لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۰۵

سرخط خبرها

ائتلاف عربی ضمن بمباران «حدیده» از حوثی‌های یمن خواست بندر را ترک کنند

عکس آرشیوی از منطقه ای در شمال شهر بندری الحدیده در یمن

مواضع شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در بندر «حدیده» از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شدت مورد بمباران هوائی قرار گرفت. همزمان میانجی سازمان ملل متحد تلاش دارد به خاطر حفظ جان غیرنظامیان نیروهای حوثی را به ترک حدیده تشویق کند.

مقام های سازمان ملل متحد بیم آن دارند که طولانیتر شدن محاصره حدیده، بحران انسانی وخیم کنونی این کشور را وخیم تر سازد. بندر حدیده در کرانه دریای سرخ تنها راه مهم تدارکاتی برای شورشیان حوثی است که صنعا پایتخت را در کنترل دارند.

حمله شدید نیروهای ائتلاف به بندر حدیده از شش روز پیش آغاز شده است، کنترل این بندر وضعیت جنگ چند ساله یمن را به نفع عربستان سعودی و علیه ایران تغییر خواهد داد. این دو قدرت منطقه ای در پشت جنگ نیابتی چند ساله در یمن قرار دارند.

عربستان سعودی از دولت قانونی «عبد ربه منصور هادی» و ایران از شورشیان شیعه حوثی حمایت می‌کند.

جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ و پس از آن آغاز شد که حوثی‌های مورد حمایت ایران دولت منصور هادی را از صنعا بیرون راندند و خود کنترل پایتخت را در دست گرفتند. از آن زمان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان حمله هوائی گسترده ای را به مواضع حوثی ها دنبال کرده و در حال حاضر نیروهای امارات متحده عربی در حال بازپس گیری بندر حدیده هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هلیکوپترهای توپدار آپاچی، تک تیراندازان حوثی در بندر حدیده را که از پشت بام خانه ها و مدرسه ها به سوی نیروهای ائتلاف تیراندازی می کردند، هدف قرار دادند.

تلویزیون «المصیره» که در کنترل حوثی ها است، از شش حمله هوائی در روز دوشنبه خبر داد.

«انور قرقاش» وزیر خارجه امارات اعلام کرد ۱۰۰ دستگاه کامیون پر از مواد غذائی و پزشکی از بندر عدن راهی بندر حدیده شده است تا کمک ها را در اختیار مردم در محاصره قرار گرفته شهر قرار دهند.

انور قرقاش گفت از مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن خواسته است حوثی ها را به ترک شهر حدیده تشویق کند تا جلوی خونریزی گرفته شود.

همزمان حسن روحانی در مورد وخامت بحران یمن در صورت ادامه حمله ائتلاف هشدار داده و گفته است بحران یمن تنها از راه گفتگو قابل حل خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ادعای دمشق را در مورد حمله هوایی ائتلاف به مواضع سوریه رد کرد

عکس از آرشیو

رسانه‌های دولتی سوریه روز دوشنبه ادعا کردند در جریان حمله هوائی به مواضع نیروهای آن کشور در نواحی مرزی با عراق، چند نفر زخمی شده‌اند. همزمان، مقامهای عراقی هم از کشته شدن ۲۰ شبه نظامی شیعه در آن سوی مرز با سوریه خبر دادند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، مواضع نیروهای آن کشور در روستای الحریه در جنوب شرق شهر مرزی «ابوکمال» مورد حمله هوائی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار گرفته است. اما سخنگوی ائتلاف گفت از سوی نیروهای ائتلاف هیچ حمله‌ای علیه ناحیه ذکر شده انجام نگرفته است.

در گزارش تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام که نامش ذکر نشده است در حمله یادشده «چند تن شهید و شماری نیز زخمی» شده‌اند.

به گزارش روزنامه «یو اس ای تودی» مقام‌های عراقی در بغداد گفته‌اند نیروهای «حشدالشعبی»، بسیجی‌های شیعه طرفدار ایران، در شهر مرزی قائم در آن سوی مرز با «ابوکمال» در سوریه، هدف حمله هوائی قرار گرفته‌اند که در آن ۲۰ نفر کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. بغداد می‌گوید منبع حمله هوائی مشخص نشده است.

سرهنگ شان رایان سخنگوی نظامی آمریکا در عراق گفته است گزارش دولت عراق در باره حمله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی نظامی آمریکا افزود ارتش آمریکا در جریان حمله به نزدیکی «ابوکمال» قرار دارد، اما نیروهای ائتلاف در آن منطقه هیچ گونه عملیاتی نداشته‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرد در حمله هوائی به مواضع نیروهای طرفدار سوریه ۳۸ نفر از جنگجویان خارجی کشته شده‌اند که اکثر آنها عراقی بوده‌اند.

هفته پیش پیکارجویان داعش در جریان یک حمله گسترده تا حومه شهر «ابوکمال» پیش رفتند، اما توسط نیروهای طرفدارحکومت اسد عقب رانده شدند.

سقوط «ابوکمال» ضربه شدیدی به نیروهای طرفدار ایران است که با ایجاد یک مسیر زمینی دسترسی ایران از راه عراق، سوریه و لبنان را تا آب‌های دریای مدیترانه امکان پذیر می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم ابهام در پرونده درویش گنابادی، «محمد ثلاث» امروز اعدام شد

آقای ثلاث ۵۰ ساله، اتهام قتل را رد کرده بود.

با وجود ابهام در پرونده محمد ثلاث، درویش گنابادی در موضوع زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی، مقام های قضایی ایران می گویند او روز دوشنبه ۲۸ خرداد اعدام شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث روز دوشنبه در توئیتر نوشت جسد وی در قبرستانی در بروجرد دفن شده است. به گفته خانم طاهری این دفن بدون اجازه خانواده و با حضور ۲۰۰ مامور ضد شورش برگزار شد.

اعدام این درویش گنابادی بعد از اعتراض های گسترده به مبهم بودن پرونده و اعتراض نهادهای حقوق بشری صورت گرفت.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است.

کمی بعد او را در حالی که مجروح بود در تلویزیون حاضر کردند و او اظهارات مبهمی داشت که مقام‌های دولتی مدعی شدند اعتراف به این اقدام است. با این حال دراویش گنابادی اصرار داشتند او قبل از حادثه بازداشت شده بود.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند که از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی عمیق آمریکا از شمار فزاینده زندانیان سیاسی و مذهبی در روسیه

وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای از شمار رو به رشد افرادی که به دلایل سیاسی و مذهبی توسط دولت فدراسیون روسیه بازداشت شده‌اند و همچنان در زندان به سر می‌برند، ابراز نگرانی عمیق کرد.

این وزارتخانه با اشاره به ۱۵۰ نفر از این زندانیان که سازمان‌های معتبر حقوق بشری شناسایی کرده‌اند، گفت به ویژه در مورد سلامتی چهار اوکراینی نگرانیم که ناعادلانه زندانی شده‌ و دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این بیانیه همچنین در مورد پرونده ایوب تی‌تیِف، فعال حقوق بشری که در چچن به اتهام ارتباط با جرائم مواد مخدر دستگیر و دوره بازداشت پیش از برگزاری محاکمه او اخیرا تمدید شده است، ابراز نگرانی کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، پنج تن از رهبران یک کلیسای سایِنتولوژی از ژوئن ۲۰۱۷ بدون محاکمه در روسیه زندانی هستند و چندین تن از مسلمانان پیرو مکتب «سعید نورسی» (بدیع الزمان) نیز بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان این بیانیه از دولت روسیه خواسته است تمامی کسانی که به اتهام‌های سیاسی و مذهبی زندانی شده‌اند را فورا آزاد کند و به استفاده از نظام قضایی برای سرکوب دگراندیشان پایان دهد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مردم روسیه نیز مانند مردم سایر کشورهای جهان شایستگی آن را دارند که طبق قانون بطور برابر با آنها رفتار شود و باید بدون نگرانی امکان انجام فرائض مذهبی خود را داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض شاهزاده رضا پهلوی به تجاوز در ایرانشهر با هشتگ «امنیت پوشالی»

شاهزاده رضا پهلوی به خبر تجاوز در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و با هشتگ #امنیت_پوشالی به عدم رسیدگی و لاپوشانی این جنایت در جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: در چهلمین سال تجاوز فرقه تبهکار به جسم و جان و روان مردم ایران به ویژه زنان، در روز روشن به دختران ایرانشهر تجاوز شده است. در حکومت جانیان و فاسدان: زندان و شکنجه برای آزادی‌خواهان و حق‌طلبان است؛ و آزادی و امنیت کامل برای شکنجه‌گران و متجاوزان.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به انتشار خبرهایی درباره تجاوز به گروهی از زنان در استان سیستان و بلوچستان است.

چند روز پس از انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان در ایرانشهر و اعلام دستگیری یکی از متهمان اصلی این پرونده، انتشار خبر ارتباط این متهم با «نهادهای قدرت و ثروت» موجب نگرانی در نحوه رسیدگی به این پرونده شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت.

روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

با این حال، هنوز مشخص نیست منظور این نماینده مجلس از ارتباط متهم اصلی این پرونده با نهادهای قدرت و ثروت، دقیقا چه نهادهایی بوده است.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز ابعاد پرونده مبهم مانده است و اخبار ضد و نقیضی از تعداد قربانیان این حادثه منتشر شده است، دادستان کل ایران روز دوشنبه با دروغ خواندن این ماجرا به این صورتی که مطرح شده، اعلام کرد که منبع خبر تجاوز به گروهی از زنان در سیستان و بلوچستان تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

به گفته او، چون تنها دو یا سه نفر شکایت کرده اند، موضوع تجاوز به گروهی از زنان، یا تجاوز به بیش از ۴۰ زن و دختر دروغ است.

انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان و دختران در ایرانشهر روز یکشنبه موجب راهپیمایی اعتراض آمیز مردم این شهر شد.

ساعاتی بعد، وزیر کشور ایران به استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد تا موضوع تجاوز به گروهی از زنان و دختران بررسی شود و استاندار گزارش دقیق آن را به اطلاع شهروندان ایرانی برساند.

در عین حال، یکی از نگرانی ها در مورد این حادثه، نحوه برخورد خانواده ها با زنان و دختران قربانی است.

محمد بلوچ‌زهی از مدیران محلی در سیستان و بلوچستان در توییتر خود نوشت، بیشتر خانواده‌های قربانی تجاوز، دختران خود را لکه ننگی بر دامان خانواده خود می‌دانند. به گفته او در موارد مشابه، برخی خانواده ها اقدام به «حذف فیزیکی» دختر خود می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد نهادهای مسئول کمک های مشاوره ای لازم را ارائه دهند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

او با بیان این که این دختران بی گناه هستند گفت، هیچ کس حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد یا با آنها برخورد کند، چون آنها بی‌گناه هستند.

گزارش های رسمی حاکی از آن است در پی شکایت یک دختر که حدود ۱۰ روز پیش صورت گرفت تا کنون، دو دختر دیگر نیز شکایتی را مربوط به گذشته درباره آدم ربایی و تجاوز مطرح کرده‌اند، اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که متهم اصلی بازداشت شده به حدود ۴۰ مورد تجاوز به زنان و دختران اعتراف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: آمریکا هرگز مانند اروپا به یک کمپ مهاجران تبدیل نمی‌شود

در تازه ترین موضع گیری درباره مسئله مهاجران غیرقانونی در آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن درخواست از قانونگذاران آمریکایی برای اصلاح قوانین مهاجرتی، تاکید کرد که آمریکا هرگز مانند اروپا به یک کمپ مهاجران تبدیل نخواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲۸ خرداد، میزبان شورای ملی فضانوردی بود که به تازگی توسط او احیا شده است. در ابتدای این جلسه رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی به مسئله مهاجران غیرقانونی اشاره کرد که در روزهای اخیر به خاطر سیاست های دولت او در رسانه ها مورد بحث قرار گرفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به اروپا نگاه کنید. در دوره من آمریکا هرگز به یک کمپ مهاجران تبدیل نمی شود. قوانین باید عوض شود.

وی بار دیگر دموکرات های کنگره را به کارشکنی در تصویب قوانین جدید مهاجرتی متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما باید سیستم مهاجرتی را اصلاح کنیم تا بر اساس شایستگی باشد. شرکت های آمریکایی باید نیروهای نخبه را از کشورهای دیگر دعوت به کار کنند.

از یک هفته پیش و بنا بر اعلام وزارت دادگستری، فرزندان اشخاصی که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد آمریکا بشوند و تحت پیگرد قضایی باشند، در مراکز اسکان موقت نگهداری می شوند.

پیشتر، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در یک موضع گیری که رسانه های آمریکایی آن را «کم سابقه» دانسته اند، خواستار پایان این سیاست شد.

سخنگوی بانوی اول آمریکا در بیانیه رسمی اعلام کرد وی معتقد است ما کشوری می خواهیم که از همه قوانین تبعیت می کند و با مروت اداره می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره با اصلاح قانون مهاجرت، هر چه زودتر به این شرایط پایان دهند.

پرزیدنت ترامپ هم ابتدای هفته در توئیتر گفت که دموکرات ها مقصر اجرای این سیاست هستند چون آنها رغبتی برای اصلاح قوانین مهاجرتی نشان نمی دهند.

سی ان ان در گزارشی اعلام کرد تا کنون حدود ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین شان غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، در مراکز موقت اسکان داده شده اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات به ورود غیرقانونی مهاجران بخصوص از مرز مکزیک اعتراض داشت و خواستار احداث دیواری در این مرز شده بود. اما او هنوز نتوانسته همراهی دموکرات ها را برای بودجه این دیوار داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا از زمان آغاز به کار چند فرمان اجرایی داده که براساس آن برخی روندهای مهاجرتی و توریستی را متوقف کرده است. از جمله پرزیدنت ترامپ در فرمان اجرایی سوم خود صدور روادید برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر را موقتا لغو کرده است. دولت آمریکا می گوید این کشورها اطلاعات مورد درخواست آمریکا را قبل از سفر شهروندان به ایالات متحده به آمریکا ارائه نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق دو کره برای رژه مشترک در بازی‌های آسیایی اندونزی زیر یک پرچم واحد

دو کره شمالی و جنوبی روز دوشنبه اعلام کردند در دو مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی‌های آسیایی آینده در اندونزی به بطور مشترک و زیر یک پرچم واحد رژه خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسئولان ورزشی دو همسایه که اخیرا گام‌های بزرگی در جهت تنش زدایی برداشته‌اند در منطقه حائل بین دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

وزارت ورزش کره جنوبی نیز اعلام کرد دو طرف همچنین توافق کرده‌اند در برخی رشته‌های ورزشی در قالب یک تیم مشترک شرکت کنند؛ اما به نام این رشته‌ها اشاره‌ای نکرد.

دوره بعدی بازی‌های آسیایی از ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) سال جاری آغاز خواهد شد.

ورزشکاران دو کشور زمستان گذشته نیز توافق کرده بودند که در مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی، در کنار یکدیگر و زیر یک پرچم واحد شرکت کنند.

دو همسایه همچنین قرار است ظرف چند ماه آینده دو بازی دوستانه بسکتبال در پیونگ یانگ و سئول برگزار کنند. پیشنهاد این بازی‌ها در دیدار اخیر سران دو کشور مطرح شد.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی ۷ اردیبهشت با هدف برقراری صلح در شبه جزیره کره با هم دیدار کردند و ۲۲ خرداد هم دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر پیشین انرژی اسرائیل به جاسوسی برای ایران متهم شد

عکسی از «گونن سگف» (چپ) در کنار اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل.

سرویس امنیت داخلی اسرائیل روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای یکی از وزیران پیشین آن کشور را رسما به جاسوسی برای ایران متهم کرد و از بازداشت او خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از شین بت، «گونن سِیگف» زمانی در نیجریه زندگی می‌کرد «جذب دستگاه اطلاعاتی ایران شد و به عنوان مأمور خدمت کرد.»

ماموران امنیتی اسرائیل دریافتند وی در سال ۲۰۱۲ با مقام‌های سفارت ایران در نیجریه تماس برقرار کرد و دو بار هم برای ملاقات با ماموران بالادست خود به ایران رفت.

آقای سیگف در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ میلادی وزیر انرژی اسرائیل بود.

در بیانیه شین بت آمده است، او اطلاعاتی را درباره انرژی، مراکز امنیتی و مقام‌هایی که در حوزه‌های سیاسی و امنیتی خدمت می‌کردند، به ایران داده است.

وکلای مدافع گونن سیگف ۶۲ ساله از پاسخ به خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر در مورد این پرونده خودداری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به اعدام درویش زندانی؛ نهادهای مدافع حقوق بشر شوکه شدند

انتشار خبر اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی، واکنش های بسیاری از سوی نهادهای حقوق بشری، شخصیت های سیاسی و مدنی، و کاربران شبکه های اجتماعی در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار این پیام توئیتر که شنیدن اعدام محمد ثلاث شوکه کننده است، نوشت که دادگاه او ناعادلانه بوده است. این سازمان در پیام‌های پیشین خود نیز خواستار تلاش ها برای جلوگیری از اعدام محمد ثلاث شده بود.

مرکز حقوق بشر ایران نیز در چند پیام توئیتری به اجرای حکم محمد ثلاث واکنش نشان داد و نوشت که آقای ثلاث شکنجه شده و وادار به اعتراف علیه خود شده بود.

این مرکز گفته های وکیل او را بازتاب داده که گفته بود آقای ثلاث در جریان بازجویی به شدت کتک خورده و زخمی شده بود و به آنچه که در بازجویی می‌گذشته آگاه نبوده است.

قاسم شعله سعدی، از نمایندگان ادوار مجلس، هم در پیامی نوشت که حکم آقای ثلاث با وجود نقایص بسیار در پرونده اجرا شده است.

کاربری به سرعت عمل دستگاه قضایی در اجرای حکم اعدام با وجود درخواستها برای اعاده دادرسی انتقاد کرده است.

کاربری هم به پذیرفته نشدن اعاده دادرسی پرونده محمد ثلاث اشاره کرد و نوشت که حتی جنایتگران علیه بشریت هم باید از حق اعاده دادرسی برخوردار شوند.

حکم اعدام محمد ثلاث، با وجود ابهام در پرونده و در موضوع زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی، روز دوشنبه ۲۸ خرداد اجرا شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث روز دوشنبه در توئیتر نوشت، جسد وی در قبرستانی در بروجرد دفن شده است. به گفته خانم طاهری این دفن بدون اجازه خانواده و با حضور ۲۰۰ مامور ضدشورش برگزار شد.

اعدام این درویش گنابادی بعد از اعتراض های گسترده به مبهم بودن پرونده و اعتراض نهادهای حقوق بشری صورت گرفت.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری‌ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

آقای ثلاث متهم بود با یک اتوبوس به صف ماموران زده و موجب مرگ سه نفر شده است.

کمی بعد او را در حالی که مجروح بود در تلویزیون حاضر کردند و او اظهارات مبهمی داشت که مقام‌های دولتی مدعی شدند اعتراف به این اقدام است. با این حال دراویش گنابادی اصرار داشتند او قبل از حادثه بازداشت شده بود.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بر بی‌گناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین‌المللی خواستند از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته بودند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند. پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت. شاهزاده رضا پهلوی نیز از جمله کسانی بود که به حکم ثلاث اعتراض کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رابطه متهم به تجاوز در ایرانشهر با «نهادهای قدرت و ثروت»؛ قوه قضائیه با منتشر کننده خبر برخورد می‌کند

تظاهرات مردم ایرانشهر در اعتراض به تجاوز به دختران و ناامنی

چند روز پس از انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان در ایرانشهر و اعلام دستگیری یکی از متهمان اصلی این پرونده، انتشار خبر ارتباط این متهم با «نهادهای قدرت و ثروت» موجب نگرانی در نحوه رسیدگی به این پرونده شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت.

روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

با این حال، هنوز مشخص نیست منظور این نماینده مجلس از ارتباط متهم اصلی این پرونده با نهادهای قدرت و ثروت، دقیقا چه نهادهایی بوده است.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز ابعاد پرونده مبهم مانده است و اخبار ضد و نقیضی از تعداد قربانیان این حادثه منتشر شده است، دادستان کل ایران روز دوشنبه با دروغ خواندن این ماجرا به این صورتی که مطرح شده، اعلام کرد که منبع خبر تجاوز به گروهی از زنان در سیستان و بلوچستان تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

به گفته او، چون تنها دو یا سه نفر شکایت کرده اند، موضوع تجاوز به گروهی از زنان، یا تجاوز به بیش از ۴۰ زن و دختر دروغ است.

انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان و دختران در ایرانشهر روز یکشنبه موجب راهپیمایی اعتراض آمیز مردم این شهر شد.

ساعاتی بعد، وزیر کشور ایران به استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد تا موضوع تجاوز به گروهی از زنان و دختران بررسی شود و استاندار گزارش دقیق آن را به اطلاع شهروندان ایرانی برساند.

در عین حال، یکی از نگرانی ها در مورد این حادثه، نحوه برخورد خانواده ها با زنان و دختران قربانی است.

محمد بلوچ‌زهی از مدیران محلی در سیستان و بلوچستان در توییتر خود نوشت، بیشتر خانواده‌های قربانی تجاوز، دختران خود را لکه ننگی بر دامان خانواده خود می‌دانند. به گفته او در موارد مشابه، برخی خانواده ها اقدام به «حذف فیزیکی» دختر خود می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد نهادهای مسئول کمک های مشاوره ای لازم را ارائه دهند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

او با بیان این که این دختران بی گناه هستند گفت، هیچ کس حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد یا با آنها برخورد کند، چون آنها بی‌گناه هستند.

گزارش های رسمی حاکی از آن است در پی شکایت یک دختر که حدود ۱۰ روز پیش صورت گرفت تا کنون، دو دختر دیگر نیز شکایتی را مربوط به گذشته درباره آدم ربایی و تجاوز مطرح کرده‌اند، اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که متهم اصلی بازداشت شده به حدود ۴۰ مورد تجاوز به زنان و دختران اعتراف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ملانیا ترامپ: امیدوارم قانون مهاجرت با همکاری دو حزب هر چه زودتر اصلاح شود

همزمان با افزایش بحث ها درباره اعمال سیاست انتقال فرزندان مهاجران غیرقانونی به مراکز اسکان موقت، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در یک موضع گیری که رسانه های آمریکایی آن را «کم سابقه» دانسته اند، خواستار اصلاح قانون مهاجرت شد. معمولا بانوی اول آمریکا در مسائل سیاسی موضع گیری نمی کند.

از یک هفته پیش و بنا بر اعلام وزارت دادگستری، فرزندان اشخاصی که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد آمریکا بشوند و تحت پیگرد قضایی باشند، در مراکز اسکان موقت نگهداری می شوند.

سخنگوی بانوی اول آمریکا در بیانیه رسمی اعلام کرد وی معتقد است ما کشوری می خواهیم که از همه قوانین تبعیت می کند و با مروت اداره می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره با اصلاح قانون مهاجرت، هر چه زودتر به این شرایط پایان دهند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتر گفت که دموکرات ها مقصر اجرای این سیاست هستند چون آنها رغبتی برای اصلاح قوانین مهاجرتی نشان نمی دهند.

سی ان ان در گزارشی اعلام کرد تا کنون حدود ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین شان غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، در مراکز موقت اسکان داده شده اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات به ورود غیرقانونی مهاجران بخصوص از مرز مکزیک اعتراض داشت و خواستار احداث دیواری در این مرز شده بود. اما او هنوز نتوانسته همراهی دموکرات ها را برای بودجه این دیوار داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کلمبیا یک محافظه کار را به عنوان رئیس جمهوری برگزید

آقای «دوکه» که پیروز انتخابات اعلام شده به محافظه کاری مشهور است و گفته قرارداد با شورشیان سابق گروه فارک را بازنگری می کند.

«ایوان دوکه» نامزد محافظه کاران توانست در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا بر رقیب چپگرای خود پیروز شود.

«ایوان دوکه» ۴۱ ساله در دور دوم انتخابات با گوستاوو پترو از جناح چپ رقابت داشت که توانست ۱۲ درصد رای بیشتر از او کسب کند.

در دور اول انتخابات که سه هفته پیش برگزار شد، هیچ کدام از دو نامزد حد نصاب ۵۰ درصد کل آرا را کسب نکرده بودند.

این اولین انتخابات بعد از توافق دولت خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری فعلی با گروه شورشیان سابق فارک است. سانتوس که با توافق صلح با فارک توانست جایزه صلح نوبل را کسب کند، بعد از دو دوره، اجازه شرکت در انتخابات را نداشت.

نتیجه این انتخابات می تواند بر توافق صلح میان دولت کلمبیا و شورشیان اثرات زیادی بگذارد. هر چند آقای پترو از توافق صلح حمایت می کرد، اما آقای دوکه که اینک پیروز انتخابات شده می گوید برخی مفاد توافق صلح دولت مرکزی و فارک را بازنگری می کند.

در جریان جنگ داخلی کلمبیا ۲۵۰ هزار نفر کشته و ۶۰ هزار نفر ناپدید شدند و بیش از ۷ میلیون نفر خانه های خود را ترک کردند. رئیس جمهوری کلمبیا توانست قرارداد صلح بین حکومت و شورشیان را امضا کند اما برخی از خانواده‌های قربانیان از این توافق راضی نبودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داماد پادشاه اسپانیا به جرم فساد مالی به زندان منتقل شد

«ایناکی اوردانگارین» ۵۰ ساله، قبلا بازیکن هندبال بود.

داماد خانواده سلطنتی اسپانیا روز دوشنبه خود را برای تحمل بیش از پنج سال حبس به زندان معرفی کرد.

«ایناکی اوردانگارین» همسر پرنسس کریستینا خواهر پادشاه اسپانیا به اتهام تخلف مالیاتی و اختلاس زندانی شده است. او متهم به کسب میلیونها یورو پول غیرقانونی در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ از طریق یک بنیاد غیرانتفاعی است که در جزیره مایورکا ثبت شده بود.

پرونده رسوایی «اوردانگارین» در سال ۲۰۱۰ فاش شد که اسپانیا در آن زمان درگیر بحران مالی بود.

از زمان این رسوایی، آقای اوردانگارین و همسرش کریستینا از همه مراسم عمومی خاندان سلطنتی کنار گذاشته شدند. پادشاه فیلیپه ششم نیز از سال ۲۰۱۵ که احتمال محکومیت داماد خود را جدی دید، القاب سلطنتی این زوج را که دوک و دوشس پالما بود، از آنها پس گرفت.

با رای دادگاه، به پنج سال و ده ماه حبس محکوم شد. همسر او (خواهر پادشاه اسپانیا) نیز به بیش از یکصد هزار یورو جریمه شده است.

آقای اوردانگارین به زندان «آویلا» در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال مادرید منتقل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«روزبه چشمی» مدافع تیم ملی ایران دو بازی آینده جام جهانی را از دست داد

سرمربی تیم ملی ایران امید زیادی به این دفاع ۲۴ ساله تیم ایران در دو بازی باقیمانده داشت

فدراسیون فوتبال ایران خبر داد «روزبه چشمی» مدافع تیم ملی ایران دو بازی آینده در جام جهانی را به دلیل مصدومیت از دست داد.

رسانه ها گزارش دادند که روزبه چشمی در تمرین روز یکشنبه دچار مصدومیت عضلانی شد. پس از ارزیابی پزشکی، مشخص شد که این بازیکن در بازی‌های آینده قادر به همراهی تیم ملی در جام جهانی نیست.

کارلوس کی روش حساب ویژه ای روی این بازیکن برای دو بازی دیگر ایران باز کرده بود. ایران بعد از شکست مراکش، امیدوار است با کسب امتیاز مقابل اسپانیا و پرتغال، دو تیم با کلاس جهانی، برای اولین بار در تاریخ خود، از مرحله گروهی جام جهانی صعود کند.

این دومین بار است که نام «روزبه چشمی» در هفته های اخیر خبرساز می شود.

یک ماه پیش که کارلوس کی روش لیست نهایی خود را اعلام کرد، «چشمی» از تیم استقلال را به «سید جلال حسینی» مدافع پرسپولیس ترجیح داد. برخی از این تصمیم خشمگین شدند، اما کی روش تصمیم خود را عوض نکرد و گفت «چشمی» یک مدافع با کلاس جهانی است.

ایران روز چهارشنبه مقابل اسپانیا دیدار خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش نیویورک تایمز از «مشکلات ایران» در جام جهانی

در طول بازی ایران مراکش، تماشاگران با شعارهای این چنینی، خواستار اجازه حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال در داخل ایران شدند.

گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز

اول، در سخت ترین گروه ممکن قرار گرفتند. بعد نتوانستند هیچ تیم ملی مطرحی را برای بازی های دوستانه مجاب کنند.

در روسیه هم، تحریم ها باعث شد نتوانند از محصولات ورزشی آمریکا استفاده کرده و کفش مورد علاقه شان ساخت نایکی را به پا کنند.

کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، از همین رو از موانع پیش روی بازیکنان اش در نخستین حضور پیاپی شان در جام جهانی حرف می زد: «ما نمی گذاریم این مشکلات به عذر و بهانه تبدیل بشود. ما از تمام این شرایطی که با آن روبرو بوده ایم به عنوان فرصتی برای تقویت عزم و اراده بازیکنان استفاده می کنیم. ما می دانیم که باید یک خانواده متحد بمانیم.»

طول دوره مربی گری کی روش بر تیم ملی فوتبال ایران طولانی تر از تمام مربیان پیش از او بوده است. او که پیشتر مربی رئال مادرید و دستیار مربی منچستر یونایتد بود در ایران محبوبیت بسیاری دارد. اگر او موفق شود تیم ملی ایران را از گروهی که پرتغال و اسپانیا در آن حضور دارند به دور بعدی برساند در ایران برایش جشن ملی خواهند گرفت.

کی روش گفت صحبت از اسپانیا که پس از برکناری مربی اش در تلاطم است کار درستی نیست، اما درباره مشکلات آماده سازی تیم ملی ایران راحت تر حرف می زد.

کی روش همیشه گلایه کرده است که به دلایل عمدتا سیاسی تیم ایران آن حضور بین المللی لازم را نداشته است و امکان برگزاری بازی های دوستانه با دیگر کشورها را ندارد. این ماه بازی دوستانه ایران و یونان در استانبول به دلیل مشکلات میان یونان و ترکیه در آخرین روزها لغو شد. بعد تیم ملی کوزوو هم که جایگزین یونان شده بود از بازی دوستانه با ایران انصراف داد.

ایران اولین تیم راه یافته به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است.

کی روش گفت: «بازی اول همیشه بازی به خصوصی است. برای ما و مراکش این بازی است که باید حتما از آن پیروز بیرون بیاییم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید دوباره نتانیاهو بر لزوم خروج نیروهای نظامی ایران از سوریه

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای چندمین بار تاکید کرد که نیروهای نظامی ایران و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی باید از تمام خاک سوریه خارج شوند.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه ۲۷ خرداد در جلسه هفتگی کابینه آن کشور به آخرین گفتگوی تلفنی خود با رئیس جمهوری روسیه و وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد.

او گفت: «در تعطیلات آخر هفته، ضمن گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مورد مسائل منطقه و به ویژه سوریه، بار دیگر بر خط مشی اسرائیل در مورد آن ناحیه تاکید کردم. جمهوری اسلامی ایران باید از تمام خاک سوریه بیرون برود، و اسرائیل علیه تلاش‌های ایران و نیروهای نیابتی اش برای استقرار در مجاورت مرز اسرائیل یا در عمق خاک سوریه، اقدام خواهد کرد.»

این مطلب در توئیتر نخست وزیر اسرائیل نیز منتشر شده است.

در همین حال نفتالی بنه، وزیر آموزش و پرورش اسرائیل، نیز در جلسه کابینه به اقدام فلسطینی‌ها در مورد فرستادن بادبادک‌های حامل مواد آتشزا واکنش نشان داد.

او گفت: «هوا کردن بادبادکی که آتش گرفته درست مثل موشک قاسم است، و این کار از نظر من با راکت پرانی فرقی ندارد. برای واکنش در برابر این اقدامات نباید منتظر صدمه دیدن شهروندان اسرائیل شد.»

چند روز پیش، گروهی از جوانان فلسطینی ساکن نوار غزه که خود را «پسران الزواری» می‌خوانند، قصد خود برای هوا کردن پنج هزار بادبادک و بالن را اعلام کرده بودند.

سخنگوی این گروه گفته بود این بادبادک‌های حامل مواد آتشزا در اولین ساعات روز عید فطر از اردوگاه پناهندگان فلسطینی البریج در نوار غزه بسوی مزارع اسرائیل به پرواز درخواهند آمد.

در همین حال، به گزارش وزارت بهداشت حماس، دو فلسطینی ساکن باریکه غزه که روز شنبه قصد داشتند با هوا کردن چند بادبادک حامل مواد آتشزا آنها را به سوی مزارع و شهرک های یهودی نشین در جنوب اسرائیل هدایت کنند، به ضرب گلوله سربازان اسرائیل زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان تمدید آتش بس دولت افغانستان را جشن گرفتند

جنگجویان طالبان سوار بر موتورسیکلت خود در جلال آباد

ستیزه گران طالبان در برخی از شهرهای افغانستان، آتش‌بس بی‌سابقه سراسری که از سوی دولت به مناسبت عید فطر اعلام شده را جشن گرفتند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز شنبه ۲۶ خرداد آتش بس از سوی دولت را تمدید کرد و مورد تحسین در محافل داخلی و بین‌المللی قرار گرفت.

با این حال، منتقدان می‌گویند که اینگونه اقدامات به طالبان اجازه داده است که بدون بازرسی، به داخل شهرها سرازیر شوند و -به اصطلاح - دست بالا را بگیرند.

آقای غنی در یک سخنرانی خطاب به شهروندان، از طالبان با تاکید خواست که آتش بس خود را تمدید کرده و گفت و گوهای صلح را آغاز کنند. او گفت که می‌خواهد مسائل مورد نگرانی طرفین با کشورهای همسایه و حضور نیروهای خارجی را با طالبان مورد بحث قرار دهد.

یک دیپلمات ارشد غربی در شهر کابل تأکید کرد که تصمیم آقای غنی اقدامی جسورانه بوده است ولی این پرسش را مطرح ساخت که در صورت رد درخواست یک آتش بس تازه از سوی طالبان، چه پیش خواهد آمد؟

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازتاب جهانی اعتراض به ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها و مجوز فیفا برای اعتراض‌ها

تصویر پلاکاردی در ورزشگاه دیدار ایران و مراکش در جام جهانی ، با شعار حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاهها

همزمان با بازتاب اعتراض تماشاگران ایرانی حاضر در جام جهانی به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها در ایران، فیفا اعلام کرد که برای این اعتراض ها مجوز صادر کرده است.

حرکت برخی از تماشاگران بازی ایران و مراکش در اعتراض به ممنوعیت وروز زنان به وزرشگاهها در ایران، بازتاب‌هایی در رسانه‌های خارجی، از جمله روزنامه واشنگتن پست داشت.

این روزنامه در شماره روز یکشنبه ۲۷ خرداد خود در گزارشی با عنوان «بگذارید آزاد باشیم»، نوشت که زنان ایرانی اعتراض علیه ممنوعیت حضورشان در ورزشگاهها را، که از ۳۷ سال پیش توسط جمهوری اسلامی اعمال می‌شود، به استادیوم ورزشی سنت پیترزبورگ روسیه بردند، که محل برگزاری بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان، از جمله رقابت‌های تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های جام جهانی فوتبال است.

واشنگتن پست اظهارات یکی از معترضان به نام سارا در گروه موسوم به «استادیوم‌های آزاد» را نقل کرد که گفته است حکومت ایران چشم دیدن زنان شاد و خوشحال در ورزشگاهها را ندارد.

واشنگتن پست همچنین اظهارات یک زن ایرانی فعال در حقوق بشر به نام مریم را نقل کرد که با اشاره به رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاهها در عربستان سعودی، وجود چنین ممنوعیتی را برای زنان ایرانی توهین آمیز توصیف کرد.

از سوی دیگر، در پی واکنش‌ها به این شیوه اعتراض در ورزشگاهی که دیدار ایران مراکش در چارچوب جام جهانی برگزار شد، فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، اعلام کرد که برای این اقدام اعتراضی مجوز صادر کرده است.

در جریان آن مسابقه، پلاکاردهایی که شعار NoBan4Women# (عدم ممنوعیت برای زنان) و «از زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه‌ها حمایت کنید» در دو سوی استادیوم نصب شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که فیفا اعلام کرد از آنجا که این نوشته‌ها سیاسی نیستند و هدف از آنها «ابراز یک خواست اجتماعی است» ممنوعیتی برای آنها وجود ندارد.

حکومت جمهوری اسلامی از ورود زنان به ورزشگاه‌هایی که مسابقات مردان برگزار می‌‌شود، جلوگیری می‌کند. برخی تلاش‌ها برای رفع این محدودیت نیز با مخالفت شدید روحانیون سنتی و مراجع تقلید مواجه شده و به نتیجه نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنشها به اختصاص مکان‌های دولتی برای تجمع؛ همزمان با ادامه اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها

تجمع سال گذشته معلمان در مقابل مجلس

امکان اعتراض در ایران، به شرطی که دولت محل آن را انتخاب کرده باشد، موضوع گزارشی است که رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی درباره اعتراض‌های مردمی در ایران و محدودیت‌هایی که دولت علیه آنها اعمال می‌کند منتشر ساخته است.

در این گزارش، با این یادآوری که ماده بیست و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق تجمع و برگزاری تظاهرات را برای شهروندان در صورتیکه با حمل سلاح و نقض اصول و شئون اسلامی همراه نباشد محفوظ نگه داشته است، آمده که در عمل شرایط پیچیده وزارت کشور برای کسب مجوز، با توجه فهرست بالا بلند تدابیر امنیتی و تنبیهی، برگزاری هرگونه تجمع یا تظاهرات اعتراضی را غیرممکن می کند.

گرچه دولت اخیرا به طرح شورای شهر تهران در مورد اختصاص اماکنی معلوم و مشخص نظیر استادیوم‌های ورزشی و پارک‌های پایتخت برای برگزاری تظاهرات مجاز چراغ سبز نشان داده است، اما با واکنش‌های حاکی از بدبینی آنهایی روبرو شده است که چنین اقدامی را در راستای تلاش دولت برای مهار تظاهرکنندگان می‌دانند.

چندین تظاهرات ضد دولتی در سراسر ایران در اعتراض به اوضاع وخیم اقتصادی و مطالبه آزادی‌های بیشتر اجتماعی و سیاسی از دی‌ماه سال گذشته به این سو، ده ها کشته و زخمی بجا گذاشته است. شمار زیادی از شرکت کنندگان در تظاهرات بازداشت شده‌اند.

مداخله و برخورد پلیس با تظاهرکنندگان برغم تاکید حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران بر حق اعتراض و انتقاد آزادانه و مسالمت آمیز مردم به دولت در سراسر ایران همچنان ادامه دارد.

در اوایل خرداد اعتراض ساکنان کازرون به تصمیم دولت محلی به تجزیه شهر چندین کشته بجا گذاشت.

شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات روز جهانی زن در تهران، و ده ها زن دیگر نیز که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌هایشان را در معابر عمومی از سر برداشتند، بازداشت و زندانی شده‌اند.

در سال‌های اخیر همچنین تعداد زیادی از تجمع‌های اعتراضی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد که در برخی موارد از جمله تجمع معلمان، با برخورد خشن پلیس و بازداشت معترضان روبرو شد.

اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها

در همین حال، برخی از اعتراض‌های صورت گرفته در ایران که با برخوردهای امنیتی روبرو شده، به مناسبت‌های مختلف در خارج از ایران ادامه یافته است؛ از جمله اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه که از سوی تماشاگران ایرانی دیدار مراکش و ایران در جام جهانی روسیه صورت گرفت و بازتاب جهانی داشت.

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی با عنوان «بگذارید آزاد باشیم»، که روز یکشنبه ۲۷ خرداد منتشر کرد، نوشت که زنان ایرانی اعتراض علیه ممنوعیت حضورشان در ورزشگاهها را، که از ۳۷سال پیش توسط جمهوری اسلامی اعمال می‌شود، به استادیوم ورزشی سنت پیترزبورگ روسیه بردند، که محل برگزاری بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان، از جمله رقابت‌های تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های جام جهانی فوتبال است.

واشنگتن پست اظهارات یکی از معترضین بنام سارا در گروه موسوم به «استادیوم‌های آزاد» را نقل کرد که گفته است حکومت ایران چشم دیدن زنان شاد و خوشحال در ورزشگاهها را ندارد.

به گزارش واشنگتن پست، این زن ایرانی ۳۴ ساله در جریان اعتراض در استادیوم محل برگزاری نخستین رقابت تیم ملی فوتبال ایران، حجاب اسلامی پوشیده بود تا نشان بدهد زن‌ها در ایران چگونه زندگی می‌کنند .

واشتگتن پست همچنین اظهارات یک زن ایرانی فعال در حقوق بشر به نام مریم را نقل کرد که با اشاره به رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاهها در عربستان سعودی، وجود چنین ممنوعیتی را برای زنان ایرانی توهین آمیز توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مردم در ایرانشهر سیستان و بلوچستان در اعتراض به گزارش «تجاوز گروهی»

عکسی از تجمع مردم منتشر شده است.

گروهی از مردم در شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران در اعتراض به انتشار گزارش «تجاوز گروهی به زنان» مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

چند روز پیش، مولوی «محمدطیب ملازهی» امام جمعه ایرانشهر در نماز عید فطر از تجاوز گروهی به ۴۱ زن خبر داده بود. او گفته بود پدر یکی از دختران قربانی جزئیاتی را برای او فاش کرده است.

جزئیات زیادی از این ماجرا گفته نشده و تنها اشاره شده که در ماه رمضان سرنشینان یک خودرو، دختری را ربوده اند و مورد تجاوز قرار داده اند.

این موضوع ابتدا با تکذیب مقام های قضایی روبرو شد. بعد رییس دادگستری سیستان و بلوچستان گفت باید درباره ادعای تجاوز تحقیق شود.

یک روز پیش محمدنعیم امینی‌فرد، نماینده ایرانشهر تایید کرد که دست کم چهار نفر برای مشاوره روحی بعد از این رویداد تحت درمان هستند.

با اینکه امام جمعه اهل سنت شهر تایید کرده که «یکی از اوباش دستگیر شده» اما روز یکشنبه و بعد از تجمع و اعتراض مردم، گفت: همه ما در موضوع تجاوز به دختران دغدغه داریم، اما هیچ‌کسی حق تجمع ندارد، زیرا که فرصت طلبان بسیاری برای سوءاستفاده در کمین هستند.

دهها نفر روز یکشنبه در تجمع شان خواستار برخورد با عوامل این تجاوز گروهی و همچنین برخورد به جای تکذیب شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار در شرق افغانستان دست‌کم ۱۸ کشته برجای گذاشت

انفجاری بزرگ در یک استان شرقی در افغانستان دست‌کم ۱۸ کشته و حدود ۵۰ زخمی برجای گذاشت. این انفجار در ورودی ساختمان دفتر والی ننگرهار روی داد.

انفجار روز یکشنبه ۲۷ خرداد بعد از آن روی داد که گروهی از اعضای طالبان در دفتر والی ننگرهار حضور یافته بودند و هنگام ترک دفتر او، انفجار صورت گرفت.

طالبان و مقامات افغانستان مدتی است که مذاکرات صلح را آغاز کرده اند و در روزهای گذشته به مناسبت عیدفطر،‌ آتش بس اعلام کرده بودند.

این دومین حمله در روزهای اخیر است و انفجار قبلی دست‌کم ۲۵ کشته برجای گذاشته بود.

هنوز گروهی مسئولیت انفجار روز یکشنبه را بر عهده نگرفته است.

گفته می شود داعش در این ولایت شرق افغانستان پایگاه هایی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رضا خندان و دیگر معترضان به بازداشت نسرین ستوده، پس از ضرب و جرح آزاد شدند

تجمع مقابل زندان اوین در اعتراض به بازداشت نسرین ستوده

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، و تعدادی دیگر از معترضان به بازداشت این وکیل دادگستری، که در جریان تجمعی در اعتراض به بازداشت خانم ستوده بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

آقای خندان یکشنبه شب ۲۷ خرداد در فیس بوک خود با اعلام این خبر، نوشت که بازداشت او و هشت تن دیگر از معترضان و انتقال آنها به دادسرای اوین، با خشونت و ضرب و شتم ماموران لباس شخصی همراه بوده است.

او همچنین با اعلام اینکه آنها ساعتی پس از بازداشت آزاد شدند نوشت که برخی از افراد آزاد شده‌، به شدت مصدوم شده‌اند. از جمله آقای آقای فرهادپور که رضا خندان تصویری از کبودی های روی دست او را منتشر کرد.

او در ادامه نوشت: «مامور لباس شخصی با کت چهارخانه که من و برخی از بچه‌ها را ضرب و شتم کرد به نظر اطلاعاتی می‌آمد. می‌گفت دکترای حقوق دارد. سروان علی رضا سودمند مقدم از کلانتری ولنجک این فرد اطلاعاتی یا ... را می‌شناسد. دوربین دادسرا صحنه‌ ضرب و شتم را دقیقا در همان محل ضبط می‌کند.»

پیشتر در خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی آمده بود که آقای خندان به همراه جمعی از وکلا و فعالان مدنی از جمله آرش کیخسروی، باربد بهروان، پیام درفشان و چند تن دیگر در جریان تجمع مقابل زندان اوین برای آزادی نسرین ستوده، بازداشت شدند.

ماموران هفته گذشته نسرین ستوده را در خانه خود بازداشت کردند. پیشتر گفته شده بود که بازداشت خانم ستوده در ارتباط با حکم پنج سال زندان پیش او بود اما آقای خندان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که مشخص شده بازداشت خانم ستوده به دلیل دفاع از «دختران خیابان انقلاب» بوده است.

او نوشت که مهدی پیتام، بازپرس پرونده شاپرک شجری زاده، یکی از دختران معترض به حجاب اجباری، از خانم ستوده که وکالت خانم شجری زاده را به عهده داشته، شکایت کرده است و این شکایت مبنای بازداشت خانم ستوده بوده است.

بازداشت خانم ستوده واکنش های بین المللی مختلفی در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی او شد و نهادهایی چون عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر بازداشت او را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروهی از «پناهجویان سرگردان» بالاخره در اسپانیا پذیرفته شدند

یک گروه تقریبا ششصد نفری از پناهجویان که به «پناهجویان سرگردان» لقب گرفته بودند روز یکشنبه سرانجام از سوی اسپانیا پذیرفته شدند.

صدها پناهجو از حدود یک هفته پیش بر روی آب سرگردان بودند چون دولت ایتالیا از پذیرش آنها خودداری کرد و بعد از مدتها رایزنی بالاخره ششصد نفر آنها در اسپانیا پذیرفته شدند.

عدم پذیرش این گروه از سوی ایتالیا محل اختلاف رهبران اروپا شده بود؛ اما نهایتا اسپانیا به پیشنهاد فرانسه بخشی از مسافران کشتی آکواریوس را قبول کرد.

فرانسه هم قبول کرد که شماری از این پناهجویان را بپذیرد.

کشتی اکواریوس به یک گروه خیریه غیردولتی تعلق دارد که ۶۲۹ نفر پناهجو را در شش نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق شدن نجات داده بود.

زمانی که ایتالیا از پذیرفتن این گروه از مهاجران خودداری کرد، رئیس جمهوری فرانسه رفتار این کشور را «غیرمسئولانه» نامید.

چهار سال است که اروپا با سیل مهاجر از خاورمیانه و آفریقا مواجه است و رهبران برخی از کشورها سیاست سختگیرانه تری در قبال پذیرش مهاجران دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در شهر «ترنتون» نیوجرسی در آمریکا یک کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت

تیراندازی شبانه افراد مسلح به سمت مردم در یک مراسم در یکی از شهرهای نیوجرسی دست‌کم یک کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

سی ان ان گزارش داد دو مهاجم مسلح وارد یک مراسم در شهر «ترنتون» در ایالت نیوجرسی شدند و به روی مردم شلیک کردند. هنوز از انگیزه مهاجمان اطلاعی در دست نیست اما پلیس می گوید یکی از دو مهاجم که مردی ۳۳ ساله بوده، در حمله پلیس کشته شده است.

در این مراسم حدود هزار نفر در محل حادثه حضور داشتند.

مقام های محلی گفته اند حال ۱۶ زخمی خوب گزارش شده و رسیدگی پزشکی به چهار نفر دیگر ادامه دارد.

حملات مسلحانه به مدارس و مراسم هایی مثل کنسرت در لاس وگاس بار دیگر بحث اصلاح قانون فروش سلاح را در جامعه آمریکا مطرح کرده است اما لابی های موافق حق داشتن سلاح مخالف هرگونه تغییر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست خانواده محمد ثلاث برای اعاده دادرسی، همزمان با تحصن و اعتصاب درویشان زندانی

پسر و دختر محمد ثلاث، درویش زندانی محکوم به اعدام

در پی انتشار اخباری مبنی بر اجرای قریب الوقوع حکم محمد ثلاث، درویش متهم به زیر گرفتن منجر به مرگ چند مامور نیروی انتظامی، تلاش ها برای اعاده دادرسی پرونده او افزایش یافته است.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی با دیگر بر بیگناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین المللی خواستند که از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

او اضافه کرد: «دلیل درخواست اعاده دادرسی دوباره این است که بازپرس، شهود را احضار نکرده و پدر من هیچ دفاعی از خود نکرده است.»

او با تاکید بر بیگناهی پدر خود گفت که از همه می خواهد در ثبت اعاده دادرسی و اثبات بیگناهی پدرش کمک کنند.

این در حالیست که بر اساس برخی خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته اند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند.

پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

ضرب و شتم و نقض حقوق شهروندی

از سوی دیگر، همزمان با اعلام صدور احکام تعدادی از درویشان بازداشتی، تعدادی از زنان درویش بازداشت شده نیز در اعتراض به نقض حقوق شهروندی و بدرفتاری ماموران دست به تحصن زدند.

در روزهای اخیر، موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، از صدور ۱۵۰ رای برای درویشان متهم در پرونده حادثه خیابان پاسداران تهران خبر داد.

وب‌سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، جزئیات احکام ۱۵ تن از آنها را که جمعاً به ۵۳ سال زندان محکوم شده‌اند منتشر کرده است.

این در حالیست که با وجود رسیدگی قضایی به پرونده و انجام محاکمات، نقض حقوض شهروندی بازداشت شدگان ادامه دارد.

به نوشته مجذوبان نور، در پی حمله ماموران و گارد زندان به زنان درویش و ضرب و شتم آنان، ۱۰ زن درویش در زندان مرکزی تهران از روز جمعه ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذا زدند.

بر اساس گزارش ها، زنان درویش در اعتراض به عدم تحویل کارت تلفن دست به اعتراض زده بودند که مسئولان زندان از تعدادی از زندانیان با جرائم خطرناک خواستند آنان را مورد ضرب و شتم قرار دهند. به گفته اعضای خانواده زنان زندانی، پس از آن نیز گارد زندان «با شوکر و باتوم» به زنان درویش حمله و آنان را از یکدیگر جدا کرده و به بندهای مختلف منتقل کرده‌اند.

در پی این حوادث، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پیامی در توئیتر نوشت که اطلاعات دریافتی از رعایت نشدن حقوق شهروندی و موازین آیین دادرسی در مورد درویشان گنابادی بازداشت شده حکایت دارد.

ضرب و شتم و اعتصاب غذای زنان درویش در زندان، موجب تحصن خانواده‌های آنها مقابل زندان قرچک ورامین و زندان شهرری شد. خانواده ها که روز شنبه برای سومین روز پیاپی تحصن کردند به پاسخگو نبودن مسئولان زندان در قبال وضعیت بستگان خود، اعتراض کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیروزی تیم ملی والیبال ایران بر لهستان

تیم ملی والیبال ایران پس از برد مقابل لهستان، در دومین دیدارش از هفته چهارم مسابقات لیگ ملتها، در شیکاگو به مصاف صربستان می‌رود.

بازیکنان تیم ملی والیبال ایران جمعه ۲۵ خرداد مقابل لهستان، دومین تیم در رده بندی لیگ ملتها قرار گرفتند و با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسیدند.

در این دیدار، ایگور کولاکوویچ از ترکیبی متفاوت استفاده کرد وپوریا یلی، مرتضی شریفی، میلاد عبادی‌پور، سامان فائزی، علی شفیعی، سعید معروف و مهدی مرندی را به زمین فرستاد. تیم ملی والیبال ایران در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۶ بر ۲۴،۲۶ بر ۲۴ و ۲۵ بر ۲۲ دومین شکست لهستان را رقم زدند و چهارمین برد خود را جشن گرفتند.

در پی این پیروزی، شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود از بازیکنان تیم ملی والیبال ایران تشکر کرد و این پیروزی را افتخار آفرین خواند.

شاکردان ایگور کولاکوویچ، در سه هفته ابتدایی لیگ ملتها،سه برد و ۶ شکست را در کارنامه ثبت کردند و هم اینک با چهارمین برد در مکان ۱۱ جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

تیم ایران شنبه شب ۲۶ خرداد با صربستان و‌ یکشنبه با آمریکا بازی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: دیدار با رهبر کره شمالی سرآغازی جدید در روابط دو کشور است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ آمریکا، می گوید اجلاس تاریخی هفتۀ گذشته‌اش با کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، نمایانگر سرآغازی جدید در روابط دو کشور و راهگشای آینده ای برای تمامی کره ای ها در شمال و جنوب است.

پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی رادیویی-اینترنتی در روز شنبه گفت که این اجلاس سران به منزلۀ بریدن کامل از مواضع ناکام دولت‌های گذشته آمریکا است.

آقای ترامپ افزود صحبتهایش با آقای کیم صادقانه و مستقیم و بسیار سازنده بود.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، در پایان اجلاس بیانیۀ مشترکی امضا شد که در آن آقای کیم بر تعهد محکم و تزلزل ناپذیر خویش به غیرهسته‌ای شدن کامل شبه جزیرۀ کره مهر تأیید دیگری می گذارد.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد که کامیابی نوین و امنیت و فرصت‌های مناسب در پی غیرهسته ای شدن در انتظار کره شمالی است.

آقای ترامپ اظهار داشت: «ما می دانیم که کار بسیار زیادی در پیش است ولی صلح همواره ارزش آن تلاش را دارد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره نتایج مذاکرات با کره شمالی

پرزیدنت ترامپ در یک گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، درباره هدف‌ها و نتایج حاصل از دیدار تاریخی اش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو و تبادل نظر کرد.

پرزیدنت ترامپ در این تماس که جمعه ۲۵ خرداد انجام گرفت تصریح کرد که هدف آمریکا، عاری سازی کامل کره شمالی از تسلیحات اتمی، به صورتی قابل تایید و برگشت ناپذیر است.

رهبران آمریکا و فرانسه در این گفت وگوی تلفنی همچنین در مورد پیدا کردن و به اجرا گذاشتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه از طریق سازمان ملل، گفتگو و تبادل نظر کردند.

پرزیدنت ترامپ همچنین بر هدفش در زمینه مذاکره برای یک توافق جامع اتمی با جمهوری اسلامی ایران به گونه ای که جوابگوی نگرانی‌های ناشی از برنامه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه باشد، تاکید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از یکصد فعال سیاسی و مدنی ایران خواستار مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی و آمریکا شدند

نمایی از «سالن آبی» هتل کوبورگ وین، محل برگزاری گفتگوهای کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در سال ۲۰۱۵

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران در بیانیه ای خواستار مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا شدند.

در این نامه، که متن آن روز شنبه ۲۶ خرداد در برخی وبسایت‌های خبری منتشر شد، بیش از یکصد تن از فعالان سیاسی و مدنی به استقبال جهانی از مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور اشاره کردند.

امضا کنندگان نامه با اشاره به «وضعیت ناامن و پر خطر منطقه پیرامون ایران و نیز بحران‌های مختلف و متراکم در داخل» از دولت و حکومت خواستار حل مشکل «تنش با آمریکا» شدند.

در بخشی از نامه با اشاره به از دست رفتن فرصت مناسب گفت و گو با دولت باراک اوباما از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شده است: «با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکا است تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود.»

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته با بیان اینکه توافق اتمی با ایران خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را از بین نبرده، اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. او همچنین اعلام کرد که آمریکا خواستار توافقی است که برنامه موشکی ایران و رفتار جمهوری اسلامی در منطقه را نیز شامل شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه ایران را صادر کرد که موجب قطع همکاری بسیاری از شرکت‌های بزرگ خارجی با ایران شد.

حال فعالان مدنی و سیاسی ایران از دولت و حکومت خواسته‌اند که به منظور رفع بحران‌های داخلی و منطقه‌ای، با آمریکا به طور مستقیم مذاکره کنند.

در میان امضا کنندگان این بیانیه، نام های غلامحسین کرباسچی، حمید آصفی، احمد منتظری، ابوالفضل بازرگان، جلال جلالی زاده، جمیله کدیور، صدیقه وسمقی، رضا علیجانی، حسین کروبی، عیسی سحرخیز، محمدصادق جوادی حصار و ویدا فرهودی به چشم می‌خورد.

نامه فعالان سیاسی و مدنی ایران برای مذاکره با آمریکا چند روز پس از آن منتشر شد که رهبران آمریکا و کره شمالی در یک رویداد تاریخی در سنگاپور با هم دیدار کردند و برای پیشبرد روند صلح و خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی یک سند همکاری امضا کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از درخواست ها برای آزادی نسرین ستوده حمایت کرد

اعتراض های بین المللی به بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران، همچنان ادامه دارد.

یک روز پس از اعتراض وزارت خارجه آمریکا به بازداشت این وکیل دادگستری و درخواست آزادی او، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا نیز جمعه ۲۵ خرداد در توئیتر خود از درخواستها برای آزادی خانم ستوده حمایت کرد.

آقای روبیو در توئیتر خود نوشت: «از بیانیه وزارت خارجه آمریکا خطاب به رژیم ایران برای آزادی نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، که وکالت زنان شجاع معترض به حجاب اجباری را بر عهده دارد، حمایت می کنم.»

از سوی دیگر، «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» و « فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» در بیانیه هایی اعلام کردند که حکومت ایران باید خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر، را آزاد کند و به کلیه اقدام‌های آزاردهنده علیه او پایان دهد.

ماموران هفته گذشته نسرین ستوده را در منزل خود بازداشت کردند. رضا خندان، همسر خانم ستوده به صدای آمریکا گفت که حکم جلبی که ماموران همراه داشتند به محکومیت پیشین خانم ستوده اشاره داشته است.

در پی این اقدام، عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز خواستار آزادی خانم ستوده شده و بازداشت او را محکوم کردند.

خانم ستوده در سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. این وکیل دادگستری در شهریورماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شد.

نسرین ستوده در سالهای اخیر پرونده های متعدد مربوط به مسائل حقوق بشر، از جمله پرونده تعدادی از زنان و دختران معترض به حجاب اجباری معروف به «دختران خیابان انقلاب» و پرونده معترضان دی ماه سال گذشته را بر عهده داشته است.

او همچنین در روزهای گذشته از جمله وکلای معترض به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی و سیاسی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG