لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۰۰

سرخط خبرها

پمپئو: شدیدترین فشار مالی را بر رژیم اعمال می‌کنیم؛ آماده مذاکره هستیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در یک سخنرانی در یک اندیشکده آمریکایی راهبرد و استراتژی جدید آمریکا درباره رژیم ایران را شرح داد. آقای پمپئو ضمن اعلام خبر فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد ایالات متحده آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی ایران است.

آقای پمپئو صبح دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در بنیاد هریتیج در سخنرانی خود با عنوان «پس از توافق: یک راهبرد تازه در مورد ایران»، در چهار حوزه سخنرانی کرد. او اول گفت که فشارمالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد. دوم او گفت بین وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهد بود. سوم او از مردم ایران حمایت مشخصی کرد و در نهایت گفت آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

وزیر خارجه آمریکا، ابتدا در سخنانی به تهدیدات جمهوری اسلامی ایران بخصوص بعد از توافق هسته ای سه سال پیش پرداخت و گفت: پول پرداخت شده به جمهوری اسلامی برای مردم ایران استفاده نشد و رژیم ایران از آن پول برای تقویت نقش خود در جنگ های نیابتی استفاده کرد.

وی گفت ایران در زمان برجام حمایت از تروریسم را افزایش داده است. حزب الله لبنان توسط جمهوری اسلامی ایران بیشتر حمایت شده است. نیروی قدس سپاه پاسداران در سالهای اخیر تقویت شده و در قلب اروپا ترور می کند. رهبران القاعده در تهران حضور دارند.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنان خود به برنامه جدید دولت ایالات متحده در قبال رژیم جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت آمریکا با اعمال تحریم‌های جدید، فشار بی سابقه مالی بر ایران وارد خواهد کرد.

مشکل رژیم برای مردم

وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود به حمایت از مردم ایران اشاره کرد و گفت بحران های مالی و زیست محیطی را شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می دزدد. مردان خشن رژیم ایران از زنان و اعتراض آنها می ترسند.

وی افزود: ایالات متحده آمریکا معتقد است که مردم ایران سزاوار وضعیت بهتری هستند. ما از مردم ایران حمایت می کنیم و مردم با اعتراض های اخیر نشان دادند از حکومت شان ناراضی هستند.

مشوق های آمریکا برای ایران در صورت تغییر رفتار رژیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالت متحده در بخش دیگر سخنان خود به مشوق های آمریکا برای ایران در صورت تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی اشاره کرد.

وی گفت: پیام ما به تهران مشخص است. اگر رفتارتان را تغییر دهید، ما مذاکره می کنیم.

آقای پمپئو درباره انتظارات آمریکا از ایران به برخی خواسته ها اشاره کرد و گفت ایران باید اجازه بازرسی به آژانس بدهد. باید ایران تولید آب سنگین را متوقف کند. جمهوری اسلامی باید برنامه موشکی ایران را متوقف کند. ایران همچنین باید زندانیان و شهروندان بی گناه دیگر کشورها را آزاد کند. جمهوری اسلامی باید دخالت در عراق، سوریه و یمن را متوقف کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت اگر جمهوری اسلامی ایران رفتار خشونت آمیز خود را پایان دهد، ما آماده هستیم که روابط دیپلماتیک با تهران را از سر بگیریم. کمک به اقتصاد ایران کنیم و برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را یاری بدهیم.

وی در مورد تضمین وعده های آمریکا به ایران گفت، اگر درباره دیپلماسی آمریکا شک دارید، به دیپلماسی و مذاکرات پیش روی آمریکا و کره شمالی نگاه کنید.

آقای پمپئو همچنین وعده داد در صورت توافق با ایران این موضوع می تواند به عنوان یک پیمان نامه در کنگره آمریکا تصویب شود که اجرای آن تضمین می شود.

«ائتلاف جدید آمریکا» علیه جمهوری اسلامی ایران

پیش از این سخنرانی، پرزیدنت ترامپ از ائتلاف جدید جهانی برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی خبر داده بود.

پرزیدنت ترامپ دلایل آمریکا برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد. عصر پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیرکل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاور میانه است.

۱۸ اردیبهشت رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی‌تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی، بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت با تاکید بر این که برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است گفت، کشورها در سراسر جهان می دانند هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آنها درگیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با این که از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند، اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران درباره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است، هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود، گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را درباره آینده برنامه اتمی، برنامه موشکی بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده تهران در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت، ما بر سر ایران یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

فیلم کامل سخنرانی آقای پمپئو را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ها به سخنان مایک پمپئو در مورد راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران

راهبرد جدید آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بنیاد هریتیج تشریح کرد با مخالفت ها و موافقت های مختلفی در سطح بین المللی روبرو شده است.

موافقان

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از سخنان امروز مایک پمپئو استقبال کرد و گفت آمریکا اکنون سیاست درستی را در مورد ایران دنبال می کند.

اسرائیل که نخست وزیرش از مخالفان برجام بوده است، روز دوشنبه گفت، توقف غنی سازی، تحریم های سخت علیه ایران و خروج ایران از سوریه، اجزای تنها سیاستی است که صلح در منطقه را تضمین می کند.

در بین کشورهای عرب جنوب خلیج فارس نیز بحرین و امارات از سخنان وزیر خارجه آمریکا و فهرست درخواست هایی که آمریکا از ایران دارد، دفاع کرده اند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات، ساعاتی پس از سخنان پمپئو گفت «تلاش های متحد و یکپارچه مسیر درستی است که به ایران پوچی اقدامات توسعه طلبانه و تهاجمی اش را نشان می دهد.»

وزارت خارجه بحرین نیز گفت این کشور در رویارویی با تهدیدهای ایران، خود را در یک موضع واحد با آمریکا می بیند.

اما فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات پمپئو گفت جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

مخالفان

به گزارش شبکه اسرائیلی آی.۲۴، خانم موگرینی در بیانیه ای گفت، سخنان وزیر خارجه آمریکا نشان نداده است که چگونه خروج از برجام، به امنیت بیشتر منطقه از تهدیدات توسعه سلاح های هسته ای کمک کرده و یا در آینده چنین کمکی خواهد کرد. او گفته همچنین وزیر خارجه آمریکا نشان نداده است که چگونه خروج از برجام ما را در موقعیت بهتری قرار خواهد داد که بر عملکرد ایران خارج از موضوعات برجام، نفوذ داشته باشیم.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز روز دوشنبه طرح جدید آمریکا برای مذاکره در مورد یک توافق همه جانبه با ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت چنین مذاکراتی «خیلی، خیلی دشوار خواهد بود.»

بوریس جانسون گفت چشم انداز یک توافق جدید بزرگ با ایران خیلی، خیلی سخت است. او گفت اگر همه مسائل، مثل برنامه موشک های بالیستیک، رفتارهای اخلالگر ایران در منطقه و مسئله هسته ای را بگیرید و در یک مذاکرات همه جانبه با ایران قرار دهد، بعید است که چنین توافقی در یک جدول زمانی معقول به آسانی بدست آید.

به نوشته پولیتیکو، سخنان جانسون که در بوئنوس آیرس و در حاشیه اجلاس وزیران خارجه گروه ۲۰ صحبت می کرد، واکنشی به سیاست جدید خارجی آمریکا در مورد ایران بود که مایک پمپئو آن را تشریح کرد.

در ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مورد سخنان پمپئو گفت، «اینکه آقایی که سال‌ها در یک مرکز جاسوسی مشغول فعالیت بوده، حالا بخواهد از جایگاه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. شما چه کاره‌اید که می‌خواهید برای ایران و جهان تصمیم بگیرد و بگویید ایران در زمینه فناوری هسته‌ای چه بکند و چه نکند.»

وزیر جدید خارجه آمریکا در سخنان خود فهرستی از اقداماتی که ایران باید انجام دهد را ارائه داد که شامل شفافیت برنامه هسته ای ایران و دسترسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تاسیسات ایران و همچنین آزادی آمریکاییان زندانی در ایران است.

پمپئو همچنین خواستار توقف حمایت ایران از سازمان هایی شد که آمریکا آنها را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به راهبرد جدید آمریکا مقابل جمهوری اسلامی

سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره راهبرد جدید ایالات متحده در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران، واکنش‌های متفاوتی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

در پی اعلام مواضع ایالات متحده درباره توافق هسته‌ای که دوشنبه ۳۱ اردیبهشت توسط آقای پمپئو در بنیاد هریتیج انجام گرفت، برخی از کاربران در توئیتر به این سخنان انتقاد کرده و تعدادی نیز از آن حمایت کردند.

برخی دیگر از کاربران نیز، از جمله تعدادی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی، به تحلیل راهبرد جدید ایالات متحده پرداختند.

کاربری نوشته که پمپئو شرط‌هایی برای حکومت گذاشت که اگر حکومت اجرایی کند خود به خود منجر به رفتنش می‌شود واگر شرط‌ها را اجرایی نکند باید برود.

او در توئیت های دیگری هم نوشته است که سخنان پمپئو درباره اعتراضات چند ماه اخیر و اعتصاب‌ها و دختران انقلاب نشان داد شبکه‌های اجتماعی چقدر در رساندن صدای مردم ایران مؤثر هستند.

کاربر دیگری در توئیتر نوشت: «پمپئو در سخنرانی خود ضمن هشدار به جمهوری اسلامی گفت که اگر رژیم تغییر رفتار دهد، می‌تواند از مزایای روابط با آمریکا بهره‌مند شود.» این کاربر اضافه کرد: «این جمهوری اسلامی است که سر عناد با دنیا دارد و ایران و منطقه را به آتش کشیده است.»

کاربر دیگری درباره برداشت خود از سخنان پمپئو نوشت: «روشن تر از همیشه پمپئو خطاب به مردم ایران گفت که اکنون برهه حساس کنونی شما فرا رسیده. تکلیفتان را با حکومتتان روشن کنید.»

کاربر دیگری هم نوشت که مطالب درست درباره مشکلات ایران از آمار درست بیکاری گرفته تا مشکل زنان و غیره را به جای مسئولان جمهوری اسلامی باید از پمپئو شنید.

در مقابل، گروه دیگری از کاربران سخن گفتن از مشکلات داخلی ایران را دخالت یک مقام خارجی در امور کشور دانسته و با بخشی از سخنان که به مسائل و مشکلات داخلی ایران پرداخته مخالفت کرده اند.

کاربری هم از این که وزیر خارجه آمریکا در شروط تعیین شده برای جمهوری اسلامی به موضوع حقوق بشر اشاره نکرده است، انتقاد کرد.

برخی از کاربران نیز نوشتند سخنان مایک پمپئو درباره راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران به نوعی خواست براندازی رژیم جمهوری اسلامی بود.

در این بین، برخی دیگر از کاربران از جمله روزنامه نگاران و فعالان سیاسی تحلیل های متفاوتی از سخنان وزیر خارجه آمریکا ارائه دادند.

مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، در حساب توئیتر خود اینبار به فارسی نوشت: «همانطور که وزیر خارجه پمپئو گفت، مردم ایران شایسته وضعیتی بهتر هستند؛ ایرانیان شایسته نظامی دموکراتیک هستند که هدفش بیشینه کردن رفاه، آزادی و احترام ایرانیان باشد، نه صدور تروریسم و صرف منابع ملت ایران برای حمایت از حماس، حزب الله، انصار‌الله و جهاد اسلامی.»

برخی از روزنامه نگاران نیز در مقابل، شروط پمپئو برای مذاکره و توافق با ایران را قابل دسترسی ندانستند.

در مجموع، بیشتر واکنش‌ها به سخنان وزیر خارجه آمریکا به موافقت یا مخالفت با موارد مطرح شده در راهبرد جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران مربوط بوده است، به ویژه در مواردی که آقای پمپئو به مسائل داخلی ایران و مشکلات مردم اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون: آمریکا گزینه اعمال اقدامات جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

ساختمان وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا می گوید ارتش این کشور همه گام های لازم برای برخورد با رفتارهای ایران در منطقه را بر می دارد.

یک سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت گفت ارتش آمریکا هنوز در حال ارزیابی این گزینه است که آیا در مورد ایران باید اقدامات جدیدی اتخاذ کند یا گام های فعلی را تحکیم کند.

سرهنگ رابرت منینگ سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت، «همه گام های لازم» برای برخورد با «نفوذ مخرب ایران در منطقه» برداشته می شود.

او درباره این اقدامات جزئیات بیشتری ارائه نداد. پیشتر در اسفند ماه گذشته مقامات آمریکایی گفته بودند اقدامات تحریک‌آمیز ایران در خلیج فارس متوقف شده است.

روز دوشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در اندیشکده دست راستی هریتیج، سیاست جدید آمریکا در قبال ایران را تشریح کرد.

او گفت فشارهای آمریکا بر ایران افزایش بیشتری می یابد. او گفت اگر ایران با درخواست های آمریکا موافقت کند، ایالات متحده روابط کامل دیپلماتیک با ایران برقرار می کند و تحریم ها را بر می دارد.

آمریکا و متحدانش می گویند حمایت ایران از گروه های شبه نظامی از جمله حوثی ها در خاور میانه، باعث ایجاد هرج و مرج در منطقه شده است و ایران پول به دست آورده ناشی از لغو تحریم ها را به جای هزینه کردن در این کشور، صرف نفوذ نظامی در کشورهای دیگر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اظهار نظرهای ضد و نقیض پزشکان در پی بستری شدن محمود عباس

نمایی از ساختمان بیمارستان «الاستشاری» در رام الله که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در آن تحت مداوا قرار گرفته است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی یکشنبه شب در بیمارستان برای آزمایشهای پزشکی بستری شد. پزشکان معالج درباره وضعیت رهبر ۸۲ ساله فلسطینی اظهارات ضد و نقیضی داشته‌اند.

آقای عباس طی یک هفته سه بار بستری شده و روز سه‌شنبه در بیمارستان «الاستشاری» در شهر رام الله مورد عمل جراحی مختصر در ناحیه گوش میانی قرار گرفت. پس از آن نیز به گفته مدیر بیمارستان، شنبه و یکشنبه شب برای برخی آزمایش‌ها به بیمارستان مراجعه کرد.

اما یکی از پزشکان بیمارستان به خبرگزاری رویترز گفته است که مراجعه محمود عباس به بیمارستان ارتباطی با جراحی گوش او ندارد و به گفته او به این مقام فلسطینی در ارتباط با التهاب سینه آنتی بیوتیک می‌دهند.

«وفا» خبرگزاری فلسطینی از دیدار امروز صائب عریقات، مذاکره کننده بلندپایه فلسطینی، با محمود عباس در بیمارستان خبر داد و از او نقل کرد که حال رهبر سازمان آزادی بخش فلسطینی خوب است.

دستیار عریقات گفته است که محمود عباس طی یکی دو روز آینده از بیمارستان مرخص خواهد شد.

محمود عباس در ماه فوریه در سفر به آمریکا در بیمارستان مورد آزمایش‌های پزشکی قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین زن رئیس سازمان سیا بعد از سوگند کار خود را آغاز کرد

خانم هاسپل در حضور رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا به عنوان نخستین زن رئیس سازمان سیا سوگند یاد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در مراسم ادای سوگند رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، گفت که جینا هاسپل شایسته ترین فرد برای این سمت است.

خانم هاسپل که مورد تایید در سنای آمریکا قرار گرفت، جایگزین مایک پمپئو شده است. آقای پمپئو اکنون وزیر خارجه آمریکا است.

شماری از سناتورها از جمله جان مک کین، با ریاست جینا هاسپل بر سیا به خاطر روش های بازجویی خشن گذشته مأموران این سازمان، مخالفت کرده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت، جینا هاسپل در جریان سال ها کار در سازمان سیا، در جذب افراد و اطلاعات با ارزش، دستگیری تروریست ها، اداره مراکز سیا، و اخلال در شبکه های گسترش تسلیحات مرگبار فعالیت داشته است.

جینا هاسپل اولین زنی است که ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را عهده دار می شود. او در مراسم ادای سوگند خود گفت، سیا باید از گذشته یاد بگیرد و بهتر از قبل شود.

هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز آن اقدامات را دوباره اجرا نمی‌کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، که از نظر اخلاقی سئوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش سوریه می‌گوید پس از ۷ سال بر اطراف دمشق کاملا مسلط شد

سربازان حامی بشار اسد در نزدیکی دمشق - ۲۹ آوریل ۲۰۱۸

ارتش سوریه می‌گوید کنترل اطراف شهر دمشق را به طور کامل در دست دارد.

به گزارش رویترز، ارتش سوریه روز دوشنبه گفت برای اولین بار از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه که هفت سال از آن می گذرد، با بیرون راندن پیکارجویان داعش از یک منطقه در جنوب دمشق، اطراف پایتخت را از وجود پیکارجویان و شورشیان پاک کرده است.

پیشتر، نیروهای مسلح سوریه با پشتیبانی نیروهای خارجی، غوطه شرقی در حومه دمشق را به طور کامل به تصرف خود در آورده بودند.

در جریان حملات ارتش سوریه به غوطه شرقی، عده زیادی از غیرنظامیان کشته شدند و مخالفان می گویند دولت بشار اسد در این منطقه حمله شیمیایی انجام داده است؛ اتهامی که دمشق آن را رد می کند.

رویترز می گوید اکنون که اطراف دمشق برای بشار اسد امن شده است، دولت او در قوی ترین وضعیت خود از زمان آغاز جنگ قرار گرفته است.

در جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از نیم میلیون نفر کشته شده و بیش از نیمی از جمعیت کل سوریه نیز خانه های خود را ترک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاراگوئه هم سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد

دیار رئیس جمهوری پاراگوئه با همتای اسرائیلی خود در اورشلیم، پیش از آغاز مراسم رسمی انتقال سفارت - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

با حضور «هوراسیو کارتس» رئیس جمهوری پاراگوئه، سفارت این کشور آمریکای جنوبی روز دوشنبه در اورشلیم گشایش یافت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مراسم گشایش سفارت پاراگوئه در اورشلیم حضور داشت.

پاراگوئه دومین کشوری است که به دنبال ایالات متحده آمریکا به انتقال سفارت خود از تل آویو به اورشلیم اقدام می کند. پیش از آن گواتمالا نیز روز چهارشنبه سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد.

رئیس جمهوری پاراگوئه در مراسم امروز گفت، این یک روز تاریخی در تقویت هر چه بیشتر پیوندهای دوستی کشورش با اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در این مراسم گفت، این یک روز بزرگ برای اسرائیل، برای پاراگوئه، و برای دوستی دو کشور است.

به گزارش رویترز، وضعیت اورشلیم یکی از دشوارترین موانع بر سر راه صلح فلسطینی ها با اسرائیل است. فلسطینی ها که حمایت بین المللی را با خود دارند خواستار آن هستند که کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بخش شرقی اورشلیم در کنار اسرائیل شکل بگیرد و این را یکی از عمده ترین شرایط صلح با اسرائیل قلمداد می کنند.

اسرائیل تمامی اورشلیم را پایتخت خود می داند. اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ بخش شرقی اورشلیم را به تصرف در آورد.

همزمان، حنان عشراوی از رهبران «سازمان آزادی بخش فلسطین» اقدام پاراگوئه را محکوم کرد و گفت پاراگوئه با این اقدام تحریک آمیز، مغایر حقوق بین الملل و غیرمسئولانه، همراه با آمریکا و گواتمالا به اشغال نظامی سرزمین‌های فلسطینی کمک می کند و بر سرنوشت اورشلیم اشغالی مهر تایید می زند.

اغلب کشورهای جهان حاکمیت اسرائیل بر تمامی شهر اورشلیم را به رسمیت نمی شناسند و معتقدند که وضعیت حقوقی این شهر باید از طریق گفتگوهای صلح حل شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احضار نازنین زاغری بریتانیایی زندانی در تهران برای تفهیم اتهام جدید

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد

همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد که او با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه است.

به گفته ریچارد رتکلیف، خانم زاغری که دوسال پیش بازداشت و به اتهام امنیتی به پنج سال حبس محکوم شده بود، روز شنبه ۳۰ اردیبهشت در دادگاه تفهیم اتهام شد.

او افزود که قاضی دادگاه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد.

آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

در عین حال خبرگزاری قوه قضائیه ضمن تایید احضار خانم زاغری به شعبه پانزده دادگاه عمومی و انقلاب تهران و حضور در جلسه‌ای که نماینده دادستان تهران هم حضور داشت، نوشت که در این جلسه تفهیم اتهامی صورت نگرفت و دادگاه تا حضور وکیل نازنین زاغری، وقت تجدید صادر کرد.

همسر خانم زاغری همچنین دولت بریتانیا را به خودداری از موضع گیری جدی‌تر علیه نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران متهم کرد و گفت دیگر بس است، دولت بریتانیا باید واکنش نشان بدهد.

به گفته ریچارد رتکلیف، درخواست نازنین زاغری برای ارسال یک نامه رسمی سفارت بریتانیا در اعتراض به پرونده اش هرگز عملی نشد.

آقای رتکلیف از بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا خواسته برای ارسال یک نامه اعتراضی به دولت ایران تلاش کند.

همسر نازنین زاغری با اشاره به وعده های بوریس جانسون برای پیگیری وضعیت خانم زاغری گفت وزیر امور خارجه بریتانیا هنوز گام ملموسی در این راستا برنداشته است.

ریچارد رتکلیف تاکید کرد دولت و وزارت امور خارجه بریتانیا موظف به حفاظت از شهروندان بریتانیایی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران معترض هپکو دوباره راه آهن را بستند؛ وعده فرماندار برای تغییر وضعیت کارخانه

کارگران کارخانه ماشین سازی هپکو بار دیگر تجمع کرده و راه آهن شمال به جنوب را بستند.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی، کارگران هپکو روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در اعتراض به دریافت نکردن مطالبات معوقه و بلاتکلیفی کارخانه دست به تجمع زدند.

کارگران این بار نیز همچون تجمع های هفته گذشته، تجمع اعتراضی خود را روی خط آهن شمال به جنوب برگزار کردند.

این کارگران در هفته های اخیر بارها برای تحقق خواسته های صنفی خود تجمع کرده و به اعتراض راه آهن شمال – جنوب را برای مدتی بسته بودند.

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راهسازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد.

خبرگزاری ها پیشتر دلیل برپایی این اعتراضات را بی‌تفاوتی کارفرمای این کارخانه در قبال پرداخت مطالبات کارگران و وضعیت این شرکت عنوان کرده بودند.

به گفته کارگران، مشکلات کارخانه هپکو اراک هر روز بیشتر می‌شود و بخش خصوصی این کارخانه که اخیرا مسئولیت این واحد صنعتی را برعهده گرفته، نسبت به مشکلات کارخانه و کارگرانش بی‌توجه است و هر روز بر فشار مشکلات افزوده می‌شود.

کارگران هپکو اراک پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌اند.

البته گفته می شود که خواسته دوم کارگران مبنی بر تغییر مدیریت کارخانه محقق شده و به گفته فرماندار اراک، مدیریت کارخانه به دلیل کمبود سرمایه از سرمایه گذار فعلی گرفته شده و اداره آن به هیاتی که دولت تعیین کرده سپرده شده است.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی ماه‌های اخیر تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عضو شورای شهر تهران: مومیایی پیدا شده متعلق به رضا شاه بود؛ دوباره دفن شد

یک عضو شورای شهر تهران روز دوشنبه تایید کرد که مومیایی کشف شده در حرم عبدالعظیم شهر ری، متعلق به رضا شاه موسسه سلسله پادشاهی پهلوی بود و این پیکر دوباره در «همان محدوده حرم عبدالعظیم» دفن شد.

حسن خلیل‌آبادی به رسانه های داخل ایران گفت این مومیایی«آنطور که دوستان دیگری گفته‌اند مربوط به رضا شاه بوده است. یافته‌های ما این را می‌گوید.»

وی درباره محل دقیق دفن نیز گفت: محل دقیق دفن مشخص است و «مسئولان امر» آن را می‌دانند اما من نمی دانم.

ابتدای اردیبهشت، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله، همان زمان حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهار نظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع کردند.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

کشف پیکر رضاشاه خیلی زود موجب نگرانی مسئولان شد و آنها مخفی کاری کردند.

چند روز بعد از کشف جسد مومیایی منتسب به رضا شاه پهلوی، در حالیکه هنوز مقام های رسمی از تایید موضوع یا سرنوشت جسد کشف شده خودداری می کردند، ماموران در منطقه حرم شاه عبدالعظیم در شهرری مانع حضور گروهی از مردم برای ادای احترام به پیکر رضا شاه پهلوی شدند.

در ابتدای اردیبهشت، شاهزاده رضا پهلوی درباره پیدا شدن جسد مومیایی احتمالی رضا شاه پهلوی بیانیه ای صادر کرد و خواستار رعایت شأن پادشاه سابق ایران به عنوان «سرباز و خدمتگزار ملت و میهن» شد.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه خود نوشته است که پس از «بررسی تمام شواهد و جوانب» او و خانواده سلطنتی به این نتیجه رسیده که پیکر پیدا شده، «به احتمال بسیار قوی» به رضا شاه تعلق دارد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷، صادق خلخالی، یکی از مقامات تندروی رژیم در اوایل انقلاب، سعی در تخریب آرامگاه رضا شاه را داشت، اما تنها توانست روی مقبره را تخریب کند. همان زمان شایع شد که خانواده سلطنتی پیکر مومیایی شده رضا شاه را از ایران خارج کرده است.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، سلسله پهلوی را در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد که خود تا سال ۱۳۲۰ و فرزندش محمدرضا شاه پهلوی تا سال ۱۳۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکلاس مادورو پیروز انتخابات «غیر دموکراتیک» ونزوئلا شد | واکنش آمریکا

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا پیروز انتخابات روز یکشنبه این کشور اعلام شد. مخالفان مادورو انتخابات را تحریم کرده بودند و کشورهای مختلف نیز نتیجه آن را محکوم کرده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد. به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

مخالفان، مادورو را یک دیکتاتور می دانند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد اکثریت مردم ونزوئلا او را در بروز بحران اقتصادی مقصر می دانند. بسیاری از مردم ونزوئلا در پی بحران اقتصادی در این کشور به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند. ارزش پول ونزوئلا در دولت مادورو سقوط زیادی کرده است. آمریکا به کشورهایی که میزبان پناهجویان ونزوئلایی است، کمک های مالی پیشنهاد کرده است.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت، انتخابات ونزوئلا از مشروعیت برخوردار نیست. اسپانیا نیز رهبری انتقادات اتحادیه اروپا از ونزوئلا را بر عهده داشته و روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را خلاف استانداردهای اولیه یک دموکراسی توصیف کرد. نخست وزیر اسپانیا گفته است کشورش به همراه شریکان اروپایی روی واکنشی مناسب به ونزوئلا کار خواهد کرد.

نیکلاس مادورو، ۵۵ ساله، در پی اعلام پیروزی در انتخابات برای شش سال دیگر قدرت را در دست نگه می دارد. او پیروزی در انتخابات را پیروزی علیه «امپریالیسم» توصیف کرد، اما رقیب اصلی او نتیجه انتخابات را به رسمیت نشناخته و از «بی قاعدگی ها» در انتخابات سخن گفته است.

دو رهبر اصلی اپوزیسیون عمده ونزوئلا از شرکت در انتخابات منع شده بودند و به همین خاطر اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرده بودند. مقامات ونزوئلا نیز احزاب را منع کرده بودند که از نام اپوزیسیون اصلی در تبلیغات انتخاباتی استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میزان مشارکت در انتخابات ونزوئلا کمتر از ۵۰ درصد بوده است. در پی انتخابات، هزاران نفر از حامیان مادورو در خیابان های نزدیک کاخ ریاست جمهوری خوشحالی کردند و رقصیدند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را، که از متحدان اصلی مادورو است، به فهرست مقام هایی اضافه کرد که هدف تحریم های مالی قرار دارند.

واشنگتن، رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را به قاچاق مواد مخدر و اختلاس متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش آسوشیتدپرس از زندگی دشوار تراجنسیتی‌ها در ایران

خبرگزاری آسوشيتدپرس در گزارشی با عنوان «تراجنسيتی‌ها با وجود فتوای آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران همچنان با تبعيض رو به رو هستند»، شرايط زندگی تراجنسيتی ها در ايران را دشوار توصيف کرده است.

این خبرگزاری در اين گزارش به نقل از يک دختر تراجنسيتی به نام «نهال» نوشته است که برغم اين که جامعۀ ايران در قياس با ساير جوامع خاور ميانه آزاد انديشانه‌تر به مسائل دگرباشان جنسی می نگرد، دگرباشان با آزار و اذيت‌های زيادی مواجه هستند و گاه به خاطر ظاهر خود مورد حمله و ضرب و شتم قرار می گيرند.

آسوشيتدپرس در ادامه از قول برخی از روانشناسان و روانپزشکان نوشته است، تراجنسيتی‌ها غالبا از سوی خانواده‌های خود طرد می‌شوند و گاه برای تأمين نيازهای مالی شان چاره‌ای جز تن فروشی ندارند.

بر اساس اين گزارش، در حال حاضر از مجموع ۸۰ ميليون نفر جمعيت ايران، حدود ۵۰ هزار تراجنسيتی وجود دارد. در ايران همجنسگرايی غيرقانونی تلقی می‌شود، مردان همجنسگرا با مجازات اعدام رو به رو هستند و زنان همجنسگرا پس از سه بار محکوميت با مجازات شلاق، بار چهارم به اعدام محکوم می‌شوند.

يکی از شناخته شده ترين چهره های تراجنسيتی در ايران «مريم خاتون‌پور ملک آرا» است، که در پی ديدار با آيت الله خمينی، وی را متقاعد کرد تا با صدور يک فتوا به تراجنسيتی ها امکان دهد از طريق عمل جراحی جنسيت خود را تغيير دهند.

از زمان صدور اين فتوا، تراجنسيتی‌های ايران از طريق عمل جراحی و با کمک مالی دولت می‌توانند جنسيت خود را تغيير دهند.

خانم ملک آرا، که به مناسبت اين اقدام به مادر معنوی تراجنسيتی‌های ايران شهرت داشت، در سال ۲۰۱۲ در ۶۲ سالگی در گذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان می گوید یک موشک حوثی‌ها را بر فراز جیزان منهدم کرد

تصویر آرشیوی از نیروهای سعودی در جیزان، نزدیک مرز یمن

عربستان سعودی از رهگیری و انهدام یک موشک بالیستیک در روز دوشنبه در جنوب این کشور خبر داد. گزارش شده که این موشک از مواضع شبه نظامیان حوثی در یمن شلیک شد.

به گفته ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان، قطعات متلاشی شده موشک که بر فراز شهر جنوبی جیزان منهدم شد، در یک منطقه مسکونی افتاده اما به کسی آسیبی نرسیده است.

جنبش حوثی ها پیشتر اعلام کرده بود که یک موشک بدر-۱ را به سمت فرودگاه جیزان شلیک کرده است.

شبه نظامیان حوثی در ماه های اخیر شهرهای مرزی و ریاض پایتخت عربستان را هدف حمله های موشکی قرار داده اند اما اکثر موشک ها پیش از برخورد به هدف رهگیری و منهدم شده است.

عربستان می گوید ایران به حوثی ها سلاح می دهد. ایران و حوثی ها این اتهام را رد می کنند.

عربستان تحت یک ائتلاف، با هدف حمایت از دولت قانونی یمن، از سه سال پیش هزاران بار مواضع حوثی ها را هدف حملات هوایی قرار داده است.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها تاکید کرده که ایران از جمله حوثی های یمن نقش در بی ثبات سازی خاورمیانه دارد.

در جریان این حملات غیرنظامیان زیادی نیز کشته و به مدارس، بیمارستان ها و بازارها خسارات زیادی وارد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تذکر ۲۶ نماینده مجلس به روحانی به دلیل بی‌توجهی به اعتراض‌های مناطق مرزی کردنشین و بلوچ

جمعی از نمایندگان مناطق مرزی کردنشین و نمایندگان بلوچ به دلیل آنچه که بی توجهی دولت به اعتراض‌های اخیر مردم مناطق مرزی خواندند، به وزیر کشور و رئیس جمهوری ایران تذکر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، دلیل تذکر ۲۷ نماینده مجلس به وزیرکشور و رئیس‌جمهوری در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، «بی‌اهمیتی به اعتراضات گسترده مردم شهرستان‌های کردنشین و بلوچ در رابطه با تعطیلی مبادلات مرزی غرب و شرق کشور» عنوان شده است.

محدودیت‌های اعمال شده دولت بر مبادلات و کسب و کار بازارچه‌های مرزی با آغاز سال جدید، موجب افزایش هزینه این مبادلات و بیکار شدن برخی از فعالان در این بخش شده است.

در پی اعمال این محدودیت‌ها، بازاریان و کارگران شاغل در بازارچه های مرزی برخی از شهرهای کردنشین در غرب ایران اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند. این شاغلان بازارچه‌های مرز در چندین نوبت در اعتراض نمادین به مشکلات کسب و کار خود سفره خالی پهن کردند.

متعرضان خواستار باز شدن گذرگاه‌های مرزی و کولبری شده و به افزایش تعرفه‌ها و هزینه‌ها از جمله اجاره مغازه و کرایه حمل و نقل اعتراض کردند.

با این حال، آنگونه که نمایندگان شهرهای مرزی غرب و شرق ایران اعلام کردند دولت به خواسته‌های شاغلان بازارچه های مرزی توجه نکرده است؛ از این رو ۲۶ نماینده به وزیر کشور و رئیس جمهوری تذکر داده‌اند.

در ماه‌های اخیر مشکلات مناطق تجاری مرزی در غرب کشور موجب اعتراضات بسیاری شده است و تیراندازی نیروهای انتظامی به کولبران تعدادی کشته و زخمی به همراه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات احزاب عراق برای تشکیل دولت جدید آغاز شد

با اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی عراق و قرار گرفتن نمایندگان ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی صدر در بالای فهرست حزبها و ائتلافهای شرکت کننده در انتخابات، این روحانی شیعه می‌گوید دولت آینده عراق باید دولتی فراگیر باشد.

هیچ حزب و ائتلافی در پارلمان جدید عراق به تنهایی قادر به تشکیل کابینه نیست و ناظران پیش بینی می‌کنند که شکل گیری کابینه ائتلافی آینده عراق مدتها به طول بینجامد.

ائتلاف صدر ۵۴ کرسی و ائتلاف عبادی ۴۵ کرسی در پارلمان عراق را از آن خود کرده اند، اما این دو گروه نیز برای تشکیل کابینه نیاز به ائتلاف با گروه‌های دیگر دارند. پارلمان عراق ۳۲۹ نماینده دارد.

مقتدی صدر در پی دیدار با حیدر عبادی نخست وزیر اعلام کرد که دولت آینده دولت اصلاحات و رفاه و رونق خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شکنجه یک فعال مدنی ملایری در بازداشت و ضرب و شتم یک فعال مدنی در گچساران

یک فعال مدنی در ملایر از ضرب و شتم و آزار و شکنجه خود، پس از بازداشت در تجمع‌های اعتراضی دی ماه خبر داد.

تیمور خالدیان شنبه ۲۹ اردیبهشت به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که دی ماه سال گذشته پس از بازداشت در تجمع های اعتراضی، در پاسگاه نیروی انتظامی مورد «ضرب و شتم شدید و شکنجه جنسی» قرار گرفت.

او توضیح داد که ماموران با شوکر، باتوم و مشت و لگد او را کتک زدند و در ادامه چنان او را شکنجه کردند که تا مدتی توان نشستن نداشت.

این فعال حقوق بشر، تیمور خالدیان، در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز به دلیل ارسال اخبار زندان ملایر به رسانه‌های مدافع حقوق بشر بازداشت شده بود و یک بار نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به شش ماه زندان محکوم شد.

آقای خالدیان قرار است در روزهای آینده به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شود.

حمله به یک فعال مدنی در گچساران

از سوی دیگر خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که ایمان محمدپور، فعال مدنی در گچساران مورد حمله افراد نقاب‌دار قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد.

اگر چه به نوشته این خبرگزاری هنوز از انگیزه حمله کنندگان اطلاعی در دست نیست، اما برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکیست که آقای محمدپور به تازگی مقاله ای در نقد عملکرد رئیس ستاد امر به معروف شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نوشته بود.

نهادهای مدافع حقوق بشر تهدید و حبس فعالان مدنی و حقوق بشر در ایران را بارها محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا در حالی آغاز شد که اپوزیسیون ونزوئلا انتخابات را تحریم کرده و آن را تاجگذاری نیکلاس مادورو خوانده است که تلاش می کند زمامداری ونزوئلا را برای یکدوره شش ساله دیگر در دست داشته باشد.

انتظار می رود نیکلاس مادورو که خود را پسر هوگو چاوز، رهبر پیشین ونزوئلا، می‌خواند، پیروز انتخابات یکشنبه ۳۰ اردیبهشت باشد.

این در حالی است که در سال های اخیر ونزوئلا با یک بحران عمیق اقتصادی کمبود غذا و دارو و تورم شدید روبرو بوده است. نامزدهای اپوزیسیون ونزوئلا از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم هستند.

رقیبان اصلی آقای مادورو در انتخابات هنری فالکون از فرمانداران سابق ونزوئلا و خاویر برتوچی، کشیش کلیسای پروتستان هستند.

دولت آمریکا روز جمعه نام دیوسدادو کابلو، رهبرحزب سوسیالیست ونزوئلا را بخاطر اختلاس و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به فهرست تحریم های ایالات متحده علیه ونزوئلا افزود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد و کارگران تعدیل شده در تهران تجمع کردند

مالباختگان موسسه مالی کاسپین در مشهد و شماری از کارگران تعدیل شده شرکت حمل و نقل آبادان دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، جمعی از مالباختگان موسسه مالی اعتباری کاسپین روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت مقابل یکی از شعبه‌های این موسسه در مشهد تجمع کردند.

سپرده گذاران موسسه کاسپین اعتراض دارند که پس از گذشت بیش از یکسال از وعده پرداخت سپرده‌های آنها هنوز به این وعده عمل نشده است.

از سوی دیگر، کارگران بیکار شده شرکت حمل و نقل بین‌المللی آبادان در اعتراض به اجرا نشدن حکم بازگشت به کار، مقابل یکی از ادارات وزارت کار در غرب تهران تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قرارداد این کارگران از چند سال پیش رو به اتمام بوده است اما با توجه به اینکه برخی از آنها بین ۷ تا ۲۵ سال سابقه کار در شرکت داشته اند، هیات حل اختلاف در اداره کار غرب تهران اخراج کارگران را نپذیرفته و رای به بازگشت به کار آنها داده است. به گفته کارگران، کارفرما این رای را اجرا نکرده است.

همزمان با این تجمع‌ها، بازنشستگان شرکت لوله سازی اهواز نیز قصد تجمع مقابل صندوق بازنشستگی در اهواز را داشتند که نیروهای امنیتی از تشکیل این تجمع جلوگیری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو سیاست آمریکا را برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی تشریح می‌کند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، قرار است سیاست این کشور برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران را، همزمان با تشریح سیاست خارجی آمریکا، اعلام کند.

به گزارش نیویورک پست، آقای پمپئو در سخنرانی روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خود، استراتژی جامع ایالات متحده برای مهار فعالیت‌های اتمی، توقف برنامه موشک بالیستیک و پایان دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه و جهان را اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی، آن چه را که آمریکا می‌خواهد در همکاری با متحدان اروپایی و منطقه‌ای در مقابله با رژیم جمهوری اسلامی انجام دهد، تشریح خواهد کرد.

آقای پمپئو پیشتر بر همکاری واشنگتن با عربستان سعودی و کشورهای منطقه برای مهار جاه‌طلبی‌های اتمی، تسلیحاتی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید گذاشته و گفته بود: «این همکاری در مقابله با ایران آغاز می‌شود؛ ایران سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از میلیشاهای نیابتی و گروه های تروریستی حمایت می‌کند، دلال تامین و ارسال اسلحه به حوثی‌های یمن است، در فعالیت‌های مخرب سایبری درگیر است و از رژیم جنایتکار اسد در سوریه نیز حمایت می‌کند.»

در همین حال به گفته برایان هوک، یکی از مشاوران ارشد وزیر خارجه آمریکا، سیاست جامع واشنگتن در قبال ایران در چارچوبی است که با کلیت تهدیدهای ایران مقابله کند.

او گفت که اکنون فرصت آن است که با تهدیدهای اتمی ایران مقابله شود و ساختار بهتری برای جلوگیری از تکثیر سلاح های اتمی در ایران و منطقه به وجود آید.

پرزیدنت ترامپ هنگام اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران رئوس مورد انتظار خود از سیاست جامع آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده بود.

او گفته بود: «با خروج از توافق اتمی، ما با متحدانمان برای یافتن راه حل جامع و پایدار علیه تهدید اتمی ایران همکاری می کنیم. این راه حل شامل تلاش برای از بین بردن تهدید موشک بالیستیک ایران، پایان دادن به فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان و پایان دادن به فعالیت‌های خطرناکش در سراسر خاورمیانه است. ضمن آن که تحریم‌های شدیدی را اعمال خواهیم کرد.»

پرزیدنت ترامپ گفت که در همان سالی که توافق اتمی امضا شد، بودجه نظامی ایران چهل درصد افزایش یافت. در حالی که اوضاع اقتصادی در ایران بسیار بد است، جمهوری اسلامی ایران از منابع مالی که در پی تعلیق تحریم های اتمی به دستش آمد برای تولید موشک با قابلیت اتمی استفاده کرد، به حمایت از تروریسم ادامه داد و در سراسر خاورمیانه و ورای آن ویرانی به بار آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی درباره مواضع اخیر کره شمالی گفتگوی تلفنی کردند

پرزیدنت ترامپ درباره ملاقاتی تاریخی که قرار است ماه آینده با رهبر کره شمالی داشته باشد، در یک مکالمه تلفنی با مون جی این، رئیس جمهوری کره جنوبی گفتگو و تبادل نظر کرد.

پرزیدنت ترامپ و مون جی این قرار است، روز سه شنبه، در واشنگتن نیز دیدار و گفتگو کنند.

کره شمالی هفته گذشته به بهانه تداوم رزمایش مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، که پیونگ یانگ آن را مصداق تمرین های نظامی علیه کره شمالی می انگارد، تهدید کرده بود ممکن است از دیدار تاریخی ماه ژوئن عقب نشینی کند.

پیونگ یانگ هم اکنون تحت شدیدترین تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد که آمریکا پایه‌گذار آن بوده است. در چارچوب این قطعنامه ها، کره شمالی از حدود یک سوم درآمد خارجی سه میلیارد دلاری خود محروم شد.

آخرین دور مذاکرات با کره شمالی با هدف عاری سازی آن کشور از تسلیحات اتمی ۱۰ سال پیش انجام گرفت اما در میانه آن، پیونگ یانگ حاضر نشد برنامه بازرسی از تاسیسات اتمی‌اش را بپذیرد که بازرسی از سایت‌های اعلام نشده و نمونه برداری از آن مکانها را در بر می گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مردم شاهرود در اعتراض به انتقال اداره کل راه به سمنان

شهروندان شاهرود در اعتراض به انتقال اداره راه به شهر سمنان برای چندمین روز پیاپی تجمع و راهپیمایی کردند.

گزارش ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که مردم شاهرود روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت نیز در اعتراض به طرح انتقال اداره راه به سمنان اعتراض کرده و خواستار توقف طرح شدند.

مردم در شعارهای خود همچنین خواستار بازگشت تمام اداراتی شدند که پیش از این، از شاهرود به مرکز استان سمنان منتقل شده بودند.

تجمع روز یکشنبه که با حضور بازاریان شکل گرفت، موجب بسته شدن برخی خیابانهای اصلی و بازار شد.

برخی وب‌سایت‌های محلی گزارش دادند که گروهی از مردم شاهرود با حضور در نماز جمعه، به طرح انتقال اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به سمنان اعتراض کرده بودند. آنها در پایان نماز جمعه طوماری را در اعتراض به طرح انتقال اداره راه امضا کرده بودند.

تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شاهرود در حالی برگزار شده است که تظاهرات اعتراضی مردم کازرون در هفته‌های اخیر به خشونت کشیده شد.

پس از هفته ها اعتراض به طرح تقسیم شهر کازرون، تجمع ها در روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به درگیری با نیروهای امنیتی و پلیس و کشته شدن دو تن منجر شد. دهها نفر نیز در این حوادث زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همراهی سناتور روبیو با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی

یک سناتور ارشد جمهوریخواه که وقایع ایران را مورد توجه دارد، بعد از موضع گیری وزیر خارجه ایالات متحده در حمایت از معترضان در ایران، با او همراهی کرد.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا جمعه شب در توئیتی نوشت مردم ایران همچنان زندگی شان را برای اعتراض به فساد و سرکوبگری رژیم ایران به خطر می‌اندازند.

وی افزود: من با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از مردم ایران همراه می شوم و امیدوارم رسانه های بین المللی به این اعتراضات مهم در کازرون و دیگر جاها توجهی که شایسته است، نشان دهند.

این موضع گیری آقای روبیو بعد از توئیت ظهر جمعه وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به سرکوب معترضان در شهر کازرون ایران است.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

وی افزود: سه کشته و قطع اینترنت ماهیت حقیقی این رژیم را نشان می دهد.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون است.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

جعفر پناهی در پشت صحنه فیلم سه رخ

جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن به طور مشترک به جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی و آلیس روهرواچر رسید.

جعفر پناهی در پیامی که شنبه ۲۹ اردیبهشت به این مناسبت توسط دخترش خوانده شد از عباس کیارستمی یاد کرد.

فیلم «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی شنبه هفته گذشته بدون حضور این کارگردان ایرانی در جشنواره کن اکران شد.

علی رغم درخواست بسیاری از هنرمندان سرشناس و مسئولین جشنواره کن، مقامات جمهوری اسلامی با سفر جعفر پناهی به فرانسه مخالفت کردند و او نتوانست در مراسم رونمایی از فیلم خود شرکت کند.

جعفر پناهی از چندی پیش و به دنبال اعتراض به حکومت ایران از فعالیت های سینمایی منع شده و ممنوع الخروج است، با این حال او به صورت غیررسمی به فیلمسازی ادامه می‌دهد.

در این دوره جشنواره کن، علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را کسب کند.

آقای عباسی این جایزه را برای فیلم «مرز» دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل یک معلم بازداشتی: موکلم کتک خورده، پابرهنه و با لباس‌های پاره در دادسرا بود

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان بازداشت شد

وکیل محمد حبیبی، معلمی که در پی تجمع معلمان بازداشت شد اعلام کرد که نحوه دستگیری و برخورد با موکل او و همچنین ندادن وقت برای تامین وثیقه، نامتعارف بوده است.

حسین تاج روز شنبه ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری ایسنا گفت که هفته گذشته قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای موکل او صادر شد ولی یکروز بعد که برای گذاشتن وثیقه مراجعه کرد اعلام شد که پرونده موکل او به دادگاه فرستاده شده است.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد. ۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حسین تاج، وکیل آقای حبیبی درباره وضعیت او گفت: «این پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی به افراد برای اینکه افراد وثیقه‌ایتامین کنند بسیار نامتعارف است، کما اینکه نحوه دستگیری و برخورد با موکلم بسیار نامتعارف بوده که باید تحت پیگرد قرار گیرد زیرا به طور اتفاقی همسرشان هفته گذشته به دادسرای امنیت رفته بودند و موکلم را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بودند و هنوز آثار ضرب و شتم بر رویصورت وی مشهود بوده است.»

به گفته او تجمع کنندگان تنها خواستار تحقق مطالبات صنفی و قانونی خود بوده‌اند.

آقای حبیبی اسفند ماه سال گذشته نیز در محل کار خود بازداشت شده و پس از حدود ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و بازداشت تعدادی از آنها در بیانیه‌ای این اقدام را «حادثه‌ای تلخ» توصیف کرد که «طی آن نه تنها حقوق شهروندی معلمان کشور زیر پای تصمیمات غیرمدنی و غیرانسانی لگدمال شد بلکه بخوبی روشن گردید که قانون گرایی و مردم سالاری که برخی از مسئولان در تریبون های مختلف ادعا می کنند، سرابی توهمی بیش نیست.»

تجمع های کارگری و دیگر اصناف از جمله معلمان طی یک سال گذشته و با بالاگرفتن مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بی‌خبری از وضعیت ده‌ها بازداشتی اعتراض‌های کازرون

علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس، وقایع کازرون را که منجر به کشته شدن دو تن از معترضان شد، برای حکومت جمهوری اسلامی پرهزینه دانست.

وی شنبه ۲۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران همچنین زخمی شدن ۴۸ نفر را در اعتراض‌های چهارشنبه و پنجشنبه را تایید کرد.

وقایع کازرون از ماه گذشته با اعتراض شهروندان به طرح تقسیم شهر آغاز شد و از پنجشنبه گذشته به درگیری‌، تخریب و شورش انجامید.

از وضعیت دهها نفر از تظاهرکنندگان که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بازداشت شده اند، گزارشی منتشر نشده است.

مخالفان تقسیم کازرون در تظاهرات خود شعار می دادند: «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن غیرقانونی خواندن تجمعات معترضین به تقسیم کازرون، آنها را به تخریب و آتش زدن اموال دولتی و خصوصی متهم کرده‌اند.

در پی حوادث هفته گذشته در کازرون، وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در این شهر واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون بوده است.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح وزارت کشور معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، در پاسخ به سئوال فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید با خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌ است، گفت که آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه، وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی گزارشگران بدون مرز از وضعیت فعالان مدنی مرتبط به درویشان گنابادی در زندان

گزارشگران بدون مرز در جدیدترین گزارش خود درباره ایران، به وضعیت ۱۳ روزنامه نگار و فعال مدنی مرتبط با دراویش پرداخته است که بیش از سه ماه است در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس به سر می‌برند.

رضا انتصاری، کسری نوری، مصطفی عبدی، صالح مرادی، سینا انتصاری، امیر نوری، محمد شریفی مقدم، محمدرضا درویشی، عباس دهقان و پوریا نوری، ۱۰ نفر از این روزنامه نگاران هستند که به همراه سه زن زندانی به نام‌های سپیده مرادی ، آویشا جلال الدین و شیما انتصاری پس از حوادث سرکوب دراویش به زندان افتاده و از حقوق اساسی خود محروم مانده اند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش خود به بدرفتاری با این افراد در هنگام دستگیری، شکنجه در زندان و ایراد اتهاماتی همچون اقدام علیه امنیت ملی، سرپیچی از دستور پلیس و همکاری با سایت مجذوبان نور اشاره کرده است. در این گزارش از عدم اجازه برای داشتن وکیل از سوی این روزنامه نگاران زندانی نیز به شدت انتقاد شده است.

از سوی دیگر، محاکمه دهها درویش گنابادی بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران به طور غیرعلنی از هفته گذشته آغاز شده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خوانده بود.

خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که درویشان گنابادی که از حدود سه ماه پیش بازداشت شده‌اند، از داشتن وکیل محروم بوده و پس از ضرب و جرح ماموران هنگام بازداشت و زخمی شدن، وضعیت مناسبی در دوران بازداشت نداشته‌اند.

اتهام های این افراد که بدون وکیل به دادگاه اعزام شدند، اخلال در نظم، اجتماع و تبانی علیه امنیت عمومی و تمرد از دستور پلیس عنوان شده است.

گفته می شود دادستان در کیفرخواست صادره برای درویشان گنابادی خواستار اشد مجازات، تبعید و حبس درویشان در زندان‌های شهرهای دور از محل فعالیت دراویش شده است.

در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته، تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت یگان ویژه پلیس و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

در این درگیری ها که حدود دو روز طول کشید، صدها درویش گنابادی بازداشت شدند که بسیاری از آنها به شدت کتک خورده و زخمی شده بودند.

در پی این حوادث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران در سراسر کشور، دریافت کرده است. در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه فرزندان کاووس سیدامامی به نمایندگان مجلس برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، هفته گذشته در بیمارستان بستری شد.

فرزندان دکتر کاووس سیدامامی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی آنها به پرونده مرگ آقای سید امامی در زندان شده‌اند.

آنها در این نامه همچنین از نمایندگان مجلس و به‌ویژه محمود صادقی نماینده تهران خواسته‌اند تا مسئله ممنوع‌الخروجی مادرشان، مریم ممبینی، حل شود.

خانم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، که به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده، حال مساعدی ندارد.

او در پی فشارهای عصبی ناشی از مرگ همسر و در ادامه، ممنوع‌الخروج‌شدن و دوری از فرزندانش، در بیمارستان بستری شد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند.

چندی پس از جان باختن آقای سیدامامی، همسر او قصد سفر به کانادا را داشت که ماموران از خروج او جلوگیری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض جمعی از ایرانیان مقیم آلمان به اهدای جایزه آزادی بیان به زیباکلام

اهدای جایزه آزادی بیان از سوی رادیو صدای آلمان به صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در ایران، با اعتراض تظاهرکنندگانی در آلمان مواجه شده است، که اکثراً از ایرانیان تبعیدی بودند.

شرکت کنندگان در تظاهرات نزدیک بودن صادق زیباکلام به رژیم اسلامی را دلیل اعتراض خود عنوان کردند.

این جایزه از سوی دویچه وله، صدای آلمان، به افراد یا حرکت‌هایی اهدا می‌شود که در ترویج آزادی بیان و حقوق بشر کوشیده باشند.

به اعتقاد مینا احدی، از تظاهر کنندگان که از سال ۱۹۸۱ در تبعید بسر می‌برد، زیبا کلام بسیار به رژیم اسلامی نزدیک بوده و سال‌های دراز با آن همکاری می‌کرده است.

انتقاد اصلی از زیباکلام متوجه اظهارات وی در مصاحبه با ایران وایر است که گفته بود اگر ایران مورد حمله قرار گیرد او برای دفاع اسلحه در دست خواهد گرفت. مینا احدی می‌گوید زیباکلام به دلیل حمایت از رژیم دیکتاتوری که بر اساس شکنجه و بازداشت‌های غیرقانونی و ترور استوار است، اصلاً سزاوار این جایزه نیست.

زیباکلام اما می‌گوید برداشتی که از اظهارات وی شده برداشتی خارج از متن و بسیار ساده انگارانه است و آنچه گفته جز این نبوده که شرایط کنونی ایران در منطقه ممکن است باعث سقوط رژیم سیاسی شود و درنتیجه به فروپاشی کشور بیانجامد. او گفته است: «بحث من این است که برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران با گزینه‌های سختی روبرو خواهیم بود.»

بنا به گزارشها، اگرچه اعتراض کنندگان اعطای جایزه دویچه وله به زیباکلام ۲۵ نفر بیشتر نبودند، اماصدای رسایی در ابراز مخالفتشان داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ازدواج سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل

پرنس هری، شاهزاده بریتانیا و مگان مارکل، ستاره سینمای آمریکا در شهر ویندزور برکشایر، در حومه لندن، ازدواج کردند.

این مراسم، شنبه ۲۹ اردیبهشت با حضور خانواده سلطنتی و بیش از ۶۰۰ مهمان سرشناس در کلیسای تاریخی سنت جورج برگزار شد.

مگان در لباس عروسی سفید ژیوانشی و احاطه شده در رزهای سفیدی که یادآور پرنسس دیانا مادر شاهزاده هری است، دست در دست پرنس چارلز و در حضور ملکه الیزابت دوم و همسرش پرنس فلیپ، وارد کلیسای قرون وسطایی سنت جورج شد تا در حضور صدها نفر به هری شاهزاده بریتانیا، و ششمین نفر در ردیف تصاحب تاج و تخت بریتانیا، بله بگوید.

ساقدوش پرنس هری، برادر بزرگترش، پرنس ویلیام بود. دو فرزند خردسال ویلیام و کیت، شاهزاده جورج و شاهزاده شارلوت، جزو شش ساقدوش خردسال عروس بودند.

از خانواده عروس، توماس مارکل، پدر مگان به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت، اما دوریا راگلند، مادرش، در تمام این روزها همراه او بود.

گفته می شود بیش از صد هزار نفر برای تماشای کالسکه سلطنتی حامل عروس و داماد وارد شهر ویندزور شده‌اند و هزار نفر هم در قلعه برای تماشای ورود و خروج عروس و داماد، خانواده ی سلطنتی و مدعوین، حضور داشتند.

کاخ کنزینگتون پیشتر اعلام کرده بود که در لیست مدعوین، از رهبران سیاسی دعوت نشده است و حتی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به عروسی دعوت نشده اند، اما در عوض لیست بلند بالایی از ستارگان مشهور و محبوب ورزش و سینما، از جمله جورج کلونی و همسرش امل، دیوید بکهام، فوتبالیست افسانه‌ای و همسرش ویکتوریا، سرنا ویلیامز و شوهرش الکسیس ، اوپرا وینفری مجری پر آوازه آمریکایی، و سارا فرگوسن دوشس یورک و نویسنده و کارگردان بریتانیایی، به عروسی دعوت شدند تا در کنار هزاران هوادار پادشاهی بریتانیا و صد البته هزاران مامور امنیتی برگزاری این مراسم را غرق سرور و شادمانی به پایان ببرند.

۶۰۰ مهمانان ناهار این مراسم، به دعوت ملکه انگلیس در سالن سنت جورج حضور می‌یابند، پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا نیز روز یکشنبه یک مهمانی دویست نفره دیگر به افتخار هری و مگان ترتیب داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG