لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۵۶

سرخط خبرها

نمایندگان مجلس خطاب به پمپئو: گروگان های آمریکایی در ایران به کمک فوری شما نیاز دارند

ایلیانا راس لتینن یکی از چهار نماینده ای است که این نامه را امضا کرده است.

واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: به دنبال آزادی سه گروگان آمریکایی از کره شمالی، چهار قانونگذار کنگره آمریکا از وزیر خارجه ایالات متحده خواستار «کمک فوری» برای آزادی تمام گروگان های آمریکایی در ایران شده اند.

ایلیانا راس لتینن نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا، مایکل مک کال نماینده جمهوریخواه ایالت تکزاس و تد دوچ نماینده دموکرات ایالت فلوریدا، اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، و نینا لووی نماینده دموکرات ایالت نیویورک، عضو ارشد کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، این نامه را ۱۷ ماه مه با تمرکز بر مخمصه پنج شهروند آمریکایی گروگان گرفته شده در ایران به مایک پمپئو نوشتند.

این قانونگذاران می گویند از طرح دولت برای معرفی یک نماینده ویژه در امور گروگان گیری دلگرم شده اند: «اگر چه دولت ترامپ به دفعات خواسته است شهروندان آمریکا و اتباع دارای اقامت دائم که در ایران گروگان گرفته شده اند فورا و بی قید و شرط آزاد شوند، ما نگران هستیم که این امر اولویت اصلی وزارت خارجه و دولت نبوده است.»

حامیان خانواده زندانیان آمریکایی در ایران از سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در روز دوشنبه که در آن به وضعیت گروگان های آمریکایی اشاره شد تقدیر کرده اند.

باقر و سیامک نمازی آمریکاییان ایرانی تبار، نزار ذکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی تبار، و رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، گروگان هایی هستند که از آن ها نام برده شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: دیپلماسی اولویت اصلی پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های جهانی است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در شهر واشنگتن - ۲ خرداد ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در نشستی در کنگره، با تاکید بر این که آمریکا باید نقش تاریخی خود را به عنوان قدرت واقعی جهانی حفظ کند، گفت که وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز مسئولیت بیشتری را برای رسیدن به اهداف مشترک در عرصه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

مایک پمپئو در سخنان آغازین خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی رسیدن به اهداف دولت خود در عرصه سیاست خارجی، که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا از نابودی تروریسم، توقف رفتار بدخواهانه ایران، توقف تهدید هسته‌ای کره شمالی، و تقویت پیمان ناتو، به عنوان نمونه‌ای از این اهداف مشترک نام برد و گفت وقت آن رسیده دیگر کشورها نیز – به ویژه کشورهای با درآمد بالا – مسئولیت بیشتری برای رسیدن به این اهداف بر عهده بگیرند.

آقای پمپئو با تاکید بر این که «دیپلماسی» ترجیح و اولویت اول پرزیدنت ترامپ در برابر چالش‌های بین المللی است، گفت که دولت ایالات متحده انتظار دارد برای ایفای نقش خود به عنوان قدرت برتر جهانی به منظور حل و فصل این چالش‌ها، از کمک و حمایت مالی خوب شرکا و متحدانش برخوردار باشد.

ایران

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخشی از اظهارات خود در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، «روز دوشنبه استراتژی رئیس جمهوری در برابر ایران را معرفی کردم. ما با هماهنگی همکارانمان در وزارت دفاع در راستای اقدامات پیشگیرانه، حمایت از مردم ایران که شاید مهم‌ترین مساله باشد، و حفظ چشم انداز یک توافق جدید با ایران، که البته نیازمند تغییر رفتار ایران است، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را (علیه آن کشور) اعمال خواهیم کرد.»

مایک پمپئو در ادامه افزود، «ما به دنبال همکاری با تعداد هر چه بیشتری از شرکایمان، دوستانمان، و متحدانمان هستیم تا به این هدف مشترک، که توقف کلیه تهدیدهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران است، دست یابیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در معرفی و تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران، دوازده شرط را به منظور مذاکره مجدد برای رسیدن به یک توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار و برخی خیالبافی خواندند. اما آقای پمپئو روز گذشته این انتقادها را رد کرد و گفت نه دشوار است و نه خیالبافی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای تهران است، دلایل خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد. ائتلافی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه هدفی مشخص را با دیدگاهی واقعی‌تر، برای برخورد با رژیم ایران، دنبال می‌کند.

کره شمالی

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در صدر اولویت‌های امنیت ملی پرزیدنت ترامپ قرار دارد، به تهدید هسته‌ای کره شمالی نیز اشاره کرد و گفت، وزارت خارجه آمریکا به رهبری تلاش‌های بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به برخی تردیدها در مورد تعویق دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، که پیشتر برای دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه سال جاری) در سنگاپور برنامه ریزی شده است، گفت که «بسیار امیدوارم» این دیدار محقق شود، اما در نهایت سرانجام این دیدار تاریخی بستگی به رویکرد کیم جونگ اون دارد.

پرزیدنت ترامپ، که روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید به احتمال تاخیر در دیدار با رهبر کره شمالی اشاره کرده بود، امروز گفت شواهد نشان می‌دهد که کیم جونگ اون برای مذاکره جدی است، اما در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته در اعتراض به برگزاری رزمایش از پیش برنامه ریزی شده آمریکا و کره جنوبی، مذاکرات با سئول را تعلیق و همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است، به دلیل تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار نکند.

اسفند گذشته، نماینده ویژه کره جنوبی پس از دیدار خود با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر کرد و گفت کیم جونگ اون خواستار ملاقات با پرزیدنت ترامپ است؛ دعوتی که با استقبال ترامپ روبرو شد و گفت مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ خواهد بود و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست دادرسی دوباره پرونده درویش محکوم به اعدام به دیوان عالی ارسال شد؛ ادعای شکنجه

وکیل محمد ثلاث، درویش محکوم به اعدام، از درخواست اعاده دادرسی برای موکل خود خبر داد.

زینب طاهری چهاشنبه دوم خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام رفته، اما او طبق قانون از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرده است.

این وکیل دادگستری گفت، «درخواست توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به پرونده بر اساس مستندات و مدارک را خواهان هستیم.»

اسفند گذشته، تجمع درویشان گنابادی، که به زندانی شدن یک درویش سالمند معترض بودند، به درگیری با ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی و خشونت کشیده شد و پنج کشته و چندین زخمی به جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان ماموران نیروی انتظامی بودند که به دلیل برخورد با اتوبوس محمد ثلاث جان باختند.

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال گذشته از سوی قاضی دادگاه تعیین شد که محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرده بود.

زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، یک هفته پیش درباره پرونده وی گفته بود، «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

این وکیل تاکید کرده است که حکم اعدام موکلش در حالی صادر شده که ما حتی فرصت ملاقات، جمع‌آوری مستندات و نگارش لایحه دفاع در دیوان عالی کشور را نداشتیم و متهم (محمد ثلاث) در بدترین شرایط و در سلول انفرادی نگهداری می شد.

پیشتر خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که حکم اعدام «محمد ثلاث»، درویش زندانی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل سه مامور با اتوبوس در درگیری‌های خیابان پاسداران شد، توسط دیوانعالی ایران تایید شده و لازم الاجرا است.

محاکمه آقای ثلاث جنجالی شده بود. او در دادگاه کوتاه خود گفته بود، «من شکایتم از نیروی انتظامی را باید پیش که ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم، حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه «اقدام عاجل» خواستار توقف اعدام «محمد ثلاث» درویش گنابادی شد.

صدور و تایید حکم اعدام محمد ثلاث در حالی است که هنوز تکلیف رسیدگی قضایی به پرونده صدها نفر از درویشان بازداشت شده حوادث خیابان پاسداران یا احکام صادر شده برای برخی از آنها، مشخص نشده است. ضمن این که هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو روز بعد از شروط پمپئو| رهبر جمهوری اسلامی: ایران با آمریکا تعامل نخواهد کرد

تنها دو روز بعد از طرح ۱۲ شرط ایالات متحده آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران جهت مذاکره، رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک اظهارنظر اعلام کرده است دولت جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با آمریکا تعامل کند، چون به گفته او «آمریکا پایبند تعهدات خودش نیست.»

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه در جلسه دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفت، از نظر عدم پایبندی به تعهدات، بین دولت دونالد ترامپ و دولت باراک اوباما تفاوتی نیست و هر یک به نوعی تعهدات خود را نقض کرده‌اند.

واکنش آقای خامنه ای به سخنان روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده است که در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج ۱۲ شرط برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست

در حالی رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا را به «بدعهدی» در قبال برجام متهم می کند که آمریکا می گوید ایران با نقض قطعنامه شورای امنیت، برجام را زیر پا گذاشته و به همین دلیل ۱۸ اردیبهشت پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، آمریکا تاکید دارد ایران با برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و نقض حقوق بشر، امنیت را به خطر انداخته و باید یک توافق جدید با ایران شود که همه این موارد را در بر بگیرد.

مایک پمپئو روز دوشنبه گفته بود اگر جمهوری اسلامی به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود را با تهران از سر بگیرد و به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه داعش شکل گرفت، گفت: می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌ای نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را در بر می گیرد، گفت رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان؛ پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی کرایه از سوی دولت

اعتصاب کامیون‌داران در ایران

دو روز بعد از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان در شهرهای مختلف ایران، مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد داده‌اند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

روز چهارشنبه معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت وزارت راه با افزایش کرایه کامیون داران از ۱۵ تا ۲۰ درصد موافقت کرده است.

در دو روز اخیر، اخبار و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی حاکی از آن است که گروهی از کامیون‌داران و رانندگان ایران، در اعتراض به مشکلات صنفی خود، دست به اعتصاب زدند.

بر اساس این اخبار و تصاویر، کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کرده و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مقامات دولت اسد به خواست آمریکا برای خروج نظامیان ایران از سوریه

عکس از آرشیو

معاون وزیر امور خارجه سوریه روز چهارشنبه درخواست دولت آمریکا برای خروج نیروهای نظامی ایران و حزب الله لبنان از آن کشور را رد کرد و گفت این موضوع قابل بحث نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیصل مقداد در گفت‌وگو با یک رسانه روسی گفت، «این موضوع حتی در دستور کار مذاکرات نیست، چرا که به حاکمیت سوریه مربوط می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در روز دوشنبه و در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در برابر ایران شرایطی را برای رسیدن به توافق با تهران اعلام کرد، از جمله خروج سپاه و حزب الله از سوریه.

معاون وزیر خارجه بشار اسد در ادامه مصاحبه خود با اسپوتنیک گفت، سوریه «بسیار قدردان» حمایت نظامی روسیه و همچنین «مشاوران» نظامی ایران و نیروهای حزب الله است.

آقای مقداد اضافه کرد، در مورد خروج نظامیان ایران «ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که کسی حتی این مساله را مطرح کند ... کسانی که درخواست‌هایی اینچنین دارند – و اینها قطعا دوستان روس ما نیستند – احتمال دخالت در همه بخش‌های سوریه را در نظر دارند، از جمله حمایت از تروریست‌ها در سوریه و دیگر نقاط منطقه.»

ایران در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده است و نیروهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه متحد آن، حزب الله، در سوریه حضور داشته‌اند.

ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن، گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در خاور میانه را تهدید می‌دانند و اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را خط قرمز عنوان کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته در نشستی در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر تعهد آمریکا به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های حکومت ایران، دلایل واشنگتن برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیلیپ راث، نویسنده تأثیرگذار آمریکایی درگذشت

«فيليپ راث»، نويسندۀ برجسته آمريکايی شب گذشته در سن ۸۵ سالگی در اثر ايست قلبی درگذشت.

آقای «راث» خالق آثار مطرحی چون «شکايت پورتنوی»، «شوهر کمونيست من» و «حقارت» است. او به شیوه ای طنزآلود و صريح به گفتۀ خود «ارزش های دروغين خوانندگانش را که در انتظار پاداش های الهی و رفتن به بهشت هستند»، به چالش می گرفت.

آقای «راث» یکی از مشهورترین و جنجالی ترین نویسنده های قرن بیستم آمریکا بود.

او در رمان هایش در نیاز بشر به «مخالفت»، «طغیان» و «چالش کشیدن» کند و کاو می کرد.

در سال ۲۰۱۲، «فیلیپ راث» اعلام کرد که دیگر نخواهد نوشت. او گفت: «تصمیم گرفته ام رمان نویسی را کنار بگذارم. دیگر نمی خواهم کتابهایم را بخوانم، تعداد بیشتری از آنها را بنویسم و یا حتی در موردشان صحبت کنم. احساس می کنم تعهد من به نویسندگی که تمام عمر با من بوده، دیگر مثل سابق نیست.»

او در دوران بازنشستگی، وقتش را به مطالعه، شنا و دیدار با دوستانش گذارند.

«فیلیپ راث» در کتابهایش مسائلی را مطرح می کرد که اغلب با شکستن تابوهای اجتماعی و سیاسی جنجال برانگیز می شد.

او حرفه نویسندگی اش را با نگارش کتاب «خداحافظ کلمب» در سال ۱۹۵۹ آغاز کرد و با گرفتن جایزه ملی کتاب آمریکا نامش در عرصه ادبیات مطرح شد.

کتاب «شکایت پورتنوی» که ده سال پس از آن منتشر شد با تصویر کردن احساسات متضاد یک مرد جوان در مورد نیازهای جنسی و حس گناهی که توسط خانواده محافظه کار و مذهبی یهودی اش به او القاء شده، توجه ها را بار دیگر به سوی «فیلیپ راث» جلب کرد.

او بعدها در مورد این کتاب گفت پس از بازخوانی این اثرش از اینکه جسارت مطرح کردن چنین مسائلی را داشته متعجب می شود و در عین حال احساس رضایت می کند.

هر چند آثارش، از لحاظ غنای ادبی و مطرح کردن جسورانه مسائلی که در جامعه تابو بود تحسین بسیاری را برانگیخت، از سوی برخی نیز به «زن ستیزی» متهم شد.

شخصیت اصلی داستانهای او، اغلب یک رمان نویس بود و از همین رو، بسیاری از منتقدان ادبی آثارش را «نوشتن رمان در مورد نگارش رمان» توصیف می کنند.

با اینکه این شخصیتها شباهتهای زیادی به خود نویسنده داشتند، دوستان نزدیکش بر این باورند که همه اینها زاده تخیل قوی و کم نظیر «راث» بود.

«فيليپ راث» در دوران فعاليت ادبی خود، به دريافت جايزۀ ملی منتقدان آمريکا، پِن، پوليتزر، کافکا و چندين جايزۀ معتبر ادبی ديگر نايل شد.

نام او بارها برای دریافت جایزه نوبل ادبیات مطرح شد اما این جایزه را نگرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه نفر از کشته شدگان اعتراض‌های کازرون به خاک سپرد شدند

سه نفر از کشته شدگان اعتراض‌های خونین کازرون چهارشنبه دوم خرداد به خاک سپرده شدند.

پیشتر علی القاصی‌مهر، رئیس دادگستری استان فارس، عنوان کرده بود که دو نفر از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر با شلیک گلوله مستقیم ماموران کشته شدند.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به بخش فارسی صدای آمریکا، حاضران در تشییع جنازه شعار می دادند که انتقام کشته‌ها را خواهند گرفت.

اعتراضات خونین کازرون که چندین کشته و دهها زخمی برجا گذاشت منجر به توقف طرح تقسیم استان فارس و ایجاد شهرستان جدید شد، ولی در این میان از وضعیت دهها نفر از تظاهرکنندگان که در جریان این اعتراضات بازداشت شده اند، گزارشی منتشر نشده است.

در پی حوادث هفته گذشته در کازرون، وزیر خارجه آمریکا به سرکوب معترضان در این شهر واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: ما از مردم ایران که در حال اعتراض علیه حکومت سرکوبگر خود هستند پشتیبانی می‌کنیم.

به نوشته آقای مایک پامپئو، کشته شدن سه نفر در اعتراضات و قطع اینترنت ماهیت واقعی رژیم ایران را نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تردیدها درباره دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی| ترامپ: هنوز امیدوار هستیم

در حالیکه پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که احتمال تاخیر ملاقات او با رهبر کره شمالی وجود دارد، اما او در عین حال تاکید کرده است که شواهد نشان می دهد که «کیم جونگ اون» برای مذاکره جدی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در حاشیه دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی گفت که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد. پیشتر اعلام شده بود که پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور دیدار می کنند.

پرزیدنت ترامپ درباره جدی بودن کره شمالی گفت: تصور می کند کیم جونگ اون در باره غیراتمی ساختن کره شمالی جدی است.

وی گفت: فکر می کنم او جدی است. من هم علاقه دارم صورت گیرد. او وارد آینده ای می شود که با گذشته شان متفاوت است. فکر می کنم او واقعا جدی است.

با این حال، پرزیدنت ترامپ گفت، رهبر کره شمالی در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین، برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

پرزیدنت ترامپ در باره احتمال ملاقاتش با رهبر کره شمالی گفت، باید در انتظار وقایع بود. وی افزود: ما به آن سمت حرکت می کنیم و باید دید چه رخ می دهد. شرایط به خصوصی باید ایجاد شود و معتقدم این شرایط فراهم خواهد شد. اگر محقق نشود، ملاقاتی نخواهیم داشت.

آقای ترامپ افزود: صریح بگویم، امکان دارد دیدار بسیار خوبی برای کره شمالی و جهان باشد. اگر صورت نگیرد، ممکن است بعد ها صورت گیرد؛ در زمان دیگری رخ دهد. باید دید اما در حال گفتگو هستیم. می دانید که ملاقات برای دوازدهم ژوئن در سنگاپور برنامه ریزی شده است. به زودی می بینید که این ملاقات صورت می گیرد یا نه. اما در حال گفتگو هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تمایل کشورهای منطقه برای کمک های اقتصادی به کره شمالی تاکید کرد.

وی گفت: من با کره جنوبی، چین و ژاپن، صحبت کرده ام و هر سه آنها آماده کمک هستند و معتقدم که آنها می خواهند مبالغ بسیاری را برای رشد کره شمالی سرمایه گذاری کنند.

مون جای- این ، رئیس جمهوری کره جنوبی در دیدار با پرزیدنت ترامپ گفت ، نباید با بی نتیجه ماندن توافق های قبلی با کره شمالی به موفقیت آمیز بودن تحولات جاری تردید داشت ، زیرا برای اولین بار مذاکرات ، مستقیما ، بین رهبران دو کشور خواهد بود.

آقای مون بر نقش پرزیدنت ترامپ که موجب تغییر در رفتار کره شمالی شده است، تاکید کرد.

مون جای این در شرایطی به آمریکا سفر کرده است که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرده است که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر، ضمن ابراز خوشبینی نسبت به آینده روابط با کره شمالی گفت در صورتی که به هدف غیراتمی ساختن کره شمالی دست یابیم، سرمایه گذاری آمریکا کمک بزرگی برای آن کشور خواهد بود.

وی گفت من علنا در باره مکالماتم با کیم جونگ اون صحبت نکرده ام اما قویا احساس می کنم که او سرمایه گذاری آمریکا، تکنولوژی آمریکا و دانش آمریکا را برای مردم کشورش با ارزش می داند و ما در باره این موضوع صحبت کردیم.

آقای پمپئو افزود: فکر می کنم اگر درست انجام شود و به غیراتمی ساختن کره شمالی دست یابیم، آمریکا قادر خواهد بود امکانات بسیاری برای کره شمالی فراهم آورد و زندگی مردم کره شمالی را بهتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل نسبت به اعدام رامین حسین پناهی بعد از ماه رمضان

عفو بین‌الملل اعلام کرد احتمال می‌رود که حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی کرد، بعد از ماه رمضان اجرا شود.

این سازمان حقوق بشری در اطلاعات تکمیلی که سه شنبه اول خرداد منتشر کرد نوشت که پرونده رامین حسین پناهی به اجرای احکام برده شده و اجرای احکام اعلام کرده است که حکم بعد از ماه رمضان، ۲۴ خرداد اجرا می‌شود.

عفو بین الملل تاکید کرد که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

این چندمین بار است که پرونده و خود این متهم برای اجرای حکم احضار می شوند.

دو هفته پیش، رامین حسین پناهی برای اجرای حکم به قرنطینه برده شد، اما بعد از اعتراضات در فضای مجازی اجرای حکم او متوقف شد.

برادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرده بود که برادرش را از قرنطینه به بند عمومی باز گردانده اند.

امجد حسین پناهی گفته بود که بازگرداندن رامین به بند عمومی زندان سنندج نشانه مثبتی از تعویق اجرای حکم اعدام اوست.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می‌دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شده است.

حکم اعدام رامین حسین پناهی با اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شد. سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست که از اجرای حکم خودداری کند.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند، بطوری که امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر، بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیاستمدار نزدیک به حزب الله و ایران دوباره رئیس پارلمان لبنان شد

نبيه بری، سياستمدار شيعه مذهب لبنانی، بنا بر رویه کشور لبنان، به ریاست پارلمان آن کشور رسید.

آقای بری در حالی دوباره به ریاست پارلمان رسیده است که او از متحدان نزديک حزب الله، گروه شبه نظامی تحت حمايت ايران، است. وی تا کنون پنج دوره رياست پارلمان لبنان را بر عهده داشته است.

الی فرزلی، سياستمدار مسيحی ارتدکس و يکی ديگر از حاميان حزب الله نیز موفق شد در مقام معاونت پارلمان لبنان جای گيرد.

به باور تحليگران انتخاب اين دو مقام نزديک به حزب الله بازتاب چرخش سياسی لبنان به نفع حزب الله و کسانی است که از اقدامات نظامی آن دفاع می کنند.

طرفداران حزب الله موفق شده اند دست کم ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را از آن خود کنند.

نبيه بری از پارلمان لبنان خواسته است هر چه زودتر دولت تشکيل دهند، و انتظار می رود سعد حريری بار ديگر مقام نخست وزيری دولت جديد را در دست گيرد.

نظام سیاسی لبنان جمهوری است و سه مقام ارشد آن برای اعضای گروه‌های مذهبی خاص در نظر گرفته شده‌ است. رئیس جمهوری باید مسیحی مارونی باشد، نخست وزیر باید مسلمان سنی باشد، و رئیس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

به تازگی قوانین انتخاباتی در لبنان تغییر کرده است. بر اساس قانون «نسبیت» در لبنان کرسی های پارلمان را محبوبیت احزاب توزیع می کند و نمی گذارد عده ای بیش از ظرفیت نماینده داشته باشد و در مقابل اقلیت ها هم حداقل حضور شان را داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عضو بلژیکی داعش در عراق به مرگ محکوم شد

عکسی از طارق جدون

دادگاه جنائی عراق «طارق جدون» معروف به «ابو حمزه بلژیکی» را به اتهام عضویت در داعش به مرگ محکوم کرد. در حکم روز سه شنبه دادگاه آمده است که محکوم به دار آویخته خواهد شد.

این نخستین بار است که بغداد آشکارا در باره سرنوشت یکی از صدها جنگجوی داعش حکم صادر می کند.

طارق در سال ۲۰۱۴ به داعش پیوست و تابستان گذشته در پی آزاد شدن موصل دستگیر شد.

قاضی «عبدالستار البیرقدار» در رای سه شنبه خود آورد: «البلژیکی» که تبار مراکشی دارد، یکی از سرشناس ترین افراد تحت پیگرد بود که از جانب سازمان تروریستی داعش در عراق و سوریه می جنگید.

صدها عضو داعش که پس از آزاد سازی موصل در عراق دستگیر شدند، در دادگاههای گوشه و کنار عراق محاکمه می شوند.

همچنین دادگاه‌های عراق حدود ۲۰ زن عضو داعش از کشورهای ترکیه، آلمان، و آذربایجان را به اعدام محکوم کرده اند.

سازمانهای حقوق بشری، دستگاه قضائی عراق و سایر نیروهای منطقه خاورمیانه را به روند نادرست محاکمه، یکدست نبودن محاکمه ها و احکام غیر منصفانه متهم می کنند.

دیده‌بان حقوق بشر از نیویورک در یک گزارش ۸۰ صفحه ای که در ماه دسامبر منتشر کرد اقلیم کردستان عراق را به نقض حقوق بشر در مورد اعضای داعش و محاکمه نادرست آنها متهم کرد.

بغداد می‌گوید متهمان مورد محاکمه منصفانه قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: گرمایش زمین به مقاومت آنتی‌بیوتیکی مرتبط است

اشریشیا کُلی (E. coli) - یک نوع باکتری که اغلب در روده حیوانات زندگی می کند و برخی از سویه های آن موجب مسمویت و اسهال در انسان می شود.

پژوهش های جدید پیشنهاد می کنند که بالا رفتن دمای هوا باعث ترویج مقاومت آنتی بیوتیکی در سراسر آمریکا شده است.

به گزارش «یونایتدپرس اینترنشنال»، تا به امروز کارشناسان بهداشت فرض می کردند که مقاوت آنتی بیوتیکی عمدتاً حاصل تجویز و مصرف زیاده از حد این دارو است. ولی اکنون، بر اساس مطالعات جدید، تغییرات آب و هوایی نیز مقصر شناخته شده است.

«دِرِک مک‌فیدن» متخصص بیماری های عفونی و یکی از پژوهشگران در بیمارستان کودکان بوستون در یک اعلام خبری گفت، «تأثیرات آب و هوا بر روی انواع گوناگون بیماری‌های عفونی روز به روز بیشتر تأیید می شود، اما این نخستین باری است که تاکنون در توزیع مقاومت آنتی بیوتیکی از نظر جغرافیایی ربط داده شده است. ما همینطور علامتی (سیگنالی) پیدا کرده ایم که نشان می دهد ارتباط دمای هوا و مقاومت آنتی بیوتیکی به مرور زمان بیشتر خواهد شد.»

مک‌فیدن و همکاران او در این پروژه، موارد مقاومت آنتی بیوتیکی به سه نوع سویه های باکتری رایج، «ایشریشیا کلی»، «کلبسیلا پنومونیه»، و «استافیلوکوکوس اورئوس» را، که از بیمارستان های سراسر کشور به آنها گزارش داده شده بود، مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.

وقتی پژوهشگران داده ها را با الگوهای آب و هوایی مقایسه کردند، متوجه شدند ارتباط نزدیکی بین بالا رفتن دمای هوا، تراکم جمعیت، و مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد.

البته دانشمندان متوجه هستند که به پژوهش های بیشتری برای تأیید این رابطه نیاز دارند.

«جان برائون‌استاین» استاد طب اطفال در مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد گفت، «نهایتاً این یافته ها تأکید می کنند که نیاز مبرمی به سرمایه گزاری بر روی پژوهش های بیشتر هست، تا اطلاعات بیشتری از ارتباط بین بیماری‌های عفونی، دارو، و تغییرات محیط زیست به دست آوریم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بحران ونزوئلا و سیاست جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی به افزایش قیمت نفت منجر شد

قیمت نفت روز سه شنبه بالا رفت و به مرز ۸۰ دلار رسید. علت این افزایش نگرانی از نزول تولید نفت ونزوئلا و کاهش نفت صادراتی ایران است که می تواند منجر به پائین آمدن ذخایر جهانی نفت شود.

نفت خام اکنون به بالاترین بها از سال ۲۰۱۴ معامله می شود که در اثر کاهش ذخایر نفت کارتل اوپک به علاوه نفت روسیه و برخی کشورهای غیر عضو اوپک و تقاضای بالا برای نفت است.

بهای نفت خام برنت که شاخص جهانی بهای نفت است، صبح روز سه شنبه با ۶۳ سنت افزایش به ۷۹ دلار و ۸۵ سنت رسید.

هفته پیش برای نخستین بار این رقم از ۸۰ دلار بالاتر رفت و به بالاترین قیمت از نوامبر ۲۰۱۴ رسید.

دولت آمریکا تحریم های تازه ای را پس از انتخاب دوباره نیکلاس مادورو علیه ونزوئلا به اجرا گذاشت، که به عقیده تحلیلگران تولید نفت آن کشور را که اکنون نیز در کمترین میزان در دهه گذشته است، باز هم کاهش خواهد داد.

نگرانی از کاهش بالقوه تولید و صدور نفت ایران پس از خروج آمریکا از توافق اتمی با تهران و تهدید به تجدید تحریم ها علیه آن کشور، بهای نفت را افزایش می دهد. در روز دوشنبه آمریکا موضع خود را علیه ایران سخت تر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش به تحریم جدید ایالات متحده؛ ونزوئلا دو دیپلمات آمریکایی را اخراج کرد

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا روز سه شنبه اعلام کرد دو دیپلمات ارشد آمریکایی را از کشورش اخراج می کند. مادورو می گوید دیپلمات های آمریکایی در امور داخلی ونزوئلا مداخله کرده اند.

مادورو گفت، تاد رابینسون کاردار آمریکا و برایان نارانیو سرکنسول آمریکا ۴۸ ساعت فرصت دارند خاک ونزوئلا را ترک کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که آمریکا تهدید کرده است اقدام متقابل انجام می دهد.

به گزارش بلومبرگ، این اقدام پس از آن روی می دهد که آمریکا تحریم هایی را در پی انتخابات مناقشه برانگیز ونزوئلا بر این کشور اعمال کرد.

در چارچوب تحریم‌های جدید آمریکا که پرزیدنت دونالد ترامپ آن را امضا کرد، شرکت‌ها و افراد آمریکایی از هرگونه تعامل در صنعت نفت ونزوئلا ممنوع شدند.

نیکلاس مادورو از تصمیم آمریکا به شدت انتقاد کرد و گفت او در انتخابات با ۶۸ درصد آرا در برابر ۲۱ در صد آرای رقیبش به پیروزی رسیده است.

آمریکا این انتخابات را، که در آن آقای مادورو به عنوان پیروز برای تصدی امور کشور به مدت شش سال دیگر اعلام شد، جعلی عنوان کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا انتخابات اخیر ریاست جمهوری ونزوئلا را «قلابی» خواند.

مخالفان عمده مادورو در اقدامی اعتراضی، انتخابات را تحریم کرده بودند.

آقای پنس روز دوشنبه در بیانیه ای گفت، «انتخابات ونزوئلا قلابی بود، نه آزاد بود و نه منصفانه.»

میزان مشارکت در انتخابات اخیر ونزوئلا بسیار پایین بود و نیمی از جمعیت ونزوئلا در آن شرکت نکردند.

در طول دوران ریاست جمهوری مادورو، وضعیت اقتصادی ونزوئلا به مراتب بدتر از گذشته شده است و بسیاری از ونزوئلایی ها به کشورهای دیگر پناه برده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد.

به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

۱۴ کشور در قاره آمریکا، از جمله همسایگان ونزوئلا مانند برزیل و کلمبیا، اعلام کردند که سطح روابط دیپلماتیک خود را با اعلام این نتایج کاهش خواهند داد.

مخالفان، مادورو را یک دیکتاتور می دانند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد اکثریت مردم ونزوئلا او را در بروز بحران اقتصادی مقصر می دانند. ارزش پول ونزوئلا در دولت مادورو سقوط زیادی کرده است. آمریکا به کشورهایی که میزبان پناهجویان ونزوئلایی است، کمک های مالی پیشنهاد کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را، که از متحدان اصلی مادورو است، به فهرست مقام هایی اضافه کرد که هدف تحریم های مالی قرار دارند.

واشنگتن، رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را به قاچاق مواد مخدر و اختلاس متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو: آنچه ایران باید انجام دهد دشوار نخواهد بود و تحقق آن خیالبافی نیست

مایک پمپئو. وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر سه شنبه با بیان این که آنچه روز گذشته اعلام کرد ایران باید انجام دهد «چندان دشوار» نیست، گفت برخلاف برخی از گزارش‌هایی که در این ارتباط منتشر شده، این یک «خیالبافی» نیست.

مایک پمپئو روز دوشنبه، ضمن تشریح راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران، شرایطی را به منظور مذاکره برای رسیدن به توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی تحقق آنها را دشوار و برخی خیالبافی خواندند.

وی در نشست خبری در وزارت خارجه در واشنگتن، با اشاره به اظهارات دیروز خود، گفت که مهم است تاکید کنم این «خیالبافی» نیست که از ایران بخواهیم دست از ترور بر دارد و آنچه لازم است انجام دهد «چندان دشوار» نیست.

آقای پمپئو گفت، گزارش‌هایی دیدم که می‌گویند شرایط ما عملی نیست و تحقق نخواهند یافت، «اما ما ... خواسته‌ایم پرتاب موشک به ریاض متوقف شود؛ این خیالبافی نیست که ایران تصمیم بگیرد به کشور دیگری موشک پرتاب نکند.»

وی افزود، این خیالبافی نیست که از ایران بخواهیم تهدیدی علیه جان آمریکایی‌ها نباشد، شهروندان آمریکایی را بازداشت نکند، و در فعالیت‌های تروریستی دست نداشته باشد؛ اینها خواسته‌هایی است که از دیگر کشورها هم داریم.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این که انجام این تکالیف ساده است و منافع سرشاری را نصیب مردم آن خواهد کرد گفت، مردم ایران از تمدن و فرهنگ غنی برخودار هستند و باید انتخاب کنند چه نوع حکومت و رهبری را می‌خواهند.

وی همچنین گفت اطمینان دارد که رویکردی مشترک با اتحادیه اروپا به منظور مقابله با اقدامات تهدیدآمیز ایران در منطقه و جهان شکل خواهد گرفت؛ چرا که به گفته او، ارزش‌ها و منافع مشترک زیادی میان آمریکا و اروپا وجود دارد.

مایک پمپئو روز گذشته گفته بود اگر جمهوری اسلامی به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود را با تهران از سر بگیرد و به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه داعش شکل گرفت، گفت: می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌ای نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را در بر می گیرد، گفت رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ بعد از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی: دیدار با «کیم جونگ اون» شاید به تاخیر بیافتد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه اشاره کرد که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد.

دونالد ترامپ گفت احتمال زیادی وجود دارد که دیداری که تاریخ آن ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) تعیین شده بود، در این تاریخ برگزار نشود.

او این مطلب را در حالی که «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در صندلی کناری او در کاخ سفید نشسته بود، به خبرنگاران اعلام کرد.

مون جائه این در شرایطی به آمریکا سفر کرده است که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا اما به خبرنگاران گفت که اگر دیدار با کیم جونگ اون در زمان از پیش تعیین شده برگزار نشود، ممکن است بعدا برگزار شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرده است که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مقام‌های آمریکا درباره تهدید سایبری روسیه در انتخابات میاندوره‌ای کنگره

کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا - آرشیو

مقام‌های ارشد دولت پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه در دیدار با قانونگذاران آمریکا، درباره تهدید سایبری روسیه در جریان برگزاری انتخابات میاندوره‌ای کنگره در سال جاری میلادی هشدار دادند و اعلام کردند که دولت بودجه‌ای به مبلغ ۳۸۰ میلیون دلار برای تامین امنیت انتخابات در ایالت‌های مختلف اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رؤسای پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، وزارت امنیت داخلی و مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده در نشستی در کنگره با حضور ۴۰ تا ۵۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، از آنها خواستند به مقام‌های ایالت‌ها و شهرهای مختلف بگویند خود را برای تهدیدهای سایبری و حملات هکرها آماده کنند.

کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان این که روسیه در تلاش برای نفوذ و تاثیرگذاری بر انتخابات امسال است، گفت شاهد آن هستیم که کمپین روس‌ها برای نفوذ در کشورهای خارجی همچنان ادامه یافته است، با این حال شواهد و مدارکی دال بر هدف‌گیری یک انتخابات خاص مشاهده نشده است.

وی گفت وزارت امنیت داخلی همزمان کشورهای دیگری مانند چین و ایران را، که توانایی نفوذ در انتخابات ایالات متحده دارند، تحت نظر دارد و به همین دلیل لازم است که آمادگی کامل داشته باشیم.

کریس کربس از مقام‌های ارشد امنیت سایبری وزارت امنیت داخلی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است که دولت پرزیدنت ترامپ دستورالعمل‌های مربوط به نحوه استفاده از بودجه ۳۸۰ میلیون دلاری برای مقابله با این تهدیدها را – که در ماه مارس در کنگره تصویب شد – به مقام‌های ایالتی ارسال کرده است.

دستگاه‌های امنیتی ایالات متحده پیشتر چنین نتیجه گیری کرده‌اند که دولت روسیه – در سطح مقام‌های عالیرتبه – در تلاش‌ها برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا دست داشته است و تحقیقات درباره گستره این دخالت‌ها همچنان در آمریکا ادامه دارد. مسکو این اتهام را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست اندیشکده هادسن درباره نتایج انتخابات عراق؛ نقش سپاه و قاسم سلیمانی

در این نشست «جیمز جفری» سفیر سابق آمریکا در عراق، «مایکل پریجنت» تحلیلگر ارشد اندیشکده هادسن، «احمد خالد مجیدیار» از موسسه خاورمیانه و «بلال وهاب» از موسسه واشنگتن سخنرانی کردند.

اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن روز سه شنبه میزبان نشستی درباره انتخابات اخیر عراق و نقش جمهوری اسلامی در آن بود.

عنوان این نشست «انتخابات در عراق: در انتظار تصمیم صدر و سلیمانی» بود.

در این نشست «جیمز جفری» سفیر سابق آمریکا در عراق، «مایکل پریجنت» تحلیلگر ارشد اندیشکده هادسن، «احمد خالد مجیدیار» از موسسه خاور میانه و «بلال وهاب» از موسسه واشنگتن سخنرانی کردند.

«مایکل پریجنت» تحلیلگر ارشد اندیشکده هادسن در این نشست گفت، قاسم سلیمانی به دنبال عدم ایجاد ائتلاف بین ائتلاف‌های مقتدی صدر، الحکمه (عمار حکیم) و نصر (حیدر عبادی) است، اما روی وفاداری مقتدی صدر نسبت به ایران هنوز سئوالاتی است.

وی افزود، ورود ائتلاف الفتح (هادی العامری- حشد الشعبی) به دولت عراق برای آمریکا مضر است و ایران می‌خواهد این اتفاق صورت بگیرد.

«جیمز جفری» سفیر سابق آمریکا در عراق نیز در این نشست گفت، به نظر می رسد ایران به دنبال دستیابی به یک ائتلاف بزرگی است که مانند نتایج قبلی انتخابات در عراق بتواند دست کم بر وزارتخانه های مهم کنترل داشته باشد.

وی افزود، همچنین وجود ائتلاف صدر در دولت عراق برای آمریکا مفید نیست. این دیدگاه در بین نظامیان آمریکایی بیشتر طرفدار دارد.

«خالد مجیدیار» از موسسه خاور میانه نیز گفت، ایرانی‌ها به دنبال عدم حضور صدر در دولت عراق هستند، زیرا ممکن است او درهای عراق را بر روی رقبای ایران، مانند عربستان و امارات، باز کند.

به گفته او، ایده ال، دولتی است که حشد الشعبی را وارد نیروهای رسمی عراق نکند، تا ایران بتواند از آنها آنطور که می خواهد استفاده کند. مقتدی صدر می خواهد این نیرو را در نیروهای رسمی ادغام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در آستانه دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی؛ آمریکا رزم‌ناو موشک انداز به آب‌های ژاپن فرستاد

عکس آرشیوی از ناوشکن موشک انداز مدرن «یو اس اس میلیوس» ارتش آمریکا

ناوشکن موشک انداز مدرن «یو اس اس میلیوس» آمریکا روز سه‌شنبه وارد آب‌های ژاپن شد.

به گزارش فاکس نیوز، این اقدام پیشاپیش دیدار برنامه ریزی شده پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور صورت گرفته است.

به گزارش رویترز، واشنگتن با اعزام ناوشکن موشک انداز به پیونگ یانگ هشدار می دهد که اگر دیدار صورت نگیرد یا به هرحال موجب پاک شدن شبه جزیره کره از جنگ افزارهای هسته ای نشود، آمریکا از قدرت نظامی به عنوان ابزار فشار استفاده خواهد کرد.

نیروی دریائی آمریکا در این باره اعلام کرد، «این رزمناو پشتیبان امنیت و ثبات در منطقه اقیانوس های هند و آرام است، و قابلیت های دفاع موشکی در برابر سکوهای پرتاب موشک بالیستیک را افزایش می دهد.»

ناوشکن میلیوس، که از پیشرفته ترین رزمناوهای آمریکاست، قادر است کلاهک های پرتاب شده را در فضا منهدم کند و از جنگ افزارهای خط مقدم جبهه علیه موشک‌های کره شمالی است.

ورود میلیوس به آب‌های ژاپن همزمان شده است با ابراز تردید درباره دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی. کره شمالی در واکنش به رزمایش آمریکا و کره جنوبی در آب‌های شبه جزیره، در مورد دیدار از پیش برنامه ریزی شده سران در سنگاپور هشدار داده است.

کره شمالی می گوید چنانچه واشنگتن بخواهد بر خلع سلاح هسته ای یکجانبه پیونگ یانگ تاکید کند، علاقه‌ای به چنان دیداری نخواهند داشت.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به تهدید کره شمالی گفته است که اگر پیونگ یانگ با پاک شدن شبه جزیره کره از سلاح هسته ای موافقت نکند، این به منزله پایان حکومت خاندان کیم خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کامیون‌داران و رانندگان در چند استان ایران اعتصاب کردند

اخبار و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی حاکی از آن است که گروهی از کامیون‌داران و رانندگان ایران، در اعتراض به مشکلات صنفی خود، دست به اعتصاب زده اند.

بر اساس این اخبار و تصاویر، کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کرده و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها درباره انتخابات لبنان و عراق؛ نگاهی به نقش ایران

بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «انتخابات عراق و لبنان: تاثیر نتایج آن بر سیاست‌های آمریکا» بود.

در این نشست «تونی بدران» از بنیاد دفاع از دموکراسی ها، «حنین غدار» از انستیتو واشنگتن، «زلمای خلیلزاد» سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان، و «جاناتان شانزر» از بنیاد دفاع حضور داشتند.

«تونی بدران» از بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این نشست گفت، تغییر قانون انتخابات که در زمان نخست وزیر حریری به تصویب رسید و در این انتخابات اجرا شد، عملا تعداد کرسی های ائتلاف حزب الله لبنان در پارلمان افزایش داده شد.

وی افزود، ائتلاف حزب الله در پارلمان لبنان حدود ۷۰ کرسی از مجموع ۱۲۸ کرسی را دارد و آمریکا باید درباره این نتایج اندیشه کند، چون گروهی که در فهرست تروریستی آمریکاست اکنون قدرت اصلی در پارلمان است.

این تحلیلگر افزود، آمریکا باید مذاکراتی با متحدانش در دولت و پارلمان لبنان انجام دهد.

«حنین غدار» از انیستیتو واشنگتن نیز در این نشست گفت که یکی از علت های پیروزی حزب الله در لبنان نوع تبلیغات شان بود. آنها تبلیغ کردند که ما صدای شیعه، نه تنها در لبنان، بلکه در خاور میانه هستیم.

وی افزود، حزب الله همچنین پروژه های اقتصادی بزرگی دارند که می توانند به مردم کمک مالی کنند. آنها می توانند ایجاد شغل کنند و برای مردم خدمات اجتماعی و بهداشتی بدهند.

خانم غدار گفت، ائتلاف هایی که حزب الله لبنان ایجاد کرد، قوی تر از ائتلاف هایی بود که با سعد حریری بودند. این گروه ها با سعد حریری واقعا ائتلاف نکرده بودند. در حالی که برعکس، در ائتلاف حزب الله گروه هایی بودند که شیعه نبودند، اما بعد از پیروزی به حزب الله وفادار ماندند.

«زلمای خلیلزاد» سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان نیز در این نشست گفت، گروه های مورد حمایت ایران در کشورهایی که جمهوری اسلامی در آنها دخالت دارد، از نظر مالی توان بهتر و گسترده تری دارند و این یکی از دلایل برتری آنها در دو انتخابات اخیر است.

وی افزود: نتایج انتخابات در عراق و تشکیل دولت در این کشور، به میزان زیادی به رویکرد آمریکا در برابر ایران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برای نخستین بار پس از ۲۲۶ سال: یک زن رئیس بورس نیویورک می‌شود

استیسی کانینگهام، ۴۳ ساله، از روز جمعه زمام بورس سهام و اوراق بهادار نیویورک را برعهده می‌گیرد

برای نخستین بار در تاریخ ۲۲۶ ساله بورس نیویورک، یک زن از روز جمعه آینده ریاست آن را بر عهده می‌گیرد. «استیسی کانینگهام» ۴۳ ساله، که در جوانی کار خود را به عنوان دانشجوی کارآموز تابستانی در بورس نیویورک شروع کرد، تاکنون فقط در بورس معاملات سهام کار کرده است.

شرکت «اینترکانتینتال اکسچپنج» ICE، صاحب بورس نیویورک که مقر آن در شهر آتلانتا است، روز سه‌شنبه اعلام کرد که «تامس فارلی» رئیس کنونی بورس نیویورک روز جمعه شغل جدیدی را به عنوان رئیس یک شرکت عام سرمایه‌گذاری آغاز خواهد کرد.

استیسی کانینگهام در مصاحبه‌ای می‌گوید وقتی در سال ۱۹۹۴ وارد بورس نیویورک شد، به قدری به وجد آمد که تصمیم گرفت همان جا بماند.

وقتی دو سال بعد، به استخدام رسمی در آمد، بورس نیویورک سازمانی مردسالار بود. در مقابل ۱۳۰۰ کارمند مرد، شمار زن‌ها از ۳۶ نفر تجاوز نمی‌کرد. پیش از آن که به «بازارساز» ارتقاء مقام پیدا کند، کار او به عنوان یک کارمند ساده این بود که سفارش‌های خرید و فروش سهام را ثبت کند. در مقام بازارساز، نقش او اعلام بهای خرید و فروش سهام یک دسته از شرکت‌ها بود.

کانینگهام در شرایطی زمام بورس نیویورک را به دست می‌گیرد که در سایه جنبش «من هم» (Me Too) علیه آزار جنسی زنان در محیط کار، شرایط کاری برای زن‌ها به کلی دگرگون شده است. کانینگهام به خاطر دارد که توالت خانم‌ها، در یک باجه قدیمی تلفن قرار داشت، در حالی که مردان از توالت بزرگ و مجهزی بهره‌مند بودند، با مبل‌های بسیار برای استراحت و یک مستخدم تمام وقت. امروز توالت مردها و زن‌ها، مساحت مشابهی دارند.

استیسی کانینگهام در فاصله سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ در بورس «نسدگ» کار می‌کرد، اما چند روز قبل از فروخته شدن بورس نیویورک به شرکت «اینترکانتیننتال اکسچنج»، به این بورس پیوست. او در سال ۲۰۱۵ به مقام رئیس کل عملیات ارتقا یافت.

بورس نیویورک نسبت به ۲۶ سال پیش سهم کمتری در معاملات سهام دارد. در آن زمان، در آمریکا فقط دو بورس وجود داشت: بورس نیویورک و بورس نسدگ. اما با الکترونیکی شدن معاملات سهام و اوراق بهادار و تصویب قانون جدیدی در کنگره در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی، مؤسسات جدیدی برای معامله سهام به وجود آمدند. به گزارش مؤسسه تحقیقاتی «گروه تاب»، سهم بورس نیویورک از معاملات سهام از ۴۰ درصد، به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ریاست بورس نسدگ نیز، که سهام شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته در آن معامله می‌شود، از سال ۲۰۱۷ به خانم «ادنا فریدمن» محول شد. به این ترتیب، دو بورس بزرگ جهان را زن‌ها اداره می‌کنند.

بورس نیویورک در سال ۲۰۱۳ به شرکت اینترکانتیننتال اکسچنچ فروخته شد. هر چند این شرکت درآمد خود از واحدهای مختلف را به صورت جداگانه منتشر نمی‌کند، تامس فارلی رئیس کنونی بورس نیویورک برآورد کرده است که در طول پنج سال مدیریت او، درآمد بورس نیویورک دو برابر شده است.

با این حال، چنانکه «وال استریت جورنال» گزارش می‌دهد، بورس نیویورک با چالش‌های عمده‌ای روبرو است، به خصوص در زمینه فنی، برای نوسازی تجهیزات و نرم افزارها، که به دلیل مشکلات، سه سال است به طول انجامیده و هنوز به اتمام نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه پنج ایرانی کمک کننده به حوثی‌های یمن اعلام کرد

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه تحریم های جدیدی را علیه پنج فرد ایرانی اعلام کرد. وزارت خزانه داری آمریکا می گوید این افراد به شبه نظامیان حوثی یمن از جانب سپاه پاسداران کمک های تخصصی نظامی کرده اند.

این تحریم ها کمتر از دوهفته پس از حمله موشکی حوثی ها به ریاض صورت می گیرد. مقامات سعودی می گویند حمله موشکی حوثی ها را دفع کردند.

در فهرست تحریم شدگان، اسامی مهدی آذرپیشه، محمدآقا جعفری (محمد جعفری)، محمود باقری کاظم آباد، جواد (علی) بردبار شیرامین، و سید محمدعلی حدادنژاد تهرانی به چشم می خورد.

این افراد به سپاه پاسداران از جمله نیروی قدس و فرماندهی موشکی الغدیر نسبت داده شده اند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، باقری و جعفری کار نظارت بر انتقال اجزای موشک های بالیستیک در منطقه و سپس استقرار موشک ها را در حمایت از فعالیت های سپاه پاسداران برعهده دارند.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، سید محمدعلی حدادنژاد تهرانی به خاطر تهیه یا تلاش برای تهیه منابع مالی، مواد مورد نیاز، تهیه فناوری و پشتیبانی یا ارائه خدمات در حمایت از سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه تحریم شده است. این سازمان مسئول تحقیقات و توسعه موشک های بالیستیک است و از تلاش های سپاه برای ارتقای توان موشکی حوثی ها پشتیبانی کرده است.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده ساعاتی بعد از صدور این اطلاعیه در توئیتی نوشت که او با وزیر خارجه همکاری خواهد کرد تا استراتژی جدید ایالات متحده در مقابل رفتار جمهوری اسلامی اجرایی شود و این وزارتخانه فشار مالی بر رژیم ایران را ادامه می دهد.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید در نتیجه اعمال این تحریم ها، دارایی های این افراد از امروز در حوزه آمریکا مسدود می شود و آمریکاییان به طور کل از معامله با آنها منع می شوند.

همچنین، با اعمال تحریم های ثانویه، مؤسسات مالی خارجی که آگاهانه به معاملات مالی آنها کمک کنند، یا افرادی که از اقدامات آنها به نوعی با ارائه کمک های مادی یا کمک های دیگر پشتیبانی کنند، با خطر تحریم های آمریکا روبرو می شوند و ممکن است دسترسی آنها به نظام مالی آمریکا قطع شود و دارایی های آنها در آمریکا مسدود شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید مقام های دولتی بر بی‌گناهی فعالان محیط زیست بازداشت شده توسط قوه قضائیه

تعدادی از فعالان زیست محیطی بازداشت شده

دو عضو دولت حسن روحانی اعلام کرده‌اند که فعالان زیست محیطی بازداشت شده فعالیت جاسوسی نداشته و باید آزاد شوند.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سه شنبه اول خرداد در همایش روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرد که هیچ سندی دال بر واقعیت اتهاماتی که به این افراد زده شده، وجود ندارد.

او با بیان این که وزارت اطلاعات هم به این نتیجه رسیده است هیچ مدرکی دال بر جاسوسی فعالان محیط زیست که بازداشت شدند وجود ندارد، گفت که قاعدتا اینها باید به زودی آزاد بشوند.

او همچنین گفت، «دولت یک گروه چهار نفره از وزرا را برای پیگیری بازداشتی‌های محیط زیست مامور کرده است. به نظر من تا به حال متاسفانه اینها بدون این که کاری بکنند بازداشت بوده‌اند. این دوستان هم به همین نتیجه رسیده‌اند.»

پیشتر محمود صادقی نماینده تهران در مجلس نیز به مسئولیت وزارت اطلاعات در شناسایی موارد جاسوسی در کشور اشاره کرده و گفته بود کارشناسان وزارت اطلاعات اعلام کرده اند فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نیستند.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است.

مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه بنیاد حیات وحش میراث پارسیان، و همکاران او با استفاده از دوربین‌‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اما این اتهام را وارد ندانست و گفت این دوربین‌ها قادر به تصویربرداری از محیط محدودی در اطراف خود هستند. چندی بعد وکیل تعدادی از بازداشت شدگان نیز اعلام کرد یکی از مدارک علیه آقای سیدامامی، قلاب ماهیگیری بوده که آنها هنگام سفر به مناطق کوهستانی و دوردست برای گوش کردن به موسیقی و اخبار، دستگاه رادیو را روی آن قرار می دادند.

همزمان با سخنان عیسی کلانتری مبنی بر بی گناهی فعالان زیست محیطی بازداشت شده، گزارش ها حاکی از آن است که بعد از حدود ۱۱۸ روز بازداشت به برخی از آنها اجازه ملاقات ۱۰ دقیقه ای با خانواده‌های آنها داده شده است.

مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

برخی از این افراد سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

علاوه بر این افراد، طی ماه‌های اخیر تعداد دیگری از فعالان محیط زیست در مناطق مختلف ایران به ویژه استان‌های هرمزگان و بوشهر دستگیر شدند. برخی گزارش‌ها، آمار فعالان زیست محیطی بازداشت شده را بیش از ۵۰ نفر اعلام کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا: انتخابات ونزوئلا «قلابی» بود

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا انتخابات اخیر ریاست جمهوری ونزوئلا را «قلابی» خواند.

در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری آن کشور پیروز شد. مخالفان عمده مادورو در اقدامی اعتراضی، انتخابات را تحریم کرده بودند.

آقای پنس روز دوشنبه در بیانیه ای گفت، «انتخابات ونزوئلا قلابی بود، نه آزاد بود و نه منصفانه.»

او همچنین در بیانیه خود نتیجه انتخابات ونزوئلا را نامشروع خواند و گفت «نتیجه این روند تقلبی، ضربه دیگری به سنت پرافتخار دموکراتیک ونزوئلا است.»

میزان مشارکت در انتخابات اخیر ونزوئلا بسیار پایین بود و نیمی از جمعیت ونزوئلا در آن شرکت نکردند.

نیکلاس مادورو، ۵۵ ساله، در پی اعلام پیروزی در انتخابات برای شش سال دیگر قدرت را در دست نگه می دارد. در طول دوران ریاست جمهوری مادورو، وضعیت اقتصادی ونزوئلا به مراتب بدتر از گذشته شده است و بسیاری از ونزوئلایی ها به کشورهای دیگر پناه برده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد.

به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل: از هواپیماهای «اف-۳۵» در حملات به مواضع ایران در سوریه استفاده کردیم

آرشیو

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل می گوید در حملات اخیر اسرائیل به مواضع ایران در سوریه از هواپیماهای رادار-گریز «اف-۳۵» استفاده شد که اولین استفاده تهاجمی از این هواپیماها در جهان به شمار می رود.

سرلشکر آمیکام نورکین روز سه شنبه گفت اسکادران اف-۳۵ اسرائیل، به اسکادرانی تبدیل شده که قادر به انجام عملیات رزمی است.

او گفت اسرائیل هواپیماهای اف-۳۵ را در تمامی نقاط خاورمیانه به پرواز در می آورد.

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل گفته است در جریان حملات به مواضع ایران در سوریه، که ماه جاری میلادی صورت گرفت، ایرانی ها ۳۲ راکت و بیش از ۱۰۰ موشک زمین به هوا از سوریه به سمت جت های اسرائیلی شلیک کردند.

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، نورکین تصاویر پرواز هواپیماهای اف-۳۵ بر فراز بیروت پایتخت لبنان را نیز نشان داد.

به نوشته این روزنامه، برد هواپیماهای چند منظوره اف-۳۵ بیش از ۲۲۰۰ کیلومتر است و تاکنون ۲۸۰ فروند از این هواپیماها ساخته شده است، که اسرائیل ۵۰ فروند از آنها را در مجموع به قیمت ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارس امیری، دانشجوی مقیم بریتانیا با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد

ارس امیری(وسط)، دانشجوی ایرانی مقیم بریتانیا پس از آزادی از زندان

«ارس امیری» دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

محسن عمرانی، پسرخاله ارس امیری که چندی پیش خبر بازداشت او را در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود، دوشنبه شب ۳۱ اردیبهشت در توئیتر خود نوشت که خانم امیری با ارائه وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

ارس امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر، برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرده بود که پیش از بازگشت به لندن بازداشت شد.

آقای عمرانی در توئیتر خود نوشته بود: «ارس به واسطه رشته‌اش، همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرد.»

این شورا پیش از این در ایران نمایندگی مستقل داشت، از حدود ۹ سال پیش بعد از احضار کارکنانش به دستگاه‌های امنیتی، فعالیت خود را در تهران متوقف کرد.

ارس امیری ۳۲ ساله که پیشتر بارها به ایران سفر کرده بود، آخرین بار ۱۸ اسفند سال گذشته برای دیدار با مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرد، اما پنج روز بعد توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

آقای عمرانی نوشت: «ارس در راستای کارش دوستانی از گروه‌های هنری در ایران داشته و در برگزاری نمایشگاه، فستیوال فیلم و کلا تبادل فرهنگی-هنری بین ایران و انگلیس همکاری داشت. مهمتر از همه اینکه تمام فعالیت‌ها با تعامل و هماهنگی با معاونت‌های هنری وزارت ارشاد بود.»

طی سالهای اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

هفته گذشته، کمپین حقوق بشر در ایران تائید کرد که عباس عدالت استاد دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال ضد تحریم و اقدام نظامی علیه ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و بازداشت شده است.

آقای عدالت روز ۲۶ فروردین توسط سپاه در منزلش بازداشت شد. به گفته نزدیکان او، هر چند وثیقه لازم سپرده شده است، اما او هنوز در بازداشت است.

عباس عدالت سال ۲۰۰۵ یک نهاد غیردولتی در لندن به نام جنبش ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به CASMII را تاسیس کرد و خواستار رفع تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی و جلوگیری از دخالت نظامی در ایران شد.

آقای عدالت در سالهای گذشته بارها به ایران سفر کرده است.

یکی دیگر از ایرانیان مقیم بریتانیا که پس از سفر به ایران بازداشت شد، نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامپسون رویترز است که دوسال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت شد.

دادگاه، خانم زاغری را بر اساس اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم کرد. او و خانواده اش این اتهامات را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحریم جدید ونزوئلا در پی برگزاری انتخابات پر حاشیه

ایالات متحده آمریکا در واکنش به انتخاب مجدد نیکلاس مادورو در انتخابات بحث بر انگیز ریاست جمهوری در این کشور نفت خیز و بحران زده آمریکای جنوبی، تحریمهای جدیدی را بر این کشور اعمال کرد.

در چارچوب تحریم‌های آمریکا که روز گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ آن را امضا کرد، شرکت‌ها و افراد آمریکایی از هرگونه تعامل در صنعت نفت ونزوئلا ممنوع شدند.

نیکلاس مادورو از تصمیم آمریکا به شدت انتقاد کرد و گفت او در انتخابات با ۶۸ درصد آرا در برابر ۲۱ در صد آرای رقیبش به پیروزی رسیده است.

آمریکا این انتخابات را، که در آن آقای مادورو به عنوان پیروز برای تصدی امور کشور به مدت شش سال دیگر اعلام شد، جعلی عنوان کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا انتخابات اخیر ریاست جمهوری ونزوئلا را «قلابی» خواند.

مخالفان عمده مادورو در اقدامی اعتراضی، انتخابات را تحریم کرده بودند.

آقای پنس روز دوشنبه در بیانیه ای گفت، «انتخابات ونزوئلا قلابی بود، نه آزاد بود و نه منصفانه.»

میزان مشارکت در انتخابات اخیر ونزوئلا بسیار پایین بود و نیمی از جمعیت ونزوئلا در آن شرکت نکردند.

در طول دوران ریاست جمهوری مادورو، وضعیت اقتصادی ونزوئلا به مراتب بدتر از گذشته شده است و بسیاری از ونزوئلایی ها به کشورهای دیگر پناه برده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد.

به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

۱۴ کشور در قاره آمریکا، از جمله همسایگان ونزوئلا مانند برزیل و کلمبیا، اعلام کردند که سطح روابط دیپلماتیک خود را با اعلام این نتایج کاهش خواهند داد.

مخالفان، مادورو را یک دیکتاتور می دانند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد اکثریت مردم ونزوئلا او را در بروز بحران اقتصادی مقصر می دانند. ارزش پول ونزوئلا در دولت مادورو سقوط زیادی کرده است. آمریکا به کشورهایی که میزبان پناهجویان ونزوئلایی است، کمک های مالی پیشنهاد کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را، که از متحدان اصلی مادورو است، به فهرست مقام هایی اضافه کرد که هدف تحریم های مالی قرار دارند.

واشنگتن، رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را به قاچاق مواد مخدر و اختلاس متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دعوت از خبرنگاران برای پوشش خبری عملیات تخریب سایت هسته‌ای در کره شمالی

رهبر کره شمالی از یک ماه پیش تصمیم برای توقف برنامه هسته ای و مذاکره با آمریکا را اعلام کرد.

گروه کوچکی از خبرنگاران خارجی برای پوشش خبری عملیات تخريب سايت آزمايش های هسته ای کره شمالی، روز سه شنبه وارد آن کشور شدند.

اين سايت هسته ای، که «پونگی-ری» نام دارد، در شهر ساحلی «وونسان» در شمال شرقی کره شمالی قرار دارد و تاکنون شاهد هفت آزمايش هسته ای بوده است.

اقدام کره شمالی در آستانه دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا، که قرار است سه شنبه ۲۲ خرداد در سنگاپور برگزار شود، صورت می گیرد.

وزارت خارجه کره شمالی ۲۲ ارديهشت ماه به طور يکجانبه اعلام کرد برای اثبات قول خود در زمينه پاکسازی شبه جزيرۀ کره از تسليحات هسته ای، در حضور رسانه های خارجی، سايت آزمايش های هسته ای پونگی-ری را تخريب و تعطیل می کند.

گروه روزنامه نگاران خارجی که امروز وارد کره شمالی شده اند، به نمايندگی از سوی خبرگزاری آسوشيتدپرس، سی بی اس، سی سی تی وی، سی ان ان، ريانووستی، راشا تودی، اسکای و شينهوا هستند.

در دهه‌های گذشته، حضور خبرنگاران رسانه های بین المللی در کره شمالی منوط به اجازه از مقام های رسمی دولت آن کشور بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG