لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۳۳

سرخط خبرها

درخواست خانواده محمد ثلاث برای اعاده دادرسی، همزمان با تحصن و اعتصاب درویشان زندانی

پسر و دختر محمد ثلاث، درویش زندانی محکوم به اعدام

در پی انتشار اخباری مبنی بر اجرای قریب الوقوع حکم محمد ثلاث، درویش متهم به زیر گرفتن منجر به مرگ چند مامور نیروی انتظامی، تلاش ها برای اعاده دادرسی پرونده او افزایش یافته است.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی با دیگر بر بیگناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین المللی خواستند که از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

او اضافه کرد: «دلیل درخواست اعاده دادرسی دوباره این است که بازپرس، شهود را احضار نکرده و پدر من هیچ دفاعی از خود نکرده است.»

او با تاکید بر بیگناهی پدر خود گفت که از همه می خواهد در ثبت اعاده دادرسی و اثبات بیگناهی پدرش کمک کنند.

این در حالیست که بر اساس برخی خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته اند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند.

پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

ضرب و شتم و نقض حقوق شهروندی

از سوی دیگر، همزمان با اعلام صدور احکام تعدادی از درویشان بازداشتی، تعدادی از زنان درویش بازداشت شده نیز در اعتراض به نقض حقوق شهروندی و بدرفتاری ماموران دست به تحصن زدند.

در روزهای اخیر، موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، از صدور ۱۵۰ رای برای درویشان متهم در پرونده حادثه خیابان پاسداران تهران خبر داد.

وب‌سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، جزئیات احکام ۱۵ تن از آنها را که جمعاً به ۵۳ سال زندان محکوم شده‌اند منتشر کرده است.

این در حالیست که با وجود رسیدگی قضایی به پرونده و انجام محاکمات، نقض حقوض شهروندی بازداشت شدگان ادامه دارد.

به نوشته مجذوبان نور، در پی حمله ماموران و گارد زندان به زنان درویش و ضرب و شتم آنان، ۱۰ زن درویش در زندان مرکزی تهران از روز جمعه ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذا زدند.

بر اساس گزارش ها، زنان درویش در اعتراض به عدم تحویل کارت تلفن دست به اعتراض زده بودند که مسئولان زندان از تعدادی از زندانیان با جرائم خطرناک خواستند آنان را مورد ضرب و شتم قرار دهند. به گفته اعضای خانواده زنان زندانی، پس از آن نیز گارد زندان «با شوکر و باتوم» به زنان درویش حمله و آنان را از یکدیگر جدا کرده و به بندهای مختلف منتقل کرده‌اند.

در پی این حوادث، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پیامی در توئیتر نوشت که اطلاعات دریافتی از رعایت نشدن حقوق شهروندی و موازین آیین دادرسی در مورد درویشان گنابادی بازداشت شده حکایت دارد.

ضرب و شتم و اعتصاب غذای زنان درویش در زندان، موجب تحصن خانواده‌های آنها مقابل زندان قرچک ورامین و زندان شهرری شد. خانواده ها که روز شنبه برای سومین روز پیاپی تحصن کردند به پاسخگو نبودن مسئولان زندان در قبال وضعیت بستگان خود، اعتراض کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیروزی تیم ملی والیبال ایران بر لهستان

تیم ملی والیبال ایران پس از برد مقابل لهستان، در دومین دیدارش از هفته چهارم مسابقات لیگ ملتها، در شیکاگو به مصاف صربستان می‌رود.

بازیکنان تیم ملی والیبال ایران جمعه ۲۵ خرداد مقابل لهستان، دومین تیم در رده بندی لیگ ملتها قرار گرفتند و با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسیدند.

در این دیدار، ایگور کولاکوویچ از ترکیبی متفاوت استفاده کرد وپوریا یلی، مرتضی شریفی، میلاد عبادی‌پور، سامان فائزی، علی شفیعی، سعید معروف و مهدی مرندی را به زمین فرستاد. تیم ملی والیبال ایران در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۶ بر ۲۴،۲۶ بر ۲۴ و ۲۵ بر ۲۲ دومین شکست لهستان را رقم زدند و چهارمین برد خود را جشن گرفتند.

در پی این پیروزی، شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود از بازیکنان تیم ملی والیبال ایران تشکر کرد و این پیروزی را افتخار آفرین خواند.

شاکردان ایگور کولاکوویچ، در سه هفته ابتدایی لیگ ملتها،سه برد و ۶ شکست را در کارنامه ثبت کردند و هم اینک با چهارمین برد در مکان ۱۱ جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

تیم ایران شنبه شب ۲۶ خرداد با صربستان و‌ یکشنبه با آمریکا بازی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: دیدار با رهبر کره شمالی سرآغازی جدید در روابط دو کشور است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ آمریکا، می گوید اجلاس تاریخی هفتۀ گذشته‌اش با کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، نمایانگر سرآغازی جدید در روابط دو کشور و راهگشای آینده ای برای تمامی کره ای ها در شمال و جنوب است.

پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی رادیویی-اینترنتی در روز شنبه گفت که این اجلاس سران به منزلۀ بریدن کامل از مواضع ناکام دولت‌های گذشته آمریکا است.

آقای ترامپ افزود صحبتهایش با آقای کیم صادقانه و مستقیم و بسیار سازنده بود.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، در پایان اجلاس بیانیۀ مشترکی امضا شد که در آن آقای کیم بر تعهد محکم و تزلزل ناپذیر خویش به غیرهسته‌ای شدن کامل شبه جزیرۀ کره مهر تأیید دیگری می گذارد.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد که کامیابی نوین و امنیت و فرصت‌های مناسب در پی غیرهسته ای شدن در انتظار کره شمالی است.

آقای ترامپ اظهار داشت: «ما می دانیم که کار بسیار زیادی در پیش است ولی صلح همواره ارزش آن تلاش را دارد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره نتایج مذاکرات با کره شمالی

پرزیدنت ترامپ در یک گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، درباره هدف‌ها و نتایج حاصل از دیدار تاریخی اش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو و تبادل نظر کرد.

پرزیدنت ترامپ در این تماس که جمعه ۲۵ خرداد انجام گرفت تصریح کرد که هدف آمریکا، عاری سازی کامل کره شمالی از تسلیحات اتمی، به صورتی قابل تایید و برگشت ناپذیر است.

رهبران آمریکا و فرانسه در این گفت وگوی تلفنی همچنین در مورد پیدا کردن و به اجرا گذاشتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه از طریق سازمان ملل، گفتگو و تبادل نظر کردند.

پرزیدنت ترامپ همچنین بر هدفش در زمینه مذاکره برای یک توافق جامع اتمی با جمهوری اسلامی ایران به گونه ای که جوابگوی نگرانی‌های ناشی از برنامه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه باشد، تاکید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از یکصد فعال سیاسی و مدنی ایران خواستار مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی و آمریکا شدند

نمایی از «سالن آبی» هتل کوبورگ وین، محل برگزاری گفتگوهای کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در سال ۲۰۱۵

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران در بیانیه ای خواستار مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا شدند.

در این نامه، که متن آن روز شنبه ۲۶ خرداد در برخی وبسایت‌های خبری منتشر شد، بیش از یکصد تن از فعالان سیاسی و مدنی به استقبال جهانی از مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور اشاره کردند.

امضا کنندگان نامه با اشاره به «وضعیت ناامن و پر خطر منطقه پیرامون ایران و نیز بحران‌های مختلف و متراکم در داخل» از دولت و حکومت خواستار حل مشکل «تنش با آمریکا» شدند.

در بخشی از نامه با اشاره به از دست رفتن فرصت مناسب گفت و گو با دولت باراک اوباما از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شده است: «با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکا است تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود.»

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته با بیان اینکه توافق اتمی با ایران خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را از بین نبرده، اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. او همچنین اعلام کرد که آمریکا خواستار توافقی است که برنامه موشکی ایران و رفتار جمهوری اسلامی در منطقه را نیز شامل شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه ایران را صادر کرد که موجب قطع همکاری بسیاری از شرکت‌های بزرگ خارجی با ایران شد.

حال فعالان مدنی و سیاسی ایران از دولت و حکومت خواسته‌اند که به منظور رفع بحران‌های داخلی و منطقه‌ای، با آمریکا به طور مستقیم مذاکره کنند.

در میان امضا کنندگان این بیانیه، نام های غلامحسین کرباسچی، حمید آصفی، احمد منتظری، ابوالفضل بازرگان، جلال جلالی زاده، جمیله کدیور، صدیقه وسمقی، رضا علیجانی، حسین کروبی، عیسی سحرخیز، محمدصادق جوادی حصار و ویدا فرهودی به چشم می‌خورد.

نامه فعالان سیاسی و مدنی ایران برای مذاکره با آمریکا چند روز پس از آن منتشر شد که رهبران آمریکا و کره شمالی در یک رویداد تاریخی در سنگاپور با هم دیدار کردند و برای پیشبرد روند صلح و خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی یک سند همکاری امضا کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از درخواست ها برای آزادی نسرین ستوده حمایت کرد

اعتراض های بین المللی به بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران، همچنان ادامه دارد.

یک روز پس از اعتراض وزارت خارجه آمریکا به بازداشت این وکیل دادگستری و درخواست آزادی او، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا نیز جمعه ۲۵ خرداد در توئیتر خود از درخواستها برای آزادی خانم ستوده حمایت کرد.

آقای روبیو در توئیتر خود نوشت: «از بیانیه وزارت خارجه آمریکا خطاب به رژیم ایران برای آزادی نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، که وکالت زنان شجاع معترض به حجاب اجباری را بر عهده دارد، حمایت می کنم.»

از سوی دیگر، «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» و « فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» در بیانیه هایی اعلام کردند که حکومت ایران باید خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر، را آزاد کند و به کلیه اقدام‌های آزاردهنده علیه او پایان دهد.

ماموران هفته گذشته نسرین ستوده را در منزل خود بازداشت کردند. رضا خندان، همسر خانم ستوده به صدای آمریکا گفت که حکم جلبی که ماموران همراه داشتند به محکومیت پیشین خانم ستوده اشاره داشته است.

در پی این اقدام، عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز خواستار آزادی خانم ستوده شده و بازداشت او را محکوم کردند.

خانم ستوده در سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. این وکیل دادگستری در شهریورماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شد.

نسرین ستوده در سالهای اخیر پرونده های متعدد مربوط به مسائل حقوق بشر، از جمله پرونده تعدادی از زنان و دختران معترض به حجاب اجباری معروف به «دختران خیابان انقلاب» و پرونده معترضان دی ماه سال گذشته را بر عهده داشته است.

او همچنین در روزهای گذشته از جمله وکلای معترض به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی و سیاسی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان فرودگاه حدیده یمن را تصرف کردند

با تصرف فرودگاه شهر بندری حدیده توسط نیروهای ائتلاف تحت حمایت عربستان سعودی و خارج شدن کنترل این منطقه از دست شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، جنگ یمن وارد مرحله‌ای سرنوشت‌ساز شده است.

در پی ورود نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به بندر حدیده، روز شنبه ۲۶ خرداد امارات متحده عربی اعلام کرد که ارسال کمک‌های نوعدوستانه به این بندر را آغاز کرده است.

امارات متحده عربی در بیانیه‌ای گفت که ده کشتی اماراتی حامل سیزده هزار و پانصد تن غذا و کمک‌های اولیه و همچنین سه هواپیما به حدیده اعزام می‌شوند. اولین کشتی قرار است شش روز دیگر وارد حدیده شود.

بندر حدیده ورودی اصلی برای ارسال غذا، دارو و کمک های اولیه به مردم یمن است که گرفتار قحطی و گرسنگی هستند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی عملیات علیه حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در حدیده را از سه روز قبل آغاز کرد و روز شنبه مقام‌های یمنی اعلام کردند که نیروهای این ائتلاف فرودگاه حدیده، شهر تحت کنترل حوثی ها، را تصرف کردند.

مقام‌های یمنی مورد حمایت ریاض می‌گویند ، ده ها نیروی ائتلاف در پی برخورد با بمب‌های کنار جاده‌ای و مین‌های کار گذاشته توسط شورشیان حوثی در اطراف فرودگاه حدیده کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع فرانسه گفته است که به محض اتمام عملیات نظامی در حدیده عملیات جمع آوری مین‌ها را آغاز می کند. روزنامه فیگارو نیز شنبه ۲۶ خرداد نوشت که نیروهای فرانسوی در کنار نیروهای ائتلاف در حدیده مستقر هستند.

مرکز تحقیقات برای تسلیحات در تنش‌ها اعلام کرد که بمب‌های مورد استفاده توسط حوثی‌ها در یمن مشابه بمب‌های ساخته شده در جمهوری اسلامی ایران است که در جنوب لبنان، عراق و بحرین نیز از آنها استفاده شده است.

حوثی‌ها که از شیعیان یمن هستند، حدود سه دهه پیش جنگ با ارتش یمن را در شمال آن کشور آغاز کردند. حوثی ها پس از برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران با حمایت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین، چهار سال پیش صنعا پایتخت را تصرف کردند. شورشیان حوثی کمی بعد، منصور هادی رئیس جمهوری را بازداشت کردند، اما او موفق به فراربه شهر بندری عدن شد.

حوثی ها سپس جنگ برای تصرف عدن را آغاز کردند. عربستان سعودی با حمایت ائتلافی از کشورهای عرب، در دفاع از هادی که به عنوان رئیس جمهوری مشروع شناخته می‌شود، وارد جنگ با حوثی‌ها شد و هادی را به ریاض برد. ائتلاف عربستان سعودی حوثی‌ها را از عدن عقب راند، اما بندر حدیده همچنان در کنترل حوثی‌ها باقی ماند. حملات هوایی عربستان سعودی، توانست حوثی‌ها را از نیروهای صالح جدا کند و با محاصره دریایی یمن، ارسال تسلیحات توسط جمهوری اسلامی ایران به حوثی ها را تا حدودی متوقف کند.

حملات هوایی ائتلاف و گرسنگی مردم که با محاصره دریایی تشدید شد‌، فراخوان بین المللی برای ارسال کمک های نوعدوستانه را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات زودهنگام ترکیه و تلاش اردوغان برای محکمتر کردن پایه‌های قدرت خود

تصویری از رئیس جمهوری ترکیه در جریان تبلیغات انتخاباتی روی دیوار بازتاب داده شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تلاش می‌کند در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آن کشور، که زودتر از موعد برگزار می‌‌شود پایه‌های قدرت خود را مستحکم کند.

با این حال برخی از ناظران امور ترکیه بر این باورند که احتمال دارد رای گیری در روز یکشنبه سوم تیرماه به دور دوم کشیده شود.

آقای اردوغان ۲۲ سال پیش شهردار استانبول بود و بدون پرده پوشی در مراسم مذهبی شرکت می‌کرد.

چهار سال بعد، در راس حزب عدالت و توسعه در انتخابات پیروز شد و در آن هنگام هنوز طرفدار عضویت کشورش در اتحادیه اروپا بود.

او عضویت در اتحادیه اروپا را «قدم دیگری برای توسعه و نوسازی، و بسط مردمسالاری در ترکیه» می‌دانست.

اما قرار دادن اسلام و تعالیم آن به عنوان محور سیاسی در ترکیه و سرکوب تمایلات غیر آن به مخالفت‌های گاه و بیگاه با اردوغان منجر شد.

سه سال پیش، کودتای نظامی در ترکیه با شکست روبرو شد و رجب طیب اردوغان نیز ادعاکرد که فتح الله گولن، یک روحانی ترک که در آمریکا در تبعید خود خواسته به سر می‌برد، در آن کودتا دست داشت.

او در این مورد گفت: «ما خواستار استرداد این تروریست هستیم، اما آمریکا بهانه می آورد و این کار را نمی کند.»

تا پیش از شروع جنگ داخلی سوریه در هفت سال پیش، ترکیه و سوریه با بیش از هشتصد کیلومتر مرز مشترک روابط خوبی داشتند.

اما شدت گرفتن جنگ داخلی سوریه و آواره شدن تقریباً یک میلیون نفر از سوری‌ها و رفتن آنها به ترکیه روابط دو کشور را نیز تیره کرد.

در اواسط فروردین امسال، نیروهای نظامی ترکیه به همراه شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه، شهر عفرین در شمال غربی سوریه را که در کنترل واحد های مدافع خلق کرد بود پس از سه روز محاصره به کنترل درآوردند.

این عملیات که با نام «شاخه زیتون» آغاز شده بود، به تهییج احساسات ملی گرایانه ترک‌ها و افزایش حمایت از آقای اردوغان منجر شده است، و رئیس جمهوری ترکیه نیز همان زمان تاکید کرد که این عملیات تا آزاد سازی شهر منبج در شمال سوریه ادامه خواهد یافت.

در حالیکه مخالفان رجب طیب اردوغان از گرایشات مذهبی و اقتدارگرایی او انتقاد می‌کنند، حامیان رئیس جمهوری ترکیه معتقدند او توانسته است در کمتر از دو دهه ترکیه را به صورت یکی از قدرت‌های سیاسی و اقتصادی در غرب آسیا درآورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تبریک وزارت خارجه آمریکا به ایرانیان برای شکست مراکش؛ به امید حضور زنان در ورزشگاههای ایران

در این بازیها که در روسیه برگزار می شود، زنان زیادی از ایران در ورزشگاهها حاضر شده اند.

وزارت خارجه آمریکا در یک پیام توئیتر پیروزی تیم ملی فوتبال ایران را به ملت تبریک گفت. در این پیام آرزو شده است که روزی زنان ایرانی بتوانند در داخل ایران در ورزشگاهها حاضر شوند.

حساب توییتر فارسی وزارت امور خارجه آمریکا جمعه شب ۲۵ خرداد و ساعتی بعد از پیروزی تیم ملی ایران بر مراکش نوشت: پیروزی تیم ملی ایران را در مقابل مراکش به ملت ایران تبریک می گوییم. با دیدن زنان پرشور بیننده ایرانی در استادیوم در روسیه، امیدواریم که روزی زنان ایرانی در داخل ایران هم بتوانند مسابقات ورزشی را به طور زنده در استادیومها ببینند.

تیم ایران در نخستین مسابقه خود در لحظات پایانی با گل به خودی مدافع حریف به یک برد دور از انتظار رسید و حالا باید خود را برای مسابقه با پرتغال و اسپانیا آماده کند.

بعد از این دیدار و پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم مراکش با ابراز شادمانی ایرانیان در نقاط مختلف دنیا همراه شد و در بسیاری از شهرهای ایران مردم به خیابان‌ها ریختند.

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا حاکی از آن است که جمعیت قابل توجهی سوار بر ماشین‌ها و یا پیاده به جشن و پایکوبی مشغولند.

بخش‌هایی از ویدئوهای ارسالی از شادی خیابانی مردم را در ادامه می‌بینید:

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش، تهرانسر، تهران

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش چهار راه ولیعصر تهران

حضور زنان ایرانی در روسیه

زنان ایرانی که اجازه حضور در ورزشگاههای ایران را ندارند، به دلیل نبود محدودیتی،‌ در روسیه برای تماشای بازی های ایران آمده اند. در گزارش های رسانه ها زنان زیادی از ایران در ورزشگاه شهر سنت پترزبورگ حضور یافته بودند.

زنان ایرانی تقریبا نیمی از طرفداران تیم ملی ایران در ورزشگاه بودند.
زنان ایرانی تقریبا نیمی از طرفداران تیم ملی ایران در ورزشگاه بودند.

برخی زنان ایرانی در ورزشگاه محل بازی با مراکش در شهر سنت پترزبورگ با حجاب و برخی بی حجاب بودند.
برخی زنان ایرانی در ورزشگاه محل بازی با مراکش در شهر سنت پترزبورگ با حجاب و برخی بی حجاب بودند.

عکاس رویترز، بوسه این زن و مرد را بعد از پیروزی ایران بر مراکش ثبت کرد.
عکاس رویترز، بوسه این زن و مرد را بعد از پیروزی ایران بر مراکش ثبت کرد.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب حضور زنان را برای تماشای مسابقاتی چون فوتبال منع کرده است. در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را داده اند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

دولت روحانی که در زمان انتخابات وعده حضور زنان را داد، کار خاصی اینبار هم نتوانست انجام دهد.

مدتهاست روحانیون سنتی مانع حضور زنان در ورزشگاه ها هستند. از جمله آیت الله سبحانی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در سخنانی در قم ضمن مخالفت با حضور زنان در ورزشگاهها آن را با «عفت زنان» ناسازگار دانست. پیشتر هم آیت الله مکارم شیرازی نیز در سخنانی از مطرح شدن دوباره ورود زنان به ورزشگاهها انتقاد کرده و گفته بود که دولت بهتر است فکری به حال گرانی کرده و دیگر این مسئله را مطرح نکند. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران که گاهی در ریزترین مسائل اظهارنظر می کند، در این مورد دخالتی نکرده و برخی می گویند او می تواند این مشکل را حل کند اما تاکنون تمایلی نشان نداده است.

مخالفت روحانیون سنتی با حضور تماشاگران زن در ورزشگاهها در حالیست که در مسابقات بین‌المللی جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاهها بارها برای ورزش ایران دردسرساز شده است.

در سالهای گذشته ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات جهانی والبیال در ایران موجب لغو یکی از میزبانی‌های ایران از سوی فدراسیون جهانی والیبال شد.

فعالان حامی آزادی ورود زنان به ورزشگاهها برای لغو این ممنوعیت تا کنون بارها دست به تجمع و اقدامات اعتراضی زدند. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران نیز اعلام کرد که طرحی برای ورود زنان به ورزشگاهها در حال تهیه است.

حال در حالیکه عربستان سعودی به عنوان سختگیرترین حکومت در مورد آزادی‌های زنان، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها را لغو کرده است، روحانیون سنتی ایران با طرح دولت برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاهها مخالفت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اولین برد ایران با گل به خودی مراکش؛ شادی در وقت اضافه

امید ابراهیمی یکی از بهترین بازیکنان ایران بود

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار خود در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل تیم مراکش به برتری یک بر صفر دست پیدا کرد.

این مسابقه از گروه B مسابقات و در ورزشگاه سن‌ پترزبورگ روسیه با قضاوت جونیت چاکر از ترکیه برگزار شد.

تیم ایران با ترکیب علیرضا بیرانوند، رامین رضاییان، مرتضی پور علی گنجی، روزبه چشمی، احسان حاج صفی، مسعود شجاعی(مهدی طارمی ۶۸)، کریم انصاری فرد، وحید امیری، علیرضا جهانبخش( سامان قدوس ۸۵)،امید ابراهیمی(مجید حسینی ۸۰) و سردار آزمون به میدان رفت.

در دقایق اولیه بازی مراکش هجومی و پرقدرت ظاهر شد و چندین موقعیت گل داشت اما رفته رفته بازی به تعادل کشیده شد و ایران نیز چند موقعیت مناسب گلزنی داشت.

تک به تک سردار آزمون با دروازه بان مراکش یکی از مهمترین موقعیت‌های مسابقه بود، که از دست رفت.

در نهایت ارسال حاج صفی از روی یک ضربه کاشته در آخرین دقایق بازی با گل به خودی مدافع مراکش همراه شد و بازی را به نفع ایران و شاگردان کارلوس کیروش رقم زد.

بعد از این بازی، پرتغال و اسپانیا دیگر تیم های عضو گروه B رقابت می کنند.

ایران با این پیروزی، امیدوار است با کسب امتیاز در دو بازی دیگر برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی از گروه خود صعود کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم برای شادی بعد از برد مراکش به خیابان‌ها آمدند؛ دومین برد ایران در تاریخ جام جهانی

شادی در گلسار رشت. عکس: توییتر حماد نظری

پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم مراکش با ابراز شادمانی ایرانیان در نقاط مختلف دنیا همراه شد و در بسیاری از شهرهای ایران مردم به خیابان‌ها ریختند.

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا حاکی از آن است که جمعیت قابل توجهی سوار بر ماشین‌ها و یا پیاده به جشن و پایکوبی مشغولند.

تیم ایران در نخستین مسابقه خود در لحظات پایانی با گل به خودی مدافع حریف به یک برد دور از انتظار رسید و حالا باید خود را برای مسابقه با پرتغال و اسپانیا آماده کند.

بخش‌هایی از ویدئوهای ارسالی از شادی خیابانی مردم را در ادامه می‌بینید:

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش، تهرانسر، تهران

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش چهار راه ولیعصر تهران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت‌وگوی نتانیاهو و پوتین درباره امنیت مرزهای اسرائیل و سوریه

عکس آرشیوی از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در شهر بندری سوچی - اوت ۲۰۱۷

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه در تماسی تلفنی درباره مسائل امنیتی در نوار مرزی سوریه با اسرائیل گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

نخست وزیر اسرائیل در حساب توئیتری خود نوشت، دو طرف بر اهمیت هماهنگی برای حفظ امنیت در منطقه تاکید کردند.

کرملین نیز در بیانیه مطبوعاتی گفت، ولادیمیر پوتین به آقای نتانیاهو گفته است روسیه آمادگی دارد تا برای حفظ امنیت در منطقه، به ویژه در زمینه مقابله با تروریسم بین المللی، هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل را افزایش دهد.

اسرائیل بارها گفته است اجازه هیچگونه حضور نظامی دائم ایران یا گروه‌های نیابتی اش را، مانند حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های تحت امر سپاه پاسداران، در هیچ نقطه سوریه نخواهد داد.

اسرائیل در چندین نوبت به این مواضع حمله کرده است. آمریکا از این حملات که در راستای دفاع اسرائیل از تمامیت اراضی خود است، دفاع کرده و می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سازمان ملل از رد پای ایران در موشک‌های حوثی‌ها در حمله به عربستان

سازمان ملل متحد می‌گوید قطعات باقیمانده از پنج موشکی که از ژوئیه سال ۲۰۱۷ توسط شورشیان حوثی یمن به عربستان سعودی پرتاب شده بودند، دارای علائمی کلیدی در طراحی موشکهایی هستند که ایران تولید می‌کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه برای شورای امنیت آن نهاد بین المللی گفته است که بطور قطع برخی از آن قطعات در ایران تولید شده‌اند.

با این حال، این گزارش می‌گوید مشخص نیست موشک‌ها، قطعات آنها و تکنولوژی وابسته به آنها چه زمانی از ایران برای حوثی‌ها ارسال شده است و آیا این نقل و انتقال نقض کننده قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد منع ایران از انتقال سلاح بوده است یا خیر.

کارشناسان مستقل سازمان ملل اوایل سال جاری میلادی به شورای امنیت گزارشی داده بودند که از عمل ایران در نقض قطعنامه دیگری در ارتباط با یمن حکایت داشت.

جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که سیاست آن نه انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به یمن است و نه تولید آنها در آن کشور.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد توافق برجام بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ از دیدار احتمالی با پوتین در هفته های آینده خبر داد

پرزیدنت ترامپ می گوید، ممکن است در این تابستان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ملاقات کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۵ خرداد در جمع خبرنگاران بار دیگر بر عضویت مجدد روسیه در گروه کشورهای قدرتمند صنعتی جهان موسوم به جی هفت تاکید گذاشت.

پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد از سیاست باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در قبال روسیه گفت ، بهتر است آمریکا و روسیه با هم کنار بیایند.

پیشتر هم از پرزیدنت ترامپ نقل شده بود که خواستار حضور روسیه در نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان است.

روسیه بعد از اینکه کریمه را از اوکراین جدا کرد، از این جمع کنار گذاشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع رئیس جمهوری آمریکا از دیدار با رهبر کره شمالی + انتشار ویدئو و دعوت جهانی برای صلح و امنیت

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در چند اظهارنظر از مذاکرات با کره شمالی دفاع کرد و آن را مهمترین راه حل برای رسیدن به صلح نامید.

پرزیدنت ترامپ در یک پیام ویدئویی، گفت اگر شانسی برای جلوگیری از جنگ و برقراری صلح باشد، همه ما باید تلاش مان را انجام دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا در این ویدئو گفت که مذاکره با رهبر کره شمالی صادقانه بود.

وی گفت رهبر کره شمالی به او قول داده که با خلع سلاح کل شبه جزیره کره موافق است.

پرزیدنت ترامپ گفت مردم آمریکا، کره شمالی و همه مردم جهان لایق یک آینده امن و مملو از صلح هستند.

پاسخ به خبرنگاران

صبح جمعه هم در جمع خبرنگاران، رئیس جمهوری آمریکا به انتقادات از دیدار با رهبر کره شمالی پاسخ داد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به «کیم جونگ اون»، گفت: او رئیس یک کشور و رئیسی قدرتمند است. اجازه نمی‌دهد هیچ‌کس تفکر مخالف داشته باشد. او صحبت می‌کند و مردمش می‌نشینند و توجه می‌کنند.

خبرنگاری به این سخنان رئیس جمهوری آمریکا معترض شد و گفت شما دارید از سوابق نقض حقوق بشری «کیم جونگ اون» دفاع می کنید؛ چطور اینکار را انجام می دهید؟

در پاسخ، رئیس جمهوری آمریکا گفت می دانید چرا؟ چون نمی خواهم شاهد باشم که بمب هسته ای تو و خانواده ات را نابود کند.

پرزیدنت ترامپ افزود: می خواهم رابطه خوبی با کره شمالی و سایر کشورها داشته باشم.

رئیس جمهوری آمریکا با مقایسه وضعیت کره شمالی در زمانی که روی کار آمد، گفت منصف باشید؛ زمانی که روی کار آمدم مردم فکر می کردند با کره شمالی جنگ خواهیم کرد.... اگر وارد جنگ می شدیم، میلیونها نفر کشته می شدند.

آقای ترامپ افزود: می خواهم با مردم کره شمالی صحبت کنم. اتفاق های بسیاری در شرف روی دادن است. می خواهم بگویم ما رابطه بسیار خوبی با کره شمالی داریم.

وی افزود: هفت ماه است آزمایش موشکی انجام نشده. هشت ماه و نیم است که آزمایش اتمی انجام نشده. موشکی بر فراز ژاپن پرتاب نشده. او بقایای اجساد قهرمانان ما را به ما پس می دهد. بسیاری تمنا می کردند، خانواده ها، مادران، پدران، دختران و پسران، هر کجا که می رفتم، می گفتند، لطفا بقایای اجساد عزیزانمان را به آمریکا بیاور.

پرزیدنت ترامپ افزود: ما در مسیر غیراتمی ساختن هستیم. هیچ کس گزارش نمی دهد که توافق می گوید غیراتمی ساختن کامل. کاری که من کردم ملاقات با او بود. با هم خوب کنار آمدیم. رابطه خوبی برقرار کردیم. این مثبت است نه منفی.

پرزیدنت ترامپ در نهایت گفت رئیس جمهوری پیشین آمریکا به من گفته بود، برنامه اتمی کره شمالی بزرگترین مشکلی است که آمریکا با آن روبروست و من اکنون این مشکل را حل کرده ام.

دیدار تاریخی

اظهارات پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار تاریخی با رهبر کره شمالی در سنگاپور در روز سه شنبه ۲۲ خرداد است.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست از فیفا برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها در ایران

یک ایرانی علاقمند به فوتبال از رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال خواسته است در مسابقات جام جهانی در روسیه بر کشورش فشار بیاورد تا ممنوعیت ورود زنان به استادیوم ها را لغو کند.

رویترز در گزارشی می نویسد، مریم قشقایی امیدوار است جام جهانی باعث شود یک طومار اینترتی که او قرار است به جیانی اینفانتینو رئیس فیفا ارائه بدهد مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد.

برای این طومار انتظار می رود ۱۰۰ هزار امضا جمع آوری شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال مردم از «لیونل مسی ایرانی» و دردسر پلیس روسیه

هیجان و حواشی فوتبال برای علاقمندان این رشته در ایران در این دوره از مسابقات جام جهانی شکل دیگری نیز داشته است و آن حضور لیونل مسی در خیابان‌های روسیه است. البته نه مسی آرژانتینی!

«رضا پرستش» شهروند ایرانی است که شباهت خیره کننده‌ای به لیونل مسی، ستاره آرژانتینی فوتبال، دارد و همراه تیم ملی فوتبال ایران به روسیه سفر کرده است.

حتی طرفداران تیم ملی آرژانتین نیز در خیابان‌ها از این مسی ایرانی به گرمی استقبال می‌کنند.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد به جز مردم عادی، حتی نیروهای پلیس و امنیتی نیز برای عکس گرفتن با رضا پرستش تلاش می‌کنند.

گارد ویژه پلیس روسیه نیز هنگام رفتن رضا پرستش از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر، او را همراهی می‌کند تا موجب شلوغی و ازدحام در خیابان‌ها نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افغانستان: رهبر طالبان پاکستان در حمله پهپادی آمریکا کشته شد

عکس آرشیوی از ملا فضل الله رهبر طالبان پاکستان - نوامبر ۲۰۱۳

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، ملا فضل الله رهبر طالبان پاکستان در یک حمله پهپادی آمریکا به ولایت کنر در شمال شرقی افغانستان کشته شده است.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که ملا فضل الله و دو تن از دستیارانش بامداد پنجشنبه کشته شده‌اند.

به گفته او عملیات در منطقه مروره در نزدیکی مرز پاکستان و افغانستان انجام شده است.

از ملا فضل الله به عنوان همان شخصی نام برده می شود که فرمان ترور ملاله یوسف‌زی، دختر نوجوان پاکستانی، را صادر کرد. ملاله یوسف‌زی که از این ترور جان به در برد، بعدها جایزه نوبل صلح را دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

‎آمریکا به دولت سوریه هشدار داد از حمله به مناطق کاهش تنش خودداری کند

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا می گوید در واکنش به هرگونه خطای دولت سوریه در جنوب شرقی آن کشور، در محدوده منطقه مورد توافق برای کاهش تنش، اقدامات متناسب و محکمی انجام خواهد داد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای گفت، هدف از توافق کاهش تنش و برقراری آتش بس، که از سوی پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد شده بود، ایجاد شرایط مناسب برای تشویق آوارگان به بازگشت به خانه هایشان و حفظ جان مردم در مناطق درگیری بود و انجام عملیات تهاجمی نظامی توسط رژیم سوریه درمناطق استقرار آتش بس، سرپیچی از این توافق است.

وی افزود، آمریکا همچنان متعهد به حفظ ثبات در جنوب شرق سوریه و مناطق کاهش تنش و توافق آتش بس است.

منطقه کاهش تنش در مرزهای اردن و مناطق اشغالی بلندی‌های جولان توسط اسرائیل است و یکی از مناطقی است که رژیم بشار اسد بر آن تسلط ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست مشترک آمریکا و اروپا برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی حزب‌الله

وزارت خارجه آمریکا از تشکیل اجلاس مشترک نیروهای انتظامی آمریکا و اروپا برای هماهنگی در مقابله با فعالیت تروریست‌های حزب الله در کوئیتو در اکوادور خبر می‌دهد.

تمرکز مذاکرات این اجلاس بر قاره آمریکا متمرکز بود، که حزب الله فعالانه مشغول ایجاد زیربناهایی برای حمایت از فعالیت های تروریستی و جنایتکارانه است.

شرکت کنندگان در این اجلاس دانسته های خود را درباره فعالیت های حزب الله در مناطق خود به اشتراک گذاشتند و در مورد چگونگی تقویت همکاری هایشان در مقابله با این گروه خطرناک مذاکره کردند.

اجلاس هماهنگی نیروهای انتظامی در اواخر سال جاری میلادی با حضور مقامات بیش از سی کشور از خاور میانه، آسیا، اروپا، آفریقا، و آمریکای شمالی و جنوبی، همراه با مقامات اینترپل و یوروپُل، با موضوع مقابله با حزب الله برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرگ یک پناهجوی ۲۶ ساله ایرانی دیگر این بار در اردوگاه نائورو استرالیا

یکی از اردوگاه های پناهجویان در جزیره نائورو - آرشیو

جسد یک ایرانی پناهجو امروز در جزیره نائورو استرالیا پیدا شده است که به گفته فعالان امور پناهندگان به نظر می رسد خودکشی کرده باشد.

این پناهجو پنج سال پیش توسط دولت استرالیا به جزیره نائورو فرستاده شده بود.

دولت استرالیا پناهجویانی را که با قایق به سواحل آن کشور می رسند، به اردوگاهی در جزیره نائورو و گینه نو در اقیانوس آرام می فرستد واز اقامت آنان در استرالیا جلوگیری می کند.

هدف از این سیاست سختگیرانه جلوگیری از هجوم قایق های پناهندگان به سواحل آن کشور است، ولی گروه های حقوق بشری و سازمان ملل متحد از شرایط بد اردوگاه ها به شدت انتقاد می کنند.

فعالان حقوق بشر و پناهجویان می‌گویند مرگ این پناهجوی ۲۶ ساله ایرانی تاثیر بسیار بدی بر پناهجویان دیگر گذاشته است.

مرداد سال گذشته، جسد حامد شمشیرپور، پناهجوی ایرانی ۳۱ ساله در نزدیکی مرکز نگهداری از پناهجویان پیدا شده بود.

پیش از این هم، حمید خزایی، ۲۴ ساله، در یک مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره مانوس در کشور پاپوا گینه نو وابسته به استرالیا به علت کمبود امکانات بهداشتی بعد از روزها درد و رنج از مسمومیت خونی دچار مرگ مغزی شده بود.

این ششمین مرگ پناهجویان از بعد از اعمال سیاست جدید استرالیا از سال ۲۰۱۳ میلادی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واردات نفت هند از ایران از اواسط شهریور کاهش می‌یابد

رئیس شرکت نفت هند می‌گوید واردات نفت هند از ایران از پایان ماه اوت، اواسط شهریور ماه، کاهش خواهد یافت.

بانک دولتی هند به پالایشگاه های آن کشور اطلاع داده است از ماه نوامبر نمی‌تواند پرداختهای مربوط به نفت وارداتی از ایران را انجام دهند.

رئیس شرکت نفت هند به خبرگزاری رویترز گفته است واردات نفت از ایران از طریق ساز و کار موجود کاهش خواهد یافت، مگر این که راه دیگری برای پرداخت ایجاد شود.

تصمیم بانک دولتی هند بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران و اعلام بازگشت و اعمال تحریم های سابق اتخاذ شده است.

پالایشگاه های هند از خدمات بانک دولتی هند و بانک اروپایی - ایرانی که مقر آن در آلمان است، برای پرداخت هزینه واردات نفت از ایران به یورو استفاده می کنند.

هند بعد از چین بزرگترین مشتری نفت ایران است و در دوران تحریم های قبل از توافق اتمی ۲۰۱۵ نیز از خریداران اصلی نفت ایران بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: احتمال خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل قوت گرفت

نمایی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن نهاد بین المللی در شهر ژنو سوئیس - آرشیو

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به احتمال زیاد اجرایی خواهد شد.

یک منبع آگاه آمریکایی به خبرگزاری رویترز این خبر را گفته است.

این اجلاس قرار است از روز دوشنبه ۲۸ خرداد ماه آغاز و تا نیمه تیرماه ادامه خواهد داشت.

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ از بدو شروع به کارش خواستار اعمال اصلاحات در ساختار شورای حقوق بشر سازمان ملل، که مقر آن در شهر ژنو سوئیس است، شده بود.

اصلاحات خواسته شده از سوی دولت پرزیدنت ترامپ در زمینه‌های عدم تصاحب کرسی‌های مدیریتی در این نهاد توسط کشورهایی که پیشینه منفی در حقوق بشر دارند، رسیدگی ناعادلانه و غیرعینی به پرونده‌های حقوق بشر برخی از کشورها، و تعصب علیه اسرائیل است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در یکی از جلسات شورای امنیت ملل متحد بار دیگر تعصب علیه اسرائیل را در شورای حقوق بشر را پیش کشید.

عدم محکومیت حملات موشکی حماس به اسرائیل در شورای امنیت امری ظالمانه است، اما در همین حال شورای حقوق بشر سازمان ملل مجوز تحقیق درباره حق دفاع اسرائیل از خود تشکیل می‌دهد.

مانند همه اجلاس‌های پیشین شورای حقوق بشر، این نهاد بین المللی به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران خواهد پرداخت.

در گزارش دوره پیش که از بیست و ششم بهمن تا سوم فروردین برگزار شد، در بخشی از گزارش گزارشگر ویژه درباره نقض حقوق بشر در ایران، از دستگیری فعالان و منتقدان سیاسی برای سرکوب آزادی بیان و همچنین شکنجه آنها در این کشور، به رغم وعده‌هایی که برای اصلاحات داده است، انتقاد کرد.

او به تظاهرات خیابانی دی ماه در ایران اشاره کرد و آن را در اعتراض به فساد و وضعیت بد اقتصادی عنوان کرد.

در این گزارش آمده است که این تظاهرات پس از اعتراض‌های سال ۲۰۰۹ گسترده ترین تظاهرات بوده و در جریان آن بیش از ۲۰ نفر کشته و حدود ۴۵۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

گزارشگر ویژه همچنین به رفتار حکومت جمهوری اسلامی با روزنامه نگاران و خانواده‌های آنها در ایران اشاره کرده و گفت جمهوری اسلامی ایران به بازداشت، آزار روزنامه نگاران و خانواده های آنها ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا از رویکرد کانادا در برابر ایران استقبال کرد

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از تصمیم کانادا در تقبیح و محکومیت جمهوری اسلامی ایران برای ادامه حمایت از تروریسم استقبال کرده است.

مایک پمپئو در توئیتی نوشت که آمریکا از این تصمیم و قصد کانادا برای افزودن نام سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی استقبال می‌کند.

وی همچنین نوشت، ایرانیان در برابر سوء استفاده های رژیم فاسد به پا خاسته‌اند و آمریکا از این اقدام آنها حمایت می‌کند و از دیگر کشورها نیز می‌خواهد تا از رهبران ایران بخواهند پاسخگوی مردم خود باشند.

مجلس عوام کانادا روز سه شنبه از دولت آن کشور خواست مذاکرات با ایران را متوقف کند، و همچنین به افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست تروریسم رأی داد.

در شهریور ۱۳۹۱ و کمی بعد از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، دولت محافظه کار به نخست وزیری «استیون هارپر» روابط دیپلماتیک با ایران را کاهش داد.

مدتی بعد، با پیروزی لیبرال ها در انتخابات کانادا و بعد از توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴، دولت جدید کانادا اعلام کرد که خواستار از سرگیری روابط با تهران است.

با این حال در رای گیری این هفته در پارلمان کانادا، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در رای گیری برای تصویب این مصوبه شرکت کرد. برخی رسانه های کانادا این اقدام را تغییر سیاست دولت کانادا تلقی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قاضی رئیس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ را به زندان فرستاد

سی ان ان و دیگر خبرگزاری های آمریکا از دستور قاضی برای زندانی کردن «پل منافورت» رئیس پیشین ستاد انتخاباتی پرزیدنت دونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند.

رئیس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ پیشتر مورد پیگرد حقوقی «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده نقش روسیه و ارتباط احتمالی کارزار ترامپ با انتخابات ۲۰۱۶ قرار گرفته بود.

پل منافورت با وثیقه ای سنگین در خانه تحت بازداشت خانگی بود اما قاضی «امی برمن جکسون» روز جمعه ۲۵ خرداد وثیقه منافورت را لغو کرد و او را به زندان فرستاد.

به گزارش سی ان ان، تماس منافورت با شاهدان پرونده موجب شد قاضی چنین تصمیمی بگیرد. وی به رشوه دادن به شاهدان پرونده دخالت روسیه متهم است.

قرار است تا چند روز دیگر پل منافورت در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش حاضر شود.

پرزیدنت ترامپ هرگونه ارتباط با روسیه را رد می کند و از ادامه این تحقیقات انتقاد کرده است. او می گوید این اتهامات بی اساس است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشکل آماده سازی تیم فوتبال ایران برای جام جهانی در میانه تحریم و مناقشات سیاسی

مقاله‌ای از دومینیک دادلی در نشریه فوربس

تصمیم شرکت آمریکایی تولیدکننده محصولات ورزشی، نایکی، به این که به دلیل قوانین تحریم ایران نمی تواند به فوتبالیست های ایران کفش ورزشی بدهد بار دیگر سیاست بین الملل را وارد جهان فوتبال کرد.

نایکی در بیانیه ای گفت: «تحریم های آمریکا به این معنی است که یک شرکت آمریکایی، نایکی، نمی تواند در حال حاضر به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران کفش بدهد.»

کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، تصمیم نایکی را «مسخره و غیرضروری» توصیف کرد و خواهان عذرخواهی آن شرکت از تیم ملی فوتبال ایران شد. فدراسیون فوتبال ایران از فیفا خواست در این ماجرا مداخله کند.

تیم ملی فوتبال ایران در جریان آمادگی برای مسابقات جام جهانی به دلیل روابط پرتنش یونان و ترکیه همچنین با لغو ناگهانی بازی دوستانه اش با تیم ملی یونان در استانبول روبرو شد. ایران روابطش با فدراسیون فوتبال یونان را پس از این ماجرا به تعلیق در آورد.

نایکی پیشتر به فوتبالیست های تیم ملی ایران کفش داده بود و روشن نیست چرا این بار از این کار سر باز زد.

تیم ملی فوتبال ایران در چهار جام جهانی دیگر هم حضور داشته، اما هرگز از مرحله گروهی این رقابت ها بالاتر نرفته است. تنها پیروزی ایران در جام جهانی در برابر آمریکا در سال ۱۹۹۸ در فرانسه بود. پس از آن پیروزی ایران دو شکست را متحمل شد.

جلال طالبی، سرمربی وقت تیم ملی ایران، اخیر در مصاحبه ای درباره شکست ایران در برابر تیم ملی آلمان گفت: «ما برای آن بازی انگیزه کافی نداشتیم، گویی ماموریت مان را پیشتر انجام داده بودیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام شاهزاده رضا پهلوی به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران

شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی روز پنجشنبه ضمن تغییر عکس زمینه حساب توئیتری خود، خطاب به بازیکنان و تماشاگران تیم ملی فوتبال نوشت، بازیکنان عزیز تیم ملی فوتبال ایران، شما با همت و پشتکار بی نظیر توانستید رقابت‌ها را پشت سر گذارید و به جام جهانی روسیه راه یابید و نماینده کشورمان در میان سرداران فوتبال جهان باشید.

وی در ادامه افزود، من بازی‌های شما را در این مسابقات با شوق دنبال می‌کنم و برایتان آرزوی پیروزی می کنم.

تیم ملی فوتبال ایران روز جمعه ساعت هفت شب به وقت ایران در نخستین بازی خود به مصاف تیم ملی فوتبال مراکش خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری نسرین ستوده شد

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای از بازداشت مجدد نسرین ستوده وکیل حقوق بشر در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

در این بیانیه آمده است، خانم ستوده پس از بازداشت در منزل خود به زندان اوین منتقل شده است که مسئولان آن ماه پیش در ارتباط با نقض حقوق بشر از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شدند.

بیانیه می‌افزاید خانم ستوده که اخیرا وکالت زنان معترض به قانون حجاب اجباری را به عهده گرفته بود، طی چند سال گذشته از سوی رژیم ایران مکررا مورد آزار و اذیت قرار گرفته و به خاطر جرات دفاع از حقوق افراد به زندان افتاده است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ضمن تقدیر از شجاعت خانم ستوده، از مقامات ایرانی خواسته است بی‌درنگ او و صدها نفر دیگر را، که در حال حاضر فقط به خاطر ابراز نظرات و آرزوهایشان برای زندگی بهتر زندانی هستند، آزاد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال در روسیه آغاز شد؛ پیروزی پرگل میزبان برابر عربستان

رقابت‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در روسیه روز پنجشنبه آغاز شد و تیم میزبان در نخستین دیدار این بازی‌ها با یک پیروزی پرگل از سد تیم ملی عربستان سعودی گذشت.

تیم ملی فوتبال روسیه، عربستان را ۵ بر صفر در هم شکست تا اولین امتیازهای این دوره جام جهانی فوتبال را به نام خود ثبت کند.

روسیه در دیدار بعدی روز سه شنبه مقابل مصر به میدان خواهد رفت.

تیم ملی ایران نیز قرار است نخستین دیدار خود را روز جمعه در برابر مراکش برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ائتلاف عربستان شهری در جنوب الحدیده را از حوثی‌های یمن پس گرفتند

عکس از آرشیو

در دومین روز حمله های هوائی سنگین ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه حوثی های مورد حمایت ایران در یمن، نیروهای حامی دولت در تبعید این کشور، شهری در جنوب بندر حدیده را تصرف کرده اند.

این بندر از موقعیتی استراتژیک برخوردار است و مهم ترین ورودی مواد غذایی برای مردم یمن به شمار می رود که در آستانه قحطی قرار دارند.

یک سخنگوی نظامی عربستان سعودی می گوید به این بندر در دریای سرخ نزدیک شده اند.

بندر حدیده از سال ۲۰۱۵ در کنترل حوثی ها بوده است.

از سوی دیگر، نیروهای حوثی می گویند یک حمله دریایی نیروهای دولتی علیه بندر حدیده را، که با پشتیبانی نیروی های ائتلاف انجام می گرفت، خنثی کرده اند.

در همین حال، پیشاپیش نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل، نماینده سوئد در سازمان ملل متحد، خواستار توقف فوری حملات ائتلاف عربستان به بندر حدیده شد، تا امکان ادامه تلاش های سازمان ملل برای کمک رسانی به مردم یمن و یافتن راه حلی سیاسی برای جنگ داخلی سه ساله این کشور فراهم شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG