لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۴۲

سرخط خبرها

گزارش فاکس نیوز درباره تظاهرات ضد رژیم در کازرون

Kazerun کازرون

وبسایت فاکس نیوز در گزارشی نوشت:‌ تظاهرات روز چهارشنبه در کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهر به دو بخش در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به جمع بزرگی از معترضان به خشونت کشیده شد.

به فاکس نیوز خبر داده شده که دست کم ۲ نفر کشته، چندین نفر زخمی و بسیاری بازداشت شده اند.

«شورای ملی مقاومت ایران»، ائتلافی از گروه های با نفوذ اپوزیسیون، در بیانیه ای می گوید بسیاری از معترضین در مقابل یک پاسگاه پلیس شهر تجمع کرده بودند. ظاهرا تظاهرکنندگان عهد کرده بودند تا آزادی بازداشت شدگان آن جا را ترک نکنند.

مردم شعار می دادند: «وای به روزی که مسلح شویم.»

در گزارش «شورای ملی مقاومت» اشاره شده است که «نیروهای سرکوبگر» ابتدا گاز اشک آور به سوی مردم شلیک کردند و سپس دست به تیراندازی هوایی زدند. به دنبال گسترش اعتراضات در حمایت از بازداشت شدگان، «نیروهای رژیم» مستقیم به سوی مردمی تیراندازی کردند که تنها سلاح شان سنگ و چوب بود.

بنا بر این گزارش، «درگیری ها به بخش های دیگر شهر از جمله خیابان انقلاب و حمیدی کشیده شد و تا ساعت یک بعد از نیمه شب ادامه داشت.»

تظاهرات دی ماه گذشته در اعتراض به فساد و وخامت اوضاع اقتصادی که منجر به نرخ بالای بیکاری و رشد فزاینده فقر شده است، سراسر ایران را فرا گرفت.

جمعیت کازرون حدود ۱۵۰ هزار نفر است و منابع اپوزیسیون نسبت به ادامه اعتراضات هشدار داده اند.

یک کارشناس امور ایران که به کاخ سفید مشاوره می دهد، می گوید: «وقتی پرزیدنت ترامپ توافق هسته ای را ترک کرد، مشخصا مردم ایران را دعوت کرد تا خودشان را از دست این مستبدین مذهبی که سرکوب شان می کنند، خلاص کنند. حامیان توافق اوباما با ایران می گویند خروج از برجام فقط به تقویت تندروها می انجامد. اعتراضات جاری نشان می دهد که آن ها باز هم اشتباه می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا دو فرد و پنج نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را تحریم کرد

یک روز پس از تحریم دبیرکل حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در لبنان، وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه دو فرد و پنج نهاد دیگر مرتبط با آن گروه را تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که جهت اخلال در فعالیت‌های مالی حزب‌الله در اروپا، آفریقا و خاور میانه، یک شبکه مالی و یک کانال ارتباطی ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، اسامی دو فرد تحریم شده عبارتند از «محمد بزی» و «عبدالله صفی الدین.»

دولت آمریکا روز چهارشنبه نیز رهبر حزب الله لبنان را، به دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در منطقه خاور میانه، در فهرست تحریم‌های مرتبط با تروریسم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا، همچنین نعیم قاسم (معاون دبیرکل)، محمد یزبک، حسین الخلیل، و ابراهیم الامین السید را در فهرست تحریم‌های تروریسم قرار داده است.

حزب الله لبنان در ۸ اکتبر ۱۹۹۷ توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های مختلف قرار گرفت.

واشنگتن روز سه‌شنبه نیز ولی الله سیف رئیس کل و یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران، سه مقام ارشد حزب الله لبنان، و بانک «البلاد» عراق را به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرونده رامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به اجرای احکام ارسال شد

برادر رامین حسین پناهی، فعال کرد محکوم به اعدام، گفت که پروندهٔ برادرش دوباره برای اجرای حکم برده شده است.

آقای امجد حسین پناهی که در شهر کلن آلمان ساکن است، در توئیتر خود این خبر را منتشر کرد.

در پی انتشار این خبر، جمعی از فعالان مدنی کردستان با خانواده رامین حسین پناهی دیدار کردند.

این چندمین بار است که پرونده و خود این متهم برای اجرای حکم احضار می شوند.

دو هفته پیش، رامین حسین پناهی برای اجرای حکم به قرنطینه برده شد، اما بعد از اعتراضات در فضای مجازی اجرای حکم او متوقف شد.

برادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرده بود که برادرش را از قرنطینه به بند عمومی باز گردانده اند.

امجد حسین پناهی گفته بود که بازگرداندن رامین به بند عمومی زندان سنندج نشانه مثبتی از تعویق اجرای حکم اعدام اوست.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که هنوز اجرای حکم اعدام رامین به او ابلاغ نشده است و لذا این انتقال غیرقانونی است.

آقای احمدی نیاز معتقد است که این پرونده برخلاف دیگر پرونده‌های زندانیان اعدامی، بسیار سریع به مرحله اجرای حکم رسیده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

چندی پیش حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تایید شده است.

حکم اعدام رامین حسین پناهی با اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شد. سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست که از اجرای حکم خودداری کند.

عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند، بطوری که امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر، بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۴۲ درصد بیکاران در ایران فارغ التحصیل دانشگاه هستند؛ چرا این رقم فاجعه است

یک موضوع نگران کننده در ایران، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست. تفاوت بیکاری این افراد با افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی، میزان هزینه و وقتی است که یک کشور یا فرد و خانواده و نظام آموزشی برای آماده کردن آنها صرف می کند و انتظار این است که آنها بعد از تحصیل جذب بازار کار شوند، اما در ایران این روند چندان مناسب و درست نیست.

تقریبا یک ماه پیش، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت ایران، اعلام کرد ۴۲ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند. تنها دو روز پیش، معاون آموزشی وزیر علوم خبر داد که ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار هستند.

کاهش نرخ بیکاری یکی از شعارهای اصلی حسن روحانی در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری بود، اما نه تنها این نرخ کاهش نیافته، بلکه بر آن افزوده شده است.

آمارهای مرتبط با حوزه بیکاری فارغ التحصیلان متفاوت و گاه متضاد است. در این میان وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان بسته به جنسیت افراد نیز تفاوت های آشکاری دارد.

معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده، سال گذشته نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده را سه برابر مردان دانسته بود. یکی از مسائلی که متخصصان به آن اذعان دارند، این است که در ایران ارتباط میان دانشگاه‌ها و نهادهای اقتصادی عملاً وجود ندارد و هیچ راهکاری برای جذب حرفه‌ای یک دانش آموخته دانشگاه وجود ندارد.

سیامک شجاعی تحلیلگر اقتصادی به صدای آمریکا می گوید، در دنیا این بازار کار است که به محافل دانشگاهی می گوید چه رشته ها و تحصیلاتی را نیاز دارد، نه این که مشابه آنچه در دانشگاه آزاد دیدیم، هر جا و هر رشته‌ای بخواهند راه بیاندازند.

در این میان بحران بیکاری فقط مختص قشر تحصیلکرده نیست.

دولت حسن روحانی در کاهش نرخ بیکاری عمومی دستاوردی نداشته است و بسیاری از صاحب نظران حتی نرخ های اعلام شده را پائین‌تر از واقعیت های موجود قلمداد می کنند.

با این حال افزایش سالانه جمعیت و تعداد زیاد فارغ التحصیلان جدیدی که به دنبال کار می‌گردند، کنترل اوضاع را برای دولت دوازدهم در ایران دشوار کرده است.

سیامک شجاعی دلیل ناکامی دولت روحانی را بی برنامگی و ناتوانی حکومت می‌داند و می‌گوید، میزان نیروی کار با نرخ ۲.۵ درصد در حال افزایش است. این رقم می‌گوید که اگر جمهوری اسلامی سالی سه میلیون شغل ایجاد کند، می‌تواند بیکاری را در همین حد نگه دارد؛ در حالی که ما می‌دانیم جمهوری اسلامی نمی‌تواند چنین کند.

این اقتصاددان افزود، در یک اقتصاد سالم ابتدا باید نیازهای پنجگانه تأمین شود و بعد شغل ایجاد شود. یعنی باید حکومت خوراک، پوشاک، بهداشت، آموزش و درمان را مهیا کند و بعد بتواند به سمت ایجاد شغل برود؛ کاری که حکومت ایران نکرده است.

بحران های اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز و تحریم های جدید بین المللی، چشم انداز دقیق و شفافی را برای بهبود در اوضاع کار و کاهش نرخ بیکاری مقابل چشمان جویندگان کار قرار نمی دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با نگرانی بازار از تحریم ایران قیمت نفت از بشکه‌ای ۸۰ دلار فراتر رفت

نفت برنت دریای شمال روز پنجشنبه هر بشکه ۸۰ دلار خرید و فروش شد؛ نرخی که از سال ۲۰۱۴ تا کنون سابقه نداشته است. نگرانی از این که به دنبال خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران صادرات نفت این کشور متوقف یا به شدت کم شود، عامل این افزایش قلمداد شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارش تازه خود می نویسد، نفت «وست تگزاس» برای تحویل آینده نیز ۴۱ سنت هر بشکه افزایش یافت و به بشکه‌ای ۷۲ دلار و ۳۰ سنت رسید.

رویترز می افزاید حتی با جریان عادی نفت ایران به بازارهای جهانی در حال حاضر، میزان تقاضا تا حدی بیشتر از عرضه است و این خود دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

در همین حال روز چهاشنبه شرکت توتال فرانسه اعلام کرد که اگر آمریکا آن شرکت را از دایره تحریم‌های ایران معاف نکند، امکان ادامه پروژه چند میلیارد دلاری بهره برداری از نفت و گاز ایران منتفی خواهد شد. این خود نشان دهنده آن است که تلاش اروپایی‌ها برای حفظ برجام با مشکل روبرو شده است.

عامل سومی که موجب افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی شده است کاهش چشمگیر تولید و صدور نفت ونزوئلا عضو دیگر اوپک در ماه‌های اخیر است.

علاوه بر اینها، کاهش میزان ذخایر نفت خام و بنزین در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش تقاضا، در افزایش قیمت این کالا تاثیرگذار بوده است.

در فصل تابستان به دلیل افزایش مسافرت‌ها بر میزان مصرف سوخت به شدت افزوده می شود و انتظار می‌رود باز هم از میزان ذخایر نفت و بنزین آمریکا در ماه‌های آینده کاسته شود و بر افزایش بیشتر قیمت بنزین تاثیر بگذارد.

از آن سو تحلیلگران بازار نفت بر آنند که با افزایش قیمت بنزین از مصرف آن کاسته می‌شود که این خود بر صنعت حمل و نقل و به تبع آن بر سایر بخش های اقتصاد تاثیر منفی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا بار دیگر به تلاش برای حفظ برجام تاکید کردند

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید همه اعضای اتحادیه اروپا همچنان از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند. وی این سخنان را روز پنجشنبه در بلغارستان اعلام کرد؛ جایی که رهبران اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست گرد هم آمده اند.

خانم مرکل گفت حمایت از برجام به رغم خروج آمریکا از این توافق صورت می گیرد و مذاکرات اروپا در این باره با آمریکا ادامه دارد.

وی که قرار است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار و گفتگو کند، گفت دیدار روز جمعه به مشکلات اتحادیه اروپا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارتباط ندارد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز روز پنجشنبه گفت، اتحادیه اروپا باید شرکت های این اتحادیه را از گزند تحریم های آمریکا علیه ایران حفظ کند. اما او همچنین گفت می فهمد که شرکت های بزرگ می خواهند منافعشان را حفظ کنند تا از تحریم های آمریکا آسیب نبینند.

در همین حال، سخنگوی ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت خانم می نیز موافق نظر رهبران فرانسه و آلمان برای حفظ برجام است.

به گزارش رویترز، ترزا می با صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه در مورد تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران گفتگو کرد.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت، رهبران سه کشور تعهد محکم خود را به اطمینان یافتن از حفظ برجام اعلام کردند و تاکید کردند که این موضوع برای امنیت مشترک سه کشور اهمیت دارد.

به گفته او، آنها همچنین گفتند که ایران باید همچنان به تعهدات خود در برجام عمل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت فولاد ایتالیایی هم فعالیت‌های مربوط به تجارت با ایران را متوقف کرد

آرشیو

شرکت فولاد «دنیلی» که در ایتالیا مستقر است، تلاش برای یافتن اعتبارات مالی سفارشات دریافتی از ایران را متوقف کرد.

به نوشته رویترز، این اقدام در پی اعلام خروج آمریکا از برجام صورت می گیرد. پرزیدنت ترامپ هفته پیش اعلام کرد از توافق ایران خارج می شود و به زودی تحریم های آمریکا علیه ایران باز می گردد.

این شرکت ایتالیایی به دنبال ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای سفارشات مربوط به ایران بود.

مدیرعامل شرکت دنیلی روز پنجشنبه گفت با خروج آمریکا از توافق هسته ای، بانک ها دیگر حاضر نیستند اعتبار پروژه های ایران را تامین کنند، چرا که نگران تحریم های ثانویه آمریکا هستند.

تحریم های ثانویه آمریکا، تحریم هایی است که شرکت های خارج از آمریکا را به خاطر تجارت با ایران هدف قرار می دهد.

شرکت دنیلی در سال ۲۰۱۶ چارچوپ یک توافق تجاری با ایران را به ارزش ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار امضا کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازتاب خروج آمریکا از برجام؛ بزرگترین شرکت کشتیرانی جهان فعالیت در ایران را متوقف می‌کند

گروه کشتیرانی مولر-مائرسک روز پنجشنبه به جمع شرکت هایی پیوست که آماده متوقف کردن فعالیت های تجاری خود با ایران می شوند.

یک روز قبل از این، شرکت انرژی توتال فرانسه و چند شرکت دیگر اروپایی اشاره کردند به خاطر بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، فعالیت خود را در ایران باید به حالت تعلیق در آورند.

تصمیم این شرکت ها، تلاش کشورهای اروپایی برای متقاعد ساختن ایران به باقی ماندن در برجام را دشوار می کند.

یک هفته پیش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های جهانی خارج می شود.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گفت، اتحادیه اروپا باید شرکت های این اتحادیه را از گزند تحریم های آمریکا علیه ایران حفظ کند.

اما او که همراه دیگر رهبران اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست به بلغارستان رفته است، همچنین گفت می فهمد که شرکت های بزرگ می خواهند منافعشان را حفظ کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جو ملتهب شهر کازرون بعد از تیراندازی مأموران به مردم در چهارشنبه شب؛ مرگ یک نفر تایید شد

دیوار نوشته ای درباره وقایع کازرون

شاهدان عینی از شهر کازرون به صدای آمریکا گفته اند که جو این شهر در روز پنجشنبه ملتهب است و صدها مامور در شهر حضور دارند. در برخی از نقاط شهر هم مردم تجمع کرده اند. مقام های رسمی مرگ دست کم یک نفر را در تیراندازی شب گذشته ماموران تایید کرده اند.

مردم شهر کازرون در استان فارس، بعد از حدود یک ماه، دوباره تجمع اعتراضی خود را به جدا کردن بخشی از شهر آغاز کردند. با این که این اعتراض مسالمت آمیز بود، اما چهارشنبه شب نیروهای انتظامی و امنیتی به سوی مردم تیر اندازی کردند، که ده ها ویدئو و عکس از مردم زخمی منتشر شد.

اسماعیل تبادار، استاندار فارس، صبح پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت تنها مرگ یک نفر را تایید کرد.

ویدئو - فیلمی از مجروح شدن یک معترض در کازرون با گلوله جنگی (هشدار صحنه دلخراش)

کمپین بین‌المللی حقوق بشر گزارش داد که در جریان این تجمع دست‌کم ۳ شهروند غیرنظامی در پی شلیک مستقیم پلیس کشته شده‌اند. صدای آمریکا هنوز نمی تواند این خبر را تایید کند.

تظاهرکنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود.

مردم کازرون در روزهای گذشته نیز اعتراض کرده بودند، که تجمع آنها در روز سه شنبه ۲۸ فروردین با دخالت ماموران پلیس به خشونت کشیده شد.

روز چهارشنبه، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: فرقه تبهکار و اشغالگر ایران، جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

وی در نوشته های خود، حکومت جمهوری اسلامی ایران را «فرقه تبهکار» می نامد.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: یقین دارم که ایستادگی‌ و دلیری‌تان به بار خواهد نشست و ایران‌مان به زودی، آزادی و دموکراسی را به آغوش خواهد کشید. واکنش او به تیراندازی و حمله ماموران به اعتراض مسالمت آمیز مردم در کازرون است.

همچنین عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که منسوب به کشته‌شدگان و مجروحان در کازرون است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون، با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست همسر دانشجوی آمریکایی زندانی در ایران از دولت پرزیدنت ترامپ برای آزادی او

«ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی زندانی در ایران به همراه همسر و فرزندش، پیش از دستگیری

«هوآ کیو» همسر «ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی که در ایران زندانی است می گوید، وقتی آزادی سه گروگان آمریکایی از زندان های کره شمالی را دیدم گریستم.

او گفته است، من برای آزادی این گروگان‌ها از بند اسارت خوشحالم، اما امیدوارم پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا همین کار را برای همسر من هم انجام دهند.

ژیو وانگ دانشجوی دانشگاه پرینستون که برای تحقیقات پایان نامه اش به ایران رفته بود، بعد از دستگیری، به اتهام جاسوسی به ده سال حبس محکوم شد.

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه ایالات متحده، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی با اروپا بر سر توافق هسته ای ایران را برعهده دارد، می گوید که درخواستی برای ملاقات با مقام های ایران داده بود: «تنها هدف از این درخواست تقاضای آزادی آمریکایی‌هایی است که آنها بازداشت کرده اند.»

به جز وانگ، دست کم چهار آمریکایی دیگر به نام های سیامک و باقر نمازی، کارن وفاداری و غلامرضا شاهینی نیز به اتهامات مشابه توسط جمهوری اسلامی زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبری درباره پرونده قتل «گلاره باقرزاده» دختر دانشجوی ایرانی در تگزاس

گلاره باقر زاده در اعتراضات خارج از ایران برای همراهی با اعتراضات جنبش سبز در سال ۸۸ حضور داشت.

از قتل گلاره باقرزاده، دانشجوی ایرانی فناوری ژنتيک مولکولی در دانشگاه پزشکی تگزاس هفت سال گذشته است و در تازه ترین رویداد، وکلای متهم به قتل خواستار برکناری دادستان شده اند.

گلاره باقرزاده که از فعالان معترض به انتخابات سال ۸۸ ایران در تگزاس بود، در دی ۱۳۹۰ در شهر هیوستون هدف گلوله قرار گرفت. چون او از فعالان معترض به انتخابات ۸۸ در خارج از ایران بود، ابتدا گفته شد شاید این قتل انگیزه های سیاسی دارد، اما کمی بعد از قتل او، برادر دوست گلاره به نام «کاتی بيورز» کشته شد.

سه سال پیش، دادستانی تگزاس «علی اواد محمود عرسان» یک مسلمان اردنی تبار را به اتهام دو قتل دستگیر کرد. گفته شد چون گلاره باقرزاده دختر او را به ازدواج با یک مرد مسیحی تشویق کرده بود، این مرد اردنی برای انتقام او را به قتل رساند.

همان زمان، دادستانی تگزاس اعلام کرد علی عرسان در قتل کاتی بيورز، هم‌خانه‌ای و دوست پسر دخترش نيز متهم شد.

به تازگی وکلای علی عرسان خواهان برکناری دادستانی شده اند که برای او تقاضای مجازات مرگ کرده است.

روزنامه هیوستون کرونیکل نوشت: بر اساس دادخواست، این قتل ها انگیزه مذهبی داشته و به دلیل ازدواج دختر علی عرسان با یک مسیحی بوده است.

همسر و پسر علی عرسان نیز متهم به مشارکت در قتل گلاره باقرزاده هستند.

علی عرسان اگر مجرم شناخته شود، به مرگ محکوم خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض شاهزاده رضا پهلوی به حمله ماموران رژیم به اعتراض مسالمت آمیز مردم کازرون

شاهزاده رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران به تیراندازی ماموران حکومت جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض در کازرون اعتراض کرد.

شاهزاده پهلوی در توئیتر خود نوشت: فرقه تبهکار و اشغالگر ایران، جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد.

وی در نوشته های خود، حکومت جمهوری اسلامی ایران را «فرقه تبهکار» می نامد.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: یقین دارم که ایستادگی‌ و دلیری‌تان به بار خواهد نشست و ایران‌مان به زودی، آزادی و دموکراسی را به آغوش خواهد کشید.

واکنش وی به تیراندازی و حمله ماموران به اعتراض مسالمت آمیز مردم در کازرون است.

چهارشنبه شب، گزارش‌ شد اعتراضات مردم کازرون در چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با خشونت نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شده و ماموران به سوی مردم تیراندازی کرده‌اند.

همچنین عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که منسوب به کشته‌شدگان و مجروحان در کازرون است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

مردم کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان از روز چهارشنبه دور تازه اعتراضات خود را آغاز کرده بودند.

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

تظاهرکنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود.

مردم کازرون در روزهای گذشته نیز اعتراض کرده بودند که تجمع آنها در روز سه شنبه ۲۸ فروردین با دخالت ماموران پلیس به خشونت کشیده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شاهدان عینی از «شلیک» ماموران به معترضان در کازرون خبر دادند

دور تازه اعتراضات در کازرون با حضور چشمگیر زنان

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که اعتراضات مردم کازرون در چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با خشونت نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شده و ماموران به سوی مردم تیراندازی کرده‌اند.

همچنین عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که منسوب به کشته‌شدگان و مجروحان در کازرون است.

تیراندازی به سوی معترضان در کازرون| فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:04 0:00

مردم کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان از روز چهارشنبه دور تازه اعتراضات خود را آغاز کرده بودند.

معترضان از صبح چهارشنبه با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: «غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».

اعتراض گسترده در شهر کازرون؛ دلیل اعتراض مردم چیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

تظاهرکنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان جدید کوه چنار تبدیل شود.

مردم کازرون در روزهای گذشته نیز اعتراض کرده بودند که تجمع آنها در روز سه شنبه ۲۸ فروردین با دخالت ماموران پلیس به خشونت کشیده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حکم ۷۴ ضربه شلاق برای یک شاعر و روزنامه نگار اهل خراسان

علیرضا سپاهی لائین، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار خراسانی به اتهام «توهین به مقامات و مامورین» در شعبه اول دادگاه کیفری ۲ کلات به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.

این روزنامه نگار پیشتر در پی انتشار یادداشتی مرتبط با جهل عمومی تحت عنوان «جهل، تواناتر از سیل» از سوی دادسرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» احضار شده بود، اما بعد از عدم حضور به دستور قاضی، بازداشت و راهی زندان وکیل‌آباد مشهد شد و آذرماه سال گذشته با تودیع وثیقه آزاد شد.

دلیل حاضر نشدن او در دادگاه این بود که احضاریه دادگاه به جای آنکه به نشانی او فرستاده شود، به زادگاه او در روستای لائین شهر کلات فرستاده شده بود حال آنکه آقای سپاهی از حدود ۳۰ سال پیش ساکن مشهد بود.

مصداق توهین به مقامات و مسئولین از نظر قاضی پرونده زمانی بود که آقای سپاهی بعد از دستگیری، نیم ساعت فرصت داشت که وثیقه فراهم کند تا راهی زندان نشود که در این وضعیت او گفته بود هر بچه‌ای هم می‌داند که در این فرصت کم نمی‌توان وثیقه فراهم کرد که همین عبارت موجب صدور حکم ۷۴ ضربه شلاق برای علیرضا سپاهی لائین شده است.

آقای سپاهی لائین پیشتر نیز چندین بار احضار، بازجویی و بازداشت شده بود.

وی مرداد سال ۱۳۹۰ به اتهام «ارتباط با احزاب کرد» توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد و پس از آزادی به قید وثیقه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مشهد از سوی قاضی سلطانی، به ١١ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت فرهنگی و پرداخت جریمه‌ی نقدی محکوم شد که مدت ۸ ماه از این محکومیت را در زندان سپری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران یک زندانی سیاسی را برای اعتراض و اعتصاب به گذراندن پنج سال دیگر در زندان محکوم کرد

پیروز منصوری، زندانی سیاسی، که یازدهمین سال حبس خود را در زندان گوهردشت کرج سپری می‌کند، در پرونده جدیدی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وبسایت هرانا، که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت نوشت که آقای منصوری به خاطر فعالیت‌هایی که در داخل زندان داشت، در پرونده جدیدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» محکوم شد.

بر اساس این گزارش، مصادیق این پرونده اقداماتی نظیر اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از محمدعلی طاهری، و صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت بوده که منجر به صدور حکم ۵ سال حبس تعزیری جدید برای آقای منصوری شده است.

پیروز منصوری با احتساب ۵ سال حبس جدید باید ۱۰ سال دیگر را در زندان سپری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا رهبر گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است را تحریم کرد

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه رهبر حزب الله لبنان را، به دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در منطقه خاور میانه، در فهرست تحریم‌های مرتبط با تروریسم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، با مشارکت عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی، اعضای شورای حزب‌الله، به ویژه حسن نصرالله رهبر آن گروه، را شناسایی و تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا، با همکاری این شش کشور عضو «مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم»، نعیم قاسم (معاون دبیرکل)، محمد یزبک، حسین الخلیل، و ابراهیم الامین السید را نیز در فهرست تحریم‌ قرار داده است.

بنا بر اعلام این وزارخانه، تصمیم به تحریم این افراد بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴، که تروریست‌ها و کسانی را که از گروه‌های تروریستی یا اقدامات تروریستی حمایت می‌کنند هدف قرار می‌دهد، اتخاذ شده است.

از زمان تاسیس مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم (TFTC) در ۲۱ مه ۲۰۱۷، این دومین تصمیم هفت کشور عضو این نهاد به ریاست آمریکاست که در جهت قطع شریان مالی گروه های تروریستی اتخاذ می‌شود.

دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه نیز ولی الله سیف رئیس کل و یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران، سه مقام ارشد حزب الله لبنان، و بانک «البلاد» عراق را به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم شدگان در انتقال میلیون‌ها دلار پول از طرف نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شبه نظامیان حزب الله نقش داشته‌اند.

حزب الله لبنان در هشتم اکتبر ۱۹۹۷ میلادی توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های مختلف قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشگاه میشیگان به قربانیان آزار جنسی پزشک تیم ژیمناستیک آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار غرامت می‌دهد

«لری ناصر» پزشک ۵۴ ساله در کنار وکلایش در دادگاه.

دانشگاه ایالتی میشیگان پذیرفت که به دهها قربانی آزار جنسی «لری ناصر» پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک ایالات متحده آمریکا پانصد میلیون دلار غرامت بپردازد. این بزرگترین توافق مالی غرامت برای یک دانشگاه در رابطه با آزار جنسی در آمریکا است.

«لری ناصر» ۵۴ ساله، یک پزشک متخصص بیماری های ورزشی اهل میشیگان است. او چندی پیش برای آزار جنسی دختران نوجوان و جوان در تیم ژیمناستیک آمریکا و دانشگاه ایالتی میشیگان مجرم شناخته شد. او در یک حکم به اتهام عکس و فیلم گرفتن از قربانیان به ۶۰ سال و در پرونده آزار جنسی این نوجوانان به ۱۷۵ سال زندان محکوم شد. همان زمان قربانیان از دانشگاه میشیگان و مسئولان فدراسیون ژیمناستیک آمریکا نیز شکایت کردند و گفتند آنها از اقدامات آقای ناصر اطلاع داشته اند.

این پانصد میلیون دلار به ۳۲۲ نفر از قربانیان این پزشک مجرم تعلق می گیرد.

آقای ناصر در طول دو دهه پزشک تیم ژیمناستیک ایالات متحده بوده و دختران زیادی زیر دست او بوده اند. سه چهره قهرمان جهانی آمریکا یعنی «الی ریز من»، «مک کایلا مارونی» و «گبی داگلاس» از جمله کسانی هستند که به آزار جنسی «لری ناصر» اشاره کرده اند.

او که با تیم ملی ژیمناستیک آمریکا افتخارات زیادی به دست آورده است، به سه جرم «پورنوگرافی کودکان»، آزار و تجاوز جنسی متهم شد و در یک زندان فدرال نگهداری می شود.

آقای ناصر که خود زن و بچه دارد، در اعترافات شهریور ماه سال گذشته خود، به طور مشخص از هفت زن جوان نام برد که در کلینیک دانشگاهی مورد تجاوز او قرار گرفتند. او گفت این رویدادها بین سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ روی داد.

او بعد از این اعترافات، از قربانیان عذرخواهی کرد و خواست که او را ببخشند. اما برخی از این قربانیان از اظهارات او خشمگین شدند و گفتند او را نمی بخشند.

گروهی از ورزشکاران ملی پوش آمریکا که علیه آقای ناصر شکایت خود را مطرح کرده اند.
گروهی از ورزشکاران ملی پوش آمریکا که علیه آقای ناصر شکایت خود را مطرح کرده اند.

«لیندسی لهمک» قهرمان ژیمناستیک آمریکا بعد از دادگاه گفت: او خیال می کند موضوع با یک اعتراف ساده حل می شود. این مضحک است و نشان می دهد که اصلاً درک نمی کند چه کرده است. بسیاری از قربانیان او در اثر اقدامات او آسیب دیده اند.

اتهامات آزار جنسی توسط دکتر «ناصر» سال گذشته نخستین بار در روزنامه «ایندیانا پولیس استار» فاش شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان معترض به حجاب اجباری بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد

شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری است.

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان انقلاب که حدود ده روز پیش در شهر کاشان برای بار دوم دستگیر شد، بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد.

برخی منابع نزدیک به خانم شجری زاده اعلام کرده اند وی روز چهارشنبه آزاد شد.

پیشتر نسرین ستوده وکیل او خبر داده بود که خانم شجری زاده در اعتراض به وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی تعیین شده توسط دادگاه، از سپردن وثیقه خودداری کرد و دست به اعتصاب غذا زد. خانم ستوده به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که شاپرک شجری زاده اعتصاب غذایش را از تر به خشک تغییر داده و از نوشیدن آب نیز خودداری می کند.

خانم شجری زاده گفته بود در هنگام دستگیری در کاشان بی حجاب نبوده و اعتصاب غذایش را تا لغو وثیقه ادامه می‌دهد. هنوز مشخص نیست وثیقه او کاهش یافته یا کلا لغو شده است. هنوز زمان برگزاری دادگاه خانم شجری زاده مشخص نشده است.

شاپرک شجری زاده یک بار نیز در دوران اعتراضات دی ماه در ایران در منطقه قیطریه تهران به جرم بی حجابی و پیوستن به کمپین دختران خیابان انقلاب دستگیر شده بود.

سه ماه پیش دخترانی در خیابان انقلاب با برداشتن روسری و بر چوب زدن آن، روی جعبه‌های برق و مخابرات کنار خیابان ایستادند و به حجاب اجباری اعتراض کردند. اقدامی که با واکنش و برخورد نیروی انتظامی روبرو شد.

پیشتر دیلی میل در شرح دستگیری شاپرک شجری زاده نوشته بود، تصاویر نشان می دهد شاپرک شجری زاده در تهران در یک تقاطع بدون حجاب ایستاده و روسری اش را به این سو و آن سو حرکت می دهد. او کمی بعد، تازه ترین معترض دستگیر شده کمپین مبارزه با حجاب اجباری شد.

رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب زنان سرسختی که حجاب از سر برداشته اند ادامه می دهد. کمپین «چهارشنبه های سفید» تصاویر مبارزات این زنان را در فضای آنلاین انتشار می دهد. این تصاویر اغلب نشان دهنده آزاری است که زنان برای عدم پایبندی به مقررات حجاب اجباری متحمل می شوند.

بعضی از این کلیپ ها بر روی توییتر «آزادی های یواشکی» که توسط مسیح علینژاد راه اندازی شده است، دیده می شود.

علینژاد در توییترش ضمن انتشار خبر بازداشت شاپرک شجری زاده نوشت پیش از او شیما بابایی و اعظم جنگروی برای دلایل مشابهی دستگیر شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی راه‌های نجات برجام در نشست صوفیه؛ انتقاد اروپایی‌ها از رویکرد آمریکا

سخنرانی دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی در آغاز نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

یک هفته بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران، سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشستی در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، بررسی گزینه‌های مختلف حفظ توافق جامع هسته‌ای تابستان ۲۰۱۵ با ایران و محافظت از تجارت شرکت‌های اروپایی با تهران را پس از خروج آمریکا از توافق آغاز کردند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، با این حال انتظار نمی‌رود که سران اتحادیه اروپا در نخستین نشست خود در این زمینه پس از اعلام خروج ایالات متحده از برجام، در هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت)، به یک نتیجه فوری و نهایی دست یابند.

سران بریتانیا، فرانسه و آلمان – که همراه با آمریکا، روسیه و چین در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران به یک توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته‌ای آن کشور دست یافتند – قرار است در این نشست همتایان خود را در جریان تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ توافق بگذارند.

رئیس شورای اروپایی قرار است گزینه‌های رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا را برای محافظت از سرمایه گذاری و تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران – که پس از اجرای برجام فعال شده و بسیاری از کشورهای اروپایی به منافع حاصل از آن امیدوارند - تشریح کند.

دونالد تاسک در سخنانی در این نشست، با بیان این که رئیس جمهوری ایالات متحده با خروج از برجام اروپا را «از همه توهمات رها کرد،» گفت که با توجه به این تصمیم «برخی حتی ممکن است فکر کنند با این چنین دوستانی، چه کسی به دشمن نیاز دارد؟»

رئیس کمیسیون اروپا نیز، که ریاست نشست صوفیه را بر عهده دارد، پیش از آغاز جلسه امروز گفت که «مایلم صحبت‌هایمان تایید دوباره و بدون تردید این مهم باشد که تا زمانی که ایران مفاد توافق را محترم می‌شمارد، اتحادیه اروپا نیز به آن احترام می‌گذارد.»

صدراعظم آلمان پیشتر، با بیان این که توافق هسته‌ای ایران ایده‌آل نیست، گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی تهران به تعهداتش را تایید کرده و به همین دلیل آلمان، بریتانیا، فرانسه و دیگر اعضای اتحادیه اروپا معتدقدند توافق نباید در شرایط کنونی لغو شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل که در نشستی در پارلمان آلمان در برلین صحبت می‌کرد افزود، بهتر این است که درباره نگرانی‌ها از برنامه موشکی بالیستیک ایران و نفوذ بی ثبات کننده تهران در منطقه، همزمان با حفظ توافق، با تهران گفت‌وگو کنیم.

نشست صوفیه یک روز پس از آن برگزار می‌شود که وزیران خارجه سه قدرت اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه، با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل دیدار و درباره راه‌های حفظ توافق – که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز یاد می‌شود – گفت‌گو کردند.

قرار است نتایج این تلاش‌های دیپلماتیک هفته آینده در نشستی در وین، در سطح معاون وزیر، پیگیری شود.

تصمیم پرزیدنت ترامپ

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم انتقاد آمریکا و متحدان پوتین می گوید ناوهای روسی در مدیترانه می مانند

جلسه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با فرماندهان ارشد نظامی آن کشور در شهر سوچی - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد ناوهای روسی و موشک اندازها در دریای مدیترانه در آماه باش دائم هستند تا با هر نوع تهدید تروریستی در سوریه مقابله کنند.

خبرگزاری رویترز که این خبر را نقل کرده است می افزاید، از زمان حضور فعالانه نظامی روسیه در سوریه که بر فروکش کردن زبانه های آتش جنگ داخلی شش ساله تاثیرگذار بوده است، روسیه مدام بر حضور نظامی خود در این دریا افزوده است.

پوتین که در شهر بندری سوچی در اجتماع فرماندهان بلندپایه نظامی سخن می گفت افزود که تا زمان وجود تهدیدهای تروریستی اینجا خواهیم ماند.

روسیه از پیش یک پایگاه دائمی نظامی در بندر سوری طرطوس و یک فرودگاه و پایگاه هوایی نظامی در حمیمیم داشته است.

مسکو ماه پیش تهدید کرده بود در مقابله با حمله های هوایی اسرائیل به مواضعی در سوریه، دفاع ضدهوایی سوریه را به موشک اس-۳۰۰ مجهز خواهد کرد، اما به نظر می رسد در پی دیدار هفته پیش با بنیامین نتانیاهو نظر آقای پوتین عوض شده و گفته است به نظر نمی رسد سوریه به چنان موشکهایی نیاز داشته باشد.

روسیه در مقابله با مخالفان بشار اسد در سوریه مواضع این گروه ها را از زیردریایی های موشک انداز با موشک ها ی «کالیبر» هدف قرار داده بود.

پوتین می گوید تنها ناوگان مجهز به موشک های کالیبر در دریای مدیترانه حضور دائمی خواهند داشت. حضور زیردریایی ها دائمی نیست.

ایالات متحده و متحدان آن از روسیه، به دلیل حمایت از رژیم بشار اسد، انتقاد کرده و مسکو را به ویژه مسئول حملات شیمیایی و مرگ غیرنظامیان در سوریه می دانند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه اواخر فروردین یک رشته حملات موشکی را علیه تاسیسات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند، که به گفته نماینده آمریکا در سازمان ملل، حامل پیامی روشن به روسیه و همچنین ایران بود.

روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به همراه متحد خود ایران، از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده و هر دو کشور در سوریه حضور مستقیم نظامی دارند. آمریکا و همپیمانان آن از مخالفان میانه رو اسد حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال خروج شرکت «توتال» فرانسه از پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در ایران

به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران و بازگشت قریب الوقوع تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه تهران، شرکت فرانسوی توتال روز چهارشنبه اعلام کرد ممکن است از پروژه توسعه انرژی ایران در فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی کنار برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این غول نفتی فرانسه در بیانیه‌ای گفت «روز ۸ مه ۲۰۱۸، پرزیدنت ترامپ تصمیم خود به خروج ایالات متحده از برجام و باز گرداندن تحریم‌های آمریکا که پیش از اجرای آن توافق علیه ایران وضع شده بود را اعلام کرد.»

بیانیه می‌افزاید: از این رو، توتال پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه نخواهد داد و کلیه عملیات مرتبط را تا پیش از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ ملغی خواهد کرد، مگر آن که با حمایت مسئولان فرانسوی و اروپایی، از جانب مسئولان آمریکا مجوز مشخص دریافت کند.

بنا بر اعلام توتال، این شرکت از امروز هیچ تعهد بیشتری را در پروژه پارس جنوبی نخواهد پذیرفت. این شرکت همچنین گفت که در حال گفت‌وگو با مسئولان فرانسوی و آمریکایی برای بررسی امکان دریافت معافیت یا مجوز ادامه فعالیت در ایران است.

شرکت توتال تا کنون نزدیک به ۴۰ میلیون یورو (حدود ۴۷ میلیون دلار) در پروژه بزرگ انرژی در مناطق جنوبی ایران هزینه کرده و کنار کشیدن از این پروژه تاثیر چندانی بر رشد هدف‌گذاری شده تولید این شرکت نخواهد گذاشت.

تصمیم غول انرژی اروپایی در حالی است که سه قدرت‌ بریتانیا، آلمان و فرانسه در تلاش برای یافتن راهی به منظور ادامه سرمایه‌گذاری‌های اروپا در ایران هستند، و به نوشته رویترز، موضع امروز توتال نشان می‌دهد تا چه حد مسیر دشواری پیش رو دارند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه و پس از دیدار با وزیر خارجه ایران در بروکسل گفت این اتحادیه قادر نیست به ایران ضمانت بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپا در ایران جدی است.

سران اتحادیه اروپا قرار است امروز در نشستی در صوفیه پایتخت بلغارستان، راه‌های زنده نگه داشتن برجام و محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آتی آمریکا علیه ایران را بررسی کنند. انتظار نمی‌رود تصمیم خاصی در این نشست گرفته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانکدار ترک مجرم در پرونده پولشویی ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد

یک بانکدار اهل ترکیه، که به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در ایالات متحده بازداشت و دادگاهی شده است، روز چهارشنبه از سوی دادگاه فدرال نیویورک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد؛ حکمی که آنکارا آن را رد کرده است.

دادستان‌های آمریکا «محمد هاکان آتیلا» را متهم کرده‌اند با همکاری برخی دیگر، از جمله «رضا ضراب» تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که قبلا به جرم خود اعتراف کرده، از طریق مبادلات جعلی تجاری، به تهران برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌ است.

هیات منصفه دادگاه فدرال نیویورک اواسط دی ماه آقای آتیلای، از مدیران ارشد بانک دولتی «هالک» ترکیه را در پرونده پولشویی برای ایران گناهکار شناخت و دادستان‌های آمریکا اواسط فروردین ماه تقاضای ۱۵ سال حبس برای او کردند.

وزارت خارجه ترکیه ساعاتی پس از صدور حکم امروز، با صدور بیانیه‌ای، رأی دادگاه را معتبر ندانست و دادگاه فدرال آمریکا را به «استناد به اسناد و شواهد نادرست و ساختگی» متهم کرد و گفت آتیلا به رغم بی‌گناهی اش محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در آستانه صدور حکم امروز دادگاه، وکلای مدافع آقای هاکان گفتند محاسبات برخی در مورد احتمال صدور حبس ابد برای موکلشان با در نظر گرفتن قوانین «سخت‌گیرانه» است و او شایستگی تخفیف مجازات را دارد.

وکلای هاکان آتیلا می‌گویند می توان در حکم مجازات او تخفیف قائل شد و حکم زندان این بانکدار ۴۷ ساله می‌تواند حتی کمتر از چهار سال باشد. وی در ماه مارس سال گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن، در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازرسان بین المللی: در حمله اخیر به ادلب سوریه گاز کلر استفاده شده بود

یک هلی کوپتر نیروهای بشار اسد که به گفته مخالفان در حال انداختن بمب بشکه ای در حلب است - ۱ فوریه ۲۰۱۴

سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی اعلام کرد در حمله هوایی ماه فوریه به منطقه سراقب در استان ادلب، واقع در سوریه، گاز کلر به کار گرفته شده بود.

در تازه ترین گزارش این سازمان که روز چهارشنبه درباره به کارگیری نظام مند جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ داخلی سوریه انتشار یافت نامی از طرفی که این جنگ افزارها را به کار برده است ذکر نشده است. سراقب در آن هنگام در کنترل شورشیان مخالف اسد بود.

شاهدان آن حمله مرگبار به بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی گفته اند بمب های بشکه ای حامل گاز کشنده از یک هلیکوپتر به منطقه فرو انداخته شد. تنها ارتش سوریه به هلیکوپتر مجهز است و مخالفان هلیکوپتر در اختیار نداشتند.

در گزارش سازمان آمده است بشکه های گاز کلر در یک محله سراقب با هلیکوپتر به هدف ها شلیک شده بود. در آن حمله ۱۱ نفر که در معرض حمله قرار گرفته بودند دچار مشکلات تنفسی شدند و مورد درمان قرار گرفتند.

نمونه های برگرفته شده از خاک، و بقایای بمب ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت و به گفته هامیش برتون گوردون، کارشناس جنگ افزارهای شیمیایی و میکروبی، مشخصه های جنگ افزارهای شیمیایی رژیم اسد را دارند که در حمله های پیشین به خان شیخون، دوما و غوطه شرقی هم به کار گرفته شدند.

بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی در تحقیقی جداگانه در حال بررسی یک حمله دیگر در دوما، واقع در غوطه شرقی هستند که مخالفان بشار اسد می گویند ارتش او مرتکب آن شده است. اما دولت سوریه این موضوع را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پاپ به تنشهای مرز غزه: خشونت هیچوقت منجر به آرامش نمی‌شود

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، کشتن فلسطینی های معترض در غزه بدست نیروهای اسرائیلی را محکوم کرد. پاپ فرانسیس روز چهارشنبه گفت این کشتن ها تنها باعث بروز خشونت های بیشتر می شود.

بعد از افتتاح سفارت آمریکا در اروشلیم، تنش ها در مرز غزه با اسرائیل افزایش یافت و در درگیری مهاجمان با نیروهای اسرائیلی حدود ۶۰ فلسطینی کشته شدند.

اسرائیل می گوید از مرز خود محافظت کرده است. کشورهای اروپایی و آمریکا حق اسرائیل برای دفاع از خود را تایید کرده اند.

رهبر کاتولیک های جهان در سخنان خود خواستار «گفتگو» برای برقراری عدالت و صلح در خاورمیانه شد. پاپ فرانسیس این سخنان را در میدان سن پیترو بیان کرد، جایی که ده ها هزار نفر به سخنان او گوش می دادند.

پاپ فرانسیس گفت: «تکرار می کنم، استفاده از خشونت هیچوقت منجر به آرامش نمی شود. خشونت، خشونت می آورد و جنگ، جنگ می آورد.»

در روز افتتاح سفارت جدید آمریکا در اورشلیم، نیروهای اسرائیلی به سمت فلسطینی های خشمگین که به سمت مرز اسرائیل با غزه نزدیک می شدند تیراندازی کردند و حدود ۶۰ نفر را کشتند.

آمریکا و اسرائیل، حماس را عامل خشونت ها می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم کازرون بار دیگر در اعتراض به طرح تقسیم شهر تجمع کردند

دور تازه اعتراضات در کازرون - اردیبهشت ۱۳۹۷

مردم کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان بار دیگر راهپیمایی کردند.

بر اساس تصاویری که به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده است، اجتماع و تظاهرات مردم چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت از میدان شهدای این شهر آغاز شد.

شهروندان با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون با سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: « غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما»

این چندمین بار است که مردم کازرون به طرح تقسیم شهر اعتراض می‌کنند. تجمع ۲۸ فروردین مردم این شهر با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

تظاهرات کنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان کوه چنار تبدیل شود.

این طرح از سوی حسین رضازاده، نماینده کازرون پیگیری می‌شود که گفته شده یکی از مناطق مورد بحث در طرح جداسازی، زادگاه اوست.

مردم کازرون معتقدند که طرح جداسازی موجب از بین رفتن هویت شهر می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رای مثبت کمیته سنا به گزینه پرزیدنت ترامپ؛ برای نخستین بار یک زن رئیس سازمان سیا می‌شود

خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد. سنا نیز باید به او رای بدهد.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا صبح چهارشنبه به «جینا هاسپل» گزینه دونالد ترامپ برای اداره «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» موسوم به سازمان سیا رای مثبت داد.

در این رای گیری که پشت درهای بسته برگزار شد، خانم هاسپل توانست ده رای مثبت و پنج رای منفی کسب کند. با این رای، خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد.

کمیته اطلاعاتی سنا اکنون خانم هاسپل را برای رای در صحن سنا معرفی می کند و با رای اکثریت نسبی او رئیس سازمان سیا می شود. به نظر می رسد او برای انتخاب مشکلی نداشته باشد و سنا با اکثریت جمهوریخواهان، به او رای بدهد.

هاسپل هفته گذشته در معرض سوالات سخت قانونگذاران قرار گرفت که از او درباره نقش در نظام گذشته بازجویی های سخت سازمان سیا اطلاعات می خواستند. هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز چنین برنامه ای را دوباره اجرا نمی کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از نظر اخلاقی سوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

خانم هاسپل از ماموران قدیمی سازمان سیا است که ۳۳ سال سابقه خدمت دارد و از زمان روی کار آمدن مایک پمپئو در این سازمان در سال ۲۰۱۷، او نیز قائم مقام این سازمان شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: چینی ها برای ادامه خرید نفت ایران قول خاصی به تهران ندادند

یک مقام ارشد ایرانی با خریداران نفت ایران در چین این هفته گفتگو کرده و از آنان خواسته است به خرید نفت از ایران ادامه دهند اما چینی ها قولی نداده اند.

به گزارش رویترز، سعید خوشرو، مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران، از شرکت های چینی وارد کننده نفت از ایران خواسته است که بعد از آغاز اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف نکنند. سه منبع مطلع این موضوع را به رویترز اعلام کرده اند.

رویترز به نقل از این منابع گزارش داده است که این مقام ایرانی نتوانسته است از چین، که بزرگترین مصرف کننده نفت ایران به شمار می رود، تضمینی برای ادامه واردات نفت از ایران دریافت کند.

دیدارهای جداگانه سعید خوشرو با مدیران ارشد شرکت معظم «سینوپک» و شرکت دولتی «ژوهایی ژنرونگ» روز دوشنبه در پکن صورت گرفت تا از ادامه خرید نفت ایران توسط آنها اطمینان حاصل کند.

سعید خوشرو همراه جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به چین رفته بود.

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، وزیر امورخارجه ایران به چین، و اروپا سفر کرده است تا راهی برای ادامه برجام بیابد.

چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۶۵۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که بیش از یک چهارم صادرات نفت ایران را تشکیل می دهد.

رویترز به نقل از منابع مطلع می گوید مدیران شرکت های چینی به مقام شرکت نفت ایران تضمین محکمی ندادند اما شرکت های دولتی چین گفته اند که همسو با تمایل پکن عمل خواهند کرد.

ایالات متحده می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند نبوده و به همین دلیل پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد. تحریم های هسته ای ایران در یک دوره نود و ۱۸۰ روزه توسط آمریکا باز می گردد که شرکت های بین المللی را از تجارت نفت و گاز با ایران باز می دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه گفت در مورد تهدید کره شمالی به لغو دیدار برنامه ریزی شده سران دو کشور در ماه آینده میلادی به واشنگتن اطلاعی داده نشده است.

پیونگ یانگ پیشتر در روز چهارشنبه گفت علاقه‌ای به روابط «یک طرفه» با هدف تحت فشار گذاشتن کره شمالی ندارد و تهدید به لغو دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از رئیس جمهوری ازبکستان در کاخ سفید گفت، در این مورد «به ما اصلا اطلاعی داده نشده ... خواهیم دید چه رخ خواهد داد.»

به دنبال تهدید کره شمالی به احتمال تجدیدنظر درباره دیدار رهبر این کشور با پرزیدنت ترامپ در اعتراض به مانور نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، کاخ سفید می گوید همچنان به برگزاری این دیدار امیدوار است و برای یک دور مذاکرات سخت آماده می شود.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید پیشتر به فاکس نیوز گفت، ما همچنان به مسیرمان برای برگزاری این دیدار ادامه می دهیم و امیدواریم این دیدار برگزار شود؛ هرچند که خود را برای مذاکرات سختی آماده می کنیم.

واکنش سخنگوی کاخ سفید به تهدید روز سه شنبه کره شمالی است. کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی اعتراض کرد و مذاکرات سطح بالای دیپلماتیک با سئول را – که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود – به حالت تعلیق در آورد. همچنین رسانه های کره شمالی از احتمال تعلیق دیدار احتمالی رهبر کره شمالی و پرزیدنت ترامپ نوشتند.

مانور مشترک آمریکا و کره شمالی با حضور ۱۰۰ جنگنده از جمله بمب افکن ب-۵۲ و جت های اف-۱۵کی از روز دوشنبه شروع شده بود. وزارت دفاع آمریکا می گوید برگزاری این رزمایش امری معمول است که همه ساله برگزار می‌شود و ماهیت آن فقط جنبه دفاعی دارد.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آخرین موضع گیری رهبر کره شمالی اظهار شگفتی کرد.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: کیم جون اون پیشتر گفته بود که نیاز آمریکا و کره جنوبی به رزمآیش مشترک را درک می کند. این مانوری قانونی است که از مدت ها قبل برنامه ریزی شده است. ما هنوز مستقیماً از خود کره شمالی مطلبی نشنیده ایم که مشخصاً به این تمرین ها یا دیدار آتی رهبران کره شمالی و آمریکا مربوط باشد.

دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای روز ۱۲ ژوئن در کشور سنگاپور برنامه ریزی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشاورزان خوزستان در اعتراض به ممنوعیت کشت برنج تجمع کردند

برنج‌کاران خوزستان در اعتراض به ممنوعیت کشت تابستانی برنج در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار رفع ممنوعیت شدند.

منع کشت تابستانی برنج که معیشت بسیاری از کشاورزان خوزستان به آن بستگی دارد، به دلیل کمبود آب عنوان شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت به نقل از معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نوشت که شورای کشاورزی استان کشت برنج را به دلیل کمبود آب برای سال زراعی ۹۷-۹۸ ممنوع کرده و از برنجکاران خواسته است به جای برنج، حبوبات و سویا بکارند.

خوزستان، بعد از گیلان و مازندران، سومین تولیدکننده برنج در ایران است. شهرستان‌های شوش، شوشتر، اهواز، ایذه و دشت آزادگان از جمله مناطق برنجکاری خوزستان به شمار می‌روند.

برخی گزارش‌ها حاکیست که حذف کشت برنج و پرورش آبزیان، موجب بیکاری ده ها هزار نفر در خوزستان می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اوپک احتمال می دهد قیمت نفت به بشکه‌ای ۸۰ دلار برسد

منابع مطلع می گویند اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، احتمال می دهد قیمت نفت خام در کوتاه مدت به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

به گزارش رویترز، چهار نماینده اوپک می گویند محرک این افزایش قیمت نه کمبود عرضه بلکه مسائل ژئوپولوتیک است.

گفته می شود این اظهارات به این معنی است که اوپک برای رسیدن به یک توافق جدید برای کاهش تولید نفت، عجله ای ندارد.

نگاه عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت این است که هرگونه جهش ناگهانی قیمت ها نباید زمینه ای برای افزایش تولید نفت تلقی شود. با این حال، عربستان خواستار افزایش قیمت نفت است.

این چهار منبع به رویترز گفته اند افزایش اخیر قیمت نفت بیشتر به خاطر نگرانی ها بر تاثیر بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران و تنش ها در خاورمیانه است.

ایران بعد از عربستان و عراق بزرگترین صادر کننده نفت اوپک است و بعد از رفع تحریم های هسته ای سه سال پیش، دوباره تولید خود را افزایش داده بود.

با تصمیم پرزیدنت ترامپ، آمریکا از توافق هسته ای خارج شد. ایالات متحده می گوید تحریم های هسته ای ایران را در دو مقطع ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز می گرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG