لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۱۶

سرخط خبرها

یکی از کارگران هپکو در جریان تجمع اعتراضی اقدام به خودکشی کرد

یکی از کارگران کارخانه هپکو اراک، در میانه تجمع اعتراضی این کارگران، اقدام به خودکشی کرد.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داد که کارگران این کارخانه در ادامه تلاشها برای مطالبات صنفی خود، روز یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت مقابل ساختمان این شرکت در اراک تجمع کردند.

در جریان این تجمع، یکی از کارگران شرکت روی یک پل ایستاد و اقدام به خودکشی کرد که افرادی که آنجا حضور داشتند جلوی این اقدام را گرفتند.

کارگران این کارخانه که چندین ماه حقوق طلبکار هستند، در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های کارفرما در خصوص مطالبات مزدی و همچنین نامشخص بودن وضعیت کارخانه تجمع کردند.

کارگران هپکو اراک در سال‌های گذشته، پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌اند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی ماه‌های اخیر تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: امیدوارم با اروپایی‌ها به توافق برسیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که به دستیابی به یک توافق میان آمریکا و اروپا در مورد چگونگی رفتار با جمهوری اسلامی ایران، امیدوار است.

آقای پمپئو یکشنبه ۲۳ اردیبهشت در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفت: «امیدوارم در روزها و هفته‌های پیش رو بتوانیم به توافقی برسیم که واقعا کارایی داشته باشد و دنیا را در مقابل رفتار بد مقامات ایرانی، نه تنها در زمینه برنامه اتمی، بلکه در مقابل موشک‌های بالیستیک محافظت کند.»

همزمان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت که ایران مسلما از مفاد برجام تخطی کرده است و باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و جان کری وزیر خارجه وقت این کشور، در این مورد مرتکب خطای بزرگی شده‌اند.

او گفت: «نمی توانید صادقانه بگویید که ایران از توافق تخطی نکرده است، زیرا بازرسی به اندازه کافی نبوده است. این در مورد فعالیت‌های نظامی ایران که در ارتباط با اقدامات اتمی است، کاملاً صدق می‌کند. مسکوت گذاشتن این مورد، بدترین کوتاهی باراک اوباما و جان کری در هنگام مذاکرات مربوط به برجام بود.»

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان اینکه این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، آقای پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: ایران از برجام برای موازنه قدرت به سود خود استفاده کرد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از توافق هسته‌ای تخطی کرده است.

جان بولتون، روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت که ایران مسلماً از مفاد برجام تخطی کرده است و باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و جان کری وزیر خارجه وقت این کشور، در این مورد مرتکب خطای بزرگی شده‌اند.

او گفت: «نمی توانید صادقانه بگویید که ایران از توافق تخطی نکرده است، زیرا بازرسی به اندازه کافی نبوده است. این در مورد فعالیت‌های نظامی ایران که در ارتباط با اقدامات اتمی است، کاملاً صدق می‌کند. مسکوت گذاشتن این مورد، بدترین کوتاهی باراک اوباما و جان کری در هنگام مذاکرات مربوط به برجام بود.»

این مقام کاخ سفید اضافه کرد: «مدارک و اطلاعاتی که اسرائیلی‌ها به تازگی فاش کردند نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ایرانی‌ها در بخش نظامی فعالیت‌های اتمی، پیشرفت زیادی داشته‌اند.»

آقای بولتون پیشتر نیز در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا گفته بود که یکی از مشکلات اساسی توافق هسته‌ای با ایران این بود که منافع توافق هسته‌ای به ایران رسید و به سود منافع استراتژیک آمریکا نبود.

او گفته بود: «توافق به طرزی موثر از تلاش ایران برای تولید سلاح‌های اتمی جلوگیری نکرد. راهکارهای موثر برای راستی آزمایی ایران وجود نداشت. ما زمانی وارد توافق شدیم که به غیر از اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی خودمان درباره برنامه نظامی ایران ارائه دادند، هیچ اطلاعات دیگری نداشتیم و آژانس راهکارهای کافی برای بازرسی نداشت. از این رو، مطمئن هستیم که توافق بر اساس دروغ ایران در باره انگیزه‌های نظامی‌اش استوار بود.»

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان اینکه این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، خروج آمریکا از این توافق را رسما اعلام کرد.

او ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتایج اولیه انتخابات عراق؛ ائتلاف حیدر العبادی پیشتاز است و ائتلاف مقتدی صدر دوم

انتخابات عراق

نتایج اولیە شمارش آرای رای دهندگان در انتخابات سراسری عراق نشان می‌دهد ائتلاف موسوم به نصر، بە رهبری حیدر العبادی نخست وزیر، بیشترین آرا را کسب کرده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت گزارش داد که بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا، ائتلاف وابستە بە مقتدی صدر نیز در جایگاه دوم است.

انتخابات روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، نخستین انتخابات ملی کشور از زمان اعلام پیروزی در مقابل گروه خودخواندۀ دولت اسلامی، است.

این انتخابات در آرامش نسبی برگزار شد و بجز انفجاری در هویجه در جنوب کرکوک که منجر به کشته شدن ۹ مامور امنیتی شد، حادثه دیگری گزارش نشد.

خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق گزارش داد که انتخابات سراسری شاهد کاهش شدید تعداد رای دهندگان در مقایسه با دوره های پیشین بود که دلیل آن نا امیدی مردم از دولت و احزاب مختلف برای حل مشکلات کشور، عنوان شده است.

آقای العبادی در این انتخابات با رقابتی شدید از جانب احزاب سیاسی دارای پیوندهای نزدیک با جمهوری اسلامی ایران مواجه بوده است.

او با حمایت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده ناظر نبردی فرسایشی علیه افراطیون بود و در ماه دسامبر گذشته علیه داعش اعلام پیروزی کرد. ​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال پرزیدنت ترامپ از بیانیه کره شمالی درباره اعلام تخریب سایت هسته‌ای

کره شمالی رسما اعلام کرد که حداکثر تا دو هفته دیگر بزرگترین سایت اتمی زیرزمینی آن کشور را تخریب خواهد کرد.

این تصمیم که قرار است چند هفته پیش از برگزاری کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور انجام شود، با استقبال آمریکا و کره جنوبی روبرو شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با ارسال توئیتی از بیانیه «به موقع و هوشمندانه» کره شمالی استقبال کرد، و سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی نیز حسن نیت همسایه شمالی را ستود.

تلویزیون دولتی کره شمالی روز شنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کرد که به دستور هفتمین کمیته مرکزی حزب کمونیست آن کشور و به منظور قطعیت در پایان دادن به آزمایش‌های اتمی، به کار سایت زیر زمینی پونگی ری در شمال شرقی آن کشور پایان داده می‌شود.

کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود که از کارشناسان و خبرنگاران خارجی نیز برای شرکت در مراسم تخریب کامل تمام تونل‌های سایت پونگی ری، و مسدود کردن دروازه های ورودی آن دعوت خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته پس از دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به همراه سه آمریکایی زندانی در آن کشور به آمریکا بازگشت.

بر اساس برنامه اعلام شده دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی روز سه شنبه ۲۲خرداد در سنگاپور انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خواننده اسرائیلی برنده مسابقات آواز یوروویژن شد

«نتا بارزیلای» خواننده ۲۵ ساله اسرائیلی برنده رقابت های آواز یورو ویژن شد.

نتا با ترانه شاد «اسباب بازی» در رقابت های امسال شرکت کرده بود و با کسب ۵۲۹ رأی توانست برنده امسال شود.

پس از او ، خواننده های قبرس، اتریش و سوئد بیشترین آراء را به دست آوردند.

از دید بسیاری، یوروویژن بار دیگر با این انتخاب ثابت کرد که از خواننده هایی که به نوعی با دیگران متفاوت هستند، استقبال می کند.

هر چند ترانه «اسباب بازی»، یکی از شادترین و پرمعناترین ترانه های رقابت های امسال بود، برخی معتقدهستند «نتا» برنده شدن خود را مدیون جنبش های زنان در چند ماه گذشته است.

رقیب او، خواننده نماینده قبرس، «النی فوررا» از لحاظ ظاهری با معیارهای رایج جامعه از «زیبایی» و «زنانگی» سازگار است.

«نتا» روی توییتر از اینکه به «متفاوت بودن» و «تنوع» رای داده شد، تشکر کرد. او می گوید رقابتش در اصل با خودش است و تا جایی که توان دارد به این رقابت ادامه می دهد.

«نتا» ترانه «اسباب بازی» را برجسته کردن مسائل مهمی چون قدرت زنان و برابری اجتماعی به شیوه ای شاد و رنگارنگ و دلپذیر می داند.

ترانه «اسباب بازی» پیرامون قدرت زنان است و در بخشی از شعرش می گوید «من اسباب بازی تو نیستم».

این، چهارمین باری است که اسرائیل برنده این مسابقات می شود.

مسابقات یوروویژن امسال حدود ۲۰۰ میلیون بیننده داشت.

برنده مسابقات یوروویژن، با رای اعضای هیات داوران که از بیش از چهل کشور مختلف هستند و تماشاگرانی که از طریق تلفن و اپلیکیشن رای می دهند تعیین می شود.

مهاجم حمله با چاقو در پاریس متولد چچن است

مقام های دولتی فرانسه عامل حمله مرگبار با چاقو به رهگذران در یک محله شلوغ پاریس را یک فرانسوی چچنی تبار معرفی کردند.

در این حمله که روز شنبه ۲۲ اردیبهشت رخ داد، یک مرد ۲۹ ساله کشته و چهار تن دیگر به شدت زخمی شدند.

به گفته وزیر کشور فرانسه، مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شد. نام مهاجم، که سال ۱۹۹۷ در جمهوری چچن به دنیا آمده است و در فهرست افراط گرایان زیر نظر پلیس قرار داشته، منتشر نشده است.

به گفته پلیس، عامل حمله سابقه ارتکاب جرائم جنایی نداشته است. پلیس فرانسه در حال بازجویی از والدین مهاجم است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، حمله مرگبار در پاریس را با پیامی در توئیتر محکوم، و تاکید کرد که فرانسه به هیچ وجه تسلیم دشمنان آزادی نخواهد شد.

پاریس، پایتخت فرانسه در پی وقوع یک رشته حمله های تروریستی مرگبار در سه سال گذشته در آماده باش کامل به سر می‌برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اقتصاد ایران اسیر برنامه موشکی بالیستیک و عملیات بی‌ثبات کننده در منطقه

رشد اقتصادی ایران که به پیش بینی صندوق بین‌المللی پول انتظار می‌رفت امسال به چهار درصد برسد، با احتمال بازگشت به وضعیت دوران پیش از توافق برجام - یعنی رشد اقتصادی کمتر از دو درصد – روبرواست.

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که اعمال تحریم‌های جدید رشد اقتصادی ایران را به همان حدی که در سال‌های قبل از برجام بود، کاهش دهد.

گوراو کاشیاب، تحلیلگر مالی، درباره این موضوع گفت: «پس از لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵، ثروتی قریب به یک میلیارد و سیصدمیلیون دلار به اقتصاد ایران سرازیر شد و ما در انتظار افزایش نرخ رشد بالای سه تا چهار درصد بودیم، اما اکنون می‌توان انتظار داشت اقتصاد ایران با کاهش شدیدی روبرو شود و نرخ رشد در شش تا هشت ماه آینده به زیر دو درصد کاهش یابد.»

صندوق بین المللی پول پیشتر پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی ایران در سال جاری به چهار درصد برسد.

نیویورک پست می‌گوید که دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر ایران با متحدان منطقه‌ای واشنگتن همکاری خواهد کرد.

عربستان سعودی که متحمل حملات موشکی حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، آماده همکاری با واشنگتن است تا با افزایش تولید نفت، صادرات نفتی ایران را کاهش دهد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، می‌خواهند در تلاشی گروهی، سرمایه گذاران اروپایی و آسیایی را وادار کنند تا بین تجارت با ایران و تجارت با این سه کشور، یکی را انتخاب کنند.

رابن میلز، مدیر عامل شرکت انرژی قمر، در این باره گفت: «اگر صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری یابد، آنوقت بهای نفت بالا خواهد رفت و به نظر من کشورهای دیگر عضو اوپک، و به ویژه عربستان سعودی، باید دخالت کنند. از دید بازار، ریاض نمی‌خواهد بهای نفت آن قدر بالا برود که منجر به رکود در بازار شود.»

یکی از دیگر حوزه‌هایی که ایران پس از اعمال تحریم‌های جدید در آن آسیب خواهد دید‌، قراردادهای فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس فرانسوی و بوئینگ آمریکایی خواهد بود.

به گزارش نیویورک پست، بر اساس قوانین آمریکا، پرزیدنت ترامپ می‌تواند تحریم‌هایی علیه موسسه‌های سرویس دهی مالی، مانند سوئیفت، اعمال کند که به بانک مرکزی ایران و بانک‌هایی که در فهرست تحریم آمریکا قرار دارند، سرویس می‌دهد.

در همین حال، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه ای اختصاصی با صدای آمریکا گفت که فشار بر رژیم ایران صحنه را نه برای رویارویی با آمریکا، بلکه برای رویارویی با مردم خودش آماده خواهد کرد.

او گفت: «به نظر من وقتی تحریم‌های آمریکا اعمال شود، قطعا بر اروپا تاثیر خواهد گذاشت. سرمایه‌گذاری تجاری آنها در ایران کاهش خواهد یافت و آن وقت ایران با شرایط دشواری مواجه خواهد شد؛ زیرا می خواهد برای منافع اقتصادی خود که تا به حال به سمتش سرازیر شده بود توافق را با اروپا حفظ کند. این منافع به زودی قطع خواهد شد. اقتصادش حتی پس از تعلیق تحریم‌ها هم در وضعیت دشواری بود و ما در اواخر سال گذشته، شاهد تظاهرات در سراسر ایران بودیم. به باور من، حفظ اوضاع برای ایران بسیار بسیار دشوار خواهد بود.»

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته با تاکید بر ناقص بودن توافق هسته ای با ایران و نیاز به دستیابی به یک توافق جدید که شامل برنامه موشک های بالیستیک و اقدامات ایران در منطقه نیز بشود، دستور خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها را صادر کرد.

دولت ترامپ می‌خواهد رهبران جمهوری اسلامی ایران در موقعیتی قرار گیرند که بین سقوط اقتصادی و یا تغییر رفتار در منطقه و توقف برنامه موشک بالیستیک، یکی را انتخاب کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حملات انتحاری به چند کلیسا در اندونزی ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت

پلیس اندونزی اعلام کرد که یک خانواده عامل بمبگذاری‌های انتحاری در سه کلیسا بودند. این حملات ۱۱ کشته و ۴۱ زخمی برجای گذاشته است.

آژانس اطلاعاتی این کشور، گروه اسلامگرای جماعت انصارالدوله، وابسته به داعش را مسئول بمبگذاری‌های مرگبار یکشنبه ۲۳ اردیبهشت به سه کلیسای مسیحیان در شهر سورابایا دانست.
مدیر ارتباطات آژانس می‌گوید که جماعت انصارالدوله، مدت ها برای این حمله مشغول برنامه ریزی بوده است.

با این حال، هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله ها در دومین شهر بزرگ اندونزی در جزیره جاوا را برعهده نگرفته است.

به گزارش رویترز، نیروهای پلیس اندونزی یک بمب منفجر نشده را در کلیسای دیگری در سورابایا کشف و خنثی کردند. رویترز همچنین از بسته شدن موقت همه کلیساها و لغو یک جشنواره غذا در سورابایا خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعدام نمادین آدمک رئیس بانک مرکزی در اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین

جمعی از مالباختگان موسسه مالی اعتباری کاسپین مقابل دادسرای رسیدگی به جرایم مالی و پولی در تهران تجمع کردند.

در این تجمع که شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد، شرکت کنندگان در اعتراض به صدور مجوز موسسه کاسپین بدون بررسی از سوی بانک مرکزی و نبود نظارت بر آن، آدمک رئیس بانک مرکزی را به طور نمادین اعدام کردند.

پیشتر نیز در تجمع های مالباختگان موسسه‌های مالی اعتباری در ایران، شعارهای تندی علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری و برخی از اعضای دولت سر داده شده بود.

تجمع کنندگان روز شنبه اعلام کردند که پس از گذشت ۱۸ ماه از وعده پرداخت سپرده‌های خود هنوز موفق به دریافت آن نشده‌اند.

اعتراض به تعدادی از موسسه‌های مالی به دلیل بازنگرداندن سپرده‌های مردم، در یک سال گذشته همواره ادامه داشته است.

تعدادی از موسسه‌های مالی در سالهای اخیر با وعده سودهای بالا، پس‌انداز شهروندان را جذب کردند اما در ادامه قادر به پرداخت سود و حتی اصل موجودی نبودند. این موسسات با برخورد قضایی و بانک مرکزی مواجه شدند اما تعیین تکلیف حساب‌های آنها به درازا کشید.

با وجود اینکه مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند بازپرداخت سپرده‌های این موسسه‌ها به مرور انجام می‌شود، سپرده گذاران در تجمع‌های اعتراضی متعدد اعلام کرده‌اند که به پول خود نرسیده‌اند.

از سوی دیگر، مسئولان جمهوری اسلامی درباره نحوه تشکیل این موسسه‌ها و افرادی که آنها را تاسیس کردند، توضیح مشخصی نداده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیم ملی فوتسال بانوان ایران برای دومین بار قهرمان آسیا شد

تیم ملی فوتسال بانوان ایران با پیروزی پرگل مقابل ژاپن برای دومین دوره متوالی به عنوان قهرمانی فوتسال جام ملت‌های آسیا رسید.

در دیدار فینال فوتسال جام ملت‌های آسیا در تایلند، شاگردان شهرزاد مظفر با نتیجه پرگل ۵ بر ۲ ژاپن را شکست دادند و جام را در آغوش گرفتند.

فرزانه توسلی، طاهره مهدی پور، لیلا خدا بنده پور، فاطمه ارژنگی، سارا شیربیگی، فرشته خسروی، فرشته کریمی، فاطمه پاپی، مهسا کمالی، نسیمه غلامی، نسترن مقیمی، فهمیه زارعی، فاطمه اعتدادی و آرزو صدقیان زاده بازیکنان تیم ایران را تشکیل دادند.

در دیدار پایانی، سارا شیربیگی سه بار، فرشته کریمی و فهیمه زارعی برای ایران گلزنی کردند.

قهرمانی دوباره تیم فوتسال بانوان ایران با واکنش های بسیاری در فضای مجازی روبرو شد، از جمله شاهزاده رضا پهلوی ضمن تبریک این قهرمانی به بازیکنان، مربیان و مردم ایران، در توئیتر نوشت که باور دارد استعدادهای زنان ایرانی در ایران آزاد شکوفاتر خواهد شد.

تیم ملی فوتسال بانوان ایران در مرحله مقدماتی مقابل ترکمنستان و ازبکستان به برتری رسید. در ادامه نیز با برتری مقابل چین و ویتنام به فینال راه یافت و سرانجام با برتری مقابل ژاپن عنوان قهرمانی را کسب کرد.

پیش از این، تایلند در ضربات پنالتی ویتنام را شکست داد به مقام سوم رسید. در پایان این مسابقات فرشته کریمی، به عنوان ارزشمندترین بازیکن این پیکارها شناخته شد.

سارا شیربیگی، فاطمه اعتدادی و آنا آشیمیرو از ژاپن هر کدام ۹ گل به ثمر رساندند، ولی شیربیگی عنوان خانم گلی مسابقات قهرمانی بانوان آسیا را از آن خود کرد و نسیمه غلامی، کاپیتان تیم ملی، هم به نمایندگی از تیم ایران جایزه بازی جوانمردانه را دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران اسلامشهر و زنجان در اعتراض به دریافت نکردن حقوق تجمع کردند

در پی اعتصاب کارگران شرکت تراورس راه آهن دامغان، کارگران راه آهن اسلامشهر و زنجان نیز به دلیل دریافت نکردن چند ماه حقوق و مزایا تجمع کردند.

بر اساس گزارش وبسایت های خبری و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران راه آهن اسلامشهر به دلیل دریافت نکردن چهار ماه حقوق اعتصاب کرده اند.

همزمان، گزارش‌هایی نیز از تجمع کارگران راه‌آهن زنجان در برابر استانداری زنجان منتشر شده است. این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق و ۱۵ ماه بیمه خود تجمع کردند.

پیشتر نیز گزارش شده بود که کارگران راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) که هنوز چند ماه حقوق معوقه و هفت ماه بیمه خود را دریافت نکرده‌اند، نیز اعتصاب کرده اند.

این چندمین اعتراض و اعتصاب کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) است . آنها اسفند ماه سال ۹۶ نیز در اعتراض به عدم دریافت چند ماه حقوق و حق بیمه مقابل فرمانداری و دفترامام جمعه دامغان تجمع کرده بودند.

​طی ماههای اخیر تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چغندرکاران نقده در تجمع اعتراضی سفره خالی پهن کردند

کشاورزان چغندرکار در نقده و اشنویه واقع در آذربایجان غربی، در اعتراض به دریافت نکردن مطالبات شان پس از ماه‌ها پیگیری دست به اعتراض زدند.

این کشاورزان که در هشت ماه گذشته تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد مطالبات خود را از کارخانه قند نقده دریافت کرده‌اند، روز شنبه ۲۲ اردیبهشت با پهن کردن سفره خالی اعتراض خود را نشان دادند.

رشید ناصرزاده خبرنگار محلی، که با کشاورزان درباره مشکلات شان گفتگو کرده است به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که کشاورزان به دلیل دریافت نکردن مطالبات خود از نظر معیشتی تحت فشار هستند و مسئولان و نهادهای دولتی هم پیگیر مطالبات آنها نبوده‌اند.

پیش از این نیز کشاورزان چغندرکار شهرستان نقده با تجمع و بستن در ورودی کارخانه قند منطقه خواستار دریافت مطالبات شان پس از ماه‌های طولانی شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به زندان اوین بازگردانده شدند

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال مدنی که سه ماه و نیم پیش از زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده بودند و در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده بودند، به زندان اوین بازگردانده شدند.

یکی از نزدیکان این دو زندانی در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که حال عمومی گلرخ و آتنا خوب است و ممکن است در روزهای آتی امکان ملاقات آنها با خانواده هایشان نیز فراهم شود.

اعتراض آتنا دائمی و گلرخ ایرایی به آن بود که زندان قرچک با جرائم عمومی و جنایی مرتبط است و آنهایی که زندانی سیاسی هستند، باید به اوین بازگردانده شوند.

اعتصاب غذای این دو زندانی با واکنش سازمان های مدافع حقوق بشر مواجه شد. عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی این دو فعال مدنی شده بودند.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

آتنا دائمی نیز به اتهام توزیع شبنامه در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین انتخابات سراسری عراق پس از شکست داعش، برگزار شد

رای گیری انتخابات سراسری در عراق در آرامش نسبی به پایان رسید و شمارش آرا آغاز شد.

انتخابات روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، نخستین انتخابات ملی کشور از زمان اعلام پیروزی در مقابل گروه خودخواندۀ دولت اسلامی، بوده است.

این انتخابات در آرامش نسبی برگزار شد و بجز انفجاری در هویجه در جنوب کرکوک که منجر به کشته شدن ۹ مامور امنیتی شد، حادثه دیگری گزارش نشد.

خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق گزارش داد که انتخابات سراسری شاهد کاهش شدید تعداد رای دهندگان در مقایسه با دوره های پیشین بود که دلیل آن نا امیدی مردم از دولت و احزاب مختلف برای حل مشکلات کشور، عنوان شده است.

پس از هفته‌ها مبارزات انتخاباتی رسمی هنوز فردی به عنوان پیشتاز مشخص نشده و این در حالی است که آقای العبادی با رقابتی شدید از جانب احزاب سیاسی دارای پیوندهای نزدیک با جمهوری اسلامی ایران مواجه است.

آقای العبادی با حمایت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده ناظر نبردی فرسایشی علیه افراطیون بود و در ماه دسامبر گذشته علیه داعش اعلام پیروزی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا: با خروج از برجام مسیر توافق جدید با ایران هموار شد

مایکل مک‌کال جمهوریخواه، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق اتمی برجام، عملا مسیر مذاکرات دوباره با ایران برای دستیابی به توافقی جدید و بهتر را هموار کرده است.

آقای مک‌کال که در جلسه پرسش و پاسخ درشورای روابط خارجی در شهر نیویورک سخن می گفت، افزود که متحدان اروپایی آمریکا می‌توانند تا فرارسیدن زمان احیای تحریم‌های اتمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، تهران را به بازگشت به میز مذاکره قانع کنند.

او گفت: «من این فرصت را تلاشی برای دستیابی به توافق مجدد می‌دانم؛ یعنی طی دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه که تحریمها مجددا فعال می‌شوند. همزمان ما فشار حداکثری را بر ایران ادامه خواهیم داد تا بالاخره به توافقی بدون نواقص برجام برسیم. حالا برخی می‌پرسند آیا ایران حاضر است پشت میز مذاکره بنشیند. به نظرم بله آنها این کار را خواهند کرد. زیرا حالا که آمریکا از توافق خارج شده است، ادامه اجرای برجام برای اروپایی‌ها مشکل می‌شود. آنها بر سر دوراهی ادامه تجارت با ایران یا آمریکا قرار گرفته‌اند. بنابراین با اعمال فشار حداکثری دیپلماتها می‌توانند از طریق مذاکرات، نواقص برجام را برطرف کنند. تقریبا آنگونه که ما با موفقیت تاکنون با کره شمالی پیش رفته‌ایم. »

این عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه تاکید کرد که آمریکا باید مطمئن شود ایران و کره شمالی تسلیحات اتمی نداشته باشند.

او گفت: «ما شاهدیم که ایران و کره شمالی در کنار یکدیگر برنامه اتمی خود را گسترش داده‌اند. مذاکره مجدد با ایران ریسک خاص خود را دارد. نگاه خوشبینانه این است که بتوانیم به توافق بهتری با ایران برسیم، همچنین با کره شمالی. آمریکا باید مطمئن شود که هیچ یک از این دو کشور تسلیحات اتمی نداشته باشند، زیرا هر دو تهدیدی حیاتی برای آمریکا هستند. ما شاهد توان موشک بالیستیک بین قاره‌ای کره شمالی بودیم که نه تنها ژاپن و کره جنوبی را در برد خود دارد، بلکه می‌تواند به خاک آمریکا نیز اصابت کند.

آقای مک‌کال، بانی قانون موسوم به پاسخگویی حقوق بشر و گروگانگیری ایران که در مجلس نمایندگان تصویب شد، اهمیت این قانون را در پیشبرد اقدامات مربوط به آزاد‌سازی آمریکائیان اسیر در ایران شرح داد .

او گفت: «رژیم ایران رژیم بی رحمی است. آنها پنج آمریکایی را به گروگان گرفتند. براساس طرح من، هر فردی که در ایران مسوول گروگانگیری آمریکاییان است، تحریم خواهد شد. حالا اگر مساله گروگانگیری آمریکاییان در ایران را در کنار آزادی سه شهروند آمریکایی از سوی کره شمالی قرار دهیم، می‌فهمیم که باید از ابتدا اینگونه با ایران به توافق می‌رسیدیم. نقص برجام در این بود که از ایران پیش از برداشتن تحریمها به اندازه کافی امتیاز نگرفتیم. کنگره آمریکا سالها در مورد قوانینی برای تحریم ایران، به گونه‌ای که به آزادی گروگانهایمان بیانجامد و برنامه‌های موشک بالیستیک و هسته‌ای را محدود کند، کار کرده بود. متاسفانه در نهایت، در برجام به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم.»

با اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام، طی سه ماه و شش ماه آینده آن بخش از تحریم‌های آمریکا که در چارچوب توافق اتمی برداشته شده بود بار دیگر اجرایی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر بریتانیا حمله موشکی ایران به مواضع اسرائیل را محکوم کردند

پرزیدنت ترامپ و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در یک گفتگوی تلفنی حمله موشکی ایران به مواضع اسرائیل در بلندی‌های جولان را محکوم کردند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در مکالمه تلفنی جمعه ۲۱ اردیبهشت همچنین در خصوص نحوه پاسخگویی به تحرکات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه نیز تبادل نظر کرده و ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود خواستار برقراری آرامش در سراسر منطقه شده‌اند.

از سوی دیگر، دو روز پس از حمله اسرائیل به مواضع نیروهای ایران در سوریه، محمد جواد ظریف، روز شنبه به مسکو و پکن سفر می‌کند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا، حمله اسرائیل به کشته شدن ۲۱ شبه نظامی خارجی منجر شد که حداقل ۱۱ نفر از آنان ایرانی هستند.

خبرگزاری فرانسه نیز تایید کرد که جسد حداقل ۱۱ ایرانی در میان تلفات حملات روز پنجشنبه اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی مستقر در سوریه به چشم می خورد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه در بازدید از بلندی‌های جولان به دمشق توصیه کرد تا واحدهای سپاه پاسداران را از سوریه اخراج کند.

او گفت: «من از این فرصت استفاده کرده و پیامی برای اسد دارم؛ از شر ایرانیها خلاص شو، از شرقاسم سلیمانی و نیروی قدس خلاص شو، آنها به تو کمک نمی‌کنند، حضور آنها فقط مایه تخریب و دردسر است. از شر ایرانی‌ها خلاص شو، شاید آنگاه احتمال زندگی بهتری باشد.»

در این میان، به گزارش روزنامه ایزوستیا در روز جمعه پس از دیدار طولانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مقرر شد که مسکو موشک‌های پیشرفته زمین به هوای اس- ۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار ندهد.

درگیری نیروهای سوری با داعش

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نبردهای منطقه حجرالاسود و اردوگاه پناهندگان فلسطینی یارموک در حومه دمشق در هفته گذشته، حداقل ۸۶ نفر از نیروهای طرفدار رژیم اسد و ۵۷ نفر از شبه نظامیان داعش کشته شدند.

در حالیکه نیمی از حجرالاسود به تصرف نیروهای دولتی درآمده، هنوز تقریباً ۸۰ درصد از اردوگاه یارموک که پیش از جنگ یکصد و شصت هزار پناهنده فلسطینی را در خود جای داده بود، در کنترل شبه نظامیان داعش است.

به گفته کارشناسان نظامی، در صورت شکست کامل داعش در مناطق حجرالاسود و یارموک، دولت مرکزی سوریه می‌تواند برای اولین بار در هفت سال اخیر بر دمشق و حومه آن تا شعاع ۲۰ کیلومتری کاملاً مسلط شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظرات جان بولتون درباره ایران در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا انتظارات دولت ترامپ پس از خروج از توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران، موسوم به برجام، را شرح داد.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، در پاسخ به پرسش‌های گرتا ون ساسترن، همکار صدای آمریکا، در مقایسه سیاست دولت ترامپ با دولت‌های قبلی در قبال ایران گفت که برای پرزیدنت ترامپ منافع آمریکا اولویت دارد.

او گفت: «به باور من پرزیدنت ترامپ در فعالیت انتخاباتی‌اش گفت که هدفش در اولویت قرار دادن منافع ملی آمریکا است و فکر می‌کنم این دستاورد او در یک سال و اندی بوده است که در کاخ سفید است. او وارث مشکلات بسیاری است، ایران، کره شمالی و خاورمیانه. به این مشکلات در دولت پرزیدنت اوباما یا پرداخته نشد یا برخورد نادرستی با آنها شد و تصحیح آنها بخش بزرگی از مسئولیت پرزیدنت ترامپ است.»

آقای بولتون تصمیم و اقدام عملی پرزیدنت ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم در اسرائیل را پیامی به جهان خواند که وقتی وعده‌ای می‌دهد، آن را عملی می‌کند.

او توضیح داد: « تاثیر این تصمیم صرفا به اوضاع در اسرائیل محدود نمی‌شود، بلکه پیامی به رهبران در سراسر جهان است که او وقتی قولی می‌دهد، آن را انجام می‌دهد. به نظر من با تصمیم اخیرش برای خروج از توافق اتمی با ایران که او همواره در مبارزات انتخاباتی درباره‌اش صحبت می‌کرد و پس از کسب مقام ریاست جمهوری نیز به روشنی تاکید کرد که توافق وحشتناکی است، پیگیرانه به آنچه در دو سال گذشته گفته بود، عمل کرد.»

آقای بولتون در واکنش به این سئوال که آیا ایران مجبور به مذاکره خواهد شد، یا صحنه برای رویارویی بین دو کشور آماده خواهد شد، گفت که چنین رویارویی‌ای صورت نخواهد گرفت.

او گفت: « من فکر نمی‌کنم رویارویی صورت گیرد. به نظر من وقتی تحریم‌های آمریکا اعمال شود، قطعا بر اروپا تاثیر خواهد گذاشت. سرمایه گذاری تجاری آنها در ایران کاهش خواهد یافت و آن وقت ایران با شرایط دشواری مواجه خواهد شد زیرا می خواهد برای منافع اقتصادی خود که تا به حال به سمتش سرازیر شده بود، توافق را با اروپا حفظ کند. این منافع به زودی قطع خواهد شد. اقتصادش حتی پس از تعلیق تحریم‌ها هم در وضعیت دشواری بود و ما در اواخر سال گذشته، شاهد تظاهرات در سراسر ایران بودیم. به باور من، حفظ اوضاع برای ایران بسیار بسیار دشوار خواهد بود.»

آقای بولتون در باره این که موضع آمریکا در مورد تغییر رژیم در ایران چیست، گفت: «هدف این است که ایران حتی به تولید سلاح‌های اتمی نزدیک نشود. به باور من با توجه به منافع اقتصادی که اوباما نصیب ایران کرد، و حالا با از بین رفتن توافق، ایران به مرحله‌ای می‌رسد که بگوید، همانگونه که کره شمالی گفت، دیگر نمی‌توانیم هزینه بسیار تولید سلاح های اتمی را تحمل کنیم.»

از آقای بولتون پرسیده شد که چه دلیلی باعث شد پرزیدنت ترامپ از توافق خارج شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفته بود که ایران توافق را رعایت می‌کرد. بحث هایی شد که پولهای مسدود نشده ایران در دوران اوباما، که به ایران تعلق داشت ، پس داده شد، که ایران آنها را برای جنگ با اسرائیل بین حزب الله، یمن و سوریه توزیع کرد. آیا این دلیل تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام بود؟

او گفت: «مسلما، طریقی که اوباما درباره توافق مذاکره کرد، منافعش به ایران رسید که این یکی از مشکلات اساسی توافق است. مشکل بنیادین توافق صرفا این است که به نفع منافع استراتژیک آمریکا نبود. توافق به طرزی موثر از تلاش ایران برای تولید سلاح‌های اتمی جلوگیری نکرد. راهکارهای موثر برای راستی آزمایی ایران وجود نداشت. ما زمانی وارد توافق شدیم که به غیر از اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی خودمان درباره برنامه نظامی ایران ارائه دادند، هیچ اطلاعات دیگری نداشتیم و آژانس صرفا راهکارهای کافی برای بازرسی نداشت. از این رو، مطمئن هستیم که توافق بر اساس دروغ ایران در باره انگیزه‌های نظامی‌اش استوار بود و اطلاعات اخیری که اسرائیل افشا کرد، بر این دروغ صحت گذاشته است.»

آقای بولتون تاثیر خروج از توافق با ایران بر کره شمالی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «توافق هرگز به نفع منافع آمریکا نبود و با گذشت زمان بهتر نیز نمی‌شد. به باور من، خروج از آن، شانس حصول توافق با کره شمالی را بیشتر می‌کند، زیرا کره شمالی خواهد گفت که احتمالا به توافقی به خوبی توافق ایران نخواهیم رسید و اگر بخواهیم به توافق دست یابیم، باید بیشتر بر شرایطی باشد که آمریکا می خواهد.»

آقای بولتون مشکل دیگر توافق را ایجاد انگیزه‌ برای مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه خلیج فارس دانست.
او گفت: «ببینید به نظر من یکی از عواقب توافق اتمی با ایران این بود که به مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه کمک می‌کرد. نه تنها اسرائیل نمی‌خواهد ایران به تولید سلاح های اتمی دست یابد بلکه کشورهای دیگر، ترکیه، مصر، عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس نیز نمی‌خواهند. و یکی از نگرانی‌های ما این است که ناتوانی توافق در جلوگیری از برنامه سلاح‌های اتمی ایران، صرفا، به کشورهای دیگر انگیزه می‌داد که ظرفیت های اتمی خودشان را به وجود آورند.»

آقای بولتون با اشاره به ایران و کره شمالی گفت که باید دید کره شمالی تا چه حد با اعلام توقف آزمایش‌های اتمی و موشکی خود جدی است.

او اضافه کرد: «ممکن است با اعلام آن حسن نیت داشته باشد. یا ممکن است در مورد ایران و خود کره شمالی، مشکلات پیش آمده آنها مجبور کند که بر اساس نیاز عمل کنند.​»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فعالیت‌های بی ثبات کننده سپاه پاسداران ایران در منطقه خاورمیانه، از کشورهای «مسئولیت پذیر» خواست تا فشار جهانی را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی افزایش دهند.

سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه گفت، در حالی که مردم ایران همچنان قربانی یک اقتصاد مشکل دار هستند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منابع خود را برای بسط نفوذ بی‌ثبات سازش در سراسر منطقه پخش کرده است.

سارا هاکبی سندرز در این بیانیه افزود، «سپاه پاسداران این هفته راکت‌هایی را به سمت شهروندان اسرائیل پرتاب کرد، و عوامل آن در یمن یک موشک بالیستیک به ریاض (پایتخت عربستان سعودی) شلیک کردند.»

وی با تاکید بر این که «اینها گواه دیگری بر اقدامات بی‌ملاحظه رژیم ایران است که تهدید جدی صلح و ثبات منطقه بوده است،» گفت وقت آن است که کشورهای مسئول فشار را بر ایران برای تغییر رفتار خطرناکش افزایش دهند.

بیانیه کاخ سفید چند روز پس از آن منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل آن که تهران با رفتار بی‌ثبات کننده خود در منطقه و آزمایش موشکی بالیستیک روح برجام را نقض کرده، از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج شد.

انتقاد کاخ سفید از اقدامات سپاه پاسداران، همچنین دو روز پس از حمله راکتی روز چهارشنبه از سوریه به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان و واکنش اسرائیل با حمله به مواضع ایران در سوریه صورت می‌گیرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز روز پنجشنبه از اقدامات مشترک آمریکا و امارات متحده عربی برای قطع فعالیت یک شبکه وسیع خرید و فروش ارز در ایران و امارات - که فعالیت‌های نیروی قدس و گروه‌های وابسته به آن را تامین مالی می کرد - خبر داد.

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بخشی از برنامه جف سشنز برای مقابله با مهاجرت به آمریکا: لغو شهروندی دو خلافکار مالی

وزارت دادگستری فدرال آمریکا در شکایتی به دادگاه خواستار لغو شهروندی دو نفر از کسانی شده است که به کلاهبرداری از بانک صادرات-واردات آمریکا متهم و محکوم شده اند.

گیلرمو اسکارموندینو، ۵۵ ساله آرژانتینی تبار، و نورما بورگونو ۶۳ ساله پروئی تبار، در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در دادگاه به اتهام کلاهبرداری بیش از ۲۴ میلیون دلاری از بانک صادرات-واردات محکوم شدند.

به گزارش رویترز، لغو شهروندی کسانی که در آمریکا مرتکب قانون شکنی شوند بخشی از برنامه جف سشنز، دادستان کل فدرال در محدود کردن مهاجرت به این کشور است.

وزارت دادگستری درخواست لغو تابعیت آنها را این هفته به دادگاه ارائه داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استعفا داد

«ترو واریوراناتا» معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس بخش پادمان آن (راست)، در کنار نماینده ایران در آژانس - آرشیو

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به طور ناگهانی از سمت خود در این بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی آژانس، «ترو واریوراناتا» استعفا داده است و استعفای او از امروز ۱۱ مه ۲۰۱۸ اجرایی می‌شود.

به گفته او، مدیرکل آژانس «ماسیمو آپارو» مسئول بخش راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران را به عنوان سرپرست بخش بازرسی منصوب کرده است.

استعفای این مقام ارشد فنلاندی آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات ایران در برجام است، در مقطع زمانی حساسی رخ داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، و مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن با این تصمیم، آینده توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را به خطر انداخته است.

ترو واریوراناتا از اکتبر ۲۰۱۳ معاون مدیرکل آژانس و رئیس بخش پادمان آن – که پایبندی کشورها به پیمان منع تسلیحات هسته‌ای را بررسی می‌کند – بود.

یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای وین را تایید کرد.

پرزیدنت ترامپ از ابتدا برجام را یک توافق بد خوانده و می گوید تهران با فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه، روح برجام را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همسر «انور ابراهیم» از احتمال عفو این سیاستمدار زندانی در مالزی خبر داد

انور ابراهیم، که زمانی معاون ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی بود، در سال ۲۰۱۴ به اتهام لواط به پنج سال زندان محکوم شد.

همسر انور ابراهیم معاون پیشین نخست وزیر مالزی روز جمعه گفت آقای ابراهیم ممکن است ظرف چند روز آینده از زندان آزاد شود و مورد عفو کامل پادشاه قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وان عزیزه وان اسماعیل» که به تازگی به عنوان معاون نخست وزیر انتخاب شده گفت، پادشاه «می‌خواهد عفو هر چه زودتر محقق شود.»

وی پس از عیادت از همسرش در بیمارستان در گفت‌وگو با گروهی از خبرنگاران گفت «اگر مدیر زندان راضی شود ... (ابراهیم) ظرف دو تا سه روز آینده آزاد خواهد شد.»

انور ابراهیم در سال ۲۰۰۰ به اتهام لواط به ۹ سال زندان محکوم شد، اما چهار سال بعد حکم او لغو شد. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر به همان اتهام محکوم و زندانی شد.

وی تا کنون حدود سه سال از محکومیت پنج ساله خود را سپری کرده است.

ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی، که روز پنجشبنه به عنوان نخست وزیر جدید سوگند یاد کرد، گفته است حاضر است کنار برود و جای خود را به انور ابراهیم بدهد.

ائتلاف مخالفان به رهبری ماهاتیر موفق شدند در انتخابات پارلمانی چهارشنبه در مالزی به یک پیروزی تاریخی دست یابند و اکثریت لازم را برای تشکیل دولت به دست آورند.

انور ابراهیم قبلا معاون ماهاتیر محمد بود، اما در سال ۱۹۹۸ با جریان حاکم اختلاف پیدا کرد و از سمت خود برکنار شد. ماهاتیر هم از سال ۲۰۱۶ به مخالفان دولت پیوست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل خطاب به دولت اسد: خود را از شر نیروهای ایرانی خلاص کنید

وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه خواست کشورش را از «شر وجود نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» خلاص کند و هشدار داد ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه تنها «دردسر» درست خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آویگدور لیبرمن که برای بازدید از مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان به آن منطقه سفر کرده است، در سخنانی در حضور خبرنگاران گفت، اسرائیل به دنبال برخورد و اصطکاک نیست.

وی با بیان این که «ما نزدیک مرزهای ایران نرفته‌ایم، اما آنها به اینجا آمده‌اند» گفت که «از این فرصت استفاده می‌کنم تا به بشار اسد یک پیام بدهم: از شر ایرانی‌ها خلاص شو، خود را از شر قاسم سلیمانی و نیروی قدس خلاص کن.»

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه توصیه خود به بشار اسد که در جنگ داخلی سوریه از حمایت ایران برخوردار بوده است گفت، نیروهای ایرانی «به تو کمک نمی‌کنند، فقط آسیب می‌زنند. حضور آنها فقط دردسر و خسارت به بار خواهد آورد.»

ارتش اسرائیل نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را متهم به پرتاب ۲۰ موشک به سمت اهداف اسرائیلی در بلندی‌های جولان کرده و در پاسخ به آن نیز حمله‌ای گسترده به مواضع نیروهای ایرانی در داخل خاک سوریه انجام داده است.

اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید جدی علیه خود می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران موجودیت کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و در طول نزدیک به چهار دهه گذشته از طریق نیروهای وابسته به خود در منطقه، مانند شبه نظامیان شیعه حزب الله در لبنان، اسرائیل را تهدید کرده است.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از درگیری مستقیم نظامی اسرائیل با ایران و نیروهای وابسته به آن، رئیس مجلس لبنان و از متحدان تهران و دمشق روز جمعه گفت، حملات اخیر «یک هشدار بسیار محکم» به اسرائیل بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نبیه بری با بیان این که حملات تلافی‌جویانه سوریه در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل، این بار در اراضی اشغالی ارتفاعات جولان صورت گرفت، گفت که دفعه بعد در داخل اسرائیل رخ خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات پارلمان و رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق ۸ مهر برگزار می‌شود

یک روزنامه اقلیم کردستان عراق نوشته است نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم روز ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) را روز برگزاری انتخابات تعیین کرده است.

روز رای گیری، مردم این منطقه نمایندگان پارلمان و رئیس جمهوری جدید اقلیم کردستان عراق را انتخاب می‌کنند.

از سال ۱۹۹۱ که آمریکا، صدام حسین را وادار کرد نیروهایش را از کردستان عراق خارج سازد، این منطقه از خودمختاری برخوردار بوده است.

روز شنبه نیز انتخابات سراسری فدرال عراق برگزار خواهد شد که نمایندگان پارلمان مرکز انتخاب می شوند. پارلمان سپس نخست وزیر را تعیین می کند.

در ماه نوامبر سال پیش، مردم اقلیم کردستان در همه پرسی به استقلال سرزمین از عراق رای دادند اما پس از آنکه اقلیم بر شهر نفتخیز کرکوک ادعای حاکمیت کرد، بغداد با توسل به نیروی نظامی آن شهر را در کنترل گرفت و مسعود بارزانی رئیس جمهوری اقلیم از کار کناره گیری کرد.

بعد از کناره گیری مسعود بارزانی، «نچیروان بارزانی» برادر زاده و داماد او که نخست وزیر این اقلیم است، کفیل ریاست جمهوری شد.

پارلمان کنونی در سال ۲۰۱۳ برپا شد. علاوه بر حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی و حزب میهنی کردستان به رهبری طالبانی‌ها، دو حزب دیگر شامل جنبش «گوران» به معنی تغییر، و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری برهام صالح در انتخابات آینده حضور فعال دارند.

صالح که از حزب میهنی جداشده است نخست وزیری اقلیم را در کارنامه اش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتراض فلسطینی های ساکن غزه علیه اسرائیل؛ حال چهار مجروح وخیم است

فلسطینی های ساکن غزه روز جمعه در نزدیکی مرز اسرائیل لاستیک ماشینها را آتش زدند و به سمت نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب کردند.

این هفتمین تظاهرات هفتگی فلسطینی های ساکن غزه است که حدود یک دهه در محاصره اقتصادی قرار دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای اسرائیلی به سمت فلسطینی ها تیراندازی کردند و دست کم ۱۵ نفر از معترضان فلسطینی در اثر اصابت گلوله سربازان اسرائیلی مجروح شدند.

به گفته مقامات امور سلامت غزه، حال چهار نفر از مجروحان از جمله یک پسر ۱۶ ساله که تیر به سرش خورده، وخیم گزارش شده است. بیش از ۲۰ نفر دیگر نیز در اثر شلیک گاز اشک آور حالشان بد شد.

اسرائیل هشدار داده است که نسبت به هرگونه تعرض مرزی واکنش نشان خواهد داد.

مقامات نظامی این کشور می گویند که سیاست شان هدف قرار دادن و تیراندازی به «محرکین اصلی» اعتراضات است.

اسرائیل می گوید که حماس از این اعتراضات به عنوان پوششی برای حملات مرزی استفاده می کند.

گروه های حامی حقوق بشر می گویندکه استفاده اسرائیل از نیرویی که می تواند مرگبار باشد علیه معترضان غیرمسلح فلسطینی غیرقانونی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دولت روحانی تجمع معلمان را «غیرمنصفانه» نامید| انتقال بازداشتی‌ها به اوین

تجمع اعتراضی معلمان در تهران - پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت

در حالیکه تجمع مسالمت آمیز معلمان روز پنجشنبه با حمله ماموران و بازداشت برخی از آنها پاسخ داده شد، وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی این تجمع مسالمت آمیز را «دور از انصاف» نامید.

محمد بطحایی روز جمعه گفت این تجمع بدون مجوز و در شرایط فعلی سیاسی ایران دور از تدبیر و انصاف بود. با این حال او در توئیتر خود گفته که برای آزادی معلمان بازداشتی تلاش خواهد کرد.

روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت و یک هفته بعد از روز نمادین حکومتی برای بزرگداشت معلم، معلمان معترض در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، رشت و چند شهر دیگر تجمع کردند.

در تهران و چند شهر دیگر این تجمع با برخورد ماموران روبرو شد.

تازه ترین گزارش ها حکایت داردکه معلمان معترضی که روز گذشته در تجمع دیروز در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران دستگیر شده بودند به زندان اوین منتقل شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاریهای حقوق بشری، برای هر یک از این افراد ۵۰ میلیون تومان وثیقه مقرر شد اما چون معلمان دستگیر شده این وثیقه را ظالمانه می دانند و از پذیرش آن خودداری کردند و قوه قضاییه هم آنها را به زندان اوین منتقل کرد.

محمد حبیبی، عضو هیات مدیره کانون معلمان تهران که ماه گذشته با سپردن وثیقه آزاد شده بود نیز جزو دستگیر شدگان دیروز است اما گفته شده که کسی از سرنوشت او آگاه نیست و به مکان نامشخصی منتقل شده است.

سحام نیوزگزارش داد «محمدتقی فلاحی» دبیر کانون صنفی معلمان تهران که در تجمع ۲۰ اردیبهشت معلمان بازداشت شد، امروز با «دست بند و پابند» به دادسرای اوین منتقل شد.

تظاهرات روز گذشته معلمان در بیش از سی شهر ایران و با اعتراض به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنگلا مرکل: یکجانبه گرایی و خروج آمریکا از برجام به نظم جهانی آسیب می زند

خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که در برجام بماند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می گوید تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، به اعتماد به «نظم جهانی» آسیب می زند.

به گزارش بلومبرگ، خانم مرکل انتقادهایش از «یکجانبه گرایی» آمریکا را شدت بخشیده است. او می گوید در حالی که برجام ایراداتی دارد و مسئله برنامه موشک های بالیستیک ایران را پوشش نداده است، اعتقاد دارد لغو یکجانبه توافقی که مورد مذاکره قرار گرفته بود و در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب شده بود، درست نیست.

خانم مرکل این سخنان را روز جمعه در یک همایش مذهبی در شهر مونستر، واقع در آلمان بیان کرد.

بلومبرگ می نویسد این یکی از عمده ترین انتقادهای اخیر صدراعظم آلمان از رئیس جمهوری آمریکا بوده است. خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که آمریکا همچنان در برجام باقی بماند.

خانم مرکل همچنین ضمن اشاره به تصمیم سال گذشته دونالد ترامپ در مورد توافق اقلیمی پاریس می گوید اقدام رئیس جمهوری آمریکا نظم چندجانبه جهانی را وارد «بحران واقعی» کرده است.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انصراف احتمالی روسیه از تحویل اس-۳۰۰ به سوریه پس از سفر نتانیاهو به مسکو

عکس آرشیوی از سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ ساخت روسیه

روزنامه روسی «ایزوِستیا» روز جمعه از قول یک مقام ارشد کاخ کرملین نوشت، مسکو در حال مذاکره با دمشق برای تحویل سامانه اس-۳۰۰ نیست و گمان نمی‌کند سوریه به این موشک‌های پیشرفته نیازی داشته باشد.

به گزارش رویترز، اظهارات ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه، که بر کمک‌های نظامی مسکو به کشورهای خارجی نظارت دارد، به دنبال سفر اخیر نخست وزیر اسرائیل به مسکو بیان می‌شود.

روسیه ماه گذشته میلادی، و پس از حمله موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه در واکنش به حمله شیمیایی دوما، از تحویل احتمالی این سامانه دفاع موشکی به دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق خبر داد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود، حمله موشکی ۱۴ آوریل غرب به خاک سوریه هر گونه تعهد اخلاقی که مسکو پیش از این در مورد توقف ارسال چنین سلاح‌هایی به سوریه داشت را از میان برده است.

روزنامه روسی کومرسانت هم در گزارشی از قول یک منبع آگاه در ارتش روسیه، که هویت او را فاش نکرده بود، نوشت که روند تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به دولت بشار اسد ممکن است به زودی آغاز شود.

گزارش امروز روزنامه ایزوستیا، که چند روز پس از سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه منتشر می‌شود، در صورت صحت، می‌تواند چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای در رویکرد مسکو باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش ایران برای تحویل هواپیما از ایرباس قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا

یکی از هواپیماهای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران پس از لغو تحریم ها در فرودگاه مهرآباد - آرشیو

به دنبال تصمیم آمریکا به خروج از برجام، یک مقام دولتی ایران گفت تهران به دنبال خرید هواپیماهای آماده فروش ایرباس تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در چند ماه آینده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول مشاور ارشد وزیر راه و شهرسازی ایران نوشت، «ما با ایرباس در تماسیم و آنها در حال بررسی همه احتمالات موجود برای استفاده از فرصت محدود پیش رو هستند.»

اصغر فخریه کاشان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی خود با این خبرگزاری گفت، «این تماما بستگی به حمایت و سیاست‌های دولت‌های اروپایی دارد.»

به گفته مشاور وزیر راه ایران در امور بین الملل، «ایران همچنین امیدوار است بتواند هواپیماهای فرانسوی-ایتالیایی اِی‌تی‌آر (ATR) بیشتری خریداری کند، اما برخی «مسائل فنی» در این میان وجود دارد.

پس از اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی و ایران در دی ماه همان سال، ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی خود با دو غول هواپماسازی ایرباس و بوئینگ قرارداد بست.

تحریم های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، حداکثر تا ۱۸۰ روز دیگر به جای خود باز خواهند گشت و این، خرید هواپیماهای نو برای جمهوری اسلامی را دشوار می‌کند.

پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا به طور ضمنی از بوئینگ اسم برد و گفت قرارداد این شرکت با ایران لغو خواهد شد.

شرکت ایرباس هنوز در مورد اظهارات امروز مشاور وزیر راه ایران اظهارنظری نکرده است.

مدیرعامل این غول هواپیماسازی اروپا، که برای شرکت در مراسمی به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه گفت که لغو مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا تاثیری بر تولیدات آن شرکت نخواهد داشت.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از قول وزیر دارایی فرانسه نوشت که کشورهای اروپایی نباید بیش از این در برابر دولت پرزیدنت ترامپ عقب بنیشنند و همچون «رعیت» آمریکا عمل کنند.

برونو لومر که با رادیو «اروپا-۱» گفت‌وگو می‌کرد افزود، اروپا نباید زیر بار این برود که ایالات متحده «پلیس اقتصاد جهان» باشد و ما برای منافعمان، مثل یک رعیت، دائما دست به دامان آمریکا شویم.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان – که همراه ایالات متحده، روسیه و چین – به عنوان اعضای گروه ۱+۵ با ایران به توافق رسیدند، تلاش کرده بودند تا رئیس جمهوری آمریکا را برای حفظ برجام مجاب کنند.

پس از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق در روز سه شنبه، این سه قدرت اروپایی گفتند که در توافق خواهند ماند و برای حفظ قراردادهای تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران تلاش خواهند کرد.

ایران برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر، با این شرکت‌ها قرارداد بسته است، که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این قراردادها با خطر فروپاشی روبرواست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اروپایی‌ها به دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای معامله با جمهوری اسلامی هستند

دو روز بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران، رویترز در گزارشی می گوید کشورهای اروپایی خواستار معافیت از تحریم هایی هستند که دولت آمریکا پس از خروج از برجام علیه شرکت هایی اعمال خواهد کرد. آنها امیدوار به ادامه روابط تجاری- اقتصادی با ایران هستند.

«برنو لومر» وزیر دارایی فرانسه روز جمعه گفت، از آمریکا می خواهد شرکت های اروپایی که با ایران معامله می کنند را مشمول تحریم های جدید نکند.

وی گفت: من دو روز قبل به همتای آمریکایی خود گفتم، تصمیم آمریکا برای برخورد با شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران، با آنچه تقویت روابط اروپا با آمریکا تلقی می شود، مغایرت دارد. من از او خواستم آمریکا برخی از شرکت های اروپایی را مشمول معافیت از تحریم های جدید کند و یا زمان اجرایی شدت تحریم های جدید علیه طرفهایی که ه با ایران تجارت کنند را به تعویق بیاندازد.

وزیر دارایی فرانسه همچنین گفت، اروپا می خواهد در چارچوب توافق برجام به روابط تجاری / اقتصادی با ایران ادامه دهد.

از سوی دیگر، آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان نیز ضمن لزوم حفظ برجام گفت، باید برای مهار فعالیت های مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطفه و برنامه موشک بالستیک ایران، تبادل نظر کرد.

وی افزود: لغو توافق اتمی با ایران موضوعی است که هم باعث نگرانی و هم موجب تاسف ما است. این توافق نتیجه دوازده سال کار و تلاش دیپلماتیک است که احتمالا، توافقی کامل نیست. من هم تایید می کنم، در برخورد با ایران مسائل بسیاری مثل جنگ احتمالی با اسرائیل یا برنامه موشک بالیستیک و نقش ایران در سوریه وجود دارد که مورد نگرانی است. با همه اینها، به باور من درست نیست از توافقی که امضا کرده ایم و از رای متفق القول در شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار شد، خارج شویم. خروج از برجام به اعتماد در نظم بین المللی آسیب می رساند.

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ، همچنین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، درباره سرنوشت برجام تبادل نظر کرد.

کرملین در بیانه ای گفت رهبران دو کشور در مکالمه ای تلفنی در باره خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اهمیت حفظ آن در راستای تلاش برای ثبات منطقه ای گفتگو کردند.

در همین رابطه «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه از قصد دولت آمریکا برای برقراری مجدد اقدامات تنبیهی علیه شرکت های خارجی طرف معامله با ایران به شدت انتقاد کرد.

آقای لودریان گفت کشورهای اروپایی تمام تلاش خود را معطوف حفاظت از منافع شرکت هایشان خواهند کرد و در پی مذاکرات جدی با آمریکا در این باره هستند.

در همین حال، به گزارش رویترز، شرکت انرژی دولتی چین گفت در صورتی که شرکت توتال فرانسوی پروژه گاز پارس جنوبی در ایران را به علت تحریم های اعلام شده آمریکا ترک کند، آماده است، جایگزین این شرکت شود.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG