لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۵۹

سرخط خبرها

آمریکا در تحریم های جدید، خطوط هوایی ایران را هدف گرفت

خطوط هوایی و برخی هواپیماهای ایران هدف این تحریم ها هستند.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: ایالات متحده چند شرکت ایرانی و ترکیه ای و شماری هواپیمای چهار خط هوایی ایران را تحریم کرد.

وزارت داریی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که شرکت های تحریم شده در ارتباط با ماهان ایر و معراج ایر بوده اند. اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا همچنین تعدادی هواپیمای ماهان ایر، معراج ایر، کاسپین ایر و پویا ایر را هدف تحریم قرار داد.

دولت ترامپ می گوید این خطوط هوایی تسلیحات، جنگجو و پول به گروه های دست نشانده در سوریه و لبنان رسانده اند. واشنگتن تهدید کرده است آن هایی که به این شرکت های هوایی و هواپیماها اجازه فرود یا خدمات پرواز بدهند، تحریم خواهند شد.

استیون منوشن، وزیر دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «رفتار فریبکارانه این خطوط هوایی در دسترسی غیرقانونی به خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه ای دیگر از روش های مکارانه ای است که رژیم ایران به کار می گیرد.»

واشنگتن همچنین سه فرد حقیقی یکی از ترکیه و دو نفر از ایران را که با این خطوط هوایی و موسسات هوایی در ارتباط بوده اند، تحریم کرده است.

این تحریم ها تازه ترین تحرک ایالات متحده در تلاش برای انزوای اقتصادی ایران و جلوگیری از دسترسی اش به جنگ افزار هسته ای است.

روز سه شنبه، ایالات متحده همچنین پنج ایرانی را تحریم کرد که تسلیحات و فناوری پرتاب موشک به شورشیان حوثی در یمن ارائه کرده بودند. از این کمک ها در حمله به شهرها و زیرساخت های نفتی عربستان سعودی استفاده شده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است، اما پرزیدنت ترامپ معتقد است برجام توافقی معیوب است زیرا محدودیت هایش با گذشت زمان از بین می رود و هیچ اشاره به برنامه موشکی ایران یا نقش تهران در مناقشات منطقه ای ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران شروطی را برای ماندن تهران در برجام تعیین کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال پرزیدنت ترامپ از اعلام آمادگی کره شمالی برای مذاکره با آمریکا

به دنبال اعلام لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی توسط پرزیدنت ترامپ و واکنش پیونگ یانگ به آن، رئیس جمهوری ایالات متحده از اعلام آمادگی کیم جونگ اون برای برگزاری این دیدار و مذاکره با آمریکا استقبال کرد.

دیدار سران آمریکا و کره شمالی پیشتر قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود. اما پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به کیم جونگ اون از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر دولت او، خبر داد.

وزارت امور خارجه کره شمالی ساعاتی بعد در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش پرزیدنت ترامپ برای حل بحران در شبه جزیره کره گفت، پیونگ یانگ آماده است برای رفع مشکلاتی که به برگزاری دیدار تاریخی رهبران دو کشور بیانجامد، گام بر دارد.

رئیس جمهوری آمریکا صبح جمعه در توئیتی از این واکنش استقبال کرد و نوشت «دریافت بیانیه گرم و مفید از کره شمالی خبر خیلی خوبی است. به زودی خواهیم دید به کجا خواهد انجامید، که امیدوارم صلح و رفاه طولانی و بادوام باشد. تنها زمان (و استعداد) مشخص خواهد کرد!»

پرزیدنت ترامپ در نامه خود به رهبر کره شمالی، که از ادبیات محترمانه‌ای برخوردار بود، ضمن گلایه از لحن تند اخیر مقام‌های کره شمالی، تلاش کیم جونگ اون را برای برگزاری دیدار ماه آینده ستود و از اقدام او برای آزادی سه آمریکایی زندانی از آن کشور نیز قدردانی کرد.

با این حال رئیس جمهوری آمریکا، هم در آن نامه و هم در اظهارات روز گذشته خود در کاخ سفید، درهای دیپلماسی را برای مذاکره با کره شمالی جهت حل و فصل تهدید هسته‌ای آن کشور و خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره باز گذاشت و گفت موفقیت چنین دیداری بستگی به کیم جونگ اون دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست مقام سازمان ملل از ریاض برای تسریع روند ورود مواد غذایی به یمن

مارک لوکاک هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد - آرشیو

یک مقام سازمان ملل متحد روز جمعه از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، که کنترل بنادر یمن را در اختیار دارد، خواست روند واردات مواد خوراکی و کالاهای اساسی به آن کشور جنگ زده را تسریع و از مرگ یمنی‌ها به دلیل گرسنگی جلوگیری کند.

پس از سه سال جنگ، اوضاع یمن به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای منطقه خاورمیانه، یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان شده است. بر اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی، حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی کمبود شدید غذا دارند و با خطر گرسنگی روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که در نشست مقر اروپایی این سازمان در ژنو قرائت شد، هشدار داد ۱۰ میلیون دیگر از مردم یمن تا پایان امسال با خطر مرگ بر اثر گرسنگی روبرو می‌شوند.

مارک لُوکاک، با بیان این که مشخصا در مورد کاهش واردات مواد غذایی از طریق بنادر دریای سرخ نگرانی دارد، گفت اگر اوضاع بهبود پیدا نکند ۱۰ میلیون نفر دیگر از مردم یمن تا پایان سال جاری میلادی در معرض خطر گرسنگی قرار خواهند گرفت.

اواخر سال گذشته میلادی، ائتلاف به رهبری ریاض جهت جلوگیری از واردات سلاح توسط حوثی‌ها – شورشیان شیعه مورد حمایت ایران – بنادر یمن را مسدود کرد. این اقدام تاثیری شدیدی بر یمن، که ۹۰ درصد مواد خوراکی آن وارداتی است، گذاشت.

به دنبال فشارهای بین المللی بر عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری آن، محدودیت‌های اعمال شده لغو شد، اما بازرسی‌های سخت‌گیرانه کشتی‌های ورودی به یمن باعث شده است که روند کمک رسانی بین المللی به مردم جنگ زده آن کشور کند شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کانون مدافعان حقوق بشر خطاب به مقامات ایران: ظلم به دراویش را متوقف کنید

کانون مدافعان حقوق بشر گزارش اردیبهشت ماه خود را با عنوان «ظلم به دراویش را متوقف کنید»، منتشر کرد.

این نهاد حقوق بشری که ریاست آن را شیرین عبادی بر عهده دارد در گزارش خود می گوید صاحبان قدرت در جمهوری اسلامی ایران، با حیله‌های مختلف و با ملتهب کردن فضای مبارزاتی، به سرکوب معترضان می‌پردازند.

کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به وضعیت دراویشی که در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند و همچنین آنهایی که با تکمیل کیفرخواست به دادگاه اعزام شده‌اند، چنین رفتارهایی را بخشی از مظالمی دانسته است که علیه مسالمت‌ آمیزترین گروه‎ مدنی اعمال شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر ضمن درخواست توقف این روند می گوید، زمانی‌ که مردم معترض در نهایت آرامش اعتراضات برحق خود را بیان می‌کنند، صاحبان قدرت با حیله‌های مختلف مبادرت به آتش‌افروزی کرده تا با ملتهب ساختن فضای مبارزاتی، به سرکوب شدید معترضان بپردازند.

بهمن و اسفند ماه گذشته حمله ماموران به قطب دراویش گنابادی در خیابان پاسداران در شمال تهران، موجب درگیری هایی بین دراویش و ماموران شد.

سه ماموران در این درگیری کشته شدند که بعد از آن یک درویش به نام محمد ثلاث به اعدام محکوم شد.

نهادهای حقوق بشری به محاکمه آقای ثلاث اعتراض دارند.

از سوی دیگر، هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروه ناظر بر تحولات سوریه: پایگاه حزب الله در حمص هدف حمله قرار گرفت

عکس از آرشیو

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی در مرکز سوریه، که احتمال می‌رود توسط ارتش اسرائیل انجام شده باشد، خبر داد و گفت شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های متحد دولت بشار اسد در آن پایگاه مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این گروه مستقر در بریتانیا، حمله به پایگاه دبعا و مناطق اطراف در استان حمص در طول شب گذشته صورت گرفته و مشخص نیست آیا تلفات انسانی نیز داشته است یا خیر. این پایگاه در شمال روستای القصیر واقع است.

نیروهای حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، در سال ۲۰۱۳ این پایگاه نظامی را که در نزدیکی مرزهای لبنان واقع است، از شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس گرفتند و در آن مستقر شدند؛ که نقطه عطفی شد بر نقش آن گروه در جنگ سوریه شد.

رسانه‌های دولتی سوریه در ساعات پایانی پنجشنبه گزارش دادند یک پایگاه نظامی در مرکز کشور هدف حمله «دشمن» قرار گرفته و نیروی هوایی ارتش سوریه به آن پاسخ داده است. خبرگزاری دولتی سانا نیز از وقوع انفجارهای مهیب در پایگاه الدبعا خبر داده است.

گمان می‌رود ارتش اسرائیل پشت حملات چند سال اخیر علیه مواضع حزب الله، ایران، و ارتش سوریه در داخل آن کشور باشد. ایالات متحده و اسرائیل – متحد واشنگتن در منطقه – حضور نیروهای نظامی ایران و همپیمانان آن را در سوریه تهدیدی علیه اسرائیل می‌دانند.

چهارشنبه شب نیز یک حمله هوایی در شرق سوریه علیه مواضع نیروهای حامی دولت اسد انجام شد، که گروه ناظر بر تحورلات سوریه می‌گوید احتمالا توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا انجام شده است؛ اما وزارت دفاع آمریکا ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق رود فرات فعال است و ارتش سوریه و متحدان آن در غرب آن. با این حال گاهی برخوردهایی بین آنها در می‌گیرد. ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از دولت اسد حمایت کرده‌اند و ایالات متحده و همپیمانانش از مخالفان آن.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: روسیه و عربستان زیر فشار آمریکا تولید نفت خود را افزایش می دهند

عربستان سعودی و روسیه در حال بررسی افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز هستند. این مطلب را خبرگزاری رویترز گزارش داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است با خروج واشنگتن از برجام، تحریم های نفتی علیه ایران نیز باز می گردد. دولت های اروپایی می گویند به دنبال راهی هستند که خرید نفت از ایران ادامه یابد و تهران بتواند پول ناشی از فروش نفت را دریافت کند.

اما برخی از دیپلمات ها به رویترز گفته اند که نسبت به اقداماتی که اروپا می تواند برای حفظ برجام انجام دهد خوش بین نیستند.

تولید نفت ایران در پی اعمال تحریم های بین المللی هسته ای کاهش زیادی یافت اما پس از توافق سال ۲۰۱۵ برجام، بار دیگر افزایش یافت. ایران که پیش از تحریم ها دومین تولید کننده نفت اوپک بود، اکنون در رتبه سوم اوپک قرار دارد.

در همین حال، عربستان سعودی که خواهان افزایش فشارها بر ایران است می گوید آماده است کاهش تولید نفت ایران را جبران کند و به عبارتی سهم ایران در بازار جهانی نفت را بگیرد. منابع خبری به رویتز گفته اند روسیه نیز که حمایت خود را از برجام اعلام کرده، در حال گفتگو با عربستان برای افزایش تولید نفت است و این دو آماده هستند برای کاهش نگرانی مصرف کنندگان، تولید نفت خود را افزایش دهند.

از سوی دیگر ایگور سچین، مدیر اجرایی شرکت روسی «روس نفت» می گوید تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ای با ایران ممکن است بر ۵ درصد تولید جهانی نفت تاثیر بگذارد.

مذاکرات در مورد افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در حالی صورت می گیرد که پیشتر رئیس جمهوری آمریکا از بالا بودن قیمت نفت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش نامطمئن ایران برای گرفتن ضمانت از اروپا پس از خروج آمریکا از برجام

همزمان با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، که نماینده ایالات متحده به دلیل خروج واشنگتن از توافق در آن حضور نداشت، یک مقام ایرانی به خبرنگاران گفت اگر تهران ضمانت‌های مشخص در مورد منافع اقتصادی حاصل از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ را دریافت نکند، اجرای آن را متوقف خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد از توافق تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام یاد می‌شود، خارج می‌شود.

به دنبال خروج آمریکا از توافق – که بین شش قدرت جهانی گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران حاصل شد – طرف‌های اروپایی در تلاش هستند مانع شکست کامل آن شوند و نشست امروز نخستین جلسه کمیسیون مشترک در این راستاست که در سطح معاون وزیر برگزار شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در همین زمینه از قول یک مقام ارشد هیات ایرانی که با خبرنگاران حاضر در محل برگزاری نشست صحبت می‌کرد نوشت، موضوع بحث امروز بررسی و رسیدگی به مسائل و پیچیدگی‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام است، و این برای آن که ایران تصمیم خود را بگیرد بسیار مهم است.

این عضو هیات ایرانی، که پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبرگ شهر وین با گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد و هویت او در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مشخص نشده است، در ادامه سخنان خود تصریح کرد که «ما هنوز در مورد ماندن در توافق تصمیم‌گیری نکرده‌ایم.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی مشابه از قول او نوشت، «ما انتظار داریم تا آخر ماه مه (پنجشنبه ۱۰ خرداد) بسته (اقتصادی) به ما داده شود ... متأسفم این را بگویم که ما هنوز شاهد یک برنامه جایگزین (Plan B) نبوده‌ایم. این برنامه جایگزین تازه شروع شده است که شکل بگیرد.»

وی با بیان این که اطمینان چندانی به این موضوع ندارد، گفت که تدابیر اروپایی‌ها باید تضمین کننده این باشد که صادرات نفت ایران متوقف نمی‌شود، و این که ایران همچنان امکان دسترسی به سامانه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی «سوئیفت» را خواهد داشت.

سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، که پیشتر با تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای با ایران مخالفت کرده‌اند، اعلام کرده‌اند از توافق حمایت می‌کنند و در تلاش برای یافتن راهی برای ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران و محافظت از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا هستند.

با این حال، دولت‌های اروپایی قادر نیستند تصمیمی را در این زمینه به شرکت‌های تجاری دیکته کنند و این خود شرکت‌ها هستند که باید منافع تجارت با ایران را با ریسک مقابله با آمریکا ارزیابی کنند؛ همانطور که شرکت‌های زیادی، مانند توتال فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را در ایران متوقف می‌کنند.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که طبق برجام مسئولیت نظارت بر اجرای توافق را بر عهده دارد نیز در این نشست حضور داشت. وی روز گذشته و در نخستین گزارش خود پس از خروج آمریکا از توافق بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در برجام را تایید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و خیالبافی خواندند، اما او در پاسخ گفته است اجرای این سروط چندان دشوار نیست.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته گفت دولت او متعهد به همکاری با متحدان خود برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است و دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که گفته می‌شود هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر دنبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست برجام بدون آمریکا؛ ایران به اروپا برای تضمین و ادامه برجام تا ۱۰ تیر فرصت داد

ایران از قدرت های اروپایی می خواهد که تا پایان ماه مه پیشنهاد خود را در شکل یک بسته اقتصادی به تهران ارائه کنند تا در پی خروج آمریکا از برجام، تهران در این توافق باقی بماند.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد ایرانی این موضوع را روز جمعه بیان کرد. تهران ظرف چند هفته آینده تصمیم می گیرد که آیا در برجام باقی بماند یا خیر.

مقامات تهران و کشورهای اروپایی امروز دیداری داشتند که نماینده آمریکا به دلیل خروج از برجام حضور نداشت.

تهران در پی توافق با قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ موافقت کرد که فعالیت هسته ای خود را کاهش دهد و قدرت های جهانی نیز موافقت کردند که تحریم های هسته ای علیه ایران را بردارند. اما در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، کشورهای اروپایی و ایران در پی راهی برای حفظ برجام هستند.

کشورهای اروپایی می خواهند که ایران همچنان از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود. اما شماری از کشورهای اروپایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه ایران گفته اند که روابط تجاری با ایران را متوقف می کنند.

بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه حمایت خود را از برجام ابراز داشته اند. اما به گزارش رویترز، دیپلمات ها می گویند اقداماتی که می توان برای حفظ برجام در این شرایط کرد، محدود است.

مقامات اروپایی و معاون وزیر خارجه ایران به دنبال راه هایی هستند که ایران بتواند همچنان نفت خود را بفروشد و پول آن را دریافت کند و سرمایه گذاری ها نیز راهی ایران شود.

اما رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشته است که تهران فکر نمی کند که کار چندانی بتواند صورت بگیرد. این مقام ایرانی به رویترز گفته است تا پایان ماه مه، (۱۰ تیرماه) بسته اقتصادی را به ایران پیشنهاد دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار بمب دست ساز در یک رستوران هندی در کانادا ۱۵ نفر را مجروح کرد

پلیس کانادا در جستجوی دو مرد مرتبط با انفجاری است که در یک رستوران در شهر میسی سااوگا، واقع در جنوب تورنتو در رخ داده است. بر اساس گزارش ها، انفجار در اثر کار گذاشتن یک بمب دست ساز بوده است.

دوربین های حفاظتی رستوران ورود این مردان را دقایقی پیش از انفجار به رستوران «بمبئی بل» ضبط کرده است. پلیس که تصاویر دو فرد را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است، می گوید آنها پس از حادثه سریع محل را ترک کردند.

مقام های اونتاریو می گویند سه نفر در انفجار شب پنجشنبه در رستوران به شدت مجروح شده اند. ۱۲ نفر دیگر از مجروحان هم کمک های اولیه دریافت کرده و سرپایی مداوا شدند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انفجار را برعهده نگرفته است. مقامات پلیس می گویند دو مرد که ماموران به دنبال آنها هستند صورت های خود را برای مخفی کردن هویتشان پوشانده بودند.

یک مقام پلیس گفته است نشانه ای از اینکه انفجار در رستوران را یک جرم ناشی از نفرت نژادی و یا اقدامی تروریستی قلمداد کنند، در دست نیست.

پلیس از مردم برای شناسایی دو مرد کمک خواسته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی جامعه جهانی بهائی از بازداشت و فشارها در ایران

نمونه ای از آزار و شعار نویسی علیه اقلیت بهائی

جامعه بین المللی بهائیان مستقر در ژنو از موج جدید دستگیری بهائیان در ایران خبر داد.

بیانیه این جامعه که امروز منتشر شد می گوید موج جدید دستگیری ها و یورش ها به منازل بهائیان در شهرهای مختلف ایران موجب نگرانی جامعه بهائیان ایران شده است.

این بیانیه می گوید ماهیت سیستماتیک بازداشتها در استانهای اصفهان، البرز، خراسان رضوی از یک استراتژی هماهنگ در میان مقامات دولتی حکایت دارد.

در بسیاری از موارد، این بازداشتها با یورش مأموران به منازل بهائیان و ضبط کتب و نوشته های مذهبی آنان همراه بوده است.

بیانیه می گوید افزایش ناگهانی دستگیری ها نمایانگر هماهنگی در آزار و سرکوب بهائیان است و در ادامۀ حرکتهای مداوم تعرض علیه جامعه بهائی ایران صورت می پذیرد.

جامعه جهانی بهائی در این بیانیه از دولت ایران خواستار آزادی سریع بازداشت شدگان و پایان دادن به چهار دهه تبعیض علیه شهروندان بهائی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله‌ای دیگر به پایگاه ایران در سوریه و در نزدیکی مرز عراق

این چندمین حمله به پایگاه های منتسب به ایران در سوریه است.

رسانه دولتی سوریه و واحد رسانه ای گروه حزب الله در ساعات آغاز پنج شنبه خبر دادند که ائتلاف تحت رهبری آمریکا مواضع نیروی زمینی سوریه را هدف قرار داده است. اما مقام های آمریکایی هر گونه اطلاع از این حمله را رد کردند.

هاآرتض در گزارشی نوشت: گروه «نظارت بر حقوق بشر سوریه»، مستقر در بریتانیا، می گوید دست کم ۱۲ جنگجو از نیروهای طرفدار دولت بشار اسد در این حمله کشته شده اند. هیچ یک از کشته شدگان سوری نبوده و همه جنگجویان خارجی اند.

یک منبع نزدیک به دولت سوریه گفته است هدف بمباران پایگاه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، متحد دولت سوریه، بوده است.

خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از منابع نظامی می گوید: «بعضی از سایت های نظامی ما میان بوکمال و حمیمیم در بامداد امروز هدف حمله جت های ائتلاف آمریکا قرار گرفت.»

واحد رسانه ای حزب الله، متحد دمشق، گفت حملات در نزدیکی پایگاه «تی ۲» در ۱۰۰ کیلومتری غرب رود فرات در نزدیکی مرز عراق انجام گرفته است. نیروهای زمینی ائتلاف علیه داعش در غرب رود فرات مستقر هستند.

کاپیتان بیل اربن، یک سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، می گوید: «ما هیچ گزارشی از عملیات نیروهای ائتلاف علیه اهداف یا نیروهای طرفدار رژیم سوریه نداشته ایم.»

یک سخنگوی پنتاگون هم گفت هیچ اطلاعاتی برای تایید این گزارش های رسانه ای ندارد.

شرق سوریه تا سال گذشته عمدتا در اختیار داعش بود. پس از شکست داعش آن منطقه میان دو اردوگاه رقیب، نیروهای مورد حمایت روسیه و ایران از یک سو و شبه نظامیان کرد و عرب تحت رهبری آمریکا، تقسیم شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با بالا گرفتن تنش با ایران، مقام های آذربایجان و اسرائیل ملاقات می کنند

هاآرتض در گزارشی نوشت: هفته گذشته، همه چشم ها متوجه افتتاح سفارت جدید آمریکا در اورشلیم و افزایش شمار کشته شدگان در غزه بود. بلافاصله کشورهای مسلمان به رهبری ترکیه اسرائیل را محکوم کردند. اما همزمان دور از توجه رسانه ها، اسرائیل در روابط خود با یک کشور دوست مسلمان در همسایگی ترکیه و ایران به نقطه جدیدی رسید: این کشور جمهوری آذربایجان است.

در ۱۴ ماه مه مقام های ارشد آذربایجان برای شرکت در نخستین کمیته اقتصادی بین دولتی که هدف از آن تحکیم تماس ها و ترویج روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است به اسرائیل رفتند. وزیر مالیات آذربایجان و معاون او سه روز در اسرائیل ماندند.

روابط اسرائیل و آذربایجان که در آغاز دهه ۹۰ میلادی استقلال خود را به دست آورد، از اهمیتی استراتژیک برخوردار است. آذربایجان از تامین کنندگان عمده انرژی اسرائیل و همچنین خریدار عمده تسلیحات اسرائیلی است. باکو از طریق ترکیه به اسرائیل نفت و گاز می فرستد.

سال ۲۰۱۶، وقتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به باکو رفته بود الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، اعلام کرد کشورش حدود ۴ میلیارد دلار و ۸۵۰ میلیون دلار تسلیحات از اسرائیل خریداری کرده است. بیشتر آن قراردادها اجرا شده است.

رسانه های آذربایجان از موافقت اسرائیل با فروش سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» به باکو خبر داده اند. بنا بر دیگر گزارش ها، اسرائیل سیستم های رادار و پهپاد به آذربایجان می فروشد و از آن کشور برای گردآوری اطلاعات از ایران استفاده می کند.

روزنامه کویتی الجریده اخیرا به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داده بود که موساد اسناد هسته‌ای ایران را با کامیون به آذربایجان و سپس به اسرائیل منتقل کرده بود.

نشریه فارین پالیسی در ماه مارس ۲۰۱۲ گزارش داده بود که اسرائیل آن زمان در این اندیشه بود که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، از حریم هوایی آذربایجان استفاده کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: اروپا از فرصت برای آزادی مطبوعات در ایران استفاده کند

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران مستقر در نیویورک روز پنجشنبه گزارش خود از وضعیت رسانه ها در ایران را منتشر کرد. این گزارش ضمن تایید وضعیت وخیم رسانه ها از اروپا خواسته است از این فرصت برای مذاکره جهت تامین آزادی بیان در ایران استفاده کند.

در این گزارش، ضمن توصیف جو آزار و اذیت علیه روزنامه نگاران، آمده است که تمرکز جهانی اخیر بر روی ایران و نیاز جمهوری اسلامی به مذاکره با اروپا می تواند زمینه ای برای آزادی مطبوعات و دیگر مسائل حقوق بشری باشد.

این کمیته می گوید فشار فزاینده ای روی خبرنگاران وجود دارد که از سوی نهادهایی چون شورای نگهبان، سپاه پاسداران و قوه قضاییه اعمال می شود.

شریف منصور مدیر برنامه ریزی مطالعات خاور میانه در کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در این بیانیه گفته است، تهدیدهای مداوم علیه روزنامه نگاران در مورد چگونگی پوشش اخبار ایران، باید مورد توجه قرار گیرد.

او معتقد است حسن روحانی که با وعده آزادی بیشتر در همه زمینه ها توانست دوباره به مقام ریاست جمهوری برسد، باید به وعده هایش در مورد آزادی مطبوعات و خبرنگارن پایبند باشد و به آنها عمل کند.

دو هفته پیش، سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی آزادی رسانه‌ها اعلام کرد که جایگاه ایران از این نظر همچنان در پائین ترین رده‌های جدول و در میان بدترین کشورها قرار دارد.

بر اساس رده بندی جهانی آزادی رسانه در سال ۲۰۱۸، که گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت منتشر کرد، تهدید و کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران در بسیاری از نقاط افزایش یافته است.

این گزارش با اشاره به این که ایران با یک پله بهبود در رتبه ۱۶۴ قرار گرفته می‌گوید، این به دلیل بدتر شدن وضعیت دیگر کشورهاست، نه بهبود وضعیت ایران.

در ادامه گزارش آمده است، «در سال ۲۰۱۷ ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌ نگاران و شهروندخبرنگاران بود. هیچ تغییر ملموسی در عرصه آزادی اطلاع رسانی و آزادی رسانه‌ها مشاهده نشد.»

این گزارش همچنین اشاره کرده است که از دی ماه سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۰ روزنامه‌نگار و ۵۰ شهروندخبرنگار بازداشت شدند. شماری از آنها به صورت موقت و در انتظار صدور حکم دادگاه تجدید نظر با وثیقه‌های سنگین آزاد شده‌اند.

این گزارش با تاکید بر این که سرکوب روزنامه نگاران و مبارزه با جریان آزاد اطلاعات در ایران همچنان ادامه دارد، خودسانسوری و ایجاد وحشت در میان روزنامه نگاران را تنها یکی از آثار این رفتار حکومت جمهوری اسلامی دانست.

در بخش دیگری از گزارش همچنین آمده است که در این مدت، سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در مرزهای کشور محدود نمانده است و رسانه‌های جهانی و به ویژه رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران نیز قربانی سرکوب و تهدید جمهوری اسلامی شده‌اند.

افزایش کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران

در این گزارش با اعلام این که کینه آفرینی علیه روزنامه نگاران افزایش یافته، آمده است، «رویارویی آشکار علیه رسانه‌ها از سوی برخی رهبران سیاسی تشویق می‌شود و تمایل نظام‌های اقتدارگرا در تحمیل ژورنالیسم مورد نظر خود، دموکراسی را تهدید می‌کند.»

در این گزارش با اعلام این که کشورهایی چون ترکیه و مصر در رده های پایین جدول جایگاه ۱۵۷ و ۱۶۲ دارند آمده است که رویارویی رهبران سیاسی با رسانه‌ها تنها مختص به این کشورها نیست. گزارش می‌گوید که این کشورها اتهام «تروریسم» علیه روزنامه‌نگاران را به اتهامی همگانی تبدیل کرده‌اند و خودسرانه هر کسی را که با آنها موافق نیست زندانی می‌کنند.

در این گزارش همچنین جنگ و اقدامات سرکوب گرانه دیکتاتورها یکی از تهدیدهای روزنامه نگاران در یکسال گذشته عنوان شده است. همچنین کشورهای نروژ و سوئد همچون سال گذشته رتبه اول و دوم را از نظر بهترین وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان، داشته‌اند.

در گزارش همچنین دیگر کشورهای منطقه خاور میانه از جمله عراق، سوریه، آذربایجان، ترکمنستان، عربستان سعودی و یمن در رده های پائین جدول قرار گرفته اند.

کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز با توجه به در قدرت ماندن رهبران قدرتمندی که به زعم این گزارش رسانه‌ها را مهار کرده و صداهای منتقد را سرکوب می‌کنند، از نظر آزادی رسانه‌ها در رده پائین جدول قرار گرفته‌اند.

افغانستان نیز اگر چه همچنان شاهد حوادث خونبار برای روزنامه نگاران است، اما با دو پله صعود، جای امیدواری برای بهبود دارد.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از سال ۲۰٠٢ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها را منتشر می‌کند. گزارشگران بدون مرز این رده بندی را بر مبنای شاخصه‌هایی مانند کثرت‌گرایی و استقلال رسانه‌ها انجام می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل خطاب به شورای امنیت: ایران کماکان موشک های بالیستیک را آزمایش می کند

دنی دنن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه، به اطلاع شورای امنیت رساند که ایران در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا به دو آزمایش موشک بالیستیک اقدام کرده است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می خواهد به هیچ فعالیت مرتبط با موشک های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته ای دست نزند.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: دنی دنن مشخصا به مواردی اشاره می کند که طی آن ایران با نقض این قطعنامه موشک هایی را آزمایش کرده است که می تواند کلاهک هسته ای ۵۰۰ کیلوگرمی را بیش از ۳۰۰ کیلومتر حمل کند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد تاکید کرد: «ایران به بی اعتنایی به تعهداتش به جامعه بین المللی ادامه می دهد و خاورمیانه را بیش از پیش خصوصا در سوریه، لبنان، عراق، یمن و نوار غزه بی ثبات می کند. فعالیت های جمهوری اسلامی تهدیدی مستقیم برای اسرائیل و سراسر منطقه است. شورای امنیت باید در برابر تخاصم ایران هشیار باقی بماند.»

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هفت شرط برای باقی ماندن تهران در توافق هسته ای با قدرت های جهانی تعیین کرد. از جمله این شروط عدم مذاکره بر سر برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های منطقه ای ایران است.

عدم تمایل ایران به دادن امتیازی بر سر برنامه موشک های بالیستیک یکی از موانع عمده ای بود که موجب خروج پرزیدنت ترامپ از برجام شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت

لیر ترکیه روز پنجشنبه ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. یک روز قبل، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را برای مقابله با کاهش ارزش لیر افزایش داده بود.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را پس از یک جلسه ویژه در روز چهارشنبه به ۱۶.۵ درصد افزایش داد تا به روند سقوط ارزش لیر که چندین هفته است ادامه یافته، پایان دهد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

کاهش ارزش لیر منعکس کننده نگرانی سرمایه گذاران نسبت به توانایی بانک مرکزی در کنترل تورم دو رقمی در ترکیه است.

ارزش لیر به ویژه پس از آن که رجب طیب اردوغان، که خود را دشمن نرخ بهره خوانده است، اعلام کرد پس از انتخابات ۲۴ ژوئن کنترل بیشتری در مورد سیاست های مالی خواهد داشت، کاهش بیشتری پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در سنا: فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهیم

آقای پمپئو روز پنجشنبه ۳ خرداد در کمیته روابط خارجی سنا بیش از سه ساعت به سناتورهای دو حزب پاسخ داد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه بیش از سه ساعت به سوالات سناتورهای دو حزب در کمیته روابط خارجی سنا پاسخ داد. او چندین بار در سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت بعد از اعلام شروط دوازده گانه به ایران برای مذاکره و توافق، ایالات متحده فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

یک روز بعد از حضور وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، مایک پمپئو از صبح پنجشنبه سوم خرداد ماه برای بحث درباره بودجه پیشنهادی و اولویت‌های وزارت خارجه ایالات متحده در کمیته روابط خارجی سنا حضور یافت تا به پرسش‌های اعضای این کمیته پاسخ دهد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به ضمانت های دوازده شرط اعلام شده از سوی او در روز دوشنبه برای بازگرداندن ایران به توافق جامع تری گفت، قانون کاتسا و سایر مصوبات کنگره به پرزیدنت ترامپ اختیار می دهد که تحریم های بیشتری را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند.

وی افزود، به زودی ما تحریم های جدیدی اعلام خواهیم کرد. همانطوری که می دانید ما تحریم هایی را در این یک هفته علیه بانک مرکزی و مقام های جمهوری اسلامی اعلام کردیم.

آقای پمپئو در بخشی از سخنانش رفتار جمهوری اسلامی ایران را بعد از برجام غیرقابل قبول خواند و گفت، هدف ما این است که مانع دسترسی ایران به ثروتی شویم که با آن اقدامات تروریستی خود را پیش ببرد. ایران بعد از برجام به حوثی ها کمک کرد تا به سمت ریاض موشک شلیک کنند. ایران بعد از برجام از سوریه به بلندی های جولان موشک شلیک کرد. ما سعی داریم در جهان همراهی ایجاد کنیم تا مانع این رفتارهای جمهوری اسلامی ایران شویم.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی دقیق برای کمک به مردم ایران نیز اشاره کرد.

وی در پاسخ به یکی از سناتورها گفت که دولت پرزیدنت ترامپ برنامه‌ای برای تغییر رژیم ایران ندارد، اما از معترضان ایرانی حمایت می‌کند.

روز چهارشنبه نیز مایک پمپئو در نشستی مشابه در مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت. او در این نشست، با تاکید بر این که آمریکا باید نقش تاریخی خود را به عنوان قدرت واقعی جهانی حفظ کند، گفت که وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز مسئولیت بیشتری را برای رسیدن به اهداف مشترک در عرصه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

مایک پمپئو در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا از نابودی تروریسم، توقف رفتار بدخواهانه ایران، توقف تهدید هسته‌ای کره شمالی، و تقویت پیمان ناتو، به عنوان نمونه‌ای از این اهداف مشترک نام برد و گفت وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز – به ویژه کشورهای با درآمد بالا – مسئولیت بیشتری برای رسیدن به این اهداف بر عهده بگیرند.

آقای پمپئو با تاکید بر این که «دیپلماسی» ترجیح و اولویت اول پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های بین المللی است، گفت که دولت ایالات متحده انتظار دارد برای ایفای نقش خود به عنوان قدرت برتر جهانی به منظور حل و فصل این چالش‌ها، از کمک و حمایت مالی خوب شرکا و متحدانش برخوردار باشد.

ایران

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخشی از اظهارات خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، «روز دوشنبه استراتژی رئیس جمهوری در برابر ایران را معرفی کردم. ما با هماهنگی همکارانمان در وزارت دفاع در راستای اقدامات پیشگیرانه، حمایت از مردم ایران که شاید مهم‌ترین مساله باشد، و حفظ چشم انداز یک توافق جدید با ایران، که البته نیازمند تغییر رفتار ایران است، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را (علیه آن کشور) اعمال خواهیم کرد.»

مایک پمپئو در ادامه افزود، «ما به دنبال همکاری با تعداد هر چه بیشتری از شرکایمان، دوستانمان، و متحدانمان هستیم تا به این هدف مشترک، که توقف کلیه تهدیدهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران است، دست یابیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در معرفی و تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و برخی خیالبافی خواندند. اما آقای پمپئو روز گذشته این انتقادها را رد کرد و گفت نه دشوار است و نه خیالبافی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است، دلایل خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر، برای برخورد با رژیم ایران، دنبال می‌کند.

کره شمالی

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در صدر اولویت‌های امنیت ملی پرزیدنت ترامپ قرار دارد، به تهدید هسته‌ای کره شمالی نیز اشاره کرد و گفت، وزارت خارجه آمریکا به رهبری تلاش‌های بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به برخی تردیدها در مورد تعویق دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، که پیشتر برای دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه سال جاری) در سنگاپور برنامه ریزی شده است، گفت که «بسیار امیدوارم» این دیدار محقق شود، اما در نهایت سرانجام این دیدار تاریخی بستگی به رویکرد کیم جونگ اون دارد.

پرزیدنت ترامپ، که روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، امروز گفت شواهد نشان می‌دهد که کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش از پیش برنامه ریزی شده آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار خود با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با پرزیدنت ترامپ است؛ دعوتی که با استقبال ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ ضمن هشدار به کره شمالی، درهای دیپلماسی را برای مذاکره باز گذاشت

چند ساعت پس از انتشار خبر لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی، پرزیدنت ترامپ گفت منتظر است ببیند آیا کیم جونگ اون دوباره در «مذاکرات سازنده» شرکت می‌کند یا خیر؛ اظهار نظری که خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن با عنوان «باز گذاشتن درهای دیپلماسی» از طرف آمریکا یاد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور با یکدیگر به طور مستقیم دیدار و گفت‌وگو کنند. با این حال پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به رهبر کره شمالی از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر او، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساعاتی پس از انتشار این نامه، پرزیدنت ترامپ در سخنانی در کاخ سفید در حضور خبرنگاران، رهبر کره شمالی را مقصر توقف مذاکرات دانست و گفت تا زمان تحقق دیدار سران، تحریم‌های سنگین و کمپین جهانی «فشار حداکثری» به رهبری آمریکا علیه پیونگ یانگ ادامه خواهد یافت.

وی با بیان این که ارتش ایالات متحده نیز آماده است در صورتی که پیونگ یانگ به کاری «احمقانه‌ یا بی‌ملاحظه» دست بزند واکنش نشان دهد، گفت واشنگتن با سئول و توکیو – متحدان آمریکا در شرق آسیا – در تماس بوده است تا در صورتی که به آن «نقطه نامطلوب» کشیده شویم، آنها مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند.

معاون وزیر خارجه کره شمالی صبح پنجشنبه به وقت شرق آسیا، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اظهارات اخیر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا او را «عروسک سیاسی» و «متکبر» خطاب کرد و گفت پیونگ یانک به همان اندازه که برای آمدن به پای میز مذاکره آمادگی دارد، برای مقابله هسته‌ای هم آماده است.

مایک پنس دوشنبه شب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته بود، هفته پیش صحبت‌هایی در مورد مدل لیبی برای کره شمالی شده بود که همانطور که می‌دانید پرزیدنت به روشنی گفته است کره شمالی تنها وقتی به سرنوشت لیبی دچار می‌شود که کیم جونگ اون نتواند بر سر برنامه هسته‌ای اش به توافق برسد.

وقتی از او پرسیده شد آیا این یک تهدید است یا یک مقایسه معمولی، معاون رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد «به نظرم، این بیشتر یک واقعیت است.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که صبح پنجشنبه برای شرکت در نشست کمیته روابط خارجی سنا به کنگره رفته است در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، در جریان مذاکراتی که شب گذشته و امروز صبح در واشگنتن صورت گرفت و در نهایت منجر به اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به لغو دیدار ۱۲ ژوئن شد، بوده است.

وی روز گذشته نیز در نشستی مشابه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

پرزیدنت ترامپ، که در حاشیه دیدار سه شنبه با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، دیروز گفت شواهد نشان می‌دهد کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت داشت که دلسردکننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک از پیش برنامه ریزی شده بین نیروهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات صلح با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با رئیس جمهوری آمریکاست؛ دعوتی که با استقبال پرزیدنت ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست اندیشکده بروکینگز درباره سیاست خارجی آمریکا: اروپا جدیت ترامپ را ببیند

در این نشست «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن و سه تحلیلگر مؤسسه بروکینگز حضور داشتند.

اندیشکده بروکینگز روز پنجشنبه میزبان نشستی درباره سیاست خارجی دولت ترامپ بود که بخشی از آن به بحث خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام و فواید و مضرات آن اختصاص داشت.

عنوان نشست کارشناسی در اندیشکده بروکینگز «آمریکا نخست، اروپا تنها؟» بود.

در این نشست که توسط ادوارد لوس از نویسندگان روزنامه فاینانشیال تایمز اداره شد، «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن به همراه سه تحلیلگر موسسه بروکینگز به نام‌های «سلیا بلین»، «آماندا اسلوت» و «کونستنز استلزن مولر» حضور داشتند.

«کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن در این نشست با تقدیر از تصمیمات پرزیدنت ترامپ گفت، پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری است که تصمیمات شجاعانه می گیرد، مانند کمک به اوکراین، و نشان می دهد که سیاست علیه روسیه دارد.

وی به کشورهای اروپایی توصیه کرد، آنها باید با یاد بگیرند و بتوانند با ترامپ کار کنند، باید این کار کردن خلاقانه باشد. آنها باید حاضر باشند امتیاز بدهند. نقطه مشترک همکاری می تواند اصلاح «سازمان تجارت جهانی باشد.

وی درباره توافق هسته ای ایران نیز گفت، رئیس جمهوری از اول هم آن را توافق بد می‌دانست، حالا پرسش این است که آیا توافق خوب محتمل است یا دستیابی به آن یک چالش است.

«کونستنز استلزن مولر» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، ما هم اکنون شاهد شکافی در روابط بین اروپا و آمریکا هستیم. این اختلافات افزایش خواهد یافت.

«سلیا بلین» تحلیلگر بروکینگز هم گفت، خروج آمریکا از برجام نشان داد که پرزیدنت ترامپ حاضر نشد پیشنهادهای رئیس جمهوری فرانسه را برای ماندن در برجام بپذیرد.

وی افزود، بعد از خروج ترامپ از برجام، در یکی از نظرسنجی ها، ۵۵ درصد از فرانسوی‌ها از نزدیکی امانوئل ماکرون به ترامپ انتقاد داشتند، اما ماکرون به دنبال تقابل با ترامپ بر سر برجام نیست. ماکرون به دنبال تعامل بازرگانی با آمریکاست.

«آماندا اسلوت» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، اگر روابط آمریکا و اروپا بد شده باشد، مقصر دو طرف هستند. اما باید گفت که اروپا و آمریکا با چالش‌های مشابهی مواجه هستند؛ مانند مهاجرت و اقتصاد جهانی، که می توانند با هم کار کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به برجام متعهد است اما می تواند بهتر همکاری کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش خود بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، می گوید جمهوری اسلامی ایران به همکاری با این آژانس ادامه می دهد اما می تواند همکاری بهتری داشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۳ خرداد در گزارش خود نوشت ایران از زمان گزارش پیشین، میزان مواد غنی شده و ذخایر آب سنگین را پائین تر از میزان تعیین شده، نگه داشته است.

گزارش آژانس که توسط یوکیا آمانو منتشر شده گواهی می دهد که این نهاد بین المللی به سایت ها و اماکن ایران دسترسی داشته است.

رویترز در گزارش خود آورده است: اما به نظر می‌رسید آژانس ایران را بابت شانه خالی کردن از ارائه دسترسی‌های تکمیلی به بازرسان بر اساس پروتکل الحاقی، که تهران طبق توافق آن را به اجرا در آورده است، توبیخ می‌کند. چنین بازرسی‌هایی اغلب سرزده یا با اعلام با فاصله بسیار کوتاه انجام می‌شوند.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سعد حریری برای سومین بار نخست وزیر لبنان می‌شود

دفتر رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد با توجه به نتایج انتخابات پارلمانی در آن کشور، سعد حریری برای سومین بار به سمت نخست وزیری در لبنان می رسد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۳ خرداد نوشت، انتظار می رود که آقای حریری مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی را آغاز کند.

سعد حریری از حمایت غرب برخوردار است.

نظام سیاسی لبنان جمهوری است و سه مقام ارشد آن برای اعضای گروه‌های مذهبی خاص در نظر گرفته شده‌ است. رئیس جمهوری باید مسیحی مارونی، نخست وزیر مسلمان سنی و رئیس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

نبيه بری، سياستمدار شيعه مذهب لبنانی، بنا بر رویه کشور لبنان دو روز پیش به ریاست پارلمان آن کشور رسید.

آقای بری در حالی دوباره به ریاست پارلمان رسیده است که او از متحدان نزديک حزب الله، گروه شبه نظامی تحت حمايت ايران است. وی تا کنون پنج دوره رياست پارلمان لبنان را بر عهده داشته است.

در انتخابات دو هفته پیش، طرفداران حزب الله موفق شده اند دست کم ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را از آن خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جولیا لوئیس دریفوس» جایزه کمدی مارک تواین را دریافت خواهد کرد

«جولیا لوئیس دریفوس» کمدین آمریکایی در مراسم اهدای جوائز «مارک تواین» که در مرکز کِنِدی در واشنگتن دی سی برگزار می شود، این جایزه افتخاری کمدی را از آن خود خواهد کرد.

این مراسم در ۲۱ اکتبر سال جاری میلادی برگزار می شود.

خانم «دریفوس» در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸ در سریال کمدی «ساینفلد» بازی کرد که امروزه یکی از شوهای کمدی کلاسیک و الگوی بسیاری از شوهای جدید محسوب می شود. بعد از اتمام «ساینفلد» بر خلاف دیگر بازیگران اصلی، که آنچنان در عرصه تلویزیون یا سینما فعال نبودند، او چالش جدیدی را پذیرفت و در سریال کمدی «ویپ» شروع به کار کرد.

سریال ویپ از سال ۲۰۱۲ پخش می شود و برای خانم دریفوس رکوردی را رقم زد.

او سال گذشته ششمین جایزه پیاپی «اِمی» خود را برای بهترین بازیگر زن در یک نقش کمدی برد. البته او برای بازی در ساینفلد هم برنده امی شده بود، اما این بار شش جایزه پی در پی برای یک نقش ثابت، این رکورد را برای او به ارمغان آورد.

جولیا لوئیس دریفوس یک بار نیز برنده جایزه «گلدن گلوب» شده است.

تولید سریال ویپ در حال حاضر با وقفه مواجه شده است، چرا که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ دریفوس اعلام کرد به سرطان سینه مبتلا شده است. او در حال حاضر تحت درمان است و قرار است به زودی کار روی ادامه این سریال برای تولید فصل نهایی آغاز شود.

خانم دریفوس با دریافت جایزه کمدی مارک تواین به فهرست نام‌های بزرگی همچون دیوید لترمن، استیو مارتین، جرج کارلین و الن دیجنرس خواهد پیوست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۹ فرد و شرکت مختلف را، به دلیل تهیه و صادرات تجهیزات و کالاهای آمریکایی ممنوعه برای برخی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این افراد و شرکت‌ها بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ مبارزه با تروریسم جهانی، که تروریست‌ها و حامیان آنها را هدف قرار می‌دهد، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

در این بیانیه همچنین گفته می‌شود، تحریم شدگان تهیه قطعات و خدماتی را برای ناوگان هواپیمایی ایرانی که تحت تحریم هستند، از جمله خطوط هوایی ماهان، کاسپین، معراج و پویا، تسهیل می‌کردند.

یک شهروند ترکیه به نام «گلنهال یگانه» و یک شبکه مستقر در استانبول - شامل سه شرکت «Trigron Lojistik»، «RA Havacilik» و «3G Lojistik» - شرکت هواپیمایی اوتیک (Otik) مستقر در ترکیه و خطوط هوایی بلو (Blue) مستقر در ایران، خطوط هواپیمایی «دنا» در ایران و دو فرد مرتبط با آن به نام های «ایرج رونقی» و «تورج زنگنه»، اسامی هستند که امروز به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

به گفته وزیر خزانه داری آمریکا، تحریم شدگان با اقدامات خود به نیروی قدس سپاه پاسداران و رژیم ایران در انتقال سلاح، پول و نیروی نظامی به عوامل خود در منطقه، مانند حزب الله، کمک کرده‌ و رژیم ظالم بشار اسد را تقویت کرده‌اند.

استوین منوچین در ادامه گفت، «کشورها و شرکت‌های سراسر جهان باید متوجه خطرات صدور مجوز فرود و ارائه خدمات هواپیمایی به خطوط هوایی که ایران از آنها برای صدور تروریسم در منطقه استفاده می‌کند، باشند.»

وی اضافه کرد، «اقدامات فریبکارانه این خطوط هواپیمایی برای تهیه غیرقانونی خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه دیگری از نیرنگ‌هایی است که رژیم ایران به کار می بندد.»

برخی خطوط هوایی تجاری ایران که پیشتر در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته اند، به ویژه شرکت هواپیمایی ماهان، نقش حیاتی در بسط نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه خاور میانه ایفا کرده و می‌کنند.

دولت آمریکا ماهان ایر را در سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارائه خدمات به آن تحت تحریم قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: آزار در دوران کودکی می تواند بر کیفیت «اسپرم» مردان تأثیر بگذارد

یک تحقیق اولیه پیشنهاد می کند که آزار و اذیت یا بی توجهی در دوران کودکی شاید بر کیفیت اسپرم یک مرد در بزرگسالی تأثیر بگذارد.

این یک پژوهش کوچک بود و هنوز نمی تواند به همه موارد تعمیم داده شود اما پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه «تافتس» در شهر بوستون می گویند این مطالعه نشان می دهد که تنش و اضطراب در دوران طفولیت یک مرد، می تواند به فرزندانش منتقل شود.

نتایج این پژوهش جدید روز چهارشنبه در ژورنال پزشکی «ترنسلیشنال سایکایتری» به چاپ رسید.

این یافته بر اساس یک بررسی از ۲۸ مرد بود که در آن به سؤالاتی در رابطه با درجه آزار جسمی، روحی، و جنسی و یا بی توجهی فیزیکی و عاطفی ای که در دوران کودکی با آن مواجه بودند، پاسخ داده اند.

پژوهشگران وضعیت دو تنظیم کننده ژن کلیدی در اسپرم این مردان را مورد بررسی قرار دادند. چنین تنظیم کننده هایی با نام میکرو «آر ان ای» شناخته می شوند – ذراتی از کدهای ژنتیکی که ویژگی «دی ان ای» را کنترل و تنظیم می کنند.

«لری فیگ» استاد «زیست شناسی مولکولی، شیمیایی، و رشد» در دانشگاه «تافتس» مدیر این پژوهش بود. تیم او کشف کرد که سطح این دو «ریز آر ان ای» ها در مردانی که در طفولیت مورد آزار قرار گرفتند، ۳۰۰ بار پائین تر از مردانی است که کم ترین آزار را در کودکی تجربه کرده اند.

در موش های آزمایشی نیز این مسئله به سطح اضطراب مربوط شده است. به گفته پژوهشگران این میکرو «آر ان ای» ها در موش ها به رشد جنینی و رشد مغز مرتبط است.

سطح پائین این میکرو «آر ان ای» ها در اسپرم موشهای آزمایشی که در مقابل اضطراب و تنش های گوناگون قرار گرفته بودند، این فرضیه را مجدداً تأیید کرد.

«دیوید دیکسون» یکی از نویسندگان این پژوهش در نشریه خبری دانشگاه تافتس گفت: «این اولین مطالعه ای است که ارتباط استرس و تغییر سطح «ریز آر ان ای» اسپرم را نشان می دهد.»

دکتر «تومر سینگر» رئیس بخش «درو‌ن‌ریز شناسی تولید مثلی و ناباروری» در بیمارستان «لنکس هیل» در شهر نیویورک است. او به این مسئله تأکید کرد که تعداد جمعیت شرکت کننده در این مطالعه خیلی ناچیز بود و نمی توان نتایج حاصل از آن را کاملاً تأیید کرد.

ولی این متخصص گفت که در ۲۰ سال گذشته متوجه نزول کیفیت اسپرم در مردها شده است که «نتیجه آن بالارفتن درصد ناباروری [مردان] است.»

دکتر سینگر افزود که بخشی از آن را می توان به «زندگی پر تنش در دوران کودکی ربط داد، همراه با شیوه زندگی مدرن که شامل محیط زندگی و فضای کار پر استرس، استفاده از ابزارهای الکترونیکی، رژیم غذایی ناسالم، فعالیت فیزیکی کم، مصرف الکل و مواد مخدر، و آلودگی هوا است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب سراسری کامیون‌داران وارد سومین روز شد؛ واکنش سرد به پیشنهاد افزایش قیمت دولت

یک روز بعد از پیشنهاد وزارت راه دولت روحانی برای افزایش کرایه حمل بار، کامیون‌داران و رانندگان واکنش سردی به این پیشنهاد نشان دادند و عکس ها و گزارش های تصویری ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که آنها سومین روز اعتصاب خود را برگزار کردند.

کامیون‌داران و رانندگان از روز سه شنبه در اعتراض به کاهش قیمت و خدمات اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. روز چهارشنبه مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد دادند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد. بعد از این اعلام، خبرگزاریهای نزدیک به نهادهای امنیتی ایران از پایان اعتصاب خبر دادند اما گزارش و عکس های ارسالی نشان می دهد در شهرهای مختلف اعتصاب ادامه دارد.

سه فیلم از اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان در سه شهر ایران:

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شده است اما همزمان گزارش هایی نشان می دهد ماموران با اسکورت برخی کامیون ها سعی در تامین بنزین این شهرها دارند.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازرسان: موشک شلیک شده به هواپیمای مالزی توسط نظامیان روسیه تهیه شده بود

در آن حمله هواپیما در هوا منفجر شد و ۲۹۸ نفر از سرنشینان بوئینگ ۷۷۷ مالزیایی کشته شدند.

بازرسان بین المللی می گویند موشکی که یک هواپیمای مسافربری مالزی را بر فراز شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ هدف قرار داد و آن را منفجر کرد متعلق به یک تیپ نظامی روسی بود.

در آن حمله هواپیما در هوا منفجر شد و ۲۹۸ نفر از سرنشینان بوئینگ ۷۷۷ مالزیایی کشته شدند.

این اولین باری است که بازرسان بین المللی تحت رهبری هلند می گویند یک واحد نظامی مستقر در غرب روسیه موشک را تهیه کرده بود.

هواپیمای پرواز ام‌اچ‌۱۷ از آمستردام راهی کوالالامپور بود. موشک از ناحیه ای شلیک شد که تحت کنترل شورشیان در اوکراین بود. شورشیان از حمایت روسیه برخوردار بوده اند. روسیه می گوید هیچکدام از تسلیحاتش در آن حمله مورد استفاده قرار نگرفت.

اما بازرسان بین المللی روز پنجشنبه گفتند همه خودروهای کاروان حامل موشک شلیک شده بخشی از نیروهای مسلح روسیه بودند.

در واکنش، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام اعلام کرد که این کشور از این اتهام در روند بررسی فاجعه هواپیمای مالزی ناامید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی تونل های مربوط به آزمایش‌های هسته‌ای را منفجر کرد

تصویر ماهواره ای دیجیتال گلوب از سایتی که کره شمالی آزمایش های هسته ای خود را در آن انجام داده است - ۲۳ مه ۲۰۱۸

کره شمالی ظاهرا به یک وعده خود عمل کرد و روز پنجشنبه تونلی را که از آن برای آزمایش های هسته ای استفاده می شد، منفجر کرد.

به گزارش رویترز، این اقدام بخشی از گام هایی است که تنش در شبه جزیره کره را کاهش داده است. با اینحال روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ اعلام کرد دیدار دو رهبر لغو شده است.

پرزیدنت ترامپ در نامه خود لغو این دیدار را به دلیل رفتار خصمانه کره شمالی اعلام کرد؛ با این حال از کیم جونگ اون خواست زمانی که آماده دیدار است، اعلام کند.

شبکه آمریکایی سی.ان.ان گزارش داد، نمایندگان این شبکه از فاصله حدود ۵۰۰ متری شاهد انفجار تونل های شماره دو، سه و چهار بودند.

کره شمالی همه شش آزمایش هسته ای خود را در سایت «پونگ گیه -ری» انجام داده بود که شامل تونل هایی زیر کوه منتاپ در شمال شرق کشور بود.

گروه کوچکی از رسانه های بین المللی به انتخاب مقامات کره شمالی شاهد تخریب تونل بودند. پیونگ یانگ می گوید تخریب تونل سندی است که نشان می دهد کره شمالی به پایان دادن به آزمایش های هسته ای متعهد است.

تخریب تونل ها حدود ساعت ۱۱ صبح آغاز شد. رسانه های کره جنوبی گزارش داده اند با صدای یک انفجار عظیم که کوه منتاپ را لرزاند، سنگ های شکسته و خاک از ورودی تونل بیرون زد. پس از مدتی نیز یک تونل دیگر و تاسیسات دیگری منجر شد و بعد از آن نیز تونل سوم تخریب شد. رسانه های کره جنوبی گفته اند یک تاسیسات دیگر نیز منهدم شده است.

کره شمالی در ماه آوریل اعلام کرد که آزمایش های هسته ای و موشکی را متوقف می کند و سایت آزمایش موشکی را نیز بر می چیند و در عوض به دنبال توسعه اقتصادی و صلح می رود.

با این حال کره شمالی به تقاصای آمریکا برای رها کردن یکجانبه زرادخانه هسته ای و موشک های بالیستیک خود اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ دیدار ماه آینده با رهبر کره شمالی را لغو کرد

یک هفته بعد از گمانه زنی ها درباره احتمال لغو دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

رسانه های آمریکا پنجشنبه صبح به وقت واشنگتن نامه ای از پرزیدنت ترامپ خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر کردند که در آن رئیس جمهور آمریکا، نوشته دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل خشم فراوان و خصومت آشکار کره شمالی با آمریکا لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرده و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

ظهر پنجشنبه پرزیدنت ترامپ در یک نشست خبری از پیش اعلام نشده درباره لغو دیدار با رهبر کره شمالی شرکت کرد. او گفت که فشارها بر پیونگ یانگ را ادامه می دهد:

لغو این سفر در حالی است که روز سه شنبه رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از دیدار با همتای کره جنوبی، گفته بود که احتمال تاخیر ملاقات او با رهبر کره شمالی وجود دارد، اما او در عین حال تاکید کرد که شواهد نشان می دهد که «کیم جونگ اون» برای مذاکره جدی است.

با این حال پرزیدنت ترامپ گفته بود که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ گفته بود، رهبر کره شمالی در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین، برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تمایل کشورهای منطقه برای کمک های اقتصادی به کره شمالی تاکید کرده بود: من با کره جنوبی، چین و ژاپن، صحبت کرده ام و هر سه آنها آماده کمک هستند و معتقدم که آنها می خواهند مبالغ بسیاری را برای رشد کره شمالی سرمایه گذاری کنند.

«مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی در شرایطی به آمریکا سفر کرد که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدارهایی درباره ایران: پمپئو و وزیر خارجه آلمان در واشنگتن؛ رؤسای جمهوری روسیه و فرانسه در مسکو

دیدار وزرای خارجه آمریکا و آلمان در واشنگتن

دو هفته بعد از اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، موسوم به برجام، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره حفظ برجام مذاکره می کند و در واشنگتن وزیر خارجه ایالات متحده میزبان همتای آلمانی است.

هایکو ماس که چهارشنبه شب وارد واشنگتن شد، با مایک پمپئو و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کرد.

مایک پمپئو پیش از این دیدار با همتای آلمانی در کنگره آمریکا درباره همراهی اروپا گفته بود: «مطمئنم مجموعه ای از منافع مشترک وجود دارد که ما را به سمت یک نتیجه مشترک برای لزوم پاسخگویی به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران سوق می دهد.»

وزیر خارجه آلمان به رویترز گفت در دیدار با مقام های آمریکایی متوجه شده که «هنوز تا توافق فاصله داریم و دو مسیر متفاوت را دنبال می کنیم.»

اروپا نگران همکاری اقتصادی شرکت های خصوصی با ایران است.

آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران از طریق آزمایش موشکی، برجام را زیر پا گذاشته و همچنین برجام نتوانسته مانع حمایت ایران از تروریسم و بی ثبات سازی در منطقه شود. ایالات متحده خواستار توافق کامل تری است و مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۲ شرط برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تعیین کرد که ضمنی از سوی آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز سه شنبه رد شد.

ماکرون در مسکو

همزمان با رایزنی ها در واشنگتن، رئیس جمهوری فرانسه امروز عازم سن پترزبورگ در روسیه شد تا برای نجات توافق هسته ای بین المللی با ایران از همتای روس خود کمک بگیرد.

این اولین سفر امانوئل ماکرون به روسیه از زمان رسیدن به قدرت است.

فرانسه می گوید روسیه می تواند ایران را برای یک مذاکره و توافق بزرگتر متقاعد کند که در آن ضمن توقف برنامه هسته ای، از فعالیت های بی ثبات کننده تهران و حمایت آن از تروریسم جلوگیری کند.

پیش از این آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز به مسکو سفر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک متخصص مبارزه با تروریسم فرمانده نیروهای تحت رهبری آمریکا در افغانستان می‌شود

«اسکات میلر» فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در افغانستان

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند ژنرال اسکات میلر به عنوان فرمانده جدید نیروهای آمریکا در افغانستان انتخاب شده است. او نخستین فرمانده نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان است که از سوی پرزیدنت ترامپ منصوب شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ژنرال آستین اسکات میلر را به عنوان فرمانده جدید نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان منصوب می کند. وی نهمین ژنرال آمریکایی است که جنگ ۱۷ ساله آمریکا در افغانستان را فرماندهی خواهد کرد.

مقامات نظامی ارشد آمریکا به روزنامه وال استریت جورنال گفتند، ژنرال میلر جایگزین ژنرال جان نیکلسون فرمانده فعلی خواهد شد، که از مارس ۲۰۱۶ مسئولیت فرماندهی جنگ افغانستان را بر عهده داشت.

این ژنرال سه ستاره طی دو سال گذشته مسئول فرماندهی مشترک عملیات مشترک ارتش بوده که به مأموریت های واحد ویژه نخبگان نظارت می کرد. اصلی ترین هدف این ستاد مبارزه سری با مظنونان تروریستی بین المللی است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه نوشت، سابقه و تخصص میلر در مبارزه با مظنونان تروریستی بین‌المللی نشان می‌دهد که انتصاب او به این پست حاکی از تمرکز بر مبارزه با چنین گروه‌هایی در افغانستان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیویورک تایمز: ایران بی سر و صدا در بیابان فناوری موشکی را پیش می‌برد

این مقاله ادعا می کند ایران در شاهرود برنامه هسته ای خود را پیش می برد.

گزارش نیویورک تایمز می گوید: وقتی انفجار مهیبی در سال ۲۰۱۱ تاسیسات تحقیقات موشک های دور برد ایران را نابود کرد و منجر به کشته شدن دانشمند نظامی مسئول آن برنامه شد، بسیاری از تحلیلگران اطلاعاتی در غرب آن را واقعه ای ویرانگر برای جاه طلبی تهران در حوزه فناوری موشکی توصیف کردند.

از آن زمان نشانه های اندکی از فعالیت ایران بر روی موشک هایی با برد فراتر از خاورمیانه دیده شده است. رهبران ایران هم گفته اند قصدی برای ساخت چنین موشک هایی ندارند.

بهار امسال، یک تیم از پژوهشگران تسلیحاتی مستقر در کالیفرنیا ضمن بازبینی برنامه های تلویزیونی ایران در باره دانشمندان نظامی با جزییات تازه ای روبرو شد.

آن ها دریافتند که کوتاه زمانی پیش از کشته شدن سردار حسن تهرانی مقدم موسوم به پدر برنامه موشکی ایران، یک تاسیسات مخفی دوم در منطقه ای دور افتاده در بیابان های ایران راه اندازی شده بود که تا امروز کار می کند.

پژوهشگران پس از هفته ها مطالعه ی تصاویر ماهواره ای از این تاسیسات به این نتیجه رسیدند که فعالیت های این مرکز بر موتورهای پیشرفته و سوخت موشک تمرکز دارد و اغلب در ساعات شب انجام می گیرد.

این احتمال وجود دارد که سپاه در این تاسیسات فقط موشک های میان برد می سازد. احتمال هم دارد که یک برنامه پیچیده فضایی غیرمعمول در جریان باشد.

اما تحلیل سازه ها و نشانه ها بر روی زمین تاسیسات قویا از یک برنامه تولید موشک های دور برد حکایت دارد.

چنین برنامه ای نقض برجام یا هر توافق بین المللی خلع سلاح هسته ای دیگری محسوب نمی شود. با این وجود اگر تکمیل شود، می تواند به طور بالقوه اروپا و آمریکا را در خطر قرار دهد. این امر می تواند موجب افزایش تنش ها بین تهران و ایالات متحده شود.

پنج کارشناس مستقل پس از مرور این یافته ها به اتفاق گفتند شواهد محکمی وجود دارد که ایران در تلاش برای دستیابی به فناوری موشک های دور برد است.

پژوهشگران مستقر در «موسسه مطالعات بین المللی میدلبری» در مانتری ایالت کالیفرنیا زمانی متوجه این تاسیسات شدند که یک پژوهشگر جوان پیشنهاد کرد مطالب تازه رسانه ها در باره سردار مقدم مورد مطالعه قرار بگیرد. او می خواست بداند آیا این مطالب حاوی نکات تازه ای از میزان پیشرفت برنامه موشکی ایران پیش از مرگ آن فرمانده سپاه است یا نه.

اظهار نظر همکاران سردار مقدم و اعضای خانواده اش از ادامه بی سر و صدای این فعالیت ها خبر می داد.

در جریان این پژوهش مشخص شد ادامه تحقیقات موشکی سپاه در کجا انجام می گیرد. در عکسی که سال ۲۰۱۷ از مقدم در کنار معاونش منتشر شد بر روی جعبه ای «شاهرود» نوشته شده بود.

شاهرود مکان یکی از آزمایش های موشکی در سال ۲۰۱۳ بود.

پژوهشگران با مرور سال ها تصاویر ماهواره ای متوجه شدند، شمار ساختمان ها در نزدیکی محل پرتاب موشک به آرامی طی زمان افزایش پیدا کرده است. ساختمان ها همرنگ تاسیسات اولیه ای بود که مقدم در آن فعالیت می کرد. تاسیسات دوم پانصد کیلومتر دورتر قرار داشت.

بسیاری از فناوری های نظامی را می توان در فضای سربسته تولید کرد. آزمایشگاه های بالیستیک، تونل های باد و تاسیسات غنی سازی را می توان در ساختمان های زیرزمینی پنهان کرد.

موشک اما استثناء است. موتورهایشان باید بر روی سکو قرار بگیرد و پرتاب شود. آزمایش موتور موشک وقتی در بیابان هایی مانند اطراف شاهرود انجام می گیرد زمین را سوزانده و به صورت اثر شعله های شمع در می آورد.

پژوهشگران با مطالعه تصاویر ماهواره ای اطراف شاهرود، خراش های بزرگی بر روی سطح زمین پیدا کردند. خراش ها تازه بود. یکی مربوط به سال ۲۰۱۶ و دیگری ژوئن ۲۰۱۷ بود.

بر مبنای یافته های پژوهشگران در آزمایش سال ۲۰۱۷ در شاهرود از یک سکوی حدودا ۳۷۰ تنی استفاده شده بود، که نشان می دهد قدرت موتور موشک بین ۶۲ تا ۹۳ تن بوده است. این موتورها در موشک های بالیستیک بین قاره ای استفاده می شود. دو سکوی هنوز استفاده نشده، بزرگتر از سکوی اولی هستند.

دیوید شمرلر، یکی از پژوهشگران مرکز کالیفرنیا، با اشاره به استفاده از یک فناروی جدید ماهواره ای می گوید: «ما می توانیم رفت و آمد انسانی را ببینیم، فعالیت های انسانی که بر روی ماهواره های معمول قابل مشاهده نیست. آنها در اطراف سکوهایی که آزمایش موتور موشک انجام گرفته است، تحرکاتی دارند.»

همچنین ترافیک زیادی در مدخل تونلی زیر زمینی دیده می شود که نشان می دهد شاهرود محل یک تاسیسات پنهانی است.

نکته جالب این است که محلی برای انبار سوخت دیده نمی شود. از این رو به نظر می رسد در شاهرود موتور موشک مناسب سوخت جامد ساخته می شود.

تولید سوخت جامد به مراتب خطرناکتر از سوخت مایع است. اگر چه مصارف غیرنظامی مثلا در پروازهای فضایی هم دارد، اما مصارف نظامی اش قابل توجه است.

موشک های با سوخت مایع باید پیش از پرتاب سوختگیری شود که مستلزم زمان و دسترسی به تاسیسات سوخت است. اما موشک های با سوخت جامد را می توان در مناطقی دورافتاده پنهان و بلافاصله شلیک کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG