لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۱۸

سرخط خبرها

نخست وزیر جدید «دولت پوپولیست» ایتالیا سوگند یاد کرد

نخست وزیر جدید ایتالیا برای رهبری دولت پوپولیست این کشور ادای سوگند کرد.

جوسپه کونته که یک استاد حقوق دانشگاه است و هرگز مقام سیاسی نداشته به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا ادای سوگند کرد و سه ماه بلاتکلیفی سیاسی در این کشور پایان یافت.

با این اقدام، یک دولت جدید عوامگرا در ایتالیا زمام امور را در دست گرفت. کونته وعده داده است شرایط زندگی همه ایتالیایی ها را بهبود بخشد.

در کابینه ایتالیا وزیرانی از گروه های مخالف حضور مهاجران از جمله حزب لیگ حضور دارند.

رهبر حزب لیگ در جریان انتخابات وعده داده بود که نیم میلیون نفر از مهاجران غیرقانونی را از ایتالیا اخراج کند. او اکنون به عنوان وزیر جدید کشور فعالیت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیلاب و تخریب حفاظ باغ وحشی در آلمان حیوانات درنده را راهی خیابان کرد

عکس از آرشیو

دو قلاده شیر، دو ببر و یک یوزپلنگ که از باغ وحشی در شهر لوئنبورگ در غرب آلمان فرار کرده و موجب وحشت ساکنان محلی اطراف شده بودند، عصر جمعه پیدا شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های آلمانی، این حیوانات درنده به دنبال بارندگی شدید و وقوع سیلاب و تخریب حفاظهای باغ وحش فرار کرده بودند.

این پنج حیوان وحشی در نهایت توسط ماموران و مسئولان محلی به دام افتادند و سالم به باغ وحش بازگردانده شدند.

آنها در ساعات آزادی خود به کسی آسیب نزدند.

یک خرس هم با فرار از این باغ وحش راهی خیابان‌های اطراف شده بود که ماموران امنیتی مجبور شدند برای حفاظت از جان ساکنان محلی آن را با گلوله از پای در آورند.

مسئولان شهر لوئنبورگ پس از چندین ساعات تلاش، با استفاده از پهپاد، موفق شدند سایر حیوانات باغ وحش را شناسایی و آنها را به مکان‌های امن و حفاظت شده منتقل کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک موفقیت دیگر برای دولت ترامپ؛ نرخ بیکاری در آمریکا به پائین‌ترین حد خود در ۱۸ سال گذشته رسید

عکس از آرشیو

نرخ اشتغال در ایالات متحده در ماه گذشته میلادی افزایش یافت و نرخ بیکاری نیز در این ماه به پائین ترین سطح در هجده سال گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کار آمریکا روز جمعه نرخ بیکاری در کشور را در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی سه و هشت دهم درصد اعلام کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دوران مبارزات انتخاباتی خود، با شعار «آمریکا نخست»، وعده ارتقای اوضاع اقتصادی را داده بود.

بنا بر اعلام وزارت کار آمریکا، نرخ دستمزدها نیز با افزایش میانگین دو و هفت دهم درصد برای هر ساعت کار، از میانگین سال گذشته بیشتر بوده است.

تعداد مشاغل ایجاد شده در حوزه‌های غیرکشاورزی، در ماه مه و آغاز فصل گرما و سرعت گرفتن ساخت و ساز و افزایش استخدام، ۲۲۳ هزار بوده است.

اقتصاد ایالات متحده در این ماه موفق شد در مقایسه با آمار اعلام شده در دو ماه پیش از آن، مارس و آوریل، ۱۵ هزار فرصت شغلی بیشتر خلق کند.

کاهش یک دهم درصدی نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه مه، باعث شد میزان بیکاری در کشور به پائین‌ترین سطح از آوریل ۲۰۰۰ به این طرف برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: آمریکا قصد استقرار یک سامانه دفاعی ضدموشکی را در آلمان دارد

ارتش آمریکا برای استقرار یک سامانه دفاعی ضدموشکی قدرتمند با آلمان گفتگوهای اولیه داشته است.

به گزارش رویترز، دو منبع مطلع گفته اند آمریکا می خواهد برای تقویت امکانات دفاعی اروپا چنین سیستمی را مستقر کند. استقرار چنین سامانه ای می تواند تنش های جدیدی با مسکو را رقم بزند.

رویترز می گوید این سامانه پیشرفته «تاد» نام دارد و طرح پیشنهادی استقرار آن در اروپا، به زمانِ پیش از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق هسته ای با ایران بر می گردد.

در حالی که اروپا و آمریکا بر سر سرنوشت برجام با یکدیگر اختلاف دارند، دو طرف نگران ادامه برنامه توسعه موشک های بالیستیک ایران هستند.

موشک شهاب-۳ ایران دو هزار کیلومتر برد دارد که می تواند تا جنوب اروپا برسد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است اگر احساس خطر کند، ممکن است برد موشک را افزایش دهد.

ایران می گوید برد موشک را به لحاظ «دکترین» تا ۲ هزار کیلومتر محدود کرده است و سقف برد ۲ هزار کیلومتری موشک ها ناشی از محدودیت ها در حوزه فناوری نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو دوبار به موساد دستور داده بود تا برای حمله به ایران آماده شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو بار از موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، و ارتش این کشور خواسته بود تا برای حمله به ایران آماده شوند. این درخواست ها در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مطرح شده بودند.

به نوشته نشریه دیلی بیست و نقل از هاآرتص، اما این درخواست ها پس از آنکه رهبران موساد قانونی بودن دستورها را زیر سوال بردند، متوقف شد.

در سال ۲۰۱۱، نتانیاهو از «تمیر پاردو» رئیس موساد از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ و «بنی گانتس» ژنرال اسرائیلی خواست ظرف ۱۵ روز به ایران حمله کنند اما بر اساس گزارش ها، پاردو و گانتس مقابل اجرای این دستور مقاومت کردند و قانونی بودن چنین تصمیمی را زیر سوال بردند.

بر اساس گزارش ها، نتانیاهو پیشتر نیز از «میئر داگان» یکی دیگر از روسای موساد و «گابی اشکناز» یک فرمانده نظامی دیگر اسرائیلی چنین درخواستی کرده بود که با مقاومت آنها نیز روبرو شده بود.

گفته می شود داگان به نتانیاهو گفته بود فقط کابینه اجازه این را دارد که تصمیمی بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پارلمان دانمارک برای استفاده از روبنده جریمه تعیین کرد

زنان سعودی در خیابان های ریاض

پارلمان دانمارک استفاده از پوششی که صورت را پنهان کند، در اماکن عمومی ممنوع کرد. با این ممنوعیت، استفاده از برقع یا روبنده و نقاب که برخی از زنان مسلمان از آن استفاده می کنند، ممنوع می شود.

این لایحه را ائتلاف حاکم راست میانه دانمارک به پارلمان داده بود. ۷۵ نماینده به این طرح رای مثبت دادند و ۳۰ نفر رای مخالف دادند. ۷۴ نماینده هم در رای گیری غایب بودند.

با این قانون که از اول اوت اجرایی می شود، متخلفان برای بار اول ۱۰۰۰ کرون معادل ۱۵۶ دلار آمریکا جریمه می شوند و این جریمه ها برای مراتب بعد بالاتر می رود به طوری که متخلفان برای بار چهارم ۱۰ هزار کرون معادل ۱۵۶۸ دلار آمریکا جریمه می شوند.

یک نسخه اولیه دیگر این لایحه شامل بندی برای زندانی کردن متخلفان بود اما بعدا این بند برداشته شد.

گروه های حامی حقوق بشر می گویند چنین قانونی عواقب منفی برای زنان مسلمان دارد. اما حامیان این ممنوعیت می گویند که استفاده از چنین پوشش هایی عملا شکلی از سرکوب زنان است و مانع ارتباط آنان در مدارس و دادگاه ها می شود و همچنین یک خطر امنیتی نیز می تواند به شمار رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: دوران امتیازگیری از آمریکا در روابط تجاری به سر رسیده است

همزمان با اعمال تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی به ایالات متحده، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت دوران تجارت غیرمنصفانه و امتیازگیری از آمریکا در توافق‌های تجاری به سر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ گفت «امروز، این پیام به «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا ابلاغ شد: ایالات متحده با یک توافق منصفانه موافقت خواهد کرد، یا هیچ توافقی در کار نخواهد بود.»

پیشتر گزارش شده بود نخست وزیر کانادا دیدار با رئیس جمهوری آمریکا را لغو کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را اوایل مارس اعلام کرد، اما به منظور گفت‌وگو با طرف‌های مقابل اجرای آن را متوقف کرد.

به دنبال عدم حصول توافق بین ایالات متحده و شرکای تجاری اصلی آن، واشنگتن روز گذشته اعلام کرد که از نیمه شب پنجشنبه تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال می‌شود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز گذشته در واکنش، این تصمیم واشنگتن را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و گفت این بر روابط دو کشور تاثیر می‌گذارد و قصد دارد بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده تعرفه ببندد.

دولت ایالات متحده در عین حال، در حال گفت‌وگوی دوباره با مکزیک و کانادا در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکا شمالی (نفتا) است؛ پیمانی که پرزیدنت ترامپ منتقد آن نیز هست و خواستار اصلاح آن شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در روز گذشته خبر داد. آقای ماکرون پیشتر تصمیم دولت آمریکا را «غیرقانونی» و «اشتباه» خوانده بود.

به گزارش این خبرگزاری، اتحادیه اروپا که تصمیم دولت آمریکا را خلاف قوانین تجارت بین الملل توصیف کرده است، قصد دارد روز جمعه این پرونده را جهت حل و فصل اختلافات به سازمان تجارت جهانی ارجاع دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید کشورهای دیگر در تجارت با آمریکا عادلانه رفتار نکرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز هفدهم اسفند ماه و پیش از امضای ابلاغیه اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، تاکید کرد این تنها یک مساله اقتصادی نیست، بلکه یک مساله امنیت ملی برای ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنج ماه بعد از بازداشت فعالان محیط زیست، مقام ارشد قضایی درباره دلیل بازداشت آنها مطمئن نیست

تعدادی از فعالان زیست محیطی بازداشت شده

پنج ماه بعد از بازداشت بیش از ۲۰ فعال حوزه محیط زیست در ایران، یک مقام ارشد قوه قضائیه می گوید «باید دید واقعا این ارتباط بوده یا نه». این درحالی است که نهادهای حقوق بشری از ابتدا به این بازداشت ها معترض بودند و حتی یکی از بازداشت شدگان در همان اوایل در بازداشتگاه به طرز مشکوکی درگذشت.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران روز جمعه ۱۱ خرداد در مورد پرونده بازداشت ۲۰ فعال حوزه محیط زیست گفت: باید دید که آیا واقعا این ارتباط وجود دارد یا نه و در صورت وجود داشتن تا چه میزان بوده است.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است. مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

کمی بعد با افزایش بازداشتی ها، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه بنیاد حیات وحش میراث پارسیان، و همکاران او با استفاده از دوربین‌‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند. همان زمان خانواده او، این ادعا را رد کرد.

مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

برخی از این افراد سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

پنج ماه از بلاتکلیفی این بازداشت شدگان گذشته و این هفته، دو عضو دولت حسن روحانی اعلام کرده‌اند که فعالان زیست محیطی بازداشت شده فعالیت جاسوسی نداشته و باید آزاد شوند. بعد از وزیر اطلاعات، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سه شنبه اول خرداد در همایش روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرد که هیچ سندی دال بر واقعیت اتهاماتی که به این افراد زده شده، وجود ندارد.

پیشتر محمود صادقی نماینده تهران در مجلس نیز به مسئولیت وزارت اطلاعات در شناسایی موارد جاسوسی در کشور اشاره کرده و گفته بود کارشناسان وزارت اطلاعات اعلام کرده اند فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نیستند.

پیشتر، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به اظهارات کلانتری گفته بود او اطلاع دقیقی ندارد و نمی تواند اظهار نظر کند. اما اکنون غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری تهران هم در سخنانی ابهام خود درباره پرونده این فعالان را بیان کرده است.

همزمان با سخنان عیسی کلانتری مبنی بر بی گناهی فعالان زیست محیطی بازداشت شده، گزارش ها حاکی از آن است که بعد از حدود ۱۱۸ روز بازداشت به برخی از آنها اجازه ملاقات ۱۰ دقیقه ای با خانواده‌های آنها داده شده است.

علاوه بر این افراد، طی ماه‌های اخیر تعداد دیگری از فعالان محیط زیست در مناطق مختلف ایران به ویژه استان‌های هرمزگان و بوشهر دستگیر شدند. برخی گزارش‌ها، آمار فعالان زیست محیطی بازداشت شده را بیش از ۵۰ نفر اعلام کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسپانیا برکنار شد؛ رهبر حزب سوسیالیست نخست وزیر می‌شود

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر برکنار شده با گزینه نخست وزیری دست می دهد.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا که در ماههای اخیر تلاش زیادی برای حل بحران کاتالونیای اسپانیا داشت، با رای عدم اعتماد مجلس برکنار شد و قرار است رهبر یک حزب سوسیالیست جای او را بگیرد.

پارلمان اسپانیا روز جمعه ۱۱ خرداد آقای راخوی را برکنار کرد. مدتهاست که اتهاماتی علیه حزب مردم، حزب آقای راخوی وجود دارد و به همین دلیل بعد از رای عدم اعتماد به وی، نخست وزیر اسپانیا استعفا داد. از روز پنجشنبه زمزمه برکناری وی مطرح شده بود اما راخوی از استعفا قبل از رای گیری خود داری کرده بود.

این نخستین بار است که در تاریخ معاصر اسپانیا، نخست وزیر در مجلس رای عدم اعتماد می گیرد.

حزب سوسیالیست پیشتر خواستار رای عدم اعتماد به نخست وزیر اسپانیا شد که احزاب دیگر به این حزب پیوستند.

با برکناری نخست وزیر اسپانیا، پس از رای گیری نمایندگان، «پدرو سانچز» رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا با ۱۷۹ رای مثبت در مقابل ۱۶۹ رای منفی‌ و یک رای ممتنع به عنوان نخست وزیر جدید اسپانیا انتخاب شد و اکنون با امضای حکم او توسط پادشاه «فیلیپ» ششم، او نخست وزیر اسپانیا می شود.

حزب سوسیالیست به رهبری آقای سانچز از اکثریت در پارلمان برخوردار نیست و به همین دلیل به زودی انتخابات در اسپانیا برگزار می شود اما آقای سانچز فعلا از حمایت حزب چپگرای پودموس و احزاب ملی‌ گرای ایالت باسک، حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا، حزب دموکراتیک کاتالونیا، کومپرومیس و جزایر قناری جدید به قدرت رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا تهدید کرد قطعنامه کویت علیه اسرائیل را وتو خواهد کرد

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که قطعنامه پیشنهادی کویت تحت عنوان حمایت از فلسطینیان ساکن غزه و کرانه غربی را در جلسه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد رد خواهد کرد.

واشنگتن اعلام کرد که رویکرد این قطعنامه کاملا یکطرفه است و منجر به پایان دادن تنشها و درگیریها بین فلسطینها و اسرائیلها نمی شود.

حماس که کنترل غزه را در اختیار دارد از حمایت همه جانبه ایران برخوردار است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، شب گذشته در بیان دلایل آمریکا برای وتوی قطعنامه پیشنهادی کویت گفت در این پیشنهاد، در کل از اسرائیل خواسته شده از خود دفاع نکند و تمامی محدویتهای اعمال شده بر روی غزه را بردارد؛ بدون هیچگونه تضمینی مبنی بر این که حماس حملات خود را بر اسرائیل از سر نخواهد گرفت.

او افزود قطعنامه پیشنهادی کویت عملا یک طرفه است و به هیچ وجه موجب برقراری صلح و آرامش نخواهد شد.

خانم هیلی دو روز پیش در جلسه شورای امنیت بدون نام بردن از کشوری خاصی گفت که پیشنهاد آمریکا در زمینه برقراری آرامش بلند مدت در آن منطقه با مانع برخورد کرده است.

وی گفته بود: ایالات متحده آمریکا خود پیش نویس بیانیه ای را آماده کرده است که برپایه آن حملات حماس بر غیر نظامیان محکوم می شود. تصویب آن نیاز به تفکر ندارد، زیرا احتمالا کسی پیدا نخواهد شد که در این مورد با حماس همراهی کند؛ اما متاسفانه جلوی بیانیه ما گرفته شد.

پیشتر دولت پرزیدنت دونالد ترامپ بارها ایران را به ترویج خشونت در منطقه خاورمیانه متهم کرده است. امری که دنی دنون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه اشاره مستقیم به آن داشت.

وی گفت: نقش ایران در حوادث اخیر را نباید نادیده گرفت. حماس با پول ایران و راکتهای ایرانی این خشونتها در نوار مرزی و هدفگیری شهرهای مان انجام می دهد. به مانند لبنان و سوریه و هر جایی در منطقه که شما شاهد ارعاب و خشونت هستید، ردپایی از ایران است. حماس از ایران الگو می گیرد.

آقای دنون با انتشار توئیتی نوشت که قطعنامه پیشنهادی کویت باید توسط تمامی اعضای این شورا رد شود، به علت اینکه درباره حملات حماس صحبتی به میان نمی آورد و عملا با دورویی همراه است.

دولت اسرائیل در کلیپ ویدیویی که روز چهارشنبه به زبان عربی بر روی شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده بود، می گوید که حماس مردم خود را چپاول می کند.

در این ویدئو آمده است: به جای ساخت بیمارستان، کارخانجات، مدارس و دانشگاهها، حماس میلیونها دلار پول مردم غزه را صرف اقدامات تروریستی مانند ساخت این تونلها می کند. حماس فرهنگ تنفر و مرگ را ترویج می کند.

در این کلیپ ویدیو، همچنین به حمایت ایران از حماس اشاره شده است و از مردم غزه تلویحا خواسته شد که علیه حماس بپاخیزند.

طی دو ماه گذشته تنشها در نوار مرزی اسرائیل با غزه به علت تشویق حماس به آنچه حق بازگشت فلسطینیان به سرزمینهای پیش از تشکیل اسرائیل در سال ۱۹۴۸ بوده، افزایش یافته است.

طی این دوره زمانی و به رغم هشدارهای مکرر ارتش اسرائیل مبنی بر مقابله با افرادی که می خواهند به صورت غیر قانونی وارد اسرائیل شوند، بیش از ۱۱۰ فلسطینی کشته شدند.

آمریکا بارها از حق مشروع اسرائیل در دفاع از خود اعلام حمایت همه جانبه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقابله آمریکا با حمایت‌های جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی با استفاده از قدرت دلار

گرانی ارزش دلار باعث رکود شدید بازار در ایران شده است.

آمریکا برای مقابله با حمایت های مالی جمهوری اسلامی ایران از گروههای تروریستی و اقدامات بی ثبات کننده اش در کشورهای منطقه، از قدرت دلار استفاده می کند.

سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در مورد برنامه های اتمی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران، اطمینان از عدم دسترسی تهران به تسلیحات اتمی برای همیشه و متوقف ساختن هرچه زودتر برنامه موشک های بالیستیکی آن است، که خود یکی از عوامل مورد استفاه جمهوری اسلامی ایران در اقدامات و فعالیت های مخرب در منطقه محسوب می شود.

به گزارش وال استریت ژورنال، دولت پرزیدنت ترامپ می خواهد در اجرای این سیاست، از وزنه سنگین اقتصاد آمریکا و قدرت دلار برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران و کسب حمایت کشورهای اروپایی طرف توافق برجام و کشورهای دیگر استفاده کند.

مقام های آمریکایی می گویند، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، به عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان، برای تامین مالی گروه های تروریست مانند حزب الله لبنان، حوثی های یمن و رژیم اسد در سوریه نیاز به دلار دارد.

سقوط ارزش ریال، نخستین نتیجه حاصل از اعلام وضع تحریمهای مالی علیه جمهوری اسلامی ایران ، بود.

از ۱۸ اردیبهشت که پرزیدنت ترامپ خروج از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد، چندین دور تحریم جدید توسط خزانه داری علیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

وزیر خزانه داری آمریکا بعد از خروج ایالات متحده، نحوه بازگشت تحریم ها علیه ایران را شرح داد.

۲۰ اردیبهشت خزانه داری آمریکا تحریم هایی علیه شبکه انتقال ارزی جمهوری اسلامی در خاورمیانه را اعلام کرد.

۲۵ اردیبهشت خزانه داری ایالات متحده رئیس بانک مرکزی ایران را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

بخشی از تحریم های آمریکا گروه های تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است. از جمله، روز ۲۶ اردیبهشت خزانه داری آمریکا، رهبر گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است، را تحریم کرد.

سه روز بعد در ۲۸ اردیبهشت، وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده آن در ایران را تحریم کرد. همچنین ایالات متحده اول خرداد، تحریم‌های جدیدی را علیه پنج ایرانی کمک کننده به حوثی‌های یمن اعلام کرد.

بعد از این بود که در سه خرداد، آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد.

در این بین برخی کشورها همچون امارات متحده عربی تحریم های جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی قرار داده اند.

پیشتر هم کنگره تشدید تحریم های جمهوری اسلامی ایران بخصوص برای نقض حقوق بشر را آغاز کرده بود.

بانک مرکزی ایران، برای مقابله، سیاست تک نرخی کردن ارز را در پیش گرفت اما سیامک شجاعی کارشناس اقتصادی می گوید تجربه نشان می دهد که این سیاست هیچگاه نتیجه بخش نبوده است.

وی به صدای آمریکا گفت: تعیین نرخ ارزهای خارجی به صورت ساختگی توسط بانک مرکزی قابل دوام نیست ... قدم بعدی جیره بندی ارزهای خارجی است.

آقای شجاعی همچنین می گوید، کاهش ارزش ریال موجب افزایش نرخ تورم می شود.

وی افزود: هر کالایی که وارد می شود، مثلا زمانی که دلار سه هزار و هفتصد تومان بود حالا که دلار چهار هزار دویست تومان شده، یعنی سیزده و نیم درصد افزایش قیمت هر کالای وارداتی بیشتر می شود و در مرحله بعدی هر کسی که این کالاها را می خرد و آن چه خودش می فروشد مانند کالا یا خدمات را گران تر می فروشد. تورم ناشی از این به حدود بیست درصد خواهد رسید.

مقام های وزارت خزانه داری آمریکا ، بانک مرکزی ایران را یک همدست سپاه قدس جمهوری اسلامی در تامین منابع مالی برای گروه های تروریستی می شناسند و برای مسدود کردن شبکه مالی مورد استفاده تهران در این زمینه ها وارد عمل شده اند .

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی خواستار فعالیت رستوران‌های آمریکایی مک‌دونالد در این کشور شد

عکس آرشیوی از یکی از شعبه های رستوران زنجیره ای آمریکایی «مک دونالد» در پکن، پایتخت چین

شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی می‌گوید کیم جونگ اون رهبر گره شمالی هم مانند دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عاشق «فست فود» است.

فاکس نیوز می‌افزاید بنا به ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی، رهبر کره شمالی حاضر نیست از جنگ افزارهای هسته‌ای خود دست بردارد، اما آماده است به نشانه حسن نیت، درهای کشورش را به روی همبرگر آمریکایی باز کند.

به گزارش این شبکه خبری آمریکایی، کیم جونگ اون این پاداش را احتمالا به خاطر جلب نظر پرزیدنت ترامپ، که عاشق همبرگر است، ارائه می‌کند.

در سال ۲۰۱۶ در جریان یک سخنرانی در آتلانتا، پرزیدنت ترامپ گفت کیم را برای یک شام رسمی دعوت می‌کند، اما به جای شام رسمی به او همبرگر آمریکایی خواهد داد.

او گفت «ما پشت میز مذاکره همبرگرمان را می خوریم. شام رسمی را کنار می‌گذاریم، چون این طوری بهتر می‌شود با چین و دیگران معامله کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار از توکیو هنگام صرف ناهار با شینزو آبه دو ساندویچ «بیگ مک» بزرگ از رستوران زنجیره‌ای «مک دونالد» سفارش داد، که این عشق آقای ترامپ را به همبرگر به خوبی نشان می‌دهد.

اخیرا رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، گفته است رئیس جمهوری به خاطر ملاحظات تندرستی، نان همبرگرهای خود را به نصف کاهش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن تایمز: بانک های اروپایی تجارت با ایران را متوقف کرده‌اند

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: نشانه حیات، سلامت و دوام رهبری آمریکا در جهان غرب، تصمیم بانک های بزرگ اروپایی به معکوس کردن سیاست هایشان و پایان دادن به مبادلات مالی با ایران است. این بانک ها در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به همکاری با ایران تشویق شدند.

بانک «بی سی پی» سوئیس مبادلاتش با ایران را به حالت تعلیق درآورده و از دیگر فعالیت هایش در ارتباط با ایران کم می کند. این تازه ترین موسسه اروپایی است که پس از تصمیم ایالات متحده به اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران به کار خود با جمهوری اسلامی پایان می دهد.

«بی سی پی» سال ۱۹۶۳ تاسیس شد و از جمله بازیگران فعال در ایران در ارتباط با فایننس کالاهای تجاری بوده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۸ ماه مه خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد و گفت طی ۱۸۰ روز تحریم های لغو شده بر مبنای برجام را دوباره اعمال می شود. این امر باعث شد شماری شرکت های اروپایی از پایان تجارت شان با تهران خبر بدهند.

بی سی پی در بیانیه ای اعلام کرد: «ما از هشتم ماه مه ۲۰۱۸ انجام هر مبادله مالی جدیدی را به تعلیق در آورده ایم و دوره کاهش حضورمان را در چارچوب اطلاعیه دفتر دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا آغاز کرده ایم.»

بانک استقراضی شماره ۲ آلمان موسوم به «دی زی بانک» هم پیشتر اعلام کرده بود مبادلات مالی اش با ایران را در ماه ژوییه متوقف می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: مذاکره با کره شمالی در جهت درست پیش می رود

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بعد از ظهر پنجشنبه در پی دیدار با یک مقام ارشد کره شمالی در نیویورک، گفت مذاکرات خوب پیش می رود. او که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، اعلام کرد اطمینان دارد که مقامات کره شمالی در جهت درست به سوی برگزاری یک نشست حرکت می کنند و هیاتی از کره شمالی به واشنگتن می رود و نامه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تحویل می دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود مذاکرات جاری ایالات متحده با کره شمالی در نیویورک «بسیار مثبت» بوده است و انتظار دارد هیات اعزامی پیونگ یانگ روز جمعه به واشنگتن سفر کند و نامه رهبر کره شمالی را به او بدهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با مقام ارشد کره شمالی که به ایالات متحده سفر کرده است، مذاکره در مورد عملی شدن گفتگو میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را آغاز کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ خرداد در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا فکر می کند توافقی با کره شمالی در پی گفتگوهای جاری در نیویورک حاصل خواهد شد، گفت: «فکر می کنم که خیلی مثبت باشد ...گفتگوها خیلی مثبت بوده است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو و کیم یونگ چول، مقام ارشد کره شمالی چهارشنبه شب نیز در نیویورک با یکدیگر شام خوردند. وی عالی ترین مقامی از کره شمالی است که طی ۱۸ سال گذشته به ایالات متحده سفر کرده است.

کیم یونگ چول رئیس سابق اطلاعات نیروهای مسلح کره شمالی، که یکی از نزدیک ترین دستیاران رهبر کره شمالی به شمار می رود، عصر چهارشنبه با یک هواپیما از شرکت هواپیمایی چین، وارد فرودگاه بین المللی جان اف کندی در نیویورک ترک کرد.

پیشتر ابراز امیدواری شده بود که رهبران آمریکا و کره شمالی در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بتوانند در مورد برچیده شدن برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی گفتگو کنند.

کمتر از یک هفته پس از آن که دونالد ترامپ در نامه ای دیدار با رهبر کره شمالی را «لغو» کرد، فعالیت ها برای احیای چنین دیداری افزایش یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشیش یوسف ندرخوانی و سه مسیحی ایرانی دیگر به ده سال زندان محکوم شدند

کشیش یوسف ندرخواهی در اواخر دهه هشتاد خورشیدی چند سالی زندانی شده بود.

حکم چهار مسیحی ایرانی که هر یک به ده سال زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

یکی از این محکوم شدگان، یوسف ندرخانی کشیشی است که نزدیک یک دهه پیش زندانی شده بود. او که از ۱۹ سالگی به مسیحیت گروید، در سال ۸۸ به جرم ارتداد به اعدام محکوم شد. از او خواسته شده بود از تغییر دین توبه کند که او مخالفت کرد. او مدتی در زندان بود تا در نهایت در سال ۹۱ از زندان آزاد شد. آن زمان اعلام شد که وی به سه سال محکوم شده که چون این مدت را در زندان گذرانده، آزاد می شود.

سه نفر دیگری که حکم ده سال زندان آنها تایید شد، محمد رضا امیدی، یاسر مسیب زاده و صاحب فدایی هستند که دو سال پیش با اتهامات پیروی از آنچه «مسیحیت صهیونیستی» و «اقدام علیه امنیت ملی» نامیده شده، دستگیر شده بودند.

کشیش ندرخانی و امیدی به این علت که کلیسای آنها از دولت بریتانیا کمک مالی دریافت کرده بودند، به دو سال حبس بیشتر محکوم شده اند. سه نفر از این جمع نیز به خاطر مصرف مشروبات الکلی در طول خدمات مذهبی شان هریک به ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده اند.

هر چهار نفر هم اینک به قید وثیقه آزاد هستند و ممکن است به زودی برای اجرای حکم فراخوانده شوند.

مروین توماس فعال شناخته شده حقوق مسیحیان ، ضمن آنکه این احکام را ناعادلانه و نامتناسب با اتهامات این چهار نفر دانست، از جامعه بین المللی خواسته است جمهوری اسلامی ایران را برای عمل به تعهدات قانونی و بین المللی اش درباره حق آزادی مذهب و عقیده برای شهروندان اش تحت فشار بگذارند.

تنها دو روز پیش گزارش نقش آزادی مذهبی از سوی ایالات متحده منتشر شد که در آن ایران را از جمله کشورهایی معرفی کرده بود که به پیروان ادیان مختلف فشار می آورد و آنها را با مجازات های شلاق، زندان و اعدام محکوم می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا تعرفه گمرکی فولاد و آلومینیوم را از جمعه بالا می‌برد؛ واکنش احتمالی اروپا

ایالات متحده از روز جمعه، تعرفه گمرکی فولاد و آلومینیوم وارد شده از کشور های کشورهای حوزه ترانس آتلانتیک و آمریکای شمالی افزایش می دهد.

طبق مقررات جدید، تعرفه گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم، از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک، از روز جمعه، به ترتیب، ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش می یابد.

انتظار می رود اروپا نیز، در یک اقدام تلافی جویانه، تعرفه گمرکی محصولات پر طرفدار آمریکایی نظیر جین لی وایز، ویسکی تنسی و موتورهای هارلی دیویدسون را افزایش دهد.

در همین حال، ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا تاکید کرد که کشورش خواهان مذاکره با طرف های کانادایی، مکزیکی و اروپایی برای حل اختلافات جاری است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا، کانادا و مکزیک را در ماه مارس اعلام کرد اما برای مدتی از اجرای آن صرف نظر کرد. اما واشنگتن روز پنجشنبه اعلام کرد از نیمه شب تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال می شود.

واکنش احتمالی اروپا

اتحادیه اروپا می گوید در نظر دارد روز جمعه در واکنش به اقدام آمریکا در اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا پرونده خود را در سازمان تجارت جهانی مطرح کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اگر چنین اقدامی روی دهد، بلوک ۲۸ کشوری اتحادیه اروپا به چین و هند در کشیدن ماشه آغاز مکانیزم حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در مورد مالیات های تجاری آمریکا می پیوندد.

روی آوردن اتحادیه اروپا به سازمان تجارت جهانی، دومین واکنش این بلوک به تعرفه های آمریکا است. این اتحادیه پیشتر یک واکنش ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری را علیه کالاهای آمریکایی آماده کرده بود.

دونالد ترامپ می گوید کشورهای دیگر در روابط تجاری با آمریکا با این کشور بد رفتار کرده اند. کشورهای اروپایی می گویند اعمال تعرفه ها به تجارت آزاد آسیب می زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هاآرتص: نیروهای ایران و حزب‌الله برای خروج از جنوب سوریه آماده می‌شوند

عکس از آرشیو

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز پنجشنبه ادعا کرد که نیروهای نظامی ایران و شبه نظامیان شیعه متحد آن از جمله حزب الله لبنان، برای عقب نشینی از مواضع خود در مناطق جنوبی سوریه آماده می‌شوند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از این گروه مستقر در بریتانیا نوشت، مشاوران نظامی ایرانی و جنگجویان حزب الله در حال آماده شدن برای تخلیه مناطقی در درعا و قنیطره، نزدیک بلندی‌های جولان، هستند.

به نوشته هاآرتص، با این حال یک مقام مستقر در سوریه و نزدیک به «محور مقاومت» به رهبری ایران، که نخواست هویتش فاش شود، گفته است چنین چیزی حقیقت ندارد؛ اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

اسرائیل گسترش نفوذ و حضور نظامی ایران در خاک سوریه و در نزدیکی مرزهای خود را یک تهدیدی جدی تلقی می‌کند و در هفته‌های اخیر حملات هوایی علیه مواضع ایران در سوریه را تشدید کرده است.

رسانه‌های روسیه نیز اخیرا گزارش داده‌اند که مسکو خواستار خروج نیروهای ایران و حزب الله از سوریه شده و به دنبال توافقی است که نیروهای پلیس نظامی روسیه به جای آنها در جنوب سوریه مستقر شوند.

در همین حال، آویگدور لیرمن وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه در مسکو با سرگئی شویگو همتای روس خود دیدار و به گفته هاآرتص درباره بالا گرفتن تنش بین اسرائیل و نیروهای ایران در سوریه گفت‌وگو کرد.

بر اساس این گزارش، این دیدار حدود یک ساعت و نیم طول کشید؛ اما جزئیات گفت‌وگوها بطور رسمی منتشر نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو با ستایش مردم ایران: امید من برای آینده، همکاری نخبگان ایران و اسرائیل است

نخست وزیر اسرائیل در یک پیام ویدئویی مردم ایران را ستود و گفت: «سخنانی که از جایگاه نخست وزیر اسرائیل می گویم شاید تعجب برانگیز باشد، اما ایرانیان از با استعدادترین و موفقترین مردمان جهان هستند.»

بنیامین نتانیاهو، در این پیام که روز پنجشنبه در توئیتر منتشر کرد، گفت: البته استعداد و موفقیت ایرانی ها زمانی بروز پیدا می کند که «آنها ایران را ترک می کنند.»

نخست وزیر اسرائیل گفت در منطقه «سیلیکون ولی» واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا که شرکت های بزرگی وجود دارند، «کارآفرینان ایرانی تبار در میان بنیانگذاران و مدیران ارشد اجرایی شرکت هایی از جمله اوبر، ای‌بی، و دراپ باکس و خیلی از شرکت های فوق العاده دیگر هستند.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «مردم ایران عالی هستند. نو آور هستند. پس چرا ایران فقیر است؟ چرا بیکاری گسترده است؟»

به گفته نتانیاهو، پاسخ این پرسش‌ها این است:«رژیم!»

او افزود:«دیکتاتورهای ایران ثروت این کشور را می دزدند. آیا باعث تأسف نیست که ایران در مردم خودش سرمایه گذاری نمی کند؟ و در عوض ده ها میلیارد دلار را هزینه برنامه هسته‌ای، گسترش ترور در جهان، و هزینه تجاوزشان در خاور میانه می کنند.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: این اقدامات در حالی صورت می گیرد که «مردم ایران رنج می برند.»

او گفت در پی روزی است که «مردم ایران نیازی نداشته باشند که به سیلیکون ولی بروند، و نیازی نداشته باشند که به آنجا بروند تا موفق ترین شرکت ها را تأسیس کنند.»

نتانیاهو در پایان آرزوی خود را این گونه گفت: «تصور کنید روزی را که کارآفرینان ایرانی و اسرائیلی با هم همکاری کنند، در ایران و اسرائیل، برای بهتر شدن وضعیت همه انسان ها همکاری کنند. این امید من است. این چشم انداز من برای آینده است؛ و این می تواند آینده ما باشد.»

ویدئو پیام نخست وزیر اسرائیل با زیرنویس فارسی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فعال حقوق بشر اماراتی به ۱۰ سال زندان محکوم شد

احمد منصور - آرشیو

دادگاهی در ابوظبی، احمد منصور، فعال حقوق بشر در امارات را به اتهام نشر دروغ، فرقه گرایی، و نفرت پراکنی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

در حکم دادگاه آمده است که احمد منصور به خاطر توهین به حیثیت، نمادها و اعتبار امارات متحده عربی و اهانت به رهبران کشور، به پرداخت۲۷۲ هزار دلار جریمه محکوم شده است.

دادگاه، منصور را از اتهام توطئه و همدستی با یک سازمان تروریستی تبرئه کرد.

احمد منصور در ۲۰ مارس سال گذشته بازداشت شد. علت بازداشت، حمایت وی از اسامه النجار، فعال دیگر حقوق بشر امارات بود که پس از گذراندن دوره محکومیت سه ساله زندان باید آزاد می شد، اما همچنان در حبس نگاه داشته شده بود.

عفو بین الملل می گوید منصور مدت ها پیش از بازداشت، از سوی حکومت امارات و طرفدارانش مورد ارعاب مکرر و حمله فیزیکی واقع شده و به مرگ تهدید شده بود.

جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۵ «مارتین انالز» به خاطر دفاع منصور از حقوق بشر در امارات به او داده شده و او را یکی از معدود صداهای داخل امارات متحده عربی توصیف کرده بود، که ارزیابی جامع و موثقی از وضعیت حقوق بشر در امارات تهیه و ارائه کرده بود.

جو اودل، از «کمپین آزادی بین المللی» در امارات به شبکه الجزیره گفته بود منصور نباید محاکمه می شد، چون تنها گناه او بالا بردن آگاهی مردم درباره زیر پا نهاده شدن آشکار و نظام یافته حقوق بشر در امارات بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ می‌گوید گفتگوها با کره شمالی مثبت پیش می‌رود

دونالد ترامپ، ۳۱ مه در گفتگو با خبرنگاران در پایگاه هوایی آندروز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت مذاکرات جاری ایالات متحده با کره شمالی در نیویورک «بسیار مثبت» بوده است و انتظار دارد هیات اعزامی پیونگ یانگ روز جمعه به واشنگتن سفر کند و نامه رهبر کره شمالی را به او بدهد.

پیش از این، روز پنجشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با دیپلمات ارشد کره شمالی که به ایالات متحده سفر کرده، مذاکره در مورد عملی شدن گفتگو میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را آغاز کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که روز پنجشنبه ۱۰ خرداد با خبرنگاران صحبت می کرد، در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کند توافقی در پی گفتگوهای جاری در نیویورک حاصل خواهد شد، گفت: «فکر می کنم که خیلی مثبت باشد ...گفتگوها خیلی مثبت بوده است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو و کیم یونگ چول مقام ارشد کره شمالی چهارشنبه شب نیز در نیویورک با یکدیگر شام خوردند. وی عالیرتبه ترین مقام کره شمالی است که طی ۱۸ سال گذشته به ایالات متحده سفر کرده است.

کیم یونگ چول رئیس سابق اطلاعات نیروهای مسلح کره شمالی، که یکی از نزدیک ترین دستیاران رهبر کره شمالی به شمار می رود، عصر چهارشنبه با یک هواپیما از شرکت هواپیمایی چین، وارد فرودگاه بین المللی جان اف کندی در نیویورک ترک کرد.

پیشتر ابراز امیدواری شده بود که رهبران آمریکا و کره شمالی در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بتوانند در مورد برچیده شدن برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی گفتگو کنند.

کمتر از یک هفته پس از آن که دونالد ترامپ در نامه ای دیدار با رهبر کره شمالی را «لغو» کرد، فعالیت ها برای احیای چنین دیداری افزایش یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با مقام ارشد کره شمالی آغاز شد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با مقام ارشد دولت کره شمالی که به ایالات متحده سفر کرده است، روز پنجشنبه مذاکره در مورد عملی شدن گفتگو میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دو نفر شب قبل نیز در نیویورک با یکدیگر شام خوردند.

کیم یونگ چول رئیس سابق اطلاعات نیروهای مسلح کره شمالی، که یکی از نزدیک‌ترین دستیاران رهبر کره شمالی به شمار می رود، عصر چهارشنبه با یک هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی چین، وارد فرودگاه بین المللی جان اف کندی در نیویورک شد.

وی عالیرتبه ترین مقام کره شمالی است که طی ۱۸ سال گذشته به ایالات متحده سفر کرده است.

پیشتر ابراز امیدواری شده بود که رهبران آمریکا و کره شمالی در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بتوانند در مورد برچیده شدن برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی گفتگو کنند.

کمتر از یک هفته پس از آن که دونالد ترامپ در نامه‌ای دیدار با رهبر کره شمالی را «لغو» کرد، فعالیت ها برای احیای چنین دیداری افزایش یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۱۵ نفر از ناظم آزار دهنده جنسی دانش آموزان شکایت کردند؛ دبیرستان شاید تعطیل شود

فیلمی از ناظم این مدرسه پخش شده که در آن جزئیاتی از آزار جنسی دانش آموزان گفته شده است.

سه روز بعد از افشاگری ها درباره آزار جنسی دانش آموزان در یکی از مدارس غرب تهران، مقام های قضایی اعلام کرده اند دست کم ۱۵ نفر از این ناظم شکایت کرده اند و شکایت های بیشتری اعلام خواهد شد.

همزمان، حسین بزرگ زاده، مشاور و بازرس ویژه وزارت آموزش و پرورش گفت: بازجویی از ناظم متخلفی که به آزار و اذیت دانش‌آموزان اقدام کرد در حال انجام است و این روند تا یک‌شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

روز دوشنبه ۷ خرداد، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که ناظم یک دبیرستان در غرب تهران در محاصره مقام های مدرسه و خانواده دانش آموزان اعتراف می کند که برای دانش آموزان فیلم های پورنوگرافی پخش کرده و آنان را آزار جنسی داده است.

این افشاگری بعد از آن روی داد که اولیای دانش آموزان متوجه پرخاشگری و عصبی شدن فرزندان شان در هفته های قبلی شده بودند و بعد از مراجعه آنها به دکتر، جزئیاتی از رفتار ناظم را بیان کردند. ​به گفته پدر یکی از دانش آموزان، یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستهجن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه‌ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می‌کرده است.

این رویداد در دبیرستان پسرانه دکتر معین در ناحیه دو شهر تهران رخ داده است.

بعد از افشاگری‌ها، این موضوع ابتدا انکار شد، اما مسئولان وزارت آموزش و پرورش خیلی زود آزار جنسی دانش آموزان را تایید کردند و حتی رهبر جمهوری اسلامی ایران در دستوری خواستار تسریع در رسیدگی به این پرونده شد.

وزارت آموزش و پرورش می گوید بعد از اطلاع، فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی و مدیر مدرسه نیز عزل شد اما جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می گوید این اقدام کافی نیست و باید مجتمع غیر انتفاعی دکتر معین منحل شود.

اولیای دانش‌آموزان می‌گویند هم اکنون بچه‌ها تحت درمان روانشناسی هستند و با وجودی که فصل امتحانات آنهاست، از لحاظ روحی و روانی به شدت آسیب دیده‌اند. در برخی از خبرها تعداد این دانش آموزان ۱۷ نفر و در گزارش های دیگری بیش از ۳۰ نفر اعلام شده و سمت مسئول متخلف نیز مربی یا معاون پرورشی دبیرستان عنوان شده است.

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از آزار جنسی دانش آموزان تهرانی توسط مربیان مرد منتشر شده است. همچنین انتشار گزارشی از آزار جنسی قاریان جوان توسط سعید طوسی، مربی و قاری قرآن مرتبط با دفتر آیت الله خامنه ای خبرساز شد.

سعید طوسی با وجود مدارک و شواهدی که خانواده‌های قاریان نوجوان به صدای آمریکا ارائه دادند، از سوی دادگاه تبرئه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: اسرائیل آماده حمله به مواضع ایران در کل خاک سوریه است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می گوید این کشور آماده حمله به مواضع ایران در هر نقطه از خاک سوریه است. او روز چهارشنبه در سخنانی که جروزالم پست منتشر کرد، گفت اسرائیل به اقدام علیه مقاصد تهران برای حضور نظامی در سوریه ادامه می دهد.

نتانیاهو گفت در این راستا، اسرائیل خود را به منطقه آن سوی «بلندی های جولان» محدود نمی کند.

به نوشته جروزالم پست، نتانیاهو این سخنان را ساعاتی پیش از پرواز آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل به مسکو بیان کرد. وزیر دفاع اسرائیل در سفر به مسکو به دنبال فشار برای خروج ایران از سوریه است. پیشتر روسیه موافقت خود را با اسرائیل در مورد دور شدن نیروهای مورد حمایت ایران از مناطق مرزی سوریه با اسرائیل اعلام کرده بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفته است فقط ارتش سوریه باید در جنوب این کشور حضور داشته باشد. اردن و اسرائیل در مرزهای جنوبی سوریه قرار دارند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه روسیه با این حال گفته است که عقب نشینی نیروهای غیر-سوری باید بر اساس اقدامات دو جانبه باشد و یا به قول او این «یک خیابان دو طرفه» است.

لیبرمن در توئیتی گفته است که نیروهای اسرائیل روی ممانعت از استقرار نظامی ایران و یا عواملش در سوریه متمرکز هستند.

بر اساس گزارش ها وزیر دفاع اسرائیل با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در مورد مناطق کاهش مناقشه در جنوب سوریه نیز گفتگو کرد. خبرگزاری روسی تاس به نقل از شویگو نوشته است روسیه با امان و واشنگتن در مورد مسائل مرزی بین سوریه و اردن موافقت دارد.

مقامات اسرائیلی سال گذشته بارها گفتند نمی توانند ادامه حضور ایران در سوریه و یا نفوذش در این کشور را تحمل کنند.

نتانیاهو نیز قرار است هفته آینده با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد مقاصد ایران در خاورمیانه و گسترش نفوذ تهران در این منطقه گفتگو کند.

ایران می گوید حضورش در سوریه به درخواست دولت سوریه انجام گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان: بیش از ۷۰ رهبر طالبان در یک ماه کشته شدند

‎ فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می گوید در یک ماه گذشته بیش از ۷۰ نفر از رهبران ارشد طالبان در حملات نیروهای آمریکا و ناتو کشته شده اند.

ژنرال جان نیکلسون که فرماندهی نیروهای حمایتی و غیر جنگی آمریکایی و ناتو را در افغانستان برعهده دارد، در یک مصاحبه ماهواره ای به خبرنگاران گفت شبکه طالبان به دلیل درآمدی که از طریق مواد مخدر به دست می آورد، بسیار مجهز است.

وی افزود: در یکی از مهمترین حمله های ما، محل تجمع گروه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند در ابتدای ماه مه هدف حمله قرار گرفت که فرماندهان ارشد گروه طالبان در آن حضور داشتند.

ژنرال نیکلسون گفت در حالی که مبارزه با طالبان در افغانستان ادامه دارد، بسیاری از رهبران طالبان در سطوح میانی و ارشد مشغول مذاکره با مقامات دولتی هستند.

وی گفته که گروه طالبان و مقام های افغانستان در حال یکسری گفتگو برای برقراری آتش بس هستند.

به گفته ژنرال نیکلسون، مقام های ارشد و میانی طالبان در این مذاکرات حضور دارند.

به گفته این مقام آمریکایی کاهش حملات طالبان به نسبت سالهای گذشته می تواند به دلیل همین مذاکرات باشد. فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفت تعداد حمله های طالبان در بهمن تا اردیبهشت امسال، به نسبت پنج سال اخیر سی درصد کاهش داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی در جلسه شورای امنیت درباره تنش نوار غزه: جامعه جهانی درباره اسرائیل دو رویی نکند

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه برای بررسی حملات راکتی از سوی غزه به اسرائیل و پاسخ این کشور به این حملات تشکیل جلسه داد. نماینده آمریکا در این جلسه از جامعه جهانی و بویژه اعضای این شورا خواست که برای پایان دادن به درگیریها زمینه برای آغاز مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را مهیا کند.

نماینده اسرائیل در این نشست، ایران را که از حامیان کلیدی حماس است، مسئول حملات راکتی دانست.

طی حملاتی که روز سه شنبه از سوی غزه به اسرائیل رخ داد، نقاط هم مرز غزه در اسرائیل مورد اصابت ۷۰ راکت قرار گرفت که یکی از آنها به مهد کودکی اصابت کرد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: من از اعضای این شورا مصرانه می خواهم که به همان اندازه که حق مشروع اسرائیل در دفاع از خود را موشکافانه بررسی می کنند، اقدامات تروریستی گروه حماس را نیز مورد بررسی قرار دهند. اعضا نباید انتظار داشته باشند که در حالی که حماس به اقدامات تروریستی خود شتاب می دهد، اسرائیل برای دفاع از خود کاری نکند. این اوج دو رویی است.

وی افزود: ادامه محکومیت اسرائیل در حالیکه که گفته ها و اقدامات سران حماس نادیده گرفته می شود، این سئوال را مطرح می کند که چه کسی به دنبال رفاه مردم فلسطینی است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با جداکردن مردم فلسطینی از گروه تروریستی حماس، گفت: مردم فلسطینی سزاوار زندگی بهتری هستند، این مساله صرفا در صورتی که جامعه جهانی اقدامات تروریستی حماس را محکوم و رد کند، محقق می شود. ما از رهبری فلسطینیها، و همه بازیگران مسئول در این مساله می خواهیم که برای تحقق رفاه مردم فلسطینی و اسرائیل دو طرف را به حضور به پای میز مذاکره تشویق کنند.

در این جلسه همچنین «دنی دنون» سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد گفت: نقش ایران در حوادث اخیر را نباید نادیده گرفت. حماس با پول ایران و راکتهای ایرانی این خشونتها در نوار مرزی و هدفگیری شهرهایمان را ما انجام می دهد؛ بمانند لبنان و سوریه و هر جایی در منطقه که شما شاهد ارعاب و خشونت هستید، ردپایی از ایران است. حماس از ایران الگو می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خزانه داری آمریکا ناقضان حقوق بشر و عاملان سانسور در جمهوری اسلامی را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا چند نهاد، شرکت، مقام و شخصیت ایرانی را به خاطر نقض عمده حقوق بشر از جانب حکومت جمهوری اسلامی، تحریم کرد.

اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه ۹ خرداد اعلام کرد سازمان انصار حزب الله، زندان اوین، یک شرکت کامپیوتری و چند شخصیت ایرانی را که در سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر نقش دارند، به فهرست سیاه تحریم ها افزوده است.

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که از حامیان فیلترینگ شبکه های اجتماعی محبوب در ایران است، و همچنین عبدالعلی علی عسگری رئیس صدا و سیما، از جمله افراد تحریم شده هستند.

افراد سرشناس حزب الله در ایران

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید حسین الله کرم، از روسای انصار حزب الله را نیز به خاطر کمک به حکومت در نقض حقوق بشر مردم ایران تحریم کرده است.

براساس اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا، الله کرم و سازمانش در نقض حقوق بشر مردم ایران به طور جدی نقش داشته اند.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای عالی فضای مجازی، عبدالحمید محتشم و حمید استاد از انصار حزب الله، از دیگر تحریم شدگان هستند.

آمریکا همچنین گروه برنامه‌نویسی هانیستا را تحریم کرده است.

به گفته وزارت خزانه داری، این شرکت به ردیابی ارتباطات کامپیوتری و ایجاد اخلال در شبکه ها به دولت ایران کمک کرده است که منجر به نقض حقوق بشر شده است.

در همین رابطه، سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو در یک توئیت به زبان فارسی نوشت: وزارت خزانه‌داری را به خاطر ایستادن کنار مردم ایران و اعمال تحریمهای جدید مرتبط با نقض حقوق بشر و سانسور در ایران علیه زندان اوین، انصار حزب‌الله و بنیانگذارانش، گروه برنامه‌نویسی هانیستا، و رئیس صدا و سیما عبدالعلی علی‌عسگری تحسین می‌کنم.

همچنین «الینا راس لتینن» رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتر خود به حمله روز گذشته نیروهای حماس به خاک اسرائیل اشاره کرد و نوشت ایالات متحده باید رژیم جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت مالی اش از تروریسم پاسخگو کند و به حمایت از متحدمان کشور یهود ادامه دهد.

موج جدید تحریمها علیه جمهوری اسلامی

از ۱۸ اردیبهشت که پرزیدنت ترامپ خروج از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد، چندین دور تحریم جدید توسط خزانه داری علیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

وزیر خزانه داری آمریکا بعد از خروج ایالات متحده، نحوه بازگشت تحریم ها علیه ایران را شرح داد.

۲۰ اردیبهشت خزانه داری آمریکا تحریم هایی علیه شبکه انتقال ارزی جمهوری اسلامی در خاورمیانه را اعلام کرد.

۲۵ اردیبهشت خزانه داری ایالات متحده رئیس بانک مرکزی ایران را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

بخشی از تحریم های آمریکا گروه های تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است. از جمله، روز ۲۶ اردیبهشت خزانه داری آمریکا، رهبر گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است، را تحریم کرد.

سه روز بعد در ۲۸ اردیبهشت، وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده آن در ایران را تحریم کرد. همچنین ایالات متحده اول خرداد، تحریم‌های جدیدی را علیه پنج ایرانی کمک کننده به حوثی‌های یمن اعلام کرد.

بعد از این بود که در سه خرداد، آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد.

در این بین برخی کشورها همچون امارات متحده عربی تحریم های جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی قرار داده اند.

پیشتر هم کنگره تشدید تحریم های جمهوری اسلامی ایران بخصوص برای نقض حقوق بشر را آغاز کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی ظاهرا برای وضع اقتصاد کشورش گریه کرده است

برخی گزارش های رسانه ای می گویند کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای فقر در کشور خود گریه کرده است.

بیزنس اینسایدر در گزارشی نوشته است: ویدیویی از رهبر کره شمالی منتشر شده است که کیم را در حال گریه کردن نشان می دهد.

گزارش شده این اتفاق زمانی رخ داد که رهبر کره شمالی از سواحل این کشور بازدید می کرد و او به حال اقتصاد فاجعه بار کشورش گریه کرد.

بیزنس اینسایدر می گوید شاید این ویدئو نشانه ای باشد که کیم جونگ اون آماده دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر سر پایان دادن به برنامه هسته ای اش است.

کره شمالی یک ماه پیش تمایل خود برای پایان برنامه هسته ای را اعلام کرد و هرچند قرار بود ۲۲ خرداد رهبر کره شمالی و پرزیدنت ترامپ دیدار کنند اما این دیدار موقتا به تعویق افتاد و هنوز مشخص نیست که چه زمانی برگزار شود. با این حال، یک مقام ارشد رژیم کره شمالی در نیویورک به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه سه فعال مدنی زندانی به حسن روحانی در انتقاد از برخورد با معلمان معترض

محمود بهشتی و اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان و عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری که در اوین زندانی هستند

یک وکیل دادگستری و دو معلم زندانی در اوین، در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نسبت به نحوه‌ دستگیری و برخورد با محمد حبیبی و معلمانی که مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده بودند، اعتراض کردند.

عبدالفتاح سلطانی عضو سابق هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، محمود بهشتی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، و اسماعیل عبدی دبیرکل اسبق کانون صنفی معلمان تهران، در این نامه نحوه بازداشت محمد حبیبی و انتقال با دست‌بند و پابند به زندان اوین را توهین آمیز و «اوج ارادت حاکمیت به فرهنگیان» خوانده‌اند.

این سه زندانی در نامه چهارشنبه ۹ خرداد خود، ضمن مقایسه وضعیت برخورد با غارتگران صندوق فرهنگیان و معلمان زندانی از حسن روحانی به عنوان کسی که سوگند یاد کرده‌ است تا پاسدار قانون اساسی و اجرای صحیح آن باشد خواسته‌اند با ورود به این موضوع، نسبت به فراهم کردن مقدمات مختومه شدن پرونده تمامی معلمان بازداشت شده‌ و همچنین آزادی محمد حبیبی، یا دست کم انتقال او به زندان اوین، اقدامی انجام دهد.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت ماه به مناسبت هفته معلم در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد. ۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان غیر از آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حسین تاج، وکیل آقای حبیبی، ۲۹ اردیبهشت ماه درباره وضعیت او گفت که پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی برای تامین وثیقه‌ بسیار نامتعارف بوده است.

به گفته او نحوه دستگیری و برخورد با موکلش نیز باید تحت پیگرد قرار گیرد، زیرا همسر آقای حبیبی که برای پیگیری به دادسرا رفته بود به طور اتفاقی آقای حبیبی را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بود، در حالی که هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت وی مشهود بود.

این در حالی است که این وکیل دادگستری تاکید کرده بود، معلمان تجمع کننده تنها خواستار تحقق مطالبات صنفی و قانونی خود بوده‌اند.

آقای حبیبی اسفند ماه سال گذشته نیز در محل کار خود بازداشت، اما پس از حدود ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و بازداشت تعدادی از آنها در بیانیه‌ای این اقدام را «حادثه‌ای تلخ» توصیف کرد.

تجمع های کارگری و دیگر اصناف از جمله معلمان طی یک سال گذشته و با بالاگرفتن مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه بین‌المللی رانندگان آمریکای شمالی از اعتصاب کامیون‌داران ایران حمایت کرد

اعتصاب سراسری کامیونداران و راننده‌ها در ایران در حالی برای نھمین روز متوالی ادامە دارد کە دولت حسن روحانی پاسخی بە خواسته‌های اعتصاب کنندگان ندادە است.

همزمان، اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی از همقطاران اعتصابی خود در ایران حمایت کرده است.

اتحادیه چهارشنبه ۹ خرداد در نامه‌ای خطاب به دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا نوشته است با براداران و خواهران اعتصابی خود در ایران ابراز همبستگی می‌کند.

اتحادیه از دولت ایران خواسته است به شکایات اعتصاب کنندگان گوش دهد و به خواسته‌ها و حق بین‌المللی آنها در آزادی تجمع و ابراز نظر احترام بگذارد.

این اتحادیه نماینده یک میلیون و ۴۰۰ هزار راننده کامیون‌های باربری در ایالات متحده و کاناداست.

از سوی دیگر، شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتر خود به اعتصاب کامیونداران واکنش نشان داده و نوشته است: «آقای خامنه‌ای! آنچه امروز در ایران «واقعی» است، دزدسالاری است نه مردم‌سالاری!»

کامیون داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

اعتصاب در حالی ادامه پیدا کرده است که از چند روز پیش دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرده است.

با این حال به نظر می رسد که کامیون داران همچنان پیگیر خواسته های خود هستند.

اعتصاب گسترده در روزهای گذشته موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران، در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا با ترکیه در حال گفتگو بر سر خروج شبه نظامیان کرد از منبج سوریه است

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت ایالات متحده با ترکیه برای خروج «یگان‌های مدافع خلق» از منبج در سوریه در حال گفتگو است.

به گزارش رویترز، این وزارتخانه گزارش های رسانه ای که واشنگتن با ترکیه در مورد یک طرح سه مرحله ای برای خروج شبه نظامیان کرد توافق کرده است را رد کرد.

وزارت خارجه آمریکا می گوید این گفتگوها هنوز ادامه دارد و در مورد مسائل دوجانبه دیگر نیز مذاکره می شود. خبر توافق را یک خبرگزاری دولتی ترکیه منتشر کرده بود.

ترکیه از حمایت آمریکا از نیروهای کردی موسوم به یگان های مدافعان خلق در سوریه خشمگین است.

دولت سوریه، شبه نظامیان کرد، شورشیان سوری، ترکیه، و آمریکا همگی در منبج حضور نظامی دارند. منبج در شمال سوریه واقع است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG