لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۰۵

سرخط خبرها

دیدار روسای جمهوری روسیه، ایران و قزاقستان در حاشیه گردهمايی سازمان همکاری شانگهای

رئيس جمهوری چين در پايان هجدهمين گردهمايی رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که اين سازمان دستاوردهای جديدی داشته است.

شی جين پيگ، رئيس جمهوری چين، روز یکشنبه ۲۰ خرداد به نمايندگی از سوی تمامی اعضای سازمان همکاری شانگهای يا اس سی او، جمع بندی نهايی گردهمايی امسال اين بلوک امنيتی و اقتصادی را به اطلاع خبرنگاران رساند.

در آغاز اين گردهمايی، رؤسای جمهوری سه کشور ايران، روسيه و قزاقستان بر لزوم حفظ و اجرای توافقنامه هسته‌ای ايران تأکيد کردند.

در گردهمايی امسال تمامی طرف‌ها در زمينه تقويت انسجام و هماهنگی با يکديگر، تعميق مشارکت در امر برقراری صلح، همکاری، برابری و مساوات، شفافيت، جامعيت، و امنيت پايدار به توافق رسيدند و قول دادند در جهت حفظ امنيت و ثبات منطقه بکوشند.

رئيس جمهوری چين در اين کنفرانس خبری گفت که اعضای سازمان همکاری شانگهای به اقتدار و کارآيی قوانين سازمان تجارت جهانی در جهت تقويت و گشاده رويی نسبت به همه کشورها، به دور از تبعيض، بر اساس يک نظام چندجانبه تجاری و ورای حمايت از يک کشور خاص احترام می گذارند.

او اضافه کرد که همه اعضا خواستار فراهم کردن زمينه گفت و گو و تبادل نظر بيشتر با سازمان ملل متحد و ساير نهادهای بين المللی بر پايه ايجاد يک ارتباط صلح آميز و پايدار و رفاه جهانی هستند.

پيش از اين کنفرانس، رهبران کشورهای عضو، اسناد و توافقنامه‌های متعددی از جمله اعلاميه چينگ دائو را امضا کردند؛ اعلاميه‌ای که در آن تمامی اعضا تعهد کرده‌اند به منظور حفظ دوستی، حسن همسايگی عليه تروريسم، جدايی طلبی و افراط گرايی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ با يکديگر همکاری کنند.

اين سازمان از سال ۲۰۰۱ با عضويت شش کشور اصلی و با تمرکز بر حفظ موازنه منطقه در برابر نفوذ آمريکا و ناتو تشکيل شد. ايران از سال ۲۰۰۴ به عنوان عضو ناظر با اين بلوک همکاری دارد.

تحليلگران سياسی گردهمايی امسال کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را بازتاب وضعيت موجود، خروج آمريکا از برجام، شکاف ميان اعضای گروه ۷، و اعمال تعرفه‌های گمرگی آمريکا بر چين و تنش رو به افزايش تجاری می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نارضایی پرزیدنت ترامپ از مواضع مطرح شده در اجلاس جی ۷

پرزیدنت ترامپ، ضمن ابراز نارضایتی از موضع کانادا در میزبانی اجلاس سران هفت قدرت صنعتی جهان، اعلام کرد که به نمایندگان آمریکا در این اجلاس دستور داده است از امضای بیانیه پایانی آن خودداری کنند.

پرزیدنت ترامپ پس از ترک گردهمایی گروه هفت، با ارسال دو توئیت نارضایتی خود را نه تنها از آن کنفرانس، بلکه از جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب ۱۹ خرداد در توئیتر خود نوشت:«بر اساس اظهارات اشتباه جاستین در کنفرانس خبری اش، و از آنجا که کانادا تعرفه سنگینی بر تولیدات کشاورزان و شرکت‌های آمریکایی وضع کرده، به نمایندگان آمریکا در گردهمایی گروه ۷ دستور دادم بیانیه پایانی را امضاء نکنند تا در مورد وضع تعرفه بر سیل اتومبیل‌های وارداتی به بازار آمریکا تصمیم گیری کنیم.»

او در پیام دیگری در توئیتر خود نوشت: «جاستین ترودو نخست وزیر کانادا که خیلی نرم و فروتنانه در دیدارمان در گردهمایی گروه ۷ عمل کرد، بعد از آنکه گردهمایی را ترک کردم در کنفرانس خبری‌اش گفت که تعرفه‌های آمریکا به نوعی توهین‌آمیز است و نمی‌توان کانادا را زیر فشار گذاشت. این ادعایی سخیف و غیرمنصفانه است. تعرفه‌های آمریکا تنها پاسخی است به تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی که کانادا بر محصولات لبنی آمریکا وضع کرده است.»

نخست وزیر کانادا، میزبان گردهمایی گروه ۷، در کنفرانس خبری‌اش از برقراری تعرفه‌های ۱۰ و ۲۵ درصدی آمریکا به ترتیب بر فولاد و آلومینیوم وارداتی آمریکا از کانادا به تلخی گله کرده بود.

جاستین ترودو گفته بود: «من صریحاً به پرزیدنت ترامپ گفتم که برای کانادایی‌ها برقراری تعرفه‌های هنگفت آمریکا بر تولیدات فولاد و آلومینیوم کانادا چندان قابل هضم نیست، به ویژه آنکه این کار به بهانه حفظ امنیت ملی آمریکا انجام شده است. برای کانادایی‌هایی که در یکصد سال اخیر، خود، یا یکی بستگان و نزدیکانشان شانه به شانه آمریکایی‌ها در جنگ ها و نبردها شرکت کرده‌اند، این حرف به نوعی توهین آمیز است. این به روند مذاکرات در مورد قرارداد تجارت آزاد در آمریکای شمالی ضرر می‌زند، و کانادا در نهایت قاطعیت از روز اول جولای (یعنی تا سه هفته دیگر) تعرفه‌های متقابل علیه تولیدات آمریکا را به مرحله اجرا در می‌آورد.»

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که کشورش با تعرفه‌های وضع شده آمریکایی مقابله به مثل می‌کند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا،گفت: «وقتی ما متحدان اختلاف عقیده‌ای داریم، آن را صادقانه و آشکارا بیان می کنیم. برقراری تعرفه‌های آمریکایی بر تولیدات فولاد و آلومینیوم بریتانیا و اتحادیه اروپا غیرعادلانه است. خواستار عمل مقابله به مثل نیستیم، اما در این مورد چاره دیگری جز برقراری تعرفه‌های مشابه بر تولیدات آمریکایی نداریم.»

روسیه به دلیل انضمام شبه جزیره کریمه به کشور خود، از سه سال پیش به گردهمایی کشورهای صنعتی دعوت نمی‌شود.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک کنفرانس گروه ۷ خواستار حضور مجدد کرملین در این گردهمایی‌ها شد، اما سایر اعضا از جمله جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفته‌اند که علاقه ای به بازگشت مسکو به این ‌گروه ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: آلمان، بریتانیا و فرانسه هم موافق خروج ایران از سوریه هستند

دیدار نخست وزیران اسرائیل و بریتانیا

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه با اشاره به نتایج سفر هفته گذشته خود به سه کشور اروپاییِ طرف توافق اتمی با ایران گفت که آلمان، بریتانیا و فرانسه با خروج ایران از سوریه موافقند.

او این ارزیابی را در حساب توئیتری خود به اشتراک گذاشته است.

آقای نتانیاهو «هدف مرکزی» دولتش را خروج جمهوری اسلامی ایران از «کل سوریه» توصیف کرده است و می‌گوید که اسرائیل قاطعانه در برابر تلاش‌های تهران برای استقرار نظامی در سوریه عمل خواهد کرد.

اسرائیل بارها اعلام کرده است که اجازه حضور نظامی دائمی جمهوری اسلامی ایران را در هیچ نقطه از خاک سوریه نمی‌دهد. اسرائیل همچنین چندین بار مواضع منتسب به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروههای نیابتی ایران در سوریه را مورد حمله هوایی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بنیامین نتانیاهو: اسرائیل به مردم ایران برای نجات از خشکسالی کمک می‌کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل با ارائه فن آوری بومی خود می‌تواند به حل مشکل بی آبی در ایران که گریبانگیر مردم است کمک کند.

او در ویدئویی که در حساب رسمی نخست وزیری اسرائیل به فارسی به اشتراک گذاشته است با تاکید بر اینکه مدیریت نادرست و بی کفایتی و سرقت منابع توسط رژیم ایران موجب رنج مردم ایران شده است، می گوید که اسرائیل هم با چالش آب روبرو است؛ اما با فناوری پیشرفته این مشکل خود را در زمینه کشاورزی حل کرده است.

نخست وزیر اسرائیل سپس با یادآوری اینکه کشورش ۹۰ درصد فاضلاب خود را تصفیه و بازیافت می‌کند و با استفاده از فناوری های پیشرفته به کشاورزی و آبیاری کمک می‌کند، می‌گوید که دولت او یک وبسایت برای ایرانیان راه اندازی کرده است تا روش های تصفیه و بازیافت فاضلاب را نشان دهد.

به گفته او در این وبسایت همچنین نشان داده می‌شود که چگونه کشاورزان ایرانی می‌توانند از محصولات خود محافظت کنند.

خشکسالی طی سال‌های اخیر حدود ۹۰ درصد ایران را تحت تاثیر قرار داده است و برخی از مقام‌های ایرانی گفته‌اند ممکن است ده‌ها میلیون نفر به دلیل خشکسالی ناچار به ترک شهر و روستای خود شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کارگران «کیش چوب» برای دریافت ۱۴ ماه دستمزد عقب افتاده

کارگران کارخانه «کیش چوب» برای چندمین بار با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار پرداخت دست‌کم ۱۴ ماه دستمزد معوقه و عیدی سال ‌۹۵ خود شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، فعالیت این واحد تولیدی از مهر ماه سال گذشته متوقف شده است. کارگران معترض می‌گویند نه تنها وعده‌های مسئولان محقق نشده بلکه تعدادی از کارگران که در تجمعات اعتراضی سال گذشته شرکت داشتند، به بهانه اتمام قرارداد، بیکار شده‌اند.

یکی از مدیران کیش چوب به ایلنا گفته که تعطیلی کارخانه «به تبع وضعیت اقتصادی کشور» بوده اما در حال حاضر دوباره فعالیت آن شروع شده است. او وعده داد به زودی بخشی از مطالبات کارگران پرداخت خواهد شد و به مرور کارگرانی که تعدیل شده‌اند به کار سابقشان بازگردانده خواهند شد.

در روزهای اخیر تعداد زیادی از کارگران واحدهای تولیدی مناطق مختلف ایران برای دریافت مطالبات خود دست به تجمع زده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ورود پرزیدنت ترامپ به سنگاپور با ماموریت صلح برای دیدار تاریخی با رهبر کره شمالی

پرزیدنت ترامپ یکشنبه شب ۲۰ خرداد وارد فرودگاه سنگاپور شد.

هواپیمای حامل رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکشنبه شب به وقت محلی در سنگاپور فرود آمد. پرزیدنت ترامپ قرار است روز سه شنبه با رهبر کره شمالی دیدار کند.

دیدار تاریخی رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی در حالی برگزار می شود که تا چند ماه پیش تنش بین دو کشور شدت یافت بود.

هنوز کسی نمی داند در دیدار روز سه شنبه چه اتفاقی خواهد افتاد.

پرزیدنت ترامپ شنبه شب قبل از ترک کانادا به مقصد سنگاپور، گفت که این یک فرصت برای کره شمالی است.

او همچنین دیدار با رهبر کره شمالی را ماموریتی برای صلح نامید که می‌تواند به تقویت ثبات و امنیت در سراسر جهان کمک کند.

او گفت: «من به ماموریت صلح می روم. قلب میلیون‌ها نفر با قلب من همراه است. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان. باید به غیراتمی ساختن برسیم. باید در مدت کوتاهی، کره شمالی کشوری فوق العاده شود. ما از همکاری کره شمالی قدردانی می‌کنیم. آنها به خوبی با ما همکاری کردند. تا این جا همه چیز خوب پیش رفته است. باید دید چه رخ می‌دهد.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به سئوال خبرنگار صدای آمریکا گفت که اطمینان دارد رهبر کره شمالی می‌خواهد گامی مثبت برای مردم کشورش بردارد.

او گفت: «من مطمئن هستم و احساس می‌کنم کیم جونگ اون می‌خواهد کاری بزرگ برای مردم کشورش انجام دهد. او فرصت این عمل را دارد، اما این فرصتی نیست که تکرار شود. من واقعا معتقدم او می‌خواهد کاری مثبت انجام دهد، برای مردمش، برای خودش و خانواده اش.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این سئوال که چقدر زمان خواهد برد تا از جدی بودن کیم جونگ اون مطمئن شود گفت ، در همان دقیقه اول .

او گفت: «شنیده اید که می‌گویند در پنج ثانیه اول شما می‌فهمید که آیا از کسی خوشتان می‌آید یا نه. فکر می‌کنم من همیشه خیلی زود متوجه می‌شوم اتفاق خوبی رخ خواهد داد یا نه.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر فکر کنم دیدار نتیجه ای ندارد، وقت خودم و او (رهبر کره شمالی) را تلف نخواهم کرد.»

هدف پرزیدنت ترامپ از ملاقات با کیم جونگ اون، غیراتمی ساختن کامل، قابل تایید و غیرقابل برگشت کره شمالی است.

همزمان، نخست وزیر سنگاپور ملاقات پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون را واقعه‌ای تاریخی خواند که نه تنها بر سرنوشت شمال شرقی آسیا بلکه بر همه جهان تاثیر خواهد گذاشت.

شمار خبرنگارانی که از سراسر جهان برای پوشش دیدار تاریخی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در یک مرکز خبر رسانی در سنگاپور گرد آمده اند، به رقم کم سابقه بیش از دو هزار و پانصدنفر می‌رسد.

آرش سیگارچی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از جمله خبرنگاران حاضر در آنجاست.

دیداری با هدف خلع سلاح هسته‌ای

از سال ۱۹۵۰ که جنگ دو کره شروع شد و بعد با دخالت کشورهای آمریکا و چین در سال ۱۹۵۳ متوقف شد، دیداری در این سطح برگزار نشده است.

اصلی ترین دلیل این دیدار خلع سلاح هسته ای کره شمالی است. آمریکا خواستار توقف برنامه موشکی و هسته ای کره است و در مقابل وعده کمک های گسترده داده است. از سوی دیگر رهبر کره شمالی معتقد است که این روند باید تدریجی باشد و حکومت او تهدید نشود.

پدر و پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی همواره بر برنامه هسته ای و موشکی به عنوان ابزاری برای جلوگیری از حمله احتمالی به این کشور نگاه می کردند اما از رهبر کره شمالی به تازگی نقل شده که گفته نمی خواهد صدام یا قذافی باشد؛ دو کشوری که با اصرار بر برنامه جنجالی موشکی و هسته ای با جنگ و تحریم شدید علیه کشور خود مواجه شدند.

گزارش ویژه با آرش سیگارچی |
چرا سنگاپور میزبان دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی شد

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزاری همایش ائتلاف نیروهای اپوزیسیون ایران در واشنگتن دی سی

کنفرانس نیروهای اپوزوسیون ایران در دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا با هدف بحث درباره مسائل پیش روی ایران، از جمله مسائل حقوق بشر و تشکیل حاکمیت جایگزین جمهوری اسلامی برگزار شد.

در این نشست که شنبه ۱۹ خرداد برگزار شد، علیرضا نوری زاده از برگزارکنندگان کنفرانس اهداف آن و انگیزه های شرکت کنندگان را تشریح کرد.

او گفت: «شرکت کنندگان به دنبال آزادی ایران از چنگ ملاها هستند، ما دوستدار همه مذاهب و اقوام هستیم و به دنبال آزادی بیان. دراین جمع کسی به دنبال تجزیه طلبی نیست.»

در بخشی از کنفرانس بهرام بهرامیان، از اعضای پیشین جبهه ملی گفت: مردم ایران خواستار حکومتی دموکراتیک هستند و فقط این مردم هستند که می توانند تغییرات واقعی را ایجاد کنند.

ژنرال بازنشسته، ریچارد سیکورد که پیش از انقلاب در ایران خدمت کرده بود نیز در ادامه کنفرانس ائتلاف نیروهای اپوزیسیون ایران سخنرانی کرد و گفت که مردم ایران زیر فشار اقتصادی و نابسامانی و سرکوب قرار دارند در حالی که حکومت ایران پول آنها را برای ماندگاری بشار اسد صرف می‌کند.

یکی دیگر از شرکت کنندگان عبدالله مهتدی، فعال کرد از حزب کومله بود که طی سخنانی اعلام کرد که خواستار ایرانی آزاد و سکولار، با حفظ وحدت ملیت و حفظ حقوق اقوام با مشارکت جمعی است.

شهریار آهی فعال سیاسی نیز گفت که این ائتلاف باید خود را برای روزهای پس از تغییر رژیم در ایران آماده کند و جلوی هرج و مرج را بگیرد. به گفته او، ائتلاف باید به دنبال جامعه چند صدایی باشید که در آن همه گروه ها بتوانند حرف خود را بزنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: جلوی جاه‌طلبی‌های اتمی ایران را همراه با دیگر کشورها یا بدون آنها خواهیم گرفت

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری خود پیش از ترک اجلاس گروه هفت و سفر به سنگاپور، در یک نشست خبری، مهم ترین زمینه‌های بحث و تبادل نظر در اجلاس سران کشورهای صنعتی، موسوم به گروه هفت را شرح داد.

پرزیدنت ترامپ شنبه ۱۹ خرداد به خبرنگاران گفت که گرچه کشورهای گروه هفت، قدرت‌های صنعتی جهان، بر مهار برنامه اتمی ایران تاکید گذاشته‌اند، اما اگر لازم باشد آمریکا بدون آنها هم به این هدف خواهد رسید.

او گفت: «به طیف وسیعی از تهدیدها علیه امنیت ملی پرداخته شد؛ از جمله تهدید از سوی ایران. کشورهای جی هفت متعهد به مهار جاه طلبی‌های اتمی ایران هستند. این جاه طلبی‌ها با آنها یا بدون آنها مهار خواهد شد. همچنین تلاش برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی و آنهایی که این تفکر مرگبار را ترویج می‌کنند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین سفر به سنگاپور برای ملاقات با رهبر کره شمالی را ماموریت برای صلح توصیف کرد و گفت: «من چند لحظه دیگر عازم سنگاپور هستم. من به ماموریت صلح می روم. قلب میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با قلب من همراه است. باید به غیراتمی ساختن برسیم. باید در مدت کوتاهی کره شمالی کشوری فوق العاده شود. ما از همکاری کره شمالی قدردانی می‌کنیم. آنها به خوبی با ما همکاری کردند. تا این جا همه چیز خوب پیش رفته است. باید دید چه رخ می‌دهد. »

رئیس جمهوری آمریکا ملاقات با رهبر کره شمالی را گامی مثبت برای مردم آن کشورخواند و گفت: «من مطمئن هستم و احساس می کنم کیم جونگ اون می خواهد کاری بزرگ برای مردم کشورش انجام دهد. او فرصت این عمل را دارد. اما فرصتی نیست که تکرار شود. من واقعا معتقدم او می‌خواهد کاری مثبت انجام دهد برای مردمش، برای خودش و خانواده اش.»

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنانش تاکید‌های خود در مورد تجارت عادلانه در مذاکرات گروه هفت را بازگو کرد و گفت: «موضوع تجارت در صدر دستور جلسه بود. موضوع مهمی است زیرا برای دهه‌ها از آمریکا سوء استفاده شده است. دیگر نمی توانیم این گونه ادامه دهیم. ما بحث‌های سازنده‌ای درباره تجارت عادلانه و متقابل، یعنی همسان، داشتیم. دیگر کشوری نمی‌تواند از ما ۲۷۰ درصد تعرفه بگیرد، اما ما از آنها هیچ درصدی تعرفه نگیریم.»

او اضافه کرد: «من اظهارات و مطالب زیادی را برای روشنگری ایراد کردم. ما می‌خواهیم و انتظار داریم کشورهای دیگر برای صادرات آمریکا، دسترسی عادلانه به بازار را فراهم کنند. ما هر اقدامی را که برای محافظت از صنایع آمریکا و کارگران آمریکایی لازم باشد انجام خواهیم داد.»

پرزیدنت ترامپ معتقد است، گرچه روابط تجاری کشورهای جهان با آمریکا بسیار ناعادلانه بوده است، اما تغییر وضعیت کار دشواری نخواهد بود.

مذاکرات با رهبران قدرت‌های اقتصادی

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت که دو کشور روی حذف تعرفه ها و تجارت عادلانه کار می‌کنند.

نخست وزیر کانادا نیز گفت که با پرزیدنت ترامپ درباره تجارت و بسیاری از مسائل دیگر جهانی گفتگو کرده است.

او گفت: «مسلما، تجارت موضوع بحث ما بود و خواهد بود، اما گفتگوی ما درباره جهان است و این که چگونه می‌توانیم برای ایجاد مشاغل خوب برای مردم هر دو کشور همکاری کنیم.»

پرزیدنت ترامپ پس از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز به همکاری بین دو کشور برای رفع کسری تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «آمریکا برای سال‌ها کسری تجاری بزرگی با اتحادیه اروپا داشته است و ما برای رفع آن همکاری می‌کنیم و کمک امانوئل در این رابطه بسیار مفید بوده است. تغییری در این راستا صورت خواهد گرفت و فکر می‌کنم بسیار مثبت باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که در کنار موضوع تجارت، درباره ایران، کره شمالی و دیگر مسائل بین المللی، با پرزیدنت ترامپ تبادل نظر می‌کند.

پرزیدنت ترامپ قبل از سفر به کانادا گفته بود که باید از روسیه برای عضویت مجدد در کنفرانس‌ کشورهای قدرتمند صنعتی دعوت به عمل آید. آقای ترامپ گفت که گروه هفت قبلا با عضویت روسیه ، گروه هشت بود و باید به این شکل سابق بازگردد.

رئیس جمهوری آمریکا برای ملاقات تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کنفرانس گروه هفت را زودتر از موعد مقرر به مقصد سنگاپور ترک کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم نقض حقوق دراویش زندانی؛ هشت درویش زندانی اعتصاب غذا کردند

در پی تداوم فشارها بر دراویش زندانی و محرومیت آنها از حقوق اولیه و قانونی٬ هشت درویش در زندان فشافویه (ندامتگاه تهران بزرگ) دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند ظفرعلی مقیمی، محسن عزیزی، محمدباقر مقیمی، علی جمشیدی، حسین فهیمی، مصطفی شیرازیان و محمدعلی کرمی هشت درویشی هستند که در اعتراض به نقض گسترده حقوق سایر دراویش زندانی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همچنین احمد ایرانی‌خواه٬ کارگردان تئاتر و سینما و از دراویش زندانی در اعتراض به دسترسی نداشتن به وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی پرونده‌ درویشان از حضور در دادگاه خودداری کرده است.

او سوال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب را مصداق تفتیش عقاید دانسته است.

مجذوبان نور همچنین گزارش داده که ایوب اسدی٬ درویش زندانی در پی تشدید بیماری ام اس تنها برای چند ساعت به بیمارستان منتقل شده و مجددا به زندان برگشته است.

فشارهای عصبی ناشی از شرایط نامناسب زندان، عدم دسترسی به دارو و امکانات پزشکی، عامل تشدید بیماری آقای اسدی شده است.

یک روز پیشتر نیز گزارش شده بود که ماموران امنیتی با حضور در بیمارستان اعلام کردند که اگر دکتر نازیلا نوری، درویش زن زندانی با پابند و دستبند به تخت بسته نشود، او را به زندان بازخواهند گرداند.

او به توصیه‌ پزشکان معالج در نوبت عمل جراحی قرار دارد اما از حضور اعضای خانواده‌اش در بیمارستان نیز جلوگیری می‌شود.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس دادگاه های انقلاب تهران از تعیین وقت دادگاه جدید نازنین زاغری خبر داد

نازنین زاغری در کنار همسر و دخترش

یک روز پس از آنکه عفو بین الملل کارزاری اینترنتی برای آزادی نازنین زاغری راه اندازی کرد، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از تعیین وقت برگزاری دادگاه پرونده جدید این زندانی خبر داد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی که در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شده و دو سال آن را سپری کرده است اما به تازگی با اتهامات جدید مواجه شده است.

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب زمان دقیق برگزاری دادگاه خانم زاغری را اعلام نکرد.

چندی پیش، ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، گفته بود که قاضی دادگاه در یک جلسه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد. آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

خانم زاغری بیش از دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود که هنگام بازگشت در فرودگاه امام خمینی تهران به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شش ماه پیش در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد، اما این درخواست تا کنون به جایی نرسیده است.

پیشتر همسر نازنین زاغری، اعلام کرده بود که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شاهزاده رضا پهلوی: به اعتراضات و اعتصابات بپیوندیم و تنهایشان نگذاریم

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از مردم ایران خواست تا به اعتراضات و اعتصابات بپیوندند چرا که به اعتقاد او «بی‌تفاوتی بخشی از مردم نسبت به خواسته‌های گروه‌های محروم و محذوف جامعه، خطایی است نابخشودنی!».

در پیام شاهزاده رضا پهلوی که بخش‌هایی از آن نیز در توییترش منتشر شده تاکید شده است که «همه ما در مبارزه برای رسیدن به آزادی و حاکمیت ملی و رهایی از فقر، وظیفه‌ای مشترک داریم» و «طبقه مرفه نباید نسبت به این‌همه مصیبت و فلاکتی که فرقه تبه‌کار بر سر بخش بزرگی از جامعه آورده، بی‌تفاوت و نظاره‌گر باشد.»

او که سران جمهوری اسلامی را «فرقه تبهکار» خطاب می‌کند همچنین نوشته است: «ایرانیِ سربلند، نباید محتاج صدقه و نان شب باشد. دادن نذری و صدقه، مرهم زخم‌های عمیق کارگری که دستمزدش ماه‌ها عقب افتاده و سفره‌‌اش خالی مانده نیست. او حقش را می‌خواهد. اکنون که کارگران و سایر گروه‌های ستم‌دیده جامعه ایران علیه ظلم به پا خاسته‌اند، وظیفه همه ما است که به آنها بپیوندیم؛ یارشان باشیم؛ و تنهای‌شان نگذاریم.»

فرزند آخرین پادشاه ایران «مبارزات حق‌طلبانه ماه‌های اخیر» را «نمایان‌گر یک نیروی فراگیر ملی» توصیف کرده که به پیش بینی او «در نهایت، رژیم را تسلیم خواهد کرد».

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از پیام خود بدون اشاره به اصلاح‌طلبان به ادعای برخی از آنان که فراگیر شدن اعتراضات را زمینه‌ساز تجزیه ایران می‌دانند٬ پاسخ داده و نوشته است: « ایران را نمی‌توان تجزیه کرد! میهن‌ ما در درازای تاریخ و به‌ویژه صد سال اخیر، از درون تحولات جهانی و منطقه‌ای، سرفراز بیرون آمده است. ایران، نه سوریه است و نه عراق و لیبی. شبیه‌ترین کشور به ایران، مصر است که هم‌چون ما، تاریخ و تمدنی دیرپا و شکوفا دارد.»

او در ماه‌های اخیر نیز بارها به دور جدید اعتراضات و اعتصابات در ایران واکنش نشان داده و از آنها حمایت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفت توییتری با سیاست‌های ضداسرائیلی جمهوری اسلامی؛ سخنگوی نخست وزیر اسرائیل تشکر کرد

جمعی از کاربران ایرانی توییتر همزمان با برپایی راهپیمایی حکومتی «روز قدس» در ایران با سیاست‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی مخالفت کرده و اعلام کردند با اسرائیل همراهی بیشتری دارند تا با حکومت جمهوری اسلامی ایران.

این کاربران در پی یک فراخوان توییتری جمعه شب به وقت تهران مطالبشان را با استفاده از هشتگ WeStandWithIsrael به اشتراک گذاشتند و سخنگوی نخست وزیر اسرائیل این از این حرکت قدردانی کرد.

اوفیر گندلمن٬ سخنگوی نخست وزیر اسرائیل در توییتر خود به فارسی نوشت: «از همه ایرانیانی که امروز شعارهای نفرت برانگیز جمهوری اسلامی را رد کرده و مهر و دوستی خود نسبت به اسرائیل را ابراز نمودند، سپاس گزاریم. نفرت رژیم ملاها هرگز دوستی دیرینه بین ملت یهود و ملت ایران و حس احترام متقابل بین آن ها را از بین نخواهد برد.»

تعداد زیادی از این توییت‌ها به زبان انگلیسی بود و مخاطبان بین‌المللی را هدف گرفته است. اما در این بین تعدادی از پیام‌های فارسی نیز مورد توجه قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروهی از فعالان مدنی خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شدند

بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شده آمده است:« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

امضا کنندگان این نامه می‌گویند که خواهان اجرای عدالت و توقف و لغو فوری حکم اعدام این زندانی سیاسی هستند.

پیش از این هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج با انتشار نامه‌ای سرگشاده از تمامی مجامع حقوق بشری خواسته‌ بودند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

این نهاد گفته بود که احتمال می‌رود که حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی کرد، بعد از ماه رمضان اجرا شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایران

عکسی از اعتصاب رانندگان و کامیون داران در روزهای گذشته

اعتصاب کامیون داران و رانندگان ایران همچنان ادامه دارد و یکی از مخاطبان صدای آمریکا با ارسال فیلمی از اعتصاب در اتوبان شهید بابایی تهران خبر داده است.

کامیون‌داران و رانندگان در ۱۶۰ شهر از ۲۵ استان ایران از روز اول خرداد اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. این کامیون‌داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه‌ها و بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان می‌کنند.

دولت ایران با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرد تا مانع از ادامه این اعتصاب شود اما با شکست مواجه شد و اعتصاب سراسری حمایت‌های بین‌المللی را نیز به همراه داشته است.

از جمله فدراسیون جهانی حمل و نقل که نماینده بیش از ۱۹ میلیون کارگر صنعت حمل و نقل از ۱۴۰ کشور جهان است، با انتشار بیانیه ای از اعتصاب رانندگان کامیون حمایت کرده و اعلام کرده است که با رانندگان کامیون در ایران همبستگی کامل دارد.

صدای آمریکا پیش از این با پوشش کامل این اعتصاب سراسری٬ یکی از برنامه‌های روی خط را نیز به انعکاس مشکلات و مطالبات رانندگان و کامیون‌ داران اختصاص داده که می‌توانید خلاصه‌ای از این برنامه را در اینجا مشاهده کنید.

نظر بینندگان برنامه روی خط: مشکلات کامیون داران اعتصابی در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه

کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه در ادامه اعتراضات خود روز شنبه ۱۹ خرداد ماه مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران٬ ایلنا٬ معترضان می‌گویند هنوز کارفرما مطالبات بازنشستگی آنها را پرداخت نکرده است و با وجود فرارسیدن سر رسید چک‌هایی که برای پرداخت سنوات بازنشستگی صادر شده‌، این چک‌ها هنوز قابل وصول نیست.

نزدیک به ۴۰۰ کارگر بازنشسته نیشکر هفت‌تپه روز ۱۲ خرداد نیز تجمع مشابهی برگزار کرده بودند.

به گزارش ایلنا٬ تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه و جمعه این هفته نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.

این شرکت بزرگ، حدود چهار هزار کارگر رسمی، پیمانی و قراردادی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مجدد کارگران گروه ملی فولاد اهواز

عکس آرشیوی از تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز

کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای پیگیری دستکم سه ماه حقوق و مزایای پرداخت نشده٬ مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

حدود چهار هزار کارگر گروه صنعتی فولاد اهواز حداقل سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و دفترچه بیمه درمانی آنها به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی کارفرما از بهمن ماه گذشته تمدید نشده است.

این کارگران روز ۱۳ خرداد نیز تجمع مشابهی را برگزار کرده بودند که با حمله ماموران انتظامی سرکوب شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران٬ نبی‌الله خون میرزایی٬ سرپرست فرمانداری اهواز به کارگران وعده داده که با توجه به تغییر مدیریت این واحد بزرگ صنعتی٬ تا پایان ماه رمضان مالک جدید، بخشی از مطالبات مزدی کارگران را پرداخت خواهد کرد.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان افغانستان به مناسبت عید فطر آتش بس سه روزه اعلام کرد

جنگجویان طالبان

طالبان افغانستان اعلام کرد که در تعطیلات سه روزه عید فطر از حمله به نیروهای دولتی خوداری خواهد کرد.

پیشتر، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آتش بسی یک هفته‌ای علیه شبه نظامیان طالبان اعلام کرده بود، که از روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد آغاز می شود.

با این حال، به گفته مقام‌های دولت افغانستان، روز شنبه حداقل ۴۰ نفر در حملات شبه نظامیان طالبان در ولایت قندوز در غرب آن کشور کشته شدند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که روز شنبه برای شرکت در هجدهمین «کنفرانس همکاری‌های شانگهای» به شرق چین سفر کرده است، آتش بس موقت علیه شبه نظامیان طالبان را به پیروی از فتوای صادره توسط مجمعی از روحانیون افغانستان اعلام کرده است.

وزیر دفاع آمریکا جمعه گفت که این پیشنهاد، نمایانگر موقعیت مناسب آقای غنی است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «هم اکنون رئیس جمهوری افغانستان نسبت به اوضاع اطمینان کافی پیدا کرده که پیش نیاز پیشنهاد آتش بس موقت توسط او بوده است. این نشانه تعهد او و متحدانش به صلح و فرصتی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان است.»

دبیرکل ناتو، نیز روز جمعه در گردهمایی وزرای دفاع آن اتحادیه از پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان حمایت کرد.

وزیر دفاع آمریکا همان‌روز گفت که پذیرش آتش بس موقت توسط طالبان زمینه مذاکرات صلح در آن کشور را فراهم می کند.

او گفت: «ما از تصمیم رئیس جمهوری افغانستان کاملاً حمایت می کنیم. اگر طالبان هم از آن پیروی کند، نیروهای دولتی طبعا می توانند توانایی شان را صرف مبارزه با گروه‌های دیگر ضددولتی کنند.»

پیشنهاد آتش‌بس موقت رئیس جمهوری افغانستان شامل شبه نظامیان داعش در آن کشور نمی‌شود.

آقای متیس در این مورد گفت: «در جنگ بر علیه داعش، اولویت با نابود کردن توان فیزیکی این شبه نظامیان و جلوگیری از قدرت گیری مجدد آنهاست. آمریکا، ناتو و سایر متحدان در جنگ علیه داعش که یک مبارزه جهانی است از تمام توان نظامی خود استفاده می‌کنند.»

به گزارش خبرگزرای رویترز، این اولین بار در پانزده سال اخیر است که طالبان با پیشنهاد آتش‌بس موقت موافقت کرده‌اند، و ملا هیبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان نیز دستور داده به همین مناسبت تعدادی از زندانیان آن گروه آزاد شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تدابیر امنیتی ویژه در سنگاپور در آستانه برگزاری نشست رهبران آمریکا و کره شمالی

خیابان‌های منتهی به هتل‌های اقامت هیات‌های مذاکره کننده با بلوک‌های سیمانی بسته شده است.

در آستانه دیدار تاریخی بین پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سطح اقدامات امنیتی در سنگاپور به شدت افزایش یافته است.

تدابیر امنیتی به ویژه در دو نقطه شهر که مناطق رویداد ویژه نام گرفته است، بیشتر به چشم می‌خورد.

یکی از مناطق رویداد ویژه در نزدیکی سفارت آمریکا، و هتل‌های شنگری لا و سنت ریجس قرار دارد، که دیوارها و موانع سیمانی، دسترسی به آنجا را محدود می‌کند.

منطقه ویژه دیگر، محل برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی را در جزیره سانتوسا در بر می‌گیرد.

مناطق موسوم به رویداد ویژه، از روز بیست و دوم تا بیست و چهارم خرداد در بالاترین سطح امنیت اداره خواهد شد.

دیدار دو رهبر برای روز بیست و دوم خرداد ماه برنامه‌ریزی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا با رهبران قدرت‌های صنعتی جهان در اجلاس گروه هفت

رئیس جمهوری آمریکا با رهبران صنعتی جهان در اجلاس جی ۷ دیدار، و درباره مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی گفت و گو کرد.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و میزبان کنفرانس گروه هفت، به شوخی گفت که کانادا تمامی تعرفه ها و موانع تجاری بین دو کشور را لغو کرده است.

او سپس گفت: «ما در واقع در این جهت کار می‌کنیم، اما روابط ما بسیار خوب است. ما عملا برای حذف تعرفه ها کار می کنیم و تجارت را برای هر دو کشور عادلانه می کنیم. امروز پیشرفت زیادی کردیم. خواهیم دید چه رخ خواهد داد اما پیشرفت کرده ایم.»

نخست وزیر کانادا نیز گفت که با پرزیدنت ترامپ درباره تجارت و بسیاری از مسائل دیگر جهانی گفتگو کرده است.

او گفت: «مسلما، تجارت موضوع بحث ما بود و خواهد بود، اما گفتگوی ما در باره جهان است و این که چگونه می‌توانیم برای ایجاد مشاغل خوب برای مردم هر دو کشور همکاری کنیم.»

پرزیدنت ترامپ پس از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به همکاری بین دو کشور برای رفع کسری تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «آمریکا برای سال‌ها کسری تجاری بزرگی با اتحادیه اروپا داشته است و ما برای رفع آن همکاری می‌کنیم و کمک امانوئل در این رابطه بسیار مفید بوده است. تغییری در این راستا صورت خواهد گرفت و فکر می‌کنم بسیار مثبت باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که در کنار موضوع تجارت، درباره ایران، کره شمالی و دیگر مسائل بین المللی، با پرزیدنت ترامپ تبادل نظر می‌کند.

پرزیدنت ترامپ قبل از سفر به کانادا گفته بود که باید از روسیه برای عضویت مجدد در کنفرانس‌ کشورهای قدرتمند صنعتی دعوت به عمل آید. آقای ترامپ گفت که گروه هفت قبلا با عضویت روسیه ، گروه هشت بود و باید به این شکل سابق بازگردد.

به گفته کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ برای ملاقات تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کنفرانس گروه هفت را زودتر از موعد مقرر به مقصد سنگاپور ترک می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درویش زن زندانی با دستبند و پابند روی تخت بیمارستان

ماموران امنیتی با حضور در بیمارستان اعلام کردند که اگر دکتر نازیلا نوری، درویش زن زندانی با پابند و دستبند به تخت بسته نشود، او را به زندان بازخواهند گرداند.

وبسایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند با اعلام این خبر نوشت که خانم نوری از زمان بستری شدن تاکنون از حق ملاقات و تماس تلفنی محروم بوده است.

او به توصیه‌ پزشکان معالج در نوبت عمل جراحی قرار دارد اما از حضور اعضای خانواده‌اش در بیمارستان نیز جلوگیری می‌شود.

پیش از این همسر دکتر نازیلا نوری و پدر کیانوش عباس‌زاده، از دراویش بازداشت شده در یک فایل صوتی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، شرح داده بود که دراویش زندانی با انواع شکنجه‌های جسمی و روحی مواجه شده و اجازه داشتن وکیل به آنها داده نشده است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فراخوان سازمان عفو بین‌الملل برای درخواست آزادی نازنین زاغری

سازمان عفو بین‌الملل در هفتصد و نود و ششمین روز از زندانی شدن نازنین زاغری فراخوان آزادی او را در فضای مجازی منتشر کرده است.

این نهاد حقوق بشری در متن کمپین آزادی نازنین زاغری به وضعیت ناگوار او در زندان و مشکلات سلامتی که برای این بریتانیایی ایرانی‌تبار پیش آمده اشاره کرده و در توییتر خود حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را خطاب قرار داده است.

خانم زاغری که دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه پاسداران دستگیر و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

به تازگی رئیس دادگاه انقلاب اعلام کرده که نازنین زاغری قرار است دوباره محاکمه شود و آن گونه که ریچارد رتکلیف، همسر نازنین گفته او با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا شرکت «زی تی ای» چین را بابت نقض تحریم ایران و کره شمالی جریمه کرد

به گفته ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا، شرکت فناوری چینی «زی تی ای» (ZTE) حدود یک میلیارد و چهار صد میلیون دلار بابت جریمه نقض قوانین تحریم‌های فروش تجهیزات پیشرفته به کره شمالی و ایران پرداخت خواهد کرد.

آمریکا ابتدا شرکت را از تهیه لوازم و قطعات آمریکائی لازم برای کالاهای خود محروم کرد. اما پرزیدنت ترامپ گفت که این کار باعث بیکاری تعدادی زیادی از حدود ۷۵ هزار پرسنل شرکت می‌شود، لذا آمریکا با شرکت به توافق رسید که طی یک ماه تمامی هیات مدیره اش و مدیرش را تغییر دهد.

ویلبر راس گفت: «سهامداران در مورد ترکیب هیات مدیره و انتخاب مدیر جدید تصمیم خواهند گرفت. آمریکا در بخش مهمتر تصمیم می گیرد. ساخت تلفن همراه کار ما نیست. ما با وضع مقررات خود مراقب عدم نقض قوانین تحریمی خواهیم بود و آدمهای خود را برای اینکار می گماریم.»

وی افزود، جریمه مالی بسیار سنگینی که آمریکا بر شرکت زی تی ای اعمال کرد، باید به عنوان هشدار و اهرمی بازدارنده برای دیگر شرکت‌هایی که در فکر دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند، تلقی شود.

چاک شومر، سناتور دموکرات و رهبر اقلیت این حزب در مجلس سنای آمریکا، از تصمیم دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در برابر این شرکت چینی انتقاد کرد و گفت رئیس جمهوری از وعده سختگیری علیه چین عدول کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه صدور احکام سنگین برای دانشجویان: ۶ سال حبس برای معصومه محمدی

این تصویر از اعتراضات دانشجویی دانشگاه تهران به یکی از نمادهای اعتراضات دی ماه تبدیل شد

یک دختر دانشجو که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، به ۶ سال حبس محکوم شد.

منابع حقوق بشری خبر می‌دهند که معصومه محمدی، ۲۳ ساله و از اهالی فریدون‌کنار که هم اینک در زندان بابل محبوس است به ۶ سال زندان محکوم شده است. جزئیات بیشتری از اتهامات این دانشجوی زندانی منتشر نشده است.

در اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته و تنها در هفته اول اعتراضات، بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس دست کم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض‌هایی در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض‌ها رنگ و بوی اقتصادی داشت، اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض‌ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالباتشان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جریمه نقدی و کار اجباری، مجازات یک شاعر برای انتشار عکسی در اینستاگرام

بکتاش آبتین، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران از سوی دادگاه انقلاب کرج به پنج میلیون تومان جریمه نقدی سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی (به جای یک سال حبس) محکوم شد.

به گزارش وبسایت هرانا، آقای آبتین در پی انتشار عکس صورت مجروح مزدک زرافشان پس از ضرب و جرح توسط ماموران امنیتی در آبان ماه ۱۳۹۵ به دادگاه فراخوانده شد و پس از حدود دو سال چنین حکمی برای او صادر شده است.

در سال ۹۵ ماموران امنیتی با خشونت از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای، در امامزاده طاهر کرج جلوگیری کردند و بکتاش آبتین عکس صورت مجروح یکی از حاضران را در اینستاگرام منتشر کرد.

صفحه فیسبوک کانون نویسندگان ایران واکنش این شاعر به حکم دادگاه را منتشر کرده که گفته است: «من این حکم را قبول ندارم. اصولا محاکمه هیچ کس را به دلیل ابراز نظر و عقیده‌اش قبول ندارم. برای همین هم عضو کانون نویسندگان شده‌ام. مدافع آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا هستم و این فشارها در عزم من برای مبارزه با سانسور خللی وارد نمی‌کند. من به حکم صادر شده اعتراض می‌کنم.»

کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ و با انگیزه دفاع از آزادی بیان و مقابله با سانسور تشکیل شد. این کانون در طی پنج دهه گذشته همواره با محدودیت روبرو بوده است و اعضای آن با برخورد امنیتی روبرو بوده‌اند.

تعدادی از اعضای کانون نویسندگان پس از انقلاب با زندان و اعدام مواجه شدند و در دهه هفتاد برخی از آنها به قتل رسیدند که در این بین، قتل محمد جعفر پوینده و محمد مختاری به دست ماموران وزارت اطلاعات، تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک بانک بلژیکی فعالیت‌های خود را در ایران محدود خواهد کرد

لوگوی بانک «کی بی سی» (KBC) بلژیک

در ادامه کاهش فعالیت‌های مالی و خروج نهادها و مؤسسات مالی و پولی اروپایی از ایران، بانک بلژیکی KBC روز جمعه اعلام کرد فعالیت‌های خود را در ایران صرفا به انجام معاملات انساندوستانه محدود خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران، به علت این که با منافع آمریکا همخوانی ندارد، راه را برای اعمال مجدد تحریم‌های برداشته شده آمریکا بر ایران در چارچوب توافق اتمی هموار کرد.

علاوه بر شرکت‌های مالی اروپایی، شرکت‌های بیمه، کشتیرانی و به ویژه شرکت‌های نفتی خارجی نیز اعلام کرده‌اند برای آن که به واسطه اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا جریمه نشوند، از ایران خارج می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرگ یک کولبر در پیرانشهر با تیراندازی ماموران مرزی

درگیری معترضان با پلیس در بانه در پی قتل یک کولبر - شهریور ۱۳۹۶

یک کولبر دیگر در اثر شلیک مستقیم ماموران مرزی ایران جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری موکریان در کردستان اسعد حسن‌زاده از اهالی روستای دایه شیخه که متاهل و دارای چند فرزند بود در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی کشته شده است.

همچنین بر اثر تیراندازی ماموران مرزی سپاه دو کولبر در منطقه اشنویه به شدت زخمی شده‌اند. این دو کولبر به دلیل جراحات وارده در ناحیه پا و سینه به مرکز درمانی سوران و سپس به دلیل وخامت حالشان به مراکز درمانی اربیل منتقل شده اند.

در یک ماه گذشته بر اثر شلیک ماموران مرزی جمهوری اسلامی ایران پنج نفر از کاسبکاران و کولبران کشته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

کولبران کردستان افرادی هستند که برای کسب درآمد، کالاهایی را از کردستان عراق و از طریق مسیر بسیار دشوار کوهستانی روی دوش خود به داخل ایران حمل می‌کنند. از آنجا که ورود این کالاها از مسیر قانونی صورت نمی‌گیرد در برخی موارد با تیراندازی ماموران مرزی مواجه می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ با چشمانی باز به سنگاپور می‌رود

نشست خبری مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اشاره کرد ممکن است کنگره آمریکا حق اظهار نظر درباره هر توافق احتمالی میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را داشته باشد.

با این حال، مایک پمپئو در نشست خبری که در کاخ سفید برگزار کرد نگفت که اگر سندی در این باره به کنگره ارجاع شود، از نوع قرارداد خواهد بود یا ممکن است شکلی از یک توافق باشد.

به نظر می‌رسد وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ به حسن نیت پیونگ یانگ برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیره کره اطمینان دارد.

وی گفت «رهبر کره شمالی شخصا به من اشاره کرد که برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره آمادگی دارد؛ و می‌فهمد که شیوه کنونی کارآمد نیست و او آماده غیرهسته‌ای کردن شده و نیز می‌داند که ما نمی‌توانیم مانند گذشته عمل کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت هر دو طرف در دیدار تاریخی هفته آینده خود بسیار جدی هستد و پرزیدنت ترامپ با چشمانی بسیار باز به سنگاپور می‌رود.

دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی سه‌شنبه آینده، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۲ خرداد ۱۳۹۷) در سنگاپور برگزار خواهد شد. پرزیدنت ترامپ سوم خرداد ماه خبر از لغو این دیدار داده بود، اما یک هفته بعد گفت برگزار می‌شود.

به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در بیش از یک سال اخیر، تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت افزایش یافت، اما در نهایت رهبر کره شمالی آمادگی خود را برای گفت‌وگو با پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنتونی بوردین، شخصیت برجسته تلویزیونی آمریکا درگذشت

آنتونی بوردِین، شخصیت سرشناس تلویزیونی آمریکا، نویسنده، تهیه کننده و مجری برنامه پرطرفدار «بخش‌های ناشناخته» شبکه تلویزیونی «سی ان ان» که به معرفی غذاها و فرهنگ‌های مناطق مختلف جهان می‌پرداخت، به زندگی خود پایان داد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به نقل از شبکه خبری «سی ان ان» نوشت، جسد حلق آویز آقای بوردین در اتاق هتلی در فرانسه پیدا شده است. آنتونی بوردین ۶۱ سال داشت.

در بیانیه «سی ان ان» گفته شده است که آنتونی بوردین در روزهای اخیر در شهر استراسبورگ فرانسه در حال کار بر روی یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی اش بود.

سی ان ان نوشت، «عشق او به ماجراجویی، دوستان جدید، غذای عالی و نوشیدنی و داستان های قابل توجهی که او از دنیا روایت کرد، از او داستانسرایی منحصر به فرد ساخت.»

شهرت آنتونی بوردین از سال ۱۹۹۹، پس از انتشار مقاله او در مجله نیویورکر با عنوان «قبل از خواندن این، چیزی نخورید»، رو به فزونی گذاشت. این مقاله سال ۲۰۰۰ به صورت کتابی منتشر شد.

آقای بوردین در برنامه های تلویزیونی متعددی به عنوان مجری حضور داشت. وی سال ۲۰۱۳ به شبکه خبری «سی ان ان» پیوست و شهرتش جهانی شد.

وی در یکی از برنامه‌هایش به ایران هم سفر کرده بود و داستان غذا، زندگی و سیاست ایرانی را در یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «بخش‌های ناشناخته» به تصویر کشید.

خبر خودکشی آقای بوردین در حالی منتشر می‌شود که روز سه شنبه جسد کیت اسپید طرح سرشناس دنیای مد در آپارتمانش در نیویورک پیدا شد. بنابر گزارش پلیس، خانم اسپید نیز خودکشی کرده است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، حدود ۴۵ هزار نفر در آمریکا در سال ۲۰۱۶ خودکشی کردند. در سال ۲۰۱۶ پس از بیماری آلزایمر و سوء مصرف مواد مخدر خودکشی سومین عامل مرگ در آمریکا بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ برای شرکت در نشست سران «گروه هفت» وارد کانادا شد؛ استقبال رسمی ترودو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست سران هفت کشور قدرتمند صنعتی جهان موسوم به گروه هفت، صبح جمعه به وقت محلی وارد فرودگاه کِبِک شد و سپس مورد استقبال رسمی نخست وزیر کانادا قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ و جاستین ترودو، میزبان نشست امسال سران گروه هفت، به رغم تنش بوجود آمده بر سر مسائل تجاری میان دو کشور، دست یکدیگر را به گرمی فشردند.

پرزیدنت ترامپ که همواره از توافق های تجاری آمریکا با متحدانش در جهان انتقاد کرده است، گفته بود زمان آن رسیده است که آمریکا همان رفتار تجاری را با جهان داشته باشد که آنها با آمریکا دارند: «ما تقریبا با هر کشوری در جهان کسری تجاری بزرگی داریم. ما این کسری تجاری را رفع می کنیم و بگذارید بگویم که حتی دشوار هم نخواهد بود. در آخر کار همه با هم کنار خواهیم آمد.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از ترک واشنگتن به مقصد کانادا، در چند توئیت پی در پی، روابط تجاری کنونی کانادا و اتحادیه اروپا با ایالات متحده را ناعادلانه توصیف کرد و گفت در پی انجام گفت‌وگوهای صریح و بی‌پرده با کشورهای عضو گروه هفت درباره توافق‌های غیرمنصفانه تجاری است و اگر این امر اتفاق نیافتند برای ما حتی بهتر هم خواهد بود.

وی پیشتر در اولین توئیت خود نوشته بود، «چرا اتحادیه اروپا و کانادا به مردم نمی‌گویند که برای سال‌ها تعرفه‌هایی سنگین و موانع تجاری غیرپولی علیه آمریکا اعمال کرده‌اند، موانعی که برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های ما کاملا ناعادلانه است. یا تعرفه ها و موانع را بردارید یا ما تعرفه‌های سنگین تری علیه شما اعمال خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیت بعدی خود نوشت، «نخست وزیر (کانادا) جاستین ترودو خشمگینانه به روابطی که آمریکا برای سال ها با کانادا داشته است و مسائل دیگر اشاره می‌کند، اما به این حقیقت اشاره نمی کند که آنها ۳۰۰ درصد تعرفه بر محصولات لبنی آمریکا گذاشته اند، که به کشاورزان ما صدمه می زند و کشاورزی ما را از بین می‌برد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در پیام دیگری در واکنش به توئیت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که گفته بود سران شش کشور آماده هستند بدون آمریکا توافقنامه کنفرانس را امضا کنند گفت، «لطفا، به نخست وزیر ترودو و رئیس جمهوری ماکرون بگویید آنها تعرفه‌های سنگین و موانع تجاری غیرپولی علیه آمریکا اعمال می‌کنند. مازاد تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا ۱۵۱ میلیارد دلار است و کانادا محصولات کشاورزان ما و دیگر آمریکایی‌ها را به آن کشور راه نمی دهد.»

کاخ سفید اعلام کرده است که پرزیدنت ترامپ روز شنبه اتاوای کانادا را برای ملاقات چهار روز دیگر خود با رهبر کره شمالی - که قرار است روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود - ترک خواهد کرد.

همکاری و توافق احتمالی بر سر امنیت جهانی و اقتصاد بین المللی در دستور کار نشست امسال سران هفت کشور صنعتی جهان متشکل از بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، کانادا و آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا است.

عضویت دوباره روسیه

رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از ترک واشنگتن در گفت وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت خواهان پیوستن دوباره روسیه به گروه کشورهای پیشرو صنعتی جهان است و گفت باید از مسکو هم برای شرکت در جلسات گروه دعوت شود.

پرزیدنت ترامپ گفت، «با این که من بدترین کابوس روسیه هستم ... با این حال (معتقدم) روسیه باید در این نشست حضور می‌داشت.»

با بالا گرفتن اختلافات اروپا و آمریکا با روسیه، به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین و حمایت آن از دولت بشار اسد در سوریه و برخی مسائل دیگر و تحریم‌ آن کشور، مسکو از عضویت «گروه هشت» (جی۸) کنار رفت و عنوان آن به «گروه هفت» (جی۷) تغییر کرد.

اظهارات امروز پرزیدنت ترامپ پس از آن بیان می‌شود که سخنگوی جاستین ترودو نخست وزیر کانادا - میزبان نشست امسال سران گروه هشت - پیشتر مخالفت دولت کانادا را با عضویت دوباره روسیه به گروه قدرت‌های عمده صنعتی جهان اعلام کرده است.

شش قدرت صنعتی جهان - ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن - در سال ۱۹۷۵ گروه شش (جی۶) را تشکیل دادند، اما یک سال بعد با پیوستن کانادا به گروه هفت، و در سال ۱۹۹۸ با پیوستن روسیه به گروه هشت تغییر نام یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل: عمر توافق هسته‌ای ایران به پایان رسیده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه و پیش از ترک بریتانیا گفت عمر توافق هسته ای ایران به پایان رسیده و شرکت های خارجی ایران را ترک می کنند.

آقای نتانیاهو که این سخنان را در دیدارش از اندیشکده «پالیسی اکسچینج» در لندن بیان می کرد گفت «اگر یک شرکت اروپائی یا آسیائی بخواهد بین کار در ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند، انتخاب بین کشوری که اقتصادش ۳ درصد اقتصاد آمریکاست و اقتصادی که حجم تولید ناخالص ملی اش ۲۱ تریلیون دلار است، با انتخاب سختی روبرو نیست.»

نخست وزیر اسرائیل در تمام مراحل سفر اروپائی خود و در دیدارهایش با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، بر ضرورت مقابله با نفوذ منطقه ای تهران و جلوگیری از دستیابی ایران به توانائی های هسته ای تاکید داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG