لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۸

سرخط خبرها

ایران یک زندانی سیاسی را برای اعتراض و اعتصاب به گذراندن پنج سال دیگر در زندان محکوم کرد

پیروز منصوری، زندانی سیاسی، که یازدهمین سال حبس خود را در زندان گوهردشت کرج سپری می‌کند، در پرونده جدیدی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وبسایت هرانا، که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت نوشت که آقای منصوری به خاطر فعالیت‌هایی که در داخل زندان داشت، در پرونده جدیدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» محکوم شد.

بر اساس این گزارش، مصادیق این پرونده اقداماتی نظیر اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از محمدعلی طاهری، و صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت بوده که منجر به صدور حکم ۵ سال حبس تعزیری جدید برای آقای منصوری شده است.

پیروز منصوری با احتساب ۵ سال حبس جدید باید ۱۰ سال دیگر را در زندان سپری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا رهبر گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است را تحریم کرد

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه رهبر حزب الله لبنان را، به دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در منطقه خاور میانه، در فهرست تحریم‌های مرتبط با تروریسم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، با مشارکت عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی، اعضای شورای حزب‌الله، به ویژه حسن نصرالله رهبر آن گروه، را شناسایی و تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا، با همکاری این شش کشور عضو «مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم»، نعیم قاسم (معاون دبیرکل)، محمد یزبک، حسین الخلیل، و ابراهیم الامین السید را نیز در فهرست تحریم‌ قرار داده است.

بنا بر اعلام این وزارخانه، تصمیم به تحریم این افراد بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴، که تروریست‌ها و کسانی را که از گروه‌های تروریستی یا اقدامات تروریستی حمایت می‌کنند هدف قرار می‌دهد، اتخاذ شده است.

از زمان تاسیس مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم (TFTC) در ۲۱ مه ۲۰۱۷، این دومین تصمیم هفت کشور عضو این نهاد به ریاست آمریکاست که در جهت قطع شریان مالی گروه های تروریستی اتخاذ می‌شود.

دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه نیز ولی الله سیف رئیس کل و یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران، سه مقام ارشد حزب الله لبنان، و بانک «البلاد» عراق را به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم شدگان در انتقال میلیون‌ها دلار پول از طرف نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شبه نظامیان حزب الله نقش داشته‌اند.

حزب الله لبنان در هشتم اکتبر ۱۹۹۷ میلادی توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های مختلف قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشگاه میشیگان به قربانیان آزار جنسی پزشک تیم ژیمناستیک آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار غرامت می‌دهد

«لری ناصر» پزشک ۵۴ ساله در کنار وکلایش در دادگاه.

دانشگاه ایالتی میشیگان پذیرفت که به دهها قربانی آزار جنسی «لری ناصر» پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک ایالات متحده آمریکا پانصد میلیون دلار غرامت بپردازد. این بزرگترین توافق مالی غرامت برای یک دانشگاه در رابطه با آزار جنسی در آمریکا است.

«لری ناصر» ۵۴ ساله، یک پزشک متخصص بیماری های ورزشی اهل میشیگان است. او چندی پیش برای آزار جنسی دختران نوجوان و جوان در تیم ژیمناستیک آمریکا و دانشگاه ایالتی میشیگان مجرم شناخته شد. او در یک حکم به اتهام عکس و فیلم گرفتن از قربانیان به ۶۰ سال و در پرونده آزار جنسی این نوجوانان به ۱۷۵ سال زندان محکوم شد. همان زمان قربانیان از دانشگاه میشیگان و مسئولان فدراسیون ژیمناستیک آمریکا نیز شکایت کردند و گفتند آنها از اقدامات آقای ناصر اطلاع داشته اند.

این پانصد میلیون دلار به ۳۲۲ نفر از قربانیان این پزشک مجرم تعلق می گیرد.

آقای ناصر در طول دو دهه پزشک تیم ژیمناستیک ایالات متحده بوده و دختران زیادی زیر دست او بوده اند. سه چهره قهرمان جهانی آمریکا یعنی «الی ریز من»، «مک کایلا مارونی» و «گبی داگلاس» از جمله کسانی هستند که به آزار جنسی «لری ناصر» اشاره کرده اند.

او که با تیم ملی ژیمناستیک آمریکا افتخارات زیادی به دست آورده است، به سه جرم «پورنوگرافی کودکان»، آزار و تجاوز جنسی متهم شد و در یک زندان فدرال نگهداری می شود.

آقای ناصر که خود زن و بچه دارد، در اعترافات شهریور ماه سال گذشته خود، به طور مشخص از هفت زن جوان نام برد که در کلینیک دانشگاهی مورد تجاوز او قرار گرفتند. او گفت این رویدادها بین سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ روی داد.

او بعد از این اعترافات، از قربانیان عذرخواهی کرد و خواست که او را ببخشند. اما برخی از این قربانیان از اظهارات او خشمگین شدند و گفتند او را نمی بخشند.

گروهی از ورزشکاران ملی پوش آمریکا که علیه آقای ناصر شکایت خود را مطرح کرده اند.
گروهی از ورزشکاران ملی پوش آمریکا که علیه آقای ناصر شکایت خود را مطرح کرده اند.

«لیندسی لهمک» قهرمان ژیمناستیک آمریکا بعد از دادگاه گفت: او خیال می کند موضوع با یک اعتراف ساده حل می شود. این مضحک است و نشان می دهد که اصلاً درک نمی کند چه کرده است. بسیاری از قربانیان او در اثر اقدامات او آسیب دیده اند.

اتهامات آزار جنسی توسط دکتر «ناصر» سال گذشته نخستین بار در روزنامه «ایندیانا پولیس استار» فاش شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان معترض به حجاب اجباری بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد

شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری است.

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان انقلاب که حدود ده روز پیش در شهر کاشان برای بار دوم دستگیر شد، بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد.

برخی منابع نزدیک به خانم شجری زاده اعلام کرده اند وی روز چهارشنبه آزاد شد.

پیشتر نسرین ستوده وکیل او خبر داده بود که خانم شجری زاده در اعتراض به وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی تعیین شده توسط دادگاه، از سپردن وثیقه خودداری کرد و دست به اعتصاب غذا زد. خانم ستوده به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که شاپرک شجری زاده اعتصاب غذایش را از تر به خشک تغییر داده و از نوشیدن آب نیز خودداری می کند.

خانم شجری زاده گفته بود در هنگام دستگیری در کاشان بی حجاب نبوده و اعتصاب غذایش را تا لغو وثیقه ادامه می‌دهد. هنوز مشخص نیست وثیقه او کاهش یافته یا کلا لغو شده است. هنوز زمان برگزاری دادگاه خانم شجری زاده مشخص نشده است.

شاپرک شجری زاده یک بار نیز در دوران اعتراضات دی ماه در ایران در منطقه قیطریه تهران به جرم بی حجابی و پیوستن به کمپین دختران خیابان انقلاب دستگیر شده بود.

سه ماه پیش دخترانی در خیابان انقلاب با برداشتن روسری و بر چوب زدن آن، روی جعبه‌های برق و مخابرات کنار خیابان ایستادند و به حجاب اجباری اعتراض کردند. اقدامی که با واکنش و برخورد نیروی انتظامی روبرو شد.

پیشتر دیلی میل در شرح دستگیری شاپرک شجری زاده نوشته بود، تصاویر نشان می دهد شاپرک شجری زاده در تهران در یک تقاطع بدون حجاب ایستاده و روسری اش را به این سو و آن سو حرکت می دهد. او کمی بعد، تازه ترین معترض دستگیر شده کمپین مبارزه با حجاب اجباری شد.

رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب زنان سرسختی که حجاب از سر برداشته اند ادامه می دهد. کمپین «چهارشنبه های سفید» تصاویر مبارزات این زنان را در فضای آنلاین انتشار می دهد. این تصاویر اغلب نشان دهنده آزاری است که زنان برای عدم پایبندی به مقررات حجاب اجباری متحمل می شوند.

بعضی از این کلیپ ها بر روی توییتر «آزادی های یواشکی» که توسط مسیح علینژاد راه اندازی شده است، دیده می شود.

علینژاد در توییترش ضمن انتشار خبر بازداشت شاپرک شجری زاده نوشت پیش از او شیما بابایی و اعظم جنگروی برای دلایل مشابهی دستگیر شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی راه‌های نجات برجام در نشست صوفیه؛ انتقاد اروپایی‌ها از رویکرد آمریکا

سخنرانی دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی در آغاز نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

یک هفته بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران، سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشستی در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، بررسی گزینه‌های مختلف حفظ توافق جامع هسته‌ای تابستان ۲۰۱۵ با ایران و محافظت از تجارت شرکت‌های اروپایی با تهران را پس از خروج آمریکا از توافق آغاز کردند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، با این حال انتظار نمی‌رود که سران اتحادیه اروپا در نخستین نشست خود در این زمینه پس از اعلام خروج ایالات متحده از برجام، در هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت)، به یک نتیجه فوری و نهایی دست یابند.

سران بریتانیا، فرانسه و آلمان – که همراه با آمریکا، روسیه و چین در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران به یک توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته‌ای آن کشور دست یافتند – قرار است در این نشست همتایان خود را در جریان تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ توافق بگذارند.

رئیس شورای اروپایی قرار است گزینه‌های رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا را برای محافظت از سرمایه گذاری و تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران – که پس از اجرای برجام فعال شده و بسیاری از کشورهای اروپایی به منافع حاصل از آن امیدوارند - تشریح کند.

دونالد تاسک در سخنانی در این نشست، با بیان این که رئیس جمهوری ایالات متحده با خروج از برجام اروپا را «از همه توهمات رها کرد،» گفت که با توجه به این تصمیم «برخی حتی ممکن است فکر کنند با این چنین دوستانی، چه کسی به دشمن نیاز دارد؟»

رئیس کمیسیون اروپا نیز، که ریاست نشست صوفیه را بر عهده دارد، پیش از آغاز جلسه امروز گفت که «مایلم صحبت‌هایمان تایید دوباره و بدون تردید این مهم باشد که تا زمانی که ایران مفاد توافق را محترم می‌شمارد، اتحادیه اروپا نیز به آن احترام می‌گذارد.»

صدراعظم آلمان پیشتر، با بیان این که توافق هسته‌ای ایران ایده‌آل نیست، گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی تهران به تعهداتش را تایید کرده و به همین دلیل آلمان، بریتانیا، فرانسه و دیگر اعضای اتحادیه اروپا معتدقدند توافق نباید در شرایط کنونی لغو شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل که در نشستی در پارلمان آلمان در برلین صحبت می‌کرد افزود، بهتر این است که درباره نگرانی‌ها از برنامه موشکی بالیستیک ایران و نفوذ بی ثبات کننده تهران در منطقه، همزمان با حفظ توافق، با تهران گفت‌وگو کنیم.

نشست صوفیه یک روز پس از آن برگزار می‌شود که وزیران خارجه سه قدرت اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه، با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل دیدار و درباره راه‌های حفظ توافق – که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز یاد می‌شود – گفت‌گو کردند.

قرار است نتایج این تلاش‌های دیپلماتیک هفته آینده در نشستی در وین، در سطح معاون وزیر، پیگیری شود.

تصمیم پرزیدنت ترامپ

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم انتقاد آمریکا و متحدان پوتین می گوید ناوهای روسی در مدیترانه می مانند

جلسه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با فرماندهان ارشد نظامی آن کشور در شهر سوچی - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد ناوهای روسی و موشک اندازها در دریای مدیترانه در آماه باش دائم هستند تا با هر نوع تهدید تروریستی در سوریه مقابله کنند.

خبرگزاری رویترز که این خبر را نقل کرده است می افزاید، از زمان حضور فعالانه نظامی روسیه در سوریه که بر فروکش کردن زبانه های آتش جنگ داخلی شش ساله تاثیرگذار بوده است، روسیه مدام بر حضور نظامی خود در این دریا افزوده است.

پوتین که در شهر بندری سوچی در اجتماع فرماندهان بلندپایه نظامی سخن می گفت افزود که تا زمان وجود تهدیدهای تروریستی اینجا خواهیم ماند.

روسیه از پیش یک پایگاه دائمی نظامی در بندر سوری طرطوس و یک فرودگاه و پایگاه هوایی نظامی در حمیمیم داشته است.

مسکو ماه پیش تهدید کرده بود در مقابله با حمله های هوایی اسرائیل به مواضعی در سوریه، دفاع ضدهوایی سوریه را به موشک اس-۳۰۰ مجهز خواهد کرد، اما به نظر می رسد در پی دیدار هفته پیش با بنیامین نتانیاهو نظر آقای پوتین عوض شده و گفته است به نظر نمی رسد سوریه به چنان موشکهایی نیاز داشته باشد.

روسیه در مقابله با مخالفان بشار اسد در سوریه مواضع این گروه ها را از زیردریایی های موشک انداز با موشک ها ی «کالیبر» هدف قرار داده بود.

پوتین می گوید تنها ناوگان مجهز به موشک های کالیبر در دریای مدیترانه حضور دائمی خواهند داشت. حضور زیردریایی ها دائمی نیست.

ایالات متحده و متحدان آن از روسیه، به دلیل حمایت از رژیم بشار اسد، انتقاد کرده و مسکو را به ویژه مسئول حملات شیمیایی و مرگ غیرنظامیان در سوریه می دانند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه اواخر فروردین یک رشته حملات موشکی را علیه تاسیسات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند، که به گفته نماینده آمریکا در سازمان ملل، حامل پیامی روشن به روسیه و همچنین ایران بود.

روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به همراه متحد خود ایران، از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده و هر دو کشور در سوریه حضور مستقیم نظامی دارند. آمریکا و همپیمانان آن از مخالفان میانه رو اسد حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال خروج شرکت «توتال» فرانسه از پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در ایران

به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران و بازگشت قریب الوقوع تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه تهران، شرکت فرانسوی توتال روز چهارشنبه اعلام کرد ممکن است از پروژه توسعه انرژی ایران در فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی کنار برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این غول نفتی فرانسه در بیانیه‌ای گفت «روز ۸ مه ۲۰۱۸، پرزیدنت ترامپ تصمیم خود به خروج ایالات متحده از برجام و باز گرداندن تحریم‌های آمریکا که پیش از اجرای آن توافق علیه ایران وضع شده بود را اعلام کرد.»

بیانیه می‌افزاید: از این رو، توتال پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه نخواهد داد و کلیه عملیات مرتبط را تا پیش از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ ملغی خواهد کرد، مگر آن که با حمایت مسئولان فرانسوی و اروپایی، از جانب مسئولان آمریکا مجوز مشخص دریافت کند.

بنا بر اعلام توتال، این شرکت از امروز هیچ تعهد بیشتری را در پروژه پارس جنوبی نخواهد پذیرفت. این شرکت همچنین گفت که در حال گفت‌وگو با مسئولان فرانسوی و آمریکایی برای بررسی امکان دریافت معافیت یا مجوز ادامه فعالیت در ایران است.

شرکت توتال تا کنون نزدیک به ۴۰ میلیون یورو (حدود ۴۷ میلیون دلار) در پروژه بزرگ انرژی در مناطق جنوبی ایران هزینه کرده و کنار کشیدن از این پروژه تاثیر چندانی بر رشد هدف‌گذاری شده تولید این شرکت نخواهد گذاشت.

تصمیم غول انرژی اروپایی در حالی است که سه قدرت‌ بریتانیا، آلمان و فرانسه در تلاش برای یافتن راهی به منظور ادامه سرمایه‌گذاری‌های اروپا در ایران هستند، و به نوشته رویترز، موضع امروز توتال نشان می‌دهد تا چه حد مسیر دشواری پیش رو دارند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه و پس از دیدار با وزیر خارجه ایران در بروکسل گفت این اتحادیه قادر نیست به ایران ضمانت بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپا در ایران جدی است.

سران اتحادیه اروپا قرار است امروز در نشستی در صوفیه پایتخت بلغارستان، راه‌های زنده نگه داشتن برجام و محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آتی آمریکا علیه ایران را بررسی کنند. انتظار نمی‌رود تصمیم خاصی در این نشست گرفته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانکدار ترک مجرم در پرونده پولشویی ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد

یک بانکدار اهل ترکیه، که به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در ایالات متحده بازداشت و دادگاهی شده است، روز چهارشنبه از سوی دادگاه فدرال نیویورک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد؛ حکمی که آنکارا آن را رد کرده است.

دادستان‌های آمریکا «محمد هاکان آتیلا» را متهم کرده‌اند با همکاری برخی دیگر، از جمله «رضا ضراب» تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که قبلا به جرم خود اعتراف کرده، از طریق مبادلات جعلی تجاری، به تهران برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌ است.

هیات منصفه دادگاه فدرال نیویورک اواسط دی ماه آقای آتیلای، از مدیران ارشد بانک دولتی «هالک» ترکیه را در پرونده پولشویی برای ایران گناهکار شناخت و دادستان‌های آمریکا اواسط فروردین ماه تقاضای ۱۵ سال حبس برای او کردند.

وزارت خارجه ترکیه ساعاتی پس از صدور حکم امروز، با صدور بیانیه‌ای، رأی دادگاه را معتبر ندانست و دادگاه فدرال آمریکا را به «استناد به اسناد و شواهد نادرست و ساختگی» متهم کرد و گفت آتیلا به رغم بی‌گناهی اش محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در آستانه صدور حکم امروز دادگاه، وکلای مدافع آقای هاکان گفتند محاسبات برخی در مورد احتمال صدور حبس ابد برای موکلشان با در نظر گرفتن قوانین «سخت‌گیرانه» است و او شایستگی تخفیف مجازات را دارد.

وکلای هاکان آتیلا می‌گویند می توان در حکم مجازات او تخفیف قائل شد و حکم زندان این بانکدار ۴۷ ساله می‌تواند حتی کمتر از چهار سال باشد. وی در ماه مارس سال گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن، در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازرسان بین المللی: در حمله اخیر به ادلب سوریه گاز کلر استفاده شده بود

یک هلی کوپتر نیروهای بشار اسد که به گفته مخالفان در حال انداختن بمب بشکه ای در حلب است - ۱ فوریه ۲۰۱۴

سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی اعلام کرد در حمله هوایی ماه فوریه به منطقه سراقب در استان ادلب، واقع در سوریه، گاز کلر به کار گرفته شده بود.

در تازه ترین گزارش این سازمان که روز چهارشنبه درباره به کارگیری نظام مند جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ داخلی سوریه انتشار یافت نامی از طرفی که این جنگ افزارها را به کار برده است ذکر نشده است. سراقب در آن هنگام در کنترل شورشیان مخالف اسد بود.

شاهدان آن حمله مرگبار به بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی گفته اند بمب های بشکه ای حامل گاز کشنده از یک هلیکوپتر به منطقه فرو انداخته شد. تنها ارتش سوریه به هلیکوپتر مجهز است و مخالفان هلیکوپتر در اختیار نداشتند.

در گزارش سازمان آمده است بشکه های گاز کلر در یک محله سراقب با هلیکوپتر به هدف ها شلیک شده بود. در آن حمله ۱۱ نفر که در معرض حمله قرار گرفته بودند دچار مشکلات تنفسی شدند و مورد درمان قرار گرفتند.

نمونه های برگرفته شده از خاک، و بقایای بمب ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت و به گفته هامیش برتون گوردون، کارشناس جنگ افزارهای شیمیایی و میکروبی، مشخصه های جنگ افزارهای شیمیایی رژیم اسد را دارند که در حمله های پیشین به خان شیخون، دوما و غوطه شرقی هم به کار گرفته شدند.

بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی در تحقیقی جداگانه در حال بررسی یک حمله دیگر در دوما، واقع در غوطه شرقی هستند که مخالفان بشار اسد می گویند ارتش او مرتکب آن شده است. اما دولت سوریه این موضوع را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پاپ به تنشهای مرز غزه: خشونت هیچوقت منجر به آرامش نمی‌شود

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، کشتن فلسطینی های معترض در غزه بدست نیروهای اسرائیلی را محکوم کرد. پاپ فرانسیس روز چهارشنبه گفت این کشتن ها تنها باعث بروز خشونت های بیشتر می شود.

بعد از افتتاح سفارت آمریکا در اروشلیم، تنش ها در مرز غزه با اسرائیل افزایش یافت و در درگیری مهاجمان با نیروهای اسرائیلی حدود ۶۰ فلسطینی کشته شدند.

اسرائیل می گوید از مرز خود محافظت کرده است. کشورهای اروپایی و آمریکا حق اسرائیل برای دفاع از خود را تایید کرده اند.

رهبر کاتولیک های جهان در سخنان خود خواستار «گفتگو» برای برقراری عدالت و صلح در خاورمیانه شد. پاپ فرانسیس این سخنان را در میدان سن پیترو بیان کرد، جایی که ده ها هزار نفر به سخنان او گوش می دادند.

پاپ فرانسیس گفت: «تکرار می کنم، استفاده از خشونت هیچوقت منجر به آرامش نمی شود. خشونت، خشونت می آورد و جنگ، جنگ می آورد.»

در روز افتتاح سفارت جدید آمریکا در اورشلیم، نیروهای اسرائیلی به سمت فلسطینی های خشمگین که به سمت مرز اسرائیل با غزه نزدیک می شدند تیراندازی کردند و حدود ۶۰ نفر را کشتند.

آمریکا و اسرائیل، حماس را عامل خشونت ها می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم کازرون بار دیگر در اعتراض به طرح تقسیم شهر تجمع کردند

دور تازه اعتراضات در کازرون - اردیبهشت ۱۳۹۷

مردم کازرون در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان بار دیگر راهپیمایی کردند.

بر اساس تصاویری که به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده است، اجتماع و تظاهرات مردم چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت از میدان شهدای این شهر آغاز شد.

شهروندان با تجمع در یکی از میدان‌های اصلی شهر کازرون با سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند؛ از جمله شعار دادند: « غزه حمایت میشه، کازرون خیانت میشه» و «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما»

این چندمین بار است که مردم کازرون به طرح تقسیم شهر اعتراض می‌کنند. تجمع ۲۸ فروردین مردم این شهر با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

تظاهرات کنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان کوه چنار تبدیل شود.

این طرح از سوی حسین رضازاده، نماینده کازرون پیگیری می‌شود که گفته شده یکی از مناطق مورد بحث در طرح جداسازی، زادگاه اوست.

مردم کازرون معتقدند که طرح جداسازی موجب از بین رفتن هویت شهر می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رای مثبت کمیته سنا به گزینه پرزیدنت ترامپ؛ برای نخستین بار یک زن رئیس سازمان سیا می‌شود

خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد. سنا نیز باید به او رای بدهد.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا صبح چهارشنبه به «جینا هاسپل» گزینه دونالد ترامپ برای اداره «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» موسوم به سازمان سیا رای مثبت داد.

در این رای گیری که پشت درهای بسته برگزار شد، خانم هاسپل توانست ده رای مثبت و پنج رای منفی کسب کند. با این رای، خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد.

کمیته اطلاعاتی سنا اکنون خانم هاسپل را برای رای در صحن سنا معرفی می کند و با رای اکثریت نسبی او رئیس سازمان سیا می شود. به نظر می رسد او برای انتخاب مشکلی نداشته باشد و سنا با اکثریت جمهوریخواهان، به او رای بدهد.

هاسپل هفته گذشته در معرض سوالات سخت قانونگذاران قرار گرفت که از او درباره نقش در نظام گذشته بازجویی های سخت سازمان سیا اطلاعات می خواستند. هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز چنین برنامه ای را دوباره اجرا نمی کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از نظر اخلاقی سوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

خانم هاسپل از ماموران قدیمی سازمان سیا است که ۳۳ سال سابقه خدمت دارد و از زمان روی کار آمدن مایک پمپئو در این سازمان در سال ۲۰۱۷، او نیز قائم مقام این سازمان شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: چینی ها برای ادامه خرید نفت ایران قول خاصی به تهران ندادند

یک مقام ارشد ایرانی با خریداران نفت ایران در چین این هفته گفتگو کرده و از آنان خواسته است به خرید نفت از ایران ادامه دهند اما چینی ها قولی نداده اند.

به گزارش رویترز، سعید خوشرو، مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران، از شرکت های چینی وارد کننده نفت از ایران خواسته است که بعد از آغاز اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف نکنند. سه منبع مطلع این موضوع را به رویترز اعلام کرده اند.

رویترز به نقل از این منابع گزارش داده است که این مقام ایرانی نتوانسته است از چین، که بزرگترین مصرف کننده نفت ایران به شمار می رود، تضمینی برای ادامه واردات نفت از ایران دریافت کند.

دیدارهای جداگانه سعید خوشرو با مدیران ارشد شرکت معظم «سینوپک» و شرکت دولتی «ژوهایی ژنرونگ» روز دوشنبه در پکن صورت گرفت تا از ادامه خرید نفت ایران توسط آنها اطمینان حاصل کند.

سعید خوشرو همراه جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به چین رفته بود.

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، وزیر امورخارجه ایران به چین، و اروپا سفر کرده است تا راهی برای ادامه برجام بیابد.

چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۶۵۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که بیش از یک چهارم صادرات نفت ایران را تشکیل می دهد.

رویترز به نقل از منابع مطلع می گوید مدیران شرکت های چینی به مقام شرکت نفت ایران تضمین محکمی ندادند اما شرکت های دولتی چین گفته اند که همسو با تمایل پکن عمل خواهند کرد.

ایالات متحده می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند نبوده و به همین دلیل پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد. تحریم های هسته ای ایران در یک دوره نود و ۱۸۰ روزه توسط آمریکا باز می گردد که شرکت های بین المللی را از تجارت نفت و گاز با ایران باز می دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه گفت در مورد تهدید کره شمالی به لغو دیدار برنامه ریزی شده سران دو کشور در ماه آینده میلادی به واشنگتن اطلاعی داده نشده است.

پیونگ یانگ پیشتر در روز چهارشنبه گفت علاقه‌ای به روابط «یک طرفه» با هدف تحت فشار گذاشتن کره شمالی ندارد و تهدید به لغو دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از رئیس جمهوری ازبکستان در کاخ سفید گفت، در این مورد «به ما اصلا اطلاعی داده نشده ... خواهیم دید چه رخ خواهد داد.»

به دنبال تهدید کره شمالی به احتمال تجدیدنظر درباره دیدار رهبر این کشور با پرزیدنت ترامپ در اعتراض به مانور نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، کاخ سفید می گوید همچنان به برگزاری این دیدار امیدوار است و برای یک دور مذاکرات سخت آماده می شود.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید پیشتر به فاکس نیوز گفت، ما همچنان به مسیرمان برای برگزاری این دیدار ادامه می دهیم و امیدواریم این دیدار برگزار شود؛ هرچند که خود را برای مذاکرات سختی آماده می کنیم.

واکنش سخنگوی کاخ سفید به تهدید روز سه شنبه کره شمالی است. کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی اعتراض کرد و مذاکرات سطح بالای دیپلماتیک با سئول را – که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود – به حالت تعلیق در آورد. همچنین رسانه های کره شمالی از احتمال تعلیق دیدار احتمالی رهبر کره شمالی و پرزیدنت ترامپ نوشتند.

مانور مشترک آمریکا و کره شمالی با حضور ۱۰۰ جنگنده از جمله بمب افکن ب-۵۲ و جت های اف-۱۵کی از روز دوشنبه شروع شده بود. وزارت دفاع آمریکا می گوید برگزاری این رزمایش امری معمول است که همه ساله برگزار می‌شود و ماهیت آن فقط جنبه دفاعی دارد.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آخرین موضع گیری رهبر کره شمالی اظهار شگفتی کرد.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: کیم جون اون پیشتر گفته بود که نیاز آمریکا و کره جنوبی به رزمآیش مشترک را درک می کند. این مانوری قانونی است که از مدت ها قبل برنامه ریزی شده است. ما هنوز مستقیماً از خود کره شمالی مطلبی نشنیده ایم که مشخصاً به این تمرین ها یا دیدار آتی رهبران کره شمالی و آمریکا مربوط باشد.

دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای روز ۱۲ ژوئن در کشور سنگاپور برنامه ریزی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشاورزان خوزستان در اعتراض به ممنوعیت کشت برنج تجمع کردند

برنج‌کاران خوزستان در اعتراض به ممنوعیت کشت تابستانی برنج در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار رفع ممنوعیت شدند.

منع کشت تابستانی برنج که معیشت بسیاری از کشاورزان خوزستان به آن بستگی دارد، به دلیل کمبود آب عنوان شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت به نقل از معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نوشت که شورای کشاورزی استان کشت برنج را به دلیل کمبود آب برای سال زراعی ۹۷-۹۸ ممنوع کرده و از برنجکاران خواسته است به جای برنج، حبوبات و سویا بکارند.

خوزستان، بعد از گیلان و مازندران، سومین تولیدکننده برنج در ایران است. شهرستان‌های شوش، شوشتر، اهواز، ایذه و دشت آزادگان از جمله مناطق برنجکاری خوزستان به شمار می‌روند.

برخی گزارش‌ها حاکیست که حذف کشت برنج و پرورش آبزیان، موجب بیکاری ده ها هزار نفر در خوزستان می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اوپک احتمال می دهد قیمت نفت به بشکه‌ای ۸۰ دلار برسد

منابع مطلع می گویند اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، احتمال می دهد قیمت نفت خام در کوتاه مدت به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

به گزارش رویترز، چهار نماینده اوپک می گویند محرک این افزایش قیمت نه کمبود عرضه بلکه مسائل ژئوپولوتیک است.

گفته می شود این اظهارات به این معنی است که اوپک برای رسیدن به یک توافق جدید برای کاهش تولید نفت، عجله ای ندارد.

نگاه عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت این است که هرگونه جهش ناگهانی قیمت ها نباید زمینه ای برای افزایش تولید نفت تلقی شود. با این حال، عربستان خواستار افزایش قیمت نفت است.

این چهار منبع به رویترز گفته اند افزایش اخیر قیمت نفت بیشتر به خاطر نگرانی ها بر تاثیر بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران و تنش ها در خاورمیانه است.

ایران بعد از عربستان و عراق بزرگترین صادر کننده نفت اوپک است و بعد از رفع تحریم های هسته ای سه سال پیش، دوباره تولید خود را افزایش داده بود.

با تصمیم پرزیدنت ترامپ، آمریکا از توافق هسته ای خارج شد. ایالات متحده می گوید تحریم های هسته ای ایران را در دو مقطع ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز می گرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«انور ابراهیم» سیاستمداری که به اتهام لواط زندانی بود، عفو شد

آقای ابراهیم بعد از آزادی در کنار همسر و دخترش بعد از آزادی.

انور ابراهیم سیاستمدار مشهور مالزی که به اتهام لواط زندانی بود، بعد از انتخابات اخیر در این کشور، با عفو پادشاه مالزی روز چهارشنبه از زندان آزاد شد.

آقای ابراهیم که سابقه وزارت و معاون نخست وزیری کشور مالزی را دارد، در سال ۲۰۰۰ به اتهام لواط به زندان محکوم شد، اما چهار سال بعد حکم او لغو شد. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر به همان اتهام محکوم و اینبار زندانی شد.

آقای ابراهیم همواره این اتهام را رد کرده است. او سه سال از محکومیت پنج ساله خود را تحمل کرده بود.

عفو آقای ابراهیم بعد از پیروزی حزب ماهاتیر محمد صورت می گیرد.

ائتلاف مخالفان نخست وزیر مالزی به رهبری ماهاتیر موفق شدند در انتخابات پارلمانی چهارشنبه در مالزی به یک پیروزی تاریخی دست یابند و اکثریت لازم را برای تشکیل دولت به دست آورند. انور ابراهیم قبلا معاون ماهاتیر محمد بود، اما در سال ۱۹۹۸ با جریان حاکم اختلاف پیدا کرد و از سمت خود برکنار شد. ماهاتیر هم از سال ۲۰۱۶ به مخالفان دولت پیوست.

هرچند ماهاتیر محمد ۹۲ ساله حکم فرمان انتصاب به نخست وزیری را از پادشاه مالزی دریافت کرده اما گفته می شود او به زودی کنار می رود و احتمالا انور ابراهیم جای او را خواهد گرفت.

در انتخابات چهارشنبه گذشته ماهاتیر محمد و حزب پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) علیه ائتلاف موسوم به باریسان ناسیونال (جبهه ملی) به رهبری نجیب رزاق نخست وزیر این کشور به پیروزی چشمگیری رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه سرکنسول اسرائیل در استانبول را «برای مدتی» اخراج کرد

ترکیه به سرکنسول اسرائیل در استانبول دستور داده است که «برای مدتی» به کشور خود بازگردد.

وزارت خارجه ترکیه این موضوع را روز چهارشنبه تایید کرد. این تازه ترین رویداد از تنش بین اسرائیل و ترکیه است.

بعد از افتتاح سفارت آمریکا در اروشلیم، تنش ها در مرز غزه با اسرائیل افزایش یافت و در درگیری مهاجمان با نیروهای اسرائیلی حدود ۶۰ فلسطینی کشته شدند.

ترکیه از جمله کشورهایی بود که به شدت نسبت به استفاده اسرائیل از سلاح مرگبار علیه معترضان فلسطینی در نزدیکی مرز غزه و اسرائیل اعتراض کرد.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خونریزی های روز دوشنبه در غزه را که مرگبارترین آنها از سال ۲۰۱۴ بوده، یک نسل کشی خوانده و اسرائیل را کشوری تروریستی توصیف کرده است. دولت ترکیه همچنین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

در مقابل، اسرائیل می گوید از مرز خود محافظت کرده است. کشورهای اروپایی و آمریکا حق اسرائیل برای دفاع از خود را تایید کرده اند.

ترکیه پیشتر نیز سفیر اسرائیل را از آنکارا اخراج کرده بود و سفیر خود را از تل آویو و واشنگتن به خانه فراخوانده بود. ترکیه همچنین خواستار نشست فوری کشورهای اسلامی شده است.

آمریکا و اسرائیل حماس را مسئول خشونت های اخیر در نوار غزه می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از آمریکا، سفارت جدید گواتمالا در اورشلیم آغاز به کار کرد

رئیس جمهوری گواتمالا (سمت راست) در حال صحبت با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل - ۱۶ مه ۲۰۱۸

گواتمالا چند روز پس از آمریکا، روز چهارشنبه سفارت خود را در اورشلیم افتتاح کرد. گواتمالا دومین کشوری است که سفارتخانه خود را از تل آویو به اورشلیم انتقال می دهد.

آمریکا روز دوشنبه در یک مراسم رسمی سفارتخانه خود در اورشلیم را افتتاح کرد.

به رسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل توسط پرزیدنت ترامپ و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، به تظاهرات گسترده فلسطینیان در روزهای اخیر در مرز نوار غزه با اسرائیل دامن زد که سبب درگیری آنها با نیروهای نظامی اسرائیل در مرز بین دو گروه شد و دهها نفر کشته و زخمی شدند.

فلسطینی ها، اورشلیم شرقی را پایتخت یک کشور مستقل فلسطینی در آینده قلمداد می کنند.

روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از انتقال سفارت گواتمالا به اورشلیم استقبال کرد.

آقای نتانیاهو پیشتر همه کشورها را به انتقال سفارتخانه هایشان به اورشلیم فراخوانده بود.

پاراگوئه نیز می گوید به زودی سفارت خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفت پارلمان اسکاتلند با طرح ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا

پارلمان اسکاتلند علیه مصوبه بریگزیت ترزا می، نخست وزیر بریتانیا رای داد.

این اقدام ممکن است یک بحران قانون اساسی در بریتانیا را رقم بزند و روند خروج منظم این کشور از اتحادیه اروپا را با مشکل مواجه کند.

قانونگذاران در ادینبورگ با ۹۳ رای در مقابل ۳۰ رای، علیه مصوبه بریگزیت ترزا می رای دادند. با این حال، رای پارلمان اسکاتلند الزام آور نیست.

دولت بریتانیا می تواند با این رای مخالفت کند. اما اگر چنین کند، اولین باری خواهد بود که لندن از اختیار قانونی خود برای تسلط بر نظر پارلمان اسکاتلند استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان گفت که ما در ایالات متحده از این موهبت برخوردار هستیم که زیر یک قانون اساسی، که از آزادی مذهبی پشتیبانی می‌کند و به انجام مناسک مذهبی احترام می‌گذارد، زندگی می‌کنیم.

متن این پیام، که در صفحه فیسبوک وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی منتشر شده، به شرح زیر است:

«من، همزمان با برآمدن ماه امشب، بهترین درودها و آرزوهایم را به همهٔ مسلمانانی که در ایالات متحده و در سراسر جهان ماه رمضان را گرامی می‌دارند، تقدیم می‌کنم.

مسلمانان در ماه مبارک رمضان با همایش‌های دوستانه و نیایش، نزول قرآن به حضرت محمد را گرامی می‌دارند. بسیاری از آنها این زمان مقدس را با روزه‌داری، انجام کارهای نیک‌خواهانه، به جای آوردن نماز، و خواندن قرآن سپری می‌کنند.

ماه رمضان زمان تأٔمل و درون‌اندیشی با هدف ژرفا بخشیدن به رشد معنوی انسان و تازه کردن حس قدرشناسی برای موهبت‌های فراوان خداوند است. آنان که به مناسک ماه رمضان عمل می‌کنند با رعایت این روحیهٔ سپاسگزاری و اندیشیدن می‌توانند جوامع محلی ما را توانمند سازند، به نیازمندان کمک کنند، و نمونه‌های خوبی از شیوهٔ مقدس زیستن باشند.

رمضان برای ما یادآور غنایی است که مسلمانان به بافت و ساختار مذهبی زندگی آمریکایی می‌افزایند. ما در ایالات متحده از این موهبت برخوردار هستیم که زیر یک قانون اساسی که از آزادی مذهبی پشتیبانی می‌کند و به انجام مناسک مذهبی احترام می‌گذارد، زندگی می‌کنیم. قانون اساسی ما تضمین می‌کند که مسلمانان می‌توانند مطابق با آن چه وجدان‌شان دستور می‌دهد و بدون دخالت دولت، رمضان را گرامی بدارند. با این کار قانون اساسی همچنین فرصت‌های گوناگونی را برای همهٔ آمریکایی‌ها فراهم می‌آورد تا درک‌شان را از روح انسان ژرف‌تر کنند.

در حالی‌که افراد بسیار زیادی یک‌پارچه می‌شوند تا رمضان را گرامی بدارند، ملانیا و من هم به آنها می‌پیوندیم تا حلول یک ماه مبارک را آرزو کنیم. رمضان مبارک.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پنتاگون به خبر اعتراض کره شمالی: رزمایش مشترک با سئول امری معمول است

سرهنگ رابرت (راب) منینگ، از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) - آرشیو

به دنبال تهدید روز سه‌شنبه پیونگ یانگ به تعلیق گفت‌وگوها با سئول در اعتراض به مانور نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، وزارت دفاع آمریکا گفت برگزاری این رزمایش امری معمول است که همه ساله برگزار می‌شود و ماهیت آن فقط جنبه دفاعی دارد.

خبرگزاری کره جنوبی «یونهاپ» پیشتر از اعتراض کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی خبر داده بود و نوشت پیونگ یانک مذاکرات سطح بالای دیپلماتیک با سئول را – که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود – به حالت تعلیق در آورده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرهنگ راب منینگ از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در واکنش به این خبر گفت که رزمایش «مَکس تاندر ۲۰۱۸» به منظور تقویت توانایی های آمریکا و کره جنوبی برای همکاری با یکدیگر طراحی شده است.

به گفته او، این تمرین نظامی از روز دوشنبه آغاز شده و قرار است طبق برنامه از پیش تعیین شده تا ۲۵ مه (چهارم خرداد ماه) ادامه یابد و ماهیت دفاعی این تمرین‌های نظامی مشترک برای دهه‌هاست که روشن و واضح بوده و در آن تغییری ایجاد نشده است.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز پیشتر در واکنش به خبر تعلیق مذاکرات دو کره، که ممکن است دیدار آتی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی را به خطر بیاندازد، گفت طبق برنامه تعیین شده برای دیدار مستقیم سران دو کشور به پیش خواهد رفت.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که واشنگتن بطور مستقیم از پیونگ یانگ یا سئول درباره تغییر برنامه نشنیده است، خاظر نشان کرد که کیم جونگ اون قبلا گفته ضرورت و اهداف ادامه همکاری‌ نظامی آمریکا با کره جنوبی را درک می‌کند.

در تمرین نظامی مشترک سال گذشته ایالات متحده و کره جنوبی، حدود ۱۲۰۰ نظامی آمریکایی و ۶۴۰ نظامی کره جنوبی و انواع هواپیماهای نظامی مانند جت‌های اف-۱۶ و اف-۱۸ در آن حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موگرینی: تضمین نمی‌دهیم، اما برای حفظ تجارت اروپا با ایران جدی هستیم

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپایی‌ها در ایران جدی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی پس از دیدار با وزیران خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بروکسل گفت یک گروه کارشناسی مأمور محافظت از سرمایه گذاری های شرکت تجاری اروپایی در ایران شده است.

وی در یک نشست خبری با بیان این که «ما در حال همکاری برای یافتن یک راه حل عملی هستیم،» خاطر نشان کرد تدابیری که به دنبال آن هستیم شامل اجازه یافتن ایران برای صادرات نفت و امکان فعالیت بانک‌های اروپایی است.

به دنبال اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین قدرت‌های جهانی و ایران در هجدهم اردیبهشت ماه، اتحادیه اروپا و ایران که با آن تصمیم مخالف هستند در صدد حفظ توافق هستند.

در همین راستا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیدار با همتایان اروپایی خود راهی اروپا شده است.

فدریکا موگرینی پیشتر در روز سه‌شنبه و در آغاز مذاکرات با وزیران خارجه ایران و سه قدرت اروپایی گفت، هدف این جلسات یافتن گزینه‌های مختلف برای ادامه اجرای توافق با توجه به خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها در آینده است.

دولت پرزیدنت ترامپ، که خواستار اصلاح توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، تاکید کرده که واشنگتن با متحدان خود مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه‌طلبی‌های مخرب ایران برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در چند روز گذشته با همتایان خود از آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره نحوه همکاری بر سر ایران گفت‌وگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش تند فضای مجازی به اقدام دولت روحانی برای بستن فیلترشکن‌ها؛ حقوق شهروندی پیشکش

چند ماه پیش حسن روحانی در رونمایی از منشور حقوق شهروندی گفته بود دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

چند ساعت بعد از تصمیم وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی برای بستن فیلترشکن ها، کاربران ایرانی در فضای مجازی به تندی از این اقدام دولت روحانی انتقاد کردند.

یک ماه پیش شبکه پیام رسان تلگرام از سوی حکومت ایران فیلتر شد. دولت واکنش چندانی نشان نداد و روز سه شنبه محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی با دفاع از بستن فیلترشکن ها گفت فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی هستند که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست.

آذری جهرمی، ۳۵ ساله در حالی به وزارت رسید که در زمان بررسی صلاحیت او، برخی به سابقه حضور او در وزارت اطلاعات در زمان دولت احمدی نژاد اشاره کردند. پیشتر حسن روحانی در رونمایی از منشور حقوق شهروندی گفته بود که دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

برخی کاربران با «جلاد سایبری» نامیدن آذری جهرمی، روی به ریپورت و بلاک کردن او آوردند:

برخی کاربران با یادآوری رای اعتماد به آذری جهرمی از دولت و اصلاح طلبان انتقاد کردند.

برخی کاربران این اقدام را نشانه دوره ای عمیق خفقان در ایران دانستند:

یک کاربر نوشت آنقدر که دیگر کشورها به زیر ساخت برای فرزندان شان توجه دارند، ایرانیان جوان باید سرگرم یافتن فیلترشکن باشند.

حس ناامیدی تم دیگری بود که کاربران در واکنش به اقدام مقام دولتی درباره اش نوشتند:

واکنش آمریکا

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

بعد از فیلترینگ تلگرام، دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای فیلتر شدن تلگرام در ایران را حرکتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی برای پوشاندن مشکلات واقعی خود توصیف کرده است.

به نظر می رسد اراده رهبر جمهوری اسلامی ایران برای فیلتر تلگرام به اعتراضات دی ماه گذشته ربط داشته باشد.

فشارها برای فیلترینگ تلگرام پس از آن افزایش یافت که بسیاری از تصاویر اعتراض‌های دی ماه و دیگر اعتراض‌ها در ایران بوسیله این پیام رسان منتشر شد و قرار‌های حضور در اعتراض‌های خیابانی نیز به کمک این پیام رسان منتشر می‌شد.

پس از اینکه درخواست مقام‌های قضایی ایران از تلگرام برای دریافت اطلاعات برخی کاربران با پاسخ منفی روبرو شد، فشار برای فیلترینگ این پیام رسان از سوی دستگاه قضایی و برخی چهره‌های محافظه کار از جمله امامان جمعه افزایش یافت.

بعد از آن بود که رهبر جمهوری اسلامی از آنچه «مطالبه عمومی» برای پیام‌رسان داخلی نامید، استقبال کرد. پس از آن، طی هفته‌های گذشته چند پیام‌رسان داخلی، از جمله «سروش» از سوی دستگاه‌های حکومتی به شهروندان معرفی شده‌اند تا جایگزین تلگرام شوند. اما شهروندان به دلیل نگرانی از نقض حریم شخصی خود از سوی حکومت، استقبال چندانی از پیام‌رسان‌های داخلی نکرده اند.

دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی را به دلیل اعمال فیلترینگ گسترده در فضای مجازی محکوم کرده و آن را بستن راه گردش آزادانه اطلاعات می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش شهبانو فرح پهلوی به قهرمانی دوباره فوتسال زنان ایران در آسیا

شهبانو فرح پهلوی به دومین قهرمانی تیم فوتسال زنان ایران واکنش نشان داد و این پیروزی را به مردم ایران تبریک گفت.

شهبانو فرح پهلوی در سایت خود و نیز در توئیتر نوشت: برای بار دوم با تلاش و کوشش شما دختران تیم فوتسال زنان ایران در یک بازی هیجان انگیز در تایلند قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. این پیروزی بزرگ را به هم میهنان عزیزم و به ویژه به یکایک بازیگران این تیم شادباش می گویم.

واکنش همسر شاه سابق ایران به دومین قهرمانی تیم فوتسال زنان ایران در تایلند است.

تیم ایران توانست با پیروزی پنج بر دو بر ژاپن، قهرمان فوتسال آسیا شود.

افتخار دیگر زنان ایران، کسب بهترین گلزنی با ۹ گل برای «سارا شیربیگی» و ارزشمندترین بازیکن برای «فرشته کریمی» بود.

جمهوری اسلامی ایران این مسابقات را برای مردم در ایران پخش نمی کند.

این بازی ها در تایلند برگزار شد.

دو سال پیش هم تیم فوتسال زنان ایران قهرمان آسیا شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تنش دیپلماتیک اسرائیل و ترکیه: آنکارا سفیر اسرائیل را موقتا اخراج کرد

تظاهرات ترک ها در حمایت از فلسطینی ها

در پی درگیری های مرگبار میان معترضان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در مرز غزه، آنکارا سفیر اسرائیل را موقتا اخراج کرد.

بر اساس گزارش ها، ترکیه در اعتراض به کشته شدن ده ها فلسیطنی به دست نیروهای اسرائیلی در مرز غزه، روز سه شنبه به سفیر اسرائیل گفت موقتا کشور را ترک کند.

ترکیه عصر روز قبل (دوشنبه)، سفیر خود را از اسرائیل برای «مشورت» به آنکارا فراخواند.

در واکنش به این اقدام آنکارا، اسرائیل کنسول ترکیه در اورشلیم را به وزارت خارجه احضار کرد و از او خواست تا اطلاع ثانوی کشور را ترک کند.

اسرائیل از اقدام خود در مرز غزه با اسرائیل دفاع کرده است.

هزاران فلسطینی در مرز نوار غزه سعی در ورود به خاک اسرائیل داشتند که درگیری آنها با نیروهای نظامی اسرائیل تا کنون دست کم ۶۰ کشته برجای گذاشت.

نیکی هیلی که در نشست شورای امنیت برای بررسی درگیری‌های روز دوشنبه صحبت می‌کرد گفت، حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد.

خانم هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا رئیس بانک مرکزی ایران را به دلیل حمایت از تروریسم تحریم کرد

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این بیانیه را صادر کرده است.

دولت ایالات متحده روز سه شنبه رئیس کل بانک مرکزی ایران و سه فرد دیگر را، به همراه یک بانک در عراق، به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران و یک بانک به نام «البلاد» در عراق را در فهرست حامیان تروریسم قرار داده است.

در این بیانیه آمده است، علاوه بر آقای سیف، بانک البلاد و رئیس آن، یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران و یک مقام گروه شبه نظامی حزب الله لبنان نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، این تحریم شدگان در انتقال میلیون‌ها دلار پول از طرف نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به حزب الله نقش داشته‌اند.

وزیر خزانه داری آمریکا در این بیانیه گفته است، «رئیس بانک مرکزی ایران، به نمایندگی از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بطور پنهانی میلیون‌ها دلار را از طریق بانک اسلامی البلاد در عراق جهت تقویت و حمایت از خشونت و برنامه‌ افراطی حزب الله منتقل کرده است.»

استیون منوچین تاکید کرد که «ایالات متحده اجازه سوء استفاده گستاخانه و فزاینده ایران از نظام مالی بین المللی را نخواهد داد. جامعه جهانی در برابر این تلاش‌های فریبکارانه ایران، جهت تامین حمایت مالی از عوامل تروریستی وابسته به خود، باید همچنان هوشیار باقی بماند.»

گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان، که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، در اکتبر ۱۹۹۷ میلادی توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

«علی طرزعلی» دستیار معاون امور بین الملل بانک مرکزی ایران، «ارس حبیب» رئیس و مدیرعامل بانک اسلامی البلاد در عراق، و همچنین «محمد قصیر» از مسئولان ارشد گروه حزب الله، دیگر افرادی هستند که امروز در فهرست سیاه حامیان تروریسم ایالات متحده قرار گرفتند.

وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه گذشته نیز از اقدامات مشترک با امارات متحده عربی برای اخلال در کار یک شبکه وسیع خرید و فروش ارزهای خارجی در ایران و امارات - که در تامین مالی نیروی قدس و گروه‌های وابسته آن نقش داشت - و نیز تحریم اعضای آن، خبر داده بود.

نیروی قدس سپاه ایران در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقلال تهران هم به مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان آسیا رسید؛ درخشش تیام

«مامه تیام» سه گل برای استقلال در این بازی زد.

تیم فوتبال استقلال تهران که مقابل تیم دیگری از ایران در مرحله یک هشتم آسیا بازی می کرد توانست با پیروزی سه بر یک، به جمع هشت تیم مرحله یک چهارم نهایی قهرمانان باشگاههای آسیا برسد.

در این بازی «مامه تیام» بازیکن سنگالی استقلال هر سه گل تیم خود را به ثمر رساند تا استقلال بی دردسر به بازی مرحله بعد صعود کند.

استقلال در بازی رفت مقابل ذوب آهن در اصفهان یک بر صفر بازی را واگذار کرده بود برای همین مراقب بود تا گلی نخورد و با گل شماری حذف نشود.

در این دیدار پر برخورد، استقلال توسط تیام در ده دقیقه اول بازی با یک پنالتی پیش افتاد.

او سپس در یک صحنه از بازی یک توپ مرده را با شوتی استثنایی به دروازه ذوب آهن چسباند. استقلال با نتیجه دو بر صفر صعود می کرد اما اگر ذوب آهن یک گل می زد، این تیم صعود می کرد. بعد از این بود که تیام توانست پاس رو به عقب وریا غفوری را با بغل پا به گل تبدیل کند.

بعد از این گل، خیلی زود ذوب آهن به گل رسید تا با نتیجه ۳ بر یک امیدوار به صعود باشد. اگر ذوب آهن گل دوم را می زد، با توجه به اینکه در خانه حریف گل زده بود، به جای استقلال صعود می کرد.

در ده دقیقه پایانی ذوب آهن فشار آورد اما بازی با نتیجه سه بر یک به سود استقلال پایان یافت.

تیام با سه گلی که سه شنبه شب در آزادی برای استقلال زد، با مجموع هفت گل، بهترین گلزن آسیایی آبی پوشان پایتخت لقب گرفت.

روز گذشته پرسپولیس هم به یک مرحله یک چهارم صعود کرده بود. این یکی از معدود دفعاتی است که استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی آسیا با هم حضور دارند.

قرار است قرعه کشی این مرحله انجام شود و احتمالا استقلال و پرسپولیس قبل از فینال به هم می رسند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته سنا امروز در مورد گزینه ترامپ برای ریاست سیا رای‌گیری می‌کند

کمیته اطلاعات سنای آمریکا صبح چهارشنبه در مورد جینا هاسپل، گزینه دونالد ترامپ برای اداره «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» یا سیا رای گیری می کند.

رای گیری پشت درهای بسته انجام می شود که امری سابقه دار در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا است.

هاسپل هفته گذشته در معرض سوالات سخت قانونگذاران قرار گرفت که از او درباره نقش در نظام گذشته بازجویی های سخت سازمان سیا اطلاعات می خواستند.

هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز چنین برنامه ای را دوباره اجرا نمی کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از نظر اخلاقی سوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

اگر هاسپل رئیس سیا شود، نخستین زنی خواهد بود که به مقام ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دست می یابد. جان مک‌کین و رند پال سناتورهای جمهوریخواه با نامزدی هاسپل برای ریاست سیا مخالفت کرده اند که می تواند کار او را برای کسب رای کمیته اطلاعات سنا سخت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«وزیر امنیتی» دولت روحانی دستور بستن فیلترشکن‌ها را داد

آذرماه گذشته حسن روحانی درباره وزیر ارتباطات خود گفته بود دست او روی دگمه فیلترینگ نخواهد رفت.

وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی سه شنبه دستور بسته شدن فیلترشکن ها در ایران را صادر کرد.

این تازه ترین اقدام عضو دولت روحانی در مقابل استفاده آزاد مردم ایران از اینترنت است. یک ماه پیش شبکه پیام رسان تلگرام از سوی حکومت ایران فیلتر شد. این اقدام بعد از اعتراضات گسترده دیماه گذشته صورت گرفت.

دولت واکنش چندانی نشان نداد. تنها حسن روحانی در یک پست اینستاگرامی درباره فیلتر تلگرام، این اقدام را خارج از دولت خود و ضمنی به رهبر جمهوری اسلامی نسبت داد.

آذرماه گذشته حسن روحانی درباره وزیر جوان ارتباطات دولت خود گفته بود دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت. اما روز سه شنبه محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی با دفاع از بستن فیلترشکن ها گفت فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی هستند که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست.

آذری جهرمی، ۳۵ ساله در حالی به وزارت رسید که در زمان بررسی صلاحیت او، برخی به سابقه حضور او در وزارت اطلاعات در زمان دولت احمدی نژاد اشاره کردند. گفته شد او در بخش شنود اطلاعات سابقه داشته است.

واکنش آمریکا

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

بعد از فیلترینگ تلگرام، دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای فیلتر شدن تلگرام در ایران را حرکتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی برای پوشاندن مشکلات واقعی خود توصیف کرده است.

به نظر می رسد اراده رهبر جمهوری اسلامی ایران برای فیلتر تلگرام به اعتراضات دی ماه گذشته ربط داشته باشد.

فشارها برای فیلترینگ تلگرام پس از آن افزایش یافت که بسیاری از تصاویر اعتراض‌های دی ماه و دیگر اعتراض‌ها در ایران بوسیله این پیام رسان منتشر شد و قرار‌های حضور در اعتراض‌های خیابانی نیز به کمک این پیام رسان منتشر می‌شد.

پس از اینکه درخواست مقام‌های قضایی ایران از تلگرام برای دریافت اطلاعات برخی کاربران با پاسخ منفی روبرو شد، فشار برای فیلترینگ این پیام رسان از سوی دستگاه قضایی و برخی چهره‌های محافظه کار از جمله امامان جمعه افزایش یافت.

بعد از آن بود که رهبر جمهوری اسلامی از آنچه «مطالبه عمومی» برای پیام‌رسان داخلی نامید، استقبال کرد. پس از آن، طی هفته‌های گذشته چند پیام‌رسان داخلی، از جمله «سروش» از سوی دستگاه‌های حکومتی به شهروندان معرفی شده‌اند تا جایگزین تلگرام شوند. اما شهروندان به دلیل نگرانی از نقض حریم شخصی خود از سوی حکومت، استقبال چندانی از پیام‌رسان‌های داخلی نکرده اند.

دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی را به دلیل اعمال فیلترینگ گسترده در فضای مجازی محکوم کرده و آن را بستن راه گردش آزادانه اطلاعات می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG