لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۱۷

سرخط خبرها

رویس: پاره کردن برجام پول هایی را که نصیب ایران شد، باز نمی گرداند

اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه و پیش از اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، گفت رسیدگی به ایرادات جدی برجام برای ممانعت از اینکه ایران، آمریکا و متحدان ما را با سلاح هسته ای تهدید کند الزامی است.

با این حال، اد رویس با اشاره به پول هایی که ایران پس از برجام بدست آورد گفت پاره کردن برجام این پول ها را باز نمی گرداند. او همچنین با اعلام اینکه برجام ایرادات اساسی دارد، از اینکه خروج آمریکا از برجام ممکن است تلاش ها برای رسیدگی به «اقدامات خطرناک» ایران را به عقب بیاندازند، ابراز نگرانی کرد. اد رویس خواستار این شد که تلاش های دیپلماتیک همراه با اروپاییان برای رفع ایرادات برجام در چند هفته آینده، دو چندان شود.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ رسما اعلام کرد: آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌‌شود

سخرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید درباره توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر سه شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی بار دیگر برجام را توافقی «فاجعه بار» با یک رژیم «تروریست پرور» خواند که صلح و آرامش را به همراه نیاورده و نخواهد آورد، و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد رژیمی که شعار «مرگ بر آمریکا» سر می دهد به سلاح اتمی دست یابد.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که توافق کنونی با ایران پر از ایراد است و نمی تواند از دستیابی تهران به بمب هسته ای جلوگیری کند، گفت که بنابر این اعلام می کنم ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد که توافق هسته‌ای موسوم به برجام، برای جلوگیری از فعالیت‌های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه و نیز جلوگیری از برنامه جاه طلبانه موشکی آن کشور، هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ گفت، در ساعات آینده یک فرمان رسمی تحریم علیه ایران را امضا خواهم کرد که ضمن ایجاد تحریمهای سنگین علیه ایران، هر دولتی را که به ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند نیز تحریم می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌ است، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

به گزارش گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا به همکاری با متحدان خود ادامه می دهد و بر این نظر است که به یک راه حل فراگیر و پایدار برای مسئله ایران دست خواهد یافت.

به گفته آقای پمپئو، آمریکا به دنبال توافقی فراتر از برنامه هسته ای است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز بلافاصله پس از اتمام سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا گفت از پرزیدنت ترامپ برای این تصمیم، که گامی برای حمایت از صلح جهانی و مقابله با اقدامات مخرب ایران است، تشکر می کند.

در همین حال منشه امیر، کارشناس خاور میانه، نیز گفت که همزمان با اعلام خروج آمریکا از برجام، ارتش اسرائیل از برخی تحرکات نیروهای سپاه پاسداران ایران در نزدیکی مرزهای شمال اسرائیل در سوریه خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست موسسه هادسن؛ ترک سوریه توسط آمریکا به معنی افزایش نفوذ ایران است

اندیشکده هادسن در واشنگتن روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «ماندن یا نماندن آمریکا در سوریه» بود. در این نشست بارها به ایران اشاره شد.

در نشست هادسن درباره سوریه، «مایکل دوران» و «جوناس پارلو-پلزنر» پژوهشگران ارشد در هادسن، «مریم جلبی» نماینده ائتلاف مخالفین سوریه در سازمان ملل و «محمد عبدالله» تحلیلگر حقوق بشر و دموکراسی حضور داشتند.

جوناس پارلو-پلزنر، پژوهشگر ارشد در هادسن در این نشست گفت: برگرداندن نیروهای نظامی آمریکا که پرزیدنت ترامپ به آن اشاره دارد، در چارچوب وعده های انتخاباتی اش است که نباید پول آمریکا آنجا هدر شود.اما با خروج فوری و زود هنگام آمریکا، دستیابی به راه حل سیاسی کم رنگ تر و نفوذ ایران در سوریه بیشتر می شود.

وی افزود: از یاد نبریم که داعش هنوز کاملا ریشه کن نشده است.

این تحلیلگر درباره نقش کشورهای منطقه و انتظار رئیس جمهوری آمریکا گفت: پرزیدنت ترامپ امید دارد که عربستان سعودی هزینه نظامی و حضور نظامی را بپذیرد.

همچنین «مایکل دوران» پژوهشگر ارشد در هادسن نیز گفت: پرزیدنت ترامپ بیش از دوران پرزیدنت اوباما به تقابل با ایران در منطقه پرداخته است. مهار کردن نفوذ ایران یکی ازاولویتهای پرزیدنت ترامپ در ماندن در سوریه است.

وی افزود: دیگران و به ویژه عربستان اگر شاهد تعهد آمریکا برای بازسازی و ثبات سازی در سوریه نباشند، آنها هم پایبند نخواهند ماند.

این تحلیلگر افزود: آمریکا نگران درگیری ایران و اسرائیل است و وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد. آمریکا با این که از اسرائیل حمایت می کند، اما نمی خواهد با خط قرمز اسرائیل همسو شود. اما من معتقدم که باید این کار را بکند.

در این نشست، «مریم جلبی» نماینده ائتلاف مخالفین سوریه در سازمان ملل نیز گفت که رژیم سوریه فقط زبان زور را می فهمد؛ این رژیم به فشار به ویژهاز سوی آمریکا جواب می دهد.

وی افزود: بنابراین برای متقاعد کردن آنها به نشستن پشت میز مذاکره، آمریکا باید ابتکار عمل و رهبری امور را به دست گیرد. همه نیروهای سوری باید در مذاکرات شرکت داشته باشند.

«محمد عبدالله» تحلیلگر حقوق بشر و دموکراسی آخرین سخنران این نشست بود و گفت: خروج پرزیدنت ترامپ از سوریه بمانند خروج پرزیدنت اوباما از عراق است. یعنی تحویل سوریه به ایران.

وی افزود: خروج آمریکا تقویت کننده پل ارتباطی ایران به مدیترانه از طریق سوریه خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لیلا میرغفاری از دختران معترض خیابان انقلاب به دادسرای اوین احضار شد

لیلا(خدیجه) میرغفاری فعال مدنی و یکی از زنان معترض به حجاب اجباری با شکایت دادسرای اوین به دادگاه انقلاب احضار شد.

بر اساس حکمی که سه شنبه ۱۸ اردیبهشت در فضای مجازی منتشر شده است، خانم میرغفاری باید تا پنج روز دیگر برای پاسخگویی به شکایت دادسرای عمومی و انقلاب اوین در شعبه حاضر شود.

خانم غفاری بهمن ماه گذشته با ایستادن روی یک سکوی برق و برداشتن روسری خود، نوشته ای را بالا گرفت که روی آن خواستار توقف خشونت علیه زنان شده بود.

ماموران امنیتی هنگام بازداشت او اقدام به ضرب و جرح کردند که منجر به مصدومیت پای او شد.

از دی ماه سال گذشته تعدادی از زنان و دختران معترض به حجاب اجباری به طور نمادین با برداشتن روسری خود به آن اعتراض کردند.

این زنان و دختران به دلیل اینکه حرکت نمادین خود را از خیابان انقلاب تهران آغاز کردند، «دختران خیابان انقلاب» لقب گرفتند.

بسیاری از این زنان و دختران از سوی نیروهای امنیتی و ماموران پلیس بازداشت شدند که برخی از این بازداشت‌ها با رفتار خشن و ضرب و جرح همراه بود.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر به برخورد امنیتی با دختران خیابان انقلاب انتقاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اد رویس در نشست «مقابله با چالش ایران»: در برجام بمانیم، اما فشار را بر تهران زیاد کنیم

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه - آرشیو

ساعاتی پیش از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده صبح سه‌شنبه ضمن تاکید بر لزوم افزایش فشارها بر تهران، خواستار ماندن واشنگتن در توافق شد.

آقای رویس در آغاز نشست ویژه این کمیته گفت که آمریکا باید به تلاش برای اصلاح ایرادهای توافق ادامه دهد، اما نباید از آن خارج شود؛ چرا که به عقیده این نماینده ارشد جمهوریخواه کنگره، خارج شدن از برجام تمام تلاش‌های قبل را به عقب بر می‌گرداند.

این اظهارات در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است ساعت ۲ بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت واشنگتن (۱۰:۳۰ شب به وقت تهران) تصمیم خود را درباره ماندن یا خروج ایالات متحده از توافق اتمی ایران اعلام کند.

الیوت انگل عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در این جلسه که با عنوان «مقابله با چالش ایران» برگزار شد، گفت با آن که من به توافق هسته‌ای ایران رأی منفی دادم، اما اکنون امیدوارم پرزیدنت ترامپ از آن خارج نشود.

سه کارشناس نیز در این جلسه امروز داشتند و نظر خود را در مورد چالش ایران بیان کردند.

از جمله این کارشناسان، لینکلن بلومفیلد از مدیران ارشد پیشین وزارت خارجه بود که گفت اگر پرزیدنت ترامپ از توافق تیر ۱۳۹۴ خارج شود، اعتماد اروپایی‌ها به ایالات متحده کم می‌شود و امکان بازگشت ایران به برنامه هسته‌ای خود بیشتر می‌شود.

استیون ریدمیکر معاون پیشین وزارت خارجه ایالات متحده در مقابل گفت، پرزیدنت ترامپ از تصمیم خود کنار نمی‌کشد. شاید بهتر باشد اروپایی‌ها برجام را اصلاح کنند.

جین هارمن رئیس اجرایی مرکز وودرو ویلسون و نماینده سابق کالیفرنیا نیز گفت: ما باید در توافق هسته‌ای وین بمانیم و مانع رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه شویم.

پیشتر، پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه| رد برجام و تحریم ایران تاثیری محدود بر بازار نفت خواهد داشت

شبکه خبری «سی ان بی سی» در گزارشی نوشت: انتظار می رود رئیس جمهوری آمریکا تحریم ها بر صادارت نفت ایران را دوباره برقرار کند. اما، تحلیلگران می گویند چنین اقدامی گزندگی تحریم های نفتی دوره باراک اوباما را بر بازار نفت نخواهد داشت. دونالد ترامپ با این کار علیه خواست جامعه بین المللی حرکت می کند و ممکن است بعضی خریداران عمده نفت خام نخواهند بنادرشان را بر روی نفت ایران ببندند.

این یعنی تحریم های آمریکا احتمالا روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را از بازار خارج خواهد کرد. تحریم های نفتی دوره اوباما باعث کاهشی یک تا یک و نیم میلیون بشکه ای در صادرات نفت ایران شده بود.

حتی اکنون، احتمالا شش ماه یا بیشتر طول خواهد کشید تا بدترین گسیختگی در صادرات نفتی ایران اتفاق بیافتد و منجر به گشودن پنجره فرصتی به سوی مذاکرات شود.

پیش از سال ۲۰۰۰، ایالات متحده موفقیت چندانی در مجبور کردن دیگر کشورها به انزوای ایران نداشت. دولت اوباما زمانی موفق به جلب حمایت خریداران نفت ایران در اروپا و آسیا شد که شواهدی از یک برنامه مخفی جنگ افزار هسته ای ایران فاش شد. تهران این را رد کرد که قصد ساخت تسلیحات هسته ای داشته است.

صادرات نفت ایران به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. سال ۲۰۱۴ صادرات نفت ایران تقریبا یک میلیون و یکصد هزار بشکه بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کارگزاران بیمه کشاورزان مقابل مجلس در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدها

صدها نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور در مقابل مجلس اجتماع کردند.

در این تجمع که صبح سه شنبه ۱۸ اردیبهشت برگزار شد، تجمع کنندگان اعلام کردند مدتهاست دستمزدهایشان را دریافت نکرده‌اند و اگرچه کارگزار بیمه کشاورزان هستند، خودشان بیمه ندارند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، تعیین تکلیف کارگزاران و تامین امنیت شغلی ۲۸۰۰ کارگزار صندوق بیمه کشاورزی از دیگر مطالبات تجمع کنندگان است.

آنها می‌گویند احساس امنیت ندارند، زیرا شرکت‌های خصوصی قرار است نیروها را به یک سوم کاهش دهند.

تجمع کنندگان از سکوت صدا و سیما و بی‌توجهی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مشکلات این کارشناسان نیز انتقاد کردند.

این هفتمین تجمع صنفی این گروه در سال جاری است. تجمع کنندگان تا کنون نتیجه ای نگرفته‌اند.

همزمان، گروهی از بازنشستگان فرهنگی نیز در اعتراض به وضعیت وخیم معشیتی مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منصور اسانلو بر اثر یک حمله مشکوک همچنان در بیمارستانی در نیویورک بستری است

سه عکس از آخرین وضعیت آقای اسانلو در بیمارستان.

منصور اسانلو، رئیس پیشین سندیکای اتوبوسرانی تهران و فعال کارگری، در پی یک حمله مشکوک همچنان در بیمارستانی در نیویورک بستری است.

بر اساس تصاویر و گزارش‌های منتشر شده از آقای اسانلو در برخی از وبسایت‌های خبری، پیشانی و صورت ایشان دچار عفونت شده است و آثار شکافته شدن سر بر اثر ضربه یا برخورد با جسم سخت دیده می‌شود.

آقای اسانلو پیش از اعزام به اتاق عمل در گفتگوی اختصاصی به صدای آمریکا درباره این حمله گفت که احتمال حمله بیولوژیک و شیمیایی وجود دارد.

نزدیکان اسانلو گفته اند در حال حاضر پلیس اف بی آی در رابطه با نوع و چگونگی حمله صورت گرفته به آقای منصور اسانلو پاسخ مشخص و رسمی نداده و همچنان در حال بررسی جزییات هستند.

نزدیکان وی گفته اند: پیشانی و صورت وی دارای عفونت میکروبی شدید است و پلیس و پزشکان از آن نمونه برداری کرده اند تا نوع میکروب یا ماده شیمیایی را تشخیص دهند.

تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی در اینباره هم صورت نگرفته است.

منصور اوسانلو که در ایران به دلیل فعالیت‌های صنفی و کارگری بارها بازداشت شد، در پی آزارها و حملات متعدد و گاه و بیگاه ماموران از ایران خارج شد.

او بارها درباره فعالیت‌های ضدحقوق بشری جمهوری اسلامی مصاحبه و اطلاع رسانی کرده بود.

پارلمان ارمنستان رهبر مخالفان را نخست وزیر کرد؛ پایان یک ماه اعتراض

جشن پیروزی «نیکول پاشینیان» رهبر مخالفان.

مجلس ارمنستان روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، نیکول پاشینیان رهبر مخالفان را به نخست وزیری آن کشور انتخاب کرد.

انتخاب آقای پاشینیان به این سمت پس از پنج روز اعتصاب و نافرمانی در ارمنستان انجام شد. این اعتصاب در ادامه یک ماه اعتراض سراسری در ارمنستان بود.

از روز ۲۵ فروردین معترضان به انتخاب رئیس جمهوری سابق ارمنستان به عنوان نخست وزیر جدید، معترض شدند.

بعد از حدود یک ماه، روز سه شنبه پارلمان ارمنستان با ۵۹ رای موافق در برابر ۴۲ رای مخالف به نخست وزیری نیکول پاشینیان رهبر مخالفان آن کشور رای داد.

پیشتر، همین پارلمان با اکثریت آراء با نامزدی آقای پاشینیان برای نخست وزیری مخالفت کرده بود و موافقت چند ساعت پیش آن به معنی تحقق پیش بینی نیکول پاشینیان در مورد تغییر نظر مخالفان است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر جدید ارمنستان در سخنانی بعد از انتخاب گفت: مقام های حزب جمهوریخواه فکر می کنند که مردم بالاخره خسته می شوند. اما تضمین می کنم که این اتفاق نخواهد افتاد.

ارمنستان کشوری محصور در خشکی است که تا پیش از فروپاشی اتحاد شوروی یکی از جمهوری های تشکیل دهنده آن بود و همواره روابط نزدیکی با مسکو داشته است.

نیکول پاشینیان سردبیر پر تیراژترین نشریه ارمنستان است و می گوید ضروریات استراتژیک کشورش در روابط خارجی را کاملاً درک می کند.

وی گفت: خواستار روابط دوستانه با روسیه هستیم، که همسایه استراتژیک ارمنستان است. انقلاب ما خواستار ادامه دوستی ارمنستان و روسیه است و ما نمی خواهیم از اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا سازمان امنیت جمعی خارج شویم.

در جریان رای گیری، طرفداران نیکول پاشینیان در خارج از ساختمان پارلمان ارمنستان در شهر ایروان اجتماع کرده بودند، و پس از رای گیری پارلمان و انتخاب آقای پاشینیان به عنوان نخست وزیر به دست و پایکوبی پرداختند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

راه اندازی کمپین حمایت از اسماعیل عبدی معلم زندانی توسط گروهی از کنشگران مدنی

اسماعیل عبدی، فعال حقوق معلمان در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

جمعی از کنشگران مدنی در ایران با راه اندازی کمپینی به حمایت از اسماعیل عبدی، معلم زندانی و دبیر صنفی کانون معلمان ایران که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، برخاسته‌اند.

آقای عبدی از چهارم اردیبهشت در اعتراض به رعایت نشدن حقوق اولیه زندانیان از جمله حق مرخصی، مرخصی استعلاجی و آزادی مشروط در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

کنشگران مدنی در نامه حمایت از اسماعیل عبدی که سه شنبه ۱۸ اردیبهشت منتشر شد، از مسئولان زندان اوین، دادستان و ضابطان قضایی درخواست کردند تا با خواسته‌های اسماعیل عبدی موافقت کنند و اجازه دهند او برای ادامه درمان در خارج از زندان، از حق مرخصی و آزادی مشروط بهره مند شود.

در ادامه نامه آمده است که در صورت عمل نشدن به خواسته ها، مسئولیت هر نوع آسیب جسمی که به علت اعتصاب غذا به آقای عبدی وارد شود، بر عهده مسئولان زندان و قانون‌شکنان است.

اسماعیل عبدی به علت فعالیت‌های صنفی برای حقوق معلمان به شش سال حبس محکوم شده است.

او که یک ماه پیش برنده جایزه همبستگی بین‌المللی از سوی اتحادیه ملی مدیران مدارس بریتانیا در سال ۲۰۱۸ شد، نیاز به درمان و خدمات پزشکی خارج از زندان دارد، اما مسئولان زندان اوین با آن مخالفت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تا ساعاتی دیگر پرزیدنت ترامپ نظر خود را درباره توافق هسته‌ای ایران اعلام می‌کند

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر امروز، سه شنبه، نظر نهایی خود را درباره توافق هسته ای ایران با کشورهای پنج به علاوه یک اعلام می کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر دوشنبه در توئیتی اعلام کرد تصمیم خود درباره توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را روز سه شنبه (۱۸ اردیبهشت) ساعت ۲ عصر به وقت واشنگتن (۱۰:۳۰ شب به وقت ایران) اعلام خواهد کرد.

  • پخش زنده سخنرانی پرزیدنت دونالد ترامپ و تصمیم او درباره توافق هسته‌ای ایران از تلویزیون، سایت، فیسبوک و یوتیوب صدای آمریکا

پیشتر، پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود. به نظر می رسد بعد از سفر رهبران فرانسه و آلمان و وزیر خارجه بریتانیا، زودتر از موعد یاد شده تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

برخی رسانه ها پیش بینی کرده اند که پرزیدنت ترامپ از برجام خارج شود. خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

انتقاد از جان کری

یک روز قبل از تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه از جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بابت تلاش‌های ادعایی اخیر او برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران انتقاد کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت «ایالات متحده به دیپلماسی احتمالی در سایه و غیرقانونی جان کری بر سر توافق ایران، که بسیار بد بر سر آن مذاکره شده است، نیازی ندارد. او کسی است که از همان ابتدا بانی این آشفتگی شد!»

این پیام پرزیدنت ترامپ در واکنش به گزارش روز جمعه «بوستون گلوب» است که از ملاقات خصوصی وزیر خارجه اسبق آمریکا با برخی مقام‌های خارجی برای یافتن استراتژی با هدف نگه داشتن آمریکا در برجام خبر داد.

گزارش شده است جان کری، که در زمان وزارت خود طرف اصلی مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق بود، با همتای ایرانی خود نیز دیدار کرده و دست کم یکی از آن دیدارها در ژوئن ۲۰۱۷ در مراسمی علنی در اسلو پایتخت نروژ بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش متحدان آمریکا به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام؛ موافقان و مخالفان

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان (راست)، ترزا می نخست وزیر بریتانیا (وسط) و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در بروکسل - آرشیو

تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق جامع هسته‌ای ایران در روز سه شنبه، با واکنش‌های متفاوت متحدان آمریکا روبرو شد و مورد استقبال رقبای منطقه‌ای ایران در منطقه مانند اسرائیل و عربستان سعودی قرار گرفت، اما قدرت‌های اروپایی از آن انتقاد کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر سه‌شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ به وقت محلی در سخنانی در کاخ سفید رسما اعلام کرد واشنگتن از توافقی که آن را معیوب خواند خارج خواهد شد. وی سپس فرمان خروج ایالات متحده از توافق ۲۰۱۵ با ایران را امضا کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نخستین رهبر یک کشور خارجی بود که از این تصمیم استقبال کرد و ضمن «جسورانه» خواندن آن گفت، از پرزیدنت ترامپ برای این تصمیم که گامی برای حمایت از صلح جهانی و مقابله با اقدامات مخرب ایران است، تشکر می‌کنم.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برجام را از ارکان امنیت بین الملل دانست و از امضاکنندگان توافق خواست آن را محترم بشمارند. وی افزود اتحادیه اروپا بر مبنای منافع امنیتی خود عمل خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز ضمن ابراز تأسف از تصمیم واشنگتن، آن را تهدیدی علیه تلاش‌های جهانی برای مهار تسلیحات هسته‌ای خواند و گفت امانوئل ماکرون با صدر اعظم آلمان و نخست وزیر بریتانیا در مورد گام‌های بعدی در گفت‌وگوست.

آقای ماکرون همچنین در توئیتی نوشت، «رژیم عدم تکثیر (تسلیحات) هسته‌ای در معرض خطر قرار گرفته است.»

اندکی بعد، سران فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند خویشتن داری خود را حفظ کرده و به اجرای تعهدات خود طبق مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، از جمله همکاری با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ادامه دهد.

خبرگزاری رویترز نیز از استقبال ریاض از تصمیم پرزیدنت ترامپ خبر داد و به نقل از وزارت خارجه عربستان سعودی نوشت، «ایران از منافع اقتصادی ناشی از لغو تحریم‌ها برای ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات ساز خود در منطقه استفاده کرده است، به ویژه برای توسعه برنامه موشکی بالیستیک و حمایت از گروه های تروریستی در منطقه.»

وزارت خارجه امارات متحده عربی هم اعلام کرد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام و از سیاست‌های او در برابر تهران حمایت می‌کند و خواستار حمایت جامعه بین المللی از موضع دولت آمریکا برای رها ساختن خاور میانه از سلاح‌های هسته‌ای شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از تلاش جان کری برای حفظ توافق هسته‌ای ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه از جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بابت تلاش‌های ادعایی اخیر او برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران انتقاد کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت «ایالات متحده به دیپلماسی احتمالی در سایه و غیرقانونی جان کری بر سر توافق ایران، که بسیار بد بر سر آن مذاکره شده است، نیازی ندارد. او کسی است که از همان ابتدا بانی این آشفتگی شد!»

این پیام پرزیدنت ترامپ در واکنش به گزارش روز جمعه «بوستون گلوب» است که از ملاقات خصوصی وزیر خارجه اسبق آمریکا با برخی مقام‌های خارجی برای یافتن استراتژی با هدف نگه داشتن آمریکا در برجام خبر داد.

دونالد ترامپ با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، پایبندی تهران به توافق را تایید نکرده و گفته اگر اصلاح نشود از آن خارج خواهد شد.

سه قدرت اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان در تلاش هستند تا پیش از ضرب الاجل ۱۲ مه – که رئیس جمهوری آمریکا باید طبق قانون بار دیگر پایبندی تهران به توافق را تایید یا رد کند – واشنگتن را متقاعد به ماندن در برجام کنند.

گزارش شده است جان کری، که در زمان وزارت خود طرف اصلی مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق بود، با همتای ایرانی خود نیز دیدار کرده و دست کم یکی از آن دیدارها در ژوئن ۲۰۱۷ در مراسمی علنی در اسلو پایتخت نروژ بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا درباره توافق هسته‌ای ایران گفتگو کردند

عکس از آرشیو

بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا روز دوشنبه با مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

آقای جانسون برای متقاعد کردن آمریکا به ادامه حضور در توافق هسته ای با ایران به ایالات متحده سفر کرده است.

بوریس جانسون پیشتر در صبح روز دوشنبه از یک برنامه شبکه فاکس نیوز که گفته می شود مورد علاقه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است، برای منتقل کردن پیام خود به او استفاده کرد تا از برجام خارج نشود.

آقای جانسون که برنامه از پیش تنظیم شده ای برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا ندارد، همچنین با انتشار مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز درخواست مشابهی را مطرح کرد.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

بوریس جانسون گفته است که رئیس جمهوری آمریکا درست می گوید که برجام نقص هایی دارد، و باید با اقدامات ایران در خاور میانه سخت تر مقابله کرد. اما او افزود اگر برجام را کنار گذاشت باید پرسید: «گام بعدی چیست؟» او پرسید آیا می گوییم که تاسیسات ایران را بمباران می کنیم؟ آیا این یک امکان واقعی است؟

بوریس جانسون به فاکس نیوز گفت ایران به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتش عمل کرده است. ​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح اد رویس برای مقابله با افراط گرایان و تقویت امنیت جهانی

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از ارایه طرحی برای مقابله با افراط گرایان و تقویت امنیت جهانی خبر داد.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اعلام کرد روز دوشنبه طرح «قانون حمایت از امنیت بین المللی سال ۲۰۱۸» را برای تصویب به این کمیته پیشنهاد می کند که ابزار لازم برای دیپلمات های ایالات متحده را برای مقابله با افراط گرایان خشونت گرا و تقویت امنیت منطقه ای و جهانی فراهم می سازد.

آقای رویس افزود در مواجه با تهدیدات مستمر ایران و گروه های تروریستی مانند داعش و حزب الله، مهم است که ما توانایی خود و متحدانمان را برای دفاع از خود تقویت کنیم.

وی گفته است بخشی از این طرح به منظور مدرنیزه کردن توانایی وزیر امور خارجه برای نظارت مستمر بر برنامه کمک های امنیتی آمریکا است.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان همچنین تقویت نظارت کنگره در خصوص حذف کشورهای حامی تروریسم از لیست کمکها را مدنظر قرار داده است.

آقای رویس یکی دیگر از تدابیر پیش بینی شده در این طرح را بهبود صدور مجوز تجارت دفاعی، ادامه حمایت قوی از اسرائیل با گسترش ذخایر جنگی و اجازه فروش ناوچه دریایی به بحرین عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هیل: کاخ سفید تلاش برای کسب رای نامزد ریاست سازمان سیا را شدت بخشیده است

«جینا هاسپل» از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد ریاست سی آی ای شده است

چند روز مانده به آغاز کار کمیته اطلاعاتی سنا در نشست بررسی صلاحیت «جینا هاسپل» که از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد ریاست سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سازمان سیا شده، کاخ سفید بر تلاش ها در جلب موافقت سناتورها در تایید او افزوده است.

نشریه هیل در گزارشی نوشت: «جینا هاسپل» قائم مقام کنونی سی آی ای پس از آنکه مایک پمپئو رئیس سازمان از سوی رئیس جمهوری برای پست وزارت خارجه آمریکا نامزد شد، برای پست مدیریت سی آی ای به سنا معرفی شد.

خانم هاسپل برای گرفتن رای سنا، با مشکلاتی مواجه است.

طرفداران حقوق بشر با متهم کردن خانم هاسپل به اعمال شکنجه در مورد متهمان مورد بازجوئی، می گویند سنا نباید نامزدی وی را تایید کند. پرزیدنت ترامپ بارها از سی آی ای انتقاد کرده و منتقدان می گویند رئیس جمهوری با این انتخاب گزینه ای سیاسی انتخاب کرده اما مقامهای کاخ سفید تلاش دارند خانم هاسپل را چهره ای غیر سیاسی و غیر حزبی معرفی کنند.

پرزیدنت ترامپ می گوید هاسپل می تواند نخستین زنی باشد که رئیس سازمان سیا می شود.

واشنگتن پست می نویسد کاخ سفید روز جمعه خانم هاسپل را فراخواند تا درباره اتهام های وارده بر او در بازجویی در بازداشتگاه های زیر نظر او گفتگو کند، اما مقام های کاخ سفید دریافتند در صورتی که قرار باشد در جریان پرسش و پاسخ ها به شهرت او و سازمان لطمه وارد آید، وی ترجیح می دهد از نامزدی مدیریت سی آی ای انصراف بدهد.

پس از گفتگوها سرانجام روز شنبه جینا هاسپل موافقت کرد که قاطعانه از نامزدی خود دفاع کند.

یک منبع آگاه در حزب جمهوریخواه گفته است کاخ سفید آن چنانکه قاطعانه از نامزدی جف سشنز برای پست دادستانی کل فدرال، مایک پمپئو برای وزارت خارجه، و نیل گورسچ برای پست دیوان عالی دفاع کرد، برای خانم هاسپل مایه نگذاشته است.

نشست بررسی صلاحیت خانم هاسپل قرار است روز چهارشنبه برگزار شود. (از صدای آمریکا پیگیری کنید.)

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه اتهام جاسوسی و ارتباط با گولن را رد کرد

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است که در ترکیه زندگی می‌کند و از اکتبر ۲۰۱۶ زندانی است.

کشیش آمریکایی که در ترکیه به اتهام جاسوسی و فعالیت‌های تروریستی بازداشت شده است، روز دوشنبه در دادگاه آنکارا اتهامات طرح شده علیه خود را رد کرد.

«اندرو برانسون» در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام ارتباط با فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا که آنکارا او را مسئول کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ می‌داند، زندانی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای برانسون ارتباط با شبکه گولن و همچنین با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را، که آنکارا آن را گروهی تروریستی می‌خواند، رد کرد.

وی با اشاره به اظهارات شاهدان ناشناس گفت «من به پناهجویان سوری کمک می‌کنم، اما می‌گویند به پ‌ک‌ک کمک می‌کنم. داشتم کلیسا می‌ساختم، می‌گویند به شبکه گولن کمک می‌کنم.»

کشیش برانسون اضافه کرد «همه خدماتی که تمام عمرم را صرف آن کرده‌ام اکنون در معرض نابودی قرار گرفته است. من هرگز از این که خادم مسیح هستم پشیمان نبوده‌ام.»

این آمریکایی اهل کارولینای شمالی، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در صورت محکومیت امکان دارد با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

دولت ایالات متحده پیشتر گفته است بازداشت و زندانی شدن کشیش برانسون بر اساس اتهامات نادرست صورت گرفته و از دولت ترکیه خواسته است فورا او را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان و فرانسه: حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما در توافق می‌مانیم

وزیران خارجه آلمان و فرانسه تاکید کردند که اگر آمریکا از برجام خارج شود آنها از واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و همچنان به توافق چندجانبه با ایران پایبند خواهند ماند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد در دیدار روز دوشنبه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه از برلین و گفتگو با «هایکو ماس» همتای آلمانی، دو مقام تاکید کردند جهان بدون برجام از ایمنی کمتری برخوردار خواهد بود.

هایکو ماس گفت به خوبی روشن است که برجام موجب شده است جهان امن تر بشود و لغو آن خطر افزایش تنش را در پی خواهد داشت.

وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری با همتای فرانسوی گفت ما همچنان به دوستان آمریکایی خواهیم گفت که هیچ توجیهی برای لغو برجام وجود ندارد؛ ما تصمیم آمریکا را بررسی می کنیم اما همان گونه که ژان ایو لودریان گفت، از برجام حمایت خواهیم کرد.

وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری گفت تصمیم آمریکا هر چه باشد، فرانسه، بریتانیا و آلمان به برجام پایبند می مانند چون این آخرین راه پرهیز از گسترش جنگ افزارهای هسته ای است؛ ما تصمیم قاطع داریم برجام را حفظ کنیم چون برجام درست ترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان از مدتها پیش تلاش کرده اند راه هایی برای قانع کردن دونالد ترامپ به ماندن در برجام پیدا کنند.

هایکو ماس می گوید در هفته های اخیر پیشنهادهای خوبی به واشنگتن ارائه شده است، از جمله پیشنهاد یافتن راه هایی برای حل مشکل موشک های بالیستیک ایران، و نحوه ادامه برنامه هسته ای این کشور پس از سال ۲۰۲۵ - که بخش های مهم نظارت برداشته می شود - و نیز اعمال فشار بر تهران با هدف کاستن از نفوذش در خاور میانه، و کاستن از نقش ایران در کشورهای جنگزده سوریه و یمن.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اهدای جایزه اسطوره سینما به «جان تراولتا» در جشنواره کن

از «جان تراولتا» بازیگر مشهور آمریکایی و از ستاره های بزرگ هالیوود در جشنواره فیلم کن تقدیر می شود و او تندیس «اسطوره سینما» را دریافت می کند، جایزه ای که از طرف «ورایتی» اهدا می شود.

ورایتی که از نشریات معتبر سینمایی جهان است با انتشار بیانیه ای این خبر را اعلام کرد، به این ترتیب جان تراولتا که برای نمایش فیلم جدیدش «گوتی» به جشنواره فیلم کن می رود، در مراسم باشکوهی این جایزه را نیز دریافت می کند.

«استوین گیدوس» معاون و سردبیر نشریه ورایتی در این بیانیه ضمن تقدیر از دستاوردهای ارزنده جان تراولتا درعرصه سینما او را بازیگر توانایی توصیف کرد که به راستی از اسطوره های سینمای جهان است.

جان تراولتای ۶۴ ساله که در انگلوود در ایالت نیوجرسی متولد شده، از بازیگران محبوب آمریکایی است و سوابق درخشانی در کارنامه حرفه ای خود دارد.

از آثار مشهوری که او در آن بازی کرده می توان به فیلمهای «تب شنبه شب»، «گریس»، «پالپ فیکشن»، «تغییر چهره» و «گرازهای وحشی» اشاره کرد.

جان تراولتا برای نفش آفرینی در فیلمهای «تب شنبه شب» و «پالپ فیکشن» نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

این بازیگر آمریکایی با جشنواره فیلم کن بیگانه نیست و در گذشته هم برای اکران فیلمهای پالپ فیکشن و «رنگهای اصلی» به این شهر ساحلی در فرانسه سفر کرده بود.

جان تراولتا در فیلم «گوتی» که ۱۵ ماه مه در کن اکران می شود، نقش «جان گوتی» بزرگ خاندان «گامبینو» را بازی می کند که از خشن ترین و بی رحم ترین گروههای مافیایی در آمریکا بود.

با توجه به داستان هیجان انگیز و حواشی مرتبط با جنایت های هولناک این گروه تبهکار در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی، به عقیده بسیاری از منتقدین «گوتی» از فیلمهای جنجالی سال خواهد بود.

موسیقی فیلم را «پیت بول» هنرمند مشهور اهل پورتوریکو و از ستاره های موسیقی لاتین ساخته، او نیز برای نمایش فیلم به کن می رود و در مراسم اکران نخست به هنرنمایی می پردازد.

جایزه اسطوره سینما نیز در همین برنامه به جان تراولتا اهدا می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مالباختگان موسسه های مالی اعتباری در چند شهر ایران

تجمع علیه موسسه مالی اعتباری کاسپین در مشهد

برخی گزارشها حاکی از آن است که مالباختگان موسسات مالی اعتباری در برخی از مناطق ایران بار دیگر دست به تجمع زدند.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی، روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت مالباختگان موسسه مالی آرمان وحدت مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان شعارهایی علیه رئیس بانک مرکزی سر داده و خواستار برخورد با مسئولانی شدند که در از میان رفتن سپرده های آنها مقصر بوده اند. آنها همچنین شعار دادند: «انتظامی بگوش باش، مالباخته‌ایم نه اوباش»

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی همچنین نشان می دهد که مالباختگان موسسه مالی آرمان وحدت در دزفول نیز تجمع کردند.

در رویدادی دیگر، سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین نیز روز یکشنبه در مشهد مقابل یکی از شعب این موسسه تجمع کردند.

برخی گزارشها حاکی از برخورد نیروی انتظامی برای پراکنده کردن تجمع کنندگان در مشهد است. مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد، هفته گذشته نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

روز شنبه نیز برخی از مالباختگان موسسه‌های اعتباری از جمله تعاونی افضل توس، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل یکی از شعب این بانک، خواستار بازگرداندن سپرده‌هایشان شدند.

مالباختگان در جریان این تجمع، به در ورودی شعبه بانک آینده در خیابان بخارست تخم مرغ پرتاب کردند. نیروی انتظامی نیز در محل تجمع حاضر بود.

تعاونی افضل توس، با نظر شورای پول و اعتبار منحل، و تعیین تکلیف سپرده‌ها و رسیدگی به حساب‌های مشتریان آن به بانک آینده موکول شده است.

اعتراض به تعدادی از موسسه‌های مالی به دلیل بازنگرداندن سپرده‌های مردم، در یک سال گذشته همواره ادامه داشته است.

تعدادی از موسسه‌های مالی در سالهای اخیر با وعده سودهای بالا، پس‌انداز شهروندان را جذب کردند اما در ادامه قادر به پرداخت سود و حتی اصل موجودی نبودند. این موسسات با برخورد قضایی و بانک مرکزی مواجه شدند اما تعیین تکلیف حساب‌های آنها به درازا کشید.

با وجود اینکه مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند بازپرداخت سپرده‌های این موسسه‌ها به مرور انجام می‌شود، سپرده گذاران در تجمع‌های اعتراضی متعدد اعلام کرده‌اند که به پول خود نرسیده‌اند.

از سوی دیگر، مسئولان جمهوری اسلامی درباره نحوه تشکیل این موسسه‌ها و افرادی که آنها را تاسیس کردند توضیح واضحی نداده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاندیدای انتخابات عراق در نزدیکی موصل به ضرب گلوله کشته شد

پوسترهای انتخاباتی در عراق

یک کاندیدای انتخابات پارلمان عراق اواخر روز یکشنبه در خانه اش مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

به گزارش رویترز، یک عضو خانواده و یک مقام امنیتی می گویند این حمله در نزدیکی موصل صورت گرفت.

داعش مسئولیت حمله به «فاروق زرزور» در یک روستای نزدیک موصل را برعهده گرفته است اما مقامات امنیتی این ادعا را قبول نکرده اند و می گویند قتل فاروق را به عنوان یک قتل سیاسی بررسی می کنند.

مقامات امنیتی می گویند برادر فاروق و هشت نفر دیگر به عنوان متهم بازداشت شده اند.

«فاروق زرزور» مشاور رئیس پارلمان عراق، «سلیم الجبوری» بود.

رویترز می گوید پیکارجویان داعش تهدید کرده بودند که پیش از انتخابات حملات خود را شدت بخشند و به اعراب سنی هشدار دادند در انتخابات شرکت نکنند.

از سوی دیگر تردید درباره نقش داعش در حالی است که داعش قبلا نیز مسئولیت چندین حمله ای را برعهده گرفته بود که هیچ وقت رخ نداده بودند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق دسامبر گذشته پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

با این حال داعش در مناطق مختلف عراق مرتکب ترور، بمبگذاری، و شبیخون به نیروهای عراقی می شود و در سوریه همچنان فعال است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه بریتانیا با معاون ریاست جمهوری آمریکا درباره ماندن در توافق هسته‌ای ایران دیدار می‌کند

پنج روز مانده به ضرب الاجل رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد توافق اتمی ایران موسوم به برجام، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا برای ملاقات و گفتگو با مایک پنس معاون ریاست جمهوری و دیگر مقام های ارشد آمریکا به واشنگتن آمده است.

آقای جانسون در آستانه این سفر ضمن موثر خواندن برجام برای مهار جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی ایران ، بر مقابله با نفوذ مخرب تهران در منطقه تاکید گذاشته شده است

وزیر خارجه بریتانیا قبل از سفر دو روزه اش به آمریکا در مقاله ای در روزنامه آمریکائی نیویورک تایمز نوشت، برجام مسلما نقایصی دارد اما معتقد است می توان آن ها را رفع کرد و برای همین منظور بریتانیا به همراه دولت ترامپ و متحدانشان فرانسه و آلمان برای اطمینان از رفع این نقایص همکاری می کنند.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت، جانسون در مقاله خود نوشته است مهار برنامه اتمی ایران به مقابله با رفتار منطقه ای تهران نیز کمک خواهد کرد. به اعتقاد آقای جانسون هر گزینه دیگری به غیر از برجام بدتر خواهد بود و عاقلانه ترین تصمیم محکم تر کردن دستبند بر دست های ایران است نه باز کردن آن.

به گفته سفیر بریتانیا در آمریکا، آقای جانسون قبل از سفر به واشنگتن دیدگاه های خود را در باره برجام در مکالمه ای تلفنی با پرزیدنت ترامپ مطرح کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا ، شنبه آینده را آخرین مهلت تصحیح توافق اتمی ایران با جامعه بین‌المللی تعیین کرده است.

در ملاقات وزیر خارجۀ بریتانیا ، با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، گفتگو و تبادل نظر در باره نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه در دستور کار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختران زهرا رهنورد به نقل از او رفع حصر را تکذیب کردند

زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

در پی انتشار اخباری مبنی بر رفع حصر زهرا رهنورد به نقل از چند نماینده مجلس، دختران خانم رهنورد به نقل از او این موضوع را رد کردند.

نرگس موسوی، دختر زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت در توئیتر خود نوشت که ماموران وزارت اطلاعات به طور شفاهی به او اطلاع دادند که می تواند به دیدار فامیل رفته و به مشهد سفر کند.

به نوشته نرگس موسوی، ماموران در پاسخ به این سوال خانم رهنورد که آیا می تواند به دانشگاه و مراكز مشابه رفته و فعاليت هنری، سياسی واجتماعی داشته باشد، پاسخ منفی داده و گفته‌اند که او آزاد نشده است.

خانم رهنورد ضمن رد رفع حصر خود گفته اگر روزی بنا بر رفع حصر هم باشد، همچنان كه در آغاز حصر به هر سه ما بطور يكسان اعلام شد، من رفع حصر خود را بدون رفع حصر موسوی و كروبی نخواهم پذيرفت.»

روز یکشنبه تعدادی از نمایندگان و اعضای کمیته رفع حصر مجلس به برخی از رسانه ها اعلام کردند که حصر خانم رهنورد پایان یافته است.

اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی به روزنامه اعتماد گفته بود: «با توجه به این که مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند، رفت‌ و آمد ایشان عادی شده است.» الیاس حضرتی، عضو کمیته رفع حصر نیز گفته بود خانم رهنورد می‌تواند به صورت عادی رفت و آمد داشته باشد.

قاسم میرزایی نیکو، دیگر نماینده مجلس نیز گفته بود که حکم رفع حصر خانم رهنورد را شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است و ابلاغ این حکم به ایشان صحت دارد. او البته در اظهارات دیگری گفت خروج خانم رهنورد از منزل مستلزم تمهیداتی است و خود ایشان هم حاضر نیست، بدون رفع حصر آقای موسوی، از منزل خارج شود.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، از وعده های دولت حسن روحانی بوده است. آنها از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن ماه امسال نیز همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

طی ماه های اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد.

در اواخر اسفند سال گذشته، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفته بود انتظار می رود تا پیش از سال جدید به این مسئله پایان داده شود.

این در حالی است که چندی بعد مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه، اعلام کرد که رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد در گرو اظهار پشیمانی آنها از سخنان و اقدامات گذشته است؛ موضوعی که بارها با مخالفت آنها مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نوید خانجانی از فعالان حق تحصیل بهائیان بعد از شش سال از زندان آزاد شد

نوید خانجانی (پیراهن سرمه‌ای در وسط) با دوستان و خانواده بعد از آزادی.

نوید خانجانی فعال حقوق بهائیان در ایران بعد از شش سال زندان آزاد شد.

آقای خانجانی از پایه گذاران کمیته حق تحصیل در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و مؤسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی است. از جمله اقدامات این کمیته دفاع از حق ادامه تحصیل بهائیان است که از سوی جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته می شود.

نوید خانجانی در اسفندماه ۱۳۸۸ در منزل پدرش در اصفهان بازداشت شد. او در سال ۸۹ موقت آزاد شده بود اما سپس از سوی شعبهٔ ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباس به زندان محکوم شده بود.

در گزارش سال ۸۹ «سازمان گزارشگران بدون مرز» درباره وی آمده بود: براساس گزارش این سازمان، ایران هم اکنون یازده فعال فضای مجازی در ایران را زندانی کرده است و محکومیت نوید خانجانی، مسئول کمیته دانشجویان بهایی محروم به دوازده سال حبس تعزیری، بازداشت حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر و مسئول کمیته مبارزه با سانسور در ایران در آذر ماه ۱۳۸۸ از جمله این سرکوب ها قلمداد می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: روحانی می گوید شاید ایران در صورت خروج آمریکا، در برجام بماند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید اگر منافع این کشور تضمین شود، ایران در برجام باقی می ماند.

به گزارش رویترز، آقای روحانی روز دوشنبه اشاره کرد حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران ممکن است در برجام باقی بماند اما افزود تهران با فشار آمریکا برای محدود شدن نفوذش در خاورمیانه به شدت مقابله می کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که بارها از توافق برجام که ایالات متحده نیز خود یکی از امضا کنندگان آن بوده انتقاد کرده است، چند روز دیگر در ۱۲ ماه مه تصمیم خود را درباره حضور یا خروج آمریکا از برجام اعلام می کند.

منتقدان برجام می گویند این توافق باعث شده است که نفوذ مخرب ایران در خاورمیانه افزایش یابد. حامیان این توافق می گویند برجام باعث محدود شدن عمده فعالیت های هسته ای ایران شده است.

به نوشته رویترز حسن روحانی در سخنانی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفته است جمهوری اسلامی برای هر سنارویی از جمله «یک توافق بدون واشنگتن» آماده است.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام اسرائیلی: اسد به ایران اجازه حمله به اسرائیل را دهد، کارش تمام است

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل می گوید واکنش اسرائیل به هرگونه حمله احتمالی ایران از خاک سوریه ممکن است سرنگون کردن دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باشد.

آقای اشتاینیتز در گفتگو با نسخه آنلاین روزنامه یدیعوت آحرونوت در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل به ترور احتمالی بشار اسد دست خواهد زد، گفت مقصر خود اسد خواهد بود.

برخی نشریات اسرائیلی گفته اند ایران ممکن است از خاک سوریه برای حمله به اسرائیل استفاده کند تا کشته شدن چند تن از نیروهایش در سوریه را طی حملاتی که گفته می شود اسرائیل عامل آن بوده، تلافی کند.

به نوشته یدیعوت آحرونوت، وقتی اشتاینیتزمی گوید «من پیشنهاد محکمی نمی دهم» سعی دارد بگوید که سخنانش منعکس کننده سیاست های دولت اسرائیل نیست.

اشتاینیتز گفت: «اسد می تواند به آنها اجازه دهد که از خاک سوریه به اسرائیل حمله کنند یا خیر، یا آنکه آنها موشک وارد کنند و سیستم های پدافند هوایی و یا پهپاد وارد کنند و اگر او چنین اجازه ای دهد، باید بداند که این اقدامات هزینه دارد.»

این اولین باری نیست که یک مقام اسرائیلی چنین هشداری می دهد.

فروردین ماه نیز روزنامه جروزالم پست گزارش داده بود که یک مقام ارشد ارتش اسرائیل در واکنش به گفته های علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر این که حمله اسرائیل به پایگاه هوایی «تی ۴» بی پاسخ نخواهد ماند، گفت: «اگر ایرانی ها از مرز سوریه علیه اسرائیل دست به اقدامی بزنند، بشار اسد رئیس جمهور سوریه و رژیم اش بهای آن را خواهند پرداخت.»

اسرائیل می گوید نمی گذارد جمهوری اسلامی ایران، سوریه را به پایگاهی برای حمله به اسرائیل تبدیل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتایج غیررسمی انتخابات لبنان از پیروزی حزب الله حکایت دارد

یک زن رای دهنده لبنانی

نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات پارلمانی لبنان نشان می دهد گروه حزب الله که از پشتیبانی ایران برخوردار است در رای گیری روز یکشنبه، به پیروزی های عمده ای دست یافته است؛ در حالی که حزب «جنبش آینده» سعد حریری، نخست وزیر لبنان که مورد حمایت غرب است و رابطه نزدیکی نیز با عربستان سعودی دارد، چند کرسی را از دست داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می رود نتایج رسمی نیز تاحدی مشابه نتایج غیررسمی باشد که بر اساس آن، حزب سعد حریری در شهر بیروت، پایتخت لبنان، تاکنون پنج کرسی را از دست داده است. بیروت شهری به شمار می رفت که حامی سرسخت حزب سعد حریری است.

اگر نتایج رسمی انتخابات نتایج غیررسمی را تایید کند، مواضع متحدان ایران در لبنان و سوریه تقویت بیشتری می یابد، منطقه ای که ایران طی مدت چند سال گذشته قدرتش به طور پیوسته افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس می گوید نتایج انتخابات نشان می دهد که رای دهندگان سنی در حال از دست دادن اعتماد خود به حزب سعد حریری بر سر اقتصاد راکد لبنان و ناراحتی از جنگ داخلی در سوریه هستند که یک میلیون آواره سوری را راهی لبنان کرده است.

با این حال، نتایج انتخابات همچنین نشان می دهد که بلوک سیاسی حامی سعد حریری همچنان بزرگترین بلوک سیاسی سنی ها در پارلمان لبنان خواهد بود و بازگشت او به نخست وزیری را به رغم از دست دادن چند کرسی تسهیل می کند.

انتظار می رود نتایج رسمی انتخابات روز دوشنبه اعلام شود. پیش بینی می شود دولت بعدی لبنان، یک دولت ائتلافی باشد که شامل حضور مخالفان حریری از حزب الله لبنان نیز باشد.

به نظر می رسد حزب الله لبنان دست کم ۴۷ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را بدست آورد که آنها را قادر می سازد هرگونه قانونی که حزب الله مخالف تصویب آن است، وتو کند.

آمریکا گروه حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی می داند در حالی که اتحادیه اروپا شاخه نظامی آن را سازمانی تروریستی می داند و بین شاخه سیاسی و نظامی آن فرق قائل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماجرای هشدار وزیر اسرائیلی درباره سرنگونی اسد چه بود

روزنامه هاآرتص نوشته است: یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باید بداند اگر به ایران اجازه بدهد آن کشور را به پایگاهی برای حمله علیه اسرائیل تبدیل کند، آخر کار او خواهد بود.

این وزیر کابینه اسرائیل در گفتگو با یدیوت آخرونوت، وبسایت خبری اسرائیلی، گفت: «این قابل قبول نیست که اسد ساکت در کاخ اش بنشیند در حالی اجازه می دهد سوریه به پایگاهی برای حمله به اسرائیل بدل بشود.» استاینیتز بعدتر توضیح داد که گفته های او بیانگر نظر شخصی اش بوده است.

مقام های دفاعی اسرائیل برای احتمال انتقام ایران از سوریه در آینده نزدیک به شکل حملات راکتی یا موشکی از شمال آن کشور آماده می شوند.

این مقام ها معتقدند ایران مصمم است انتقام حمله هوایی ۹ آوریل به پایگاه هوایی «تی ۴» سوریه را که طی آن مستشاران نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران کشته شدند، بگیرد. ایران اسرائیل را عامل این حمله می داند.

ارزیابی اسرائیلی ها این است که ایران حساب خود را با اسرائیل تسویه خواهد کرد، اما این کار را به شکلی انجام می دهد که منجر به جنگ نشود. یک راه حل احتمالی پرتاب شماری موشک به سوی اهداف نظامی از شمال اسرائیل است.

اسرائیل تدابیری حفاظتی را در برابر چنین حملات موشکی احتمالی در نظر گرفته است. منابع دفاعی می گویند سیستم دفاع موشکی اسرائیل آماده پرتاب چنین راکت هایی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله هوایی به دفتر ریاست جمهوری یمن؛ دست‌کم شش نفر کشته شدند

دفتر ریاست جمهوری یمن در صنعا، اکنون در کنترل شبه نظامیان حوثی است

دفتر ریاست جمهوری یمن در صنعا هدف حمله هوایی قرار گرفت.

شبکه تلویزیونی المسیره حوثی ها روز دوشنبه گزارش داد جنگنده های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ساختمان دفتر ریاست جمهوری در پایتخت یمن را هدف قرار داده اند.

کنترل دفتر ریاست جمهوری در صنعا اکنون در کنترل شبه نظامیان حوثی است و یکی از ساختمان های شلوغ و پر رفت و آمد پایتخت است و افراد زیادی در آن مشغول به کار هستند.

اسوشیتدپرس گزارش داد که تا کنون ۶ نفر در این حملات کشته و حدود شصت نفر زخمی شده اند.

یکی از سخنگویان حوثی ها اعلام کرد «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلابی یمن و «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی در این حملات آسیبی ندیدند.

حمله روز دوشنبه در صنعا ساعاتی پس از آن رخ داد که ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان از رهگیری دو موشک بالیستیک خبر داد که از شمال یمن به نواحی مسکونی در جنوب عربستان شلیک شده بود.

ترکی المالکی شلیک این موشک ها را نشانه ادامه نقش ایران در حمایت از شبه نظامیان حوثی از طریق تامین تسلیحات نظامی پیشرفته توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا ایران سایت غنی سازی اورانیوم خود را بعد از دو سال بازگشایی کرده است؟

نمایی از سایت فردو که از سال ۲۰۱۶ بسته شد.

گزارش از معاریو در وبسایت روزنامه جروسلم پست

تصاویر ماهواره ای ثبت شده در یکشنبه گذشته که روز پنج شنبه منتشر شد نشان می دهد درب ورودی تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو برای اولین بار از زمان انجام توافق هسته ای ایران گشوده و فعالیت هایی در محوطه آن آغاز شده است.

تاسیسات غنی سازی فردو بخشی از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود که در تصاویر ماهواره ای در سال ۲۰۰۹ افشا شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه ژانویه سال ۲۰۱۲ اعلام کرد در تاسیسات فردو اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد غنی شده بود.

مرکز غنی سازی فردو در اعماق کوهستان ساخته شد تا ظاهرا از حملات هوایی احتمالی اسرائیل در امان باشد. بیشتر سنتریفیوژهای این مرکز در چارچوب برجام برچیده شد.

بنا بر گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، این مرکز برای مصارف غیر نظامی تغییر کاربری داده شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هنگام افشای حجم عظیمی از اسناد سری فعالیت های تسلیحات هسته ای ایران به تاسیسات فردو اشاره کرد و گفت حفاری ها در آن مقر کوهستانی ادامه داشته است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین ایران را متهم کرد که در مذاکرات سال ۲۰۱۵ بر سر برجام به شش قدرت جهانی دروغ گفته بود.

در اسناد فاش شده توسط نتانیاهو رهبری ایران از مقام های مسئول برنامه هسته ای خواسته بود پنج کلاهک ۱۰ کیلوتنی بسازند که قادر به نصب بر موشک های بالیستیک باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG