لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۰۵

سرخط خبرها

صندوق پول: رشد اقتصادی خاورمیانه برای کاهش نرخ بیکاری کافی نیست

نمایی از ساختمان مرکزی صندوق بین المللی پول در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو

صندوق بین المللی پول روز چهارشنبه ضمن اعلام این که نزدیک به یک چهارم جوانان کشورهای خاورمیانه بیکار هستند، هشدار داد اگر اصلاحات اقتصادی اساسی‌تری در آن منطقه انجام نگیرد، هر سال میلیون‌ها نفر به جمعیت بیکاران خاورمیانه افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد بین‌المللی اقتصادی در گزارش جدید خود می‌گوید سطح کنونی رشد اقتصادی منطقه به ایجاد فرصت‌های شغلی کافی برای کاهش نرخ بیکاری – که از دلایل اصلی ناآرامی‌های موسوم به بهار عربی در سال ۲۰۱۱ بود – نخواهد انجامید.

به گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد کشورهای صادرکننده نفت در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۵ درصد رسید، اما تنها ظرف یک سال به ۱.۷ درصد کاهش یافت. اما این صندوق پیش‌بینی می‌کند که در سال ۲۰۱۸ و سال پس از آن روند صعودی گرفته و به ۳.۳ درصد برسد.

این پیش بینی صندوق بین المللی پول برای کشورهای واردکننده نفت در منطقه خاورمیانه متفاوت است؛ به نحوی که یک روند نسبتا باثباتی را طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تجربه خواهند کرد و نرخ رشد اقتصادی این کشورها بالاتر از ۴ درصد خواهد بود.

به گفته «جهاد أزعور» از مدیران ارشد صندوق بین المللی پول، «خاورمیانهمنطقه‌ای بسیار جوان محسوب می‌شود. تقریبا ۶۰ درصد جمعیت آن زیر ۳۰ سال هستند و نرخ بیکاری در میان جوانان منطقه از ۳۰ درصد فراتر رفته است ... که این نیازمند رسیدگی است.»

این مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول به آسوشیتدپرس گفت: «کشورهای منطقه باید به سمت اصلاحات ساختاری عمیق‌تر حرکت کنند. این صندوق از دولت‌های منطقه می‌خواهد مهارت و توانایی‌های نیروی کار در کشورهای خود را ارتقا دهند.»

صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود از کشورهای منطقه خواسته است از هزینه‌های خود کاسته و به دنبال منابع جدید درآمدی، مانند مالیات جدید و کاهش یارانه (سوبسید)، باشند.

هرچند برخی کشورها از جمله ایران و عربستان سعودی اقداماتی را در این زمینه آغاز کرده‌اند، اما یافته‌های این صندوق نشان می‌دهد که کسری بودجه کشورهای عرب صادرکننده نفت حاشیه خلیج فارس، ایران، الجزایر، عراق، یمن و لیبی ظرف پنج سال آینده به ۲۹۴ میلیارد دلار برسد.

این گزارش همچنین می‌گوید نرخ رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۱۰ نفر در حمله انتحاری به یک مقر انتخاباتی لیبی کشته شدند

یک گروه از ستیزه جویان وابسته به داعش همراه با بمب گذاران انتحاری روز چهارشنبه به مقر کمیسیون مرکزی انتخابات لیبی در شهر طرابلس حمله بردند.

به گزارش رویترز، در این حمله ۱۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند و مقر کمیسیون به آتش کشیده شد.

خالد عمر سخنگوی کمیسیون که همراه عده ای موفق به فرار از معرکه شده اند می گوید ماموران امنیتی با حمله کنندگان در حال مبادله آتش اند. خالد عمر، شاهد واقعه می گوید به چشم خودش دو بمب گذار انتحاری را دیده است که با فریاد الله اکبر خود را منفجر کرده اند. ۴ مامور امنیتی و ۳ تن از کارکنان کمیسیون جزو کشته ها هستند.

با آنکه طی چند سال گذشته این نخستین حمله مرگبار به طرابلس است اما هنوز وضعیت امنیتی در سراسر کشور جنگ زده لیبی تثبیت نشده است.

قرار است با حمایت سازمان ملل متحد و با هدف وحدت دوباره کشور لیبی، تا پایان سال جاری انتخابات برگزار شود. هنوز تاریخ قطعی برگزاری انتخابات اعلام نشده است. کمیسیون می گوید تا کنون بیش از یک میلیون رای دهنده را ثبت نام کرده است.

مقامهای دولتی در طرابلس می گویند افراد وابسته به داعش و القاعده در مناطق دور دست کشور پراکنده شده اند اما هسته های خفته ای در داخل شهرها دارند که به مناسبت هایی آنها را فعال می کنند.

شماری از صاحبنظران در لیبی و در جامعه بین المللی با اشاره به وضعیت شکننده امنیتی این کشور برگزاری انتخابات امسال را زودرس قلمداد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به بند عمومی بازگردانده شد

برادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، اعلام کرد که او را از قرنطینه به بند عمومی باز گردانده اند.

امجد حسین پناهی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا با اعلام این خبر، گفت که بازگرداندن رامین به بند عمومی زندان سنندج نشانه مثبتی از تعویق اجرای حکم اعدام اوست.

به گفته امجد، افشین حسین پناهی، برادر دیگر آنها که او نیز در زندان سنندج محبوس است رامین را در بند عمومی زندان دیده است و خبر بازگشت او را به خانواده خود اعلام کرده است.

امجد حسین پناهی روز سه شنبه در حساب توئیتر خود نوشته بود که قرار است حکم اعدام رامین روز پنج شنبه اجرا شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که هنوز اجرای حکم اعدام رامین به او ابلاغ نشده است و لذا این انتقال غیرقانونی است.

آقای احمدی نیاز معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شده است.

حکم اعدام رامین حسین پناهی با اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شد. سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست که از اجرای حکم خودداری کند.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند بطوریکه امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سالهای اخیر بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست ۱۴ عضو کنگره از «پمپئو»: کمک آمریکا به فلسطینی‌ها را متوقف کنید

گروهی از قانونگذاران آمریکایی از وزیر خارجه آمریکا خواستند کمک آمریکا تشکیلات خودگردان فلسطینی را چون «صرف پرداخت به تروریست‌ها» می شود، متوقف کند.

این گروه مرکب از ۱۴ قانونگذار کنگره آمریکا به رهبری «دیوید مک کینلی» نماینده جمهوریخواه این هفته رسما از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواستند بلافاصله پرداخت تمام کمک های آمریکا به تشکیلات خودگردان فلسطینیها را به دلیل گزارش های اخیر مبنی بر اینکه از این پولها برای پرداخت به تروریست های محکوم فلسطینی و خانواده هایشان استفاده می شود، متوقف کند.

قانونگذاران در پی جلب توافق دولت پرزیدنت ترامپ در مورد آینده کمک ایالات متحده به تشکیلات خودگردان فلسطینیها هستند که عملا حاضر به رعایت قوانین جدید ایالات متحده در مورد برنامه موسوم به «پرداخت برای قتل» به تروریستها نشده اند.

دولت پرزیدنت ترامپ تحت قانون موسوم به «تیلر فورس» (به انگلیسی: Tylor Force Act) ملزم است به کنگره گزارش ارائه کند که کمکهای مالی آمریکا چگونه در گذشته به سود تروریستهای فلسطینی مورد استفاده قرار گرفته است.

باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا در آخرین روز ریاست جمهوری خود درست پیش از مراسم تحلیف پرزیدنت ترامپ ، پرداخت ۲۲۱ میلیون دلار به تشکیلات خودگردان فلسطینی را تصویب کرده بود.

اینگونه پرداختها توسط وزارت امور خارجه تحت ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مسدود شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبرنگاری که به سوی پرزیدنت بوش کفش پرت کرد، نامزد انتخابات پارلمانی عراق شد

منتظر الزیدی

خبرنگار عراقی که تقریبا ۱۰ سال پیش به سمت جرج واکر بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا لنگه کفش پرتاب کرد، اکنون می خواهد در انتخابات پیش روی پارلمان عراق پیروز شود.

به گزارش سی.ان.ان، منتظر الزیدی، خبرنگار عراقی که اکنون ۳۰ سال دارد، تمایل دارد روزی رهبر عراق شود.

او در سال ۲۰۰۸ در کنفرانس خبری مشترک پرزیدنت بوش و نوری المالکی، نخست وزیر وقت عراق، در اعتراض به حمله آمریکا که سرنگونی صدام حسین را در پی داشت، به سمت رئیس جمهوری آمریکا لنگه کفش پرتاب کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده با واکنش به موقع خود جاخالی داد.

الزیدی به خاطر این کار به ۳ سال حبس محکوم شد که حکمش به ۱۲ ماه کاهش یافت اما پس از ۹ ماه به صورت مشروط آزاد شد.

الزیدی برای انتخابات ۱۲ ماه مه در عراق نامزد شده است و از اقدامی که در سال ۲۰۰۸ کرده برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کند. او بیشتر عمر خود را بعد از آزادی از زندان در سال ۲۰۰۹، در خارج از عراق، یعنی در بیروت گذرانده است اما دو ماه پیش برای انتخابات به عراق بازگشت.

او به سی.ان.ان گفته با آمریکایی‌ها یا آمریکا مشکلی ندارد و فقط با جرج بوش مشکل دارد.

او گفته می خواهد نخست وزیر عراق شود و اگر شود، اولین چیزی که انجام می دهد این است که از آمریکا بخواهد رسما از همه عراقی ها پوزش بخواهد و به قربانیان عراقی غرامت دهد و جرج بوش را مسئول بداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نانسی پلوسی: نوامبر امسال دموکرات‌ها اکثریت کنگره را کسب می‌کنند

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات کنگره آمریکا روز سه شنبه وعده داد دموکرات ها امسال کنترل کنگره را بدست می گیرند و او بار دیگر ریاست مجلس نمایندگان را برعهده خواهد داشت.

کنگره آمریکا اکنون تحت کنترل جمهوری خواهان است. به نوشته نشریه هیل، خانم پلوسی به بوستون گلوب گفت برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد می شود و او و هم‌حزبی‌هایش از این بابت اطمینان دارند.

دموکرات ها نسبت به کسب کنترل مجلس نمایندگان ابراز خوش بینی کرده اند. انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر امسال برگزار می شود.

حزب دموکرات باید ۲۵ کرسی در این انتخابات کسب کند تا اکثریت را بدست آورد.

به نوشته هیل، یک نظرسنجی نشان می دهد که دموکرات ها تقریبا ۷ درصد از جمهوری خواهان جلوتر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرد کلیولندی پس از آزاد شدن از زندان، دوباره برای سرقت از بانک بازگشت

عکس تزئینی

مقامات شهر «کلیولند» ایالت اوهایو می‌گویند مردی که به خاطر سرقت از یک بانک به زندان ایالتی فرستاده شد، درست یک روز پس از آزاد شدن به سرقت همان بانک در کلیولند رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادستان فدرال در کلیولند گفت «مارکیکو سانی لوئیس» ۴۰ ساله، روز سه شنبه به خاطر سرقت از یکی از شعبه های بانک «کی» در کلیولند در روز ۱۲ آوریل، محکوم شد.

به گفته دادستان او تنها ۱۰۰۰ دلار پول ربوده بود.

لوئیس، پیشتر به خاطر سرقت از همین بانک در نوامبر ۲۰۱۵، به ۳۰ ماه حبس محکوم شده بود.

او ۱۱ آوریل آزاد شد و یک روز بعد در روز ۱۲ آوریل دست به سرقت دومش زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله آنارشیست ها به فروشگاه‌ها در تظاهرات فرانسوی ها در روز کارگر؛ بازداشت ۲۰۰ نفر

صدها نفر از آنارشیست هایی که سر و صورت های خود را پوشانده بودند، تظاهرات «روز کارگر» در پاریس را روز سه شنبه به نفع خود مصادره کرده و شیشه های فروشگاه ها را شکستند، خودروها را آتش زدند و به سمت پلیس ضدشورش سنگ پرتاب کردند.

این در حالی است که در همان روز، اتحادیه های کارگری در تظاهرات خود به سیاست های اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعتراض می کردند.

رئیس پلیس پاریس می گوید بیش از ۲۰۰ نفر دستگر شدند و چهار نفر نیز در درگیری با ماموران پلیس به صورت جزئی مجروح شدند که یکی از آنها یک افسر پلیس است.

امانوئل ماکرون که به استرالیا سفر کرده بود در توییتر خشونت روز کارگر را محکوم کرد و گفت خشونت ها باعث منحرف شدن اعتراضات روز کارگر شد.

او گفت هر کار لازم باشد برای شناسایی عاملان خشونت و محاکمه آنها انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا اظهارات محمود عباس درباره هولوکاست را «غیرقابل قبول» دانست

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ۳۰ آوریل گفت کشتار یهودی‌ها به دلیل فعالیت‌های اقتصادی آنها بود، نه یهودستیزی نازی‌ها.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اظهارات اخیر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره کشتار یهودیان توسط آلمان نازی را محکوم کرد و آن را «غیرقابل قبول» دانست.

محمود عباس روز دوشنبه در رام‌الله در کرانه باختری گفت، کشتار یهودی‌ها به دلیل یهودستیزی نازی‌ها نبود، بلکه به دلیل فعالیت‌های اقتصادی و «کارکرد اجتماعی» آنها بود.

به گزارش رویترز، اداره امور خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت، سخنان محمود عباس «حاوی مطالب غیرقابل قبول درباره ریشه هولوکاست و مشروعیت اسرائیل» است.

در این بیانیه که روز چهارشنبه در بروکسل منتشر شد همچنین گفته شده است که اتخاذ چنین لحن و ادبیاتی تنها به نفع کسانی است که خواهان راه حل دو کشوری نیستند.

اتحادیه اروپا تاکید کرد یهودستیزی نه تنها تهدیدی علیه یهودیان است، بلکه یک خطر برای جوامع آزادی و لیبرال محسوب می‌شود و اتحادیه اروپا متعهد به مقابله با آن است.

سخنگوی دولت اسرائیل پیشتر اظهارات آقای عباس در مجلس ملی فلسطینی را «رقت‌انگیز» دانست و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز آن را «یهودستیزانه» خواند.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه در پیامی در توئیتر، محمود عباس را به انکار هولوکاست متهم کرد و نوشت وقتی یک بار منکر هولوکاست شدی، همیشه منکر آن خواهی بود.

نخست وزیر اسرائیل همچنین از جامعه بین المللی خواست اظهارات ضدیهودی این مقام ارشد فلسطینی را محکوم کند.

محمود عباس در دهه ۸۰ میلادی و در پایان‌نامه دانشجویی خود آمار شش میلیون قربانی یهودی هولوکاست را اغراق آمیز خوانده بود، اما بعدا این موضع خود را اصلاح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چطور از دارایی‌های ایران به بازماندگان حمله ۱۱ سپتامبر غرامت داده می‌شود

دادگاهی در نیویورک به ریاست قاضی دنیلز، در ارتباط با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار به حدود هزار نفر از نزدیکان قربانیان این حمله محکوم کرده است.

این قاضی دستور داده است که ایران باید ۸.۵ میلیون دلار به ازای هر پدر و مادر کشته شده، ۱۲.۵ میلیون دلار به ازای هر همسر کشته شده، ۸.۵ میلیون دلار به ازای هر فرزند کشته شده و ۴.۵ میلیون دلار به ازای هر خواهر و برادر کشته شده بپردازد.

همچنین یک نرخ بهره سالیانه ۴.۹۶ درصدی روی این پول ها اعمال می شود که تاریخ شروع آن ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نظر گرفته شده است.

هنوز معلوم نیست که مقامات آمریکایی یا شاکیان و وکلای این پرونده از چه مکانیزمی ممکن است برای گرفتن جریمه ای که دادگاه به نفع آنها و علیه ایران حکم داده، استفاده کنند. اما دادستان های آمریکایی و اندیشکده ها در جریان اعمال تحریم ها علیه ایران و دیگر پرونده ها نشان داده اند که در کشف دارایی های ایران ابتکار عمل دارند و دارایی های ایران در آمریکا و کشورهای خارجی را نیز می توانند مسدود کنند.

برای نمونه، دولت آمریکا توانست دارایی های بانک مرکزی ایران به میزان ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون را که نزد لوکزامبورگ بود، به عنوان غرامت برای قربانیان حملات تروریستی یازده سپتامبر توقیف کند که این اقدام با اعتراض بانک مرکزی ایران مواجه شد.

همچنین بورس آلمان به درخواست آمریکا در سال ۲۰۱۳ حدود ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی های ایران را در ارتباط با پروند های بمب گذاری های برج های خبر در عربستان، بیروت در سال ۱۹۸۳ و یازده سپتامبر توقیف کرده است که آن نیز با شکایت ایران مواجه شده است.

سال ۲۰۱۶ نیز دیوان عالی آمریکا حکم داد که ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از دارایی های ایران در «سیتی بانک» واقع در نیویورک نیز می تواند به خاطر حکم علیه این کشور در پرونده های مشابه توقیف شود که با شکایت ایران در دیوان بین اللملی دادگستری مواجه شد.

در ژوئن ۲۰۱۷ نیز دادگاهی در آمریکا حکم داده بود که دولت آمریکا می تواند یک آسمانخراش متعلق به ایران را که در دوران پهلوی به مالکیت ایران در آمده بود، مصادره کند. ارزش این برج در زمان صدور آن حکم چند صد میلیون دلار برآورد شده بود و برخی گزارش ها قیمت آن را حدود ۱ میلیارد دلار برآورد کردند.

روزنامه نیویورک پست از این برج به عنوان یکی از جذاب ترین املاک منطقه گران منهتن یاد کرده بود، برجی که به نوشته این نشریه شرکت نایک یک قرارداد اجاره ۱۵ ساله برای آن امضا کرده بود که ارزش این قرارداد اجاره طبق نظر نشریه نیویورک پست در سال ۲۰۱۷، حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

پیشتر گزارش شده بود دولت آمریکا از محل فروش این برج می تواند به قربانیان حملات بمب گذاری در مقر نیروهای آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳، ۵۹ نفر از خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، و وابستگان ۱۷ نفر از ۱۹ نیروی آمریکایی کشته شده در بمب گذاری برج های خبر در عربستان پول بدهد. ایران در همه پرونده ها محکوم شناخته شده بود.

ایران دست داشتن در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ که گروه القاعده آن را انجام داد، تکذیب کرده است. هواپیماربایان از کشورهای عربستان، امارات، لبنان و مصر بودند.

رویترز در گزارشی نوشته است که حکم این دادگاه در نیویورک می تواند زمینه برای شکایت مشابه علیه عربستان سعودی را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری فرانسه: کسی خواهان جنگ نیست؛ مذاکرات فراگیر با ایران آغاز شود

رئیس جمهوری فرانسه می گوید هیچکس خواهان جنگ دیگری در منطقه نیست و باید برای مذاکرات و توافق فراگیر با ایران آماده شویم.

امانوئل ماکرون روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در حاشیه یک کنفرانس خبری در استرالیا به توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک اشاره کرد و گفت فرانسه همچنان به این توافق پایبند است، اما این توافق کافی نیست.

وی افزود: فعالیت های هسته ای ایران بعد از پایان توافق برجام در سال ۲۰۲۵ می تواند از سر گرفته شود. همچنین توافق هسته ای نظارتی بر برنامه موشک بالیستیک جمهوری اسلامی ندارد و این موارد باید در یک مذاکره همه جانبه با ایران مطرح شود.

رئیس جمهوری فرانسه افزود در بخشی از این مذاکرات همه جانبه باید درباره بازدارندگی جمهوری اسلامی بخصوص در عراق، سوریه، لبنان و یمن بحث شود.

یک هفته پیش آقای ماکرون در دیدار با پرزیدنت ترامپ از یک طرح چهار ماده ای - که همه موارد مورد اعتراض آمریکا و کشورهای اروپایی را دربر می گیرد - به عنوان مکمل برجام سخن گفت. اما حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است که برجام قابل تجدید مذاکره نیست.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد سناتور جان مک کین از پرزیدنت ترامپ در کتاب جدید خود

سناتور جان مک کین که با سرطان مغز دست و پنجه نرم می کند، در کتاب خاطرات خود پرزیدنت دونالد ترامپ را بخاطر ناکامی در حفظ و حراست ارزشهای آمریکایی مورد انتقاد قرار داده است.

آقای مک کین ۸۱ ساله در کتاب جدیدش تحت عنوان «موج بی امان: دوران خوب، آرمانهای راستین، مبارزات بزرگ، و دیگر قدردانی‌ها» در اشاره به آقای ترامپ می نویسد که به نظر می رسد ظاهر سفت و سخت داشتن برای او مهمتر است تا هر یک از ارزشهای آمریکایی.

در ماه‌های اخیر انتشار کتابهایی بخصوص درباره رئیس جمهوری آمریکا جنجالی شد. بعد از انتشار کتاب «آتش و خشم در کاخ سفید» که با واکنش تند مقام های کاخ سفید روبرو شد، ده روز پیش رئیس سابق اف بی آی کتاب خود به نام «وفاداری مطلق: حقیقت، دروغ، رهبری» را منتشر کرد. در واکنش به این کتاب پرزیدنت ترامپ، جیمز کومی را «قالتاق» یا «هفت خط» (به انگلیسی slime ball) نامید.

ده روز پیش، جان مک کین، سناتور پیشکسوت ایالت آریزونا در آمریکا پس از یک عمل جراحی روده در بیمارستان، برای گذراندن دوره نقاهت به منزل شخصی اش منتقل شد.

سناتور مک کین از کهنه سربازان جنگ ویتنام، همچنین از سرطان مغز رنج می برد و از ماه دسامبر، عمده وظایفش در کنگره را از راه دور از ایالت آریزونا انجام می دهد.

جان مک‌کین سیاستمدار خوشنامی در واشنگتن است. او در جوانی در ویتنام به عنوان خلبان ارتش آمریکا اسیر و بعد از حدود پنج سال آزاد شد.

جان مک کین در ۱۹۸۵ به مجلس نمایندگان راه یافت و از ۱۹۸۶ به عنوان سناتور ایالت آریزونا انتخاب شد. وی در سنا بعد ها به ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا رسید.

آقای مک کین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ نامزد نهایی جمهوریخواهان شد اما نتیجه را با باراک اوباما واگذار کرد.

آقای مک کین بعد از شکست در انتخابات در سنا ماند. او از جمله جمهوریخواهان صاحب نفوذ به حساب می آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به دلیل کمبود مسافر، ایرفرانس پرواز تهران - پاریس را به طور موقت تعطیل می‌کند

دو سال پس از از سرگیری پرواز پاریس - تهران، شرکت مسافرت هوائی ایرفرانس اعلام کرد به دلیل کمبود مسافر از پائیز آینده پروازها میان تهران و پاریس را برای مدتی تعطیل می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ایرفرانس در ایمیل خود اعلام کرد از تاریخ ۲۸ اکتبر این پروازها تعطیل می شود.

تصمیم ایرفرانس در هنگامی اعلام می شود که جامعه بین المللی نگران آنست که پرزیدنت ترامپ آمریکا را از برجام خارج کند، هرچند سخنگوی ایرفرانس گفت میان تصمیم شرکت با جوّ سیاسی ایران ارتباطی وجود ندارد. با این حال یک دیپلمات اروپائی گفت بی اطمینانی در مورد سرنوشت برجام برکسب و کار در ارتباط با این کشور تاثیرگذار بوده است.

بانکداران و دیگرانی که با ایران کار می کنند از ترس تحریمهای آمریکا از سفر به این کشور و امضای قراردادهای تجاری یا تامین مالی پروژه های جاری ایران ابا دارند.

ایرفرانس از چندماه پیش به دلیل کمبود مسافر، پروازها میان پاریس و تهران را به شرکت فرعی خود «جون» (به انگلیسی: Joon ) منتقل کرد که هواپیماهائی کوچکتر با ظرفیت مسافری کمتر را به این مسیر اختصاص داده است.

پیش از ایرفرانس، شرکت اماراتی «اتحاد» نیز در ماه دسامبر گذشته اعلام کرد تصمیم گرفته است پرواز هواپیماها ی مسافری خود به ایران و اوگاندا را تعطیل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشجوی ایرانی مقیم لندن در سفر به ایران بازداشت شد

ارس امیری ، دانشجوی ایرانی در لندن، پس از سفر به ایران بازداشت شد.

«ارس امیری» دانشجوی ایرانی مقیم بریتانیا که برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرده بود، پیش از بازگشت به لندن بازداشت شد.

«محسن عمرانی» پسرخاله ارس امیری با انتشار چند پیام توئیتری ضمن اعلام این خبر نوشت که خانم امیری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون است.

آقای عمرانی، همچنین نوشت: «ارس به واسطه رشته‌اش، همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار میکرد.»

بر اساس پیام‌های توئیتری آقای عمرانی، ارس امیری ۳۲ ساله که پیشتر بارها به ایران سفر کرده بود، آخرین بار ۱۸ اسفند سال گذشته برای دیدار با مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرد، اما پنج روز بعد توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

آقای عمرانی با بیان اینکه پدر و مادر ارس که در آمل زندگی می کنند تا کنون سه بار موفق به ملاقات با ارس شده‌اند، تاکید کرد که هنوز پس از ۵۰ روز بازداشت، اتهامات خانم امیری به آنها اعلام نشده است. او اضافه کرد که هنوز وکیل ارس موفق به ملاقات با او نشده است.

او همچنین نوشت: «ارس در راستای کارش دوستانی از گروه‌های هنری در ایران داشته و در برگزاری نمایشگاه، فستیوال فیلم و کلا تبادل فرهنگی-هنری بین ایران و انگلیس همکاری داشت. مهمتر از همه اینکه تمام فعالیت‌ها با تعامل و هماهنگی با معاونت‌های هنری وزارت ارشاد بود.»

طی سالهای اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

هفته گذشته، کمپین حقوق بشر در ایران تائید کرد که عباس عدالت استاد دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال ضد تحریم و اقدام نظامی علیه ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و بازداشت شده است.

آقای عدالت روز ۲۶ فروردین توسط سپاه در منزلش بازداشت شد. به گفته نزدیکان او، هر چند وثیقه لازم سپرده شده است، اما او هنوز در بازداشت است.

عباس عدالت سال ۲۰۰۵ یک نهاد غیردولتی در لندن به نام جنبش ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به CASMII را تاسیس کرد و خواستار رفع تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی و جلوگیری از دخالت نظامی در ایران شد.

آقای عدالت در سالهای گذشته بارها به ایران سفر کرده است.

یکی دیگر از ایرانیان مقیم بریتانیا که پس از سفر به ایران بازداشت شد، نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامپسون رویترز است که دوسال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت شد.

دادگاه، خانم زاغری را بر اساس اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم کرد. او و خانواده اش این اتهامات را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران باید میلیاردها دلار به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر بپردازد

گزارشی از مکس گرینوود در روزنامه هیل

یک قاضی فدرال در آمریکا با صدور حکمی به ایران دستور داده است میلیاردها دلار غرامت به خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بپردازد.

قاضی جرج دنیلز در این حکم غیابی و تا حدود زیادی نمادین که روز سه شنبه صادر شد، به جمهوری اسلامی و نهادهای متعددی دستور داده است، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به همسر هر قربانی، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به پدر یا مادر هر قربانی، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فرزند هر قربانی و ۴ میلیون ۲۵۰ هزار دلار به خواهر یا برادر هر قربانی غرامت بپردازد.

دادگاه در این حکم، ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را برای مرگ بیش از یک هزار نفر مقصر شناخته شده است.

این شکایت حقوقی ابتدا سال ۲۰۰۴ ارائه شد. اما تا سال ۲۰۱۶، وقتی کنگره با تصویب قانونی به خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ امکان شکایت از کشورها در رابطه با حملات تروریستی را داد، پیگیری نشده بود.

آن قانون موسوم به «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» ابتدا توسط پرزیدنت باراک اوباما وتو شد. استدلال اوباما این بود که این امر مبنایی خواهد شد برای شکایت های مشابه از آمریکا. کنگره وتو اوباما را در یک رای گیری مجدد باطل کرد.

حکم دادگاه بخشی از یک پرونده بزرگتر است که در آن عربستان سعودی مسئول حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر عنوان شده است. قاضی دنیلز ماه گذشته تلاش ریاض برای مختومه کردن این پرونده را ناکام گذاشت.

به احتمال قریب به یقین ایران این غرامت را نخواهد پرداخت. جمهوری اسلامی هرگز به شکایت های حقوقی واکنشی نشان نداده است و هیچ راه قابل تصوری نیست که تهران را به پرداخت آن مجبور کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معترضان در ارمنستان جاده‌های منتهی به ایران و گرجستان را بستند

نیکول پاشینیان با یک بلندگو با طرفدارانش در ایروان صحبت می کند و از آنها می خواهد جاده ها را مسدود کنند. ۲ مه ۲۰۱۸

دموکراسی خواهان در ارمنستان روز چهارشنبه با مسدود کردن جاده های اصلی فعالیت در بخش هایی از کشور را به حالت تعلیق در آوردند.

آنها به اقدام پارلمان ارمنستان، که با نخست وزیری «نیکول پاشینیان» رهبر اپوزیسیون مخالفت کرده است، اعتراض دارند.

پاشینیان از تلاش های معترضان حمایت کرده است.

آنها بزرگراه های منتهی به ایران و گرجستان را مسدود کرده اند. در تنها فرودگاه بین المللی ارمنستان نیز کارگران با معترضان همراه بودند. ارمنستان مرز دریایی ندارد.

اعتراضات روز چهارشنبه بزرگترین نمایش اعتراضات غیرخشونت آمیز در این کشور طی هفته ها حضور معترضان در خیابان ها است.

واشنگتن پست به نقل از اینترفاکس می نویسد: پاشینیان گفته است روش مخالفان این است که با افزایش فشارها، دولت را وادار به تغییر کنند.

دو هفته بعد از اعتراضاتی فراگیر که به کناره گیری سرژ سرکیسیان از مقام نخست وزیری منجر شد، پارلمان ارمنستان روز سه شنبه با ۵۵ رای مخالف در مقابل ۴۵ رای موافق با نخست وزیری پاشینیان ۴۲ ساله، مخالفت کرد.

پاشینیان به معترضان گفت اجازه نمی دهیم آنها پیروزی مردم را به سرقت ببرند. کشور سه میلیون نفری ارمنستان احتمالا با یک بن بست سیاسی روبرو می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادگاه، ایران را به پرداخت ۶ میلیارد دلار غرامت به قربانیان ۱۱ سپتامبر محکوم کرد

دو نفر از بازماندگان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر مقابل بنای یادبود ساخته شده به جای دو برج دو قلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک

یک دادگاه ایالات متحده بعد از ماهها بررسی، جمهوری اسلامی ایران را به خاطر «نقش داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱»، به پرداخت شش میلیارد دلار غرامت به بازماندگان این حملات محکوم کرد.

جرج دانیلز قاضی دادگاه بخش یک منطقه جنوبی نیویورک این حکم را در پی شکایت حدود هزار نفر از بازماندگان کشته شدگان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صادر کرد.

شکایت کنندگان ۱۴ سال پیش از رژیم جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی ایران شکایت کرده بودند و این دادگاه حکم داد که جمهوری اسلامی ایران باید به این قربانیان شش میلیارد دلار غرامت بپردازد.

ایران پیشتر هرگونه نقش در حملات ۱۱ سپتامبر را رد کرده بود و در جلسات دادگاه حاضر نشد و این رای به طور غیابی صادر شد. رژیم ایران حق فرجام خواهی از این حکم را دارد.

شاکیان این پرونده به دادگاه گفته بودند رژیم جمهوری اسلامی ایران با حمایت از تروریسم و فراهم کردن امکانات برای اعضای شبکه القاعده در حملات ۱۱ سپتامبر سهم داشت و باید برای خسارت وارد شده، غرامت بدهد.

دادگاه نیویورک ادعای وکلای شاکیان درباره نقش مستقیم ایران در فراهم کردن مقدمات حملات ۱۱ سپتامبر را رد کرد.

با این حال، رویترز در گزارش خود نوشته است که حکم این دادگاه در نیویورک می تواند زمینه برای شکایت مشابه علیه عربستان سعودی را - که بخش قابل توجهی از مهاجمان آن حملات تروریستی از این کشور بودند - فراهم کند.

در شکایت این قربانیان که سال ۲۰۰۴ ثبت شد، ابتدا شکایت آنها علیه جمهوری اسلامی به دلیل قانون مصونیت حکومتی مصوب سال ۱۹۷۶ رد شده بود. اما در سال ۲۰۱۶ کنگره آمریکا با تصویب قانونی به نام «حق شکایت علیه حامیان تروریسم» مقدمات را برای این شاکیان فراهم کرد.

عربستان سعودی مخالف این قانون بود و حتی مدتی آمریکا را تهدید به خروج منابع مالی خود از این کشور کرد. عربستان سعودی نگران است که شکایت های مشابهی علیه این کشور مطرح شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمین لرزه در کهگیلویه و بویراحمد بیش از یکصد زخمی به جای گذاشت

ریزش کوه در مناطق زلزله زده

به گزارش مرکز زمین شناسی آمریکا زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ ریشتر در نزدیکی یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد این شهر و نواحی اطراف را لرزاند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند زلزله صبح چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت دهها مجروح بر جای گذاشته است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: شمار مصدومان زمین لرزه شهر سی‌سخت واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به ۱۰۵ نفر افزایش یافت.

جلال پوران فرد، مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، گفت که شرایط پس از سپری شدن ساعات اولیه، از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر کرده و نیروهای کمتری درگیر انتقال زخمی‌ها هستند.

امان الله جهانبین، مدیر عامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویر احمد با بیان اینکه این زمین‌لرزه تا کنون کشته نداشته است، گفت که این حادثه موجب ریزش کوه در برخی از مناطق این استان شده است. او از کوهنوردان و کوچ‌نشینان خواست که از رفت و آمد در مناطق کوهستانی خودداری کنند.

به گفته مقام‌های محلی، زمین لرزه در ساعات آغازین موجب قطع برق و آب در برخی مناطق شد. جاده های دنا به یاسوج و سی سخت به یاسوج نیز به طور موقت بسته شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرماندار شهرستان بویراحمد نیز از قطعی آب شهر «مادوان» و حومه در پی بروز زلزله «سی سخت - یاسوج» در این شهرستان خبر داد.

آبان ماه سال گذشته نیز زمین لرزه شدیدی مناطق مرزی استان کرمانشاه را لرزاند و ۵۶۹ کشته به جای گذاشت.

استان‌های کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد در دامنه رشته‌ کوه زاگرس قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن فری بیکن: آمریکا اعتبار اسناد برنامه سری هسته ای ایران را تائید کرد؛ برجام رو به پایان است

نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های آمریکا و قانونگذاران در کنگره این کشور فاش سازی دوشنبه اسرائیل از ادامه تلاش های ایران برای ساخت جنگ افزار هسته ای را پایان راه توافق هسته ای می بینند. به گفته این مقامات شواهد جدید از کارهای هسته ای فوق سری ایران عملا ماندن پرزیدنت ترامپ در برجام را غیرممکن کرده است.

مقام های ارشد دولت ترامپ یافته ها را معتبر دانسته و از نخست وزیر اسرائیل برای افشای هزاران سند سری حاکی از دروغگویی ایران درباره فعالیت های گذشته اش بر روی کلاهک هسته ای تمجید کردند. این مقام ها گفتند بنیامین نتانیاهو در حرکتی قوی چرایی ضرورت تصحیح یا ابطال توافق ایران را روشن کرد.

هر چند ارزیابی اسناد «ادامه دارد»، ولی یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید «اسناد جدید با مجموعه اسناد نهادهای اطلاعاتی آمریکا از فعالیت های هسته ای ایران سازگاری دارد» و «جزئیات تازه و متقاعد کننده ای از تلاش های گذشته ایران در ساخت جنگ افزار هسته ای قابل حمل بر موشک بالیستیک شهاب ۳ ارائه می دهد».

این مقام دولت ترامپ می گوید: «اگر تا کنون هر گونه تردیدی وجود داشت، هر شهروند سختی کشیده ایران اکنون باید بداند که ایران میلیاردها دلار را بابت تحریم های هسته ای برای تنها یک دلیل از دست داده است: تلاش اینرژیم برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای؛ تسلیحاتی که رهبر جمهوری اسلامی شخصا اصرار دارد غیر اسلامی است.»

مقام دولت ترامپ می گوید: «اگر تا کنون هر گونه تردیدی وجود داشت، هر شهروند سختی کشیده ایران اکنون باید بداند که ایران میلیاردها دلار را بابت تحریم ها هسته ای برای تنها یک دلیل از دست داده است: تلاش رژیم برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای؛ تسلیحاتی که رهبر جمهوری اسلامی شخصا اصرار دارد غیر اسلامی است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حزب حاکم ارمنستان مانع نامزدی رهبر اپوزیسیون برای کسب مقام نخست وزیری شد

نمایندگان حزب حاکم ارمنستان در پارلمان روز سه‌شنبه مانع نامزدی نیکول پاشینیان رهبر اپوزیسیون آن کشور برای کسب مقام نخست وزیری شدند.

سرژ سرکیسیان، که پس از دو دوره ریاست جمهوری اخیرا نخست وزیر ارمنستان شده بود، در پی افزایش اعتراضات مردمی سوم اردیبهشت ماه استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از ۱۰۵ نماینده پارلمان ارمنستان، تنها ۴۵ نفر از نامزدی آقای پاشینیان حمایت کردند. او دست کم به ۵۳ رأی نیاز داشت.

طرفداران پاشینیان که برای تماشای جلسه پارلمان در میدان «جمهوری» ایروان تجمع کرده بودند، پس از اعلام نتیجه رأی گیری، فریاد «ننگ» سر دادند.

نیکول پاشینیان پیش از جلسه امروز پارلمان به «نخبگان حاکم» هشدار داده بود اگر مانع نامزدی او شوند، با «سونامی» خشم مردم مواجه خواهند شد.

تا چند هفته پیش و آغاز اعتراضات خیابانی در ارمنستان، کمتر کسی تصور می‌کرد این روزنامه نگار و سياستمدار ۴۳ ساله قادر به رهبری اپوزيسيون باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اخبار ضد و نقیض درباره تعلیق عضویت احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام

در پی انتشار خبرهای تایید نشده‌ای درباره برکنار کردن محمود احمدی‌نژاد از عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک مقام مجمع این خبر را تکذیب کرد.

روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت خبرهایی در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد که حاکی از تعلیق یا خلع احمدی نژاد از عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

کانال تلگرامی سایت تابناک، نزدیک به محسن رضایی دبیر مجمع، نیز خبری در این مورد منتشر کرد اما مدتی بعد آن را حذف کرد.

برخی از اعضای مجمع از جمله احمد توکلی در مصاحبه با سایت های خبری در مورد تعلیق یا خلع عضویت احمدی نژاد در مجمع ابراز بی اطلاعی کردند. غلامرضا مصباحی مقدم، دیگر عضو مجمع نیز خبر تعلیق احمدی نژاد را رد کرد و گفت که اگر چنین خبری باشد باید توسط دفتر رهبر جمهوری اسلامی اعلام شود؛ چرا که احمدی نژاد منصوب آیت الله خامنه‌ای است.

احتمال کنار گذاشته شدن احمدی نژاد از عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آن قوت گرفت که آقای احمدی نژاد در نامه‌هایی جداگانه به آیت الله خامنه‌ای انتقادات تندی را از دستگاه قضایی و دیگر نهادهای حکومتی ایران مطرح کرد. او همچنین اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی هم درباره اقدامات قوه قضائیه پاسخگو نیست.

اگر چه رهبر جمهوری اسلامی به نامه‌های احمدی نژاد پاسخی نداد، اما در پی برخی از انتقادات او، اوایل دی ماه گذشته در سخنانی بدون اشاره مستقیم به احمدی نژاد، گفت کسانی که تا دیروز تمام امکانات کشور در اختیارشان بود حق ندارند امروز از جایگاه اپوزیسیون سخن بگویند.

با این حال، علی مطهری، نماینده مجلس نیز در گفت و گویی اعلام کرد: «رهبری از قدیم یک علاقه خاصی به آقای احمدی‌نژاد داشتند و ظاهرا همچنان هم این علاقه باقی مانده است.»

انتقادات محمود احمدی نژاد از نحوه اداره کشور و عملکرد برخی از دستگاه‌های حکومتی به ویژه قوه قضائیه پس از آن شدت گرفت که رسیدگی قضایی به پرونده نزدیکان او از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، جدی و به صدور حکم نزدیک شد.

منتقدان رئیس جمهوری پیشین ایران گفته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود که سرکوب معترضان و منتقدان توسط دستگاه قضایی صورت گرفته بود، انتقادی به دستگاه قضایی نداشت و حال که پرونده‌های قضایی علیه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، معاونان او در دولت نهم و دهم مطرح شده، تبدیل به منتقد دستگاه قضایی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سران چین، ژاپن و کره جنوبی هفته آینده درباره کره شمالی گفت‌وگو می‌کنند

تاریخ این دیدار روز ۹ مه اعلام شده و به دنبال دیدار اخیر سران دو کره جنوبی و شمالی برگزار می‌شود.

سران ژاپن، کره جنوبی و چین قرار است هفته آینده در توکیو درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی و دیگر مسائل منطقه دیدار و گفت‌و‌گو کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تاریخ این دیدار روز ۹ مه اعلام شده و به دنبال دیدار اخیر سران دو کره جنوبی و شمالی برگزار می‌شود.

رهبران این سه کشور آسیایی از اواخر ۲۰۰۸ به طور مرتب با یکدیگر ملاقات کرده‌اند و چهارشنبه آینده برای هفتمین بار دیدار خواهند داشت.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی هفته پیش در دیداری تاریخی برای حرکت به سمت صلح و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره توافق کردند.

با این حال در آن دیدار، بر سر نحوه توقف تهدید هسته‌ای پیونگ یانگ - که سئول و توکیو دو متحد واشنگتن در منطقه از آن نگران هستند - گفت‌وگو نشد.

نشست سران ژاپن، چین و کره جنوبی، پیش از دیدار احتمالی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک زندانی سیاسی برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه انتقال داده شد

برخی گزارش ها حاکی از آن است که «رامین حسین پناهی» زندانی سیاسی کرد که در زندان سنندج محبوس است برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه منتقل شده است.

امجد حسین پناهی، برادر این زندانی روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ضمن اعلام این خبر در حساب توئیتر خود نوشت که قرار است حکم اعدام او روز پنج شنبه اجرا شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که هنوز اجرای حکم اعدام رامین به او ابلاغ نشده است و لذا این انتقال غیرقانونی است.

آقای احمدی نیاز معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شده است.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند بطوریکه امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سالهای اخیر بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراکش به دلیل حمایت ایران از «پولیساریو» روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد

صحرای غربی به دو بخش تقسیم شده: جنوب تحت کنترل مراکش و شمال در کنترل پولیساریو. در وسط هم منطقه حائل سازمان ملل متحد است.

دولت مراکش روز سه شنبه ایران را متهم به حمایت از «جبهه پولیساریو» کرد و گفت روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر امور خارجه مراکش، این کشور سفارت خود را در تهران تعطیل و سفیر ایران در رباط را اخراج خواهد کرد.

به گفته ناصر بوریتا، ایران و متحد آن در لبنان، یعنی شبه نظامیان شیعه حزب الله، از پیکارجویان جبهه پولیساریو حمایت آموزشی و تسلحیاتی به عمل آورده‌اند.

ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

پس از خروج اسپانیا از صحرای غربی، مراکش مدعی مالکیت بر آن منطقه شد؛ ادعایی که جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی یا جبهه پولیساریو با آن مخالف است.

صحرای غربی به دو بخش تقسیم شده است: جنوب که تحت کنترل مراکش است و شمال که در کنترل پولیساریو است. مرز بین دو بخش نیز منطقه حائل سازمان ملل متحد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به بیانیه دولت درباره فیلترینگ تلگرام: آیا دولت روحانی کوتاه آمده است؟

در پی انتشار دستور دادستانی برای فیلترینگ تلگرام در ایران، واکنش‌های وزیر ارتباطات و بیانیه دولت ایران به این دستور خبرساز شد. برخی از وبسایت‌های خبری روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت گزارش دادند که محمدجواد آذری جهرمی در پی دستور فیلترینگ تلگرام به دیدار رئیس جمهوری رفته و احتمالا استعفا کرده است.

این خبر از سوی خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای جهرمی رد شد. همزمان، آقای جهرمی در توئیتر خود به حکم فیلترینگ تلگرام واکنش نشان داد و نوشت: «دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود، نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.»

با این حال برخی از کاربران واکنش های متفاوتی به شایعه استعفا و دیگر اخبار مربوط به وزیر ارتباطات داشته اند.

تعدادی از کاربران انتشار خبر استعفا را تنها به دلیل کاهش فشار از روی دولت دانستند.

از سوی دیگر، عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان ایران و دبیر کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه در فضای مجازی به خبرگزاری تسنیم گفته است که قوای سه گانه در مسدودسازی تلگرام یکپارچه هستند و همکاری کم‌نظیری بین دولت، مجلس، قوه قضائیه و مرکز ملی فضای مجازی در این رابطه وجود دارد.

پس از این واکنش‌ها، صدور اطلاعیه شورای اطلاع رسانی دولت نیزخبرساز شد. در این اطلاعیه که به طور کلی و بدون نام بردن از فیلترینگ تلگرام به «محدودیت های ایجاد شده در فضای مجازی»اشاره شده، آمده است: تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست گذاری و اقدام متناسب، صرفا برعهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگرانموظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.

در بند دیگری از اطلاعیه نیز آمده است: تعیین تکلیف امورعمومی که مرتبط با نیازها و خواسته های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی تواند صرفا مبتنی بر تشخیص و تصمیم موردی قضایی باشد.

اشاره این بند به حکم بازپرس یک شعبه دادگاه فرهنگ و رسانه است که حکم به فیلترینگ تلگرام داده است.

بیانیه دولت البته مشخص نکرده است که دولت بالاخره فیلترینگ تلگرام را اجرا خواهد کرد یا نه.

این در حالیست که یک نماینده مجلس روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس‌جمهوری و وزیر ارتباطات باید به طور جدی وارد شوند چرا که فیلتر نشدن شبکه‌های مجازی از آخرین شعارهای رئیس‌جمهوری است و اگر این شعارها هم با شکست روبرو شود دیگر مردم به او اعتماد نخواهند کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی گفت که فیلترینگ تلگرام شکاف بین حاکمیت و مردم را افزایش می‌دهد.

او با اشاره به این جمله آقای روحانی که گفته بود «انگشت وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت»، گفت: «آخرین سنگر اعتماد مردم نسبت به آقای رئیس‌جمهوری در حال سقوط است، رئیس‌جمهوری باید مردانه پای ‌کار بیاید و فارغ از مسائل شعاری مخالفت خودش را با فیلترینگ تلگرام اعلام کند و اقدامات حقوقی در قبال اقدام نسنجیده دادستانی که حکم فیلترینگ را صادر کرده، انجام دهد.»

بیانیه دولت در فضای مجازی واکنش‌ها متعددی در پی داشت. برخی از کاربران صدور اطلاعیه را کافی ندانسته و اعلام کردند که دولت باید در عمل مخالفت خود با فیلترینگ تلگرام را ثابت کند.

فشارها برای فیلترینگ تلگرام پس از آن افزایش یافت که بسیاری از تصاویر اعتراض‌های دی ماه و دیگر اعتراض‌ها در ایران بوسیله اینپیام رسان منتشر شد و قرار‌های حضور در اعتراض‌های خیابانی نیزبه کمک این پیام رسان منتشر می‌شد.

پس از اینکه درخواست مقام‌های قضایی ایران از تلگرام برای دریافت اطلاعات برخی کاربران با پاسخ منفی روبرو شد، فشار برای فیلترینگ این پیام رسان از سوی دستگاه قضایی و برخی چهره‌های محافظه کار از جمله امامان جمعه افزایش یافت.

طی هفته‌های گذشته چند پیام‌رسان داخلی، از جمله «سروش» از سوی دستگاه‌های حکومتی به شهروندان معرفی شده‌اند تا جایگزین تلگرام شوند. اما شهروندان به دلیل نگرانی از نقض حریم شخصی خود از سوی حکومت، استقبال چندانی از پیام‌رسان‌های داخلی نکرده اند.

دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی را به دلیل اعمال فیلترینگ گسترده در فضای مجازی محکوم کرده و آن را بستن راه گردش آزادانه اطلاعات می دانند.

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوریاسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد. وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خروج بنیانگذار «واتس اپ» از فیسبوک؛ کاربران نگران امنیت تماس‌ها هستند

«جن کوم» مدیرعامل «واتس اپ» از شرکت فیسبوک خارج می شود. خروج سریع او از فیسبوک اما ممکن است بالغ بر یک میلیارد دلار برای او هزینه داشته باشد چرا که وی دریافت پاداش در شکل سهام را از دست خواهد داد.

او روز دوشنبه با انتشار مطلبی فیسبوکی تایید کرد که این شرکت را ترک می کند. جن کوم، ۴۲ ساله، خالق شرکت واتس اپ، آن را در سال ۲۰۱۴ به قیمت ۱۹ میلیارد دلار به فیس بوک فروخت.

اکنون گفته می شود که وی بر سر مسائل حریم خصوصی کاربران و امنیت آنها، با دیگران اختلاف پیدا کرده است. واشنگتن پست می گوید کوم با مدیران فیسبوک بر سر تضعیف رمزگذاری پیام هایشان و حفظ اطلاعات آنها اختلاف پیدا کرده است.

او در مطلب فیسبوکی خود به اختلافاتی که منجر به تصمیم گیری برای خروج از فیسبوک شده، اشاره ای نکرده است و در عوض گفته به گردآوری کلکسیون پورشه های کمیاب ادامه می دهد.

اما یک نویسنده در بیزنس اینسایدر درباره این تصمیم گفته است با خروج جن کوم، اطلاعات کاربران واتس اپ نیز به خطر می افتد و کاربران واتس اپ حق دارند که نگران باشند که تا چه مدت، پیام ها و فهرست افرادی که با آنها در تماس هستند، امن و خصوصی باقی خواهد ماند.

اخیرا مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک در کنگره آمریکا تایید کرد که اطلاعات کاربران فیس بوک در این شرکت مورد سوءاستفاده قرار گرفته و این به اعتماد کاربران فیسبوک آسیب زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سوریه در آستانه تنش دوباره؛ حمله نیروهای اسد به مواضع شورشیان در «حجرالاسود» در جنوب دمشق

دود ناشی از حمله ارتش اسد به منطقه «حجرالاسود» در جنوب دمشق

نیروهای بشار اسد از روز دو شنبه حمله بزرگی را به آخرین مواضع شورشیانی آغاز کرده اند که در صدد عقب نشینی هستند. خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از «سانا» خبرگزاری دولتی سوریه، خبر داده است که ارتش زیر فرمان اسد به منطقه «حجر الاسود» در جنوب دمشق که هنوز در اختیار داعش است، حمله کرده اند.

شورشیان «تحریر الشام» وابسته به القاعده، آماده ترک مناطقی در استان ادلیب هستند و آنجا را به ارتش اسد تحویل می دهند. پنج هزار عضو این گروه در منطقه های «فوعه» و «کفریا» از سالها پیش حضور داشته اند. ارتش آزاد سوریه نیز گفته است آماده ترک بخشی از این منطقه و واگذاری آن به ارتش است.

همزمان و به رغم دستاوردهای ارتش اسد به یاری روسیه، در تصرف مناطق تحت کنترل شورشیان، مداخله قدرتهای بزرگ در این کشور خظر یک رویاروئی پردامنه را در چشم انداز قرار داده است.

یکشنبه شب مواضع ارتش سوریه در حما و حلب مورد حمله موشکی قرار گرفت. کسی مسئولیت حمله را عهده نگرفت و حکومت سوریه حمله را به «تجاوز دشمنان» نسبت داد. اسرائیل در گذشته برای جلوگیری از قدرت گرفتن ایران و دست نشانده اش حزب اله لبنان در سوریه به حمله های هوائی دست زده و ایسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات اسرائیل هشدار داده است که نخواهد گذاشت نیروهای ایرانی در سوریه مستقر شوند.

هرچند اسرائیل به طور رسمی دست داشتن در حمله های یکشنبه شب را نپذیرفته اما مقامهای پیشین و روز نامه های اسرائیلی ارتش آن کشوررا عامل حمله ها قلمداد می کنند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در حمله های یکشنبه شب ۱۶ تن که اکثرشان ایرانی بودند کشته شدند اما خبرگزاری تسنیم متعلق به سپاه پاسداران گفته است هیچ نیروی ایرانی در حمله ها کشته نشده و علاءالدین بروجردی رئیس کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در دیدار روز دو شنبه با اسد گفت حضور مستشاران ایرانی تا پایان جنگ داخلی در سوریه باقی می مانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش جهانی به سخنان نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه تسلیحاتی هسته‌ای ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای، بدون اشاره به سخنان روز گذشته نخست وزیر اسرائیل در مورد تلاش مخفیانه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، گفت مدیرکل آژانس در دسامبر ۲۰۱۵ آخرین گزارش خود را درباره فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای تهران به شورای حکام ارائه و در آن چنین ارزیابی کرد که پیش از پایان سال ۲۰۰۳ نوعی ساختار سازمانی در ایران وجود داشت که برای هماهنگ کردن طیفی از قعالیت‌های مرتبط با ساخت ابزار انفجاری هسته‌ای مناسب بود.

این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد در ادامه بیانیه گفت، هرچند پس از ۲۰۰۳ نیز برخی فعالیت‌هایی رخ داد، اما تلاش هماهنگ شده‌ای تلقی نمی‌شدند. آژانس همچنین چنین ارزیابی کرد که این فعالیت‌ها از حد مطالعات علمی فراتر نرفتند. ضمن آن که در همان گزارش یوکیا آمانو نیز تصریح شده است که آژانس پس از سال ۲۰۰۹ هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌های مرتبط با ساخت ابزارهای انفجاری هسته‌ای در ایران مشاهده نکرده است. شورای حکام نیز بر اساس گزارش مدیرکل، پرونده را بست.

بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی که مسئولیت نظارت بر اجرای توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین قدرت‌های جهانی با ایران را بر عهده دارد، ظاهرا در واکنش به سخنان روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است که از دسترسی به حجم زیادی از اطلاعات محرمانه مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای با ابعاد نظامی در ایران خبر داد و تهران را متهم کرد حتی پس از اجرای توافق به تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ادامه داده است و در نتیجه توافق سال ۲۰۱۵ بر مبنای دروغ بنا شده است.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوی دیپلماتیک موفق شدند روز ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته‌ای بحث‌برانگیر ایران دست یابند؛ به این صورت که در ازای اعمال محدودیت‌هایی مشخص بر برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط با آن در ایران، تحریم‌هایی که پیشتر به واسطه همین فعالیت‌ها علیه آن کشور وضع شده بود، لغو شوند.

اسرائیل با این استدلال که رژیم ایران قابل اعتماد نیست، از ابتدا با آن گفت‌و‌گوها و توافق برآمده از آن مخالف بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در اولین واکنش به افشاگری دیروز نخست وزیر اسرائیل، با صدور بیانیه‌ای، اسناد ارائه شده توسط بنیامین نتانیاهو را معتبر دانست و گفت توافق هسته‌ای ایران به جای باور خوب و شفافیت، بر روی دروغ‌های جمهوری اسلامی بنا شده است. وی همچنین گفت که آمریکا در جریان جزئیات آن قرار دارد.

با این حال، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به اظهارات روز گذشته نخست وزیر اسرائیل گفت، «توافق هسته ای ایران بر اساس اعتماد به نیات ایران بنا نشده است، بلکه بر اساس راستی‌ آزمایی سخت‌گیرانه بنا شده؛ از جمله تدابیری که اجازه می‌دهد بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی به برنامه هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشند.»

وی گفت، این واقعیت که ایران تا سال ۲۰۰۳ مخفیانه تحقیقات حساسی را انجام داده است، نشان می‌دهد که چرا ما امروزه نیاز به دسترسی به برنامه هسته‌ای ایران و بازرسی از تاسیسات مرتبط با آن را داریم: «تدابیر راستی آزمایی در توافق، کار ایران را برای از سر گیری احتمالی چنان تحقیقاتی از قبل هم دشوارتر می‌کند. این یک دلیل خوب دیگر برای حفظ توافق است، تا در عین حال به نگرانی‌های مشروع ایالات متحده و دیگر متحدانمان رسیدگی شود.»

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم آژانس بین المللی انرژی اتمی را تنها نهاد بی طرف مسئول برای نظارت بر اجرای تعهدات ایران دانست و گفت، اگر کشوری اطلاعاتی در مورد عدم پایبندی تهران به هر نحوی به تعدات خود در توافق دارد، باید از طریق ساز و کار متناسب «مشروع و شناخته شده» اقدام کند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با نشریه «بیلت» که عصر سه شنبه منتشر شد، خواستار تحقیقات فوری آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد اتهاماتی شد که نخست وزیر اسرائیل علیه ایران مطرح کرده است و گفت، «دقیقا به این دلیل که نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، مکانیزم کنترلی موجود در توافق باید کار خود را انجام دهد.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با بیان این که اطلاعات ارائه شده توسط نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه گذشته تسلیحاتی هسته‌ای ایران را می‌توان مورد مطالعه قرار داد، گفت که این اطلاعات می‌تواند مبنایی شود برای حرکت به سمت دستیابی به تضمین‌های بلندمدت در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران.

جمهوری اسلامی ایران هرگونه تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را نفی می‌کند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، نخست وزیر اسرائیل را «چوپان دروغگو» نامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک نظرسنجی: آمریکایی‌ها زیاد حس تنهایی دارند؛ وضع جوان‌ها بدتر است

بنابه نظرسنجی «سیگنا» نزدیک به نیمی از مردم آمریکا احساس تنهائی می کنند

تنهایی، تنها یک حس زودگذر نیست که ما را فقط برای چند ساعت غمگین کند. بلکه، بنابه پژوهش های سالهای اخیر، برای خیلی از مردم، تنهایی یک درد مزمن است که بر زندگی روزانه و سلامت آنها تأثیر می گذارد.

بنابه گزارش «ان پی آر» (رادیوی عمومی ملی)، یک نظرسنجی توسط شرکت بیمه درمانی «سیگنا» نشان می دهد که تنهایی مشکل گسترده ای در آمریکا است، و نزدیک به ۵۰ درصد از ساکنان این کشور خودشان را گاهی یا همیشه تنها و یا «نادیده گرفته شده» می پندارند.

در این نظرسنجی، بیش از ۵۰ درصد – ۵۴ درصد – از مردم گفتند گاهی حس می کنند که هیچکس آنها را خوب درک نمی کند.

۵۶ درصد گفتند که گاهی یا همیشه حس کردند که مردم اطراف آنها لزوماً با آنها نیستند. و دو نفر از ۵ نفر حس کردند که «همدم و همراهی ندارند»، که «روابطشان معنی دار نیست»، و «از دیگران منزوی (جدا) هستند.»

در این نظر سنجی، درصد متوسط تنهایی مردم آمریکا ۴۴ درصد رقم خورده است.

«دیوید کوردنی» رئیس و مدیر عامل شرکت بیمه درمانی «سیگنا» می گوید تنهایی، پیامد های بهداشتی به دنبال دارد. آقای کوردنی گفت: «خط (مرز) نامشخصی بین سلامتی روحی و جسمی هست. بیشتر مواقع نشانه هایی از بیماری دیده می شود که ارتباط نزدیکی به نارحتی روحی، سبک زندگی، و مسائل رفتاری مثل تنهایی دارند.

«جولین هالت – لون استد» روانشناس در دانشگاه «بریگم یانگ» بر روی تنهایی و اثرات آن بر سلامت انسان مطالعه می کند.

بنابه گفته او شواهد زیادی نشان می دهد که بین تنهایی و بیمارهای قلبی عروقی و سکته مغزی ارتباط نزدیکی هست. مطالعات همینطور نشان می دهد که تنهایی می تواند بر روی ژن ها و سیستم دفاعی بدن یک فرد، حتی بر روی بهبود یافتن از سرطان سینه تأثیر منفی داشته باشد.

این شواهد روز به روز بیشتر ثابت می کنند که تنهایی می تواند کشنده باشد.

هالت – لون استد افزود: «ما شواهد قوی ای داریم که نشان می دهد موجب مرگ زودرس می شود.»

نظر سنجی «سیگنا» همینطور نشان می دهد که کم کار کردن و یا زیاد کار کردن نیز می تواند به احساس تنهایی کردن دامن بزند؛ و این را پیشنهاد می کند که محیط کاری یک فرد اهمیت زیادی در روابط اجتماعی او دارد و تعادل بین زندگی و کار برای جلوگیری از تنهایی خیلی مهم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعدادی از کارگران در تجمع‌های روز جهانی کارگر در ایران بازداشت شدند

تجمع مقابل خانه کارگر که معترضان شعارهایی سر دادند.

گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که تعدادی از فعالان کارگری در پی تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی و خانه کارگر در تهران، بازداشت شدند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت، گزارش داد که دست کم شش نفر در تجمع کارگران و معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند.

برخی اخبار در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که افراد بیشتری بازداشت شده‌اند.

کارگرانی که مقابل خانه کارگر در تهران تجمع کردند نسبت به صادر نشدن مجوز برای راهپیمایی به مناسبت روز جهانی کارگر اعتراض کردند.

کارگران همچنین شعار دادند: «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد.»

تعدادی از کارگران نیز خواستار استعفای وزیر کار شدند.

کارگران معترض خواستار امنیت شغلی و اصلاح قراردادهای موقت بودند و به دستمزدهای پایین و نبود پوشش بیمه درمانی اعتراض کردند.

گروه دیگری از کارگران همچنین مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و شعارهایی را در حمایت از خواسته‌های کارگران و اعتراض به صادر نشدن مجوز راهپیمایی روز کارگر سر دادند.

گزارش‌های دیگری حاکی از آن است که همزمان با تجمع‌های روز جهانی کارگر در تهران، تعدادی از فعالان کارگری در دیگر شهرها از جمله سقز نیز بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش‌ها، نیروهای امنیتی و پلیس با تجمع کنندگان در سقز درگیر شده و محمود صالحی و عثمان اسماعیلی، دو فعال کارگری را بازداشت کردند.

شهرهای مرزی غرب ایران در روزهای گذشته شاهد، اعتصاب و تجمع‌های اعتراضی کارگران، کولبران و کسبه بازارچه‌های مرزی بوده است.

تجمع‌های روز جهانی کارگر در حالی امسال برگزار شد که کارگران در بسیاری از مناطق ایران در یکسال گذشته در اعتصاب به سر برده یا دست به تجمع‌های اعتراضی زدند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده است. در این بین، تجمع های کارگران نیشکر هفت تپه، فولاد اهواز، و هپکو تبریز بیشتر از دیگران بازتاب داشتند.

کارگران در این تجمع‌ها به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها اعتراض کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG