لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۱۰

سرخط خبرها

نامه قدردانی از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ به مردم ایران

یک جمع صد و بیست نفری از ایرانیان، شامل فعالان سیاسی، استادان دانشگاه، نویسندگان، و صاحبان حرف و مشاغل با امضا و فرستادن نامه‌ای برای پرزیدنت ترامپ، مراتب قدردانی خود را از پیام تبریک نوروزی او ابراز کرده‌اند.

آنها در این نامه که رونوشتی از آن نیز برای مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و جان بولتون مشاور جدید امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است، خطاب به پرزیدنت ترامپ نوشته‌اند: «میخواهیم با ابراز خرسندی نشان دهیم که در پیام نوروزی انسان دوستانه و ایران دوستانه شما، چگونه ضمن تمیز دادن ملت مظلوم ایران از حاکمان شرور، و ضمن انتقاد بجا از اقلیت مستبد اسلامگرا و ضدایرانی حاکم بر ایران، به دستاوردهای تاریخی غنی ایران ارج گذاشته شده است.»

آنها همچنین نوشته اند: «ما از بابت هدیه نورزی تان به ایرانیان، که دستور به وزارت خزانه داری برای پیگیری تسهیل آزادی جریان اطلاعات برای شهروندان ایرانی گرفتار فیلترینگ و کنترل‌های امنیتی است، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم.»

متن کامل نامه قدردانی فعالان ایرانی از پرزیدنت ترامپ

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار، موفق به دریافت جایزه پارکر جی پالمر آمریکا شد

دکتر جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار متخصص قلب در آمریکا

دکتر جمشید شیرانی، پزشک ایرانی تبار متخصص قلب، موفق به دریافت جایزه پرارزش پارکر جی پالمر شد.

شورای اعتباربخشی آموزش فارغ التحصیلان پزشکی آمریکا، مشهور به ای سی جی ام ای ACGME می‌گوید، دلیل اعطای این جایزه، نوآوری و شهامت او در ارائه شیوه های نوین آموزشی در تشخیص و درمان بیماری‌های قلب است.

دکتر شیرانی در گفت و گو با صدای آمریکا درباره برنامه آموزشی که مدیریت آن را بر عهده دارد، با بیان اینکه این برنامه را خود او هفت سال پیش آغاز کرد، گفت: «هدف من این بود که قبل از آغاز برنامه، تمام اصول آموزشی جدید در آن گنجانده شده باشد.»

به گفته او، اهدافی از این برنامه آموزشی که مورد توجه سازمان ای سی جی ام ای قرار گرفته یکی این است که آموزش در این برنامه مستقل از نیازهای خدماتی سیستم باشد و دیگر اینکه توجه خاصی به خلاقیت فردی شده و آخر اینکه بیمار در مرکز فعالیت‌های آموزشی قرار گیرد.

او توضیح داد که سازمان ای سی جی ام ای، یک سازمان نظارتی و اجرایی است که مسئول تدوین همه قوانین اداری آموزش عالی پزشکی در سطح دستیاری و فوق دستیاری است و در حال حاضر حدود ۸۵۰۰ برنامه آموزشی زیر پوشش این سازمان است.

دکتر جمشید شیرانی، بیش از بیست سال است که در سمت استاد قلب و عروق تدریس می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرسپولیس برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

تیم فوتبال پرسپولیس تهران

پرسپولیس تهران برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد.

سرخپوشان پایتخت، شنبه ۱۷ فروردین در مشهد به دیدار تیم پدیده رفتند. این دیدار تا دقیقه ۷۶ بدون گل در جریان بود اما ضربه سر وحید امیری طلسم دروازه پدیده را شکست تا پرسپولیس قهرمانی اش را در این فصل و در سه بازی مانده به پایان رقابتها مسجل کند.

بازیکنان برانکو ایوانکوویچ همانند فصل پیش قهرمانی شان را در هفته بیست و هفتم به دست آوردند. پرسپولیس با این سه امتیاز ۶۰ امتیازی شد تا با ۱۲ امتیاز بیشتر از ذوب آهن، تیم دوم جدول رده بندی لیگ برتر، قهرمان شود.

فصل قبل پرسپولیس با ۶۶ امتیاز و تفاضل گل ۳۲ قهرمان شده بود. سرخپوشان هم اینک با تفاضل گل ۳۱ این امکان را دارند که در سه بازی آینده اقتدارشان در قهرمانی را کامل کنند. در سه هفته پایانی پرسپولیس با پارس جنوبی جم، ذوب آهن و سپیدرود رشت دیدار خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر جنبش استقلال طلبی کاتالونیا از زندان آزاد شد

کارلوس پوجدمون، رهبر جنبش استقلال‌خواهی کاتولونيا و رئيس برکنار شدۀ اين منطقه در شمال اسپانيا، به حکم دادگاه آلمان به قيد وثيقه از زندان آزاد شد.

آقای پوجدمون روز شنبه ۱۸ فروردین، یک روز پس از آزادی، در مصاحبه با خبرنگاران در برلين بار ديگر از دولت مرکزی اسپانيا خواست برای بررسی ادعای استقلال کاتالونيا با مقامات اين منطقه وارد گفت و گو شود.

او همچنین به خبرنگاران گفت: «قصدم اين است، وظيفه دارم و مايلم، در آلمان، جايی که الان هستم بمانم و همانطور که هميشه به مقام های آلمانی گفته‌ام، برای رسيدگی به موارد قانونی و تا پايان اين روند قضايی در دسترس باشم. اين روند به مجرد اينکه به پايان برسد تصميم خواهم گرفت و مايلم به بلژيک برگردم، جايی که در حال حاضر اقامت دارم تا بتوانم در تبعيد به کار بپردازم.»

آقای پوجدمون روز پنجم فروردين هنگام بازگشت از دانمارک به بلژيک در مرز آلمان با حکم جلب دولت اسپانيا در چهارچوب قانون اساسی اتحاديه اروپا توسط پليس آلمان دستگير شد.

دولت اسپانيا کارلس پوجدمون را به برپايی شورش و سوء استفاده مالی از بودجه مربوط به برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونيا متهم کرده است. از آنجا که اتهام نخست در قانون اساسی آلمان جرم محسوب نمی‌شود، دادگاه آلمان روز جمعه آقای پوجدمون را به قيد وثيقه آزاد کرد، و اعلام کرد با اين اتهام کارلس پوجدمون قابل استرداد به اسپانيا نيست، اما اتهام دوم، سوء استفاده مالی ممکن است برای وی مشکل آفرين باشد.

کارلوس پوجدمون در ادامۀ مصاحبه با خبرنگاران خواستار کمک و میانجی گری جامعۀ بين المللی برای حل اين مساله شد.

او گفت: «من هميشه مايل به وساطت جامعه بين المللی بوده‌ام. آخرين بار وقتی در بارسلون بودم، از جامعۀ بين المللی درخواست کردم از مقام‌های اسپانيا بخواهد ميانجيگری جامعۀ بين‌المللی را بپذيرد.»

دادگاه عالی اسپانيا ماه گذشته حکم جلب کارلس پوجدمون و چهار نفر ديگر از سياستمداران کاتالونيا را که از سال پيش در بلژيک در تبعيد خود خواسته هستند، بار ديگر تمديد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژنرال مک مستر از کاخ سفید خداحافظی کرد؛ جان بولتون دوشنبه می‌آید

آرشیو

کاخ سفید، ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ را در آخرین روز کارش مورد تقدیر قرار داد.

سارا هاکبی ساندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه از خدمات ژنرال مک مستر و یک سال خدمت در سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری قدردانی کرد و گفت همکاری با وی واقعاً یک افتخار بود.

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که با حکم پرزیدنت ترامپ جانشین ژنرال مک مستر شده است،کار خود را از روز دوشنبه آغاز می کند.

پرزیدنت ترامپ با ژنرال مک مستر در بعضی زمینه های سیاست خارجی اختلاف نظر داشت.

پرزیدنت ترامپ امیدوار بود سمت مناسبی برای ژنرال مک مستر در ارتش بیابد، اما آقای مک مستر گفت ترجیح می دهد بازنشسته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس آلمان: راننده یک خودرو چندین عابر را در مونستر زیر گرفت و کشت

راننده یک خودرو در شهر مونستر واقع در غرب آلمان روز شنبه چندین عابر را زیر گرفت و به گفته پلیس باعث کشته شدن چندین نفر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات امنیتی آلمان می گویند دو نفر در این برخورد کشته شدند و با راننده که خود را کشت تعداد کشته شدگان سه نفر است. پیشتر مقامات آلمانی شمار کشته شدگان همراه با راننده را چهارنفر اعلام کرده بودند.

نشریه پر تیراژ بیلد می گوید ۶ نفر از مجروحان در وضعیت بحرانی هستند.

به گزارش رویترز یک منبع امنیتی گفته است این رویداد به شکلی صورت گرفته است که گزینه وقوع حمله را نمی توان رد کرد.

در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶ نیز یک مهاجر تونسی که تقاضای پناهندگی اش رد شده بود و با اسلامگرایان مرتبط بود، ۱۲ نفر را با زیر گرفتن مردم بوسیله یک کامیون کشت و ده ها نفر دیگر را مجروح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مصاحبه خانواده نسیم اقدم با یک تلویزیون آمریکایی

خانواده نسيم اقدم، زن جوان آمریکایی ایرانی‌تبار عامل تيراندازی در مقر يوتيوب، در مصاحبه با تلويزيون ای بی سی آمريکا، ضمن ابراز تاسف عمیق از اين واقعه اعلام کردند که فرزندشان هرگز فرد خشنی نبود و آنها نمی‌دانستند که او اسلحه در اختيار داشته است.

خانواده نسيم اقدم، عامل تيراندازی در مقر يوتيوب هفتۀ پيش ناگهان از يک خانواده زحتمکش کارگری به خانواده يک فرد مجرم تبديل شده و در اين مدت مدام در کانون رسانه‌های داخلی و خارجی آمريکا بوده‌اند.

خبرنگار کانال تلويزيونی ای بی سی آمريکا پنجشنبه ۱۶ فروردین در منزل آقای اقدم، پدر نسيم در حومۀ کاليفرنيا با خانواده او مصاحبه کرد. آقای اقدم به سئوال های خبرنگار در مورد اينکه آيا قبول دارد که فرزندش تروريست بوده، يا اصولا فرد خشنی بوده است، يا این که آیا آنها می‌دانستند که او اسلحه در اختيار داشته است، پاسخ منفی داد.

در گزارش‌های پليس آمده است او اسلحه خود را ماه ژانويه از سانفرانسيسکو خريده بود.

خانواده نسيم در اين نخستين مصاحبه از زمان وقوع تيراندازی در مقر يوتيوب از آنچه بر سر خود و ديگران آورد به شدت متأثر بودند.

پنجشنبه پيش، روزی که اين مصاحبه انجام گرفت، سی و نهمین سالروز تولد نسيم اقدم بود.

شان اقدم، برادر نسيم، اتاق خواب خواهرش و فضایی که نسيم از آن برای ضبط کليپ‌های ويديويی برای يوتيوب استفاده می‌کرد را به خبرنگاران نشان داد.

طی سالها، نسيم اقدم به خاطر ويديوهایی از حرکات ورزشی خود، در ايران به چهره‌ای نسبتا شناخته شده تبديل شده بود. و اين تنها درآمدش از طريق یوتيوب بود. خانواده می‌گويند، يوتيوب از سال پيش ويديوهايش را فيلتر می‌کرد.

خانواده در پاسخ به سئوال خبرنگار در مورد اينکه آيا ممکن است نسيم به خاطر حساسيت شديد به يوتيوب دست به چنين کاری زده، می گويند، يوتيوب تنها منبع درآمد نسيم بود.

يک هفته پيش از اين تيراندازی خانواده نسيم به ادارۀ پليس خبر داده بودند که نسيم ناپديد شده بود و پليس پس از تحقيق در ساعت ۲ بامداد روز واقعه به خانواده خبر داده بودند که اتومبيل نسيم را پيدا کرده اند. خانواده نسيم می گويند، خيلی سعی کردند که پليس را متقاعد کنند که او ممکن است دست به کار خطرناکی بزند، اما پليس در جواب گفته بود: نگران نباشيد، برويد استراحت کنيد، همه چيز تحت کنترل است.

خانواده نسيم می‌گويند در حال حاضر به خاطر از دست دادن نسيم و ضايعه‌ای که او بوجود آورده بسيار غمگين و سوگوار هستند.

نسیم نجفی اقدم که یوتیوب را به اعمال تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم می کرد، سه شنبه گذشته با اسلحه به ساختمان مرکزی یوتیوب در کالیفرنیا حمله کرد که منجر به زخمی شدن سه نفر شد. او سپس با همان اسلحه خودکشی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنگ نیابتی عربستان و ایران می‌تواند میخی بر تابوت اوپک باشد

گزارشی از ایرینا اسلاو برای «اویل دات کام» در روزنامه بیزنس اینسایدر

تنش میان ایران و عربستان سعودی موجب تردیدهایی نسبت به موفقیت توافق کاهش تولید نفت اوپک، که دو سال پیش با مشکلاتی به انجام رسید، شده است. جنگ نیابتی میان تهران و ریاض در یمن چشم انداز روشنی ندارد و ممکن است در دومین سال این توافق نفتی شاهد پایانش باشیم.

پیشاپیش گروهی تردید دارند آن توافق نفتی فراتر از ژوئن ۲۰۱۸ دوام بیاورد. بعضی از شرکا افزایش بیش از حد بهای نفت را به سود خود نمی بینند. روسیه که اقتصادش عمدتا صادرات محور است، می تواند از قیمت پایین نفت برای پایین نگاه داشتن ارزش روبل و حفظ تقاضا برای صادرات کالا استفاده کند.

ایران به نظر می رسد خواهان بهای نفت زیر بشکه ای هفتاد دلار است. زیرا به گفته ایران بهای نفت ۷۰ دلاری موجب تقویت تولید نفت شیل آمریکا می شود. تولید نفت آمریکا به شدت در حال رشد است و هفته گذشته به رکورد ۱۰ میلیون و ۴۳۰ هزار بشکه در روز رسید.

خصومت های جدید میان ایران و عربستان می تواند آخرین ضربه به این توافق نفتی باشد.

یکپارچگی اعضای اوپک در این توافق با روسیه از ابتدا محل پرسش بود. این امر نه فقط به خاطر روابط پر مساله ایران و عربستان بلکه برای این بود که تمام اعضای اوپک خصوصا عراق با کاهش تولید خیلی موافق نبودند.

اگر به خاطر کاهش بیش از وعده عربستان سعودی و نزول سریع تولید ونزوئلا نبود، اوپک به هدف تعیین شده در کاهش تولید نفت نمی رسید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ هفته آینده میزبان رهبر قطر خواهد بود

عکس از آرشیو

گزارشی از جان باودن در وبسایت روزنامه هیل

در حالی که دولت ترامپ می کوشد کشورهای خاورمیانه را به از سر گرفتن تماس های دیپلماتیک با قطر ترغیب کند، رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، در کاخ سفید ملاقات خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که پرزیدنت ترامپ در دیدار سه شنبه هفته آینده با آل ثانی «چشم انتظار گفتگو بر سر راه های تقویت تماس ها میان ایالات متحده و قطر و پیشبرد اولویت های مشترک امنیتی و اقتصادی ما است.»

چند روز پیش گزارش شده بود که کاخ سفید نشستی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در میانه تنش های دیپلماتیک حول و حوش قطر به تعویق انداخته است.

بنا بر گزارش ها، از جمله دلایل به تعویق افتادن این اجلاس به فصل پاییز ادامه روند کسب رای اعتماد مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید دولت دونالد ترامپ است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین ماه ژوئن گذشته روابط دیپلماتیک خود را با قطر به دلیل حمایت این کشور از گروه های افراطی قطع کردند.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه طی گفتگویی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، «بر اهمیت حل مشاجره در خلیج فارس و استقرار یک شورای همکاری خلیج فارس متحد برای مقابله با نفوذ مخرب ایران و شکست تروریست ها و افراطیون» تاکید کرده بود.

کاخ سفید می گوید، پرزیدنت ترامپ همچنین سه شنبه در تماسی تلفنی با آل ثانی درباره «موانع سد راه برقراری اتحاد در شورای همکاری خلیج فارس» گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۴۰ نفر در حمله هوایی به غوطه شرقی کشته شدند

‎نیروهای دولتی سوریه با حمله هوایی و زمینی به آخرین مواضع شورشیان در غوطه شرقی دست کم ۴۰ نفر را کشتند.

تلویزیون دولتی سوریه روز جمعه به طور زنده آتش سوزی در نقاط مختلفی از دوما، بزرگترین شهر غوطه را نشان داد و گفت گارد جمهوری به طرف شهر دوما که تحت کنترل شورشیان جیش الاسلام است، روان شده اند.

گروههای شورشی دیگر در غوطه توافق کرده اند که از مسیری امن به منطقه تحت کنترل شورشیان بروند.

دیدبان حقوق بشر سوریه که جنگ را زیر نظر دارد می گوید در حمله نیروهای دولتی سوریه در روز جمعه، ۴۰ نفر، از جمله ۸ کودک، کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حملات هوایی به احتمال قوی توسط نیروی هوایی روسیه انجام شد و دهها بار مناطق مختلفی از شهر مورد حمله قرار گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلومبرگ: برنده ایرانی نوبل با اصلاحات دیگر کاری ندارد؛ او خواهان تغییر رژیم است

گزارشی از ایلای لیک در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

شیرین عبادی، وکیل حقوق بشری برنده جایزه نوبل صلح، صبرش به انتها رسیده است. او سال ها وکیل مخالفان در دادگاه های فاسد جمهوری اسلامی ایران بود. عبادی در خارج از ایران از حقوق زنان، اقلیت ها و دانشجویان صحبت کرده است. اما هرگز تا این لحظه خواستار پایان یافتن رژیمی که برای اصلاح آن مبارزه کرده، نشده بود.

عبادی روز پنج شنبه در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت: «اصلاحات در ایران بی فایده است. مردم ایران از حکومت فعلی شان بسیار ناراضی اند. آن ها به آن نقطه رسیده و تشخیص داده اند که این نظام اصلاح پذیر نیست.»

از نگاه عبادی پایان استبداد در ایران از طریق یک همه پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد اتفاق می افتد که تغییراتی مبنایی را در قانون اساسی پیشنهاد می کند: حذف نهاد غیر منتخب رهبری. به گفته عبادی مردم ایران «خواهان تغییر رژیم از طریق تغییر قانون اساسی ما به یک قانون اساسی سکولار مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر هستند.»

این حقوقدان ایرانی در این مصاحبه گفت هرگز باور نداشت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، یک اصلاح طلب است. عبادی می گوید تجربه آزار دهنده انقلاب ۱۳۵۷ باعث شده بود که او در دعوت به تغییر رژیم مردد باشد.

عبادی تصریح کرد خواهان اشغال نظامی ایران یا هر گونه مداخله آمریکا در جنبش اعتراضی ایران نیست: «تغییر رژیم در ایران باید در داخل ایران و توسط مردم ایران انجام بگیرد. اما شما می توانید به مردم ایران برای رسیدن به هدف شان کمک کنید.»

عبادی ضمن تاکید بر این که تحریم ها نباید به مردم ایران لطمه بزند، توصیه می کند دولت های آمریکا و اروپا صدا و سیمای جمهوری اسلامی را هدف تحریم قرار بدهند.

تلویزیون ایران بارها اعترافات اجباری زندانیان سیاسی را به نمایش گذاشته است. همسر شیرین عبادی سوژه یکی از این اعترافات زیر تهدید و فشار بوده است.

به باور شیرین عبادی مهم است که ایالات متحده کانال ارتباطی با اپوزیسیون مشروع و مستقل ایران ایجاد کند. او هشدار داد رژیم همه جور گروه ها و سازمان های جعلی را در خارج شکل داده است که مستقل به نظر می رسند، اما خواست حکومت را به پیش می برند.

عبادی به عنوان نمونه به «شورای ملی ایرانی آمریکایی» موسوم به «نایاک» اشاره می کند. نایاک در دفاع از توافق هسته ای دولت باراک اوباما با ایران نقشی مهم ایفا کرد. شیرین عبادی می گوید از این که در جلسه سخنرانی نایاک در سال ۲۰۱۱ شرکت کرده بود، پشیمان است: «من متوجه شدم آن چه آن ها می گویند به آن چه دولت می گوید نزدیک تر از آن چیزی است که مردم می گویند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کشاورزان با حضور نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد

تجمع کشاورزان اصفهانی و حضور یگان ویژه پلیس

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

بر اساس خبرها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان اصفهانی که به اختصاص نیافتن حق آبه خود از زاینده روز اعتراض دارند، روز شنبه ۱۸ فروردین مقابل اداره آب منطقه‌ای اصفهان تجمع کرده و شعارهایی در انتقاد از سوء مدیریت مدیران استانی سر دادند.

بر اساس این تصاویر، در ادامه تجمع، نیروهای یگان ویژه پلیس با برخی از تجمع کنندگان درگیر شدند و این درگیری منجر به زخمی شدن تعدادی از کشاورزان حاضر در تجمع شد.

کشاورزان شرق اصفهان معتقدند که با وجود کم آبی، نفوذ مقام های یزدی در مدیریت کشور موجب شده تا سهم آب کشاورزی اصفهان از زاینده رود به یزد اختصاص پیدا کند.

اواخر اسفند ماه گذشته نیز کشاورزان معترض به توزیع آب در اصفهان که بارها تجمع کرده بودند، با سردادن شعار در نماز جمعه اصفهان، این مراسم را به تاخیر انداختند.

طی ماههای اخیر تجمع های اعتراضی متعددی در اعتراض به سوء مدیریت، فساد مالی و نابرابری و گسترش مشکلات اقتصادی مردم برگزار شده است. اوج این تجمع‌ها به اعتراض‌های گسترده در دی ماه سال گذشته در حدود هشتاد شهر ایران منجر شد که به کشته شدن ۲۵ تن و بازداشت هزاران تن منجر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست مشترک رهبران افغانستان و پاکستان از طالبان برای شرکت در مذاکرات صلح

تصویر آرشیوی از پیکارجویان طالبان

افغانستان و پاکستان بطور مشترک از طالبان خواستند پیشنهاد بدون شرط شرکت در مذاکرات صلح را بپذیرد تا برای درگیری ها در افغانستان راه حلی سیاسی حاصل شود.

این در خواست پس از مذاکرات یک روزه بین اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان که به افغانستان سفر کرده بود، مطرح شد. وزیران کابینه و مشاوران امنیت ملی دو طرف نیز در گفتگوها شرکت داشتند.

هر دو رهبر افغانستان و پاکستان از طالبان خواستند به پیشنهاد صلح واکنش مثبت نشان دهد و بدون هدر دادن وقت به روند گفتگوهای صلح بپیوندد.

دفتر نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد طی بیانیه ای اعلام کرد: رهبران دو کشور توافق کردند که برای پایان دادن به درگیری ها در افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد و راه حل سیاسی بهترین مسیر رو به جلو است.

اشرف غنی، حدود یک ماه پیش به طالبان مذاکرات صلح بدون شرط را پیشنهاد کرده بود، اما پیکارجویان طالبان از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند. طالبان همچنین به درخواست مشترک روز جمعه رهبران دو کشور افغانستان و پاکستان واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین جلسه محاکمه رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی برگزار شد

جاکوب زوما دو ماه پیش، بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی، از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی استعفا داد.

‎جاکوب زوما رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی روز جمعه برای پاسخگویی به اتهام فساد مالی، که وی را مجبور به کناره‌گیری از مقام ریاست جمهوری کرد، در دادگاه حضور یافت.

قاضی دادگاه بعد از یک سوال و جواب کوتاه با آقای زوما، وی را موقتاً به قید «هشدار» آزاد کرد.

آقای زوما که ۷۵ سال دارد در دادگاه آرام به نظر می‌رسید و بعد از خروج از دادگاه برای جمعیت بزرگی از طرفدارانش، که معتقد به بیگناهی او هستند، سخنرانی کرد.

برخی از طرفداران او شعارهایی در دست داشتند که می‌گفت: از آژانس‌های انحصاری سفیدپوستان فاصله بگیرید: آفریقا برای آفریقایی ها و اروپا برای اروپایی ها.

آقای زوما دو ماه پیش بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی از ریاست جمهوری استعفا داد.

قاضی دادگاه، ادامه رسیدگی به پرونده را به اوایل تابستان موکول کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر پاکستان برای گفت‌وگو با اشرف غنی وارد افغانستان شد

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روز جمعه در دیدار یک روزه خود از افغانستان مورد استقبال اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت دو طرف قبل از آغاز مذاکرات در کاخ ریاست جمهوری، از گارد ملی این کشور سان دیدند.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت نخست وزیر پاکستان با گروهی از مقامات این کشور به افغانستان آمده است.

ناظران سیاسی دیدار یک روزه نخست وزیر پاکستان از افغانستان را تلاشی در بهبود روابط دوجانبه می‌دانند.

پاکستان از سوی افغانستان و ایالات متحده آمریکا زیر فشار قرار گرفته تا به حضور پیکارجویان در خاک خود پایان بخشد. اسلام آباد حضور پیکارجویان را تکذیب می‌کند.

پاکستان که عموماً به عنوان تنها کشوری نگریسته می‌شود که می‌تواند طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند، می‌گوید در زمینه نفوذش بر طالبان اغراق شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست ۷۰۰ فعال ایرانی از گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

گلرخ ابراهیمی

در ایران ۷۰۰ نفر از فعالان مدنی و خانواده قربانیان و زندانیان سیاسی طی نامه ای از گلرخ ایرایی، فعال مدنی که ۶۳ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد خواسته اند هرچه سریعتر دست از اعتصاب خود بکشد.

نویسندگان نامه گفته اند این گونه اعتراضات مختص کشورهای دموکراتیک است نه جمهوری اسلامی ایران که حتی زحمت توجیه خودکشی زندانیان را هم به خود نمی دهد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی پس از اعتصاب غذا به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

گلرخ ایرایی برای نوشتن داستانی که منتشر هم نشده است و همچنین تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شده است و همسرش آرش صادقی هم در زندان گوهردشت کرج زندانی است.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۳۸ فرد و شرکت نزدیک به دولت روسیه را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده

دولت دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه ۳۸ فرد و شرکت روسیه اعمال کرده است؛ تصمیمی که به گفته مقام‌های ارشد دولت آمریکا به عنوان بخشی از واکنش ایالات متحده به «فعالیت‌های بدخواهانه» روسیه در سراسر جهان گرفته شده است.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه هفت نفر از حامیان دولت روسیه – از جمله اولگ دریپاسکا از تاجران شاخص نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه – و دوازده شرکتی که الگارش ها یا حلقه نزدیک به کرملین، در مالکیت یا مدیریت خود دارند، اعمال خواهد شد.

علاوه بر اینها، هفده مقام ارشد دولتی روسیه و یک شرکت دولتی تجارت اسلحه نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

مقام‌های آمریکا می‌گویند تحریم‌ها در پاسخ به «رویداد یا موضوع خاصی» اتخاذ نشده‌اند، اما هدف از اعمال آن مقابله با «کلیت الگوی رفتاری فزاینده و فعالیت‌های ادامه دار بدخواهانه دولت روسیه در سراسر جهان است.»

به گفته این مقام‌ها، اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه، بی ثبات کردن شرق اوکراین، حمایت از دولت بشار اسد در سوریه، فعالیت‌های سایبری بدخواهانه و مداوم مسکو، و ادامه حملات روسیه برای تخریب دموکراسی‌های غربی، عمده دلایل اعمال تحریم‌ها است.

آنها به خبرنگاران در واشنگتن گفتند تحریم‌ها نشان می‌دهد نخبگان جهت پاسخگویی برای اقدامتشان به نفع دولت روسیه از مصونیت برخوردار نیستند. نزدیکان کرملین باید از موقعیت و نفوذ خود برای پایان دادن به چرخه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده روسیه در جهان استفاده کنند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، دارایی‌های حلقه نزدیک به کرملین مسدود و ارتباط تجاری شهروندان آمریکایی با آنها ممنوع خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق کره جنوبی به ۲۴ سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شد

خانم ‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی در یکی از جلسات دادگاه در سئول - ۲۳ مه ۲۰۱۷

‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی روز جمعه رسماً به ۲۴ سال زندان محکوم شد.

سال گذشته خانم پارک به دنبال یک رسوایی مالی و ماه‌ها تظاهرات خیابانی علیه او، که خواهان کناره گیری اش از ریاست جمهوری بودند، استعفا داد.

دادگاه شعبه مرکز شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، علاوه بر ۲۴ سال زندان، خانم پارک را به پرداخت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.

گروهی از طرفداران خانم پارک در بیرون از دادگاه اجتماع کرده و به نفع وی شعار می دادند.

کیم هان سو، یکی از طرفداران خانم پارک گفت «البته که ما انتظار چنین نتیجه‌ای را داشتیم، حتی بدتر از این هم انتظار داشتیم. اما نمی توانیم آن را بپذیریم. اغلب مردم کره جنوبی می گویند استیضاح خانم پارک از ابتدا ناعادلانه بود و این دادگاه هم ناعادلانه و بر خلاف قانون اساسی است. ما به شدت این حکم را رد می کنیم.»

خانم پارک در مارس سال ۲۰۱۷ به دنبال اتهامات فساد مالی علیه محرم اسرار خود، که با استفاده از روابطش با وی انجام شده بود، مجبور به استعفا و بازداشت شد.

خانم پارک بعداً از اعتمادی که به محرم اسرار خود کرده بود معذرت خواست و محاکمه خود را سیاسی خواند و در جلسات دادگاه شرکت نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش لبنان برای جذب ۲۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کنفرانس پاریس

نمایی از ساختمان هتل «هالیدی این» در بیروت پایتخت لبنان - آرشیو

نمایندگان پنجاه کشور و سازمان بین المللی در کنفرانسی در پاریس با هدف جذب سرمایه گذاری برای کمک به اقتصاد لبنان شرکت کردند.

درخواست لبنان از شرکت کنندگان در این کنفرانس، جذب ۲۲ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در یک دوره هشت تا دوازده ساله است.

لبنان امیدوار است سرمایه گذاری های بین المللی به احیای اقتصاد این کشور کمک کند. اقتصاد لبنان از هفت سال قبل، پس از سقوط دولت وقت و ناآرامی ها و جدال سیاسی ناشی از جنگ داخلی در سوریه، آسیب جدی دیده است.

لبنان میزبان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار پناهجو از سوریه است، که نزدیک به یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل صلح‌جویانه باشد

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

وزارت خارجه آمریکا امروز در آستانه دومین تظاهرات اعتراضی فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل، که توسط حماس ترتیب داده شده است، قویاً از رهبران این تظاهرات خواست به روشنی و با صدای بلند از معترضین بخواهند تظاهراتشان صلحجویانه باشد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین خواهان تمرکز همه طرفهای درگیر به یافتن راه حل برای مشکلات و چالش‌هایی شد که مردم غزه با آنها روبرو هستند.

در همین حال، نیروهای اسرائیلی، شامل تانک ها و تک تیراندازان، از بامداد امروز و قبل از آغاز تظاهرات، که انتظار می رود عظیم باشد، در مرز غزه و اسرائیل موضع گرفته اند.

همزمان، تظاهرکنندگان چندین لاستیک اتومبیل را در یکی از محل های تدارک دیده شده برای تظاهرات آتش زده بودند که دود غلیظی از آنها به آسمان رفته بود.

تظاهرات امروز دومین تظاهراتی است که حاکمان حماس در نوار غزه به عنوان بخشی از یک رشته تظاهراتی ترتیب داده اند که قرار است در اعتراض به مسدود کردن مرزهای منطقه فلسطینیان در چند دهه اخیر، هفته ها به طول انجامد.

اسرائیل می گوید حماس زیر پوشش تظاهرات قصد دارد به اسرائیل حمله کند و آنها به هر قیمتی جلوی این کار را خواهند گرفت.

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران و روابط تجاری اروپا و آمریکا محور مذاکرات صدراعظم آلمان در واشنگتن

دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفتم اردیبهشت ماه در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات خواهد کرد و به گفته یک مقام ارشد آمریکایی اختلاف نظر کشورهای اروپایی با واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای ایران و مناقشه تجاری که بر روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا سایه انداخته است، در کانون گفت‌وگوهای دو رهبر خواهد بود.

سفر صدراعظم آلمان به آمریکا سه روز بعد از دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید صورت خواهد گرفت. این دیدارها در آستانه ضرب الاجلی است که پرزیدنت ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران تعیین کرده است.

پرزیدنت ترامپ گفته است در صورتی که کنگره آمریکا و متحدان اروپایی نقایص برجام را رفع نکنند، از تایید پایبندی تهران به توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، خودداری خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید، در برجام آزمایش موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه نادیده گرفته شده است. ضمن آن که، دوره زمانی ممنوعیت غنی سازی نیز در این توافق محدود است و دست تهران پس از اتمام این محدودیت زمانی برای ادامه فعالیت هایش با هدف تولید سلاح اتمی باز خواهد ماند.

دیدارهای رهبران فرانسه و آلمان با رئیس جمهوری آمریکا همچنین در آستانه لغو معافیت موقتی اتحادیه اروپا بر واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده انجام می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ معتقد است به آمریکا در روابط تجاری اش با جهان اجحاف شده است و می‌گوید «ما در توافق‌های تجاری همواره در اقلیت بوده‌ایم و این عادلانه نیست. از این رو، در حال گفت‌وگو با سازمان جهانی تجارت، با نفتا، با چین و همینطور با اتحادیه اروپا هستیم. و می‌خواهم بگویم تک تک آنها می‌خواهند با ما مذاکره کنند.»

صدراعظم آلمان در یک مکالمه تلفنی در هفته گذشته از پرزیدنت ترامپ خواسته بود با در نظر گرفتن نظام تجاری بین المللی در باره روابط تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاوران پرزیدنت ترامپ مقدمات خروج از توافق هسته‌ای ایران را آماده می‌کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

گزارشی از جاش دلک در وبسایت نشریه هیل

بنا بر گزارش ها، مشاوران رئیس جمهوری آمریکا سناریویی را آماده می کنند تا طی آن دونالد ترامپ ماه آینده از توافق هسته ای ایران خارج شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ استراتژی هایی را برای خروج از برجام هنگام فرا رسیدن ضرب الاجل بعدی در دوازدهم ماه می و با هدف وضع دوباره تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بررسی می کند.

یکی از گزینه های تحت بررسی، اعمال دوباره و فوری تحریم ها طی شش ماه است تا به متحدان آمریکا فرصت داده شود اقدام های جدید را بررسی یا به تغییر توافق هسته ای کمک کنند. پرزیدنت ترامپ برجام را «بدترین توافق مذاکره شده تا کنون» توصیف کرده است.

کارکنان تیم امنیت ملی کاخ سفید همچنین در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های صدور یا عدم صدور مجوز برای حفظ برجام توسط کشورهای اروپایی بدون حضور آمریکا هستند.

برجام که دستاورد عمده سیاست خارجی دولت باراک اوباما محسوب می شود و بین آمریکا و شش قدرت بزرگ جهان با ایران امضاء شد در ازای اعمال محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران امکان دسترسی ایران به میلیاردها دلار را از طریق لغو تحریم ها فراهم کرد.

دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را در ماه ژانویه تصدیق نکرد، اما با امید به بهبود این توافق، از جمله توقف حمایت تهران از سازمان های تروریستی، از آن خارج نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی «آینده برجام» و تبعات آن برای آمریکا و متحدان آن در اندیشکده هادسن

عکس از آرشیو

اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن عصر پنجشنبه میزبان نشست کارشناسی تحت عنوان «آینده برجام: تبعات آن برای آمریکا و متحدان و دشمنانش» بود، که کارشناسان و تحلیلگران در این نشست دیدگاه‌های خود را درباره آینده توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مطرح کردند.

برخی از این کارشناسان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند واشنگتن خود را برای هرگونه سناریوی تلافی جویانه ایران در صورت خروج از برجام آماده کرده است. پرزیدنت ترامپ برجام را به عنوان بدترین توافق توصیف کرده و گفته است اگر اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

مایکل پریجنت تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن در گفت‌وگو با صدای آمریکا در پاسخ به اقدامات احتمالی ایران در صورت خروج ایالات متحده از برجام گفت، واشنگتن آماده است، اما تهران در صورت هر اقدامی، حامیان خود را از دست خواهد داد.

وی گفت «آمریکا تمامی حرکت‌های ایران اعم از آنچه نیروی قدس و نیروهای دریایی سپاه پاسداران یا هر اقدام تهدیدآمیز دیگر که ممکن است ایران در صورت خروج آمریکا از برجام علیه واشنگتن انجام دهد را تحت نظر دارد. آمریکا می تواند از شدت هریک از سناریوهای احتمالی ایران علیه خود بکاهد. در هر حال این ایران است که دست به مخاطره می زند. زیرا با هر اقدامی علیه آمریکا عملا واقعیت خود را به اروپایی ها نشان می دهد. این واقعیت اقدامات تحریک آمیز است. البته رژیم ایران قبل از هر اقدامی ابتدا آن را ارزیابی می کند، زیرا با هرگونه عملکرد علیه آمریکا حمایت اروپایی ها را حتی زودتر از اعمال تحریم های ما علیه خود از دست خواهد داد.»

در این نشست کارشناسی میکلا داج تحلیلگر مسائل سیاسی بنیاد هریتج گفت، آنهایی که دنبال اصلاح واقعی برجام هستند نباید برنامه موشک بالستیک ایران را که با همکاری تنگاتنگ با کره شمالی رو به پیشرفت است، فراموش کنند.

وی گفت «ایران و کره شمالی همکاری تنگاتنگی در زمینه تولید و پیشرفت موشک های دور برد دارند. اگر آمریکا عمدتا نگران برنامه موشکی کره شمالی است و نه ایران، بنابراین مساله مهمی را فراموش می کند. آمریکا باید خود را در برابر احتمال رسیدن موشک های ایران به خاکش و خاک متحدانش آسب پذیر نگذارد. به این مساله باید با یکجا رسیدگی شود.»

ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در پاسخ به سوال صدای آمریکا مبنی بر احتمال اعمال تحریم بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت پرزیدنت ترامپ گفت که این اقدام عملی است و باید زودتر اجرا شود.

گلدبرگ گفت «آمریکا دارای تمامی اختیارات و قدرت قانونی در تعیین عناصر کلیدی رسانه های رسمی ایران به عنوان ناقضان حقوق بشر است. این دقیقا اقدامی است که پرزیدنت ترامپ باید آن را عملی کند. ابتدا با صدا و سیما. این رسانه رگ حیات دستگاه تبلیغات رژیم برای سرکوب مردم ایران در داخل کشور و ترویج تبلیغات به خارج ایران است. این رسانه از مخالفان تحت شکنجه اعتراف تلویزیونی ضبط و پخش می کند.»

به گفته او پرزیدنت ترامپ برای عملیاتی کردن این تحریم می تواند به قانون موسوم به آزادی ایران و مقابله با اشاعه تسلیحات اتمی مصوب سال ۲۰۱۲ استناد کند.

مایکل لدین تحلیلگر مسائل سیاسی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این جلسه گفت که بر این باور است همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی به ایران، غرب و به ویژه آمریکا باید با مردم ایران در گفت‌وگو مستقیم باشد.

لدین گفت «اقداماتی که می تواند برای تغییر رژیم در ایران انجام شود شامل، حمایت از مردم ایران، حمایت از مخالفان داخل ایران و اصرار بر آزادی زندانیان سیاسی است. غرب باید با رهبران اپوزیسیون داخل ایران مستقیما حرف بزند. امری که از سال ۲۰۰۳ تا کنون صورت نگرفته است.»

در پی اعتراضات مردمی اخیر، پرزیدنت ترامپ از اولین رهبران جهان بود که مستقیما از مردم ایران حمایت کرد. او در پیام نوروزی امسال خود بین مردم ایران و حاکمان در تهران تمایز قائل شد و گفت که از خواسته های آنها حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و سازمان ملل از تشدید بازرسی کشتی‌های حامل کمک به یمن خبر دادند

تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷

به گفته مقام‌های عربستان سعودی و سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به یمن را تسریع کرده است، تا ضمن جلوگیری از ارسال کمک‌های نظامی به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، به ارسال کمک‌های انساندوستانه سرعت بخشیده شود.

بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های نوعدوستانه پس از آن شدت گرفته است که حوثی‌ها حملات موشکی علیه عربستان را تشدید کرده‌اند. سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حمله موشکی اخیر حوثی‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ را یک «حمله تروریستی» توصیف کرد.

وی گفت «این حمله، حمله‌ای تروریستی علیه یک نفتکش بود و مسئول آن حوثی‌ها و همچنین رژیم ایران است. در بررسی حمله به نفتکش، رد پای فناوری سپاه پاسداران ایران دیده می‌شود.»

ریاض، رقیب منطقه‌ای خود، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تامین موشک برای حوثی‌ها می‌کند. حوثی ها شهر صنعا و دیگر بخش‌های یمن را در کنترل خود دارند.

پس از تصویب و اعمال محاصره تسلیحاتی یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازرسان بین المللی این سازمان، در بندرهای جیبوتی، دوبی، جده و صلاله مستقر هستند تا از تردد هر گونه کشتی حامل سلاح به یمن جلوگیری شود.

یمن در سه سال گذشته صحنه جنگ بین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی بوده که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود.

ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری ریاض از حدود سه سال پیش در تلاش برای شکست شبه نظامیان شیعه حوثی‌ و بازگرداندن منصور هادی به قدرت، حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقاضای ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترکیه‌ای متهم به پولشویی برای ایران

گزارشی از کریستین برتلسِن در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

دادستان های آمریکا در انتظار حکم بیش از ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترک متهم به همدستی در یک توطئه پولشویی هستند که به ایران امکان داد تحریم های آمریکا را دور بزند.

علت این حکم طولانی، جا به جایی میلیاردها دلار پول و حداقل محکومیت جرائم مرتبط با پولشویی است. وکلای این بانکدار پیشتر با اشاره به این که مهمت هاکان آتیلا می تواند با حکم حبس ابد روبرو شود از قاضی پرونده خواهان تخفیف مجازات شده و گفته بودند حکم او باید کمتر از پنج سال باشد.

دادستان ها چهارشنبه در دادگاه فدرال گفتند بر اساس معیار احکام، متهم باید حکم حبسی معادل ۱۰۵ سال دریافت کند. آن ها بعدتر از حکمی بین ۱۵ تا ۲۰ سال سخن گفتند. قرار است حکم آتیلا یازدهم آوریل اعلام شود.

دادستان ها می گویند مشارکت آتیلا در این توطئه خطرات وسیعی را برای امنیت ملی آمریکا پدید آورد. او در جریان ادای شهادت در دادگاه دروغ گفت و ابراز ندامت نکرد. دولت آمریکا همچنین خواهان جریمه ای ۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری است.

آتیلا که مدیر بانکداری بین المللی نهاد مالی دولتی موسوم به «هالک بانک ترکیه» بود، در توطئه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای بازار طلا، نقشی محوری داشت. آتیلا ماه مارس گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

رضا ضراب در شب آغاز دادگاه پذیرفت گناهکار بوده است و موافقت کرد با دادستان ها همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اصغر فرهادی با «همه می‌دانند» در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند

اصغر فرهادی، کارگردان نامدار ایرانی، با یک فیلم جدید در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند.

سازماندهندگان جشنواره کن روز پنجشنبه اعلام کردند فیلم «همه می‌دانند» آقای فرهادی با هنرنمایی پنلوپه کروز و خاویر باردم، نخستین فیلمی خواهد بود که در جشنواره ماه آینده فیلم کن اکران و برای تصاحب جایزه نخل طلایی به رقابت گذاشته خواهد شد.

فیلم جدید اصغر فرهادی، که به زبان اسپانیایی تهیه شده است، داستان زندگی زنی را به تصویر می‌کشد که با همسر و فرزندانش از بوئنس آیرس در آرژانتین به روستای زادگاهش در اسپانیا کوچ می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی برزیل حکم زندان رئیس جمهوری پیشین را تایید کرد

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل - آرشیو

دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه درخواست فرجام‌خواهی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین این کشور را در ارتباط با فساد مالی نپذیرفت و حکم به زندانی شدن او داد.

آقای داسیلوا می‌خواست تا رسیدگی مجدد به پرونده اش در خانه بماند و به زندان نرود.

وی سال گذشته در رابطه با این اتهام که در ازای گرفتن یک آپارتمان، قرارداد پیمانکاری پرسودی را به یک شرکت ساختمانی داده بود، مجرم شناخته شد.

رئیس جمهوری پیشین برزیل به ۱۲ سال حبس محکوم شده و انتظار می‌رود ظرف هفته آینده و بعد از رفع برخی مشکلات فنی در پرونده، راهی زندان شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد سعودی برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه به پاریس می‌رود

دیدار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز یکشنبه آینده در رأس یک هیات بلندپایه برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد فرانسه خواهد شد.

به گفته یک منبع آگاه، محمد بن سلمان قرار است با رئیس جمهوری و مقام‌های ارشد فرانسه درباره امور فرهنگی، گردشگری، فناوری و نیز جنگ یمن گفت‌وگو کند.

ولیعهد سعودی از ماه ژوئن گذشته به این طرف، در راستای اجرای اصلاحات اجتماعی گسترده و جذب سرمایه گذاری خارجی در عربستان، به چندین کشور غربی سفر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات اعتراضی در اهواز و یزد؛ اعتصاب آتش‌نشان‌ها در عسلویه

عکس از آرشیو

تظاهرات اعتراضی مردم در اهواز، که از چند روز پیش آغاز شده است، چهارشنبه شب هم ادامه یافت.

تظاهرکنندگان به نادیده گرفتن و بی‌اعتنایی به اقوام عرب خوزستانی در یک برنامه تلویزیونی مربوط به کودکان معترض هستند.

اعتراض آنها در روزهای نخستین با مداخله جدی نیروهای انتظامی به خشونت و درگیری کشیده شد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون در این اعتراضات بیش از ۱۶۰ نفر دستگیر شده‌اند که سن برخی از بازداشت شدگان زیر ۲۰ سال است.

اعراب خوزستانی همواره خود را جزئی از ایران می‌دانند و از نادیده گرفته شدنشان به عنوان یکی از اقوام ایرانی معترض هستند.

در همین حال در سواحل جنوبی ایران، کارگران آتش‌نشانی نفت و گاز عسلویه نیز روز چهارشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب افتاده خود دست به اعتصاب زدند.

آنها با مسدود کردن ورودی به سایت شماره یک نفت و گاز، دست از کار کشیده و اعتراض خود را نشان دادند.

در ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری در سراسر ایران به دلیل حقوق‌های معوق مانده شدت گرفته است.

مجتمع نیشکر هفت تپه و کارخانه هپکو در اراک، از جمله بزرگترین نمونه‌های اعتراضات کارگری در ماه‌های اخیر بودند.

همزمان در روز پنجشنبه، چهارصد نفر از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی موسوم به بسته‌ حمایتی دولت، در مقابل استانداری یزد در اعتراض به کمبودهایشان و دعوت از مسئولان برای شرکت در یک چالش و تجربه وضعیت معیشتی فرهنگیان، تجمع کردند.

این عده از معلمان معتقدند هیچ کدام از وعده‌های بیمه‌ای و حقوقی مسئولان استانی و کشوری محقق نشده و در حال حاضر هیچ حقوقی در سال تحصیلی جدید نیز پرداخت نشده است.

آموزگاران یزدی در دوم بهمن ماه سال گذشته نیز با تجمعات اعتراضی در مقابل استانداری یزد با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به نداشتن امنیت شغلی، تبعیض در وضعیت کاری، و حقوق عقب افتاده خود اعتراض کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: گارد ملی برای اعزام به مرز آمریکا و مکزیک فرا خوانده شد

این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید اعلام کرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد گارد ملی برای اعزام به مرزهای مشترک ایالات متحده و مکزیک فرا خوانده شده است. این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد.

اعلام این تصمیم از سوی وزیر امنیت داخلی آمریکا یک روز پس از انتشار توئیت پرزیدنت ترامپ در انتقاد از کاروان پناهجویانی که قصد دریافت پناهندگی از آمریکا را دارند صورت گرفت.

این کاروان توسط سازمان غیر دولتی مردم بدون مرز ترتیب داده شده است.

گوستاو سانچز یکی از این پناهجویان از هندوراس می‌گوید «تنها فردی که توان متوقف کردن حرکت ما را دارد خداست. ترامپ می‌تواند ارتش خود را برای متوقف کردن ما اعزام کند، اما اگر اراده خدا بر ادامه حرکت ماست، این کار روی خواهد داد.»

اگر چه احتمال قوی وجود دارد که صرفا تعداد خیلی کمی از مجموع ۱۲۰۰ پناهجوی این کاروان تا ماه آینده به آمریکا برسند، اما برخی کارشناسان هم رأی با پرزیدنت ترامپ می‌گویند که ورود آسان این افراد دیگران را به اتخاذ چنین تصمیمی تشویق می‌کند.

مارک ریکوریان از مرکز مطالعات امور مهاجرت می‌گوید «باید پاسخ محکمی وجود داشته باشد، در غیر این صورت عملا برای تشکیل کاروان و ورود به آمریکا آگهی تبلیغاتی منتشر کرده‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ که از اختصاص بودجه ناچیزی از سوی کنگره برای ساختن ۱۶۰۰ کیلومتر دیوار مرزی خسته شده است، به دنبال راه دیگری است.

وی روز سه شنبه گفت تا زمانی که دیوار و امنیت مناسبی نداشته باشیم، ما از گارد ملی برای حفاظت از مرزهایمان استفاده خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکا در سال های اخیر است که برای محافظت از مرزهای کشور، گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است.

به عقیده دیوید بیر کارشناس اندیشکده کاتو «نیروهای نظامی حق دخالت در برقراری نظم داخل کشور را ندارند، اما گارد ملی اجازه این کار را دارد؛ با این حال حفاظت از مرزها جزو وظایفشان نیست.»

پرزیدنت ترامپ برای قانع کردن کنگره در پر کردن خلاء‌های قانون مهاجرت تلاش سختی را در پیش دارد.

آندرو سیلی از موسسه سیاسگذاری مهاجرت می گوید «پرزیدنت ترامپ قانون فعلی را، که به مهاجران غیرقانونی تا زمان تشکیل دادگاهشان اجازه حضور آزادانه در آمریکا می‌دهد، نمی‌پذیرد. اما برای حبس این افراد باید مراکز نگهداری زیادی ساخته شود.»

یکی از این دشواری‌ها در مورد نحوه تعامل با کودکان بی‌سرپرستی است که وارد ایالات متحده می‌شوند.

به گفته آقای سیلی عمده قانونگذاران در کنگره همچنان معتقدند که کودکان مهاجران غیرقانونی باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند، چرا که آنها نمی‌خواهند شاهد کودکانی باشند که در انتظار روز دادگاهیشان در حبس نشسته‌اند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوره جدید کنگره، قانونگذاران با ملاحظه خاصی به اصلاح قانون مهاجرت خواهند پرداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG