لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۲۱

سرخط خبرها

تذکر ۲۶ نماینده مجلس به روحانی به دلیل بی‌توجهی به اعتراض‌های مناطق مرزی کردنشین و بلوچ

جمعی از نمایندگان مناطق مرزی کردنشین و نمایندگان بلوچ به دلیل آنچه که بی توجهی دولت به اعتراض‌های اخیر مردم مناطق مرزی خواندند، به وزیر کشور و رئیس جمهوری ایران تذکر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، دلیل تذکر ۲۷ نماینده مجلس به وزیرکشور و رئیس‌جمهوری در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، «بی‌اهمیتی به اعتراضات گسترده مردم شهرستان‌های کردنشین و بلوچ در رابطه با تعطیلی مبادلات مرزی غرب و شرق کشور» عنوان شده است.

محدودیت‌های اعمال شده دولت بر مبادلات و کسب و کار بازارچه‌های مرزی با آغاز سال جدید، موجب افزایش هزینه این مبادلات و بیکار شدن برخی از فعالان در این بخش شده است.

در پی اعمال این محدودیت‌ها، بازاریان و کارگران شاغل در بازارچه های مرزی برخی از شهرهای کردنشین در غرب ایران اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند. این شاغلان بازارچه‌های مرز در چندین نوبت در اعتراض نمادین به مشکلات کسب و کار خود سفره خالی پهن کردند.

متعرضان خواستار باز شدن گذرگاه‌های مرزی و کولبری شده و به افزایش تعرفه‌ها و هزینه‌ها از جمله اجاره مغازه و کرایه حمل و نقل اعتراض کردند.

با این حال، آنگونه که نمایندگان شهرهای مرزی غرب و شرق ایران اعلام کردند دولت به خواسته‌های شاغلان بازارچه های مرزی توجه نکرده است؛ از این رو ۲۶ نماینده به وزیر کشور و رئیس جمهوری تذکر داده‌اند.

در ماه‌های اخیر مشکلات مناطق تجاری مرزی در غرب کشور موجب اعتراضات بسیاری شده است و تیراندازی نیروهای انتظامی به کولبران تعدادی کشته و زخمی به همراه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکرات احزاب عراق برای تشکیل دولت جدید آغاز شد

با اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی عراق و قرار گرفتن نمایندگان ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی صدر در بالای فهرست حزبها و ائتلافهای شرکت کننده در انتخابات، این روحانی شیعه می‌گوید دولت آینده عراق باید دولتی فراگیر باشد.

هیچ حزب و ائتلافی در پارلمان جدید عراق به تنهایی قادر به تشکیل کابینه نیست و ناظران پیش بینی می‌کنند که شکل گیری کابینه ائتلافی آینده عراق مدتها به طول بینجامد.

ائتلاف صدر ۵۴ کرسی و ائتلاف عبادی ۴۵ کرسی در پارلمان عراق را از آن خود کرده اند، اما این دو گروه نیز برای تشکیل کابینه نیاز به ائتلاف با گروه‌های دیگر دارند. پارلمان عراق ۳۲۹ نماینده دارد.

مقتدی صدر در پی دیدار با حیدر عبادی نخست وزیر اعلام کرد که دولت آینده دولت اصلاحات و رفاه و رونق خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شکنجه یک فعال مدنی ملایری در بازداشت و ضرب و شتم یک فعال مدنی در گچساران

یک فعال مدنی در ملایر از ضرب و شتم و آزار و شکنجه خود، پس از بازداشت در تجمع‌های اعتراضی دی ماه خبر داد.

تیمور خالدیان شنبه ۲۹ اردیبهشت به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که دی ماه سال گذشته پس از بازداشت در تجمع های اعتراضی، در پاسگاه نیروی انتظامی مورد «ضرب و شتم شدید و شکنجه جنسی» قرار گرفت.

او توضیح داد که ماموران با شوکر، باتوم و مشت و لگد او را کتک زدند و در ادامه چنان او را شکنجه کردند که تا مدتی توان نشستن نداشت.

این فعال حقوق بشر، تیمور خالدیان، در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز به دلیل ارسال اخبار زندان ملایر به رسانه‌های مدافع حقوق بشر بازداشت شده بود و یک بار نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به شش ماه زندان محکوم شد.

آقای خالدیان قرار است در روزهای آینده به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شود.

حمله به یک فعال مدنی در گچساران

از سوی دیگر خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که ایمان محمدپور، فعال مدنی در گچساران مورد حمله افراد نقاب‌دار قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد.

اگر چه به نوشته این خبرگزاری هنوز از انگیزه حمله کنندگان اطلاعی در دست نیست، اما برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکیست که آقای محمدپور به تازگی مقاله ای در نقد عملکرد رئیس ستاد امر به معروف شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نوشته بود.

نهادهای مدافع حقوق بشر تهدید و حبس فعالان مدنی و حقوق بشر در ایران را بارها محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا در حالی آغاز شد که اپوزیسیون ونزوئلا انتخابات را تحریم کرده و آن را تاجگذاری نیکلاس مادورو خوانده است که تلاش می کند زمامداری ونزوئلا را برای یکدوره شش ساله دیگر در دست داشته باشد.

انتظار می رود نیکلاس مادورو که خود را پسر هوگو چاوز، رهبر پیشین ونزوئلا، می‌خواند، پیروز انتخابات یکشنبه ۳۰ اردیبهشت باشد.

این در حالی است که در سال های اخیر ونزوئلا با یک بحران عمیق اقتصادی کمبود غذا و دارو و تورم شدید روبرو بوده است. نامزدهای اپوزیسیون ونزوئلا از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم هستند.

رقیبان اصلی آقای مادورو در انتخابات هنری فالکون از فرمانداران سابق ونزوئلا و خاویر برتوچی، کشیش کلیسای پروتستان هستند.

دولت آمریکا روز جمعه نام دیوسدادو کابلو، رهبرحزب سوسیالیست ونزوئلا را بخاطر اختلاس و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به فهرست تحریم های ایالات متحده علیه ونزوئلا افزود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد و کارگران تعدیل شده در تهران تجمع کردند

مالباختگان موسسه مالی کاسپین در مشهد و شماری از کارگران تعدیل شده شرکت حمل و نقل آبادان دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، جمعی از مالباختگان موسسه مالی اعتباری کاسپین روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت مقابل یکی از شعبه‌های این موسسه در مشهد تجمع کردند.

سپرده گذاران موسسه کاسپین اعتراض دارند که پس از گذشت بیش از یکسال از وعده پرداخت سپرده‌های آنها هنوز به این وعده عمل نشده است.

از سوی دیگر، کارگران بیکار شده شرکت حمل و نقل بین‌المللی آبادان در اعتراض به اجرا نشدن حکم بازگشت به کار، مقابل یکی از ادارات وزارت کار در غرب تهران تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قرارداد این کارگران از چند سال پیش رو به اتمام بوده است اما با توجه به اینکه برخی از آنها بین ۷ تا ۲۵ سال سابقه کار در شرکت داشته اند، هیات حل اختلاف در اداره کار غرب تهران اخراج کارگران را نپذیرفته و رای به بازگشت به کار آنها داده است. به گفته کارگران، کارفرما این رای را اجرا نکرده است.

همزمان با این تجمع‌ها، بازنشستگان شرکت لوله سازی اهواز نیز قصد تجمع مقابل صندوق بازنشستگی در اهواز را داشتند که نیروهای امنیتی از تشکیل این تجمع جلوگیری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو سیاست آمریکا را برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی تشریح می‌کند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، قرار است سیاست این کشور برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران را، همزمان با تشریح سیاست خارجی آمریکا، اعلام کند.

به گزارش نیویورک پست، آقای پمپئو در سخنرانی روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خود، استراتژی جامع ایالات متحده برای مهار فعالیت‌های اتمی، توقف برنامه موشک بالیستیک و پایان دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه و جهان را اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی، آن چه را که آمریکا می‌خواهد در همکاری با متحدان اروپایی و منطقه‌ای در مقابله با رژیم جمهوری اسلامی انجام دهد، تشریح خواهد کرد.

آقای پمپئو پیشتر بر همکاری واشنگتن با عربستان سعودی و کشورهای منطقه برای مهار جاه‌طلبی‌های اتمی، تسلیحاتی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید گذاشته و گفته بود: «این همکاری در مقابله با ایران آغاز می‌شود؛ ایران سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از میلیشاهای نیابتی و گروه های تروریستی حمایت می‌کند، دلال تامین و ارسال اسلحه به حوثی‌های یمن است، در فعالیت‌های مخرب سایبری درگیر است و از رژیم جنایتکار اسد در سوریه نیز حمایت می‌کند.»

در همین حال به گفته برایان هوک، یکی از مشاوران ارشد وزیر خارجه آمریکا، سیاست جامع واشنگتن در قبال ایران در چارچوبی است که با کلیت تهدیدهای ایران مقابله کند.

او گفت که اکنون فرصت آن است که با تهدیدهای اتمی ایران مقابله شود و ساختار بهتری برای جلوگیری از تکثیر سلاح های اتمی در ایران و منطقه به وجود آید.

پرزیدنت ترامپ هنگام اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران رئوس مورد انتظار خود از سیاست جامع آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده بود.

او گفته بود: «با خروج از توافق اتمی، ما با متحدانمان برای یافتن راه حل جامع و پایدار علیه تهدید اتمی ایران همکاری می کنیم. این راه حل شامل تلاش برای از بین بردن تهدید موشک بالیستیک ایران، پایان دادن به فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان و پایان دادن به فعالیت‌های خطرناکش در سراسر خاورمیانه است. ضمن آن که تحریم‌های شدیدی را اعمال خواهیم کرد.»

پرزیدنت ترامپ گفت که در همان سالی که توافق اتمی امضا شد، بودجه نظامی ایران چهل درصد افزایش یافت. در حالی که اوضاع اقتصادی در ایران بسیار بد است، جمهوری اسلامی ایران از منابع مالی که در پی تعلیق تحریم های اتمی به دستش آمد برای تولید موشک با قابلیت اتمی استفاده کرد، به حمایت از تروریسم ادامه داد و در سراسر خاورمیانه و ورای آن ویرانی به بار آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی درباره مواضع اخیر کره شمالی گفتگوی تلفنی کردند

پرزیدنت ترامپ درباره ملاقاتی تاریخی که قرار است ماه آینده با رهبر کره شمالی داشته باشد، در یک مکالمه تلفنی با مون جی این، رئیس جمهوری کره جنوبی گفتگو و تبادل نظر کرد.

پرزیدنت ترامپ و مون جی این قرار است، روز سه شنبه، در واشنگتن نیز دیدار و گفتگو کنند.

کره شمالی هفته گذشته به بهانه تداوم رزمایش مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، که پیونگ یانگ آن را مصداق تمرین های نظامی علیه کره شمالی می انگارد، تهدید کرده بود ممکن است از دیدار تاریخی ماه ژوئن عقب نشینی کند.

پیونگ یانگ هم اکنون تحت شدیدترین تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد که آمریکا پایه‌گذار آن بوده است. در چارچوب این قطعنامه ها، کره شمالی از حدود یک سوم درآمد خارجی سه میلیارد دلاری خود محروم شد.

آخرین دور مذاکرات با کره شمالی با هدف عاری سازی آن کشور از تسلیحات اتمی ۱۰ سال پیش انجام گرفت اما در میانه آن، پیونگ یانگ حاضر نشد برنامه بازرسی از تاسیسات اتمی‌اش را بپذیرد که بازرسی از سایت‌های اعلام نشده و نمونه برداری از آن مکانها را در بر می گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مردم شاهرود در اعتراض به انتقال اداره کل راه به سمنان

شهروندان شاهرود در اعتراض به انتقال اداره راه به شهر سمنان برای چندمین روز پیاپی تجمع و راهپیمایی کردند.

گزارش ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که مردم شاهرود روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت نیز در اعتراض به طرح انتقال اداره راه به سمنان اعتراض کرده و خواستار توقف طرح شدند.

مردم در شعارهای خود همچنین خواستار بازگشت تمام اداراتی شدند که پیش از این، از شاهرود به مرکز استان سمنان منتقل شده بودند.

تجمع روز یکشنبه که با حضور بازاریان شکل گرفت، موجب بسته شدن برخی خیابانهای اصلی و بازار شد.

برخی وب‌سایت‌های محلی گزارش دادند که گروهی از مردم شاهرود با حضور در نماز جمعه، به طرح انتقال اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به سمنان اعتراض کرده بودند. آنها در پایان نماز جمعه طوماری را در اعتراض به طرح انتقال اداره راه امضا کرده بودند.

تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شاهرود در حالی برگزار شده است که تظاهرات اعتراضی مردم کازرون در هفته‌های اخیر به خشونت کشیده شد.

پس از هفته ها اعتراض به طرح تقسیم شهر کازرون، تجمع ها در روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به درگیری با نیروهای امنیتی و پلیس و کشته شدن دو تن منجر شد. دهها نفر نیز در این حوادث زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همراهی سناتور روبیو با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی

یک سناتور ارشد جمهوریخواه که وقایع ایران را مورد توجه دارد، بعد از موضع گیری وزیر خارجه ایالات متحده در حمایت از معترضان در ایران، با او همراهی کرد.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا جمعه شب در توئیتی نوشت مردم ایران همچنان زندگی شان را برای اعتراض به فساد و سرکوبگری رژیم ایران به خطر می‌اندازند.

وی افزود: من با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از مردم ایران همراه می شوم و امیدوارم رسانه های بین المللی به این اعتراضات مهم در کازرون و دیگر جاها توجهی که شایسته است، نشان دهند.

این موضع گیری آقای روبیو بعد از توئیت ظهر جمعه وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به سرکوب معترضان در شهر کازرون ایران است.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

وی افزود: سه کشته و قطع اینترنت ماهیت حقیقی این رژیم را نشان می دهد.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون است.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

جعفر پناهی در پشت صحنه فیلم سه رخ

جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن به طور مشترک به جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی و آلیس روهرواچر رسید.

جعفر پناهی در پیامی که شنبه ۲۹ اردیبهشت به این مناسبت توسط دخترش خوانده شد از عباس کیارستمی یاد کرد.

فیلم «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی شنبه هفته گذشته بدون حضور این کارگردان ایرانی در جشنواره کن اکران شد.

علی رغم درخواست بسیاری از هنرمندان سرشناس و مسئولین جشنواره کن، مقامات جمهوری اسلامی با سفر جعفر پناهی به فرانسه مخالفت کردند و او نتوانست در مراسم رونمایی از فیلم خود شرکت کند.

جعفر پناهی از چندی پیش و به دنبال اعتراض به حکومت ایران از فعالیت های سینمایی منع شده و ممنوع الخروج است، با این حال او به صورت غیررسمی به فیلمسازی ادامه می‌دهد.

در این دوره جشنواره کن، علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را کسب کند.

آقای عباسی این جایزه را برای فیلم «مرز» دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل یک معلم بازداشتی: موکلم کتک خورده، پابرهنه و با لباس‌های پاره در دادسرا بود

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان بازداشت شد

وکیل محمد حبیبی، معلمی که در پی تجمع معلمان بازداشت شد اعلام کرد که نحوه دستگیری و برخورد با موکل او و همچنین ندادن وقت برای تامین وثیقه، نامتعارف بوده است.

حسین تاج روز شنبه ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری ایسنا گفت که هفته گذشته قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای موکل او صادر شد ولی یکروز بعد که برای گذاشتن وثیقه مراجعه کرد اعلام شد که پرونده موکل او به دادگاه فرستاده شده است.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد. ۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حسین تاج، وکیل آقای حبیبی درباره وضعیت او گفت: «این پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی به افراد برای اینکه افراد وثیقه‌ایتامین کنند بسیار نامتعارف است، کما اینکه نحوه دستگیری و برخورد با موکلم بسیار نامتعارف بوده که باید تحت پیگرد قرار گیرد زیرا به طور اتفاقی همسرشان هفته گذشته به دادسرای امنیت رفته بودند و موکلم را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بودند و هنوز آثار ضرب و شتم بر رویصورت وی مشهود بوده است.»

به گفته او تجمع کنندگان تنها خواستار تحقق مطالبات صنفی و قانونی خود بوده‌اند.

آقای حبیبی اسفند ماه سال گذشته نیز در محل کار خود بازداشت شده و پس از حدود ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و بازداشت تعدادی از آنها در بیانیه‌ای این اقدام را «حادثه‌ای تلخ» توصیف کرد که «طی آن نه تنها حقوق شهروندی معلمان کشور زیر پای تصمیمات غیرمدنی و غیرانسانی لگدمال شد بلکه بخوبی روشن گردید که قانون گرایی و مردم سالاری که برخی از مسئولان در تریبون های مختلف ادعا می کنند، سرابی توهمی بیش نیست.»

تجمع های کارگری و دیگر اصناف از جمله معلمان طی یک سال گذشته و با بالاگرفتن مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بی‌خبری از وضعیت ده‌ها بازداشتی اعتراض‌های کازرون

علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس، وقایع کازرون را که منجر به کشته شدن دو تن از معترضان شد، برای حکومت جمهوری اسلامی پرهزینه دانست.

وی شنبه ۲۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران همچنین زخمی شدن ۴۸ نفر را در اعتراض‌های چهارشنبه و پنجشنبه را تایید کرد.

وقایع کازرون از ماه گذشته با اعتراض شهروندان به طرح تقسیم شهر آغاز شد و از پنجشنبه گذشته به درگیری‌، تخریب و شورش انجامید.

از وضعیت دهها نفر از تظاهرکنندگان که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بازداشت شده اند، گزارشی منتشر نشده است.

مخالفان تقسیم کازرون در تظاهرات خود شعار می دادند: «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن غیرقانونی خواندن تجمعات معترضین به تقسیم کازرون، آنها را به تخریب و آتش زدن اموال دولتی و خصوصی متهم کرده‌اند.

در پی حوادث هفته گذشته در کازرون، وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در این شهر واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون بوده است.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح وزارت کشور معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، در پاسخ به سئوال فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید با خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌ است، گفت که آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه، وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی گزارشگران بدون مرز از وضعیت فعالان مدنی مرتبط به درویشان گنابادی در زندان

گزارشگران بدون مرز در جدیدترین گزارش خود درباره ایران، به وضعیت ۱۳ روزنامه نگار و فعال مدنی مرتبط با دراویش پرداخته است که بیش از سه ماه است در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس به سر می‌برند.

رضا انتصاری، کسری نوری، مصطفی عبدی، صالح مرادی، سینا انتصاری، امیر نوری، محمد شریفی مقدم، محمدرضا درویشی، عباس دهقان و پوریا نوری، ۱۰ نفر از این روزنامه نگاران هستند که به همراه سه زن زندانی به نام‌های سپیده مرادی ، آویشا جلال الدین و شیما انتصاری پس از حوادث سرکوب دراویش به زندان افتاده و از حقوق اساسی خود محروم مانده اند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش خود به بدرفتاری با این افراد در هنگام دستگیری، شکنجه در زندان و ایراد اتهاماتی همچون اقدام علیه امنیت ملی، سرپیچی از دستور پلیس و همکاری با سایت مجذوبان نور اشاره کرده است. در این گزارش از عدم اجازه برای داشتن وکیل از سوی این روزنامه نگاران زندانی نیز به شدت انتقاد شده است.

از سوی دیگر، محاکمه دهها درویش گنابادی بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران به طور غیرعلنی از هفته گذشته آغاز شده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خوانده بود.

خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که درویشان گنابادی که از حدود سه ماه پیش بازداشت شده‌اند، از داشتن وکیل محروم بوده و پس از ضرب و جرح ماموران هنگام بازداشت و زخمی شدن، وضعیت مناسبی در دوران بازداشت نداشته‌اند.

اتهام های این افراد که بدون وکیل به دادگاه اعزام شدند، اخلال در نظم، اجتماع و تبانی علیه امنیت عمومی و تمرد از دستور پلیس عنوان شده است.

گفته می شود دادستان در کیفرخواست صادره برای درویشان گنابادی خواستار اشد مجازات، تبعید و حبس درویشان در زندان‌های شهرهای دور از محل فعالیت دراویش شده است.

در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته، تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت یگان ویژه پلیس و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

در این درگیری ها که حدود دو روز طول کشید، صدها درویش گنابادی بازداشت شدند که بسیاری از آنها به شدت کتک خورده و زخمی شده بودند.

در پی این حوادث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران در سراسر کشور، دریافت کرده است. در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه فرزندان کاووس سیدامامی به نمایندگان مجلس برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، هفته گذشته در بیمارستان بستری شد.

فرزندان دکتر کاووس سیدامامی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی آنها به پرونده مرگ آقای سید امامی در زندان شده‌اند.

آنها در این نامه همچنین از نمایندگان مجلس و به‌ویژه محمود صادقی نماینده تهران خواسته‌اند تا مسئله ممنوع‌الخروجی مادرشان، مریم ممبینی، حل شود.

خانم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، که به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده، حال مساعدی ندارد.

او در پی فشارهای عصبی ناشی از مرگ همسر و در ادامه، ممنوع‌الخروج‌شدن و دوری از فرزندانش، در بیمارستان بستری شد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند.

چندی پس از جان باختن آقای سیدامامی، همسر او قصد سفر به کانادا را داشت که ماموران از خروج او جلوگیری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض جمعی از ایرانیان مقیم آلمان به اهدای جایزه آزادی بیان به زیباکلام

اهدای جایزه آزادی بیان از سوی رادیو صدای آلمان به صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در ایران، با اعتراض تظاهرکنندگانی در آلمان مواجه شده است، که اکثراً از ایرانیان تبعیدی بودند.

شرکت کنندگان در تظاهرات نزدیک بودن صادق زیباکلام به رژیم اسلامی را دلیل اعتراض خود عنوان کردند.

این جایزه از سوی دویچه وله، صدای آلمان، به افراد یا حرکت‌هایی اهدا می‌شود که در ترویج آزادی بیان و حقوق بشر کوشیده باشند.

به اعتقاد مینا احدی، از تظاهر کنندگان که از سال ۱۹۸۱ در تبعید بسر می‌برد، زیبا کلام بسیار به رژیم اسلامی نزدیک بوده و سال‌های دراز با آن همکاری می‌کرده است.

انتقاد اصلی از زیباکلام متوجه اظهارات وی در مصاحبه با ایران وایر است که گفته بود اگر ایران مورد حمله قرار گیرد او برای دفاع اسلحه در دست خواهد گرفت. مینا احدی می‌گوید زیباکلام به دلیل حمایت از رژیم دیکتاتوری که بر اساس شکنجه و بازداشت‌های غیرقانونی و ترور استوار است، اصلاً سزاوار این جایزه نیست.

زیباکلام اما می‌گوید برداشتی که از اظهارات وی شده برداشتی خارج از متن و بسیار ساده انگارانه است و آنچه گفته جز این نبوده که شرایط کنونی ایران در منطقه ممکن است باعث سقوط رژیم سیاسی شود و درنتیجه به فروپاشی کشور بیانجامد. او گفته است: «بحث من این است که برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران با گزینه‌های سختی روبرو خواهیم بود.»

بنا به گزارشها، اگرچه اعتراض کنندگان اعطای جایزه دویچه وله به زیباکلام ۲۵ نفر بیشتر نبودند، اماصدای رسایی در ابراز مخالفتشان داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ازدواج سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل

پرنس هری، شاهزاده بریتانیا و مگان مارکل، ستاره سینمای آمریکا در شهر ویندزور برکشایر، در حومه لندن، ازدواج کردند.

این مراسم، شنبه ۲۹ اردیبهشت با حضور خانواده سلطنتی و بیش از ۶۰۰ مهمان سرشناس در کلیسای تاریخی سنت جورج برگزار شد.

مگان در لباس عروسی سفید ژیوانشی و احاطه شده در رزهای سفیدی که یادآور پرنسس دیانا مادر شاهزاده هری است، دست در دست پرنس چارلز و در حضور ملکه الیزابت دوم و همسرش پرنس فلیپ، وارد کلیسای قرون وسطایی سنت جورج شد تا در حضور صدها نفر به هری شاهزاده بریتانیا، و ششمین نفر در ردیف تصاحب تاج و تخت بریتانیا، بله بگوید.

ساقدوش پرنس هری، برادر بزرگترش، پرنس ویلیام بود. دو فرزند خردسال ویلیام و کیت، شاهزاده جورج و شاهزاده شارلوت، جزو شش ساقدوش خردسال عروس بودند.

از خانواده عروس، توماس مارکل، پدر مگان به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت، اما دوریا راگلند، مادرش، در تمام این روزها همراه او بود.

گفته می شود بیش از صد هزار نفر برای تماشای کالسکه سلطنتی حامل عروس و داماد وارد شهر ویندزور شده‌اند و هزار نفر هم در قلعه برای تماشای ورود و خروج عروس و داماد، خانواده ی سلطنتی و مدعوین، حضور داشتند.

کاخ کنزینگتون پیشتر اعلام کرده بود که در لیست مدعوین، از رهبران سیاسی دعوت نشده است و حتی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به عروسی دعوت نشده اند، اما در عوض لیست بلند بالایی از ستارگان مشهور و محبوب ورزش و سینما، از جمله جورج کلونی و همسرش امل، دیوید بکهام، فوتبالیست افسانه‌ای و همسرش ویکتوریا، سرنا ویلیامز و شوهرش الکسیس ، اوپرا وینفری مجری پر آوازه آمریکایی، و سارا فرگوسن دوشس یورک و نویسنده و کارگردان بریتانیایی، به عروسی دعوت شدند تا در کنار هزاران هوادار پادشاهی بریتانیا و صد البته هزاران مامور امنیتی برگزاری این مراسم را غرق سرور و شادمانی به پایان ببرند.

۶۰۰ مهمانان ناهار این مراسم، به دعوت ملکه انگلیس در سالن سنت جورج حضور می‌یابند، پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا نیز روز یکشنبه یک مهمانی دویست نفره دیگر به افتخار هری و مگان ترتیب داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق، با سفرای کشورهای همسایه بجز ایران

مقتدی صدر، روحانی شیعە کە ائتلاف تحت رهبری او، سائرون، بیشترین آرای انتخابات سراسری ٢٢ اردیبهشت عراق را به دست آورد، با سفرای کشورهای همسایە دیدار و گفتگو کرد.

بەگزارش رسانەهای عراقی کە تصاویر دیدار شنبه ۲۹ اردیبهشت را نشان دادند، مقتدی صدر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران را بە این نشست دعوت نکردە بود.

از سوی دیگر ائتلاف سائرون اعلام کرده است که مقتدی صدر بە قاسم سلیمانی فرماندە سپاه قدس ایران، کە به عنوان نمایندە ولی فقیە ایران برای اتحاد بین گروەهای شیعە نزدیک بە تهران در بغداد به سر می برد، ٤٨ ساعت فرصت دادە تا از عراق خارج شود. آقای صدر گفتە است که یک دولت عراقی در داخل عراق توسط تکنوکرات‌ها تشکیل می‌شود.

بە گزارش رسانەهای وابستە بە مقتدی صدر، قاسم سلیمانی پس از التیماتیوم ٤٨ ساعتە، شب گذشتە از بغداد خارج شد و بە سلیمانیە در کردستان عراق منطقە تحت نفوذ اتحادیە میهنی کردستان عراق رفت.

جمهوری اسلامی ایران دربارە مهلت ٤٨ ساعتە مقتدی صدر روحانی شیعە بە قاسم سلیمانی هیچ خبری را منتشر نکردە است.

ائتلاف سائرون تحت رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی در انتخابات سراسری عراق بیشترین آراء را بدست آوردە است. ائتلاف سائرون برای تشکیل دولت بە ١٦٥ کرسی، يعنی نصف بعلاوه يك از مجموع كرسی‌های پارلمان نیاز دارد و از این رو، سرگرم گفتگو با سایر گروەها برای تشکیل دولت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نقش اعتراض های مردمی در ایران در متزلزل شدن رژیم

وب سایت نشریه هیل در آمریکا، که بسیاری از خوانندگان آن اعضای کنگره این کشور از هر دو مجلس نمایندگان و سنا هستند، در گزارشی مشروح اوضاع ایران را در ارتباط با اعتراض‌‌های گسترده مردمی و اوضاع پس از خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، زیر ذره بین گذاشته است.

نشریه هیل در بخش‌هایی از گزارش، اوضاع در ایران را ناآرام توصیف می‌کند و می نویسد که دشواری‌های اقتصادی این وضعیت را تشدید کرده است.

در این بین، تجمع اعتراضی سراسری علیه گرانی و وضعیت بد اقتصادی که دی ماه سال گذشته از مشهد آغاز شد، اکنون با اعتصاب‌های کارگری و شعارهای سیاسی و ضد رژیم و ضدروحانیت ادامه دارد.

کارگران، صدها تجمع اعتراضی، از تهران تا تبریز تا اصفهان و یزد و اهواز برگزار کرده‌اند. اعتراض‌های کارگران هم اقتصادی است و هم سیاسی،که با شعارهایی علیه حقوق معوقه، اخراج‌های گسترده، تلاش رژیم برای به حاشیه راندن اقوام مختلف و علیه سانسور برگزار می شود. بیشتر اعتراض‌ها از سوی نیروهای مذهبی و طبقه کارگر شکل می‌گیرد که ارکان حمایت از رژیم هستند.

توافق اتمی قرار بود ایران را از انزوا خارج کند و به سرمایه گذاری خارجی منجر شود، اما فساد، سوء مدیریت و مشکلات قانونی برای سرمایه گذاری خارجی و از سوی دیگر تحریم‌های هدفمند‌، از تمایل شرکت‌های بین‌المللی کاسته است.

اقتصاد ایران به شدت شکننده است که بخشی از آن به علت بحران ارز ناشی از ناتوانی در جذب سرمایه‌های بانک‌های خارجی به داخل است. نرخ بیکاری و تورم بالا است، نظام بانکی ضعیف است و ادامه فعالیت برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی به ویژه آن‌هایی که در صادرات و واردات فعال هستند، دشوار شده است.

تحریم‌های سنگین، اوضاع بد اقتصادی را تشدید کرده است.

بوئینگ، ایرباس، توتال و زیمنس می‌گویند در حال بررسی اوضاع هستند، اما تقریبا اطمینان دارند برای رعایت تحریم‌های آمریکا، به فعالیت در ایران خاتمه خواهند داد.

شعارهای کارگران معترض، مانند "مرگ بر خامنه‌ای" و "جمهوری اسلامی نمی خواهیم"، نشان می دهد که مردم خشم خود را مستقیما علیه رهبر جمهوری اسلامی و نظام حاکم ابراز می کنند. شعار استقلال‌، آزادی، جمهوری ایرانی، جای استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را می‌گیرد.

امکان دارد فشار آمریکا و تلاش دولت ترامپ برای متقاعد ساختن بریتانیا، فرانسه و آلمان، رژیم ایران را که گرفتار دشواری های اقتصادی است-بر خلاف ادعایش- به میز مذاکره بکشاند. کشورهای اروپایی هم، که بر ادامه برجام تاکید می کنند، با درک نگرانی‌های آمریکا، خواستار گفتگو برای توقف برنامه موشک بالیستیک و مهار رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه هستند.

فشار حداکثری می‌تواند به سقوط رژیم منجر شود. از این رو، رژیم بیش از همیشه بر نیروهای امنیتی، از جمله سپاه پاسداران برای ادامه بقای خود حساب می‌کند، اما رژیم شکننده است و شرایط می تواند به سرعت تغییر کند.

نشریه هیل در خاتمه می‌ نویسد که همانگونه که عراق پانزده سال پیش نشان داد عواقب تغییر رژیم غیرقابل پیش بینی است، آمریکا می‌خواهد برای ناآرامی‌های گسترده و سقوط بالقوه رژیم آماده باشد که اگر درست با آن برخورد نشود، می‌تواند هرج و مرج موجود در خاورمیانه را بدتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار پرزیدنت ترامپ و دبیرکل سازمان ملل متحد در کاخ سفید؛ رایزنی درباره ایران

پرزیدنت ترامپ و دبیرکل سازمان ملل. در عکس جان بولتون مشاور امنیت ملی هم حضور دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا جمعه عصر به وقت واشنگتن میزبان دبیرکل سازمان ملل بود و درباره تهدیدات جمهوری اسلامی با وی رایزنی کرد.

بیانیه کاخ سفید می گوید پرزیدنت دونالد ترامپ و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل عصر جمعه ۲۸ اردیبهشت درباره بحران کره شمالی، وضعیت سوریه، ایران، و اصلاح سازمان ملل گفتگو کردند.

پرزیدنت ترامپ در این دیدار حمایت خود را از دبیرکل سازمان ملل برای بهبود کارایی و تاثیر این نهاد اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با انتشار عکسی از این دیدار، از نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز تقدیر کرد.

در این دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی هم حضور داشت.​

دیداری همزمان با سیاست جدید آمریکا علیه تهدیدات ایران

یک هفته پیش رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد این کشور از توافق هسته ای با ایران خارج می شود. از روز جمعه هم مقام های دولت آمریکا اعلام کردند برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، در حال شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی هستند.

پرزیدنت ترامپ دلائل آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد. عصرپنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیر کل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاورمیانه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: فرقی نمی کند به کجا بروید، هر کجا مشکلی است، ایران در پشت آن قرار دارد.دیگر اجازه نخواهیم داد.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه همچنین «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت گفت با تاکید بر اینکه برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آن ها در گیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با اینکه از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران در باره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را در باره آینده برنامه اتمی، برنامه موشک بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفته خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا به دنبال ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران است

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه عصر در جلسه کابینه با دبیرکل ناتو به موضوع ایران پرداخت.

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند. پرزیدنت ترامپ دلائل آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد.

پنجشنبه عصر ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیر کل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاورمیانه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: فرقی نمی کند به کجا بروید، هرجا مشکلی است، ایران در پشت آن قرار دارد. دیگر اجازه نخواهیم داد.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه همچنین «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت گفت با تاکید بر اینکه برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آن ها در گیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با اینکه از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران در باره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را در باره آینده برنامه اتمی، برنامه موشک بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفته خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به سرکوب اعتراضات در کازرون؛ از مردم حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در شهر کازرون ایران واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

وی افزود: سه کشته و قطع اینترنت ماهیت حقیقی این رژیم را نشان می دهد.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون است.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده شان در ایران را تحریم می کند

گزارشی از ایان تالی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

وزارت دارایی آمریکا با هدف تشدید فشارها بر گروه حزب الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، محمد ابراهیم بزی یکی از تامین کنندگان مالی عمده حزب الله و عبدالله صفی الدین نماینده مالی اصلی این گروه در تهران را هدف تحریم قرار داده است. دولت ترامپ همچنین رهبر حزب الله را به همدستی در عملیات قاچاق در سراسر جهان متهم می کند.

هدف از کارزار گسترده دولت ترامپ منزوی کردن ایران و به حاشیه راندن گروه های دست نشانده اش است که منافع ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه را تهدید می کنند.

وزارت دارایی ایالات متحده، عبدالله صفی الدین و محمد ابراهیم بزی و شرکت های وابسته شان را با حلقه های درگیر قاچاق موادمخدر و فروش غیرقانونی نفت به گامبیا که بخشی از کانال های ارسال میلیون ها دلار برای حزب الله است، مرتبط می داند. آمریکا سال ها است حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

مقام های آمریکا فعالیت های این دو نفر را به طور مستقیم در ارتباط با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، می بینند. ایالات متحده و چند کشور منطقه خلیج فارس چهارشنبه حسن نصرالله را به جهت نقش اش در فرماندهی کل عملیات نظامی و امنیتی حزب الله در سراسر جهان در لیست سیاه قرار دادند. تازه ترین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، از تهدیدهای تروریستی در سراسر جهان، از افزایش تحرکات تروریستی حزب الله در سطحی خبر می دهد که از دهه ۹۰ میلادی سابقه نداشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جاسوس سابق روسیه که در بریتانیا مسموم شده بود از بیمارستان مرخص شد

یک جاسوس سابق روس که با یک ماده سمی چند ماه پیش در بریتانیا مسموم شده بود، از بیمارستان مرخص شد. دختر وی که او نیز با این ماده سمی ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

سرگئی اسکریپال، ۶۶ ساله، جاسوس سابق روس، به همراه دخترش چهارم ماه مارس در شهر سالزبری بر روی یک نیمکت از حال رفته و به بیمارستان منتقل شدند.

هر دو نفر برای هفته ها در وضعیت بحرانی در بیمارستان تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

بریتانیا روسیه را مسئول مسموم شدن این دو با عامل اعصاب، که شدت آن در سطح نظامی بوده، می داند و در واکنش ده ها دیپلمات روسیه را از بریتانیا اخراج کرد. روسیه این اتهام را رد می کند.

ایالات متحده آمریکا نیز دهها دیپلمات روسیه را در واکنش به این اقدام اخراج کرد.

یک افسر پلیس بریتانیایی نیز که به کمک سرگئی اسکریپال و دخترش رفته بود و در معرض این ماده سمی قرار گرفته بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط هواپیمای مسافربری کوبا؛ سه نجات یافته و ۱۱۱ کشته

آرشیو

یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ در نزدیکی هاوانا، پایتخت کوبا، سقوط کرد. این هواپیما متعلق به هواپیمایی دولتی کوبا بود. هواپیما نزدیک فرودگاه بین المللی هاوانا پس از سقوط منفجر شد.

این هواپیما ۱۰۵ مسافر و ۹ خدمه داشت. تازه ترین خبرها حاکی از آن است که تنها سه نفر در این حادثه زنده ماندند و ۱۱۱ نفر نیز کشته شدند.

طبق گزارش ها این هواپیما اندکی پس از آن که از باند فرودگاه بلند شد، سقوط کرد.

تلویزیون دولتی کوبا گفته است سانحه در یک پرواز داخلی روی داد.

میگوئل دیاز-کانل، رئیس جمهور کوبا گفته تحقیق درباره علت سقوط هواپیما آغاز شده است. وی افزود که حال سه نجات یافته وخیم است.

هواپیمای بوئینگ که سقوط کرده، در اجاره یک شرکت مکزیکی بود و ۳۹ سال قدمت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقابله با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران، از اصلی‌ترین ماموریت‌های وزیر خارجه آمریکا

تنها ۲۳ روز از وزارت مایک پمپئو به عنوان هفتادمین وزیر خارجه ایالات متحده می گذرد اما در همین مدت کوتاه او با سفر و رایزنی های زیاد، تلاش دارد اقدامی مناسب برای برخورد با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران از حمله برنامه موشکی، فعالیت های بی ثبات سازی و حمایت از تروریسم انجام دهد.

اولین سفر خارجی مایک پمپئو، به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا به بروکسل برای جلسه ای با کشور متحد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود. فراهم کردن زمینه برای برخورد بین المللی با دخالتهای روسیه در اقصی نقاط جهان از جمله در سوریه یکی از موضوعهای اصلی آن نشست را تشکیل می داد.

جمهوری اسلامی ایران اولین موضوع در دستور کار و اولین سفر مایک پمپئو به کشورهای متحد آمریکا در خاورمیانه بود.

اولین مقصد عربستان سعودی بود که متحد آمریکاست و در نزدیکی ایران جنگ نیابتی با جمهوری اسلامی ایران دارد. آقای پمپئو در عربستان گفت: «امنیت عربستان سعودی از اولویتهای ایالات متحده آمریکاست. ما همکاری نزدیکی برای مقابله با خطرات متوجه این کشور خواهیم داشت و البته اینکار با ایران شروع خواهد شد. ایران بانی بی ثباتی در منطقه است، و از گروههای شبه نظامی نیابتی و تروریستی حمایت می کند.»

آقای پمپئو تاکید کرده بود که توافق هسته ای به تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران منجر نشده است و او خواستار تنبیه جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت های منجر به بی ثباتی در منطقه و فعالیت های موشکی اش است.

در همان روزها بود که حوثی های یمن با موشک های فراهم شده از سوی جمهوری اسلامی ایران ریاض و چند شهر دیگر سعودی را هدف قرار داده بودند، عربستان هم با آمریکا در مورد خط مشئ راجع به حکومت ایران همنظر بود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه این سفر وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «برای حل کردن مسئله ایران، باید تحریمها را بخاطر صدور موشک های بالیستیک که خلاف قطعنامه های بین المللی است، و همچنین حمایت اش از تروریسم در منطقه و دخالت در امور کشورهای منطقه، افزایش داد.»

آقای پمپئو، عربستان را تشویق کرد که به همراه چند کشور دیگر عرب اختلاف با قطر را حل کند، زیرا این شکاف به سود ایران تمام می شد.

مقصد بعدی آقای پمپئو اسرائیل بود؛ او گفته بود ایالات متحده نگران جاه طلبی های ایران در سلطه بر خاورمیانه است.

پمپئو در اسرائیل گفت: «ما بشدت نگران افزایش خطراتی هستیم که از سوی ایران متوجه اسرائیل و منطقه است. ایران کماکان می خواهد بر خاورمیانه سلطه داشته باشد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز در حاشیه دیدار با او گفت به همراه آمریکا جلوی جمهوری اسلامی ایران را خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو گفته بود: «مردم فکر کردند که با امضای توافق هسته ای رفتار تهاجمی ایران تغییر خواهد کرد، اما خلاف آن رخ داده و ایران سعی دارد کشورها را یکی پس از دیگری ببلعد. باید جلوی ایران را گرفت...جلوی تلاشش برای دسترسی به بمب اتمی باید گرفته شود...تهاجماتش باید متوقف شود.»

بوریس جانسون، یکی از مقامهای کشورهای اروپایی متحد آمریکا بود که برای متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا به حفظ توافق هسته ای با ایران به واشنگتن آمد.

آقای پمپئو، از زمان انعقاد آن توافق یکی اعضای مجلس نمایندگان، و از منتقدین سرسخت آن بود.

ده روز پیش رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را رد کرد و اعلام کرد ایالات متحده از آن خارج می شود. قرار است روز دوشنبه مایک پمپئو سیاست جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام کند.

وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که آمریکا و سه متحد اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان بتوانند بگونه ای که رضایت پرزیدنت ترامپ جلب شود اشکالات توافق ایران را برطرف کنند.

آمریکا بارها گفته توافق هسته ای فقط یک بعد مشکلات ایران یعنی بحث هسته ای را تا حدی حل کرده اما برای برنامه موشکی ایران، فعالیت های بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از تروریسم باید یک توافق همه جانبه با جمهوری اسلامی تدارک دید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قطعنامه عضو کنگره آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

اسرائیل در زمان جنگ موسوم به شش روزه با کشورهای عرب بر بلندی های جولان مسلط شد.

مقاله ای از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه ای را ارائه کرده است که در صورت تصویب، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، منطقه حائل میان اسرائیل و سوریه، را از سوی آمریکا به رسمیت می شناسد.

اسرائیل بلندی های جولان را به دنبال «جنگ شش روزه» با کشورهای عرب در اواخر دهه شصت میلادی، ضمیمه سرزمین خود کرد. ایالات متحده دهه ها از اعلام موضع در باره حق حاکمیت بر بلندی های جولان پرهیز کرده است. ران دسانتیس و دیگر قانونگذاران آمریکایی، در پی به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، فرصتی را برای به رسمیت شناختن یک واقعیت سرزمینی دیگر مهیا می بینند. بلندی های جولان خصوصا با وضعیت کنونی سوریه به آن کشور بازگردانده نخواهد شد.

به رسمیت شناختن انضمام بلندی های جولان به خاک اسرائیل امکان دسترسی ایران به این بلندی ها را برای همیشه از بین می برد.

در این قطعنامه ذکر شده است: «این نظر کنگره است که بلندی های جولان بخش ضروری کشور اسرائیل است و برای قابلیت اسرائیل در دفاع از مرزهایش و حفظ موجودیت اش حیاتی است.»

کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی این قطعنامه است و هنوز تصمیمی در مورد ارجاع آن نگرفته است.

ران دسانتیس می گوید: «ادامه آشوب در سوریه و گسترش مداوم نفوذ ایران نشانگر اهمیت فراوان بلندی های جولان برای اسرائیل و «اتحاد ضد تروریسم» است. جولان برای اسرائیل منطقه حائلی لازم علیه بازیگران بد نهاد است که قصد ویران کردن سوریه را دارند.»

به باور این قانونگذار جمهوریخواه ایالت فلوریدا، اگر اسرائیل مجبور شود این منطقه را پس بدهد، خود را در برابر افزایش حملات تروریستی از سوی مناطق تحت کنترل ایران آسیب پذیرتر می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در سطح عالی با اروپایی‌ها برای برخورد با همه تهدیدات ایران در حال مذاکره است

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده در عالی ترین سطوح با سه متحد اروپایی خود به دنبال یافتن راهی برای برخورد با تمامی تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است.

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت: آمریکا در تمام سطوح اعم از رئیس جمهوری، وزیر خارجه و من در سطح مدیر کل با سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان برای یافتن بهترین راه حل مذاکراتی رو به پیشرفت داشته ایم.

وی افزود: رویکرد جامعی که دنبال می کنیم، دستیابی به توافق و یا چارچوبی است که به تمامی تهدیدات ناشی از ایران پاسخ بدهد؛ یعنی شامل رسیدگی به برنامه اتمی ایران، برنامه موشکی بالیستیک، حمایت تهران از تروریسم و رفتارهای خشن و تهاجمی اش در منطقه مانند دخالت در سوریه و یمن باشد. ما این فرصت را می بینیم که بتوان با همه این رفتارهای ایران که گفتم یکجا مقابله شود.

مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده افزود: شما شاهد اعتراضات در ایران هستید. این اعتراضات نشان از نارضایتی علنی مردم به بسیاری از سیاستهای رژیم است. سیاستهایی که به مدد مردم ایران نیامده است.

وی درباره سیاست رئیس جمهوری ایالات متحده نیز گفت: پرزیدنت ترامپ به صورتی شفاف درباره نگرانیهای مردم ایران صحبت کرده است. پرزیدنت ترامپ و آمریکا آماده اند بهترین توافق را به دست آورند؛ توافقی که نه تنها شامل کشورهای پنج به علاوه یک خواهد شد بلکه می تواند شامل دیگر کشورها هم شود.

آقای هوک درباره موضع کشورهای اروپایی هم گفت: کشورهای امضا کننده برجام نگرانی‌های ما و لزوم به دستیابی به توافق جدید را درک می کنند. به نظرم، کشورهای دیگر نیز شریک ما در این نگرانیها هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره حوادث غزه تحقیق می‌کند؛ اعتراض اسرائیل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به اعزام تیمی از محققان بین المللی جنایات جنگی برای بررسی تنش های اخیر در مرز نوار غزه با اسرائیل رأی داد. این مصوبه با رأی منفی آمریکا و مخالفت شدید اسرائیل روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز جمعه ۲۸ اردیبهشت قطعنامه اعزام تیم محققان در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد. از میان ۴۷ عضو شورا، ایالات متحده و استرالیا رأی منفی و ۱۴ کشور از جمله بریتانیا و آلمان به آن رأی ممتنع دادند. این قطعنامه با ۲۹ رأی مثبت تصویب شد.

در قطعنامه آمده است که تیم تحقیقات باید موارد تخلف و همچنین مواردی که ممکن است به جنایت جنگی علیه اعتراض گسترده غیرنظامیان از ۳۰ مارس تا کنون منجر شده باشد، رسیدگی کند.

روز جمعه در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، نماینده اسرائیل اقدام این شورا را «ریاکاری» نامید و به آن اعتراض کرد.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در این جلسه گفت تایید می‌کند برخی تظاهرکنندگان به سوی ماموران اسرائیل کوکتل مولوتوف یا مواد آتش‌زای دیگر پرت کرده اند، اما این اقدامات به تنهایی نباید تهدید جانی فوری برای آنها ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل را محکوم کرد و اقدام آن را دو رویی نامید. در این بیانیه آمده که این نهاد کاملا ضداسرائیلی رفتار می کند.

نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت قطعنامه این شورا یکطرفه است و درباره اقدامات حماس اقدامی نمی کند.

جلسه شورای امنیت و موضع آمریکا

روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت شورای امنیت سازمان ملل درباره درگیری و کشته شدن ده‌ها فلسطینی در مرز نوار غزه با اسرائیل تشکیل جلسه داد.

از زمان اعلام انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم اعتراضاتی در مرز غزه با اسرائیل رخ داد که روز دوشنبه گذشته با گشایش رسمی سفارت ایالات متحده، تنش ها افزایش یافت و حدود ۶۰ نفر از کسانی که قصد ورود به اسرائیل از مرز غزه را داشتند توسط ماموران اسرائیلی هدف قرار گرفتند.

نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اشاره به درگیری روز دوشنبه میان معترضان فلسطینی با نیروهای امنیتی اسرائیل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و اسرائیل، از خویشتن داری اسرائیل در برابر اقدامات حماس تقدیر کرد.

نیکی هیلی گفت حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد. خانم هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای این کشور در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده کردند و «مصمم به اجرای وظیفه خود در محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روز دوشنبه خود با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

آمریکا و اسرائیل، حماس را عامل خشونت ها می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیرکل ناتو: ماموریت اصلی من اطمینان از ادامه ایستادن ما در کنار هم است

گزارشی از پال سون و کارن دی یانگ در وبسایت روزنامه واشنگتن پست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، می کوشد در میانه اختلافات داخلی ائتلاف نظامی ۲۹ کشور عضو ناتو را حفظ کند.

واشنگتن با متحدان اروپایی اش بر سر خروج از توافق هسته ای ایران و وضع تحریم ها اختلاف نظر دارد. دولت ترامپ همچنین قصد دارد ترکیه، کشور عضو ناتو، را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی از روسیه تحریم کند. کاخ سفید به ملامت دیگر اعضای ناتو برای نپرداختن سهم شان در این پیمان دفاعی مشترک ادامه می دهد.

دونالد ترامپ که از منتقدان ناتو بوده است، پس از ورود به کاخ سفید عهد کرد تا زمانی که کشورهای عضو بر سر مبارزه با تروریسم و پرداختن سهم شان موافقت داشته باشند، از ناتو حمایت خواهد کرد.

استولتنبرگ روز پنج شنبه ضمن دیدار با پرزیدنت ترامپ علنا از او برای تاکید بر بودجه دفاعی تشکر کرد. ناتو انتظار دارد در سالجاری هشت کشور عضو بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص ملی شان را صرف امور دفاعی کنند. این امر در سال ۲۰۱۴ شامل ۳ کشور می شد.

دبیرکل ناتو، پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای نسبت به نشانه های عدم اتحاد در ناتو ابراز نگرانی کرد: «البته این من را نگران می کند که میان متحدان در ناتو بر سر مسائل مهم اختلاف نظر و تفاوت هایی وجود دارد. ما در مورد توافق هسته ای ایران، مسائل تجاری و تغییرات آب و هوایی شاهد این اختلافات هستیم.»

استولتنبرگ با یادآوری اختلافات میان اعضا در بحران سوئز در سال ۱۹۵۶ و مخالفت بیشتر اعضا با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ گفت: «مسئولیت اصلی من به عنوان دبیرکل ناتو اطمینان از ادامه ایستادن ما در ناتو در کنار هم برای حفاظت از یکدیگر است-یکی برای همه و همه برای یکی- همان طور که قبلا با وجود اختلافات چنین کردیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیاتی از سیاست آمریکا برای ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند.

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران، از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی متحد استراتژیک آمریکا، و دخالت در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت که جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت با تاکید بر این که برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آنها درگیر است بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد؛ زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با این که از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند، اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات کننده جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی آن کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران درباره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی‌ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را درباره آینده برنامه اتمی، برنامه موشکی بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده تهران در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت، خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG