لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۱۹

سرخط خبرها

آمریکا اعدام «محمد ثلاث» درویش زندانی در ایران را محکوم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود علیه این اعدام موضع گرفت.

دولت ایالات متحده اعدام محمد ثلاث درویش گنابادی زندانی در ایران را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و ضمن محکوم کردن آن، از متحدان آمریکا در سراسر جهان نیز خواست تا این اقدام حکومت ایران را محکوم کنند.

دوشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه ۲۹ خرداد به وقت ایران)، وزیر خارجه آمریکا در حساب توئیتر رسمی خود با محکومیت اعدام این درویش گنابادی نوشت: از متحدان خود می خواهیم که در محکومیت این اعدام «بی رحمانه و ناعادلانه» به ما بپیوندند. مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند.

حکم اعدام محمد ثلاث، با وجود ابهام در پرونده زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی در جریان درگیری زمستان گذشته بین درویشان گنابادی با پلیس در تهران، روز دوشنبه ۲۸ خرداد در زندان رجایی شهر اجرا شد.

پیش از وزیر خارجه آمریکا، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که حساب توئیتر فارسی آن وزارتخانه منتشر کرد، نوشت، گزارش‌ها حاکی از آن است که سرکوب درویش ها از پس از درگیری های ماه فوریه همچنان ادامه دارد.

خانم نائورت اعدام «تسریع شده» محمد ثلاث را آخرین نمونه بی‌اهمیتی رژیم ایران به حقوق مردم خود توصیف کرد و گفت، اعمال مجازات اعدام، بدون محاکمه عادلانه و ضمانت تجدیدنظر خواهی، نقض آشکار تعهدات بین المللی حقوق بشری ایران است.

وی در ادامه این بیانیه، از مقامات ایرانی خواست صدها درویش را که به دلیل عقایدشان در زندان به سر می‌برند، از جمله رهبر آنها دکتر نورعلی تابنده که دست کم برای چهار ماه گذشته در بازداشت خانگی بوده و نیازمند مراقبت پزشکی فوری است، آزاد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که مردم ایران شایسته حکومت قانون، زمامداری شفاف و مسئولیت پذیر و احترام به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین هستند، نه مجازات‌های بیرحمانه که همواره با ماهیت این رژیم آمیخته است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است.

انتشار خبر اعدام او، واکنش های گسترده نهادهای حقوق بشری، شخصیت های سیاسی، فعالان مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار این پیام توئیتر که شنیدن اعدام محمد ثلاث شوکه کننده است، نوشت که دادگاه او ناعادلانه بوده است. این سازمان در پیام‌های پیشین خود نیز خواستار تلاش ها برای جلوگیری از اعدام محمد ثلاث شده بود.

مرکز حقوق بشر ایران نیز در چند پیام توئیتری به اجرای حکم محمد ثلاث واکنش نشان داد و نوشت که آقای ثلاث شکنجه شده و وادار به اعتراف علیه خود شده بود.

این مرکز گفته های وکیل او را بازتاب داده که گفته بود آقای ثلاث در جریان بازجویی به شدت کتک خورده و زخمی شده بود و به آنچه که در بازجویی می‌گذشته آگاه نبوده است.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناسان سازمان ملل خواستار توقف حکم اعدام زندانی در ایران شدند

رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در خطر اجرای حکم قرار دارد.

کارشناسان سازمان ملل متحد خواستار توقف اجرای حکم دو جوان در آستانه اعدام در ایران شدند.

این کارشناسان از مقام های ایران خواسته‌اند که اجرای حکم اعدام محمد کلهری را، که در پانزده سالگی به خاطر قتل معلمش مجرم شناخته شد، متوقف کنند.

مقام‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گویند گزارش‌هایی مبنی بر اجرای حکم اعدام محمد کلهری بعد از پایان ماه رمضان دریافت کرده اند و با اشاره به قوانین بین المللی که صدور مجازات اعدام برای متهمان زیر هجده ساله را منع می‌کند، ایران را به لغو فوری حکم اعدام محمد کلهری فراخوانده‌اند.

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای تاکید کردند برپایه میثاق‌های بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی، و حقوق کودکان، اجرای حکم اعدام محمد کلهری اقدامی غیرقانونی خواهد بود.

در بیانیه سازمان ملل آمده دیوانعالی ایران پس از اعمال نفوذ یک مقام دولتی و یک نماینده مجلس، حکم زندان و جزای نقدی محمد کلهری را به مجازات اعدام تغییر داد.

کارشناسان سازمان ملل متحد، همزمان خواستار توقف اجرای حکم رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام شدند.

این درخواست در پی آن مطرح شده که گفته می‌شود حکم این زندانی نیز قرار است حال که ماه رمضان پایان یافته، اجرا شود.

این کارشناسان روز دوشنبه ۲۸ خرداد علاوه بر توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی، خواستار لغو این حکم شدند.

ماه گذشته در گزارشی که توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور «اعدام‌های خودسرانه» منتشر شد، اعلام کرده بود حسین‌پناهی در دوران بازداشت مورد «بدرفتاری و شکنجه» قرار گرفته‌ است.

پیشتر بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شده بودند.

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

پیش از این هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج با انتشار نامه‌ای سرگشاده از تمامی مجامع حقوق بشری خواسته‌ بودند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد عصر روز سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا تصمیم واشنگتن به خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل را اعلام کردند.

نیکی هیلی در حالی که در محل وزارت خارجه آمریکا در کنار مایک پمپئو ایستاده بود، در سخنانی، عملکرد شورای حقوق بشر را در حد نام آن ندانست و گفت ایالات متحده از عضویت از آن کنار می‌رود.

آمریکا شورای حقوق بشر سازمان ملل را به رویکرد جانبدارانه علیه اسرائیل متهم می‌کند و پیشتر تهدید کرده بود در صورت عدم اعمال اصلاحات مورد نظر واشنگتن، از آن شورای ۴۷ نفره خارج خواهد شد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته در گزارشی از قول منابع آگاه نوشته بود که مذاکرات فعالان حقوق بشر و دیپلمات‌ها با دولت آمریکا برای اعمال اصلاحات مورد نظر واشنگتن در شورا به نتیجه نرسیده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در سخنان امروز خود بار دیگر از رویکرد «مزمن» ضداسرائیلی اعضای شورای حقوق بشر انتقاد کرد و گفت، ایالات متحده بارها و بارها به این شورا فرصت تغییر داده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز گفت، تردیدی نیست که این شورا زمانی دیدگاهی شرافتمندانه داشته است، اما امروز لازم است که صادق باشیم، «شورای حقوق بشر یک مدافع ضعیف حقوق بشر است.»

شورای حقوق بشر ماه گذشته به تحقیقات در مورد ناآرامی‌های اخیر در مرز غزه و اسرائیل رأی داد و اسرائیل را متهم به استفاده بیش از حد از زور کرد. آمریکا و استرالیا تنها اعضایی بودند مخالفت کردند.

آمریکا از موضع اسرائیل در برابر اعتراضات فلسطینی‌ها در مرزهای نوار غزه حمایت کرده است و ۱۱ خرداد ماه نیز قطعنامه پیشنهادی کویت در شورای امنیت در محکوم کردن اقدامات اسرائیل را وتو کرد.

وزارت خارجه آمریکا مهر سال گذشته نیز رسما اعلام کرد که در اعتراض به عملکرد و رویکرد ضداسرائیلی «سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد» موسوم به «یونسکو»، از آن نهاد بین المللی خارج می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنجال بر سر استفاده فیروزآبادی از ویلای مصادره شده خانواده سلطنتی در لواسان

حسن فیروزآبادی(سمت چپ) در کنار آیت الله خامنه ای و فرمانده سپاه

حواشی درباره استفاده یک مقام ارشد نظامی سابق از یکی از استراحتگاه های حکومت پهلوی در لواسان، با واکنش او مواجه شد. در پی اعتراض‌هایی به حسن فیروزآبادی رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر تخلیه نکردن یک ویلای مصادره‌ای، این مقام نظامی اعلام کرد که هیچ دستگاه رسمی دستور تخلیه این ویلا را نداده است.

حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۲۹ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ویلای مصادره ای تحت اختیار او یک ساختمان مخروبه معمولی با ۴ اتاق بوده که از ۲۲ سال پیش به دستور آیت الله خامنه‌ای به او تحویل شده و به عنوان دفتر فوق سری رئیس ستادکل استفاده می‌شد.

موضوع این ویلا پس از آن مورد توجه قرار گرفت که دو روز پیش یک تشکل اصولگرا به نام جنبش عدالتخواه دانشجویی اعلام کرد آقای فیروزآبادی از پس دادن «ویلای ۱۰ هزار متری که ساکن آن است»، خودداری کرده است.

این تشکل اعلام کرده است که پلیس حکم قوه قضائیه را برای تخلیه این ویلا اجرا نکرده است. از سوی دیگر، علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس هم اعلام کرد که دستور رهبر جمهوری اسلامی برای تخلیه این ویلا اجرا نشده است.

ویلای مصادره‌ای

ویلای مورد بحث که گفته می‌شود پیش از انقلاب به خاندان سلطنتی ایران تعلق داشته است، در منطقه لواسان در شمال تهران قرار دارد.

پس از انقلاب املاک و اموال خانواده سلطنتی، وابستگان آنها و برخی از چهره های شناخته شده مصادره شد و توسط نهادهای مختلف از جمله بنیاد مستضعفان به طور رایگان به مقام‌ها و نهادهای انقلابی تحویل داده شد.

اگر چه مشاور نظامی آیت الله خامنه‌ای این ویلا را ساختمانی مخروبه، زیر سقف شیروانی با چهار اتاق خوانده است، اما تشکل اصولگرای معترض به آقای فیروزآبادی آن را یک ملک ۱۰ هزار متری خوانده که به نوشته برخی خبرگزاری ها ارزش آن به حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است که بسیاری از املاک مصادره‌ای در مناطق شمالی تهران از جمله جماران و فرمانیه به مرور تعیین تکلیف شدند، به این ترتیب که یا فروخته شده یا به نهادها و سازمان‌های دولتی واگذار شدند. بدین ترتیب ویلایی که گفته می شود متعلق به خانواده سلطنتی ایران بوده، از جمله املاکی است که هنوز در اختیار اشخاص و مقام ها باقی مانده است.

تکذیب دستور تخلیه

یک روز پس از انتشار خبر خودداری حسن فیروزآبادی از تحویل ویلای لواسان، این مقام نظامی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ دستور قضایی و انتظامی برای تخلیه این ویلا دریافت نکرده است و رهبر جمهوری اسلامی نیز دستوری در این باره نداده است.

رئیس پلیس تهران نیز اعلام کرد که پلیس دستور قضایی برای اجرای تخلیه ویلای مورد بحث دریافت نکرده است. رئیس کل دادگستری استان تهران نیز روز سه‌شنبه صدور هر گونه حکم قضایی برای تخلیه این ویلا را رد کرد.

برخی از خبرگزاری‌ها و وبسایت‌های خبری در ایران با توجه به تکذیب وجود دستور رسمی برای تخلیه ویلای تحت اختیار رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح، اینگونه تحلیل کردند که با توجه به اینکه این ویلا، تنها ملک مصادره ای در اختیار مقامات نیست و حسن فیروزآبادی نیز با مواضع سالهای اخیر خود موجب دلخوری برخی از اصولگرایان شده است، انگیزه های سیاسی و جناحی را عامل ایجاد موج خبری در مورد تصرف ویلای لواسان دانستند.

دهها مقام سیاسی ایران از خانه های متعلق به خاندان سلطنتی در رژیم گذشته استفاده می کنند. از جمله گفته می شود علی فلاحیان وزیر اطلاعات سابق ایران نیز از چنین خانه ای استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل به مردم ایران: از چنگال استبداد رها شوید، به تهران خواهم آمد

نخست وزیر اسرائیل می گوید اگر مردم ایران از «چنگال استبداد» رها شوند، به تهران سفر خواهد کرد و با مردم ایران دیدار خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در حساب توئیتری این دولت به فارسی نوشت که جمهوری اسلامی سعی می کند بین ما نفرت ایجاد کند. اما در روزی که شما از چنگال استبداد رها شوید، من به تهران خواهم آمد و با مردم شجاع ایران دیدار خواهم کرد.

او در ادامه این پیام که همگام با رشته توئیتهای او درباره کمک به حل بحران کم آبی و خشکسالی در ایران است، افزود: دلیل راه اندازی وب سایت و کانال فارسی برای حفاظت از منابع آب ساده است: این امر می تواند زندگی تعداد بی شماری از مردم ایران را نجات دهد.

وی افزود: همچنین دوستی پایدار بین مردم ایران و اسرائیل را نمایان می کند... میلیونها نفر ویدیو مربوط به آب را تماشا کردند و حدود ۱۰۰ هزار نفر در کانال تلگرام عضو آن شدند.

در چند ماه اخیر نخست وزیر اسرائیل بارها به مردم ایران مستقیم پیام داده است. او ۲۰ خرداد در یک پیام ویدئویی خبر داد اسرائیل به مردم ایران برای نجات از خشکسالی کمک می‌کند.

او در پیام ویدئویی خود با تاکید بر اینکه مدیریت نادرست و بی کفایتی و سرقت منابع توسط رژیم ایران موجب رنج مردم ایران شده است، می گوید که اسرائیل هم با چالش آب روبرو است؛ اما با فناوری پیشرفته این مشکل خود را در زمینه کشاورزی حل کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش عربستان و روسیه برای افزایش سقف تولید نفت؛ ایران مخالف است

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه ۲۴ خرداد ماه و در حاشیه بازی‌های جام جهانی با یکدیگر دیدار کردند.

عربستان و روسیه با هدف پاسخگویی به افزایش تقاضای نفت و جبران کسری تولید ونزوئلا و لیبی، در تلاش هستند اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و دیگر متحدان خود را ترغیب کنند از ماه آینده میلادی تولید خود را افزایش دهند اما ایران، از اعضای عمده اوپک، مخالفت آن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر انرژی روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در وین، با بیان این که تقاضا برای نفت معمولا در سه ماهه سوم سال میلادی سیر صعودی پیدا می‌کند، گفت اگر تدابیری اتخاذ نشود با کمبود عرضه مواجه خواهیم شد و این از دید ما می‌تواند موجب داغ شدن بیش از حد بازار شود.

آلکساندر نوواک – که کشورش عضو اوپک نیست، اما از تولیدکنندکان عمده نفت در جهان است – همچنین گفت که روسیه از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک می‌خواهد تولید خود را تا یک میلیون و پانصد هزار بشکه در روز افزایش دهند.

این افزایش عملا کاهش یک میلیون و هشتصد هزار بشکه‌ای عرضه نفت را که با هدف افزایش قیمت‌ها و تنظیم بازار توافق شده بود، خنثی خواهد کرد. اوپک و روسیه در سال ۲۰۱۶ توافق کردند سقف تولید خود را کاهش دهند؛ توافقی که قیمت نفت را در طول ۱۸ ماه از ۲۷ دلار به ۷۵ دلار افزایش داد.

هر چند عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت جهان، با افزایش تولید موافق است، اما ایران که زمانی دومین تولیدکننده اوپک بود اما اکنون به جایگاه سوم سقوط یافته، با این تصمیم مخالف است و وزیر نفت آن مشکل بازار نفت را مربوط به مسائل «سیاسی» می‌داند، نه عرضه و تقاضا.

ایالات متحده و چین، از واردکنندگان عمده نفت در جهان، خواستار کاهش قیمت‌های فروش هستند و از افزایش تولید نفت حمایت می‌کنند.

نشست اوپک برای گفت‌وگو در این زمینه قرار است روز جمعه در وین برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زنان ایرانشهری با تجمع در فرمانداری خواستار برخورد با متجاوزان شدند

تصویری از تجمع زنان ایرانشهری که خواستار برخورد با متجاوزان به دختران شدند.

در ادامه اعتراض‌ها به تجاوز به گروهی از زنان و دختران در شهرستان ایرانشهر، جمعی از زنان ایرانشهری با تجمع در فرمانداری این شهر خواستار برخورد با متجاوزان شدند.

بر اساس تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، زنان حاضر در تجمع روز سه شنبه ۲۹ خرداد شعارهایی مبنی بر اینکه دفاع از قربانیان این حادثه نباید فدای مصلحت اندیشی حکومت شود، سر دادند.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت. در روزهای اخیر مقام‌های دولتی و قضایی رقم اعلام شده در مورد تعداد قربانیان را رد کردند و گفتند که متهم اصلی این حادثه بازداشت شده است.

از سوی دیگر، دادستان کل ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد که با منتشر کننده خبر مربوط به تجاوز به ۴۱ دختر، برخورد قضایی می‌شود. این در حالیست که طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس گفت که پیگیری‌های او نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

این خبرها موجب نگرانی افکار عمومی و برخی از فعالان مدنی درباره رسیدگی به این پرونده و کوچک نشان دادن ابعاد آن توسط حکومت شد. از این رو، علاوه بر تجمع زنان ایرانشهری، روز دوشنبه نیز تعدادی از دختران در خیابان ها و ایستگاههای متروی تهران با در دست داشتن نوشته‌هایی خواستار حمایت از دختران ایرانشهر برای دفاع از حق خود شدند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز به خبر تجاوز در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و با هشتگ #امنیت_پوشالی به عدم رسیدگی و لاپوشانی این جنایت در جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: «در چهلمین سال تجاوز فرقه تبهکار به جسم و جان و روان مردم ایران به ویژه زنان، در روز روشن به دختران ایرانشهر تجاوز شده است. در حکومت جانیان و فاسدان، زندان و شکنجه برای آزادی‌خواهان و حق‌طلبان است و آزادی و امنیت کامل برای شکنجه‌گران و متجاوزان.»

در واکنشی دیگر، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

در همین حال، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان از دستگیری یک متهم دیگر در پرونده اخیر ایرانشهر خبر داد. او گفت این فرد که در زاهدان بازداشت شد، سال گذشته سلاح در اختیار متهم اصلی گذاشته بود.

رسانه‌های داخلی ایران به نقل از مقام‌های قضایی گفته‌اند که چهار متهم این پرونده شناسایی شده اند ومتهمی که نقش اصلی را داشته دستگیر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون رزمایش مشترک با کره جنوبی را به حالت تعلیق در آورد

پنتاگون می گوید برگزاری یک رزمایش عمده با کره جنوبی را به حالت تعلیق در می آورد. به نوشته نیویورک تایمز، وزارت دفاع آمریکا این موضوع را روز دوشنبه اعلام کرد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از این رزمایش انتقاد کرده و گفته بود با برگزاری آن پول هدر می رود.

بعد از آنکه رئیس جمهوری ایالات متحده در پی دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور اعلام کرد تمرین های نظامی مشترک آمریکا با کره جنوبی پایان می یابد، انتظار می رفت که این مانور بزرگ که از مدت ها پیش برای انجام آن برنامه ریزی شده بود، به حالت تعلیق در آید.

دانا وایت، سخنگوی پنتاگون در بیانیه ای که دوشنبه شب منتشر کرد گفت مطابق با تعهدات پرزیدنت ترامپ و هماهنگ با متحدمان جمهوری کره، ایالات متحده همه رزمایش های دفاعی برنامه ریزی شده برای ماه اوت را به حال تعلیق در می آورد.

سخنگوی پنتاگون گفت هنوز در مورد رزمایش های آتی تصمیمی گرفته نشده است.

نیویورک تایمز می نویسد پیشتر در روز پنجشنبه وزیران دفاع آمریکا و کره جنوبی در گفتگویی درباره لغو رزمایش مورد اشاره تلفنی صحبت کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات نماینده سازمان ملل با ایران، روسیه و ترکیه درباره قانون اساسی سوریه

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز سه‌شنبه اعلام کرد گفت‌وگوهای «اصولی» را با مقام‌های ارشد ایران، روسیه و ترکیه درباره چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه داشته است و این گفت‌وگوها در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از استفان دی میستورا، «در این مذاکرات مباحث اصولی و تبادل نظرهای سازنده‌ای در مورد موضوعات مربوط به تشکیل و عملکرد کمیته قانون اساسی (سوریه) صورت گرفت و زمینه‌های مشترکی در حال شکل‌گیری است.»

این مذاکرات، که در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، نخستین دور از تحرکات آشکار دیپلماتیک در چند ماه گذشته با هدف پایان دادن به جنگ داخلی هفت ساله سوریه است؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی، سادات اونال جانشین معاون وزیر خارجه ترکیه، و آلکساندر لاورنتیف نماینده ویژه روسیه در مذاکرات صلح صوریه، در این گفت‌وگوها حضور داشتند.

بنا بر اعلام آقای دی مستورا، وی قرار است هفته آینده نیز با نمایندگان دیگر کشورهای ذی‌نفع، از جمله ایالات متحده، عربستان سعودی، اردن، فرانسه، بریتانیا و آلمان دیدار و در همین زمینه گفت‌وگو کند.

آقای دی میستورا از طرف دبیرکل سازمان ملل متحد مأمور دارد یک توافق سیاسی را میان طرف‌های درگیر در جنگ سوریه شکل دهد؛ توافقی که شامل تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه پس از جنگ و همچنین برگزاری انتخابات آزاد خواهد بود.

روسیه و ایران دو حامی اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند و ترکیه، به همراه ایالات متحده و متحدان آن، از مخالفان او حمایت کرده‌اند. با این حال، نمایندگان تهران، مسکو و آنکارا چندین بار با یکدیگر در مورد جنگ سوریه دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

ژانویه گذشته، مخالفان اسد در شهر سوچی روسیه با مأموریت نماینده ویژه سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه موافقت کردند. گام نخست استفان دی میستورا برای انجام این کار انتخاب اعضای کمیته است، که انتظار نمی‌روند از ۵۰ نفر فراتر رود.

دولت بشار اسد فهرستی از نمایندگان خود برای عضویت در این کمیته را ارائه داده است و انتظار می‌رود مخالفان او نیز به زودی فهرست نمایندگان مورد نظر خود را به آقای دی میستورا تحویل بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا جمهوری اسلامی تغییر رفتار داده است؟ فرمانده سپاه: افزایش برد موشک فعلا سیاست ما نیست

در حالیکه جمهوری اسلامی از سوی آمریکا و متحدانش برای توقف برنامه موشکی خود تحت فشار قرار گرفته است، محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، اعلام کرد که افزایش برد موشک‌ها فعلا در سیاست جمهوری اسلامی نیست.

فرمانده کل سپاه روز سه شنبه ۲۹ خرداد در همایشی اعلام کرد که برد ۲ هزار کیلومتری موشک‌های جمهوری اسلامی برای سیاست‌های ایران کافی است. او گفت: «ما از لحاظ علمی توان افزایش برد موشک‌ها را داریم ولی فعلا این موضوع سیاست‌مان نیست زیرا بسیاری از اهداف استراتژیک دشمنان در همین برد ۲ هزار کیلومتری قرار دارد.»

تغییر رفتار ایران؟

گفته های محمد علی جعفری مبنی بر اینکه افزایش برد موشک ها در سیاست جمهوری اسلامی نیست، در حالی صورت گرفت که چندی پیش رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد رفتار ایران در پی فشارهای ایالات متحده تغییر کرده است.

پرزیدنت ترامپ حدود یک هفته پیش در جریان مذاکرات با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفت که سیاست‌های جدید آمریکا در قبال ایران موثر واقع شده و رفتار جمهوری اسلامی تغییر کرده است. او ابراز امیدواری کرد که حکومت ایران نیز همچون کره شمالی تصمیم به مذاکره با آمریکا بگیرد.

در کنفرانس خبری، خبرنگاران از پرزیدنت ترامپ از تاثیر توافق با رهبر کره شمالی بر احتمال دستیابی به توافق جدیدی با ایران پرسش‌هایی مطرح کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من در بدو ورودم به کاخ سفید با توافقی بدی روبرو بودم. توافق برجام. اما من صادقانه بگویم که کارها به خوبی پیش می‌رود. من به دستیابی به توافق جدید اتمی پایبندم. در مورد ایران باید بگویم که ایران هم اکنون کشوری متفاوت نسبت به سه چهار ماه گذشته است. به نظرم آنها دیگر به دنبال حضور دائمی در سواحل مدیترانه منظورم حضور در سوریه با آن شور و حرارت پیشین نیستند. به نظرم به دنبال این هدف دیگر نیستند.»

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه امسال با بیان اینکه توافق هسته‌ای با ایران توافق بدی است و جلوی دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نمی‌گیرد، دستور خروج آمریکا از این توافق و بازگشت تحریم های هسته ای کشورش علیه ایران را صادر کرد.

او همچنین گفت که آمریکا خواستار توافقی است که برنامه موشکی ایران و اصلاح رفتارهای منطقه‌ای ایران را در بر گیرد شود. در پی روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، دولت آمریکا تحریم‌های مختلفی نیز علیه مقام‌ها و نهادهای مختلف حکومتی و افرادی که به نوعی به برنامه موشکی و اقدامات ضدحقوق بشری مربوط هستند، وضع کرده است.

سکوت دولت؛ عقب نشینی سپاه؟

جمهوری اسلامی ایران در یکسال اخیر آزمایشات موشکی خود را به نحو آشکاری کاهش داد اما این نخستین بار است که یک مقام عالی سپاه از محدودیت های برنامه موشکی ایران می گوید.

تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالیستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها تاکید کرده بود که سیاست‌های توسعه برنامه موشکی ایران از سوی رهبر جمهوری اسلامی تعیین می شود.

محمد علی جعفری روز سه شنبه ۲۹ خرداد در همایش دیگری با اشاره به نامه بیش از یکصد تن از فعالان مدنی و سیاسی در حمایت از مذاکره با آمریکا، این اقدام را محکوم کرد و گفت: « اینها با آمریکا همراهی کرده و زمینه را فراهم می‌کنند،اگر بگوییم این صد نفر مامور فضاسازی برای مذاکره با ترامپ نبودند، حتما تعداد قابل توجهشان مامور بودند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه: ۳۰ هزار سوری که شهروند ترکیه شده‌اند، در انتخابات رای می‌دهند

مغازه هایی با کلمات عربی و ترکی در ترکیه

ترکیه می گوید ۳۰ هزار نفر از سوری هایی که تابعیت ترکیه به آنها داده شده در انتخابات ترکیه رای خواهند داد.

به گزارش رویترز، بینالی ایلدریم، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت این افراد روز یکشنبه در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه رای می دهند.

سخنان او از تلویزیون ان تی وی پخش شد.

حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به هزاران نفر از آوارگان سوری که از جنگ داخلی سوریه فرار کرده و به ترکیه پناه برده اند تابعیت ترکیه را داده است.

ترکیه در حال حاضر میزبان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آوارگان سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی برای سومین بار به چین سفر کرد؛ مذاکره درباره توافق با آمریکا

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای یک دیدار دو روزه به چین سفر کرد. این خبر را تلویزیون دولتی چین در روز سه شنبه اعلام کرد. این سومین سفر کیم جونگ اون به چین، متحد اصلی کره شمالی، در سال جاری میلادی به شمار می رود.

او در چین با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، دیدار و گفتگو کرد.

بنا به گزارش ها، محور گفتگوهای رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری چین بررسی نحوه به اجرا درآوردن دست آوردهای نشست سران آمریکا و کره شمالی بوده است که هفته گذشته در سنگاپور برگزار شد.

وزارت خارجه کره جنوبی با استقبال از دیدار روز سه شنبه رهبر کره شمالی از چین اعلام کرد، سئول و پکن هر دو در مورد «خلع سلاح کامل هسته ای شبه جزیره کره» اتفاق نظر دارند.

روزنامه آمریکایی «یو.اس.ای تودی» می نویسد انتظار می رود کیم در سفرش به پایتخت چین به دنبال آسانتر شدن فشار تحریمها باشد.

به نوشته این نشریه، معلوم نیست که با افزایش تنش های اقتصادی میان چین و آمریکا، کیم سعی خواهد کرد از این مورد به نفع خود استفاده کند یا خیر.

پیش از این، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از چین خواسته بود که از نفوذش بر پیونگ یانگ استفاده کند تا کره شمالی وارد مذاکره بر سر برنامه هسته ای اش شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صلاحیت «پرویز مشرف» رئیس جمهوری سابق پاکستان برای انتخابات رد شد

پرویز مشرف هشت سال رئیس جمهوری پاکستان بود.

کمیسیون انتخاباتی پاکستان صلاحیت «پرویز مشرف» رئیس جمهوری سابق این کشور را برای انتخابات ماه آینده رد کرد.

کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان که وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها برای انتخابات را دارد، علاوه بر آقای مشرف، صلاحیت فاروق ستار رهبر حزب متحده قومی و عبد القادر بلوچ وزیر سابق امور ایالتی و مرزی را نیز رد کرده است.

پرویز مشرف که خارج از پاکستان است، به این دلیل که در دادگاه اتهامات علیه خود شرکت نکرده، توسط این کمیسیون رد صلاحیت شده است.

پرویز مشرف دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان است. او در پی کودتا، با برکنار کردن نواز شریف به نخست وزیری رسید و بعد در یک همه پرسی در سال ۲۰۰۱، به عنوان ریاست جمهوری رسید. آقای مشرف در سال ۲۰۰۸ بعد از مخالفت های بسیار، استعفا داد و همان زمان پاکستان را ترک کرد.

پرویز مشرف بارها از سوی دادگاه به اتهام فساد احضار شده اما تا کنون به پاکستان باز نگشته است. او قرار بود بعد از عید فطر به پاکستان بیاید و از خود در دادگاه دفاع کند اما از اینکار خودداری کرد.

کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان می گوید اگر مشرف بازگردد و به سوالات دادگاه پاسخ دهد، می تواند در انتخابات شرکت کند.

انتخابات پارلمانی پاکستان روز چهارشنبه ۲۵ جولای (سه مرداد) برگزار می شود.

بعد از آمریکا، اتحادیه اروپا هم اعدام درویش گنابادی را محکوم کرد

چند ساعت بعد از درخواست وزیر خارجه آمریکا برای همراهی متحدان آمریکا در محکومیت اعدام یک درویش زندانی در ایران، اتحادیه اروپا در بیانیه ای اجرای حکم اعدام محمد ثلاث را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۹ خرداد در بیانیه خود اعلام کرد: اتحادیه اروپا تحت هر شرایطی مخالف حکم اعدام است و لغو این حکم در سطح جهان هدف این اتحادیه است. حکم اعدام، مجازاتی بی‌رحمانه و غیر انسانی است و عاملی بازدارنده نیست و نشانی از انکار شان و منزلت انسان است.

حکم اعدام محمد ثلاث، با وجود ابهام در پرونده زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی در جریان درگیری زمستان گذشته بین درویشان گنابادی با پلیس در تهران، روز دوشنبه ۲۸ خرداد در زندان رجایی شهر اجرا شد.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است. وی و وکلای او این ادعا را رد کردند و دراویش گنابادی مدعی شدند او قبل از سانحه تصادف اتوبوس، بازداشت شده بود.

دولت ایالات متحده اعدام محمد ثلاث درویش گنابادی زندانی در ایران را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و ضمن محکوم کردن آن، از متحدان آمریکا در سراسر جهان نیز این اقدام حکومت ایران را محکوم کنند.

دوشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه ۲۹ خرداد به وقت ایران)، وزیر خارجه آمریکا در حساب توئیتر رسمی خود با محکومیت اعدام این درویش گنابادی نوشت: از متحدان خود می خواهیم که در محکومیت این اعدام «بی رحمانه و ناعادلانه» به ما بپیوندند. مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند.

انتشار خبر اعدام محمد ثلاث، واکنش های گسترده نهادهای حقوق بشری، شخصیت های سیاسی، فعالان مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار این پیام توئیتر که شنیدن اعدام محمد ثلاث شوکه کننده است، نوشت که دادگاه او ناعادلانه بوده است. این سازمان در پیام‌های پیشین خود نیز خواستار تلاش ها برای جلوگیری از اعدام محمد ثلاث شده بود.

مرکز حقوق بشر ایران نیز در چند پیام توئیتری به اجرای حکم محمد ثلاث واکنش نشان داد و نوشت که آقای ثلاث شکنجه شده و وادار به اعتراف علیه خود شده بود.

این مرکز گفته های وکیل او را بازتاب داده که گفته بود آقای ثلاث در جریان بازجویی به شدت کتک خورده و زخمی شده بود و به آنچه که در بازجویی می‌گذشته آگاه نبوده است.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه پرونده ستاد امر به معروف اصفهان؛ علی کریمی به خاطر دفاع از مسعود شجاعی به دادگاه رفت

علی کریمی، کاپیتان پیشین تیم ملی ایران، در پی احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه، در این دادسرا حاضر شد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، علی کریمی روز سه شنبه ۲۹ خرداد، به دلیل آنچه که پیگیری پرونده شش ماه پیش او عنوان شد، به همراه وکیل خود به شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه رفت.

گمانه زنی ها ابتدا حاکی از آن بود که آقای کریمی به دلیل پست مربوط به «کمپین نخریدن کالای گران» در اینستاگرام خود، به دادگاه احضار شده است، اما خبرگزاری ها به نقل از وکیل او نوشتند که این احضار گزارش شش ماه پیش ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان صورت گرفته است.

وحید ملکی، وکیل علی کریمی گفت که در جلسه روز سه شنبه به همراه موکلش توضیحاتی ارائه کرده و «ابهام برطرف شد و هیچ‌گونه اتهامی صورت نگرفت.»

بهمن ماه سال گذشته علی کریمی در پی انتشار مطلب و عکسی در اینستاگرام در حمایت از مسعود شجاعی، فوتبالیست ایرانی، که مقابل یک تیم اسرائیلی بازی کرده بود، و همچنین عکسی از آرامگاه کورش در حمایت از گرامیداشت روز کورش، گزارش ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان به دادسرا احضار شد.

کاپیتان سابق تیم ملی ایران در پستی که به همراه عکس آرامگاه کورش منتشر کرده نوشته بود: یک مقبره ساده ز سنگ ساخته است، بر گنبد و سیم و زر نپرداخته است.

مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، دو بازیکن باسابقه تیم ملی فوتبال ایران نیز که علی کریمی پستی در حمایت از آنها منتشر کرده، تابستان گذشته به همراه باشگاه یونانی خود مقابل یک باشگاه اسرائیلی مسابقه دادند. جمهوری اسلامی ایران که اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد ورزشکاران ایرانی را از مسابقه مقابل اسرائیل منع می‌کند، از این رو حضور این دو فوتبالیست سرشناس مقابل باشگاه اسرائیلی با واکنش منفی نهادهای حکومتی مواجه شد.

علی کریمی اما در پست اینستاگرام خود خطاب به این دو فوتبالیست نوشت: ما فقط تعهد به باشگاهتان را انجام دادید. مهم نظر مردم نسبت به شماست. ممنون از زحماتی که سالها برای تیم ملی کشیدید.

علی کریمی یک متن انتقادی از فدراسیون فوتبال را نیز به عنوان یکی از پست های اینستاگرامی که موجب شکایت شده، مطرح کرده است.

شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان همزمان با اوج گیری انتقادات تند علی کریمی از فدراسیون فوتبال ایران و رئیس آن، مهدی تاج، مطرح شده است. از همین رو، کاپیتان سابق تیم ملی ایران در منتی که در اینستاگرام خود منتشر کرده نوشته است که شکایت از سوی دوستان رئیس فدراسیون فوتبال علیه او مطرح شده است.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بودجه بی‌سابقه نظامی آمریکا در سنا رای آورد

در این رای گیری دموکرات ها هم رای مثبت دادند.

سنای آمریکا بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری دفاعی ایالات متحده را تصویب کرد. در این رای گیری بیش از سی سناتور دموکرات هم رای مثبت دادند.

دوشنبه شب ۲۸ خرداد به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه به وقت ایران)، سنای آمریکا با ۸۵ رای مثبت در مقابل تنها ده رای منفی، بودجه دفاعی ایالات متحده را تصویب کرد. این لایحه برای تبدیل به قانون تنها به تصویب مجلس نمایندگان نیاز دارد.

از زمان نامزدی، دونالد ترامپ خواستار افزایش بودجه نظامی شده بود. با این مصوبه، او یکی دیگر از وعده های خود را عملی کرد.

بهمن ماه گذشته، پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید در مراسمی در حضور فرماندهان ارشد نظامی لایحه بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد. او این لایحه را تاریخی نامید و از دولت قبل آمریکا انتقاد کرد و گفت هدف از افزایش بودجه نظامی، ترمیم ارتش آمریکا به عنوان بزرگترین ارتش جهان است.

با تصویب دوشنبه شب سناتورهای آمریکایی، بودجه سالانه نظامی در سال ۲۰۱۹ به دولت اجازه می‌دهد از ارتش در طیف گسترده‌تری از موارد در خارج از مرزها استفاده کند. بخش قابل توجهی از این بودجه صرف خرید تسلیحات، کشتی و هواپیما و همچنین حقوق نیروهای ارتش خواهد شد.

پیش بینی می شود که این لایحه پس از تصویب شدن در سنا، حال مسیر آسانتری برای تصویب نهایی در مجلس نمایندگان داشته باشد.

در زمان ارایه این لایحه از سوی پرزیدنت ترامپ دشواری هایی وجود داشت که دلیل آن، قانونی بود که چند سال پیش تصویب شده بود.

بنا بر قانونی که در سال ۲۰۱۱ برای محدودیت مخارج دولتی تصویب شد، بودجه ارتش در سال ۲۰۱۸ حداکثر ۵۴۹ میلیارد دلار پیش بینی شده بود. نمایندگان برای اختصاص بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری باید قانون را به سال ۲۰۱۱ بازگردانند. بسیاری از جمهوری خواهان موافق بازگرداندن قانون ۲۰۱۱ در بخش نظامی هستند با اینکه نمایندگان دموکرات مخالف این افزایش هستند اما در سنا آنها به این لایحه رای دادند و به نظر می رسد اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان نتواند مانع از تصمیم اکثریت این مجلس شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل و آمریکا گروهی برای اجرای تحریم‌های ایران تشکیل می‌دهند

هاآرتض در گزارشی نوشت: ایالات متحده در نشانه ای از یک چرخش ۱۸۰ درجه ای در سیاست دولت ترامپ در برابر ایران با اسرائیل یک گروه مشترک برای پیگیری اجرای تحریم های اقتصادی علیه تهران شکل داده است.

این کمیته مشترک برای کشورهایی شکل می گیرد که می خواهند از تجربیات یکدیگر در اجرای نظام تحریم ها بیاموزند؛ خصوصا که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تا ۱۸۰ روز دیگر فعال خواهد شد.

توافق بر سر تشکیل این کمیته مشترک توسط مقامات در واشنگتن با شایی بابد، مدیرکل وزارت دارایی اسرائیل، و اران نیتزان، وابسته اقتصادی اسرائیل در واشنگتن، به دست آمد. پیش از تشکیل این کمیته بابد و شائول مریدور، رئیس بخش بودجه وزارت دارایی اسرائیل، برای یک رشته ملاقات ها به واشنگتن آمده بودند.

دو کشور در مورد تحریم ها همکاری نزدیکی با هم داشتند و در سال ۲۰۱۳ یک پنل ناظر بر پیشرفت تحریم ها هم تشکیل دادند. پس از آن ایالات متحده بیشتر تحریم ها را در پی توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ لغو کرد.

اسرائیل مقررات موجود خود را از طریق اداره تحریم های وزارت دارایی آن کشور سفت و سخت تر کرده است. فعالیت های این دفتر بر مبنای قوانین «کنست» است که چند سال پیش با تمرکز بر برنامه هسته ای ایران تصویب شده بود.

اضافه بر آن، ممنوعیت کلی در اسرائیل در مورد تجارت با نهادهای ایرانی وجود دارد که مبنای آن قانون ممنوعیت تجارت با کشورهای دشمن است که توسط مقامات بریتانیایی در سال ۱۹۳۹ صادر شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح پرزیدنت ترامپ برای تشکیل «نیروی فضایی» ارتش ایالات متحده

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نشستی با حضور مشاوران فضایی کاخ سفید، فرمان سیاست های جدید فضایی آمریکا را امضا کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه با تکرار این خواسته خود که آمریکا باید رهبری خود را در فضا پس بگیرد، از طرح تشکیل یک «نیروی فضایی» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در دیدار با مشاوران امور فضایی کاخ سفید گفت جهت تضمین برتری آمریکا در عرصه فضایی، وزارت دفاع (پنتاگون) را مامور تشکیل این نیرو می‌کند.

وی چشم انداز روشنی برای برنامه‌های فضایی ایالات متحده ترسیم کرد و فعالیت در این عرصه را با امنیت ملی کشور مرتبط دانست و گفت نمی‌خواهد چین، روسیه و دیگر کشورها از ما سبقت بگیرند.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که کشف افق‌های نو و درنوردیدن مرزها جوهره وجودی آمریکایی‌هاست، گفت «دولت من میراث ایالات متحده را، به عنوان بزرگترین کشور فعال در فضا، بازپس خواهد گرفت.»

وی هنگام امضای فرمان سیاست‌های جدید فضایی کشور، با بیان این که آمریکا باید بر فضا سلطه داشته باشد، گفت «قرار است ما، هم نیروی هوایی داشته باشیم و هم نیروی فضایی؛ مجزا از هم، اما برابر.»

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر نیز پیشنهاد تشکیل یک واحد فضایی مستقل را، که بخش‌هایی مانند آنچه نیروهای هوایی، دریایی و زمینی ارتش دارند در بر داشته باشد، مطرح کرده بود.

در طرحی که او امروز معرفی کرد، وزارت دفاع تحت نظارت ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده مامور تشکیل این نیرو، به عنوان ششمین نیروی مسلح آمریکا، خواهد بود.

نیروهای مسلح آمریکا، علاوه بر سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی، شامل تفنگداران دریایی و گارد ساحلی نیز می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ائتلاف عربی ضمن بمباران «حدیده» از حوثی‌های یمن خواست بندر را ترک کنند

عکس آرشیوی از منطقه ای در شمال شهر بندری الحدیده در یمن

مواضع شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در بندر «حدیده» از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شدت مورد بمباران هوائی قرار گرفت. همزمان میانجی سازمان ملل متحد تلاش دارد به خاطر حفظ جان غیرنظامیان نیروهای حوثی را به ترک حدیده تشویق کند.

مقام های سازمان ملل متحد بیم آن دارند که طولانیتر شدن محاصره حدیده، بحران انسانی وخیم کنونی این کشور را وخیم تر سازد. بندر حدیده در کرانه دریای سرخ تنها راه مهم تدارکاتی برای شورشیان حوثی است که صنعا پایتخت را در کنترل دارند.

حمله شدید نیروهای ائتلاف به بندر حدیده از شش روز پیش آغاز شده است، کنترل این بندر وضعیت جنگ چند ساله یمن را به نفع عربستان سعودی و علیه ایران تغییر خواهد داد. این دو قدرت منطقه ای در پشت جنگ نیابتی چند ساله در یمن قرار دارند.

عربستان سعودی از دولت قانونی «عبد ربه منصور هادی» و ایران از شورشیان شیعه حوثی حمایت می‌کند.

جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ و پس از آن آغاز شد که حوثی‌های مورد حمایت ایران دولت منصور هادی را از صنعا بیرون راندند و خود کنترل پایتخت را در دست گرفتند. از آن زمان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان حمله هوائی گسترده ای را به مواضع حوثی ها دنبال کرده و در حال حاضر نیروهای امارات متحده عربی در حال بازپس گیری بندر حدیده هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هلیکوپترهای توپدار آپاچی، تک تیراندازان حوثی در بندر حدیده را که از پشت بام خانه ها و مدرسه ها به سوی نیروهای ائتلاف تیراندازی می کردند، هدف قرار دادند.

تلویزیون «المصیره» که در کنترل حوثی ها است، از شش حمله هوائی در روز دوشنبه خبر داد.

«انور قرقاش» وزیر خارجه امارات اعلام کرد ۱۰۰ دستگاه کامیون پر از مواد غذائی و پزشکی از بندر عدن راهی بندر حدیده شده است تا کمک ها را در اختیار مردم در محاصره قرار گرفته شهر قرار دهند.

انور قرقاش گفت از مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن خواسته است حوثی ها را به ترک شهر حدیده تشویق کند تا جلوی خونریزی گرفته شود.

همزمان حسن روحانی در مورد وخامت بحران یمن در صورت ادامه حمله ائتلاف هشدار داده و گفته است بحران یمن تنها از راه گفتگو قابل حل خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ادعای دمشق را در مورد حمله هوایی ائتلاف به مواضع سوریه رد کرد

عکس از آرشیو

رسانه‌های دولتی سوریه روز دوشنبه ادعا کردند در جریان حمله هوائی به مواضع نیروهای آن کشور در نواحی مرزی با عراق، چند نفر زخمی شده‌اند. همزمان، مقامهای عراقی هم از کشته شدن ۲۰ شبه نظامی شیعه در آن سوی مرز با سوریه خبر دادند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، مواضع نیروهای آن کشور در روستای الحریه در جنوب شرق شهر مرزی «ابوکمال» مورد حمله هوائی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار گرفته است. اما سخنگوی ائتلاف گفت از سوی نیروهای ائتلاف هیچ حمله‌ای علیه ناحیه ذکر شده انجام نگرفته است.

در گزارش تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام که نامش ذکر نشده است در حمله یادشده «چند تن شهید و شماری نیز زخمی» شده‌اند.

به گزارش روزنامه «یو اس ای تودی» مقام‌های عراقی در بغداد گفته‌اند نیروهای «حشدالشعبی»، بسیجی‌های شیعه طرفدار ایران، در شهر مرزی قائم در آن سوی مرز با «ابوکمال» در سوریه، هدف حمله هوائی قرار گرفته‌اند که در آن ۲۰ نفر کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. بغداد می‌گوید منبع حمله هوائی مشخص نشده است.

سرهنگ شان رایان سخنگوی نظامی آمریکا در عراق گفته است گزارش دولت عراق در باره حمله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی نظامی آمریکا افزود ارتش آمریکا در جریان حمله به نزدیکی «ابوکمال» قرار دارد، اما نیروهای ائتلاف در آن منطقه هیچ گونه عملیاتی نداشته‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرد در حمله هوائی به مواضع نیروهای طرفدار سوریه ۳۸ نفر از جنگجویان خارجی کشته شده‌اند که اکثر آنها عراقی بوده‌اند.

هفته پیش پیکارجویان داعش در جریان یک حمله گسترده تا حومه شهر «ابوکمال» پیش رفتند، اما توسط نیروهای طرفدارحکومت اسد عقب رانده شدند.

سقوط «ابوکمال» ضربه شدیدی به نیروهای طرفدار ایران است که با ایجاد یک مسیر زمینی دسترسی ایران از راه عراق، سوریه و لبنان را تا آب‌های دریای مدیترانه امکان پذیر می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم ابهام در پرونده درویش گنابادی، «محمد ثلاث» امروز اعدام شد

آقای ثلاث ۵۰ ساله، اتهام قتل را رد کرده بود.

با وجود ابهام در پرونده محمد ثلاث، درویش گنابادی در موضوع زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی، مقام های قضایی ایران می گویند او روز دوشنبه ۲۸ خرداد اعدام شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث روز دوشنبه در توئیتر نوشت جسد وی در قبرستانی در بروجرد دفن شده است. به گفته خانم طاهری این دفن بدون اجازه خانواده و با حضور ۲۰۰ مامور ضد شورش برگزار شد.

اعدام این درویش گنابادی بعد از اعتراض های گسترده به مبهم بودن پرونده و اعتراض نهادهای حقوق بشری صورت گرفت.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است.

کمی بعد او را در حالی که مجروح بود در تلویزیون حاضر کردند و او اظهارات مبهمی داشت که مقام‌های دولتی مدعی شدند اعتراف به این اقدام است. با این حال دراویش گنابادی اصرار داشتند او قبل از حادثه بازداشت شده بود.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند که از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی عمیق آمریکا از شمار فزاینده زندانیان سیاسی و مذهبی در روسیه

وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای از شمار رو به رشد افرادی که به دلایل سیاسی و مذهبی توسط دولت فدراسیون روسیه بازداشت شده‌اند و همچنان در زندان به سر می‌برند، ابراز نگرانی عمیق کرد.

این وزارتخانه با اشاره به ۱۵۰ نفر از این زندانیان که سازمان‌های معتبر حقوق بشری شناسایی کرده‌اند، گفت به ویژه در مورد سلامتی چهار اوکراینی نگرانیم که ناعادلانه زندانی شده‌ و دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این بیانیه همچنین در مورد پرونده ایوب تی‌تیِف، فعال حقوق بشری که در چچن به اتهام ارتباط با جرائم مواد مخدر دستگیر و دوره بازداشت پیش از برگزاری محاکمه او اخیرا تمدید شده است، ابراز نگرانی کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، پنج تن از رهبران یک کلیسای سایِنتولوژی از ژوئن ۲۰۱۷ بدون محاکمه در روسیه زندانی هستند و چندین تن از مسلمانان پیرو مکتب «سعید نورسی» (بدیع الزمان) نیز بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان این بیانیه از دولت روسیه خواسته است تمامی کسانی که به اتهام‌های سیاسی و مذهبی زندانی شده‌اند را فورا آزاد کند و به استفاده از نظام قضایی برای سرکوب دگراندیشان پایان دهد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مردم روسیه نیز مانند مردم سایر کشورهای جهان شایستگی آن را دارند که طبق قانون بطور برابر با آنها رفتار شود و باید بدون نگرانی امکان انجام فرائض مذهبی خود را داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض شاهزاده رضا پهلوی به تجاوز در ایرانشهر با هشتگ «امنیت پوشالی»

شاهزاده رضا پهلوی به خبر تجاوز در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و با هشتگ #امنیت_پوشالی به عدم رسیدگی و لاپوشانی این جنایت در جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: در چهلمین سال تجاوز فرقه تبهکار به جسم و جان و روان مردم ایران به ویژه زنان، در روز روشن به دختران ایرانشهر تجاوز شده است. در حکومت جانیان و فاسدان: زندان و شکنجه برای آزادی‌خواهان و حق‌طلبان است؛ و آزادی و امنیت کامل برای شکنجه‌گران و متجاوزان.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به انتشار خبرهایی درباره تجاوز به گروهی از زنان در استان سیستان و بلوچستان است.

چند روز پس از انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان در ایرانشهر و اعلام دستگیری یکی از متهمان اصلی این پرونده، انتشار خبر ارتباط این متهم با «نهادهای قدرت و ثروت» موجب نگرانی در نحوه رسیدگی به این پرونده شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت.

روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

با این حال، هنوز مشخص نیست منظور این نماینده مجلس از ارتباط متهم اصلی این پرونده با نهادهای قدرت و ثروت، دقیقا چه نهادهایی بوده است.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز ابعاد پرونده مبهم مانده است و اخبار ضد و نقیضی از تعداد قربانیان این حادثه منتشر شده است، دادستان کل ایران روز دوشنبه با دروغ خواندن این ماجرا به این صورتی که مطرح شده، اعلام کرد که منبع خبر تجاوز به گروهی از زنان در سیستان و بلوچستان تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

به گفته او، چون تنها دو یا سه نفر شکایت کرده اند، موضوع تجاوز به گروهی از زنان، یا تجاوز به بیش از ۴۰ زن و دختر دروغ است.

انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان و دختران در ایرانشهر روز یکشنبه موجب راهپیمایی اعتراض آمیز مردم این شهر شد.

ساعاتی بعد، وزیر کشور ایران به استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد تا موضوع تجاوز به گروهی از زنان و دختران بررسی شود و استاندار گزارش دقیق آن را به اطلاع شهروندان ایرانی برساند.

در عین حال، یکی از نگرانی ها در مورد این حادثه، نحوه برخورد خانواده ها با زنان و دختران قربانی است.

محمد بلوچ‌زهی از مدیران محلی در سیستان و بلوچستان در توییتر خود نوشت، بیشتر خانواده‌های قربانی تجاوز، دختران خود را لکه ننگی بر دامان خانواده خود می‌دانند. به گفته او در موارد مشابه، برخی خانواده ها اقدام به «حذف فیزیکی» دختر خود می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد نهادهای مسئول کمک های مشاوره ای لازم را ارائه دهند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

او با بیان این که این دختران بی گناه هستند گفت، هیچ کس حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد یا با آنها برخورد کند، چون آنها بی‌گناه هستند.

گزارش های رسمی حاکی از آن است در پی شکایت یک دختر که حدود ۱۰ روز پیش صورت گرفت تا کنون، دو دختر دیگر نیز شکایتی را مربوط به گذشته درباره آدم ربایی و تجاوز مطرح کرده‌اند، اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که متهم اصلی بازداشت شده به حدود ۴۰ مورد تجاوز به زنان و دختران اعتراف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: آمریکا هرگز مانند اروپا به یک کمپ مهاجران تبدیل نمی‌شود

در تازه ترین موضع گیری درباره مسئله مهاجران غیرقانونی در آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن درخواست از قانونگذاران آمریکایی برای اصلاح قوانین مهاجرتی، تاکید کرد که آمریکا هرگز مانند اروپا به یک کمپ مهاجران تبدیل نخواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲۸ خرداد، میزبان شورای ملی فضانوردی بود که به تازگی توسط او احیا شده است. در ابتدای این جلسه رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی به مسئله مهاجران غیرقانونی اشاره کرد که در روزهای اخیر به خاطر سیاست های دولت او در رسانه ها مورد بحث قرار گرفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به اروپا نگاه کنید. در دوره من آمریکا هرگز به یک کمپ مهاجران تبدیل نمی شود. قوانین باید عوض شود.

وی بار دیگر دموکرات های کنگره را به کارشکنی در تصویب قوانین جدید مهاجرتی متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما باید سیستم مهاجرتی را اصلاح کنیم تا بر اساس شایستگی باشد. شرکت های آمریکایی باید نیروهای نخبه را از کشورهای دیگر دعوت به کار کنند.

از یک هفته پیش و بنا بر اعلام وزارت دادگستری، فرزندان اشخاصی که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد آمریکا بشوند و تحت پیگرد قضایی باشند، در مراکز اسکان موقت نگهداری می شوند.

پیشتر، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در یک موضع گیری که رسانه های آمریکایی آن را «کم سابقه» دانسته اند، خواستار پایان این سیاست شد.

سخنگوی بانوی اول آمریکا در بیانیه رسمی اعلام کرد وی معتقد است ما کشوری می خواهیم که از همه قوانین تبعیت می کند و با مروت اداره می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره با اصلاح قانون مهاجرت، هر چه زودتر به این شرایط پایان دهند.

پرزیدنت ترامپ هم ابتدای هفته در توئیتر گفت که دموکرات ها مقصر اجرای این سیاست هستند چون آنها رغبتی برای اصلاح قوانین مهاجرتی نشان نمی دهند.

سی ان ان در گزارشی اعلام کرد تا کنون حدود ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین شان غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، در مراکز موقت اسکان داده شده اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات به ورود غیرقانونی مهاجران بخصوص از مرز مکزیک اعتراض داشت و خواستار احداث دیواری در این مرز شده بود. اما او هنوز نتوانسته همراهی دموکرات ها را برای بودجه این دیوار داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا از زمان آغاز به کار چند فرمان اجرایی داده که براساس آن برخی روندهای مهاجرتی و توریستی را متوقف کرده است. از جمله پرزیدنت ترامپ در فرمان اجرایی سوم خود صدور روادید برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر را موقتا لغو کرده است. دولت آمریکا می گوید این کشورها اطلاعات مورد درخواست آمریکا را قبل از سفر شهروندان به ایالات متحده به آمریکا ارائه نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق دو کره برای رژه مشترک در بازی‌های آسیایی اندونزی زیر یک پرچم واحد

دو کره شمالی و جنوبی روز دوشنبه اعلام کردند در دو مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی‌های آسیایی آینده در اندونزی به بطور مشترک و زیر یک پرچم واحد رژه خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسئولان ورزشی دو همسایه که اخیرا گام‌های بزرگی در جهت تنش زدایی برداشته‌اند در منطقه حائل بین دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

وزارت ورزش کره جنوبی نیز اعلام کرد دو طرف همچنین توافق کرده‌اند در برخی رشته‌های ورزشی در قالب یک تیم مشترک شرکت کنند؛ اما به نام این رشته‌ها اشاره‌ای نکرد.

دوره بعدی بازی‌های آسیایی از ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) سال جاری آغاز خواهد شد.

ورزشکاران دو کشور زمستان گذشته نیز توافق کرده بودند که در مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی، در کنار یکدیگر و زیر یک پرچم واحد شرکت کنند.

دو همسایه همچنین قرار است ظرف چند ماه آینده دو بازی دوستانه بسکتبال در پیونگ یانگ و سئول برگزار کنند. پیشنهاد این بازی‌ها در دیدار اخیر سران دو کشور مطرح شد.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی ۷ اردیبهشت با هدف برقراری صلح در شبه جزیره کره با هم دیدار کردند و ۲۲ خرداد هم دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر پیشین انرژی اسرائیل به جاسوسی برای ایران متهم شد

عکسی از «گونن سگف» (چپ) در کنار اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل.

سرویس امنیت داخلی اسرائیل روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای یکی از وزیران پیشین آن کشور را رسما به جاسوسی برای ایران متهم کرد و از بازداشت او خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از شین بت، «گونن سِیگف» زمانی در نیجریه زندگی می‌کرد «جذب دستگاه اطلاعاتی ایران شد و به عنوان مأمور خدمت کرد.»

ماموران امنیتی اسرائیل دریافتند وی در سال ۲۰۱۲ با مقام‌های سفارت ایران در نیجریه تماس برقرار کرد و دو بار هم برای ملاقات با ماموران بالادست خود به ایران رفت.

آقای سیگف در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ میلادی وزیر انرژی اسرائیل بود.

در بیانیه شین بت آمده است، او اطلاعاتی را درباره انرژی، مراکز امنیتی و مقام‌هایی که در حوزه‌های سیاسی و امنیتی خدمت می‌کردند، به ایران داده است.

وکلای مدافع گونن سیگف ۶۲ ساله از پاسخ به خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر در مورد این پرونده خودداری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به اعدام درویش زندانی؛ نهادهای مدافع حقوق بشر شوکه شدند

انتشار خبر اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی، واکنش های بسیاری از سوی نهادهای حقوق بشری، شخصیت های سیاسی و مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار این پیام توئیتر که شنیدن اعدام محمد ثلاث شوکه کننده است، نوشت که دادگاه او ناعادلانه بوده است. این سازمان در پیام‌های پیشین خود نیز خواستار تلاش ها برای جلوگیری از اعدام محمد ثلاث شده بود.

مرکز حقوق بشر ایران نیز در چند پیام توئیتری به اجرای حکم محمد ثلاث واکنش نشان داد و نوشت که آقای ثلاث شکنجه شده و وادار به اعتراف علیه خود شده بود.

این مرکز گفته های وکیل او را بازتاب داده که گفته بود آقای ثلاث در جریان بازجویی به شدت کتک خورده و زخمی شده بود و به آنچه که در بازجویی می‌گذشته آگاه نبوده است.

قاسم شعله سعدی، از نمایندگان ادوار مجلس، هم در پیامی نوشت که حکم آقای ثلاث با وجود نقایص بسیار در پرونده اجرا شده است.

کاربری به سرعت عمل دستگاه قضایی در اجرای حکم اعدام با وجود درخواستها برای اعاده دادرسی انتقاد کرده است.

کاربری هم به پذیرفته نشدن اعاده دادرسی پرونده محمد ثلاث اشاره کرد و نوشت که حتی جنایتگران علیه بشریت هم باید از حق اعاده دادرسی برخوردار شوند.

حکم اعدام محمد ثلاث، با وجود ابهام در پرونده و در موضوع زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی، روز دوشنبه ۲۸ خرداد اجرا شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث روز دوشنبه در توئیتر نوشت، جسد وی در قبرستانی در بروجرد دفن شده است. به گفته خانم طاهری این دفن بدون اجازه خانواده و با حضور ۲۰۰ مامور ضدشورش برگزار شد.

اعدام این درویش گنابادی بعد از اعتراض های گسترده به مبهم بودن پرونده و اعتراض نهادهای حقوق بشری صورت گرفت.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است.

کمی بعد او را در حالی که مجروح بود در تلویزیون حاضر کردند و او اظهارات مبهمی داشت که مقام‌های دولتی مدعی شدند اعتراف به این اقدام است. با این حال دراویش گنابادی اصرار داشتند او قبل از حادثه بازداشت شده بود.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رابطه متهم به تجاوز در ایرانشهر با «نهادهای قدرت و ثروت»؛ قوه قضائیه با منتشر کننده خبر برخورد می‌کند

تظاهرات مردم ایرانشهر در اعتراض به تجاوز به دختران و ناامنی

چند روز پس از انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان در ایرانشهر و اعلام دستگیری یکی از متهمان اصلی این پرونده، انتشار خبر ارتباط این متهم با «نهادهای قدرت و ثروت» موجب نگرانی در نحوه رسیدگی به این پرونده شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت.

روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

با این حال، هنوز مشخص نیست منظور این نماینده مجلس از ارتباط متهم اصلی این پرونده با نهادهای قدرت و ثروت، دقیقا چه نهادهایی بوده است.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز ابعاد پرونده مبهم مانده است و اخبار ضد و نقیضی از تعداد قربانیان این حادثه منتشر شده است، دادستان کل ایران روز دوشنبه با دروغ خواندن این ماجرا به این صورتی که مطرح شده، اعلام کرد که منبع خبر تجاوز به گروهی از زنان در سیستان و بلوچستان تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

به گفته او، چون تنها دو یا سه نفر شکایت کرده اند، موضوع تجاوز به گروهی از زنان، یا تجاوز به بیش از ۴۰ زن و دختر دروغ است.

انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان و دختران در ایرانشهر روز یکشنبه موجب راهپیمایی اعتراض آمیز مردم این شهر شد.

ساعاتی بعد، وزیر کشور ایران به استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد تا موضوع تجاوز به گروهی از زنان و دختران بررسی شود و استاندار گزارش دقیق آن را به اطلاع شهروندان ایرانی برساند.

در عین حال، یکی از نگرانی ها در مورد این حادثه، نحوه برخورد خانواده ها با زنان و دختران قربانی است.

محمد بلوچ‌زهی از مدیران محلی در سیستان و بلوچستان در توییتر خود نوشت، بیشتر خانواده‌های قربانی تجاوز، دختران خود را لکه ننگی بر دامان خانواده خود می‌دانند. به گفته او در موارد مشابه، برخی خانواده ها اقدام به «حذف فیزیکی» دختر خود می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد نهادهای مسئول کمک های مشاوره ای لازم را ارائه دهند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

او با بیان این که این دختران بی گناه هستند گفت، هیچ کس حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد یا با آنها برخورد کند، چون آنها بی‌گناه هستند.

گزارش های رسمی حاکی از آن است در پی شکایت یک دختر که حدود ۱۰ روز پیش صورت گرفت تا کنون، دو دختر دیگر نیز شکایتی را مربوط به گذشته درباره آدم ربایی و تجاوز مطرح کرده‌اند، اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که متهم اصلی بازداشت شده به حدود ۴۰ مورد تجاوز به زنان و دختران اعتراف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ملانیا ترامپ: امیدوارم قانون مهاجرت با همکاری دو حزب هر چه زودتر اصلاح شود

همزمان با افزایش بحث ها درباره اعمال سیاست انتقال فرزندان مهاجران غیرقانونی به مراکز اسکان موقت، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در یک موضع گیری که رسانه های آمریکایی آن را «کم سابقه» دانسته اند، خواستار اصلاح قانون مهاجرت شد. معمولا بانوی اول آمریکا در مسائل سیاسی موضع گیری نمی کند.

از یک هفته پیش و بنا بر اعلام وزارت دادگستری، فرزندان اشخاصی که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد آمریکا بشوند و تحت پیگرد قضایی باشند، در مراکز اسکان موقت نگهداری می شوند.

سخنگوی بانوی اول آمریکا در بیانیه رسمی اعلام کرد وی معتقد است ما کشوری می خواهیم که از همه قوانین تبعیت می کند و با مروت اداره می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره با اصلاح قانون مهاجرت، هر چه زودتر به این شرایط پایان دهند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتر گفت که دموکرات ها مقصر اجرای این سیاست هستند چون آنها رغبتی برای اصلاح قوانین مهاجرتی نشان نمی دهند.

سی ان ان در گزارشی اعلام کرد تا کنون حدود ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین شان غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، در مراکز موقت اسکان داده شده اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات به ورود غیرقانونی مهاجران بخصوص از مرز مکزیک اعتراض داشت و خواستار احداث دیواری در این مرز شده بود. اما او هنوز نتوانسته همراهی دموکرات ها را برای بودجه این دیوار داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کلمبیا یک محافظه کار را به عنوان رئیس جمهوری برگزید

آقای «دوکه» که پیروز انتخابات اعلام شده به محافظه کاری مشهور است و گفته قرارداد با شورشیان سابق گروه فارک را بازنگری می کند.

«ایوان دوکه» نامزد محافظه کاران توانست در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا بر رقیب چپگرای خود پیروز شود.

«ایوان دوکه» ۴۱ ساله در دور دوم انتخابات با گوستاوو پترو از جناح چپ رقابت داشت که توانست ۱۲ درصد رای بیشتر از او کسب کند.

در دور اول انتخابات که سه هفته پیش برگزار شد، هیچ کدام از دو نامزد حد نصاب ۵۰ درصد کل آرا را کسب نکرده بودند.

این اولین انتخابات بعد از توافق دولت خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری فعلی با گروه شورشیان سابق فارک است. سانتوس که با توافق صلح با فارک توانست جایزه صلح نوبل را کسب کند، بعد از دو دوره، اجازه شرکت در انتخابات را نداشت.

نتیجه این انتخابات می تواند بر توافق صلح میان دولت کلمبیا و شورشیان اثرات زیادی بگذارد. هر چند آقای پترو از توافق صلح حمایت می کرد، اما آقای دوکه که اینک پیروز انتخابات شده می گوید برخی مفاد توافق صلح دولت مرکزی و فارک را بازنگری می کند.

در جریان جنگ داخلی کلمبیا ۲۵۰ هزار نفر کشته و ۶۰ هزار نفر ناپدید شدند و بیش از ۷ میلیون نفر خانه های خود را ترک کردند. رئیس جمهوری کلمبیا توانست قرارداد صلح بین حکومت و شورشیان را امضا کند اما برخی از خانواده‌های قربانیان از این توافق راضی نبودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG