لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۴۸

سرخط خبرها

خزانه داری آمریکا ناقضان حقوق بشر و عاملان سانسور در جمهوری اسلامی را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا چند نهاد، شرکت، مقام و شخصیت ایرانی را به خاطر نقض عمده حقوق بشر از جانب حکومت جمهوری اسلامی، تحریم کرد.

اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه ۹ خرداد اعلام کرد سازمان انصار حزب الله، زندان اوین، یک شرکت کامپیوتری و چند شخصیت ایرانی را که در سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر نقش دارند، به فهرست سیاه تحریم ها افزوده است.

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که از حامیان فیلترینگ شبکه های اجتماعی محبوب در ایران است، و همچنین عبدالعلی علی عسگری رئیس صدا و سیما، از جمله افراد تحریم شده هستند.

افراد سرشناس حزب الله در ایران

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید حسین الله کرم، از روسای انصار حزب الله را نیز به خاطر کمک به حکومت در نقض حقوق بشر مردم ایران تحریم کرده است.

براساس اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا، الله کرم و سازمانش در نقض حقوق بشر مردم ایران به طور جدی نقش داشته اند.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای عالی فضای مجازی، عبدالحمید محتشم و حمید استاد از انصار حزب الله، از دیگر تحریم شدگان هستند.

آمریکا همچنین گروه برنامه‌نویسی هانیستا را تحریم کرده است.

به گفته وزارت خزانه داری، این شرکت به ردیابی ارتباطات کامپیوتری و ایجاد اخلال در شبکه ها به دولت ایران کمک کرده است که منجر به نقض حقوق بشر شده است.

در همین رابطه، سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو در یک توئیت به زبان فارسی نوشت: وزارت خزانه‌داری را به خاطر ایستادن کنار مردم ایران و اعمال تحریمهای جدید مرتبط با نقض حقوق بشر و سانسور در ایران علیه زندان اوین، انصار حزب‌الله و بنیانگذارانش، گروه برنامه‌نویسی هانیستا، و رئیس صدا و سیما عبدالعلی علی‌عسگری تحسین می‌کنم.

همچنین «الینا راس لتینن» رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتر خود به حمله روز گذشته نیروهای حماس به خاک اسرائیل اشاره کرد و نوشت ایالات متحده باید رژیم جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت مالی اش از تروریسم پاسخگو کند و به حمایت از متحدمان کشور یهود ادامه دهد.

موج جدید تحریمها علیه جمهوری اسلامی

از ۱۸ اردیبهشت که پرزیدنت ترامپ خروج از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد، چندین دور تحریم جدید توسط خزانه داری علیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

وزیر خزانه داری آمریکا بعد از خروج ایالات متحده، نحوه بازگشت تحریم ها علیه ایران را شرح داد.

۲۰ اردیبهشت خزانه داری آمریکا تحریم هایی علیه شبکه انتقال ارزی جمهوری اسلامی در خاورمیانه را اعلام کرد.

۲۵ اردیبهشت خزانه داری ایالات متحده رئیس بانک مرکزی ایران را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

بخشی از تحریم های آمریکا گروه های تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است. از جمله، روز ۲۶ اردیبهشت خزانه داری آمریکا، رهبر گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است، را تحریم کرد.

سه روز بعد در ۲۸ اردیبهشت، وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده آن در ایران را تحریم کرد. همچنین ایالات متحده اول خرداد، تحریم‌های جدیدی را علیه پنج ایرانی کمک کننده به حوثی‌های یمن اعلام کرد.

بعد از این بود که در سه خرداد، آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد.

در این بین برخی کشورها همچون امارات متحده عربی تحریم های جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی قرار داده اند.

پیشتر هم کنگره تشدید تحریم های جمهوری اسلامی ایران بخصوص برای نقض حقوق بشر را آغاز کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر کره شمالی ظاهرا برای وضع اقتصاد کشورش گریه کرده است

برخی گزارش های رسانه ای می گویند کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای فقر در کشور خود گریه کرده است.

بیزنس اینسایدر در گزارشی نوشته است: ویدیویی از رهبر کره شمالی منتشر شده است که کیم را در حال گریه کردن نشان می دهد.

گزارش شده این اتفاق زمانی رخ داد که رهبر کره شمالی از سواحل این کشور بازدید می کرد و او به حال اقتصاد فاجعه بار کشورش گریه کرد.

بیزنس اینسایدر می گوید شاید این ویدئو نشانه ای باشد که کیم جونگ اون آماده دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر سر پایان دادن به برنامه هسته ای اش است.

کره شمالی یک ماه پیش تمایل خود برای پایان برنامه هسته ای را اعلام کرد و هرچند قرار بود ۲۲ خرداد رهبر کره شمالی و پرزیدنت ترامپ دیدار کنند اما این دیدار موقتا به تعویق افتاد و هنوز مشخص نیست که چه زمانی برگزار شود. با این حال، یک مقام ارشد رژیم کره شمالی در نیویورک به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه سه فعال مدنی زندانی به حسن روحانی در انتقاد از برخورد با معلمان معترض

محمود بهشتی و اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان و عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری که در اوین زندانی هستند

یک وکیل دادگستری و دو معلم زندانی در اوین، در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نسبت به نحوه‌ دستگیری و برخورد با محمد حبیبی و معلمانی که مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده بودند، اعتراض کردند.

عبدالفتاح سلطانی عضو سابق هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، محمود بهشتی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، و اسماعیل عبدی دبیرکل اسبق کانون صنفی معلمان تهران، در این نامه نحوه بازداشت محمد حبیبی و انتقال با دست‌بند و پابند به زندان اوین را توهین آمیز و «اوج ارادت حاکمیت به فرهنگیان» خوانده‌اند.

این سه زندانی در نامه چهارشنبه ۹ خرداد خود، ضمن مقایسه وضعیت برخورد با غارتگران صندوق فرهنگیان و معلمان زندانی از حسن روحانی به عنوان کسی که سوگند یاد کرده‌ است تا پاسدار قانون اساسی و اجرای صحیح آن باشد خواسته‌اند با ورود به این موضوع، نسبت به فراهم کردن مقدمات مختومه شدن پرونده تمامی معلمان بازداشت شده‌ و همچنین آزادی محمد حبیبی، یا دست کم انتقال او به زندان اوین، اقدامی انجام دهد.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت ماه به مناسبت هفته معلم در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد. ۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان غیر از آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حسین تاج، وکیل آقای حبیبی، ۲۹ اردیبهشت ماه درباره وضعیت او گفت که پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی برای تامین وثیقه‌ بسیار نامتعارف بوده است.

به گفته او نحوه دستگیری و برخورد با موکلش نیز باید تحت پیگرد قرار گیرد، زیرا همسر آقای حبیبی که برای پیگیری به دادسرا رفته بود به طور اتفاقی آقای حبیبی را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بود، در حالی که هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت وی مشهود بود.

این در حالی است که این وکیل دادگستری تاکید کرده بود، معلمان تجمع کننده تنها خواستار تحقق مطالبات صنفی و قانونی خود بوده‌اند.

آقای حبیبی اسفند ماه سال گذشته نیز در محل کار خود بازداشت، اما پس از حدود ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و بازداشت تعدادی از آنها در بیانیه‌ای این اقدام را «حادثه‌ای تلخ» توصیف کرد.

تجمع های کارگری و دیگر اصناف از جمله معلمان طی یک سال گذشته و با بالاگرفتن مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه بین‌المللی رانندگان آمریکای شمالی از اعتصاب کامیون‌داران ایران حمایت کرد

اعتصاب سراسری کامیونداران و راننده‌ها در ایران در حالی برای نھمین روز متوالی ادامە دارد کە دولت حسن روحانی پاسخی بە خواسته‌های اعتصاب کنندگان ندادە است.

همزمان، اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی از همقطاران اعتصابی خود در ایران حمایت کرده است.

اتحادیه چهارشنبه ۹ خرداد در نامه‌ای خطاب به دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا نوشته است با براداران و خواهران اعتصابی خود در ایران ابراز همبستگی می‌کند.

اتحادیه از دولت ایران خواسته است به شکایات اعتصاب کنندگان گوش دهد و به خواسته‌ها و حق بین‌المللی آنها در آزادی تجمع و ابراز نظر احترام بگذارد.

این اتحادیه نماینده یک میلیون و ۴۰۰ هزار راننده کامیون‌های باربری در ایالات متحده و کاناداست.

از سوی دیگر، شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتر خود به اعتصاب کامیونداران واکنش نشان داده و نوشته است: «آقای خامنه‌ای! آنچه امروز در ایران «واقعی» است، دزدسالاری است نه مردم‌سالاری!»

کامیون داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پائین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

اعتصاب در حالی ادامه پیدا کرده است که از چند روز پیش دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرده است.

با این حال به نظر می رسد که کامیون داران همچنان پیگیر خواسته های خود هستند.

اعتصاب گسترده در روزهای گذشته موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران، در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا با ترکیه در حال گفتگو بر سر خروج شبه نظامیان کرد از منبج سوریه است

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت ایالات متحده با ترکیه برای خروج «یگان‌های مدافع خلق» از منبج در سوریه در حال گفتگو است.

به گزارش رویترز، این وزارتخانه گزارش های رسانه ای که واشنگتن با ترکیه در مورد یک طرح سه مرحله ای برای خروج شبه نظامیان کرد توافق کرده است را رد کرد.

وزارت خارجه آمریکا می گوید این گفتگوها هنوز ادامه دارد و در مورد مسائل دوجانبه دیگر نیز مذاکره می شود. خبر توافق را یک خبرگزاری دولتی ترکیه منتشر کرده بود.

ترکیه از حمایت آمریکا از نیروهای کردی موسوم به یگان های مدافعان خلق در سوریه خشمگین است.

دولت سوریه، شبه نظامیان کرد، شورشیان سوری، ترکیه، و آمریکا همگی در منبج حضور نظامی دارند. منبج در شمال سوریه واقع است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسوایی جنسی موجب کناره گیری فرماندار ایالت میزوری در آمریکا شد

فرماندار ایالت میزوری که زمانی ستاره رو به رشد جمهوریخواهان قلمداد می شد، در پی یک رسوایی جنسی از مقام خود استعفا داد و گفت روز جمعه از کار کنار می رود.

«اریک گرایتنس» ۴۴ ساله، روز سه شنبه تصمیم خود را برای کناره گیری از سمت فعلی اش اعلام کرد. او متهم است که سوء رفتار جنسی خارج از روابط زناشویی داشته و از پول های اهدایی خیریه نیز استفاده نادرست کرده است.

گرایتنس که سابقه حضور در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا موسوم به «نیروی سیلز» را دارد، ژانویه ۲۰۱۷ فرماندار ایالت میزوری شد.

گرایتنس که در یک نشست خبری کناره گیری خود را اعلام کرد، به اقدام خلاف قانون اعتراف نکرد و گفت هیچ قانونی را نقض نکرده است.

اواسط ماه آوریل، یک کمیته مجلس ایالتی میزوری، گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده بود فرماندار میزوری یک زن را وادار به یک رابطه جنسی بدون رضایت و توأم با خشونت کرده است. گرایتنس این اتهام را «اراجیف آشغال نشریات زرد» خواند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از آن که رابطه جنسی فرماندار در ماه ژانویه در یک گزارش تلویزیونی عمومی شد، او تقریبا پنج ماه تلاش کرد که سمت خود را حفظ کند.

قانونگذاران جمهوریخواه نیز که می دانستند ادامه حضور وی به احتمال پیروزی آنها بر یک سناتور دموکرات میزوری، کلیر مک‌کاسکیل ضربه می زند، خواستار کناره گیری او شده بودند.

مایک پارسون، جایگزین گرایتنس کیست؟

«مایک پارسون» که ۶۲ سال دارد از روز جمعه فرماندار جدید میزوری می شود.

به نوشته «کانزاس سیتی استار» او در حال گله داری در مزرعه اش بود که فهمید ۵۷امین فرماندار میزوری می شود.

او در مناطق روستای جنوب غرب میزوری بزرگ شده و از سال ۱۹۹۳ در سمت های مختلف، منتخب مردم بوده است.

پارسون به مدت ۱۲ سال کلانتر شهر پولک کانتی بود و ۱۱ سال نیز عضو نهاد قانونگذاری ایالت میزوری بود.

وی که یک جمهوریخواه است، در سال ۲۰۱۶ به عنوان معاون فرماندار میزوری انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از وضعیت «سهیل عربی» در پی انتشار خبر جعلی خودکشی در زندان

در پی انتشار اخباری مبنی بر خودکشی سهیل عربی، زندانی عقیدتی و فعال مدنی، مادر این زندانی خبر خودکشی او را که از داخل زندان اعلام شده بود، دروغ خواند.

در روزهایی گذشته پس از این که به نقل از مادر سهیل عربی گزارش شد این زندانی به دلیل خودکشی به بیمارستان فرستاده شده، موجی از پیام‌های کاربران توئیتر با هشتگ #savesoheil به راه افتاد و این هشتگ سه شنبه شب ۸ خرداد برای مدتی داغ شد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. اما در تیر ماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد.

سال گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز جایزه بخش «شهروند خبرنگار» خود را به سهیل عربی داد.

سهیل عربی که در اعتراض به وضعیت زندان مرکزی تهران، زندان فشاقویه، دست به اعتصاب غذا زده، در یک پیام صوتی وضعیت داخل زندان را به شدت اسف بار خواند.

صدای آمریکا مستقلا نمی تواند اختصاص این فایل به وی را تایید کند:

فایل صدای منتسب به «سهیل عربی» از زندان

فایل صدای منتسب به «سهیل عربی» از زندان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی روز یکشنبه با انتشار یک فایل صوتی‌ از اعزام فرزندش به بیمارستان اطلاع داده بود.

او اعلام کرده بود که ماموران زندان در روز ملاقات به او گفته بودند سهیل ممنوع‌الملاقات است. پس از آن به مادر سهیل از درون زندان زنگ زده شد که سهیل را به علت خودکشی به بیمارستان منتقل کردند.

این در حالی است که مادر سهیل عربی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد خبر خودکشی سهیل عربی، که از زندان به او اعلام شده بود، دروغ بوده و سهیل خودکشی نکرده است.

او گفت سهیل یک ماه است که در اعتصاب است و ماموران او را وادار به امضای اقرارنامه‌ای کردند، اما سهیل از امضای آن خودداری کرد. به گفته او، احتمالا قصد مسئولان زندان از انتشار خبر خودکشی این بوده که اگر اتفاقی برای سهیل افتاد بتوانند علت آن را خودکشی اعلام کنند.

با این حال، موجی از پیام‌هایی مبنی بر نگرانی از بی‌خبری از وضعیت این زندانی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب توأمان کارکنان صنعت نفت و کامیون داران در برزیل

صف های طولانی مردم در جایگاه های سوخت برزیل در پی اعتصاب کامیون داران و اعتراضشان به قیمت بالای سوخت

کارکنان صنعت نفت برزیل روز چهارشنبه یک اعتصاب ۷۲ ساعته را آغاز کردند. این اعتصاب در حالی صورت می گیرد که ادامه اعتصاب سراسری کامیون داران برزیلی برای دولت این کشور مشکلات جدی ایجاد کرده و میشل تمر رئیس جمهوری برزیل از ارتش آن کشور خواسته است وارد عمل شود.

به گزارش رویترز، دادگاه عالی کارگران برزیل اعتصاب کارکنان بخش نفت را غیرقانونی اعلام کرده است، اما FUP، بزرگترین اتحادیه کارگران صنعت نفت برزیل، گفته از حکم دادگاه مطلع نشده است و به اعتصاب ادامه می دهد. این اتحادیه روز چهارشنبه گفت کارگران در هشت پالایشگاه کشور در روز چهارشنبه حاضر نشدند.

کارگران خواهان استعفای مدیر اجرایی شرکت پدرو پارنته هستند. آنها همچنین می خواهند سیاست قیمت گذاری سوخت بر اساس نرخ بازار، پایان یابد و در شرکت نفتی دولتی پتروبراس نیز تغییراتی صورت بگیرد. رئیس بزرگترین اتحادیه کارکنان صنعت نفت برزیل می گوید سیاست های دولت تمر پتروبراس را به سرمایه گذاران خارجی تحویل می دهد.

اعتصاب سراسری جداگانه کامیونداران برزیلی، وارد دهمین روز خود شده است. کامیون داران به افزایش قیمت سوخت دیزل معترض هستند. اعتصاب آنها باعث شده است شهرهای عمده با مشکل کمبود مواد غذایی، بنزین، و مواد پزشکی روبرو شوند.

در جریان اعتصاب کامیون داران، بیش از هزار مانع در بزرگراه های برزیل کار گذاشته شد. میشل تمر از پلیس فدرال و ارتش خواست موانع را جمع کنند. برزیل در بخش های مختلف از فساد عمده رنج می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افغانستان: در حمله به مقر وزارت کشور ۱۰ مهاجم کشته شدند

الجزیره به نقل از وزارت کشور افغانستان می گوید همه ۱۰ مهاجم در حمله به وزارت کشور کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داعش در وبسایت اینترنتی خود مسئولیت حمله را پذیرفت. گروه داعش مسئولیت حمله روز چهارشنبه به وزارت کشور افغانستان در کابل را برعهده گرفت، اما از اعلام جزئیات حمله ای که می گوید انجام داده خودداری کرده است.

مهاجمان مسلح به اسلحه های خودکار و نارنجک انداز، اوایل روز چهارشنبه به وزارت کشور افغانستان حمله کردند.

مقر وزارت کشور افغانستان به شدت محافظت می شود.

پیکارجویان داعش پس از وقوع دو انفجار بیرون ساختمان وزارت کشور، سعی کردند وارد آن شوند. اما با مقاوت شدید نیروهای امنیتی رو به رو شدند.

الجزیره می گوید در این حمله دست کم ۱ مامور پلیس نیز کشته و ۵ تن دیگر مجروح شدند.

طالبان، گروه اسلامگرای افراطی دیگری است که معمولا به مواضع نیروهای دولتی افغانستان حمله می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه‌نگار مخالف پوتین که گفته شده بود در اوکراین کشته شده «زنده» است

آرکادی بابچنکو در نشستی خبری در اوکراین گفت برای خنثی سازی توطئه مأموران روسیه برای قتل او، کشته شدن خود را صحنه سازی کرده است.

روزنامه نگار روس مخالف دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، که گزارش شده بود در اوکراین به قتل رسیده بود، زنده و سالم است.

پلیس کی‌یف، پایتخت اوکراین پیشتر اعلام کرده بود آرکادی بابچنکو، که به‌ دلیل «آزار سیاسی» از روسیه گریخته بود، در آن شهر کشته شده است.

با این حال، وی عصر چهارشنبه در یک نشست خبری حاضر شد و گفت برای خنثی سازی توطئه ماموران روسیه برای قتل او، کشته شدنش را صحنه سازی کرده است.

او در حالی که در این نشست خبری در کنار رئیس دستگاه اطلاعاتی اوکراین ایستاده بود، با چشمانی گریان از همسرش عذرخواهی کرد و گفت چاره دیگری نداشتم.

این روزنامه نگار منتقد کرملین گفت، «آماده سازی عملیات دو ماه طول کشید. من یک ماه پیش در جریان قرار گرفتم. در نتیجه این عملیات یک نفر دستگیر شد و در بازداشت است.»

آرکادی بابچنکو، ۴۱ ساله، خبرنگار جنگ، ناشر و حقوقدان است که پس از انتقاد از رویکرد روسیه در سوریه و اوکراین مورد غضب دولت پوتین قرار گرفت و به اوکراین گریخت.

واسیلی گریتساک رئیس دستگاه اطلاعاتی اوکراین (اس بی یو) نیز در نشست خبری امروز گفت، این عملیات به منظور خنثی کردن توطئه قتل آقای بابچنکو برنامه ریزی شده بود.

مقام‌های اوکراین پیشتر گفته بودند جسد آرکادی بابچنگو را پس از بازگشت از خرید در کنار در ورودی آپارتمانش یافته‌اند و نخست‌ وزیر اوکراین هم مسکو را مسئول قتل معرفی کرد.

تنش میان روسیه و اوکراین بعد از الحاق شبه جریزه کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ و حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین به شدت بالا گرفته است.

مسکو قتل بابچنکو توسط ماموران روسیه را انکار کرد و گفت در حال انجام تحقیقات مستقل در این باره است.

حکومت پوتین بارها به قتل مخالفان و روزنامه نگاران متهم شده است.

آخرین مورد، مسمومیت شدید «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روسیه در بریتانیا بود که تا مدت‌ها وضع او وخیم بود، ولی زنده ماند. بریتانیا و دولت های غربی، روسیه را به دست داشتن در مسمومیت شیمیایی او متهم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حماس می گوید آتش‌بس با اسرائیل را می‌پذیرد

تانک اسرائیلی نزدیک مرز غزه در روز سه شنبه

یک روز بعد از درگیری شدید بین اسرائیل و نیروهای حاضر در غزه، گروه مسلح فلسطینی حماس که کنترل غزه را در دست دارد، می گوید با آتش بس در مرز خود تا زمانی که به گفته آنها اسرائیل خصومتی نشان ندهد، موافقت کرده است.

درگیری های اخیر، میان حماس و اسرائیل شدیدترین از نوع خود از جنگ سال ۲۰۱۴ بود.

روز سه شنبه ۸ خرداد، فلسطینی ها در غزه ده ها راکت به سمت اسرائیل شلیک کردند که بخش عمده آنها را سیستم دفاعی گنبد آهنین این کشور نابود کرد و بقیه نیز خسارات خاصی به جای نگذاشت.

اسرائیل هم با حملات هوایی و شلیک تانک ها به سمت غزه، به این اقدام واکنش نشان داد.

به نوشته گاردین در روز چهارشنبه ۹ خرداد، تا دو ساعت پس از اعلام آتش بس از سوی حماس، گزارشی از وقوع خشونت ها منتشر نشد.

وزیر اطلاعات اسرائیل با این حال از ذکر صریح این موضوع که آیا اسرائیل با آتش بس موافقت کرده، خودداری کرد و گفت همه چیز به حماس بستگی دارد. با این حال او گفت اسرائیل خواهان تشدید تنش به سمت جنگ نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلژیک اتفاق روز سه شنبه و کشته‌شدن سه نفر را «حمله تروریستی» نامید

مقامات بلژیک می گویند حمله ای که در روز سه شنبه منجر به کشته شدن دو افسر پلیس و یک رهگذر شد، جنایتی تروریستی بود.

مقامات بلژیکی روز چهارشنبه ۹ خرداد گفتند «بنجامین هرمن» ۳۶ ساله، با چندبار سر دادن شعار «الله اکبر» روز سه شنبه با ماموران پلیس درگیر شد. او به ضرب گلوله گروهی از ماموران پلیس از پای در آمد.

آقای «هرمن» از پشت به دو افسر پلیس در شهر لیژ با چاقو حمله کرد و اسلحه آنها را گرفت و با ضربات گلوله آنها را کشت و سپس به یک مرد ۲۲ ساله که در یک خودرو بود، تیراندازی کرد و او را نیز کشت.

یک مقام بلژیکی در یک کنفرانس خبری گفت به خاطر روشی که «هرمن» در تیراندازی به ماموران عمل کرد، این حمله تروریستی قلمداد می شود. پیشتر پلیس بلژیک از «تروریستی» دانستن این رویداد خودداری کرده بود.

این مقام همچنین گفت روش «هرمن» که با چاقو به ماموران پلیس حمله کرد و اسلحه آنها را ربود و همچنین سردادن شعار «الله اکبر» مشابه روش درخواستی داعش از پیروانش برای حمله به ماموران بوده است.

گزارش شده بنجامین هرمن با چندین افراطی نیز در تماس بوده است. هرمن یک روز قبل از حمله روز سه شنبه، مرد دیگری را که قبلا در زندان با او بود، کشت.

«بنجامین هرمن» متولد بلژیک، روز دوشنبه تنها برای چند ساعت از زندان مرخصی گرفته بود، اما به زندان بازنگشت. به نوشته فاکس نیوز، رسانه های محلی می گویند که سابقه جرائم مرتبط با مواد مخدر داشته است.

بلژیک، و چند کشور دیگر اروپایی سابقه حملات مرگبار اسلامگرایان افراطی را دارد، امری که نگاه بسیاری از مردم اروپا را نسبت به موضوع مهاجرت بیش از گذشته جلب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کنایه کروبی به خامنه‌ای: رفع حصر در دست عزرائیل است، یا ما زودتر میرویم یا آن دیگری

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و از رهبران معترضان سال ۸۸، در نامه‌ای خطاب به اعضای حزب نسبت به رفع حصر خود ابراز ناامیدی کرد و سرنوشت آن را در دست «ملک الموت عزرائیل» دانست.

آقای کروبی در این نامه که چهارشنبه ۹ خرداد منتشر شد، از اعضای حزب اعتماد ملی که در کنگره سالانه خود بسر می‌برند خواست که با استعفای او از دبیر کلی موافقت کنند چرا که به دلیل تداوم حصر خانگی امکان حضور در جلسات و رفع اختلافات را ندارد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی بسر می برند و تلاش‌ها برای رفع حصر از آنها در سالهای اخیر بی نتیجه مانده است.

او در این نامه نوشت: «هشت سال است که از حصر غیر قانونی و بی ضابطه می‌گذرد و ظاهرا پایانی هم بر این خودسری نیست و کسی هم خود را در قبال آن پاسخگو نمی‌داند. با این روند به نظر مى‌رسد ملک الموت حضرت عزرائیل تعیین کننده سرنوشت آن باشد بدین روی که یا ما زودتر می رویم و یا آن دیگری.»

در حالی که رسانه های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی شرط رفع حصر کروبی و موسوی را پشیمانی از مواضع قبلی دانسته اند، آقای کروبی در بخش دیگری از نامه، دوباره روند انتخابات سال ۸۸ را «مضحک و فرمایشی» دانست که به گفته او در جریان آن محمود احمدی‌نژاد «با افزایش ۷ میلیونی رأی بر کرسی ریاست جمهوری نشانده شد و اعتراض مردم به تقلب و مهندسی انتخابات متأسفانه تحمل نشد.»

مهدی کروبی با اشاره به «سرکوب خشن مردم معترض» در جریان حوادث سال ۸۸، گفت: «پس از نامه‌های هشدار دهنده‌ام خطاب به مسئولین و مردم که در اعتراض به سرکوب خشن معترضین نگاشته شد، هزینه سنگینی بر همه ما تحمیل شد.»

آقای کروبی در حالی رفع حصر را در دست فرشته مرگ دانسته است که گفته می‌شود آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مخالفان اصلی رفع حصر است.

اگر چه گفته می شود شورای عالی امنیت ملی درباره حصر خانگی تصمیم گرفته است، در سال‌های گذشته علی مطهری از مخالفان حصر گفته بود که آیت الله خامنه ای با رفع حصر موافق نیست و معتقد است که حصر به صلاح آن افراد است، چرا که اگر رفع حصر شده و به دادگاهی شوند، حکم آنها بسیار سنگین خواهد بود.

اصولگرایان و روحانیون محافظه کار، رفع حصر را در گرو ابراز پشیمانی کروبی، موسوی و رهنورد از مواضع پیشین خود دانسته‌اند؛ موضوعی که از سوی این سه نفر رد شده است.

حصر خانگی رهبران معترضان سال ۸۸، که از نظر سلامت جسمی وضعیت مناسبی ندارند، بارها مورد انتقاد سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده قرار گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری آنها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وال استریت جورنال: با تحریمهای آمریکا، کشتیرانی ایران زیر فشار قرار گرفته است

Iran Oil Gas


مقاله وال استریت جورنال نوشته کاستاس پاریس و جُوان چیو

هنوز چند ماهی به از سرگیری تحریمهای آمریکا علیه ایران باقی مانده اما شرکتهای کشتیرانی بین المللی از هم اکنون نفتکش های خودرا از حوزه صادرات نفت ایران بیرون برده اند.

شرکت دانمارکی کشتیرانی مائرسک، و شرکت سویسی کشتیرانی مدیترانه از جمله بزرگترین شرکتهای کشتیرانی جهان اعلام داشتند از حمل و نقل محموله های ایران را کاهش می دهند و صاحبان نفتکش ها نیز اعلام کرده اند فعالیت صادرات نفت را از ایران به مناطقی از آفریقای باختری و خاورمیانه منتقل خواهند کرد.

مدیر عامل شرکت مائرسک گفته است فکر نمی کند خطوط کشتیرانی جهانی حاضر باشند در صورت بازگشت کامل تحریمها علیه ایران، با آن کشور همکار ی کنند.

این دو شرکت بزرگ کشتیرانی، انواع کالاها از اقلام الکترونیکی گرفته تا وسایل خانگی، ماشینهای سنگین و مواد غذائی به ایران حمل می کنند.

دولت ترامپ به این شرکتها مهلت داده است تا ماه نوامبر به عملیات و معامله با ایران پایان بدهند.

بازگشت تحریمها با افزایش حق بیمه کشتیها،و خط اعتبارات محموله ها تاثیر زیادی خواهد داشت.

بیرون رفتن پنجمین تولید کننده نفت خام جهان از دایره صادرات، برشماری از این نفتکش ها تاثیر خواهد داشت.

مدیر عامل یک شرکت بزرگ چینی مالک نفتکش ها می گوید ما حاضر نیستیم با زیر پانهادن تحریمها بخش بزرگی از معاملات مان با آمریکا را از دست بدهیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع مقام قوه قضائیه ایران از مجازات شلاق؛ روش حکومت برای تحقیر معترضان و فعالان مدنی

نهادهای حقوق بشری می گویند شلاق بجای مجازات، نوعی شکنجه است و باید متوقف شود.

در حالیکه نهادهای حقوق بشری از اجرای مجازات شلاق توسط جمهوری اسلامی انتقاد می کنند، مقام ارشد قوه قضائیه در تازه ترین اظهارنظر از آن دفاع کرده و گفته مجازات شلاق بسیار تاثیرگذارتر از مجازات حبس است.

هادی صادقی، معاون قوه قضائیه ایران گفته مجازات زندان اسلامی نیست و یک مجازات وارداتی است و از فرانسه وارد شده در حالیکه مجازات شلاق یک مجازات اسلامی است.

براساس قانون مجازات اسلامی برای خیلی از جرایم مجازات شلاق در نظر گرفته شده است، اما این احکام اعتراض فعالان حقوق بشر را در پی داشته است. آنها می‌گویند شلاق مجازات نیست و شکنجه‌ای غیرانسانی تلقی می‌شود.

پیشتر یک نهاد حقوق بشری در گزارش خود درباره مجازات شلاق در ایران نوشته بود: وقتی می گوئیم که شلاق نباید حتی برای تربیت حیوانات استفاده شود، چگونه می توان پذیرفت از آن برای تربیت انسان استفاده شود.

در حالی این مقام عالی قوه قضائیه از مجازات شلاق دفاع کرده که در سالهای اخیر قوه قضائیه ایران از این مجازات برای تحقیر و محکوم کردن فعالان مدنی استفاده کرده است.

نمونه ای از احکام شلاق برای فعالان مدنی و منتقدان رهبر و نظام در دو سال اخیر:

نظام قضایی جمهوری اسلامی بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ سعی در آنچه اسلامی کردن مجازات ها نامید، داشته و به همین دلیل مجازات اعدام، سنگسار و شلاق را به قوانین کشور افزود. این در حالی است که خیلی از کشورهای مسلمان دیگر از جمله ترکیه یا مالزی سالهاست مجازات های اینچنین را عملا اجرا نمی‌کنند.

ایالات متحده آمریکا در گزارش های سالانه حقوق بشری خود، اعدام، سنگسار و شلاق را مصداق شکنجه دانسته و به آن اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک شرکت ردیابی تانکرها: در یک ماه صادرات نفت ایران ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافت

بر اساس برآورد یک شرکت پیشرو در زمینه ردیابی تانکرها، صادرات نفت خام ایران در ماه جاری حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت، که نخستین نشانه از عواقب امتناع خریداران نفت ایران به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا است.

برآوردهای نفتی شرکت پترولجستیک مستقر در ژنو همچنین نشان می دهد که خریداران نفت ایران برای کاهش حجم خرید نفت از ایران شتابی ندارند، زیرا بر اساس تحریم های ایالات متحده ۱۸۰ روز برای کاهش خرید خود فرصت دارند.

پرزیدنت ترامپ اوایل ماه جاری ضمن اعلام خروج آمریکا از توافق برجام گفت، آمریکا تحریم‌های جدیدی نیز به منظور کاهش صادرات نفت ایران اعمال خواهد کرد.

صادرات نفت کشور به گفته ایران ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شد که دست کم یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه آن به آسیا و بقیه به اروپا صادر می شود که به عقیده کارشناسان این بخش در برابر تحریم‌های آمریکا آسیب پذیرتر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا به شایعه مرگ ولیعهد عربستان در رسانه‌های جمهوری اسلامی

روزنامه روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی ضمن طرح شایعه مرگ ولیعهد عربستان به نقل از رسانه های وابسته به ایران، واکنش وزارت خارجه آمریکا را به این شایعه اعلام کرد.

در این گزارش آمده است: محمد بن سلمان، ولیعهد فعال ۳۲ ساله عربستان سعودی، اصلاح طلبی است که به نظر بعضی کارشناسان امنیتی بیش از هر فرد دیگری در جهان تحت حفاظت قرار دارد.

حال بنا بر گزارش ها او مرده است. فقط مشکل این گزارش ها این است که تمام منابع مشکوکی که از کشته شدن ولیعهد عربستان سعودی خبر می دهند، به ایران برمی گردد.

مقام های آمریکایی و تحلیلگران غیر دولتی می گویند ادعاها در این باره در رسانه های عربی را نباید زیاد جدی گرفت، زیرا محتوای خبر می تواند بخشی از کارزار تبلیغاتی ایران برای ارائه تصویری حاکی از بی ثباتی در ریاض باشد.

بعضی رسانه های خبری عرب در پی تیراندازی شدید ماه گذشته در نزدیکی کاخ سلطنتی در ریاض بی امان درباره وضعیت شاهزاده محمد گمانه زنی می کردند.

بعضی تئوری های توطئه درباره تیراندازی ۱۲ آوریل در واقع از وقوع یک کودتا توسط دیگر شاهزاده های سعودی برای سرنگونی ملک سلمان، پدر شاهزاده محمد، خبر می داد. در حالی که رسانه های رسمی سعودی آن را تلاشی برای ساقط کردن یک پهباد بر فراز کاخ سلطنتی عنوان کردند.

وزارت خارجه آمریکا این ادعاها را تخیلی توصیف کرد. یک مقام وزارت خارجه گفت منبع خبری چند رسانه عربی شایعاتی است که احتمالا منابع ایرانی بر سر زبان ها انداخته اند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه، خودش به تازگی با شاهزاده محمد بن سلمان تماس داشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانک «بی سی پی» سوئیس فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق می‌کند

به دنبال اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران، بانک «بی سی پی» سوئیس کلیه فعالیت‌های تازه خود را در ایران تعلیق می‌کند.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز سه‌شنبه در گزارشی به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت، این بانک وام دهنده فعال در حوزه تجارت و مسکن اعلام کرده است در واکنش به خروج آمریکا از برجام، معاملات تازه خود با ایران را متوقف می‌کند.

این بانک سوئیسی در بیانیه‌ای که امروز منتشر کرد، گفت، معاملاتی را که پس از هشتم مه ۲۰۱۸ با ایران بسته شده است به حالت تعلیق در می‌آورد و در چارچوب اعلامیه دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه آمریکا روند پایان دادن به این فعالیت‌ها را آغاز می‌کند.

اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ۸ مه ۲۰۱۸ مبنی بر خروج واشنگتن از توافق جامع هسته‌ای موسوم به برجام و بازگشت تحریم‌های ایران طی ۱۸۰ روز بعد از آن، موجب شده است برخی شرکت‌های اروپایی روند خروج از ایران را شتاب بدهند.

سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، به عنوان دیگر اعضای گروه ۱+۵ طرف توافق با ایران، که پیشتر با تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق تیر ۱۳۹۴ مخالفت کرده‌اند، در تلاش برای یافتن راهی برای ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران و محافظت از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا هستند.

با این حال، دولت‌های اروپایی قادر نیستند تصمیمی را در این زمینه به شرکت‌های تجاری دیکته کنند و این خود شرکت‌ها هستند که باید منافع تجارت با ایران را با ریسک مقابله با آمریکا ارزیابی کنند؛ همانطور که شرکت‌های زیادی، مانند توتال فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را در ایران متوقف می‌کنند.

وزیر خارجه ایالات متحده دوشنبه هفته پیش در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و خیالبافی خواندند، اما او در پاسخ گفته است اجرای این شروط چندان دشوار نیست.

پرزیدنت ترامپ نیز پیش از آن گفته بود که دولت او متعهد به همکاری با متحدان خود برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است و دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که گفته می‌شود هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر دنبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دستور خامنه‌ای برای محاکمه سریع معاون مدرسه متهم به آزارجنسی؛ ادامه سکوت درباره پرونده سعید طوسی

رهبر جمهوری اسلامی ایران در فرمانی که سه شنبه شب از رسانه های دولتی پخش شد، به رئیس قوه قضائیه ایران دستور داد بعد از محاکمه، «در اسرع وقت حدود الهی در رابطه با متهمان اجرا شود.» واکنش وی به انتشار خبری درباره معاون یک دبیرستان در تهران است که به آزار جنسی گسترده دانش آموزان متهم شده است.

دستور آیت الله خامنه ای در حالی است که در چند سال اخیر، اتهامات پیرامون یکی از نزدیکان وی نه تنها با چنین دستور مشابهی مواجه نشده است، بلکه اعضای ارشد بیت رهبر جمهوری اسلامی ایران از اختیارات خود برای توقف رسیدگی پرونده شاکیان سعید طوسی، قاری قرآن بیت رهبری، استفاده کرده اند.

دو سال پیش برنامه صفحه آخر صدای آمریکا در گزارش هایی خبر داد، محمد گندم نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به بیت رهبری، بعد از چند سال با شکایت والدین برخی از قاریان نوجوان، به آزار جنسی آنها متهم شد. اگر چه پس از دو سال رسیدگی در سال ۹۴ با پیگیری‌های خانواده‌ها رسیدگی به پرونده جدی شد و قاضی حکم به ۴ سال زندان برای این قاری نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی داد، اما در نهایت دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دی ماه امسال حکم برائت سعید طوسی را صادر کرد.

در این بین، با وجود اظهارنظرهای مختلف مقام های قضایی مبنی بر وجود پرونده سعید طوسی و شکایت والدین قاریان نوجوان، آیت الله خامنه ای هرگز به قوه قضائیه دستور رسیدگی قاطع به این پرونده بدون در نظر گرفتن ارتباط سعید طوسی با دفتر خود را نداد.

در دو سال اخیر، بارها قربانیان سعید طوسی مورد مزاحمت و آزار نهادهای اطلاعاتی قرار گرفتند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه ۸ خرداد کمی زودتر در خبری دیگر مدعی شده بود بر قوه قضائیه و صدا و سیما که منصوب او هستند، مدیریتی ندارد. اما عصر سه شنبه در واکنش به خبر تجاوز معاون دبیرستان در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی فوری شد.

روز دوشنبه وبسایت خبرآنلاین گزارشی از آزار جنسی دانش آموزان این دبیرستان توسط یکی از مسئولان آن منتشر کرد. به نوشته خبرآنلاین، یکی از اولیاء دانش آموزان گفته است پسر او از چند ماه پیش پرخاشگر و عصبی شده بود و پس از این که او را برای درمان پرخاشگری پیش پزشک بردند، به والدین خود گفت که چه اتفاقی در دبیرستان افتاده است.

​به گفته پدر این دانش آموز، یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستهجن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه‌ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می‌کرده است.

به نوشته خبرآنلاین، تصاویری که پدر و مادر دانش آموزان از این مسئول مدرسه ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد فرد یاد شده دستبند به دست و در حضور پلیس اقرار می‌کند با پخش تصاویر فیلم‌های مستهجن، بچه‌ها را تحریک به اعمال غیراخلاقی کرده است.

اولیای دانش‌آموزان می‌گویند هم اکنون بچه‌ها تحت درمان روانشناسی هستند و با وجودی که فصل امتحانات آنهاست، از لحاظ روحی و روانی به شدت آسیب دیده‌اند. در برخی از خبرها تعداد این دانش آموزان ۱۷ نفر و در گزارش های دیگری بیش از ۳۰ نفر اعلام شده و سمت مسئول متخلف نیز مربی یا معاون پرورشی دبیرستان عنوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آزار جنسی دانش آموزان دبیرستان پسرانه در تهران؛ معاون بازداشت و مدیر برکنار شد

تصویری از ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی مربوط به معاون دبیرستان که اولیای دانش آموزان از او به اتهام آزار جنسی شکایت کردند.

در پی انتشار اخباری مبنی بر آزار و تعرض جنسی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران توسط معاون دبیرستان، آموزش و پرورش منطقه دو اعلام کرد که این فرد بازداشت شده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران سه شنبه ۸ خرداد گزارش دادند که مدیر آموزش‌ و پرورش منطقه ۲ تهران از بازداشت معاون و برکناری مدیر این دبیرستان خبر داده و اعلام کرده است که علاوه بر خانواده‌ها، سیستم حقوقی آموزش‌ و پرورش نیز از معاون دبیرستان شکایت کرده است.

بنا بر اعلام رئیس اطلاع رسانی آموزش و پرورش تهران، در نهایت تصمیم گرفته شده است که این مدیر به مدت دو سال از فعالیت در مدارس محروم شود و توقف فعالیت آن مدرسه نیز بررسی شود.

روز دوشنبه وبسایت خبرآنلاین گزارشی از آزار جنسی دانش آموزان این دبیرستان توسط یکی از مسئولان آن منتشر کرد. به نوشته خبرآنلاین، یکی از اولیاء دانش آموزان گفته است پسر او از چند ماه پیش پرخاشگر و عصبی شده بود و پس از این که او را برای درمان پرخاشگری پیش پزشک بردند، به والدین خود گفت که چه اتفاقی در دبیرستان افتاده است.

​به گفته پدر این دانش آموز، یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستهجن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه‌ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می‌کرده است.

به نوشته خبرآنلاین، تصاویری که پدر و مادر دانش آموزان از این مسئول مدرسه ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد فرد یاد شده دستبند به دست و در حضور پلیس اقرار می‌کند با پخش تصاویر فیلم‌های مستهجن، بچه‌ها را تحریک به اعمال غیراخلاقی کرده است.

اولیای دانش‌آموزان می‌گویند هم اکنون بچه‌ها تحت درمان روانشناسی هستند و با وجودی که فصل امتحانات آنهاست، از لحاظ روحی و روانی به شدت آسیب دیده‌اند. در برخی از خبرها تعداد این دانش آموزان ۱۷ نفر و در گزارش های دیگری بیش از ۳۰ نفر اعلام شده و سمت مسئول متخلف نیز مربی یا معاون پرورشی دبیرستان عنوان شده است.

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از آزار جنسی دانش آموزان تهرانی توسط مربیان مرد منتشر شده است. همچنین انتشار گزارشی از آزار جنسی قاریان جوان توسط سعید طوسی، مربی و قاری قرآن مرتبط با دفتر آیت الله خامنه ای خبرساز شد.

سعید طوسی با وجود مدارک و شواهدی که خانواده‌های قاریان نوجوان به صدای آمریکا ارائه دادند، از سوی دادگاه تبرئه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه هلندی: فرد کشته شده در هلند، عامل بمبگذاری در حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ است

سمت راست: کلاهی در سال ۶۰ - سمت چپ: علی معتمد که در هلند کشته شد

در حالی که از یک سال پیش شایعاتی درباره ترور عامل انفجار سال ۱۳۶۰ در کشور هلند مطرح شد، یک روزنامه هلندی می گوید فرد کشته شده احتمالا همان «رضا کلاهی صمدی» است که در تیر ماه سال ۱۳۶۰ به انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی متهم شده بود.

روزنامه «پارول» هلند این هفته در گزارشی نوشت، در حالی محاکمه مظنونان قتل شهروند ایرانی تبار در هلند به نام علی معتمد آغاز شده است که به نظر می رسد او همان رضا کلاهی صمدی باشد.

ماجرای این قتل به روز ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ باز می گردد که فردی به نام علی معتمد در ۵۶ سالگی در شهر آلمیره هلند در خیابان توسط فردی از نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و همان روز در بیمارستان جان سپرد. در پی این ترور، یک فعال سیاسی ایرانی مقیم هلند در تحقیقات خود مدعی شد مرد ایرانی که سال گذشته در هلند کشته شد، همان محمدرضا صمدی کلاهی مظنون اصلی انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است.

مرتضی صادقی، فعال سیاسی مقیم هلند در گفت‌وگو با برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا جزئیاتی از قتل یک مرد ۵۶ ساله ایرانی در هلند را بازگو کرد که ابتدا به «مرد ناشناخته» معروف شد و بعدتر او را «علی معتمد» معرفی کردند. اما آقای صادقی به شواهدی دست یافته که نشان می دهد علی معتمد نام دوم محمدرضا صمدی کلاهی است که از سوی مقامات ایران به عنوان متهم اصلی انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی معرفی شده بود.

این ادعا در حالی مطرح شد که همزمان، سید مهدی دزفولی، سردبیر سابق وبسایت امنیتی «شفاف» در ایران که مستندی درباره حزب جمهوری اسلامی ساخته است، در فیسبوک مدعی شده محمدرضا کلاهی صمدی از سوی «نیروهای امنیتی ایران» ترور شده است.

به نوشته این روزنامه‌نگار اصولگرا، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نیز خبر ترور آقای کلاهی را تایید کرده است، اما برای جلوگیری از طرح رسانه‌ای «یک عنصر خائن» خبر آن به طور رسمی اعلام نشد. آقای دزفولی همچنین مدعی است که «کلاهی سال‌ها تحت نظر بود و آخر در تور امنیتی افتاد.»

محمد رضا صمدی کلاهی دانشجوی رشته برق دانشگاه علم و صنعت و عضو سازمان مجاهدین خلق بود که با پیوستن به حزب جمهوری اسلامی به سرعت در این حزب رشد کرد. او پس از انفجار حزب از ایران خارج شد و رسانه‌های ایران در دهه ۷۰ ادعا کردند که او از سازمان مجاهدین خلق جدا شده است.

دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ منفجر شد و سید محمد بهشتی دبیر کل حزب و رئیس دیوان عالی کشور، به همراه ۷۰ نفر دیگر از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر و ۲۷ نماینده مجلس کشته شدند.

مرتضی صادقی فعال سیاسی مقیم هلند نیز به مهدی فلاحتی پیشتر گفت که حضور اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در مراسم خاکسپاری فرد کشته شده در هلند باعث تقویت سوءظن او شده است.

آقای صادقی در جریان گفت‌وگو با دوستان و اطرافیان این فرد و تعامل با مقامات امنیتی و پلیس هلند به این باور رسیده که فرد کشته شده همان کلاهی است.

یکی از مهمترین دلایل مورد استناد آقای صادقی، وجود خال در کف پای فرد کشته شده است که پیش از این هم به عنوان یکی از مشخصه‌های محمدرضا کلاهی توسط مقامات امنیتی ایران معرفی شده بود.

مرتضی صادقی می‌گوید مقامات امنیتی ایران باید پاسخگو باشند که چرا به جای دستگیری متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، اقدام به ترور او کرده و از باز شدن پرونده و افشای جزئیات بیشتر خودداری کرده‌اند.

این هفته، بعد از گزارش روزنامه هلندی پارول، اولیس عِلّیان، وکیل و نماینده ایرانی‌تبار پارلمان هلند خواستار توضیح مقامات این کشور در مورد احتمال ترور سیاسی فرد مقتول توسط جمهوری اسلامی شد.

دو فرد دستگیر شده مظنون، «انور آ. ب» (۲۸ساله) و «مورئو ام» (۳۵ساله) هستند. پلیس هلند می گوید با ردگیری تلفن‌های همراه توانسته به این دو نفر برسد. آنها به یک شبکه بزهکاری غرب آمستردام مرتبط بودند و پرونده قضایی نیز داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مقابل مجلس تجمع کردند

گروهی از فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت خود مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، شرکت کنندگان در تجمع سه‌شنبه ۸ خرداد اعلام کردند که وعده وزارت آموزش و پرورش برای پرداخت پاداش خدمت آنها ماههاست که محقق نشده است.

معترضان در بنرها و تابلوهایی که در دست دارند نوشته بودند که از مناطق مختلف ایران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوق از سال ۹۶ گرد آمده‌اند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش به خبرگزاری‌های داخلی ایران گفته است که مشکل پرداخت نشدن مطالبات این بازنشستگان، تأمین نشدن اعتبار آن است.

تجمع های اعتراضی در پرداخت نشدن مطالبات کارگران و فرهنگیان در یک سال اخیر به شدت افزایش یافته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یک سال گذشته تنها شش هزار تجمع کارگری برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پس از ۱۸ سال، یک مقام ارشد کره شمالی وارد آمریکا می‌شود

کیم یونگ چول معاون حزب کمونیست کره شمالی مقام نزدیک به رهبر کره شمالی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده تایید کرد «کیم یونگ چول» معاون حزب کمونیست کره شمالی روز چهارشنبه وارد آمریکا می شود.

پیشتر، خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده بود ژنرال کیم یونگ چول، که از نزدیک ترین دستیاران رهبر آن کشور است، برای گفتگو در مورد نشست سران آمریکا و کره شمالی، از طریق پکن به سوی نیویورک پرواز کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در توئیتی نوشت، آمریکا تیم قدرتمندی را برای گفتگو با کره شمالی در مورد دیدار سران اعزام کرده است. کیم یونگ چول معاون حزب کمونیست کره شمالی نیز در راه نیویورک است. سفر او پاسخ مناسبی است به نامه من، که بدینوسیله تشکر می کنم!

پیش از این هم روز دوشنبه پرزیدنت ترامپ در سخنان کوتاهی درباره ملاقات مقام های دو کشور گفته بود، همه چیز به خوبی در حال انجام است و هیات های آمریکا و کره شمالی در چندین محل در حال مذاکره هستند.

آخرین بار که یک مقام ارشد کره شمالی به ایالات متحده سفر کرد سال ۲۰۰۰ میلادی بود.

ژنرال کیم یونگ چول، معاون حزب کمونیست کره شمالی که قرار است فردا وارد آمریکا شود، پیشتر رئیس سازمان امنیت داخلی کره شمالی بود و یکی از شخصیت های آن کشور است که چند ماه پیش در مراسم گشایش المپیک زمستانی در کره جنوبی شرکت کرده بود.

سونگ کیم سفیر آمریکا در فیلیپین نیز رئیس هیات نمایندگی آمریکا در مذاکره با مقام های کره شمالی است که هم اکنون در دهکده پانمانجوم در حال انجام است.

دو دیدار اخیر رهبران کره شمالی و جنوبی در این دهکده برگزار شد که در منطقه غیرنظامی شده بین دو کره قرار دارد.

در همین حال، کاخ سفید می گوید شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به منظور بررسی «استراتژی گفتگوهای سران آمریکا و کره شمالی» به زودی با پرزیدنت ترامپ دیدار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله هوایی اسرائیل به مواضع جهاد اسلامی در پی حمله راکتی شبه نظامیان فلسطینی

آرشیو

هواپیماهای اسرائیلی مواضع شبه نظامیان جهاد اسلامی در نوار غزه را روز سه شنبه بمباران کردند. این بمباران در پی حملات خمپاره ای از نوار غزه که در کنترل حماس است، صورت گرفت. به نوشته رویترز گزارشی از تلفات احتمالی هنوز منتشر نشده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است پرتاب دستکم ۲۵ خمپاره و راکت در روز سه شنبه از نوار غزه به مناطق مسکونی در جنوب این کشور، تلفات جانی نداشته و بیشتر خمپاره ها را سیستم دفاعی «گنبد آهنین» نابود کرد.

رویترز می گوید این شدیدترین حمله شبه نظامیان فلسطینی از سال ۲۰۱۴ بوده است که جنگ غزه روی داد.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود نیروی نظامی این کشور به شدت پاسخ افرادی را که می خواهند به اسرائیل ضربه بزنند، می دهد.

آقای نتانیاهو در سخنان خود با هشدار شدید در مورد هرگونه اقدام گروه های فلسطینی نظیر جهاد اسلامی و حماس که در غزه هستند، به مقامات تهران نیز هشدار داد که اسرائیل هیچگونه حضور نظامی ایران را تحمل نخواهد کرد.

او گفت: «ما حماس را مسئول این حملات می دانیم و در مورد سوریه بار دیگر خطوط قرمزمان را اعلام می کنم. ما این خطوط را بدون هیچ سازشی اعمال می کنیم. ما هیچگاه اجازه حضور نظامی ایران در سوریه را، که صرفا برای تهدید ما است، نخواهیم داد. ما به ایران اجازه انتقال تجهیزات نظامی از طریق سوریه به لبنان را نخواهیم داد. ما صرفا به خروج نظامی ایران از جنوب سوریه بسنده نخواهیم کرد. موشک هایی که ایران به سوریه آورده است، ما را از همه نقاط سوریه تهدید می کند.»

بنا به گزارش رسانه های اسرائیلی، تعدادی از خمپاره ها به یک مهد کودک اصابت کرده است. هنوز مهد کودک آغاز به کار نکرده بود.

هنوز هیچ یک از گروه‌های شبه نظامی مستقر در غزه مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته اند. اما خالد بطش، یکی از رهبران جهاد اسلامی در غزه، می گوید که فلسطینی ها برای مقابله با اسرائیل مسیر برگزاری تجمعات مسالمت آمیز و پاسخ به اشغالگری اسرائیل را برگزیده اند.

گروه‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها مانند کانادا و ژاپن قرار دارند.

طی ماه های گذشته در جریان تظاهرات اعتراضی فلسطینیان در منطقه مرزی نوار غزه با اسرائیل، که در روزهای جمعه اوج می گرفت، حدود ۱۲۰ فلسطینی کشته و چند هزار تن مجروح شدند.

ارتش اسرائیل به فلسطینی هایی که در غزه به مرز اسرائیل نزدیک می شدند تیراندازی کرد.

اسرائیل می گوید ارتش آن کشور برای دفاع از مرزها و امنیت شهروندانش با معترضان و شبه نظامیان فلسطینی به شدت برخورد خواهد کرد.

آمریکا می گوید اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سالانه آزادی مذهبی آمریکا؛ ایران در کنار عربستان از ناقضان آزادی مذهبی

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی امسال را منتشر کرد. در این گزارش که به نقض آزادی مذهبی در حدود ۲۰۰ کشور در یکسال گذشته پرداخته، به ایران و چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی به عنوان کشورهایی که موارد متعدد نقض آزادی مذهبی دارند، اشاره شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مراسم انتشار این گزارش در سخنان کوتاهی گفت: آزادی مذهبی برای همه مردم جهان از اولویت های اصلی دولت پرزیدنت ترامپ است.

وی با اشاره به هدف این گزارش گفت: گزارش آزادی مذهبی در جهان به آزادی در ۲۰۰ کشور جهان پرداخته و موارد نقض حقوق بشر توسط دولت ها را سالانه گزارش می دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: آزادی مذهبی یعنی هر کس حق دارد هر دینی بخواهد، داشته باشد. این حق را نمی شود از کسی گرفت.

در ادامه این مراسم «سم براون بک» سفیر آمریکا در امور آزادی مذهب در سخنانی با اشاره به اینکه هدف این گزارش قضاوت نیست بلکه اعلام موارد نقض حقوق انسانی است، تاکید کرد: در گزارش ما به موارد نقض حقوق انسانها در خاورمیانه و چین اشاره شده است. یا وضع سخت مسلمانان روهینگیا که توسط دولت میانمار به آنها ظلم می شود.


سفیر آمریکا در امور آزادی مذهب همچنین خبر داد برای اولین بار وزیر خارجه آمریکا میزبان نشستی با حضور وزیران خارجه کشورهای دیگر خواهد بود.

آزادی مذهبی از ارزش‌های اصلی آمریکا و یک حق بنیادین انسانی است.

بر اساس قانون بین المللی آزادی مذهبی سال ۱۹۹۸، گزارش وزارت خارجه آمریکا جزئیات وضعیت آزادی مذاهب را در حدود ۲۰۰ کشور خارجی شرح می دهد و اقدامات و سیاست‌های ایالات متحده را در حمایت از آزادی مذهبی در سراسر جهان توصیف می کند.

درباره ایران در گزارش امسال

در گزارش آزادی مذهبی امروز وزارت خارجه آمریکا، که به موارد نقض حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ اختصاص دارد، به ایران اشاره شده است.

در بخشی از گزارش وزارت خارجه به نقض حقوق مسلمانان از جمله سنی ها اشاره شده و در مثالی آمده است که آیت الله محمد کاظمینی بروجردی همچنان در یازدهمین سال زندان خود است. ۱۲۰ مسلمان سنی در زندان هستند و ۲۲ نفر اعدام شده اند.

در این گزارش درباره پیروان آئین بهائی آمده است که فشار جمهوری اسلامی ایران بر آنها ادامه دارد. پیروان آئین بهائی قربانی تبعیض، زندان و بازداشت هستند.

درباره مسیحیان آمده است، از سال ۲۰۰۰ مسئولان ایرانی بیش از ۶۰۰ مسیحی و نوکیش را بازداشت کرده اند. ۸۰ مورد از بازداشت ها بین ماه مه تا اوت ۲۰۱۶ در ایران بود.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا به موارد نقض حقوق بشر یهودیان، زرتشتیان و پیروان آئین عرفانی اهل حق یا یارسان نیز اشاره شده است.

در این گزارش همچنین به روزنامه نگاران بازداشتی اشاره شده و از محمدعلی طاهری نیز به عنوان یکی از قربانیان اعتقادی در ایران یاد شده است.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا به حقوق زنان نیز اشاره شده و آمده جمهوری اسلامی ایران سعی دارد با اجبار مذهبی، آنها را به رعایت حجاب ملزم کند.

در گزارش‌های سال‌های قبل نیز ایران به موارد نقش حقوق بشر متهم شده بود.

در گزارش بین‌المللی سال گذشته وضعیت آزادی مذاهب در ایران، با انتقاد ذکر شده بود؛ حکومت ایران به آزار، بازجویی و بازداشت بهائیان، مسیحیان، مسلمانان سنی و سایر اقلیت های مذهبی ادامه داده و فعالیت قانونی محافل مسیحی را با هدف جلوگیری از گرويدن افراد به این دین به شدت سرکوب کرده و تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

همچنین آمده بود؛ ایران همچنان به اعدام افراد تحت قوانین مبهم ارتداد ادامه داده و در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ نفر را به اتهام محاربه با خدا اعدام کرده است.

سخنرانی وزیر خارجه آمریکا و سفیر آمریکا در امور آزادی مذهب درباره گزارش امسال را در زیر ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض شدید ایالات متحده به ریاست سوریه بر کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل

رابرت وود نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح

ایالات متحده آمریکا به ریاست دوره ای سوریه بر کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد که از روز دوشنبه در ژنو آغاز شد، اعتراض کرد.

«رابرت وود» نماینده آمریکا در این کنفرانس تاکید کرد دولت سوریه باید پاسخگوی جنایاتی باشد که علیه مردمش مرتکب شده است.

وی گفت، «بگذارید ساده بگویم، ریاست سوریه بر کنفرانس خلع سلاح مسخره است.»

وی افزود، سوریه رژیمی است که تعداد بیشماری از شهروندان خودش را کشته، به خیلی از آنها حمله شیمیایی کرده است. این یک ریاست معمولی نیست و آمریکا به آن معترض است.

به گفته آقای وود، کارکرد کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد ممانعت از گسترش سلاح های میکروبی، منع آزمایش اتمی و تسلیحات شیمیایی است. در حالی که رژیم سوریه با حملات شیمیایی علیه مردم خود این پیمان ها را نقض کرده است.

نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد همچنین گفت: امروز روز اندوهباری برای کنفرانس خلع سلاح است. این ضروری است که ایالات متحده بر جنایات رژیم دمشق تاکید کند. ما این کار را می کنیم و امیدواریم بقیه هم در این کنفرانس آن را انجام بدهند. مهم است که این رژیم را مسئول جنایت هایی که مرتکب شده بدانیم و ایالات متحده آمریکا ساکت نخواهد نشست.

کشورهای غربی رژیم بشار اسد را به حملات شیمیایی علیه معترضان و مخالفان خود متهم می کند.

در اردیبهشت ۱۳۹۶، حمله شیمیایی نیروهای اسد در شهر خان شیخون در استان ادلب که تحت کنترل گروه «تحریر الشام» از مخالفان اسد بود، دست کم یکصد نفر، شامل حدود ۱۱ کودک، کشته شدند. گزارش نهادهای بین المللی تاکید داشت که رژیم سوریه در این حمله دست داشته است.

همچنین در اردیبهشت امسال نیز یک حمله دیگر به شهر دوما در سوریه صورت گرفت که آمریکا و متحدانش می گویند ارتش اسد در آن دست داشته است. در این حمله نیز دست کم ۷۰ غیر نظامی که اکثر آنها زن و کودک بودند کشته شدند. با این که نیروهای حاضر و برخی کارشناسان گفته اند از گاز سارین و کلر در این حمله استفاده شده است، اما روسیه و ایران ادعای دست داشتن رژیم اسد در آن را رد کردند؛ با این حال مانع اعزام نیروهای مستقل تحقیق شدند.

در پی هر دو حمله، ایالات متحده حمله موشکی به مواضع منتسب به انجام حملات شیمیایی در سوریه انجام داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا روسیه پشت ایران را خالی کرده است؟ درخواست تلویحی لاوروف از ایران برای ترک سوریه

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری به طور تلویحی از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که نیروهای نظامی خود و گروههای نیابتی اش را از خاک سوریه خارج کند.

وی گفت: در توافقی که برای ایجاد مناطق تنش زدا در جنوب غربی سوریه به عمل آوردیم، به خروج همه نیروهای خارجی از این منطقه در سوریه اشاره شده است.

تاکنون روسیه و جمهوری اسلامی ایران سیاست مشترکی در حمایت از رژیم اسد داشته اند و حتی ایران پایگاههایی را در خاک خود برای استفاده روسیه در اختیار این کشور قرار داده است.

در چند هفته اخیر فشار برای محدود کردن ایران در عراق و سوریه از سوی ایالات متحده افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خروج آمریکا از برجام و مایک پمپئو در اعلام سیاست جدید ایالات متحده در قبال تهران، هر دو بر تلاش ها برای محدود کردن نقش ایران در کشورهای دیگر تاکید کرده اند.

اسرائیل در ماه جاری بارها به این مناطق که در آن سوی بلندیهای جولان قرار دارد، حمله کرده است. نتانیاهو و سایر مقام های این کشور می گویند هدف جمهوری اسلامی از حضور در سوریه، نزدیکی به مرزهای اسرائیل است.

تاکنون چند حمله از سوی اسرائیل به سوریه صورت گرفته که اسرائیل اعلام کرده در این حملات مقر و پایگاه نیروهای متعلق به سپاه پاسداران ایران و گروههای نیابتی اش هدف بوده و مورداصابت قرار گرفته اند.

اسرائیل بارها اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه حضور دائمی نیروی نظامی متعلق به جمهوری اسلامی ایران در آن سوی مرزهای خود در سوریه را نخواهد داد.

آمریکا از این سیاست اسرائیل به شدت حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگر شهرداری آبادان که خودسوزی کرده بود، جان باخت

یکی از تجمعات کارگران مقابل شهرداری آبادان

«زامل آذربایجان» کارگر شهرداری آبادان، که در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی در مقابل شهرداری این شهر اقدام به خودسوزی کرده بود درگذشت.

این کارگر شهرداری عصر روز ۳۱ اردیبهشت دست به خودسوزی زد که به همراه یکی دیگر از همکارانش که برای نجات جان او اقدام کرده و دچار سوختگی شده بود، از همان موقع به بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز منتقل شده بودند.

ایلنا خبرگزاری کار ایران به نقل از یکی از همکاران این کارگر نوشته است پس از حادثه دردناکی که برای دو نفر از همکاران‌شان رخ داد و در نهایت منجر به مرگ یکی از آنها شد، کارفرما همه مطالبات مزدی کارگران شهرداری آبادان را یکجا پرداخت کرد‌ه‌است.

مطالبات چندین ماهه مزدی و مشکلات معیشتی کارگران در ماههای اخیر منجر به اعتراض‌ها و اعتصاب‌های پیاپی در مناطق مختلف ایران شده است.

از جمله آخرین اعتراض‌های صنفی، حرکت کارگران کارخانه هپکو اراک بود که موجب تغییر مدیریت کارخانه از سوی دولت شد؛ با این حال، ۱۰ نفر از کارگران معترض نیز به مراجع قضایی احضار شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لهستان خواستار حضور دائمی نیروهای آمریکایی است؛ اعتراض روسیه

لهستان خواهان حضور دائمی نیروهای آمریکایی در این کشور شده است.

به نوشته واشنگتن تایمز، یک رسانه خبری به نام «آن نت» گزارش داده که پیشنهاد حضور دائمی نیروهای آمریکایی در لهستان را وزارت دفاع این کشور داده است.

به نوشته واشنگتن تایمز، «آن نت» می گوید چارچوب این پیشنهاد را دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش، لهستان حتی حاضر است ۲ میلیارد دلار صرف هزینه پایگاه مشترک برای حضور دائمی نیروهای آمریکایی کند تا پیام روشنی به روسیه بفرستد.

از سوی دیگر، رویترز گزارش داده است که روسیه روز دوشنبه نگرانی خود را نسبت به گزارش ها در مورد درخواست لهستان برای حضور دائمی نیروهای آمریکایی در این کشور ابراز کرده است.

کرملین می گوید توسعه ناتو به سمت مرزهای روسیه ثبات اروپا را تضعیف می کند. سابقه تعرض روسیه به شماری از همسایگانش لهستان را نیز نگران کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتصاب کامیون داران در ایران؛ پایانه بار تهران به اعتصاب پیوست

هفتمین روز اعتصاب رانندگان و کامیونداران - استان قزوین

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که اعتصاب کامیون داران در هفتمین روز خود ادامه یافته و پایانه بار تهران هم به این اعتصاب پیوسته است.

ویدئوهای فرستاده شده به بخش فارسی صدای آمریکا نشان می‌دهد که اعتصاب کامیون داران و رانندگان روز دوشنبه ۷ خرداد دست کم در شهرهای شیراز، کنگاور و شهرهای مختلف استان قزوین ادامه داشته است.

ویدئویی هم نشان می‌دهد که غرفه داران شرکت‌های حمل و نقل در پایانه بار تهران نیز روز دوشنبه به اعتصاب پیوسته و در حمایت از آن شعار دادند.

کامیون داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پایین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

اعتصاب در حالی ادامه پیدا کرده است که از دو روز پیش دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرده است، ضمن اینکه کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان حمل کالا در اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه مطالبات کامیون داران و رانندگان در بخش های مختلف دولت در حال پیگیری است، از رانندگان برای ادامه به کار دعوت کرد.

با این حال به نظر می رسد که کامیون داران همچنان پیگیر خواسته های خود هستند.

اعتصاب گسترده در روزهای گذشته موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG