لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۱۳

سرخط خبرها

اسرائیل خطاب به شورای امنیت: ایران کماکان موشک های بالیستیک را آزمایش می کند

دنی دنن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه، به اطلاع شورای امنیت رساند که ایران در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا به دو آزمایش موشک بالیستیک اقدام کرده است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می خواهد به هیچ فعالیت مرتبط با موشک های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته ای دست نزند.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: دنی دنن مشخصا به مواردی اشاره می کند که طی آن ایران با نقض این قطعنامه موشک هایی را آزمایش کرده است که می تواند کلاهک هسته ای ۵۰۰ کیلوگرمی را بیش از ۳۰۰ کیلومتر حمل کند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد تاکید کرد: «ایران به بی اعتنایی به تعهداتش به جامعه بین المللی ادامه می دهد و خاورمیانه را بیش از پیش خصوصا در سوریه، لبنان، عراق، یمن و نوار غزه بی ثبات می کند. فعالیت های جمهوری اسلامی تهدیدی مستقیم برای اسرائیل و سراسر منطقه است. شورای امنیت باید در برابر تخاصم ایران هشیار باقی بماند.»

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هفت شرط برای باقی ماندن تهران در توافق هسته ای با قدرت های جهانی تعیین کرد. از جمله این شروط عدم مذاکره بر سر برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های منطقه ای ایران است.

عدم تمایل ایران به دادن امتیازی بر سر برنامه موشک های بالیستیک یکی از موانع عمده ای بود که موجب خروج پرزیدنت ترامپ از برجام شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت

لیر ترکیه روز پنجشنبه ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. یک روز قبل، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را برای مقابله با کاهش ارزش لیر افزایش داده بود.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را پس از یک جلسه ویژه در روز چهارشنبه به ۱۶.۵ درصد افزایش داد تا به روند سقوط ارزش لیر که چندین هفته است ادامه یافته، پایان دهد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

کاهش ارزش لیر منعکس کننده نگرانی سرمایه گذاران نسبت به توانایی بانک مرکزی در کنترل تورم دو رقمی در ترکیه است.

ارزش لیر به ویژه پس از آن که رجب طیب اردوغان، که خود را دشمن نرخ بهره خوانده است، اعلام کرد پس از انتخابات ۲۴ ژوئن کنترل بیشتری در مورد سیاست های مالی خواهد داشت، کاهش بیشتری پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در سنا: فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهیم

آقای پمپئو روز پنجشنبه ۳ خرداد در کمیته روابط خارجی سنا بیش از سه ساعت به سناتورهای دو حزب پاسخ داد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه بیش از سه ساعت به سوالات سناتورهای دو حزب در کمیته روابط خارجی سنا پاسخ داد. او چندین بار در سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت بعد از اعلام شروط دوازده گانه به ایران برای مذاکره و توافق، ایالات متحده فشار و تحریم بر جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

یک روز بعد از حضور وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، مایک پمپئو از صبح پنجشنبه سوم خرداد ماه برای بحث درباره بودجه پیشنهادی و اولویت‌های وزارت خارجه ایالات متحده در کمیته روابط خارجی سنا حضور یافت تا به پرسش‌های اعضای این کمیته پاسخ دهد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به ضمانت های دوازده شرط اعلام شده از سوی او در روز دوشنبه برای بازگرداندن ایران به توافق جامع تری گفت، قانون کاتسا و سایر مصوبات کنگره به پرزیدنت ترامپ اختیار می دهد که تحریم های بیشتری را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند.

وی افزود، به زودی ما تحریم های جدیدی اعلام خواهیم کرد. همانطوری که می دانید ما تحریم هایی را در این یک هفته علیه بانک مرکزی و مقام های جمهوری اسلامی اعلام کردیم.

آقای پمپئو در بخشی از سخنانش رفتار جمهوری اسلامی ایران را بعد از برجام غیرقابل قبول خواند و گفت، هدف ما این است که مانع دسترسی ایران به ثروتی شویم که با آن اقدامات تروریستی خود را پیش ببرد. ایران بعد از برجام به حوثی ها کمک کرد تا به سمت ریاض موشک شلیک کنند. ایران بعد از برجام از سوریه به بلندی های جولان موشک شلیک کرد. ما سعی داریم در جهان همراهی ایجاد کنیم تا مانع این رفتارهای جمهوری اسلامی ایران شویم.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی دقیق برای کمک به مردم ایران نیز اشاره کرد.

وی در پاسخ به یکی از سناتورها گفت که دولت پرزیدنت ترامپ برنامه‌ای برای تغییر رژیم ایران ندارد، اما از معترضان ایرانی حمایت می‌کند.

روز چهارشنبه نیز مایک پمپئو در نشستی مشابه در مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت. او در این نشست، با تاکید بر این که آمریکا باید نقش تاریخی خود را به عنوان قدرت واقعی جهانی حفظ کند، گفت که وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز مسئولیت بیشتری را برای رسیدن به اهداف مشترک در عرصه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

مایک پمپئو در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا از نابودی تروریسم، توقف رفتار بدخواهانه ایران، توقف تهدید هسته‌ای کره شمالی، و تقویت پیمان ناتو، به عنوان نمونه‌ای از این اهداف مشترک نام برد و گفت وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز – به ویژه کشورهای با درآمد بالا – مسئولیت بیشتری برای رسیدن به این اهداف بر عهده بگیرند.

آقای پمپئو با تاکید بر این که «دیپلماسی» ترجیح و اولویت اول پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های بین المللی است، گفت که دولت ایالات متحده انتظار دارد برای ایفای نقش خود به عنوان قدرت برتر جهانی به منظور حل و فصل این چالش‌ها، از کمک و حمایت مالی خوب شرکا و متحدانش برخوردار باشد.

ایران

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخشی از اظهارات خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، «روز دوشنبه استراتژی رئیس جمهوری در برابر ایران را معرفی کردم. ما با هماهنگی همکارانمان در وزارت دفاع در راستای اقدامات پیشگیرانه، حمایت از مردم ایران که شاید مهم‌ترین مساله باشد، و حفظ چشم انداز یک توافق جدید با ایران، که البته نیازمند تغییر رفتار ایران است، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را (علیه آن کشور) اعمال خواهیم کرد.»

مایک پمپئو در ادامه افزود، «ما به دنبال همکاری با تعداد هر چه بیشتری از شرکایمان، دوستانمان، و متحدانمان هستیم تا به این هدف مشترک، که توقف کلیه تهدیدهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران است، دست یابیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در معرفی و تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و برخی خیالبافی خواندند. اما آقای پمپئو روز گذشته این انتقادها را رد کرد و گفت نه دشوار است و نه خیالبافی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است، دلایل خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر، برای برخورد با رژیم ایران، دنبال می‌کند.

کره شمالی

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در صدر اولویت‌های امنیت ملی پرزیدنت ترامپ قرار دارد، به تهدید هسته‌ای کره شمالی نیز اشاره کرد و گفت، وزارت خارجه آمریکا به رهبری تلاش‌های بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به برخی تردیدها در مورد تعویق دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، که پیشتر برای دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه سال جاری) در سنگاپور برنامه ریزی شده است، گفت که «بسیار امیدوارم» این دیدار محقق شود، اما در نهایت سرانجام این دیدار تاریخی بستگی به رویکرد کیم جونگ اون دارد.

پرزیدنت ترامپ، که روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، امروز گفت شواهد نشان می‌دهد که کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش از پیش برنامه ریزی شده آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار خود با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با پرزیدنت ترامپ است؛ دعوتی که با استقبال ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ ضمن هشدار به کره شمالی، درهای دیپلماسی را برای مذاکره باز گذاشت

چند ساعت پس از انتشار خبر لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی، پرزیدنت ترامپ گفت منتظر است ببیند آیا کیم جونگ اون دوباره در «مذاکرات سازنده» شرکت می‌کند یا خیر؛ اظهار نظری که خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن با عنوان «باز گذاشتن درهای دیپلماسی» از طرف آمریکا یاد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور با یکدیگر به طور مستقیم دیدار و گفت‌وگو کنند. با این حال پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به رهبر کره شمالی از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر او، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساعاتی پس از انتشار این نامه، پرزیدنت ترامپ در سخنانی در کاخ سفید در حضور خبرنگاران، رهبر کره شمالی را مقصر توقف مذاکرات دانست و گفت تا زمان تحقق دیدار سران، تحریم‌های سنگین و کمپین جهانی «فشار حداکثری» به رهبری آمریکا علیه پیونگ یانگ ادامه خواهد یافت.

وی با بیان این که ارتش ایالات متحده نیز آماده است در صورتی که پیونگ یانگ به کاری «احمقانه‌ یا بی‌ملاحظه» دست بزند واکنش نشان دهد، گفت واشنگتن با سئول و توکیو – متحدان آمریکا در شرق آسیا – در تماس بوده است تا در صورتی که به آن «نقطه نامطلوب» کشیده شویم، آنها مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند.

معاون وزیر خارجه کره شمالی صبح پنجشنبه به وقت شرق آسیا، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اظهارات اخیر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا او را «عروسک سیاسی» و «متکبر» خطاب کرد و گفت پیونگ یانک به همان اندازه که برای آمدن به پای میز مذاکره آمادگی دارد، برای مقابله هسته‌ای هم آماده است.

مایک پنس دوشنبه شب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته بود، هفته پیش صحبت‌هایی در مورد مدل لیبی برای کره شمالی شده بود که همانطور که می‌دانید پرزیدنت به روشنی گفته است کره شمالی تنها وقتی به سرنوشت لیبی دچار می‌شود که کیم جونگ اون نتواند بر سر برنامه هسته‌ای اش به توافق برسد.

وقتی از او پرسیده شد آیا این یک تهدید است یا یک مقایسه معمولی، معاون رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد «به نظرم، این بیشتر یک واقعیت است.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که صبح پنجشنبه برای شرکت در نشست کمیته روابط خارجی سنا به کنگره رفته است در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، در جریان مذاکراتی که شب گذشته و امروز صبح در واشگنتن صورت گرفت و در نهایت منجر به اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به لغو دیدار ۱۲ ژوئن شد، بوده است.

وی روز گذشته نیز در نشستی مشابه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

پرزیدنت ترامپ، که در حاشیه دیدار سه شنبه با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، دیروز گفت شواهد نشان می‌دهد کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت داشت که دلسردکننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک از پیش برنامه ریزی شده بین نیروهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات صلح با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با رئیس جمهوری آمریکاست؛ دعوتی که با استقبال پرزیدنت ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست اندیشکده بروکینگز درباره سیاست خارجی آمریکا: اروپا جدیت ترامپ را ببیند

در این نشست «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن و سه تحلیلگر مؤسسه بروکینگز حضور داشتند.

اندیشکده بروکینگز روز پنجشنبه میزبان نشستی درباره سیاست خارجی دولت ترامپ بود که بخشی از آن به بحث خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام و فواید و مضرات آن اختصاص داشت.

عنوان نشست کارشناسی در اندیشکده بروکینگز «آمریکا نخست، اروپا تنها؟» بود.

در این نشست که توسط ادوارد لوس از نویسندگان روزنامه فاینانشیال تایمز اداره شد، «کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن به همراه سه تحلیلگر موسسه بروکینگز به نام‌های «سلیا بلین»، «آماندا اسلوت» و «کونستنز استلزن مولر» حضور داشتند.

«کنت واینستین» مدیر اندیشکده هادسن در این نشست با تقدیر از تصمیمات پرزیدنت ترامپ گفت، پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری است که تصمیمات شجاعانه می گیرد، مانند کمک به اوکراین، و نشان می دهد که سیاست علیه روسیه دارد.

وی به کشورهای اروپایی توصیه کرد، آنها باید با یاد بگیرند و بتوانند با ترامپ کار کنند، باید این کار کردن خلاقانه باشد. آنها باید حاضر باشند امتیاز بدهند. نقطه مشترک همکاری می تواند اصلاح «سازمان تجارت جهانی باشد.

وی درباره توافق هسته ای ایران نیز گفت، رئیس جمهوری از اول هم آن را توافق بد می‌دانست، حالا پرسش این است که آیا توافق خوب محتمل است یا دستیابی به آن یک چالش است.

«کونستنز استلزن مولر» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، ما هم اکنون شاهد شکافی در روابط بین اروپا و آمریکا هستیم. این اختلافات افزایش خواهد یافت.

«سلیا بلین» تحلیلگر بروکینگز هم گفت، خروج آمریکا از برجام نشان داد که پرزیدنت ترامپ حاضر نشد پیشنهادهای رئیس جمهوری فرانسه را برای ماندن در برجام بپذیرد.

وی افزود، بعد از خروج ترامپ از برجام، در یکی از نظرسنجی ها، ۵۵ درصد از فرانسوی‌ها از نزدیکی امانوئل ماکرون به ترامپ انتقاد داشتند، اما ماکرون به دنبال تقابل با ترامپ بر سر برجام نیست. ماکرون به دنبال تعامل بازرگانی با آمریکاست.

«آماندا اسلوت» تحلیلگر بروکینگز نیز در این نشست گفت، اگر روابط آمریکا و اروپا بد شده باشد، مقصر دو طرف هستند. اما باید گفت که اروپا و آمریکا با چالش‌های مشابهی مواجه هستند؛ مانند مهاجرت و اقتصاد جهانی، که می توانند با هم کار کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به برجام متعهد است اما می تواند بهتر همکاری کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش خود بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، می گوید جمهوری اسلامی ایران به همکاری با این آژانس ادامه می دهد اما می تواند همکاری بهتری داشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۳ خرداد در گزارش خود نوشت ایران از زمان گزارش پیشین، میزان مواد غنی شده و ذخایر آب سنگین را پائین تر از میزان تعیین شده، نگه داشته است.

گزارش آژانس که توسط یوکیا آمانو منتشر شده گواهی می دهد که این نهاد بین المللی به سایت ها و اماکن ایران دسترسی داشته است.

رویترز در گزارش خود آورده است: اما به نظر می‌رسید آژانس ایران را بابت شانه خالی کردن از ارائه دسترسی‌های تکمیلی به بازرسان بر اساس پروتکل الحاقی، که تهران طبق توافق آن را به اجرا در آورده است، توبیخ می‌کند. چنین بازرسی‌هایی اغلب سرزده یا با اعلام با فاصله بسیار کوتاه انجام می‌شوند.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سعد حریری برای سومین بار نخست وزیر لبنان می‌شود

دفتر رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد با توجه به نتایج انتخابات پارلمانی در آن کشور، سعد حریری برای سومین بار به سمت نخست وزیری در لبنان می رسد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۳ خرداد نوشت، انتظار می رود که آقای حریری مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی را آغاز کند.

سعد حریری از حمایت غرب برخوردار است.

نظام سیاسی لبنان جمهوری است و سه مقام ارشد آن برای اعضای گروه‌های مذهبی خاص در نظر گرفته شده‌ است. رئیس جمهوری باید مسیحی مارونی، نخست وزیر مسلمان سنی و رئیس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

نبيه بری، سياستمدار شيعه مذهب لبنانی، بنا بر رویه کشور لبنان دو روز پیش به ریاست پارلمان آن کشور رسید.

آقای بری در حالی دوباره به ریاست پارلمان رسیده است که او از متحدان نزديک حزب الله، گروه شبه نظامی تحت حمايت ايران است. وی تا کنون پنج دوره رياست پارلمان لبنان را بر عهده داشته است.

در انتخابات دو هفته پیش، طرفداران حزب الله موفق شده اند دست کم ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را از آن خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جولیا لوئیس دریفوس» جایزه کمدی مارک تواین را دریافت خواهد کرد

«جولیا لوئیس دریفوس» کمدین آمریکایی در مراسم اهدای جوائز «مارک تواین» که در مرکز کِنِدی در واشنگتن دی سی برگزار می شود، این جایزه افتخاری کمدی را از آن خود خواهد کرد.

این مراسم در ۲۱ اکتبر سال جاری میلادی برگزار می شود.

خانم «دریفوس» در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸ در سریال کمدی «ساینفلد» بازی کرد که امروزه یکی از شوهای کمدی کلاسیک و الگوی بسیاری از شوهای جدید محسوب می شود. بعد از اتمام «ساینفلد» بر خلاف دیگر بازیگران اصلی، که آنچنان در عرصه تلویزیون یا سینما فعال نبودند، او چالش جدیدی را پذیرفت و در سریال کمدی «ویپ» شروع به کار کرد.

سریال ویپ از سال ۲۰۱۲ پخش می شود و برای خانم دریفوس رکوردی را رقم زد.

او سال گذشته ششمین جایزه پیاپی «اِمی» خود را برای بهترین بازیگر زن در یک نقش کمدی برد. البته او برای بازی در ساینفلد هم برنده امی شده بود، اما این بار شش جایزه پی در پی برای یک نقش ثابت، این رکورد را برای او به ارمغان آورد.

جولیا لوئیس دریفوس یک بار نیز برنده جایزه «گلدن گلوب» شده است.

تولید سریال ویپ در حال حاضر با وقفه مواجه شده است، چرا که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ دریفوس اعلام کرد به سرطان سینه مبتلا شده است. او در حال حاضر تحت درمان است و قرار است به زودی کار روی ادامه این سریال برای تولید فصل نهایی آغاز شود.

خانم دریفوس با دریافت جایزه کمدی مارک تواین به فهرست نام‌های بزرگی همچون دیوید لترمن، استیو مارتین، جرج کارلین و الن دیجنرس خواهد پیوست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۹ فرد و شرکت مختلف را، به دلیل تهیه و صادرات تجهیزات و کالاهای آمریکایی ممنوعه برای برخی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این افراد و شرکت‌ها بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ مبارزه با تروریسم جهانی، که تروریست‌ها و حامیان آنها را هدف قرار می‌دهد، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

در این بیانیه همچنین گفته می‌شود، تحریم شدگان تهیه قطعات و خدماتی را برای ناوگان هواپیمایی ایرانی که تحت تحریم هستند، از جمله خطوط هوایی ماهان، کاسپین، معراج و پویا، تسهیل می‌کردند.

یک شهروند ترکیه به نام «گلنهال یگانه» و یک شبکه مستقر در استانبول - شامل سه شرکت «Trigron Lojistik»، «RA Havacilik» و «3G Lojistik» - شرکت هواپیمایی اوتیک (Otik) مستقر در ترکیه و خطوط هوایی بلو (Blue) مستقر در ایران، خطوط هواپیمایی «دنا» در ایران و دو فرد مرتبط با آن به نام های «ایرج رونقی» و «تورج زنگنه»، اسامی هستند که امروز به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

به گفته وزیر خزانه داری آمریکا، تحریم شدگان با اقدامات خود به نیروی قدس سپاه پاسداران و رژیم ایران در انتقال سلاح، پول و نیروی نظامی به عوامل خود در منطقه، مانند حزب الله، کمک کرده‌ و رژیم ظالم بشار اسد را تقویت کرده‌اند.

استوین منوچین در ادامه گفت، «کشورها و شرکت‌های سراسر جهان باید متوجه خطرات صدور مجوز فرود و ارائه خدمات هواپیمایی به خطوط هوایی که ایران از آنها برای صدور تروریسم در منطقه استفاده می‌کند، باشند.»

وی اضافه کرد، «اقدامات فریبکارانه این خطوط هواپیمایی برای تهیه غیرقانونی خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه دیگری از نیرنگ‌هایی است که رژیم ایران به کار می بندد.»

برخی خطوط هوایی تجاری ایران که پیشتر در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته اند، به ویژه شرکت هواپیمایی ماهان، نقش حیاتی در بسط نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه خاور میانه ایفا کرده و می‌کنند.

دولت آمریکا ماهان ایر را در سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارائه خدمات به آن تحت تحریم قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: آزار در دوران کودکی می تواند بر کیفیت «اسپرم» مردان تأثیر بگذارد

یک تحقیق اولیه پیشنهاد می کند که آزار و اذیت یا بی توجهی در دوران کودکی شاید بر کیفیت اسپرم یک مرد در بزرگسالی تأثیر بگذارد.

این یک پژوهش کوچک بود و هنوز نمی تواند به همه موارد تعمیم داده شود اما پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه «تافتس» در شهر بوستون می گویند این مطالعه نشان می دهد که تنش و اضطراب در دوران طفولیت یک مرد، می تواند به فرزندانش منتقل شود.

نتایج این پژوهش جدید روز چهارشنبه در ژورنال پزشکی «ترنسلیشنال سایکایتری» به چاپ رسید.

این یافته بر اساس یک بررسی از ۲۸ مرد بود که در آن به سؤالاتی در رابطه با درجه آزار جسمی، روحی، و جنسی و یا بی توجهی فیزیکی و عاطفی ای که در دوران کودکی با آن مواجه بودند، پاسخ داده اند.

پژوهشگران وضعیت دو تنظیم کننده ژن کلیدی در اسپرم این مردان را مورد بررسی قرار دادند. چنین تنظیم کننده هایی با نام میکرو «آر ان ای» شناخته می شوند – ذراتی از کدهای ژنتیکی که ویژگی «دی ان ای» را کنترل و تنظیم می کنند.

«لری فیگ» استاد «زیست شناسی مولکولی، شیمیایی، و رشد» در دانشگاه «تافتس» مدیر این پژوهش بود. تیم او کشف کرد که سطح این دو «ریز آر ان ای» ها در مردانی که در طفولیت مورد آزار قرار گرفتند، ۳۰۰ بار پائین تر از مردانی است که کم ترین آزار را در کودکی تجربه کرده اند.

در موش های آزمایشی نیز این مسئله به سطح اضطراب مربوط شده است. به گفته پژوهشگران این میکرو «آر ان ای» ها در موش ها به رشد جنینی و رشد مغز مرتبط است.

سطح پائین این میکرو «آر ان ای» ها در اسپرم موشهای آزمایشی که در مقابل اضطراب و تنش های گوناگون قرار گرفته بودند، این فرضیه را مجدداً تأیید کرد.

«دیوید دیکسون» یکی از نویسندگان این پژوهش در نشریه خبری دانشگاه تافتس گفت: «این اولین مطالعه ای است که ارتباط استرس و تغییر سطح «ریز آر ان ای» اسپرم را نشان می دهد.»

دکتر «تومر سینگر» رئیس بخش «درو‌ن‌ریز شناسی تولید مثلی و ناباروری» در بیمارستان «لنکس هیل» در شهر نیویورک است. او به این مسئله تأکید کرد که تعداد جمعیت شرکت کننده در این مطالعه خیلی ناچیز بود و نمی توان نتایج حاصل از آن را کاملاً تأیید کرد.

ولی این متخصص گفت که در ۲۰ سال گذشته متوجه نزول کیفیت اسپرم در مردها شده است که «نتیجه آن بالارفتن درصد ناباروری [مردان] است.»

دکتر سینگر افزود که بخشی از آن را می توان به «زندگی پر تنش در دوران کودکی ربط داد، همراه با شیوه زندگی مدرن که شامل محیط زندگی و فضای کار پر استرس، استفاده از ابزارهای الکترونیکی، رژیم غذایی ناسالم، فعالیت فیزیکی کم، مصرف الکل و مواد مخدر، و آلودگی هوا است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب سراسری کامیون‌داران وارد سومین روز شد؛ واکنش سرد به پیشنهاد افزایش قیمت دولت

یک روز بعد از پیشنهاد وزارت راه دولت روحانی برای افزایش کرایه حمل بار، کامیون‌داران و رانندگان واکنش سردی به این پیشنهاد نشان دادند و عکس ها و گزارش های تصویری ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که آنها سومین روز اعتصاب خود را برگزار کردند.

کامیون‌داران و رانندگان از روز سه شنبه در اعتراض به کاهش قیمت و خدمات اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. روز چهارشنبه مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد دادند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد. بعد از این اعلام، خبرگزاریهای نزدیک به نهادهای امنیتی ایران از پایان اعتصاب خبر دادند اما گزارش و عکس های ارسالی نشان می دهد در شهرهای مختلف اعتصاب ادامه دارد.

سه فیلم از اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان در سه شهر ایران:

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شده است اما همزمان گزارش هایی نشان می دهد ماموران با اسکورت برخی کامیون ها سعی در تامین بنزین این شهرها دارند.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازرسان: موشک شلیک شده به هواپیمای مالزی توسط نظامیان روسیه تهیه شده بود

در آن حمله هواپیما در هوا منفجر شد و ۲۹۸ نفر از سرنشینان بوئینگ ۷۷۷ مالزیایی کشته شدند.

بازرسان بین المللی می گویند موشکی که یک هواپیمای مسافربری مالزی را بر فراز شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ هدف قرار داد و آن را منفجر کرد متعلق به یک تیپ نظامی روسی بود.

در آن حمله هواپیما در هوا منفجر شد و ۲۹۸ نفر از سرنشینان بوئینگ ۷۷۷ مالزیایی کشته شدند.

این اولین باری است که بازرسان بین المللی تحت رهبری هلند می گویند یک واحد نظامی مستقر در غرب روسیه موشک را تهیه کرده بود.

هواپیمای پرواز ام‌اچ‌۱۷ از آمستردام راهی کوالالامپور بود. موشک از ناحیه ای شلیک شد که تحت کنترل شورشیان در اوکراین بود. شورشیان از حمایت روسیه برخوردار بوده اند. روسیه می گوید هیچکدام از تسلیحاتش در آن حمله مورد استفاده قرار نگرفت.

اما بازرسان بین المللی روز پنجشنبه گفتند همه خودروهای کاروان حامل موشک شلیک شده بخشی از نیروهای مسلح روسیه بودند.

در واکنش، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام اعلام کرد که این کشور از این اتهام در روند بررسی فاجعه هواپیمای مالزی ناامید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی تونل های مربوط به آزمایش‌های هسته‌ای را منفجر کرد

تصویر ماهواره ای دیجیتال گلوب از سایتی که کره شمالی آزمایش های هسته ای خود را در آن انجام داده است - ۲۳ مه ۲۰۱۸

کره شمالی ظاهرا به یک وعده خود عمل کرد و روز پنجشنبه تونلی را که از آن برای آزمایش های هسته ای استفاده می شد، منفجر کرد.

به گزارش رویترز، این اقدام بخشی از گام هایی است که تنش در شبه جزیره کره را کاهش داده است. با اینحال روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ اعلام کرد دیدار دو رهبر لغو شده است.

پرزیدنت ترامپ در نامه خود لغو این دیدار را به دلیل رفتار خصمانه کره شمالی اعلام کرد؛ با این حال از کیم جونگ اون خواست زمانی که آماده دیدار است، اعلام کند.

شبکه آمریکایی سی.ان.ان گزارش داد، نمایندگان این شبکه از فاصله حدود ۵۰۰ متری شاهد انفجار تونل های شماره دو، سه و چهار بودند.

کره شمالی همه شش آزمایش هسته ای خود را در سایت «پونگ گیه -ری» انجام داده بود که شامل تونل هایی زیر کوه منتاپ در شمال شرق کشور بود.

گروه کوچکی از رسانه های بین المللی به انتخاب مقامات کره شمالی شاهد تخریب تونل بودند. پیونگ یانگ می گوید تخریب تونل سندی است که نشان می دهد کره شمالی به پایان دادن به آزمایش های هسته ای متعهد است.

تخریب تونل ها حدود ساعت ۱۱ صبح آغاز شد. رسانه های کره جنوبی گزارش داده اند با صدای یک انفجار عظیم که کوه منتاپ را لرزاند، سنگ های شکسته و خاک از ورودی تونل بیرون زد. پس از مدتی نیز یک تونل دیگر و تاسیسات دیگری منجر شد و بعد از آن نیز تونل سوم تخریب شد. رسانه های کره جنوبی گفته اند یک تاسیسات دیگر نیز منهدم شده است.

کره شمالی در ماه آوریل اعلام کرد که آزمایش های هسته ای و موشکی را متوقف می کند و سایت آزمایش موشکی را نیز بر می چیند و در عوض به دنبال توسعه اقتصادی و صلح می رود.

با این حال کره شمالی به تقاصای آمریکا برای رها کردن یکجانبه زرادخانه هسته ای و موشک های بالیستیک خود اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ دیدار ماه آینده با رهبر کره شمالی را لغو کرد

یک هفته بعد از گمانه زنی ها درباره احتمال لغو دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

رسانه های آمریکا پنجشنبه صبح به وقت واشنگتن نامه ای از پرزیدنت ترامپ خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر کردند که در آن رئیس جمهور آمریکا، نوشته دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل خشم فراوان و خصومت آشکار کره شمالی با آمریکا لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرده و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

ظهر پنجشنبه پرزیدنت ترامپ در یک نشست خبری از پیش اعلام نشده درباره لغو دیدار با رهبر کره شمالی شرکت کرد. او گفت که فشارها بر پیونگ یانگ را ادامه می دهد:

لغو این سفر در حالی است که روز سه شنبه رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از دیدار با همتای کره جنوبی، گفته بود که احتمال تاخیر ملاقات او با رهبر کره شمالی وجود دارد، اما او در عین حال تاکید کرد که شواهد نشان می دهد که «کیم جونگ اون» برای مذاکره جدی است.

با این حال پرزیدنت ترامپ گفته بود که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ گفته بود، رهبر کره شمالی در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین، برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تمایل کشورهای منطقه برای کمک های اقتصادی به کره شمالی تاکید کرده بود: من با کره جنوبی، چین و ژاپن، صحبت کرده ام و هر سه آنها آماده کمک هستند و معتقدم که آنها می خواهند مبالغ بسیاری را برای رشد کره شمالی سرمایه گذاری کنند.

«مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی در شرایطی به آمریکا سفر کرد که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدارهایی درباره ایران: پمپئو و وزیر خارجه آلمان در واشنگتن؛ رؤسای جمهوری روسیه و فرانسه در مسکو

دیدار وزرای خارجه آمریکا و آلمان در واشنگتن

دو هفته بعد از اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، موسوم به برجام، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره حفظ برجام مذاکره می کند و در واشنگتن وزیر خارجه ایالات متحده میزبان همتای آلمانی است.

هایکو ماس که چهارشنبه شب وارد واشنگتن شد، با مایک پمپئو و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کرد.

مایک پمپئو پیش از این دیدار با همتای آلمانی در کنگره آمریکا درباره همراهی اروپا گفته بود: «مطمئنم مجموعه ای از منافع مشترک وجود دارد که ما را به سمت یک نتیجه مشترک برای لزوم پاسخگویی به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران سوق می دهد.»

وزیر خارجه آلمان به رویترز گفت در دیدار با مقام های آمریکایی متوجه شده که «هنوز تا توافق فاصله داریم و دو مسیر متفاوت را دنبال می کنیم.»

اروپا نگران همکاری اقتصادی شرکت های خصوصی با ایران است.

آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران از طریق آزمایش موشکی، برجام را زیر پا گذاشته و همچنین برجام نتوانسته مانع حمایت ایران از تروریسم و بی ثبات سازی در منطقه شود. ایالات متحده خواستار توافق کامل تری است و مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۲ شرط برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تعیین کرد که ضمنی از سوی آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز سه شنبه رد شد.

ماکرون در مسکو

همزمان با رایزنی ها در واشنگتن، رئیس جمهوری فرانسه امروز عازم سن پترزبورگ در روسیه شد تا برای نجات توافق هسته ای بین المللی با ایران از همتای روس خود کمک بگیرد.

این اولین سفر امانوئل ماکرون به روسیه از زمان رسیدن به قدرت است.

فرانسه می گوید روسیه می تواند ایران را برای یک مذاکره و توافق بزرگتر متقاعد کند که در آن ضمن توقف برنامه هسته ای، از فعالیت های بی ثبات کننده تهران و حمایت آن از تروریسم جلوگیری کند.

پیش از این آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز به مسکو سفر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک متخصص مبارزه با تروریسم فرمانده نیروهای تحت رهبری آمریکا در افغانستان می‌شود

«اسکات میلر» فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در افغانستان

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند ژنرال اسکات میلر به عنوان فرمانده جدید نیروهای آمریکا در افغانستان انتخاب شده است. او نخستین فرمانده نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان است که از سوی پرزیدنت ترامپ منصوب شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ژنرال آستین اسکات میلر را به عنوان فرمانده جدید نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان منصوب می کند. وی نهمین ژنرال آمریکایی است که جنگ ۱۷ ساله آمریکا در افغانستان را فرماندهی خواهد کرد.

مقامات نظامی ارشد آمریکا به روزنامه وال استریت جورنال گفتند، ژنرال میلر جایگزین ژنرال جان نیکلسون فرمانده فعلی خواهد شد، که از مارس ۲۰۱۶ مسئولیت فرماندهی جنگ افغانستان را بر عهده داشت.

این ژنرال سه ستاره طی دو سال گذشته مسئول فرماندهی مشترک عملیات مشترک ارتش بوده که به مأموریت های واحد ویژه نخبگان نظارت می کرد. اصلی ترین هدف این ستاد مبارزه سری با مظنونان تروریستی بین المللی است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه نوشت، سابقه و تخصص میلر در مبارزه با مظنونان تروریستی بین‌المللی نشان می‌دهد که انتصاب او به این پست حاکی از تمرکز بر مبارزه با چنین گروه‌هایی در افغانستان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیویورک تایمز: ایران بی سر و صدا در بیابان فناوری موشکی را پیش می‌برد

این مقاله ادعا می کند ایران در شاهرود برنامه هسته ای خود را پیش می برد.

گزارش نیویورک تایمز می گوید: وقتی انفجار مهیبی در سال ۲۰۱۱ تاسیسات تحقیقات موشک های دور برد ایران را نابود کرد و منجر به کشته شدن دانشمند نظامی مسئول آن برنامه شد، بسیاری از تحلیلگران اطلاعاتی در غرب آن را واقعه ای ویرانگر برای جاه طلبی تهران در حوزه فناوری موشکی توصیف کردند.

از آن زمان نشانه های اندکی از فعالیت ایران بر روی موشک هایی با برد فراتر از خاورمیانه دیده شده است. رهبران ایران هم گفته اند قصدی برای ساخت چنین موشک هایی ندارند.

بهار امسال، یک تیم از پژوهشگران تسلیحاتی مستقر در کالیفرنیا ضمن بازبینی برنامه های تلویزیونی ایران در باره دانشمندان نظامی با جزییات تازه ای روبرو شد.

آن ها دریافتند که کوتاه زمانی پیش از کشته شدن سردار حسن تهرانی مقدم موسوم به پدر برنامه موشکی ایران، یک تاسیسات مخفی دوم در منطقه ای دور افتاده در بیابان های ایران راه اندازی شده بود که تا امروز کار می کند.

پژوهشگران پس از هفته ها مطالعه ی تصاویر ماهواره ای از این تاسیسات به این نتیجه رسیدند که فعالیت های این مرکز بر موتورهای پیشرفته و سوخت موشک تمرکز دارد و اغلب در ساعات شب انجام می گیرد.

این احتمال وجود دارد که سپاه در این تاسیسات فقط موشک های میان برد می سازد. احتمال هم دارد که یک برنامه پیچیده فضایی غیرمعمول در جریان باشد.

اما تحلیل سازه ها و نشانه ها بر روی زمین تاسیسات قویا از یک برنامه تولید موشک های دور برد حکایت دارد.

چنین برنامه ای نقض برجام یا هر توافق بین المللی خلع سلاح هسته ای دیگری محسوب نمی شود. با این وجود اگر تکمیل شود، می تواند به طور بالقوه اروپا و آمریکا را در خطر قرار دهد. این امر می تواند موجب افزایش تنش ها بین تهران و ایالات متحده شود.

پنج کارشناس مستقل پس از مرور این یافته ها به اتفاق گفتند شواهد محکمی وجود دارد که ایران در تلاش برای دستیابی به فناوری موشک های دور برد است.

پژوهشگران مستقر در «موسسه مطالعات بین المللی میدلبری» در مانتری ایالت کالیفرنیا زمانی متوجه این تاسیسات شدند که یک پژوهشگر جوان پیشنهاد کرد مطالب تازه رسانه ها در باره سردار مقدم مورد مطالعه قرار بگیرد. او می خواست بداند آیا این مطالب حاوی نکات تازه ای از میزان پیشرفت برنامه موشکی ایران پیش از مرگ آن فرمانده سپاه است یا نه.

اظهار نظر همکاران سردار مقدم و اعضای خانواده اش از ادامه بی سر و صدای این فعالیت ها خبر می داد.

در جریان این پژوهش مشخص شد ادامه تحقیقات موشکی سپاه در کجا انجام می گیرد. در عکسی که سال ۲۰۱۷ از مقدم در کنار معاونش منتشر شد بر روی جعبه ای «شاهرود» نوشته شده بود.

شاهرود مکان یکی از آزمایش های موشکی در سال ۲۰۱۳ بود.

پژوهشگران با مرور سال ها تصاویر ماهواره ای متوجه شدند، شمار ساختمان ها در نزدیکی محل پرتاب موشک به آرامی طی زمان افزایش پیدا کرده است. ساختمان ها همرنگ تاسیسات اولیه ای بود که مقدم در آن فعالیت می کرد. تاسیسات دوم پانصد کیلومتر دورتر قرار داشت.

بسیاری از فناوری های نظامی را می توان در فضای سربسته تولید کرد. آزمایشگاه های بالیستیک، تونل های باد و تاسیسات غنی سازی را می توان در ساختمان های زیرزمینی پنهان کرد.

موشک اما استثناء است. موتورهایشان باید بر روی سکو قرار بگیرد و پرتاب شود. آزمایش موتور موشک وقتی در بیابان هایی مانند اطراف شاهرود انجام می گیرد زمین را سوزانده و به صورت اثر شعله های شمع در می آورد.

پژوهشگران با مطالعه تصاویر ماهواره ای اطراف شاهرود، خراش های بزرگی بر روی سطح زمین پیدا کردند. خراش ها تازه بود. یکی مربوط به سال ۲۰۱۶ و دیگری ژوئن ۲۰۱۷ بود.

بر مبنای یافته های پژوهشگران در آزمایش سال ۲۰۱۷ در شاهرود از یک سکوی حدودا ۳۷۰ تنی استفاده شده بود، که نشان می دهد قدرت موتور موشک بین ۶۲ تا ۹۳ تن بوده است. این موتورها در موشک های بالیستیک بین قاره ای استفاده می شود. دو سکوی هنوز استفاده نشده، بزرگتر از سکوی اولی هستند.

دیوید شمرلر، یکی از پژوهشگران مرکز کالیفرنیا، با اشاره به استفاده از یک فناروی جدید ماهواره ای می گوید: «ما می توانیم رفت و آمد انسانی را ببینیم، فعالیت های انسانی که بر روی ماهواره های معمول قابل مشاهده نیست. آنها در اطراف سکوهایی که آزمایش موتور موشک انجام گرفته است، تحرکاتی دارند.»

همچنین ترافیک زیادی در مدخل تونلی زیر زمینی دیده می شود که نشان می دهد شاهرود محل یک تاسیسات پنهانی است.

نکته جالب این است که محلی برای انبار سوخت دیده نمی شود. از این رو به نظر می رسد در شاهرود موتور موشک مناسب سوخت جامد ساخته می شود.

تولید سوخت جامد به مراتب خطرناکتر از سوخت مایع است. اگر چه مصارف غیرنظامی مثلا در پروازهای فضایی هم دارد، اما مصارف نظامی اش قابل توجه است.

موشک های با سوخت مایع باید پیش از پرتاب سوختگیری شود که مستلزم زمان و دسترسی به تاسیسات سوخت است. اما موشک های با سوخت جامد را می توان در مناطقی دورافتاده پنهان و بلافاصله شلیک کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه| با زنی آشنا شوید که موهایش جمهوری اسلامی را می‌ترساند

یادداشتی از بنی آونی در روزنامه نیویورک پست

موهای مسیح علی نژاد رهبران ایران را ترسانده و این امر مورد توجه واشنگتن هم قرار گرفته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در تشریح استراتژی جدید در برابر ایران به اعتراضات زنان ایرانی به حجاب اجباری اشاره کرد و گفت به نظر می رسد «مردان بی رحم رژیم مشخصا از زنان ایران که خواهان حقوق شان هستند، وحشت کرده اند».

مسیح علی نژاد، روزنامه نگار و فعال مدنی، در شکل گیری این اعتراضات نقش موثری داشته است. هر چند او اکنون در بروکلین نیویورک زندگی می کند، ولی روحانیون در تهران از او وحشت دارند.

علی نژاد اخیرا به من گفت: «ایدئولوژی جمهوری اسلامی بدن و موهای ما را ۴۰ سال به گروگان گرفته است.» او از «تغییر رژیم» صحبتی می کند، اما می افزاید «زنان طی چهار سال گذشته دست به کار شده اند. ما از مذاکره خسته شده ایم، ما برای پس گرفتن حق مان به خیابان ها می رویم.»

اعتراض صلح آمیز او خطری چون دیگر تهدیدها علیه رژیم در حال زوال ملاها است.

علی نژاد با اشاره به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار عضو صفحات او در رسانه های اجتماعی می گوید من الان «از مجموع خامنه ای، روحانی و ظریف بیشتر عضو در شبکه های اجتماعی دارم».

یکی از این اعضا که هنگام اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شده بود در جواب بازجویان گفته بود: «من برای او کار نمی کنم. مسیح برای من کار می کند.»

گذشته از مشورت هایی که علی نژاد از همسرش کامبیز فروهر می گیرد، او عمدتا خودش همه چیز را اداره می کند.

مسیح اکنون در بخش فارسی صدای آمریکا برنامه ای با عنوان «تبلت» دارد و کتاب داستان زندگی اش با عنوان «باد در گیسوهایم» هفته آینده منتشر می شود.

وقتی زنان در اعتراضی گسترده مقررات مذهبی وضع شده توسط مردان را مورد بی اعتنایی قرار می دهند، فصل زشت حکومت جمهوری اسلامی در تاریخ درخشان ایران به پایان خواهد رسید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به اعتصاب کامیون‌داران در شهرهای ایران

شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام توئیتری از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان حمایت کرد.

فرزند آخرین شاه ایران در توئیتر خود نوشت: اعتصاب کامیون‌داران سراسر کشور، نقطه عطف تازه‌ای در مبارزات مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه مردم ایران است.

وی که در ماههای اخیر همراهی خود را با اعتصاب و اعتراضات داخل ایران بیان کرده، همچون قبل رژیم جمهوری اسلامی ایران را «فرقه تبهکار» نامید و نوشت این فرقه «ناکارآمدتر، شکننده‌تر و ضعیف‌تر» از آن است که بتواند در مقابل یک اعتصاب سراسری و فراگیر دوام بیاورد.

او نوشت: با اتحاد و همبستگی ملی، ایران‌مان را از دشمن خانگی پس می‌گیریم.

در دو روز اخیر، اخبار و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بوده است که گروهی از کامیون‌داران و رانندگان ایران، در اعتراض به مشکلات صنفی خود، دست به اعتصاب زدند.

بر اساس این اخبار و تصاویر، کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کرده و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

دو روز بعد از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان در شهرهای مختلف ایران، روز چهارشنبه مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد دادند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد. معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت وزارت راه برای افزایش کرایه کامیون داران از ۱۵ تا ۲۰ درصد موافقت کرده است.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش فوربس: چطور تحریم های آمریکا علیه ایران می‌تواند قیمت طلا را افزایش بدهد

فوربس در گزارشی نوشت: با تحریم های آمریکا علیه ایران نه تنها تجارت آمریکایی ها با ایران غیرقانونی می شود بلکه استفاده از هر نهاد مالی مرتبط با بانک های آمریکا یا نظام مالی آمریکا به شدت محدود خواهد شد. با توجه به نظام بانکی در هم تنیده جهان غرب، تحریم ها استفاده از هر بانک عمده در ارتباط با تجارت با ایران را مشکل می کند.

ایالات متحده می کوشد مفرهایی را که ایران در دور قبلی تحریم ها با خرید و فروش فلزات گرانبها از آن سوء استفاده کرده بود، مسدود کند.

با این وجود بعید است کاملا موفق شود.

ایران با نرخ تورم چشمگیری دست و پنجه نرم می کند که نگاه داشتن ریال را بی دلیل می کند. از این رو شهروندان ایران و شرکت ها برای حفظ قدرت خریدشان به سوی استفاده از طلا خواهند رفت.

در گزارش اخیر «گروه سی پی ام» که موسسه مشاوره ای در نیویورک است، نوشته شده است: «پول ایران در سایه دهه ها حکومت انقلاب اسلامی و سال ها تحریم تقریبا ارزشی ندارد.»

طلا از اسکناس چاپ شده در ایران با ارزش تر است. استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جانز هاپکینز، می گوید نرخ تورم سالانه در ایران بیش از ۷۰ درصد است. این نرخ احتمالا با وخامت تحریم های اقتصادی بالاتر خواهد رفت. نتیجه نهایی این روند افزایش تقاضا برای طلا در داخل ایران است.

اما مهم تر از آن فروش نفت ایران در برابر طلا است که قبلا هم تجربه اش کرده است. ایران در دوره قبل از سال ۲۰۱۵ یکی از بزرگترین مشتری های طلا در جهان بود.

با این افزایش تقاضا بهای طلا در بازار جهانی بالا خواهد رفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار وزیر خارجه مراکش: ایران در جستجوی یافتن جای پا در آفریقای شمالی است

ناصر بوریطه (نفر راست) وزیر خارجه مراکش

فاکس نیوز در گزارشی نوشت: ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش، در مصاحبه ای با فاکس نیوز می گوید سازمان اطلاعات کشورش کشف کرده است که حزب الله، گروه وابسته به ایران، به گروه شورشی «جبهه پولیساریو» سلاح رسانده است.

پولیساریو پس از خروج اسپانیا از «صحرای غربی» در دهه هفتاد برای استقلال از مراکش می جنگد.

مراکش در آن دوره «صحرای غربی» را ضمیمه سرزمین هایش کرد و «جبهه پولیساریو» هم وارد جنگ چریکی خونینی شد، تا این که هر دو طرف توافق صلح مورد حمایت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ را پذیرفتند.

بوریطه گفت مراکش سال گذشته پس از بازداشت یک عضو شبکه مالی حزب الله متوجه یک تغییر شد. وزیر خارجه مراکش گفت فرد دستگیر شده «در کانون سیستم مالی حزب الله در پولشویی در آفریقا» بوده است. ناصر بوریطه می گوید حزب الله مراکش را تهدید کرد که او را آزاد کند اما آن ها «او را تحویل ایالات متحده دادند و از آن روز متوجه یک تغییر شدند».

به باور او آن تغییر «اکنون امنیت ما را تهدید می کند».

به گفته این دیپلمات بلندپایه مراکشی، «در ماه آوریل ماجرا به سطحی جدید رسید که ارائه تجهیزات نظامی بود» و شامل موشک های زمین به هوای «SAM-9»، «SAM-11» و «استِرِلا» می شد.

بوریطه به شواهد تازه منتشر شده ای از دیدارهای رهبران ارشد حزب الله با رهبران نظامی ارشد پولیساریو از جمله مسئول روابط خارجی برای آموزش نظامی و لجستیک حزب الله اشاره می کند.

به نظر می رسد بوریطه گزارش های حاکی از این که از سفارت ایران در الجزیره برای تامین مالی پولیساریو استفاده می شد را تائید می کند. او گفت تصور می شود امیر موسوی، وابسته فرهنگی سفارت ایران، فردی است که این عملیات را اداره کرده است. وزیر خارجه مراکش معتقد است «او از خود سفیر قدرتمندتر است و ارتباطات او با مشاوران استراتژیک رهبر جمهوری اسلامی ایران است».

ناصر بوریطه می گوید، «روشن است که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عرب و مسلمان در خاورمیانه و کشورهای منطقه خلیج فارس متوقف نخواهد شد.» او می گوید بخشی از تلاش ایران برای بی ثبات کردن منطقه به دلیل روابط خوب مراکش با آمریکا و اروپا است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نمایندگان مجلس خطاب به پمپئو: گروگان های آمریکایی در ایران به کمک فوری شما نیاز دارند

ایلیانا راس لتینن یکی از چهار نماینده ای است که این نامه را امضا کرده است.

واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: به دنبال آزادی سه گروگان آمریکایی از کره شمالی، چهار قانونگذار کنگره آمریکا از وزیر خارجه ایالات متحده خواستار «کمک فوری» برای آزادی تمام گروگان های آمریکایی در ایران شده اند.

ایلیانا راس لتینن نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا، مایکل مک کال نماینده جمهوریخواه ایالت تکزاس و تد دوچ نماینده دموکرات ایالت فلوریدا، اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، و نینا لووی نماینده دموکرات ایالت نیویورک، عضو ارشد کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، این نامه را ۱۷ ماه مه با تمرکز بر مخمصه پنج شهروند آمریکایی گروگان گرفته شده در ایران به مایک پمپئو نوشتند.

این قانونگذاران می گویند از طرح دولت برای معرفی یک نماینده ویژه در امور گروگان گیری دلگرم شده اند: «اگر چه دولت ترامپ به دفعات خواسته است شهروندان آمریکا و اتباع دارای اقامت دائم که در ایران گروگان گرفته شده اند فورا و بی قید و شرط آزاد شوند، ما نگران هستیم که این امر اولویت اصلی وزارت خارجه و دولت نبوده است.»

حامیان خانواده زندانیان آمریکایی در ایران از سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در روز دوشنبه که در آن به وضعیت گروگان های آمریکایی اشاره شد تقدیر کرده اند.

باقر و سیامک نمازی آمریکاییان ایرانی تبار، نزار ذکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی تبار، و رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، گروگان هایی هستند که از آن ها نام برده شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: دیپلماسی اولویت اصلی پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های جهانی است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در شهر واشنگتن - ۲ خرداد ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در نشستی در کنگره، با تاکید بر این که آمریکا باید نقش تاریخی خود را به عنوان قدرت واقعی جهانی حفظ کند، گفت که وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز مسئولیت بیشتری را برای رسیدن به اهداف مشترک در عرصه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

مایک پمپئو در سخنان آغازین خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا از نابودی تروریسم، توقف رفتار بدخواهانه ایران، توقف تهدید هسته‌ای کره شمالی، و تقویت پیمان ناتو، به عنوان نمونه‌ای از این اهداف مشترک نام برد و گفت وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز – به ویژه کشورهای با درآمد بالا – مسئولیت بیشتری برای رسیدن به این اهداف بر عهده بگیرند.

آقای پمپئو با تاکید بر این که «دیپلماسی» ترجیح و اولویت اول پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های بین المللی است، گفت که دولت ایالات متحده انتظار دارد برای ایفای نقش خود به عنوان قدرت برتر جهانی به منظور حل و فصل این چالش‌ها، از کمک و حمایت مالی خوب شرکا و متحدانش برخوردار باشد.

ایران

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخشی از اظهارات خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، «روز دوشنبه استراتژی رئیس جمهوری در برابر ایران را معرفی کردم. ما با هماهنگی همکارانمان در وزارت دفاع در راستای اقدامات پیشگیرانه، حمایت از مردم ایران که شاید مهم‌ترین مساله باشد، و حفظ چشم انداز یک توافق جدید با ایران، که البته نیازمند تغییر رفتار ایران است، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را (علیه آن کشور) اعمال خواهیم کرد.»

مایک پمپئو در ادامه افزود، «ما به دنبال همکاری با تعداد هر چه بیشتری از شرکایمان، دوستانمان، و متحدانمان هستیم تا به این هدف مشترک، که توقف کلیه تهدیدهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران است، دست یابیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در معرفی و تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و برخی خیالبافی خواندند. اما آقای پمپئو روز گذشته این انتقادها را رد کرد و گفت نه دشوار است و نه خیالبافی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است، دلایل خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر، برای برخورد با رژیم ایران، دنبال می‌کند.

کره شمالی

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در صدر اولویت‌های امنیت ملی پرزیدنت ترامپ قرار دارد، به تهدید هسته‌ای کره شمالی نیز اشاره کرد و گفت، وزارت خارجه آمریکا به رهبری تلاش‌های بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به برخی تردیدها در مورد تعویق دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، که پیشتر برای دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه سال جاری) در سنگاپور برنامه ریزی شده است، گفت که «بسیار امیدوارم» این دیدار محقق شود، اما در نهایت سرانجام این دیدار تاریخی بستگی به رویکرد کیم جونگ اون دارد.

پرزیدنت ترامپ، که روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، امروز گفت شواهد نشان می‌دهد که کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش از پیش برنامه ریزی شده آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار خود با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با پرزیدنت ترامپ است؛ دعوتی که با استقبال ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست دادرسی دوباره پرونده درویش محکوم به اعدام به دیوان عالی ارسال شد؛ ادعای شکنجه

وکیل محمد ثلاث، درویش محکوم به اعدام، از درخواست اعاده دادرسی برای موکل خود خبر داد.

زینب طاهری چهاشنبه دوم خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام رفته، اما او طبق قانون از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرده است.

این وکیل دادگستری گفت، «درخواست توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به پرونده بر اساس مستندات و مدارک را خواهان هستیم.»

اسفند گذشته، تجمع درویشان گنابادی، که به زندانی شدن یک درویش سالمند معترض بودند، به درگیری با ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی و خشونت کشیده شد و پنج کشته و چندین زخمی به جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان ماموران نیروی انتظامی بودند که به دلیل برخورد با اتوبوس محمد ثلاث جان باختند.

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال گذشته از سوی قاضی دادگاه تعیین شد که محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرده بود.

زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، یک هفته پیش درباره پرونده وی گفته بود، «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

این وکیل تاکید کرده است که حکم اعدام موکلش در حالی صادر شده که ما حتی فرصت ملاقات، جمع‌آوری مستندات و نگارش لایحه دفاع در دیوان عالی کشور را نداشتیم و متهم (محمد ثلاث) در بدترین شرایط و در سلول انفرادی نگهداری می شد.

پیشتر خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که حکم اعدام «محمد ثلاث»، درویش زندانی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل سه مامور با اتوبوس در درگیری‌های خیابان پاسداران شد، توسط دیوانعالی ایران تایید شده و لازم الاجرا است.

محاکمه آقای ثلاث جنجالی شده بود. او در دادگاه کوتاه خود گفته بود، «من شکایتم از نیروی انتظامی را باید پیش که ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم، حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه «اقدام عاجل» خواستار توقف اعدام «محمد ثلاث» درویش گنابادی شد.

صدور و تایید حکم اعدام محمد ثلاث در حالی است که هنوز تکلیف رسیدگی قضایی به پرونده صدها نفر از درویشان بازداشت شده حوادث خیابان پاسداران یا احکام صادر شده برای برخی از آنها، مشخص نشده است. ضمن این که هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو روز بعد از شروط پمپئو| رهبر جمهوری اسلامی: ایران با آمریکا تعامل نخواهد کرد

تنها دو روز بعد از طرح ۱۲ شرط ایالات متحده آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران جهت مذاکره، رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک اظهارنظر اعلام کرده است دولت جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با آمریکا تعامل کند، چون به گفته او «آمریکا پایبند تعهدات خودش نیست.»

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه در جلسه دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفت، از نظر عدم پایبندی به تعهدات، بین دولت دونالد ترامپ و دولت باراک اوباما تفاوتی نیست و هر یک به نوعی تعهدات خود را نقض کرده‌اند.

واکنش آقای خامنه ای به سخنان روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده است که در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج ۱۲ شرط برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست

در حالی رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا را به «بدعهدی» در قبال برجام متهم می کند که آمریکا می گوید ایران با نقض قطعنامه شورای امنیت، برجام را زیر پا گذاشته و به همین دلیل ۱۸ اردیبهشت پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، آمریکا تاکید دارد ایران با برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و نقض حقوق بشر، امنیت را به خطر انداخته و باید یک توافق جدید با ایران شود که همه این موارد را در بر بگیرد.

مایک پمپئو روز دوشنبه گفته بود اگر جمهوری اسلامی به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود را با تهران از سر بگیرد و به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه داعش شکل گرفت، گفت: می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌ای نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را در بر می گیرد، گفت رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان؛ پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی کرایه از سوی دولت

اعتصاب کامیون‌داران در ایران

دو روز بعد از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان در شهرهای مختلف ایران، مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد داده‌اند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

روز چهارشنبه معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت وزارت راه با افزایش کرایه کامیون داران از ۱۵ تا ۲۰ درصد موافقت کرده است.

در دو روز اخیر، اخبار و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی حاکی از آن است که گروهی از کامیون‌داران و رانندگان ایران، در اعتراض به مشکلات صنفی خود، دست به اعتصاب زدند.

بر اساس این اخبار و تصاویر، کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کرده و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مقامات دولت اسد به خواست آمریکا برای خروج نظامیان ایران از سوریه

عکس از آرشیو

معاون وزیر امور خارجه سوریه روز چهارشنبه درخواست دولت آمریکا برای خروج نیروهای نظامی ایران و حزب الله لبنان از آن کشور را رد کرد و گفت این موضوع قابل بحث نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیصل مقداد در گفت‌وگو با یک رسانه روسی گفت، «این موضوع حتی در دستور کار مذاکرات نیست، چرا که به حاکمیت سوریه مربوط می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در روز دوشنبه و در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران شرایطی را برای رسیدن به توافق با تهران اعلام کرد، از جمله خروج سپاه و حزب الله از سوریه.

معاون وزیر خارجه بشار اسد در ادامه مصاحبه خود با اسپوتنیک گفت، سوریه «بسیار قدردان» حمایت نظامی روسیه و همچنین «مشاوران» نظامی ایران و نیروهای حزب الله است.

آقای مقداد اضافه کرد، در مورد خروج نظامیان ایران «ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که کسی حتی این مساله را مطرح کند ... کسانی که درخواست‌هایی اینچنین دارند – و اینها قطعا دوستان روس ما نیستند – احتمال دخالت در همه بخش‌های سوریه را در نظر دارند، از جمله حمایت از تروریست‌ها در سوریه و دیگر نقاط منطقه.»

ایران در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده است و نیروهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه متحد آن، حزب الله، در سوریه حضور داشته‌اند.

ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن، گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در خاور میانه را تهدید می‌دانند و اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را خط قرمز عنوان کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته در نشستی در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر تعهد آمریکا به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های حکومت ایران، دلایل واشنگتن برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیلیپ راث، نویسنده تأثیرگذار آمریکایی درگذشت

«فيليپ راث»، نويسندۀ برجسته آمريکايی شب گذشته در سن ۸۵ سالگی در اثر ايست قلبی درگذشت.

آقای «راث» خالق آثار مطرحی چون «شکايت پورتنوی»، «شوهر کمونيست من» و «حقارت» است. او به شیوه ای طنزآلود و صريح به گفتۀ خود «ارزش های دروغين خوانندگانش را که در انتظار پاداش های الهی و رفتن به بهشت هستند»، به چالش می گرفت.

آقای «راث» یکی از مشهورترین و جنجالی ترین نویسنده های قرن بیستم آمریکا بود.

او در رمان هایش در نیاز بشر به «مخالفت»، «طغیان» و «چالش کشیدن» کند و کاو می کرد.

در سال ۲۰۱۲، «فیلیپ راث» اعلام کرد که دیگر نخواهد نوشت. او گفت: «تصمیم گرفته ام رمان نویسی را کنار بگذارم. دیگر نمی خواهم کتابهایم را بخوانم، تعداد بیشتری از آنها را بنویسم و یا حتی در موردشان صحبت کنم. احساس می کنم تعهد من به نویسندگی که تمام عمر با من بوده، دیگر مثل سابق نیست.»

او در دوران بازنشستگی، وقتش را به مطالعه، شنا و دیدار با دوستانش گذارند.

«فیلیپ راث» در کتابهایش مسائلی را مطرح می کرد که اغلب با شکستن تابوهای اجتماعی و سیاسی جنجال برانگیز می شد.

او حرفه نویسندگی اش را با نگارش کتاب «خداحافظ کلمب» در سال ۱۹۵۹ آغاز کرد و با گرفتن جایزه ملی کتاب آمریکا نامش در عرصه ادبیات مطرح شد.

کتاب «شکایت پورتنوی» که ده سال پس از آن منتشر شد با تصویر کردن احساسات متضاد یک مرد جوان در مورد نیازهای جنسی و حس گناهی که توسط خانواده محافظه کار و مذهبی یهودی اش به او القاء شده، توجه ها را بار دیگر به سوی «فیلیپ راث» جلب کرد.

او بعدها در مورد این کتاب گفت پس از بازخوانی این اثرش از اینکه جسارت مطرح کردن چنین مسائلی را داشته متعجب می شود و در عین حال احساس رضایت می کند.

هر چند آثارش، از لحاظ غنای ادبی و مطرح کردن جسورانه مسائلی که در جامعه تابو بود تحسین بسیاری را برانگیخت، از سوی برخی نیز به «زن ستیزی» متهم شد.

شخصیت اصلی داستانهای او، اغلب یک رمان نویس بود و از همین رو، بسیاری از منتقدان ادبی آثارش را «نوشتن رمان در مورد نگارش رمان» توصیف می کنند.

با اینکه این شخصیتها شباهتهای زیادی به خود نویسنده داشتند، دوستان نزدیکش بر این باورند که همه اینها زاده تخیل قوی و کم نظیر «راث» بود.

«فيليپ راث» در دوران فعاليت ادبی خود، به دريافت جايزۀ ملی منتقدان آمريکا، پِن، پوليتزر، کافکا و چندين جايزۀ معتبر ادبی ديگر نايل شد.

نام او بارها برای دریافت جایزه نوبل ادبیات مطرح شد اما این جایزه را نگرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه نفر از کشته شدگان اعتراض‌های کازرون به خاک سپرد شدند

سه نفر از کشته شدگان اعتراض‌های خونین کازرون چهارشنبه دوم خرداد به خاک سپرده شدند.

پیشتر علی القاصی‌مهر، رئیس دادگستری استان فارس، عنوان کرده بود که دو نفر از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر با شلیک گلوله مستقیم ماموران کشته شدند.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به بخش فارسی صدای آمریکا، حاضران در تشییع جنازه شعار می دادند که انتقام کشته‌ها را خواهند گرفت.

اعتراضات خونین کازرون که چندین کشته و دهها زخمی برجا گذاشت منجر به توقف طرح تقسیم استان فارس و ایجاد شهرستان جدید شد، ولی در این میان از وضعیت دهها نفر از تظاهرکنندگان که در جریان این اعتراضات بازداشت شده اند، گزارشی منتشر نشده است.

در پی حوادث هفته گذشته در کازرون، وزیر خارجه آمریکا به سرکوب معترضان در این شهر واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: ما از مردم ایران که در حال اعتراض علیه حکومت سرکوبگر خود هستند پشتیبانی می‌کنیم.

به نوشته آقای مایک پامپئو، کشته شدن سه نفر در اعتراضات و قطع اینترنت ماهیت واقعی رژیم ایران را نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تردیدها درباره دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی| ترامپ: هنوز امیدوار هستیم

در حالیکه پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که احتمال تاخیر ملاقات او با رهبر کره شمالی وجود دارد، اما او در عین حال تاکید کرده است که شواهد نشان می دهد که «کیم جونگ اون» برای مذاکره جدی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی گفت که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد. پیشتر اعلام شده بود که پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور دیدار می کنند.

پرزیدنت ترامپ درباره جدی بودن کره شمالی گفت: تصور می کند کیم جونگ اون در باره غیراتمی ساختن کره شمالی جدی است.

وی گفت: فکر می کنم او جدی است. من هم علاقه دارم صورت گیرد. او وارد آینده ای می شود که با گذشته شان متفاوت است. فکر می کنم او واقعا جدی است.

با این حال، پرزیدنت ترامپ گفت، رهبر کره شمالی در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین، برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پرزیدنت ترامپ در باره احتمال ملاقاتش با رهبر کره شمالی گفت، باید در انتظار وقایع بود. وی افزود: ما به آن سمت حرکت می کنیم و باید دید چه رخ می دهد. شرایط به خصوصی باید ایجاد شود و معتقدم این شرایط فراهم خواهد شد. اگر محقق نشود، ملاقاتی نخواهیم داشت.

آقای ترامپ افزود: صریح بگویم، امکان دارد دیدار بسیار خوبی برای کره شمالی و جهان باشد. اگر صورت نگیرد، ممکن است بعد ها صورت گیرد؛ در زمان دیگری رخ دهد. باید دید اما در حال گفتگو هستیم. می دانید که ملاقات برای دوازدهم ژوئن در سنگاپور برنامه ریزی شده است. به زودی می بینید که این ملاقات صورت می گیرد یا نه. اما در حال گفتگو هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تمایل کشورهای منطقه برای کمک های اقتصادی به کره شمالی تاکید کرد.

وی گفت: من با کره جنوبی، چین و ژاپن، صحبت کرده ام و هر سه آنها آماده کمک هستند و معتقدم که آنها می خواهند مبالغ بسیاری را برای رشد کره شمالی سرمایه گذاری کنند.

مون جای- این ، رئیس جمهوری کره جنوبی در دیدار با پرزیدنت ترامپ گفت ، نباید با بی نتیجه ماندن توافق های قبلی با کره شمالی به موفقیت آمیز بودن تحولات جاری تردید داشت ، زیرا برای اولین بار مذاکرات ، مستقیما ، بین رهبران دو کشور خواهد بود.

آقای مون بر نقش پرزیدنت ترامپ که موجب تغییر در رفتار کره شمالی شده است، تاکید کرد.

مون جای این در شرایطی به آمریکا سفر کرده است که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرده است که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر، ضمن ابراز خوشبینی نسبت به آینده روابط با کره شمالی گفت در صورتی که به هدف غیراتمی ساختن کره شمالی دست یابیم، سرمایه گذاری آمریکا کمک بزرگی برای آن کشور خواهد بود.

وی گفت من علنا در باره مکالماتم با کیم جونگ اون صحبت نکرده ام اما قویا احساس می کنم که او سرمایه گذاری آمریکا، تکنولوژی آمریکا و دانش آمریکا را برای مردم کشورش با ارزش می داند و ما در باره این موضوع صحبت کردیم.

آقای پمپئو افزود: فکر می کنم اگر درست انجام شود و به غیراتمی ساختن کره شمالی دست یابیم، آمریکا قادر خواهد بود امکانات بسیاری برای کره شمالی فراهم آورد و زندگی مردم کره شمالی را بهتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG