لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۴۲

سرخط خبرها

کارگر شهرداری آبادان که خودسوزی کرده بود، جان باخت

یکی از تجمعات کارگران مقابل شهرداری آبادان

«زامل آذربایجان» کارگر شهرداری آبادان، که در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی در مقابل شهرداری این شهر اقدام به خودسوزی کرده بود درگذشت.

این کارگر شهرداری عصر روز ۳۱ اردیبهشت دست به خودسوزی زد که به همراه یکی دیگر از همکارانش که برای نجات جان او اقدام کرده و دچار سوختگی شده بود، از همان موقع به بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز منتقل شده بودند.

ایلنا خبرگزاری کار ایران به نقل از یکی از همکاران این کارگر نوشته است پس از حادثه دردناکی که برای دو نفر از همکاران‌شان رخ داد و در نهایت منجر به مرگ یکی از آنها شد، کارفرما همه مطالبات مزدی کارگران شهرداری آبادان را یکجا پرداخت کرد‌ه‌است.

مطالبات چندین ماهه مزدی و مشکلات معیشتی کارگران در ماههای اخیر منجر به اعتراض‌ها و اعتصاب‌های پیاپی در مناطق مختلف ایران شده است.

از جمله آخرین اعتراض‌های صنفی، حرکت کارگران کارخانه هپکو اراک بود که موجب تغییر مدیریت کارخانه از سوی دولت شد؛ با این حال، ۱۰ نفر از کارگران معترض نیز به مراجع قضایی احضار شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لهستان خواستار حضور دائمی نیروهای آمریکایی است؛ اعتراض روسیه

لهستان خواهان حضور دائمی نیروهای آمریکایی در این کشور شده است.

به نوشته واشنگتن تایمز، یک رسانه خبری به نام «آن نت» گزارش داده که پیشنهاد حضور دائمی نیروهای آمریکایی در لهستان را وزارت دفاع این کشور داده است.

به نوشته واشنگتن تایمز، «آن نت» می گوید چارچوب این پیشنهاد را دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش، لهستان حتی حاضر است ۲ میلیارد دلار صرف هزینه پایگاه مشترک برای حضور دائمی نیروهای آمریکایی کند تا پیام روشنی به روسیه بفرستد.

از سوی دیگر، رویترز گزارش داده است که روسیه روز دوشنبه نگرانی خود را نسبت به گزارش ها در مورد درخواست لهستان برای حضور دائمی نیروهای آمریکایی در این کشور ابراز کرده است.

کرملین می گوید توسعه ناتو به سمت مرزهای روسیه ثبات اروپا را تضعیف می کند. سابقه تعرض روسیه به شماری از همسایگانش لهستان را نیز نگران کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتصاب کامیون داران در ایران؛ پایانه بار تهران به اعتصاب پیوست

هفتمین روز اعتصاب رانندگان و کامیونداران - استان قزوین

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که اعتصاب کامیون داران در هفتمین روز خود ادامه یافته و پایانه بار تهران هم به این اعتصاب پیوسته است.

ویدئوهای فرستاده شده به بخش فارسی صدای آمریکا نشان می‌دهد که اعتصاب کامیون داران و رانندگان روز دوشنبه ۷ خرداد دست کم در شهرهای شیراز، کنگاور و شهرهای مختلف استان قزوین ادامه داشته است.

ویدئویی هم نشان می‌دهد که غرفه داران شرکت‌های حمل و نقل در پایانه بار تهران نیز روز دوشنبه به اعتصاب پیوسته و در حمایت از آن شعار دادند.

کامیون داران و رانندگان کامیون دلایل اعتصاب خود را پایین بودن نرخ کرایه ها با وجود بالا رفتن هزینه‌های کامیون، بالا بودن کمیسیون بار و قطع یارانه حق بیمه عنوان کردند.

اعتصاب در حالی ادامه پیدا کرده است که از دو روز پیش دولت با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها موافقت کرده است، ضمن اینکه کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان حمل کالا در اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه مطالبات کامیون داران و رانندگان در بخش های مختلف دولت در حال پیگیری است، از رانندگان برای ادامه به کار دعوت کرد.

با این حال به نظر می رسد که کامیون داران همچنان پیگیر خواسته های خود هستند.

اعتصاب گسترده در روزهای گذشته موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض عربستان به آلمان به خاطر رابطه تجاری با ایران با لغو قراردادهای خود

جرزالم پست به نقل از نشریه آلمانی اشپیگل می نویسد محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع سعودی به شدت از آلمان رنجیده و هرنوع همکاری تازه اقتصادی با این کشور اروپایی را به حال تعلیق درآورده است.

یک بازرگان بلندپایه آلمانی که در عربستان سعودی فعالیت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است مقامهای سعودی می پرسند این اقلام از کدام کشور آمده؟ از آلمان؟ کشور دیگری نیست که اینها را تولید کند؟ اقلام ساخت آلمان در مناقصه های سعودی شرکت داده نمی شوند.

ریاض شریک عمده اقتصاد آلمان است و سال گذشته ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از آلمان خرید کرده است.

زیمنس، غول صنعتی آلمان، به تازگی یک قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری در مورد نصب ۵ توربین گازی برای یک نیروگاه بزرگ در عربستان سعودی با این کشور امضا کرده بود. دایملر بنز نیز همان زمان قرارداد فروش ۶۰۰ دستگاه بنز برای شرکت اتوبوس رانی سعودی امضا کرده بود.

دایملر بنز هر نوع خبر تعلیق قرارداد را تکذیب کرده و زیمنس و وزارت خارجه آلمان در این باره از هر اظهار نظری خودداری ورزیده اند. دفتر رسانه های دولتی عربستان سعودی هم اظهار نظری نکرده است.

ریاض در ماه نوامبر سال گذشته در اعتراض به «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان که در ارتباط با سیاست سعودی در قبال لبنان گفته بود لبنان باید از ماجراجویی های منطقه دور نگاه داشته شود، سفیر خود را از آلمان فراخواند.

وزارت خارجه سعودی همان زمان یادداشتی به سفارت آلمان در ریاض تسلیم کرد و سخنان گابریل در دیدار با همتای لبنانی در مورد سعودی را «شرم آور» خواند.

وزیر خارجه آلمان در سیاست منطقه ای کشورش بیشتر به دوستی با ایران و قطر گرایش دارد که از دید ریاض، دشمنان عربستان سعودی به حساب می آیند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه سعودی: ایران و اسرائیل در اردن غیرمستقیم گفتگو کردند

نمایی از مرکز شهر امان، پایتخت اردن

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست به نقل از یک روزنامه عربستانی به نام ایلاف می گوید ایران و اسرائیل بر سر حضور ایران در سوریه، به طور غیرمستقیم گفتگو کرده اند.

جروزالم پست می نویسد گزارش روزنامه سعودی که تایید نشده، حاکی از آن است که ایران وعده داده است در درگیری های جنوب غربی سوریه (نزدیک مرز اسرائیل) میان نیروهای حامی بشار اسد و شورشیان مخالف او شرکت نکند.

این گزارش می گوید اسرائیل روشن کرده است تا زمانی که حزب الله لبنان و گروه های شیعه مورد حمایت ایران در این درگیری ها حضور نداشته باشند، این کشور نیز در درگیری های سوریه در آن منطقه مداخله نمی کند.

گزارش تایید نشده نشریه سعودی می گوید مذاکرات غیرمستقیم ایران و اسرائیل هفته گذشته میان سفیر ایران و پرسنل امنیتی اسرائیل در اردن صورت گرفت.

طبق این گزارش، سفیر ایران و پرسنل امنیتی ایران در یک اتاق هتلی در امان بودند و مقامات ارشد امنیتی اسرائیلی و معاون رئیس موساد نیز در اتاق بغلی بودند و در این وسط یک اردنی پیام ها میان دو طرف را به گوش طرف دیگر می رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا به دور دوم کشیده شد

ایوان دوکو (راست) و گوستاو پترو

انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا به دور دوم کشیده شد. این اولین انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا پس از پایان جنگ داخلی ۵۰ ساله میان دولت و شورشیان مسلح به شمار می رود.

«ایوان دوکو» کاندیدای راست گرا و سناتور سابق، ۳۹ درصد از ۱۹ میلیون رای اخذ شده را بدست آورد. از سوی دیگر «گوستاو پترو» که یک شورشی چپگرای سابق و شهردار بوگوتا بوده، ۲۵ درصد آراء را بدست آورد.

چون هیچ یک از کاندیداها ۵۰ درصد آراء را کسب نکرده اند، انتخابات به دور دوم کشیده شده است.

آقای «دوکو» از حمایت رئیس جمهوری سابق کلمبیا، الوارو اوریبه برخوردار است. قانون اساسی او را از کاندید شدن برای بار سوم منع کرده است. اوریبه به خاطر صدور دستور حملات نظامی نابود کننده به گروه های شورشی در زمانی که رئیس جمهوری کلمبیا بود محبوبیت بخش زیادی از مردم را به همراه دارد.

گوستاو پترو در کارنامه خود ستایش از هوگو چاوز، رهبر سابق سوسیالیست ونزوئلا را دارد که منتقدان به این امر اشاره می کنند.

نتیجه انتخابات می تواند بر توافق صلح میان دولت کلمبیا و شورشیان اثرات زیادی بگذارد. پترو از توافق صلح حمایت می کند اما دوکو وعده داده است که آن را بازنویسی کند.

در جریان جنگ داخلی کلمبیا ۲۵۰ هزار نفر کشته و ۶۰ هزار نفر ناپدید شدند و بیش از ۷ میلیون نفر خانه های خود را ترک کردند. رئیس جمهوری کلمبیا توانست قرارداد صلح بین حکومت و شورشیان را امضا کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناظران بین المللی انتخابات در ترکیه افزایش می‌یابند

یک هیات امنیتی بین المللی می گوید ۲۲ ناظر بلندمدت و ۳۵۰ ناظر کوتاه مدت را برای نظارت بر انتخابات پارلمانی ۲۴ ژوئن ( سوم تیر ماه) ترکیه در این کشور مستقر می کند.

دفتر حقوق بشر و موسسات دموکراتیک «سازمان امنیت و همکاری اروپا» روز پنجشنبه گفت، آمار ناظران در واکنش به تغییرات اخیر روند انتخابات ترکیه افزایش یافته است.

قوانین تازه تایید شده مربوط به رای گیری الکترونیک در ترکیه اجازه می دهد دولت به بهانه های امنیتی صندوق های آراء را جا به جا کند و برگه های رایی را که مهر نخورده اند نیز به عنوان برگه رای تایید شده، بشمارند.

مخالفان بیم دارند این اقدامات منجر به تقلب در نتیجه انتخابات شود.

انتخابات آینده، آغازگر نظام جدید ریاست جمهوری در ترکیه خواهد بود که قدرت زیادی را در اختیار رئیس جمهوری قرار می دهد.

این نظام جدید در رفراندوم سال گذشته میلادی ترکیه با اختلاف اندکی رای آورد.

مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گویند رفراندوم سال گذشته غیرمنصفانه برگزار شد و در آن امور خلاف قانون رخ داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برای ۶۷ درویش گنابادی حکم صادر شد: زندان، شلاق و تبعید

گروهی از درویشان گنابادی کتک خورده و بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران

دادستان تهران از صدور حکم محکومیت برای ۶۷ نفر از درویشان بازداشت شده در درگیری‌های خیابان پاسداران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، عباس جعفری دولت آبادی روز دوشنبه ۷ خرداد با اعلام این خبر گفت که احکام این متهمان «مبنی بر حبس و مجازات تکمیلی» صادر شده است.

این مقام قضایی ایران به جزئیات احکام صادر شده اشاره نکرد و توضیحی درباره منظور خود از «مجازات‌های تکمیلی» نداد، اما اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که دادگاه انقلاب تهران تنها برای ۲۳ نفر از درویشان بازداشت شده روی هم رفته حدود ۱۱۹ سال زندان صادر کرده است.

بر اساس این اخبار، بخشی از احکام صادر شده علیه درویشان بازداشت شده، «شلاق و نفی بلد» است که طبق آن، محکومان بخشی از محکومیت خود را باید در شهری خارج از محل سکونت خود و جایی که دادگاه تعیین می‌کند سپری کنند.

روز یکشنبه نیز خبر محکومیت مجید مرادی، یکی از درویشان گنابادی بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران تهران، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تمرد از دستور ماموران» از سوی اطرافیان او اعلام شد.

دادگاه آقای مرادی بدون حضور وکیل مدافع برگزار شد و تنها چند دقیقه طول کشید. در نهایت حکم ۷ سال زندان و ۷۵ ضربه شلاق روز شنبه پنجم خرداد با در نظر گرفتن اشد مجازات به او ابلاغ شد.

این در حالیست که اطرافیان آقای مرادی اعلام کرده بودند که آقای مرادی ۳۷ ساله هنگام بازداشت به شدت کتک خورده و با حال وخیمی به بیمارستان منتقل شده بود.

صدور این احکام در حالیست که هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

از سوی دیگر، بسیاری از نزدیکان درویشان گنابادی بازداشت شده نگران وضعیت وخیم سلامتی آنها در زندان هستند و اعلام کرده‌اند که ماموران بازداشت شدگان را به شدت کتک زده بودند و مسئولان زندان از ارائه خدمات پزشکی مناسب خودداری کرده اند.

از جمله همسر دکتر نازیلا نوری و پدر کیانوش عباس‌زاده، از درویشان بازداشت شده، در یک فایل صوتی شرح داده است که دراویش زندانی با انواع شکنجه‌های جسمی و روحی مواجه شده و اجازه داشتن وکیل به آنها داده نشده است. خانم نوری نیاز فوری به درمان دارد اما از دسترسی به امکانات درمانی محروم است.

وکیل محمد ثلاث، راننده اتوبوسی که متهم به زیر گرفتن منجر به مرگ سه مامور پلیس در جریان درگیری ها است نیز اعلام کرده که ماموران موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند. آقای ثلاث به اعدام محکوم شده است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرانسه به «مرد عنکبوتی» که کودک آویزان از طبقه چهارم را نجات داد، حق شهروندی می‌دهد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به یک مهاجر غیرقانونی اهل مالی که یک کودک را از خطر مرگ نجات داد، پیشنهاد شهروندی فرانسه را داد. این کودک از بالکنی در طبقه چهارم یک ساختمان در پاریس آویزان بود.

آقای ماکرون گفت فرانسه ابتدا کار اقامت قانونی او را درست می کند.

«ممدو گاسامه» مهاجر اهل کشور آفریقایی مالی روز یکشنبه توانست با دست خالی تا طبقه چهارم آپارتمانی در پاریس بالا برود و کودکی را که از بالکن آپارتمان آویزان شده بود، نجات دهد.

او در رسانه ها لقب «مرد عنکبوتی» گرفت و ویدیویی که از اقدام او در اینترنت منتشر شد، بینندگان زیادی داشته است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، از او دعوت کرد که روز دوشنبه به کاخ الیزه برود.

آقای ماکرون اقدام گاسامه را استثنایی خواند و گفت: «ما واضح است که کار مدارک تو را درست می کنیم و اگر بخواهی، روند اعطای تابعیت به تو را آغاز می کنیم تا بتوانی شهروند فرانسه بشوی.»

او در پاسخ به سوالات امانوئل ماکرون گفت حدود ساعت شش عصر بود که حادثه رخ داد: «من کودکی را دیدم که از طبقه چهارم آویزان است و هر لحظه امکان دارد که بیافتد. یک لحظه هم فکر نکردم و دویدم به طرف ساختمان و شروع کردم به بالا رفتن. بالاخره نجاتش دادم.»

آقای ماکرون همچنین به او نشان شجاعت اعطا کرد.

شهردار فرانسه نیز گفت اگر گاسامه، ۲۲ ساله، بخواهد، می تواند در آتش نشانی پاریس استخدام شود.

او گفت پاریس از تلاش گاسامه برای اقامت در فرانسه حمایت کند.

گاسامه چند ماه پیش از مالی وارد فرانسه شد و گفته است آرزو دارد در این کشور بماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمود عباس پس از هشت روز از بیمارستان مرخص شد

محمود عباس (وسط) در حال خروج از بیمارستانی در شهر رام الله، واقع در کرانه باختری

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، پس از سپری شدن هشت روز از بیمارستانی در رام الله مرخص شد.

به گزارش رویترز، پزشکان می گویند که او به خاطر «عفونت ریه» در بیمارستان بستری بود.

محمود عباس، ۸۲ ساله، پیش از ترک بیمارستان به خبرنگاران گفت: «خدا را شکر در وضعیت سلامتی خوبی هستم و فردا سر کار باز می گردم.»

او کت و شلوار به تن داشت و به خبرنگاران لبخند می زد.

محمود عباس که بسیار سیگار می کشد، ۲۰ ماه مه در بیمارستان بستری شد.

ابتدا گفته شده بود او به خاطر معاینات پزشکی بعد از عمل گوش بستری شده است، اما مقامات بعدا گفتند که او برای ذات الریه تحت درمان است.

محمود عباس پیشتر در ماه فوریه در سفر به آمریکا در بیمارستان مورد آزمایش‌های پزشکی قرار گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتشار کتاب شاهزاده رضا پهلوی با عنوان «زمان انتخاب»

شاهزاده رضا پهلوی آخرین کتاب خود با عنوان «زمان انتخاب» را بر روی کانال تلگرام خود منتشر کرد.

این کتاب که در دوازده فصل نوشته شده، به مصاحبه «میشل تُبمن» روزنامه نگار فرانسوی با شاهزاده رضا پهلوی اختصاص دارد که به تحلیل موضوعات مختلفی همچون انتخاب دموکراتیک، پرونده انقلاب اسلامی، جنگ ایران و عراق، اسلام گرایی و تروریسم و مسئله اتمی شدن ایران می پردازد.

این کتاب را می توانید از کانال تلگرام شاهزاده رضا پهلوی ( اینجا) دانلود کنید

شاهزاده رضا پهلوی در ماههای اخیر و همزمان با افزایش اعتراضات در ایران همراهی خود را در غالب توئیت هایی به اطلاع ایرانیان می رساند.

وی روز یکشنبه در توییتر خود نوشت که تغییر رژیم و استقرار دموکراسی سکولار در ایران، خواسته میلیونها ایرانی است و اپوزیسیون دموکراسی‌خواه برای بیان و تحقق آن، اجازه هیچ دولت خارجی را نیاز ندارد.

او افزود مردم ایران با تکیه بر مبارزات مدنی و اعتراضات و اعتصابات سراسری، بساط فرقه تبهکار را جمع خواهند کرد.

وی در توئیت های خود از جمهوری اسلامی با عنوان «فرقه تبهکار» یاد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه هند: فقط از تحریم‌های سازمان ملل پیروی می کنیم

هند می گوید تنها از تحریم هایی که سازمان ملل متحد تعیین می کند پیروی می کند و از تحریم های یکجانبه کشورهای دیگر، نظیر تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده، پیروی نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه هند در حالی روز دوشنبه این سخنان را گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه جاری میلادی گفت ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران خارج می شود و دستور داد تحریم های آمریکا علیه ایران که تحت توافق ۲۰۱۵ (برجام) به حالت تعلیق در آمده بود، دوباره به اجرا در آید.

با دستور پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای علیه ایران در دو مقطع ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز می گردند و شرکت های بین المللی را ملزم به رعایت این تحریم ها در زمان خرید محصولات گاز و نفت ایران می کند.

به گزارش رویترز، سوشما سوآراج، وزیر امورخارجه هند روز دوشنبه گفت: «موضع دهلی نو مستقل از هر کشور دیگری است و هند فقط از تحریم های سازمان ملل متحد پیروی می کند.»

او این مطلب را روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سوالی در مورد واکنش هند به تصمیم آمریکا بیان کرد.

هند و ایران روابط دیرین سیاسی و اقتصادی دارند و ایران یکی از فروشندگان عمده نفت به هند است.

جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز که برای جلب حمایت هند وارد دهلی نو شده است، با همتای هند خود دیدار و گفتگو می کند.

با این حال در دور قبل تحریم های شدید ایران در اواخر دولت اوباما، هند نیز واردات خود را کاهش شدیدی داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احضار ۱۰ نفر از کارگران معترض هپکو اراک از سوی مراجع قضایی

تجمع اعتراضی کارگران هپکو و بستن راه آهن توسط کارگران

منابع کارگری در ایران خبر از احضار و تشکیل پرونده برای حدود ۱۰ نفر از کارگران معترض هپکوی اراک داده اند.

به گفته این منابع، پرونده‌ای برای این کارگران به صورت گروهی تشکیل و اتهام این کارگران اخلال در نظم جامعه و شرکت در تجمعات غیر قانونی عنوان شده است.

بر اساس گزارش‌های تکمیلی، پنج نفر از این کارگران با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند، اما از سرنوشت پنج نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

در هفته‌های اخیر کارگران کارخانه هپکو اراک در اعتراض به عدم پرداخت حقوق های معوقه و بلاتکلیفی وضعیت اشتغال دست به اعتصاب و مسدود کردن چند روزه خط آهن اراک زده بودند که در نتیجه آن سه ماه از دستمزد معوقه کارگران پرداخت شد.

اقدامات اعتراضی از جمله اعتصاب کامیون‌داران، تجمع مردم کازرون و تجمع کارگران هپکو در روزهای اخیر بازتاب گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی و رسانه های جهان داشته است.
https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آخرین رایزنی‌ها برای برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور

دیپلمات های آمریکا و کره شمالی در منطقه غیرنظامی بین دو کره دیدار و در مورد مقدمات کنفرانس سران دو کشور گفتگو کردند. هدف آنها بررسی امکان دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور در ۲۲ خرداد است.

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی نیز روز دوشنبه خواستار تبادل نظرهای بیشتر و «دیدارهای غیرمنتظره» با رهبر کره شمالی شد. آقای مون روز شنبه دیدار از پیش اعلام نشده ای با رهبر کره شمالی داشت.

«سونگ کیم» سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی و یکی از مذاکره کنندگان در امور اتمی کره شمالی ریاست هیئت نمایندگی آمریکا را بر عهده دارد که برای گفتگو با مقام های کره شمالی وارد منطقه غیرنظامی بین دو کره شده است.

پرزیدنت ترامپ یکشنبه بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا با ارسال توئیت اعلام کرد: «هیئت نمایندگی آمریکا وارد کره شمالی شده تا مقدمات دیدار من با رهبر آن کشور را فراهم کند. واقعاً تصور می کنم که کره شمالی توان خارق العاده ای دارد و از لحاظ اقتصادی و مالی روزی به صورت کشور بزرگی در خواهد آمد. کیم جونگ اون رهبر آن کشور نیز با من در این خصوص موافق است.»

روز پنجشنبه هفته پیش پرزیدنت ترامپ در نامه ای به رهبر کره شمالی از لغو نشست سنگاپور به خاطر «خشم فوق‌العاده و دشمنی آشکار» این کشور علیه آمریکا خبر داده بود. با این حال تا روز سه شنبه هیئتی از دو کشور دیدار دارند تا ببینند این دیدار در نهایت برگزار می شود یا خیر.

با این حال، برخی از دولتمردان آمریکائی معتقدند که کره شمالی خصوصیات ویژه ای دارد و نهایتاً حاضر نیست دست از توان اتمی و موشکی اش بردارد.

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدار روز یکشنبه گفت: اولین کاری که باید بکنیم این است که تظاهر نکنیم این مذاکرات با شوری سابق یا کشوری مثل ایتالیا یا فرانسه صورت می گیرد. رژیم کره شمالی رژیمی است که از بقیه جهان وحشت دارد. به بقیه جهان اعتماد ندارد. هیچوقت با جهان خارج ارتباطی نداشته است. این کشور یک تیم جا افتاده دیپلماتیک ندارد. هرگز گفتگو های دیپلماتیک نداشته و اساسا تاریخی در این زمینه ندارد.

وی افزود: دوم این که با کیم جونگ اون، با رهبری روبرو هستیم که یک وابستگی شخصی و روانی به تسلیحات هسته ای خود دارد. این تسلیحات به او کمک می کند تا احساس اعتبار و قدرت کند.

سناتور جمهوریخواه افزود: نکته سوم و مهمتر از همه این است که آیا او واقعا از این تسلیحات دست می کشد؟ او باید درباره آینده خود و قدرتش به عنوان یک دیکتاتور تصمیم بگیرد و احتمالا نگران است که اگر از تسلیحات خود دست بکشد سرانجام کسی او را سرنگون خواهد کرد. به همین دلیل است که در رابطه با گفتگو ها با این فراز و نشیب ها روبرو بوده ایم.

مایکل هیدن، رئیس سابق سیا می گوید با این نظر سناتور مارکو روبیو موافق است: کره شمالی به هیچ عنوان خلع سلاح اتمی را انجام نخواهد داد و اگر پرزیدنت ترامپ بخواهد این ایده را دنبال کند، کنفرانس سران با شکست روبرو خواهد شد. بنابراین به جای حل مسئله، ابتدا باید از شدت گیری آن جلوگیری کرد.

اولین کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی روز ۲۲ خرداد قرار بود در بندر سنگاپور برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


وزیر دفاع اسرائیل از افزایش خانه سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی خبر داد

هرگونه عملیات خانه سازی در ساحل غربی رود اردن مورد اعتراض فلسطینی هاست.

«آویگدور لیبرمن» وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که این کشور در نظر دارد ساختن ۲۵۰۰ خانه مسکونی را که پیشتر قول داده بود، در ساحل غربی رود اردن آغاز کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، علاوه بر این ۲۵۰۰ واحد، لیبرمن گفت ۱۴۰۰ واحد مسکونی دیگر که اکنون در حال طرح ریزی است، ساخته خواهد شد.

این ساخت و سازها مورد اعتراض فلسطینی هاست و قرار است در نقاطی دور افتاده و همچنین در مجتمع های مسکونی یهودی نشین در شهر «هبرون» در ساحل غربی ساخته شود.

آقای لیبرمن در بیانیه خود افزود: در ماه های آینده، ما لایحه ساختن هزاران خانه دیگر را هم برای تصویب پیش خواهیم آورد.

این بیانیه دو روز بعد از آن منتشر شد که فلسطینی ها از دادگاه جنائی بین المللی در شهر لاهه هلند خواستند سیاست های ساختمانی اسرائیل در ساحل غربی، اورشلیم شرقی و نوار غزه را مورد بررسی قرار دهد و اسرائیل را متهم به ارتکاب جنایات سیستماتیک از جمله نژاد پرستی در سرزمین های اشغالی کردند.

این تقاضا شامل رسیدگی به دور اخیر خونریزی ها در نوار غزه است که در آنها بیش از ۱۰۰ فلسطینی در تظاهرات گسترده اطراف نوار غزه کشته شدند.

اسرائیل این اقدام فلسطینی ها را «غیر قانونی و بی ارزش» خواند.

اسرائیل عضو دادگاه جنائی بین المللی نیست و می گوید این دادگاه صلاحیت قانونی برای رسیدگی به این اتهامات ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مرغداران در اعتراض به گرانی ها و پایین بودن قیمت مرغ

مرغداران شهرهای مختلف ایران با برپایی تجمعی مقابل نهاد ریاست جمهوری، به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و پائین بودن قیمت مرغ اعتراض کردند.

مرغداران در این تجمع که دوشنبه ۷ خرداد برگزار شد، اتحادیه مرغداران را جیره خوار خواندند و خواهان افزایش قیمت مرغ متناسب با رشد نرخ نهاده های دامی شدند.

مرغداران می‌گویند ادامه روند کنونی، اکثر مرغداری‌ها را به ورشکستگی خواهد کشاند .

خبرگزاری های داخلی شمار تجمع کنندگان را حدود ۳۰۰ نفر اعلام کردند .

به گفته یکی از تجمع کنندگان به خبرگزاری ایرنا، از هر استان حدود پانزده نفر به عنوان نماینده شرکت کرده بودند.

ویدئوهایی که از تجمع در شبکه های اجتماعی منتشر شد اعتراض آرام مرغداران را نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اف بی آی: ایران به حملات سایبری جدید دست خواهد زد

پیش از این اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی، دهها ایرانی مهاجم سایبری را مورد پیگرد قرار داده بود.

نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: «اف بی آی» هشدار می دهد که هکرهای ایرانی ممکن است در واکنش به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران به حملات سایبری تازه ای به شبکه های تجاری و دولتی آمریکا دست بزنند.

اف بی آی در بیانیه ای به شرکت های آمریکایی می گوید: «ارزیابی اف بی ای این است که در واکنش به خروج دولت آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک، فعالین سایبری در جمهوری اسلامی ایران می توانند به طور بالقوه با استفاده از طیفی از عملیات کامپیوتری از اسکن کردن شبکه ها برای یافتن نقاط آسیب پذیر تا پاک کردن داده ها علیه شبکه های مستقر در آمریکا حملات سایبری انجام بدهند.»

در این هشدار که بیست و دوم ماه مه صادر شد، تاکید شده است که حملات سایبری قبلی ایران علیه اهدافی در ایالات متحده در تلافی اقدامات آمریکا علیه رژیم صورت گرفته بود.

به گزارش اف بی آی هکرهای ایرانی ممکن است به خروج آمریکا از برجام به عنوان توجیهی برای تشدید حملات سایبری نگاه کنند.

در بیانیه اف بی آی یادآوری شده است که دو سازمان مرتبط با حکومت ایران در فاصله دسامبر ۲۰۱۱ و اوت ۲۰۱۳ در واکنش به فشار تحریم های آمریکا بر اقتصاد ایران به حملاتی به وبسایت نهادهای ملی آمریکا دست زده بودند.

سال ۲۰۱۴، هکرهای ایرانی برای انتقامجویی از شلدون ادلسون، کازینودار آمریکایی مخالف رژیم ایران، شبکه کامپیوتری کازینو «سندز» در لاس وگاس متعلق به او را تخریب کردند.

«هکرهای بدنهاد ایرانی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ علیه شرکت ها، دانشگاه ها و نهادهای دولتی آمریکا حملات سایبری هماهنگ و گسترده ای انجام دادند. اف بی آی شرکت ها را تشویق می کند تا فعالیت های مشکوک را به دفاتر محلی اف بی آی یا دیده بان سایبری اف بی آی گزارش بدهند.»

گزارش اف بی آی شامل یک جدول است که روش های به کار رفته توسط هکرهای ایرانی را توضیح می دهد.

هکرهای ایرانی عمدتا از «spear-phishing» که استفاده از ایمیل تقلبی است و «password spray» که استفاده از نام کاربری و چند رمز ورود است، برای ورود بدون هشدار به شبکه ها استفاده کرده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب رانندگان و کامیون داران در ششمین روز نیز ادامه یافت

اعتصاب رانندەها و کامیون داران در ایران برای ششمین روز متوالی ادامە یافت.

اعتصاب کنندگان تصمیم دولت برای افزایش بیست درصدی کرایە بار را نپذیرفتند و اعلام کردەاند تا پاسخگویی دولت بە همە خواسته هایشان بە اعتصاب ادامە می‌دهند.

علی جوانمردی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گزارش داد که در ششمین روز، رانندگان دروازه های مرزی مهران، باشماق و شهرهای خرمشهر و آبادان نیز به اعتصاب پیوستند.

​اعتصاب کنندگان به بالا بودن حق کمیسیون شرکت‌های باربری، گران بودن قطعات و عوارضی جاده‌ها، نبود سالن اعلام بار و سیستم نوبت‌دهی و قطع یارانه حق بیمه رانندگان، اعتراض دارند.

برخی از رانندگان نیز در روزهای گذشته در تماس با بخش فارسی صدای آمریکا، بالا بودن حق بیمه کامیون و بالا بودن کمیسیون را از دلایل اصلی اعتصاب ها اعلام کردند.

در این بین، شاهزاده رضا پهلوی روز یکشنبه در پیامی در توئیتر خود، اعتصاب‌های سراسری و فعالیت‌های مدنی را یکی از راه‌های موثر در مبارزه با جمهوری اسلامی دانست.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، از روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از موج جدید بازداشت بهائیان در ایران

سخنگوی جامعه جهانی بهائیان نسبت به موج جدید بازداشت بهائیان در ایران ابراز نگرانی کرد.

کمپین حقوق بشر در ایران اظهارات دایان علایی سخنگوی جامعه جهانی بهائی را نقل کرده که گفته است طبق اطلاعات او در اردبیهشت ماه یک بهایی در استان خراسان رضوی، یک بهائی در استان اصفهان، و چهار بهایی در استان البرز بازداشت شده‌اند.

خانم علایی گفت که گرچه برخی از آنها چند روز پس از بازداشت آزاد شده‌اند، اما با اتهام‌هایی مواجه هستند.

به گفته خانم دایان علایی، بازداشت همگی آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات در منازلشان و پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی آنان از جمله موبایل، لپ‌تاپ، آی‌پد، کامپیوتر و کتاب‌های مذهبی بهائیان انجام گرفته است.

خانم علایی می‌گوید که بازداشت و صدور احکام طولانی حبس برای بهائیان به خاطر اعتقادات مذهبی‌‌شان، در چهار دهه‌ای که از حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد بی‌وقفه ادامه داشته، اما روش اخیر بازداشت‌‌ها که به شکل سریالی و پشت سر هم صورت می‌گیرد باعث تشدید نگرانی جامعه بین‌المللی بهائیان درباره وضعیت این اقلیت در داخل ایران شده است.

بهائیان در ایران پس از انقلاب همواره با آزار ، زندان و اعدام و محرومیت از حقوق شهروندی از سوی حکومت روبرو بوده اند.

در سالهای اخیر احضار و بازداشت بهائیان و محرومیت از تحصیل و کار برای آنها بارها خبرساز شده است. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در دور تازه نبردهای سنگین در یمن ده ها تن کشته شدند

مقام‌های دولت یمن از نبردهای سنگین نیروهای طرفدار دولت با شورشیان شیعه حوثی در استان حدیده خبر می دهند. به گفته شاهدان در این دور تازه درگیریها بیش از ۱۵۰ تن کشته شده اند.

نیروهای دولتی و طرفداران آنها تلاش دارند مناطق ساحلی غرب یمن را از کنترل حوثی‌ها خارج سازند. همزمان، شورشیان حوثی دراستان صعدا، هدف حمله های نیروی هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار دارند.

مقامهای امنیتی می‌گویند در حمله شنبه شب نیروی هوایی عربستان سعودی به صنعا ۴ غیرنظامی کشته و ۱۰ تن نیز زخمی شده اند.

شورشیان حوثی که صنعا و بخش‌های دیگری از یمن را در کنترل دارند از جانب ایران حمایت می شوند. جنگ داخلی یمن که از ماه مارس ۲۰۱۵ آغاز شده است تا کنون بیش از ۱۰ هزار قربانی داشته است.

هفته گذشته وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه پنج فرد ایرانی اعلام کرد. وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید این افراد به شبه نظامیان حوثی یمن از جانب سپاه پاسداران کمک های تخصصی نظامی کرده اند.

این تحریم‌ها کمتر از دوهفته پس از حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض صورت می‌گیرد. مقامات سعودی می گویند حمله موشکی حوثی ها را دفع کردند.

تحریم شدگان به سپاه پاسداران از جمله نیروی قدس و فرماندهی موشکی الغدیر نسبت داده شده اند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، دو نفر از تحریم شدگان به نام‌های باقری و جعفری کار نظارت بر انتقال اجزای موشک های بالیستیک در منطقه و سپس استقرار موشک ها را در حمایت از فعالیت های سپاه پاسداران برعهده دارند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، سید محمدعلی حدادنژاد تهرانی به خاطر تهیه یا تلاش برای تهیه منابع مالی، مواد مورد نیاز، تهیه فناوری و پشتیبانی یا ارائه خدمات در حمایت از سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه تحریم شده است. این سازمان مسئول تحقیقات و توسعه موشک های بالیستیک است و از تلاش های سپاه برای ارتقای توان موشکی حوثی ها پشتیبانی کرده است.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده ساعاتی بعد از صدور این اطلاعیه در توئیتی نوشت که او با وزیر خارجه همکاری خواهد کرد تا استراتژی جدید ایالات متحده در مقابل رفتار جمهوری اسلامی اجرایی شود و این وزارتخانه فشار مالی بر رژیم ایران را ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلن بین فضانورد آمریکایی درگذشت

آلن بین فضانورد آمریکایی و چهارمین انسانی که روی ماه قدم گذاشت، درگذشت.

در بیانیه مشترکی که توسط سازمان هوا فضانوردی آمریکا – ناسا و خانواده آقای بین منتشر شده، آمده است که آقای بین روز شنبه در شهر هوستون در ایالت تگزاس پس از بیماری کوتاهی درگذشت.

آقای بین هنگام مرگ ۸۶ سال داشت.

لیسا بین، همسر آلن بین که ۴۰ سال با او زندگی مشترک داشت در این بیانیه گفته است که آقای بین در آرامش و در میان عزیزان و نزدیکانش درگذشت.

آلن بین، با سفینه آپولو ۱۲ به فضا رفت و در سال ۱۹۶۹ روی ماه قدم گذاشت.

این فضانورد همچنین فرماندهی دومین پرواز با خدمه به اسکای لب را در سال ۱۹۷۳ برعهده داشت. اسکای لب نخستین ایستگاه فضایی آمریکا بود.

در این ماموریت، آقای بین ۵۹ روز در مدار زمین قرار داشت. آلن بین در مجموع ۶۹ روز را در فضا بسر برد که از آن جمله ۳۱ ساعت ماموریت او در کره ماه بود.

آلن بین سال ۱۹۸۱ از خدمت در ناسا بازنشسته شد. وی پس از بازنشستگی به هنر و نقاشی روی آورد. الهام بخش آثار هنری آقای بین اکتشافات و سفرهای فضایی اش بود.

از جمله نقاشی های معروف او فرود انسان بر کره ماه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل: مبارزه با خصومت ایران تمام نشده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که کشورش از هیچ تلاشی برای جلوگیری از تقویت حضور نظامی ایران در سوریه و دستیابی احتمالی ایران به سلاح هسته ای دریغ نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۶ خرداد در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: «من در صحبت اخیرم با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به او گفتم که واقعا از موضع گیری قاطعانه دولت آمریکا علیه توافق هسته ای با ایران و علیه رفتار خصمانه ایران در منطقه ممنون هستیم. رژیم تهران عامل اصلی کاهش ثبات در خاورمیانه است و مبارزه با خصومت ایران تمام نشده است و هنوز ادامه دارد.»

آقای نتانیاهو افزود: «ما نخواهیم گذاشت ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا کند و همزمان با حضور نظامی ایران در سوریه و علیه اسرائیل مبارزه خواهیم کرد. ما با انتقال سلاح های مرگبار از سوریه به لبنان و یا تولیدشان در لبنان مبارزه خواهیم کرد. این سلاح ها علیه اسرائیل طراحی شده و جلوگیری از انتقال و تولید آن حق ما برای دفاع از خود است.»

اسرائیل اوایل ماه جاری به تلافی جویی از آنچه عملیات نظامی ایران علیه نیروهای اسرائیلی در بلندی های جولان خواند، مواضع و پایگاه های نظامی ایران و سوریه در خاک سوریه را هدف قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یکی از درویشان بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران به زندان و شلاق محکوم شد

مجید مرادی، درویش گنابادی

مجید مرادی، از درویشان گنابادی بازداشت شده در جریان درگیری‌های خیابان گلستان هفتم تهران، به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۵ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش وبسایت هرانا، که اخبار فعالان حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند، مجید مرادی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تمرد از دستور ماموران» به زندان و شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، دادگاه آقای مرادی بدون حضور وکیل مدافع برگزار شد و تنها چند دقیقه طول کشید. در نهایت حکم هفت سال زندان و ۷۵ ضربه شلاق روز شنبه پنجم خرداد با در نظر گرفتن اشد مجازات به او ابلاغ شد.

مجید مرادی ۳۷ ساله هنگام بازداشت به شدت کتک خورده و با حال وخیمی به بیمارستان منتقل شده بود.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: مذاکرات بسیار بسیار خوب پیش می‌رود

.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت مذاکرات پیرامون برگزاری نشست سران آمریکا و کره شمالی که برای روز ۲۲ خرداد در سنگاپور برنامه ریزی شده است، همچنان در جریان است. آقای ترامپ افزود که مقام‌های دولت آمریکا در حال کار برای نهایی کردن جزییات هستند.

رئیس جمهوری آمریکا عصر شنبه پنجم خرداد در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «مذاکرات بسیار بسیار خوب پیش می رود.»

​دونالد ترامپ افزود: «اگر بتوانیم در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره به موفقیت دست یابیم، این برای کره شمالی عالی خواهد بود، برای کره جنوبی هم بسیار خوب است، برای ژاپن هم خوب خواهد بود، برای دنیا بسیار خوب است، برای آمریکا عالی است و برای چین هم خوب خواهد بود. افراد زیادی در این زمینه در حال تلاش هستند و همه چیز خوب پیش می رود.»

در همین حال یک گروه از مقام های آمریکایی بامداد یکشنبه وارد کره شمالی شدند تا در باره دیدار احتمالی روسای جمهوری آمریکا و کره شمالی گفتگو کنند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست سونگ کیم، سفیر پیشین آمریکا در کره جنوبی و از مذاکره کنندگان هسته ای پیشین با کره شمالی، رهبری تدارکات دیدار احتمالی سران دو کشور را بر عهده دارد.

ملاقات سران دو کره

رئیس جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه در مورد نتایج گفت وگوهای اخیر خود با رهبر کره شمالی گفت که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آماده است تا با رئیس جمهوری آمریکا در مورد خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره مذاکره کند.

رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی عصر روز شنبه در نزدیک منطقه مرزی دو کشور دیدار کردند.

مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این دیدار غیر منتظره در مورد چگونگی آماده شدن برای حضور احتمالی کره شمالی در اجلاس سنگاپور که ممکن است با حضور پرزیدنت ترامپ برگزار شود تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه تاکید کرده بود که پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود، اما صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

پرزیدنت ترامپ در نامه ای خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نوشت دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل لحن خصمانه بیانیه اخیر کره شمالی علیه آمریکا لغو کرده است. رئیس جمهور آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرد و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته بود اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جلوگیری از اجرای برنامه زنان ناشنوا به دلیل شبیه خواندن آن به حرکات موزون

اجرای زنان ناشنوا در مصلی تهران که از اجرای بخش دیگر آن جلوگیری شد

مسئولان اجرای مراسمی مربوط به ماه رمضان در تهران از اجرای یک برنامه زنان ناشنوا جلوگیری کردند چرا که به گفته آنها به اجرای «حرکات موزون» شباهت داشت.

در این برنامه که شنبه پنجم خرداد در مصلی تهران اجرا می‌شد، گروهی از زنان ناشنوا برنامه‌ای را که پیشتر در مناطق مختلف کشور اجرا کرده بودند، به نمایش درآوردند، اما پس از دو اجرا از ادامه آن جلوگیری شد.

مربی و سرپرست این گروه در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، با بیان اینکه محتوی اجرای گروه معنوی و درباره مسائل مذهبی بوده است گفت: «قرار بود بعد از دو اجرا سرود اجرا شود، اما خبر دادند که سرودتان را اجرا نکنید چون اشاره شما برابر حرکات موزون است در حالی که اشاره بچه‌ها برابر زبان صحبت کردن آنها است.»

او سپس از مسئولانی که شعار حمایت از معلولان می دهند اما حقوق آنها را پایمال می‌کنند انتقاد کرد.

جلوگیری از اجرای این برنامه انتقاد بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی را در پی داشت.

پیش از این، اجرای چند دختر خردسال در سالن برج میلاد در یکی از برنامه‌های شهرداری تهران اعتراض اصولگرایان تندرو را در پی داشت و موجب احضار شهردار تهران به دادستانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید صحنه عملی شدن روند آزادی گروگانهای آمریکایی در کشورهای متخاصم

جاشوا هولت، شهروند آمریکایی زندانی در ونزوئلا که به تازگی آزاد شده است، میهمان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بود.

همسر و دختر جاشوا هولت، وهمچنین سناتور باب کورکر و سناتور اورین هچ که برای آزادی او تلاش کرده بودند، شنبه شب او را در دیدار با پرزیدنت ترامپ همراهی کردند.

قدردانی گروگان آمریکایی آزاد شده از ونزوئلا از پرزیدنت ترامپ و سناتورها

جاشوا هولت در این دیدار از پرزیدنت ترامپ و همه کسانی که برای آزادیش تلاش کردند، تشکر کرد.

او گفت: «من تحت تاثیر قرار گرفته ام و از همه شما برای حمایت از من و همسرم قدردانی می کنم. این دو سال، دو سال بسیار سختی بود. مسافرت تفریحی که انتظارش را داشتم نبود. آغاز ازدواجمان سخت گذشت، اما حالا در کنار هم هستیم و از حمایتی که از من کردید، سپاسگزارم.»

هولت از سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، تشکر کرد که دو روز قبل برای آزادی او با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در کاراکاس ملاقات کرده بود.

هولت، که پیشتر مبلغ مسیحیان مورمون بود، دو سال قبل برای ازدواج با تامارا کاندلو، اهل ونزوئلا، به کاراکاس سفر کرد. پلیس این زوج را به اتهام مخفی نگاهداشتن یک تفنگ و نارنجک در مجتمع مسکونی‌شان بازداشت کرد، اما هولت و همسرش این اتهام را رد کردند.

سخنگوی مادورو گفت که آزادی این زوج، نشان از حسن نیت برای بهبود روابط بین دو کشور دارد.

سخنگوی کاخ سفید، و مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا و همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه، در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که سیاست واشنگتن در قبال ونزوئلا همچنان بر برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف تاکید دارد، و پیروزی مادورو در انتخابات هفته گذشته را نامشروع خواندند.

بیانیه کاخ سفید خواستار انتخاباتی جدید در روند دمکراتیک، آزادی تمامی زندانیان سیاسی و قبول کمک‌های نوعدوستانه بین‌المللی برای مردم ونزوئلا شده است که از کمبود غذا و دارو در رنج هستند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر، آزادی سه گروگان آمریکایی از کره شمالی را آغاز روندی جدید برای آزاد ساختن تمامی آمریکائیان به گروگان گرفته شده در هر نقطه‌ای از جهان خوانده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز پیشتر گفته بود که ایالات متحده تا آزادی همه شهروندان زندانی‌اش در ایران و دیگر کشورها از پا نخواهد نشست.

قانونگذارانی نیز که برای آزادی هولت و همسرش از ونزوئلا تلاش کردند، از پرزیدنت ترامپ برای حمایت از آمریکایی‌هایی که در سراسر جهان زندانی هستند، تشکر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنجمین روز اعتصاب رانندگان و کامیون داران ایران

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که با وجود اعلام افزایش کرایه بار از سوی دولت، اعتصاب کامیون داران و رانندگان همچنان ادامه دارد.

برخی گزارش ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که کامیون‌داران و رانندگان برخی از شهرهای استان‌های غربی، شنبه پنجم خرداد در پنجمین روز اعتصاب، به این حرکت پیوستند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، نیز روز شنبه گزارش داد که با وجود اعلام افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها، رانندگان کامیون در شهرهای مشهد، همدان، سقز، طبس، اسفراین، تاکستان، بوشهر، بروجن، کرمانشاه، دیوان‌دره و... برای پنجمین روز متوالی دست به اعتصاب صنفی زدند و همبستگی خود را با رانندگان سراسر کشور اعلام کردند.

اعتصاب کنندگان به بالا بودن حق کمیسیون شرکت‌های باربری، گران بودن قطعات و عوارضی جاده‌ها، نبود سالن اعلام بار و سیستم نوبت‌دهی و قطع یارانه حق بیمه رانندگان، اعتراض دارند.

برخی از رانندگان نیز در روزهای گذشته در تماس با بخش فارسی صدای آمریکا، بالا بودن حق بیمه کامیون و بالا بودن کمیسیون را از دلایل اصلی اعتصاب ها اعلام کردند.

خبرگزاری ایلنا همچنین گزارش داده است که رانندگان و کامیون داران اعتصاب کننده، افزایش ۲۰ درصدی کرایه از سوی دولت را کافی نمی‌دانند چرا که در سه سال گذشته کرایه‌های آنها تغییری نداشته، در حالیکه هزینه ها بسیار بالا رفته است. آنها همچنین معتقدند که کمیسیون بار باید حدود ۱۵ درصد کل کرایه باشد در حالیکه در برخی موارد حتی بیش از ۵۰ درصد است.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، از روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال نزار زاکا، شهروند لبنانی زندانی در ایران، به بند دو الف زندان اوین

وکیل نزار زاکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا که در ایران زندانی است، اعلام کرد که موکل او را بدون هیچ دلیلی به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل کرده اند.

جیسون پابلت، وکیل نزار زاکا به کمپین حقوق بشر ایران گفت که آقای زاکا از روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه منتقل شده و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

نزار زاکا، کارشناس فناوری اطلاعات و مدافع آزادی بیان در اینترنت، مهرماه دو سال پیش با دعوت دولت ایران برای حضور در یک کنفرانس به تهران سفر کرد، اما در طی آن سفر ناپدید شد. چندی بعد رسانه‌های ایران خبر دادند که او به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شده است.

او که شهروند لبنان است وگرین کارت آمریکا دارد به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

وکیل آقای زاکا همچنین گفت که او از ۲۵ اردیبهشت در اعتراض به وضعیت خود، دست به اعتصاب غذا زده بود. به گفته جیسون پابلت، وقتی ماموران وقتی وارد بند هفت اوین شدند ضمن فیلم برداری از کل بند، و تفتیش وسایل همه زندانیان آن بند، نزار زاکا را با خود به بند دو الف سپاه بردند.

زندانی کردن نزار زاکا با اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر روبرو شد. پیش از این نیز خانواده این شهروند لبنانی دستگیر شده در ایران، گفتند که مقام‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی در لبنان، از جمله حزب کتائب، ادامه حبس او در زندان اوین تهران را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نازنین زاغری دوباره محاکمه خواهد شد

ملاقات نازنین زاغری رتکلیف با دخترش در زندان

رئیس دادگاه انقلاب اعلام کرد که نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌‌تبار که در ایران زندانی است، قرار است دوباره محاکمه شود.

خانم زاغری که دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

اکنون خبرگزاری رویترز اظهارات موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب را منتشر کرده که گفته است خانم زاغری با اتهام جدید امنیتی مواجه است و محاکمه می‌شود .

هفته گذشته همسر نازنین زاغری اعلام کرد که او با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه است و تفهیم اتهام شده است.

به گفته ریچارد رتکلیف، قاضی دادگاه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد. آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شش ماه پیش در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد، اما این درخواست تا کنون به جایی نرسیده است.

پیشتر همسر نازنین زاغری، اعلام کرده بود که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع در زاهدان در اعتراض به توهین استاد دانشگاه آزاد به قوم بلوچ و اهل سنت

تظاهرات در زاهدان در اعتراض به سخنان یک استاد دانشگاه آزاد

در پی انتشار ویدئویی از سخنان توهین‌‌آمیز یک استاد ادبیات دانشگاه آزاد زاهدان به قوم بلوچ در فضای مجازی، تجمعی اعتراضی در برابر این دانشگاه برگزار شد.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شنبه پنجم خرداد مقابل دانشگاه آزاد زاهدان تجمع کرده و در ادامه وارد دانشگاه شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای پلیس وارد دانشگاه شدند و ماموران امنیتی نیز در سطح شهر حضور دارند. همچنین فضای شهر، امنیتی عنوان شده است.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، این استاد دانشگاه که ح-ص معرفی شده است، در ساعات اولیه بامداد شنبه پنجم خرداد بر اساس حکم دادستان استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد.

او در ویدئوهایی که جمعه در فضای مجازی منتشر شد، به تحقیر قوم بلوچ و شهروندان سنی پرداخته بود که بسیار جنجال برانگیز شد.

سرپرست دانشگاه آزاد زاهدان نیز اعلام کرده که این استاد از کار تعلیق شده است.

توهین های این استاد در حالی منتشر شده است که شهروندان سنی در سیستان و بلوچستان همواره به تبعیض و محدودیت‌های اعمال شده از سوی دستگاه‌های حکومتی علیه خود معترض بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG