.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی همچنین چند روز پس از اعدام محمد ثلاث، وکیل مدافع او را که اعلام کرده بود آقای ثلاث با وجود بی‌گناهی اعدام شد، بازداشت کرد.

انتشار خبر اعدام او، واکنش‌های گسترده نهادهای حقوق بشری، دولت ایالات متحده، شخصیت های سیاسی، فعالان مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشت.

دولت ایالات متحده اعدام محمد ثلاث درویش گنابادی زندانی در ایران را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و ضمن محکوم کردن آن، از متحدان آمریکا در سراسر جهان نیز خواست تا این اقدام حکومت ایران را محکوم کنند.

وزیر خارجه آمریکا در حساب توئیتر رسمی خود با محکومیت اعدام این درویش گنابادی نوشت: «از متحدان خود می خواهیم که در محکومیت این اعدام «بی رحمانه و ناعادلانه» به ما بپیوندند. مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند.سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار این پیام توئیتر که شنیدن اعدام محمد ثلاث شوکه کننده است، نوشت که دادگاه او ناعادلانه بوده است. این سازمان در پیام‌های پیشین خود نیز خواستار تلاش ها برای جلوگیری از اعدام محمد ثلاث شده بود.»

مرکز حقوق بشر ایران نیز در چند پیام توئیتری به اجرای حکم محمد ثلاث واکنش نشان داد و نوشت که آقای ثلاث شکنجه شده و وادار به اعتراف علیه خود شده بود.

این مرکز گفته های وکیل او را بازتاب داده که گفته بود آقای ثلاث در جریان بازجویی به شدت کتک خورده و زخمی شده بود و به آنچه که در بازجویی می‌گذشته آگاه نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم وعده‌ها در دیدار با ترامپ، کره شمالی توان هسته‌ای خود را بالا می‌برد

تصویر ماهواره ای از تاسیسات هسته ای یونگ بیون کره شمالی - آرشیو

تصاویر ماهواره‌ای اخیر از کره شمالی نشان می‌دهد این کشور به رغم وعده پاکسازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای، به سرعت در حال ساخت یک نیروگاه هسته‌ای است که سوخت لازم برای تولید سلاح اتمی را تهیه می‌کند.

رسانه‌های معتبر جهان، از جمله روزنامه گاردین چاپ لندن و روزنامه وال استریت جورنال در آمریکا، روز چهارشنبه گزارش دادند که کره شمالی در حال گسترش سریع زیرساخت‌های هسته‌ای در «یونگ بیون» است.

تحلیلگرانی که ۳۸ تصویر تازه برگرفته شده در روز ۲۱ ژوئن توسط ماهواره ها را بررسی می کنند، می گویند کره شمالی در یونگ بیون در حال گسترش شتاب زده تاسیسات تازه برای نیروگاه سوخت هسته ای است. دستگاه خنک کننده نیروگاه تولید پلوتونیوم بازسازی شده و دست کم دو ساختمان جدید غیرصنعتی در آنجا احداث شده است، که احتمالا برای دیدارکنندگان از سایت ساخته می‌شود. یک ساختمان تازه مهندسی هم احداث و تکمیل شده و ساخت و سازها در آنجا همچنان ادامه دارد.

کیم جونگ اون در دیداری که دوازدهم ژوئن در سنگاپور با رئیس جمهوری آمریکا داشت، مشخصا وعده داد کشورش را از جنگ افزارهای هسته ای به کلی پاکسازی کند، اما زمان و چگونگی انجام چنان وعده ای مشخص نشد.

یک کارشناس ضمن هشدار در این باره می گوید، ساخت و ساز در تاسیسات یونگ بیون ادامه دارد و چنین پیداست که این اقدام‌ها ربطی به وعده پاکسازی کره شمالی از جنگ افزارهای هسته‌ای ندارد. اینجا کادرهای هسته ای دارند به کار معمولی خود ادامه می دهند، مگر آن که از پیونگ یانگ دستور مستقیمی برای توقف عملیات به آنها ابلاغ شود.

با این همه، کره جنوبی به تلاش‌های دیپلماتیک با همسایه شمالی ادامه می‌دهد و این هفته دیداری بین نظامیان دو کشور انجام شد تا امکانات برقراری ارتباطات دو همسایه از جمله مخابرات، راه آهن و جاده ها را بررسی کنند.

مجله تایم در این باره نظر کارشناسان مسائل کره را نقل می کند که گفته اند بعید به نظر می رسد کیم جونگ اون از زرادخانه هسته‌ای خود دست بر دارد؛ چون در گذشته هم یک بار تاسیسات هسته‌ای خود را تخریب کرد، اما بار دیگر بنا نهاد، ضمن این که بیانیه سنگاپور در این زمینه ابهام دارد و دو واژه حساس «برگشت ناپذیر» و «قابل راستی آزمایی» که پیش از نشست سنگاپور مورد تاکید دولت ترامپ بود، از بیانیه حذف شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است تا زمانی که پاکسازی کره شمالی از سلاح‌های هسته‌ای تکمیل نشود، تحریم‌ها علیه آن کشور به قوت خود باقی خواهند ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG