لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۳

سرخط خبرها

نماینده سازمان ملل از رایزنی با روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه خبر داد

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز چهارشنبه از رایزنی این نهاد بین المللی با روسیه، ایران و ترکیه درباره روند تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا در بیانیه‌ای گفت قرار است روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۸ و ۲۹ خرداد) در ژنو با نمایندگان ارشد سه کشور در این زمینه گفت‌وگو کند.

روسیه و ایران در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از رژیم بشار اسد حمایت کرده‌اند و ترکیه از مخالفان آن. با این حال این سه کشور تاکنون مذاکرات سه‌جانبه متعددی در مورد سوریه داشته‌اند.

نماینده ویژه آنتویو گوترش در امور سوریه در بیانه خود همچنین گفته است که از کشورهای دیگر نیز قرار است برای رایزنی در مورد نحوه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت شود.

استفان دی میستورا مسئولیت انتخاب اعضای کمیته را برعهده دارد؛ کمیته‌ای که باید قانون اساسی سوریه را بازنویسی و راه را برای برگزاری انتخابات جدید در سوریه پس از جنگ هموار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رای قاضی فدرال، راه ادغام ۸۵ میلیارد دلاری دو غول مخابرات و رسانه آمریکا را هموار کرد

شرکت «ای تی اند تی» برای خرید «تایم وارنر» از دادگاه فدرال حکم گرفت.

واحد ضد تراست دادگستری آمریکا به ریاست وکیل ایرانی‌تبار «ماکان دل‌رحیم» در تلاش خود برای جلوگیری از ادغام شرکت معظم رسانه‌ای «تایم وارنر» در غول مخابراتی «ای تی اند تی» با شکست روبرو شد، و به نظر کارشناسان مخابرات و رسانه، به زودی غول‌های برنامه‌سازی و توزیع محتوا در آمریکا، با مبادله صدها میلیارد دلار سهم، نظام مخابرات و تولید محتوا برای رسانه‌ها را دگرگون خواهند ساخت. چند ساعت بعد، شرکت کامکست با پیشنهاد ۶۵ میلیارد دلار برای خرید دارائی‌های فاکس قرن و بیست و یکم، رودست دیزنی بلند شد.

روز گذشته، در جلسه دادگاهی در شهر واشنگتن دی سی، پایتخت ایالت متحده، قاضی «ریچارد لیون» رای ۱۷۲ صفحه‌ای خود را که بعد از ماه‌ها رسیدگی، صادر کرده بود، بالا گرفت و اعلام کرد: «امروز دادگاه حرف خود را زده است و مدعی‌علیه، پیروز شده است.»

قاضی ریچارد لیون، قاضی دادگستری فدرال در ناحیه واشنگتن دی سی، در میان همکاران و وکلا، به سرسختی و شدت عمل، شهرت دارد.

امیلیا کلارک در بازی تاج و تخت، از برنامه‌های محبوب شبکه اچ بی او
امیلیا کلارک در بازی تاج و تخت، از برنامه‌های محبوب شبکه اچ بی او

قاضی ساعت ۴ بعد از ظهر را برای اعلام رای تعیین کرده بود و برای اینکه نتیجه رای تا پایان کار به بیرون درز نکند، حاضران را از همراه داشتن تلفن و خروج زودهنگام از دادگاه خود، منع کرده بود.

وی همچنین دستور داده بود که حاضران از هر گونه اظهارنظر و ابراز شادمانی بعد از اعلام حکم دادگاه، خودداری کنند.

جمعی از حاضران در جلسه به عده‌ای پول داده بودند که از شب قبل در صف مقابل دادگاه، برای آنها جا بگیرند.

مدعی:

در این محاکمه، مدعی، اداره ضد تراست دادگستری آمریکا بوده است به ریاست دستیار دادستان کل آمریکا، ماکان دل‌رحیم، وکیل نسبتا جوانی که پرزیدنت دونالد ترامپ، به این مقام منصوب کرده است.

آقای ترامپ، از زمان مبارزه‌های انتخاباتی و همچنین بعد از دست یافتن به دفتر بیضی شکل رئیس‌جمهوری، علیه ادغام شرکت «تایم وارنر» در شرکت «ای تی اند تی» موضع داشت و به خصوص مایل بود در صورتی که چنین ادغامی صورت گیرد، بعضی از دارایی‌های با ارزش تایم وارنر، نظیر شبکه خبری سی ان ان از آن مجزا شود.

ماکان دل‌رحیم، رئیس اداره ضد تراست وزارت دادگستری، روز سه‌شنبه 13 ژوئن، بعد از صدور رای قاضی فدرال
ماکان دل‌رحیم، رئیس اداره ضد تراست وزارت دادگستری، روز سه‌شنبه 13 ژوئن، بعد از صدور رای قاضی فدرال

ماکان دل‌رحیم که ۱۳ سال پیش، دکترای حقوق خود را از دانشکده حقوق دانشگاه جرج واشنگتن دریافت کرده، در ده سالگی همراه خانواده از ایران به لس آنجلس مهاجرت کرد و در نوجوانی در پمپ بنزین پدرش، کار می‌کرد. او بعد از مدتی وکالت، در کمیسیون قضایی سنای آمریکا زیر نظر سناتور «اورین هچ» به کار پرداخت و از سال ۲۰۰۳، در زمان ریاست جمهوری جرج بوش، وارد اداره ضدتراست وزارت دادگستری آمریکا شد.

دل‌رحیم در سال ۲۰۱۶ با انتشار مقاله‌ای در نیویورک پست، از نامزدی دونالد ترامپ حمایت کرد و بعد از انتخابات، مدتی به سمت مشاور حقوقی در کاخ سفید به کار پرداخت. سنای آمریکا با ۷۳ رای در برابر ۲۱ رای در سپتامبر ۲۰۱۷ انتصاب او به سمت دستیار دادستان کل و رئیس اداره ضدتراست را تائید کرد.

دل‌رحیم که روز سه‌شنبه در جلسه دادگاه حضور یافته بود، با چهره‌ای یخ‌زده به رای قاضی گوش می‌داد و گهگاه، یادداشت بر می‌داشت.

دعوا:

دادگستری آمریکا در دادگاه استدلال کرد که ادغام شرکت «تایم وارنر» در «ای تی اند تی» سبب می‌شود که شرکت جدید، رقبای خود، یعنی توزیع‌کنندگان دیگر کانال‌های تلویزیونی به مصرف کننده، نظیر شرکت «کام کست» را از دسترسی به محتواهای مورد علاقه مصرف‌کننده، از جمله شبکه سی ان ان محروم کند، یا پول بیشتری مطالبه کند که به بالارفتن هزینه برای مصرف‌کننده می‌انجامد.

در پی اعلام رای دادگاه، سهام تایم وارنر در بورس نیویورک بالارفت ولی سهام ای تی اند تی پائین آمد
در پی اعلام رای دادگاه، سهام تایم وارنر در بورس نیویورک بالارفت ولی سهام ای تی اند تی پائین آمد

استدلال اصلی دادگستری این بود که ادغام این دو شرکت، امتیاز انحصاری به وجود می‌آورد، و هزینه آبونمان مصرف‌کننده تلویزیون کابلی را بالا خواهد برد.

ناظران حقوقی در آمریکا گفتند مخالفت دادگستری با ادغام ای تی اند تی و تایم وارنر، کم سابقه است، زیرا این دو شرکت در بازار مستقیما رقیب هم نیستند، و ادغام عمودی، کمتر با مخالفت اداره ضد تراست دادگستری آمریکا روبرو می‌شد.

آخرین بار که دادگستری علیه ادغام عمودی دو شرکت شکایت کرد، سال ۱۹۷۷ بود و دادگاه به ضرر دادگستری رای داد.

معمولا دادگستری علیه ادغام‌های افقی میان دو شرکت رقیب، دعوا اقامه می‌کند، زیرا می‌تواند باعث کم شدن رقابت در بازار، بالارفتن قیمت‌ها و کاسته شدن از ابتکار و اختراع بشود.

مدعی‌علیه:

مدعی‌علیه در محاکمه‌ای که به سرانجام خود رسید، شرکت‌های «ای تی اند تی» و «تایم وارنر» بودند.

«ای تی اند تی»AT&T وارث امتیاز انحصاری تلفن در آمریکا است که قبل از آنکه در دهه ۱۹۸۰ با رای دادگاه به هفت شرکت محلی تبدیل شود، «آمریکن تلفن اند تلگراف» نام داشت.

«ای تی اند تی» یک غول مخابراتی است، صاحب دومین شبکه تلفن‌های همراه آمریکا از نظر شمار مشترکین، که از سال ۲۰۱۲ ، با خریدن «دیرکت تی وی»، شرکت توزیع‌کننده کانال‌های تلویزیونی از طریق ماهواره و کابل، به یکی از بازیگران اصلی عرصه توزیع محتوا تبدیل شده است.

مشکل ای تی اند تی و دیگر غول‌های توزیع‌کننده کانال‌های تلویزیون کابلی، از جمله کامکست، این است که مصرف‌کننده با استفاده از اینترنت به همان کانال‌ها یا برنامه‌ها به قیمت ارزان‌تر دسترسی پیدا کرده و ریزش مشترکان تلویزیون کابلی و ماهواره‌ای، از درآمد آنها کاسته است؛ به خصوص از درآمد «دیرکت تی وی» که در جهان بده بستان دوطرفه با مصرف‌کننده، از تکنولوژی یکسویه و از رونق افتاده ماهواره، استفاده می‌کند.

«تایم وارنر» غول رسانه است، صاحب کانال‌های تلویزیونی پرمشتری، از جمله «اچ بی او» و «سی ان ان.» دسترسی به دارایی‌های آن، درآمد تضمین‌شده دارد، قطع‌نظر از روش توزیع، که می‌تواند اینترنتی باشد، کابلی، یا ماهواره‌ای.

تایم وارنر تا چندی پیش یک واحد بزرگ برای توزیع کانال‌های تلویزیون کابلی در اختیار داشت که آن را فروخت، تا روی تولید محتوا تمرکز بدهد. این شرکت واحد انتشاراتی خود را - که مجلات گوناگون، از جمله هفتگی‌های پرتیراژ «تایم» و «پیپل» را تولید و توزیع می‌کرد - نیز به شرکت انتشاراتی «مردیت» فروخت.

مقر شبکه سی ان ان در شهر آتلانتا
مقر شبکه سی ان ان در شهر آتلانتا

یکی از واحدهای «تایم وارنر» شرکت «ترنر» است، مبتکر کانال خبری «سی ان ان» و صاحب کانال‌های پرتماشاگر دیگر، از جمله «تی بی اس» و «تی ان تی». واحد دیگر «تایم وارنر» استودیوی سینمایی و تلویزیونی «برادران وارنر» است، یکی از استودیوهای بزرگ تولیدکننده فیلم‌های سینمایی در جهان، و همچنین تولیدکننده برنامه‌های تلویزیونی برای شبکه‌هایی مثل «ای بی سی»، «فاکس» و «سی بی اس.»

رای دادگاه

ریچارد لیون، قاضی دادگاه، بعد از خواندن رای صادره خطاب به صدنفری که در دادگاه کوچک او در ساختمان دادگاه‌های فدرال در واشنگتن تنگ هم چپیده بودند، گفت وزارت دادگستری نتوانست ادعای خود را ثابت کند که این معامله، باعث از بین رفتن رقابت در صنعت تلویزیون کابلی پولی در آمریکا می‌شود.

اداره ضد تراست در دادخواست خود نوشته بود ادغام این دو شرکت «می‌تواند» قیمت‌ها را یک دهم درصد برای یک دهم درصد از مصرف‌کنندگان بالا ببرد، که به نظر قاضی استدلال محکمه‌پسندی نبود.

تصمیم قاضی لیون، یکی از بزرگترین آرای ضدتراست در دادگاه فدرال در تاریخ معاصر است. معامله ای تی اند تی و تایم وارنر، ۸۵ میلیارد دلار برآورد شده، و نخستین بار در اکتبر سال ۲۰۱۶ اعلام شد.

ماکان دل‌رحیم ، رئیس اداره ضدتراست دادگستری، روز سه‌شنبه از رای دادگاه ابراز تاسف کرد و همانطور که در جلسات دادگاه هم گفته بود، پیش‌بینی کرد که با ادغام این دو غول مخابراتی و رسانه‌ای، هزینه برای مصرف کننده بالا برود و از ابتکار و اختراع در این رشته، کاسته شود.

ماکان دل‌رحیم اظهار داشت: «من سوگند خورده‌ام که از رقابت در بازار دفاع کنم. ما حکم قاضی را بررسی خواهیم کرد و اقدام بعدی خود را در صورت لزوم، اعلام خواهیم کرد.»

دل‌رحیم در بیانیه‌ای که درباره رای دادگاه منتشر کرد، نوشت: «ما از تصمیم امروز دادگاه، نومید شدیم.»

قاضی لیون گفت امیدوار است که دادگستری با پرهیز از دادن تقاضا برای ملغی کردن اجرای حکم او، بیش از این در راه ادغام این دو شرکت، مانع‌تراشی نکند.

دل‌رحیم، طی سخنرانی در اجلاسی در موسسه غیرحزبی «بازار آزاد» اظهار داشت: «کارکنان دادگستری، با عنایت به رفاه مصرف‌کننده، تجزیه و تحلیلی تهیه کرده‌اند، که نشان می‌دهد این ادغام، به طرزی غیرقانونی، هزینه تلویزیون کابلی را برای مصرف‌کننده، بالا می‌برد و جلوی ابداعات اینترنتی در این رشته را مسدود خواهد کرد.»

اما برخی از رسانه‌های آمریکا از ماکان دل‌رحیم انتقاد کردند که دعوای خود علیه ادغام ای تی اند تی و تایم وارنر را دوماه بعد از انتصاب، و با الهام از انتقادهای دونالد ترامپ از سی ان ان، تنظیم کرده است، در حالیکه قبل از آن، در مقالات دانشگاهی خود، از تصویب این ادغام، حمایت کرده بود.

قاضی دادگاه، وکلای ای تی اند تی و تایم وارنر را از استناد به انتقادهای رئیس جمهوری آمریکا از شبکه سی ان ان منع کرده بود.

پیامدها

تصمیم دادگاه، پیروزی بزرگی برای «رندال استیونسون» مدیرعامل شرکت ای تی اند تی است که در برابر تقاضای دولت فدرال برای فروش برخی از اجزای تایم وارنر قبل از ادغام در ای تی اند تی، مقاومت کرد.

استیونسون که از سال ۲۰۰۷ ریاست ای تی اند تی را برعهده گرفت، طی سه سال اخیر، شرکت خود را از یک شرکت مخابراتی به یکی از بزرگترین کمپانی‌ها در بازار سرگرمی و رسانه، تبدیل کرده است.

اچ بی او، گل سرسبد دارائی‌های شرکت تایم وارنر
اچ بی او، گل سرسبد دارائی‌های شرکت تایم وارنر

حالا بعد از هزینه کردن ۸۵ میلیارد دلار برای این ادغام، او باید بتواند به سهامداران خود نشان دهد که علی‌رغم کاسته شدن از رشد بازارتلفن‌های همراه و ریزش مشترکان تلویزیون‌های کابلی، درآمدها را بالا خواهد برد.

جف بیوکس، مدیرعامل تایم وارنر نیز پیروز دیگر این دادرسی است. او اجزای هزینه‌ساز امپراتوری رسانه‌ای تایم وارنر، از جمله مجلات تایم و شبکه توزیع کابلی کانال‌های تلویزیونی را طی سالهای اخیر، به تدریج فروخت، تا شرکت جدید و آینده‌داری برای فروختن به غولی مثل ای تی اند تی به وجود بیاورد.

به نظر کارشناسان، رای دادگاه در حمایت از ادغام دو شرکت ای تی اند تی و تایم وارنر، راه را برای ادغام‌های دیگر در صنعت مخابرات و توزیع کانال‌های تلویزیونی و تولید محتوا، باز خواهد کرد.

در حال حاضر، بزرگترین معامله‌ای که در جریان است، ادغام برخی از دارایی‌های شرکت فاکس قرن بیست و یکم در شرکت دیزنی است، معامله‌ای که ارزش آن ۵۲ میلیارد دلار اعلام شده.

از سوی دیگر، شرکت کام‌کست، صاحب یکی از بزرگترین شبکه توزیع کانال‌های کابلی، و همچنین «ان بی سی یونیورسال» یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید محتوا، برای خرید دارایی‌های تلویزیونی فاکس قرن بیست و یکم، رقم بالاتری پیشنهاد کرد.

روپرت مرداک، بزرگترین سهامدار فاکس قرن بیست و یکم، بعد از اعلام پیشنهاد ۶۵ میلیارد دلاری کامکست، اعلام کرد که جلسه ماه ژوئیه سهامداران فاکس قرن و بیست و یکم برای تصمیم درباره ادغام در شرکت دیزنی را ملغی می‌سازد.

از مخالفان ادعام شرکت‌های ای تی اند تی و تایم وارنر، اتحادیه نویسندگان آمریکا است که بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای، رای قاضی دادگاه را محکوم کرد، و آن را ضربه‌ای برای خالقان فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی و به ضرر مصرف کننده دانست، و اعلام کرد که این ادغام، راه برای ادغام‌های ضدرقابتی دیگر، هموار ساخته است.

اتحادیه نویسندگان از کنگره آمریکا در خواست که بلافاصله با تصویب قانونی، به حمایت از رقابت در بازار و جلوگیری از ادغام‌های عمودی دیگر، بپردازد.

چند موسسه دیگر حمایت از مصرف‌کننده، از جمله Public Citizen یا شهروند مردمی، با انتشار توئیت شدیدالحنی از رای دادگاه انتقاد کردند. پابلیک سیتزن نوشت در اثر ادغام‌های زنجیره‌ای، شمار اندکی غول‌های رسانه‌ای به وجود خواهند آمد که گلوی اقتصاد و دموکراسی را خواهند فشرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا: تهدید هسته ای دیگر از جانب کره شمالی مطرح نیست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت کره شمالی دیگر یک تهدید هسته ای به شمار نمی رود. او این سخنان را در پی بازگشت از سنگاپور و دیدار و گفتگو با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد.

دونالد ترامپ در یک رشته پیام توییتری درباره کره شمالی، پس از بازگشت به آمریکا گفت، «سفر درازی بود، اما اکنون همه می توانند به نسبت روز اولی که وارد دفتر شدم، احساس امنیت خیلی بیشتری بکنند.» او نوشت: «دیگر از جانب کره شمالی تهدید هسته ای مطرح نیست.»

رئیس جمهوری آمریکا دیدار با رهبر کره شمالی را «تجربه ای جالب و بسیار مثبت» خواند و گفت این کشور پتانسیل زیادی دارد.

یک روز پس از توافق تاریخی رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی، وزیر خارجه آمریکا گفت اطمینان دارد که مذاکرات بین واشنگتن و پیونگ یانگ «زمانی در هفته آینده» از سر گرفته خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور توافق کردند در ازای ارائه تضمین‌های امنیتی به پیونگ یانگ، در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی گام بردارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از قول مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ نوشت، مذاکرات برای پیگیری توافق صورت گرفته هفته آینده از سر گرفته می‌شود، اما تاریخ دقیق آن را مشخص نکرد.

آقای پمپئو که با خبرنگاران در سئول پایتخت کره جنوبی گفت‌وگو می‌کرد، گفت انتظار دارد که مذاکرات دوجانبه در فاصله کوتاهی پس از بازگشت مقام‌های دو طرف به کشورهایشان از سر گرفته شود.

وی روز پنجشنبه به واشنگتن باز خواهد گشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هیات مذاکره کننده آمریکا برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح به خاورمیانه می‌رود

سخنرانی جرد کوشنر در سفارت جدید ایالات متحده در اورشلیم، اسرائیل - ۱۴ مه ۲۰۱۸

کاخ سفید می‌گوید تیم مذاکره کننده صلح خاورمیانه هفته آینده به منطقه می رود. به گزارش آسوشیتدپرس، نقشه تیم برای صلح فلسطینی ها با اسرائیل هر چند اعلام نشده، اما مرحله نهائی خود را طی کرده است. با وخامت اوضاع در نوار غزه، تیم در صدد است مذاکرات با طرف‌های درگیر را آغاز کند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، همراه با جیسون گرین‌بلات نماینده ویژه مذاکرات بین المللی، در سفر آتی از اسرائیل، مصر و عربستان سعودی دیدار می‌کنند تا درباره مرحله بعدی تلاشهای صلح گفتگو کنند و نظر رهبران منطقه را درباره پرسش های باقی مانده دراین باره جویا شوند.

سفر به سرزمین های فلسطینی در این مرحله پیش بینی نشده است، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام کاخ سفید نوشت که امکان سفر به سرزمین های فلسطینی هم منتفی نیست.

گفتگوهای صلح خاورمیانه در سطح مقام‌های بلندپایه از سال ۲۰۱۴ راکد مانده و از چند ماه پیش که دولت آمریکا اورشلیم را پایتخت اسرائیل اعلام کرد، فلسطینی ها با متهم کردن دونالد ترامپ به جانبداری از اسرائیل، گفتگوهای صلح را تحریم کرده‌اند.

گرین‌بلات به تازگی با حمله به صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی و متهم کردن وی به ادعاهای کذب، گفته است با شعارهای خشمگینانه نمی توان به صلح دست یافت.

این مقام مذاکره کننده در مقاله‌ای که در روزنامه اسرائیلی هاآرتص چاپ شده است، ضمن انتقاد از عملکرد چند دهه‌ای عریقات، از او خواست کناره گیری کند، چون نتوانسته است در رسیدن دو طرف به یک صلح جامع موفق شود.

صائب عریقات هفته پیش با انتقاد از دولت پرزیدنت ترامپ در انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم گفت، مقام‌های آمریکایی سخنگویان اسرائیل شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرنوشت نامعلوم دهها کارگر معترض گروه ملی فولاد اهواز، پس از بازداشت

یکی از تجمع های کارگران گروه ملی فولاد اهواز

سرنوشت ده ها کارگر بازداشت شده گروه ملی فولاد اهواز هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

بنا بر گزارش‌های دریافتی، برخی از کارگرانی که در دو روز گذشته در اعتراض به سه ماه مطالبات مزدهای پرداخت نشده، حق بیمه معوقه و عدم پرداخت بیمه تکمیلی دست به اعتصاب زده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

روز سه شنبه ۲۲ خرداد نیز تعدادی از کارگرانی که در حمایت از دستگیر شدگان مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده بودند، دستگیر و به اماکن نامعلومی منتقل شده‌اند.

گفته می‌شود تعداد بازداشت شدگان به بیش از ۵۰ نفر می‌رسد.

ویدئویی نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد کارگران گروه ملی فولاد اهواز روز چهارشنبه نیز مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

اعتراض کارگران فولاد اهواز سومین هفته پیاپی خود را پشت سر می گذارد.

حدود چهار هزار کارگر گروه صنعتی فولاد اهواز حداقل سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و دفترچه بیمه درمانی آنها به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی کارفرما از بهمن ماه گذشته تمدید نشده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، هفته گذشته گزارش داده بود که نبی‌الله خون میرزایی، سرپرست فرمانداری اهواز به کارگران وعده داده که با توجه به تغییر مدیریت این واحد بزرگ صنعتی، تا پایان ماه رمضان مالک جدید، بخشی از مطالبات مزدی کارگران را پرداخت خواهد کرد.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: مذاکرات آمریکا و کره شمالی هفته آینده از سر گرفته می‌شود

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

یک روز پس از توافق تاریخی رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی، وزیر خارجه آمریکا گفت اطمینان دارد که مذاکرت بین واشنگتن و پیونگ یانگ «زمانی در هفته آینده» از سر گرفته خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور توافق کردند در ازای ارائه تضمین‌های امنیتی به پیونگ یانگ، در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی گام بردارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از قول مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ نوشت، مذاکرات برای پیگیری توافق صورت گرفته هفته آینده از سر گرفته می‌شود، اما تاریخ دقیق آن را مشخص نکرد.

آقای پمپئو که با خبرنگاران در سئول پایتخت کره جنوبی گفت‌وگو می‌کرد، گفت انتظار دارد که مذاکرات دوجانبه در فاصله کوتاهی پس از بازگشت مقام‌های دو طرف به کشورهایشان از سر گرفته شود.

وی روز پنجشنبه به واشنگتن باز خواهد گشت.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین خاطر نشان کرد که پرزیدنت ترامپ مذاکرات با کره شمالی را رهبری می‌کند، اما «من فردی خواهم بود که نقش راننده را برای پیش رفتن در این روند بر عهده خواهم داشت.»

مایک پمپئو با تاکید بر این که دو طرف کارهای زیادی باید انجام دهند و در دیدار سران دو کشور فرصت رسیدگی به آنها نبود، گفت هیات‌های مربوطه برای پیشبرد روند کنونی به این مسائل خواهند پرداخت.

وی افزود، ایالات متحده و کره شمالی جهت خلع سلاح شبه جزیره کره گام‌های اساسی را ظرف دو سال آینده خواهند برداشت. با این حال به نوشته آسوشیتدپرس، آقای پمپئو به جزئیات زمان‌بندی این امر اشاره نکرد.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه اضافه کرد که دولت آمریکا امیدوار است تا پایان دوره اول ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ گام‌های عمده و بزرگی در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی برداشته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رای عجیب جمهوری اسلامی در انتخاب میزبان جام جهانی هشت سال دیگر

علی کفاشیان،نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران و محمد رضا ساکت، مدیر تیم های ملی، در نشست فیفا

همزمان با اعلام برگزاری جام جهانی ۲۰۲۶ در آمریکا، کانادا و مکزیک، گزارشها حاکی از آن است که فدراسیون فوتبال ایران تنها فدراسیونی بوده که در رای گیری برای این انتخاب به هیچ کشوری رای نداده است.

نمایندگان کشورهای عضو فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، روز چهارشنبه ۲۳ خرداد از میان دو نامزد میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶، یعنی مراکش و سه کشور کانادا-آمریکا-مکزیک، به میزبانی مشترک سه کشور قاره آمریکا رای دادند.

در پی این رای گیری، تصویر آرای داده شده توسط فیفا منتشر، و مشخص شد که تنها کشوری که به هیچ نامزدی رای نداده و رای ممتنع داشته، ایران بوده است.

نکته مورد اشتراک میان هر دو نامزد میزبانی جام جهانی این است که جمهوری اسلامی ایران نه تنها روابط دیپلماتیک با آنها ندارد، بلکه در ماههای اخیر تنش‌هایی بین ایران و این کشورها رخ داده است.

مراکش به تازگی روابط خود با ایران را به دلیل آنچه که تلاش ایران و حزب الله برای دخالت در امور داخلی خود خواند، قطع کرد.

از سه کشور آمریکا شمالی که یک بلوک برای نامزدی تشکیل دادند نیز دو کشور کانادا و آمریکا روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران ندارند.

دولت پرزیدنت ترامپ که ماه گذشته از توافق اتمی با ایران خارج شد، اشخاص و نهادهای بیشتری را در ارتباط با برنامه موشکی و مسائل حقوق بشر ایران تحریم کرد. مقام‌های ایران نیز نسبت به خروج از برجام هشدار دادند.

کانادا نیز که سعی می‌کرد در پی روی کار آمدن دولت جاستین ترودو روابط خود با ایران را بهبود ببخشد، با مرگ کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی کانادایی در زندان و ممنوع الخروج شدن همسر او، به تندی از مقام های ایران انتقاد کرد.

در آخرین اقدام، مجلس کانادا به قرار دادن نام سپاه پاسداران در میان گروه‌های تروریستی رای مثبت داد.

تنها مکزیک در میان کشورهای نامزد جام جهانی ۲۰۲۶ مشکلی با ایران ندارد اما این کشور نیز برای این میزبانی در بلوک آمریکا و کانادا قرار دارد.

به نظر می رسد تنش‌ سیاسی با تمام نامزدهای جام جهانی ۸ سال بعد موجب شد که نمایندگان فدراسیون فوتبال ایران در این رای گیری گزینه ممتنع را انتخاب کنند.

به نوشته خبرگزاری خبرآنلاین، علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران چند روز پیش اعلام کرده بود که به دلیل اختلاف های سیاسی با کشورهای کاندیدا شده برای میزبانی جام جهانی رای آنها ممتنع خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شطرنج باز هندی: به خاطر حجاب اجباری به مسابقات در ایران نمی روم

تصویر سومیا سوامینتان از صفحه فیسبوک او.

یک شطرنج باز هندی تصمیم گرفت به خاطر اعمال اجباری حجاب برای زنان در ایران، از حضور در یک تورنمنت شطرنج در ایران کنار بکشد.

سومیا سوامینتان، ۲۹ ساله، در صفحه فیسبوک خود اعلام کرده است که در مسابقات قهرمانی شطرنج آسیا که ماه آینده میلادی در همدان آغاز می شود، شرکت نمی کند.

او گفته است نمی خواهد مجبور شود روسری یا برقع بپوشد. پوشیدن برقع در شهرهای بزرگ ایران رایج نیست، اما حکومت پوشاندن موی سر را برای زنان در ایران اجباری کرده که با اعتراض های مختلف در کشور مواجه شده است.

سومیا سوامینتان گفته است که «قانون حجاب اجباری در ایران را نقض مستقیم حقوق بشر، از جمله حق آزادی بیان، حق آزادی فکر، عقیده و دین خود می بیند.»

این شطرنج باز هندی گفته متاسف است که باید از حضور در تیم هند انصراف دهد.

پیشتر نیز در سال ۱۳۹۵ مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در ایران به دلیل اجبار برای پوشیدن حجاب با مخالفت‌هایی روبرو شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق آتن و اسکوپیه بر سر نام مقدونیه با مخالفت‌هایی در دو کشور روبرو شد

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان (راست) و زوران زائف نخست وزیر مقدونیه - آرشیو

توافق تاریخی یونان و مقدونیه برای حل و فصل اختلاف دیرینه دو کشور بر سر نام رسمی مقدونیه به واکنش‌های متفاوت و با مخالفت‌هایی در دو کشور روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخست وزیران این دو کشور اروپایی روز سه‌شنبه توافق کردند که نام رسمی مقدونیه به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر یابد.

اختلاف بر سر نام این جمهوری تازه استقلال یافته بیش از دو دهه است که ادامه دارد و باعث شده این کشور نتواند به برخی نهادهای بین‌المللی، مانند ناتو، بپیوندد.

مقدونیه سال ۱۹۹۱ میلادی از یوگسلاوی سابق جدا شد و اعلام استقلال کرد.

یونان می‌گوید عنوان «مقدونیه» چنین القا می‌کند که گویی این کشور تازه تاسیس مالک استانی در شمال یونان با همین نام است. این استان زادگاه «اسکندر مقدونی» است.

انتظار می‌رود که توافق روز سه شنبه تا پایان هفته جاری میلادی امضا شود، اما برای رسمی شدن باید به تایید پارلمان‌های دو کشور برسد که چند ماه طول خواهد کشید.

به نوشته آسوشیتدپرس، تلاش نخست وزیران دو کشور برای پیشبرد توافق با واکنش‌های متفاوتی مواجه و تجمع‌هایی در هر دو سوی مرزهای مشترک برگزار شده است.

موافقان و مخالفان توافق همچنین در رسانه‌های اجتماعی فراخوان برگزاری تظاهرات و راهپیمایی‌های دیگری را در شهرهای مختلف برای روزهای آینده منتشر کرده‌اند.

اختلاف بین زوران زائف نخست وزیر مقدونیه با رئیس جمهوری گئورگه ایوانف نیز بالا گرفته و نخست وزیر گفته است که آن را به معرض همه‌پرسی خواهد گذاشت.

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز در داخل با مخالفت‌هایی روبرو شده است. پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان گفته است در پارلمان به توافق رأی مخالف می‌دهد.

در این میان، رهبر اپوزیسیون یونان توافق مذکور را «به شدت مشکل آفرین» دانسته و از رئیس جمهوری خواسته است نگذارد گفت‌وگوها بر سر آن در پارلمان آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ائتلاف عربستان با حمله به حدیده بزرگترین عملیات علیه حوثی ها را آغاز کرد

نقشه حدیده

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز چهارشنبه بزرگترین عملیات نظامی خود را با حمله به مهمترین بندر یمن که تحت کنترل حوثی ها است، آغاز کرد.

به گزارش رویترز، این حمله که با هدف فلج کردن حاکمیت جنبش حوثی ها صورت گرفته، ممکن است شرایط «بزرگترین بحران انسانی جهان» را وخیم تر کند.

در این حمله، کشتی ها و هواپیماهای نظامی ائتلاف عربستان مواضع حوثی ها در بندر حدیده را هدف شدیدترین حملات قرار داده اند. عربستان سعودی می خواهد با این عملیات از حمله نیروهای زمینی خارجی و یمنی مخالف حوثی ها پشتیبانی کند.

رسانه های تحت کنترل کشورهای عربی و متحدان یمنی آنها گزارش داده اند که درگیری های زمینی در نزدیکی فرودگاه حدیده و همچنین یک منطقه دیگر در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب شهر، در جریان است.

این اولین باری است که طی سه سال گذشته، کشورهای عربی سعی کرده اند یک شهر عمده را که به شدت تحت کنترل حوثی ها است، تصرف کنند.

بندر حدیده راه اصلی ورود مواد غذایی به یمن است. حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی در حال حاضر در معرض خطر قحطی قرار دارند.

یک شهروند به رویترز گفته است در پی عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان، حوثی ها خودروها و نیروهای نظامی خود را به مرکز حدیده و نزدیک بندر اعزام کردند.

شورشیان شیعه حوثی، که عربستان می‌گوید مورد حمایت نظامی ایران هستند، کنترل صنعا، پایتخت یمن، و بخش های عمده آن کشور را در دست دارند.

عربستان می گوید از دولت قانونی یمن حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیلبورد بحث‌برانگیز حمایت از تیم ملی؛ زنان ایرانی اینجا هم حضور ندارند

بیلبوردی که دور میدان ولی عصر تهران برای حمایت از تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ نصب شده است

بیلبورد بزرگی که به مناسبت حضور ایران در جام جهانی روسیه در میدان ولی عصر تهران نصب شده، بحث برانگیز شده است.

تصویر روی این بیلبورد که در آن تعدادی از مردان با لباس‌های محلی، به عنوان نماد مناطق مختلف ایران، به شادی می پردازند و هیچ زنی در میان آنها نیست، در شبکه های اجتماعی خبرساز شده است.

کاربران اعتراض کرده اند که چرا در این تصویر هیچ زنی از اقوام ایرانی به چشم نمی خورد، آن هم در حالی که در ایران هم دختران و هم پسران از تیم ملی فوتبال حمایت می‌کنند.

کاربری در توئیتر نوشته است: « اقوام ایرانی کلاً پسرزا هستند و زن و دختر ندارند؟ یا اینکه مردها فقط فوتبال می‌بینند و باید حواسشان به اتحاد ملی باشد؟ یا اینکه فقط مردها اجازه دارند برای فوتبال خوشحالی کنند؟»

کاربر دیگری هم به شعار «با هم قهرمانیم؛ یک ملت یک ضربان» روی بیلبورد اشاره کرده و نوشته است که فقط یک مشکل وجود دارد و آن اینکه در ایران صدها هزار دختر طرفدار فوتبال و بازیکن فوتبال دارد، هیچکدام نقشی در این نداشتند؟

کاربر دیگری هم در توئیتر با اشاره به این شعار و تصویر روی بیلبورد نوشته است: «یک ملت، یک ضربان و فقط یک جنسیت ...»

کاربر دیگری هم نوشته است: «تا دیروز زنان را ورزشگاه راه نمی‌دادند و در دور جدید کلا از مفهوم ملت و یک سرزمین هم حذفشان کردند و اینگونه بود که نخستین ملت بدون وجود و حضور زنان یهو پیدا شد.»

اشاره او به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها است که در سالهای اخیر بارها مورد اعتراض قرار گرفته است. وزارت ورزش وعده داده بود که این مشکل را حل کند و برخی ورزشکاران و هنرمندان هم به این ممنوعیت اعتراض کردند، اما همچنان ورود زنان و دختران به ورزشگاه‌هایی که برخی مسابقات مردان، از جمله فوتبال برگزار می‌شود، ممنوع است.

بیشتر کاربران به این اعتراض کرده‌اند که وقتی به عنوان اتحاد و حمایت از تیم ملی تصویری از تمام اقوام ایرانی طراحی شده است چرا زنان که نیمی از کشور را تشکیل می دهند نقشی در این تصویر ندارند، به ویژه اینکه در سالهای اخیر تیم ملی فوتسال زنان ایران در قاره آسیا به موفقیت های پی در پی دست یافته و قهرمان این قاره شده است. پخش نکردن تصاویر مسابقات این تیم، حتی تصاویر کوتاهی از آن، موجب انتقاد گسترده شهروندان به صدا و سیما شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنج روس و سه سوری برای انتقال سوخت جت به سوریه، در واشنگتن تفهیم اتهام شدند

جت های روسیه در پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه - ۲۰۱۶

پنج تاجر روسیه و سه تاجر سوریه ای روز سه شنبه در یک دادگاه فدرال در واشنگتن در مورد پول شویی و استفاده از یک شرکت مستقر در کریمه برای ارسال سوخت جت به سوریه تفهیم اتهام شدند.

این هشت نفر علاوه بر این اتهامات با جرائم سنگینی نیز روبرو هستند.

دستیار دادستان کل، جان دمرز، گفت: «تحریم های آمریکا علیه سوریه و کریمه، هم حمایت سوریه از تروریسم و تلاشش در دستیابی به استفاده از تسیلحات کشتار جمعی، و هم اقدامات کسانی که می خواهند دموکراسی در اوکراین و تمامیت ارضی این کشور را تضعیف کنند، خنثی می کند.»

این هشت نفر متهم هستند که با راه اندازی شرکت های پوششی و استفاده از اسناد جعلی از جمله اسناد کشتیرانی، تحریم های انتقال الکترونیکی دلار آمریکا به حساب های بانکی در سوریه یا هرگونه معامله دلاری با سوریه را نقض کرده اند.

گفته می شود متهمان با استفاده از نفتکش های متعلق به یک شرکت مستقر در روسیه، سوخت جت و دیگر مواد را به طور غیرقانونی به سوریه منتقل کرده اند.

متهمان ممکن است در صورت محکومیت تا ۲۵ سال زندانی شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، بازداشت شد

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری، اعلام کرد که خانم ستوده بازداشت شده است.

آقای خندان روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در صفحه فیسبوک خود ضمن اعلام این خبر نوشت که خانم ستوده در خانه بازداشت، و به دادسرای اوین منتقل شده است.

او همچنین در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که ماموران برگه محکومیت نداشتند اما حکم جلبی داشتند و گفتند که بابت حکم پنج سال زندان که خانم ستوده پیشتر داشته باید بازداشت شده و به دادسرا برده شود.

همسر این وکیل دادگستری پیام خود در فیسبوک نوشت: «من یک بار به بازجویان در اتاق بازجویی گفتم: شما از کل کارهایی که یک حکومت باید برای کشورش انجام دهد، فقط یکی را بلدید؛ آن هم آدم گرفتن.»

هنوز مشخص نیست نسرین ستوده به چه اتهامی بازداشت شده است. او در سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. این وکیل دادگستری در شهریورماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شد، اما یک سال پس از آزادی، به مدت سه سال به حکم دادگاه انتظامی وکلا از وکالت محروم شد.

اعتراض های پیاپی او به این حکم از مهرماه ۱۳۹۳ موجب کاهش این حکم به ۹ ماه شد و از آن پس امکان وکالت دوباره او فراهم شد.

نسرین ستوده در سالهای اخیر پرونده های متعدد مربوط به مسائل حقوق بشر، از جمله پرونده تعدادی از زنان و دختران معترض به حجاب اجباری معروف به «دختران خیابان انقلاب» و پرونده معترضان دی ماه سال گذشته را بر عهده داشته است.

او همچنین در روزهای گذشته از جمله وکلای معترض به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی و سیاسی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جام جهانی ۲۰۲۶ را «آمریکا-کانادا-مکزیک» مشترک برگزار می‌کنند: جام ۴۸ تیمی

روز چهارشنبه و یک روز قبل از آغاز رقابت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، کشورهای عضو فیفا، «آمریکا-کانادا-مکزیک» را برای میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۲۶ برگزیدند.

«آمریکا-کانادا-مکزیک» در حالی میزبان جام جهانی ۸ سال دیگر شدند که این دوره جام جهانی قرار است با حضور ۴۸ تیم برگزار شود. در حال حاضر ۳۲ تیم در جام جهانی حضور دارند و رقابت سختی بین کشورها برای ورود به این رقابت ها وجود دارد.

آمریکا در سال ۱۹۹۴ میزبان جام جهانی بود و مکزیک هم در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶ میزبانی این مسابقات را داشت. کانادا اولین بار است که میزبان جام جهانی می شود.

انتخاب میزبان جام جهانی همواره با انتقاداتی همراه بوده است. بخصوص جام جهانی دوره بعد در قطر. در سال ۲۰۱۰، فیفا این کشور را برای میزبانی جام جهانی برگزید اما بعد معلوم شد برخی مقام های ارشد فیفا کمک های مالی از قطر برای تسهیل این انتخاب دریافت کرده اند. این اولین جام جهانی در خاورمیانه خواهد بود.

از روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، جام جهانی روسیه با بازی تیم ملی این کشور با عربستان سعودی آغاز می شود. در جام جهانی این دوره آمریکا جواز حضور نیافت و تیم ملی فوتبال ایران نیز در گروه ۲ با اسپانیا،‌ پرتغال و مراکش همگروه است. اولین بازی ایران با مراکش روز جمعه ۲۵ خرداد برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال جهانی از «ماموریت صلح» پرزیدنت ترامپ؛ واکنش سرد تهران

یک روز بعد از ملاقات و امضای سند مشترک رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، مقام های دیگر کشورها، بخصوص کشورهای نزدیک به کره شمالی از این رویداد استقبال کردند اما در مقابل جمهوری اسلامی ایران واکنش سردی به آن نشان داد.

دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی با استقبال از این دیدار، در بیانیه‌ای به توفق مانورهای نظامی آمریکا با کره شمالی نیز اشاره کرد و در بیانیه ای نوشت: توقف رزمایش مشترک با آمریکا احتمالاً برای تسریع مذاکرات غیراتمی شدن کره شمالی لازم است.

ژاپن نیز از این دیدار و توافق اولیه استقبال کرد. رئیس کابینه دولت ژاپن با اشاره به سند مشترک امضا شده توسط رهبران کره شمالی آمریکا، اعلام کرد که بعد از بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاضر به پرداخت بخشی از هزینه‌های خلع سلاح اتمی کره شمالی است.

اما چین با چند ساعت تاخیر، از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا استقبال کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین خواستار توجه جامعه جهانی به طرح این کشور موسوم به «تعلیق دوگانه» شد که در آن تاکید شده در صورت توقف برنامه هسته ای کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا نیز رزمایش های خود را متوقف کنند.

روز سه شنبه پرزیدنت دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبران ایالات متحده و کره شمالی یک سند مشترک امضا کردند که در آن کره شمالی متعهد شده که برنامه هسته ای خود را متوقف کند و تجهیزات مربوطه را از بین ببرد. در مقابل، آمریکا هم به کره شمالی تضمین امنیتی داده است.

واکنش سرد ایران؛ استقبال اسرائیل

روز چهارشنبه سخنگوی دولت ایران واکنش سردی به توافق آمریکا و کره شمالی نشان داد و گفت رهبر کره شمالی با چه کسی می خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد است؟"

با اینکه اغلب کشورهای جهان از این دیدار استقبال کرده اند، یک روز پیش از آن هم سخنگوی وزارت خارجه ایران با ابراز بدبینی به نتایج این دیدار، دونالد ترامپ را فردی "غیرمتعهد" به توافق‌ها خوانده بود.

در حالی ایران از خروج آمریکا از توافق هسته ای عصبانی است که دولت ترامپ می گوید ایران با برنامه موشکی و بی ثبات سازی در خاورمیانه برجام را نقض کرده است. آمریکا خواستار توافق جدیدی با تهران است.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل از دیدار روز سه شنبه استقبال کرد و ضمن تبریک به رئیس جمهوری آمریکا، نوشت: رئیس‌جمهور ترامپ همچنین موضع محکمی علیه اقدامات ایران برای مسلح کردن خودش به سلاح هسته‌ای، گرفته است.

از سوی دیگر ترکیه نیز از دیدار سه شنبه ترامپ - کیم،‌ آن را «نقطه عطف» نامید.

امضای سند مشترک

کره شمالی و جنوبی از زمان جنگ ۱۹۵۳، تنها یک توافق ترک مخاصمه به همراه چین و آمریکا امضا کرده اند. سندی که پرزیدنت امروز امضا کرد به دلیل غیبت چین و کره جنوبی، عملا پیمان نیست و به همین دلیل یک سند جامع تلقی می شود که می تواند مسائلی چون خلع سلاح هسته‌ای، توقف برنامه موشکی و لغو تحریم ها را از سوی کره شمالی آمریکا در آن جا داد.

پرزیدنت ترامپ بعد از امضای این سند گفت آنچه امضا شد همه موارد را دربر می گیرد و من از امضای این سند جامع خوشحال هستم.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه «دیدار امروز صفحه‌‎ای نو در روابط میان دو کشور می گشاید» گفت پس از این دیدارها، جهان شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود.

«کیم جونگ اون» بعد از امضای سند جامع از ترامپ تشکر کرد و گفت این دیدار پرونده گذشته را می بندد. دوره‌ای جدید آغاز خواهد شد و جهان، تغییر بزرگی خواهد دید.

دیدار تاریخی

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار امروز، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که تنها با حضور دو مترجم،‌کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت رابطه عالی خواهد شد.

بعد از ملاقات خصوصی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی به همراه هیأت‌های عالیرتبه دو کشور این گفت‌وگوهای بی‌سابقه را ادامه دادند. پس از این دیدار، ضیافت ناهار کاری برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک روز بعد از امضای سند مشترک ترامپ-کیم؛ وزیر خارجه آمریکا در کره جنوبی

تنها یک روز بعد از امضای سند مشترک بین رهبران آمریکا و کره شمالی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه وارد پایتخت کره جنوبی شد تا با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کند.

رویترز در گزارشی نوشت دیدار پمپئو با «مون‌جه‌این» در راستای توافق روز سه شنبه رهبران آمریکا و کره شمالی است. کره جنوبی از این دیدار و توافق اولیه استقبال کرده است.

روز سه شنبه پرزیدنت دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبران ایالات متحده و کره شمالی یک سند مشترک امضا کردند که در آن مواردی چون تعهد کره شمالی به غیر هسته ای شدن مورد توافق طرفین قرار گرفته است. در مقابل، آمریکا هم به کره شمالی تضمین امنیتی داده است.

در اولین گام، پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی را متوقف می کند.

آقای پمپئو بعد از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی، روز پنجشنبه در نشستی سه جانبه با وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی جلسه برگزار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجلس کانادا سپاه پاسداران ایران را در لیست تروریستی قرار داد؛ رای نخست وزیر کانادا

مجلس عوام کانادا در یک رای گیری تازه خود علاوه بر اینکه از دولت این کشور خواست همه مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند، تصویب کرد که نام سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی کانادا قرار بگیرد.

رای گیری در مجلس عوام کانادا سه شنبه برگزار شد و از نکات مهم آن همراهی دولت لیبرال کانادا با این رای گیری بود.

طرح جدید توسط «گارنت جینیوس»، نماینده محافظه‌کار مجلس عوام کانادا پیشنهاد شده بود. در زمان رای گیری که به صورت قیام برگزار شد، ابتدا هم حزبی‌های آقای «جینیوس» برخاستند اما «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا از حزب مقابل‌ (لیبرال) نیز قیام کرد.

رای آقای ترودو از این جهت اهمیت دارد که دولت او خواستار از سرگیری روابط با ایران است.

در شهریور ۱۳۹۱ و کمی بعد از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، دولت محافظه کار به نخست وزیری «استیون هارپر» روابط دیپلماتیک با ایران را کاهش داد. در آن زمان که هنوز توافق هسته ای به دست نیامده بود، «جان برد» وزیر خارجه وقت کانادا گفته بود جمهوری اسلامی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت جهانی است.

اما کمی بعد با پیروزی لیبرال ها در انتخابات کانادا و بعد از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴، دولت جدید کانادا اعلام کرد که خواستار از سرگیری روابط با تهران است.

روزنامه «تورنتو سان» در گزارشی، حمایت جاستین ترودو از این طرح را غیر منتظره دانست و نوشت، ماه گذشته جناح لیبرال در سنا باعث ناکامی طرح مشابهی شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند که لیبرال‌ها از این طرح حمایت کنند.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ فشار بر جمهوری اسلامی ایران را به خاطر فعالیت های بی ثبات کننده سپاه در خاورمیانه تحت فشار گذاشته است.

براساس فهرست گروه های تروریستی کانادا، غیر از گروه های مشهور تروریستی از جمله القاعده، از سال ۲۰۱۶ گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت تهران است، در فهرست تروریستی قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی خلع سلاح هسته‌ای را پذیرفت؛ بخش‌هایی از محتوای سند مشترک

ساعتی بعد از امضای یک «سند مشترک» توسط رهبران آمریکا و کره شمالی، نخستین جزئیات این سند از پذیرش خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توسط «کیم جونگ اون» خبر می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه و اسوشیتدپرس تایید کرده اند که آقای کیم متعهد به خلع سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در حین امضای سند گفته بود که خلع سلاح هسته‌ای «خیلی زود» شروع می شود. آمریکا خواستار خلع سلاح است و گفته تا از حسن نیت کره شمالی مطمئن نشود، تحریم های سنگین علیه این کشور را بر نمی دارد.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد براساس توافق رهبران دو کشور، مذاکرات به ریاست وزیر خارجه آمریکا و یک مقام ارشد کره شمالی ادامه خواهد یافت.

امضای سند مشترک

کره شمالی و جنوبی از زمان جنگ ۱۹۵۳، تنها یک توافق ترک مخاصمه به همراه چین و آمریکا امضا کرده اند. سندی که پرزیدنت امروز امضا کرد به دلیل غیبت چین و کره جنوبی، عملا پیمان نیست و به همین دلیل یک سند جامع تلقی می شود که می تواند مسائلی چون خلع سلاح هسته‌ای، توقف برنامه موشکی و لغو تحریم ها را از سوی کره شمالی آمریکا در آن جا داد.

پرزیدنت ترامپ بعد از امضای این سند گفت آنچه امضا شد همه موارد را دربر می گیرد و من از امضای این سند جامع خوشحال هستم.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه «دیدار امروز صفحه‌‎ای نو در روابط میان دو کشور می گشاید» گفت پس از این دیدارها، جهان شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود.

«کیم جونگ اون» بعد از امضای سند جامع از ترامپ تشکر کرد و گفت این دیدار پرونده گذشته را می بندد. دوره‌ای جدید آغاز خواهد شد و جهان، تغییر بزرگی خواهد دید.

دیدار تاریخی

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار امروز، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که تنها با حضور دو مترجم،‌کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت رابطه عالی خواهد شد.

بعد از ملاقات خصوصی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی به همراه هیأت‌های عالیرتبه دو کشور این گفت‌وگوهای بی‌سابقه را ادامه دادند. پس از این دیدار، ضیافت ناهار کاری برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اختصاصی صدای آمریکا| پرزیدنت ترامپ جزئیاتی از ملاقات تاریخی با رهبر کره شمالی را شرح داد

پرزیدنت دونالد ترامپ پس از گفتگوهای خود با رهبر کره شمالی، در سنگاپور، دربارهٔ موضوعات مورد بحث دو طرف و اقدامات آینده، با «گرتا ون ساسترن» خبرنگار صدای آمریکا گفتگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۲۲ خرداد پس از نشست تاریخی با کیم جونگ اون در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا گفت: «فکر می کنم ما در آغاز یک توافق فوق العاده هستیم این توافق ورای آن چیزی است که هر کسی فکر می کرد ممکن است اتفاق بیافتد.»

رهبران کره شمالی و آمریکا، پس از دهه‌ها خصومت، و همچنین سپری کردن یک دوره تنش شدید در یک سال گذشته، روز سه شنبه یک سند همکاری امضا کردند که در آن به مواردی از جمله خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی اشاره شده است.

متن کامل گفت و گوی خبرنگاری صدای آمریکا با پرزیدنت ترامپ را در پی می‌خوانید:

ون ساسترن: کدام مشخصهٔ کیم جونگ اون شما را شگفت‌زده کرد؟

ترامپ: «او واقعاً شخصیت بسیار بزرگی دارد. او بسیار شوخ‌طبع و باهوش و یک مذاکره‌کنندهٔ عالی است. او عاشق مردم خودش است که البته من از این موضوع شگفت‌زده نشدم. ما باید یک توافق فوق‌العاده را آغاز کنیم. ما کره شمالی را غیرهسته‌ای خواهیم کرد و این اقدام بی‌درنگ آغاز خواهد شد. البته مسائل بسیار زیاد دیگری نیز در حال اجرا است که از آن جمله بازپس‌گیری بقایای [اجساد] است و این برای خیلی‌ها موضوع بسیار مهمی است. آنها به من زنگ زده‌اند یا نامه نوشته‌اند [و گفته‌اند]: «آیا می‌توانید این کار مهم را انجام دهید؟» و او با انجام این کار موافقت کرده است. هزاران نفر در جنگ کشته شدند. پس، این موضوع بسیار مهمی است.»

ون ساسترن: امروز واکنش او به موضوع حقوق بشر چه بود؟

ترامپ: «امروز در ۹۰ درصد زمان دیدارمان در مورد موضوع غیرهسته‌ای‌کردن صحبت کردیم. اما به بسیاری از مسائل دیگر، از جمله حقوق بشر نیز پرداختیم. بازپس‌گیری بقایای اجساد هم یکی از موضوعات عمده‌ای بود که توانستیم آن را، به همراه خیلی چیزهای خوب دیگر، در این سند بگنجانیم. این بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کردند اتفاق خواهد افتاد.»

ون ساسترن: کمی از رویدادهای پشت صحنه برایم بگویید. آیا شما برای یکدیگر ضرب‌الاجل تعیین کردید؟ چه اتفاقی افتاد؟

ترامپ: «نه، ضرب‌الاجلی در کار نبود. ما واقعاً سه ماه است که از طریق نمایندگان گوناگون‌مان، از جمله مایک پمپئو وزیر امور خارجه - که عملکرد خارق العاده‌ای داشته است - تماس داشته‌ایم. پس، مدت زیادی است که با هم در تماس بوده‌ایم و در دیدار امروز از همان آغاز به خوبی با هم همراه شدیم. من ۲۵ ساعت است که نخوابیده‌ام. این یک مذاکرات بسیار مهم و طولانی بوده است و من به آن می‌بالم. این آغازگر یک روند است. شما کره شمالی را به خوبی می‌شناسید. سئول چندین میلیون نفر جمعیت دارد. این می‌توانست به یک جنگ و کشته شدن میلیون‌ها نفر از مردم منجر شود. اما ما این مسئله را با یک توافق به پایان خواهیم رساند.»

ون ساسترن: آیا نیروهای ما در کره جنوبی خواهند ماند؟

ترامپ: «بله، آنها خواهند ماند. ما در مورد این موضوع حتی گفتگو هم نکردیم. ما از رزمایش‌هایی که هزینه بسیار زیادی دارند، خارج خواهیم شد. من می‌خواهم این کار را بکنم و فکر می‌کنم که آنها از این بابت بسیار خرسند هستند؛ چون من فکر می‌کنم که این [رزمایش‌ها] بسیار تحریک‌آمیز و در عین حال بسیار پرهزینه هستند، و تا زمانی که ما با حسن‌نیت در حال مذاکره باشیم، چنین کاری نخواهیم کرد.»

ون ساسترن: پس از چندین دهه تهدید نظامی، چه چیزی کیم را پای میز مذاکره آورد؟

ترامپ: «البته قبل از من تهدید چندانی در کار نبود. رفتار آنها اساساً مبتنی بر سکوت بود. آنها نمی‌خواستند در مورد آن حرف بزنند، و این شدنی نیست. به نظر من آن لفاظی‌های اولیه بسیار مهم بود. هرچند صادقانه بگویم که از این کار بسیار بیزار بودم و برخی فکر می‌کردند که کار من نادرست است. اما اگر آن [لفاظی‌ها] نبود، ما حالا این جا نمی‌بودیم. به نظر من، او خواهان توافق است.»

ون ساسترن: اما چرا؟

ترامپ: «چون او می‌داند که ما در کارمان جدی هستیم. من فکر نمی‌کنم که او در گذشته چنین احساسی داشت. در گذشته افراد دیگری بودند و به نتیجه نرسید. اما او می‌داند که ما می‌خواهیم با هم کار کنیم. ما باید با هم کار کنیم و با هم کار خواهیم کرد. ما از همان روز اول در مورد کره شمالی با لحنی قاطع حرف زده‌ایم. اما ما امروز سندی را امضا کردیم که بسیار بزرگتر و جامع‌تر از آن چیزی بود که مردم فکرش را می‌کردند. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که چنین چیزی ممکن باشد.»

ون ساسترن: فکر می‌کنید نظر او دربارهٔ شما چیست؟

ترامپ: «من فکر می‌کنم که ما از همدیگر خوش‌مان آمد. من گذشته را درک می‌کنم و می‌دانم که او مرد خشنی است و باید خشن باشد. ولی ما خیلی خوب با هم کنار آمدیم. او فردی باهوش و عاشق مردم و کشورش است. او چیزهای خوب بسیار زیادی می‌خواهد، و برای همین دارد این کار را می‌کند.»

ون ساسترن: اما او به مردمش تا حد مرگ گرسنگی داده و نسبت به آنها بی‌رحم بوده است.

ترامپ: «ببینید، او همان کاری را می‌کند که جلوی او انجام داده‌اند. اما من باید مطابق امروز و دیروز و یکی دو هفته پیش عمل کنم؛ زیرا همهٔ این چیزها از آن وقت آغاز شد. باز هم می‌گویم که لفاظی‌ها، و البته تحریم‌ها، هم بسیار مهم بودند. این تحریم‌ها تا زمانی که ما شاهد برچیده شدن جنگ‌افزارهای هسته‌ای باشیم، پابرجا خواهند ماند.»

ون ساسترن: این صدای آمریکا است و شهروندان کره شمالی آن را خواهند شنید. پیام شما به آنها چیست؟

ترامپ: «به نظر من شما با کسی طرف هستید که خیلی آنها را دوست دارد و می‌خواهد در حق آنها خوبی کند. ما خیلی خوب با هم کنار آمدیم و نسبت به هم حس بسیار خوبی داشتیم که این برای من بسیار مهم است. وقتی این حس خوب متقابل نباشد، هر کاری هم که بکنید باز هم کار درست نمی‌شود. ما از همان آغاز، این حس متقابل را داشتیم. من فکر می‌کنم که اتفاقات بسیار خوبی برای کره شمالی رقم خواهد خورد.»

ون ساسترن: از دیدار با شما، آن‌هم این‌جا و دور از واشنگتن، خوشوقت شدم.

ترامپ: «بله. مدت زیادی بود. من فکر می‌کنم که سرانجام بتوانم کمی بخوابم و استراحت کنم.»

ون ساسترن: «بله. سفر بی‌خطر.»

ترامپ: «سپاسگزارم گرتا. مفتخرم کردید.»

نسخه تصویری این گفتگو را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون: در مورد تعلیق رزمایش‌های آمریکا و کره جنوبی با وزیر دفاع مشورت شده بود

نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در حومه واشنگتن - آرشیو

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز سه شنبه گفت، پیش از اعلام خبر آمادگی واشنگتن برای تعلیق رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی توسط رئیس جمهوری، با جیم متیس وزیر دفاع مشورت شده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه پس از دیدار تاریخی خود با رهبر کره شمالی و توافق بر سر خلع سلاح کامل هسته‌ای شبه جزیره کره، خبر تعلیق مانورهای مشترک با کره جنوبی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ ساعاتی پس از گفت‌وگو با کیم جونگ اون، در اظهاراتی که منطقه را تکان داد، گفت تا زمانی که مذاکرات با پیونگ یانگ ادامه دارد این مانورها متوقف می‌شوند.

این خبر با اظهارات قبلی مقام‌های دولت آمریکا – که در واکنش به اعتراض‌های پیونگ یانگ به رزمایش‌های مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی می‌گفتند امری معمول است و جنبه دفاعی دارد – متناقض است.

با این حال دانا وایت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت جیم متیس وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ از این خبر متعجب نشده و پیش از بیان آن توسط رئیس جمهوری، مورد مشورت قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این در حالی است که برخی مقام‌های آمریکا که نخواستند هویتشان فاش شود از این خبر شگفت زده شده‌اند و از کم شدن میزان آمادگی نظامی ایالات متحده در منطقه نگران هستند.

نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا در انتقاد از این وعده پرزیدنت ترامپ می‌گویند واشنگتن امتیازهای زیادی به کره شمالی داده است و تعدادی از اعضای جمهوریخواه هم درباره این موضوع ابراز تردید کرده‌اند.

به گزارش نشریه هیل، جونی ارنست سناتور جمهوریخواه و از اعضای مهم کمیته نیروهای مسلح سنا، با بیان این که لزومی ندارد تمرین‌های نظامی تعلیق شوند، در مورد قانونی بودن آن نیز ابراز تردید کرد.

آمریکا حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی در کره جنوبی – متحد نزدیک خود در شرق آسیا – دارد و هر سال برای ارتقای سطح آمادگی دفاعی، تمرین‌های نظامی مشترکی را با نظامیان این کشور برگزار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماهاتیر محمد از تصمیم مالزی در بازگشایی سفارت خود در پیونگ یانگ خبر داد

ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی در گفتگو با یک خبرگزاری ژاپن از تصمیم دولت خود در بازگشایی سفارت کشورش در پیونگ یانگ خبر داد.

با این تصمیم به دشمنی و تنش میان مالزی با کره شمالی در پی ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی در مالزی، پایان داده می شود.

مالزی رابطه گسترده ای با کره شمالی داشت اما سال پیش به دنبال کشته شدن کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی در کوالالامپور، این رابطه دچار تنش جدی شد.

دو زن با گاز سمی اعصاب کیم جونگ نام را در کوالالامپور مورد سوء قصد قرار دادند و کره جنوبی و آمریکا کره شمالی را به دست داشتن در قتل او متهم کردند.

کره شمالی مدعی بود که مرگ برادر کیم جونگ اون بر اثر سکته قلبی بوده است. دولت وقت مالزی سفیر خود را از کره شمالی فراخواند و شهروندان مالزی را از سفر به کره شمالی برحذر داشت.

کره شمالی در اقدامی تلافی جویانه سفیرش از کوالالامپور را فرا خواند و چند دیپلمات مالزی را به گروگان گرفت تا آنکه دولت مالزی جسد کیم جونگ نام را به پیونگ یانگ تحویل داد و گروگانها آزاد شدند و به مالزی بازگشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک گروگانگیر در پاریس خواستار تماس با سفارت ایران شد؛ پلیس او را دستگیر کرد

یک مرد مسلح در مرکز پاریس، چند نفر را به گروگان گرفت، اما پلیس بعد از مدتی موفق شد گروگان ها را که دو نفر بودند، نجات دهد و گروگان گیر را دستگیر کند.

به گزارش رویترز این رویداد روز سه شنبه در مرکز پاریس رخ داد.

رویترز به نقل از منابع پلیس گزارش داده است که، مهاجم خواستار آن شده بود که با سفارت ایران در فرانسه در تماس قرار داده شود تا از آن طریق پیامی برای دولت فرانسه بفرستد. این مرد مسلح ادعا می کند بمبی هم با خود دارد.

پلیس گفته است خواسته های گروگان گیر مبهم و نامشخص و بی ربط بوده و مذاکره کنندگان خیلی سخت می توانستند بفهمند که واقعا این گروگانگیر چه می خواهد.

پیشتر گزارش شده بود که یکی دیگر از گروگان‌ها بدست گروگانگیر زخمی شد اما توانست فرار کند. هنوز جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌های جهانی به دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی

ساکنان سئول پایتخت کره جنوبی، در یک ایستگاه قطار، در حال تماشای گزارش دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی هستند - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی صبح سه‌شنبه در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار و در مورد عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای توافق کردند.

دیدار تاریخی ۱۲ ژوئن، که نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از جنگ کره در اوایل دهه پنجاه میلادی بود، علاوه بر واکنش‌های منطقه‌ای، واکنش دیگر کشورهای جهان را نیز در بر داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی با بیان این که انتظار دیدار نگذاشت شب گذشته راحت بخوابد، برای خلع سلاح کامل و صلح در شبه جزیره کره ابراز امیدواری کرد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، از متحدان مهم ایالات متحده در شرق آسیا، نیز از تعهد کتبی کیم جونگ اون به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در توافق امضا شده با پرزیدنت ترامپ استقبال کرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین با اشاره به نیم قرن مخاصمه آمریکا و کره شمالی گفت، دیدار بالاترین مقام‌های دو کشور گفت‌وگوهای آنها «معنایی مهم و مثبت دارد و تاریخ جدیدی را رقم می‌زند.»

ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی هم که به توکیو سفر کرده است خاطر نشان کرد که «دو طرف اگر می‌خواهند به نتیجه‌ای خوب برسند، باید از یک سری موضوعات خاص دست بردارند.»

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار سران ایالات متحده و کره شمالی را «یک تحول مهم» در راستای برقراری صلح و «خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره» دانست.

به گفته سخنگوی دبیرکل، گوترش که قبلا به سران دو کشور گفته است تحقق این مهم نیازمند همکاری و مصالحه است، اکنون از همه طرف‌ها می‌خواهد فرصت به وجود آمده را غنیمت بشمارند.

روسیه، که از نظر سنتی روابط خوبی با کره شمالی دارد، از نشست سنگاپور استقبال کرد و گفت: عادی سازی روابط آمریکا و کره شمالی گامی در جهت حل مسائل شبه جزیره، از جمله موضوع هسته‌ای، است.

وزارت خارجه روسیه همچنین از اظهارات پرزیدنت ترامپ مبنی بر خودداری از برگزاری رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی استقبال کرد و از ادامه تلاش روسیه برای حفظ روند موجود خبر داد.

به نوشته آسوشیتدپرس، با وجود آن که عمده واکنش‌های جهانی مثبت و خوش‌بینانه است، اما هستند کسانی که در مورد نتایج نهایی توافق پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون ابراز تردید کرده‌اند.

رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه، این گفته پرزیدنت ترامپ را که خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره «خیلی خیلی زود» آغاز خواهد شد، بیشتر یک رؤیا دانست تا یک واقعیت.

با این حال او در پیامی در صفحه رسمی فیسبوک خود، با اشاره به اهمیت نقش جامعه بین‌المللی برای تحقق این هدف تاکید کرد که ما باید سخنان هر دو طرف را گرفته و آنها را به پیش بیاندازیم.

در ایران، که پرزیدنت ترامپ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با آن کشور را توافقی بد دانسته و از آن خارج شده است، سخنگوی دولت روحانی ادعا کرد که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد.

در مقابل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن استقبال از موفقیت نشست سنگاپور، از رویکرد استوار پرزیدنت ترامپ در برابر «تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای» تقدیر کرد.

یووال استاینیتز از وزرای دولت اسرائیل نیز پیشتر دست برداشتن کره شمالی از سلاح اتمی را یک نشانه «محکم» برای ایران دانست. اسرائیل از تصمیم آمریکا به خروج از برجام حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروه افسانه‌ای «فیلت وود مک» با اعضای جدید، پائیز به صحنه باز می‌گردد

تصویری از از میک فیلت‌وود، یکی از بنیانگذاران گروه - آرشیو

گروه راک فلیت‌‌وود مک، صاحب پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی پاپ، اول پائیز با اجرایی در جشنواره موسیقی شبکه رادیویی «آی هارت» با ترکیبی جدید به صحنه باز می‌گردد.

در پی مرگ هفته گذشته گیتاریست گروه، «دنی کیروان»، نوازنده طبل‌ها و یکی از دو بنیانگذار گروه، «میک فیلت‌وود» و «استیوی نیکز» ترانه‌سرا و خواننده برجسته، و دیگر اعضای قدیمی گروه، که به هفتاد سالگی رسیده‌اند، با دو عضو جدید، نیل فین و مایک کمپل تور جدید خود را در ۵۰ شهر آغاز می‌کنند.

رسانه‌های موسیقی پاپ روز سه‌شنبه، ۱۲ ژوئن گزارش دادند فلیت‌وود مک روز جمعه ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸ با اعضای جدید در لاس‌وگاس کنسرتی از ترانه‌های قدیمی و جدید گروه را اجرا خواهد کرد.

برای نخستین بار، «مایک کمپل» گیتاریست گروه «تام پتی و هارت برکرز» و همچنین «نیل فین»، خواننده و رهبر گروه «کرادد هاوس» در کنار اعضای قدیمی و سالخورده فلیت‌وود مک، از جمله استیوی نیکز، میک فلیت‌وود جان مک‌وی و کریستین مک‌وی، ظاهر خواهند شد. نیل فین بهار امسال جای لیندسی باکینگهام، گیتاریست اصلی فلیت‌وود مک را گرفت.

ترانه‌سرا و خواننده «استیوی نیکز» که به تنهایی ۱۳۰ میلیون نسخه آلبوم در دنیا فروخته است، در بیانیه‌ای که درباره جشنواره شبکه رادیویی «آی هارت» به رسانه‌ها داد، نوشت «زیبایی این رویداد این است که قدرت واقعی رادیو را نشان می‌دهد، و هنرمندان از ژانرها و نسل‌های مختلف در آن فرصت می‌یابند که یک صحنه را با هم مشترک شوند.»

پیوستن گیتاریست لیندسی باکینگهام و خواننده استیوی نیکز در سال ۱۹۷۴، چهره و سبک موسیقی فلیت‌وود مک که تا آن موقع مثل خیلی از گروه‌های انگلیسی هم‌عصر خود، روی زنده کردن موسیقی بلوز متمرکز بود، تغییر داد و حاصل آن، آلبوم جدیدی بود که با نام «فلیت‌وود مک» در سال ۱۹۷۵ بیرون آمد. این آلبوم که میکس جدیدی از آن ژانویه امسال به بازار آمد، نخستین موفقیت توده‌ای برای این گروه را به ارمغان آورد و بلافاصله به راس جدول پرفروش‌ترین‌ها صعود کرد و ۵ میلیون نسخه از آن فروش رفت.

روجلد آلبوم «فلیت‌وود مک» - سال 1975
روجلد آلبوم «فلیت‌وود مک» - سال 1975

آلبوم بعدی گروه، «رومرز» Rumors در سال ۱۹۷۷ بیرون آمد و منعکس‌کننده بحران‌های زندگی‌های شخصی اعضا در پی موفقیت جهانی بود. این آلبوم ۱۹ میلیون نسخه فروش داشت، و بسیاری از ترانه‌های به یادماندنی ساخته اعضای مختلف گروه، که هنوز هم مرتبا از رادیوها پخش می‌شود، از این آلبوم است.

روجلد آلبوم رومرز از فلیت‌وود مک - سال 1977
روجلد آلبوم رومرز از فلیت‌وود مک - سال 1977

کنسرت فلیت‌وود مک در لاس‌وگاس، مقدمه تور جدید این گروه است که سوم اکتبر در شهر «تولسا» ایالت اوکلاهما شروع می‌شود و ۵۰ شهر را در خواهد نوردید.

جاستین تیمبرلیک، جک وایت، مرایا کری، کری اندروود، از چهره‌های برجسته‌ای هستند که در جشنواره «آی هارت رادیو» در لاس‌وگاس، که مستقیما دو شب از شبکه تلویزیونی CW پخش می‌شود، روی صحنه خواهند رفت.

هفته گذشته، مرگ «دنی کِروان» گیتاریست سابق گروه فلیت‌وود مک، نام این گروه را در رسانه‌ها مطرح ساخت. کروان هنگام مرگ ۶۸ سال داشت. خبر مرگ او را فلیت‌وود مک با پیامی از میک فلیت‌وود و دیگر اعضای گروه، در راس وب سایت اختصاص خود، روز ۸ ژوئن منتشر کردند. او که در نواختن بلوز تخصص داشت، در سال ۱۹۶۸ به این گروه پیوست و ۵۰ سال با آن همراه بود.

فلیت‌وود مک، حاصل همکاری گیتاریست «پیتر گرین» و نوازنده طبل‌ها «میک فیلت‌وود» و گیتاریست «جرمی اسپنسر» کار خود را بیش از ۵۰ سال پیش، در سال ۱۹۶۷ میلادی، در لندن شروع کرد و با فروش بیش از ۱۰۰ میلیون آلبوم، یکی از پرفروش‌ترین گروه‌های موسیقی پاپ و راک در تاریخ است. استیوی نیکز و لیندسی باکینهام، زوج خواننده ترانه‌های راک مردمی (فولک راک) پنج سال بعد در لس‌آنجلس به فلیت‌وود مک که در آن موقع یک گروه بلوز راک بود، پیوستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش اعضای کنگره به دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی؛ ستایش از دیپلماسی آمریکا

واکنش قانونگذاران آمریکا در مورد نشست رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی توام با استقبال بوده است. اما گروه‌هایی از آنها، به ویژه دموکراتها، خواستار نظارت و دخالت کنگره در مورد هرگونه توافق با پیونگ یانگ شده اند.

واکنش‌ها در میان جمهوریخواهان کنگره با تایید و ستایش از دیپلماسی پرزیدنت ترامپ همراه با موضع محکم گزینه نظامی با رژیم کیم جونگ اون ابراز شده است.

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس، در بیانیه‌ای از تلاش پیگیری صلح از طریق دیپلماسی پرزیدنت ترامپ ابراز رضایت کرد و نوشت: «کیم جونگ اون در گام اول امتیاز زیادی کسب کرده است که وعده رئیس جمهوری در مورد تمرین های نظامی دفاعی مهم آمریکا و کره جنوبی از آن جمله است. ما باید پکن و دیگران را برای رعایت کامل تحریم‌ها علیه رژیم کره شمالی تا خلع سلاح کامل و قابل تایید اتمی آن رژیم تحت فشار قرار دهیم.»

لیندزی گراهام، سناتور بانفوذ و عضو کمیته نیروهای مسلح سنا، دوشنبه شب در گفتگو با شبکه‌های تلویزیونی خبری گفت که کره شمالی از بیم رویکرد محکم پرزیدنت ترامپ و حفظ گزینه نظامی در این رویکرد به مذاکره تن داد.

او در یک پیام توییتری هم پیشاپیش دیدار رهبران دو کشور نوشت: «وقتی پای کره شمالی در میان است، مهم آنچه گفته می‌شود نیست، بلکه عملکرد آنها است. من پرزیدنت ترامپ را می‌شناسم و دولت او از این مساله کاملا آگاه است و این فرصت تاریخی تنها به خاطر کمپین فشار حداکثری پرزیدنت ترامپ ایجاد شد.»

در همین حال سناتور جمهوریخواه رند پال ضمن ستایش از تلاش پرزیدنت ترامپ در توییتر نوشت: «احتمالا تعداد کمی از شخصیت‌ها و روسای جمهوری پیشین ملاقات با رهبر کره شمالی را می پذیرفتند. من موضع پرزیدنت ترامپ که ملاقات را سودمند دانسته تایید می‌کنم، چون گزینه دیگر می‌تواند جنگ اتمی باشد، و هر کاری برای جلوگیری از جنگ کار بزرگی است.»

رند پال همزمان اقدام سناتور گراهام در تدوین طرح اعطای مجوز به رئیس جمهوری برای اقدام نظامی علیه کره در صورت شکست مذاکرات را خطری برای کشور خواند.

لیندزی گراهام روز دوشنبه در مورد این مجوز گفته بود که امیدوار است هیچوقت از آن استفاده نشود، اما برای متقاعد کردن کره شمالی و چین به اینکه با وجود پرزیدنت ترامپ اوضاع فرق کرده است، باید کنگره از رئیس جمهوری حمایت کند.

از سوی دیگر، برخی دمکراتها از جمله نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس سیاست پرزیدنت ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند. نانسی پلوسی در یک بیانیه نوشت: «پرزیدنت ترامپ با عجله برای رسیدن به یک توافق، کره شمالی را به سطح ایالات متحده ارتقا داد و وضعیت فعلی رژِیم حفظ کرد. میلیون ها خانواده که در حال حاضر از ترس سلاح‌های هسته‌ای در منطقه زندگی می‌کنند، مستلزم رهبری قوی و هوشمندانه‌ای هستند که بر دیپلماسی و تعامل با متحدان منطقه‌ای استوار شود.»

سناتور دمکرات کریس مورفی که از طرفداران سخت توافق هسته ای باراک اوباما با ایران بود در توییتر نوشت: «اعدام های عمومی و گرسنگی‌های برنامه ریزی شده درکره شمالی در صحنه جهانی مشروعیت می گیرند. ایالات متحده تمرینات نظامی، یکی از بزرگترین اهرم‌های مذاکره، را رها می‌کند و کره شمالی به وعده‌های قبلی در مورد انحلال هسته‌ای برمی‌گردد.»

ران خانا، نماینده دموکرات اما در توییتر در واکنش خطاب به انتقادهای چاک شومر رهبر اقلیت سنا از آقای ترامپ نوشت: «این غیرمنطقی است که سناتور شومر از پرزیدنت، عاری سازی کامل را در نشست با رهبر کره شمالی مطالبه می‌کند. پس از ۶۸ سال خصومت، فرصت صلح با کره شمالی باید بر حملات جناحی علیه پرزیدنت ترامپ اولویت داشته باشد.»

آقای ران خانا از طرف دیگر همراه با ۱۴ همکار دموکرات خود با ارسال نامه‌ای به پرزیدنت ترامپ بر موضع دیرینه دیپلماسی به عنوان تنها راه حل تنش میان ایالات متحده و کره شمالی تاکید کردند.

قانونگذاران در کل بر دو مورد در رویکرد با کره شمالی تاکید دارند. یکی لزوم نظارت و تصویب هر توافق با کره شمالی از سوی سنا و دیگر در مورد مجوز استفاده از نیروی نظامی از سوی رئیس جمهوری است که اکثرا می گویند کنگره باید چند و چون آن را تصویب کند.

فصلی جدید در روابط دو کشور

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه ۲۲ خرداد پس از پایان مذاکراتش با رهبر کره شمالی، که ابتدا به صورت انفرادی دو جانبه و سپس با حضور هیات‌های همراه صورت گرفت، از آماده شدن آمریکا و کره شمالی برای گشودن فصلی جدید در تاریخ مناسبات دو کشور خبر داد.

پرزیدنت ترامپ غیراتمی ساختن کره شمالی را تضمینی برای امنیت و شکوفایی خواند و گفت: «زمانی که کره شمالی سلاح‌های اتمی‌اش را کنار بگذارد دیگر هیچ محدودیتی برای پیشرفت نخواهد داشت و می‌تواند به تجارت و تعامل با بقیه جهان بپردازد. کیم جونگ اون این فرصت را دارد که به عنوان رهبری شناخته شود که دوران شکوهمند جدیدی از امنیت و شکوفایی را برای مردم کشورش رقم بزند.»

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«آریانا گرانده» خواننده جوان آمریکایی نامزد کرد

«آریانا گرانده» خواننده جوان آمریکایی با دوست پسرش «پیت دیویدسون» نامزد کرد و سرگرم برنامه ریزی برای مراسم ازدواج باشکوهی است که در آینده نزدیک برگزار می شود.

هر چند که این خبر هنوز به صورت رسمی اعلام نشده ولی مدیر برنامه های این ستاره موسیقی بصورت ضمنی این موضوع را تأیید کرد.

این در حالی است که آریانا گرانده نیز در شبکه های اجتماعی خود با انتشار ایموجی های عاشقانه به ابراز احساسات طرفدارانش پاسخ داده و بسیار خوشحال است.

پیت دیویدسون ۲۴ ساله بازیگر و کمدین جوان آمریکایی با حضور در برنامه تلویزیونی «زنده، شنبه شب» به اوج شهرت رسید و طرفداران زیادی به ویژه در میان دختران نوجوان دارد.

او چندی پیش در یک مهمانی شبانه آریانا گرانده را ملاقات کرد؛ این دوستی به تدریج به رابطه ای عاشقانه تبدیل شد و در نهایت به نامزدی رسید.

به گفته یکی از دوستان آریانا گرانده، این هنرمندان جوان تجربیات ناخوشایندی از روابط گذشته خود داشتند ولی رابطه کنونی همراه با عشق، تفاهم و درک متقابل است و به همین دلیل احساس خوشبختی می کنند.

پیت دیویدسون اخیرأ تصاویر آریانا گرانده را روی دستهای خود خالکوبی کرده تا میزان واقعی عشق خود را به او ثابت کند.

حضور آنها در مراسم اهدای جوایز موسیقی بیلبورد نیز بازتاب زیادی در نشریات هنری داشت و با واکنش های مثبتی در شبکه های اجتماعی همراه شد.

به این ترتیب آریانا گرانده که پس از حمله تروریستی به کنسرتش در شهر منچستر مدتی دچار افسردگی شده بود، روزهای خوشی را تجربه می کند و به دوران اوجش بازگشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ بعد از گفتگو با رهبر کره شمالی: کارها بسیار بهتر از توافق با ایران پیش رفت

پرزیدنت دونالد ترامپ در کنفرانس خبری پس از دیدار تاریخی‌اش با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، این روز را آغاز فصلی جدید در مناسبات دو کشور خواند و دستاورد دیدار با رهبر کره شمالی را بسیار بهتر از توافق اتمی با ایران دانست.

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه ۲۲ خرداد پس از پایان مذاکراتش با رهبر کره شمالی، که ابتدا به صورت انفرادی دو جانبه و سپس با حضور هیات‌های همراه صورت گرفت، از آماده شدن آمریکا و کره شمالی برای گشودن فصلی جدید در تاریخ مناسبات دو کشور خبر داد.

او گفت: «جلسه من با کیم جونگ اون صادقانه، رک و سازنده بود. باید همدیگر را در مدت زمان محدودی می‌شناختیم. ما آماده‌ایم تاریخی جدید را آغاز کنیم و آماده ایم فصل جدیدی را در روابط دو کشور بگشاییم.»

پرزیدنت ترامپ غیراتمی ساختن کره شمالی را تضمینی برای امنیت و شکوفایی خواند و گفت: «زمانی که کره شمالی سلاح‌های اتمی‌اش را کنار بگذارد دیگر هیچ محدودیتی برای پیشرفت نخواهد داشت و می‌تواند به تجارت و تعامل با بقیه جهان بپردازد. کیم جونگ اون این فرصت را دارد که به عنوان رهبری شناخته شود که دوران شکوهمند جدیدی از امنیت و شکوفایی را برای مردم کشورش رقم بزند.»

در کنفرانس خبری، خبرنگاران از پرزیدنت ترامپ از تاثیر توافق با رهبر کره شمالی بر احتمال دستیابی به توافق جدیدی با ایران پرسش‌هایی مطرح کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من در بدو ورودم به کاخ سفید با توافقی بدی روبرو بودم. توافق برجام. اما من صادقانه بگویم که کارها به خوبی پیش می‌رود. من به دستیابی به توافق جدید اتمی پایبندم. در مورد ایران باید بگویم که ایران هم اکنون کشوری متفاوت نسبت به سه چهار ماه گذشته است. به نظرم آنها دیگر به دنبال حضور دائمی در سواحل مدیترانه منظورم حضور در سوریه با آن شور و حرارت پیشین نیستند. به نظرم به دنبال این هدف دیگر نیستند.»

اسرائیل همپیمان آمریکا در خاورمیانه بارها درباره حضور دائمی ایران در سوریه هشدار داده و آن را خط قرمز خود اعلام کرده است، امری که واشنگتن قویا از آن حمایت کرده است.

پرزیدنت ترامپ همچنین در پاسخ به سوال دیگری در زمینه دستیابی به توافق با ایران گفت در دستیابی به توافق جدید با ایران نه عجله‌ای دارد و نه اینکه حاضر است به ایران امتیازی بدهد.

او سپس به مقایسه‌ای میان بازگشت زندانیان آمریکایی از کره شمالی و رفتار باراک اوباما در مورد زندانیان آمریکایی از ایران پرداخت و گفت: «وقتی که دولتم گروگانها را برگرداند، یک میلیارد و هشتصد میلیون دلاری که دولت پیشین به ایران برای بازگرداندن شهروندانمان از آن جا پرداخت کرده بود را نداد. آن وضعیت شرم آوری بود.»

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت گذشته با استناد به اینکه توافق اتمی با ایران یا همان برجام با منافع آمریکا همخوانی ندارد، از آن خارج شد.

او اعلام کرده است می توان به توافق جدیدی با ایران دست یافت در صورتی که ایران به درخواست‌های آمریکا عمل کند که شامل دخالت نکردن در امور داخلی دیگر کشورها و پذیرش اعمال محدودیت بر برنامه‌های موشک بالیستیک و برنامه اتمی‌اش است.

رئیس جمهوری آمریکا در پایان کنفرانس خبری از مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و همتای کره شمالی‌اش برای دستیابی به این توافق قدردانی کرد.

از سوی دیگر، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در پی دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون در توئیتر نوشت: با موفقیت آمیز بودن ملاقات پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی در سنگاپور ، جهان یک قدم به صلح در شبه جزیره کره نزدیک تر شده است. این دیدار تاریخی نتیجه رهبری ثابت قدم آمریکا در صحنه جهانی است و نقطه عطفی در مسیر شبه جزیره کره عاری از سلاح های اتمی است.

نخستین جزئیات از سند همکاری امضا شده بین رهبران دو کشور

پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی پیش از کنفرانس خبری در پایان مذاکراتی که با حضور نمایندگان ارشد دو کشور انجام گرفت، سند این مذاکرات را امضا کرد. نخستین گزارشها از جزئیات این سند حاکی از آن است که رهبر کره شمالی خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی را پذیرفته است.

خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس تایید کرده اند که آقای کیم متعهد به خلع سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در حین امضای سند گفته بود که خلع سلاح هسته‌ای «خیلی زود» شروع می شود. آمریکا خواستار خلع سلاح است و گفته تا از حسن نیت کره شمالی مطمئن نشود، تحریم های سنگین علیه این کشور را بر نمی دارد.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد براساس توافق رهبران دو کشور، مذاکرات به ریاست وزیر خارجه آمریکا و یک مقام ارشد کره شمالی ادامه خواهد یافت.

امضای سند مشترک

کره شمالی و جنوبی از زمان جنگ ۱۹۵۳، تنها یک توافق ترک مخاصمه به همراه چین و آمریکا امضا کرده اند. سندی که پرزیدنت امضا کرد به دلیل غیبت چین و کره جنوبی، عملا پیمان نیست و به همین دلیل یک سند جامع تلقی می شود که می تواند مسائلی چون خلع سلاح هسته‌ای، توقف برنامه موشکی و لغو تحریم ها علیه کره شمالی را در آن جا داد.

پرزیدنت ترامپ بعد از امضای این سند گفت آنچه امضا شد همه موارد را دربر می گیرد و من از امضای این سند جامع خوشحال هستم.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه «دیدار امروز صفحه‌‎ای نو در روابط میان دو کشور می گشاید» گفت پس از این دیدارها، جهان شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود.

«کیم جونگ اون» بعد از امضای سند جامع از ترامپ تشکر کرد و گفت این دیدار پرونده گذشته را می بندد. دوره‌ای جدید آغاز خواهد شد و جهان، تغییر بزرگی خواهد دید.

دیدار تاریخی

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار روز سه شنبه، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت رابطه عالی خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ «بی‌عقلی» کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی برگزار شد: ملاقات ترامپ و کیم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، پیش از آغاز مذاکرات تاریخی خود در هتل کاپلا - ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار امروز، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که تنها با حضور دو مترجم،‌کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت رابطه عالی خواهد شد.

بعد از ملاقات خصوصی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی به همراه هیأت‌های عالیرتبه دو کشور این گفت‌وگوهای بی‌سابقه را ادامه دادند. پس از این دیدار، ضیافت ناهار کاری برگزار شد.

هنوز از جزئیات این مذاکرات خبری منتشر نشده است. با این حال، انتظار می‌رود که پرزیدنت ترامپ ساعاتی بعد، و پیش از ترک سنگاپور به مقصد واشنگتن، در یک نشست خبری شرکت کند و اطلاعاتی را از مذاکرات امروز در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در ناهار رهبران آمریکا و کره شمالی چه غذایی سرو شد؛ تلفیق طعم‌ غرب و شرق

نهار کاری آخرین بخش دیدار ترامپ و کیم بود.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با حضور چند هزار خبرنگار به دقت پیگیری می‌شود و همه جزئیات این دیدار تاریخی از سوی رسانه‌ها و افکار عمومی دنیا دنبال می‌شود. پس عجیب نیست اگر جزئیات ضیافت ناهار کاری رهبران آمریکا و کره شمالی هم به رسانه‌ها راه پیدا کند.

در منوی این ناهار تاریخی، ذائقه شرقی و غربی درنظر گرفته شد. پیش غذا کوکتل میگو بود که با سالاد آووکادو سرو می‌شد. سالاد انبه سبز با هشت پای تازه هم مطابق ذائقه جنوب شرق آسیا فراهم شده بود؛ به اضافه بشقاب غذای کره‌ای.

برای غذای اصلی، کباب دنده با سیب زمینی و بروکلی بخارپز، به همراه گوشت خوک با برنج سرخ شده به سبک کره‌ای و ماهی پخته شده با تربچه و سبزیجات فراهم شده بود.

انتخاب‌ها برای دسر هم به تارت شکلات تلخ، بستنی وانیلی از برند «هاگن داز» و چند نوع شیرینی دیگر برمی‌گشت.

دیدار تاریخی

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار امروز، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که تنها با حضور دو مترجم برگزار شد و کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت که رابطه عالی خواهد شد.

بعد از این ملاقات خصوصی، پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی به همراه هیأت‌های عالیرتبه دو کشور این گفت‌وگوهای بی‌سابقه را ادامه دادند. پس از این دیدار، ضیافت ناهار کاری برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره شمالی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در دیدار تاریخی سه شنبه، ترامپ و کیم را چه کسانی همراهی کردند

عکسی از جلسه کاری همراهان دو رهبر آمریکا و کره شمالی

بعد از دیدار پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی، در جلسه دیگری با حضور مشاوران و وزرای دولت های خود شرکت کردند.

اما در این جلسه چه کسانی حضور داشتند.

بعد از جلسه خصوصی ۹ صبح که فقط ترامپ و کیم و مترجمان شان حضور داشتند، دیدار گروهی برگزار شد. این جلسه هم پشت درهای بسته بود اما به خبرنگاران یک دقیقه اجازه داده شد برای فیلم برداری وارد شوند.

در تصاویر منتشر شده، پرزیدنت ترامپ را «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا همراهی می کرد. همچنین جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید نیز حضور داشت. آقای کلی از مقام های سابق نظامی آمریکا است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پیش از دیدار حضور داشت اما در تصاویر دیدار گروهی دو رهبر دیده نشد.

اما در آن سوی میز، رهبر کره شمالی را چه کسی همراهی می کرد.

همراهان رهبر کره شمالی.
همراهان رهبر کره شمالی.

«کیم یونگ چول» شناخته شده ترین مقام همراه رهبر کره شمالی است. او رئیس سابق اطلاعات نیروهای مسلح کره شمالی و یکی از نزدیک‌ترین دستیاران رهبر کره شمالی است. وقتی ملاقات دو رهبر لغو شده بود، او بود که نامه رهبر کره شمالی را دو هفته پیش به پرزیدنت ترامپ تحویل داد.

«ی یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی دیگر مقام همراه «کیم جونگ اون» بود. همچنین از «ری سو یونگ» وزیر خارجه کره شمالی در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ و از اعضای ارشد حزب حاکم این کشور از دیگر مقام های همراه رهبر کره شمالی بود.

دیدار تاریخی

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

رهبران دو کشور در ابتدای این دیدار با یکدیگر دست دادند و پیش از آغاز مذاکرات خود، که پشت درهای بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، برای دقایقی کوتاه در برابر دوربین رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز امیدواری از ثمربخش بودن دیدار امروز، پیش بینی کرد که «رابطه فوق العاده‌» ای را با کیم جونگ اون برقرار کند. رهبر کره شمالی نیز گفت امیدواریم بتوانیم تمامی سوء تفاهم هایی که قبلا میان دو کشور وجود داشته است را برطرف کنیم.

پس از پایان دیدار خصوصی دو رهبر، که تنها با حضور دو مترجم،‌کمتر از یک ساعت به طول انجامید، پرزیدنت ترامپ این دیدار را «خیلی خیلی خوب» نامید و گفت رابطه عالی خواهد شد.

بعد از ملاقات خصوصی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی به همراه هیأت‌های عالیرتبه دو کشور این گفت‌وگوهای بی‌سابقه را ادامه دادند. پس از این دیدار، ضیافت ناهار کاری برگزار شد.

هنوز از جزئیات این مذاکرات خبری منتشر نشده است. با این حال، انتظار می‌رود که پرزیدنت ترامپ ساعاتی بعد، و پیش از ترک سنگاپور به مقصد واشنگتن، در یک نشست خبری شرکت کند و اطلاعاتی را از مذاکرات امروز در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که کره شمالی باید به سمت خلع سلاح کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی هسته‌ای گام بردارد، گفته بود این دیدار باید به شکل‌گیری «چارچوب اقداماتی سخت که باید پیگیری شوند» بیانجامد.

وی پیش از این نیز تاکید کرده بود که هدف از این دیدار توقف تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او هم پیشتر در روز دوشنبه گفت، خواسته ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و حاضر هستیم در مقابل آن تضمین امنیتی بدهیم.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG