لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۱۳

سرخط خبرها

جمعی از زنان ایرانی خواستار فشار فیفا بر جمهوری اسلامی برای حضور زنان در ورزشگاه شدند

جمعی از زنان ایرانی در نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستار آن شدند که این فدراسیون از دولت ایران بخواهد به ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها پایان دهد.

در بخشی از این نامه، که به امضای ۱۸ تن از زنان سرشناس ایرانی رسیده است، امضا کنندگان ضمن تقدیر از تیمی ملی فوتبال ایران در جام جهانی، تلاش مردان و زنانی که علیرغم خطرات، برای برابری مبارزه می‌کنند را ستودند.

در این نامه به نقل از امضا کنندگان آمده است: «ما از فیفا می‌خواهیم که یکپارچگی و رفتار درستی نشان دهد و بر اصول اساسی خود ایستادگی کند. از فیفا می‌خواهیم درخواست کند که ایران به طور دائم ممنوعیت حضور زنان در استادیوم های ورزشی را لغو کند.»

در میان امضاکنندگان این نامه، نام‌هایی همچون شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، گوگوش، شهر آغداشلو بازیگر و کاندیدای جایزه اسکار، مهرانگیز کار وکیل مدافع حقوق بشر، نیره توحیدی استاد دانشگاه، شیرین نشاط هنرمند و کارگردان و شهرنوش پارسی‌پور نویسنده، دیده می‌شود.

نازنین بنیادی بازیگر، فعال حقوق بشر و از اعضای هیات مدیره کمپین حقوق بشر در ایران که از بانیان این اقدام جمعی بوده است در گزارشی که در وبسایت کمپین منتشر شد گفت که امضا کنندگان نامه از فیفا می خواهند که روی اصول خود پافشاری کند، ایران را به خاطر نقض یکی از مواد اصلی اساسنامه خود پاسخگو نگه دارد و از جمهوری اسلامی بخواهد که به صورت کامل به این ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها پایان دهد.

این نامه اضافه کرده است:‌ «حق زنان برای حضور در مناسبت‌های ورزشی در استادیوم‌ها تنها حقی نیست که از زنان تضعییع می‌شود و زنان در ایران آن را تجربه می‌کنند. اما ذهنیتی که زنان را از حضور در ورزشگاه‌ها منع می‌کند، همان ذهنیتی است که زنان را از سفر کردن به تنهایی منع می‌کند و همان ذهنیتی است که از برخورداری حقوق برابر آنها در دادگاه ممانعت به عمل می‌آورد. با به چالش کشیدن این رفتار تبعیض‌آمیز، چنین ذهنیتی در همه ابعاد و کارکرد‌های آن به چالش کشیده می‌شود.»

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌هایی که مردان مسابقه می‌دهند، از جمله فوتبال، در سال های اخیر بارها خبرساز شده است. این اعتراض‌ها همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی بار دیگر پررنگ شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض به «اتهامات بی‌اساس»؛ ستوده وثیقه ۶۵۰ میلیونی را نپذیرفت و در زندان ماند

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری که در بازداشت به سر می‌برد، اعلام کرد که خانم ستوده وثیقه ۶۵۰ میلوین تومانی تعیین شده از سوی دادسرا را نپذیرفت و در بازداشت ماند.

آقای خندان روز شنبه دوم تیر به خبرگزاری ایسنا گفت که خانم ستوده به اتهام «تبانی و اجتماع و تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده است.

او اضافه کرد که همسرش اتهام‌ها را ساختگی و بی‌اساس می داند و وثیقه را نیز متناسب نمی‌داند.

ماموران هفته گذشته نسرین ستوده را در خانه خود بازداشت کردند. پیشتر گفته شده بود که بازداشت خانم ستوده در ارتباط با حکم پنج سال زندان پیش او بود اما آقای خندان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که مشخص شده بازداشت خانم ستوده به دلیل دفاع از «دختران خیابان انقلاب» بوده است.

او نوشت که مهدی پیتام، بازپرس پرونده شاپرک شجری زاده، یکی از دختران معترض به حجاب اجباری، از خانم ستوده که وکالت خانم شجری زاده را به عهده داشته، شکایت کرده است و این شکایت مبنای بازداشت خانم ستوده بوده است.

بازداشت خانم ستوده واکنش های بین المللی مختلفی در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی او شد و نهادهایی چون عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر بازداشت او را محکوم کردند.

خانم ستوده به گفته همسرش در حال حاضر در بند عمومی زنان بازداشتگاه اوین است.

دستگیری و ضرب و شتم معترضان به بازداشت نسرین ستوده

بازداشت خانم ستوده تجمع اعتراضی رضا خندان و تعدادی دیگر از معترضان به بازداشت این وکیل دادگستری را در پی داشت که به بازداشت تجمع کنندگان برای چند ساعت منجر شد.

آقای خندان یکشنبه شب ۲۷ خرداد در فیس بوک خود با اعلام این خبر، نوشت که بازداشت او و هشت تن دیگر از معترضان و انتقال آنها به دادسرای اوین، با خشونت و ضرب و شتم ماموران لباس شخصی همراه بوده است.

او همچنین با اعلام اینکه آنها ساعتی پس از بازداشت آزاد شدند، نوشت که برخی از افراد آزاد شده‌، به شدت مصدوم شده‌اند؛ از جمله آقای فرهادپور که رضا خندان تصویری از کبودی های روی دست او را منتشر کرد.

او در ادامه نوشت: «مامور لباس شخصی با کت چهارخانه که من و برخی از بچه‌ها را ضرب و شتم کرد به نظر اطلاعاتی می‌آمد. می‌گفت دکترای حقوق دارد. سروان علی رضا سودمند مقدم از کلانتری ولنجک این فرد اطلاعاتی یا ... را می‌شناسد. دوربین دادسرا صحنه‌ ضرب و شتم را دقیقا در همان محل ضبط می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دلار از مرز ۸ هزار تومان گذشت؛ سکه از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

ارزش دلار در بازار آزاد ارز ایران بار دیگر رکورد زد و از ۸ هزار تومان گذشت.

گزارش های غیررسمی از خرید و فروش ارز در ایران حاکی از آن است که روز شنبه ۲ تیر، هر دلار آمریکا بیش از ۸ هزار تومان، هر یورو حدود ۹ هزار و ۳۰۰ تومان و هر سکه طلا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته شد.

البته دولت ایران ارزش دلار را رقمی بیش از ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده است اما این ارز تنها به طور محدود به مسافران، دانشجویان و واردکنندگان ارائه می‌شود. سایر متقاضیان ارز باید ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد و به طور غیرقانونی تهیه کنند.

افزایش ارزش هر دلار به ۸ هزار تومان در حالیست که تهیه این ارز (دلار آزاد) در ایران به دلیل غیرقانونی خواندن آن و عرضه نشدن ارز دولتی در بازار آزاد، بسیار دشوار است.

نرخ ارز در ایران از اوایل پاییز سال گذشته، که دولت پرزیدنت ترامپ زمزمه‌های خروج از برجام و بازگشت تحریم ها را آغاز کرد، روند صعودی در پیش گرفت و از ۳۷۰۰ تومان به حدود پنج هزار تومان در فروردین ماه امسال رسید.

در پی آشفتگی شدید در بازار ارز، دولت تصمیم به کنترل بازار به روش دستوری گرفت و نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. دلار با نرخ دولتی تنها توسط چند صرافی در بازار ارز تهران به فروش رسید و دولت تصمیم گرفت با محدود کردن عرضه دلار، ارز مورد نیاز وارد کنندگان و مسافران را از طریق عرضه کنندگان وابسته به خود تامین کند.

دولت همچنین معامله ارز در بازار آزاد و قیمتی غیر از نرخ مصوب را ممنوع و قاچاق اعلام کرد.

با این حال، این تصمیم‌های دولت از آشفتگی بازار ارز کم نکرد؛ افزایش نرخ ارز و قیمت طلا، همزمان با اعلام خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و به دنبال آن هراس از افت ارزش سرمایه‌های ریالی، تا اکنون ادامه پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار پمپئو به ایران: برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش کنید با غضب جهانی روبرو می‌شوید

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به جمهوری اسلامی ایران نسبت به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ایران هشدار داد چرا که به گفته او در این صورت با غضب تمام دنیا روبرو خواهد شد.

آقای پمپئو ابراز امیدواری کرد که آمریکا هیچگاه مجبور به واکنش نظامی علیه ایران نشود.

آقای پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی که شنبه دوم تیر پخش شد، گفت که اگر مقامات جمهوری اسلامی ایران بر تعداد سانتریفیوژهای خود بیفزایند و اگر به طرف برنامه سلاح اتمی حرکت کنند، که همه جهان آن را غیرقابل قبول می‌دانند، ما در مسیری خواهیم بود که فکر نمی‌کنم به نفع آنها باشد.

آقای پمپئو گفت: «وقتی می گویم غضب، آن را با عمل نظامی عوضی نگیرید. وقتی می‌گویم غضب، منظورم رسوایی اخلاقی و فشار اقتصادی است که بر آنها فرود خواهد شد.»

سخنان وزیر خارجه آمریکا واکنش دیگری است به تلاش های جدید ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم است. آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند. بعد از آن مقام‌های انرژی اتمی ایران از آمادگی خود خبر دادند.

آقای پمپئو در پی این تصمیم ایران هشدار داده بود که آمریکا اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نمی دهد و این اقدام ایران گام دیگری در جهت هدر دادن منابعش است.

دستور آیت الله خامنه‌ای برای فراهم ساختن مقدمات افزایش غنی‌سازی اورانیوم واکنش اروپا را نیز در پی داشت. یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که اقدام جمهوری اسلامی ایران نقض برجام نیست، اما کمکی هم به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت امسال با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابتدای خرداد راهبرد جدید آمریکا در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشار مالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهند کرد، و آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع ساکنان آبادان مقابل فرمانداری در اعتراض به نبود آب آشامیدنی سالم

تجمع اعتراضی مردم آبادان مقابل فرمانداری در اعتراض به نبود آب آشامیدنی سالم

شماری از شهروندان آبادان در اعتراض به شوری و کیفیت بد آب آشامیدنی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در این تجمع که شنبه دوم تیر ماه برگزار شد، اعلام کردند که مردم آبادان هر روز و هر شب برای تهیه آب آشامیدنی، در صف‌های طولانی انتظار می‌کشند و قیمت فیلترهای تصفیه آب نیز گران شده است.

هفته گذشته نیز صدها در تجمعی به شوری آب در آبادان تجمع کرده بودند.

تجمع کنندگان آبادانی با حمل پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود «آب شیرین حق مسلم ماست»، شعارهایی نیز علیه عملکرد فرماندار و مسئولان آب و فاضلاب آبادان سر دادند.

در روزهای گذشته نیز تعدادی از مردم اھواز و آبادان در اعتراض بە قطع شدن آب آشامیدنی و نبود آب آشامیدنی سالم، لولەھای انتقال آب آشامیدنی بە اصفھان را تخریب کردند.

مقام‌های محلی در آبادان اعلام کرده‌اند آب آشامیدنی در این شهر سهمیه‌بندی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع بزرگ مخالفان اردوغان یک روز مانده به انتخابات؛ «محرم اینجه» چقدر شانس دارد

«محرم اینجه» ۵۴ ساله رقیب «رجب طیب اردوغان» در انتخابات فردا، یکشنبه است.

گروه بزرگی از مخالفان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی در استانبول تجمع کردند. آنها امیدوار هستند «محرم اینجه» را در انتخابات یکشنبه به پیروزی برسانند.

«محرم اینجه» ۵۴ ساله نامزد راست میانه از حزب جمهوری‌خواه خلق است که اصلی ترین رقیب آقای اردوغان محسوب می شود.

رجب طیب اردوغان ۶۴ ساله امیدوار است بعد از تغییر قانون اساسی، با پیروزی در انتخابات فردا، قدرت خود را بیش از پیش افزایش دهد. او در انتخابات اصلاح قانون اساسی سال پیش با اختلاف اندکی توانست رای آری برای افزایش اختیارات رئیس جمهوری و حذف سمت نخست وزیری به دست بیاورد.

این یک انتخابات زود هنگام است که قرار بود در ۲۰۱۹ برگزار شود، اما آقای اردوغان که قانون اساسی را تغییر داد، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

از مدتها پیش فعالان مدنی در ترکیه به سلطه خواهی اردوغان که در ۱۵ سال اخیر در سطح رهبری عالی کشور بوده، اعتراض دارند. آنها می‌گویند اردوغان ترکیه را به سمت خودکامگی و دیکتاتوری پیش می‌برد.

در مقابل، آقای اردوغان ادعا می‌کند که کشورهای خارجی در اعتراضات علیه او دست دارند. او بعد از کودتای نافرجام دو سال پیش، برخی کشورهای غربی را به تلاش برای سرنگونی خود متهم کرد؛ ادعایی که از سوی این کشورها قویا رد شد.

اینکه «محرم اینجه» چقدر شانس پیروزی دارد را انتخابات فردا تعیین می کند. البته برخی نظرسنجی ها می‌گویند دست کم انتخابات به دور دوم می رود و شاید اردوغان آنجا پیروز شود.

برخی تحلیلگران می گویند به رغم تجمع بزرگ حامیان اینجه در روز شنبه در استانبول، بخش زیادی از رای دهندگان در مرکز و شرق ترکیه هستند که پایگاه اسلامگرایان حامی اردوغان است. مخالفان اردوغان امیدوار هستند همراهی مناطق کردنشین جنوب ترکیه را کسب کنند تا در انتخابات فردا اردوغان را شکست دهند.

در انتخابات یکشنبه چهارنامزد دیگر حضور دارند و نامزدی که در دور اول ۵۰ درصد بعلاوه یک رای را کسب کند، رئیس جمهور می شود. در صورتی که نامزدها این میزان رای را کسب نکنند، دو نفری که بیشترین رای را بیاورند دو هفته دیگر با هم رقابت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کنگره به دنبال محروم کردن جمهوری اسلامی ایران از نظام مالی بین المللی است

نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: سناتور جمهوریخواه راب پورتمن، رئیس کمیته فرعی تحقیقات سنا، و اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، از دولت ترامپ تقاضا کرده اند از اعضای «گروه اقدام مالی» که ناظر بین المللی بر مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی در جهان است بخواهد ایران را به دلیل ادامه حمایت از تروریسم بار دیگر در فهرست سیاه خود قرار بدهد.

ایران در چارچوب مشوق های دولت اوباما از لیست سیاه این سازمان بین المللی خارج شده بود.

درخواست قانونگذاران آمریکایی برآمده از تلاش های مداوم ایران در پولشویی و حمایت مالی از گروه های تروریستی در سراسر خاورمیانه شامل حماس، حزب الله و دیگر شبه نظامیان فعال در منطقه است.

اعضای «گروه اقدام مالی» هفته آینده در پاریس نشستی خواهند داشت. قانونگذاران آمریکایی امیدوارند دولت ترامپ این مساله را در این جلسه عنوان کند.

کمیته تحت نظارت سناتور پورتمن در کنگره آمریکا اخیرا در گزارشی فاش کرد که دولت اوباما به نیابت از ایران درگیر یک دیپلماسی محرمانه بود.

قانونگذاران در نامه شان به استیو منوشن، وزیر دارایی دولت ترامپ، نوشته اند: «نشست پیش روی گروه اقدام مالی با توجه گزارش کمیته سنا حاکی از تلاش دولت قبلی آمریکا برای دسترسی ایران به نظام مالی ایالات متحده از اهمیتی خاص برخوردار است.»

راب پورتمن و اد رویس یادآوری می کنند: «در ژوئن ۲۰۱۶ دولت اوباما در پی طرح ایران برای رسیدگی به کاستی های نظام مالی اش در حوزه پولشویی و تامین مالی تروریسم از تصمیم گروه اقدام مالی به تعلیق تدابیر تنبیهی علیه ایران حمایت کرد.»

اعمال محدودیت ها بر ایران هر شش ماه تعلیق شده است. حال قانونگذاران آمریکایی می گویند با توجه به خروج آمریکا از برجام و ادامه رفتارهای مخرب ایران لازم است ایران دوباره به لیست سیاه بازگردانده شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حساب‌های فیسبوک و توئیتر حزب الله لبنان در پی انتشار فیلم ربودن سربازان اسرائیلی مسدود شد

دو حساب فیسبوک و توئیتر گروه حزب الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی مسدود شد.

گروه حزب الله می گوید این دو شبکه عمده اجتماعی بعد از اینکه حساب‌های حزب الله «فیلمی تازه» از ربودن دو سرباز اسرائیلی منتشر کرد، بسته شد. فیسبوک و توئیتر هنوز واکنشی نشان نداده اند.

دو روز پیش، گروه حزب الله که از سوی ایالات متحده و برخی متحدان در فهرست تروریستی قرار دارد، فیلمی تازه از ربودن دو سرباز اسرائیلی در تابستان سال ۲۰۰۶ منتشر کرد.

آن زمان جنگ کوتاهی بین حزب الله لبنان و اسرائیل روی داد که به جنگ ۳۳ روزه مشهور شد. در این فیلم نظامیان حزب الله، «الداد رگو» و «اهود گلدواسر» می ربایند.

این دو سرباز در نهایت کشته شدند. اسرائیل در سال ۲۰۰۸ در ازای آزادی پنج شبه نظامی حزب الله، جسد این دو سرباز را دریافت کرد.

هرچند حزب الله لبنان در انتخابات این کشور شرکت دارد و می گوید سعی در فعالیت سیاسی دارد اما در ماههای اخیر در سوریه با حمایت جمهوری اسلامی ایران حملاتی را به بلندی های جولان در اسرائیل داشته که با پاسخ نظامی اسرائیل روبرو شده است.

پیش از این دست کم دو وزیر اسرائیلی از جمله وزرای فرهنگ و امنیت داخلی اسرائیل از مسئولان شبکه های اجتماعی خواسته بودند حساب‌های منتسب به حزب الله را به خاطر فعالیت های تروریستی و حمایت از ترور، ببندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشجویان دانشگاه علامه هم به احکام قضایی سنگین دانشجویان اعتراض کردند

در هفتمین روز اعتراض ها به احکام سنگین دادگاه علیه دانشجویان دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نیز در اعتراض به این احکام تجمع کردند.

اخبار و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی روز شنبه دوم تیر در حالیکه پلاکاردهایی در اعتراض به احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان بازداشت شده در دی ماه سال گذشته در دست داشتند، تجمع کردند.

روی این پلاکاردها شعارهایی از جمله : «دانشگاه خصوصی شده، زندان عمومی شده»، «احکام قضایی دانشجویان باید لغو شود» و «ما بیشماریم آقای قاضی» نوشته شده است.

دانشجویان دانشگاه علامه در ادامه طوماری امضا کردند و در آن همبستگی خود را با دانشجویان و فعالان صنفی بازداشت شده اعلام کردند.

اعتراض دانشجویان به صدور احکام سنگین، از جمله احکام ۵ و ۸ سال زندان علیه برخی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراض های دی ماه سال گذشته، صورت گرفته است.

شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که برای ۱۱ نفر از دانشجویان معترض که اکثرا از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران هستند، احکامی صادر شده است .

او به عنوان نمونه گفت که برای یکی از دانشجویان که متولد سال ۷۵ است، ۸ سال حبس در نظر گرفته شده است.

در این بین، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی و فعالان حقوقی در انتقاد از احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان، به رفتار قوه قضائیه با پرونده هایی نظیر قتل‌های محفلی کرمان در ۱۶ سال پیش اشاره کردند. در آن پرونده تعدادی از اعضای یک پایگاه بسیج، خودسرانه افرادی را که گمان می‌کردند خلاف کار هستند، به قتل رساندند.

منتقدان به قوه قضائیه نوشته اند که چگونه احکام سنگین علیه چند دانشجو که داخل دانشگاه تجمع اعتراضی کردند صادر شده اما متهمان به قتل چند نفر، هم اکنون آزاد هستند.

اعتراض‌ها در دانشگاه تهران

دانشجویان معترض که هفته گذشته در دانشگاه تهران به احکام قضایی علیه همکلاسی‌ها خود اعتراض کردند، عنوان کرده‌اند که وزارت علوم نباید ادعا کند که موضوع از دست دولت خارج است چرا که ضابط پرونده دانشجویان، وزارت اطلاعات بوده است.

دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای اخیر با برگزاری تجمع‌های اعتراضی اعلام کردند که تا تغییر وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی و دخالت وزارت علوم برای تغییر این احکام، در امتحانات پایان ترم شرکت نمی کنند.

روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، معاون فرهنگی وزیر علوم در پایان چهارمین روز اعتراض دانشجویان به خبرگزاری‌ها گفت که وزارت علوم اسامی دانشجویان دارای احکام قضایی را در اختیار دادستانی تهران قرار داده است تا در پروسه تجدید نظر وضعیت آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

غلامرضا غفاری گفت که تاکنون احکام چهار دانشجوی پسر و دو دانشجوی دختر، از بازداشت شدگان اعتراض های دی ماه سال گذشته، اعلام شده است که بسیاری از جمله دانشجویان معتقدند که این احکام اولیه سنگین و به دور از انصاف بوده است.

او با بیان اینکه وزارت علوم برای تغییر احکام در مرحله تجدیدنظر، با دادستانی و قوه قضائیه ارتباط بر قرار کرده است گفت که در مرحله نخست باید دانشجویان لایحه تجدیدنظر ارائه دهند.

در همین رابطه، اواسط خرداد همچنین اعلام شد که یک دختر دانشجو از اهالی فریدون کنار که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شد و اکنون در بابل زندانی است، به ۶ سال حبس محکوم شده است.

بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، تنها در هفته اول اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته دستکم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض‌هایی در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض‌ها رنگ و بوی اقتصادی داشت، اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض‌ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالباتشان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وعده ترامپ برای پایان به بحران مهاجرت در جمع خانواده قربانیان کشته شده توسط مهاجران غیرقانونی

رئیس جمهوری آمریکا به انتقادها از جدایی کودکان مهاجران غیرقانونی از والدین شان واکنش نشان داد. پرزیدنت ترامپ که این هفته دستور داد فرزندان از والدین مهاجران غیرقانونی جدا نشوند، جمعه شب در کاخ سفید میزبان خانواده هایی بود که عزیزان شان توسط مهاجران غیرقانونی کشته شده بودند.

پرزیدنت ترامپ در بحبوحه نگرانی‌ها درباره جدایی کودکان از خانواده‌هایشان، که هنگام عبور غیرقانونی از مرز بازداشت شده اند، گفت که قربانیان واقعی در بحران مهاجرت، خانواده‌هایی هستند که عزیزانشان را توسط خارجیان جنایتکاری که غیرقانونی به آمریکا آمده‌اند، از دست داده اند.

او گفت: «این خانواده‌ها، انسان‌های فوق‌العاده و متعهدی هستند. اینها داستان‌هایی‌ست که دمکرات‌ها و آن‌هایی که مواضعی ضعیف در قبال مهاجرت دارند، درباره‌شان صحبت نمی‌کنند. نمی‌خواهند آنها را بشنوند، نمی‌خواهند آنها را ببینند. هیچ رسانه اصلی دوربین‌هایش را به خانه‌های آن‌ها نفرستاد یا تصاویر عزیزانشان را در برنامه‌های خبری شب پخش نکرد؛ درباره مرگ و ویرانی‌هایی صحبت نمی‌کنند که توسط آن‌هایی صورت می‌گیرد که نباید این جا باشند، یا خلافکارند. برای سال‌ها درد این خانواده ها را مسکوت گذاشتند، رنجشان با بی‌تفاوتی روبرو بود، اما دیگر این گونه نخواهد بود.»

در این بین، اگنس گیبونی، مهاجری که پسرش توسط یکی از مهاجران غیرقانونی کشته شده است، از پرزیدنت ترامپ تقدیر کرد.

او گفت: «خانواده من قانونی به آمریکا مهاجرت کردند و چون مرزها را کنترل نکردند، پسرم کشته شد. من افتخار می‌کنم که پرزیدنت ترامپ علیه مهاجرت غیرقانونی چنین موضعی گرفته است. بسیار لازم بود.»

پرزیدنت ترامپ با ارائه آماری بر اهمیت کنترل مرزها و پیگیری برای شناسایی خارجیانی که مرتکب جنایت شده اند ، تاکید گذاشت.

او گفت: «تنها در تگزاس در هفت سال گذشته، بیش از دویست و پنجاه هزار خارجی مجرم بازداشت شدند و بیش از ششصد هزار اتهام کیفری علیه آنها صادر شده است. شما در این باره نمی شنوید. همیشه می‌شنوید که نه این طور نیست، آنها بهتر از شهروندان خودمان هستند. این درست نیست.»

«سابین دوردن» مادر یک قربانی دیگر گفت: «من پسرم را به آمریکا آوردم. آن چه از او باقی مانده است، خاکستر اوست. من خاکسترش را در این قوطی نگه می دارم. این تنها راهیست که بتوانم او را در آغوش بگیرم.»

پرزیدنت ترامپ فعالیت دفتری را که مشغول رسیدگی به پرونده های این خانواده هاست، تشریح کرد.

او توضیح داد: «برای خانواده‌هایی مانند شماست که دولت من دفتر جدید دی اچ اس را بوجود آورد. دفتر رسیدگی به پرونده قربانیان ناشی از مجرمان مهاجر. این دفتر کار فوق العاده ای انجام داده است. این دفتر را «صدا» نامگذاری کرده اند تا صدای شما شنیده شود. امروز ما اولین گزارش این دفتر در چند ماه اول فعالیتش را منتشر کردیم. ما پرونده بیش از دو هزار و هشتصد قربانی را ثبت کردیم تا اطلاعات درباره مقصران را دریافت کنیم. ما پیگیری می کنیم تا دیگر آن‌ها نتوانند مرتکب جرم و جنایت شوند . این دفتر تا کنون به صدها خانواده برای خدماتی مانند مشاوره کمک کرده است و پرونده آنها را پیگیری می‌کند تا خارجیان مجرمی را که به خانواده‌های آنها آسیب رسانده‌اند، بازداشت و اخراج کنند.»

در همین حال، تلاش دولت ترامپ برای بازگرداندن فوری کودکان جدا شده از والدینشان نزد آنان، و یافتن اماکنی برای نگهداری آنها ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلومبرگ: آمریکا از ژاپن خواست با موضعی سخت‌تر، خرید نفت از تهران را متوقف کند

بلومبرگ در گزارشی نوشت: مقام های آمریکا این هفته در دیداری با همتایان ژاپنی شان در توکیو از دولت ژاپن خواسته اند به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کند. این درخواست واشنگتن فراتر از خواست پیشین آمریکا در زمان تحریم های نفتی قبلی است.

توکیو هنوز تصمیمی نگرفته است و گفتگوها ادامه خواهد داشت. دولت دونالد ترامپ زمانی که ماه گذشته از تصمیم خود برای تجدید تحریم های ایران خبر داد به متحدانش ۱۸۰ روز فرصت داد تا خرید نفت از این کشور عضو اوپک را کاهش بدهند.

در دوره قبلی تحریم های نفتی ایران در سال ۲۰۱۲ کشورها امکان خرید نفت از ایران در سطح پایین تری را داشتند. تصمیم واشنگتن به تحریم نفت ایران از جمله دلایلی است که باعث صعود بهای نفت به بالاترین سطح طی سه و سال نیم گذشته شده است.

کارشناسان انتظار دارند شاهد حذف حدود یک میلیون بشکه از صادارت نفت ایران در بازار باشیم.

ژاپن چهارمین خریدار بزرگ نفت ایران است و حدود ۵ و سه دهم درصد از نفت مورد نیازش معادل روزانه ۱۷۲ هزار بشکه نفت را از ایران تهیه می کند.

کشورهای آسیایی احتمالا در ماه اوت تصمیم خواهند گرفت چه مقدار از خرید نفت خود از ایران را کاهش بدهند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است در صورت مشاهده تلاش کشورها در کاهش واردات نفت از ایران طی دوره ۱۸۰ روزه مقرر برای آن ها معافیت های موردی را در نظر خواهد گرفت.

پالایش کننده های بزرگ ژاپن شامل «جِی اکس تی جی»، «کوسمو اویل» و «فوجی اویل» پیشتر گفته اند می توانند نفت ایران را با دیگر نقاط خاورمیانه جایگزین کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واقعیتی که مدیرعامل توتال گفت؛ با تحریم‌های آمریکا، تجارت با ایران را فراموش کنید

وبسایت شبکه خبری «سی ان بی سی» در گزارشی نوشت: توتال شرکت معظم انرژی فرانسه هنوز به طور کامل بازار ایران را ترک نکرده است، اما پتریک پویان، مدیر عامل آن، روز چهارشنبه با لحنی بدبینانه درباره چشم انداز حضور شرکت تحت مدیریت اش در ایران سخن گفت.

توتال پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم ها، خود را در شرایط توسعه بخشی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان در ایران قرار داد. اما این کمپانی نفتی چنانچه از معافیت دولت آمریکا برخوردار نشود، باید خود را برای خروج از پروژه اش در خلیج فارس آماده کند.

«پتریک پویان» در حاشیه یک سمینار اوپک در وین گفت: «هیچ کمپانی بین المللی مانند توتال نمی تواند زیر تحریم های ثانویه آمریکا در کشوری فعالیت کند. من چنین امکانی را ندارم. این واقعیت جهان است.»

وی اذعان کرد موضع او ممکن است خوشایند رهبران اروپا نباشد. اتحادیه اروپا کوشیده است با تصویب تدابیری برای حفاظت از شرکت های اروپایی طرف همکاری با ایران برجام را نجات دهد.

اما «پتریک پویان» به «سی ان بی سی» گفت: «واقعیت این است که سرمایه جهان اکنون در دست ایالات متحده است. آیا این کار درستی است که آمریکا در این جهان از این امکان برای تحمیل بعضی مقررات بر دیگر کشورها استفاده کند؟ در این باره می شود بحث کرد. اما ایالات متحده می تواند تصمیم بگیرد که من به نظام مالی آمریکا دسترسی نداشته باشم، بگذارید صریح بگویم، غیرممکن است یک شرکت بین المللی مانند توتال را بدون دسترسی به نظام مالی آمریکا یا مشارکت مالی آمریکا اداره کرد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد توئیتری دوباره مایک پمپئو از «رژیم جنایتکار ایران» در سرکوب اعتراض‌های مردمی

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ادامه توئیت های خود درباره جمهوری اسلامی، در تازه ترین توئیت خود از سرکوب اعتراضات در ایران توسط «رژیم جنایتکار ایران» انتقاد کرد.

مایک پمپئو در توئیت روز پنجشنبه عصر ۳۱ خرداد به وقت واشنگتن (بامداد جمعه به وقت ایران) نوشت: پنج هزار نفر از ایرانیان به خاطر اعتراضات دیماه بازداشت شدند. ۳۰ زن برای اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شدند.

وی افزود: صدها درویش، تعدادی فعال محیط زیست، ۴۰۰ اهوازی، ۳۰ کشاورز اصفهانی؛ همه توسط رژیم جنایتکار ایران زندانی شدند.

وزیر خارجه آمریکا در پایان پیام خود تاکید کرد مردم ایران لایق احترام به حقوق انسانی شان هستند.

همزمان با افزایش اعتراضات در ایران، بازداشت ها افزایش یافته است. با اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزاری اعتراض و تجمع در صورت نداشتن سلاح و خلاف اسلام نبودن، آزاد است اما اعتراضات اخیر با برخورد شدید حکومت ایران مواجه شده است.

این چندمین موضع گیری وزیر خارجه آمریکا درباره حقوق بشر و رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی ایران است.

روز پنجشنبه صبح نیز وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن اشاره به افزایش بیکاری، از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و «رژیم فاسد» ایران اسم برده که در سالهای اخیر بر ثروت خود افزوده اند.

مایک پمپئو در توئیت روز پنجشنبه ۳۱ خرداد نوشت: رژیم فاسد ایران، سپاه، حزب الله، و حماس را غنی کرده است و ثروت کشور را غارت کرده است تا هزینه جنگ های نیابتی در خارج کند؛ درحالی که خانواده های ایرانی با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

آقای پمپئو در توئیت خود عکسی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران گذاشته و روی آن نوشته، در حالیکه خانواده های ایرانی تقلا می کنند، سپاه پاسداران ایران ثروتمند شده است.

این چندمین توئیت پیاپی آقای پمپئو درباره ایران در روزهای اخیر است.

چهارشنبه شب نیز وزیر خارجه آمریکا در یک توئیت دیگر نوشت میزان بیکاری جوانان ایرانی به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، انتقاد شدیدی از سیاست های جمهوری اسلامی را آغاز کرده است.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد جمهوری اسلامی با برنامه موشکی و بی ثبات سازی در منطقه برجام را نقض کرده است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ ایران اجازه آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد اما در دو سال اخیر بارها جمهوری اسلامی دست به آزمایش موشکی زده است. همچنین ایران می گوید این برنامه موشکی برای دفاع است اما قطعات و تجهیزات ایران در دست گروه حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

مقام های آمریکا می گویند جمهوری اسلامی ایران منافع برجام و ایران را به جای مردم این کشور، صرف کمک به گروه های تروریستی خارج از کشور می کنند.

پیش از این مایک پمپئو ۱۲ شرط برای جمهوری اسلامی ایران گذاشت تا در صورت احقاق آنها، دوباره ایران و آمریکا برای یک توافق جدید مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اوپک درباره سقف تولید نفت به توافق رسید؛ حرف چه کسی به کرسی نشست

گزارشی در وال استریت جورنال از کریستوفر آلسی، بنو فوکون و سامر سید

وزیران «سازمان کشورهای صادر کننده نفت»، «اوپک»، روز جمعه با افزایش ۶۰۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت موافقت کردند. این افزایش کمتر از انتظار بسیاری از تولیدکنندگان برای کاستن از قیمت بالای نفت بود.

وزیران نفت اوپک با این هدف اسمی وارد نشست جمعه بعدازظهر در اتریش شدند که تولید نفت کشورهای عضو را یک میلیون بشکه در روز افزایش بدهند.

اعضای اوپک و متحدان غیر عضو تحت رهبری روسیه با این افزایش اسمی موافقت کردند.

هر کشوری به لحاظ نظری از این یک میلیون بشکه افزایش تولید سهمی خواهد داشت، اما بعضی کشورها نمی توانند در حال حاضر تولیدشان را افزایش بدهند. این امر باعث می شود که از یک میلیون بشکه افزایش روزانه چیزی حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت به بازار برسد.

روسیه خواهان افزایشی یک و نیم میلیون بشکه ای بود. ششصد هزار بشکه نفت جدید در بازار حدود نیم درصد تقاضای جهانی است و انتظار دلالان نفت را تامین نمی کند.

نفت خام برنت در بازار لندن با حدود ۳ درصد افزایش حدود ۷۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه در بازار لندن معامله شد.

اعضای اوپک و متحدان غیر عضو در سال ۲۰۱۶ موافقت کرده بودند، ۲ درصد تولید جهانی را کاهش بدهند تا قیمت نفت افزایش پیدا کند.

ایران ضمن تهدید هر گونه توافقی در اوپک، عربستان سعودی را متهم کرده است که خواست آمریکا را دنبال می کند و افزایش تولید اوپک باعث می شود دیگر اعضا سهم ایران در بازار را به خود اختصاص بدهند.

همزمان با رشد اقتصاد جهانی، کاهش جدی تولید نفت ونزوئلا و تهدید تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باعث افزایش تقاضای نفت در بازار جهانی شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ: اتحادیه اروپا محدودیت‌ها را بر ندارد، تعرفه خودرو را بالا می‌بریم

در واکنش به اعمال تعرفه بر برخی کالاهای آمریکایی از جانب اتحادیه اروپا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تهدید کرد تعرفه واردات خودروهای اروپایی را افزایش خواهد داد.

اتحادیه اروپا به تلافی تصمیم دولت آمریکا بر اعمال تعرفه بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از آن بلوک اروپایی، از روز جمعه دست به اقدام متقابل در مورد برخی کالاهای آمریکایی زد.

ساعتی بعد، پرزیدنت ترامپ در توئیتی با اشاره به قوانین اتحادیه اروپا در مورد واردات کالاهای آمریکایی نوشت، اگر این تعرفه‌ها و محدودیت‌ها به زودی لغو و برداشته نشوند، «ما بر همه خودروهای آنها که به ایالات متحده می‌آیند ۲۰% تعرفه می‌بندیم. آنها را همینجا بسازید!»

تعرفه واردات خودروهای ساخت اتحادیه اروپا به آمریکا، در حال حاضر ۲ و نیم درصد، و برای وانت‌بارها ۲۵ درصد است. تعرفه ورود خودروهای آمریکایی به اتحادیه اروپا ۱۰ درصد است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که معتقد است توافق‌های تجارت خارجی ایالات متحده «منصفانه» نیست و از آمریکا سوء استفاده می‌شود، پیشتر خواستار اصلاح این توافق‌ها شده بود.

وی خواستار گفت‌وگو در این زمینه شده بود، اما وقتی مذاکرات به نتیجه نرسید، اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا را از اول ژوئن اجرایی کرد.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که تدابیر اتخاذ شده در حوزه تجارت خارجی، در راستای حفاظت از منافع امنیت ملی ایالات متحده است، می‌گوید دوران امتیازگیری از آمریکا به پایان رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق اوپک برای افزایش تولید؛ شفاف نبودن جزئیات، قیمت نفت را بالا برد

سهیل محمد وزیر نفت امارات و رئیس دوره‌ای اوپک (چپ) در کنار محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در نشست امروز وین - ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸

به دنبال مصالحه عربستان سعودی و ایران، کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز جمعه برای افزایش تولید از ماه آینده میلادی به منظور کاهش قیمت‌های نفت توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، با وجود توافق، از آنجا که جزئیات آن بطور شفاف عنوان نشده، بازار درباره میزان افزایش تولید دچار سردرگمی شده و قیمت‌ها را ۳ درصد افزایش داده است.

با این حال، عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک که موافق افزایش تولید است، می‌گوید این افزایش حدود یک میلیون بشکه در روز، یا رقمی معادل ۱ درصد عرضه جهانی نفت، خواهد بود.

اما عراق، دومین تولیدکننده نفت اوپک، معتقد است که افزایش تولید حدود ۷۷۰ هزار بشکه باید باشد، چرا که تولید برخی کشورها به دلیل مشکلات مختلف، پیشتر به سقف تعیین شده نرسیده است.

اوپک در پایان نشست امروز خود در بیانیه‌ای گفت صد در صد به توافق هجده ماه پیش اعضا برای کاستن و محدود نگاه داشتن سقف تولید پایبند است؛ اما به جزئیات مربوط به اجرای آن اشاره نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر خواستار افزایش تولید شده بود، ساعتی پیش از بیانیه اوپک، با بیان این که لازم است قیمت‌ها کاهش یابد، ابراز امیدواری کرد این سازمان با افزایش تولید موافقت کند.

توافق امروز در حالی حاصل می‌شود که ایران، سومین تولیدکننده اوپک، با خواسته پرزیدنت ترامپ برای افزایش تولید مخالفت و ادعا کرده بود سیاست‌های واشنگتن باعث افزایش قیمت شده است.

تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران و بازگشت تحریم‌هایی که پس از توافق لغو شده بودند، بدین معناست که ایران از این افزایش تولید سهمی نخواهد داشت.

به نوشته رویترز، در توافق امروز اوپک، به عربستان سعودی برای تولید بیشتر از سقف توافق شده برای این همپیمان کلیدی آمریکا در اوپک و منطقه خاور میانه، چراغ سبز نشان داده شده است.

اوپک و کشورهای تولیدکننده غیرعضو اوپک، از جمله روسیه، حدود هجده ماه پیش با هدف ایجاد توازن در بازار توافق کردند روزانه یک میلیون و هشتصد هزار بشکه از مجموع تولید نفت بکاهند.

به دنبال آن، قیمت‌های نفت از حدود ۲۷ دلار برای هر بشکه در سال ۲۰۱۶، به حدود ۷۵ دلار رسید. اما کاهش تولید ونزوئلا، لیبی و آنگولا در ماه‌های اخیر تاثیر زیادی در این افزایش قیمت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه افشاگری درباره ویلاهای مصادره‌ای؛ ویلای بزرگ «علی اکبر ولایتی» کنار کاخ سعدآباد

آقای ولایتی مشاور سیاست خارجی رهبر و از نزدیکان او حساب می شود.

در حالیکه فشار افکار عمومی در روزهای گذشته موجب شد یک مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی، ویلای مصادره ای از رژیم سابق را پس بدهد، افشاگری درباره مالکیت طولانی سایر مقامات حکومت بر خانه های گران‌قیمت که عمدتا به خانواده سلطنتی ایران پیش از انقلاب تعلق داشت، افزایش یافته است.

صبا آذرپیک روزنامه نگار در تهران در توئیتی نوشت بعد از فیروزآبادی و فلاحیان، حالا نوبت ولایتی ست. آن ویلای بزرگ کنار کاخ سعدآباد خریدید؟ چقدر[؟] از چه کسی؟ غصبی ست؟ دوستان اصولگرا آنجا زیاد مراسم روضه رفته اند، می دانند از کدام ویلا حرف می زنیم.

تصویر توئیت خانم آذرپیک
تصویر توئیت خانم آذرپیک

اشاره او به علی اکبر ولایتی، مشاور سیاست خارجی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است. آقای ولایتی که شانزده سال وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بود، از سال ۱۳۷۶ مشاور سیاست خارجی رهبر جمهوری اسلامی ایران است و نقش اصلی در مذاکرات پشت پرده پیش از آغاز مذاکرات و توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ داشت.

از ابتدای انقلاب، به بهانه رسیدگی به اموال و دارایی های مقامات نظام شاهنشاهی، املاک و خانه های بزرگ آنها در اختیار مقام های ارشد در جمهوری اسلامی قرار گرفت.

یک هفته پیش، برخی سایت های اصولگرا فاش کردند حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در یک ویلای ده هزار متری مصادره ای متعلق به خاندان پهلوی اقامت دارد. بعد از بازتاب این موضوع در فضای مجازی، او اعلام کرد که این ویلا را پس داده است.

برخی می گویند که بعد از برکناری او از سمت رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، عملا دیگر مقام نزدیک به خامنه ای محسوب نمی شود و به همین دلیل خبر داشتن ویلای او فاش شده است. این درحالی است که حتی برخی چهره های مغضوب نظام مثل محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران نیز مکان بزرگی در کنار جماران که از مناطق گران تهران محسوب می شود، دارند.

برخی کاربران در فضای مجازی از ویلای علی فلاحیان، وزیر سابق اطلاعات نوشته اند.

اعلام تخلیه این ویلا از سوی فیروزآبادی در حالی است که از سرنوشت بسیاری از بناهای مصادره شده خانواده سلطنتی ایران و چهره‌های سرشناس پیش از انقلاب، که در اختیار مقام‌های پیشین و کنونی ایران قرار گرفت، خبری در دست نیست.

یکی از این بناها، ویلای علی فلاحیان وزیر اطلاعات پیشین جمهوری اسلامی در منطقه پل رومی تهران است، که به گفته یکی از خبرنگاران، آقای فلاحیان آن ویلا را «غنیمت جنگی مسلمانان» خوانده بود.

در پی انتشار خبرهای مربوط به املاک مصادره ای، برخی از کاربران در توئیتر نوشتند املاکی در شمال تهران که در اختیار محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی قرار گرفت، از املاک مصادره ای پس از انقلاب بوده است.

کاربری در توئیتر نوشته است که ماجرای مصادره پس از انقلاب با پیام آیت الله خمینی آغاز شد، که دستور مصادره اموال خاندان پهلوی و اطرافیان آنها را «به نفع مستمندان و کارگران» صادر کرد.

در روزهای گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت از فساد و «جنایت های رژیم» ایران نوشت. به گفته آقای پمپئو، حکومت ایران پول مردم را صرف حمایت از گروه های تروریستی مثل حماس و حزب الله کرده، این در حالی است که مردم با مشکلاتی مواجه هستند.

این در حالی است که این املاک هم اکنون در اختیار تعدادی از مقامات و نهادهای حکومتی قدرتمند قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از عربستان؛ کوشنر در مورد صلح خاورمیانه با رهبران مصر و قطر گفتگو کرد

جرد کوشنر، مشاور کاخ سفید، روز پنجشنبه به طور جداگانه با رهبران مصر و قطر دیدار و گفتگو کرد. کوشنر این گفتگوها را در ادامه دیدارهایش در خاورمیانه در مورد صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها انجام داده است.

رویترز می گوید انتظار می رود آمریکا برای صلح میان اسرائيل و فلسطینی ها طرحی ارائه دهد.

کاخ سفید می گوید در مصر، کوشنر، داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و جیسون گرینبلات، فرستاده کاخ سفید در امور صلح خاورمیانه با عبدالفتاح الیسیسی، رئیس جمهوری مصر درباره همکاری های فزاینده میان قاهره و واشنگتن و لزوم تسهیل کمک های انسانی به غزه صحبت کردند.

در قطر نیز این دو با امیر این کشور همکاری فزاینده میان دوحه و واشنگتن و مسئله غزه را مورد بحث گذاشتند.

پیشتر کوشنر و گرینبلات با رهبران عربستان و اردن گفتگو کرده بودند.

کوشنر ماموریت دارد که طرحی را برای صلح خاورمیانه ایجاد کند. کاخ سفید گفته است طرح او به زودی برای صلح خارومیانه منتشر می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدبان حقوق بشر سوریه: ایران به در خواست مسکو از مرز اسرائیل در سوریه فاصله گرفت

قاسم سلیمانی هدایت نیروهای تحت حمایت ایران را در سوریه و عراق بر عهده دارد.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید ایران، حزب الله و دیگر شبه نظامیان مورد حمایت تهران در سوریه از مرز بلندی های جولان با اسرائیل فاصله گرفته اند.

این سازمان مستقر در بریتانیا اخبار خود را از شبکه ای از فعالان سوری می گیرد.

به نوشته نیوزویک، دیدبان حقوق بشر سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد که شبه نظامیان به سمت منطقه های واقع در ۴۰ کیلومتری مرز با اسرائيل حرکت کرده اند.

گفته می شود این اقدام به درخواست روسیه و پس از مذاکرات میان روسیه و اسرائيل صورت می گیرد.

پیشتر اعلام شده بود که هیاتی عالی رتبه از مقامات روس راهی اسرائیل شدند تا درباره آینده سوریه و طرح دور کردن ایران از مناطق جنوب سوریه که با اسرائیل هم مرز است، مذاکره کنند.

با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تهدید کرده است به اهداف ایران در سراسر سوریه حمله خواهد کرد.

اسرائيل می گوید حضور نظامی ایران در سوریه تهدیدی برای اسرائيل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایرباس تهدید کرد: جزئیات تجاری «برگزیت» روشن نشود، از بریتانیا خارج می‌شویم

شرکت هواپیماسازی ایرباس تهدیده کرده است که اگر لندن بدون توافق‌های تجاری لازم از اتحادیه اروپا خارج شود، کلیه تاسیسات خود را از بریتانیا خارج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این غول هواپیماسازی اروپا می‌گوید تا پایان تابستان باید بداند قوانین پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چگونه خواهند بود.

حدود ۱۴ هزار نفر در ۲۵ مرکز در بریتانیا برای ایرباس کار می‌کنند، و مدیران آن شرکت نگران هستند به این دلیل نگران هستند که بدون آگاهی از قوانین جدید نمی‌توان برنامه‌ریزی بلندمدت داشت.

ایرباس، که بزرگترین شرکت هوا-فضای فعال در بریتانیا است، همچنین می‌گوید که توافق انتقالی موقت تا دسامبر ۲۰۲۰، برای سازماندهی خطوط تولید، بسیار کوتاه است.

مدیرعامل ایرباس، با بیان این که درک می‌کند روند سیاسی «برگزیت» باید طی شود، می‌گوید که اما به عنوان یک شرکت مسئول نیاز دارد اطلاعات لازم را سریعا در اختیار داشته باشد.

شرکت ایرباس علاوه بر آن که تامین کننده اول هواپیماهای بزرگ برای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا است، تولیدکننده اصلی تجهیزات مخابرات ماهواره‌ای نظامی نیز هست.

دولت‌های فرانسه، آلمان و اسپانیا مالک ۲۶ و چهار دهم درصد از سهام شرکت ایرباس هستند. ایرباس تنها رقیب عمده «بوئینگ» غول هواپیماسازی ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان و رقیب انتخاباتی او در یک چیز موافق هستند: آوارگان سوری را به کشورشان می فرستیم

حضور آوارگان سوری در یک برنامه آموزشی در آنکارا - ۸ ژوئن ۲۰۱۷

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رقیب اصلی او در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، هر دو وعده داده اند که میلیون ها آواره سوری حاضر در ترکیه را به سوریه بازگردانند.

وعده آنها در اصل پاسخی به ابراز ناراحتی فزاینده میان رای دهندگان ترک نسبت به حضور آوارگان سوری در ترکیه است.

بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار آواره سوری که از درگیری ها در سوریه فرار کرده اند اکنون ساکن ترکیه هستند و حضور آنها به یک موضوع مورد بحث در انتخابات ترکیه تبدیل شده است.

شماری از ترک ها حضور آوارگان سوری را یک بار اقتصادی و تهدیدی برای فرصت های شغلی می بینند.

به نوشته رویترز، اردوغان طی سخنانی در غازیان تپه، در جنوب شرقی ترکیه، گفت: «درست بعد از انتخابات هدف ما بازگرداندن سوری ها به سرزمین های امن است و این را از مناطق نزدیک به مرزهایمان آغاز می کنیم.»

اردوغان گفت اما برای انجام این کار باید از انتخابات ۲۴ ژوئن (روز انتخابات) عبور کنیم.

او گفت: «ثبات سوریه به قوی بودن ترکیه متکی است، در غیر اینصورت آنها سوریه را چند تکه خواهند کرد.»

اردوغان گفت ۲۰۰ هزار سوری تاکنون به مناطق شمالی سوریه که اکنون تحت کنترل ترکیه و گروه های شورشی سوری متحد آنکارا است، بازگشته اند. ترکیه و متحدانش این مناطق را پس از عقب راندن شبه نظامیان کرد و پیکارجویان داعش تصرف کردند.

به نوشته رویترز اما بازگرداندن بیش از ۳ میلیون آواره دیگر از ترکیه به سوریه چالش بزرگتری خواهد بود و نیازمند جلب نظر قدرت های حاضر دیگر در سوریه از جمله روسیه و ایران است.

ترکیه به خاطر حضور آوارگان سوری تاکنون چندین میلیارد دلار از اروپا به عنوان کمک دریافت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق سئول و پیونگ یانگ برای دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده دو کره‌

آخرین بار که خانواده های جدا شده کره ای امکان دیدار مجدد با یکدیگر یافتند، اکتبر ۲۰۱۵ بود.

هیأت‌های مذاکره کننده دو کره شمالی و جنوبی روز جمعه توافق کردند مقدمات دیدار خانواده‌های کره‌ای را، که پس از جنگ سه ساله اوایل دهه ۵۰ شبه جزیره از هم جدا شدند، بار دیگر فراهم آورند.

این دیدارهای مجدد برای ۲۰ تا ۲۶ اوت سال جاری برنامه ریزی شده است. پیش از این هم در مقاطعی که روابط دو کره پرتنش نبوده، چنین امکانی فراهم می‌شد و این بار پس از حدود سه سال صورت می‌گیرد.

به گزارش رویترز، ۲۰۰ خانواده کره‌ای که پس از جنگ و دوپارگی کشورشان از یکدیگر جدا شدند با هم دیدار می‌کنند. سازمان‌های صلیب سرخ دو کشور وظیفه ساماندهی این دیدارها را بر عهده دارند.

طبق آمارهای ارائه شده توسط دولت کره جنوبی، حدود ۱۳۲ هزار نفر پس از جنگ از یکدیگر جدا شدند؛ که در حال حاضر حدود ۵۷ هزار نفر همچنان زنده هستند و ۸۶ درصد آنها هم بالای ۷۰ سال دارند.

طبق برآوردی که سئول در سال ۲۰۱۶ داشت، بیش از ۷۰ درصد اعضا یا بازماندگان خانواده‌های جدا شده کره‌ای نمی‌دانند چه تعدادی از اعضای خانواده یا فامیل آنها زنده هستند و در کجا به سر می‌برند.

توافق امروز در حالی صورت می‌گیرد که پس از یک دوره تنش زیاد، دو همسایه تصمیم گرفتند بار دیگر با یکدیگر گفت‌وگو کنند و به دنبال آن، رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری ایالات متحده نیز دیدار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به جای رسیدگی؛ انتقاد مقامات قضایی ایران از بازتاب تجاوز گروهی در ایرانشهر

یک هفته بعد از تایید گزارش ها از چند تجاوز گروهی به دختران در شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، در حالیکه هنوز مشخص نیست که چه رسیدگی هایی صورت گرفته است، مقام های قضایی جمهوری اسلامی ایران از پوشش رسانه ای این حوادث انتقاد کرده اند.

محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران که باید در موارد مشابه به عنوان نماینده مدعی العموم پیگیر جزئیات جنایت اتفاق افتاده باشد، از همان ابتدا این وقایع در شهر ایران شهر را دروغ محض و جعلی نامید. او حتی امام جمعه سنی شهر را به تعقیب قضایی تهدید کرد.

این روند از سوی مقام های قضایی محلی هم دنبال شده طوریکه روز پنجشنبه علی موحدی راد دادستان زاهدان به خبرگزاری ایرنا گفت دو نفر در حاشیه این پرونده بازداشت شده اند. جزئیات بیشتر حاکی از این است که این دو نفر از معترضان به تجاوز گروهی بوده اند و در تجمع ها شرکت کرده بودند. مقام قضایی زاهدان گفته آنها اتهام شان «تحریک جوانان در جریان اجتماع شماری از مردم ایرانشهر» بود.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز در گفتگویی مدعی شد که یکی از بازداشت شدگان با رسانه های خارج از کشور ارتباط دارد.

چهارسال پیش نیز بعد از اسید پاشی های اصفهان، هرچند عوامل این حملات پیدا نشدند اما علی شریعتی و چند نفر دیگر که در تجمعات محکومیت اسید پاشی ها شرکت کرده بودند، دستگیر شدند.

ماجرای تجاوز گروهی

موضوع تجاوز و آزار گروهی از زنان و دختران ایرانشهری در روزهای اخیر بحث برانگیز بوده و موجب برگزاری تجمع هایی در این شهر شده است.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت. در روزهای اخیر مقام‌های دولتی و قضایی رقم اعلام شده در مورد تعداد قربانیان را رد کردند و گفتند که متهم اصلی این حادثه بازداشت شده است.

تجمع هایی در اعتراض به این موضوع از روز یکشنبه در ایرانشهر شکل گرفت و در ادامه، جمعی از زنان ایرانشهری با تجمع در فرمانداری این شهر خواستار برخورد با متجاوزان شدند.

شرکت کنندگان در تجمع روز سه شنبه ۲۹ خرداد شعارهایی مبنی بر اینکه دفاع از قربانیان این حادثه نباید فدای مصلحت اندیشی حکومت شود، سر دادند.

از سوی دیگر، دادستان کل ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد که با منتشر کننده خبر مربوط به تجاوز به ۴۱ دختر، برخورد قضایی می‌شود. این در حالیست که طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس گفت که پیگیری‌های او نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

این خبرها موجب نگرانی افکار عمومی و برخی از فعالان مدنی درباره رسیدگی به این پرونده و کوچک نشان دادن ابعاد آن توسط حکومت شد. از این رو، علاوه بر تجمع زنان ایرانشهری، روز دوشنبه نیز تعدادی از دختران در خیابان ها و ایستگاههای متروی تهران با در دست داشتن نوشته‌هایی خواستار حمایت از دختران ایرانشهر برای دفاع از حق خود شدند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز به خبر تجاوز در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و با هشتگ #امنیت_پوشالی به عدم رسیدگی و لاپوشانی این جنایت در جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: «در چهلمین سال تجاوز فرقه تبهکار به جسم و جان و روان مردم ایران به ویژه زنان، در روز روشن به دختران ایرانشهر تجاوز شده است. در حکومت جانیان و فاسدان، زندان و شکنجه برای آزادی‌خواهان و حق‌طلبان است و آزادی و امنیت کامل برای شکنجه‌گران و متجاوزان.»

در واکنشی دیگر، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

روز چهارشنبه، با ثبت یک شکایت دیگر، تعداد شاکیان پرونده تجاوز به گروهی از دختران شهرستان ایرانشهر به پنج نفر رسید. رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه ۳۰ خرداد در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از این پرونده با عنوان آدم ربایی یاد کرد و گفت که از ۵ شاکی که ربوده شده‌ بودند، ۳ نفر موضوع تجاوز را مطرح کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا اعمال تعرفه بر برخی کالاهای آمریکایی را آغاز کرد

اتحادیه اروپا به تلافی تصمیم دولت ایالات متحده بر اعمال تعرفه بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از آن بلوک اروپایی، اقدام مشابهی را از روز جمعه در مورد برخی از کالاهای آمریکایی انجام داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کالاهای آمریکایی مشمول تعرفه، از آب پرتقال و ویسکی گرفته تا موتور سیکلت، در مجموع ارزشی معادل ۳ میلیارد و چهارصد میلیون دلار دارند.

اتحادیه اروپا قرار بود از ماه ژوئیه دست به این اقدام بزنند، اما کمیسر تجاری اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت اعمال تعرفه‌های «متوازن کننده» بر کالاهای آمریکایی از این هفته آغاز خواهد شد.

سیسیلیا مالمستروم ضمن اعلام این خبر گفت، «اصول تجارت بین الملل، که ما طی سال‌ها دست در دست شرکای آمریکایی مان وضع کرده‌ایم، نمی توانند بدون واکنش از طرف ما نقض شوند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که معتقد است توافق‌های تجارت خارجی ایالات متحده «منصفانه» نیست و از آمریکا سوء استفاده می‌شود، پیشتر خواستار اصلاح این توافق‌ها شده بود.

وی خواستار گفت‌وگو در این زمینه شده بود، اما وقتی مذاکرات به نتیجه نرسید، اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا را از اول ژوئن اجرایی کرد.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که تدابیر اتخاذ شده در حوزه تجارت خارجی، در راستای حفاظت از منافع امنیت ملی ایالات متحده است، می‌گوید دوران امتیازگیری از آمریکا به پایان رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله دوباره طالبان در استان بادغیس افغانستان؛ ۱۶ سرباز افغان کشته شدند

تصویر آرشیوی از پیکارجویان طالبان در ننگرهار

مقامات افغانستان روز جمعه اعلام کردند پیکارجویان طالبان دست کم ۱۶ پلیس افغان و دو غیر نظامی را در استان غربی بادغیس کشتند.

به نوشته رویترز آتش بس سه روزه طالبان با نیروهای دولتی که به مناسبت عید فطر برقرار شده بود یکشنبه پیش پایان یافت.

طالبان روز پنجشنبه درخواست اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای ادامه آتش بس را نپذیرفت.

طالبان روز چهارشنبه نیز دست کم ۳۰ سرباز افغان را کشت و پایگاه نظامی آنها در بادغیس را تصرف کرد.

طالبان می خواهد قوانین سخت اسلامی را بار دیگر در افغانستان حاکم کند.

طالبان در سال ۲۰۰۱ سرنگون شد ولی از آن زمان برای رسیدن به قدرت شورش مسلحانه را ادامه داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از یکسال، ارتش بشار اسد دوباره از بمب‌های بشکه‌ای استفاده کرد

تصویر آرشیوی از یک هلی کوپتر که به گفته فعالان در حال پرتاب بمب بشکه ای است

هلیکوپترهای ارتش سوریه روز جمعه بر روی مناطق تحت کنترل مخالفان در جنوب غربی کشور بمب های بشکه ای ریختند.

یک گروه ناظر بر جنگ و شورشیان می گویند این نخستین بار در یک سال اخیر است که ارتش سوریه دست به بمباران هوایی محدود در این منطقه زده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می گوید هلی کوپترهای ارتش سوریه بیش از ۱۲ بمب بشکه ای بر روی منطقه ای در شمال شرقی درعا که در کنترل شورشیان قرار دارد ریخته اند.

ابوبکر الحسن، سخنگوی گروه جیش الثوره گفت این بمب ها بر روی سه شهر و دهکده ریخته شده است.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه سوگند خورده است این منطقه را که در مرز اردن و بلندی های جولان که تحت اشغال اسرائیل است قراردارد، باز پس گیرد.

روز پنجشنبه وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود دولت سوریه توافق درباره منطقه کاهش تنش در جنوب غربی را نقض کرده است و آن منطقه را با موشک و توپخانه مورد حمله قرار داده است.

انجام عملیات گسترده دولت خطر افزایش درگیری ها در سوریه را دارد چرا که به نوشته رویترز، آمریکا به دمشق هشدار داده است که اگر توافق «مناطق کاهش تنش» که با تلاش های واشنگتن و متحدان روس اسد در سال گذشته میلادی حاصل شد را زیر پا بگذارد، ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اندونزی روحانی حامی داعش را به اعدام محکوم کرد

عبدالرحمن ۴۶ ساله رهبر معنوی گروه موسوم به «انصار الدوله»

«امان عبدالرحمن» روحانی رادیکال اندونزی روزجمعه توسط دادگاهی در این کشور به مرگ محکوم شد.

آقای عبدالرحمن به دلیل صدور فرمان حمله به شبه نظامیان وابسته به داعش در این کشور و از جمله حمله انتحاری به یک کافی شاب استارباکس در جاکارتا مجرم شناخته شده است.

عبدالرحمن که از رهبران کلیدی داعش در پر جمعیت ترین کشور اسلامی به شمار می رود، بعد از آن که هیئت قضات حکم خود را صادرکرد، بر زمین زانو زد و آن را بوسید!

هنگام محاکمه، دادستان گفت عبدالرحمن از داخل زندان، در حالی که مشغول سپری کردن دوره محکومیتش به دلیل جرائم تروریستی بود، چندین بار دستور حمله شبه نظامیان در اندونزی را صادر کرد.

از عبدالرحمن به عنوان رهبر معنوی گروه موسوم به «انصار الدوله» نام برده می شود که مدعی است اهداف داعش را پیش می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیماری مرموز یک کارمند دیگر سفارت آمریکا در کوبا

ساختمان سفارت آمریکا در شهر هاوانا

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، یک نفر دیگر از کارکنان سفارت این کشور در هاوانا پایتخت کوبا دچار بیماری مرموزی شده است که همراه با احساس فشار در جمجمه و به گوش رسیدن صداهای مزاحم است.

پیش از این بیش از ۲۰ کارمند سفارت آمریکا در کوبا و یک نفر از کارکنان سفارت آمریکا در چین، با نشانه های مشابهی به مرکز درمانی اعزام شده بود.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه گفت: من فکر می کنم شرایط ما در کوبا به صورت فعلی باقی می ماند و تحقیقات همچنان ادامه خواهد داشت. ما تا این تاریخ نمی دانیم که چه عاملی موجب این بیماری های مرموز شده است.

وی افزود: تحقیقات در چین هم ادامه دارد و من به روشنی تاکید می کنم که ما این موضوع را بسیار جدی پی گیری می کنیم و پس از حصول اطمینان و دریافت اطلاعات موثق آن را اعلام می کنیم.

هدر نائورت می گوید، فرد دیگری نیز در کوبا با علائم مشابه تحت نظر است و بدین ترتیب رقم کارکنان سفارت آمریکا در کوبا که به این بیماری مرموز دچار شده اند به ۲۵ نفر می رسد.

آمریکا و کوبا در اواخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به سمت عادی سازی روابط دیپلماتیک رفتند اما پرزیدنت ترامپ تابستان سال گذشته بهبود روابط با کوبا را کاملا لغو کرد و بعد از بیماری مرموز کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا، گفت کوبا مسئول این حملات است.

کوبا هر گونه دخالت یا اقدام عمدی در این مورد را انکار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه| اظهارات انتقادی مرکل را فراموش کنید؛ او در حال کمک به تهران است

یادداشتی در وال استریت جورنال از ریچارد گلدبرگ و مارک دوبوویتز، پژوهشگر ارشد و مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

همزمان با تحرکات آمریکا در اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران، صدراعظم آلمان در پشت صحنه سعی می کند این تلاش ها را تضعیف کند. چگونگی واکنش پرزیدنت ترامپ موفقیت یا شکست استراتژی فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را تعیین خواهد کرد.

مقام های آلمان در جلساتی در واشنگتن هدف شان را چنین تشریح کرده اند: اطمینان از ادامه ارتباط ایران با سیستم «سوئیفت» که به طور رسمی «انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی» عنوان می شود. آلمان امیدوار است با حفظ دسترسی تهران به شبکه سوئیفت توان اروپا را در پرداخت پول خرید نفت از ایران و دریافت پول ناشی از صادرات اروپا محفوظ نگه دارد. آلمان ها می دانند که هر گونه کارزار فشار حداکثری با ادامه دسترسی ایران به سوئیفت نمی تواند به توفیق برسد.

ماه گذشته، در سایه فرا رسیدن تحریم های آمریکا که ممکن است شرکت های اروپایی فعال در خرید نفت از ایران را هدف قرار دهد، کمیسیون اروپا کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تشویق کرد که ایده فرستادن پرداخت های مستقیم به بانک مرکزی ایران را مد نظر قرار بدهند. دسترسی به شبکه سوئیفت این امر را ممکن می کند. اگر چنین پرداخت هایی صورت بگیرد، آمریکا می تواند بانک مرکزی اروپا را به عنوان ناقض تحریم ها از دسترسی به دلار محروم کرده و از نظام مالی بین المللی منزوی کند. رهبران آلمان بر روی این حساب باز کرده اند که وزارت دارایی آمریکا به دلیل خطر اقتصادی ناشی از چنین کاری از آن پرهیز خواهد کرد.

رهبران آلمان گزینه های جایگزین آمریکا را در نظر نگرفته اند. وزارت دارایی دولت ترامپ می تواند مقام های بانک مرکزی را به عنوان ناقضان تحریم های ثانویه آمریکا تحریم کرده، دارایی هایشان را توقیف و از ورود آن ها به ایالات متحده جلوگیری کند. راه دیگر هم این است که ضابطین قانون در آمریکا و دفاتر دادستانی های فدرال، بانک های اروپایی تسهیل کننده مبادلات مالی غیرقانونی با ایران را مشمول جریمه های مالی سنگین کنند.

اگر یک بانک مرکزی اروپایی به کانالی برای پرداخت ها به ایران تبدیل شود، این خطر وجود دارد که چین، روسیه و هند رویکرد مشابهی را برای گریز از تحریم های آمریکا در پیش بگیرند. در این صورت استراتژی دولت ترامپ در اعمال فشار بر رژیم به مرور از کار خواهد افتاد.

راه حل، قطع دسترسی ایران به شبکه سوئیفت است. وزارت دارایی آمریکا تا چهارم نوامبر به سوئیفت وقت داده است تا ارتباط خود با بانک مرکزی ایران و دیگر نهادهای مالی تحریم شده ایران را قطع کند. این اقدامی کاملا مقتضی است. مقررات تجاری سوئیفت کاربران آن نهاد را از ورود به فعالیت های غیرقابل قبول منع می کند. در مورد ایران توجه به تامین مالی رژیم بشار اسد، پرداخت هزینه های تروریسم از طریق نیروی قدس سپاه، ساخت موشک های بالیستیک و نقض حقوق بشر کافی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر بازرگانی آمریکا در کمیته سنا: واشنگتن خواهان جنگ تجاری نیست

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا در کمیته امور مالی مجلس سنا - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا ‎روز چهارشنبه در برابر کمیته امور مالی مجلس سنا درباره مناسبات تجاری و برقراری تعرفه ها و درگیری های ناشی از آن میان ایالات متحده آمریکا و چین و برخی متحدان اصلی ایالات متحده شهادت داد.

آقای راس گفت ایالات متحده خواهان جنگ تجاری نیست و گمان نمی کند چینی ها هم خواهان آن باشند. به گفته او، نظر رئیس جمهوری این است که آمریکا جنگ تجاری را سال ها پیش باخته است و این تلاشی برای بهبود وضع غیر رضایتبخش موجود است.

دولت آمریکا علاوه بر تعرفه هایی که بر واردات از چین وضع کرده است، تعرفه هایی نیز بر فولاد و آلومینوم وارداتی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی برقرار کرده که اتحادیه اروپا نیز در تلافی، از روز جمعه، تعرفه هایی بر برخی از واردات آمریکا اعمال می کند.

دولت آمریکا تهدید کرده است تعرفه هایی نیز بر دیگر کالاهای اروپایی از جمله خودرو برقرار می کند.

واکنش سناتورها به سخنان آقای راس توام با شک و تردید و گاهی همراه با کنایه بود.

سناتو اورین هَچ رئیس جمهوریخواه کمیته امور مالی به وزیر بازرگانی گفت، آقای وزیر، خودرو یک قوطی سوپ نیست. این تعرفه ها از امنیت ملی ایالات متحده حمایت نمی کند، بلکه به تولیدات آمریکا لطمه می زند، به اقتصاد ما لطمه می زند، به مصرف کننده آمریکایی لطمه می زند و روابط ما را با متحدان قدیمی مان مختل می کند.

سناتور جمهوریخواه چاک گرسلی از آیوا نیز به وزیر بازرگانی گفت، به نظر من می رسد ما دولتی داریم با اقتصاد «مرکانتلیستی» (سوداگرانه)، به جای اقتصاد بر اساس بازار آزاد.

آقای راس به سناتورها گفت از سیاست پرزیدنت ترامپ در زمینه تجارت خارجی حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG