لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۴۶

سرخط خبرها

حمله های فزاینده هوایی آمریکا و افغانستان به تاسیسات تولید مواد مخدر طالبان

تاسیسات تولید مواد مخدر طالبان درافغانستان مورد حمله های فزاینده نیروی هوایی آمریکا و افغانستان قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و افغانستان با این حملات تلاش دارند یکی از بزرگترین منابع درآمد گروه شورشی طالبان را از بین ببرند.

افغانستان بزرگ ترین تولیدکننده هروئین در جهان است، اما به گفته کارشناسان حمله‌های هوایی ضمن آنکه موجب وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان می شود تاثیر چندانی بر تحرکات طالبان ندارد.

سال گذشته تولید تریاک در افعانستان ۸۷ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است. بخش بزرگی از این تریاک در آزمایشگاههای زیر کنترل طالبان به هروئین تبدیل و به خارج قاچاق می شود.

از زمانی که از تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان کاسته شده است طالبان به قلمروهای گسترده تری در این کشور دست یافته و در آنجا به تولید تریاک می‌پردازند. از سال ۲۰۱۷ بر تعداد حمله‌های هوایی به مواضع طالبان در حد چشمگیری افزوده شده و تا کنون ۱۱ آزمایشگاه تولید مواد مخدر طالبان در ولایتهای نیمروز و فراه، مورد حمله هوایی قرار گرفته است .

ژنرال جیمز هکر فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان می‌گوید با حمله های هوایی به تاسیسات موادمخدر علاوه بر خشکاندن منابع مالی این گروه، از میزان فعالیت‌های نظامی آنان نیز کاسته می شود.

بنا به برآورد مقام‌های نظامی آمریکا در افغانستان، طالبان با تولید و قاچاق مواد مخدر و گردآوری مالیات از مناطق زیر کنترل خود سالانه ۲۰۰ میلیون دلار درآمد به دست می‌آورد.

حمله های هوایی به تاسیسات مواد مخدر طالبان از ماه نوامبر سال گذشته به ویژه در ولایت هلمند آغاز شده است در این ولایت بیشترین مزرعه کشت خشخاش برای تولید تریاک وجود دارد.

تحلیلگران با اشاره به اینکه آزمایشگاههای تولید مواد مخدر و خاصه هروئین پس از هر حمله هوایی به سرعت ترمیم و بازسازی می‌شوند، می‌گویند برخلاف ادعای منابع نظامی آمریکا، حمله ها بر قدرت طالبان تاثیر چندانی نداشته اند.

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان ضمن تکذیب دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر می‌گوید در دولت طالبان که در پی حمله نظامی افغانستان سقوط کرد، کشت خشخاش و تولید مواد مخدر ممنوع شده بود.

وی فرماندهان نظامی آمریکایی را متهم می‌کند که آنها در ترغیب کشاورزان افغان به کشت خشخاش نقش دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از تاثیر منفی اقدامات ایران بر اقتصاد لبنان

پرزیدنت ترامپ ضمن قدردانی از کشورهایی که در کنفرانس کمک به سرمایه‌گذاری در لبنان شرکت کرده بودند، با این یادآوری که لبنان با چالش‌هایی بی‌شمار از جمله پذیرایی از موج بی‌سابقه آوارگان سوری ناشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و حزب الله مواجه است، موفقیت این کنفرانس را نشان دهنده دوستان بسیار لبنان و توانایی‌های بالقوه این کشور دانست.

رئیس جمهوری آمریکا با تبریک به شرکت کنندگان در کنفرانس سدر نسبت به نفوذ مخرب جمهوری اسلامی ایران از طریق حزب الله هشدار داد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا به روابط نزدیک با مردم لبنان افتخار می‌کند و از تلاش‌های لبنانی‌ها برای تقویت نهادهای مشروع، گام برداشتن در مسیر توسعه و ایجاد اقتصاد آزاد و باز که در خدمت مردم لبنان باشد، حمایت می‌کند.

آمریکا حزب الله لبنان را سازمان تروریستی خوانده است. دولت پرزیدنت ترامپ در تلاش برای مهار فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی ایران در سوریه و یمن، که از طریق حمایت از گروه‌های مسلح در لبنان، به منافع آمریکا و متحدانش در خلیج فارس نیز حمله می‌کنند، شش فرد و هفت شرکت مستقر در لبنان، عراق و آفریقا، وابسته به شبکه مالی نامشروع حزب الله لبنان را، تحریم کرده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان کنفرانس سدر را آغازی برای احیای اقتصاد لبنان خواند.

او گفت: «کنفرانس سدر امروز خاتمه نمی یابد بلکه آغاز روندی است برای مدرنیزه کردن اقتصاد لبنان، برای بازسازی زیرساخت‌ها و استفاده از توان بخش خصوصی که به رشد پایدار و ایجاد اشتغال برای مردم لبنان بینجامد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر لبنان گفت که کنفرانس سدر مسئولیت بزرگی بر دوش رهبران لبنان قرار می‌دهد.

او گفت: «این کنفرانس فرصتی بود تا کشورهای جهان متعهد به سرمایه گذاری یازده میلیارد دلاری برای احیای اقتصاد لبنان شوند. من امیدوارم کشورهای بیشتری در ساعات و روزهای آتی برای کمک به اقتصاد لبنان گام بردارند. این کنفرانس همچنین، فرصتی بود برای جمع آوری کمک‌های اهدایی بخش خصوصی. تمامی این تعهدات و کمک‌ها تنها زمانی محقق می‌شود که دولت لبنان متعهد به احیای اقتصادش باشد.»

تعهدات مالی در کنفرانس سدر از ده میلیارد و دویست میلیون دلار وام، شامل چهار میلیارد تعهد بانک جهانی‌است، و هشتصد و شصت میلیون دلار کمک‌های مالی بلاعوض است.

اقتصاد لبنان از بحران‌های سیاسی پی در پی و جنگ داخلی هشت ساله در سوریه آسیب دیده است. بار بیش از یک میلیون پناهجوی سوری نیز بر اقتصاد لبنان سنگینی می‌کند.

اهدا کنندگان کمک‌های مالی و سرمایه گذاران می‌خواهند شاهد اراده دولت لبنان برای انجام اصلاحات اقتصادی باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار ولیعهد عربستان با امانوئل ماکرون

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پی دیداری که در آمریکا با جرج بوش پدر و پسر روسای جمهوری پیشین این کشور در هیوستون تگزاس داشت، برای ملاقات با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، وارد پاریس شد.

در دیدار ولیعهد عربستان سعودی با جرج بوش پدر و پسر، خالد بن سلمان سفیر ریاض در واشنگتن و جیمز بیکر وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز حضور داشتند.

ولیعهد عربستان سعودی که چهار ماه پیش با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض دیدار کرده بود، روز یکشنبه ۱۹ فروردین برای اولین بار در سمت ولیعهد وارد پاریس شد تا با مقامات فرانسه دیدار کند.

دیدار آقای سلمان با رئیس جمهوری فرانسه پس از بازدید چند هفته‌ای او از آمریکا صورت می گیرد . مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه می‌گوید، ولیعهد ۳۳ ساله عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را بطور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است.

دنیس باکارد، مشاور امورخاورمیانه انستیتوی روابط خارجی فرانسه گفت: «نه تنها عربستان سعودی به صورت دوست نزدیک آمریکا در منطقه درآمده،بلکه این دوستی ویژگی خاصی پیدا کرده است. بنابراین برای امانوئل ماکرون و محمد بن سلمان مهم است تا نشان دهند که فرانسه نیز از لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی شریک خوبی در منطقه است.»

آقای باکارد می‌گوید، ولیعهد عربستان سعودی که پیشتر از بریتانیا بازدید کرده و کشورش یکی از عمده‌ترین خریداران تسلیحات، به ویژه جنگنده‌های بریتانیایی است، در نظر دارد روابط ریاض با قدرت‌های بزرگ اروپائی را توسعه دهد.

او گفت: «باید ولیعهد عربستان را قانع کنیم که اروپا اهمیت خود در سیاست بین‌الملل را از دست نداده است و هنوز می‌تواند به عنوان وزنه قابل اعتنایی در خاورمیانه عمل کند.»

در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا، ریاض و لندن در چارچوب «شورای مشترک راهبردی» مقاوله نامه ابتدائی برای فروش ۴۸ فروند جت جنگنده «تایکون» ساخت شرکت بریتانیایی «بی ای ئی» به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار را به امضا رساندند.

آتش سوزی در برج ترامپ یک کشته به جای گذاشت

آتش سوزی در برج پنجاه و هشت طبقه ای ترامپ در نیویورک یک کشته بجا گذاشت.

قربانی این آتش سوزی مردی بود که در یکی از آپارتمان‌های طبقه پنجاهم این برج سکونت داشت.

در جریان این آتش سوزی که عصر شنبه ۱۸ فروردین روی داد و به مجروح شدن چهار مامور آتش نشانی نیز منجر شد، هیچیک از اعضای خانواده پرزیدنت ترامپ در برج ترامپ حضور نداشتند.

محل دائمی سکونت پرزیدنت ترامپ و مقر تشکیلات اداری او در این برج قرار دارد.

علت آتش سوزی هنوز معلوم نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا بعداً در پیامی در شبکۀ اجتماعی توئیتر نوشت که مردان و زنان مأمور اطفای حریق کاری عالی انجام دادند و از آنان سپاسگزاری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صف‌های طولانی خریداران دلار مقابل صرافی‌های تهران، همزمان با سقوط ارزش ریال مقابل دلار

صف طولانی متقاضیان ارز مقابل یکی از صرافی ها در تهران

در حالیکه نرخ ارز در ادامه روند صعودی خود در بازار ایران، از مرز ۵۶۰۰ تومان عبور کرد، صرافی های تهران شاهد هجوم خریداران برای خرید دلار و یورو بود.

رسانه‌های داخلی روز یکشنبه ۱۹ فروردین، به نقل از صرافی‌ها و فروشندگان ارز در تهران گزارش دادند که هر دلار آمریکا که روز شنبه حدود ۵۱۰۰ تومان فروخته می‌شد، بعد از ظهر روز یکشنبه از ۵۶۰۰ تومان هم فراتر رفت و طبق برخی گزارش ها به بیش از ۵۷۰۰ رسید.

نرخ فروش یورو نیز از ۶۶۰۰ تومان فراتر رفت.

در عین حال، تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی از تشکیل صفوف طولانی متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی‌ها در تهران حکایت دارد.

شاهدان به خبرگزاری ایسنا نیز گفتند که روز یکشنبه برخی از صرافی ها به دلیل بالا بودن تقاضا و کمبود دلار، از فروش خودداری کردند. برخی صرافی‌ها نیز تنها با پاسپورت به مسافران دلار می‌فروختند با صفوف طولانی مواجه بودند.

افزایش چند صد تومانی نرخ دلار طی یک روز در حالی است که در ماه‌های اخیر نرخ ارز در بازار ایران روند صعودی داشته است.

روند افزایش نرخ ارز از اواخر تابستان گذشته، که هر دلار آمریکا در بازار ایران ۳۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید، آغاز شد و در چند مرحله افزایش پیدا کرد تا اینکه از مرز ۵۶۰۰ تومان نیز گذشت.

ارزش پول ملی جمهوری اسلامی ایران در برابر دلار طی هفت ماه گذشته ۵۰ درصد افت کرده است.

کاهش ارزش دلار طی ماههای اخیر بازار ایران را دچار آشفتگی کرده و شهروندان را نگران آینده اقتصاد خانواده کرده است. از آنجا که بسیاری از کالاهای مورد استفاده شهروندان ایرانی وارداتی بوده یا از مواد اولیه وارداتی ساخته می‌شوند، افزایش نرخ ارز به سرعت موجب افزایش قیمت کالاها می‌شود.

دلایل افزایش نرخ ارز

دو ماه پیش در پی افزایش ناگهانی ارزش دلار، دولت تلاش کرد با اقداماتی نظیر بازداشت دلالان ارز و تزریق ارز به برخی صرافی‌ها به نرخ ارزان، روند صعودی نرخ ارز را متوقف کند، اما این روند دوباره در فروردین آغاز شد.

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

آقای شجاعی که چندی پیش در پی عبور قیمت ارز از ۵۱۰۰ تومان با صدای آمریکا گفت و گو کرد، مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

این اقتصاددان با اشاره به واردات ۳۵ میلیارد دلاری، گفت که همه این آمار را باید در کنار یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ ارز، یعنی آخرین اشتباه بانک مرکزی ایران، بگذاریم. او توضیح داد: «بعد از دستگیری گسترده صرافان و دلالان خیابانی غیرمجاز ارز، بانک مرکزی حجم زیادی دلار ارز خارجی به بازار تزریق کرد تا دلار را زیر ۴۵۰۰ تومان نگه دارد، در حالیکه بلافاصله پس از دست زدن به چنین اشتباهی، که حتی در کتابهای درسی نیز به آن اشاره شده، ذخایر ارزی کشور از دست می رود و قیمت ارز دوباره بالا می‌رود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با خانواده‌های قربانیان حمله اخیر در آلمان ابراز همدردی کرد

پلیس و نیروهای امدادی آلمان در خیابان های منتهی به محل حادثه

یک مقام محلی در آلمان، مردی را که خودروی خود را به روی جمعیتی از مشتریان یک رستوران روباز راند، دارای مشکلات روانی دانست.

به گزارش رویترز، هربرت رئول، وزیر کشور منطقه شمال راین وستفالیا، روز یکشنبه ۱۹ فروردین درباره این حمله که به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن چند نفر دیگر منجر شد، گفت که فرد مهاجم به تنهایی اقدام کرده بود.

این مقام محلی با بیان اینکه نشانه های زیادی از نبود تعادل روانی در فرد مهاجم دیده شده است، اعلام کرد که فرد مهاجم پناهنده نبوده و شاهدی مبنی بر ارتباط او با گروه‌های مسلح اسلامگرا وجود ندارد.

در همین حال، پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، آمادگی آمریکا را برای کمک به تحقیقات اعلام کرده است.

حادثه روز شنبه ۱۸ فروردین هنگامی اتفاق افتاد که خودرو حامل مهاجم، مشتریان یک رستوران معروف در مرکز قدیمی شهر مونستر را که در هوای آزاد بیرون رستوران نشسته بودند زیر گرفت.

قربانیان حادثه یک زن ۵۱ ساله از شمال آلمان و مردی ۶۵ ساله، اهل بروکن آلمان هستند. مقام‌های محلی می گویند حال شش تن از مجروحان وخیم است.

مهاجم، که یک مرد ۴۸ ساله اهل مونیخ معرفی شده است، به گفته پلیس پس از توقف خودرو با اسلحه خودکشی کرد.

کاخ سفید حادثه مونستر را محکوم کرده و برای هرگونه کمک احتمالی به دولت آلمان ابراز آمادگی کرده است.

پلیس گفته است که در حال تحقیق درباره اظهارات شاهدان درباره حضور سرنشینان دیگر خودرو است اما تا کنون جزئیات تازه ای به دست نیاورده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای گفت که حادثه مونستر تکان دهنده بود. شهردار مونستر نیز شنبه شب با خانواده قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.

آلمان از دو سال پیش که یک کامیون، رهگذران در بازار کریسمس برلین را زیر گرفت در وضعیت آماده باش کامل بسر می‌برد. ۱۲ نفر در آن حمله تروریستی جان خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه قدردانی از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ به مردم ایران

یک جمع صد و بیست نفری از ایرانیان، شامل فعالان سیاسی، استادان دانشگاه، نویسندگان، و صاحبان حرف و مشاغل با امضا و فرستادن نامه‌ای برای پرزیدنت ترامپ، مراتب قدردانی خود را از پیام تبریک نوروزی او ابراز کرده‌اند.

آنها در این نامه که رونوشتی از آن نیز برای مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و جان بولتون مشاور جدید امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است، خطاب به پرزیدنت ترامپ نوشته‌اند: «میخواهیم با ابراز خرسندی نشان دهیم که در پیام نوروزی انسان دوستانه و ایران دوستانه شما، چگونه ضمن تمیز دادن ملت مظلوم ایران از حاکمان شرور، و ضمن انتقاد بجا از اقلیت مستبد اسلامگرا و ضدایرانی حاکم بر ایران، به دستاوردهای تاریخی غنی ایران ارج گذاشته شده است.»

آنها همچنین نوشته اند: «ما از بابت هدیه نورزی تان به ایرانیان، که دستور به وزارت خزانه داری برای پیگیری تسهیل آزادی جریان اطلاعات برای شهروندان ایرانی گرفتار فیلترینگ و کنترل‌های امنیتی است، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم.»

متن کامل نامه قدردانی فعالان ایرانی از پرزیدنت ترامپ

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار، موفق به دریافت جایزه پارکر جی پالمر آمریکا شد

دکتر جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار متخصص قلب در آمریکا

دکتر جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار متخصص قلب، موفق به دریافت جایزه پرارزش پارکر جی پالمر شد.

شورای اعتباربخشی آموزش فارغ التحصیلان پزشکی آمریکا، مشهور به ای سی جی ام ای ACGME می‌گوید، دلیل اعطای این جایزه، نوآوری و شهامت او در ارائه شیوه های نوین آموزشی در تشخیص و درمان بیماری‌های قلب است.

دکتر شیرانی در گفت و گو با صدای آمریکا درباره برنامه آموزشی که مدیریت آن را بر عهده دارد، با بیان اینکه این برنامه را خود او هفت سال پیش آغاز کرد، گفت: «هدف من این بود که قبل از آغاز برنامه، تمام اصول آموزشی جدید در آن گنجانده شده باشد.»

به گفته او، اهدافی از این برنامه آموزشی که مورد توجه سازمان ای سی جی ام ای قرار گرفته یکی این است که آموزش در این برنامه مستقل از نیازهای خدماتی سیستم باشد و دیگر اینکه توجه خاصی به خلاقیت فردی شده و آخر اینکه بیمار در مرکز فعالیت‌های آموزشی قرار گیرد.

او توضیح داد که سازمان ای سی جی ام ای، یک سازمان نظارتی و اجرایی است که مسئول تدوین همه قوانین اداری آموزش عالی پزشکی در سطح دستیاری و فوق دستیاری است و در حال حاضر حدود ۸۵۰۰ برنامه آموزشی زیر پوشش این سازمان است.

دکتر جمشید شیرانی، بیش از بیست سال است که در سمت استاد قلب و عروق تدریس می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرسپولیس برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

تیم فوتبال پرسپولیس تهران

پرسپولیس تهران برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد.

سرخپوشان پایتخت، شنبه ۱۷ فروردین در مشهد به دیدار تیم پدیده رفتند. این دیدار تا دقیقه ۷۶ بدون گل در جریان بود اما ضربه سر وحید امیری طلسم دروازه پدیده را شکست تا پرسپولیس قهرمانی اش را در این فصل و در سه بازی مانده به پایان رقابتها مسجل کند.

بازیکنان برانکو ایوانکوویچ همانند فصل پیش قهرمانی شان را در هفته بیست و هفتم به دست آوردند. پرسپولیس با این سه امتیاز ۶۰ امتیازی شد تا با ۱۲ امتیاز بیشتر از ذوب آهن، تیم دوم جدول رده بندی لیگ برتر، قهرمان شود.

فصل قبل پرسپولیس با ۶۶ امتیاز و تفاضل گل ۳۲ قهرمان شده بود. سرخپوشان هم اینک با تفاضل گل ۳۱ این امکان را دارند که در سه بازی آینده اقتدارشان در قهرمانی را کامل کنند. در سه هفته پایانی پرسپولیس با پارس جنوبی جم، ذوب آهن و سپیدرود رشت دیدار خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر جنبش استقلال طلبی کاتالونیا از زندان آزاد شد

کارلوس پوجدمون، رهبر جنبش استقلال‌خواهی کاتولونيا و رئيس برکنار شدۀ اين منطقه در شمال اسپانيا، به حکم دادگاه آلمان به قيد وثيقه از زندان آزاد شد.

آقای پوجدمون روز شنبه ۱۸ فروردین، یک روز پس از آزادی، در مصاحبه با خبرنگاران در برلين بار ديگر از دولت مرکزی اسپانيا خواست برای بررسی ادعای استقلال کاتالونيا با مقامات اين منطقه وارد گفت و گو شود.

او همچنین به خبرنگاران گفت: «قصدم اين است، وظيفه دارم و مايلم، در آلمان، جايی که الان هستم بمانم و همانطور که هميشه به مقام های آلمانی گفته‌ام، برای رسيدگی به موارد قانونی و تا پايان اين روند قضايی در دسترس باشم. اين روند به مجرد اينکه به پايان برسد تصميم خواهم گرفت و مايلم به بلژيک برگردم، جايی که در حال حاضر اقامت دارم تا بتوانم در تبعيد به کار بپردازم.»

آقای پوجدمون روز پنجم فروردين هنگام بازگشت از دانمارک به بلژيک در مرز آلمان با حکم جلب دولت اسپانيا در چهارچوب قانون اساسی اتحاديه اروپا توسط پليس آلمان دستگير شد.

دولت اسپانيا کارلس پوجدمون را به برپايی شورش و سوء استفاده مالی از بودجه مربوط به برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونيا متهم کرده است. از آنجا که اتهام نخست در قانون اساسی آلمان جرم محسوب نمی‌شود، دادگاه آلمان روز جمعه آقای پوجدمون را به قيد وثيقه آزاد کرد، و اعلام کرد با اين اتهام کارلس پوجدمون قابل استرداد به اسپانيا نيست، اما اتهام دوم، سوء استفاده مالی ممکن است برای وی مشکل آفرين باشد.

کارلوس پوجدمون در ادامۀ مصاحبه با خبرنگاران خواستار کمک و میانجی گری جامعۀ بين المللی برای حل اين مساله شد.

او گفت: «من هميشه مايل به وساطت جامعه بين المللی بوده‌ام. آخرين بار وقتی در بارسلون بودم، از جامعۀ بين المللی درخواست کردم از مقام‌های اسپانيا بخواهد ميانجيگری جامعۀ بين‌المللی را بپذيرد.»

دادگاه عالی اسپانيا ماه گذشته حکم جلب کارلس پوجدمون و چهار نفر ديگر از سياستمداران کاتالونيا را که از سال پيش در بلژيک در تبعيد خود خواسته هستند، بار ديگر تمديد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژنرال مک مستر از کاخ سفید خداحافظی کرد؛ جان بولتون دوشنبه می‌آید

آرشیو

کاخ سفید، ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ را در آخرین روز کارش مورد تقدیر قرار داد.

سارا هاکبی ساندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه از خدمات ژنرال مک مستر و یک سال خدمت در سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری قدردانی کرد و گفت همکاری با وی واقعاً یک افتخار بود.

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که با حکم پرزیدنت ترامپ جانشین ژنرال مک مستر شده است،کار خود را از روز دوشنبه آغاز می کند.

پرزیدنت ترامپ با ژنرال مک مستر در بعضی زمینه های سیاست خارجی اختلاف نظر داشت.

پرزیدنت ترامپ امیدوار بود سمت مناسبی برای ژنرال مک مستر در ارتش بیابد، اما آقای مک مستر گفت ترجیح می دهد بازنشسته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس آلمان: راننده یک خودرو چندین عابر را در مونستر زیر گرفت و کشت

راننده یک خودرو در شهر مونستر واقع در غرب آلمان روز شنبه چندین عابر را زیر گرفت و به گفته پلیس باعث کشته شدن چندین نفر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات امنیتی آلمان می گویند دو نفر در این برخورد کشته شدند و با راننده که خود را کشت تعداد کشته شدگان سه نفر است. پیشتر مقامات آلمانی شمار کشته شدگان همراه با راننده را چهارنفر اعلام کرده بودند.

نشریه پر تیراژ بیلد می گوید ۶ نفر از مجروحان در وضعیت بحرانی هستند.

به گزارش رویترز یک منبع امنیتی گفته است این رویداد به شکلی صورت گرفته است که گزینه وقوع حمله را نمی توان رد کرد.

در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶ نیز یک مهاجر تونسی که تقاضای پناهندگی اش رد شده بود و با اسلامگرایان مرتبط بود، ۱۲ نفر را با زیر گرفتن مردم بوسیله یک کامیون کشت و ده ها نفر دیگر را مجروح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مصاحبه خانواده نسیم اقدم با یک تلویزیون آمریکایی

خانواده نسيم اقدم، زن جوان آمریکایی ایرانی‌تبار عامل تيراندازی در مقر يوتيوب، در مصاحبه با تلويزيون ای بی سی آمريکا، ضمن ابراز تاسف عمیق از اين واقعه اعلام کردند که فرزندشان هرگز فرد خشنی نبود و آنها نمی‌دانستند که او اسلحه در اختيار داشته است.

خانواده نسيم اقدم، عامل تيراندازی در مقر يوتيوب هفتۀ پيش ناگهان از يک خانواده زحتمکش کارگری به خانواده يک فرد مجرم تبديل شده و در اين مدت مدام در کانون رسانه‌های داخلی و خارجی آمريکا بوده‌اند.

خبرنگار کانال تلويزيونی ای بی سی آمريکا پنجشنبه ۱۶ فروردین در منزل آقای اقدم، پدر نسيم در حومۀ کاليفرنيا با خانواده او مصاحبه کرد. آقای اقدم به سئوال های خبرنگار در مورد اينکه آيا قبول دارد که فرزندش تروريست بوده، يا اصولا فرد خشنی بوده است، يا این که آیا آنها می‌دانستند که او اسلحه در اختيار داشته است، پاسخ منفی داد.

در گزارش‌های پليس آمده است او اسلحه خود را ماه ژانويه از سانفرانسيسکو خريده بود.

خانواده نسيم در اين نخستين مصاحبه از زمان وقوع تيراندازی در مقر يوتيوب از آنچه بر سر خود و ديگران آورد به شدت متأثر بودند.

پنجشنبه پيش، روزی که اين مصاحبه انجام گرفت، سی و نهمین سالروز تولد نسيم اقدم بود.

شان اقدم، برادر نسيم، اتاق خواب خواهرش و فضایی که نسيم از آن برای ضبط کليپ‌های ويديويی برای يوتيوب استفاده می‌کرد را به خبرنگاران نشان داد.

طی سالها، نسيم اقدم به خاطر ويديوهایی از حرکات ورزشی خود، در ايران به چهره‌ای نسبتا شناخته شده تبديل شده بود. و اين تنها درآمدش از طريق یوتيوب بود. خانواده می‌گويند، يوتيوب از سال پيش ويديوهايش را فيلتر می‌کرد.

خانواده در پاسخ به سئوال خبرنگار در مورد اينکه آيا ممکن است نسيم به خاطر حساسيت شديد به يوتيوب دست به چنين کاری زده، می گويند، يوتيوب تنها منبع درآمد نسيم بود.

يک هفته پيش از اين تيراندازی خانواده نسيم به ادارۀ پليس خبر داده بودند که نسيم ناپديد شده بود و پليس پس از تحقيق در ساعت ۲ بامداد روز واقعه به خانواده خبر داده بودند که اتومبيل نسيم را پيدا کرده اند. خانواده نسيم می گويند، خيلی سعی کردند که پليس را متقاعد کنند که او ممکن است دست به کار خطرناکی بزند، اما پليس در جواب گفته بود: نگران نباشيد، برويد استراحت کنيد، همه چيز تحت کنترل است.

خانواده نسيم می‌گويند در حال حاضر به خاطر از دست دادن نسيم و ضايعه‌ای که او بوجود آورده بسيار غمگين و سوگوار هستند.

نسیم نجفی اقدم که یوتیوب را به اعمال تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم می کرد، سه شنبه گذشته با اسلحه به ساختمان مرکزی یوتیوب در کالیفرنیا حمله کرد که منجر به زخمی شدن سه نفر شد. او سپس با همان اسلحه خودکشی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنگ نیابتی عربستان و ایران می‌تواند میخی بر تابوت اوپک باشد

گزارشی از ایرینا اسلاو برای «اویل دات کام» در روزنامه بیزنس اینسایدر

تنش میان ایران و عربستان سعودی موجب تردیدهایی نسبت به موفقیت توافق کاهش تولید نفت اوپک، که دو سال پیش با مشکلاتی به انجام رسید، شده است. جنگ نیابتی میان تهران و ریاض در یمن چشم انداز روشنی ندارد و ممکن است در دومین سال این توافق نفتی شاهد پایانش باشیم.

پیشاپیش گروهی تردید دارند آن توافق نفتی فراتر از ژوئن ۲۰۱۸ دوام بیاورد. بعضی از شرکا افزایش بیش از حد بهای نفت را به سود خود نمی بینند. روسیه که اقتصادش عمدتا صادرات محور است، می تواند از قیمت پایین نفت برای پایین نگاه داشتن ارزش روبل و حفظ تقاضا برای صادرات کالا استفاده کند.

ایران به نظر می رسد خواهان بهای نفت زیر بشکه ای هفتاد دلار است. زیرا به گفته ایران بهای نفت ۷۰ دلاری موجب تقویت تولید نفت شیل آمریکا می شود. تولید نفت آمریکا به شدت در حال رشد است و هفته گذشته به رکورد ۱۰ میلیون و ۴۳۰ هزار بشکه در روز رسید.

خصومت های جدید میان ایران و عربستان می تواند آخرین ضربه به این توافق نفتی باشد.

یکپارچگی اعضای اوپک در این توافق با روسیه از ابتدا محل پرسش بود. این امر نه فقط به خاطر روابط پر مساله ایران و عربستان بلکه برای این بود که تمام اعضای اوپک خصوصا عراق با کاهش تولید خیلی موافق نبودند.

اگر به خاطر کاهش بیش از وعده عربستان سعودی و نزول سریع تولید ونزوئلا نبود، اوپک به هدف تعیین شده در کاهش تولید نفت نمی رسید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ هفته آینده میزبان رهبر قطر خواهد بود

عکس از آرشیو

گزارشی از جان باودن در وبسایت روزنامه هیل

در حالی که دولت ترامپ می کوشد کشورهای خاورمیانه را به از سر گرفتن تماس های دیپلماتیک با قطر ترغیب کند، رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، در کاخ سفید ملاقات خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که پرزیدنت ترامپ در دیدار سه شنبه هفته آینده با آل ثانی «چشم انتظار گفتگو بر سر راه های تقویت تماس ها میان ایالات متحده و قطر و پیشبرد اولویت های مشترک امنیتی و اقتصادی ما است.»

چند روز پیش گزارش شده بود که کاخ سفید نشستی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در میانه تنش های دیپلماتیک حول و حوش قطر به تعویق انداخته است.

بنا بر گزارش ها، از جمله دلایل به تعویق افتادن این اجلاس به فصل پاییز ادامه روند کسب رای اعتماد مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید دولت دونالد ترامپ است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین ماه ژوئن گذشته روابط دیپلماتیک خود را با قطر به دلیل حمایت این کشور از گروه های افراطی قطع کردند.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه طی گفتگویی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، «بر اهمیت حل مشاجره در خلیج فارس و استقرار یک شورای همکاری خلیج فارس متحد برای مقابله با نفوذ مخرب ایران و شکست تروریست ها و افراطیون» تاکید کرده بود.

کاخ سفید می گوید، پرزیدنت ترامپ همچنین سه شنبه در تماسی تلفنی با آل ثانی درباره «موانع سد راه برقراری اتحاد در شورای همکاری خلیج فارس» گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۴۰ نفر در حمله هوایی به غوطه شرقی کشته شدند

‎نیروهای دولتی سوریه با حمله هوایی و زمینی به آخرین مواضع شورشیان در غوطه شرقی دست کم ۴۰ نفر را کشتند.

تلویزیون دولتی سوریه روز جمعه به طور زنده آتش سوزی در نقاط مختلفی از دوما، بزرگترین شهر غوطه را نشان داد و گفت گارد جمهوری به طرف شهر دوما که تحت کنترل شورشیان جیش الاسلام است، روان شده اند.

گروههای شورشی دیگر در غوطه توافق کرده اند که از مسیری امن به منطقه تحت کنترل شورشیان بروند.

دیدبان حقوق بشر سوریه که جنگ را زیر نظر دارد می گوید در حمله نیروهای دولتی سوریه در روز جمعه، ۴۰ نفر، از جمله ۸ کودک، کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حملات هوایی به احتمال قوی توسط نیروی هوایی روسیه انجام شد و دهها بار مناطق مختلفی از شهر مورد حمله قرار گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلومبرگ: برنده ایرانی نوبل با اصلاحات دیگر کاری ندارد؛ او خواهان تغییر رژیم است

گزارشی از ایلای لیک در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

شیرین عبادی، وکیل حقوق بشری برنده جایزه نوبل صلح، صبرش به انتها رسیده است. او سال ها وکیل مخالفان در دادگاه های فاسد جمهوری اسلامی ایران بود. عبادی در خارج از ایران از حقوق زنان، اقلیت ها و دانشجویان صحبت کرده است. اما هرگز تا این لحظه خواستار پایان یافتن رژیمی که برای اصلاح آن مبارزه کرده، نشده بود.

عبادی روز پنج شنبه در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت: «اصلاحات در ایران بی فایده است. مردم ایران از حکومت فعلی شان بسیار ناراضی اند. آن ها به آن نقطه رسیده و تشخیص داده اند که این نظام اصلاح پذیر نیست.»

از نگاه عبادی پایان استبداد در ایران از طریق یک همه پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد اتفاق می افتد که تغییراتی مبنایی را در قانون اساسی پیشنهاد می کند: حذف نهاد غیر منتخب رهبری. به گفته عبادی مردم ایران «خواهان تغییر رژیم از طریق تغییر قانون اساسی ما به یک قانون اساسی سکولار مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر هستند.»

این حقوقدان ایرانی در این مصاحبه گفت هرگز باور نداشت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، یک اصلاح طلب است. عبادی می گوید تجربه آزار دهنده انقلاب ۱۳۵۷ باعث شده بود که او در دعوت به تغییر رژیم مردد باشد.

عبادی تصریح کرد خواهان اشغال نظامی ایران یا هر گونه مداخله آمریکا در جنبش اعتراضی ایران نیست: «تغییر رژیم در ایران باید در داخل ایران و توسط مردم ایران انجام بگیرد. اما شما می توانید به مردم ایران برای رسیدن به هدف شان کمک کنید.»

عبادی ضمن تاکید بر این که تحریم ها نباید به مردم ایران لطمه بزند، توصیه می کند دولت های آمریکا و اروپا صدا و سیمای جمهوری اسلامی را هدف تحریم قرار بدهند.

تلویزیون ایران بارها اعترافات اجباری زندانیان سیاسی را به نمایش گذاشته است. همسر شیرین عبادی سوژه یکی از این اعترافات زیر تهدید و فشار بوده است.

به باور شیرین عبادی مهم است که ایالات متحده کانال ارتباطی با اپوزیسیون مشروع و مستقل ایران ایجاد کند. او هشدار داد رژیم همه جور گروه ها و سازمان های جعلی را در خارج شکل داده است که مستقل به نظر می رسند، اما خواست حکومت را به پیش می برند.

عبادی به عنوان نمونه به «شورای ملی ایرانی آمریکایی» موسوم به «نایاک» اشاره می کند. نایاک در دفاع از توافق هسته ای دولت باراک اوباما با ایران نقشی مهم ایفا کرد. شیرین عبادی می گوید از این که در جلسه سخنرانی نایاک در سال ۲۰۱۱ شرکت کرده بود، پشیمان است: «من متوجه شدم آن چه آن ها می گویند به آن چه دولت می گوید نزدیک تر از آن چیزی است که مردم می گویند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کشاورزان با حضور نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد

تجمع کشاورزان اصفهانی و حضور یگان ویژه پلیس

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

بر اساس خبرها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان اصفهانی که به اختصاص نیافتن حق آبه خود از زاینده روز اعتراض دارند، روز شنبه ۱۸ فروردین مقابل اداره آب منطقه‌ای اصفهان تجمع کرده و شعارهایی در انتقاد از سوء مدیریت مدیران استانی سر دادند.

بر اساس این تصاویر، در ادامه تجمع، نیروهای یگان ویژه پلیس با برخی از تجمع کنندگان درگیر شدند و این درگیری منجر به زخمی شدن تعدادی از کشاورزان حاضر در تجمع شد.

کشاورزان شرق اصفهان معتقدند که با وجود کم آبی، نفوذ مقام های یزدی در مدیریت کشور موجب شده تا سهم آب کشاورزی اصفهان از زاینده رود به یزد اختصاص پیدا کند.

اواخر اسفند ماه گذشته نیز کشاورزان معترض به توزیع آب در اصفهان که بارها تجمع کرده بودند، با سردادن شعار در نماز جمعه اصفهان، این مراسم را به تاخیر انداختند.

طی ماههای اخیر تجمع های اعتراضی متعددی در اعتراض به سوء مدیریت، فساد مالی و نابرابری و گسترش مشکلات اقتصادی مردم برگزار شده است. اوج این تجمع‌ها به اعتراض‌های گسترده در دی ماه سال گذشته در حدود هشتاد شهر ایران منجر شد که به کشته شدن ۲۵ تن و بازداشت هزاران تن منجر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست مشترک رهبران افغانستان و پاکستان از طالبان برای شرکت در مذاکرات صلح

تصویر آرشیوی از پیکارجویان طالبان

افغانستان و پاکستان بطور مشترک از طالبان خواستند پیشنهاد بدون شرط شرکت در مذاکرات صلح را بپذیرد تا برای درگیری ها در افغانستان راه حلی سیاسی حاصل شود.

این در خواست پس از مذاکرات یک روزه بین اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان که به افغانستان سفر کرده بود، مطرح شد. وزیران کابینه و مشاوران امنیت ملی دو طرف نیز در گفتگوها شرکت داشتند.

هر دو رهبر افغانستان و پاکستان از طالبان خواستند به پیشنهاد صلح واکنش مثبت نشان دهد و بدون هدر دادن وقت به روند گفتگوهای صلح بپیوندد.

دفتر نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد طی بیانیه ای اعلام کرد: رهبران دو کشور توافق کردند که برای پایان دادن به درگیری ها در افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد و راه حل سیاسی بهترین مسیر رو به جلو است.

اشرف غنی، حدود یک ماه پیش به طالبان مذاکرات صلح بدون شرط را پیشنهاد کرده بود، اما پیکارجویان طالبان از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند. طالبان همچنین به درخواست مشترک روز جمعه رهبران دو کشور افغانستان و پاکستان واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین جلسه محاکمه رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی برگزار شد

جاکوب زوما دو ماه پیش، بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی، از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی استعفا داد.

‎جاکوب زوما رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی روز جمعه برای پاسخگویی به اتهام فساد مالی، که وی را مجبور به کناره‌گیری از مقام ریاست جمهوری کرد، در دادگاه حضور یافت.

قاضی دادگاه بعد از یک سوال و جواب کوتاه با آقای زوما، وی را موقتاً به قید «هشدار» آزاد کرد.

آقای زوما که ۷۵ سال دارد در دادگاه آرام به نظر می‌رسید و بعد از خروج از دادگاه برای جمعیت بزرگی از طرفدارانش، که معتقد به بیگناهی او هستند، سخنرانی کرد.

برخی از طرفداران او شعارهایی در دست داشتند که می‌گفت: از آژانس‌های انحصاری سفیدپوستان فاصله بگیرید: آفریقا برای آفریقایی ها و اروپا برای اروپایی ها.

آقای زوما دو ماه پیش بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی از ریاست جمهوری استعفا داد.

قاضی دادگاه، ادامه رسیدگی به پرونده را به اوایل تابستان موکول کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر پاکستان برای گفت‌وگو با اشرف غنی وارد افغانستان شد

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روز جمعه در دیدار یک روزه خود از افغانستان مورد استقبال اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت دو طرف قبل از آغاز مذاکرات در کاخ ریاست جمهوری، از گارد ملی این کشور سان دیدند.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت نخست وزیر پاکستان با گروهی از مقامات این کشور به افغانستان آمده است.

ناظران سیاسی دیدار یک روزه نخست وزیر پاکستان از افغانستان را تلاشی در بهبود روابط دوجانبه می‌دانند.

پاکستان از سوی افغانستان و ایالات متحده آمریکا زیر فشار قرار گرفته تا به حضور پیکارجویان در خاک خود پایان بخشد. اسلام آباد حضور پیکارجویان را تکذیب می‌کند.

پاکستان که عموماً به عنوان تنها کشوری نگریسته می‌شود که می‌تواند طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند، می‌گوید در زمینه نفوذش بر طالبان اغراق شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست ۷۰۰ فعال ایرانی از گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

گلرخ ابراهیمی

در ایران ۷۰۰ نفر از فعالان مدنی و خانواده قربانیان و زندانیان سیاسی طی نامه ای از گلرخ ایرایی، فعال مدنی که ۶۳ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد خواسته اند هرچه سریعتر دست از اعتصاب خود بکشد.

نویسندگان نامه گفته اند این گونه اعتراضات مختص کشورهای دموکراتیک است نه جمهوری اسلامی ایران که حتی زحمت توجیه خودکشی زندانیان را هم به خود نمی دهد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی پس از اعتصاب غذا به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

گلرخ ایرایی برای نوشتن داستانی که منتشر هم نشده است و همچنین تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شده است و همسرش آرش صادقی هم در زندان گوهردشت کرج زندانی است.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۳۸ فرد و شرکت نزدیک به دولت روسیه را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده

دولت دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه ۳۸ فرد و شرکت روسیه اعمال کرده است؛ تصمیمی که به گفته مقام‌های ارشد دولت آمریکا به عنوان بخشی از واکنش ایالات متحده به «فعالیت‌های بدخواهانه» روسیه در سراسر جهان گرفته شده است.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه هفت نفر از حامیان دولت روسیه – از جمله اولگ دریپاسکا از تاجران شاخص نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه – و دوازده شرکتی که الگارش ها یا حلقه نزدیک به کرملین، در مالکیت یا مدیریت خود دارند، اعمال خواهد شد.

علاوه بر اینها، هفده مقام ارشد دولتی روسیه و یک شرکت دولتی تجارت اسلحه نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

مقام‌های آمریکا می‌گویند تحریم‌ها در پاسخ به «رویداد یا موضوع خاصی» اتخاذ نشده‌اند، اما هدف از اعمال آن مقابله با «کلیت الگوی رفتاری فزاینده و فعالیت‌های ادامه دار بدخواهانه دولت روسیه در سراسر جهان است.»

به گفته این مقام‌ها، اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه، بی ثبات کردن شرق اوکراین، حمایت از دولت بشار اسد در سوریه، فعالیت‌های سایبری بدخواهانه و مداوم مسکو، و ادامه حملات روسیه برای تخریب دموکراسی‌های غربی، عمده دلایل اعمال تحریم‌ها است.

آنها به خبرنگاران در واشنگتن گفتند تحریم‌ها نشان می‌دهد نخبگان جهت پاسخگویی برای اقدامتشان به نفع دولت روسیه از مصونیت برخوردار نیستند. نزدیکان کرملین باید از موقعیت و نفوذ خود برای پایان دادن به چرخه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده روسیه در جهان استفاده کنند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، دارایی‌های حلقه نزدیک به کرملین مسدود و ارتباط تجاری شهروندان آمریکایی با آنها ممنوع خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق کره جنوبی به ۲۴ سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شد

خانم ‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی در یکی از جلسات دادگاه در سئول - ۲۳ مه ۲۰۱۷

‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی روز جمعه رسماً به ۲۴ سال زندان محکوم شد.

سال گذشته خانم پارک به دنبال یک رسوایی مالی و ماه‌ها تظاهرات خیابانی علیه او، که خواهان کناره گیری اش از ریاست جمهوری بودند، استعفا داد.

دادگاه شعبه مرکز شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، علاوه بر ۲۴ سال زندان، خانم پارک را به پرداخت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.

گروهی از طرفداران خانم پارک در بیرون از دادگاه اجتماع کرده و به نفع وی شعار می دادند.

کیم هان سو، یکی از طرفداران خانم پارک گفت «البته که ما انتظار چنین نتیجه‌ای را داشتیم، حتی بدتر از این هم انتظار داشتیم. اما نمی توانیم آن را بپذیریم. اغلب مردم کره جنوبی می گویند استیضاح خانم پارک از ابتدا ناعادلانه بود و این دادگاه هم ناعادلانه و بر خلاف قانون اساسی است. ما به شدت این حکم را رد می کنیم.»

خانم پارک در مارس سال ۲۰۱۷ به دنبال اتهامات فساد مالی علیه محرم اسرار خود، که با استفاده از روابطش با وی انجام شده بود، مجبور به استعفا و بازداشت شد.

خانم پارک بعداً از اعتمادی که به محرم اسرار خود کرده بود معذرت خواست و محاکمه خود را سیاسی خواند و در جلسات دادگاه شرکت نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش لبنان برای جذب ۲۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کنفرانس پاریس

نمایی از ساختمان هتل «هالیدی این» در بیروت پایتخت لبنان - آرشیو

نمایندگان پنجاه کشور و سازمان بین المللی در کنفرانسی در پاریس با هدف جذب سرمایه گذاری برای کمک به اقتصاد لبنان شرکت کردند.

درخواست لبنان از شرکت کنندگان در این کنفرانس، جذب ۲۲ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در یک دوره هشت تا دوازده ساله است.

لبنان امیدوار است سرمایه گذاری های بین المللی به احیای اقتصاد این کشور کمک کند. اقتصاد لبنان از هفت سال قبل، پس از سقوط دولت وقت و ناآرامی ها و جدال سیاسی ناشی از جنگ داخلی در سوریه، آسیب جدی دیده است.

لبنان میزبان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار پناهجو از سوریه است، که نزدیک به یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل صلح‌جویانه باشد

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

وزارت خارجه آمریکا امروز در آستانه دومین تظاهرات اعتراضی فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل، که توسط حماس ترتیب داده شده است، قویاً از رهبران این تظاهرات خواست به روشنی و با صدای بلند از معترضین بخواهند تظاهراتشان صلحجویانه باشد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین خواهان تمرکز همه طرفهای درگیر به یافتن راه حل برای مشکلات و چالش‌هایی شد که مردم غزه با آنها روبرو هستند.

در همین حال، نیروهای اسرائیلی، شامل تانک ها و تک تیراندازان، از بامداد امروز و قبل از آغاز تظاهرات، که انتظار می رود عظیم باشد، در مرز غزه و اسرائیل موضع گرفته اند.

همزمان، تظاهرکنندگان چندین لاستیک اتومبیل را در یکی از محل های تدارک دیده شده برای تظاهرات آتش زده بودند که دود غلیظی از آنها به آسمان رفته بود.

تظاهرات امروز دومین تظاهراتی است که حاکمان حماس در نوار غزه به عنوان بخشی از یک رشته تظاهراتی ترتیب داده اند که قرار است در اعتراض به مسدود کردن مرزهای منطقه فلسطینیان در چند دهه اخیر، هفته ها به طول انجامد.

اسرائیل می گوید حماس زیر پوشش تظاهرات قصد دارد به اسرائیل حمله کند و آنها به هر قیمتی جلوی این کار را خواهند گرفت.

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران و روابط تجاری اروپا و آمریکا محور مذاکرات صدراعظم آلمان در واشنگتن

دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفتم اردیبهشت ماه در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات خواهد کرد و به گفته یک مقام ارشد آمریکایی اختلاف نظر کشورهای اروپایی با واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای ایران و مناقشه تجاری که بر روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا سایه انداخته است، در کانون گفت‌وگوهای دو رهبر خواهد بود.

سفر صدراعظم آلمان به آمریکا سه روز بعد از دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید صورت خواهد گرفت. این دیدارها در آستانه ضرب الاجلی است که پرزیدنت ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران تعیین کرده است.

پرزیدنت ترامپ گفته است در صورتی که کنگره آمریکا و متحدان اروپایی نقایص برجام را رفع نکنند، از تایید پایبندی تهران به توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، خودداری خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید، در برجام آزمایش موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه نادیده گرفته شده است. ضمن آن که، دوره زمانی ممنوعیت غنی سازی نیز در این توافق محدود است و دست تهران پس از اتمام این محدودیت زمانی برای ادامه فعالیت هایش با هدف تولید سلاح اتمی باز خواهد ماند.

دیدارهای رهبران فرانسه و آلمان با رئیس جمهوری آمریکا همچنین در آستانه لغو معافیت موقتی اتحادیه اروپا بر واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده انجام می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ معتقد است به آمریکا در روابط تجاری اش با جهان اجحاف شده است و می‌گوید «ما در توافق‌های تجاری همواره در اقلیت بوده‌ایم و این عادلانه نیست. از این رو، در حال گفت‌وگو با سازمان جهانی تجارت، با نفتا، با چین و همینطور با اتحادیه اروپا هستیم. و می‌خواهم بگویم تک تک آنها می‌خواهند با ما مذاکره کنند.»

صدراعظم آلمان در یک مکالمه تلفنی در هفته گذشته از پرزیدنت ترامپ خواسته بود با در نظر گرفتن نظام تجاری بین المللی در باره روابط تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاوران پرزیدنت ترامپ مقدمات خروج از توافق هسته‌ای ایران را آماده می‌کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

گزارشی از جاش دلک در وبسایت نشریه هیل

بنا بر گزارش ها، مشاوران رئیس جمهوری آمریکا سناریویی را آماده می کنند تا طی آن دونالد ترامپ ماه آینده از توافق هسته ای ایران خارج شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ استراتژی هایی را برای خروج از برجام هنگام فرا رسیدن ضرب الاجل بعدی در دوازدهم ماه می و با هدف وضع دوباره تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بررسی می کند.

یکی از گزینه های تحت بررسی، اعمال دوباره و فوری تحریم ها طی شش ماه است تا به متحدان آمریکا فرصت داده شود اقدام های جدید را بررسی یا به تغییر توافق هسته ای کمک کنند. پرزیدنت ترامپ برجام را «بدترین توافق مذاکره شده تا کنون» توصیف کرده است.

کارکنان تیم امنیت ملی کاخ سفید همچنین در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های صدور یا عدم صدور مجوز برای حفظ برجام توسط کشورهای اروپایی بدون حضور آمریکا هستند.

برجام که دستاورد عمده سیاست خارجی دولت باراک اوباما محسوب می شود و بین آمریکا و شش قدرت بزرگ جهان با ایران امضاء شد در ازای اعمال محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران امکان دسترسی ایران به میلیاردها دلار را از طریق لغو تحریم ها فراهم کرد.

دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را در ماه ژانویه تصدیق نکرد، اما با امید به بهبود این توافق، از جمله توقف حمایت تهران از سازمان های تروریستی، از آن خارج نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی «آینده برجام» و تبعات آن برای آمریکا و متحدان آن در اندیشکده هادسن

عکس از آرشیو

اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن عصر پنجشنبه میزبان نشست کارشناسی تحت عنوان «آینده برجام: تبعات آن برای آمریکا و متحدان و دشمنانش» بود، که کارشناسان و تحلیلگران در این نشست دیدگاه‌های خود را درباره آینده توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مطرح کردند.

برخی از این کارشناسان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند واشنگتن خود را برای هرگونه سناریوی تلافی جویانه ایران در صورت خروج از برجام آماده کرده است. پرزیدنت ترامپ برجام را به عنوان بدترین توافق توصیف کرده و گفته است اگر اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

مایکل پریجنت تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن در گفت‌وگو با صدای آمریکا در پاسخ به اقدامات احتمالی ایران در صورت خروج ایالات متحده از برجام گفت، واشنگتن آماده است، اما تهران در صورت هر اقدامی، حامیان خود را از دست خواهد داد.

وی گفت «آمریکا تمامی حرکت‌های ایران اعم از آنچه نیروی قدس و نیروهای دریایی سپاه پاسداران یا هر اقدام تهدیدآمیز دیگر که ممکن است ایران در صورت خروج آمریکا از برجام علیه واشنگتن انجام دهد را تحت نظر دارد. آمریکا می تواند از شدت هریک از سناریوهای احتمالی ایران علیه خود بکاهد. در هر حال این ایران است که دست به مخاطره می زند. زیرا با هر اقدامی علیه آمریکا عملا واقعیت خود را به اروپایی ها نشان می دهد. این واقعیت اقدامات تحریک آمیز است. البته رژیم ایران قبل از هر اقدامی ابتدا آن را ارزیابی می کند، زیرا با هرگونه عملکرد علیه آمریکا حمایت اروپایی ها را حتی زودتر از اعمال تحریم های ما علیه خود از دست خواهد داد.»

در این نشست کارشناسی میکلا داج تحلیلگر مسائل سیاسی بنیاد هریتج گفت، آنهایی که دنبال اصلاح واقعی برجام هستند نباید برنامه موشک بالستیک ایران را که با همکاری تنگاتنگ با کره شمالی رو به پیشرفت است، فراموش کنند.

وی گفت «ایران و کره شمالی همکاری تنگاتنگی در زمینه تولید و پیشرفت موشک های دور برد دارند. اگر آمریکا عمدتا نگران برنامه موشکی کره شمالی است و نه ایران، بنابراین مساله مهمی را فراموش می کند. آمریکا باید خود را در برابر احتمال رسیدن موشک های ایران به خاکش و خاک متحدانش آسب پذیر نگذارد. به این مساله باید با یکجا رسیدگی شود.»

ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در پاسخ به سوال صدای آمریکا مبنی بر احتمال اعمال تحریم بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت پرزیدنت ترامپ گفت که این اقدام عملی است و باید زودتر اجرا شود.

گلدبرگ گفت «آمریکا دارای تمامی اختیارات و قدرت قانونی در تعیین عناصر کلیدی رسانه های رسمی ایران به عنوان ناقضان حقوق بشر است. این دقیقا اقدامی است که پرزیدنت ترامپ باید آن را عملی کند. ابتدا با صدا و سیما. این رسانه رگ حیات دستگاه تبلیغات رژیم برای سرکوب مردم ایران در داخل کشور و ترویج تبلیغات به خارج ایران است. این رسانه از مخالفان تحت شکنجه اعتراف تلویزیونی ضبط و پخش می کند.»

به گفته او پرزیدنت ترامپ برای عملیاتی کردن این تحریم می تواند به قانون موسوم به آزادی ایران و مقابله با اشاعه تسلیحات اتمی مصوب سال ۲۰۱۲ استناد کند.

مایکل لدین تحلیلگر مسائل سیاسی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این جلسه گفت که بر این باور است همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی به ایران، غرب و به ویژه آمریکا باید با مردم ایران در گفت‌وگو مستقیم باشد.

لدین گفت «اقداماتی که می تواند برای تغییر رژیم در ایران انجام شود شامل، حمایت از مردم ایران، حمایت از مخالفان داخل ایران و اصرار بر آزادی زندانیان سیاسی است. غرب باید با رهبران اپوزیسیون داخل ایران مستقیما حرف بزند. امری که از سال ۲۰۰۳ تا کنون صورت نگرفته است.»

در پی اعتراضات مردمی اخیر، پرزیدنت ترامپ از اولین رهبران جهان بود که مستقیما از مردم ایران حمایت کرد. او در پیام نوروزی امسال خود بین مردم ایران و حاکمان در تهران تمایز قائل شد و گفت که از خواسته های آنها حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و سازمان ملل از تشدید بازرسی کشتی‌های حامل کمک به یمن خبر دادند

تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷

به گفته مقام‌های عربستان سعودی و سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به یمن را تسریع کرده است، تا ضمن جلوگیری از ارسال کمک‌های نظامی به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، به ارسال کمک‌های انساندوستانه سرعت بخشیده شود.

بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های نوعدوستانه پس از آن شدت گرفته است که حوثی‌ها حملات موشکی علیه عربستان را تشدید کرده‌اند. سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حمله موشکی اخیر حوثی‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ را یک «حمله تروریستی» توصیف کرد.

وی گفت «این حمله، حمله‌ای تروریستی علیه یک نفتکش بود و مسئول آن حوثی‌ها و همچنین رژیم ایران است. در بررسی حمله به نفتکش، رد پای فناوری سپاه پاسداران ایران دیده می‌شود.»

ریاض، رقیب منطقه‌ای خود، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تامین موشک برای حوثی‌ها می‌کند. حوثی ها شهر صنعا و دیگر بخش‌های یمن را در کنترل خود دارند.

پس از تصویب و اعمال محاصره تسلیحاتی یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازرسان بین المللی این سازمان، در بندرهای جیبوتی، دوبی، جده و صلاله مستقر هستند تا از تردد هر گونه کشتی حامل سلاح به یمن جلوگیری شود.

یمن در سه سال گذشته صحنه جنگ بین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی بوده که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود.

ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری ریاض از حدود سه سال پیش در تلاش برای شکست شبه نظامیان شیعه حوثی‌ و بازگرداندن منصور هادی به قدرت، حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG