لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۰۳

سرخط خبرها

جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

جعفر پناهی در پشت صحنه فیلم سه رخ

جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن به طور مشترک به جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی و آلیس روهرواچر رسید.

جعفر پناهی در پیامی که شنبه ۲۹ اردیبهشت به این مناسبت توسط دخترش خوانده شد از عباس کیارستمی یاد کرد.

فیلم «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی شنبه هفته گذشته بدون حضور این کارگردان ایرانی در جشنواره کن اکران شد.

علی رغم درخواست بسیاری از هنرمندان سرشناس و مسئولین جشنواره کن، مقامات جمهوری اسلامی با سفر جعفر پناهی به فرانسه مخالفت کردند و او نتوانست در مراسم رونمایی از فیلم خود شرکت کند.

جعفر پناهی از چندی پیش و به دنبال اعتراض به حکومت ایران از فعالیت های سینمایی منع شده و ممنوع الخروج است، با این حال او به صورت غیررسمی به فیلمسازی ادامه می‌دهد.

در این دوره جشنواره کن، علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را کسب کند.

آقای عباسی این جایزه را برای فیلم «مرز» دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل یک معلم بازداشتی: موکلم کتک خورده، پابرهنه و با لباس‌های پاره در دادسرا بود

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان بازداشت شد

وکیل محمد حبیبی، معلمی که در پی تجمع معلمان بازداشت شد اعلام کرد که نحوه دستگیری و برخورد با موکل او و همچنین ندادن وقت برای تامین وثیقه، نامتعارف بوده است.

حسین تاج روز شنبه ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری ایسنا گفت که هفته گذشته قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای موکل او صادر شد ولی یکروز بعد که برای گذاشتن وثیقه مراجعه کرد اعلام شد که پرونده موکل او به دادگاه فرستاده شده است.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد. ۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان بجز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

حسین تاج، وکیل آقای حبیبی درباره وضعیت او گفت: «این پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی به افراد برای اینکه افراد وثیقه‌ایتامین کنند بسیار نامتعارف است، کما اینکه نحوه دستگیری و برخورد با موکلم بسیار نامتعارف بوده که باید تحت پیگرد قرار گیرد زیرا به طور اتفاقی همسرشان هفته گذشته به دادسرای امنیت رفته بودند و موکلم را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بودند و هنوز آثار ضرب و شتم بر رویصورت وی مشهود بوده است.»

به گفته او تجمع کنندگان تنها خواستار تحقق مطالبات صنفی و قانونی خود بوده‌اند.

آقای حبیبی اسفند ماه سال گذشته نیز در محل کار خود بازداشت شده و پس از حدود ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و بازداشت تعدادی از آنها در بیانیه‌ای این اقدام را «حادثه‌ای تلخ» توصیف کرد که «طی آن نه تنها حقوق شهروندی معلمان کشور زیر پای تصمیمات غیرمدنی و غیرانسانی لگدمال شد بلکه بخوبی روشن گردید که قانون گرایی و مردم سالاری که برخی از مسئولان در تریبون های مختلف ادعا می کنند، سرابی توهمی بیش نیست.»

تجمع های کارگری و دیگر اصناف از جمله معلمان طی یک سال گذشته و با بالاگرفتن مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بی‌خبری از وضعیت ده‌ها بازداشتی اعتراض‌های کازرون

علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس، وقایع کازرون را که منجر به کشته شدن دو تن از معترضان شد، برای حکومت جمهوری اسلامی پرهزینه دانست.

وی شنبه ۲۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران همچنین زخمی شدن ۴۸ نفر را در اعتراض‌های چهارشنبه و پنجشنبه را تایید کرد.

وقایع کازرون از ماه گذشته با اعتراض شهروندان به طرح تقسیم شهر آغاز شد و از پنجشنبه گذشته به درگیری‌، تخریب و شورش انجامید.

از وضعیت دهها نفر از تظاهرکنندگان که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بازداشت شده اند، گزارشی منتشر نشده است.

مخالفان تقسیم کازرون در تظاهرات خود شعار می دادند: «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن غیرقانونی خواندن تجمعات معترضین به تقسیم کازرون، آنها را به تخریب و آتش زدن اموال دولتی و خصوصی متهم کرده‌اند.

در پی حوادث هفته گذشته در کازرون، وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در این شهر واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون بوده است.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح وزارت کشور معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، در پاسخ به سئوال فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید با خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌ است، گفت که آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه، وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی گزارشگران بدون مرز از وضعیت فعالان مدنی مرتبط به درویشان گنابادی در زندان

گزارشگران بدون مرز در جدیدترین گزارش خود درباره ایران، به وضعیت ۱۳ روزنامه نگار و فعال مدنی مرتبط با دراویش پرداخته است که بیش از سه ماه است در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس به سر می‌برند.

رضا انتصاری، کسری نوری، مصطفی عبدی، صالح مرادی، سینا انتصاری، امیر نوری، محمد شریفی مقدم، محمدرضا درویشی، عباس دهقان و پوریا نوری، ۱۰ نفر از این روزنامه نگاران هستند که به همراه سه زن زندانی به نام‌های سپیده مرادی ، آویشا جلال الدین و شیما انتصاری پس از حوادث سرکوب دراویش به زندان افتاده و از حقوق اساسی خود محروم مانده اند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش خود به بدرفتاری با این افراد در هنگام دستگیری، شکنجه در زندان و ایراد اتهاماتی همچون اقدام علیه امنیت ملی، سرپیچی از دستور پلیس و همکاری با سایت مجذوبان نور اشاره کرده است. در این گزارش از عدم اجازه برای داشتن وکیل از سوی این روزنامه نگاران زندانی نیز به شدت انتقاد شده است.

از سوی دیگر، محاکمه دهها درویش گنابادی بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران به طور غیرعلنی از هفته گذشته آغاز شده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خوانده بود.

خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که درویشان گنابادی که از حدود سه ماه پیش بازداشت شده‌اند، از داشتن وکیل محروم بوده و پس از ضرب و جرح ماموران هنگام بازداشت و زخمی شدن، وضعیت مناسبی در دوران بازداشت نداشته‌اند.

اتهام های این افراد که بدون وکیل به دادگاه اعزام شدند، اخلال در نظم، اجتماع و تبانی علیه امنیت عمومی و تمرد از دستور پلیس عنوان شده است.

گفته می شود دادستان در کیفرخواست صادره برای درویشان گنابادی خواستار اشد مجازات، تبعید و حبس درویشان در زندان‌های شهرهای دور از محل فعالیت دراویش شده است.

در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته، تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت یگان ویژه پلیس و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

در این درگیری ها که حدود دو روز طول کشید، صدها درویش گنابادی بازداشت شدند که بسیاری از آنها به شدت کتک خورده و زخمی شده بودند.

در پی این حوادث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران در سراسر کشور، دریافت کرده است. در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه فرزندان کاووس سیدامامی به نمایندگان مجلس برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، هفته گذشته در بیمارستان بستری شد.

فرزندان دکتر کاووس سیدامامی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی آنها به پرونده مرگ آقای سید امامی در زندان شده‌اند.

آنها در این نامه همچنین از نمایندگان مجلس و به‌ویژه محمود صادقی نماینده تهران خواسته‌اند تا مسئله ممنوع‌الخروجی مادرشان، مریم ممبینی، حل شود.

خانم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، که به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده، حال مساعدی ندارد.

او در پی فشارهای عصبی ناشی از مرگ همسر و در ادامه، ممنوع‌الخروج‌شدن و دوری از فرزندانش، در بیمارستان بستری شد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند.

چندی پس از جان باختن آقای سیدامامی، همسر او قصد سفر به کانادا را داشت که ماموران از خروج او جلوگیری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض جمعی از ایرانیان مقیم آلمان به اهدای جایزه آزادی بیان به زیباکلام

اهدای جایزه آزادی بیان از سوی رادیو صدای آلمان به صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در ایران، با اعتراض تظاهرکنندگانی در آلمان مواجه شده است، که اکثراً از ایرانیان تبعیدی بودند.

شرکت کنندگان در تظاهرات نزدیک بودن صادق زیباکلام به رژیم اسلامی را دلیل اعتراض خود عنوان کردند.

این جایزه از سوی دویچه وله، صدای آلمان، به افراد یا حرکت‌هایی اهدا می‌شود که در ترویج آزادی بیان و حقوق بشر کوشیده باشند.

به اعتقاد مینا احدی، از تظاهر کنندگان که از سال ۱۹۸۱ در تبعید بسر می‌برد، زیبا کلام بسیار به رژیم اسلامی نزدیک بوده و سال‌های دراز با آن همکاری می‌کرده است.

انتقاد اصلی از زیباکلام متوجه اظهارات وی در مصاحبه با ایران وایر است که گفته بود اگر ایران مورد حمله قرار گیرد او برای دفاع اسلحه در دست خواهد گرفت. مینا احدی می‌گوید زیباکلام به دلیل حمایت از رژیم دیکتاتوری که بر اساس شکنجه و بازداشت‌های غیرقانونی و ترور استوار است، اصلاً سزاوار این جایزه نیست.

زیباکلام اما می‌گوید برداشتی که از اظهارات وی شده برداشتی خارج از متن و بسیار ساده انگارانه است و آنچه گفته جز این نبوده که شرایط کنونی ایران در منطقه ممکن است باعث سقوط رژیم سیاسی شود و درنتیجه به فروپاشی کشور بیانجامد. او گفته است: «بحث من این است که برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران با گزینه‌های سختی روبرو خواهیم بود.»

بنا به گزارشها، اگرچه اعتراض کنندگان اعطای جایزه دویچه وله به زیباکلام ۲۵ نفر بیشتر نبودند، اماصدای رسایی در ابراز مخالفتشان داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ازدواج سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل

پرنس هری، شاهزاده بریتانیا و مگان مارکل، ستاره سینمای آمریکا در شهر ویندزور برکشایر، در حومه لندن، ازدواج کردند.

این مراسم، شنبه ۲۹ اردیبهشت با حضور خانواده سلطنتی و بیش از ۶۰۰ مهمان سرشناس در کلیسای تاریخی سنت جورج برگزار شد.

مگان در لباس عروسی سفید ژیوانشی و احاطه شده در رزهای سفیدی که یادآور پرنسس دیانا مادر شاهزاده هری است، دست در دست پرنس چارلز و در حضور ملکه الیزابت دوم و همسرش پرنس فلیپ، وارد کلیسای قرون وسطایی سنت جورج شد تا در حضور صدها نفر به هری شاهزاده بریتانیا، و ششمین نفر در ردیف تصاحب تاج و تخت بریتانیا، بله بگوید.

ساقدوش پرنس هری، برادر بزرگترش، پرنس ویلیام بود. دو فرزند خردسال ویلیام و کیت، شاهزاده جورج و شاهزاده شارلوت، جزو شش ساقدوش خردسال عروس بودند.

از خانواده عروس، توماس مارکل، پدر مگان به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت، اما دوریا راگلند، مادرش، در تمام این روزها همراه او بود.

گفته می شود بیش از صد هزار نفر برای تماشای کالسکه سلطنتی حامل عروس و داماد وارد شهر ویندزور شده‌اند و هزار نفر هم در قلعه برای تماشای ورود و خروج عروس و داماد، خانواده ی سلطنتی و مدعوین، حضور داشتند.

کاخ کنزینگتون پیشتر اعلام کرده بود که در لیست مدعوین، از رهبران سیاسی دعوت نشده است و حتی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به عروسی دعوت نشده اند، اما در عوض لیست بلند بالایی از ستارگان مشهور و محبوب ورزش و سینما، از جمله جورج کلونی و همسرش امل، دیوید بکهام، فوتبالیست افسانه‌ای و همسرش ویکتوریا، سرنا ویلیامز و شوهرش الکسیس ، اوپرا وینفری مجری پر آوازه آمریکایی، و سارا فرگوسن دوشس یورک و نویسنده و کارگردان بریتانیایی، به عروسی دعوت شدند تا در کنار هزاران هوادار پادشاهی بریتانیا و صد البته هزاران مامور امنیتی برگزاری این مراسم را غرق سرور و شادمانی به پایان ببرند.

۶۰۰ مهمانان ناهار این مراسم، به دعوت ملکه انگلیس در سالن سنت جورج حضور می‌یابند، پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا نیز روز یکشنبه یک مهمانی دویست نفره دیگر به افتخار هری و مگان ترتیب داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق، با سفرای کشورهای همسایه بجز ایران

مقتدی صدر، روحانی شیعە کە ائتلاف تحت رهبری او، سائرون، بیشترین آرای انتخابات سراسری ٢٢ اردیبهشت عراق را به دست آورد، با سفرای کشورهای همسایە دیدار و گفتگو کرد.

بەگزارش رسانەهای عراقی کە تصاویر دیدار شنبه ۲۹ اردیبهشت را نشان دادند، مقتدی صدر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران را بە این نشست دعوت نکردە بود.

از سوی دیگر ائتلاف سائرون اعلام کرده است که مقتدی صدر بە قاسم سلیمانی فرماندە سپاه قدس ایران، کە به عنوان نمایندە ولی فقیە ایران برای اتحاد بین گروەهای شیعە نزدیک بە تهران در بغداد به سر می برد، ٤٨ ساعت فرصت دادە تا از عراق خارج شود. آقای صدر گفتە است که یک دولت عراقی در داخل عراق توسط تکنوکرات‌ها تشکیل می‌شود.

بە گزارش رسانەهای وابستە بە مقتدی صدر، قاسم سلیمانی پس از التیماتیوم ٤٨ ساعتە، شب گذشتە از بغداد خارج شد و بە سلیمانیە در کردستان عراق منطقە تحت نفوذ اتحادیە میهنی کردستان عراق رفت.

جمهوری اسلامی ایران دربارە مهلت ٤٨ ساعتە مقتدی صدر روحانی شیعە بە قاسم سلیمانی هیچ خبری را منتشر نکردە است.

ائتلاف سائرون تحت رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی در انتخابات سراسری عراق بیشترین آراء را بدست آوردە است. ائتلاف سائرون برای تشکیل دولت بە ١٦٥ کرسی، يعنی نصف بعلاوه يك از مجموع كرسی‌های پارلمان نیاز دارد و از این رو، سرگرم گفتگو با سایر گروەها برای تشکیل دولت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نقش اعتراض های مردمی در ایران در متزلزل شدن رژیم

وب سایت نشریه هیل در آمریکا، که بسیاری از خوانندگان آن اعضای کنگره این کشور از هر دو مجلس نمایندگان و سنا هستند، در گزارشی مشروح اوضاع ایران را در ارتباط با اعتراض‌‌های گسترده مردمی و اوضاع پس از خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، زیر ذره بین گذاشته است.

نشریه هیل در بخش‌هایی از گزارش، اوضاع در ایران را ناآرام توصیف می‌کند و می نویسد که دشواری‌های اقتصادی این وضعیت را تشدید کرده است.

در این بین، تجمع اعتراضی سراسری علیه گرانی و وضعیت بد اقتصادی که دی ماه سال گذشته از مشهد آغاز شد، اکنون با اعتصاب‌های کارگری و شعارهای سیاسی و ضد رژیم و ضدروحانیت ادامه دارد.

کارگران، صدها تجمع اعتراضی، از تهران تا تبریز تا اصفهان و یزد و اهواز برگزار کرده‌اند. اعتراض‌های کارگران هم اقتصادی است و هم سیاسی،که با شعارهایی علیه حقوق معوقه، اخراج‌های گسترده، تلاش رژیم برای به حاشیه راندن اقوام مختلف و علیه سانسور برگزار می شود. بیشتر اعتراض‌ها از سوی نیروهای مذهبی و طبقه کارگر شکل می‌گیرد که ارکان حمایت از رژیم هستند.

توافق اتمی قرار بود ایران را از انزوا خارج کند و به سرمایه گذاری خارجی منجر شود، اما فساد، سوء مدیریت و مشکلات قانونی برای سرمایه گذاری خارجی و از سوی دیگر تحریم‌های هدفمند‌، از تمایل شرکت‌های بین‌المللی کاسته است.

اقتصاد ایران به شدت شکننده است که بخشی از آن به علت بحران ارز ناشی از ناتوانی در جذب سرمایه‌های بانک‌های خارجی به داخل است. نرخ بیکاری و تورم بالا است، نظام بانکی ضعیف است و ادامه فعالیت برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی به ویژه آن‌هایی که در صادرات و واردات فعال هستند، دشوار شده است.

تحریم‌های سنگین، اوضاع بد اقتصادی را تشدید کرده است.

بوئینگ، ایرباس، توتال و زیمنس می‌گویند در حال بررسی اوضاع هستند، اما تقریبا اطمینان دارند برای رعایت تحریم‌های آمریکا، به فعالیت در ایران خاتمه خواهند داد.

شعارهای کارگران معترض، مانند "مرگ بر خامنه‌ای" و "جمهوری اسلامی نمی خواهیم"، نشان می دهد که مردم خشم خود را مستقیما علیه رهبر جمهوری اسلامی و نظام حاکم ابراز می کنند. شعار استقلال‌، آزادی، جمهوری ایرانی، جای استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را می‌گیرد.

امکان دارد فشار آمریکا و تلاش دولت ترامپ برای متقاعد ساختن بریتانیا، فرانسه و آلمان، رژیم ایران را که گرفتار دشواری های اقتصادی است-بر خلاف ادعایش- به میز مذاکره بکشاند. کشورهای اروپایی هم، که بر ادامه برجام تاکید می کنند، با درک نگرانی‌های آمریکا، خواستار گفتگو برای توقف برنامه موشک بالیستیک و مهار رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه هستند.

فشار حداکثری می‌تواند به سقوط رژیم منجر شود. از این رو، رژیم بیش از همیشه بر نیروهای امنیتی، از جمله سپاه پاسداران برای ادامه بقای خود حساب می‌کند، اما رژیم شکننده است و شرایط می تواند به سرعت تغییر کند.

نشریه هیل در خاتمه می‌ نویسد که همانگونه که عراق پانزده سال پیش نشان داد عواقب تغییر رژیم غیرقابل پیش بینی است، آمریکا می‌خواهد برای ناآرامی‌های گسترده و سقوط بالقوه رژیم آماده باشد که اگر درست با آن برخورد نشود، می‌تواند هرج و مرج موجود در خاورمیانه را بدتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار پرزیدنت ترامپ و دبیرکل سازمان ملل متحد در کاخ سفید؛ رایزنی درباره ایران

پرزیدنت ترامپ و دبیرکل سازمان ملل. در عکس جان بولتون مشاور امنیت ملی هم حضور دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا جمعه عصر به وقت واشنگتن میزبان دبیرکل سازمان ملل بود و درباره تهدیدات جمهوری اسلامی با وی رایزنی کرد.

بیانیه کاخ سفید می گوید پرزیدنت دونالد ترامپ و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل عصر جمعه ۲۸ اردیبهشت درباره بحران کره شمالی، وضعیت سوریه، ایران، و اصلاح سازمان ملل گفتگو کردند.

پرزیدنت ترامپ در این دیدار حمایت خود را از دبیرکل سازمان ملل برای بهبود کارایی و تاثیر این نهاد اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با انتشار عکسی از این دیدار، از نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز تقدیر کرد.

در این دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی هم حضور داشت.​

دیداری همزمان با سیاست جدید آمریکا علیه تهدیدات ایران

یک هفته پیش رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد این کشور از توافق هسته ای با ایران خارج می شود. از روز جمعه هم مقام های دولت آمریکا اعلام کردند برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، در حال شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی هستند.

پرزیدنت ترامپ دلائل آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد. عصرپنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیر کل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاورمیانه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: فرقی نمی کند به کجا بروید، هر کجا مشکلی است، ایران در پشت آن قرار دارد.دیگر اجازه نخواهیم داد.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه همچنین «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت گفت با تاکید بر اینکه برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آن ها در گیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با اینکه از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران در باره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را در باره آینده برنامه اتمی، برنامه موشک بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفته خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا به دنبال ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران است

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه عصر در جلسه کابینه با دبیرکل ناتو به موضوع ایران پرداخت.

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند. پرزیدنت ترامپ دلائل آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد.

پنجشنبه عصر ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیر کل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاورمیانه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: فرقی نمی کند به کجا بروید، هرجا مشکلی است، ایران در پشت آن قرار دارد. دیگر اجازه نخواهیم داد.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه همچنین «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت گفت با تاکید بر اینکه برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آن ها در گیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با اینکه از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران در باره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را در باره آینده برنامه اتمی، برنامه موشک بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفته خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به سرکوب اعتراضات در کازرون؛ از مردم حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در شهر کازرون ایران واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

وی افزود: سه کشته و قطع اینترنت ماهیت حقیقی این رژیم را نشان می دهد.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون است.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده شان در ایران را تحریم می کند

گزارشی از ایان تالی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

وزارت دارایی آمریکا با هدف تشدید فشارها بر گروه حزب الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، محمد ابراهیم بزی یکی از تامین کنندگان مالی عمده حزب الله و عبدالله صفی الدین نماینده مالی اصلی این گروه در تهران را هدف تحریم قرار داده است. دولت ترامپ همچنین رهبر حزب الله را به همدستی در عملیات قاچاق در سراسر جهان متهم می کند.

هدف از کارزار گسترده دولت ترامپ منزوی کردن ایران و به حاشیه راندن گروه های دست نشانده اش است که منافع ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه را تهدید می کنند.

وزارت دارایی ایالات متحده، عبدالله صفی الدین و محمد ابراهیم بزی و شرکت های وابسته شان را با حلقه های درگیر قاچاق موادمخدر و فروش غیرقانونی نفت به گامبیا که بخشی از کانال های ارسال میلیون ها دلار برای حزب الله است، مرتبط می داند. آمریکا سال ها است حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

مقام های آمریکا فعالیت های این دو نفر را به طور مستقیم در ارتباط با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، می بینند. ایالات متحده و چند کشور منطقه خلیج فارس چهارشنبه حسن نصرالله را به جهت نقش اش در فرماندهی کل عملیات نظامی و امنیتی حزب الله در سراسر جهان در لیست سیاه قرار دادند. تازه ترین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، از تهدیدهای تروریستی در سراسر جهان، از افزایش تحرکات تروریستی حزب الله در سطحی خبر می دهد که از دهه ۹۰ میلادی سابقه نداشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جاسوس سابق روسیه که در بریتانیا مسموم شده بود از بیمارستان مرخص شد

یک جاسوس سابق روس که با یک ماده سمی چند ماه پیش در بریتانیا مسموم شده بود، از بیمارستان مرخص شد. دختر وی که او نیز با این ماده سمی ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

سرگئی اسکریپال، ۶۶ ساله، جاسوس سابق روس، به همراه دخترش چهارم ماه مارس در شهر سالزبری بر روی یک نیمکت از حال رفته و به بیمارستان منتقل شدند.

هر دو نفر برای هفته ها در وضعیت بحرانی در بیمارستان تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

بریتانیا روسیه را مسئول مسموم شدن این دو با عامل اعصاب، که شدت آن در سطح نظامی بوده، می داند و در واکنش ده ها دیپلمات روسیه را از بریتانیا اخراج کرد. روسیه این اتهام را رد می کند.

ایالات متحده آمریکا نیز دهها دیپلمات روسیه را در واکنش به این اقدام اخراج کرد.

یک افسر پلیس بریتانیایی نیز که به کمک سرگئی اسکریپال و دخترش رفته بود و در معرض این ماده سمی قرار گرفته بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط هواپیمای مسافربری کوبا؛ سه نجات یافته و ۱۱۱ کشته

آرشیو

یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ در نزدیکی هاوانا، پایتخت کوبا، سقوط کرد. این هواپیما متعلق به هواپیمایی دولتی کوبا بود. هواپیما نزدیک فرودگاه بین المللی هاوانا پس از سقوط منفجر شد.

این هواپیما ۱۰۵ مسافر و ۹ خدمه داشت. تازه ترین خبرها حاکی از آن است که تنها سه نفر در این حادثه زنده ماندند و ۱۱۱ نفر نیز کشته شدند.

طبق گزارش ها این هواپیما اندکی پس از آن که از باند فرودگاه بلند شد، سقوط کرد.

تلویزیون دولتی کوبا گفته است سانحه در یک پرواز داخلی روی داد.

میگوئل دیاز-کانل، رئیس جمهور کوبا گفته تحقیق درباره علت سقوط هواپیما آغاز شده است. وی افزود که حال سه نجات یافته وخیم است.

هواپیمای بوئینگ که سقوط کرده، در اجاره یک شرکت مکزیکی بود و ۳۹ سال قدمت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقابله با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران، از اصلی‌ترین ماموریت‌های وزیر خارجه آمریکا

تنها ۲۳ روز از وزارت مایک پمپئو به عنوان هفتادمین وزیر خارجه ایالات متحده می گذرد اما در همین مدت کوتاه او با سفر و رایزنی های زیاد، تلاش دارد اقدامی مناسب برای برخورد با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران از حمله برنامه موشکی، فعالیت های بی ثبات سازی و حمایت از تروریسم انجام دهد.

اولین سفر خارجی مایک پمپئو، به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا به بروکسل برای جلسه ای با کشور متحد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود. فراهم کردن زمینه برای برخورد بین المللی با دخالتهای روسیه در اقصی نقاط جهان از جمله در سوریه یکی از موضوعهای اصلی آن نشست را تشکیل می داد.

جمهوری اسلامی ایران اولین موضوع در دستور کار و اولین سفر مایک پمپئو به کشورهای متحد آمریکا در خاورمیانه بود.

اولین مقصد عربستان سعودی بود که متحد آمریکاست و در نزدیکی ایران جنگ نیابتی با جمهوری اسلامی ایران دارد. آقای پمپئو در عربستان گفت: «امنیت عربستان سعودی از اولویتهای ایالات متحده آمریکاست. ما همکاری نزدیکی برای مقابله با خطرات متوجه این کشور خواهیم داشت و البته اینکار با ایران شروع خواهد شد. ایران بانی بی ثباتی در منطقه است، و از گروههای شبه نظامی نیابتی و تروریستی حمایت می کند.»

آقای پمپئو تاکید کرده بود که توافق هسته ای به تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران منجر نشده است و او خواستار تنبیه جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت های منجر به بی ثباتی در منطقه و فعالیت های موشکی اش است.

در همان روزها بود که حوثی های یمن با موشک های فراهم شده از سوی جمهوری اسلامی ایران ریاض و چند شهر دیگر سعودی را هدف قرار داده بودند، عربستان هم با آمریکا در مورد خط مشئ راجع به حکومت ایران همنظر بود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه این سفر وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «برای حل کردن مسئله ایران، باید تحریمها را بخاطر صدور موشک های بالیستیک که خلاف قطعنامه های بین المللی است، و همچنین حمایت اش از تروریسم در منطقه و دخالت در امور کشورهای منطقه، افزایش داد.»

آقای پمپئو، عربستان را تشویق کرد که به همراه چند کشور دیگر عرب اختلاف با قطر را حل کند، زیرا این شکاف به سود ایران تمام می شد.

مقصد بعدی آقای پمپئو اسرائیل بود؛ او گفته بود ایالات متحده نگران جاه طلبی های ایران در سلطه بر خاورمیانه است.

پمپئو در اسرائیل گفت: «ما بشدت نگران افزایش خطراتی هستیم که از سوی ایران متوجه اسرائیل و منطقه است. ایران کماکان می خواهد بر خاورمیانه سلطه داشته باشد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز در حاشیه دیدار با او گفت به همراه آمریکا جلوی جمهوری اسلامی ایران را خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو گفته بود: «مردم فکر کردند که با امضای توافق هسته ای رفتار تهاجمی ایران تغییر خواهد کرد، اما خلاف آن رخ داده و ایران سعی دارد کشورها را یکی پس از دیگری ببلعد. باید جلوی ایران را گرفت...جلوی تلاشش برای دسترسی به بمب اتمی باید گرفته شود...تهاجماتش باید متوقف شود.»

بوریس جانسون، یکی از مقامهای کشورهای اروپایی متحد آمریکا بود که برای متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا به حفظ توافق هسته ای با ایران به واشنگتن آمد.

آقای پمپئو، از زمان انعقاد آن توافق یکی اعضای مجلس نمایندگان، و از منتقدین سرسخت آن بود.

ده روز پیش رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را رد کرد و اعلام کرد ایالات متحده از آن خارج می شود. قرار است روز دوشنبه مایک پمپئو سیاست جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام کند.

وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که آمریکا و سه متحد اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان بتوانند بگونه ای که رضایت پرزیدنت ترامپ جلب شود اشکالات توافق ایران را برطرف کنند.

آمریکا بارها گفته توافق هسته ای فقط یک بعد مشکلات ایران یعنی بحث هسته ای را تا حدی حل کرده اما برای برنامه موشکی ایران، فعالیت های بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از تروریسم باید یک توافق همه جانبه با جمهوری اسلامی تدارک دید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قطعنامه عضو کنگره آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

اسرائیل در زمان جنگ موسوم به شش روزه با کشورهای عرب بر بلندی های جولان مسلط شد.

مقاله ای از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه ای را ارائه کرده است که در صورت تصویب، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، منطقه حائل میان اسرائیل و سوریه، را از سوی آمریکا به رسمیت می شناسد.

اسرائیل بلندی های جولان را به دنبال «جنگ شش روزه» با کشورهای عرب در اواخر دهه شصت میلادی، ضمیمه سرزمین خود کرد. ایالات متحده دهه ها از اعلام موضع در باره حق حاکمیت بر بلندی های جولان پرهیز کرده است. ران دسانتیس و دیگر قانونگذاران آمریکایی، در پی به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، فرصتی را برای به رسمیت شناختن یک واقعیت سرزمینی دیگر مهیا می بینند. بلندی های جولان خصوصا با وضعیت کنونی سوریه به آن کشور بازگردانده نخواهد شد.

به رسمیت شناختن انضمام بلندی های جولان به خاک اسرائیل امکان دسترسی ایران به این بلندی ها را برای همیشه از بین می برد.

در این قطعنامه ذکر شده است: «این نظر کنگره است که بلندی های جولان بخش ضروری کشور اسرائیل است و برای قابلیت اسرائیل در دفاع از مرزهایش و حفظ موجودیت اش حیاتی است.»

کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی این قطعنامه است و هنوز تصمیمی در مورد ارجاع آن نگرفته است.

ران دسانتیس می گوید: «ادامه آشوب در سوریه و گسترش مداوم نفوذ ایران نشانگر اهمیت فراوان بلندی های جولان برای اسرائیل و «اتحاد ضد تروریسم» است. جولان برای اسرائیل منطقه حائلی لازم علیه بازیگران بد نهاد است که قصد ویران کردن سوریه را دارند.»

به باور این قانونگذار جمهوریخواه ایالت فلوریدا، اگر اسرائیل مجبور شود این منطقه را پس بدهد، خود را در برابر افزایش حملات تروریستی از سوی مناطق تحت کنترل ایران آسیب پذیرتر می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در سطح عالی با اروپایی‌ها برای برخورد با همه تهدیدات ایران در حال مذاکره است

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده در عالی ترین سطوح با سه متحد اروپایی خود به دنبال یافتن راهی برای برخورد با تمامی تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است.

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت: آمریکا در تمام سطوح اعم از رئیس جمهوری، وزیر خارجه و من در سطح مدیر کل با سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان برای یافتن بهترین راه حل مذاکراتی رو به پیشرفت داشته ایم.

وی افزود: رویکرد جامعی که دنبال می کنیم، دستیابی به توافق و یا چارچوبی است که به تمامی تهدیدات ناشی از ایران پاسخ بدهد؛ یعنی شامل رسیدگی به برنامه اتمی ایران، برنامه موشکی بالیستیک، حمایت تهران از تروریسم و رفتارهای خشن و تهاجمی اش در منطقه مانند دخالت در سوریه و یمن باشد. ما این فرصت را می بینیم که بتوان با همه این رفتارهای ایران که گفتم یکجا مقابله شود.

مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده افزود: شما شاهد اعتراضات در ایران هستید. این اعتراضات نشان از نارضایتی علنی مردم به بسیاری از سیاستهای رژیم است. سیاستهایی که به مدد مردم ایران نیامده است.

وی درباره سیاست رئیس جمهوری ایالات متحده نیز گفت: پرزیدنت ترامپ به صورتی شفاف درباره نگرانیهای مردم ایران صحبت کرده است. پرزیدنت ترامپ و آمریکا آماده اند بهترین توافق را به دست آورند؛ توافقی که نه تنها شامل کشورهای پنج به علاوه یک خواهد شد بلکه می تواند شامل دیگر کشورها هم شود.

آقای هوک درباره موضع کشورهای اروپایی هم گفت: کشورهای امضا کننده برجام نگرانی‌های ما و لزوم به دستیابی به توافق جدید را درک می کنند. به نظرم، کشورهای دیگر نیز شریک ما در این نگرانیها هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره حوادث غزه تحقیق می‌کند؛ اعتراض اسرائیل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به اعزام تیمی از محققان بین المللی جنایات جنگی برای بررسی تنش های اخیر در مرز نوار غزه با اسرائیل رأی داد. این مصوبه با رأی منفی آمریکا و مخالفت شدید اسرائیل روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز جمعه ۲۸ اردیبهشت قطعنامه اعزام تیم محققان در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد. از میان ۴۷ عضو شورا، ایالات متحده و استرالیا رأی منفی و ۱۴ کشور از جمله بریتانیا و آلمان به آن رأی ممتنع دادند. این قطعنامه با ۲۹ رأی مثبت تصویب شد.

در قطعنامه آمده است که تیم تحقیقات باید موارد تخلف و همچنین مواردی که ممکن است به جنایت جنگی علیه اعتراض گسترده غیرنظامیان از ۳۰ مارس تا کنون منجر شده باشد، رسیدگی کند.

روز جمعه در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، نماینده اسرائیل اقدام این شورا را «ریاکاری» نامید و به آن اعتراض کرد.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در این جلسه گفت تایید می‌کند برخی تظاهرکنندگان به سوی ماموران اسرائیل کوکتل مولوتوف یا مواد آتش‌زای دیگر پرت کرده اند، اما این اقدامات به تنهایی نباید تهدید جانی فوری برای آنها ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل را محکوم کرد و اقدام آن را دو رویی نامید. در این بیانیه آمده که این نهاد کاملا ضداسرائیلی رفتار می کند.

نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت قطعنامه این شورا یکطرفه است و درباره اقدامات حماس اقدامی نمی کند.

جلسه شورای امنیت و موضع آمریکا

روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت شورای امنیت سازمان ملل درباره درگیری و کشته شدن ده‌ها فلسطینی در مرز نوار غزه با اسرائیل تشکیل جلسه داد.

از زمان اعلام انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم اعتراضاتی در مرز غزه با اسرائیل رخ داد که روز دوشنبه گذشته با گشایش رسمی سفارت ایالات متحده، تنش ها افزایش یافت و حدود ۶۰ نفر از کسانی که قصد ورود به اسرائیل از مرز غزه را داشتند توسط ماموران اسرائیلی هدف قرار گرفتند.

نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اشاره به درگیری روز دوشنبه میان معترضان فلسطینی با نیروهای امنیتی اسرائیل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و اسرائیل، از خویشتن داری اسرائیل در برابر اقدامات حماس تقدیر کرد.

نیکی هیلی گفت حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد. خانم هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای این کشور در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده کردند و «مصمم به اجرای وظیفه خود در محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روز دوشنبه خود با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

آمریکا و اسرائیل، حماس را عامل خشونت ها می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیرکل ناتو: ماموریت اصلی من اطمینان از ادامه ایستادن ما در کنار هم است

گزارشی از پال سون و کارن دی یانگ در وبسایت روزنامه واشنگتن پست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، می کوشد در میانه اختلافات داخلی ائتلاف نظامی ۲۹ کشور عضو ناتو را حفظ کند.

واشنگتن با متحدان اروپایی اش بر سر خروج از توافق هسته ای ایران و وضع تحریم ها اختلاف نظر دارد. دولت ترامپ همچنین قصد دارد ترکیه، کشور عضو ناتو، را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی از روسیه تحریم کند. کاخ سفید به ملامت دیگر اعضای ناتو برای نپرداختن سهم شان در این پیمان دفاعی مشترک ادامه می دهد.

دونالد ترامپ که از منتقدان ناتو بوده است، پس از ورود به کاخ سفید عهد کرد تا زمانی که کشورهای عضو بر سر مبارزه با تروریسم و پرداختن سهم شان موافقت داشته باشند، از ناتو حمایت خواهد کرد.

استولتنبرگ روز پنج شنبه ضمن دیدار با پرزیدنت ترامپ علنا از او برای تاکید بر بودجه دفاعی تشکر کرد. ناتو انتظار دارد در سالجاری هشت کشور عضو بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص ملی شان را صرف امور دفاعی کنند. این امر در سال ۲۰۱۴ شامل ۳ کشور می شد.

دبیرکل ناتو، پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای نسبت به نشانه های عدم اتحاد در ناتو ابراز نگرانی کرد: «البته این من را نگران می کند که میان متحدان در ناتو بر سر مسائل مهم اختلاف نظر و تفاوت هایی وجود دارد. ما در مورد توافق هسته ای ایران، مسائل تجاری و تغییرات آب و هوایی شاهد این اختلافات هستیم.»

استولتنبرگ با یادآوری اختلافات میان اعضا در بحران سوئز در سال ۱۹۵۶ و مخالفت بیشتر اعضا با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ گفت: «مسئولیت اصلی من به عنوان دبیرکل ناتو اطمینان از ادامه ایستادن ما در ناتو در کنار هم برای حفاظت از یکدیگر است-یکی برای همه و همه برای یکی- همان طور که قبلا با وجود اختلافات چنین کردیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیاتی از سیاست آمریکا برای ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند.

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران، از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی متحد استراتژیک آمریکا، و دخالت در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت که جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت با تاکید بر این که برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آنها درگیر است بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد؛ زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با این که از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند، اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات کننده جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی آن کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران درباره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی‌ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را درباره آینده برنامه اتمی، برنامه موشکی بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده تهران در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت، خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکل در دیدار با پوتین: حتما درباره برنامه موشکی ایران مذاکره می‌کنیم| ماکرون در راه روسیه

متحدان اروپایی آمریکا درباره توافق ایران و ضرورت مذاکره درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری روسیه رایزنی می کنند. روز جمعه آنگلا مرکل در سوچی حضور یافت و قرار است امانوئل ماکرون نیز هفته آینده به روسیه سفر کند.

خانم مرکل در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت «ضروری است درباره برنامه موشکی ایران مذاکره کنیم.»

دیدار خانم مرکل و پوتین در حالی برگزار شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هفته آینده در مورد مسائل ایران، سوریه و اوکراین دیدار و گفتگو می کنند.

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد که این گفتگوها در جریان سفر ماکرون به سنت پترزبورگ در ۲۴ و ۲۵ ماه مه صورت می گیرد.

بعد از سفر سه رهبران و مقامات فرانسه، آلمان و بریتانیا، در نهایت پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج می شود.

متحدان آمریکا هرچند از این اقدام انتقاد کردند اما می گویند با ایالات متحده موافق هستند که باید برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی ایران در خاورمیانه کنترل شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی با فیلم «مرز» در کن جایزه گرفت

علی عباسی (وسط) کارگردان ایرانی مقیم سوئد

علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را کسب کند.

آقای عباسی این جایزه را برای فیلم «مرز» دریافت کرد که بعد از اکران، خیلی ها او را شانس اول دریافت این جایزه می دانستند.

نمایی از فیلم مرز ساخته علی عباسی.
نمایی از فیلم مرز ساخته علی عباسی.

فیلم مرز یا سرحد دومین اثر بلند سینمایی آقای عباسی است که ساخته مشترک سوئد و دانمارک است. در این فیلم روایت دو موجود عجیب با مشکلات کروموزومی است، که یکی به سمت خیر و دیگری به سمت شر تمایل دارند.

علی عباسی دو سال پیش هم در جشنواره فیلم برلین با فیلم «شِلی» خوش درخشیده بود. آن فیلم هم یک درام ترسناک بود.

این کارگردان ایرانی-سوئدی پیشتر گفته بود تمایل دارد در ایران فیلم بسازد.

اصغر فرهادی و جعفر پناهی دو کارگردان سرشناس ایرانی هم در بخش بهترین فیلم حضور دارند، اما منتقدان شانس دو فیلم آنها را برای کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره کن، کم می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد درباره اعتراضات در کازرون

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال معترضان در کازرون انتقاد کرد.

در بخشی از بیانیه این شورا آمده است:‌ جمهوری اسلامی سراپا فاسد، هزاران میلیارد دلار در برون از مرزهای ایران برای گسترش حاکمیت خود بر سرزمین ام القرا حیف و میل کرده است. دزدسالارانی که از ثروت و اموال ملت ستمدیده ایران برای بقای نظام خود، هزینه آتش و خون در سوریه و عراق و یمن کرده اند و همچنان اندوه غزه و لبنان را بر دل دارند.

این شورا با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در پایان بیانیه خود آورده است: به رگبار بستن شهروندان گرانمایه کازرونی را محکوم می کند و از همگان می خواهد با قدرت و اراده ای ملی، هم صدای شهروندان کازرونی باشیم.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

همچنین چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

عقب نشینی وزارت کشور

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در یک دبیرستان در تگزاس دست‌کم ۸ کشته برجای گذاشت

صحنه ای از حضور ماموران و امدادگران در سانتافه

دست‌کم ۸ نفر روز جمعه طی یک تیراندازی در مدرسه ای در جنوب شرقی ایالت تگزاس کشته شدند. شبکه های خبری می گویند مواد منفجره در محوطه دبیرستان، واقع در سانتافه، نزدیک شهر هیوستون، یافت شده است.

بر اساس گزارش ها، یک متهم ۱۷ ساله این تیراندازی در بازداشت پلیس است. یک مقام پلیس تگزاس گفته یک مامور پلیس نیز زخمی شده است.

هنوز اطلاع دقیقی از آمار مجروحان این حمله در دست نیست. مقامات امنیتی وضعیت را در کنترل دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با فرماندار تگزاس در پی این تیراندازی صحبت کرده است. او طی سخنانی گفت همه باید در تمامی سطوح دولت برای امن نگه داشتن کودکان همکاری کنند.

او پیشتر در توئیتی گفته بود گزارش های اولیه در مورد تیراندازی خوب نیست و برای همه دعا کرد.

به گفته رسانه ها، در پی وقوع تیراندازی، آژیر وقوع آتش سوزی در مدرسه به صدا در آمد و دانش آموزان از مدرسه خارج شدند.

سانتافه در حدود ۵۶ کیلومتری هیوستون است و حدود ۱۲ هزار نفر جمعیت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکل و ماکرون می کوشند توافق ایران را بدون تحریک آمریکا حفظ کنند

به گزارش وبسایت روزنامه وال استریت جورنال، رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان با رد اتخاذ اقداماتی که اتحادیه اروپا و ایالات متحده را بر سر تحریم ایران در یک جنگ تجاری گرفتار کند، محدودیت توان اروپا در نجات برجام را آشکار کردند.

امانوئل ماکرون در نشست رهبران اروپا در صوفیه بلغارستان گفت از اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت های آمریکایی حتی در صورتی که موسسات اروپایی هدف تحریم های فرامرزی و ثانویه آمریکا قرار بگیرند، حمایت نخواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «ما بر سر مساله ایران علیه ایالات متحده وارد یک جنگ استراتژیک و تجاری نخواهیم شد. این کار از همه نظر از جمله به لحاظ ژئوپولتیک بی معنی است. رئیس جمهوری فرانسه مدیرعامل شرکت نفتی توتال نیست.»

آنگلا مرکل ضمن استقبال از تدابیر در نظر گرفته شده کمیسیون اروپا برای ادامه تجارت با ایران درباره پرداخت خسارت به شرکت های اروپایی که هدف تحریم های آمریکا قرار بگیرند گفت: «فکر می کنم نباید به هیچ توهمی میدان بدهیم.»

اظهار نظر دو رهبر قدرتمند اروپا ضربه ای به امیدها به حفظ جریان تجارت اروپا با ایران بود.

مفاد مد نظر اروپا برای پرداخت غرامت به شرکت هایی که هدف مجازات های آمریکا قرار می گیرند و تهدید به اقدامات متقابل علیه واشنگتن دو گامی بودند که می توانستند شرایط را برای مقام های آمریکایی دشوار کنند. دولت ترامپ مشخصا هشدار داده است که از ماه اوت شرکت های اروپایی را که به تجارت با ایران ادامه بدهند، هدف تحریم قرار می دهد.

اتحادیه اروپا چشم به تدابیر دیگری دارد، اما مقامات می گویند این کار زمان می برد، حفاظت قانونی کاملی ارائه نمی دهد و ممکن است برای بعضی دولت ها مشاجره آمیز باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ پرزیدنت ترامپ به انتقاد مقام‌های اتحادیه اروپا از رویکرد آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

رئیس جمهوری آمریکا ضمن انتقاد دوباره از رویکرد اتحادیه اروپا در تجارت با ایالات متحده، به انتقادات اخیر مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، که وی را شریکی غیرقابل اعتماد خوانده‌اند، پاسخ داد.

رئیس شورای اروپایی روز چهارشنبه در توئیتی نوشته بود، با تشکر از ترامپ، «ما فهمیدیم که اگر به دستی برای کمک نیاز داشته باشی، در نهایت تنها دست خودت هست که به داد تو خواهد رسید.»

همزمان رئیس کمیسیون اروپا نیز در نشست صوفیه، با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران گفت «برخی حتی ممکن است فکر کنند با این چنین دوستانی، چه کسی به دشمن نیاز دارد؟»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت آنها می‌توانند هر طور که بخواهند او را توصیف کنند، اما بی‌عدالتی تجاری ادامه نمی‌یابد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت، «ما ۱۵۱ میلیارد دلار در معامله با اتحادیه اروپا ضرر کردیم؛ آنها می‌توانند هر چه بخواهند من را خطاب کنند.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، اگر من هم جای آنها بودم خودم را طور دیگری خطاب می‌کردم، چرا که این بی‌عدالتی در روابط تجاری بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا دیگر تکرار نخواهد شد.

وی به محدودیت‌های اروپا بر محصولات کشاورزی و خودروهای آمریکایی اشاره کرد و با بیان این که دونالد تاسک و ژان کلود یونکر را می‌شناسد، به خبرنگاران گفت «سلام من را به ژان کلود برسانید.»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز از متحدان اروپایی واشنگتن در تأمین بودجه اتحادیه نظامی موسوم به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، انتقاد کرده و خواستار پرداخت سهم منصفانه آنها شده بود.

آقای استولتنبرگ در دیدار شب گذشته خود با پرزیدنت ترامپ گفت، رویکرد او در تحت فشار قرار دادن اعضای ناتو برای افزایش بودجه نظامی و دفاعی شان، در حال نتیجه دادن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا گزینه پرداخت مستقیم به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند

ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران

کمیسیون اروپا به دولت های اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است که برای جلوگیری از مجازات های آمریکا، به طور مستقیم به بانک مرکزی ایران پول واریز کنند.

به گزارش رویترز، این مطلب را یک مقام ارشد اتحادیه اروپا عنوان کرده است. اجرای چنین تصمیمی آشکارترین اقدام اتحادیه اروپا در مقابله با تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران تلقی می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود و تحریم های آمریکا علیه ایران را باز می گرداند.

اقدام اتحادیه اروپا که برای دور زدن سیستم مالی آمریکا قلمداد می شود، اجازه می دهد شرکت های اروپایی پول هایی را که برای خرید نفت ایران به تهران بدهکارند به طور مستقیم به تهران بپردازند. رویترز به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشته است، هنوز روی این پیشنهاد باید کار شود.

اتحادیه اروپا، که زمانی بزرگترین واردکننده نفت ایران بود، در تلاش است با حفظ مسیر انتقال پول به ایران، برجام را حفظ کند.

مقام ارشد اروپایی که درگیر مستقیم گفتگوها در مورد حفظ برجام است می گوید، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا این پیشنهاد را به کشورهای عضو داده است و اکنون روی تسهیل پرداخت پول نفت به ایران و انتقال مستقیم آنها به بانک مرکزی ایران کار می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کرد که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران را نیز هدف قرار می دهد. مقام اروپایی می گوید به اعتقاد این اتحادیه، این تحریم بانک مرکزی ایران را شامل نمی شود.

آمریکا می گوید برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود و باعث تهاجمی تر شدن رفتارهای تهران شده است. اما ایران می گوید در پی تولید سلاح هسته ای نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ می گوید در مذاکره با کره شمالی، به دنبال الگوی لیبی نیست

پرزیدنت ترامپ می گوید توافق اتمی مورد نظر آمریکا با کره شمالی بر پایه مدلی نیست که در مورد لیبی به اجرا گذاشته شد. این پیامی مشخص از کاخ سفید به پیونگ یانگ بعد از انتقادات اخیر است.

پرزیدنت ترامپ در حاشیه دیدار با دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت آمریکا و کره شمالی کماکان به برنامه ریزی و فراهم ساختن تدارکات برای دیدار ماه آینده سران دو کشور ادامه می دهند.

بیشتر بخوانید:
آیا می توان مدل خلع سلاح هسته‌ای لیبی را در مورد کره شمالی اجرا کرد؟

در روزهای اخیر کره شمالی که از مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی ناراضی بود از ادعاهای منتسب به جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز انتقاد کرده بود. حتی رسانه های کره شمالی به نقل از مقامات این کشور تهدید کردند که مذاکرات ماه آینده رهبران آمریکا و کره شمالی لغو شود.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه عصر به این نگرانی ها پاسخ داد. او گفت:‌ ما مدل لیبی را درباره کره شمالی دنبال نمی کنیم. ما لیبی را ویران کردیم. آن کشور نابود شد. توافقی برای حفظ قذافی به امضا نرسیده بود. مدل لیبی توافق کاملا متفاوتی بود. توافقی که ما دنبال آن هستیم، توافق با کیم جونگ اون است. او در کشورش خواهد ماند و رهبری‌اش ادامه خواهد یافت.

پس از حمله آمریکا به عراق برای کشف تسلیحات هسته ای، معمر قذافی داوطلبانه برنامه هسته ای خود را کنار گذاشت. اما ده سال بعد که بهار عربی به لیبی رسید، او توسط مخالفان خود کشته شد.

روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ هشدار داد که در صورتی که رهبر کره شمالی با آمریکا به توافق نرسد، نتایج خوبی در انتظار او نخواهد بود.

وی گفت اگر رهبر کره شمالی با ما به توافق نرسد به احتمال زیاد می تواند فرجام لیبی در انتظارش باشد. اما اگر با ما به توافق برسد، کیم جونگ اون بسیار خوشحال خواهد شد. بله بر این باورم که او خیلی خرسند خواهد شد. به نظرم وقتی که جان بولتون به مساله لیبی اشاره کرد، منظورش این بود که اگر ما به توافق نرسیم چه خواهد شد. ما به کره شمالی اجازه داشتن تسلیحات اتمی را به هیچوجه نخواهیم داد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ،همزمان درباره فرصتهای سرمایه گذاری در کره شمالی در صورت دستیابی به توافق با آمریکا صحبت کرد.

وی گفت: یکی از موضوعاتی که وزیر خارجه پمپئو با رهبر کره شمالی درباره آن گفتگو کرد درباره آینده ای تابناک برای آنهاست. منظور ما از آینده تابناک، سرمایه گذاری اقتصادی، است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: البته نه اینکه آمریکا از پول مالیات دهندگانش برای حمایت از رژیم کیم جونگ اون سرمایه گذاری می کند اما آینده تابناک یعنی با خلع سلاح اتمی کره شمالی، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در رشته هائی مانند ساختن هتل، سینما و پروژه های دیگر وارد آن کشور می شود. اگر آنها تصمیم به عاری سازی کشورشان از تسلیحات اتمی بگیرند، چنین فرصتهائی در انتظار آنهاست.

پیونگ یانگ هم اکنون تحت شدیدترین تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد که آمریکا پایه گذار آن بوده است. در چارچوب این قطعنامه ها، کره شمالی از حدود یک سوم در آمد خارجی سه میلیارد دلاری خود محروم شد.

آخرین دور مذاکرات با کره شمالی با هدف عاری سازی آن کشور از تسلیحات اتمی ده سال پیش انجام گرفت اما در میانه آن، پیونگ یانگ حاضر نشد برنامه بازرسی از تاسیسات اتمی‌اش را بپذیرد که بازرسی از سایتهای اعلام نشده و نمونه برداری از آن مکانها را در بر می گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تغییر رهبری شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)؛ تریتا پارسی کنار می‌رود

تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی

تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) روز پنجشنبه اعلام کرد از روز ۱ اوت ۲۰۱۸ (۱۰ مرداد ۱۳۹۷) از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

آقای پارسی در یک بیانیه کتبی که شورای ملی ایرانیان آمریکا در واشنگتن منتشر کرد، گفت: «وقتی ۲۱ سال پیش در کنگره به عنوان کارآموز فعالیت خود را آغاز کردم، از این که جامعه ما (ایرانیان) هیچ صدایی ندارد، شگفت زده شدم.»

وی افزود: «در واقع، بیشتر اعضای کنگره معتقد بودند گروهی که از جنگ و تحریم حمایت می‌کرد نماینده جامعه ما است. من فهمیدم که اگر ما خودمان صدایمان را بلند نکنیم، دیگران به جای ما حرف خواهند زد.»

تریتا پارسی گفت: «دو دهه بعد، ایرانیان آمریکایی داوطلب نمایندگی کنگره می‌شوند، به برگزاری راهپیمایی‌ها می‌پردازند، از خود رهبری خردمندانه نشان می‌دهند، و شاید از همه مهم‌تر، وقتی ایالات متحده در آستانه جنگ است، جامعه ما صدای خود را بلند می‌کند و به امکان رسیدن به صلح کمک می کند.»

رئیس نایاک در ادامه بیانیه افزود: «ما حقیقتا راه طولانی را پیموده‌ایم. وقتی نایاک را در اوایل ۲۰۰۲ شکل دادیم، تعداد انگشت شماری کمک کننده مالی داشتیم و با یک بودجه ۶۰ هزار دلاری شروع کردیم. امروز، فهرست ایمیل‌های ما بیش از ۷۰ هزار آدرس مختلف را شامل می‌شود، بیش از ۲ میلیون دلار بودجه عملیاتی و همکاران بااستعدادی از کنگره، مقام‌های وزارت خارجه و سازماندهندگان اجتماعی داریم.»

شورای ملی ایرانیان آمریکا دلیل کناره گیری تریتا پارسی را اعلام نکرد و تنها گفت که به او این اجازه را خواهد داد تا «بیشتر بر روی سیاست خارجی ایالات متحده در خاور میانه تمرکز کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG