لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۲۸

سرخط خبرها

آمریکا به دنبال ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران است

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه عصر در جلسه کابینه با دبیرکل ناتو به موضوع ایران پرداخت.

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند. پرزیدنت ترامپ دلائل آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را در جلسه مشترک با دبیرکل پیمان دفاعی ناتو در کاخ سفید شرح داد.

پنجشنبه عصر ۲۷ اردیبهشت، پرزیدنت ترامپ در جلسه مشترک کابینه با دبیر کل ناتو گفت، هر کجا بروید جای پای فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

وی افزود: دولت آمریکا متعهد به همکاری با متحدانمان برای پایان دادن به جاه طلبی های اتمی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده آن در سراسر خاورمیانه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: فرقی نمی کند به کجا بروید، هرجا مشکلی است، ایران در پشت آن قرار دارد. دیگر اجازه نخواهیم داد.

موضع پرزیدنت ترامپ در حالی است که روز پنجشنبه همچنین «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی، متحد استراتژیک آمریکا و دخالت ها در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت گفت با تاکید بر اینکه برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آن ها در گیر است، بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد، زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با اینکه از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات ساز جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی این کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران در باره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را در باره آینده برنامه اتمی، برنامه موشک بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفته خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به سرکوب اعتراضات در کازرون؛ از مردم حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه ایالات متحده به سرکوب معترضان در شهر کازرون ایران واکنش نشان داد.

مایک پمپئو روز جمعه در توئیتر نوشت: ما از مردم ایران که در حال تظاهرات علیه رژیمی سرکوبگر هستند، حمایت می کنیم.

وی افزود: سه کشته و قطع اینترنت ماهیت حقیقی این رژیم را نشان می دهد.

این واکنش عالی ترین مقام ایالات متحده تا این لحظه به سرکوب اعتراض مسالمت آمیز مردم در شهر کازرون است.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.
فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

واکنش بین المللی

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

عقب نشینی وزارت کشور

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت دارایی آمریکا یک مسئول مالی حزب الله و نماینده شان در ایران را تحریم می کند

گزارشی از ایان تالی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

وزارت دارایی آمریکا با هدف تشدید فشارها بر گروه حزب الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، محمد ابراهیم بزی یکی از تامین کنندگان مالی عمده حزب الله و عبدالله صفی الدین نماینده مالی اصلی این گروه در تهران را هدف تحریم قرار داده است. دولت ترامپ همچنین رهبر حزب الله را به همدستی در عملیات قاچاق در سراسر جهان متهم می کند.

هدف از کارزار گسترده دولت ترامپ منزوی کردن ایران و به حاشیه راندن گروه های دست نشانده اش است که منافع ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه را تهدید می کنند.

وزارت دارایی ایالات متحده، عبدالله صفی الدین و محمد ابراهیم بزی و شرکت های وابسته شان را با حلقه های درگیر قاچاق موادمخدر و فروش غیرقانونی نفت به گامبیا که بخشی از کانال های ارسال میلیون ها دلار برای حزب الله است، مرتبط می داند. آمریکا سال ها است حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

مقام های آمریکا فعالیت های این دو نفر را به طور مستقیم در ارتباط با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، می بینند. ایالات متحده و چند کشور منطقه خلیج فارس چهارشنبه حسن نصرالله را به جهت نقش اش در فرماندهی کل عملیات نظامی و امنیتی حزب الله در سراسر جهان در لیست سیاه قرار دادند. تازه ترین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، از تهدیدهای تروریستی در سراسر جهان، از افزایش تحرکات تروریستی حزب الله در سطحی خبر می دهد که از دهه ۹۰ میلادی سابقه نداشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جاسوس سابق روسیه که در بریتانیا مسموم شده بود از بیمارستان مرخص شد

یک جاسوس سابق روس که با یک ماده سمی چند ماه پیش در بریتانیا مسموم شده بود، از بیمارستان مرخص شد. دختر وی که او نیز با این ماده سمی ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

سرگئی اسکریپال، ۶۶ ساله، جاسوس سابق روس، به همراه دخترش چهارم ماه مارس در شهر سالزبری بر روی یک نیمکت از حال رفته و به بیمارستان منتقل شدند.

هر دو نفر برای هفته ها در وضعیت بحرانی در بیمارستان تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

بریتانیا روسیه را مسئول مسموم شدن این دو با عامل اعصاب، که شدت آن در سطح نظامی بوده، می داند و در واکنش ده ها دیپلمات روسیه را از بریتانیا اخراج کرد. روسیه این اتهام را رد می کند.

ایالات متحده آمریکا نیز دهها دیپلمات روسیه را در واکنش به این اقدام اخراج کرد.

یک افسر پلیس بریتانیایی نیز که به کمک سرگئی اسکریپال و دخترش رفته بود و در معرض این ماده سمی قرار گرفته بود، پیشتر از بیمارستان مرخص شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط هواپیمای مسافربری کوبا؛ سه نجات یافته و ۱۱۱ کشته

آرشیو

یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ در نزدیکی هاوانا، پایتخت کوبا، سقوط کرد. این هواپیما متعلق به هواپیمایی دولتی کوبا بود. هواپیما نزدیک فرودگاه بین المللی هاوانا پس از سقوط منفجر شد.

این هواپیما ۱۰۵ مسافر و ۹ خدمه داشت. تازه ترین خبرها حاکی از آن است که تنها سه نفر در این حادثه زنده ماندند و ۱۱۱ نفر نیز کشته شدند.

طبق گزارش ها این هواپیما اندکی پس از آن که از باند فرودگاه بلند شد، سقوط کرد.

تلویزیون دولتی کوبا گفته است سانحه در یک پرواز داخلی روی داد.

میگوئل دیاز-کانل، رئیس جمهور کوبا گفته تحقیق درباره علت سقوط هواپیما آغاز شده است. وی افزود که حال سه نجات یافته وخیم است.

هواپیمای بوئینگ که سقوط کرده، در اجاره یک شرکت مکزیکی بود و ۳۹ سال قدمت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقابله با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران، از اصلی‌ترین ماموریت‌های وزیر خارجه آمریکا

تنها ۲۳ روز از وزارت مایک پمپئو به عنوان هفتادمین وزیر خارجه ایالات متحده می گذرد اما در همین مدت کوتاه او با سفر و رایزنی های زیاد، تلاش دارد اقدامی مناسب برای برخورد با همه تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران از حمله برنامه موشکی، فعالیت های بی ثبات سازی و حمایت از تروریسم انجام دهد.

اولین سفر خارجی مایک پمپئو، به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا به بروکسل برای جلسه ای با کشور متحد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود. فراهم کردن زمینه برای برخورد بین المللی با دخالتهای روسیه در اقصی نقاط جهان از جمله در سوریه یکی از موضوعهای اصلی آن نشست را تشکیل می داد.

جمهوری اسلامی ایران اولین موضوع در دستور کار و اولین سفر مایک پمپئو به کشورهای متحد آمریکا در خاورمیانه بود.

اولین مقصد عربستان سعودی بود که متحد آمریکاست و در نزدیکی ایران جنگ نیابتی با جمهوری اسلامی ایران دارد. آقای پمپئو در عربستان گفت: «امنیت عربستان سعودی از اولویتهای ایالات متحده آمریکاست. ما همکاری نزدیکی برای مقابله با خطرات متوجه این کشور خواهیم داشت و البته اینکار با ایران شروع خواهد شد. ایران بانی بی ثباتی در منطقه است، و از گروههای شبه نظامی نیابتی و تروریستی حمایت می کند.»

آقای پمپئو تاکید کرده بود که توافق هسته ای به تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران منجر نشده است و او خواستار تنبیه جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت های منجر به بی ثباتی در منطقه و فعالیت های موشکی اش است.

در همان روزها بود که حوثی های یمن با موشک های فراهم شده از سوی جمهوری اسلامی ایران ریاض و چند شهر دیگر سعودی را هدف قرار داده بودند، عربستان هم با آمریکا در مورد خط مشئ راجع به حکومت ایران همنظر بود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه این سفر وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «برای حل کردن مسئله ایران، باید تحریمها را بخاطر صدور موشک های بالیستیک که خلاف قطعنامه های بین المللی است، و همچنین حمایت اش از تروریسم در منطقه و دخالت در امور کشورهای منطقه، افزایش داد.»

آقای پمپئو، عربستان را تشویق کرد که به همراه چند کشور دیگر عرب اختلاف با قطر را حل کند، زیرا این شکاف به سود ایران تمام می شد.

مقصد بعدی آقای پمپئو اسرائیل بود؛ او گفته بود ایالات متحده نگران جاه طلبی های ایران در سلطه بر خاورمیانه است.

پمپئو در اسرائیل گفت: «ما بشدت نگران افزایش خطراتی هستیم که از سوی ایران متوجه اسرائیل و منطقه است. ایران کماکان می خواهد بر خاورمیانه سلطه داشته باشد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز در حاشیه دیدار با او گفت به همراه آمریکا جلوی جمهوری اسلامی ایران را خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو گفته بود: «مردم فکر کردند که با امضای توافق هسته ای رفتار تهاجمی ایران تغییر خواهد کرد، اما خلاف آن رخ داده و ایران سعی دارد کشورها را یکی پس از دیگری ببلعد. باید جلوی ایران را گرفت...جلوی تلاشش برای دسترسی به بمب اتمی باید گرفته شود...تهاجماتش باید متوقف شود.»

بوریس جانسون، یکی از مقامهای کشورهای اروپایی متحد آمریکا بود که برای متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا به حفظ توافق هسته ای با ایران به واشنگتن آمد.

آقای پمپئو، از زمان انعقاد آن توافق یکی اعضای مجلس نمایندگان، و از منتقدین سرسخت آن بود.

ده روز پیش رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را رد کرد و اعلام کرد ایالات متحده از آن خارج می شود. قرار است روز دوشنبه مایک پمپئو سیاست جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام کند.

وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که آمریکا و سه متحد اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان بتوانند بگونه ای که رضایت پرزیدنت ترامپ جلب شود اشکالات توافق ایران را برطرف کنند.

آمریکا بارها گفته توافق هسته ای فقط یک بعد مشکلات ایران یعنی بحث هسته ای را تا حدی حل کرده اما برای برنامه موشکی ایران، فعالیت های بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از تروریسم باید یک توافق همه جانبه با جمهوری اسلامی تدارک دید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قطعنامه عضو کنگره آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

اسرائیل در زمان جنگ موسوم به شش روزه با کشورهای عرب بر بلندی های جولان مسلط شد.

مقاله ای از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه ای را ارائه کرده است که در صورت تصویب، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، منطقه حائل میان اسرائیل و سوریه، را از سوی آمریکا به رسمیت می شناسد.

اسرائیل بلندی های جولان را به دنبال «جنگ شش روزه» با کشورهای عرب در اواخر دهه شصت میلادی، ضمیمه سرزمین خود کرد. ایالات متحده دهه ها از اعلام موضع در باره حق حاکمیت بر بلندی های جولان پرهیز کرده است. ران دسانتیس و دیگر قانونگذاران آمریکایی، در پی به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، فرصتی را برای به رسمیت شناختن یک واقعیت سرزمینی دیگر مهیا می بینند. بلندی های جولان خصوصا با وضعیت کنونی سوریه به آن کشور بازگردانده نخواهد شد.

به رسمیت شناختن انضمام بلندی های جولان به خاک اسرائیل امکان دسترسی ایران به این بلندی ها را برای همیشه از بین می برد.

در این قطعنامه ذکر شده است: «این نظر کنگره است که بلندی های جولان بخش ضروری کشور اسرائیل است و برای قابلیت اسرائیل در دفاع از مرزهایش و حفظ موجودیت اش حیاتی است.»

کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی این قطعنامه است و هنوز تصمیمی در مورد ارجاع آن نگرفته است.

ران دسانتیس می گوید: «ادامه آشوب در سوریه و گسترش مداوم نفوذ ایران نشانگر اهمیت فراوان بلندی های جولان برای اسرائیل و «اتحاد ضد تروریسم» است. جولان برای اسرائیل منطقه حائلی لازم علیه بازیگران بد نهاد است که قصد ویران کردن سوریه را دارند.»

به باور این قانونگذار جمهوریخواه ایالت فلوریدا، اگر اسرائیل مجبور شود این منطقه را پس بدهد، خود را در برابر افزایش حملات تروریستی از سوی مناطق تحت کنترل ایران آسیب پذیرتر می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در سطح عالی با اروپایی‌ها برای برخورد با همه تهدیدات ایران در حال مذاکره است

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده در عالی ترین سطوح با سه متحد اروپایی خود به دنبال یافتن راهی برای برخورد با تمامی تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است.

برایان هوک مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت: آمریکا در تمام سطوح اعم از رئیس جمهوری، وزیر خارجه و من در سطح مدیر کل با سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان برای یافتن بهترین راه حل مذاکراتی رو به پیشرفت داشته ایم.

وی افزود: رویکرد جامعی که دنبال می کنیم، دستیابی به توافق و یا چارچوبی است که به تمامی تهدیدات ناشی از ایران پاسخ بدهد؛ یعنی شامل رسیدگی به برنامه اتمی ایران، برنامه موشکی بالیستیک، حمایت تهران از تروریسم و رفتارهای خشن و تهاجمی اش در منطقه مانند دخالت در سوریه و یمن باشد. ما این فرصت را می بینیم که بتوان با همه این رفتارهای ایران که گفتم یکجا مقابله شود.

مدیرکل در امور سیاستگذاری وزارت خارجه ایالات متحده افزود: شما شاهد اعتراضات در ایران هستید. این اعتراضات نشان از نارضایتی علنی مردم به بسیاری از سیاستهای رژیم است. سیاستهایی که به مدد مردم ایران نیامده است.

وی درباره سیاست رئیس جمهوری ایالات متحده نیز گفت: پرزیدنت ترامپ به صورتی شفاف درباره نگرانیهای مردم ایران صحبت کرده است. پرزیدنت ترامپ و آمریکا آماده اند بهترین توافق را به دست آورند؛ توافقی که نه تنها شامل کشورهای پنج به علاوه یک خواهد شد بلکه می تواند شامل دیگر کشورها هم شود.

آقای هوک درباره موضع کشورهای اروپایی هم گفت: کشورهای امضا کننده برجام نگرانی‌های ما و لزوم به دستیابی به توافق جدید را درک می کنند. به نظرم، کشورهای دیگر نیز شریک ما در این نگرانیها هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره حوادث غزه تحقیق می‌کند؛ اعتراض اسرائیل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به اعزام تیمی از محققان بین المللی جنایات جنگی برای بررسی تنش های اخیر در مرز نوار غزه با اسرائیل رأی داد. این مصوبه با رأی منفی آمریکا و مخالفت شدید اسرائیل روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز جمعه ۲۸ اردیبهشت قطعنامه اعزام تیم محققان در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد. از میان ۴۷ عضو شورا، ایالات متحده و استرالیا رأی منفی و ۱۴ کشور از جمله بریتانیا و آلمان به آن رأی ممتنع دادند. این قطعنامه با ۲۹ رأی مثبت تصویب شد.

در قطعنامه آمده است که تیم تحقیقات باید موارد تخلف و همچنین مواردی که ممکن است به جنایت جنگی علیه اعتراض گسترده غیرنظامیان از ۳۰ مارس تا کنون منجر شده باشد، رسیدگی کند.

روز جمعه در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، نماینده اسرائیل اقدام این شورا را «ریاکاری» نامید و به آن اعتراض کرد.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در این جلسه گفت تایید می‌کند برخی تظاهرکنندگان به سوی ماموران اسرائیل کوکتل مولوتوف یا مواد آتش‌زای دیگر پرت کرده اند، اما این اقدامات به تنهایی نباید تهدید جانی فوری برای آنها ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل را محکوم کرد و اقدام آن را دو رویی نامید. در این بیانیه آمده که این نهاد کاملا ضداسرائیلی رفتار می کند.

نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت قطعنامه این شورا یکطرفه است و درباره اقدامات حماس اقدامی نمی کند.

جلسه شورای امنیت و موضع آمریکا

روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت شورای امنیت سازمان ملل درباره درگیری و کشته شدن ده‌ها فلسطینی در مرز نوار غزه با اسرائیل تشکیل جلسه داد.

از زمان اعلام انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم اعتراضاتی در مرز غزه با اسرائیل رخ داد که روز دوشنبه گذشته با گشایش رسمی سفارت ایالات متحده، تنش ها افزایش یافت و حدود ۶۰ نفر از کسانی که قصد ورود به اسرائیل از مرز غزه را داشتند توسط ماموران اسرائیلی هدف قرار گرفتند.

نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اشاره به درگیری روز دوشنبه میان معترضان فلسطینی با نیروهای امنیتی اسرائیل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و اسرائیل، از خویشتن داری اسرائیل در برابر اقدامات حماس تقدیر کرد.

نیکی هیلی گفت حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد. خانم هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای این کشور در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده کردند و «مصمم به اجرای وظیفه خود در محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روز دوشنبه خود با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

آمریکا و اسرائیل، حماس را عامل خشونت ها می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیرکل ناتو: ماموریت اصلی من اطمینان از ادامه ایستادن ما در کنار هم است

گزارشی از پال سون و کارن دی یانگ در وبسایت روزنامه واشنگتن پست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، می کوشد در میانه اختلافات داخلی ائتلاف نظامی ۲۹ کشور عضو ناتو را حفظ کند.

واشنگتن با متحدان اروپایی اش بر سر خروج از توافق هسته ای ایران و وضع تحریم ها اختلاف نظر دارد. دولت ترامپ همچنین قصد دارد ترکیه، کشور عضو ناتو، را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی از روسیه تحریم کند. کاخ سفید به ملامت دیگر اعضای ناتو برای نپرداختن سهم شان در این پیمان دفاعی مشترک ادامه می دهد.

دونالد ترامپ که از منتقدان ناتو بوده است، پس از ورود به کاخ سفید عهد کرد تا زمانی که کشورهای عضو بر سر مبارزه با تروریسم و پرداختن سهم شان موافقت داشته باشند، از ناتو حمایت خواهد کرد.

استولتنبرگ روز پنج شنبه ضمن دیدار با پرزیدنت ترامپ علنا از او برای تاکید بر بودجه دفاعی تشکر کرد. ناتو انتظار دارد در سالجاری هشت کشور عضو بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص ملی شان را صرف امور دفاعی کنند. این امر در سال ۲۰۱۴ شامل ۳ کشور می شد.

دبیرکل ناتو، پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای نسبت به نشانه های عدم اتحاد در ناتو ابراز نگرانی کرد: «البته این من را نگران می کند که میان متحدان در ناتو بر سر مسائل مهم اختلاف نظر و تفاوت هایی وجود دارد. ما در مورد توافق هسته ای ایران، مسائل تجاری و تغییرات آب و هوایی شاهد این اختلافات هستیم.»

استولتنبرگ با یادآوری اختلافات میان اعضا در بحران سوئز در سال ۱۹۵۶ و مخالفت بیشتر اعضا با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ گفت: «مسئولیت اصلی من به عنوان دبیرکل ناتو اطمینان از ادامه ایستادن ما در ناتو در کنار هم برای حفاظت از یکدیگر است-یکی برای همه و همه برای یکی- همان طور که قبلا با وجود اختلافات چنین کردیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیاتی از سیاست آمریکا برای ائتلاف جهانی علیه رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطقه، شکل بخشیدن به ائتلافی جهانی را تدارک می بیند.

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اولین سخنرانی خود در تشریح سیاست خارجی آمریکا، خواهان تشکیل ائتلافی جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.

خانم نائورت افزود: ما خوشحال و هیجان زده ایم که اولین سخنرانی وزیر خارجه در تشریح سیاست خارجی آمریکا درباره ایران و راه پیش روی ما خواهد بود.

استراتژی جدید آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده برای تشکیل ائتلافی جهانی سخت تلاش خواهد کرد؛ نه ائتلافی مانند ائتلاف علیه داعش، بلکه می خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، با دیدگاهی واقعی تر متحد کنیم. نه فقط از دید توافق اتمی بلکه تمامی فعالیت های بی ثبات کننده ایران. رفتارهای ایران فقط تهدیدی در منطقه نیست، بلکه تهدیدی علیه سراسر جهان است.

خانم نائورت همچنین گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نگرانی های خود را از رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای متحدان اروپایی و متحدان آمریکا در سراسر جهان تشریح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: دولت پرزیدنت ترامپ از همان روز اول به روشنی گفته نگران رفتار بی ثبات کننده ایران است؛ چه آزمایش های موشک بالیستیک باشد، چه تروریسم در سراسر جهان.

وی با اشاره به رفتارهای ایران، از جمله حمایت از شورشیان حوثی در یمن، شلیک راکت به عربستان سعودی متحد استراتژیک آمریکا، و دخالت در سوریه برای تقویت و حفظ رژیم بشار اسد، گفت که جمهوری اسلامی ایران همچنین اقداماتی در اسرائیل انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت آمریکا به طور مستند درباره رفتارهای بی ثبات ساز ایران به متحدان اروپایی و متحدانمان در سراسر جهان توضیح داده است.

خانم نائورت با تاکید بر این که برخورد با ایران نیازمند سیاست جامع تری است، گفت: کشورها در سراسر جهان می دانند، هیچ کس نسبت به رفتارهای بدی که رژیم ایران در آنها درگیر است بی توجه نیست و کشورها از پیوستن به این ائتلاف منفعت خواهند برد؛ زیرا کارهای بسیار بیشتری را می توانیم در کنار هم انجام دهیم و تشخیص دهیم که با ایران باید به صورت جامع تری برخورد کرد.

همراهی اروپا

اما موضع اروپا چیست. سران کشورهای اروپایی با این که از خروج ایالات متحده از برجام ناراضی بوده اند، اما درباره برخورد با رفتارهای بی ثبات کننده جمهوری اسلامی و توقف برنامه موشکی آن کشور هم عقیده هستند.

رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان به تازگی دیدار کرده اند و تاکید کرده اند که می خواهند به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام پایبند بمانند، اما با ایران درباره مسائل دیگر نیز گفتگو کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور مشخص گفته است: هدف ما حفظ توافق با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. همچنین می خواهیم از منافع شرکت هایمان حفاظت کنیم.

وی افزود: گزینه اروپایی‌ها به روشنی این است که می خواهیم در توافق بمانیم و همانگونه که فرانسه در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد گفت، می خواهیم باب گفتگو با ایران را درباره آینده برنامه اتمی، برنامه موشکی بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده تهران در سوریه، یمن، عراق و لبنان باز کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت، خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد. آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکل در دیدار با پوتین: حتما درباره برنامه موشکی ایران مذاکره می‌کنیم| ماکرون در راه روسیه

متحدان اروپایی آمریکا درباره توافق ایران و ضرورت مذاکره درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری روسیه رایزنی می کنند. روز جمعه آنگلا مرکل در سوچی حضور یافت و قرار است امانوئل ماکرون نیز هفته آینده به روسیه سفر کند.

خانم مرکل در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت «ضروری است درباره برنامه موشکی ایران مذاکره کنیم.»

دیدار خانم مرکل و پوتین در حالی برگزار شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هفته آینده در مورد مسائل ایران، سوریه و اوکراین دیدار و گفتگو می کنند.

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد که این گفتگوها در جریان سفر ماکرون به سنت پترزبورگ در ۲۴ و ۲۵ ماه مه صورت می گیرد.

بعد از سفر سه رهبران و مقامات فرانسه، آلمان و بریتانیا، در نهایت پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج می شود.

متحدان آمریکا هرچند از این اقدام انتقاد کردند اما می گویند با ایالات متحده موافق هستند که باید برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی ایران در خاورمیانه کنترل شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی با فیلم «مرز» در کن جایزه گرفت

علی عباسی (وسط) کارگردان ایرانی مقیم سوئد

علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را کسب کند.

آقای عباسی این جایزه را برای فیلم «مرز» دریافت کرد که بعد از اکران، خیلی ها او را شانس اول دریافت این جایزه می دانستند.

نمایی از فیلم مرز ساخته علی عباسی.
نمایی از فیلم مرز ساخته علی عباسی.

فیلم مرز یا سرحد دومین اثر بلند سینمایی آقای عباسی است که ساخته مشترک سوئد و دانمارک است. در این فیلم روایت دو موجود عجیب با مشکلات کروموزومی است، که یکی به سمت خیر و دیگری به سمت شر تمایل دارند.

علی عباسی دو سال پیش هم در جشنواره فیلم برلین با فیلم «شِلی» خوش درخشیده بود. آن فیلم هم یک درام ترسناک بود.

این کارگردان ایرانی-سوئدی پیشتر گفته بود تمایل دارد در ایران فیلم بسازد.

اصغر فرهادی و جعفر پناهی دو کارگردان سرشناس ایرانی هم در بخش بهترین فیلم حضور دارند، اما منتقدان شانس دو فیلم آنها را برای کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره کن، کم می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد درباره اعتراضات در کازرون

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه ای با عنوان «ایران در اندوه کازرون است»، از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال معترضان در کازرون انتقاد کرد.

در بخشی از بیانیه این شورا آمده است:‌ جمهوری اسلامی سراپا فاسد، هزاران میلیارد دلار در برون از مرزهای ایران برای گسترش حاکمیت خود بر سرزمین ام القرا حیف و میل کرده است. دزدسالارانی که از ثروت و اموال ملت ستمدیده ایران برای بقای نظام خود، هزینه آتش و خون در سوریه و عراق و یمن کرده اند و همچنان اندوه غزه و لبنان را بر دل دارند.

این شورا با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی به پایان عمر نظام خود، نزدیک شده» یادآوری کرده است:‌ حکومتی که به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمداری مذهب شیعه در جهان است. در حالی که مسلمانان جهان، رمضان را با عبادت و شادی شروع کردند، حاکمان مسلمان پیشه جمهوری اسلامی، ایرانی کشی می کنند و مردم بی پناه و ستمدیده را با توحش سرکوب می کنند. این است حکومت عدل الهی که به نام خدا و آن نیروی برتر، بر مردم ستم می کند.

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در پایان بیانیه خود آورده است: به رگبار بستن شهروندان گرانمایه کازرونی را محکوم می کند و از همگان می خواهد با قدرت و اراده ای ملی، هم صدای شهروندان کازرونی باشیم.

در دو روز درگیری در کازرون دست کم یک نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شده اند. نهادهای حقوق بشری میزان تلفات را بیشتر می دانند.

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

همچنین چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت، فرقه تبهکار و اشغالگر ایران جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

عقب نشینی وزارت کشور

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در یک دبیرستان در تگزاس دست‌کم ۸ کشته برجای گذاشت

صحنه ای از حضور ماموران و امدادگران در سانتافه

دست‌کم ۸ نفر روز جمعه طی یک تیراندازی در مدرسه ای در جنوب شرقی ایالت تگزاس کشته شدند. شبکه های خبری می گویند مواد منفجره در محوطه دبیرستان، واقع در سانتافه، نزدیک شهر هیوستون، یافت شده است.

بر اساس گزارش ها، یک متهم ۱۷ ساله این تیراندازی در بازداشت پلیس است. یک مقام پلیس تگزاس گفته یک مامور پلیس نیز زخمی شده است.

هنوز اطلاع دقیقی از آمار مجروحان این حمله در دست نیست. مقامات امنیتی وضعیت را در کنترل دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با فرماندار تگزاس در پی این تیراندازی صحبت کرده است. او طی سخنانی گفت همه باید در تمامی سطوح دولت برای امن نگه داشتن کودکان همکاری کنند.

او پیشتر در توئیتی گفته بود گزارش های اولیه در مورد تیراندازی خوب نیست و برای همه دعا کرد.

به گفته رسانه ها، در پی وقوع تیراندازی، آژیر وقوع آتش سوزی در مدرسه به صدا در آمد و دانش آموزان از مدرسه خارج شدند.

سانتافه در حدود ۵۶ کیلومتری هیوستون است و حدود ۱۲ هزار نفر جمعیت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکل و ماکرون می کوشند توافق ایران را بدون تحریک آمریکا حفظ کنند

به گزارش وبسایت روزنامه وال استریت جورنال، رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان با رد اتخاذ اقداماتی که اتحادیه اروپا و ایالات متحده را بر سر تحریم ایران در یک جنگ تجاری گرفتار کند، محدودیت توان اروپا در نجات برجام را آشکار کردند.

امانوئل ماکرون در نشست رهبران اروپا در صوفیه بلغارستان گفت از اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت های آمریکایی حتی در صورتی که موسسات اروپایی هدف تحریم های فرامرزی و ثانویه آمریکا قرار بگیرند، حمایت نخواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «ما بر سر مساله ایران علیه ایالات متحده وارد یک جنگ استراتژیک و تجاری نخواهیم شد. این کار از همه نظر از جمله به لحاظ ژئوپولتیک بی معنی است. رئیس جمهوری فرانسه مدیرعامل شرکت نفتی توتال نیست.»

آنگلا مرکل ضمن استقبال از تدابیر در نظر گرفته شده کمیسیون اروپا برای ادامه تجارت با ایران درباره پرداخت خسارت به شرکت های اروپایی که هدف تحریم های آمریکا قرار بگیرند گفت: «فکر می کنم نباید به هیچ توهمی میدان بدهیم.»

اظهار نظر دو رهبر قدرتمند اروپا ضربه ای به امیدها به حفظ جریان تجارت اروپا با ایران بود.

مفاد مد نظر اروپا برای پرداخت غرامت به شرکت هایی که هدف مجازات های آمریکا قرار می گیرند و تهدید به اقدامات متقابل علیه واشنگتن دو گامی بودند که می توانستند شرایط را برای مقام های آمریکایی دشوار کنند. دولت ترامپ مشخصا هشدار داده است که از ماه اوت شرکت های اروپایی را که به تجارت با ایران ادامه بدهند، هدف تحریم قرار می دهد.

اتحادیه اروپا چشم به تدابیر دیگری دارد، اما مقامات می گویند این کار زمان می برد، حفاظت قانونی کاملی ارائه نمی دهد و ممکن است برای بعضی دولت ها مشاجره آمیز باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ پرزیدنت ترامپ به انتقاد مقام‌های اتحادیه اروپا از رویکرد آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

رئیس جمهوری آمریکا ضمن انتقاد دوباره از رویکرد اتحادیه اروپا در تجارت با ایالات متحده، به انتقادات اخیر مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، که وی را شریکی غیرقابل اعتماد خوانده‌اند، پاسخ داد.

رئیس شورای اروپایی روز چهارشنبه در توئیتی نوشته بود، با تشکر از ترامپ، «ما فهمیدیم که اگر به دستی برای کمک نیاز داشته باشی، در نهایت تنها دست خودت هست که به داد تو خواهد رسید.»

همزمان رئیس کمیسیون اروپا نیز در نشست صوفیه، با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران گفت «برخی حتی ممکن است فکر کنند با این چنین دوستانی، چه کسی به دشمن نیاز دارد؟»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت آنها می‌توانند هر طور که بخواهند او را توصیف کنند، اما بی‌عدالتی تجاری ادامه نمی‌یابد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت، «ما ۱۵۱ میلیارد دلار در معامله با اتحادیه اروپا ضرر کردیم؛ آنها می‌توانند هر چه بخواهند من را خطاب کنند.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، اگر من هم جای آنها بودم خودم را طور دیگری خطاب می‌کردم، چرا که این بی‌عدالتی در روابط تجاری بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا دیگر تکرار نخواهد شد.

وی به محدودیت‌های اروپا بر محصولات کشاورزی و خودروهای آمریکایی اشاره کرد و با بیان این که دونالد تاسک و ژان کلود یونکر را می‌شناسد، به خبرنگاران گفت «سلام من را به ژان کلود برسانید.»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز از متحدان اروپایی واشنگتن در تأمین بودجه اتحادیه نظامی موسوم به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، انتقاد کرده و خواستار پرداخت سهم منصفانه آنها شده بود.

آقای استولتنبرگ در دیدار شب گذشته خود با پرزیدنت ترامپ گفت، رویکرد او در تحت فشار قرار دادن اعضای ناتو برای افزایش بودجه نظامی و دفاعی شان، در حال نتیجه دادن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا گزینه پرداخت مستقیم به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند

ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران

کمیسیون اروپا به دولت های اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است که برای جلوگیری از مجازات های آمریکا، به طور مستقیم به بانک مرکزی ایران پول واریز کنند.

به گزارش رویترز، این مطلب را یک مقام ارشد اتحادیه اروپا عنوان کرده است. اجرای چنین تصمیمی آشکارترین اقدام اتحادیه اروپا در مقابله با تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران تلقی می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود و تحریم های آمریکا علیه ایران را باز می گرداند.

اقدام اتحادیه اروپا که برای دور زدن سیستم مالی آمریکا قلمداد می شود، اجازه می دهد شرکت های اروپایی پول هایی را که برای خرید نفت ایران به تهران بدهکارند به طور مستقیم به تهران بپردازند. رویترز به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشته است، هنوز روی این پیشنهاد باید کار شود.

اتحادیه اروپا، که زمانی بزرگترین واردکننده نفت ایران بود، در تلاش است با حفظ مسیر انتقال پول به ایران، برجام را حفظ کند.

مقام ارشد اروپایی که درگیر مستقیم گفتگوها در مورد حفظ برجام است می گوید، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا این پیشنهاد را به کشورهای عضو داده است و اکنون روی تسهیل پرداخت پول نفت به ایران و انتقال مستقیم آنها به بانک مرکزی ایران کار می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کرد که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران را نیز هدف قرار می دهد. مقام اروپایی می گوید به اعتقاد این اتحادیه، این تحریم بانک مرکزی ایران را شامل نمی شود.

آمریکا می گوید برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود و باعث تهاجمی تر شدن رفتارهای تهران شده است. اما ایران می گوید در پی تولید سلاح هسته ای نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ می گوید در مذاکره با کره شمالی، به دنبال الگوی لیبی نیست

پرزیدنت ترامپ می گوید توافق اتمی مورد نظر آمریکا با کره شمالی بر پایه مدلی نیست که در مورد لیبی به اجرا گذاشته شد. این پیامی مشخص از کاخ سفید به پیونگ یانگ بعد از انتقادات اخیر است.

پرزیدنت ترامپ در حاشیه دیدار با دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت آمریکا و کره شمالی کماکان به برنامه ریزی و فراهم ساختن تدارکات برای دیدار ماه آینده سران دو کشور ادامه می دهند.

بیشتر بخوانید:
آیا می توان مدل خلع سلاح هسته‌ای لیبی را در مورد کره شمالی اجرا کرد؟

در روزهای اخیر کره شمالی که از مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی ناراضی بود از ادعاهای منتسب به جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز انتقاد کرده بود. حتی رسانه های کره شمالی به نقل از مقامات این کشور تهدید کردند که مذاکرات ماه آینده رهبران آمریکا و کره شمالی لغو شود.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه عصر به این نگرانی ها پاسخ داد. او گفت:‌ ما مدل لیبی را درباره کره شمالی دنبال نمی کنیم. ما لیبی را ویران کردیم. آن کشور نابود شد. توافقی برای حفظ قذافی به امضا نرسیده بود. مدل لیبی توافق کاملا متفاوتی بود. توافقی که ما دنبال آن هستیم، توافق با کیم جونگ اون است. او در کشورش خواهد ماند و رهبری‌اش ادامه خواهد یافت.

پس از حمله آمریکا به عراق برای کشف تسلیحات هسته ای، معمر قذافی داوطلبانه برنامه هسته ای خود را کنار گذاشت. اما ده سال بعد که بهار عربی به لیبی رسید، او توسط مخالفان خود کشته شد.

روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ هشدار داد که در صورتی که رهبر کره شمالی با آمریکا به توافق نرسد، نتایج خوبی در انتظار او نخواهد بود.

وی گفت اگر رهبر کره شمالی با ما به توافق نرسد به احتمال زیاد می تواند فرجام لیبی در انتظارش باشد. اما اگر با ما به توافق برسد، کیم جونگ اون بسیار خوشحال خواهد شد. بله بر این باورم که او خیلی خرسند خواهد شد. به نظرم وقتی که جان بولتون به مساله لیبی اشاره کرد، منظورش این بود که اگر ما به توافق نرسیم چه خواهد شد. ما به کره شمالی اجازه داشتن تسلیحات اتمی را به هیچوجه نخواهیم داد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ،همزمان درباره فرصتهای سرمایه گذاری در کره شمالی در صورت دستیابی به توافق با آمریکا صحبت کرد.

وی گفت: یکی از موضوعاتی که وزیر خارجه پمپئو با رهبر کره شمالی درباره آن گفتگو کرد درباره آینده ای تابناک برای آنهاست. منظور ما از آینده تابناک، سرمایه گذاری اقتصادی، است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: البته نه اینکه آمریکا از پول مالیات دهندگانش برای حمایت از رژیم کیم جونگ اون سرمایه گذاری می کند اما آینده تابناک یعنی با خلع سلاح اتمی کره شمالی، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در رشته هائی مانند ساختن هتل، سینما و پروژه های دیگر وارد آن کشور می شود. اگر آنها تصمیم به عاری سازی کشورشان از تسلیحات اتمی بگیرند، چنین فرصتهائی در انتظار آنهاست.

پیونگ یانگ هم اکنون تحت شدیدترین تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد که آمریکا پایه گذار آن بوده است. در چارچوب این قطعنامه ها، کره شمالی از حدود یک سوم در آمد خارجی سه میلیارد دلاری خود محروم شد.

آخرین دور مذاکرات با کره شمالی با هدف عاری سازی آن کشور از تسلیحات اتمی ده سال پیش انجام گرفت اما در میانه آن، پیونگ یانگ حاضر نشد برنامه بازرسی از تاسیسات اتمی‌اش را بپذیرد که بازرسی از سایتهای اعلام نشده و نمونه برداری از آن مکانها را در بر می گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تغییر رهبری شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)؛ تریتا پارسی کنار می‌رود

تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی

تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) روز پنجشنبه اعلام کرد از روز ۱ اوت ۲۰۱۸ (۱۰ مرداد ۱۳۹۷) از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

آقای پارسی در یک بیانیه کتبی که شورای ملی ایرانیان آمریکا در واشنگتن منتشر کرد، گفت: «وقتی ۲۱ سال پیش در کنگره به عنوان کارآموز فعالیت خود را آغاز کردم، از این که جامعه ما (ایرانیان) هیچ صدایی ندارد، شگفت زده شدم.»

وی افزود: «در واقع، بیشتر اعضای کنگره معتقد بودند گروهی که از جنگ و تحریم حمایت می‌کرد نماینده جامعه ما است. من فهمیدم که اگر ما خودمان صدایمان را بلند نکنیم، دیگران به جای ما حرف خواهند زد.»

تریتا پارسی گفت: «دو دهه بعد، ایرانیان آمریکایی داوطلب نمایندگی کنگره می‌شوند، به برگزاری راهپیمایی‌ها می‌پردازند، از خود رهبری خردمندانه نشان می‌دهند، و شاید از همه مهم‌تر، وقتی ایالات متحده در آستانه جنگ است، جامعه ما صدای خود را بلند می‌کند و به امکان رسیدن به صلح کمک می کند.»

رئیس نایاک در ادامه بیانیه افزود: «ما حقیقتا راه طولانی را پیموده‌ایم. وقتی نایاک را در اوایل ۲۰۰۲ شکل دادیم، تعداد انگشت شماری کمک کننده مالی داشتیم و با یک بودجه ۶۰ هزار دلاری شروع کردیم. امروز، فهرست ایمیل‌های ما بیش از ۷۰ هزار آدرس مختلف را شامل می‌شود، بیش از ۲ میلیون دلار بودجه عملیاتی و همکاران بااستعدادی از کنگره، مقام‌های وزارت خارجه و سازماندهندگان اجتماعی داریم.»

شورای ملی ایرانیان آمریکا دلیل کناره گیری تریتا پارسی را اعلام نکرد و تنها گفت که به او این اجازه را خواهد داد تا «بیشتر بر روی سیاست خارجی ایالات متحده در خاور میانه تمرکز کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تایمز اسرائیل: واشنگتن در پی ائتلافی جهانی علیه تهران است

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: وزارت خارجه آمریکا می گوید واشنگتن پس از خروج از برجام خواهان ایجاد یک «ائتلاف» جهانی علیه رژیم تهران و «فعالیت های بر هم زننده ثبات» از سوی آن کشور است.

جزئیات این طرح روز دوشنبه در نخستین سخنرانی عمده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که ماه پیش کار خود را آغاز کرد، ارائه خواهد شد.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید: «ایالات متحده برای تشکیل یک ائتلاف سخت تلاش خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه می گوید هدف «گردهم آوردن کشورهای بسیاری از سراسر جهان حول یک هدف مشخص در نگاه به ایران از لنزی واقع بینانه تر است» که شامل «تمام فعالیت های برهم زننده ثبات» ایران باشد که «نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه برای کل جهان است».

نائرت تاکید کرد این ائتلافی «ضد ایران» نخواهد بود زیرا ایالات متحده بر خلاف رژیم و «اقدامات بد» آن «محکم پشت» مردم ایران ایستاده است.

این ائتلافی مشابه ائتلاف بین المللی علیه داعش در سوریه و عراق خواهد بود.

ائتلاف ضد داعش که سال ۲۰۱۴ کار خود را آغاز کرد، شامل ۷۵ کشور یا نهاد است که علیه جهادیون دست به مداخله نظامی زدند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره که آیا ائتلاف پیشنهادی علیه رژیم ایران مولفه ای نظامی هم خواهد داشت یا خیر، اظهار نظری نکرد.

وزارت خارجه آمریکا این هفته برای حدود ۲۰۰ دیپلمات خارجی تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام و گام های بعدی را توضیح داد.

نائرت درباره تمایل کشورهای اروپایی به پیوستن به این ائتلاف پیشنهادی جدید گفت بسیاری از متحدان آمریکا «کاملا مطلع هستند» و بر روی اقدامات ایران «چشم نبسته اند».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمار متفاوت از تلفات اعتراض در کازرون؛ عقب نشینی وزارت کشور از طرح تقسیم شهر

در دومین روز بعد از اعتراض ها در کازرون، هنوز آمار دقیق کشته ها و زخمی های حمله ماموران به تجمع مردم مشخص نیست. پیشتر استاندار فارس از کشته شدن یک نفر و «چند زخمی» خبر داده بود، اما منابع حقوق بشری می گویند دست کم سه نفر در این درگیری کشته شده اند.

فیلم های منتشر شده از کازرون نشان می دهد روز پنجشنبه نیز فضای شهر ملتهب بوده و در چند مورد، درگیری بین مردم و ماموران روی داده است.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیراندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

با این حال روز پنجشنبه استاندار فارس گفت تنها یک نفر کشته شده است. معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس هم پنجشنبه شب به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که دو نفر از مجروحان از نیروهای پلیس هستند.

برخی منابع حقوق بشری گفته اند دست کم بیست نفر در تیراندازی ماموران زخمی شده اند.

کمپین حقوق بشر در ایران روز پنجشنبه به نقل از منابع خود اعلام کرد که دست کم سه نفر در حمله ماموران به مردم در کازرون کشته شده اند. همچنین شورای ملی مقاومت نزدیک به مجاهدین خلق در بیانیه‌ای اعلام کرد دست‌کم دو نفر در اعتراضات کازرون کشته شده اند.

استف بلوک وزیر خارجه هلند و عضو غیر دائم شورای امنیت که در سفری کوتاه در آمریکا به سر می برد، توسط فاکس نیوز درباره برخورد با معترضان در کازرون مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ گفت معترضان باید آزاد باشند و حکومت نباید به خشونت با آنها برخورد کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد نیز به فاکس نیوز گفت، ما هنوز اطلاعات دست اول از شهر کازرون نداریم. ما می خواهیم مطمئن شویم که حقوق مردم برای تجمع و اعتراض مسالمت آمیز توسط ماموران تامین می شود.

یک هفته پیش، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با خروج از برجام با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

عقب نشینی وزارت کشور

تظاهرکنندگان در کازرون به طرح دولت روحانی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود. مردم نگران تغییرات و فساد پیامد این تغییرات هستند.

بامداد جمعه وزارت کشور ایران در بیانیه ای درباره وقایع کازرون موضع گیری کرد. در این بیانیه وزارت کشور پذیرفته است که طرح تجزیه شهرستان کازرون را تا «تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری» متوقف کند.

دولت باز دیگران را متهم کرد

در بیانیه وزارت کشور دولت روحانی ادعا شده، «معتقدیم این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد، ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»

جمهوری اسلامی همواره اعتراضات در هر شهر و در هر موضوعی را به عوامل بیگانه منتسب می کند. در اعتراضات کازرون، مردم معترض روز چهارشنبه شعار داده بودند «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست».

در بیانیه وزارت کشور ایران از برخورد «قاطع» با معترضان خبر داده شده است.

مخالفان جمهوری اسلامی از حمله به مردم، آن هم همزمان با اولین روز ماه رمضان، انتقاد کرده اند.

همچنین چهارشنبه شب، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد و در توئیتر نوشت فرقه تبهکار و اشغالگر ایران، جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله پلیس به یک مهمانی در ویلایی در فریدونکنار مازندران

عکس تزئینی

بیست دختر و پسر در یک میهمانی در شهرک خزر شهر جنوبی واقع در شهرستان فریدونکنار استان مازندران دستگیر شدند.

براساس گزارش های دریافتی، این میهمانی در یک ویلا برگزار شده بود و با حضور نیروی انتظامی و دستگیری دختران و پسران حاضر به پایان رسید.

پلیس ضمن بازداشت این افراد، خودروهای آنها را نیز ضبط کرد. نیروی انتظامی می گوید در این مهمانی مقداری مشروبات الکلی نیز کشف شده است. برخورد با این مهمانی در دومین روز ماه رمضان صورت گرفته است؛ ماهی که در آن حکومت ایران سختگیری بیشتری را بر مردم اعمال می کند.

هنوز از سرنوشت بازداشت شدگان خبری منتشر نشده است.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی پیش از این گفته بود حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم.

بر اساس گزارش سازمانهای حقوق بشری در طول سال ۹۶ دست کم ۱۲۵۲ نفر در میهمانی ها در داخل ایران دستگیر شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سنا رای داد؛ یک زن برای نخستین بار رئیس سازمان سیا شد

صحن سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت آرا به ریاست «جینا هاسپل» بر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا رای داد.

پیش از این خانم هاسپل توانسته بود در یک رای گیری پشت درهای بسته، رای کمیته اطلاعاتی را کسب کند.

هاسپل هفته گذشته در معرض سوالات سخت قانونگذاران قرار گرفت که درباره نقش او در نظام گذشته بازجویی های سخت سازمان سیا، اطلاعات می خواستند.

هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز چنین برنامه ای را دوباره اجرا نمی کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، که از نظر اخلاقی سوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

خانم هاسپل از ماموران قدیمی سازمان سیا است که ۳۳ سال سابقه خدمت دارد و از زمان روی کار آمدن مایک پمپئو در این سازمان در سال ۲۰۱۷، او نیز قائم مقام این سازمان شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماکرون: نمی خواهیم بر سر ایران علیه آمریکا جنگ تجاری راه بیاندازیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد.

آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

او اما گفت که اروپا تلاش دارد شرکت‌های اروپایی را در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مورد حمایت قرار دهد، اما غول‌هایی مانند توتال در ادامه همکاری با ایران یا ترک آن کشور مختار هستند.

امانوئل ماکرون این اظهارات را در دومین روز نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان، در واکنش به اقدام «مولر-مائرسک»، بزرگترین شرکت کشتیرانی جهان، ابراز داشت، که مثل توتال تصمیم گرفته است از همکاری با ایران خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری فرانسه گفت «شرکت‌های بین المللی که در کشورهای متعددی فعالیت دارند، با در نظر گرفتن منافع خودشان تصمیم می گیرند. این آزادی آنها نباید گرفته شود. اما امر مهم این است که شرکت‌ها، به ویژه شرکت‌های متوسطی که به بازارهای آمریکا یا سایر کشورها دسترسی ندارند، در مورد فعالیت در ایران خودشان دست به انتخاب بزنند.»

اتحادیه اروپا در تلاش است تا به رغم اعلام خروج آمریکا از برجام، آن را حفظ کند. اروپا برجام را بخشی پر اهمیت از امنیت بین المللی تلقی می‌کند.

با این حال، حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران چندان آسان نیست و به زمان نیاز دارد تا سران اتحادیه راهکارهایی را برای حفاظت از منافع خود پیدا کنند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید تهران به برجام متعهد می ماند چون علاوه برآمریکا، دولت‌های بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه نیز آن را امضا کرده اند و این پنج کشور خود را به حمایت ایران در قبال تحریم‌های تازه متعهد می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین سفر مرکل به سوچی بعد از یکسال تنش بین آلمان و روسیه

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و گفت‌وگو درباره اوضاع سوریه، اوکراین، توافق هسته‌ای ایران و طرح خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان، وارد شهر بندری سوچی در سواحل دریای سیاه شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین سفر مرکل به روسیه در یک سال گذشته و در میانه تنش بین دو کشور است. برلین از اقدام مسکو برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و حمایت آن از رئیس جمهوری سوریه انتقاد کرده است.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که روسیه، به همراه ایران، در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده است و به نوشته آسوشیتدپرس، صدر اعظم آلمان قصد دارد از پوتین بخواهد از نفود خود بر اسد برای توقف حملات شیمیایی در سوریه استفاده کند.

آلمان پیشتر در مورد حضور نظامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرده و گفته است، با این حال بهترین گزینه گفت‌وگوی مستقیم با تهران در این زمینه، و همچنین درباره برنامه بحث‌برانگیز موشکی بالیستیک آن کشور، در عین حفظ توافق هسته‌ای خواهد بود.

ایالات متحده و متحدان اروپایی آن، ضمن انتقاد از سیاست‌های مسکو در اروپا به ویژه در ارتباط با بحران اوکراین، از روسیه به دلیل حمایت از رژیم بشار اسد انتقاد کرده و مسکو را به ویژه، مسئول حملات شیمیایی و مرگ غیرنظامیان در سوریه می‌دانند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه اواخر فروردین و در پاسخ به حمله شیمیایی مشکوک در دوما، یک رشته حملات موشکی را علیه تاسیسات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند، که به گفته نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد «حامل پیامی روشن» به روسیه و همچنین ایران بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند، هجدهم اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشنگتن از توافق هسته‌ای وین خارج می‌شود.

آلمان - که به همراه پنج عضو دائم شورای امنیت - ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین - روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران به توافقی نهایی بر سر پرونده هسته‌ای آن کشور دست یافتند، مخالف تصمیم پرزیدنت ترامپ است و به همراه شرکای اروپایی در تلاش برای حفظ توافق است.

از دیگر موضوعات مهمی که صدر اعظم آلمان قرار است با رئیس جمهوری روسیه درباره آن صحبت کند، پروژه انرژی «نورد استریم ۲» است؛ طرحی که امکان می‌دهد با ساخت یک خط لوله مستقیم از زیر دریای بالتیک، آلمان مستقیما از روسیه گاز طبیعی وارد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش فاکس نیوز درباره تظاهرات ضد رژیم در کازرون

Kazerun کازرون

وبسایت فاکس نیوز در گزارشی نوشت:‌ تظاهرات روز چهارشنبه در کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهر به دو بخش در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به جمع بزرگی از معترضان به خشونت کشیده شد.

به فاکس نیوز خبر داده شده که دست کم ۲ نفر کشته، چندین نفر زخمی و بسیاری بازداشت شده اند.

«شورای ملی مقاومت ایران»، ائتلافی از گروه های با نفوذ اپوزیسیون، در بیانیه ای می گوید بسیاری از معترضین در مقابل یک پاسگاه پلیس شهر تجمع کرده بودند. ظاهرا تظاهرکنندگان عهد کرده بودند تا آزادی بازداشت شدگان آن جا را ترک نکنند.

مردم شعار می دادند: «وای به روزی که مسلح شویم.»

در گزارش «شورای ملی مقاومت» اشاره شده است که «نیروهای سرکوبگر» ابتدا گاز اشک آور به سوی مردم شلیک کردند و سپس دست به تیراندازی هوایی زدند. به دنبال گسترش اعتراضات در حمایت از بازداشت شدگان، «نیروهای رژیم» مستقیم به سوی مردمی تیراندازی کردند که تنها سلاح شان سنگ و چوب بود.

بنا بر این گزارش، «درگیری ها به بخش های دیگر شهر از جمله خیابان انقلاب و حمیدی کشیده شد و تا ساعت یک بعد از نیمه شب ادامه داشت.»

تظاهرات دی ماه گذشته در اعتراض به فساد و وخامت اوضاع اقتصادی که منجر به نرخ بالای بیکاری و رشد فزاینده فقر شده است، سراسر ایران را فرا گرفت.

جمعیت کازرون حدود ۱۵۰ هزار نفر است و منابع اپوزیسیون نسبت به ادامه اعتراضات هشدار داده اند.

یک کارشناس امور ایران که به کاخ سفید مشاوره می دهد، می گوید: «وقتی پرزیدنت ترامپ توافق هسته ای را ترک کرد، مشخصا مردم ایران را دعوت کرد تا خودشان را از دست این مستبدین مذهبی که سرکوب شان می کنند، خلاص کنند. حامیان توافق اوباما با ایران می گویند خروج از برجام فقط به تقویت تندروها می انجامد. اعتراضات جاری نشان می دهد که آن ها باز هم اشتباه می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا دو فرد و پنج نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را تحریم کرد

یک روز پس از تحریم دبیرکل حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در لبنان، وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه دو فرد و پنج نهاد دیگر مرتبط با آن گروه را تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که جهت اخلال در فعالیت‌های مالی حزب‌الله در اروپا، آفریقا و خاور میانه، یک شبکه مالی و یک کانال ارتباطی ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، اسامی دو فرد تحریم شده عبارتند از «محمد بزی» و «عبدالله صفی الدین.»

دولت آمریکا روز چهارشنبه نیز رهبر حزب الله لبنان را، به دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در منطقه خاور میانه، در فهرست تحریم‌های مرتبط با تروریسم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا، همچنین نعیم قاسم (معاون دبیرکل)، محمد یزبک، حسین الخلیل، و ابراهیم الامین السید را در فهرست تحریم‌های تروریسم قرار داده است.

حزب الله لبنان در ۸ اکتبر ۱۹۹۷ توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های مختلف قرار گرفت.

واشنگتن روز سه‌شنبه نیز ولی الله سیف رئیس کل و یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران، سه مقام ارشد حزب الله لبنان، و بانک «البلاد» عراق را به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرونده رامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به اجرای احکام ارسال شد

برادر رامین حسین پناهی، فعال کرد محکوم به اعدام، گفت که پروندهٔ برادرش دوباره برای اجرای حکم برده شده است.

آقای امجد حسین پناهی که در شهر کلن آلمان ساکن است، در توئیتر خود این خبر را منتشر کرد.

در پی انتشار این خبر، جمعی از فعالان مدنی کردستان با خانواده رامین حسین پناهی دیدار کردند.

این چندمین بار است که پرونده و خود این متهم برای اجرای حکم احضار می شوند.

دو هفته پیش، رامین حسین پناهی برای اجرای حکم به قرنطینه برده شد، اما بعد از اعتراضات در فضای مجازی اجرای حکم او متوقف شد.

برادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرده بود که برادرش را از قرنطینه به بند عمومی باز گردانده اند.

امجد حسین پناهی گفته بود که بازگرداندن رامین به بند عمومی زندان سنندج نشانه مثبتی از تعویق اجرای حکم اعدام اوست.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که هنوز اجرای حکم اعدام رامین به او ابلاغ نشده است و لذا این انتقال غیرقانونی است.

آقای احمدی نیاز معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شده است.

حکم اعدام رامین حسین پناهی با اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شد. سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست که از اجرای حکم خودداری کند.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند، بطوری که امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر، بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۴۲ درصد بیکاران در ایران فارغ التحصیل دانشگاه هستند؛ چرا این رقم فاجعه است

یک موضوع نگران کننده در ایران، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست. تفاوت بیکاری این افراد با افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی، میزان هزینه و وقتی است که یک کشور یا فرد و خانواده و نظام آموزشی برای آماده کردن آنها صرف می کند و انتظار این است که آنها بعد از تحصیل جذب بازار کار شوند، اما در ایران این روند چندان مناسب و درست نیست.

تقریبا یک ماه پیش، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت ایران، اعلام کرد ۴۲ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند. تنها دو روز پیش، معاون آموزشی وزیر علوم خبر داد که ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار هستند.

کاهش نرخ بیکاری یکی از شعارهای اصلی حسن روحانی در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری بود، اما نه تنها این نرخ کاهش نیافته، بلکه بر آن افزوده شده است.

آمارهای مرتبط با حوزه بیکاری فارغ التحصیلان متفاوت و گاه متضاد است. در این میان وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان بسته به جنسیت افراد نیز تفاوت های آشکاری دارد.

معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده، سال گذشته نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده را سه برابر مردان دانسته بود. یکی از مسائلی که متخصصان به آن اذعان دارند، این است که در ایران ارتباط میان دانشگاه‌ها و نهادهای اقتصادی عملاً وجود ندارد و هیچ راهکاری برای جذب حرفه‌ای یک دانش آموخته دانشگاه وجود ندارد.

سیامک شجاعی تحلیلگر اقتصادی به صدای آمریکا می گوید، در دنیا این بازار کار است که به محافل دانشگاهی می گوید چه رشته ها و تحصیلاتی را نیاز دارد، نه این که مشابه آنچه در دانشگاه آزاد دیدیم، هر جا و هر رشته‌ای بخواهند راه بیاندازند.

در این میان بحران بیکاری فقط مختص قشر تحصیلکرده نیست.

دولت حسن روحانی در کاهش نرخ بیکاری عمومی دستاوردی نداشته است و بسیاری از صاحب نظران حتی نرخ های اعلام شده را پائین‌تر از واقعیت های موجود قلمداد می کنند.

با این حال افزایش سالانه جمعیت و تعداد زیاد فارغ التحصیلان جدیدی که به دنبال کار می‌گردند، کنترل اوضاع را برای دولت دوازدهم در ایران دشوار کرده است.

سیامک شجاعی دلیل ناکامی دولت روحانی را بی برنامگی و ناتوانی حکومت می‌داند و می‌گوید، میزان نیروی کار با نرخ ۲.۵ درصد در حال افزایش است. این رقم می‌گوید که اگر جمهوری اسلامی سالی سه میلیون شغل ایجاد کند، می‌تواند بیکاری را در همین حد نگه دارد؛ در حالی که ما می‌دانیم جمهوری اسلامی نمی‌تواند چنین کند.

این اقتصاددان افزود، در یک اقتصاد سالم ابتدا باید نیازهای پنجگانه تأمین شود و بعد شغل ایجاد شود. یعنی باید حکومت خوراک، پوشاک، بهداشت، آموزش و درمان را مهیا کند و بعد بتواند به سمت ایجاد شغل برود؛ کاری که حکومت ایران نکرده است.

بحران های اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز و تحریم های جدید بین المللی، چشم انداز دقیق و شفافی را برای بهبود در اوضاع کار و کاهش نرخ بیکاری مقابل چشمان جویندگان کار قرار نمی دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG