لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۰:۳۱

سرخط خبرها

حمایت شاهزاده رضا پهلوی از اعتراضات اخیر: همبستگی و شجاعت مدنی را از مردم بانه بیاموزیم

در پی اعتصابات اخیر در شهر مرزی بانه، شاهزاده رضا پهلوی در توییتی از این حرکت مردمی حمایت کرد.

او در توییت خود نوشت: اعتصاب مردم بانه، نمونه ای درخشان از همبستگی و شجاعت مدنی است که همه باید از آن بیاموزیم.

شاهزاده رضا پهلوی مقاومت و نافرمانی مدنی را کلید سقوط فرقه تبهکار دانسته است که اشاره ای است به رژیم جمهوری اسلامی در ایران.

آقای پهلوی در انتهای توییت خود نوشته است: در ایران آزاد فردا با یاری یکدیگر، سرزمین زیبای کردستان را به یکی از قطبهای گردشگری و تجارت ایران تبدیل خواهیم کرد.

این چندمین موضع گیری فرزند آخرین شاه ایران درباره اعتراضات اخیر در ایران است. در دیماه گذشته اعتراضات سراسری برای دو هفته در بیش از ۸۰ شهر ایران برگزار شد که در برخی از شهرها، معترضان از حکومت شاهنشاهی ایران حمایت کردند و شعارهایی در یادبود رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی و همچنین حمایت از شاهزاده رضا پهلوی سر دادند.

یک ماه پیش، شاهزاده رضا پهلوی، در توئیتی مقامات جمهوری اسلامی در ایران را به عنوان «فرقه تبهکار» خطاب کرده بود. او به بی ارزش شدن پول ملی و فقر روزافزون اشاره کرده و نوشته بود که «اگر هرچه زودتر ایران‌مان را از این فرقه ایران ستیز پس نگیریم، آینده از امروز هم تیره و تارتر خواهد بود.»

فرزند آخرین شاه ایران پیشتر نیز در پیامی به «جامعه مدنی» ایران عنوان کرده بود: «سقوط جمهوری اسلامی نزدیک است.»

او از حامیان اعتراضات مردمی در ایران است و با اشاره به کشته شدگان اعتراضات دی میاه در پیام نوروزی خود گفته بود: « در پایان زمستانی که دی ماه آن نوید بهاران بود، دل من با آنهایی است که رفتند تا ما بمانیم.»

آخرین موضع شاهزاده پهلوی و استفاده از هشتگ فرقه تبهکار با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض اینستاگرامی روحانی به فیلتر تلگرام؛ «عالیترین سطح نظام» عامل است

حسن روحانی در نخستین واکنش رسمی درباره فیلتر تلگرام، این اقدام را خارج از دولت خود و ضمنی به رهبر جمهوری اسلامی نسبت داد.

حساب اینستاگرام حسن روحانی روز جمعه ۱۴ اردیبهشت نوشت: «فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.»

آقای روحانی نوشت اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.

رئیس جمهوری ایران به مقام خاصی اشاره نکرد اما در جمهوری اسلامی ایران، از رئیس جمهوری، تنها یک مقام بالاتر است و آن رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

اظهارنظر روحانی برخلاف ادعای معاون دادستان ایران و دبیر کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه در فضای مجازی نیز هست. عبدالصمد خرم آبادی پیشتر به خبرگزاری تسنیم گفت که قوای سه گانه در مسدودسازی تلگرام یکپارچه هستند و همکاری کم‌نظیری بین دولت، مجلس، قوه قضائیه و مرکز ملی فضای مجازی در این رابطه وجود دارد.

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

فیلتر تلگرام از هفته پیش و در پی رای یک دادگاه قوه قضاییه صورت گرفت.

این اقدام با واکنش های گسترده روبرو شد. دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای فیلتر شدن تلگرام در ایران را حرکتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی برای پوشاندن مشکلات واقعی خود توصیف کرده است.

در پی انتشار دستور دادستانی برای فیلترینگ تلگرام در ایران، واکنش‌های وزیر ارتباطات و بیانیه دولت ایران به این دستور خبرساز شد. برخی از وبسایت‌های خبری روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت گزارش دادند که محمدجواد آذری جهرمی در پی دستور فیلترینگ تلگرام به دیدار رئیس جمهوری رفته و احتمالا استعفا کرده است. این خبر کمی بعد تکذیب شد.

نقش تلگرام در اعتراضات دی ماه

به نظر می رسد اراده رهبر جمهوری اسلامی ایران برای فیلتر تلگرام به اعتراضات دی ماه گذشته ربط داشته باشد.

فشارها برای فیلترینگ تلگرام پس از آن افزایش یافت که بسیاری از تصاویر اعتراض‌های دی ماه و دیگر اعتراض‌ها در ایران بوسیله این پیام رسان منتشر شد و قرار‌های حضور در اعتراض‌های خیابانی نیز به کمک این پیام رسان منتشر می‌شد.

پس از اینکه درخواست مقام‌های قضایی ایران از تلگرام برای دریافت اطلاعات برخی کاربران با پاسخ منفی روبرو شد، فشار برای فیلترینگ این پیام رسان از سوی دستگاه قضایی و برخی چهره‌های محافظه کار از جمله امامان جمعه افزایش یافت.

بعد از آن بود که رهبر جمهوری اسلامی از آنچه «مطالبه عمومی» برای پیام‌رسان داخلی نامید، استقبال کرد. پس از آن، طی هفته‌های گذشته چند پیام‌رسان داخلی، از جمله «سروش» از سوی دستگاه‌های حکومتی به شهروندان معرفی شده‌اند تا جایگزین تلگرام شوند. اما شهروندان به دلیل نگرانی از نقض حریم شخصی خود از سوی حکومت، استقبال چندانی از پیام‌رسان‌های داخلی نکرده اند.

دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی را به دلیل اعمال فیلترینگ گسترده در فضای مجازی محکوم کرده و آن را بستن راه گردش آزادانه اطلاعات می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: زمان و مکان دیدار با رهبر کره شمالی به زودی اعلام می‌شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد زمان و مکان برگزاری دیدار با رهبر کره شمالی تعیین شده و به زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش رویترز، پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «مذاکرات خوبی با کره شمالی در جریان است و در هفته‌های آتی خیلی چیزها رخ می‌دهد.»

وی این هفته گفته بود که منطقه حائل بین دو کره می‌تواند جای خوبی برای ملاقات سران آمریکا و کره شمالی باشد، اما سنگاپور هم یک گزینه ممکن است.

ساختمان «خانه صلح» در منطقه غیرنظامی میان دو کره جنوبی و شمالی، محل دیدار یک هفته پیش رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی بود.

پرزیدنت ترامپ امروز همچنین به خبرنگاران گفت که قصد ندارد در دیدار با کیم جونگ اون درباره کاهش حضور نظامی آمریکا در کره جنوبی صحبت کند.

روزنامه نیویورک تایمز شب گذشته گفت که پرزیدنت ترامپ به پنتاگون دستور داده است تا گزینه‌های مختلف کاهش نیروهای نظامی در شبه جزیره کره را بررسی کند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز پیشتر در روز جمعه گزارش نیویورک تایمز را بی‌معنا خواند و آن را رد کرد.

رویترز پیشتر از قول مقام‌های آمریکا و کره جنوبی از سفر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی به واشنگتن برای دیدار با جان بولتون خبر داده بود.

انتظار می‌رود دیدار سران آمریکا و کره شمالی، به فاصله چند هفته پس از دیدار ۲۷ آوریل رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمود عباس بابت اظهارات اخیر خود درباره یهودیان و هولوکاست عذرخواهی کرد

محمود عباس در جلسه شورای ملی فلسطینی در شهر رام الله، کرانه باختری - ۳۰ آوریل ۲۰۱۸

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز جمعه از اظاهارات اخیر خود درباره دلیل کشتار یهودیان توسط نیروهای آلمان نازی عذرخواهی کرد.

محمود عباس روز دوشنبه گفت قتل عام یهودی‌ها به دلیل یهودستیزی نازی‌ها نبود، بلکه به دلیل فعالیت‌های اقتصادی و «کارکرد اجتماعی» آنها بود.

این اظهارات با واکنش تند اسرائیل روبرو شد که اظهارات آقای عباس در مجلس ملی فلسطینی در رام‌الله را «رقت‌انگیز» و «یهودستیزانه» دانست.

چهار روز بعد، دفتر محمود عباس در کرانه باختری با صدور بیانیه‌‌ای یهودستیزی را محکوم کرد و هولوکاست را «فجیع‌ترین جنایت تاریخ» خواند.

به گزارش رویترز، آقای عباس گفته است «اگر اظهارات من موجب آزردگی خاطر و رنجش افرادی، به ویژه پیروان دین یهود شده است، معذرت می‌خواهم.»

این سیاستمدار ۸۲ ساله فلسطینی اضافه کرد، می‌خواهم اطمینان بدهم قصد چنین کاری را نداشتم و بار دیگر بر احترام کامل خود به دین یهود تاکید می‌کنم.

وی در دهه ۸۰ میلادی و در پایان‌نامه دانشجویی خود آمار شش میلیونی قربانیان هولوکاست را اغراق آمیز خوانده بود، اما بعدا آن را تعدیل کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک هفته تا تصمیم پرزیدنت ترامپ: آیا رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود

تنها یک هفته به تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده درباره ماندن در توافق هسته ای ایران موسوم به برجام مانده است. هنوز مشخص نیست پرزیدنت دونالد ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت. همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید مذاکرات ایالات متحده با متحدان اروپایی برای اصلاح برجام ادامه دارد.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود. خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است.

براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

ادامه مذاکره با اروپایی ها

روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: مذاکرات بین ایالات متحده و سه کشور بزرگ اروپایی بر سر آینده توافق هسته ای ۵+۱ با ایران ادامه دارد.

خانم هدر نائورت دیروز گفت اروپایی ها در جریان مذاکرات، رفع نقایص در توافق و نگرانی های آمریکا را مورد رسیدگی قرار می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که در یک کنفرانس رسانه ای سخن می گفت افزود آمریکا همچنان به مذاکرات خود با فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره نگرانی های این کشور از توافق اتمی با ایران ادامه می دهد.

خانم هدر نائورت گفت که چون شخصاً در مذاکرات حضور ندارد، نمی تواند وارد جزئیات شود؛ اما می داند که به طور کلی نگرانی‌های آمریکا به صورت قابل توجهی مورد رسیدگی متحدان اروپایی قرار گرفته‌ و روش های تقویت برجام تحت بررسی است.

«مارک میدوز» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان که به نوشته «دیلی بیست» مورد مشورت مداوم پرزیدنت ترامپ است، به تازگی گفته است او انتظار دارد رئیس جمهوری آمریکا همچنان در توافق هسته ای با ایران برای یک مقطع کوتاه دیگر بماند.

البته رئیس جمهوری آمریکا هنوز موضع گیری نکرده است. هفته پیش که نخست وزیر اسرائیل مدارکی از قصد جمهوری اسلامی برای تولید بمب هسته ای را افشا کرد، پرزیدنت ترامپ در سخنانی گفت که اظهارات نتانیاهو درستی حرفهای من را نشان داد و بعد تاکید کرد «این بدین معنی نیست که ما برای دستیابی به یک توافق واقعی، مذاکره نخواهیم کرد.»

پرزیدنت ترامپ که دوشنبه ۱۰ اردیبهشت در کنفرانس خبری با همتای نیجریه ای خود شرکت کرده بود، درباره اینکه آمریکا ۲۲ اردیبهشت از توافق هسته ای خارج خواهد شد یا نه گفت: «الان درباره تصمیمم صحبت نمی کنم. برخی ابراز می کنند که می دانند من چه تصمیم گرفتم اما آنگونه که آنها می‌گویند، نیست. من قبل از ۲۲ اردیبهشت تصمیمم را اعلام می کنم. این بدین معنی نیست که ما برای دستیابی به یک توافق واقعی، مذاکره نخواهیم کرد. توافق کنونی همانگونه که می دانید مخالفان بسیاری دارد. این توافق بدی برای آمریکا بود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید بررسی احتمال کاهش حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره را رد کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

کاخ سفید روز جمعه گزارش اخیر یک رسانه آمریکایی در مورد درخواست رئیس جمهوری ایالات متحده از وزارت دفاع برای بررسی احتمالات مربوط به کاهش حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره را رد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز شب گذشته در گزارشی نوشت، پرزیدنت ترامپ پیش از دیدار با رهبر کره شمالی به وزارت دفاع دستور داده گزینه‌های مختلف کاهش نیروهای نظامی آمریکا در کره جنوبی را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده این خبر را کاملا بی‌معنا خواند و گفت، پرزیدنت ترامپ چنین درخواستی از پنتاگون نکرده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های دولتی آمریکا و کره جنوبی از سفر «چونگ اویی یونگ» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی به واشنگتن برای دیدار با همتای آمریکایی خود خبر داد.

به گزارش رویترز به نقل از این مقام‌ها، که هویت آنها را فاش نکرده است، شورای امنیت ملی آمریکا از وی خواسته است برای گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به دیدار احتمالی سران آمریکا و کره شمالی به آمریکا بیاید.

رویترز از قول یک مقام ارشد دولت پرزیدنت ترامپ گفت که مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی قرار است با جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار و گفت‌وگو کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده دعوت رهبر کره شمالی به دیدار و گفت‌وگوی مستقیم را پذیرفته است، اما هنوز مقدمات برگزاری چنین دیداری تکمیل نشده و زمان و مکان آن نیز هنوز مشخص نشده است.

این دیدار قرار بود پس از ملاقات سران دو کره، که روز ۲۷ آوریل برگزار شد، انجام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خالق آهنگ «هجرت» پر کشید؛ «ناصر چشم آذر» در تهران درگذشت

ناصر چشم آذر در زمان مرگ ۶۷ ساله بود

ناصر چشم آذر از بزرگان موسیقی ایران روز جمعه در سن ۶۷ سالگی در بیمارستانی در تهران بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فروبست.

آقای چشم آذر که در خانواده ای اهل موسیقی پرورش یافته بود، زاده شهر اردبیل بود. او برادر کوچکتر منوچهر چشم آذر، موسیقیدان، آهنگساز و تنظیم‌کنندهٔ ایرانی مقیم لس‌آنجلس است.

پست اینستاگرامی گوگوش به یاد ناصر چشم آذر

او در کارنامه کاری خود سازنده قطعات بسیار مشهوری برای خوانندگان مطرحی چون هایده، ابی، گوگوش و حمیرا بود.

آهنگ هایی چون «هجرت» و «معجزه گر» با صدای گوگوش،«مداد رنگی» و «باغ بلور» با صدای ابی و «همزبونم باش» با صدای حمیرا از جمله آثار به یاد ماندنی آقای چشم آذر است.

ناصر چشم آذر که دوره آهنگسازی برای فیلم را در آمریکا گذرانده بود، در زمینه موسیقی فیلم نیز فعالیت های گسترده ای داشت و در سالهای بعد از انقلاب دوبار برنده بهترین سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در ایران شده بود.

آلبوم موسیقی بی کلام «باران عشق» او در زمره پرفروشترین و ماندگارترین آلبوم های موسیقی ایران قرار دارد.

مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌آذر ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه از مقابل تالار وحدت در تهران برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسوایی اخلاقی در آکادمی سوئد باعث شد امسال جایزه نوبل ادبیات اهدا نشود

« سارا دینیوس»، دبیر آکادمی سوئد که مسئول انتخاب برنده جایزه نوبل ادبیات است از سمت خود کناره گیری کرد

آکادمی علوم سوئد که اعطا کننده جایزه نوبل ادبیات است، اهدای جایزه سال ۲۰۱۸ نوبل ادبیات را به سال آینده موکول کرد.

تصمیم آکادمی علوم سوئد در تعویق اعطای جایزه نوبل ادبی ۲۰۱۸ ناشی از رسوایی‌های اخیر جنسی و مالی در این آکادمی است.

آندرس اولوسن دبیر دائمی این آکادمی طی بیانیه ای اعلام کرد که اینآکادمی قبل از اعلام جایزه بعدی ادبیات نیاز به فرصتی برای جلب مجدد اعتماد عمومی دارد.

بحث درباره چگونگی مقابله با رسوایی مربوط به ژان کلود آرنول عکاس و چهره هنری - فرهنگی مشهور فرانسوی- سوئدی و همسر شاعر سرشناس کاترینا فراس-تنسون باعث ایجاد شکاف در داخل این نهاد شده است.

پیشتر «پیتر انگلند»، دبیر پیشین آکادمی سوئد پیش بینی کرده بود که این رسوایی ها ممکن است اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ را به تأخیر بیاندازد.

ماجرا از ماه نوامبر گذشته آغاز شد. زمانی که جنبش موسوم به #من هم «# می تو» در حمایت از زنان قربانی آزار جنسی راه افتاد، ۱۸ زن پا پیش گذاشتند و ادعا کردند که «ژان کلود آرنول»، یکی از چهره های بانفوذ فرهنگی سوئد و همسر «کاتارینا فراستِنسون»، شاعر و عضو آکادمی نوبل آنها را آزار داده است.

پلیس در حال بررسی بیشتر صحت این اتهامات است و «آرنول» این ادعاها را دروغ می خواند. «آرنول» همچنین به افشای نام برنده های نوبل ادبیات پیش از اهدای جوایز متهم شده است.

اختلاف بر سر چگونگی رویارویی با این مسأله باعث ایجاد نفاق بین اعضای آکادمی سوئد شد.

پس از این اتفاقها، نزدیکان «آرنول» ، «سارا دینیوس» دبیر آکادمی را که پیگیر اتهامات آزار جنسی شده بود تحت فشار قرار دادند و در نهایت او استعفا داد و صندلی شماره ۷ خود در آکادمی را ترک کرد.

معترضان می گوید چرا زنان باید تاوان رفتار زننده مردان را پس دهند

«سارا دینیوس»، که پژوهشگر تاریخ ادبیات دانشگاه استکهلم است نخستین زنی است که مدیریت این آکادمی سوئدی را در دست می گیرد و در طول سالها فعالیت خود سعی کرده است تا سنتهای قدیمی را از میان بردارد و به مدرن کردن این آکادمی کمک کند.

سارا دینیوس، دبیر پیشین آکادمی سوئد
سارا دینیوس، دبیر پیشین آکادمی سوئد

پس از «دینیوس»، شش عضو دیگر آکادمی هم استعفا دادند. کناره گیری تعدادی از زنان تأثیرگذار فرهنگی از سمت خود ده ها معترض را به خیابان کشاند.

آنها در خارج از ساختمان آکادمی سوئد جمع شدند و از بقیه اعضاء هم خواستند تا استعفا دهند.

برخی از زنان سوئدی که مقامات دولتی دارند نیز از «سارا دینیوس» حمایت کردند.

آنها می گویند نباید یک زن، تاوان رفتار زننده یک مرد را پس بدهد.

نگرانی در مورد اعتبار نوبل و میانجیگری پادشاه سوئد

آکادمی سوئد در سال ۱۷۶۸ توسط گوستاو سوم، پادشاه سوئد بنیان گذاشته شد. آکادمی ۱۸ عضو دارد که سمتهایشان دائمی است و طبق قانون، اجازه کناره گیری ندارند.

کارل گوستاو شانزدهم، پادشاه کنونی سوئد پس از رسوایی های اخیر آکادمی پا پیش گذاشت و خواهان تغییر برخی از قوانین و اصلاحات جدی در ساختار آکادمی شد.

بنیاد نوبل نگران خدشه دار شدن اعتبار آکادمی نوبل و بینش «آلفرد نوبل» است و تلاش می کند هر چه سریعتر مشکلات موجود را حل و فصل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تکذیب شایعات درباره منصور اسانلو فعال کارگری؛ در بیمارستان است، کما نیست

شایعات منتشره در برخی رسانه‌ ها درباره اینکه منصور اسانلو فعال کارگری خارج از ایران به کما رفته است، توسط یک منبع نزدیک به او تکذیب شد.

یک منبع نزدیک به خانواده اسانلو به صدای آمریکا گفت که این فعال کارگری و از چهره های شناخته شده مخالف جمهوری اسلامی از چهار روز پیش، یازدهم اردیبهشت (اول ماه مه)، در اثر جراحتهای وارده بر سر و صورتش در بیمارستانی در آمریکا بستری شده است.

وی گفت: «شایعه هایی که در چند روز گذشته در فضای مجازی و برخی رسانه ها مبنی بر حادثه رانندگی و سکته قلبی یا مغزی و به کما رفتن منصور اسانلو منتشر شده است، صحت ندارد.»

وی افزود: «پزشکان بیمارستان، در پی معاینه های متعدد، هرگونه سکته یا نارسایی قلبی و مغزی را قویا رد کرده اند.»

این منبع نزدیک به این فعال کارگری افزود: «آقای اسانلو در کما نیست و تنها در بیمارستان بستری است. هنوز از دلیل صدمه شدیدی که به سر و صورت آقای اسانلو وارد آمده است، اطلاعی در دست نیست. به محض دریافت نتیجه تحقیقات پلیس آمریکا در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.»

پیشتر برخی رسانه ها مدعی شده بودند که وی به کما رفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هنگامه شهیدی روزنامه نگار از احضار دوباره خود خبر داد

هنگامه شهیدی روزنامه نگار و از مشاوران مهدی کروبی در انتخابات سال ۸۸ که تاکنون چندبار بازداشت شده، به تازگی از احضار دوباره خود به دادگاه خبر داد.

هنگامه شهیدی روزنامه نگار و از مشاوران مهدی کروبی در انتخابات سال ۸۸ که تاکنون چندبار بازداشت شده است، به تازگی از احضار دوباره خود به دادگاه خبر داد.

به گفته خانم شهیدی این پرونده مربوط به اسفند ۹۵ است و او را به همکاری با سایت آمد نیوز متهم کرده است. آمد نیوز که توسط روح الله زم از مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور تاسیس شد، در دو سال اخیر خبرهایی از فساد و تخلفات مقامات ارشد جمهوری اسلامی منتشر کرده است. خانم شهیدی هرگونه همکاری با این سایت را رد کرده است.

هنگامه شهیدی در پست دیگری مدعی شده احضار او، به خاطر ارایه گزارش نه ساله مدیریت صادق لاریجانی و انتشار مصوبه حصر موسوی و کروبی است و گفته «کاش سران قوا اینقدر دروغ نگویند».

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، که اسفند ماه سال ۹۴ در مشهد بازداشت شده بود، در اعتراض به بازداشت خود چندی بعد دست به اعتصاب غذا زد. سازمان عفو بینالملل نیز در فروردین ماه سال ۹۵ نسبت به سلامت هنگامه شهیدی در زندان ابراز نگرانی کرده بود.

او پیش از این نیز در جریان اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ بازداشت شد و بیش از سه سال در زندان بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات نیروی دریایی آمریکا: تنش دریایی ایران و آمریکا کاهش شدید داشته است

نمونه ای از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: نیروی دریایی پیشتر متخاصم جمهوری اسلامی ایران در آبراه های حیاتی در خلیج فارس حضور چندانی ندارد و فرماندهان نظامی ارشد ایالات متحده از چرایی آن مطمئن نیستند.

کشتی های جنگی ایالات متحده آمریکا که به طور مرتب در نزدیکی مرز ساحلی ایران تردد می کنند در سال های اخیر از سوی نیروهای دریایی ایران مورد تعرض قرار گرفته اند. اوج تنش هنگام بازداشت موقت ۱۰ ملوان آمریکایی بود که در ژانویه ۲۰۱۶ به اشتباه وارد مرز آبی ایران شده بودند.

دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی ارتش آمریکا، چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اگر چه خصومت میان واشنگتن و تهران رسما در هر جبهه ای شدت می یابد، اما آبراه های دریایی تنگه هرمز و اطراف آن طی شش ماه گذشته برای شناورهای آمریکا نسبتا آرام بوده است.

دریاسالار ریچاردسون که در کنار ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی آمریکا، و ژنرال رابرت نلر، فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک در پنتاگون سخن می گفت، تاکید کرد: «ما اخیرا اقدامات فعال کمتری از ایرانی ها در خلیج فارس دیده ایم.»

این فرمانده بلندپایه آمریکایی از گمانه زنی درباره دلیل عقب نشستن شناورهای ایرانی در برابر نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز در حالی که ایران و جهان در انتظار تصمیم پرزیدنت ترامپ بر سر برجام هستند، پرهیز کرد.

ریچاردسون گفت که هر گونه ایجاد رابطه میان فعالیت دریایی تهران در منطقه و تلاش هایش برای نجات توافق هسته ای «گمانه زنی محض خواهد بود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قانونگذاران جمهوریخواه دونالد ترامپ را نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کردند

گروهی از قانونگذاران جمهوری خواه طرفدار دونالد ترامپ در کنگره رئیس جمهوری آمریکا را نامزد دریافت جایزه نوبل کردند.

این قانونگذاران عضو مجلس نمایندگان در نامه ای به کمیته نوبل در نروژ رسما او را نامزد جایزه صلح نوبل کردند. لوک مسر، قانونگذار جمهوری خواه از ایالت ایندیانا، رهبری این تلاش را بر عهده داشته است.

در نامه مسر و همکاران جمهوری خواهش به کمیته نوبل آمده است که دونالد ترامپ به خاطر تلاش برای پایان دادن به جنگ کره و آوردن صلح در شبه جزیره کره سزاوار دریافت جایزه صلح نوبل است.

به گزارش سی.ان.ان آنها نوشته اند که آقای ترامپ به طور خستگی ناپذیری برای اعمال «فشار حداکثری» بر کره شمالی به منظور پایان دادن به فعالیت های تسلیحات هسته ای این کشور تلاش کرده است.

اگر دونالد ترامپ برنده جایزه صلح نوبل شود، او پنجمین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که این جایزه را از آن خود کرده است. تئودور روزولت، وودرو ویلسون، جیمی کارتر، و باراک اوباما روسای جمهوری بوده اند که تاکنون جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده اند.

هنوز دیدار دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی برای گفتگو در مورد برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی برگزار نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است فشار بر کره شمالی تا برچیده شدن کامل برنامه هسته ای کره شمالی ادامه می یابد. اما پیشتر نیز«مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی گفته بود پرزیدنت ترامپ به خاطر تلاش‌ها در پایان دادن به رویارویی در شبه جزیره کره، سزاوار جایزه صلح نوبل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیر کل سازمان ملل متحد علیه لغو برجام هشدار داد

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه طی سخنانی علیه هر نوع تلاش در لغو توافق هسته ای ایران موسوم به برجام پیش از یافتن گزینه ای خوب به جای آن، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای گوترش به رادیو بی بی سی ۴ گفته است: «بسیار هم خوب خواهد بود اگر روزی بیاید که یک توافق بهتر برای جایگزینی برجام پیدا شود. اما تا زمانی که چنان گزینه خوبی پیدا نشده است برجام را لغو نکنیم. به باور من برجام یک پیروزی مهم دیپلماتیک بود و حفظ آن به نظرم بسیار اهمیت دارد. مواردی هست که با گفتگوهای دو جانبه معنی دار قابل حل است. منطقه در وضعیت بسیار خطرناکی است.»

دبیر کل سازمان ملل در ادامه مصاحبه گفته است: من نگرانی پاره ای از کشورها در ارتباط با نفوذ ایران در سایر کشورهای منطقه را درک می کنم اما باید امور و مسائل را از هم جدا بررسی کرد.

پرزیدنت ترامپ تهدید کرده است از برجام خارج خواهدشد که در چنان صورتی میان واشنگتن با متحدان آمریکا که مصرا خواستار حفظ برجام هستند تنش ایجاد خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال نخستین زندانی سعودی از گوانتانامو به عربستان در دولت پرزیدنت ترامپ

«احمد محمد هزاع الدربی» در ارتباط با حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ به یک نفتکش در آب‌های یمن به ۱۳ سال زندان محکوم شد

ریاض روز پنجشنبه ورود یک زندانی سعودی به عربستان را، که روز گذشته خبر انتقال او از بازداشتگاه گوانتانامو به آن کشور توسط مسئولان آمریکایی منتشر شده بود، تایید کرد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه اعلام کرد «احمد محمد هزاع الدربی» از گوانتانامو به زادگاه خود منتقل می‌شود. این نخستین بار در زمان ریاست جمهوری ترامپ است که چنین انتقالی روی می‌دهد.

وی که در ارتباط با حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ به یک نفتکش در آب‌های یمن به ۱۳ سال زندان محکوم شده است، باید ۹ سال باقیمانده حبس را در زندان عربستان بگذراند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دولت سعودی، آقای الدربی اندکی پیش از نیمه شب چهارشنبه به وقت محلی وارد عربستان شد و به بستگان او نیز اطلاع داده شد.

پس از گذراندن باقیمانده دوره زندان در عربستان، وی در مرکز ویژه درمانی که برای کمک به محکومان تروریسم و افراطگرایی تاسیس شده تحت مراقب و آموزش خواهد بود.

تا کنون حدود ۱۴۰ زندانی از گوانتانامو به عربستان سعودی تحویل داده شده‌اند و با انتقال البدری، شمار زندانیانی که هنوز در آن بازداشتگاه به سر می‌برند، به ۴۰ نفر رسیده است.

بازداشتگاه گوانتانامو، واقع در خلیج کوبا، مدت کوتاهی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ القاعده به آمریکا، برای نگهداری مظنونان مرتبط با تروریسم ایجاد شد.

اسامه بن لادن رهبر گروه ترویستی القاعده، و همچنین ۱۵ نفر از ۱۹ مظنون مرتبط با حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در ایالات متحده، شهروند عربستان سعودی بودند.

پرزیدنت ترامپ اواسط بهمن فرمان اجرایی ادامه فعالیت گوانتانامو را امضا کرد؛ تصمیمی که خلاف برنامه دولت قبل برای انتقال زندانی‌های آن به خارج و تعطیلی زندان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیم فوتبال استقلال تهران قهرمان جام حذفی ایران شد

وینفرد شفر مربی امسال استقلال نقش مهمی در پیروزی و موفقیت های این تیم داشت.

تیم فوتبال استقلال تهران که امسال لیگ برتر را با شکست و شرایط بدی آغاز کرده بود، ضمن کسب عنوان سومی، امروز توانست به قهرمانی جام حذفی ایران دست یابد.

تیم فوتبال استقلال تهران عصر پنجشنبه در ورزشگاه نفت و گاز اروندان خرمشهر، در مقابل ۱۵ هزار تماشاگر به دیدار تیم «خونه به خونه» بابل از لیگ یک ایران رفت.

تنها گل این بازی در دقیقه ۳۶ توسط استقلال به ثمر رسید. ارسال خسرو حیدری و ضربه تیام فوروارد استقلال گل پیروزی بخش تیم پایتخت را رقم زد.

استقلال تهران در حالی قهرمان جام حذفی شد که خبر خوش دیگر این تیم، تمدید قرارداد وینفرد شفر سرمربی آلمانی این تیم بود. آقای شفر جانشین منصوریان در ابتدای فصل شد که استقلال حال و روز خوبی نداشت اما در پایان فصل، ضمن کسب سومی با اختلاف یک امتیاز با تیم دوم، استقلال اکنون قهرمان جام حذفی شده و در باشگاههای آسیا از مرحله گروهی صعود کرده است.

تیم استقلال پیش از فینال تیم صنعت نفت را با نتیجه ۲ - ۱ شکست داد و تیم خونه به خونه نیز بر تیم استقلال خوزستان غلبه کرده بود.

با قهرمانی استقلال تهران در جام حذفی، تیم سایپای تهران نیز خوشحال است. با قهرمانی استقلال در جام حذفی فوتبال ایران و با توجه به رتبه سوم این تیم در لیگ برتر، سایپا که در پایان لیگ هفدهم در رده چهارم قرار گرفته بود به عنوان نماینده چهارم ایران در رقابت‌های فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا شرکت خواهد کرد.

سهمیه ایران در فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا ۱+۳ خواهد بود.

به این ترتیب پرسپولیس (قهرمان لیگ)، استقلال (قهرمان جام حذفی) و ذوب آهن (نایب قهرمان لیگ) سه سهمیه اصلی ایران خواهند بود و سایپا نیز باید برای حضور در مرحله گروهی در یک دیدار پلی آف شرکت کند و سپس در صورت پیروزی به دور گروهی این مسابقه‌ها راه پیدا خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا توافق اتمی با ایران اصلاح می شود یا پایان می یابد؟ کارشناسان آمریکایی پاسخ می دهند

بنیاد هریتیج روز پنجشنبه در شهر واشنگتن میزبان نشستی درباره توافق هسته ای ایران بود. در این نشست کارشناسان آمریکایی به این سوال پاسخ دادند که «آیا توافق اتمی با ایران اصلاح می شود با پایان می یابد؟»

جیمز فیلیپس پژوهشگر ارشد در بنیاد هریتیج که مدیریت این نشست را بر عهده داشت، در سخنان کوتاهی به تاثیر افشاگری اخیر نخست وزیر اسرائیل اشاره کرد و گفت با توجه به افشاگری نتانیاهو احتمال خروج پرزیدنت ترامپ از برجام بیش‌تر شده است.

مایکل روبین، پژوهشگر ارشد امریکن اینترپرایز در نشست بنیاد هریتیج نیز به این افشاگری اشاره کرد و گفت: افشاگری نتانیاهو، دروغ گفتن ظریف که ایران برنامه نظامی هسته‌ای نداشته را ثابت می کند.

وی افزود: این افشاگری نه تنها دروغگویی ظریف را آشکار کرد، بلکه نشان داد که فتوای خامنه ای درست نبوده است و فتوایی که دولت اوباما به آن استناد کرده، دروغ بوده است.

ریچارد گلدبرگ مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی دیگر سخنران این نشست بود.

او گفت: ایران با سوء استفاده از برجام توانست نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد.

وی افزود: مذاکره با اروپاییان برای ماندن امریکا در برجام بر مبنای اشتباهی بود زیرا که اروپائیان بنا داشتند و دارند که پیوند اقتصادی را گسترش دهند. در این مذاکرات اروپاییان با برد کنونی موشکهای ایران مشکلی ندارند. همچنین وضعیت بازرس‌ها خیلی تغییری نخواهد کرد. در مورد بندهای غروب هم خیلی سخت گیر نبودند و نیستند.

از سوی دیگر، ایلان برمن، معاون رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن نیز درباره تصمیم هفته آینده پرزیدنت ترامپ گفت: به نظرم دولت ترامپ تصمیم خود را برای خروج گرفته است؛ اما بر سر چگونگی انجام آن اختلاف نظر وجود دارد. حضور بولتون و پمپئو این مسیر را روشن می کند.

وی افزود: هدف نتانیاهو ارائه اطلاعات جدید نبود بلکه نشان داد که به رژیم ایران نمی توان اطمینان کرد و حرفهای پرزیدنت درباره برجام را صحه گذارد.

برمن افزود: با خروج امریکا از برجام وزارتخانه های دفاع و خارجه و شورای امنیت ملی باید برروی چند چیز تمرکز کنند: یک، اقدامات نظامی ایران. دو، گروه‌های نیابتی ایران و سه، وضعیت اقتصادی رژیم بویژه بنگاههای اقتصادی سپاه پاسداران.

وی در پایان سخنانش افزود: آمریکا همچنین باید بر عنصر انسانی در ایران، یعنی کمک به اعتراضات مردمی در راستای کاهش مشروعیت نظام تمرکز کند.

قرار است پرزیدنت ترامپ تا ۲۲ اردیبهشت نظر خود را درباره ماندن یا ترک توافق هسته ای ایران اعلام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بریتانیا به نقل از خانواده ماهان عابدین می‌گوید او «اکنون» در ایران در بازداشت نیست

آقای عابدین چندبار به عنوان تحلیلگر در برنامه های صدای آمریکا در سالهای گذشته حاضر شده بود.

یک روز بعد از درخواست دولت بریتانیا برای کسب اطلاعات از جمهوری اسلامی ایران، درباره بازداشت «ماهان عابدین» شهروند بریتانیایی ایرانی تبار، سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا می گوید از طریق خانواده آقای عابدین مطلع شده که وی اکنون در بازداشت نیست.

صدای آمریکا به طور مستقل نمی تواند بازداشت یا آزادی آقای عابدین را تایید کند. پیش از این سابقه داشته که خانواده بازداشت شدگان تحت فشار نهادهای امنیتی ایران، بازداشت نزدیکان خود را تکذیب یا از اطلاع رسانی خودداری کنند.

دولت بریتانیا پیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا هر چه سریعتر اطلاعاتی را درباره بازداشت «ماهان عابدین» شهروند بریتانیایی ایرانی تبار در اختیار لندن قرار دهد.

به گزارش فرانس پرس، آقای عابدین روزنامه‌نگار و تحلیلگری است که در حوزه اخبار امور اسلامی و سیاستهای کشورهای خاورمیانه فعالیت دارد. گفته شده است که او در تدارک انتشار کتابی به نام «ایران بر می‌خیزد؛ صعود و صعود دولت شیعه» بود. این کتاب قرار بوده در انگلستان منتشر شود.

«ایران وایر» پیشتر نوشت، ماهان عابدین در سال های اخیر با عناوینی چون «مدیر مرکز مطالعات تروریسم لندن» و «تحلیل گر مسائل امنیتی» در رسانه ها حضور داشته است. تحلیل های او درباره مسائل سیاست خارجی و امنیتی ایران معمولا با واکنش منفی اپوزیسیون جمهوری اسلامی مواجه شده و در شبکه های اجتماعی او فردی نزدیک به نهادهای جمهوری اسلامی و توجیه کننده اقدامات خرابکارانه و سیاست های نادرست این رژیم توصیف شده است.

آقای عابدین سومین شهروند بریتانیایی ایرانی تباری است که خبر بازداشت او طی یک ماه اخیر رسانه ای شد.

کمپین حقوق بشر در ایران هفته پیش تائید کرده بود عباس عدالت استاد علوم رایانه دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال ضد تحریم و جنگ علیه ایران اواخر فروردین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و بازداشت شد.

همچنین دو روز پیش اعلام شد «ارس امیری» دانشجوی ایرانی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون و مقیم بریتانیا که برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرد، پیش از بازگشت به لندن بازداشت شد. وی با شورای فرهنگی بریتانیا موسوم به بریتش کانسل همکاری دارد و این نهاد امروز با صدور اطلاعیه ای گفت خانم امیری برای انجام ماموریتی از سوی این نهاد به ایران نرفته بود.

یکی دیگر از ایرانیان مقیم بریتانیا که پس از سفر به ایران بازداشت شد، نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامپسون رویترز است که دوسال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت شد.

دادگاه، خانم زاغری را بر اساس اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم کرد. او و خانواده اش این اتهامات را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض دیده بان حقوق بشر به فیلتر شدن تلگرام توسط مقامات ایران

تلگرام که حدود ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد، از سه شنبه گذشته توسط جمهوری اسلامی فیلتر شد.

دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای فیلتر شدن تلگرام در ایران را حرکتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی برای پوشاندن مشکلات واقعی خود توصیف کرده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، در این بیانیه متذکر شد که سانسور نباید برای حفاظت از رهبران مورد استفاده قرار گیرد.ضمن اینکه مسدود کردن پیام رسان تلگرام یکی دیگر از نقاط ضعف مقامات ایرانی در زمینه آزادی بیان است.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است: موضوعی که بر زندگی دهها میلیون نفر تاثیر می گذارد، نباید با یک تصمیم قضایی به چالش کشیده شود.

خانم ویتسون معتقد است حسن روحانی در پنج سال دوره ریاست جمهوری اش درباره حقوق شهروندان اش بسیار ضعیف عمل کرده و بسیاری از رای دهندگان به او ناامید شده اند، چرا که حتی توان ایستادگی در برابر فیلترینگ یک پیام رسان محبوب با چهل میلیون کاربر را نداشته است.

روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت، جمهوری اسلامی ایران، تلگرام را فیلتر کرد.

در پی انتشار دستور دادستانی برای فیلترینگ تلگرام در ایران، واکنش‌های وزیر ارتباطات و بیانیه دولت ایران به این دستور خبرساز شد. برخی از وبسایت‌های خبری روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت گزارش دادند که محمدجواد آذری جهرمی در پی دستور فیلترینگ تلگرام به دیدار رئیس جمهوری رفته و احتمالا استعفا کرده است.

این خبر از سوی خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای جهرمی رد شد. همزمان، آقای جهرمی در توئیتر خود به حکم فیلترینگ تلگرام واکنش نشان داد و نوشت: «دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود، نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.»

با این حال برخی از کاربران واکنش های متفاوتی به شایعه استعفا و دیگر اخبار مربوط به وزیر ارتباطات داشته اند.

تعدادی از کاربران انتشار خبر استعفا را تنها به دلیل کاهش فشار از روی دولت دانستند.

از سوی دیگر، عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان ایران و دبیر کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه در فضای مجازی به خبرگزاری تسنیم گفته است که قوای سه گانه در مسدودسازی تلگرام یکپارچه هستند و همکاری کم‌نظیری بین دولت، مجلس، قوه قضائیه و مرکز ملی فضای مجازی در این رابطه وجود دارد.

پس از این واکنش‌ها، صدور اطلاعیه شورای اطلاع رسانی دولت نیزخبرساز شد. در این اطلاعیه که به طور کلی و بدون نام بردن از فیلترینگ تلگرام به «محدودیت های ایجاد شده در فضای مجازی»اشاره شده، آمده است: تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست گذاری و اقدام متناسب، صرفا برعهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.

در بند دیگری از اطلاعیه نیز آمده است: تعیین تکلیف امورعمومی که مرتبط با نیازها و خواسته های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی تواند صرفا مبتنی بر تشخیص و تصمیم موردی قضایی باشد.

اشاره این بند به حکم بازپرس یک شعبه دادگاه فرهنگ و رسانه است که حکم به فیلترینگ تلگرام داده است.

بیانیه دولت البته مشخص نکرده است که دولت بالاخره فیلترینگ تلگرام را اجرا خواهد کرد یا نه.

این در حالی است که یک نماینده مجلس روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس‌جمهوری و وزیر ارتباطات باید به طور جدی وارد شوند؛ چرا که فیلتر نشدن شبکه‌های مجازی از آخرین شعارهای رئیس‌جمهوری است و اگر این شعارها هم با شکست روبرو شود دیگر مردم به او اعتماد نخواهند کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی گفت که فیلترینگ تلگرام شکاف بین حاکمیت و مردم را افزایش می‌دهد.

او با اشاره به این جمله آقای روحانی که گفته بود «انگشت وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت»، گفت: «آخرین سنگر اعتماد مردم نسبت به آقای رئیس‌جمهوری در حال سقوط است، رئیس‌جمهوری باید مردانه پای ‌کار بیاید و فارغ از مسائل شعاری مخالفت خودش را با فیلترینگ تلگرام اعلام کند و اقدامات حقوقی در قبال اقدام نسنجیده دادستانی که حکم فیلترینگ را صادر کرده، انجام دهد.»

بیانیه دولت در فضای مجازی واکنش‌ها متعددی در پی داشت. برخی از کاربران صدور اطلاعیه را کافی ندانسته و اعلام کردند که دولت باید در عمل مخالفت خود با فیلترینگ تلگرام را ثابت کند.

فشارها برای فیلترینگ تلگرام پس از آن افزایش یافت که بسیاری از تصاویر اعتراض‌های دی ماه و دیگر اعتراض‌ها در ایران بوسیله این پیام رسان منتشر شد و قرار‌های حضور در اعتراض‌های خیابانی نیز به کمک این پیام رسان منتشر می‌شد.

پس از اینکه درخواست مقام‌های قضایی ایران از تلگرام برای دریافت اطلاعات برخی کاربران با پاسخ منفی روبرو شد، فشار برای فیلترینگ این پیام رسان از سوی دستگاه قضایی و برخی چهره‌های محافظه کار از جمله امامان جمعه افزایش یافت.

طی هفته‌های گذشته چند پیام‌رسان داخلی، از جمله «سروش» از سوی دستگاه‌های حکومتی به شهروندان معرفی شده‌اند تا جایگزین تلگرام شوند. اما شهروندان به دلیل نگرانی از نقض حریم شخصی خود از سوی حکومت، استقبال چندانی از پیام‌رسان‌های داخلی نکرده اند.

دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی را به دلیل اعمال فیلترینگ گسترده در فضای مجازی محکوم کرده و آن را بستن راه گردش آزادانه اطلاعات می دانند.

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد. وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه عرب از اقدام مراکش در قطع رابطه با ایران حمایت کرد

نمای سفارت ایران در مراکش

اتحادیه عرب از اقدام دولت مراکش در قطع رابطه با ایران حمایت کرد. دولت مراکش روز سه شنبه ایران را متهم به حمایت از «جبهه پولیساریو» کرد و گفت روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع خواهد کرد.

سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب اواخر روز چهارشنبه گفت این اتحادیه مداخله ایران در مراکش و امور داخلی هر کشور عرب دیگر را رد می کند. ایران اتهامات مراکش را رد کرده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر امور خارجه مراکش گزارش داده بود که این کشور سفارت خود را در تهران تعطیل و سفیر ایران در رباط را اخراج خواهد کرد.

به گفته ناصر بوریتا، ایران و متحد آن در لبنان، یعنی شبه نظامیان شیعه حزب الله، از پیکارجویان جبهه پولیساریو حمایت آموزشی و تسلحیاتی به عمل آورده‌اند.

پس از خروج اسپانیا از صحرای غربی، مراکش مدعی مالکیت بر آن منطقه شد؛ ادعایی که جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی یا جبهه پولیساریو با آن مخالف است.

صحرای غربی به دو بخش تقسیم شده است: جنوب که تحت کنترل مراکش است و شمال که در کنترل پولیساریو است. مرز بین دو بخش نیز منطقه حائل سازمان ملل متحد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره ترامپ و جولیانی به آزادی احتمالی سه آمریکایی زندانی در کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توییتی اشاره کرد که سه آمریکایی بازداشت شده در کره شمالی ممکن است به زودی آزاد شوند.

او این توییت را اواخر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن منتشر کرد. آقای ترامپ برای یک دیدار تاریخی احتمالی با رهبر کره شمالی آماده می شود.

او از پیونگ یانگ می خواهد که برنامه تسلیحات هسته ای اش را به طور کامل برچیند.

رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ نیز صبح روز پنجشنبه در گفتگویی که با شبکه فاکس نیوز داشت ظاهرا این موضوع را تایید کرد و گفت کیم جونگ اون به اندازه کافی تحت تاثیر قرار گرفته است که سه زندانی آمریکایی را به زودی آزاد کند.

این تحولات در پی دیدار تاریخی رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی در هفته گذشته صورت می گیرد.

جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی دونالد ترامپ پیشتر گفته بود آزادی کیم هاک-سانگ، کیم دانگ-چول و کیم سنگ-داک که به تونی کیم نیز شهرت دارد، نشان دهنده صداقت کره شمالی پیش از نشست آمریکا با این کشور خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روز جهانی آزادی مطبوعات: سرکوب و اختناق خبری در ایران ادامه دارد

یک هفته پیش گزارشگران بدون مرز وضعیت ایران در آزادی مطبوعات را تیره گزارش کرده بود.

در سال ۱۹۹۳ روز سوم ماه مه از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد موسوم به یونسکو به عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات نامگذاری شد. هر سال در این روز، وضعیت رسانه ها و آزادی بیان و مطبوعات در کشورهای مختلف منتشر می شود که تازه ترین گزارش ها، وضعیت آزادی مطبوعات و رسانه ها در ایران را جزو بدترین ده کشور جهان طبقه بندی می کنند.

بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی آزادی مطبوعات در شرایطی برگزار می شود، که براساس جدید ترین گزارش وضعیت آزادی مطبوعات، چهل و پنج درصد از جمعیت جهان در کشورهای فاقد رسانه های آزاد و مواجه با سرکوب و اختناق زندگی می کنند.

طبقه بندی کشورها در این گزارش از صفر تا صد است که نمایانگر بهترین تا بدترین وضعیت برای آزادی مطبوعات و رسانه هاست. جمهوری اسلامی ایران در رتبه نود و در میان بدترین ده کشور جهان طبقه بندی شده است که رسانه هایشان با سانسور و خفقان شدید مواجه اند.

این گزارش می گوید انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی ایران خط قرمزی استکه با سانسور شدید و عواقب ناگوار روبرو می شود.

خبرنگاران و اهل رسانه در ایران به زور وادار به سکوت و تحمل آزار و اذیت می شوند و هدف بازداشت های خودسرانه و اتهام های ساختگی قرار می گیرند.

این گزارش می گوید که گرچه مقام های ایران رسما رسانه های پرطرفدار جهانی از قبیل فیسبوک، توییتر، و یوتیوب را ممنوع کرده اند اما کاربران با استفاده از فیلتر شکن ها امکان دسترسی به این رسانه ها را پیدا می کنند.

فعالان شبکه آنلاین و بلاگرها نیز همانند روزنامه نگاران با عواقب قانونی شدید برای ابراز عقاید و دیدگاه های خود روبرو هستند.

قوه قضاییه در ایران روزنامه نگاران و بلاگرها را از روند رسیدگی های قانونی محروم می سازد و پرونده آن ها را به دادگاه های انقلاب - که محاکمات در آن ها پشت درهای بسته و بدون حق انتخاب وکیل برگزار می شوند - ارجاع می دهد.

طنزنویسان و کاریکاتوریست ها نیز در ایران با سرنوشتی مشابه روبرو هستند.

گزارش گزارشگران بدون مرز

یک هفته پیش، سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی آزادی رسانه‌ها اعلام کرد که جایگاه ایران از این نظر همچنان در پایین ترین رده‌ها جدول و در میان بدترین کشورها قرار دارد.

بر اساس رده بندی جهانی آزادی رسانه در سال ۲۰۱۸ که گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت منتشر کرده است، تهدید و کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران در بسیاری از نقاط افزایش یافته است.

در این گزارش با اشاره به اینکه ایران با یک پله بهبود در رتبه ۱۶۴ قرار گرفته، آمده است که این به دلیل بدتر شدن وضعیت دیگر کشورهاست، نه بهبود وضعیت ایران.

در ادامه گزارش آمده است: «در سال ۲۰۱۷ ایران همچنان یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگاران بود. هیچ تغییر ملموسی در عرصه آزادی اطلاع رسانی و آزادی رسانه‌ها مشاهده نشد.»

این گزارش همچنین اشاره کرده است که از دی ماه سال ۱۳۹۶ بیش از بیست روزنامه‌نگار و پنجاه شهروندخبرنگار بازداشت شدند. شماری از آنها به صورت موقت و در انتظار صدور حکم دادگاه تجدید نظر با وثیقه‌های سنگین آزاد شده‌اند.

این گزارش با تاکید بر اینکه سرکوب روزنامه نگاران و مبارزه با جریان آزاد اطلاعات در ایران همچنان ادامه دارد، خودسانسوری و ایجاد وحشت در میان روزنامه نگاران را تنها یکی از آثار این رفتار حکومت جمهوری اسلامی دانست.

در بخش دیگری از گزارش همچنین آمده است که در این مدت سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در مرزهای کشور محدود نمانده است و رسانه‌های جهانی و به ویژه رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران نیز قربانی سرکوب و تهدید جمهوری اسلامی شده‌اند.

افزایش کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران

در این گزارش با اعلام اینکه کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران افزایش یافته، آمده است: «رویارویی آشکار علیه رسانه‌ها از سوی برخی رهبران سیاسی تشویق می‌شود و خواهانی نظام‌های اقتدارگرا در تحمیل ژورنالیسم مورد نظرشان دمکراسی را تهدید می‌کند. »

در این گزارش با اعلام اینکه کشورهایی چون ترکیه و مصر در رده های پایین جدول جایگاه ۱۵۷ و ۱۶۲ دارند آمده است که رویارویی رهبران سیاسی با رسانه‌ها تنها مختص به این کشورها نیست. گزارش می‌گوید که این کشورها اتهام «تروریسم» علیه روزنامه‌نگاران را به اتهامی همگانی تبدیل کرده‌اند و خودسرانه هر آنکس را که با آنها موافق نیست زندانی می‌کنند.

در این گزارش همچنین جنگ و اقدامات سرکوب گرانه دیکتاتورها یکی از تهدیدهای روزنامه نگاران در یکسال گذشته عنوان شده است. همچنین کشورهای نروژ و سوئد همچون سال گذشته رتبه اول و دوم را از نظر بهترین وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان، داشته‌اند.

در گزارش همچنین دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله عراق، سوریه، آذربایجان، ترکمنستان، عربستان سعودی و یمن در رده های پایین جدول قرار گرفته اند.

کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز با توجه به در قدرت ماندن رهبران قدرتمندی که به زعم این گزارش رسانه‌ها را مهار کرده و صداهای منتقد را سرکوب می‌کنند، از نظر آزادی رسانه‌ها در رده پایین جدول قرار گرفته‌اند.

افغانستان نیز اگر چه همچنان شاهد حوادث خونبار برای روزنامه نگاران است اما با دو پله صعود، جای امیدواری برای بهبود دارد.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از سال ۲۰٠٢ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها را منتشر می‌کند. گزارشگران بدون مرز این رده بندی را بر مبنای شناساگرهایی چون کثرت‌گرایی و استقلال رسانه‌ها انجام می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل: ما با تحریم غرب علیه روسیه همراهی نکردیم، مسکو هم درباره ایران با ما همراهی کند

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه به روسیه یادآوری کرد که دولت اسرائیل به تحریم های غرب علیه مسکو ملحق نشد و بنابراین مسکو نیز باید در مورد سوریه و ایران مواضعی همسو با موضع اسرائیل اتخاذ کند.

آویگدور لیبرمن در مصاحبه ای با روزنامه کومرسانت روسیه گفت: «ما برای روابط با روسیه ارزش قائل هستیم.»

او گفت: «حتی زمانی که همکاران نزدیکمان، ما را در مورد تحریم ها علیه روسیه تحت فشار گذاشتند، ما به آنها ملحق نشدیم». به نظر می رسد اشاره آقای لیبرمن به تحریم های مربوط به ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه و همچنین پرونده مسمومیت جاسوس سابق روسیه در بریتانیا باشد.

او افزود: «کشورهای زیادی دیپلمات های روسیه را اخیرا اخراج کردند. اسرائیل در این اقدام به آنها ملحق نشد.»

آویگدور لیبرمن گفته است اسرائیل منافع روسیه را در نظر دارد و امیدوار است روسیه نیز منافع اسرائیل در خاورمیانه را در نظر بگیرد و از این کشور پشتیبانی کند.

روسیه در سوریه، همگام با ایران از دولت بشار اسد حمایت کرده است و در واکنش به حملات هوایی به سوریه، گفته بود شاید سیستم پدافند هوایی اس-۳۰۰ را تحویل دولت اسد دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط هواپیمای باری ارتش آمریکا ۹ کشته برجای گذاشت

بقایای هواپیمای سی ۱۳۰ در ساوانای جورجیا

سقوط هواپیمای باری آمریکا در اتوبانی در نزدیکی شهر ساوانا، ۹ کشته برجای گذاشت.

یک هواپیمای نظامی سی- ۱۳۰ ارتش آمریکا روز گذشته در یک اتوبان پر رفت‌و‌آمد در نزدیکی فرودگاه جورجیا سقوط کرد.

در پی سقوط منجر به مرگ نه سرنشین این هواپیمای باربری نظامی آمریکا در ایالت جنوبی جورجیا، کارآگاهان در حال بررسی علت این سانحه هوایی هستند.

گزارشی از کشته و یا زخمی شدن فرد و یا افرادی در حوالی محل سقوط هواپیما گزارش نشده است.

سرنشینان این هواپیما که عمدتا متعلق به گارد ملی آمریکا از قلمروی پورتوریکو بودند، در عملیات امدادرسانی و نجات شهروندان ساکن این قلمرو و جزایر ویرجین آمریکا آسیب دیده از تندباد سال گذشته فعالیت داشتند.

پرزیدنت دونالد ترامپ و فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا روز گذشته در حساب توئیتری برای فوت کردگان این سانحه طلب آمرزش و صبر برای بازماندگانشان کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۹ روز تا تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام؛ ظریف: ایران در مورد اصلاح برجام مذاکره نمی کند

جواد ظریف در حین سخنرانی در اندیشکده «شورای روابط خارجی» در نیویورک - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

رئیس جمهوری آمریکا قرار است که ۱۲ ماه مه تصمیم خود را درباره ادامه حضور آمریکا در برجام اعلام کند. ۹ روز مانده به تصمیم پرزیدنت ترامپ، جواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در یک پیام ویدیویی می گوید تقاضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تغییر برجام «غیرقابل قبول» است.

جواد ظریف در پیام ویدیویی خود که روز پنجشنبه در یوتیوب منتشر شد، گفته است: «ایران در مورد چیزی که چند سال پیش بر سر آن توافق شد و اجرا شده است، دوباره مذاکره نخواهد کرد.»

دونالد ترامپ گفته است اگر متحدان اروپایی «نقایص فجیع» توافق هسته ای با ایران را برطرف نکنند، او از تمدید نادیده گرفتن تحریم ها علیه ایران خودداری خواهد کرد.

تاکنون امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برای متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا به ادامه حضور ایالات متحده در برجام، به این کشور سفر کرده اند.

به گزارش رویترز، کشورهای اروپایی امضا کننده توافق (آلمان، فرانسه و بریتانیا) می گویند ایران به برجام عمل کرده است، موضعی که نهادهای اطلاعاتی آمریکا نیز آن را اعلام کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید برجام، توافقی که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما با ایران امضا شد، باعث تعدیل رفتارهای ایران در منطقه خاورمیانه نشده است. او همچنین بارها نسبت به بند «غروب» در توافق برجام انتقاد کرده است و می گوید ایران صرفا با اجرای این توافق می تواند به سلاح هسته ای دست یابد.

ایران می گوید در پی تسلیحات هسته ای نیست. اما آمریکا و اسرائیل می گویند ایران قبلا در مورد فعالیت های هسته ای اش دروغ گفته است. حامیان توافق می گویند برجام بر «راستی آزمایی» استوار است نه اعتماد متقابل.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دارندگان گروه خونی «او» بیش از بقیه در معرض مرگ در پی حوادث هستند

یک گزارش جدید می گوید کسانی که گروه خونی «او» یا به انگلیسی O را دارند، هرچند متداول ترین گروه خونی هستند اما ممکن است پس از مجروح شدن در حواث جدی، در خطر بیشتر مرگ باشند زیرا احتمال خونریزی بیشتر دارند.

در حالی که این مطالعه هنوز در مرحله ابتدائی است، پژوهشگر ژاپنی ، دکتر «واتارو تاکایاما» می گوید: نتایج این پژوهش همچنین پرسش هائی را در مورد نتیجه تزریق فوری گلبول قرمز خون گروه «او» به مجروحان شدید به وجود آورده است؛ چون در این پژوهش مشخص شده تزریق خون «او» بر روند انعقاد خون که موجب توقف خونریزی می شود، تأثیر می گذارد و این تأثیر با گروه های خونی دیگر متفاوت است.

سازمان صلیب سرخ آمریکا می گوید گروه خونی «او»، یعنی گسترده ترین گروه خونی، در حدود ۴۵ درصد سفید پوستان و بیش از پنجاه درصد سیاه پوستان و اسپانیائی تبارها یافت می شود. این گروه خونی، مفید ترین نوع خون برای منتقل کردن به اشخاص دیگر است.

اما گروه پژوهشگران وابسته به بیمارستان دانشگاه پزشگی و دندانپزشکی توکیو ، می گویند یک نقطه ضعف در گروه خونی «او» یافته اند. پژوهش آنها بر روی سوابق پزشکی بیش از ۹۰۰ مجروح شدید متمرکز بوده است. در این پژوهش، میزان مرگ در زخمی های دارای گروه خونی «او»، ۲۸ درصد بود ، در حالی که در گروه های دیگر فقط ۱۱ درصد بود. پژوهشگران، این نتیجه را در شماره اول ماه مه مجله «درمان جدی» منتشر کردند.

پژوهش نشانه علل و معلولی نشان نمی دهد، اما توکویاما در یک بیانیه گفت مطالعات اخیر حاکی است که گروه خون «او» می تواند خطر احتمالی برای خونریزی شدید محسوب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناسا برای اولین بار به مطالعه ساختار درونی «مریخ» می‌پردازد

مریخ نشین «اینسایت» برای مأموریت آماده می شود - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

شش سال پس از فرود به روی مریخ، ناسا اکنون یک زمین شناس رباتیک رابه این سیاره می فرستد تا برای اندازه گیری حرارت این کره، سطح آن را عمیق تر از همیشه حفر کند.

فضا پیمای (سطح نشین) «مارس اینسایت»، قرار است آخر این هفته به فضا پرتاب شود. یکی از مأموریت های «اینسایت» اندازه گیری و سنجش لرزه های مریخ موسوم به «مارس کوئیک» است.

«بروس بنردت» پژوهشگر ارشد این مأموریت در «آزمایشگاه پیش رانش جت» در ناسا می گوید، ابزاری که این مریخ نشین به آنها مجهز است به پژوهشگران اجازه می دهد «تا به اعماق این سیاره چشم بدوزند.»

این مأموریت یک میلیون دلاری آمریکایی – اروپایی، اولین مأموریتی است که تا کنون به مطالعه ساختار درونی کره مریخ اختصاص داده شده است. با بررسی اعماق این سیاره، دانشمندان امیدوارند بتوانند بیشتر به تشکیل این کره سرخ سنگی، حتی سیاره خودمان «زمین» که ۴,۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته است، پی ببرند.

تمرکز مأموریت های پیشین به روی مریخ بیشتر به روی سطح و یا نزدیک به سطح این کره بود برای مثال حفر تنها چند سانتیمتر از سطح خارجی آن و همینطور دهه ها مطالعه بر روی اتمسفر و دامنه مغناطیسی این سیاره.

مریخ نشین «اینسایت» قرار است در ساعات اولیه روز شنبه از پایگاه نیروی هوایی «وندنبرگ» در مرکز کالیفرنیا به فضا پرتاب شود.

دانشمندان انتظار دارند که این مأموریت دوسال طول بکشد – دو سال با استانداردهای زمین و یک سال کامل با استاندارد های مریخ.

آقای بنردت افزود: «مریخ هنوز یک سیاره خیلی اسرار آمیز است. حتی با تمام مطالعاتی که تا کنون انجام داده ایم، می تواند ما را کاملاً غافلگیر کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله انتحاری داعش به کمیسیون انتخابات لیبی ۱۲ کشته برجا گذاشت

تصویر منتشر شده از حمله انتحاری داعش به ساختمان کمیسیون انتخابات لیبی در مرکز شهر طرابلس - ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی داعش روز چهارشنبه با حمله به ساختمان کمیسیون انتخابات لیبی در مرکز طرابلس، پایتخت آن کشور، دست کم ۱۲ نفر را کشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو مهاجم انتحاری داعش پس از نفوذ به داخل ساختمان اقدام به تیراندازی کردند و سپس جلیقه‌های انفجاری خود را فعال کردند.

داعش در بیانیه‌ای که در یک وبسایت وابسته به آن گروه تروریستی منتشر کرد، مسئولیت حمله را پذیرفت.

وزارت بهداشت لیبی پیشتر گفته بود که مهاجمان همچنین این ساختمان را به آتش کشیدند که شعله‌های آتش در تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مشخص است.

گروه داعش و دیگر گروه‌های افراطی اسلامگرا مخالف برگزاری انتخابات دموکراتیک برنامه ریزی شده در سال جاری در آن کشور نفت‌خیز در شمال آفریقا هستند.

به رغم حملات مختلف و وضعیت نامناسب امنیتی در لیبی، سازمان ملل متحد و کشورهای غربی در تلاش هستند این انتخابات به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

حمله روز چهارشنبه یکی از بدترین حملات چند سال اخیر در لیبی است که هدف عمده آن مانع‌تراشی در برگزاری انتخابات و حرکت آن کشور در مسیر دموکراسی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک تحلیلگر ایرانی بریتانیایی توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد

آقای عابدین چندبار به عنوان تحلیلگر در برنامه های صدای آمریکا در سالهای گذشته حاضر شده بود.

دولت بریتانیا روز پنجشنبه از جمهوری اسلامی ایران خواست هر چه سریعتر اطلاعاتی درباره بازداشت «ماهان عابدین» شهروند بریتانیایی ایرانی تبار در اختیار لندن قرار دهد.

به گزارش فرانس پرس، آقای عابدین، روزنامه و تحلیلگری است که در حوزه اخبار امور اسلامی و سیاستهای کشورهای خاورمیانه فعالیت دارد. گفته شده او در تدارک انتشار کتابی به نام «ایران بر می‌خیزد؛ صعود و صعود دولت شیعه» بود. این کتاب قرار بوده در انگلستان منتشر شود.

«ایران وایر» پیشتر نوشت، ماهان عابدین در سال های اخیر با عناوینی چون «مدیر مرکز مطالعات تروریسم لندن» و «تحلیل گر مسائل امنیتی» در رسانه ها حضور داشته است. تحلیل های او درباره مسائل سیاست خارجی و امنیتی ایران معمولا با واکنش منفی اپوزیسیون جمهوری اسلامی مواجه شده و در شبکه های اجتماعی او فردی نزدیک به نهادهای جمهوری اسلامی و توجیه کننده اقدامات خرابکارانه و سیاست های نادرست این رژیم توصیف شده است.

آقای عابدین سومین شهروند بریتانیایی ایرانی تباری است که خبر بازداشت او طی یک ماه اخیر رسانه ای شد.

کمپین حقوق بشر در ایران هفته پیش تائید کرده بود عباس عدالت استاد علوم رایانه دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال ضد تحریم و جنگ علیه ایران اواخر فروردین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و بازداشت شد.

همچنین دو روز پیش اعلام شد «ارس امیری» دانشجوی ایرانی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون و مقیم بریتانیا که برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرد، پیش از بازگشت به لندن بازداشت شد. وی با شورای فرهنگی بریتانیا موسوم به بریتش کانسل همکاری دارد و این نهاد امروز با صدور اطلاعیه ای گفت خانم امیری برای انجام ماموریتی از سوی این نهاد به ایران نرفته بود.

یکی دیگر از ایرانیان مقیم بریتانیا که پس از سفر به ایران بازداشت شد، نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامپسون رویترز است که دوسال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت شد.

دادگاه، خانم زاغری را بر اساس اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم کرد. او و خانواده اش این اتهامات را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صندوق پول: رشد اقتصادی خاورمیانه برای کاهش نرخ بیکاری کافی نیست

نمایی از ساختمان مرکزی صندوق بین المللی پول در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو

صندوق بین المللی پول روز چهارشنبه ضمن اعلام این که نزدیک به یک چهارم جوانان کشورهای خاورمیانه بیکار هستند، هشدار داد اگر اصلاحات اقتصادی اساسی‌تری در آن منطقه انجام نگیرد، هر سال میلیون‌ها نفر به جمعیت بیکاران خاورمیانه افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد بین‌المللی اقتصادی در گزارش جدید خود می‌گوید سطح کنونی رشد اقتصادی منطقه به ایجاد فرصت‌های شغلی کافی برای کاهش نرخ بیکاری – که از دلایل اصلی ناآرامی‌های موسوم به بهار عربی در سال ۲۰۱۱ بود – نخواهد انجامید.

به گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد کشورهای صادرکننده نفت در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۵ درصد رسید، اما تنها ظرف یک سال به ۱.۷ درصد کاهش یافت. اما این صندوق پیش‌بینی می‌کند که در سال ۲۰۱۸ و سال پس از آن روند صعودی گرفته و به ۳.۳ درصد برسد.

این پیش بینی صندوق بین المللی پول برای کشورهای واردکننده نفت در منطقه خاورمیانه متفاوت است؛ به نحوی که یک روند نسبتا باثباتی را طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تجربه خواهند کرد و نرخ رشد اقتصادی این کشورها بالاتر از ۴ درصد خواهد بود.

به گفته «جهاد أزعور» از مدیران ارشد صندوق بین المللی پول، «خاورمیانهمنطقه‌ای بسیار جوان محسوب می‌شود. تقریبا ۶۰ درصد جمعیت آن زیر ۳۰ سال هستند و نرخ بیکاری در میان جوانان منطقه از ۳۰ درصد فراتر رفته است ... که این نیازمند رسیدگی است.»

این مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول به آسوشیتدپرس گفت: «کشورهای منطقه باید به سمت اصلاحات ساختاری عمیق‌تر حرکت کنند. این صندوق از دولت‌های منطقه می‌خواهد مهارت و توانایی‌های نیروی کار در کشورهای خود را ارتقا دهند.»

صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود از کشورهای منطقه خواسته است از هزینه‌های خود کاسته و به دنبال منابع جدید درآمدی، مانند مالیات جدید و کاهش یارانه (سوبسید)، باشند.

هرچند برخی کشورها از جمله ایران و عربستان سعودی اقداماتی را در این زمینه آغاز کرده‌اند، اما یافته‌های این صندوق نشان می‌دهد که کسری بودجه کشورهای عرب صادرکننده نفت حاشیه خلیج فارس، ایران، الجزایر، عراق، یمن و لیبی ظرف پنج سال آینده به ۲۹۴ میلیارد دلار برسد.

این گزارش همچنین می‌گوید نرخ رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۱۰ نفر در حمله انتحاری به یک مقر انتخاباتی لیبی کشته شدند

یک گروه از ستیزه جویان وابسته به داعش همراه با بمب گذاران انتحاری روز چهارشنبه به مقر کمیسیون مرکزی انتخابات لیبی در شهر طرابلس حمله بردند.

به گزارش رویترز، در این حمله ۱۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند و مقر کمیسیون به آتش کشیده شد.

خالد عمر سخنگوی کمیسیون که همراه عده ای موفق به فرار از معرکه شده اند می گوید ماموران امنیتی با حمله کنندگان در حال مبادله آتش اند. خالد عمر، شاهد واقعه می گوید به چشم خودش دو بمب گذار انتحاری را دیده است که با فریاد الله اکبر خود را منفجر کرده اند. ۴ مامور امنیتی و ۳ تن از کارکنان کمیسیون جزو کشته ها هستند.

با آنکه طی چند سال گذشته این نخستین حمله مرگبار به طرابلس است اما هنوز وضعیت امنیتی در سراسر کشور جنگ زده لیبی تثبیت نشده است.

قرار است با حمایت سازمان ملل متحد و با هدف وحدت دوباره کشور لیبی، تا پایان سال جاری انتخابات برگزار شود. هنوز تاریخ قطعی برگزاری انتخابات اعلام نشده است. کمیسیون می گوید تا کنون بیش از یک میلیون رای دهنده را ثبت نام کرده است.

مقامهای دولتی در طرابلس می گویند افراد وابسته به داعش و القاعده در مناطق دور دست کشور پراکنده شده اند اما هسته های خفته ای در داخل شهرها دارند که به مناسبت هایی آنها را فعال می کنند.

شماری از صاحبنظران در لیبی و در جامعه بین المللی با اشاره به وضعیت شکننده امنیتی این کشور برگزاری انتخابات امسال را زودرس قلمداد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG