لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۴۹

سرخط خبرها

چغندرکاران نقده در تجمع اعتراضی سفره خالی پهن کردند

کشاورزان چغندرکار در نقده و اشنویه واقع در آذربایجان غربی، در اعتراض به دریافت نکردن مطالبات شان پس از ماه‌ها پیگیری دست به اعتراض زدند.

این کشاورزان که در هشت ماه گذشته تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد مطالبات خود را از کارخانه قند نقده دریافت کرده‌اند، روز شنبه ۲۲ اردیبهشت با پهن کردن سفره خالی اعتراض خود را نشان دادند.

رشید ناصرزاده خبرنگار محلی، که با کشاورزان درباره مشکلات شان گفتگو کرده است به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که کشاورزان به دلیل دریافت نکردن مطالبات خود از نظر معیشتی تحت فشار هستند و مسئولان و نهادهای دولتی هم پیگیر مطالبات آنها نبوده‌اند.

پیش از این نیز کشاورزان چغندرکار شهرستان نقده با تجمع و بستن در ورودی کارخانه قند منطقه خواستار دریافت مطالبات شان پس از ماه‌های طولانی شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به زندان اوین بازگردانده شدند

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال مدنی که سه ماه و نیم پیش از زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده بودند و در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده بودند، به زندان اوین بازگردانده شدند.

یکی از نزدیکان این دو زندانی در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که حال عمومی گلرخ و آتنا خوب است و ممکن است در روزهای آتی امکان ملاقات آنها با خانواده هایشان نیز فراهم شود.

اعتراض آتنا دائمی و گلرخ ایرایی به آن بود که زندان قرچک با جرائم عمومی و جنایی مرتبط است و آنهایی که زندانی سیاسی هستند، باید به اوین بازگردانده شوند.

اعتصاب غذای این دو زندانی با واکنش سازمان های مدافع حقوق بشر مواجه شد. عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی این دو فعال مدنی شده بودند.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

آتنا دائمی نیز به اتهام توزیع شبنامه در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین انتخابات سراسری عراق پس از شکست داعش، برگزار شد

رای گیری انتخابات سراسری در عراق در آرامش نسبی به پایان رسید و شمارش آرا آغاز شد.

انتخابات روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، نخستین انتخابات ملی کشور از زمان اعلام پیروزی در مقابل گروه خودخواندۀ دولت اسلامی، بوده است.

این انتخابات در آرامش نسبی برگزار شد و بجز انفجاری در هویجه در جنوب کرکوک که منجر به کشته شدن ۹ مامور امنیتی شد، حادثه دیگری گزارش نشد.

خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق گزارش داد که انتخابات سراسری شاهد کاهش شدید تعداد رای دهندگان در مقایسه با دوره های پیشین بود که دلیل آن نا امیدی مردم از دولت و احزاب مختلف برای حل مشکلات کشور، عنوان شده است.

پس از هفته‌ها مبارزات انتخاباتی رسمی هنوز فردی به عنوان پیشتاز مشخص نشده و این در حالی است که آقای العبادی با رقابتی شدید از جانب احزاب سیاسی دارای پیوندهای نزدیک با جمهوری اسلامی ایران مواجه است.

آقای العبادی با حمایت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده ناظر نبردی فرسایشی علیه افراطیون بود و در ماه دسامبر گذشته علیه داعش اعلام پیروزی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا: با خروج از برجام مسیر توافق جدید با ایران هموار شد

مایکل مک‌کال جمهوریخواه، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق اتمی برجام، عملا مسیر مذاکرات دوباره با ایران برای دستیابی به توافقی جدید و بهتر را هموار کرده است.

آقای مک‌کال که در جلسه پرسش و پاسخ درشورای روابط خارجی در شهر نیویورک سخن می گفت، افزود که متحدان اروپایی آمریکا می‌توانند تا فرارسیدن زمان احیای تحریم‌های اتمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، تهران را به بازگشت به میز مذاکره قانع کنند.

او گفت: «من این فرصت را تلاشی برای دستیابی به توافق مجدد می‌دانم؛ یعنی طی دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه که تحریمها مجددا فعال می‌شوند. همزمان ما فشار حداکثری را بر ایران ادامه خواهیم داد تا بالاخره به توافقی بدون نواقص برجام برسیم. حالا برخی می‌پرسند آیا ایران حاضر است پشت میز مذاکره بنشیند. به نظرم بله آنها این کار را خواهند کرد. زیرا حالا که آمریکا از توافق خارج شده است، ادامه اجرای برجام برای اروپایی‌ها مشکل می‌شود. آنها بر سر دوراهی ادامه تجارت با ایران یا آمریکا قرار گرفته‌اند. بنابراین با اعمال فشار حداکثری دیپلماتها می‌توانند از طریق مذاکرات، نواقص برجام را برطرف کنند. تقریبا آنگونه که ما با موفقیت تاکنون با کره شمالی پیش رفته‌ایم. »

این عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه تاکید کرد که آمریکا باید مطمئن شود ایران و کره شمالی تسلیحات اتمی نداشته باشند.

او گفت: «ما شاهدیم که ایران و کره شمالی در کنار یکدیگر برنامه اتمی خود را گسترش داده‌اند. مذاکره مجدد با ایران ریسک خاص خود را دارد. نگاه خوشبینانه این است که بتوانیم به توافق بهتری با ایران برسیم، همچنین با کره شمالی. آمریکا باید مطمئن شود که هیچ یک از این دو کشور تسلیحات اتمی نداشته باشند، زیرا هر دو تهدیدی حیاتی برای آمریکا هستند. ما شاهد توان موشک بالیستیک بین قاره‌ای کره شمالی بودیم که نه تنها ژاپن و کره جنوبی را در برد خود دارد، بلکه می‌تواند به خاک آمریکا نیز اصابت کند.

آقای مک‌کال، بانی قانون موسوم به پاسخگویی حقوق بشر و گروگانگیری ایران که در مجلس نمایندگان تصویب شد، اهمیت این قانون را در پیشبرد اقدامات مربوط به آزاد‌سازی آمریکائیان اسیر در ایران شرح داد .

او گفت: «رژیم ایران رژیم بی رحمی است. آنها پنج آمریکایی را به گروگان گرفتند. براساس طرح من، هر فردی که در ایران مسوول گروگانگیری آمریکاییان است، تحریم خواهد شد. حالا اگر مساله گروگانگیری آمریکاییان در ایران را در کنار آزادی سه شهروند آمریکایی از سوی کره شمالی قرار دهیم، می‌فهمیم که باید از ابتدا اینگونه با ایران به توافق می‌رسیدیم. نقص برجام در این بود که از ایران پیش از برداشتن تحریمها به اندازه کافی امتیاز نگرفتیم. کنگره آمریکا سالها در مورد قوانینی برای تحریم ایران، به گونه‌ای که به آزادی گروگانهایمان بیانجامد و برنامه‌های موشک بالیستیک و هسته‌ای را محدود کند، کار کرده بود. متاسفانه در نهایت، در برجام به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم.»

با اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام، طی سه ماه و شش ماه آینده آن بخش از تحریم‌های آمریکا که در چارچوب توافق اتمی برداشته شده بود بار دیگر اجرایی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر بریتانیا حمله موشکی ایران به مواضع اسرائیل را محکوم کردند

پرزیدنت ترامپ و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در یک گفتگوی تلفنی حمله موشکی ایران به مواضع اسرائیل در بلندی‌های جولان را محکوم کردند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در مکالمه تلفنی جمعه ۲۱ اردیبهشت همچنین در خصوص نحوه پاسخگویی به تحرکات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه نیز تبادل نظر کرده و ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود خواستار برقراری آرامش در سراسر منطقه شده‌اند.

از سوی دیگر، دو روز پس از حمله اسرائیل به مواضع نیروهای ایران در سوریه، محمد جواد ظریف، روز شنبه به مسکو و پکن سفر می‌کند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا، حمله اسرائیل به کشته شدن ۲۱ شبه نظامی خارجی منجر شد که حداقل ۱۱ نفر از آنان ایرانی هستند.

خبرگزاری فرانسه نیز تایید کرد که جسد حداقل ۱۱ ایرانی در میان تلفات حملات روز پنجشنبه اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی مستقر در سوریه به چشم می خورد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه در بازدید از بلندی‌های جولان به دمشق توصیه کرد تا واحدهای سپاه پاسداران را از سوریه اخراج کند.

او گفت: «من از این فرصت استفاده کرده و پیامی برای اسد دارم؛ از شر ایرانیها خلاص شو، از شرقاسم سلیمانی و نیروی قدس خلاص شو، آنها به تو کمک نمی‌کنند، حضور آنها فقط مایه تخریب و دردسر است. از شر ایرانی‌ها خلاص شو، شاید آنگاه احتمال زندگی بهتری باشد.»

در این میان، به گزارش روزنامه ایزوستیا در روز جمعه پس از دیدار طولانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مقرر شد که مسکو موشک‌های پیشرفته زمین به هوای اس- ۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار ندهد.

درگیری نیروهای سوری با داعش

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نبردهای منطقه حجرالاسود و اردوگاه پناهندگان فلسطینی یارموک در حومه دمشق در هفته گذشته، حداقل ۸۶ نفر از نیروهای طرفدار رژیم اسد و ۵۷ نفر از شبه نظامیان داعش کشته شدند.

در حالیکه نیمی از حجرالاسود به تصرف نیروهای دولتی درآمده، هنوز تقریباً ۸۰ درصد از اردوگاه یارموک که پیش از جنگ یکصد و شصت هزار پناهنده فلسطینی را در خود جای داده بود، در کنترل شبه نظامیان داعش است.

به گفته کارشناسان نظامی، در صورت شکست کامل داعش در مناطق حجرالاسود و یارموک، دولت مرکزی سوریه می‌تواند برای اولین بار در هفت سال اخیر بر دمشق و حومه آن تا شعاع ۲۰ کیلومتری کاملاً مسلط شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظرات جان بولتون درباره ایران در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا انتظارات دولت ترامپ پس از خروج از توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران، موسوم به برجام، را شرح داد.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، در پاسخ به پرسش‌های گرتا ون ساسترن، همکار صدای آمریکا، در مقایسه سیاست دولت ترامپ با دولت‌های قبلی در قبال ایران گفت که برای پرزیدنت ترامپ منافع آمریکا اولویت دارد.

او گفت: «به باور من پرزیدنت ترامپ در فعالیت انتخاباتی‌اش گفت که هدفش در اولویت قرار دادن منافع ملی آمریکا است و فکر می‌کنم این دستاورد او در یک سال و اندی بوده است که در کاخ سفید است. او وارث مشکلات بسیاری است، ایران، کره شمالی و خاورمیانه. به این مشکلات در دولت پرزیدنت اوباما یا پرداخته نشد یا برخورد نادرستی با آنها شد و تصحیح آنها بخش بزرگی از مسئولیت پرزیدنت ترامپ است.»

آقای بولتون تصمیم و اقدام عملی پرزیدنت ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم در اسرائیل را پیامی به جهان خواند که وقتی وعده‌ای می‌دهد، آن را عملی می‌کند.

او توضیح داد: « تاثیر این تصمیم صرفا به اوضاع در اسرائیل محدود نمی‌شود، بلکه پیامی به رهبران در سراسر جهان است که او وقتی قولی می‌دهد، آن را انجام می‌دهد. به نظر من با تصمیم اخیرش برای خروج از توافق اتمی با ایران که او همواره در مبارزات انتخاباتی درباره‌اش صحبت می‌کرد و پس از کسب مقام ریاست جمهوری نیز به روشنی تاکید کرد که توافق وحشتناکی است، پیگیرانه به آنچه در دو سال گذشته گفته بود، عمل کرد.»

آقای بولتون در واکنش به این سئوال که آیا ایران مجبور به مذاکره خواهد شد، یا صحنه برای رویارویی بین دو کشور آماده خواهد شد، گفت که چنین رویارویی‌ای صورت نخواهد گرفت.

او گفت: « من فکر نمی‌کنم رویارویی صورت گیرد. به نظر من وقتی تحریم‌های آمریکا اعمال شود، قطعا بر اروپا تاثیر خواهد گذاشت. سرمایه گذاری تجاری آنها در ایران کاهش خواهد یافت و آن وقت ایران با شرایط دشواری مواجه خواهد شد زیرا می خواهد برای منافع اقتصادی خود که تا به حال به سمتش سرازیر شده بود، توافق را با اروپا حفظ کند. این منافع به زودی قطع خواهد شد. اقتصادش حتی پس از تعلیق تحریم‌ها هم در وضعیت دشواری بود و ما در اواخر سال گذشته، شاهد تظاهرات در سراسر ایران بودیم. به باور من، حفظ اوضاع برای ایران بسیار بسیار دشوار خواهد بود.»

آقای بولتون در باره این که موضع آمریکا در مورد تغییر رژیم در ایران چیست، گفت: «هدف این است که ایران حتی به تولید سلاح‌های اتمی نزدیک نشود. به باور من با توجه به منافع اقتصادی که اوباما نصیب ایران کرد، و حالا با از بین رفتن توافق، ایران به مرحله‌ای می‌رسد که بگوید، همانگونه که کره شمالی گفت، دیگر نمی‌توانیم هزینه بسیار تولید سلاح های اتمی را تحمل کنیم.»

از آقای بولتون پرسیده شد که چه دلیلی باعث شد پرزیدنت ترامپ از توافق خارج شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفته بود که ایران توافق را رعایت می‌کرد. بحث هایی شد که پولهای مسدود نشده ایران در دوران اوباما، که به ایران تعلق داشت ، پس داده شد، که ایران آنها را برای جنگ با اسرائیل بین حزب الله، یمن و سوریه توزیع کرد. آیا این دلیل تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام بود؟

او گفت: «مسلما، طریقی که اوباما درباره توافق مذاکره کرد، منافعش به ایران رسید که این یکی از مشکلات اساسی توافق است. مشکل بنیادین توافق صرفا این است که به نفع منافع استراتژیک آمریکا نبود. توافق به طرزی موثر از تلاش ایران برای تولید سلاح‌های اتمی جلوگیری نکرد. راهکارهای موثر برای راستی آزمایی ایران وجود نداشت. ما زمانی وارد توافق شدیم که به غیر از اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی خودمان درباره برنامه نظامی ایران ارائه دادند، هیچ اطلاعات دیگری نداشتیم و آژانس صرفا راهکارهای کافی برای بازرسی نداشت. از این رو، مطمئن هستیم که توافق بر اساس دروغ ایران در باره انگیزه‌های نظامی‌اش استوار بود و اطلاعات اخیری که اسرائیل افشا کرد، بر این دروغ صحت گذاشته است.»

آقای بولتون تاثیر خروج از توافق با ایران بر کره شمالی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «توافق هرگز به نفع منافع آمریکا نبود و با گذشت زمان بهتر نیز نمی‌شد. به باور من، خروج از آن، شانس حصول توافق با کره شمالی را بیشتر می‌کند، زیرا کره شمالی خواهد گفت که احتمالا به توافقی به خوبی توافق ایران نخواهیم رسید و اگر بخواهیم به توافق دست یابیم، باید بیشتر بر شرایطی باشد که آمریکا می خواهد.»

آقای بولتون مشکل دیگر توافق را ایجاد انگیزه‌ برای مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه خلیج فارس دانست.
او گفت: «ببینید به نظر من یکی از عواقب توافق اتمی با ایران این بود که به مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه کمک می‌کرد. نه تنها اسرائیل نمی‌خواهد ایران به تولید سلاح های اتمی دست یابد بلکه کشورهای دیگر، ترکیه، مصر، عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس نیز نمی‌خواهند. و یکی از نگرانی‌های ما این است که ناتوانی توافق در جلوگیری از برنامه سلاح‌های اتمی ایران، صرفا، به کشورهای دیگر انگیزه می‌داد که ظرفیت های اتمی خودشان را به وجود آورند.»

آقای بولتون با اشاره به ایران و کره شمالی گفت که باید دید کره شمالی تا چه حد با اعلام توقف آزمایش‌های اتمی و موشکی خود جدی است.

او اضافه کرد: «ممکن است با اعلام آن حسن نیت داشته باشد. یا ممکن است در مورد ایران و خود کره شمالی، مشکلات پیش آمده آنها مجبور کند که بر اساس نیاز عمل کنند.​»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فعالیت‌های بی ثبات کننده سپاه پاسداران ایران در منطقه خاورمیانه، از کشورهای «مسئولیت پذیر» خواست تا فشار جهانی را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی افزایش دهند.

سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه گفت، در حالی که مردم ایران همچنان قربانی یک اقتصاد مشکل دار هستند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منابع خود را برای بسط نفوذ بی‌ثبات سازش در سراسر منطقه پخش کرده است.

سارا هاکبی سندرز در این بیانیه افزود، «سپاه پاسداران این هفته راکت‌هایی را به سمت شهروندان اسرائیل پرتاب کرد، و عوامل آن در یمن یک موشک بالیستیک به ریاض (پایتخت عربستان سعودی) شلیک کردند.»

وی با تاکید بر این که «اینها گواه دیگری بر اقدامات بی‌ملاحظه رژیم ایران است که تهدید جدی صلح و ثبات منطقه بوده است،» گفت وقت آن است که کشورهای مسئول فشار را بر ایران برای تغییر رفتار خطرناکش افزایش دهند.

بیانیه کاخ سفید چند روز پس از آن منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل آن که تهران با رفتار بی‌ثبات کننده خود در منطقه و آزمایش موشکی بالیستیک روح برجام را نقض کرده، از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج شد.

انتقاد کاخ سفید از اقدامات سپاه پاسداران، همچنین دو روز پس از حمله راکتی روز چهارشنبه از سوریه به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان و واکنش اسرائیل با حمله به مواضع ایران در سوریه صورت می‌گیرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز روز پنجشنبه از اقدامات مشترک آمریکا و امارات متحده عربی برای قطع فعالیت یک شبکه وسیع خرید و فروش ارز در ایران و امارات - که فعالیت‌های نیروی قدس و گروه‌های وابسته به آن را تامین مالی می کرد - خبر داد.

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بخشی از برنامه جف سشنز برای مقابله با مهاجرت به آمریکا: لغو شهروندی دو خلافکار مالی

وزارت دادگستری فدرال آمریکا در شکایتی به دادگاه خواستار لغو شهروندی دو نفر از کسانی شده است که به کلاهبرداری از بانک صادرات-واردات آمریکا متهم و محکوم شده اند.

گیلرمو اسکارموندینو، ۵۵ ساله آرژانتینی تبار، و نورما بورگونو ۶۳ ساله پروئی تبار، در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در دادگاه به اتهام کلاهبرداری بیش از ۲۴ میلیون دلاری از بانک صادرات-واردات محکوم شدند.

به گزارش رویترز، لغو شهروندی کسانی که در آمریکا مرتکب قانون شکنی شوند بخشی از برنامه جف سشنز، دادستان کل فدرال در محدود کردن مهاجرت به این کشور است.

وزارت دادگستری درخواست لغو تابعیت آنها را این هفته به دادگاه ارائه داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استعفا داد

«ترو واریوراناتا» معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس بخش پادمان آن (راست)، در کنار نماینده ایران در آژانس - آرشیو

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به طور ناگهانی از سمت خود در این بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی آژانس، «ترو واریوراناتا» استعفا داده است و استعفای او از امروز ۱۱ مه ۲۰۱۸ اجرایی می‌شود.

به گفته او، مدیرکل آژانس «ماسیمو آپارو» مسئول بخش راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران را به عنوان سرپرست بخش بازرسی منصوب کرده است.

استعفای این مقام ارشد فنلاندی آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات ایران در برجام است، در مقطع زمانی حساسی رخ داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، و مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن با این تصمیم، آینده توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را به خطر انداخته است.

ترو واریوراناتا از اکتبر ۲۰۱۳ معاون مدیرکل آژانس و رئیس بخش پادمان آن – که پایبندی کشورها به پیمان منع تسلیحات هسته‌ای را بررسی می‌کند – بود.

یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای وین را تایید کرد.

پرزیدنت ترامپ از ابتدا برجام را یک توافق بد خوانده و می گوید تهران با فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه، روح برجام را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همسر «انور ابراهیم» از احتمال عفو این سیاستمدار زندانی در مالزی خبر داد

انور ابراهیم، که زمانی معاون ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی بود، در سال ۲۰۱۴ به اتهام لواط به پنج سال زندان محکوم شد.

همسر انور ابراهیم معاون پیشین نخست وزیر مالزی روز جمعه گفت آقای ابراهیم ممکن است ظرف چند روز آینده از زندان آزاد شود و مورد عفو کامل پادشاه قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وان عزیزه وان اسماعیل» که به تازگی به عنوان معاون نخست وزیر انتخاب شده گفت، پادشاه «می‌خواهد عفو هر چه زودتر محقق شود.»

وی پس از عیادت از همسرش در بیمارستان در گفت‌وگو با گروهی از خبرنگاران گفت «اگر مدیر زندان راضی شود ... (ابراهیم) ظرف دو تا سه روز آینده آزاد خواهد شد.»

انور ابراهیم در سال ۲۰۰۰ به اتهام لواط به ۹ سال زندان محکوم شد، اما چهار سال بعد حکم او لغو شد. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر به همان اتهام محکوم و زندانی شد.

وی تا کنون حدود سه سال از محکومیت پنج ساله خود را سپری کرده است.

ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی، که روز پنجشبنه به عنوان نخست وزیر جدید سوگند یاد کرد، گفته است حاضر است کنار برود و جای خود را به انور ابراهیم بدهد.

ائتلاف مخالفان به رهبری ماهاتیر موفق شدند در انتخابات پارلمانی چهارشنبه در مالزی به یک پیروزی تاریخی دست یابند و اکثریت لازم را برای تشکیل دولت به دست آورند.

انور ابراهیم قبلا معاون ماهاتیر محمد بود، اما در سال ۱۹۹۸ با جریان حاکم اختلاف پیدا کرد و از سمت خود برکنار شد. ماهاتیر هم از سال ۲۰۱۶ به مخالفان دولت پیوست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل خطاب به دولت اسد: خود را از شر نیروهای ایرانی خلاص کنید

وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه خواست کشورش را از «شر وجود نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» خلاص کند و هشدار داد ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه تنها «دردسر» درست خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آویگدور لیبرمن که برای بازدید از مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان به آن منطقه سفر کرده است، در سخنانی در حضور خبرنگاران گفت، اسرائیل به دنبال برخورد و اصطکاک نیست.

وی با بیان این که «ما نزدیک مرزهای ایران نرفته‌ایم، اما آنها به اینجا آمده‌اند» گفت که «از این فرصت استفاده می‌کنم تا به بشار اسد یک پیام بدهم: از شر ایرانی‌ها خلاص شو، خود را از شر قاسم سلیمانی و نیروی قدس خلاص کن.»

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه توصیه خود به بشار اسد که در جنگ داخلی سوریه از حمایت ایران برخوردار بوده است گفت، نیروهای ایرانی «به تو کمک نمی‌کنند، فقط آسیب می‌زنند. حضور آنها فقط دردسر و خسارت به بار خواهد آورد.»

ارتش اسرائیل نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را متهم به پرتاب ۲۰ موشک به سمت اهداف اسرائیلی در بلندی‌های جولان کرده و در پاسخ به آن نیز حمله‌ای گسترده به مواضع نیروهای ایرانی در داخل خاک سوریه انجام داده است.

اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید جدی علیه خود می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران موجودیت کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و در طول نزدیک به چهار دهه گذشته از طریق نیروهای وابسته به خود در منطقه، مانند شبه نظامیان شیعه حزب الله در لبنان، اسرائیل را تهدید کرده است.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از درگیری مستقیم نظامی اسرائیل با ایران و نیروهای وابسته به آن، رئیس مجلس لبنان و از متحدان تهران و دمشق روز جمعه گفت، حملات اخیر «یک هشدار بسیار محکم» به اسرائیل بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نبیه بری با بیان این که حملات تلافی‌جویانه سوریه در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل، این بار در اراضی اشغالی ارتفاعات جولان صورت گرفت، گفت که دفعه بعد در داخل اسرائیل رخ خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات پارلمان و رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق ۸ مهر برگزار می‌شود

یک روزنامه اقلیم کردستان عراق نوشته است نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم روز ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) را روز برگزاری انتخابات تعیین کرده است.

روز رای گیری، مردم این منطقه نمایندگان پارلمان و رئیس جمهوری جدید اقلیم کردستان عراق را انتخاب می‌کنند.

از سال ۱۹۹۱ که آمریکا، صدام حسین را وادار کرد نیروهایش را از کردستان عراق خارج سازد، این منطقه از خودمختاری برخوردار بوده است.

روز شنبه نیز انتخابات سراسری فدرال عراق برگزار خواهد شد که نمایندگان پارلمان مرکز انتخاب می شوند. پارلمان سپس نخست وزیر را تعیین می کند.

در ماه نوامبر سال پیش، مردم اقلیم کردستان در همه پرسی به استقلال سرزمین از عراق رای دادند اما پس از آنکه اقلیم بر شهر نفتخیز کرکوک ادعای حاکمیت کرد، بغداد با توسل به نیروی نظامی آن شهر را در کنترل گرفت و مسعود بارزانی رئیس جمهوری اقلیم از کار کناره گیری کرد.

بعد از کناره گیری مسعود بارزانی، «نچیروان بارزانی» برادر زاده و داماد او که نخست وزیر این اقلیم است، کفیل ریاست جمهوری شد.

پارلمان کنونی در سال ۲۰۱۳ برپا شد. علاوه بر حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی و حزب میهنی کردستان به رهبری طالبانی‌ها، دو حزب دیگر شامل جنبش «گوران» به معنی تغییر، و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری برهام صالح در انتخابات آینده حضور فعال دارند.

صالح که از حزب میهنی جداشده است نخست وزیری اقلیم را در کارنامه اش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتراض فلسطینی های ساکن غزه علیه اسرائیل؛ حال چهار مجروح وخیم است

فلسطینی های ساکن غزه روز جمعه در نزدیکی مرز اسرائیل لاستیک ماشینها را آتش زدند و به سمت نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب کردند.

این هفتمین تظاهرات هفتگی فلسطینی های ساکن غزه است که حدود یک دهه در محاصره اقتصادی قرار دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای اسرائیلی به سمت فلسطینی ها تیراندازی کردند و دست کم ۱۵ نفر از معترضان فلسطینی در اثر اصابت گلوله سربازان اسرائیلی مجروح شدند.

به گفته مقامات امور سلامت غزه، حال چهار نفر از مجروحان از جمله یک پسر ۱۶ ساله که تیر به سرش خورده، وخیم گزارش شده است. بیش از ۲۰ نفر دیگر نیز در اثر شلیک گاز اشک آور حالشان بد شد.

اسرائیل هشدار داده است که نسبت به هرگونه تعرض مرزی واکنش نشان خواهد داد.

مقامات نظامی این کشور می گویند که سیاست شان هدف قرار دادن و تیراندازی به «محرکین اصلی» اعتراضات است.

اسرائیل می گوید که حماس از این اعتراضات به عنوان پوششی برای حملات مرزی استفاده می کند.

گروه های حامی حقوق بشر می گویندکه استفاده اسرائیل از نیرویی که می تواند مرگبار باشد علیه معترضان غیرمسلح فلسطینی غیرقانونی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دولت روحانی تجمع معلمان را «غیرمنصفانه» نامید| انتقال بازداشتی‌ها به اوین

تجمع اعتراضی معلمان در تهران - پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت

در حالیکه تجمع مسالمت آمیز معلمان روز پنجشنبه با حمله ماموران و بازداشت برخی از آنها پاسخ داده شد، وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی این تجمع مسالمت آمیز را «دور از انصاف» نامید.

محمد بطحایی روز جمعه گفت این تجمع بدون مجوز و در شرایط فعلی سیاسی ایران دور از تدبیر و انصاف بود. با این حال او در توئیتر خود گفته که برای آزادی معلمان بازداشتی تلاش خواهد کرد.

روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت و یک هفته بعد از روز نمادین حکومتی برای بزرگداشت معلم، معلمان معترض در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، رشت و چند شهر دیگر تجمع کردند.

در تهران و چند شهر دیگر این تجمع با برخورد ماموران روبرو شد.

تازه ترین گزارش ها حکایت داردکه معلمان معترضی که روز گذشته در تجمع دیروز در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران دستگیر شده بودند به زندان اوین منتقل شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاریهای حقوق بشری، برای هر یک از این افراد ۵۰ میلیون تومان وثیقه مقرر شد اما چون معلمان دستگیر شده این وثیقه را ظالمانه می دانند و از پذیرش آن خودداری کردند و قوه قضاییه هم آنها را به زندان اوین منتقل کرد.

محمد حبیبی، عضو هیات مدیره کانون معلمان تهران که ماه گذشته با سپردن وثیقه آزاد شده بود نیز جزو دستگیر شدگان دیروز است اما گفته شده که کسی از سرنوشت او آگاه نیست و به مکان نامشخصی منتقل شده است.

سحام نیوزگزارش داد «محمدتقی فلاحی» دبیر کانون صنفی معلمان تهران که در تجمع ۲۰ اردیبهشت معلمان بازداشت شد، امروز با «دست بند و پابند» به دادسرای اوین منتقل شد.

تظاهرات روز گذشته معلمان در بیش از سی شهر ایران و با اعتراض به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنگلا مرکل: یکجانبه گرایی و خروج آمریکا از برجام به نظم جهانی آسیب می زند

خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که در برجام بماند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می گوید تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، به اعتماد به «نظم جهانی» آسیب می زند.

به گزارش بلومبرگ، خانم مرکل انتقادهایش از «یکجانبه گرایی» آمریکا را شدت بخشیده است. او می گوید در حالی که برجام ایراداتی دارد و مسئله برنامه موشک های بالیستیک ایران را پوشش نداده است، اعتقاد دارد لغو یکجانبه توافقی که مورد مذاکره قرار گرفته بود و در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب شده بود، درست نیست.

خانم مرکل این سخنان را روز جمعه در یک همایش مذهبی در شهر مونستر، واقع در آلمان بیان کرد.

بلومبرگ می نویسد این یکی از عمده ترین انتقادهای اخیر صدراعظم آلمان از رئیس جمهوری آمریکا بوده است. خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که آمریکا همچنان در برجام باقی بماند.

خانم مرکل همچنین ضمن اشاره به تصمیم سال گذشته دونالد ترامپ در مورد توافق اقلیمی پاریس می گوید اقدام رئیس جمهوری آمریکا نظم چندجانبه جهانی را وارد «بحران واقعی» کرده است.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انصراف احتمالی روسیه از تحویل اس-۳۰۰ به سوریه پس از سفر نتانیاهو به مسکو

عکس آرشیوی از سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ ساخت روسیه

روزنامه روسی «ایزوِستیا» روز جمعه از قول یک مقام ارشد کاخ کرملین نوشت، مسکو در حال مذاکره با دمشق برای تحویل سامانه اس-۳۰۰ نیست و گمان نمی‌کند سوریه به این موشک‌های پیشرفته نیازی داشته باشد.

به گزارش رویترز، اظهارات ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه، که بر کمک‌های نظامی مسکو به کشورهای خارجی نظارت دارد، به دنبال سفر اخیر نخست وزیر اسرائیل به مسکو بیان می‌شود.

روسیه ماه گذشته میلادی، و پس از حمله موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه در واکنش به حمله شیمیایی دوما، از تحویل احتمالی این سامانه دفاع موشکی به دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق خبر داد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود، حمله موشکی ۱۴ آوریل غرب به خاک سوریه هر گونه تعهد اخلاقی که مسکو پیش از این در مورد توقف ارسال چنین سلاح‌هایی به سوریه داشت را از میان برده است.

روزنامه روسی کومرسانت هم در گزارشی از قول یک منبع آگاه در ارتش روسیه، که هویت او را فاش نکرده بود، نوشت که روند تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به دولت بشار اسد ممکن است به زودی آغاز شود.

گزارش امروز روزنامه ایزوستیا، که چند روز پس از سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه منتشر می‌شود، در صورت صحت، می‌تواند چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای در رویکرد مسکو باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش ایران برای تحویل هواپیما از ایرباس قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا

یکی از هواپیماهای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران پس از لغو تحریم ها در فرودگاه مهرآباد - آرشیو

به دنبال تصمیم آمریکا به خروج از برجام، یک مقام دولتی ایران گفت تهران به دنبال خرید هواپیماهای آماده فروش ایرباس تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در چند ماه آینده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول مشاور ارشد وزیر راه و شهرسازی ایران نوشت، «ما با ایرباس در تماسیم و آنها در حال بررسی همه احتمالات موجود برای استفاده از فرصت محدود پیش رو هستند.»

اصغر فخریه کاشان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی خود با این خبرگزاری گفت، «این تماما بستگی به حمایت و سیاست‌های دولت‌های اروپایی دارد.»

به گفته مشاور وزیر راه ایران در امور بین الملل، «ایران همچنین امیدوار است بتواند هواپیماهای فرانسوی-ایتالیایی اِی‌تی‌آر (ATR) بیشتری خریداری کند، اما برخی «مسائل فنی» در این میان وجود دارد.

پس از اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی و ایران در دی ماه همان سال، ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی خود با دو غول هواپماسازی ایرباس و بوئینگ قرارداد بست.

تحریم های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، حداکثر تا ۱۸۰ روز دیگر به جای خود باز خواهند گشت و این، خرید هواپیماهای نو برای جمهوری اسلامی را دشوار می‌کند.

پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا به طور ضمنی از بوئینگ اسم برد و گفت قرارداد این شرکت با ایران لغو خواهد شد.

شرکت ایرباس هنوز در مورد اظهارات امروز مشاور وزیر راه ایران اظهارنظری نکرده است.

مدیرعامل این غول هواپیماسازی اروپا، که برای شرکت در مراسمی به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه گفت که لغو مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا تاثیری بر تولیدات آن شرکت نخواهد داشت.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از قول وزیر دارایی فرانسه نوشت که کشورهای اروپایی نباید بیش از این در برابر دولت پرزیدنت ترامپ عقب بنیشنند و همچون «رعیت» آمریکا عمل کنند.

برونو لومر که با رادیو «اروپا-۱» گفت‌وگو می‌کرد افزود، اروپا نباید زیر بار این برود که ایالات متحده «پلیس اقتصاد جهان» باشد و ما برای منافعمان، مثل یک رعیت، دائما دست به دامان آمریکا شویم.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان – که همراه ایالات متحده، روسیه و چین – به عنوان اعضای گروه ۱+۵ با ایران به توافق رسیدند، تلاش کرده بودند تا رئیس جمهوری آمریکا را برای حفظ برجام مجاب کنند.

پس از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق در روز سه شنبه، این سه قدرت اروپایی گفتند که در توافق خواهند ماند و برای حفظ قراردادهای تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران تلاش خواهند کرد.

ایران برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر، با این شرکت‌ها قرارداد بسته است، که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این قراردادها با خطر فروپاشی روبرواست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اروپایی‌ها به دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای معامله با جمهوری اسلامی هستند

دو روز بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران، رویترز در گزارشی می گوید کشورهای اروپایی خواستار معافیت از تحریم هایی هستند که دولت آمریکا پس از خروج از برجام علیه شرکت هایی اعمال خواهد کرد. آنها امیدوار به ادامه روابط تجاری- اقتصادی با ایران هستند.

«برنو لومر» وزیر دارایی فرانسه روز جمعه گفت، از آمریکا می خواهد شرکت های اروپایی که با ایران معامله می کنند را مشمول تحریم های جدید نکند.

وی گفت: من دو روز قبل به همتای آمریکایی خود گفتم، تصمیم آمریکا برای برخورد با شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران، با آنچه تقویت روابط اروپا با آمریکا تلقی می شود، مغایرت دارد. من از او خواستم آمریکا برخی از شرکت های اروپایی را مشمول معافیت از تحریم های جدید کند و یا زمان اجرایی شدت تحریم های جدید علیه طرفهایی که ه با ایران تجارت کنند را به تعویق بیاندازد.

وزیر دارایی فرانسه همچنین گفت، اروپا می خواهد در چارچوب توافق برجام به روابط تجاری / اقتصادی با ایران ادامه دهد.

از سوی دیگر، آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان نیز ضمن لزوم حفظ برجام گفت، باید برای مهار فعالیت های مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطفه و برنامه موشک بالستیک ایران، تبادل نظر کرد.

وی افزود: لغو توافق اتمی با ایران موضوعی است که هم باعث نگرانی و هم موجب تاسف ما است. این توافق نتیجه دوازده سال کار و تلاش دیپلماتیک است که احتمالا، توافقی کامل نیست. من هم تایید می کنم، در برخورد با ایران مسائل بسیاری مثل جنگ احتمالی با اسرائیل یا برنامه موشک بالیستیک و نقش ایران در سوریه وجود دارد که مورد نگرانی است. با همه اینها، به باور من درست نیست از توافقی که امضا کرده ایم و از رای متفق القول در شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار شد، خارج شویم. خروج از برجام به اعتماد در نظم بین المللی آسیب می رساند.

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ، همچنین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، درباره سرنوشت برجام تبادل نظر کرد.

کرملین در بیانه ای گفت رهبران دو کشور در مکالمه ای تلفنی در باره خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اهمیت حفظ آن در راستای تلاش برای ثبات منطقه ای گفتگو کردند.

در همین رابطه «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه از قصد دولت آمریکا برای برقراری مجدد اقدامات تنبیهی علیه شرکت های خارجی طرف معامله با ایران به شدت انتقاد کرد.

آقای لودریان گفت کشورهای اروپایی تمام تلاش خود را معطوف حفاظت از منافع شرکت هایشان خواهند کرد و در پی مذاکرات جدی با آمریکا در این باره هستند.

در همین حال، به گزارش رویترز، شرکت انرژی دولتی چین گفت در صورتی که شرکت توتال فرانسوی پروژه گاز پارس جنوبی در ایران را به علت تحریم های اعلام شده آمریکا ترک کند، آماده است، جایگزین این شرکت شود.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اولین انتخابات عراق بعد از شکست داعش: نگاهی به جزئیات انتخابات شنبه

انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار می شود و سرنوشت ۳۲۹ کرسی مجلس نمایندگان مشخص خواهد شد. هر گروهی که در این انتخابات پیروز شود، با چالش دشوار بازسازی کشور روبرو می شود که بار دیگر، در پی جنگ با گروه اسلامگرای داعش، خرابی های گسترده متحمل شده است.

رویترز به نقل از یکی از عراقی ها می نویسد که مردم خواهان امنیت هستند. به نوشته این خبرگزاری، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به عقیده تحلیلگران از رقبای خود پیش است، اما معلوم نیست که برنده انتخابات شود.

نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق نیز قصد دارد مجددا در پی این انتخابات، در صحنه سیاسی عراق فعال تر شود.

نزدیک به ۷ هزار نفر برای کسب کرسی های پارلمان رقابت می کنند که از این تعداد ۴۶ کرسی برای کردهای عراقی، و یک چهارم برای زنان حفظ شده است. شماری از کرسی ها نیز به اقلیت های عراقی اختصاص دارد که خواهان افزایش این تعداد هستند.

قرقوش از محله های مسیحی نشین عراق، یکی از اهداف مورد نظر داعش بود. بسیاری از کلیساها در آن زمان به آتش کشیده شد و اماکن و منازل بسیاری ویران شد.

به گفته یکی از ساکنان این محله، تقریبا نیمی از جمعیت ۵۰ هزار نفری شهر بعد از خروج داعش به شهر بازگشته اند، با این حال، آمار رسمی از تعداد ساکنان برگشته در دست نیست.

یکی از احزاب شرکت کننده در انتخابات، حزب نوپای سکولار مدنی است که اواخر سال گذشته شکل گرفت، حزبی که دیگر احزاب سیاسی را متهم کرده که نتوانسته اند امنیت سیاسی ایجاد کنند. حزب مدنی خود را جایگزین جدیدی، خصوصا برای نسل جوان می داند.

زینب حشام، نامزد حزب مدنی در انتخابات پارلمانی عراق می گوید جوانان، ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند که ثروت ملی برای عراق به حساب می آیند.

او می گوید جوانان باید به این اعتقاد برسند که اول و آخر، عراق پناهگاه آنها است.

از جمعیت ۳۷ میلیونی عراق، بیش از ۲۴ میلیون واجد شرایط رای دادن هستند.

انتخابات روز شنبه عراق، پس از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳، چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور به شمار می رود.

سیستم الکترونیکی جدید نتایج انتخابات را در عرض چند ساعت پس از پایان رای گیری ها ارائه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


عضو جمهوریخواه کمیته نیروی دریایی مجلس نمایندگان آمریکا: ایران به رفتار مخرب در منطقه ادامه می‌دهد

راب ویتمن رئیس جمهوریخواه کمیته فرعی نیروی دریایی که زیر مجموعه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره آمریکا است، برخورد نظامی اخیر میان ایران و اسرائیل درسوریه را معرف سیاست های تهاجمی تهران در منطقه می داند.

این نماینده ایالت ویرجینا که دیروز در اندیشکده هادسن سخنرانی می کرد، افزود وقایع اخیر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران از جاه طلبی‌های اتمی اش دست برنداشته و می خواهد به نفوذ سیاسی و نظامی مخرب خود در منطقه گسترش بدهد.

در این نشست که با هدف بررسی توان نظامی دریایی آمریکا در جهان برگزار شد، آقای ویتمن در پاسخ به سئوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد دیدگاهش درباره خروج آمریکا از برجام گفت تحرکات نظامی اخیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه نشان داد تصمیم پرزیدنت ترامپ تصمیم درستی است زیرا تهران کماکان دنبال افزایش نفوذ و اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه است.

این عضو کنگره آمریکا افزود: درگیری نظامی که بین ایران و اسرائیل رخ داد، صرف نظر از اینکه چه کسی آغازگر آن بود نشانگر وجود صحنه ای بسیار حساس در منطقه است. حال با خروج از برجام باید فشار بر ایرانیها افزایش یابد. باید به آنها فهماند که نمی توان چنین کارهایی را در منطقه ادامه داد.

وی گفت: آمریکا می داند که ایران از طریق گروههای نیابتی اش از جمله حوثی ها علیه عربستان سعودی عملیات نظامی انجام می دهد؛ عربستان سعودی از طریق قطر و دیگران مورد تهدید است. بنابراین ایران در نتیجه خروج آمریکا از برجام تلاش دارد که نفوذش در منطقه را افزایش دهد.

این قانونگذار آمریکایی از حزب جمهوریخواه افزود که یکی از تبعات خروج آمریکا از برجام افزایش انگیزه ای برای اروپایی ها به قانع کردن ایران در بازگشت به میز مذاکره برای دستیابی به توافقی جامع است.

وی افزود: حال سئوال اینست که چه باید کرد؟ چگونه می توانیم با متحدان مان و دیگران در جهان نه تنها جلوی برنامه ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی را بگیریم ، بلکه با تلاشهای هماهنگ شده اش که با هدف گسترش حضورش در خاورمیانه و علیه متحدانمان است، مقابله کنیم.به نظرم باید همه این مسائل با هم رسیدگی شود. اگر به هریک از این مسائل به تنهایی نگاه کنیم، بحرانی دیده نمی شود. باید به اقدامات ایران به عنوان قلدر در منطقه رسیدگی شود، در غیر این صورت به کارهایش ادامه خواهد داد.

آقای ویتمن که بیش از یک دهه، در کنگره آمریکا به قانونگذاری پرداخته است، گفت که توافق آتی باید جامع باشد.

وی افزود: حالا چگونه باید به کلیت تهاجم ایران از جمله تهاجمات نظامی و برنامه جاه طلبانه هسته ای آن پاسخ بدهیم. برنامه هسته ای آنها نه تنها برای منطقه بلکه طی سالهای آینده تهدید مستقیم برای آمریکاست. حالا با خروج از برجام فرصتی فراهم شده که به همه این مسائل یکجا بپردازیم. وقایع اخیر در منطقه هم ضرورت این رسیدگی را دوچندان کرده است.

با اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام، طی سه ماه و شش ماه آینده آن بخش از تحریمهای آمریکا که در چارچوب توافق اتمی برداشته شده بود بار دیگر اجرایی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کارگران شرکت تراورس دامغان برای عدم دریافت حقوق خود

کارگران راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) که هنوز چند ماه حقوق معوقه و هفت ماه بیمه خود را دریافت نکرده‌اند باز اعتصاب کردند.

این چندمین اعتراض و اعتصاب این کارگران است. کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) اسفند ماه سال ۹۶ نیز در اعتراض به عدم دریافت چند ماه حقوق و حق بیمه مقابل فرمانداری و دفترامام جمعه دامغان تجمع کرده بودند.

کارگران راه آهن دامغان چند ماه است که دستمزدی دریافت نکرده و حق بیمه هایشان واریز نشده است.

در یک سال اخیر اعتراضات کارگری به طور چشمگیری افزایش یافته است. این هفته در ادامه تجمع‌های صنفی و اعتراض‌های کارگری در ایران، کارکنان نیروگاه رامین ویس در خوزستان دست از کار کشیدند و تجمع کردند.

در تجمعی دیگر، کارگران کارخانه ایران قوطی قزوین نیز روز سه‌شنبه در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی در مقابل تامین اجتماعی شهر الوند تجمع کردند.

این کارگران اعلام کردند که به دلیل دریافت نکردن حقوق و مزایای خود در وضعیت بدی به سر می‌برند.

طی ماهها اخیر تقریبا هر روز یک چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سی‌ان‌ان: آیا وزیر دفاع با بولتون و جولیانی برای تغییر رژیم ایران موافق است؟

شبکه خبری سی‌ان‌ان می گوید جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، از پاسخ دادن به این سوال قانونگذاران آمریکایی که آیا درخواست های علنی جان بولتون، و رودی جولیانی برای براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران به طور مستقیم بر استراتژی فعلی آمریکا تاثیر گذاشته است، طفره رفته است.

به نوشته سی‌ان‌ان، قانونگذاران آمریکایی این سوال را روز چهارشنبه از وزیر دفاع آمریکا مطرح کردند.

این شبکه در وب سایت خود می نویسد که آقای متیس همچنین اطلاعات چندانی درباره این موضوع ارائه نداد که آیا دونالد ترامپ و مشاوران ارشدش در مورد چشم انداز دراز مدت دولت ترامپ به توافق رسیده اند یا خیر.

به نوشته سی‌ان‌ان، جیمز متیس گفته است: «مردم ایران مشکل ما نیستند. اما می گذارم که آقای بولتون و آقای جولیانی از جانب خودشان صحبت کنند.» او افزود که ترجیح می دهد درباره موارد خاصی که هر دوی آنها در رسانه ها از «تغییر رژیم» در ایران صحبت کرده اند، اظهار نظر نکند.

سی‌ان‌ان می نویسد که قانونگذاران آمریکایی به طور خاص در مورد یک سرمقاله که جان بولتون در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد و در آن برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت و همچنین یک سخنرانی رودی جولیانی، اظهار نگرانی کردند.

جولیانی اخیرا در یک تجمع گفت: «تغییر رژیم در ایران مهمتر از توافق صلح فلسطینی ها با اسرائیل است و من فکر می کنم تنها مسیر رسیدن به صلح در خاورمیانه است.»

جان بولتون اکنون مشاور ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است. رودی جولیانی نیز وکیل شخصی آقای ترامپ است.

جیم متیس، و رکس تیلرسون که اخیرا جای خود را در وزارت خارجه آمریکا به مایک پمپئو داد، به دونالد ترامپ توصیه کرده بودند که در توافق هسته ای با ایران باقی بماند. اما آقای ترامپ چند روز پیش گفت آمریکا از برجام خارج می شود.

جان بولتون از مخالفان سرسخت توافق برجام بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرباز اسرائیلی عامل قتل یک فلسطینی پس از تحمل ۹ ماه زندان آزاد شد

الور آزاریا که به قتل عبدالفتاح الشریف در شهر هبرون در کرانه باختری متهم و به ۱۴ ماه زندان محکوم شده بود.

سرباز اسرائیلی که در سال ۲۰۱۶ یک فلسطینی را به شلیک گلوله به سر از پای در آورده بود، پس از تحمل ۹ ماه از زندان آزاد شد.

به گزارش نیوزویک، «الور آزاریا» به قتل عبدالفتاح الشریف در شهر هبرون در کرانه باختری متهم و به ۱۴ ماه زندان محکوم شد و پس از گذراندن دو سوم مدت محکومیت آزاد شد.

آزاریا که به «تیرانداز هبرون» شهرت یافته، قرار بود روز پنج شنبه آزاد شود اما برای شرکت در مراسم عروسی برادرش دو روز زودتر آزاد شد.

دو سال پیش این حادثه موجب تنش بین اسرائیل و فلسطینی ها شد.

«الور آزاریا» می گوید به آن دلیل به شریف تیراندازی کرد که گمان می برد با خودش بمب دارد و بمب گذار انتحاری ست. دادگاه نظامی ادعای او را نپذیرفته بود.

وی با رای دادگاه علاوه بر زندان، با تنزل درجه نظامی، سرباز صفر شد. شریف که با چاقو به دو سرباز اسرائیلی در پست نظامی در هبرون حمله کرده بود، زخمی شد. فیلمی که یک عابر از حادثه گرفت، نشان می داد که آزاریا پس از حمله شریف و زخمی شدن او، وارد صحنه شده و شریف را که توان حمله مجدد نداشت، از ناحیه سر و از نزدیک هدف قرار داد و به قتل رساند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از آزادی آزاریا ابراز شادمانی کرد. او پیشتر اقدام آزاریا را محکوم کرده بود اما بعدا خواستار عفو وی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

امارات متحده عربی ۹ شخص و شرکت ایرانی را در فهرست تروریسم قرار داد

امارات متحده عربی، به رغم تیرگی روابط با تهران، همچنان یکی از مراکز عمده برای فعالیت‌ شرکت‌های تجاری و صرافی‌های ایرانی است.

دولت امارات متحده عربی عصر پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۹ شخص و شرکت ایرانی را به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریسم خود قرار داده است.

به گزارش رویترز، در این بیانیه آمده است: «این ۹ فرد و شرکت بابت تهیه و انتقال میلیون ها دلار پول نقد به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در این فهرست قرار گرفته‌اند.»

در این بیانیه مشخص نشده است که آیا این افراد ارتباطی با امارات نیز داشته‌اند یا خیر، اما گفته شده است که اقدامات صورت گرفته برای شناسایی این افراد با همکاری نزدیک با ایالات متحده انجام شده است.

این خبر ساعتی پس از آن منتشر شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده از قرار گرفتن ۹ فرد و شرکت ایرانی فعال در شبکه ارزی وسیع نیروی قدس در فهرست تحریم‌های آمریکا خبر داد.

مشخص نیست اسامی که امارات در فهرست تحریم قرار داده همانی باشند که وزارت دارایی آمریکا در بیانیه امروز معرفی کرده است. با این حال احتمال می‌رود همان افراد و شرکت‌ها باشند.

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

امارات متحده عربی زمانی مهم‌ترین پایگاه فعالیت‌های شرکت‌های تجاری و صرافی‌های ایران بود و اخیرا نیز، به رغم تیره شدن روابط، همچنان یکی از مراکز عمده تجاری برای ایرانی‌هاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عضو کنگره ایالات متحده: آمریکایی‌های گروگان در ایران را فراموش نمی‌کنیم

الینا راس لتینن، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه مجلس نمایندگان

بعد از آزادی سه گروگان آمریکایی از کره شمالی، برخی نگران آمریکایی های زندانی در تهران هستند.

الینا راس لتینن، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه مجلس نمایندگان روز چهارشنبه در واکنش به خبر آزادی زندانی های آمریکایی از کره شمالی نوشت: با بابک نمازی، که پدر و برادرش هنوز در اسارت رژیم تهران در ایران به سر میبرند، ملاقات کردم. خوشحالم پرزیدنت ترامپ این سه نفر را از کره شمالی به وطن بازگرداند، اما ما نباید کسانی را که هنوز در ایران گروگان هستند فراموش کنیم.

بستگان آمریکایی های زندانی در ایران از دولت ترامپ تقاضا دارند عزیزانشان را فراموش نکنند. با خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران سرنوشت آن ها در ابهام بیشتری فرو رفته است.

توفیق پرزیدنت ترامپ در آزادی زندانیان آمریکا در کره شمالی و ناکامی او در انجام اقدام مشابهی در ایران از پیچیدگی روابط آمریکا با این دو کشور حکایت دارد.

دست کم پنج شهروند آمریکایی که چهار نفر از آن ها تابعیت دوگانه آمریکایی و ایرانی دارند در زندان های ایران در حبس هستند.

بابک نمازی که پدر و برادرش دوره ۱۰ سال زندان خود را به اتهام جاسوسی سپری می کنند می گوید در ملاقات با دو مقام ارشد کاخ سفید بر نگرانی های خانواده شان تاکید گذاشته است: «به من اطمینان داده شد که برای دولت خانواده من و پرونده دیگر گروگان ها از بالاترین اولویت برخوردار است. تمام آن چه برای من مهم است بازگشت سالم و سریع خانواده ام است.»

جَرِد گِنزِر، وکیل خانواده نمازی، که در این دیدار در کاخ سفید همراه بابک نمازی بوده است می گوید «آن چه خانواده نمازی می خواهد این است که آقای ترامپ به وعده ای که داده است متعهد بماند؛ نه چیزی بیشتر نه چیزی کمتر.»

جرد گنزر و بابک نمازی از موفقیت وزیر خارجه آمریکا در بازگرداندن سه گروگان آمریکایی از کره شمالی ابراز خشنودی کردند. آن ها درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام بر تلاش ها برای آزادی زندانیان آمریکایی اظهار نظری نکردند. اما جرد گنزر گفت مساله زندانیان باید امری جدا باشد و مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی امری ممکن بوده است.

در حال حاضر باقر نمازی ۸۱ ساله دیپلمات پیشین یونیسف، پسرش سیامک نمازی ۴۶ ساله مشاور تجاری؛ کارن وفاداری ۵۶ ساله گالری دار؛ مراد طاهباز ۶۲ ساله فعال محیط زیست؛ ژیو ونگ ۳۷ ساله دانشجوی دکترا دانشگاه پرینستون در ایران زندانی هستند.

رابرت لوینسون ۷۰ ساله افسر پیشین اف بی آی سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشخصات تحریم شدگان در پرونده اقدامات ارزی نیروی قدس سپاه؛ رد پای قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سالهای اخیر در عراق و سوریه حضور داشته است.

دولت ایالات متحده روز پنجشنبه از اقدامات مشترک آمریکا و امارات متحده عربی برای اخلال در کار یک شبکه وسیع خرید و فروش ارزهای خارجی در ایران و امارات خبر داد.

نکته ای که آنها را مشترک می سازد، کمک به اقدامات مالی سپاه پاسداران است.

در اینجا نگاهی داریم به افراد و شرکت های تحریم شده.

افراد تحریم شده

مسعود نیکبخت: یک مقام سپاه پاسداران - در همکاری با مقداد امینی از «جهان ارس کیش»، از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران فعالیت های مالی داشته است.

سعید نجفپور: مدیرعامل شرکت «جهان ارس کیش»، شرکت پوششی سپاه پاسداران. او و دستیارش مقداد امینی فعالیت های مالی برای نیروی قدس سپاه پاسداران انجام داده اند.

محمد حسن خدایی: شریک نجفپور در شرکت «جهان ارس کیش». او با همکاری محمدرضا خدمتی که صراف است، شرکت های پوششی برای کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران تاسیس کرده است و با شریک خود یعنی سعید نجف پور، و دستیارش مقداد امینی، از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران فعالیت های مالی کرده است.

مقداد امینی: یک مقام شرکت جهان ارس کیش (شرکت پوششی سپاه) و دستیار سعید نجفپور (مدیرعامل جهان ارس کیش). او که یک صراف است، با مسعود نیکبخت (مقام سپاه پاسداران) به خاطر انجام فعالیت های مالی از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم شده است.

محمدرضا خدمتی: مدیرعامل «صرافی راشد» و مالک شرکت «خدمتی و شرکا». او با همکاری مقداد امینی از شرکت «جهان ارس کیش» و فردی به نام فواد صالحی، پول نقد زیادی را به امارات منتقل و آنجا پول های نقد را از طریق صرافی ها از جمله «صرافی راشد» به دلار آمریکا تبدیل می کرد. محمدرضا خدمتی با جعل سند، فعالیت های غیرقانونی خود را از دید مقامات اماراتی پنهان می کرد.

فواد صالحی: او به محمدرضا خدمتی (مدیرعامل صرافی راشد) برای تبدیل ارزهای نیروی قدس سپاه پاسداران کمک می کرد. او پول های زیادی را به امارات منتقل کرد و در آنجا پول ها را برای نیروی قدس سپاه پاسداران، به دلار تبدیل می کرد. او امکانات لازم و پشتیبانی های لازم را برای اقدامات محمدرضا خدمتی فراهم کرده است.

شرکت های تحریم شده

شرکت جهان ارس کیش: یک شرکت پوششی سپاه پاسداران، مستقر در تهران. این شرکت از حساب های خارجی بانک مرکزی ایران پول های نفت صادراتی ایران را دریافت و آن را برای سپاه پاسداران به ارز تبدیل می کرد.

صرافی راشد: مستقر در تهران. این صرافی برای نیروی قدس سپاه پاسداران پول ها را به ارز تبدیل می کرد. این شرکت در تبدیل پول های نقد ایران که به امارت منتقل می شد و تبدیل آنها به دلار آمریکا برای کمک به سپاه پاسداران نقش داشته است.

شرکت خدمتی و شرکا: مستقر در تهران. این شرکت چون در مالکیت «محمدرضا خدمتی» (مدیرعامل صرافی راشد) و «محمد حسن خدایی» (از شرکت جهان ارس کیش) است، تحریم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ائتلاف به رهبری آمریکا از دستگیری پنج رهبر ارشد داعش خبر داد

نشست خبری سرهنگ رایان دیلان سخنگوی ائتلاف بین المللی ضدداعش (راست) و ژنرال یحیی رسول سخنگوی ارتش عراق در بغداد - ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷

ائتلاف بین المللی ضدداعش به رهبری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهای عراقی با هماهنگی نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا پنج تن از رهبران ارشد گروه موسوم به «دولت اسلامی» را دستگیر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرهنگ رایان دیلان سخنگوی ائتلاف بین المللی با صدور بیانیه‌ای، ضمن اعلام این خبر، گفت دستگیری این پنج عضو ارشد داعش «ضربه‌ بزرگی» به آن گروه تروریستی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در توئیتی این افراد را پنج تن از مهم‌ترین رهبران تحت تعقیب داعش معرفی کرد.

آدریان رانکین گالووی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفت ایالات متحده اعتبار عملیات دستگیری پنج فرمانده عالیرتبه داعش در مرزهای مشترک عراق و سوریه را به نیروهای امنیتی عراق می‌دهد.

پیکارجویان اسلامگرای افراطی داعش که در سال ۲۰۱۴ بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را به اشغال خود در آورند، اکنون قسمت‌های عمده تصرفات خود را از دست داده و در آستانه نابودی کامل قرار دارند.

ایالات متحده با تشکیل یک ائتلاف بین المللی و رهبری آن، از نیروهای ارتش عراق و همچنین از نیروهای دموکراتیک سوریه – ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه – در جنگ علیه داعش حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مالباختگان مقابل بانک آینده؛ اعتراض سپرده‌گذاران موسسات مالی ادامه دارد

تجمع سپرده گذاران علیه بانک آینده

برخی از مالباختگان موسسات مالی و اعتباری در ادامه تجمعات اعتراضی خود به مقابل یکی از شعبه های بانک آینده رفته و خواستار بازگرداندن سپرده هایشان شدند.

در فیلمی که یکی از مخاطبان صدای آمریکا فرستاده سپرده‌گذاران بانک آینده در خیابان بخارست تهران تجمع کرده و این بانک را «دزد» خطاب می‌کنند.

عده‌ای از معترضان هم به سوی بانک تخم مرغ پرتاب می‌کنند.

اعتراض به بانک آینده با پرتاب تخم مرغ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

در روزهای گذشته نیز تجمعات اعتراضی سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری در نقاط مختلف ایران ادامه داشت.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی، روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت مالباختگان موسسه مالی آرمان وحدت مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان شعارهایی علیه رئیس بانک مرکزی سر داده و خواستار برخورد با مسئولانی شدند که در از میان رفتن سپرده های آنها مقصر بوده اند. آنها همچنین شعار دادند: «انتظامی بگوش باش، مالباخته‌ایم نه اوباش»

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی همچنین نشان می دهد که مالباختگان موسسه مالی آرمان وحدت در دزفول نیز تجمع کردند.

در رویدادی دیگر، سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین نیز روز یکشنبه در مشهد مقابل یکی از شعب این موسسه تجمع کردند.

برخی گزارشها حاکی از برخورد نیروی انتظامی برای پراکنده کردن تجمع کنندگان در مشهد است. مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد، هفته گذشته نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

روز شنبه نیز برخی از مالباختگان موسسه‌های اعتباری از جمله تعاونی افضل توس، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل یکی از شعب این بانک، خواستار بازگرداندن سپرده‌هایشان شدند.

تعاونی افضل توس، با نظر شورای پول و اعتبار منحل، و تعیین تکلیف سپرده‌ها و رسیدگی به حساب‌های مشتریان آن به بانک آینده موکول شده است.

اعتراض به تعدادی از موسسه‌های مالی به دلیل بازنگرداندن سپرده‌های مردم، در یک سال گذشته همواره ادامه داشته است.

تعدادی از موسسه‌های مالی در سالهای اخیر با وعده سودهای بالا، پس‌انداز شهروندان را جذب کردند اما در ادامه قادر به پرداخت سود و حتی اصل موجودی نبودند. این موسسات با برخورد قضایی و بانک مرکزی مواجه شدند اما تعیین تکلیف حساب‌های آنها به درازا کشید.

با وجود اینکه مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند بازپرداخت سپرده‌های این موسسه‌ها به مرور انجام می‌شود، سپرده گذاران در تجمع‌های اعتراضی متعدد اعلام کرده‌اند که به پول خود نرسیده‌اند.

از سوی دیگر، مسئولان جمهوری اسلامی درباره نحوه تشکیل این موسسه‌ها و افرادی که آنها را تاسیس کردند توضیح واضحی نداده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ درباره تخلفات ایران از برجام

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید پیش از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام، ایران بارها توافق اتمی ۲۰۱۵ را نقض کرده بود.

آقای بولتون به خبرنگاران گفت تایید نمی کند که ایران توافق اتمی موسوم به برجام را رعایت کرده و افزود: در بعضی موارد نمی توان به سادگی گفت که توافق رعایت شده یا نه. موارد دیگری هم هست که به نظر من توافق به روشنی نقض شده است.

این اظهارات آقای بولتون برخلاف گزارش های قبلی مقام های اطلاعاتی آمریکاست که گفته بودند تهران به توافق اتمی پایبند بوده است.

آقای بولتون از تولید آب سنگین بیش از حد مجاز پیش بینی شده در توافق به عنوان نمونه ای از موارد نقض توافق نام برد.

بر اساس برجام ایران می تواند تا حد ۱۳۰ تن آب سنگین داشته باشد و بیش از آن را می تواند بفروشد.

ایران از سال ۲۰۱۶ دو بار از این میزان بیشتر آب سنگین داشته است و در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد برای جلوگیری از نقض توافق ۲۰ تن آب سنگین را به خارج فروخته است.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی اختصاصی با مقام وزارت خارجه آمریکا؛ چرا می‌گوئیم کنار مردم ایران ایستاده‌ایم

«اندرو پیک» معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا

«اندرو پیک» معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره خروج ایالات متحده از برجام صحبت کرده است.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

گیتا آرین، سوال - خروج بخاطر عدم پایبندی ایران نبود. به چه دلیل بود؟

اندرو پیک - رئیس جمهوری به دنبال راهی بود که آمریکا را امن تر و نفوذ ایران در منطقه را کم کند. ایران عامل بی ثباتی در سوریه، یمن و دیگر کشورها است. این عملکرد توام با تدابیر ایمنی موقتی که برنامه جامع اقدام مشترک بر فعالیتهای اتمی ایران اعمال کرد، دلایل کافی برای او بود تا از توافق خارج شود و شرایط را برای رسیدگی به رفتارهایی که بسیار نگران کننده هستند، فراهم کرد.

سوال - چقدر هماهنگی لازم با متحدین اروپائی در مورد اعمال مجدد تحریمها وجود دارد؟

پیک - ما دائماً در تماس با متحدین اروپائی بوده ایم. من خودم عضو تیمی بودم که در ۴ ماه گذشته با آنها در مورد توافق و اینکه چگونه پیش برویم در تعامل بود. می توانم بگویم که ما با متحدین اروپائی و شرکای منطقه ای هم نظر هستیم.

سوال - اروپائیها قراردادهای بزرگ با ایران دارند و دیدید که بخاطر منافع اقتصادی خودشان سعی کردند آمریکا را منصرف کنند. حال چه خواهد شد؟

پیک - حالا با این تصمیم، ما آنها را تشویق به کاهش آن سرمایه گذاریها خواهیم کرد. فکر می کنم با توجه به نفوذ گسترده سپاه پاسداران در اقتصاد ایران و میزان پولی که خرج فعالیتهای منفی ایران در خارج از آن کشور می شود، به اروپائیها خواهیم گفت که بنظر ما مشکلات عمده ای با تصمیم گیریهای اقتصادی وجود دارد چرا که رژیم را توانا تر می کند.

سوال - مذاکره با اروپا برای بهتر کردن توافق کی شروع می شود؟

پیک - ما از آن توافق خارج شدیم. حال با متحدین اروپائی بطور مستمر در تماس خواهیم بود... مانند گذشته که سعی کردیم به یک نظر مشترک در مورد کلیه خطرات ناشی از رژیم ایران برسیم. تماسهای مان ادامه خواهد داشت.

سوال - اگر ایران به مذاکره بازنگردد چه خواهید کرد؟

پیک - ما فکر نمی کنیم دولت ایران، ابتدا به ساکن، خصوصا بر سر مسائل منطقه ای، خواهان مذاکره باشد. این موضوع، دلیل اصلی ما برای خروج از برجام است، زیرا ما می خواهیم، اهرم فشار را به دست گرفته و قدرت چانه زنی خود را از فعالیت های اتمی فراتر برده و بر سر مسائل منطقه ای گفتگو کنیم.


سوال - چقدر به ایران وقت خواهید داد تا به مذاکره بیاید؟

پیک - من نمی خواهم درباره فرآیند تصمیم گیری دولت ایران گمانه زنی کنم. حدس می زنم افزایش فشارها در طول زمان، به آنها کمک می کند که تصمیم عاقلانه تری بگیرند.

سوال - با این حال، فشار به دولت ایران به مردم منتقل می شود؟

پیک - پرزیدنت (ترامپ) در این باره به روشنی گفته است که ما در کنار مردم ایران ایستاده ایم. دولت ایران، ابتدایی ترین موازین حقوق بشر را زیر پا می گذارد و این یکی از دردسر ساز ترین جنبه های رفتارهای ناگوار ایران است. ایران حقوق شهروندانش را برای تظاهرات، و دسترسی آزاد به اطلاعات محترم نمی شمارد و در عین حال به عنوان یک عضو جامعه جهانی به مسئولیت های خود عمل نمی کند.

سوال - در میان تحریمها، برخی مجوز می خواهند. مانند فروش هواپیمای مسافربری. برخی می گویند این موضوع با جان مردم ربط دارد.

پیک - نگرانی و ملاحظه ما درباره صدور مجوز هواپیمای مسافرتی، این است که دولت ایران، این هواپیماها را برای مقاصد نظامی، مثلا در سوریه استفاده می کند.

مسدود کردن صدور این مجوزها، در صورت تغییر رفتار ایران، متوقف خواهد شد.

من خواهان این هستم که ببینم دولت ایران دست از سوء استفاده از هواپیماهای مسافرتی برای مقاصد نظامی بر دارد.

نسخه تلویزیونی این گفتگو را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG