لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۹:۲۶

سرخط خبرها

نخستین جلسه محاکمه رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی برگزار شد

جاکوب زوما دو ماه پیش، بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی، از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی استعفا داد.

‎جاکوب زوما رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی روز جمعه برای پاسخگویی به اتهام فساد مالی، که وی را مجبور به کناره‌گیری از مقام ریاست جمهوری کرد، در دادگاه حضور یافت.

قاضی دادگاه بعد از یک سوال و جواب کوتاه با آقای زوما، وی را موقتاً به قید «هشدار» آزاد کرد.

آقای زوما که ۷۵ سال دارد در دادگاه آرام به نظر می‌رسید و بعد از خروج از دادگاه برای جمعیت بزرگی از طرفدارانش، که معتقد به بیگناهی او هستند، سخنرانی کرد.

برخی از طرفداران او شعارهایی در دست داشتند که می‌گفت: از آژانس‌های انحصاری سفیدپوستان فاصله بگیرید: آفریقا برای آفریقایی ها و اروپا برای اروپایی ها.

آقای زوما دو ماه پیش بعد از بالا گرفتن اتهام در زمینه‌های فساد مالی از ریاست جمهوری استعفا داد.

قاضی دادگاه، ادامه رسیدگی به پرونده را به اوایل تابستان موکول کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر پاکستان برای گفت‌وگو با اشرف غنی وارد افغانستان شد

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روز جمعه در دیدار یک روزه خود از افغانستان مورد استقبال اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت دو طرف قبل از آغاز مذاکرات در کاخ ریاست جمهوری، از گارد ملی این کشور سان دیدند.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت نخست وزیر پاکستان با گروهی از مقامات این کشور به افغانستان آمده است.

ناظران سیاسی دیدار یک روزه نخست وزیر پاکستان از افغانستان را تلاشی در بهبود روابط دوجانبه می‌دانند.

پاکستان از سوی افغانستان و ایالات متحده آمریکا زیر فشار قرار گرفته تا به حضور پیکارجویان در خاک خود پایان بخشد. اسلام آباد حضور پیکارجویان را تکذیب می‌کند.

پاکستان که عموماً به عنوان تنها کشوری نگریسته می‌شود که می‌تواند طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند، می‌گوید در زمینه نفوذش بر طالبان اغراق شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست ۷۰۰ فعال ایرانی از گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

گلرخ ابراهیمی

در ایران ۷۰۰ نفر از فعالان مدنی و خانواده قربانیان و زندانیان سیاسی طی نامه ای از گلرخ ایرایی، فعال مدنی که ۶۳ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد خواسته اند هرچه سریعتر دست از اعتصاب خود بکشد.

نویسندگان نامه گفته اند این گونه اعتراضات مختص کشورهای دموکراتیک است نه جمهوری اسلامی ایران که حتی زحمت توجیه خودکشی زندانیان را هم به خود نمی دهد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی پس از اعتصاب غذا به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

گلرخ ایرایی برای نوشتن داستانی که منتشر هم نشده است و همچنین تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شده است و همسرش آرش صادقی هم در زندان گوهردشت کرج زندانی است.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۳۸ فرد و شرکت نزدیک به دولت روسیه را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده

دولت دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه ۳۸ فرد و شرکت روسیه اعمال کرده است؛ تصمیمی که به گفته مقام‌های ارشد دولت آمریکا به عنوان بخشی از واکنش ایالات متحده به «فعالیت‌های بدخواهانه» روسیه در سراسر جهان گرفته شده است.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه هفت نفر از حامیان دولت روسیه – از جمله اولگ دریپاسکا از تاجران شاخص نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه – و دوازده شرکتی که الگارش ها یا حلقه نزدیک به کرملین، در مالکیت یا مدیریت خود دارند، اعمال خواهد شد.

علاوه بر اینها، هفده مقام ارشد دولتی روسیه و یک شرکت دولتی تجارت اسلحه نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

مقام‌های آمریکا می‌گویند تحریم‌ها در پاسخ به «رویداد یا موضوع خاصی» اتخاذ نشده‌اند، اما هدف از اعمال آن مقابله با «کلیت الگوی رفتاری فزاینده و فعالیت‌های ادامه دار بدخواهانه دولت روسیه در سراسر جهان است.»

به گفته این مقام‌ها، اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه، بی ثبات کردن شرق اوکراین، حمایت از دولت بشار اسد در سوریه، فعالیت‌های سایبری بدخواهانه و مداوم مسکو، و ادامه حملات روسیه برای تخریب دموکراسی‌های غربی، عمده دلایل اعمال تحریم‌ها است.

آنها به خبرنگاران در واشنگتن گفتند تحریم‌ها نشان می‌دهد نخبگان جهت پاسخگویی برای اقدامتشان به نفع دولت روسیه از مصونیت برخوردار نیستند. نزدیکان کرملین باید از موقعیت و نفوذ خود برای پایان دادن به چرخه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده روسیه در جهان استفاده کنند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، دارایی‌های حلقه نزدیک به کرملین مسدود و ارتباط تجاری شهروندان آمریکایی با آنها ممنوع خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق کره جنوبی به ۲۴ سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شد

خانم ‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی در یکی از جلسات دادگاه در سئول - ۲۳ مه ۲۰۱۷

‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی روز جمعه رسماً به ۲۴ سال زندان محکوم شد.

سال گذشته خانم پارک به دنبال یک رسوایی مالی و ماه‌ها تظاهرات خیابانی علیه او، که خواهان کناره گیری اش از ریاست جمهوری بودند، استعفا داد.

دادگاه شعبه مرکز شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، علاوه بر ۲۴ سال زندان، خانم پارک را به پرداخت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.

گروهی از طرفداران خانم پارک در بیرون از دادگاه اجتماع کرده و به نفع وی شعار می دادند.

کیم هان سو، یکی از طرفداران خانم پارک گفت «البته که ما انتظار چنین نتیجه‌ای را داشتیم، حتی بدتر از این هم انتظار داشتیم. اما نمی توانیم آن را بپذیریم. اغلب مردم کره جنوبی می گویند استیضاح خانم پارک از ابتدا ناعادلانه بود و این دادگاه هم ناعادلانه و بر خلاف قانون اساسی است. ما به شدت این حکم را رد می کنیم.»

خانم پارک در مارس سال ۲۰۱۷ به دنبال اتهامات فساد مالی علیه محرم اسرار خود، که با استفاده از روابطش با وی انجام شده بود، مجبور به استعفا و بازداشت شد.

خانم پارک بعداً از اعتمادی که به محرم اسرار خود کرده بود معذرت خواست و محاکمه خود را سیاسی خواند و در جلسات دادگاه شرکت نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش لبنان برای جذب ۲۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کنفرانس پاریس

نمایی از ساختمان هتل «هالیدی این» در بیروت پایتخت لبنان - آرشیو

نمایندگان پنجاه کشور و سازمان بین المللی در کنفرانسی در پاریس با هدف جذب سرمایه گذاری برای کمک به اقتصاد لبنان شرکت کردند.

درخواست لبنان از شرکت کنندگان در این کنفرانس، جذب ۲۲ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در یک دوره هشت تا دوازده ساله است.

لبنان امیدوار است سرمایه گذاری های بین المللی به احیای اقتصاد این کشور کمک کند. اقتصاد لبنان از هفت سال قبل، پس از سقوط دولت وقت و ناآرامی ها و جدال سیاسی ناشی از جنگ داخلی در سوریه، آسیب جدی دیده است.

لبنان میزبان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار پناهجو از سوریه است، که نزدیک به یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل صلح‌جویانه باشد

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

وزارت خارجه آمریکا امروز در آستانه دومین تظاهرات اعتراضی فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل، که توسط حماس ترتیب داده شده است، قویاً از رهبران این تظاهرات خواست به روشنی و با صدای بلند از معترضین بخواهند تظاهراتشان صلحجویانه باشد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین خواهان تمرکز همه طرفهای درگیر به یافتن راه حل برای مشکلات و چالش‌هایی شد که مردم غزه با آنها روبرو هستند.

در همین حال، نیروهای اسرائیلی، شامل تانک ها و تک تیراندازان، از بامداد امروز و قبل از آغاز تظاهرات، که انتظار می رود عظیم باشد، در مرز غزه و اسرائیل موضع گرفته اند.

همزمان، تظاهرکنندگان چندین لاستیک اتومبیل را در یکی از محل های تدارک دیده شده برای تظاهرات آتش زده بودند که دود غلیظی از آنها به آسمان رفته بود.

تظاهرات امروز دومین تظاهراتی است که حاکمان حماس در نوار غزه به عنوان بخشی از یک رشته تظاهراتی ترتیب داده اند که قرار است در اعتراض به مسدود کردن مرزهای منطقه فلسطینیان در چند دهه اخیر، هفته ها به طول انجامد.

اسرائیل می گوید حماس زیر پوشش تظاهرات قصد دارد به اسرائیل حمله کند و آنها به هر قیمتی جلوی این کار را خواهند گرفت.

از آغاز تظاهرات فلسطینیان در هفته قبل تا کنون ۲۲ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران و روابط تجاری اروپا و آمریکا محور مذاکرات صدراعظم آلمان در واشنگتن

دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفتم اردیبهشت ماه در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات خواهد کرد و به گفته یک مقام ارشد آمریکایی اختلاف نظر کشورهای اروپایی با واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای ایران و مناقشه تجاری که بر روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا سایه انداخته است، در کانون گفت‌وگوهای دو رهبر خواهد بود.

سفر صدراعظم آلمان به آمریکا سه روز بعد از دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید صورت خواهد گرفت. این دیدارها در آستانه ضرب الاجلی است که پرزیدنت ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران تعیین کرده است.

پرزیدنت ترامپ گفته است در صورتی که کنگره آمریکا و متحدان اروپایی نقایص برجام را رفع نکنند، از تایید پایبندی تهران به توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، خودداری خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید، در برجام آزمایش موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه نادیده گرفته شده است. ضمن آن که، دوره زمانی ممنوعیت غنی سازی نیز در این توافق محدود است و دست تهران پس از اتمام این محدودیت زمانی برای ادامه فعالیت هایش با هدف تولید سلاح اتمی باز خواهد ماند.

دیدارهای رهبران فرانسه و آلمان با رئیس جمهوری آمریکا همچنین در آستانه لغو معافیت موقتی اتحادیه اروپا بر واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده انجام می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ معتقد است به آمریکا در روابط تجاری اش با جهان اجحاف شده است و می‌گوید «ما در توافق‌های تجاری همواره در اقلیت بوده‌ایم و این عادلانه نیست. از این رو، در حال گفت‌وگو با سازمان جهانی تجارت، با نفتا، با چین و همینطور با اتحادیه اروپا هستیم. و می‌خواهم بگویم تک تک آنها می‌خواهند با ما مذاکره کنند.»

صدراعظم آلمان در یک مکالمه تلفنی در هفته گذشته از پرزیدنت ترامپ خواسته بود با در نظر گرفتن نظام تجاری بین المللی در باره روابط تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاوران پرزیدنت ترامپ مقدمات خروج از توافق هسته‌ای ایران را آماده می‌کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

گزارشی از جاش دلک در وبسایت نشریه هیل

بنا بر گزارش ها، مشاوران رئیس جمهوری آمریکا سناریویی را آماده می کنند تا طی آن دونالد ترامپ ماه آینده از توافق هسته ای ایران خارج شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ استراتژی هایی را برای خروج از برجام هنگام فرا رسیدن ضرب الاجل بعدی در دوازدهم ماه می و با هدف وضع دوباره تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بررسی می کند.

یکی از گزینه های تحت بررسی، اعمال دوباره و فوری تحریم ها طی شش ماه است تا به متحدان آمریکا فرصت داده شود اقدام های جدید را بررسی یا به تغییر توافق هسته ای کمک کنند. پرزیدنت ترامپ برجام را «بدترین توافق مذاکره شده تا کنون» توصیف کرده است.

کارکنان تیم امنیت ملی کاخ سفید همچنین در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های صدور یا عدم صدور مجوز برای حفظ برجام توسط کشورهای اروپایی بدون حضور آمریکا هستند.

برجام که دستاورد عمده سیاست خارجی دولت باراک اوباما محسوب می شود و بین آمریکا و شش قدرت بزرگ جهان با ایران امضاء شد در ازای اعمال محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران امکان دسترسی ایران به میلیاردها دلار را از طریق لغو تحریم ها فراهم کرد.

دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را در ماه ژانویه تصدیق نکرد، اما با امید به بهبود این توافق، از جمله توقف حمایت تهران از سازمان های تروریستی، از آن خارج نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی «آینده برجام» و تبعات آن برای آمریکا و متحدان آن در اندیشکده هادسن

عکس از آرشیو

اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن عصر پنجشنبه میزبان نشست کارشناسی تحت عنوان «آینده برجام: تبعات آن برای آمریکا و متحدان و دشمنانش» بود، که کارشناسان و تحلیلگران در این نشست دیدگاه‌های خود را درباره آینده توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مطرح کردند.

برخی از این کارشناسان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند واشنگتن خود را برای هرگونه سناریوی تلافی جویانه ایران در صورت خروج از برجام آماده کرده است. پرزیدنت ترامپ برجام را به عنوان بدترین توافق توصیف کرده و گفته است اگر اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

مایکل پریجنت تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن در گفت‌وگو با صدای آمریکا در پاسخ به اقدامات احتمالی ایران در صورت خروج ایالات متحده از برجام گفت، واشنگتن آماده است، اما تهران در صورت هر اقدامی، حامیان خود را از دست خواهد داد.

وی گفت «آمریکا تمامی حرکت‌های ایران اعم از آنچه نیروی قدس و نیروهای دریایی سپاه پاسداران یا هر اقدام تهدیدآمیز دیگر که ممکن است ایران در صورت خروج آمریکا از برجام علیه واشنگتن انجام دهد را تحت نظر دارد. آمریکا می تواند از شدت هریک از سناریوهای احتمالی ایران علیه خود بکاهد. در هر حال این ایران است که دست به مخاطره می زند. زیرا با هر اقدامی علیه آمریکا عملا واقعیت خود را به اروپایی ها نشان می دهد. این واقعیت اقدامات تحریک آمیز است. البته رژیم ایران قبل از هر اقدامی ابتدا آن را ارزیابی می کند، زیرا با هرگونه عملکرد علیه آمریکا حمایت اروپایی ها را حتی زودتر از اعمال تحریم های ما علیه خود از دست خواهد داد.»

در این نشست کارشناسی میکلا داج تحلیلگر مسائل سیاسی بنیاد هریتج گفت، آنهایی که دنبال اصلاح واقعی برجام هستند نباید برنامه موشک بالستیک ایران را که با همکاری تنگاتنگ با کره شمالی رو به پیشرفت است، فراموش کنند.

وی گفت «ایران و کره شمالی همکاری تنگاتنگی در زمینه تولید و پیشرفت موشک های دور برد دارند. اگر آمریکا عمدتا نگران برنامه موشکی کره شمالی است و نه ایران، بنابراین مساله مهمی را فراموش می کند. آمریکا باید خود را در برابر احتمال رسیدن موشک های ایران به خاکش و خاک متحدانش آسب پذیر نگذارد. به این مساله باید با یکجا رسیدگی شود.»

ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در پاسخ به سوال صدای آمریکا مبنی بر احتمال اعمال تحریم بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت پرزیدنت ترامپ گفت که این اقدام عملی است و باید زودتر اجرا شود.

گلدبرگ گفت «آمریکا دارای تمامی اختیارات و قدرت قانونی در تعیین عناصر کلیدی رسانه های رسمی ایران به عنوان ناقضان حقوق بشر است. این دقیقا اقدامی است که پرزیدنت ترامپ باید آن را عملی کند. ابتدا با صدا و سیما. این رسانه رگ حیات دستگاه تبلیغات رژیم برای سرکوب مردم ایران در داخل کشور و ترویج تبلیغات به خارج ایران است. این رسانه از مخالفان تحت شکنجه اعتراف تلویزیونی ضبط و پخش می کند.»

به گفته او پرزیدنت ترامپ برای عملیاتی کردن این تحریم می تواند به قانون موسوم به آزادی ایران و مقابله با اشاعه تسلیحات اتمی مصوب سال ۲۰۱۲ استناد کند.

مایکل لدین تحلیلگر مسائل سیاسی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این جلسه گفت که بر این باور است همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی به ایران، غرب و به ویژه آمریکا باید با مردم ایران در گفت‌وگو مستقیم باشد.

لدین گفت «اقداماتی که می تواند برای تغییر رژیم در ایران انجام شود شامل، حمایت از مردم ایران، حمایت از مخالفان داخل ایران و اصرار بر آزادی زندانیان سیاسی است. غرب باید با رهبران اپوزیسیون داخل ایران مستقیما حرف بزند. امری که از سال ۲۰۰۳ تا کنون صورت نگرفته است.»

در پی اعتراضات مردمی اخیر، پرزیدنت ترامپ از اولین رهبران جهان بود که مستقیما از مردم ایران حمایت کرد. او در پیام نوروزی امسال خود بین مردم ایران و حاکمان در تهران تمایز قائل شد و گفت که از خواسته های آنها حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و سازمان ملل از تشدید بازرسی کشتی‌های حامل کمک به یمن خبر دادند

تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷

به گفته مقام‌های عربستان سعودی و سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به یمن را تسریع کرده است، تا ضمن جلوگیری از ارسال کمک‌های نظامی به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، به ارسال کمک‌های انساندوستانه سرعت بخشیده شود.

بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های نوعدوستانه پس از آن شدت گرفته است که حوثی‌ها حملات موشکی علیه عربستان را تشدید کرده‌اند. سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حمله موشکی اخیر حوثی‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ را یک «حمله تروریستی» توصیف کرد.

وی گفت «این حمله، حمله‌ای تروریستی علیه یک نفتکش بود و مسئول آن حوثی‌ها و همچنین رژیم ایران است. در بررسی حمله به نفتکش، رد پای فناوری سپاه پاسداران ایران دیده می‌شود.»

ریاض، رقیب منطقه‌ای خود، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تامین موشک برای حوثی‌ها می‌کند. حوثی ها شهر صنعا و دیگر بخش‌های یمن را در کنترل خود دارند.

پس از تصویب و اعمال محاصره تسلیحاتی یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازرسان بین المللی این سازمان، در بندرهای جیبوتی، دوبی، جده و صلاله مستقر هستند تا از تردد هر گونه کشتی حامل سلاح به یمن جلوگیری شود.

یمن در سه سال گذشته صحنه جنگ بین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی بوده که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود.

ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری ریاض از حدود سه سال پیش در تلاش برای شکست شبه نظامیان شیعه حوثی‌ و بازگرداندن منصور هادی به قدرت، حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقاضای ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترکیه‌ای متهم به پولشویی برای ایران

گزارشی از کریستین برتلسِن در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

دادستان های آمریکا در انتظار حکم بیش از ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترک متهم به همدستی در یک توطئه پولشویی هستند که به ایران امکان داد تحریم های آمریکا را دور بزند.

علت این حکم طولانی، جا به جایی میلیاردها دلار پول و حداقل محکومیت جرائم مرتبط با پولشویی است. وکلای این بانکدار پیشتر با اشاره به این که مهمت هاکان آتیلا می تواند با حکم حبس ابد روبرو شود از قاضی پرونده خواهان تخفیف مجازات شده و گفته بودند حکم او باید کمتر از پنج سال باشد.

دادستان ها چهارشنبه در دادگاه فدرال گفتند بر اساس معیار احکام، متهم باید حکم حبسی معادل ۱۰۵ سال دریافت کند. آن ها بعدتر از حکمی بین ۱۵ تا ۲۰ سال سخن گفتند. قرار است حکم آتیلا یازدهم آوریل اعلام شود.

دادستان ها می گویند مشارکت آتیلا در این توطئه خطرات وسیعی را برای امنیت ملی آمریکا پدید آورد. او در جریان ادای شهادت در دادگاه دروغ گفت و ابراز ندامت نکرد. دولت آمریکا همچنین خواهان جریمه ای ۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری است.

آتیلا که مدیر بانکداری بین المللی نهاد مالی دولتی موسوم به «هالک بانک ترکیه» بود، در توطئه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای بازار طلا، نقشی محوری داشت. آتیلا ماه مارس گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

رضا ضراب در شب آغاز دادگاه پذیرفت گناهکار بوده است و موافقت کرد با دادستان ها همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اصغر فرهادی با «همه می‌دانند» در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند

اصغر فرهادی، کارگردان نامدار ایرانی، با یک فیلم جدید در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند.

سازماندهندگان جشنواره کن روز پنجشنبه اعلام کردند فیلم «همه می‌دانند» آقای فرهادی با هنرنمایی پنلوپه کروز و خاویر باردم، نخستین فیلمی خواهد بود که در جشنواره ماه آینده فیلم کن اکران و برای تصاحب جایزه نخل طلایی به رقابت گذاشته خواهد شد.

فیلم جدید اصغر فرهادی، که به زبان اسپانیایی تهیه شده است، داستان زندگی زنی را به تصویر می‌کشد که با همسر و فرزندانش از بوئنس آیرس در آرژانتین به روستای زادگاهش در اسپانیا کوچ می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی برزیل حکم زندان رئیس جمهوری پیشین را تایید کرد

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل - آرشیو

دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه درخواست فرجام‌خواهی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین این کشور را در ارتباط با فساد مالی نپذیرفت و حکم به زندانی شدن او داد.

آقای داسیلوا می‌خواست تا رسیدگی مجدد به پرونده اش در خانه بماند و به زندان نرود.

وی سال گذشته در رابطه با این اتهام که در ازای گرفتن یک آپارتمان، قرارداد پیمانکاری پرسودی را به یک شرکت ساختمانی داده بود، مجرم شناخته شد.

رئیس جمهوری پیشین برزیل به ۱۲ سال حبس محکوم شده و انتظار می‌رود ظرف هفته آینده و بعد از رفع برخی مشکلات فنی در پرونده، راهی زندان شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد سعودی برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه به پاریس می‌رود

دیدار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز یکشنبه آینده در رأس یک هیات بلندپایه برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد فرانسه خواهد شد.

به گفته یک منبع آگاه، محمد بن سلمان قرار است با رئیس جمهوری و مقام‌های ارشد فرانسه درباره امور فرهنگی، گردشگری، فناوری و نیز جنگ یمن گفت‌وگو کند.

ولیعهد سعودی از ماه ژوئن گذشته به این طرف، در راستای اجرای اصلاحات اجتماعی گسترده و جذب سرمایه گذاری خارجی در عربستان، به چندین کشور غربی سفر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات اعتراضی در اهواز و یزد؛ اعتصاب آتش‌نشان‌ها در عسلویه

عکس از آرشیو

تظاهرات اعتراضی مردم در اهواز، که از چند روز پیش آغاز شده است، چهارشنبه شب هم ادامه یافت.

تظاهرکنندگان به نادیده گرفتن و بی‌اعتنایی به اقوام عرب خوزستانی در یک برنامه تلویزیونی مربوط به کودکان معترض هستند.

اعتراض آنها در روزهای نخستین با مداخله جدی نیروهای انتظامی به خشونت و درگیری کشیده شد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون در این اعتراضات بیش از ۱۶۰ نفر دستگیر شده‌اند که سن برخی از بازداشت شدگان زیر ۲۰ سال است.

اعراب خوزستانی همواره خود را جزئی از ایران می‌دانند و از نادیده گرفته شدنشان به عنوان یکی از اقوام ایرانی معترض هستند.

در همین حال در سواحل جنوبی ایران، کارگران آتش‌نشانی نفت و گاز عسلویه نیز روز چهارشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب افتاده خود دست به اعتصاب زدند.

آنها با مسدود کردن ورودی به سایت شماره یک نفت و گاز، دست از کار کشیده و اعتراض خود را نشان دادند.

در ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری در سراسر ایران به دلیل حقوق‌های معوق مانده شدت گرفته است.

مجتمع نیشکر هفت تپه و کارخانه هپکو در اراک، از جمله بزرگترین نمونه‌های اعتراضات کارگری در ماه‌های اخیر بودند.

همزمان در روز پنجشنبه، چهارصد نفر از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی موسوم به بسته‌ حمایتی دولت، در مقابل استانداری یزد در اعتراض به کمبودهایشان و دعوت از مسئولان برای شرکت در یک چالش و تجربه وضعیت معیشتی فرهنگیان، تجمع کردند.

این عده از معلمان معتقدند هیچ کدام از وعده‌های بیمه‌ای و حقوقی مسئولان استانی و کشوری محقق نشده و در حال حاضر هیچ حقوقی در سال تحصیلی جدید نیز پرداخت نشده است.

آموزگاران یزدی در دوم بهمن ماه سال گذشته نیز با تجمعات اعتراضی در مقابل استانداری یزد با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به نداشتن امنیت شغلی، تبعیض در وضعیت کاری، و حقوق عقب افتاده خود اعتراض کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: گارد ملی برای اعزام به مرز آمریکا و مکزیک فرا خوانده شد

این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید اعلام کرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد گارد ملی برای اعزام به مرزهای مشترک ایالات متحده و مکزیک فرا خوانده شده است. این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد.

اعلام این تصمیم از سوی وزیر امنیت داخلی آمریکا یک روز پس از انتشار توئیت پرزیدنت ترامپ در انتقاد از کاروان پناهجویانی که قصد دریافت پناهندگی از آمریکا را دارند صورت گرفت.

این کاروان توسط سازمان غیر دولتی مردم بدون مرز ترتیب داده شده است.

گوستاو سانچز یکی از این پناهجویان از هندوراس می‌گوید «تنها فردی که توان متوقف کردن حرکت ما را دارد خداست. ترامپ می‌تواند ارتش خود را برای متوقف کردن ما اعزام کند، اما اگر اراده خدا بر ادامه حرکت ماست، این کار روی خواهد داد.»

اگر چه احتمال قوی وجود دارد که صرفا تعداد خیلی کمی از مجموع ۱۲۰۰ پناهجوی این کاروان تا ماه آینده به آمریکا برسند، اما برخی کارشناسان هم رأی با پرزیدنت ترامپ می‌گویند که ورود آسان این افراد دیگران را به اتخاذ چنین تصمیمی تشویق می‌کند.

مارک ریکوریان از مرکز مطالعات امور مهاجرت می‌گوید «باید پاسخ محکمی وجود داشته باشد، در غیر این صورت عملا برای تشکیل کاروان و ورود به آمریکا آگهی تبلیغاتی منتشر کرده‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ که از اختصاص بودجه ناچیزی از سوی کنگره برای ساختن ۱۶۰۰ کیلومتر دیوار مرزی خسته شده است، به دنبال راه دیگری است.

وی روز سه شنبه گفت تا زمانی که دیوار و امنیت مناسبی نداشته باشیم، ما از گارد ملی برای حفاظت از مرزهایمان استفاده خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکا در سال های اخیر است که برای محافظت از مرزهای کشور، گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است.

به عقیده دیوید بیر کارشناس اندیشکده کاتو «نیروهای نظامی حق دخالت در برقراری نظم داخل کشور را ندارند، اما گارد ملی اجازه این کار را دارد؛ با این حال حفاظت از مرزها جزو وظایفشان نیست.»

پرزیدنت ترامپ برای قانع کردن کنگره در پر کردن خلاء‌های قانون مهاجرت تلاش سختی را در پیش دارد.

آندرو سیلی از موسسه سیاسگذاری مهاجرت می گوید «پرزیدنت ترامپ قانون فعلی را، که به مهاجران غیرقانونی تا زمان تشکیل دادگاهشان اجازه حضور آزادانه در آمریکا می‌دهد، نمی‌پذیرد. اما برای حبس این افراد باید مراکز نگهداری زیادی ساخته شود.»

یکی از این دشواری‌ها در مورد نحوه تعامل با کودکان بی‌سرپرستی است که وارد ایالات متحده می‌شوند.

به گفته آقای سیلی عمده قانونگذاران در کنگره همچنان معتقدند که کودکان مهاجران غیرقانونی باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند، چرا که آنها نمی‌خواهند شاهد کودکانی باشند که در انتظار روز دادگاهیشان در حبس نشسته‌اند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوره جدید کنگره، قانونگذاران با ملاحظه خاصی به اصلاح قانون مهاجرت خواهند پرداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس موساد: ایران صد در صد به دنبال بمب اتمی است

یوسی کوهن، رئیس تشکیلات اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل، موساد، می گوید «صد در صد» اطمینان دارد که جمهوری اسلامی ایران کماکان در پی تولید بمب اتمی است.

به گفته او جامعه بین المللی یا باید توافق اتمی با ایران را اصلاح و تغییر دهد و یا آن را دور بیاندازد.

این اظهار نظر آقای کوهن در حالی در روزنامه های اسرائیلی مطرح شده است که درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران بحث و تبادل نظر بالا گرفته است و ضرب الاجل پرزیدنت ترامپ برای تصحیح یا خارج شدن از توافق موسوم به برجام، حدود پنج هفته دیگر سر می رسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: آمریکا تا شکست کامل داعش در سوریه خواهد ماند

کاخ سفید می گوید خروج نیروهای آمریکا از سوریه و انتقال قدرت به نیروهای محلی تنها زمانی رخ خواهد داد که سوریه دیگر با خطر داعش روبرو نباشد و از این رو هیچ تاریخی برای آن تعیین نشده است.

حدود دو هزار نیروی نظامی آمریکا در سوریه در نزدیکی شهر شمالی منبج مستقر هستند. شبه نظامیان محلی، اکثرا شبه نظامیان کرد، با حمایت آمریکا منبج را از سلطه داعش آزاد کردند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید می گوید: «ما می خواهیم بر انتقال قدرت به نیروهای محلی تمرکز کنیم و از این رو، باید مطمئن شویم که سوریه با خطر خیزش مجدد داعش روبرو نشود و پیشرفت هایی که در جنگ با داعش به دست آمده است از بین نرود. این پیروزی ها با رهبری پرزیدنت ترامپ موجب تغییر در اوضاع شده است و ما در حال ارزیابی این اوضاع هستیم.»


فرماندهان نظامی نیز معتقدند که نباید از سوریه خارج شد. محمد ابو عادل، عضو شورای نظامی منبج می گوید: «ما منطقه منبج را آزاد کردیم و با متحدانمان در مناطق آزاد شده مستقر هستیم. برخی در وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون هم گفته اند که شماری از نیروهای آمریکایی در منبج باقی می مانند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای نظامی آمریکا، در حال استقرار پایگاهی در یک کیلومتری منطقه ای هستند که نیروهای مورد حمایت آمریکا و نیروهای مورد حمایت ترکیه را از هم جدا می کند. ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا پیشتر گفته بود هیچ پایگاه آمریکایی در سوریه مستقر نشده است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که هفته قبل از شکست شبه نظامیان کرد سوری در شهر عفرین خبر داده بود می گوید ارتش کشورش برای پاکسازی شبه نظامیان کرد در منبج آماده است.

برخی از تحلیلگران نظیر ایمی آستین هولمز از ویلسون سنتر به الحره گفته اند داعش مناطقی را در سوریه از دست داده است اما از سوریه خارج نشده است: «مشاوران پرزیدنت ترامپ واقعا تلاش کرده اند او را متقاعد کنند خروج ناگهانی از سوریه در راستای منافع آمریکا نیست زیرا تنها روسیه و ایران را جسورتر می کند، که به حمایت از رژیم اسد ادامه دهند. همچنین ترکیه را جسورتر می کند که به دخالت در عفرین ادامه دهد و به سمت تل رفعت و مناطق شرقی سوریه حرکت کند.»

حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد سوری در جنگ علیه با داعش در سوریه و عراق موجب بروز تنش بین واشنگتن و ترکیه، متحد ناتو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


بلومبرگ: آنگلا مرکل و پرزیدنت ترامپ ۲۷ آوریل در واشنگتن ملاقات می‌کنند

دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

مقاله‌ای از پتریک داناهیو در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، قصد دارد بیست و هفتم آوریل در واشنگتن با پرزیدنت ترامپ دیدار و گفتگو کند.

روزنامه «بیلد» در آلمان روز پنج شنبه گزارش داد جزئیات دومین سفر رسمی صدر اعظم آلمان به ایالات متحده همچنان در دست تنظیم است. یک سخنگوی دولت آلمان حاضر به اظهار نظر در این باره نشد.

دیدار آنگلا مرکل و دونالد ترامپ در زمانی صورت می گیرد که معافیت وضع تعرفه های آمریکا بر فولاد و آلومینیوم اروپا در اول ماه می منقضی خواهد شد. ترامپ همچنین در دوازدهم ماه می تصمیم می گیرد آیا ایالات متحده در توافق هسته ای که آلمان و متحدانش در اتحادیه اروپا خواهان حفظ آن هستند می ماند یا آن را ترک خواهد کرد.

از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، مشاجرات بر سر تجارت، امنیت و انرژی شاخصه رابطه آمریکا و بزرگترین اقتصاد اروپا بوده است. ائتلاف حاکم مرکل در آلمان اظهار نظر این هفته ترامپ مبنی بر این که یک خط لوله جدید گاز طبیعی «میلیاردها دلار» عاید روسیه خواهد کرد را به سخره گرفتند.

نخستین دیدار مرکل با ترامپ در ماه مارس ۲۰۱۷ کمی نامتعارف پیش رفت. اگر چه هر دو رهبر از این دیدار تمجید کردند، اما این امر باعث نشد ترامپ بلافاصله پس از آن دیدار از بودجه دفاعی آلمان و مازاد تجاری اش انتقاد نکند.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به ترک پیمان تغییرات اقلیمی پاریس باعث شد مرکل در ماه می اعلام کند که رابطه قابل اتکای جا افتاده کشورها پس از جنگ جهانی دوم «تا حدودی به پایان رسیده است».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس کالیفرنیا: نشانه‌ای از این که «نسیم اقدم» دست به خشونت بزند در دست نبود

ماموران پلیس در مقابل ساختمان مرکزی شرکت یوتیوب در شهر «سن برنو» در ایالت کالیفرنیا - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

پلیس شهر «مانتن ویو» در ایالات کالیفرنیا در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس محلی درباره احتمال حمله به مرکز یوتیوب اطلاع داده شده بود، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت مسئولان پلیس «سن برنو» را در جریان مکالمات خود با مهاجم ایرانی‌تبار، که حدود ۱۲ ساعت پیش از حمله صورت گرفت، قرار نداده بود.

پلیس مانتن ویو، شهری که در ۴۸ کیلومتری دفتر مرکزی یوتیوب واقع شده، در این بیانیه گفت دلیلی برای این کار نداشتیم، چون هیچ نشانه‌ای از این که «نسیم اقدم» بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی از جانب پدر یا برادرش هم که نشان دهد او ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

نسیم نجفی اقدم، فعال ۳۹ ساله اینترنتی ایرانی‌تبار ساکن سن دیگو در کالیفرنیا، بعد از ظهر سه شنبه به وقت محلی در ساختمان مرکزی شرکت یوتیوب در سن برنو اقدام به تیراندازی کرد که در نتیجه سه نفر زخمی شدند و سپس مهاجم هم، که پیشتر یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود، خودکشی کرد.

به گفته «اِد باربرینی» رئیس پلیس سن برنو، هیچ ارتباطی بین نسیم اقدم و افرادی که در محل تیراندازی حضور داشتند وجود ندارد و ما اکنون یقین پیدا کرده‌ایم که تنها انگیزه‌ او ناراحتی از یوتیوب بوده است. او اضافه کرد تصمیم برای این که حمله دیروز یک اقدام تروریستی شناسایی شود ظرف چند هفته آینده اعلام خواهد شد.

در بیانیه پلیس مانتن ویو گفته می‌شود که مأموران، نسیم اقدم را حدود ساعت ۱ و ۴۰ دقیقه بامداد سه شنبه در حالی که در خودرو خواب بود دیدند و نزدیک ۲۰ دقیقه با او، و بعدا دو بار به صورت تلفنی با پدر او، صحبت کردند؛ اما هیچ نشانه‌ای از خشم یا نارضایتی وی از یوتیوب و این که بخواهد دست به حمله بزند مشاهده نکردند.

گروه خبری «بِی اِریا» (Bay Area) پیشتر از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده بود که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از شرکت یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان آن شرکت رفته است.

تحقیقات پلیس در این پرونده همچنان دارد و به گزارش رسانه‌های آمریکا، ماموران پلیس از فروشگاه «جکسون آرمز شوتینگ رِنج»، محلی که نسیم نجفی اقدم پیش از حمله به آنجا رفته بود، بازدید کردند. این فروشگاه مجهز به دوربین مداربسته است و پلیس می‌خواهد با بررسی تصاویر ضبط شده آن، به اطلاعات بیشتری دست یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در سالگرد حمله شیمیایی به خان شیخون سوریه: اسد باید پاسخگو باشد

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه به مناسبت نخستین سالگرد حمله دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شهروندان کشور خودش در روستای خان شیخون با استفاده از گاز اعصاب سارین، که منجر به مرگ دست کم ۱۰۰ نفر از جمله کودکان شد، با مردم سوریه که عزیزان خود را در آن «روز تکان دهنده» از دست داده‌اند ابراز همدردی کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در وبسایت آن وزارتخانه منتشر شده است نوشت، گروه مستقل و بی‌طرفی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت انجام تحقیقات در مورد آن حادثه را بر عهده داشت، تاکید کرده است رژیم اسد مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون و سه مورد حمله شیمیایی دیگر در سوریه است.

خانم نائورت، ضمن انتقاد از روسیه بابت حمایت از رژیم بشار اسد و مانع تراشی در مسیر تلاش‌های بین المللی جهت پاسخگو کردن اسد گفت، حکومت سوریه آشکارا کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و هیچکدام از ادعاهای توخالی و بی‌معنای رژیم اسد و حامیان آن نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند.

وی با تاکید بر این که روسیه «می‌تواند و باید» برای حصول اطمینان از پاسخگو شدن مسئولان بکارگیری تسلحیات شیمیایی در سوریه کمک کند، خاطر نشان کرد که ایالات متحده و متحدان آن دست از تلاش برای به عدالت سپردن مسئولان حملات شیمیایی در سوریه بر نخواهد داشت و در پایان خواستار همراهی جامعه بین المللی در این مسیر شد.

همزمان در روز چهارشنبه، نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه هلند گفت، به رغم تمامی اختلاف نظرهایی که در سوریه داریم، «ما نباید دست از تلاش برای رهایی یافتن از سلاح‌های شیمیایی و پاسخگو کردن کسانی که از آن سلاح‌ها استفاده می‌کنند برداریم.»

خانم هیلی خاطر نشان کرد رژیم اسد به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خودش ادامه می‌دهد و یکی از اعضای این شورا از او در برابر تبعات اقداماتش محافظت می‌کند. او گفت: «آمریکا این باور را نمی‌پذیرد که ما نمی‌توانیم یک بار دیگر با هم سلاح‌های شیمیایی را، نه تنها برای محافظت از مردم سوریه، بلکه برای محافظت از همه متوقف کنیم.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین بر حمایت همه جانبه کشورش از هر تلاش بین المللی در مبارزه علیه مصونیت و عدم پیگرد حقوقی و قضایی کسانی که از سلاح‌های شییمایی استفاده می‌کند تاکید کرد و گفت، هیچ کس نمی‌خواهد در جهانی زندگی کند که در آن از این سلاح استفاده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجم تیراندازی در ساختمان یوتیوب یک زن ایرانی تبار بود

نسیم نجفی اقدم

پلیس ایالتی کالیفرنیا مشغول بررسی تیراندازی یک زن ایرانی تبار در ساختمان مرکزی یوتیوب در سیلیکون ولی در جنوب سانفرانسیسکو است.

در این واقعه سه نفر مجروح شدند و زن مهاجم خودکشی کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، نسیم نجفی اقدم، مهاجم ساختمان یوتیوب، یک فعال فضای مجازی ساکن سن دیگو کالیفرنیا بود که یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود.

انتظار می‌رود پلیس سن برنو به زودی اطلاعات بیشتری را درباره مهاجم، انگیزه او از حمله، و همچنین قربانیانش منتشر کند.

سه شنبه شب ۱۴ فروردین، سخنگوی بیمارستان سانفرانسیسکو گفت دو تن از مجروحان زن واقعه تیراندازی مقابل ساختمان یوتیوب در وضع مناسبی به سر می برند و وضع مرد مجروح خیلی حساس است.

کریس دیل، مدیر ارتباطات یوتیوب در این زمینه گفت: «احساس می‌کنیم که یوتیوب و همه کارکنانش قربانی این جنایت‌اند. ما با همه آن‌هایی که از این حمله آسیب دیده‌اند همدردیم و برای خودشان و خانواده‌هایشان دعا می‌کنیم. من همچنین از سرکار باربارینی و بقیه ماموران پلیس سن برونو ممنونم. آنها خیلی سریع و خوب عمل کردند.»

پرزیدنت ترامپ طی پیامی از واکنش سریع نیروهای انتظامی و امدادگران در این واقعه تشکر کرده است.

پلیس «مانتن ویو» شهری در ۴۸ کیلومتری محلی که ساختمان یوتیوب در آن واقع شده است روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت به مسئولان پلیس سن برنو چیزی درباره مکالمات ۱۲ ساعت قبل از حمله در ارتباط با مظنون تیراندازی نگفته بود.

پلیس مانتن ویو گفت، دلیلی برای این کار نداشتیم چون هیچ نشانه‌ای از این که نسیم اقدم بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی هم از جانب پدر او که نشان دهد وی ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

این بیانیه در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس درباره احتمال حمله اطلاع داده شده بود منتشر شده است.

مقام‌های پلیس در بیانیه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه منتشر کردند گفتند در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر این که نسیم نجفی اقدم، ایرانی تبار ۳۹ ساله، از هویت مجروحان واقعه مطلع بوده و آنها را می‌شناخته یا مشخصاً آنها را هدف قرار داده است، در دست نیست.

جسد نسیم نجفی اقدم که در پی تیراندازی خودکشی کرد در ساختمان یوتیوب پیدا شد.

یکی از زنان مجروح شده موفق شد فرار کرده خود را به یک رستوران فست فود برساند.

گروه خبری بی اریا (به انگلیسی: Bay Area) از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان این مجموعه رفته است.

خانواده او به تازگی به پلیس اعلام کرده بودند که دخترشان ناپدید شده و به تلفن خود پاسخ نمی دهد.

نسیم نجفی اقدم در فضای مجازی خود را متولد ارومیه و بزرگ شده در مهرشهر کرج معرفی کرده بود.

او یوتیوب را به اعمال تبعیض و سانسور به منظور جلوگیری از دیده شدن ویدئوهایش متهم کرده بود. پلیس مشغول تحقیق بیشتر درباره انگیزه‌های این حمله است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور سازمان ملل: ادلب نباید به یک جبهه دیگر در جنگ سوریه تبدیل شود

مشاور امور انساندوستانه سازمان ملل متحد در سوریه روز چهارشنبه خواهان دسترسی به شهر دوما در نزدیکی دمشق شد که به گفته او سال ها جنگ و محاصره، ساکنانش را به زانو در آورده است.

جان اگلند با اشاره به انتقال شمار قابل توجهی از شورشیان دوما به ادلب همچنین گفت ادلب نباید به یک جبهه جنگ دیگری تبدیل شود که سبب آوارگی ساکنانش شود.

او گفت: «ما باید از نبرد در جبهه های حمص، حلب، رقه، دیرالزور و غوطه شرقی درس بگیریم. ادلب نمی تواند به یک جبهه نبرد دیگر تبدیل بشود، ادلب پر از غیرنظامی است که خطر آوارگی شان وجود دارد.»

به گفته جان اگلند نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت غوطه شرقی در سه هفته گذشته این منطقه را تخلیه کرده اند. آقای اگلند گفت از این میان هشتاد هزار نفر به اردوگاه های آوارگان در مناطق زیر کنترل دولت منتقل شده اند که در شرایط دشواری بسر می برند و نزدیک به پنجاه هزار نفر به ادلب منتقل شده اند که به گفته جان اگلند بیش از یک و نیم میلیون آواره را در خود جا داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زاکربرگ ۱۱ آوریل درباره جنجال «کمبریج آنالیتیکا» در کنگره شهادت می‌دهد

مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک - آرشیو

مارک زاکربرگ مدیرعامل «فیسبوک» قرار است در نشست یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا درباره جنجال اخیر بر سر افشای اطلاعات خصوصی کاربران آن شبکه اجتماعی شهادت دهد.

کمیسیون‌ انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که او روز ۱۱ آوریل درباره اقدامات شرکت مشاوره‌ای بریتانیایی «کمبریج آنالیتیکا» توضیح خواهد داد.

زاکربرگ با حضور در نشست این کمیته و پاسخ به پرسش‌های اعضای آن، به بررسی موضوع «گردآوری و فروش اطلاعات خصوصی» ده‌ها میلیون کاربر فیسبوک کمک خواهد کرد.

آقای زاکربرگ هفته گذشته درخواست این کمیته برای ادای شهادت را پذیرفت، اما یک درخواست مشابه از طرف پارلمان بریتانیا را رد کرد.

قانونگذاران بریتانیایی نیز از زاکربرگ خواسته بودند در تحقیقات مربوط به «اخبار جعلی» اطلاعاتی را در اختیار آنها بگذارند، اما او گفت یکی از معاونان خود را خواهد فرستاد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پرداخت ۶ میلیون دلار کمبریج آنالیتیکا را برای فعالیت‌های انتخاباتی خود به کار گرفته بود.

اکنون این نگرانی وجود دارد که اطلاعات شخصی گردآوری شده کاربران فیسبوک جهت تاثیرگذاری بر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ استفاده شده باشد.

شهادت مارک زاکربرگ پس از آن انجام می‌شود که مسئولان فیسبوک نتوانستند به پرسش‌های قانونگذاران در یک نشست خصوصی درباره محافظت از حریم خصوصی کاربران پاسخ دهند.

مشخص نیست که آیا کنگره یا دولت آمریکا قصد دارند اقدامی را علیه این شبکه اجتماعی پرطرفدار اتخاذ کنند یا خیر. این غول اینترنتی آمریکایی لابی‌ قدرتمندی در واشنگتن دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گلرخ ایرایی در ادامه اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

گلرخ ابراهیمی ایرایی در کنار همسرش، آرش صادقی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی زندانی در ایران که ۶۱ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

پایگاه‌های حقوق بشری بر اساس اخباری که از زندان به دست آورده‌اند وضعیت جسمی گلرخ ایرایی را بسیار حاد ذکر کرده‌اند.

خانم ایرایی به همراه آتنا دائمی اعتصاب غذای خود را از چهاردهم بهمن ماه در اعتراض به انتقال غیرقانونی از اوین به قرچک آغاز کردند. در ادامه آتنا دائمی اعلام کرد برای مبارزه در راه آزادی دست از اعتصاب غذا می‌کشد، اما گلرخ ایرایی از آن زمان تاکنون اعتصاب خود را ادامه داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

ماه گذشته عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی این دو شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با بیان این که پیکارجویان افراطی داعش که زمانی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده بودند اکنون تقریبا بطور کامل نابود شده‌اند، گفت ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود.

سارا هاکبی سندرز در بیانیه‌ای با تاکید بر این که به مشورت با متحدان و دوستان خود درباره برنامه‌های آتی ادامه می‌دهیم گفت، انتظار داریم کشورهای منطقه و دیگران، به علاوه سازمان ملل متحد، در جهت صلح و اطمینان از این که داعش دیگر باز نخواهد گشت همکاری کنند.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن منتشر شده است که مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه گفت درباره آینده نیروهای نظامی آمریکا در کشور جنگ زده سوریه تصمیم‌گیری شده است و کاخ سفید به زودی آن را به اطلاع عمومی خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دن کوتس در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده گفت تصمیم درباره ادامه حضور ارتش آمریکا در سوریه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت ملی اتخاذ شده است. این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در ایالت اوهایو و در اظهار نظری غیرمنتظره خواستار خروج نظامیان آمریکا از سوریه شد و روز گذشته نیز در نشست خبری مشترک با سران سه کشور حوزه بالتیک در کاخ سفید گفت به زودی در این باره تصمیم می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ به جزئیات تصمیم دولت خود و زمانبندی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه – که گفته می‌شود حدود دو هزار نفر هستند – اشاره نکرد و این در حالی است که به گزارش رویترز برخی مشاوران او نگران هستند که کار داعش هنوز بطور کامل تمام نشده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا گفته‌اند زمانی بیشتری لازم است تا ایالات متحده اطمینان حاصل کند که شکست پیکارجویان گروه افراطی داعش در منطقه یک شکست «دائمی و پایدار» باشد و نمی‌توان نظامیان آمریکا را با سرعت از سوریه خارج کرد.

این خبرگزاری در گزارشی جداگانه از قول برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا، که هویت آنها را فاش نکرده است، نوشت که پرزیدنت ترامپ در نشست شب گذشته شورای امنیت ملی قبول کرد که نیروهای آمریکایی «کمی بیشتر» در سوریه بمانند، اما همچنان خواستار خروج آنها است.

به گفته منابع رویترز، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌خواهد مطمئن شود که پیکارجویان گروه داعش کاملا شکست خورده‌اند، اما در عین حال می‌خواهد کشورهای دیگر در منطقه و ورای آن، و همچنین سازمان ملل متحد، برای بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه نقش داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا از تدابیر تلافی‌جویانه بیشتر علیه روسیه خبر داد

دن کوتس مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده - آرشیو

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن در نظر دارد گامهای تلافی‌جویانه بیشتری را در برابر روسیه بابت اقدامات آن کشور علیه آمریکا و هم پیمانانش اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دن کوتس در گفت‌گو با خبرنگاران در واشنگتن به روسیه هشدار داد مراقب رفتارش باشد، چرا که به زودی «تدابیر تلافی‌جویانه بیشتری اعلام خواهد شد.»

همزمان مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از رصد دو آزمایش‌ روسیه بر روی موشک‌های کروز با محرکه هسته‌ای در ماه‌های اخیر خبر داده‌ و گفته‌اند این آزمایش‌ها ناکام بوده‌اند.

روابط ایالات متحده و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل عمده، از جمله بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، رو به سردی گذاشته است.

این روابط، که به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است، پس از مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با گاز اعصاب ساخت روسیه، اخیرا سردتر هم شده است.

لندن و متحدان آن، به ویژه واشنگتن، می‌گویند این نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم است که از عامل عصبی (گاز اعصاب) در اروپا استفاده می‌شود و مسکو را مسئول می‌دانند.

مسکو اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دست داشتن در ترور بیولوژیک سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری را رد کرده و گفته حاضر است برای تحقیقات همکاری کند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه از مخالفت دوباره لندن با تحقیقات مشترک با مسکو در پرونده مسمومیت جاسوس پیشین دوجانبه روس و دخترش خبر داده است.

نماینده بریتانیا روز چهارشنبه در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای بررسی این پرونده در لاهه هلند پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات مشترک را «اهانت آمیز» خواند.

وی با بیان این که چنین تحقیقاتی باعث می‌شود قربانی مجبور شود با مجرم احتمالی رو در رو شده و با آن برخورد داشته باشد، گفت این پیشنهاد گمراه‌کننده است و تحقیقات را منحرف می‌کند.

ایالات متحده، بریتانیا و بسیاری از متحدان آنها در واکنش به این اقدامات مسکو، تاکنون تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود اخراج کرده‌اند. روسیه نیز دست به اقدام متقابل زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک آمریکایی ایرانی تبار به عنوان مدیر کل در وزارت بازرگانی آمریکا مشغول به کار شد

نازاختر نیک اختر، آمریکایی ایرانی تبار، به عنوان یکی از مدیران کل وزارت بازرگانی آمریکا سوگند یاد کرد.

پرزیدنت ترامپ خانم نیک اختر را در سپتامبر گذشته به عنوان مدیرکل امور صنعت و تجزیه و تحلیل آن وزارت خانه انتخاب، و سنای آمریکا صلاحیت او را در روز ۱۹ ماه مارس برابر با بیست و هشت اسفند تائید کرد.

خانم نیک اختر ساکن ایالت مریلند است. او پیشتر یکی از شرکای یک دفتر حقوقی فعال در حوزه حقوق تجارت بود.

از جمله سوابق کاری او استادیاری رشته حقوق در دانشگاه جورج تاون واشنگتن و مشاوره حقوقی به وزارت بازرگانی است. او چندین مدال از وزارت بازرگانی دریافت کرده و فارغ التحصیل دانشگاه سیراکیوز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید از حوثی ها خواست تنش در یمن را افزایش ندهند

کاخ سفید از حوثی های یمن خواسته است به درگیری در این کشور دامن نزنند و نشان دهند که خواهان مذاکره اند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از حمله روزسه شنبه حوثی ها به یک نفتکش عربستان سعودی در باب المندب انتقاد کرده و آن را موجب نگرانی دانسته است.

عربستان می گوید که این نفتکش سعودی در آب های بین المللی دریای سرخ بود که به آن حمله شد. حوثی ها اما گفته اند که آنها به یک کشتی نظامی حمله کردند.

عربستان می گوید در آن حمله نفتکش آسیب جزئی دید و با اسکورت یک کشتی نظامی به مسیر خود ادامه داد.

عربستان، ایران را متهم می کند که به حوثی ها سلاح می دهد، اتهامی که ایران و حوثی ها آن را رد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG