لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۰:۵۳

سرخط خبرها

پنجمین روز اعتصاب رانندگان و کامیون داران ایران

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که با وجود اعلام افزایش کرایه بار از سوی دولت، اعتصاب کامیون داران و رانندگان همچنان ادامه دارد.

برخی گزارش ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که کامیون‌داران و رانندگان برخی از شهرهای استان‌های غربی، شنبه پنجم خرداد در پنجمین روز اعتصاب، به این حرکت پیوستند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، نیز روز شنبه گزارش داد که با وجود اعلام افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها، رانندگان کامیون در شهرهای مشهد، همدان، سقز، طبس، اسفراین، تاکستان، بوشهر، بروجن، کرمانشاه، دیوان‌دره و... برای پنجمین روز متوالی دست به اعتصاب صنفی زدند و همبستگی خود را با رانندگان سراسر کشور اعلام کردند.

اعتصاب کنندگان به بالا بودن حق کمیسیون شرکت‌های باربری، گران بودن قطعات و عوارضی جاده‌ها، نبود سالن اعلام بار و سیستم نوبت‌دهی و قطع یارانه حق بیمه رانندگان، اعتراض دارند.

برخی از رانندگان نیز در روزهای گذشته در تماس با بخش فارسی صدای آمریکا، بالا بودن حق بیمه کامیون و بالا بودن کمیسیون را از دلایل اصلی اعتصاب ها اعلام کردند.

خبرگزاری ایلنا همچنین گزارش داده است که رانندگان و کامیون داران اعتصاب کننده، افزایش ۲۰ درصدی کرایه از سوی دولت را کافی نمی‌دانند چرا که در سه سال گذشته کرایه‌های آنها تغییری نداشته، در حالیکه هزینه ها بسیار بالا رفته است. آنها همچنین معتقدند که کمیسیون بار باید حدود ۱۵ درصد کل کرایه باشد در حالیکه در برخی موارد حتی بیش از ۵۰ درصد است.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، از روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شد، اما همزمان گزارش‌‌هایی نشان داد که ماموران با اسکورت برخی کامیون‌ها سعی در تامین بنزین این شهرها داشتند.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال نزار زاکا، شهروند لبنانی زندانی در ایران، به بند دو الف زندان اوین

وکیل نزار زاکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا که در ایران زندانی است، اعلام کرد که موکل او را بدون هیچ دلیلی به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل کرده اند.

جیسون پابلت، وکیل نزار زاکا به کمپین حقوق بشر ایران گفت که آقای زاکا از روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه منتقل شده و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

نزار زاکا، کارشناس فناوری اطلاعات و مدافع آزادی بیان در اینترنت، مهرماه دو سال پیش با دعوت دولت ایران برای حضور در یک کنفرانس به تهران سفر کرد، اما در طی آن سفر ناپدید شد. چندی بعد رسانه‌های ایران خبر دادند که او به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شده است.

او که شهروند لبنان است وگرین کارت آمریکا دارد به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

وکیل آقای زاکا همچنین گفت که او از ۲۵ اردیبهشت در اعتراض به وضعیت خود، دست به اعتصاب غذا زده بود. به گفته جیسون پابلت، وقتی ماموران وقتی وارد بند هفت اوین شدند ضمن فیلم برداری از کل بند، و تفتیش وسایل همه زندانیان آن بند، نزار زاکا را با خود به بند دو الف سپاه بردند.

زندانی کردن نزار زاکا با اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر روبرو شد. پیش از این نیز خانواده این شهروند لبنانی دستگیر شده در ایران، گفتند که مقام‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی در لبنان، از جمله حزب کتائب، ادامه حبس او در زندان اوین تهران را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نازنین زاغری دوباره محاکمه خواهد شد

ملاقات نازنین زاغری رتکلیف با دخترش در زندان

رئیس دادگاه انقلاب اعلام کرد که نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌‌تبار که در ایران زندانی است، قرار است دوباره محاکمه شود.

خانم زاغری که دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

اکنون خبرگزاری رویترز اظهارات موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب را منتشر کرده که گفته است خانم زاغری با اتهام جدید امنیتی مواجه است و محاکمه می‌شود .

هفته گذشته همسر نازنین زاغری اعلام کرد که او با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه است و تفهیم اتهام شده است.

به گفته ریچارد رتکلیف، قاضی دادگاه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد. آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شش ماه پیش در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد، اما این درخواست تا کنون به جایی نرسیده است.

پیشتر همسر نازنین زاغری، اعلام کرده بود که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع در زاهدان در اعتراض به توهین استاد دانشگاه آزاد به قوم بلوچ و اهل سنت

تظاهرات در زاهدان در اعتراض به سخنان یک استاد دانشگاه آزاد

در پی انتشار ویدئویی از سخنان توهین‌‌آمیز یک استاد ادبیات دانشگاه آزاد زاهدان به قوم بلوچ در فضای مجازی، تجمعی اعتراضی در برابر این دانشگاه برگزار شد.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شنبه پنجم خرداد مقابل دانشگاه آزاد زاهدان تجمع کرده و در ادامه وارد دانشگاه شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای پلیس وارد دانشگاه شدند و ماموران امنیتی نیز در سطح شهر حضور دارند. همچنین فضای شهر، امنیتی عنوان شده است.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، این استاد دانشگاه که ح-ص معرفی شده است، در ساعات اولیه بامداد شنبه پنجم خرداد بر اساس حکم دادستان استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد.

او در ویدئوهایی که جمعه در فضای مجازی منتشر شد، به تحقیر قوم بلوچ و شهروندان سنی پرداخته بود که بسیار جنجال برانگیز شد.

سرپرست دانشگاه آزاد زاهدان نیز اعلام کرده که این استاد از کار تعلیق شده است.

توهین های این استاد در حالی منتشر شده است که شهروندان سنی در سیستان و بلوچستان همواره به تبعیض و محدودیت‌های اعمال شده از سوی دستگاه‌های حکومتی علیه خود معترض بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت کنندگان در یک رفراندوم تاریخی به آزادی سقط جنین در ایرلند رای مثبت دادند

شهروندان ایرلند در یک رفراندوم تاریخی و با اختلاف زیاد، رای به لغو ممنوعیت سقط جنین دادند.

قوانین سقط جنین در ایرلند یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین در این رابطه به شمار می رود، نخست وزیر ایرلند این رای گیری را نقطه اوج یک انقلاب آرام در ایرلند توصیف کرده است که به لحاظ موازین و عرف اجتماعی یکی از محافظه کارترین کشورهای اروپایی محسوب می شود.

نتایج همه پرسی نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد شهروندان ایرلند در انتخابات تاریخی روز جمعه چهارم خرداد به تغییر قانون فعلی رای داده اند.

بر اساس نتایج نهایی ۶۶ و ۴ دهم درصد شرکت کنندگان به تغییر قانون رای مثبت و ۳۳ و ۶ دهم درصد رای منفی دادند. با این نتیجه، متمم هشتم قانون اساسی ایرلند لغو می شود.

لئووارادکار، نخست وزیر ایرلند که خود طرفدار اصلاح قانون سقط جنین است به خبرنگاران در دوبلین گفت :«مردم نظر خود را بیان کردند، نتیجه همه پرسی اصلاح و تغییر متمم هشتم است.»

در همین حال جان مک گئوریک، سخنگوی گروه «هشتم را نجات دهید» که متشکل از چندین گروه مخالف سقط جنین است، رای گیری روز جمعه را یک تراژدی برای ایرلند توصیف کرد.

متمم هشتم قانون اساسی برلین سقط جنین را تنها در صورتی که زندگی مادر در خطر باشد مجاز می داند.

در همه پرسی روز جمعه از رای دهندگان سوال شد که آیا مایل به حذف و لغو متمم هشتم هستند یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رضا پهلوی: ممنوعیت ۴۰ ساله هم نتوانست هنر ناصر ملک مطیعی را از ذهن مردم پاک کند

شاهزاده رضا پهلوی به درگذشت ناصر ملک مطیعی، هنرپیشه سرشناس ایرانی، واکنش نشان داد و آن را متاثر کننده خواند.

رضا پهلوی در پیامی در توئیتر خود نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت ناصر ملک‌مطیعی، هنرمند قدیمی و محبوب سینمای ایران بسیار متاثر شدم. او از جنس مردم بود، و ممنوعیت و محدودیت ۴۰ساله نیز نتوانست هنر کم‌نظیرش را از قلب و ذهن مردم پاک کند. یاد و نامش همیشه ماندگار خواهد بود.»

ناصر ملک‌مطیعی ستاره نامدار سال‌های دور سینمای ایران پس از چهار دهه محرومیت از حضور در سینما و تلویزیون٬ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

آقای ملک‌مطیعی با ایفای شمار زیادی از نقش‌های ماندگار سینمای ایران به چهره‌ای معروف و مشهور در میان ایرانیان تبدیل شد. او با وجود سال‌ها خانه نشینی اجباری پس از انقلاب، در میان نسل جوان هم طرفداران بسیار دارد.

ناصر ملک مطیعی متولد سال ۱۳۰۹ در تهران بود و نخستین نقش مهمش را در سینما در فیلم «ولگرد» در سال ۱۳۳۱ بازی کرد. او پس از آن تا سال‌ها در اوج محبوبیت بود و عموما در پوشش کت و شلوار و کلاه مخملی به عنوان یکی از سمبل‌های جوانمردی در سینمای ایران شناخته می‌شد.

یکی دیگر از نقش‌های مهم کارنامه ملک مطیعی٬ «فرمون» در فیلم مشهور «قیصر» ساخته مسعود کیمیایی است که در کنار بهروز وثوقی در آن ایفای نقش کرد.

او پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران ماند اما هیچ گاه اجازه کار پیدا نکرد تا این که پس از ۳۵ سال به او اجازه دادند در حد چند دقیقه یک نقش فرعی را در فیلم سینمایی «نقش نگار» بازی کند.

زمستان سال گذشته در دو برنامه صداوسیمای جمهوری اسلامی از او دعوت شد و مصاحبه‌ای با این ستاره سینمای ایران ترتیب دادند اما این مصاحبه‌ها هرگز اجازه پخش پیدا نکرد.

بهزاد فراهانی٬ بازیگر پیش‌کسوت سینما و تئاتر در واکنش به این اتفاق گفته بود: «ناصر ملک‌مطیعی پدر سینمای ایران است و اگر ما این نامهربانی را در حق این مرد می‌کنیم مشکل از ما است. باید حرمت این مرد را داشته باشیم. این که تحت چه شرایطی و اعمال سیاست‌هایی، جلوی این شخصیت را گرفتیم و اگر نگذاشتیم سال‌هایی از زندگی‌اش را خوشبخت زندگی کند، این مشکل ما است.»

جعفر پناهی کارگردان سینمای ایران در واکنش به مرگ این ستاره سینما نوشته که او «رفت و به آرزويش كه ديده شدن بر پرده سينما بود نرسيد. چه كسى بايد پاسخگو باشد؟»

احسان کرمی مجری تلویزیون و مجری جشنواره‌های سینمایی در ایران هم نوشته است: «تو جشن شهرزاد وقتى اسم محترمشونو بردم سالن منفجر شد...گفتم خيلى حرفه كه سى و چند سال كار نكنى و هنوز مردم اينجور برات هورا بكشن...سوپراستار يعنى ناصر ملك مطيعى.
ناصر ملك مطيعى كه مردونه سالها بى مهرى كشيد و دم نزد. بى معرفتى ديد و چشماشو بست.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماموران امنیتی مانع از برگزاری جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران شدند

نشان کانون نویسندگان ایران در کنار تصاویر تعدادی از اعضای جان باخته این نهاد

به گفته برخی از اعضای کانون نویسندگان ایران، ماموران پلیس و نیروهای امنیتی از برگزاری جشن پنجاه سالگی این کانون جلوگیری کردند.

رضا خندان مهابادی، نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، جمعه چهارم خرداد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که پلیس پیش از برگزاری مراسم جشن به محل برگزاری این جشن حمله کرد و مانع تشکیل جلسه شد.

او در ادامه اضافه کرد که از آنجا که در اماکن عمومی سالنی به کانون نویسندگان ایران نمی‌دهند، اعضای کانون قصد داشتند در یک خانه مراسمی به مناسبت پنجاه سالگی تشکیل کانون برگزار کنند، اما نیروهای پلیس و ماموران وزارت اطلاعات ساعاتی پیش از آغاز برنامه خیابان را بستند، خانه را تفتیش کردند و وسایل را بردند.

اکبر معصوم بیگی، از دیگر اعضای کانون نیز درباره حمله ماموران به خانه محل برگزاری جشن کانون در شبکه‌های اجتماعی نوشت که ماموران خیابان‌های منتهی به خانه را مسدود کردند و پوسترها، وسایل و یادمان های مراسم را بردند.

کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ و با انگیزه دفاع از آزادی بیان و مقابله با سانسور تشکیل شد. سیاوش کسرایی، داریوش آشوری، سیمین دانشور، محمود اعتمادزاده (به‌آذین)، نادر نادرپور، اسماعیل خویی و احمد شاملو تعدادی از نخستین اعضای هیات دبیران کانون بوده‌اند.

این کانون در طی پنج دهه گذشته همواره با محدودیت روبرو بوده است و اعضای آن با برخورد امنیتی روبرو بوده‌اند.

تعدادی از اعضای کانون نویسندگان پس از انقلاب با زندان و اعدام مواجه شدند و در دهه هفتاد برخی از آنها به قتل رسیدند که در این بین، قتل محمد جعفر پوینده و محمد مختاری به دست ماموران وزارت اطلاعات، تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت چینی زی تی ای می‌تواند به مناسبات خود با آمریکا ادامه دهد

پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که شرکت چینی تولیدات فناوری موسوم به زی تی ای ZTE با پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار جریمه وتغییر مدیریت می تواند به مناسبات خود با آمریکا ادامه دهد.

این شرکت ماه گذشته برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کره شمالی و انجام معامله با این دو کشور، توسط دولت آمریکا از خرید فناوری آمریکایی منع شده بود.

شرکت زی تی ای از چیپ های کامپیوتری ساخت آمریکا در تلفن‌های هوشمند خود که از جمله در ایران و کره شمالی به فروش می‌رسد استفاده می‌کند.

بعد از پرداخت جریمه توسط این شرکت، وزارت بازرگانی آمریکا منع فروش فناوری آمریکایی به این شرکت را لغو خواهد کرد.

دولت ترامپ توافق با این شرکت را به کنگره اطلاع داده است، اما هم دموکراتها و هم جمهوریخواهان کنگره، دولت را به تسلیم در برابر فشار چین متهم کرده اند و به نقل از مقامات اطلاعاتی می‌گویند که تسلیم فشار چین شدن باعث ایجاد مخاطره در امنیت ملی آمریکا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبرکره شمالی و رئیس جمهور کره جنوبی با هدف احیای نشست سنگاپور دیدار کردند

رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی عصر روز شنبه چهارم خرداد در نزدیک منطقه مرزی دو کشور دیدار کردند.

مون جا این، رئیس جمهور کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این دیدار غیر منتظره در مورد چگونگی آماده شدن برای حضور احتمالی کره شمالی در اجلاس سنگاپور که ممکن است با حضور پرزیدنت ترامپ برگزار شود تبادل نظر کردند.

به گفته مقام‌های رسمی، پرزیدنت مون گفت که نتیجه نهایی این دیدار را صبح روز یکشنبه اعلام خواهد کرد.

کره جنوبی روز شنبه اعلام کرد که به دقت تحولات بین آمریکا و کره شمالی را زیر نظر دارد.

سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت:« ما خوش وقتیم که بارقه های گفت وگو میان کره شمالی و آمریکا خاموش نشده و دوباره جان گرفته است.»

روز جمعه نیز پرزیدنت ترامپ گفته بود که کاخ سفید گفت وگوهای بسیار سازنده ای با کره شمالی در زمینه احیای نشست سنگاپور دارد.

دونالد ترامپ جمعه شب در یک پیام توییتری نوشت که اجلاس احتمالا در سنگاپور و در همان تاریخ ۱۲ ژوئن برگزار می‌شود و اگر لازم باشد به تاریخی دیگر موکول خواهد شد.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود، اما صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

پرزیدنت ترامپ در نامه ای خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نوشت دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل خشم فراوان و خصومت آشکار کره شمالی با آمریکا لغو کرده است. رئیس جمهور آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرد و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته بود اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناصر ملک‌مطیعی درگذشت؛ مرگ ستاره در آرزوی حضور مجدد در سینما

ناصر ملک‌مطیعی ستاره نامدار سال‌های دور سینمای ایران پس از چهار دهه محرومیت از حضور در سینما و تلویزیون٬ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

آقای ملک‌مطیعی با ایفای شمار زیادی از نقش‌های ماندگار سینمای ایران به چهره‌ای معروف و مشهور در میان ایرانیان تبدیل شده است و با وجود سال‌ها خانه نشینی اجباری در میان نسل جوان هم طرفداران بسیار دارد.

ناصر ملک مطیعی متولد سال ۱۳۰۹ در تهران بود و نخستین نقش مهمش را در سینما در فیلم «ولگرد» در سال ۱۳۳۱ بازی کرد. او پس از آن تا سال‌ها در اوج محبوبیت بود و عموما در پوشش کت و شلوار و کلاه مخملی به عنوان یکی از سمبل‌های جوانمردی در سینمای ایران شناخته می‌شد.

یکی دیگر از نقش‌های مهم کارنامه ملک مطیعی٬ «داش فرمون» در فیلم مشهور «قیصر» ساخته مسعود کیمیایی است که در کنار بهروز وثوقی در آن ایفای نقش کرد.

او پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران ماند اما هیچ گاه اجازه کار پیدا نکرد تا این که پس از ۳۵ سال به او اجازه دادند در حد چند دقیقه یک نقش فرعی را در فیلم سینمایی «نقش نگار» بازی کند.

زمستان سال گذشته دو برنامه از صداوسیمای جمهوری اسلامی او را دعوت کردند و مصاحبه‌ای با ستاره سینمای ایران ترتیب دادند اما این مصاحبه‌ها هرگز اجازه پخش پیدا نکرد. بهزاد فراهانی٬ بازیگر پیش‌کسوت سینما و تئاتر در واکنش به این اتفاق گفته بود: «ناصر ملک‌مطیعی پدر سینمای ایران است و اگر ما این نامهربانی را در حق این مرد می‌کنیم مشکل از ما است، باید حرمت این مرد را داشته باشیم. این که تحت چه شرایطی و اعمال سیاست‌هایی، جلوی این شخصیت را گرفتیم و اگر نگذاشتیم سال‌هایی از زندگی‌اش را خوشبخت زندگی کند، این مشکل ما است.»

جعفر پناهی کارگردان سرشناس سینمای ایران در واکنش به مرگ این ستاره سینما نوشته که او «رفت و به آرزويش كه ديده شدن بر پرده سينما بود نرسيد. چه كسى بايد پاسخگو باشد؟»

احسان کرمی مجری تلویزیون و مجری جشنواره‌های سینمایی در ایران هم نوشته است: «تو جشن شهرزاد وقتى اسم محترمشونو بردم سالن منفجر شد...گفتم خيلى حرفه كه سى و چند سال كار نكنى و هنوز مردم اينجور برات هورا بكشن...سوپراستار يعنى ناصر ملك مطيعى.
ناصر ملك مطيعى كه مردونه سالها بى مهرى كشيد و دم نزد. بى معرفتى ديد و چشماشو بست.»

آمریکا در تحریم های جدید، خطوط هوایی ایران را هدف گرفت

خطوط هوایی و برخی هواپیماهای ایران هدف این تحریم ها هستند.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: ایالات متحده چند شرکت ایرانی و ترکیه ای و شماری هواپیمای چهار خط هوایی ایران را تحریم کرد.

وزارت داریی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که شرکت های تحریم شده در ارتباط با ماهان ایر و معراج ایر بوده اند. اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا همچنین تعدادی هواپیمای ماهان ایر، معراج ایر، کاسپین ایر و پویا ایر را هدف تحریم قرار داد.

دولت ترامپ می گوید این خطوط هوایی تسلیحات، جنگجو و پول به گروه های دست نشانده در سوریه و لبنان رسانده اند. واشنگتن تهدید کرده است آن هایی که به این شرکت های هوایی و هواپیماها اجازه فرود یا خدمات پرواز بدهند، تحریم خواهند شد.

استیون منوشن، وزیر دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «رفتار فریبکارانه این خطوط هوایی در دسترسی غیرقانونی به خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه ای دیگر از روش های مکارانه ای است که رژیم ایران به کار می گیرد.»

واشنگتن همچنین سه فرد حقیقی یکی از ترکیه و دو نفر از ایران را که با این خطوط هوایی و موسسات هوایی در ارتباط بوده اند، تحریم کرده است.

این تحریم ها تازه ترین تحرک ایالات متحده در تلاش برای انزوای اقتصادی ایران و جلوگیری از دسترسی اش به جنگ افزار هسته ای است.

روز سه شنبه، ایالات متحده همچنین پنج ایرانی را تحریم کرد که تسلیحات و فناوری پرتاب موشک به شورشیان حوثی در یمن ارائه کرده بودند. از این کمک ها در حمله به شهرها و زیرساخت های نفتی عربستان سعودی استفاده شده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است، اما پرزیدنت ترامپ معتقد است برجام توافقی معیوب است زیرا محدودیت هایش با گذشت زمان از بین می رود و هیچ اشاره به برنامه موشکی ایران یا نقش تهران در مناقشات منطقه ای ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران شروطی را برای ماندن تهران در برجام تعیین کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال پرزیدنت ترامپ از اعلام آمادگی کره شمالی برای مذاکره با آمریکا

به دنبال اعلام لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی توسط پرزیدنت ترامپ و واکنش پیونگ یانگ به آن، رئیس جمهوری ایالات متحده از اعلام آمادگی کیم جونگ اون برای برگزاری این دیدار و مذاکره با آمریکا استقبال کرد.

دیدار سران آمریکا و کره شمالی پیشتر قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود. اما پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به کیم جونگ اون از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر دولت او، خبر داد.

وزارت امور خارجه کره شمالی ساعاتی بعد در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش پرزیدنت ترامپ برای حل بحران در شبه جزیره کره گفت، پیونگ یانگ آماده است برای رفع مشکلاتی که به برگزاری دیدار تاریخی رهبران دو کشور بیانجامد، گام بر دارد.

رئیس جمهوری آمریکا صبح جمعه در توئیتی از این واکنش استقبال کرد و نوشت «دریافت بیانیه گرم و مفید از کره شمالی خبر خیلی خوبی است. به زودی خواهیم دید به کجا خواهد انجامید، که امیدوارم صلح و رفاه طولانی و بادوام باشد. تنها زمان (و استعداد) مشخص خواهد کرد!»

پرزیدنت ترامپ در نامه خود به رهبر کره شمالی، که از ادبیات محترمانه‌ای برخوردار بود، ضمن گلایه از لحن تند اخیر مقام‌های کره شمالی، تلاش کیم جونگ اون را برای برگزاری دیدار ماه آینده ستود و از اقدام او برای آزادی سه آمریکایی زندانی از آن کشور نیز قدردانی کرد.

با این حال رئیس جمهوری آمریکا، هم در آن نامه و هم در اظهارات روز گذشته خود در کاخ سفید، درهای دیپلماسی را برای مذاکره با کره شمالی جهت حل و فصل تهدید هسته‌ای آن کشور و خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره باز گذاشت و گفت موفقیت چنین دیداری بستگی به کیم جونگ اون دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست مقام سازمان ملل از ریاض برای تسریع روند ورود مواد غذایی به یمن

مارک لوکاک هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد - آرشیو

یک مقام سازمان ملل متحد روز جمعه از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، که کنترل بنادر یمن را در اختیار دارد، خواست روند واردات مواد خوراکی و کالاهای اساسی به آن کشور جنگ زده را تسریع و از مرگ یمنی‌ها به دلیل گرسنگی جلوگیری کند.

پس از سه سال جنگ، اوضاع یمن به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای منطقه خاورمیانه، یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان شده است. بر اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی، حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی کمبود شدید غذا دارند و با خطر گرسنگی روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که در نشست مقر اروپایی این سازمان در ژنو قرائت شد، هشدار داد ۱۰ میلیون دیگر از مردم یمن تا پایان امسال با خطر مرگ بر اثر گرسنگی روبرو می‌شوند.

مارک لُوکاک، با بیان این که مشخصا در مورد کاهش واردات مواد غذایی از طریق بنادر دریای سرخ نگرانی دارد، گفت اگر اوضاع بهبود پیدا نکند ۱۰ میلیون نفر دیگر از مردم یمن تا پایان سال جاری میلادی در معرض خطر گرسنگی قرار خواهند گرفت.

اواخر سال گذشته میلادی، ائتلاف به رهبری ریاض جهت جلوگیری از واردات سلاح توسط حوثی‌ها – شورشیان شیعه مورد حمایت ایران – بنادر یمن را مسدود کرد. این اقدام تاثیری شدیدی بر یمن، که ۹۰ درصد مواد خوراکی آن وارداتی است، گذاشت.

به دنبال فشارهای بین المللی بر عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری آن، محدودیت‌های اعمال شده لغو شد، اما بازرسی‌های سخت‌گیرانه کشتی‌های ورودی به یمن باعث شده است که روند کمک رسانی بین المللی به مردم جنگ زده آن کشور کند شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کانون مدافعان حقوق بشر خطاب به مقامات ایران: ظلم به دراویش را متوقف کنید

کانون مدافعان حقوق بشر گزارش اردیبهشت ماه خود را با عنوان «ظلم به دراویش را متوقف کنید»، منتشر کرد.

این نهاد حقوق بشری که ریاست آن را شیرین عبادی بر عهده دارد در گزارش خود می گوید صاحبان قدرت در جمهوری اسلامی ایران، با حیله‌های مختلف و با ملتهب کردن فضای مبارزاتی، به سرکوب معترضان می‌پردازند.

کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به وضعیت دراویشی که در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند و همچنین آنهایی که با تکمیل کیفرخواست به دادگاه اعزام شده‌اند، چنین رفتارهایی را بخشی از مظالمی دانسته است که علیه مسالمت‌ آمیزترین گروه‎ مدنی اعمال شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر ضمن درخواست توقف این روند می گوید، زمانی‌ که مردم معترض در نهایت آرامش اعتراضات برحق خود را بیان می‌کنند، صاحبان قدرت با حیله‌های مختلف مبادرت به آتش‌افروزی کرده تا با ملتهب ساختن فضای مبارزاتی، به سرکوب شدید معترضان بپردازند.

بهمن و اسفند ماه گذشته حمله ماموران به قطب دراویش گنابادی در خیابان پاسداران در شمال تهران، موجب درگیری هایی بین دراویش و ماموران شد.

سه ماموران در این درگیری کشته شدند که بعد از آن یک درویش به نام محمد ثلاث به اعدام محکوم شد.

نهادهای حقوق بشری به محاکمه آقای ثلاث اعتراض دارند.

از سوی دیگر، هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروه ناظر بر تحولات سوریه: پایگاه حزب الله در حمص هدف حمله قرار گرفت

عکس از آرشیو

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی در مرکز سوریه، که احتمال می‌رود توسط ارتش اسرائیل انجام شده باشد، خبر داد و گفت شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های متحد دولت بشار اسد در آن پایگاه مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این گروه مستقر در بریتانیا، حمله به پایگاه دبعا و مناطق اطراف در استان حمص در طول شب گذشته صورت گرفته و مشخص نیست آیا تلفات انسانی نیز داشته است یا خیر. این پایگاه در شمال روستای القصیر واقع است.

نیروهای حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، در سال ۲۰۱۳ این پایگاه نظامی را که در نزدیکی مرزهای لبنان واقع است، از شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس گرفتند و در آن مستقر شدند؛ که نقطه عطفی شد بر نقش آن گروه در جنگ سوریه شد.

رسانه‌های دولتی سوریه در ساعات پایانی پنجشنبه گزارش دادند یک پایگاه نظامی در مرکز کشور هدف حمله «دشمن» قرار گرفته و نیروی هوایی ارتش سوریه به آن پاسخ داده است. خبرگزاری دولتی سانا نیز از وقوع انفجارهای مهیب در پایگاه الدبعا خبر داده است.

گمان می‌رود ارتش اسرائیل پشت حملات چند سال اخیر علیه مواضع حزب الله، ایران، و ارتش سوریه در داخل آن کشور باشد. ایالات متحده و اسرائیل – متحد واشنگتن در منطقه – حضور نیروهای نظامی ایران و همپیمانان آن را در سوریه تهدیدی علیه اسرائیل می‌دانند.

چهارشنبه شب نیز یک حمله هوایی در شرق سوریه علیه مواضع نیروهای حامی دولت اسد انجام شد، که گروه ناظر بر تحورلات سوریه می‌گوید احتمالا توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا انجام شده است؛ اما وزارت دفاع آمریکا ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق رود فرات فعال است و ارتش سوریه و متحدان آن در غرب آن. با این حال گاهی برخوردهایی بین آنها در می‌گیرد. ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از دولت اسد حمایت کرده‌اند و ایالات متحده و همپیمانانش از مخالفان آن.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: روسیه و عربستان زیر فشار آمریکا تولید نفت خود را افزایش می دهند

عربستان سعودی و روسیه در حال بررسی افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز هستند. این مطلب را خبرگزاری رویترز گزارش داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است با خروج واشنگتن از برجام، تحریم های نفتی علیه ایران نیز باز می گردد. دولت های اروپایی می گویند به دنبال راهی هستند که خرید نفت از ایران ادامه یابد و تهران بتواند پول ناشی از فروش نفت را دریافت کند.

اما برخی از دیپلمات ها به رویترز گفته اند که نسبت به اقداماتی که اروپا می تواند برای حفظ برجام انجام دهد خوش بین نیستند.

تولید نفت ایران در پی اعمال تحریم های بین المللی هسته ای کاهش زیادی یافت اما پس از توافق سال ۲۰۱۵ برجام، بار دیگر افزایش یافت. ایران که پیش از تحریم ها دومین تولید کننده نفت اوپک بود، اکنون در رتبه سوم اوپک قرار دارد.

در همین حال، عربستان سعودی که خواهان افزایش فشارها بر ایران است می گوید آماده است کاهش تولید نفت ایران را جبران کند و به عبارتی سهم ایران در بازار جهانی نفت را بگیرد. منابع خبری به رویتز گفته اند روسیه نیز که حمایت خود را از برجام اعلام کرده، در حال گفتگو با عربستان برای افزایش تولید نفت است و این دو آماده هستند برای کاهش نگرانی مصرف کنندگان، تولید نفت خود را افزایش دهند.

از سوی دیگر ایگور سچین، مدیر اجرایی شرکت روسی «روس نفت» می گوید تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ای با ایران ممکن است بر ۵ درصد تولید جهانی نفت تاثیر بگذارد.

مذاکرات در مورد افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در حالی صورت می گیرد که پیشتر رئیس جمهوری آمریکا از بالا بودن قیمت نفت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش نامطمئن ایران برای گرفتن ضمانت از اروپا پس از خروج آمریکا از برجام

همزمان با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، که نماینده ایالات متحده به دلیل خروج واشنگتن از توافق در آن حضور نداشت، یک مقام ایرانی به خبرنگاران گفت اگر تهران ضمانت‌های مشخص در مورد منافع اقتصادی حاصل از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ را دریافت نکند، اجرای آن را متوقف خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد از توافق تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام یاد می‌شود، خارج می‌شود.

به دنبال خروج آمریکا از توافق – که بین شش قدرت جهانی گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران حاصل شد – طرف‌های اروپایی در تلاش هستند مانع شکست کامل آن شوند و نشست امروز نخستین جلسه کمیسیون مشترک در این راستاست که در سطح معاون وزیر برگزار شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در همین زمینه از قول یک مقام ارشد هیات ایرانی که با خبرنگاران حاضر در محل برگزاری نشست صحبت می‌کرد نوشت، موضوع بحث امروز بررسی و رسیدگی به مسائل و پیچیدگی‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام است، و این برای آن که ایران تصمیم خود را بگیرد بسیار مهم است.

این عضو هیات ایرانی، که پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبرگ شهر وین با گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد و هویت او در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مشخص نشده است، در ادامه سخنان خود تصریح کرد که «ما هنوز در مورد ماندن در توافق تصمیم‌گیری نکرده‌ایم.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی مشابه از قول او نوشت، «ما انتظار داریم تا آخر ماه مه (پنجشنبه ۱۰ خرداد) بسته (اقتصادی) به ما داده شود ... متأسفم این را بگویم که ما هنوز شاهد یک برنامه جایگزین (Plan B) نبوده‌ایم. این برنامه جایگزین تازه شروع شده است که شکل بگیرد.»

وی با بیان این که اطمینان چندانی به این موضوع ندارد، گفت که تدابیر اروپایی‌ها باید تضمین کننده این باشد که صادرات نفت ایران متوقف نمی‌شود، و این که ایران همچنان امکان دسترسی به سامانه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی «سوئیفت» را خواهد داشت.

سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، که پیشتر با تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای با ایران مخالفت کرده‌اند، اعلام کرده‌اند از توافق حمایت می‌کنند و در تلاش برای یافتن راهی برای ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران و محافظت از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا هستند.

با این حال، دولت‌های اروپایی قادر نیستند تصمیمی را در این زمینه به شرکت‌های تجاری دیکته کنند و این خود شرکت‌ها هستند که باید منافع تجارت با ایران را با ریسک مقابله با آمریکا ارزیابی کنند؛ همانطور که شرکت‌های زیادی، مانند توتال فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را در ایران متوقف می‌کنند.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که طبق برجام مسئولیت نظارت بر اجرای توافق را بر عهده دارد نیز در این نشست حضور داشت. وی روز گذشته و در نخستین گزارش خود پس از خروج آمریکا از توافق بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در برجام را تایید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و خیالبافی خواندند، اما او در پاسخ گفته است اجرای این سروط چندان دشوار نیست.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته گفت دولت او متعهد به همکاری با متحدان خود برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است و دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که گفته می‌شود هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر دنبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست برجام بدون آمریکا؛ ایران به اروپا برای تضمین و ادامه برجام تا ۱۰ تیر فرصت داد

ایران از قدرت های اروپایی می خواهد که تا پایان ماه مه پیشنهاد خود را در شکل یک بسته اقتصادی به تهران ارائه کنند تا در پی خروج آمریکا از برجام، تهران در این توافق باقی بماند.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد ایرانی این موضوع را روز جمعه بیان کرد. تهران ظرف چند هفته آینده تصمیم می گیرد که آیا در برجام باقی بماند یا خیر.

مقامات تهران و کشورهای اروپایی امروز دیداری داشتند که نماینده آمریکا به دلیل خروج از برجام حضور نداشت.

تهران در پی توافق با قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ موافقت کرد که فعالیت هسته ای خود را کاهش دهد و قدرت های جهانی نیز موافقت کردند که تحریم های هسته ای علیه ایران را بردارند. اما در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، کشورهای اروپایی و ایران در پی راهی برای حفظ برجام هستند.

کشورهای اروپایی می خواهند که ایران همچنان از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود. اما شماری از کشورهای اروپایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه ایران گفته اند که روابط تجاری با ایران را متوقف می کنند.

بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه حمایت خود را از برجام ابراز داشته اند. اما به گزارش رویترز، دیپلمات ها می گویند اقداماتی که می توان برای حفظ برجام در این شرایط کرد، محدود است.

مقامات اروپایی و معاون وزیر خارجه ایران به دنبال راه هایی هستند که ایران بتواند همچنان نفت خود را بفروشد و پول آن را دریافت کند و سرمایه گذاری ها نیز راهی ایران شود.

اما رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشته است که تهران فکر نمی کند که کار چندانی بتواند صورت بگیرد. این مقام ایرانی به رویترز گفته است تا پایان ماه مه، (۱۰ تیرماه) بسته اقتصادی را به ایران پیشنهاد دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار بمب دست ساز در یک رستوران هندی در کانادا ۱۵ نفر را مجروح کرد

پلیس کانادا در جستجوی دو مرد مرتبط با انفجاری است که در یک رستوران در شهر میسی سااوگا، واقع در جنوب تورنتو در رخ داده است. بر اساس گزارش ها، انفجار در اثر کار گذاشتن یک بمب دست ساز بوده است.

دوربین های حفاظتی رستوران ورود این مردان را دقایقی پیش از انفجار به رستوران «بمبئی بل» ضبط کرده است. پلیس که تصاویر دو فرد را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است، می گوید آنها پس از حادثه سریع محل را ترک کردند.

مقام های اونتاریو می گویند سه نفر در انفجار شب پنجشنبه در رستوران به شدت مجروح شده اند. ۱۲ نفر دیگر از مجروحان هم کمک های اولیه دریافت کرده و سرپایی مداوا شدند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انفجار را برعهده نگرفته است. مقامات پلیس می گویند دو مرد که ماموران به دنبال آنها هستند صورت های خود را برای مخفی کردن هویتشان پوشانده بودند.

یک مقام پلیس گفته است نشانه ای از اینکه انفجار در رستوران را یک جرم ناشی از نفرت نژادی و یا اقدامی تروریستی قلمداد کنند، در دست نیست.

پلیس از مردم برای شناسایی دو مرد کمک خواسته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی جامعه جهانی بهائی از بازداشت و فشارها در ایران

نمونه ای از آزار و شعار نویسی علیه اقلیت بهائی

جامعه بین المللی بهائیان مستقر در ژنو از موج جدید دستگیری بهائیان در ایران خبر داد.

بیانیه این جامعه که امروز منتشر شد می گوید موج جدید دستگیری ها و یورش ها به منازل بهائیان در شهرهای مختلف ایران موجب نگرانی جامعه بهائیان ایران شده است.

این بیانیه می گوید ماهیت سیستماتیک بازداشتها در استانهای اصفهان، البرز، خراسان رضوی از یک استراتژی هماهنگ در میان مقامات دولتی حکایت دارد.

در بسیاری از موارد، این بازداشتها با یورش مأموران به منازل بهائیان و ضبط کتب و نوشته های مذهبی آنان همراه بوده است.

بیانیه می گوید افزایش ناگهانی دستگیری ها نمایانگر هماهنگی در آزار و سرکوب بهائیان است و در ادامۀ حرکتهای مداوم تعرض علیه جامعه بهائی ایران صورت می پذیرد.

جامعه جهانی بهائی در این بیانیه از دولت ایران خواستار آزادی سریع بازداشت شدگان و پایان دادن به چهار دهه تبعیض علیه شهروندان بهائی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله‌ای دیگر به پایگاه ایران در سوریه و در نزدیکی مرز عراق

این چندمین حمله به پایگاه های منتسب به ایران در سوریه است.

رسانه دولتی سوریه و واحد رسانه ای گروه حزب الله در ساعات آغاز پنج شنبه خبر دادند که ائتلاف تحت رهبری آمریکا مواضع نیروی زمینی سوریه را هدف قرار داده است. اما مقام های آمریکایی هر گونه اطلاع از این حمله را رد کردند.

هاآرتض در گزارشی نوشت: گروه «نظارت بر حقوق بشر سوریه»، مستقر در بریتانیا، می گوید دست کم ۱۲ جنگجو از نیروهای طرفدار دولت بشار اسد در این حمله کشته شده اند. هیچ یک از کشته شدگان سوری نبوده و همه جنگجویان خارجی اند.

یک منبع نزدیک به دولت سوریه گفته است هدف بمباران پایگاه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، متحد دولت سوریه، بوده است.

خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از منابع نظامی می گوید: «بعضی از سایت های نظامی ما میان بوکمال و حمیمیم در بامداد امروز هدف حمله جت های ائتلاف آمریکا قرار گرفت.»

واحد رسانه ای حزب الله، متحد دمشق، گفت حملات در نزدیکی پایگاه «تی ۲» در ۱۰۰ کیلومتری غرب رود فرات در نزدیکی مرز عراق انجام گرفته است. نیروهای زمینی ائتلاف علیه داعش در غرب رود فرات مستقر هستند.

کاپیتان بیل اربن، یک سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، می گوید: «ما هیچ گزارشی از عملیات نیروهای ائتلاف علیه اهداف یا نیروهای طرفدار رژیم سوریه نداشته ایم.»

یک سخنگوی پنتاگون هم گفت هیچ اطلاعاتی برای تایید این گزارش های رسانه ای ندارد.

شرق سوریه تا سال گذشته عمدتا در اختیار داعش بود. پس از شکست داعش آن منطقه میان دو اردوگاه رقیب، نیروهای مورد حمایت روسیه و ایران از یک سو و شبه نظامیان کرد و عرب تحت رهبری آمریکا، تقسیم شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با بالا گرفتن تنش با ایران، مقام های آذربایجان و اسرائیل ملاقات می کنند

هاآرتض در گزارشی نوشت: هفته گذشته، همه چشم ها متوجه افتتاح سفارت جدید آمریکا در اورشلیم و افزایش شمار کشته شدگان در غزه بود. بلافاصله کشورهای مسلمان به رهبری ترکیه اسرائیل را محکوم کردند. اما همزمان دور از توجه رسانه ها، اسرائیل در روابط خود با یک کشور دوست مسلمان در همسایگی ترکیه و ایران به نقطه جدیدی رسید: این کشور جمهوری آذربایجان است.

در ۱۴ ماه مه مقام های ارشد آذربایجان برای شرکت در نخستین کمیته اقتصادی بین دولتی که هدف از آن تحکیم تماس ها و ترویج روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است به اسرائیل رفتند. وزیر مالیات آذربایجان و معاون او سه روز در اسرائیل ماندند.

روابط اسرائیل و آذربایجان که در آغاز دهه ۹۰ میلادی استقلال خود را به دست آورد، از اهمیتی استراتژیک برخوردار است. آذربایجان از تامین کنندگان عمده انرژی اسرائیل و همچنین خریدار عمده تسلیحات اسرائیلی است. باکو از طریق ترکیه به اسرائیل نفت و گاز می فرستد.

سال ۲۰۱۶، وقتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به باکو رفته بود الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، اعلام کرد کشورش حدود ۴ میلیارد دلار و ۸۵۰ میلیون دلار تسلیحات از اسرائیل خریداری کرده است. بیشتر آن قراردادها اجرا شده است.

رسانه های آذربایجان از موافقت اسرائیل با فروش سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» به باکو خبر داده اند. بنا بر دیگر گزارش ها، اسرائیل سیستم های رادار و پهپاد به آذربایجان می فروشد و از آن کشور برای گردآوری اطلاعات از ایران استفاده می کند.

روزنامه کویتی الجریده اخیرا به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داده بود که موساد اسناد هسته‌ای ایران را با کامیون به آذربایجان و سپس به اسرائیل منتقل کرده بود.

نشریه فارین پالیسی در ماه مارس ۲۰۱۲ گزارش داده بود که اسرائیل آن زمان در این اندیشه بود که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، از حریم هوایی آذربایجان استفاده کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: اروپا از فرصت برای آزادی مطبوعات در ایران استفاده کند

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران مستقر در نیویورک روز پنجشنبه گزارش خود از وضعیت رسانه ها در ایران را منتشر کرد. این گزارش ضمن تایید وضعیت وخیم رسانه ها از اروپا خواسته است از این فرصت برای مذاکره جهت تامین آزادی بیان در ایران استفاده کند.

در این گزارش، ضمن توصیف جو آزار و اذیت علیه روزنامه نگاران، آمده است که تمرکز جهانی اخیر بر روی ایران و نیاز جمهوری اسلامی به مذاکره با اروپا می تواند زمینه ای برای آزادی مطبوعات و دیگر مسائل حقوق بشری باشد.

این کمیته می گوید فشار فزاینده ای روی خبرنگاران وجود دارد که از سوی نهادهایی چون شورای نگهبان، سپاه پاسداران و قوه قضاییه اعمال می شود.

شریف منصور مدیر برنامه ریزی مطالعات خاور میانه در کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در این بیانیه گفته است، تهدیدهای مداوم علیه روزنامه نگاران در مورد چگونگی پوشش اخبار ایران، باید مورد توجه قرار گیرد.

او معتقد است حسن روحانی که با وعده آزادی بیشتر در همه زمینه ها توانست دوباره به مقام ریاست جمهوری برسد، باید به وعده هایش در مورد آزادی مطبوعات و خبرنگارن پایبند باشد و به آنها عمل کند.

دو هفته پیش، سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی آزادی رسانه‌ها اعلام کرد که جایگاه ایران از این نظر همچنان در پائین ترین رده‌های جدول و در میان بدترین کشورها قرار دارد.

بر اساس رده بندی جهانی آزادی رسانه در سال ۲۰۱۸، که گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت منتشر کرد، تهدید و کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران در بسیاری از نقاط افزایش یافته است.

این گزارش با اشاره به این که ایران با یک پله بهبود در رتبه ۱۶۴ قرار گرفته می‌گوید، این به دلیل بدتر شدن وضعیت دیگر کشورهاست، نه بهبود وضعیت ایران.

در ادامه گزارش آمده است، «در سال ۲۰۱۷ ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌ نگاران و شهروندخبرنگاران بود. هیچ تغییر ملموسی در عرصه آزادی اطلاع رسانی و آزادی رسانه‌ها مشاهده نشد.»

این گزارش همچنین اشاره کرده است که از دی ماه سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۰ روزنامه‌نگار و ۵۰ شهروندخبرنگار بازداشت شدند. شماری از آنها به صورت موقت و در انتظار صدور حکم دادگاه تجدید نظر با وثیقه‌های سنگین آزاد شده‌اند.

این گزارش با تاکید بر این که سرکوب روزنامه نگاران و مبارزه با جریان آزاد اطلاعات در ایران همچنان ادامه دارد، خودسانسوری و ایجاد وحشت در میان روزنامه نگاران را تنها یکی از آثار این رفتار حکومت جمهوری اسلامی دانست.

در بخش دیگری از گزارش همچنین آمده است که در این مدت، سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در مرزهای کشور محدود نمانده است و رسانه‌های جهانی و به ویژه رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران نیز قربانی سرکوب و تهدید جمهوری اسلامی شده‌اند.

افزایش کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران

در این گزارش با اعلام این که کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران افزایش یافته، آمده است، «رویارویی آشکار علیه رسانه‌ها از سوی برخی رهبران سیاسی تشویق می‌شود و تمایل نظام‌های اقتدارگرا در تحمیل ژورنالیسم مورد نظر خود، دموکراسی را تهدید می‌کند.»

در این گزارش با اعلام این که کشورهایی چون ترکیه و مصر در رده های پایین جدول جایگاه ۱۵۷ و ۱۶۲ دارند آمده است که رویارویی رهبران سیاسی با رسانه‌ها تنها مختص به این کشورها نیست. گزارش می‌گوید که این کشورها اتهام «تروریسم» علیه روزنامه‌نگاران را به اتهامی همگانی تبدیل کرده‌اند و خودسرانه هر کسی را که با آنها موافق نیست زندانی می‌کنند.

در این گزارش همچنین جنگ و اقدامات سرکوب گرانه دیکتاتورها یکی از تهدیدهای روزنامه نگاران در یکسال گذشته عنوان شده است. همچنین کشورهای نروژ و سوئد همچون سال گذشته رتبه اول و دوم را از نظر بهترین وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان، داشته‌اند.

در گزارش همچنین دیگر کشورهای منطقه خاور میانه از جمله عراق، سوریه، آذربایجان، ترکمنستان، عربستان سعودی و یمن در رده های پائین جدول قرار گرفته اند.

کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز با توجه به در قدرت ماندن رهبران قدرتمندی که به زعم این گزارش رسانه‌ها را مهار کرده و صداهای منتقد را سرکوب می‌کنند، از نظر آزادی رسانه‌ها در رده پائین جدول قرار گرفته‌اند.

افغانستان نیز اگر چه همچنان شاهد حوادث خونبار برای روزنامه نگاران است، اما با دو پله صعود، جای امیدواری برای بهبود دارد.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از سال ۲۰٠٢ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها را منتشر می‌کند. گزارشگران بدون مرز این رده بندی را بر مبنای شاخصه‌هایی مانند کثرت‌گرایی و استقلال رسانه‌ها انجام می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل خطاب به شورای امنیت: ایران کماکان موشک های بالیستیک را آزمایش می کند

دنی دنن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه، به اطلاع شورای امنیت رساند که ایران در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا به دو آزمایش موشک بالیستیک اقدام کرده است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می خواهد به هیچ فعالیت مرتبط با موشک های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته ای دست نزند.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: دنی دنن مشخصا به مواردی اشاره می کند که طی آن ایران با نقض این قطعنامه موشک هایی را آزمایش کرده است که می تواند کلاهک هسته ای ۵۰۰ کیلوگرمی را بیش از ۳۰۰ کیلومتر حمل کند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد تاکید کرد: «ایران به بی اعتنایی به تعهداتش به جامعه بین المللی ادامه می دهد و خاورمیانه را بیش از پیش خصوصا در سوریه، لبنان، عراق، یمن و نوار غزه بی ثبات می کند. فعالیت های جمهوری اسلامی تهدیدی مستقیم برای اسرائیل و سراسر منطقه است. شورای امنیت باید در برابر تخاصم ایران هشیار باقی بماند.»

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هفت شرط برای باقی ماندن تهران در توافق هسته ای با قدرت های جهانی تعیین کرد. از جمله این شروط عدم مذاکره بر سر برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های منطقه ای ایران است.

عدم تمایل ایران به دادن امتیازی بر سر برنامه موشک های بالیستیک یکی از موانع عمده ای بود که موجب خروج پرزیدنت ترامپ از برجام شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت

لیر ترکیه روز پنجشنبه ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. یک روز قبل، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را برای مقابله با کاهش ارزش لیر افزایش داده بود.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را پس از یک جلسه ویژه در روز چهارشنبه به ۱۶.۵ درصد افزایش داد تا به روند سقوط ارزش لیر که چندین هفته است ادامه یافته، پایان دهد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

کاهش ارزش لیر منعکس کننده نگرانی سرمایه گذاران نسبت به توانایی بانک مرکزی در کنترل تورم دو رقمی در ترکیه است.

ارزش لیر به ویژه پس از آن که رجب طیب اردوغان، که خود را دشمن نرخ بهره خوانده است، اعلام کرد پس از انتخابات ۲۴ ژوئن کنترل بیشتری در مورد سیاست های مالی خواهد داشت، کاهش بیشتری پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در سنا: فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهیم

آقای پمپئو روز پنجشنبه ۳ خرداد در کمیته روابط خارجی سنا بیش از سه ساعت به سناتورهای دو حزب پاسخ داد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه بیش از سه ساعت به سوالات سناتورهای دو حزب در کمیته روابط خارجی سنا پاسخ داد. او چندین بار در سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت بعد از اعلام شروط دوازده گانه به ایران برای مذاکره و توافق، ایالات متحده فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

یک روز بعد از حضور وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، مایک پمپئو از صبح پنجشنبه سوم خرداد ماه برای بحث درباره بودجه پیشنهادی و اولویت‌های وزارت خارجه ایالات متحده در کمیته روابط خارجی سنا حضور یافت تا به پرسش‌های اعضای این کمیته پاسخ دهد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به ضمانت های دوازده شرط اعلام شده از سوی او در روز دوشنبه برای بازگرداندن ایران به توافق جامع تری گفت، قانون کاتسا و سایر مصوبات کنگره به پرزیدنت ترامپ اختیار می دهد که تحریم های بیشتری را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند.

وی افزود، به زودی ما تحریم های جدیدی اعلام خواهیم کرد. همانطوری که می دانید ما تحریم هایی را در این یک هفته علیه بانک مرکزی و مقام های جمهوری اسلامی اعلام کردیم.

آقای پمپئو در بخشی از سخنانش رفتار جمهوری اسلامی ایران را بعد از برجام غیرقابل قبول خواند و گفت، هدف ما این است که مانع دسترسی ایران به ثروتی شویم که با آن اقدامات تروریستی خود را پیش ببرد. ایران بعد از برجام به حوثی ها کمک کرد تا به سمت ریاض موشک شلیک کنند. ایران بعد از برجام از سوریه به بلندی های جولان موشک شلیک کرد. ما سعی داریم در جهان همراهی ایجاد کنیم تا مانع این رفتارهای جمهوری اسلامی ایران شویم.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی دقیق برای کمک به مردم ایران نیز اشاره کرد.

وی در پاسخ به یکی از سناتورها گفت که دولت پرزیدنت ترامپ برنامه‌ای برای تغییر رژیم ایران ندارد، اما از معترضان ایرانی حمایت می‌کند.

روز چهارشنبه نیز مایک پمپئو در نشستی مشابه در مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت. او در این نشست، با تاکید بر این که آمریکا باید نقش تاریخی خود را به عنوان قدرت واقعی جهانی حفظ کند، گفت که وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز مسئولیت بیشتری را برای رسیدن به اهداف مشترک در عرصه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

مایک پمپئو در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا از نابودی تروریسم، توقف رفتار بدخواهانه ایران، توقف تهدید هسته‌ای کره شمالی، و تقویت پیمان ناتو، به عنوان نمونه‌ای از این اهداف مشترک نام برد و گفت وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز – به ویژه کشورهای با درآمد بالا – مسئولیت بیشتری برای رسیدن به این اهداف بر عهده بگیرند.

آقای پمپئو با تاکید بر این که «دیپلماسی» ترجیح و اولویت اول پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های بین المللی است، گفت که دولت ایالات متحده انتظار دارد برای ایفای نقش خود به عنوان قدرت برتر جهانی به منظور حل و فصل این چالش‌ها، از کمک و حمایت مالی خوب شرکا و متحدانش برخوردار باشد.

ایران

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخشی از اظهارات خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، «روز دوشنبه استراتژی رئیس جمهوری در برابر ایران را معرفی کردم. ما با هماهنگی همکارانمان در وزارت دفاع در راستای اقدامات پیشگیرانه، حمایت از مردم ایران که شاید مهم‌ترین مساله باشد، و حفظ چشم انداز یک توافق جدید با ایران، که البته نیازمند تغییر رفتار ایران است، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را (علیه آن کشور) اعمال خواهیم کرد.»

مایک پمپئو در ادامه افزود، «ما به دنبال همکاری با تعداد هر چه بیشتری از شرکایمان، دوستانمان، و متحدانمان هستیم تا به این هدف مشترک، که توقف کلیه تهدیدهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران است، دست یابیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در معرفی و تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و برخی خیالبافی خواندند. اما آقای پمپئو روز گذشته این انتقادها را رد کرد و گفت نه دشوار است و نه خیالبافی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است، دلایل خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر، برای برخورد با رژیم ایران، دنبال می‌کند.

کره شمالی

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در صدر اولویت‌های امنیت ملی پرزیدنت ترامپ قرار دارد، به تهدید هسته‌ای کره شمالی نیز اشاره کرد و گفت، وزارت خارجه آمریکا به رهبری تلاش‌های بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به برخی تردیدها در مورد تعویق دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، که پیشتر برای دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه سال جاری) در سنگاپور برنامه ریزی شده است، گفت که «بسیار امیدوارم» این دیدار محقق شود، اما در نهایت سرانجام این دیدار تاریخی بستگی به رویکرد کیم جونگ اون دارد.

پرزیدنت ترامپ، که روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، امروز گفت شواهد نشان می‌دهد که کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش از پیش برنامه ریزی شده آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار خود با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با پرزیدنت ترامپ است؛ دعوتی که با استقبال ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ ضمن هشدار به کره شمالی، درهای دیپلماسی را برای مذاکره باز گذاشت

چند ساعت پس از انتشار خبر لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی، پرزیدنت ترامپ گفت منتظر است ببیند آیا کیم جونگ اون دوباره در «مذاکرات سازنده» شرکت می‌کند یا خیر؛ اظهار نظری که خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن با عنوان «باز گذاشتن درهای دیپلماسی» از طرف آمریکا یاد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور با یکدیگر به طور مستقیم دیدار و گفت‌وگو کنند. با این حال پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به رهبر کره شمالی از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر او، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساعاتی پس از انتشار این نامه، پرزیدنت ترامپ در سخنانی در کاخ سفید در حضور خبرنگاران، رهبر کره شمالی را مقصر توقف مذاکرات دانست و گفت تا زمان تحقق دیدار سران، تحریم‌های سنگین و کمپین جهانی «فشار حداکثری» به رهبری آمریکا علیه پیونگ یانگ ادامه خواهد یافت.

وی با بیان این که ارتش ایالات متحده نیز آماده است در صورتی که پیونگ یانگ به کاری «احمقانه‌ یا بی‌ملاحظه» دست بزند واکنش نشان دهد، گفت واشنگتن با سئول و توکیو – متحدان آمریکا در شرق آسیا – در تماس بوده است تا در صورتی که به آن «نقطه نامطلوب» کشیده شویم، آنها مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند.

معاون وزیر خارجه کره شمالی صبح پنجشنبه به وقت شرق آسیا، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اظهارات اخیر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا او را «عروسک سیاسی» و «متکبر» خطاب کرد و گفت پیونگ یانک به همان اندازه که برای آمدن به پای میز مذاکره آمادگی دارد، برای مقابله هسته‌ای هم آماده است.

مایک پنس دوشنبه شب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته بود، هفته پیش صحبت‌هایی در مورد مدل لیبی برای کره شمالی شده بود که همانطور که می‌دانید پرزیدنت به روشنی گفته است کره شمالی تنها وقتی به سرنوشت لیبی دچار می‌شود که کیم جونگ اون نتواند بر سر برنامه هسته‌ای اش به توافق برسد.

وقتی از او پرسیده شد آیا این یک تهدید است یا یک مقایسه معمولی، معاون رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد «به نظرم، این بیشتر یک واقعیت است.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که صبح پنجشنبه برای شرکت در نشست کمیته روابط خارجی سنا به کنگره رفته است در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، در جریان مذاکراتی که شب گذشته و امروز صبح در واشگنتن صورت گرفت و در نهایت منجر به اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به لغو دیدار ۱۲ ژوئن شد، بوده است.

وی روز گذشته نیز در نشستی مشابه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

پرزیدنت ترامپ، که در حاشیه دیدار سه شنبه با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، دیروز گفت شواهد نشان می‌دهد کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت داشت که دلسردکننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک از پیش برنامه ریزی شده بین نیروهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات صلح با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با رئیس جمهوری آمریکاست؛ دعوتی که با استقبال پرزیدنت ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست اندیشکده بروکینگز درباره سیاست خارجی آمریکا: اروپا جدیت ترامپ را ببیند

در این نشست «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن و سه تحلیلگر مؤسسه بروکینگز حضور داشتند.

اندیشکده بروکینگز روز پنجشنبه میزبان نشستی درباره سیاست خارجی دولت ترامپ بود که بخشی از آن به بحث خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام و فواید و مضرات آن اختصاص داشت.

عنوان نشست کارشناسی در اندیشکده بروکینگز «آمریکا نخست، اروپا تنها؟» بود.

در این نشست که توسط ادوارد لوس از نویسندگان روزنامه فاینانشیال تایمز اداره شد، «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن به همراه سه تحلیلگر موسسه بروکینگز به نام‌های «سلیا بلین»، «آماندا اسلوت» و «کونستنز استلزن مولر» حضور داشتند.

«کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن در این نشست با تقدیر از تصمیمات پرزیدنت ترامپ گفت، پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری است که تصمیمات شجاعانه می گیرد، مانند کمک به اوکراین، و نشان می دهد که سیاست علیه روسیه دارد.

وی به کشورهای اروپایی توصیه کرد، آنها باید با یاد بگیرند و بتوانند با ترامپ کار کنند، باید این کار کردن خلاقانه باشد. آنها باید حاضر باشند امتیاز بدهند. نقطه مشترک همکاری می تواند اصلاح «سازمان تجارت جهانی باشد.

وی درباره توافق هسته ای ایران نیز گفت، رئیس جمهوری از اول هم آن را توافق بد می‌دانست، حالا پرسش این است که آیا توافق خوب محتمل است یا دستیابی به آن یک چالش است.

«کونستنز استلزن مولر» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، ما هم اکنون شاهد شکافی در روابط بین اروپا و آمریکا هستیم. این اختلافات افزایش خواهد یافت.

«سلیا بلین» تحلیلگر بروکینگز هم گفت، خروج آمریکا از برجام نشان داد که پرزیدنت ترامپ حاضر نشد پیشنهادهای رئیس جمهوری فرانسه را برای ماندن در برجام بپذیرد.

وی افزود، بعد از خروج ترامپ از برجام، در یکی از نظرسنجی ها، ۵۵ درصد از فرانسوی‌ها از نزدیکی امانوئل ماکرون به ترامپ انتقاد داشتند، اما ماکرون به دنبال تقابل با ترامپ بر سر برجام نیست. ماکرون به دنبال تعامل بازرگانی با آمریکاست.

«آماندا اسلوت» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، اگر روابط آمریکا و اروپا بد شده باشد، مقصر دو طرف هستند. اما باید گفت که اروپا و آمریکا با چالش‌های مشابهی مواجه هستند؛ مانند مهاجرت و اقتصاد جهانی، که می توانند با هم کار کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به برجام متعهد است اما می تواند بهتر همکاری کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش خود بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، می گوید جمهوری اسلامی ایران به همکاری با این آژانس ادامه می دهد اما می تواند همکاری بهتری داشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۳ خرداد در گزارش خود نوشت ایران از زمان گزارش پیشین، میزان مواد غنی شده و ذخایر آب سنگین را پائین تر از میزان تعیین شده، نگه داشته است.

گزارش آژانس که توسط یوکیا آمانو منتشر شده گواهی می دهد که این نهاد بین المللی به سایت ها و اماکن ایران دسترسی داشته است.

رویترز در گزارش خود آورده است: اما به نظر می‌رسید آژانس ایران را بابت شانه خالی کردن از ارائه دسترسی‌های تکمیلی به بازرسان بر اساس پروتکل الحاقی، که تهران طبق توافق آن را به اجرا در آورده است، توبیخ می‌کند. چنین بازرسی‌هایی اغلب سرزده یا با اعلام با فاصله بسیار کوتاه انجام می‌شوند.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سعد حریری برای سومین بار نخست وزیر لبنان می‌شود

دفتر رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد با توجه به نتایج انتخابات پارلمانی در آن کشور، سعد حریری برای سومین بار به سمت نخست وزیری در لبنان می رسد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۳ خرداد نوشت، انتظار می رود که آقای حریری مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی را آغاز کند.

سعد حریری از حمایت غرب برخوردار است.

نظام سیاسی لبنان جمهوری است و سه مقام ارشد آن برای اعضای گروه‌های مذهبی خاص در نظر گرفته شده‌ است. رئیس جمهوری باید مسیحی مارونی، نخست وزیر مسلمان سنی و رئیس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

نبيه بری، سياستمدار شيعه مذهب لبنانی، بنا بر رویه کشور لبنان دو روز پیش به ریاست پارلمان آن کشور رسید.

آقای بری در حالی دوباره به ریاست پارلمان رسیده است که او از متحدان نزديک حزب الله، گروه شبه نظامی تحت حمايت ايران است. وی تا کنون پنج دوره رياست پارلمان لبنان را بر عهده داشته است.

در انتخابات دو هفته پیش، طرفداران حزب الله موفق شده اند دست کم ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را از آن خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG