لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۵۷

سرخط خبرها

هموند دفتر سیاسی ایران برای انتخابات آزاد: اعتصاب بازاریان ادامه اعتراضات دی ماه است

در حالیکه اعتراض‌ بازاریان تهران و چند شهر بزرگ ایران به نوسانات نرخ ارز و رکود اقتصادی در دومین روز خود ادامه یافت، نازیلا گلستان، هموند دفتر سیاسی شورای ایران برای انتخابات آزاد، این اعتراض ها را ادامه اعتراضات دی ماه سال گذشته دانست.

خانم گلستان روز سه شنبه پنجم تیر در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به تلاش دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به سرکوب اعتراض‌های بازار، گفت که تدابیر امنیتی موجب پیچیده تر شدن شرایط می‌شود.

او با بیان اینکه کشور سالهاست با معضلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت که اعتراض‌های بازار را می توان ادامه اعتراض‌های دی ماه سال گذشته خواند چرا که در حکومت‌های توتالیتر اعتراض‌ها معمولا از یک نقطه آغاز شده و به اقشار و بخش‌های دیگر سرایت پیدا می‌کند.

گفت و گو با نازیلا گلستان درباره اعتصاب بازاریان در ایران

خانم گلستان وضعیت اقتصادی ایران را در وضعیت فلاکت خواند و گفت که روند اعتصابها و اعتراض‌ها در ایران، جمهوری اسلامی را به سمت فروپاشی پیش می‌برد.

بازاریان تهران و چند شهر ایران در روزهای دوشنبه و سه شنبه در اعتراض به افزایش شدید نرخ ارز، رکود اقتصادی و گرانی شدید که موجب بی رغبتی مردم به خرید می‌شود، دست به اعتصاب و راهپیمایی زدند.

روز یکشنبه نیز مغازه داران بازار موبایل علاء الدین و چهارسو در تهران در اعتراض به بالارفتن نرخ ارز و نوسان قیمت ها دست از کار کشیدند و تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعضای جوامع ایرانی-آمریکایی با ارسال نامه‌ای به پرزیدنت ترامپ از حمایت او از تظاهرات اعتراضی در ایران قدردانی کردند

بیش از ۱۶۰ ایرانی-آمریکایی با امضای یک نامه سرگشاده به پرزیدنت ترامپ از او بابت ابراز حمایت از تظاهرات اعتراضی ضد حکومتی در ایران قدردانی کردند.

در این نامه که روز سه شنبه توسط سازمان جوامع ایرانی-آمریکایی (OIAC) در واشنگتن منتشر شد آمده است، «جوامع ایرانی آمریکایی از حمایت شما و مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده از قیام مردم ایران قدردانی می‌کنند.»

بر اساس این نامه، «تظاهرات سراسری اوایل امسال در بیش ۱۴۰ شهر و روستا در سراسر ایران حکومت ملاها را از اساس تکان داد. معترضان با شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر روحانی اشتیاق خود را برای سرنگونی رژیم بیان کردند.»

در این نامه همچنین گفته می‌شود، «تصمیم پایان دادن به مصالحه‌های غیرموجه سیاسی و اقتصادی با بانک مرکزی تروریسم و دارنده رکورد جهانی بالاترین سرانه اعدام بازتاب دهنده پایان چهار دهه سیاست جلب رضایت حکومت دیکتاتور ایران است.»

در پایان این نامه ضمن ارج نهادن به حمایتهای پرزیدنت ترامپ و مقامات ارشد دولت از قیام مردم ایران از رییس جمهوری آمریکا خواسته شده است تا با اتخاذ چندین اقدام عملی حمایت از قیام مردم ایران را تکمیل کند.

از جمله این اقدامات اعمال تحریم های جدی و موثر برای خلع ید رژیم از سیستم بین المللی مالی، اعمال سیاست فعال برای پایان دادن به دخالت رژیم ملایان در منطقه و ممانعت از ارسال سلاح توسط آنها به دیگر کشورهای منطقه، اتخاذ اقدامات لازم برای حسابرسی و محاکمه مسوولان سرکوب در ایران و برسمیت شناختن حق مردم ایران برای تغییر رژیم و استقرار دمکراسی و حقوق بشر و آلترناتیو دمکراتیک شورای ملی مقاومت ایران عنوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کنفرانس «گذار دمکراتیک ایران» در واشنگتن دی سی برگزار شد

کنفرانس «گذار دمکراتیک ایران»، از سوی کنگره ملی ایرانیان، در واشنگتن دی سی برگزار شد.

در این کنفرانس که سه شنبه پنجم تیر با حضور تعدادی از چهره‌های اپوزیسیون ایرانی مقیم آمریکا، چهره‌های سیاسی و کارشناسان برگزار شد، برخی از شرکت کنندگان درباره وضعیت کنونی و آینده سیاسی ایران سخنرانی کردند.

امیرعباس فخرآور، رئیس کنگره ملی ایرانیان، در این نشست با بیان اینکه این نسل، نسل جدید اپوزیسیون ایران است، گفت: «که نسل قبلی اپوزیسیون ایران مملو از ایدئولوژی است در حالی که مشکل کنونی کشور هم ایدئولوژی است.»

او با اشاره به اقدامات کنگره ملی ایرانیان، گفت: «ما هم اکنون به قانون اساسی دست یافته ایم.»

گزارش فرهاد پولادی از کنفرانس گذار دموکراتیک ایران در واشنگتن

در ادامه جلسه، هنگامه شهیدی، روزنامه نگاری که روز سه‌شنبه بازداشت شد، در ویدئویی اختصاصی برای این نشست که پیشتر آماده شده بود، گفت که در قانون اساسی کنونی اشکالاتی نظیر «تداخل قوا در امور یکدیگر و نه نظارت بر یکدیگر» وجود دارد.

او در ادامه اضافه کرد که ماموریت‌ها طبق قانون به درستی انجام نمی شود به عنوان نمونه، رئیس قوه قضائیه توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود در حالیکه که هیچیک از روسای قوه قضائیه تا کنون تحصیلات حقوقی نداشته‌اند.

روح الله زم، روزنامه نگار در پاریس نیز در پیام ویدئویی به این نشست بر نقش شبکه‌های اجتماعی در اطلاع رسانی فراگیر درباره وضعیت جمهوری اسلامی تاکید کرد.

دانا رورباکر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز در کنفرانس «گذار دمکراتیک ایران» گفت که مردم ایران باید بدانند که حامیانی در اینجا دارند.

یکی دیگر سخنرانان این نشست، دکتر کنت کتزمن بود که در سخنان خود تاکید کرد، برای مقابل با نفوذ ایران در منطقه هم فشار اقتصادی لازم است و هم فشار نظامی به گروههای نیابتی ایران در عراق و سوریه.

او همچنین گفت: «رویکرد دولت پرزیدنت ترامپ در قبال کره شمالی متفاوت با رویکرد آن در قبال جمهوری اسلامی ایران است. دولت پرزیدنت ترامپ برنامه ای برای کنار آمدن با جمهوری اسلامی ندارد.»

در ادامه نشست، مایکل پریجنت، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه، با بیان اینکه در ایران جناح میانه‌رو وجود ندارد، گفت که صدای اعتراضات مردم ایران باید پوشش خبری بیشتری داده شود.

او اضافه کرد: «دولت پرزیدنت ترامپ نشان داد که حتی در زمان برجام میتوان نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه را هدف قرار داد. آغاز تحریم ها ضعف رژیم را پدیدار کرده است.»

یکی دیگر از سخنرانان کنفرانس، کریم عبدیان بود. او با بیان اینکه جمهوری اسلامی با قومیت‌ها و پیروان ادیان دیگر برخوردی غیرعادلانه و خارج از مساوات دارد تاکید کرد: «آینده ایران باید چند صدایی باشد، اقلیت‌ها به دنبال جدایی طلبی نیستند.» بابک چلبیانی نیز در این کنفرانس تاکید کرد که قومیت‌های ایرانی مانند آذری ها، در جمهوری اسلامی مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام آمریکایی: شرکت ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران وقت دارند

نفت و گاز ایران

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران در روز سه شنبه گفت شرکت هایی که نفت خام ایران را می خرند تا آغاز ماه نوامبر فرصت دارند که به این خریدها پایان دهند. به گفته این این مقام ارشد در غیر اینصورت، شرکت هایی که نفت خام ایران را وارد می کنند با تحریم های شدید آمریکا روبرو خواهند شد.

به گزارش سی ان بی سی، این مقام گفته است که وزارت خارجه آمریکا این پیام را به دیپلمات های اروپایی در مذاکرات اخیر منتقل کرده است.

به گفته استیو هرمن، خبرنگار صدای آمریکا، کاخ سفید از همه متحدان خواسته است تا ۴ نوامبر واردات نفت از ایران را قطع کنند.

دولت دونالد ترامپ هنوز با هند، چین، و ترکیه که خریداران عمده نفت ایران هستند گفتگویی درباره اتمام واردات نفت از ایران نداشته است؛ اما به گفته این مقام ارشد آمریکایی، ایالات متحده قصد دارد این کشورها را برای قطع واردات نفت از ایران با توسل به تهدید اعمال تحریم ها، تحت فشار بگذارد.

سی ان بی سی می گوید با اعلام این خبر، قیمت نفت نیز در بازار افزایش یافت. تحریم ها علیه فروش نفت ایران با حصول توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی برداشته شد اما پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن از برجام خارج می شود، تحریم های نفتی باز می گردد.

رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا گفته اند مصمم هستند که برجام را حفظ کنند. اما مشخص نیست با اجرای کامل دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، این امر چگونه ممکن است صورت بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کامیون داران در مشهد و سرخس اعتصاب کردند

اعتراض کامیون داران و رانندگان خراسان - آرشیو

در مشهد تعدادی از رانندگان و کامیون داران در اعتراض به تامین نشدن مطالبات شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

آنها در تجمع اعتراضی خود در مقابل استانداری خراسان رضوی، گرانی قطعات و لاستیک، اخذ کمیسیون‌های اجباری، ناوگان فرسوده و کرایه اندک بار را از جمله مشکلات عدیده خود دانسته و خواستار رفع این مشکلات از سوی دولت شدند.

آنها همچنین خواستار آزادی برخی از همکارانشان شدند که در اعتصابات ماه گذشته کامیونداران دستگیر شده بودند.

همچنین بر اساس گزارش ها در مرز سرخس نیز کامیون داران ترانزیت در اعتراض به وضعیت سخت معیشتی و عدم احقاق خواسته هایشان دست از کار کشیده اند.

در خردادماه سال جاری رانندگان و کامیون داران در ده ها شهر ایران یکی از بزرگترین اعتصابات سراسری را برپا کرده بودند که با وعده های دولت جمهوری اسلامی ایران، آن اعتراضات تا حدی فروکش کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هنگامه شهیدی بازداشت شد

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار ایرانی در جزیره کیش دستگیر شد. خانم شهیدی به اتهام توهین به رئیس قوه قضاییه و بر اساس دستور وزارت اطلاعات و با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود.

او که پیش از این از مشاوران مهدی کروبی بود، در ماههای اخیر و به ویژه پس از اعتراضات سراسری دی ماه در ایران، در حساب های خود در صفحات مجازی خود را از نگرش اصلاح طلبی منفک کرده و معتقد بود اصلاح طلبان در مقابل مردم قرار گرفته اند و حقانیت خود را از دست داده اند.

هنگامه شهیدی همچنین در توئیت های چند وقت اخیر خود، صادق آملی لاریجانی را به فساد و بی کفایتی در دستگاه قضایی متهم کرده بود که به همین دلیل نیز بازداشت شده است. او سابقه دستگیری و حبس دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار تاریخی شاهزاده ویلیام از اردن و اسرائیل

پرنس ویلیام، فرزند بزرگ پرنس چارلز ولیعهد بریتانیا، نخستین عضو خانواده سلطنتی بریتانیا است که از زمان تشکیل کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ تا کنون به طور رسمی از این کشور دیدن می‌کند.

پرنس ویلیام که از سوی ملکه الیزابت دوم لقب «دوک کمبریج» را گرفته است، اقامت سه روزه اش در اسرائیل و کرانه باختری رود اردن را در هتل کینگ داوود در اورشلیم و در همان اتاقی که پرزیدنت ترامپ هنگام سفر امسال به این شهر در آن اقامت کرد، سپری می‌کند.

این اتاق که هزینه شبانه‌اش ۵۵۰۰ دلار است در بالاترین طبقه هتل قرار گرفته و سقف و پنجره هایش در برابر بمب مقاوم هستند و از آنجا تقریبا تمامی شهر اورشلیم در معرض دید قرار دارد.

برای همراهان شاهزاده انگلیسی در این سفر تاریخی به اسرائیل ۵۹ اتاق هتل در نظر گرفته شده است.

به گزارش سی ان ان در سفر ماه مه رئیس جمهوری آمریکا به اورشلیم ۱۱۰۰ اتاق رزرو شده بود که از این میان ۲۳۰ اتاق در هتل کینگ داوود و بقیه در هتل ریتس در نزدیکی همین هتل قرار داشت.

تدابیر امنیتی در هتل بسیار شدید است و برای روزنامه نگارانی که برای گزارش سفر پرنس ویلیام به اسرائیل آمده‌اند، هتل دیگری در نظر گرفته شده است.

روز سه‌شنبه پرنس ویلیام با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و همسرش سارا دیدار داشت و روز چهارشنبه در سفر به سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار خواهد داشت.

سفر پرنس ویلیام به خاورمیانه

از برنامه های دیگر هیات بریتانیایی در روز سه شنبه، دیدار از موزه معروف «ید وشم» بود که به یاد قربانیان هولوکاست ایجاد شده است.

دیدار با دو تن از بازماندگان جنایات نازی ها که از آلمان هیتلری به بریتانیا فرار کرده بودند بخشی دیگری از برنامه پرنس ویلیام است.

پرنس ویلیام در سفر به خاورمیانه از اردن دیدار کرد و با همسرش کیت میدلتون به خرابه‌های باستانی «جرش» رفت و در جایی که کیت در چهار سالگی با پدر و مادرش رفته و عکس گرفته بود، یک عکس یادگاری گرفت.

شاهزاده انگلیسی در اردن همراه ولیعهد کشور میزبان، مسابقه فوتبال انگلیس-پاناما در جام جهانی روسیه را تماشا کرد. از اردن با هواپیما به فرودگاه بین المللی بن گوریون وارد شد و از آنجا به اورشلیم رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی آمریکا با فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ موافقت کرد؛ واکنش کاخ سفید

دوره ۹ ماهه کاری قضات دیوان عالی آمریکا آخر ماه جاری میلادی (ژوئن) به پایان می رسد.

دیوان عالی ایالات متحده روز سه‌شنبه نظر نهایی خود را در مورد فرمان پرزیدنت ترامپ در منع ورود شهروندان برخی کشورهای عمدتا مسلمان اعلام کرد، و اکثریت قضات آن را قانونی دانستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در رأی گیری امروز دیوان ۵ قاضی به نفع دولت رأی دادند و ۴ قاضی به نفع مخالفانی رأی دادند که معتقدند این فرمان تبعیض مذهبی و خلاف قوانین ایالات متحده است.

پرونده مربوط به منع ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان – که با خارج شدن نام کشور چاد از آن فهرست اکنون پنج کشور شده‌اند – از ۲۵ آوریل در این بالاترین مرجع قضایی آمریکا مطرح شد.

هر چند دیوان عالی دسامبر گذشته رأی به اجرای کامل فرمان تا پایان بررسی استدلال‌های دولت و مخالفان فرمان اجرایی ریاست جمهوری داده بود، اما باید نظر نهایی خود را تا پایان ژوئن اعلام می‌کرد.

قاضی ارشد جان رابرتس هنگام قرائت حکم گفت رئیس جمهوری از اختیاراتی که «قانون مهاجرت و ملیت» برای تعلیق ورود اتباع خارجی به ایالات متحده به او داده، بطور قانونی استفاده کرده است.

پرزیدنت ترامپ سپتامبر گذشته - و پس از توقف اجرای دو فرمان قبلی توسط دادگاه‌های فدرال - سومین فرمان را برای منع ورود شهروندان ایران، سوریه، سومالی، یمن، لیبی و چاد، به ایالات متحده صادر کرد.

ممنوعیت ورود شهروندان کشور آفریقایی چاد ۱۰ آوریل سال جاری از شمول این فرمان خارج شد.

ونزوئلا و کره شمالی نیز مشمول فرمان می‌شوند، اما چالش بر سر احتمال تبعیض علیه مسلمانان است که دیوان باید سازگاری آن را با قانون اساسی و دیگر قوانین بررسی و نظر نهایی خود را اعلام می‌کرد.

واکنش دولت

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اندکی پس از صدور حکم نهایی دیوان عالی، در پیامی در توئیتر، از حمایت دوباره عالی‌ترین مرجع قضایی کشور از اجرای کامل فرمان مهاجرتی استقبال کرد.

پرزیدنت ترامپ ساعتی بعد در بیانیه‌ای این حکم را «یک پیروزی عظیم برای مردم آمریکا و قانون اساسی» دانست و گفت دیوان عالی با این رأی بر اختیارات واضح رئیس جمهوری در دفاع از امنیت ملی ایالات متحده صحه گذاشت.

وی در ادامه بیانیه که در وبسایت کاخ سفید منتشر شد گفت، «در این دوران که تروریسم جهانی و جنبش‌های افراطگرایانه غیرنظامیان بی‌گناه را هدف می‌گیرند، ما باید بطور مناسب پیشینه آنهایی که به این کشور می‌آیند را بررسی کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس در گفت‌وگو با خبرنگاران در آغاز نشست هیات دولت در کاخ سفید تاکید کرد ایالات متحده به نیروی کار مهاجران نیاز دارد، اما آنهایی که عاشق این کشور هستند و به ارزش‌های آن احترام می‌گذارند باید وارد شوند.

جف سشنز وزیر دادگستری و دادستان کل ایالات متحده نیز پیشتر رأی امروز دیوان عالی کشور مبنی بر تطابق قانونی فرمان اجرایی ریاست جمهوری را «یک پیروزی بزرگ» برای ایمنی و تامین امنیت همه شهروندان آمریکایی دانست.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده هم با صدور بیانیه‌ای، ضمن استقبال از نظر اکثریت دیوان عالی آمریکا گفت که به وظایف خود در اجرای قوانین مهاجرتی کشور ادامه می‌دهد و «برخوردی انسانی و حرفه‌ای» با همه خواهد داشت.

واکنش مخالفان

سونیا سوتومایر یکی از قضات دیوان عالی که فرمان مذکور را خلاف قانون اساسی می‌داند و به آن رأی مخالف داده است می‌گوید، دیوان اظهارات قبلی رئیس جمهوری علیه مسلمانان را کاملا نادیده گرفت.

به گزارش سی ان ان به نقل از خانم سوتومایر، حکم امروز دیوان در واقع این حس را به اقلیت‌های مذهبی در کشور ما می‌دهد که آنها غیرخودی هستند و یک عضو کامل جامعه سیاسی کشور محسوب نمی‌شوند.

این شبکه خبری، که دیدگاه انتقادی در برابر سیاست‌های پرزیدنت ترامپ دارد، همچنین از تجمع اعتراضی گروهی از مخالفان این فرمان مهاجرتی در مقابل ساختمان دیوان عالی کشور خبر داده است.

سناتور دموکرات کریس کونز نیز در واکنش به رأی امروز دیوان گفت، این نظر که فرمان اجرایی مطابق قانون اساسی است «به این معنا نیست که درست، موجه یا بازتاب دهنده ارزش‌های آمریکایی باشد.»

کیت الیسون نخستین عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا هم پیشتر در مخالفت با حکم نهایی دیوان عالی آمریکا گفت، «تبعیض و نژادپرستی و تنفر و تعصب مذهبی در نهایت هرگز پیروز نخواهند بود.»

جدی‌ترین مخالف این فرمان ایالت هاوایی است، که آن را ناقض قوانین مهاجرتی کشور و همچنین قانون اساسی دانسته و می‌گوید دولت نباید در هیچ موردی یک مذهب را به یک مذهب دیگر ترجیح دهد.

دولت اما این فرمان را بر پایه مذهب افراد نمی داند و می‌گوید بررسی تقاضاهای سفر شهروندان این کشورها به آمریکا نیازمند زمان و دقت بیشتری است؛ چرا که تبادل اطلاعاتی میان ما و آنها وجود ندارد و عناصر نامطلوب می‌توانند به راحتی وارد کشور شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داروخانه منتسب به پدر یکی از متهمان تجاوز در ایرانشهر به آتش کشیده شد

در ادامه اعتراض به تجاوز و تعرض به گروهی از دختران ایرانشهری، یک داروخانه که گفته می شود متعلق به پدر یکی از متهمان این پرونده است، به آتش کشیده شد.

برخی از خبرگزاری‌های داخلی ایران به نقل از مدیر سازمان آتش‌نشانی ایرانشهر گزارش دادند که داروخانه پاستور در خیابان نور ایرانشهر بامداد سه‌شنبه پنجم تیر دچار آتش سوزی شد و به آن خساراتی وارد شد.

پیشتر خبرهایی از حمله افراد خشمگین به این داروخانه منتشر شده بود که معتقد بودند این داروخانه متعلق به پدر یکی از متهمان پرونده تجاوز گروهی است.

امام جمعه ایرانشهر ۲۵ خرداد خبر از آدم ربایی و تجاوز به ۴۱ نفر از دختران ایرانشهر داد و از سکوت مسئولان در قبال آن انتقاد کرد.

در پی این موضوع مسئولان قضایی ضمن تایید وجود شکایت هایی از آدم ربایی و تجاوز، گستردگی ابعاد این جرایم را رد کردند. دادستان کل ایران نیز اعلام کرد که منتشر کننده این خبر به اتهام تشویش اذهان عمومی مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

این در حالیست که نماینده ایرانشهر به وبسایت عصر ایران گفت که تعرض به دختران ایرانشهری اقدامی سازمان یافته بوده است.

او با بیان اینکه تا کنون چهار نفر شکایت کرده‌اند و سه نفر از آنها به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند، گفت: «با توجه به بافت سنتی ایرانشهر خیلی انتظار نداریم که به تعداد شکایات اضافه شود اما حدس ما این است که تعداد شاکیان بیش از این است.»

به گفته او، خانواده‌ها به دلیل ملاحظات قومی، سنتی و منطقه‌ای شکایت نکرده‌اند، ضمن اینکه باید برای قربانیان این اطمینان خاطر ایجاد شود که تحت حمایت‌های لازم قرار می‌گیرند.

او همچنین گفت که در حال حاضر یک متهم دستگیر شده، یک متهم نیز خودش را معرفی کرده است و حداقل دو نفر دیگر طبق اعترافات متهمان دستگیر شده وجود دارند که باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرزند کاووس سیدامامی: ماموران در زمان بازی ایران-پرتغال به خانه ما هجوم بردند

مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست

فرزند کاووس سید امامی، فعال محیط زیستی که هنگام بازداشت در ایران جان سپرد، روز دوشنبه از هجوم نیروهای امنیتی به خانه خانواده اش در تهران خبر داد.

رامین سید امامی، فرزند کاووس سیدامامی، در صفحه اینستگرام خود نوشت در این هجوم که در زمان بازی ایران و پرتغال و یک روز بعد از بازجویی از مادرش، مریم ممبینی، صورت گرفت، ماموران امنیتی ۶ جعبه بزرگ را به زیرزمین خانه منتقل کردند و اجازه ندادند کسی بداند در آن جعبه ها چه چیزی وجود دارد.

او نوشته است: «در‌حال حاظر [حاضر] خانه ما در تهران مورد هجوم ۲۰ تن از ضابطین ماموران امنیتی قرار گرفته که بازی ایران پرتغال در جریان است. مأموران با خود ۶ جعبه بزرگ آورده‌اند و آن را به زیرزمین خانه ما برده‌اند بدون اینکه به کسی اجازه دهند شاهد فعالیت‌هایشان باشد.»

فرزند کاووس سید امامی نوشته است: «آیا پس از نزدیک پنج ماه از مرگ پدرم هنوز مدارک‌شان کافی نیست؟ قصد دارند مدرکی در آنجا بکارند؟ ضابطین در حال حاضر در محل‌اند و کوچه را اشغال کرده‌اند. وکیل‌مدافع ما، آقای کیخسروی، در پایین منزل ما حاضر شد اما اجازه ورود نیافت. لطفاً این خبر را پخش‌کنید.»

در همین حال، خبرگزاری ایلنا، به نقل از عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته است: «ورود به منزل افراد با مجوز قضایی صورت می‌گیرد، این مورد هم مجوز را داشته است و هدف از آن جمع‌آوری برخی مستندات بوده است.»

پیشتر، فرزند کاووس سیدامامی روز دوشنبه چهارم تیر در کانال تلگرامی گفته بود که مادرش، روز یکشنبه احضار شد و بیش از سه ساعت به سوالات بازجویان پاسخ داد.

از سوی دیگر، سازمان های حقوق بشری عفو بین‌الملل، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، دیدبان حقوق بشر و عدالت برای ایران در گزارشی مشترک اعلام کرده‌اند که «مقامات ایران باید به کارزار بی‌رحمانه‌ی آزار و تهدید خانواده‌های بازداشت‌شدگانی که به طور مشکوک در حین بازداشت جان خود را از دست داده‌اند، پایان دهند.»

این سازمان ها از مقامات ایران نیز خواسته‌اند که «ممنوعیت سفر همسر کاووس سیدامامی، مریم ممبینی، را فورا لغو کنند و اجازه دهند که به خانواده‌اش در کانادا بپیوندد.»

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند. مقامات امنیتی از خروج همسر کاووس سیدامامی از کشور نیز جلوگیری کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتصاب بازاریان در تهران و چند شهر ایران در اعتراض به نوسان دلار و رکود اقتصادی

برخی گزارشها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که اعتصاب در برخی از مناطق بازار تهران و چند شهر دیگر ایران برای دومین روز نیز ادامه یافت.

بر اساس این تصاویر، بیشتر مغازه‌ها در خیابان‌های لاله زار تهران و راسته طلافروشان بازار بزرگ روز سه‌شنبه ۵ تیر در اعتراض به نوسانات بازار ارز، گرانی مداوم کالاها و رکود، تعطیل بودند.

گزارش‌‌هایی هم از بسته بودن بازار مبل یافت آباد و دلاوران در تهران، بازار کرمانشاه و بازار وکیل شیراز منتشر شده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که گروهی از بازاریان دیگر مغازه داران را به بستن مغازه ها و ادامه اعتصاب تشویق می‌کنند. گزارش‌هایی هم از آتش زدن سطل‌های زباله و تجمع در خیابان‌های اطراف بازار منتشر شده است.

در این بین، مدیر ارتباطات شرکت بهره برداری مترو اعلام کرد که ایستگاه ملت در خط دو مترو به دلیل تجمع ها برای مدتی تعطیل شد. همچنین گفته شده که در جریان حمله ماموران به بازاریان معترض، دست کم دو نفر زخمی شدند.

روز دوشنبه نیز، بازاریان بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان روز دوشنبه چهارم تیر دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی از آن بود که جمعی از کسبه مشهد، بندرعباس و قشم نیز مغازه‌های خود را بستند و راهپیمایی کردند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد.

برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

برخی خبرهای حاکی از آن بود که پلیس با باتوم به مغازه داران بازار حمله کرده و آنان را وادار کرد تا مغازه های خود را باز کنند. گزارش دیگری حاکی بود که جمعی از بازاریان نیز به مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی رفته و شعار دادند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که یگان ویژه پلیس برای پراکنده کردن مردم مقابل مجلس گاز اشک آور شلیک کرد.

اعتصاب روز دوشنبه واکنش ایرانیان و اپوزیسیون خارج از کشور نیز به نشانه همبستگی با معترضین در ایران واکنش نشان داده اند.

شاهزاده رضا پهلوی در چند پیام توئیتری، با اشاره به مشکلات عمیق اقتصادی در ایران نوشته است این مشکلات نتیجه دهه‌ها بی‌کفایتی حاکمان بوده و سرانجام به اعتراضات خیابانی مردم ختم شده است.

مریم رجوی، رهبر شورای ملی مقاومت ایران نیز در توئیتی نوشت درحالی کشور از مشکلات اقتصادی رنج میبرد حکومت ثروت کشور را برای صدور جنگ و تروریسم، هدر می‌دهد.

بسیاری از ایرانیان و آمریکائیان ایرانی تبار در توئیت های خود با نقل لینک های مربوط به تظاهرات در پایتخت ایران در شبکه های خبری تلویزیونی ، خواستار ابراز هم بستگی جوامع ایرانی در آمریکا به معترضان در ایران شده اند .

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

نوسان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران در دو روز گذشته شدت گرفت و هر دلار آمریکا در پایان روز یکشنبه به حدود ۹ هزار تومان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو با وزیر خارجه قطر دیدار و گفتگو کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، میزبان وزیر خارجه قطر در وزارت خارجه بود. این دیدار پس از بازگشت جرد کوشنر، مشاور رئیس جمهوری آمریکا از خاورمیانه صورت گرفت.

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با همتای قطری در واشنگتن

کاخ سفید، آقای کوشنر را مسئول ارائه طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه کرده است. او پیشتر در خاورمیانه با مقامات قطری، اسرائیلی، مصری و اردنی دیدار و گفتگو کرده بود.

پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو روز دوشنبه نیز در واشنگتن با ملک عبدالله، پادشاه اردن دیدار و گفتگو کردند.

پرزیدنت ترامپ و پادشاه اردن درباره مسائل منطقه از جمله ایران و صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل گفتگو کردند.

در پی این دیدار از پرزیدنت ترامپ درباره طرح صلحی که قرار است از سوی آمریکا مطرح شود سوال شد. رئیس جمهوری آمریکا در باره محتوای این طرح صلح و یا تاریخ اعلام آن چیزی نگفت اما گفت که در پی خروج آمریکا از برجام پیشرفت های زیادی در خاورمیانه بدست آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خداحافظی تلخ تیم ملی از جام جهانی؛ ایران با پرتغال مساوی کرد و حذف شد

دفع پنالتی کریس رونالدو توسط علیرضا بیرانوند، دروازه بان ایران

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی گروهی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، با کسب یک نتیجه مساوی مقابل پرتغال از راهیابی به مرحله بعد باز ماند.

بازیکنان تیم ملی ایران این بازی را، که دوشنبه شب چهارم تیر برگزار شد، با لباس‌های سفید و ترکیب، علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی(میلاد محمدی)، مرتضی پورعلی گنجی، مجید حسینی، رامین رضائیان، سعید عزت‌اللهی (کریم انصاری فرد)، وحید امیری، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش (سامان قدوس)، مهدی طارمی و سردار آزمون، آغاز کرد.

بازیکنان تیم ملی ایران که از دو دیدار قبلی خود سه امتیاز کسب کرده بودند و برای صعود به برد نیاز داشتند، در نیمه اول علاوه بر دفع حملات پرتغال نیم نگاهی هم به دروازه حریف داشتند و حملاتی را تدارک دیدند، اما پرتغال سرانجام پیش از پایان نیمه اول توسط بازیکن شماره ۲۰ خود، کوارشما، با یک شوت از راه دور به گل رسید.

نیمه دوم بازی با حملات دو تیم دنبال شد، اما بازیکنان ایران به مرور حملات خود را روی دروازه تیم پرتغال، قهرمان اروپا، افزایش دادند.

داور بازی در دقیقه ۵۳ پس از ویدئو چک خطای سعید عزت اللهی روی کریس رونالدو، را خطا تشخیص داد و رونالدو برای زدن ضربه پشت توپ قرار گرفت، اما ضربه او توسط علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران دفع شد.

بازیکنان ایران در ادامه حملات خود را روی دروازه پرتغال افزایش دادند. سرانجام در دقیقه ۹۲ داور خطای هند مدافع پرتغال را، پس از بازبینی تصاویر ویدئویی، پنالتی تشخیص داد و کریم انصاری فرد این پنالتی را در درون دروازه جای داد.

حملات ایران در دقایق وقت تلف شده روی دروازه پرتغال نتیجه نداد و سرانجام بازی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.

با این نتیجه، اسپانیا که مقابل مراکش به مساوی دست یافته بود، با پنج امتیاز صدرنشین گروه شد، پرتغال با پنج امتیاز دوم شد، ایران با چهار امتیاز در جایگاه سوم گروه قرار گرفت و مراکش چهارم شد.

بازیکنان ایران دیدار نخست خود را با برد مقابل مرکش به پایان برده و در دومین بازی خود، مقابل اسپانیا با نتیجه یک بر صفر شکست خورده بودند.

ایران اگر چه به مرحله بعد صعود نکرد، اما تلاش بازیکنان تیم ملی یک رکورد به جای گذاشت و آن اولین حضور چهار امتیازی تیم ملی ایران در جام جهانی بود. تیم ملی در چهار دوره پیش هیچگاه بیشتر از سه امتیاز کسب نکرده بود.

مهار پنالتی بهترین بازیکن جهان توسط دروازه بان تیم ملی ایران نیز یکی از رویدادهای جالب این دیدار بود.

از جمله کسانی که به بازی ایران واکنش نشان دادند، شهبانو فرح پهلوی همسر آخرین شاه ایران بود که ویدئو کوتاهی روی توئیتر خود قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت‌وگوی معاون رئیس جمهوری آمریکا با حیدر العبادی درباره وضعیت عراق

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و حیدر العبادی نخست وزیر عراق

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه با حیدر العبادی نخست وزیر عراق از طریق تلفن درباره آخرین تحولات مربوط به انتخابات پارلمانی ماه گذشته و روند تشکیل دولت جدید در آن کشور گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، آقای پنس همچنین از حمایت بغداد از ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش تقدیر کرد و گفت جهت تثبیت شکست آن گروه، لازم است که وضعیت اقتصادی و امینتی در عراق بهبود یابد.

به گفته کاخ سفید، دو طرف بر تعهد خود در حفاظت از افرادی که به دلایل مذهبی تحت آزار و اذیت داعش قرار گرفته‌اند تاکید کرده و درباره سفر آتی مارک گرین رئیس آژانس کمک‌رسانی آمریکا به عراق گفت‌وگو کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ایرانیان خارج از کشور به اعتصاب بازاریان تهران

تجمع اعتراضی بازاریان تهران

همزمان با انتشار گزارشهای حاکی از تداوم اعتراض های مردمی در تهران علیه سیر صعودی دلار آمریکا و تنزل ریال در رسانه های خبری بین المللی، ایرانیان و اپوزیسیون مقیم خارج از کشور نیز به نشانه همبستگی با معترضین در ایران واکنش نشان داده اند.

شاهزاده رضا پهلوی در چند پیام توئیتری ، با اشاره به مشکلات عمیق اقتصادی در ایران نوشته است این مشکلات نتیجه دهه‌ها بی ‌کفایتی حاکمان بوده و سرانجام به اعتراضات خیابانی مردم ختم شده است.

مریم رجوی، رهبر شورای ملی مقاومت ایران نیز در توئیتی نوشت درحالی کشور از مشکلات اقتصادی رنج میبرد حکومت ثروت کشور را برای صدور جنگ و تروریسم، هدر می‌دهد.

بسیاری از ایرانیان و آمریکائیان ایرانی تبار در توئیت های خود با نقل لینک های مربوط به تظاهرات در پایتخت ایران در شبکه های خبری تلویزیونی، خواستار ابراز همبستگی جوامع ایرانی در آمریکا با معترضان در ایران شده اند.

شبکه تلویزیونی آمریکائی فاکس از جمله رسانه هائی است که اخبار تظاهرات اعتراضی بازاریان را به نقل از خبرگزاری های بین المللی و ویدیوهای ارسالی و منعکس در رسانه های گروهی ایرانی پخش کرده است.

توئیت مارک دوبویتس مدیر اجرائی بنیاد دفاع از دمکراسی ها درباره پیوستن بازاریان خشمگین به دیگر معترضین در ایران از جمله توئیت هائی است که توسط جمعی از ایرانیان و آمریکائیان ایرانی تبار عینا بازگو شده است. آقای دوبویتس نوشته است در شرایطی که ارزش برابری ریال در جمهوری اسلامی ایران در مقابل هر دلار آمریکا در حال سقوط به سطح ده هزار تومان است، ذخیره دلاری رژیم برای حمایت از ریال نیز رو به اتمام است.

اعتصاب ایرا

بازاریان بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان روز دوشنبه چهارم تیر دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکیست که جمعی از کسبه مشهد و قشم نیز مغازه‌های خود را بستند و راهپیمایی کردند.

اعتصاب و راهپیمایی از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد.

برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

برخی خبرهای حاکی از آن است که پلیس با باتوم به مغازه داران بازار حمله کرده و آنان را وادار کرد تا مغازه های خود را باز کنند. گزارش دیگری حاکی است که جمعی از بازاریان نیز به مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی رفته و شعار دادند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که یگان ویژه پلیس برای پراکنده کردن مردم مقابل مجلس گاز اشک آور شلیک کرد.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های مجازی، مغازه داران خیابان ‌های شوش، مولوی، چهار راه سپه سالار و اسلامبول(استانبول) نیز به بازاریان معترض پیوستند.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

این اقدام موجب شد تا وزارت ارتباطات ایران اعلام کند که میلیونها دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان موبایل اختصاص داده است. این وزارتخانه فهرست دریافت کنندگان دلار ارزان را اعلام کرد و در پی آن کاربران شبکه های مجازی افشا کردند که برخی از واردکنندگان با وجود دریافت ارز دولتی، تلفن همراه وارد نکرده اند.

نوسان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران در دو روز گذشته شدت گرفت و هر دلار آمریکا در پایان روز یکشنبه به حدود ۹ هزار تومان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتظار برای رأی دیوان عالی آمریکا در مورد فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ

دوره ۹ ماهه کاری قضات دیوان عالی آمریکا آخر ماه جاری میلادی (ژوئن) به پایان می رسد.

دیوان عالی ایالات متحده، در حالی که به روزهای پایانی دوره ۹ ماهه کاری خود نزدیک می‌شود، انتظار می‌رود این هفته نظر خود را در مورد پرونده‌های باقی مانده، از جمله فرمان پرزیدنت ترامپ در منع ورود شهروندان برخی کشورهای عمدتا مسلمان اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قضات بالاترین مرجع قضایی آمریکا که دوره عضویت آنها از اکتبر ۲۰۱۷ آغاز شده است طبق روال معمول می‌خواهند دیوان رأی خود را در مورد کلیه پرونده‌هایی که در این مدت تحت بررسی قرار گرفته‌اند تا پایان ماه ژوئن اعلام کنند.

۹ قاضی دیوان عالی باید در این چند روز باقی مانده، رأی نهایی خود را در مورد شش پرونده اعلام کنند.

پرونده مربوط به فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ و منع ورود شش کشور عمدتا مسلمان – که با خارج شدن چاد از آن فهرست اکنون پنج کشور شده‌اند – از ۲۵ آوریل مطرح شد و نشانه‌هایی هم از حمایت اکثر قضات محافظه‌کار دیوان از موضع دولت مشاهده است.

ونزوئلا و کره شمالی نیز مشمول این فرمان اجرایی می‌شوند، اما چالش عمده بر سر احتمال تبعیض علیه مسلمانان است که کار را به دیوان عالی کشانده و اعضای آن باید سازگاری این فرمان با قانون اساسی و دیگر قوانین ایالات متحده را بررسی و نظر نهایی خود را اعلام کنند.

کسانی که قانونی بودن فرمان پرزیدنت ترامپ را به چالش کشیده‌اند، برای لغو آن باید حمایت دست کم یکی از این قضات را داشته باشند. هر چند دیوان عالی دسامبر گذشته رأی به اجرای فرمان تا پایان بررسی آن داد، اما باید نظر نهایی خود را تا پایان ماه ژوئن اعلام کند.

قضات دیوان همواره نشان داده‌اند که جناحی عمل نمی‌کنند و وقتی دادگاه‌های فدرال از اجرای دو فرمان مهاجرتی ترامپ جلوگیری کردند، به درخواست دولت دخالت کرده و در مورد منع ورود برخی مسلمانان جانب دولت را گرفتند و در مورد داکا علیه دولت رأی دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همسر کاووس سیدامامی احضار و بازجویی شد

مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی، آرشیو

فرزند کاووس سیدامامی، اعلام کرد که مادرش بار دیگر از سوی دستگاه قضایی ایران بازجویی شده است.

فرزند کاووس سیدامامی روز دوشنبه چهارم تیر در کانال تلگرامی که اخبار مربوط به پرونده قضایی مرگ پدرش را منتشر می کند، توضیح داده است که مادرش، مریم ممبینی، روز یکشنبه احضار شده و بیش از سه ساعت به سوالات بازجویان پاسخ داد.

خانم ممبینی پیشتر نیز، هنگام اعلام خبر جان باختن آقای سیدامامی در زندان اوین، مورد بازجویی قرار گرفته بود.

بر اساس متن منتشر شده فرزند آقای سیدامامی، شخص تماس گیرنده خود را از «دفتر قوه قضائیه» معرفی کرده و محل مورد مراجعه خانم ممبینی نیز بدون سر در مشخص، تنها تابلوی «دفتر نظارت و پیگیری» را به خود داشته است.

در این متن درباره سوالات مطرح شده از خانم ممبینی آمده است که «شناسایی اشخاص در عکس‌های خصوصی خانواده سیدامامی در مناسبت‌های مختلف، سفرهای مرحوم سیدامامی به نقاط مختلفِ داخل و خارج از کشور» از جمله سوالات بود، «اما بیشتر از همه ارتباط مرحوم سیدامامی با خارجی‌هایی که در تهران بودند» مورد سوال قرار گرفت.

بازجویان هدف خود را از این سوالات «به سرانجام رساندن پرونده جاسوسی مرحوم سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست» عنوان کرده و اعلام کردند که «پرونده مراحل پایانیش را طی می‌کند و بزودی شواهد محکومیت متهمین» به دادگاه ارائه خواهد شد.

افراد حاضر در این جلسه بازجویی به خانم ممبینی درباره ممنوع الخروجی او اعلام کردند که او متهم نیست. به او همچنین اعلام کردند که مصاحبه دیگری پیش رو دارد و باید منتظر باشد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند.

چندی پس از جان باختن آقای سیدامامی، همسر او قصد سفر به کانادا را داشت که ماموران از خروج او جلوگیری کردند.

مرگ کاووس سیدامامی از سوی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت های کانادا و آمریکا محکوم شد. کانادا از دولت ایران خواست که اجازه دهد تحقیقات مستقلی درباره این صورت گیرد و ممنوع الخروجی همسر آقای سیدامامی را رفع کند؛ امری که هنوز اتفاق نیفتاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست شورای اروپا درباره بحران ورود مهاجران برگزار می شود

مهاجر عراقی در ایستگاه قطار سارایوو - ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸

رهبران ۱۶ کشور اروپایی پیش از آغاز اجلاس شورای اروپا که قرار است پنجشنبه و جمعه برگزار شود، روز یکشنبه در بلژیک دیدار و گفتگو کردند.

برنامه کاری اجلاس شورای اروپا، تبادل نظر درباره چگونگی تعامل با موج روز افزون ورود مهاجرین به این قاره است.

ایرلند خواستار رسیدگی به پرونده مهاجرین در اولین کشور اروپایی که این افراد به آنجا وارد می شوند، است.

این مساله، بار زیادی بر دوش کشورهای حاشیه دریای مدیترانه مانند یونان، ایتالیا، و مالت می گذارد، زیرا که این کشورها مقصد بیشترین تعداد مهاجرین و پناهجویان هستند.

دیدار اضطراری روز یکشنبه شانزده رهبر کشورهای اروپایی در واکنش به پذیرش بیش از ۱۵۰۰ پناهجو توسط اسپانیا بود.

پناهجویان توسط قاچاقچیان در دریای مدیترانه به حال خود رها شده بودند، که توسط قایقهایی متعلق به سازمانهای غیر دولتی پیدا شدند. ایتالیا و مالت از پذیرش آنها خودداری کردند ولی اسپانیا آنها را پذیرفت.

پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا می گوید که کشورش به تنهایی نمی تواند جور این افراد را بکشد: «ما آمادگی ارائه پاسخ مشترک به یک چالش جهانی را داریم. این مشکل جهانی موج پناهجویان از سمت غرب مدیترانه است. ما از همه متحدین و اعضا شورا کمک درخواست کرده ایم.»

کشورهای اروپای شرقی مانند، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی قویا گفته اند که هیچ پناهجویی را نمی پذیرند. این امر دستیابی به توافقی را که مورد پذیرش همه اعضای شورای اروپا باشد، ناممکن ساخته است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می گوید که کشورش به دنبال توافق دو یا سه جانبه برای حل مساله پذیرش پناهجویان است: «ما اینجا جمع شده ایم تا پیش از آغاز اجلاس در روزهای پنجشنبه و جمعه، مذاکراتی در مورد پناهجویان انجام بدهیم. ما می دانیم که در طی دو روز اجلاس به راه حلی نخواهیم رسید. بنابراین ما به دنبال دستیابی به توافقات دو یا سه جانبه هستیم، ما منتظر همه ۲۸ کشور عضو نخواهیم ماند، زیرا اولویتها متفاوت است.»

احتمالا مذاکرات بین کشورهای اروپایی تا نیمه دوم سال، زمانیکه اتریش به ریاست شورای اروپا می رسد ادامه خواهد یافت.

سباستین کورتز، صدر اعظم اتریش می گوید حداکثر تا دیدار بعدی که در بیست و نهم شهریور ماه برگزار می شود، ما باید به پیشرفتهایی دست پیداکنیم، ما به دنبال تقویت ماموران مرزبانی و همچنین توسعه دامنه اختیارات آنها هستیم، ما به دنبال مقابله کارآمد با قاچاق انسان و همکاری بهتر با کشورهای ثالث در این زمینه هستیم.

روز دوشنبه نیز کشتی دیگری حدود ۲۴۰ پناهجو را به سواحل اروپایی دریای مدیترانه آورد، و بار دیگر ایتالیا و مالت از پذیرش آنها خودداری کردند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های روسیه از دیدار احتمالی لاوروف و جان بولتون خبر دادند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه (راست) و جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده

رسانه‌های روسیه روز دوشنبه از دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه آن کشور و جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری روسی اینترفاکس، دیدار این دو مقام ارشد روسیه و آمریکا قرار است روز چهارشنبه در مسکو انجام شود.

دولت ایالات متحده هنوز این خبر را تایید نکرده است.

خبرگزاری تاس نیز در گزارشی نوشت، آقای بولتون که به لندن و رم سفر کرده، برای رایزنی با مقامات روس در مورد دیدار احتمالی رؤسای جمهوری دو کشور عازم مسکو خواهد شد.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا نیز پنجشنبه گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه گفت پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین اواسط ژوئیه دیدار خواهند داشت.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند بحران در اوکراین و سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، به شدت سرد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر جیم متیس به شرق آسیا برای پیگیری عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی

پیگیری مراحل عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی در چارچوب توافق پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، وضعیت در افغانستان پس از پایان آتش بس دولت مرکزی با طالبان، و ادامه مبارزه با داعش، موضوعاتی بود که جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، در مسیر سفرش به پکن، توکیو، و سئول با خبرنگاران درمیان گذشت.

او قرار است با همتایان خود در چین، ژاپن و کره جنوبی که مانند آمریکا نگرانی هایی درباره برنامه موشک های بالستیک و برنامه نظامی-هسته ای دارند، گفتگو کند.

آقای متیس در مسیر خود به ژاپن و کره جنوبی، دو کشور عمده متحد واشنگتن در شرق آسیا و همچنین چین که روابط بسیار نزدیکی با کره شمالی دارد، گفت در کل روند اجرای توافق بعمل آمده در دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی در سنگاپور را پی گیری می کند.

او گفت که شبه جزیره کره نباید مکانی برای تسلیحات اتمی باشد. آقای متیس گفت: «ایالات متحده در کنار جمهوری خلق چین، ژاپن و کره جنوبی همگی یک هدف را دنبال می کند. هدف ما عاری سازی واقعی و غیر قابل بازگشت شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی است. ما در این چارچوب به کاهش دامنه مانورهایمان پرداختیم.»

او گفت ما نگرانیهای ژاپن درمورد موشکهای کوتاه و میان برد بالستیک کره شمالی و نیاز به افزایش امنیت در اقیانوس آرام و همچنین مساله ربودن شهروندان این کشور توسط پیونگ یانگ را درک می کنیم.

آقای متیس گفت: در مورد بازگرداندن بقایای سربازانمان که در چارچوب توافق سنگاپور عملی شد، کره شمالی این کار را آغاز کرده است. فرماندهی ما در کره جنوبی آمادگی دریافت بقایا را دارد. از نظر لجستیکی وزارت دفاع آماده است؛ و ما منتظر بخش دیپلماتیک این قضیه هستیم.

آقای متیس، در گفتگو با خبرنگاران همچنین از پیشنهاد آتش بس و مذاکره رئیس جمهوری افغانستان با طالبان استقبال کرد.

آقای متیس گفت: «اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، پیشتر پیشنهاد مذاکره با طالبان داد، اما آنها با شروع حملات بهاری پاسخ دادند. خوب این مساله شروع خوبی نداشته است. آقای غنی بار دیگر اعلام آتش بس کرد که آنها به سه روز آن احترام گذاشتند، او آتش بس را تمدید کرد که آنها قبول نکردند. اما ما شاهد یک همسویی در نماز عید فطر بین مردم افغانستان و طالبان بودیم. به نظرم برخی از طالبان با پیشنهاد اشرف غنی همدلی دارند.»

آمریکا از سال ۲۰۰۱ و در پی حملات یازده سپتامبر در افغانستان حضور نظامی مداوم داشته است. برخی از مقامات آمریکا امیدوارند که بتوانند نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را در صورت موفق بودن مذاکرات بین طالبان و دولت مرکزی افغانستان به خانه برگردانند.

آقای متیس از همراهی نیروهای دموکراتیک سوریه با ارتش عراق در مبارزه با داعش ابراز خرسندی کرد.

او گفت: «نیروهای دموکراتیک سوریه روز گذشته با پیوستن به نیروهای نظامی عراق، در امتداد مرز عراق و سوریه به داعش حمله کردند. آنها توانستند برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ استان حسکه را از وجود نیروهای اصلی داعش پاک کنند.»

پرزیدنت ترامپ گفته است که می خواهد نظامیان آمریکایی را از سوریه به خانه برگرداند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه شد

در ترکیه، رجب طیب اردوغان، با کسب تقریبا ۵۴ درصد از آراء در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «رئیس کمیسیون عالی انتخابات می گوید که اردوغان با اکثریت مطلق پیروز شده است.»

حرم اینجه، رقیب اصلی آقای اردوغان که تقریبا یک سوم آراء را بدست آورد نیز ضمن پذیرفتن نتیجه رای گیری از او خواست به جای «حزب بازی و فرقه گرایی» مانند رئیس جمهوری تمام مردم رفتار کند.

طرفداران حزب حاکم عدالت و توسعه، و متحد آن در انتخابات ترکیه، پس از اعلام نتیجه رای گیری توسط شورای عالی انتخابات در خیابان ها جشن و سرور برپا کردند.

مهمترین نتیجه این انتخابات تثبیت نظام ریاستی و اولویت رئیس جمهوری در سیستم سیاسی ترکیه است.

اردوغان گفت: «از فردا، با عمل به وعده هایمان، نظام ریاستی در ترکیه را کاملاً پیاده می کنیم.»

سولی اوزل، تحلیلگر سیاسی، درباره پیروزی اردوغان می گوید: «احتمالاً این پیروزی به این معنی است که ترکیه به سیاست هایش ادامه می دهد. مبارزه علیه تروریسم و شبه نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان در سوریه و عراق همچنان در صدر اقدامات دولت خواهد بود. به علاوه، اردوغان گفته است که مقدمات بازگشت بیش از دو میلیون مردم سوریه را که به ترکیه پناهنده شده اند، فراهم خواهد کرد. سئوال بزرگ در ذهن بسیاری، نحوه مشارکت ترکیه در ناتو است که در کنفرانس سران این ائتلاف تا دو هفته دیگر به خوبی روشن خواهد شد.»

در همین حال، حزب دموکراتیک خلق ها که طرفدار کردهای ترکیه بشمار می رود، و رهبر آن صلاح الدین دمیرتاش که از زندان نامزد شرکت در انتخابات شده بود، با کسب ۱۱ درصد از آراء و گذر از حد نصاب ده درصدی، به پارلمان این کشور راه یافت.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض به نابسامانی بازار ارز؛ کسبه بازار تهران و چند شهر دست به اعتصاب و راهپیمایی زدند

یک روز پس از تجمع و اعتصاب فروشندگان موبایل در دو پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، گروهی از کسبه بازار بزرگ تهران و مغازه داران خیابان‌های مرکزی این شهر نیز دست به اعتصاب زدند.

بر اساس تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه های مجازی، بازاریان بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان روز دوشنبه چهارم تیر دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی است که جمعی از کسبه مشهد و قشم نیز مغازه‌های خود را بستند و راهپیمایی کردند.

اعتصاب و راهپیمایی از بازار پارچه فروشان آغاز شد؛ بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و در ادامه دیگر مغازه داران نیز دست از کار کشیدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد.

برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

برخی خبرهای حاکی از آن است که پلیس با باتوم به مغازه داران بازار حمله کرده و آنان را وادار کرد تا مغازه های خود را باز کنند. گزارش دیگری حاکی است که جمعی از بازاریان نیز به مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی رفته و شعار دادند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که یگان ویژه پلیس برای پراکنده کردن مردم مقابل مجلس گاز اشک آور شلیک کرد.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های مجازی، مغازه داران خیابان ‌های شوش، مولوی، چهار راه سپه سالار و اسلامبول(استانبول) نیز به بازاریان معترض پیوستند.

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

این اقدام موجب شد تا وزارت ارتباطات ایران اعلام کند که میلیونها دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان موبایل اختصاص داده است. این وزارتخانه فهرست دریافت کنندگان دلار ارزان را اعلام کرد و در پی آن کاربران شبکه های مجازی افشا کردند که برخی از واردکنندگان با وجود دریافت ارز دولتی، تلفن همراه وارد نکرده اند.

نوسان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران در دو روز گذشته شدت گرفت و هر دلار آمریکا در پایان روز یکشنبه به حدود ۹ هزار تومان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در دیدار با پادشاه اردن: پس از پایان توافق ایران در خاور میانه پیشرفت داشتیم

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و عبدالله دوم پادشاه اردن در کاخ سفید - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در کاخ سفید میزبان عبدالله دوم پادشاه اردن بود؛ دیداری که انتظار می‌رود دو طرف درباره مسائل عمده منطقه‌ای، به ویژه تلاش برای استقرار صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و همچنین تحرکات منطقه‌ای ایران، گفت‌وگو کنند.

پیش از آغاز دیدار، پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره طرح صلح دولت او برای خاور میانه گفت، «پیشرفت‌های زیادی در خاور میانه حاصل شده است. خیلی زیاد. و این با پایان توافق وحشتناک ایران آغاز شد. آن توافق یک فاجعه بود، و همه چیز از وقتی به آن پایان دادیم، خیلی متفاوت شده است.»

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اشاره‌ای به جزئیات طرح صلح کاخ سفید برای خاور میانه و پیشرفت‌‌های حاصل شده در این راستا نکرد.

کاخ سفید پیشتر در بیانیه ای گفته بود پرزیدنت ترامپ در دیدار با پادشاه اردن بر روابط دوستانه و مستحکم بین دو کشور تاکید خواهد کرد و رهبران دو کشور در باره مسائل منطقه ای، از جمله تروریسم، تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران، بحران در سوریه، و همچنین همکاری برای برقراری صلحی پایدار بین اسرائیل و فلسطینی ها گفتگو و تبادل نظر خواهند کرد.

پرزیدنت ترامپ در دیدار سال گذشته خود با پادشاه اردن در کاخ سفید بر تلاش برای برقراری صلح در خاورمیانه به گونه ای که به نتایج موفقیت آمیزی برسد تاکید گذاشته بود: «من سخت تلاش می کنم تا بالاخره صلح بین فلسطینی ها و اسرائیل برقرار شود. و فکر می کنم موفق شویم.»

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، هفته گذشته، در سفر منطقه ای خود به همراه جیسون گرینبلات، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات بین المللی، علاوه برملاقات با ملک عبدالله پادشاه اردن، با رهبران قطر، مصرو عربستان سعودی نیز ملاقات کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت فرستادگان پرزیدنت ترامپ در ادامه گفتگوهای قبلی با پادشاه اردن درباره همکاری بین دو کشور، در برخورد با مسائل منطقه ای، صلح خاورمیانه و بحران انسانی در نوار غزه تبادل نظر کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به ملاقاتش با آقای کوشنر و گرینبلات تاکید کرد که صلح در خاورمیانه و اوضاع غزه در کانون مذاکراتشان بوده است: «ما در باره روند صلح و مسائل منطقه ای با تاکید ویژه بر اوضاع در غزه صحبت کردیم. باید بگویم موضع و اقدامات ما برای تضمین امنیت کشور و شهروندان اسرائیل و امنیت ساکنان نوار غزه مورد حمایت است، و رسما نیز از سوی دولت آمریکا اعلام شده است. چگونگی حل مشکلات انسانی در غزه بدون آن که حماس تقویت شود، بخشی از مذاکرات بود.»

آقای کوشنر در مصاحبه ای با روزنامه فلسطینی قدس گفت رهبران منطقه ای که با آنها ملاقات کرده است به خوبی آگاه هستند که برقراری صلح، بهبود زندگی فلسطینی ها را به همراه خواهد داشت وتصریح کرده اند خواهان کشور فلسطینی هستند که شرق اورشلیم پایتخت آن باشد.

آقای کوشنر در مصاحبه خود گفت محمود عباس، رهبر تشکیلات خودمختار فلسطینی، می داند که ما آماده ملاقات با وی هستیم و می خواهیم مذاکرات را ادامه دهیم و افزود که ضمن کار بر روی طرح صلح، در پی کسب اجماع عمومی است. به گفته آقای کوشنر، محمود عباس واهمه دارد اگر طرح صلح علنی شود، فلسطینی ها خواهان اجرای آن شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش رهبران اروپایی برای حل اختلافات بر سر پذیرش مهاجران

رهبران اروپایی حاضر در نشست بروکسل برای بحث درباره پذیرش مهاجران

رهبران آلمان، فرانسه و شمار دیگری از کشورهای اتحادیه اروپا، در جلسه‌ای اضطراری در بروکسل درباره اختلاف نظرهایشان بر سر مسئله مهاجرت گفتگو و تبادل نظر کردند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در کشورش با بحران سیاسی داخلی بر سر موضوع مهاجرت مواجه است، در جلسه یکشنبه ۳ تیر خواست که رهبران اتحادیه اروپا برخوردی همگون برای مدیریت سیل مهاجران و پناهجویان به اروپا، اتخاذ کنند.

اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که کشورش نیاز به درس از سوی هیچ کشوری در باره موضوع مهاجرت ندارد.

او گفت: «درباره این موضوع فرانسه از هیچ کسی درس نمی گیرد. ما دومین کشور بزرگ میزبان پناهجویان بودیم. با این روحیه است که می خواهم با دیگر همکارانی که مایلند با قبول مسئولیت گام بردارند، راه حلی را پیشنهاد کنیم که به تاریخمان و حقوقمان احترام می‌گذارد و اجازه می‌دهد به پیش برویم.»

اختلاف اصلی بر سر این است که کدام کشور باید برای ورود مهاجران مسئولیت داشته باشد و تا چه زمانی ملزم به ارائه خدمات به مهاجران باشد و چگونه می‌توان به کشورهای عضو اتحادیه مانند ایتالیا و یونان، که نقطه ورودی اصلی برخی مهاجران و پناهجویان هستند، کمک کرد.

آقای ماکرون روز شنبه با نخست وزیر اسپانیا در پاریس ملاقات کرد. رهبران دو کشور بر لزوم افزایش شمار بازداشتگاه‌ها برای نگهداری مهاجران و پناهچویان تاکید کردند.

اسپانیا پیشتر گفته بود، کشتی خیریه آکواریوس حامل پناهچویان را که ایتالیا از لنگر گرفتن آن در مالت جلوگیری کرده بود، در بندر خود می‌پذیرد.

دولت جدید ایتالیا می‌گوید که کشورهای دیگر اتحادیه اروپا باید بار بیشتری را برای پذیرش مهاجران از شمال آفریقا به دوش بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیشروی نیروهای دولتی سوریه علیه مواضع شورشیان در درعا

نیروهای سوری علیه مواضع شورشیان ضددولتی در استان درعا پیشروی کرده‌اند.

بنا به گزارش‌های رسانه‌های دولتی سوریه و نیز فعالان اوپوزیسیون، برخوردها بیشتر در منطقه روستایی شرق استان درعا و بخش غربی استان السویدا در همسایگی درعا رخ داده است.

سربازان سوری روز شنبه دوم تیر در پنجمین روز بالا گرفتن مناقشه، دو روستا در استان درعا را به تصرف خود درآوردند. گروه ناظر حقوق بشر سوریه می‌گوید از زمان افزایش برخوردها، ۱۸غیرنظامی به همراه ۱۳ سرباز دولتی و دستکم ۱۰ جنگجوی شورشی، جان خود را از دست داده‌اند.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه در شهر واشنگتن با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، ملاقات کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار گفت که آقایان پمپئو و گوترش موافقت کردند کمک‌های نوعدوستانه در سوریه و نیز در یمن، در اولویت قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هند در پی جایگزین کردن روپیه با دلار برای پرداخت پول نفت ایران

هند در نظر دارد بخشی از پرداخت‌های خود به ایران بابت خرید نفت را با روپیه انجام دهد تا از فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکایی در امان بماند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این زمینه به نقل از چند مقام معرفی نشده دولت هند نوشت که گرچه هند خود را برای اجرای چنین برنامه‌ای آماده می‌کند، اما هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

پالایشگاه‌های هند در سال گذشته بیش از هفتاد و دو میلیون تن نفت خام از ایران خریداری کرده اند و پرداخت‌های نفتی خود به ایران را اغلب از طریق بانک‌های اروپایی انجام داده‌اند.

مقامات هند در تماس‌های اخیر خود با بانک‌های فرانسوی، آلمانی و بریتانیایی به این نتیجه رسیده‌اند که در صورت احیای تحریم‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران، تقریبا غیرممکن است که بتوانند پرداخت‌های نفتی خود به ایران را از طریق آنها انجام دهند.

پیشتر گزارش شده بود که بانک دولتی هند به پالایشگاه های آن کشور اطلاع داده است از ماه نوامبر نمی‌تواند پرداخت‌های مربوط به نفت وارداتی از ایران را انجام دهد.

رئیس شرکت نفت هند به خبرگزاری رویترز گفته است واردات نفت از ایران از طریق ساز و کار موجود کاهش خواهد یافت، مگر این که راه دیگری برای پرداخت ایجاد شود.

تصمیم بانک دولتی هند بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران و اعلام بازگشت و اعمال تحریم های سابق اتخاذ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آغاز رانندگی آزادانه زنان عربستان سعودی در پی لغو ممنوعیت از سوی حکومت

زنان سعودی به در پی سه دهه مبارزات پيگيرانۀ زنان و مردان مدافع حقوق زنان، به حق رانندگی، دريافت گواهينامۀ رانندگی و خريد خودرو بدون اجازه و اتکاء به مردان دست يافتند.

هنوز پاسی از ساعت يک بامداد سوم تیر نگذشته بود، که خيابان‌های عربستان سعودی مملو از خودروهايی شد که برای نخستين بار زنها آنها را می‌راندند.

عربستان سعودی تنها کشوری در جهان بود که در آن زنان به اتهام رانندگی تحت پيگرد قانونی قرار می‌گرفتند.

لغو ممنوعيت رانندگی برای زنان در عربستان سعودی دهها گام به جلو برای زنان سعودی تلقی می‌شود، آنها از اين پس برای انجام کارهای عادی، چون رفتن به سرکار، ديدن دوستان و بردن و آوردن فرزندانشان به مدرسه وابسته به همسران، برادران و مردان فاميل نيستند.

در سال‌های اخير بسياری از زن‌ها در عربستان سعودی به خاطر رانندگی و زير پا گذاشتن قانون منع رانندگی برای زنان بازداشت شدند.

محافظه کاران تندرو عربستان سعودی در ماه‌های اخير با نزديک شدن تاريخ اعطای حق رانندگی به زنان مرتب هشدار می‌دادند که رانندگی برای زنان گناه است و به ضرر زنها تمام می‌شود.

فرمان لغو قانون ممنوعيت رانندگی برای زنان در عربستان سعودی، سال گذشته توسط ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، صادر شد و در ماه‌های اخير به عنوان بخشی از اصلاحات گستردۀ محمد بن سلمان، وليعهد جوان در جهت مدرنيزه کردن عربستان سعودی مورد پيگيری قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیشتر شرکت کنندگان در نظرسنجی صدای آمریکا امیدوار به پیروزی مقابل پرتغال هستند

بیش از نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی صدای آمریکا پیش بینی کرده اند که تیم ملی ایران در آخرین بازی خود در مرحله گروهی مقابل پرتغال به پیروزی می رسد.

در این نظرسنجی که از طریق توئیتر صدای آمریکا برگزاری شده است، تا عصر یکشنبه ۳ خرداد به وقت تهران، بیش از یک روز به دیدار ایران و پرتغال باقی مانده، ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی صعود تیم ملی به مرحله بعد با برد مقابل پرتغال را پیش بینی کرده‌اند.

در این نظرسنجی همچنین ۳۰ درصد از شرکت کنندگان باخت به پرتغال و حذف در مرحله گروهی، ۸ درصد مساوی مقابل پرتغال و حذف در مرحله گروهی و ۸ درصد هم مساوی مقابل پرتغال و صعود به مرحله حذفی را پیش بینی کرده‌اند.

تیم ملی فوتبال ایران در حالی آخرین دیدار گروهی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را دوشنبه برگزار می کند که از دو دیدار دیگر خود سه امتیاز به دست آورده و در جایگاه سوم گروه خود قرار گرفته است.

در این گروه، اسپانیا پس از برد مقابل ایران چهار امتیازی شد و در صدر قرار گرفت. پرتغال نیز در این گروه پس از برد مقابل مراکش با چهار امتیاز در جایگاه دوم ایستاده است و مراکش نیز که بازی خود را یک بر صفر به ایران واگذار کرد، در جایگاه آخر قرار گرفته است.

تیم ملی ایران دیدار مقابل مراکش را در یک بازی پر افت و خیز با گل به خودی مدافع مراکش روی ضربه ایستگاهی احسان حاج صفی، به سود خود به پایان برد، اما در دیدار مقابل اسپانیا، قهرمان دو دوره قبل جام جهانی، در حالیکه تا دقیقه ۵۴ حملات این تیم را دفع کرده بود، یک گل پذیرفت و با همین گل بازی را واگذار کرد.

چند حمله خطرناک تیم ملی ایران روی دروازه اسپانیا، بازیکنان و تماشاگران تیم ملی را امیدوار کرده است که همزمان با دفع حملات تیم ملی پرتغال، قهرمان اروپا، تیم ملی مقابل پرتغال به گل نیز برسد و بازی را با برد و صعود به مرحله بعد به پایان ببرد.

از سوی دیگر، سوابق تیم ملی در آخرین دیدارهای خود در جام جهانی نشان می‌دهد که ایران در دیدارهای آخر به دلایل مختلف نتایج مناسبی نگرفته است.

در دوره قبل جام جهانی، تیم ملی پس از یک بازی تحسین برانگیز مقابل آرژانتین، بازی آخر خود را سه بر یک به بوسنی و هرزگوین واگذار کرد.

در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ایران آخرین بازی گروهی خود را دو بر صفر به آلمان واگذار کرد و در جام جهانی ۱۹۷۸ ، تیم ملی آخرین دیدار گروهی خود را چهار بر یک به پرو واگذار کرد. ایران تنها یک مساوی در دیدارهای آخر خود دارد و آن مقابل آنگولا در جام جهانی ۲۰۰۶ است.

با این حال به نظر می رسد بیشتر هواداران تیم ملی ایران امیدوارند که ایران بتواند برای نخستین بار در دیدار آخر گروهی خود نتیجه مناسبی گرفته و به مرحله بعد صعود کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش‌ها برای رفع یک ممنوعیت؛ مجوز حضور خانواده‌ها برای تماشای بازی ایران پرتغال صادر شد

در حالیکه انتقادها به محدودیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاهها برای تماشای مسابقات ورزشی مردان همچنان ادامه دارد، دولت ایران مجوز حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار تیم ملی ایران مقابل پرتغال را صادر کرده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران یکشنبه سوم تیر گزارش دادند که مدیر ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی از صدور مجوز حضور خانواده‌ها در این ورزشگاه و تماشای بازی تیم ملی ایران از طریق نمایشگر ۱۲۰۰ متر مربعی را صادر کرده است.

این تنها بخت زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه و تماشای فوتبال است چرا که پلیس با توجه به فشار روحانیون سنتی و دستگاه قضایی، حضور زنان در محل برگزاری مسابقات فوتبال را ممنوع کرده است.

زنان ایرانی هفته گذشته برای اولین بار طی برنامه ای که یک بار لغو و دوباره تایید شد، موفق شدند دقایقی پیش از آغاز دیدار تیم ملی ایران و اسپانیا وارد ورزشگاه شده و از این بازی از روی نمایشگر ببینند.

این تجربه بازتاب‌های مختلفی از جمله در روزنامه واشنگتن پست داشت. این روزنامه در گزارشی اشاره کرد که پلیس با وجود صدور مجوز دولتی راههای ورود به ورزشگاه را بسته بود، اما یک ساعت به بازی مانده با دستور وزیر کشور درهای ورزشگاه به روی خانواده ها باز شد و زنان ایرانی پس از ۳۸ سال برای تماشای یک بازی فوتبال به ورزشگاه رفتند.

طی روزهای اخیر، همزمان با بازی های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی، اقدامات مختلفی برای رفع ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها صورت گرفته است؛ از جمله ۱۸ تن از زنان سرشناس ایرانی با امضای نامه ای از فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، خواسته اند که حکومت جمهوری اسلامی را برای رفع این ممنوعیت تحت فشار بگذارد.

بسیاری از زنان امیدوارند نمایش فوتبال در ورزشگاه آزادی از طریق نمایشگر در حضور خانواده‌ها، و البته فشارهای فیفا و بازتاب‌های جهانی ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در جریان مسابقات جام جهانی روسیه، آغازی باشد به رفع این ممنوعیت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قوه قضائیه ایران برای ۲۵ درویش در مجموع ۶۹ سال زندان صادر کرد

تجمع دراویش در خیابان پاسداران تهران برای آزادی یکی از دراویش در بهمن سال گذشته با واکنش تند حکومت ایران مواجه شد.

سایت خبری دراویش گنابادی می گوید برای ۲۵ نفر از دراویش توسط قوه قضائیه ایران مجموعا ۶۹ سال زندان درنظر گرفته شده است.

سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش را منتشر می کند روز یکشنبه سه تیر نوشت این احکام برای درویش های بازداشت شده در درگیری های خیابان گلستان هفتم در پاسداران تهران در بهمن سال گذشته صادر شده است.

درویشان گنابادی ۱۴ بهمن ماه در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، مقابل کلانتری پاسداران تجمع کردند که با دخالت مأموران پلیس به خشونت کشیده شد. در این درگیری چند مامور پلیس کشته و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند. جمهوری اسلامی ایران، «محمد ثلاث» یکی از دراویش را متهم به حمله با اتوبوس به ماموران کرد و اواخر خرداد او را اعدام کرد. وکیل او مدعی بود از ثلاث زیر شکنجه اعتراف گرفته شده است.

انتشار خبر اعدام محمد ثلاث، واکنش های گسترده نهادهای حقوق بشری، شخصیت های سیاسی، فعالان مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته است.

وزیر خارجه ایالات متحده اعدام محمد ثلاث را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و از متحدان آمریکا خواست این اقدام حکومت ایران را محکوم کنند.

سایت مجذوبان نور درباره احکام این ۲۵ درویش روز یکشنبه نوشت: این درویشان در جریان حادثه گلستان هفتم با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند و در فرآیند بازجویی و محاکمه، آنها از تمام حقوق قانونی و دسترسی به وکیل و حق رسیدگی عادلانه محروم بوده‌اند.

تنها دو هفته پیش،‌ مجذوبان نور گزارش داد که در پی تداوم فشارها بر دراویش زندانی و محرومیت آنها از حقوق اولیه و قانونی٬ هشت درویش در زندان فشافویه (ندامتگاه تهران بزرگ) دست به اعتصاب غذا زدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG