لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۴۶

سرخط خبرها

بررسی «آینده برجام» و تبعات آن برای آمریکا و متحدان آن در اندیشکده هادسن

عکس از آرشیو

اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن عصر پنجشنبه میزبان نشست کارشناسی تحت عنوان «آینده برجام: تبعات آن برای آمریکا و متحدان و دشمنانش» بود، که کارشناسان و تحلیلگران در این نشست دیدگاه‌های خود را درباره آینده توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مطرح کردند.

برخی از این کارشناسان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند واشنگتن خود را برای هرگونه سناریوی تلافی جویانه ایران در صورت خروج از برجام آماده کرده است. پرزیدنت ترامپ برجام را به عنوان بدترین توافق توصیف کرده و گفته است اگر اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

مایکل پریجنت تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن در گفت‌وگو با صدای آمریکا در پاسخ به اقدامات احتمالی ایران در صورت خروج ایالات متحده از برجام گفت، واشنگتن آماده است، اما تهران در صورت هر اقدامی، حامیان خود را از دست خواهد داد.

وی گفت «آمریکا تمامی حرکت‌های ایران اعم از آنچه نیروی قدس و نیروهای دریایی سپاه پاسداران یا هر اقدام تهدیدآمیز دیگر که ممکن است ایران در صورت خروج آمریکا از برجام علیه واشنگتن انجام دهد را تحت نظر دارد. آمریکا می تواند از شدت هریک از سناریوهای احتمالی ایران علیه خود بکاهد. در هر حال این ایران است که دست به مخاطره می زند. زیرا با هر اقدامی علیه آمریکا عملا واقعیت خود را به اروپایی ها نشان می دهد. این واقعیت اقدامات تحریک آمیز است. البته رژیم ایران قبل از هر اقدامی ابتدا آن را ارزیابی می کند، زیرا با هرگونه عملکرد علیه آمریکا حمایت اروپایی ها را حتی زودتر از اعمال تحریم های ما علیه خود از دست خواهد داد.»

در این نشست کارشناسی میکلا داج تحلیلگر مسائل سیاسی بنیاد هریتج گفت، آنهایی که دنبال اصلاح واقعی برجام هستند نباید برنامه موشک بالستیک ایران را که با همکاری تنگاتنگ با کره شمالی رو به پیشرفت است، فراموش کنند.

وی گفت «ایران و کره شمالی همکاری تنگاتنگی در زمینه تولید و پیشرفت موشک های دور برد دارند. اگر آمریکا عمدتا نگران برنامه موشکی کره شمالی است و نه ایران، بنابراین مساله مهمی را فراموش می کند. آمریکا باید خود را در برابر احتمال رسیدن موشک های ایران به خاکش و خاک متحدانش آسب پذیر نگذارد. به این مساله باید با یکجا رسیدگی شود.»

ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در پاسخ به سوال صدای آمریکا مبنی بر احتمال اعمال تحریم بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت پرزیدنت ترامپ گفت که این اقدام عملی است و باید زودتر اجرا شود.

گلدبرگ گفت «آمریکا دارای تمامی اختیارات و قدرت قانونی در تعیین عناصر کلیدی رسانه های رسمی ایران به عنوان ناقضان حقوق بشر است. این دقیقا اقدامی است که پرزیدنت ترامپ باید آن را عملی کند. ابتدا با صدا و سیما. این رسانه رگ حیات دستگاه تبلیغات رژیم برای سرکوب مردم ایران در داخل کشور و ترویج تبلیغات به خارج ایران است. این رسانه از مخالفان تحت شکنجه اعتراف تلویزیونی ضبط و پخش می کند.»

به گفته او پرزیدنت ترامپ برای عملیاتی کردن این تحریم می تواند به قانون موسوم به آزادی ایران و مقابله با اشاعه تسلیحات اتمی مصوب سال ۲۰۱۲ استناد کند.

مایکل لدین تحلیلگر مسائل سیاسی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این جلسه گفت که بر این باور است همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی به ایران، غرب و به ویژه آمریکا باید با مردم ایران در گفت‌وگو مستقیم باشد.

لدین گفت «اقداماتی که می تواند برای تغییر رژیم در ایران انجام شود شامل، حمایت از مردم ایران، حمایت از مخالفان داخل ایران و اصرار بر آزادی زندانیان سیاسی است. غرب باید با رهبران اپوزیسیون داخل ایران مستقیما حرف بزند. امری که از سال ۲۰۰۳ تا کنون صورت نگرفته است.»

در پی اعتراضات مردمی اخیر، پرزیدنت ترامپ از اولین رهبران جهان بود که مستقیما از مردم ایران حمایت کرد. او در پیام نوروزی امسال خود بین مردم ایران و حاکمان در تهران تمایز قائل شد و گفت که از خواسته های آنها حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و سازمان ملل از تشدید بازرسی کشتی‌های حامل کمک به یمن خبر دادند

تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷

به گفته مقام‌های عربستان سعودی و سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به یمن را تسریع کرده است، تا ضمن جلوگیری از ارسال کمک‌های نظامی به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، به ارسال کمک‌های انساندوستانه سرعت بخشیده شود.

بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های نوعدوستانه پس از آن شدت گرفته است که حوثی‌ها حملات موشکی علیه عربستان را تشدید کرده‌اند. سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حمله موشکی اخیر حوثی‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ را یک «حمله تروریستی» توصیف کرد.

وی گفت «این حمله، حمله‌ای تروریستی علیه یک نفتکش بود و مسئول آن حوثی‌ها و همچنین رژیم ایران است. در بررسی حمله به نفتکش، رد پای فناوری سپاه پاسداران ایران دیده می‌شود.»

ریاض، رقیب منطقه‌ای خود، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تامین موشک برای حوثی‌ها می‌کند. حوثی ها شهر صنعا و دیگر بخش‌های یمن را در کنترل خود دارند.

پس از تصویب و اعمال محاصره تسلیحاتی یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازرسان بین المللی این سازمان، در بندرهای جیبوتی، دوبی، جده و صلاله مستقر هستند تا از تردد هر گونه کشتی حامل سلاح به یمن جلوگیری شود.

یمن در سه سال گذشته صحنه جنگ بین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی بوده که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود.

ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری ریاض از حدود سه سال پیش در تلاش برای شکست شبه نظامیان شیعه حوثی‌ و بازگرداندن منصور هادی به قدرت، حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقاضای ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترکیه‌ای متهم به پولشویی برای ایران

گزارشی از کریستین برتلسِن در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

دادستان های آمریکا در انتظار حکم بیش از ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترک متهم به همدستی در یک توطئه پولشویی هستند که به ایران امکان داد تحریم های آمریکا را دور بزند.

علت این حکم طولانی، جا به جایی میلیاردها دلار پول و حداقل محکومیت جرائم مرتبط با پولشویی است. وکلای این بانکدار پیشتر با اشاره به این که مهمت هاکان آتیلا می تواند با حکم حبس ابد روبرو شود از قاضی پرونده خواهان تخفیف مجازات شده و گفته بودند حکم او باید کمتر از پنج سال باشد.

دادستان ها چهارشنبه در دادگاه فدرال گفتند بر اساس معیار احکام، متهم باید حکم حبسی معادل ۱۰۵ سال دریافت کند. آن ها بعدتر از حکمی بین ۱۵ تا ۲۰ سال سخن گفتند. قرار است حکم آتیلا یازدهم آوریل اعلام شود.

دادستان ها می گویند مشارکت آتیلا در این توطئه خطرات وسیعی را برای امنیت ملی آمریکا پدید آورد. او در جریان ادای شهادت در دادگاه دروغ گفت و ابراز ندامت نکرد. دولت آمریکا همچنین خواهان جریمه ای ۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری است.

آتیلا که مدیر بانکداری بین المللی نهاد مالی دولتی موسوم به «هالک بانک ترکیه» بود، در توطئه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای بازار طلا، نقشی محوری داشت. آتیلا ماه مارس گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

رضا ضراب در شب آغاز دادگاه پذیرفت گناهکار بوده است و موافقت کرد با دادستان ها همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اصغر فرهادی با «همه می‌دانند» در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند

اصغر فرهادی، کارگردان نامدار ایرانی، با یک فیلم جدید در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند.

سازماندهندگان جشنواره کن روز پنجشنبه اعلام کردند فیلم «همه می‌دانند» آقای فرهادی با هنرنمایی پنلوپه کروز و خاویر باردم، نخستین فیلمی خواهد بود که در جشنواره ماه آینده فیلم کن اکران و برای تصاحب جایزه نخل طلایی به رقابت گذاشته خواهد شد.

فیلم جدید اصغر فرهادی، که به زبان اسپانیایی تهیه شده است، داستان زندگی زنی را به تصویر می‌کشد که با همسر و فرزندانش از بوئنس آیرس در آرژانتین به روستای زادگاهش در اسپانیا کوچ می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی برزیل حکم زندان رئیس جمهوری پیشین را تایید کرد

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل - آرشیو

دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه درخواست فرجام‌خواهی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین این کشور را در ارتباط با فساد مالی نپذیرفت و حکم به زندانی شدن او داد.

آقای داسیلوا می‌خواست تا رسیدگی مجدد به پرونده اش در خانه بماند و به زندان نرود.

وی سال گذشته در رابطه با این اتهام که در ازای گرفتن یک آپارتمان، قرارداد پیمانکاری پرسودی را به یک شرکت ساختمانی داده بود، مجرم شناخته شد.

رئیس جمهوری پیشین برزیل به ۱۲ سال حبس محکوم شده و انتظار می‌رود ظرف هفته آینده و بعد از رفع برخی مشکلات فنی در پرونده، راهی زندان شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد سعودی برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه به پاریس می‌رود

دیدار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز یکشنبه آینده در رأس یک هیات بلندپایه برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد فرانسه خواهد شد.

به گفته یک منبع آگاه، محمد بن سلمان قرار است با رئیس جمهوری و مقام‌های ارشد فرانسه درباره امور فرهنگی، گردشگری، فناوری و نیز جنگ یمن گفت‌وگو کند.

ولیعهد سعودی از ماه ژوئن گذشته به این طرف، در راستای اجرای اصلاحات اجتماعی گسترده و جذب سرمایه گذاری خارجی در عربستان، به چندین کشور غربی سفر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات اعتراضی در اهواز و یزد؛ اعتصاب آتش‌نشان‌ها در عسلویه

عکس از آرشیو

تظاهرات اعتراضی مردم در اهواز، که از چند روز پیش آغاز شده است، چهارشنبه شب هم ادامه یافت.

تظاهرکنندگان به نادیده گرفتن و بی‌اعتنایی به اقوام عرب خوزستانی در یک برنامه تلویزیونی مربوط به کودکان معترض هستند.

اعتراض آنها در روزهای نخستین با مداخله جدی نیروهای انتظامی به خشونت و درگیری کشیده شد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون در این اعتراضات بیش از ۱۶۰ نفر دستگیر شده‌اند که سن برخی از بازداشت شدگان زیر ۲۰ سال است.

اعراب خوزستانی همواره خود را جزئی از ایران می‌دانند و از نادیده گرفته شدنشان به عنوان یکی از اقوام ایرانی معترض هستند.

در همین حال در سواحل جنوبی ایران، کارگران آتش‌نشانی نفت و گاز عسلویه نیز روز چهارشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب افتاده خود دست به اعتصاب زدند.

آنها با مسدود کردن ورودی به سایت شماره یک نفت و گاز، دست از کار کشیده و اعتراض خود را نشان دادند.

در ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری در سراسر ایران به دلیل حقوق‌های معوق مانده شدت گرفته است.

مجتمع نیشکر هفت تپه و کارخانه هپکو در اراک، از جمله بزرگترین نمونه‌های اعتراضات کارگری در ماه‌های اخیر بودند.

همزمان در روز پنجشنبه، چهارصد نفر از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی موسوم به بسته‌ حمایتی دولت، در مقابل استانداری یزد در اعتراض به کمبودهایشان و دعوت از مسئولان برای شرکت در یک چالش و تجربه وضعیت معیشتی فرهنگیان، تجمع کردند.

این عده از معلمان معتقدند هیچ کدام از وعده‌های بیمه‌ای و حقوقی مسئولان استانی و کشوری محقق نشده و در حال حاضر هیچ حقوقی در سال تحصیلی جدید نیز پرداخت نشده است.

آموزگاران یزدی در دوم بهمن ماه سال گذشته نیز با تجمعات اعتراضی در مقابل استانداری یزد با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به نداشتن امنیت شغلی، تبعیض در وضعیت کاری، و حقوق عقب افتاده خود اعتراض کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: گارد ملی برای اعزام به مرز آمریکا و مکزیک فرا خوانده شد

این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید اعلام کرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد گارد ملی برای اعزام به مرزهای مشترک ایالات متحده و مکزیک فرا خوانده شده است. این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد.

اعلام این تصمیم از سوی وزیر امنیت داخلی آمریکا یک روز پس از انتشار توئیت پرزیدنت ترامپ در انتقاد از کاروان پناهجویانی که قصد دریافت پناهندگی از آمریکا را دارند صورت گرفت.

این کاروان توسط سازمان غیر دولتی مردم بدون مرز ترتیب داده شده است.

گوستاو سانچز یکی از این پناهجویان از هندوراس می‌گوید «تنها فردی که توان متوقف کردن حرکت ما را دارد خداست. ترامپ می‌تواند ارتش خود را برای متوقف کردن ما اعزام کند، اما اگر اراده خدا بر ادامه حرکت ماست، این کار روی خواهد داد.»

اگر چه احتمال قوی وجود دارد که صرفا تعداد خیلی کمی از مجموع ۱۲۰۰ پناهجوی این کاروان تا ماه آینده به آمریکا برسند، اما برخی کارشناسان هم رأی با پرزیدنت ترامپ می‌گویند که ورود آسان این افراد دیگران را به اتخاذ چنین تصمیمی تشویق می‌کند.

مارک ریکوریان از مرکز مطالعات امور مهاجرت می‌گوید «باید پاسخ محکمی وجود داشته باشد، در غیر این صورت عملا برای تشکیل کاروان و ورود به آمریکا آگهی تبلیغاتی منتشر کرده‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ که از اختصاص بودجه ناچیزی از سوی کنگره برای ساختن ۱۶۰۰ کیلومتر دیوار مرزی خسته شده است، به دنبال راه دیگری است.

وی روز سه شنبه گفت تا زمانی که دیوار و امنیت مناسبی نداشته باشیم، ما از گارد ملی برای حفاظت از مرزهایمان استفاده خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکا در سال های اخیر است که برای محافظت از مرزهای کشور، گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است.

به عقیده دیوید بیر کارشناس اندیشکده کاتو «نیروهای نظامی حق دخالت در برقراری نظم داخل کشور را ندارند، اما گارد ملی اجازه این کار را دارد؛ با این حال حفاظت از مرزها جزو وظایفشان نیست.»

پرزیدنت ترامپ برای قانع کردن کنگره در پر کردن خلاء‌های قانون مهاجرت تلاش سختی را در پیش دارد.

آندرو سیلی از موسسه سیاسگذاری مهاجرت می گوید «پرزیدنت ترامپ قانون فعلی را، که به مهاجران غیرقانونی تا زمان تشکیل دادگاهشان اجازه حضور آزادانه در آمریکا می‌دهد، نمی‌پذیرد. اما برای حبس این افراد باید مراکز نگهداری زیادی ساخته شود.»

یکی از این دشواری‌ها در مورد نحوه تعامل با کودکان بی‌سرپرستی است که وارد ایالات متحده می‌شوند.

به گفته آقای سیلی عمده قانونگذاران در کنگره همچنان معتقدند که کودکان مهاجران غیرقانونی باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند، چرا که آنها نمی‌خواهند شاهد کودکانی باشند که در انتظار روز دادگاهیشان در حبس نشسته‌اند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوره جدید کنگره، قانونگذاران با ملاحظه خاصی به اصلاح قانون مهاجرت خواهند پرداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس موساد: ایران صد در صد به دنبال بمب اتمی است

یوسی کوهن، رئیس تشکیلات اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل، موساد، می گوید «صد در صد» اطمینان دارد که جمهوری اسلامی ایران کماکان در پی تولید بمب اتمی است.

به گفته او جامعه بین المللی یا باید توافق اتمی با ایران را اصلاح و تغییر دهد و یا آن را دور بیاندازد.

این اظهار نظر آقای کوهن در حالی در روزنامه های اسرائیلی مطرح شده است که درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران بحث و تبادل نظر بالا گرفته است و ضرب الاجل پرزیدنت ترامپ برای تصحیح یا خارج شدن از توافق موسوم به برجام، حدود پنج هفته دیگر سر می رسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: آمریکا تا شکست کامل داعش در سوریه خواهد ماند

کاخ سفید می گوید خروج نیروهای آمریکا از سوریه و انتقال قدرت به نیروهای محلی تنها زمانی رخ خواهد داد که سوریه دیگر با خطر داعش روبرو نباشد و از این رو هیچ تاریخی برای آن تعیین نشده است.

حدود دو هزار نیروی نظامی آمریکا در سوریه در نزدیکی شهر شمالی منبج مستقر هستند. شبه نظامیان محلی، اکثرا شبه نظامیان کرد، با حمایت آمریکا منبج را از سلطه داعش آزاد کردند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید می گوید: «ما می خواهیم بر انتقال قدرت به نیروهای محلی تمرکز کنیم و از این رو، باید مطمئن شویم که سوریه با خطر خیزش مجدد داعش روبرو نشود و پیشرفت هایی که در جنگ با داعش به دست آمده است از بین نرود. این پیروزی ها با رهبری پرزیدنت ترامپ موجب تغییر در اوضاع شده است و ما در حال ارزیابی این اوضاع هستیم.»


فرماندهان نظامی نیز معتقدند که نباید از سوریه خارج شد. محمد ابو عادل، عضو شورای نظامی منبج می گوید: «ما منطقه منبج را آزاد کردیم و با متحدانمان در مناطق آزاد شده مستقر هستیم. برخی در وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون هم گفته اند که شماری از نیروهای آمریکایی در منبج باقی می مانند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای نظامی آمریکا، در حال استقرار پایگاهی در یک کیلومتری منطقه ای هستند که نیروهای مورد حمایت آمریکا و نیروهای مورد حمایت ترکیه را از هم جدا می کند. ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا پیشتر گفته بود هیچ پایگاه آمریکایی در سوریه مستقر نشده است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که هفته قبل از شکست شبه نظامیان کرد سوری در شهر عفرین خبر داده بود می گوید ارتش کشورش برای پاکسازی شبه نظامیان کرد در منبج آماده است.

برخی از تحلیلگران نظیر ایمی آستین هولمز از ویلسون سنتر به الحره گفته اند داعش مناطقی را در سوریه از دست داده است اما از سوریه خارج نشده است: «مشاوران پرزیدنت ترامپ واقعا تلاش کرده اند او را متقاعد کنند خروج ناگهانی از سوریه در راستای منافع آمریکا نیست زیرا تنها روسیه و ایران را جسورتر می کند، که به حمایت از رژیم اسد ادامه دهند. همچنین ترکیه را جسورتر می کند که به دخالت در عفرین ادامه دهد و به سمت تل رفعت و مناطق شرقی سوریه حرکت کند.»

حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد سوری در جنگ علیه با داعش در سوریه و عراق موجب بروز تنش بین واشنگتن و ترکیه، متحد ناتو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


بلومبرگ: آنگلا مرکل و پرزیدنت ترامپ ۲۷ آوریل در واشنگتن ملاقات می‌کنند

دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

مقاله‌ای از پتریک داناهیو در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، قصد دارد بیست و هفتم آوریل در واشنگتن با پرزیدنت ترامپ دیدار و گفتگو کند.

روزنامه «بیلد» در آلمان روز پنج شنبه گزارش داد جزئیات دومین سفر رسمی صدر اعظم آلمان به ایالات متحده همچنان در دست تنظیم است. یک سخنگوی دولت آلمان حاضر به اظهار نظر در این باره نشد.

دیدار آنگلا مرکل و دونالد ترامپ در زمانی صورت می گیرد که معافیت وضع تعرفه های آمریکا بر فولاد و آلومینیوم اروپا در اول ماه می منقضی خواهد شد. ترامپ همچنین در دوازدهم ماه می تصمیم می گیرد آیا ایالات متحده در توافق هسته ای که آلمان و متحدانش در اتحادیه اروپا خواهان حفظ آن هستند می ماند یا آن را ترک خواهد کرد.

از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، مشاجرات بر سر تجارت، امنیت و انرژی شاخصه رابطه آمریکا و بزرگترین اقتصاد اروپا بوده است. ائتلاف حاکم مرکل در آلمان اظهار نظر این هفته ترامپ مبنی بر این که یک خط لوله جدید گاز طبیعی «میلیاردها دلار» عاید روسیه خواهد کرد را به سخره گرفتند.

نخستین دیدار مرکل با ترامپ در ماه مارس ۲۰۱۷ کمی نامتعارف پیش رفت. اگر چه هر دو رهبر از این دیدار تمجید کردند، اما این امر باعث نشد ترامپ بلافاصله پس از آن دیدار از بودجه دفاعی آلمان و مازاد تجاری اش انتقاد نکند.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به ترک پیمان تغییرات اقلیمی پاریس باعث شد مرکل در ماه می اعلام کند که رابطه قابل اتکای جا افتاده کشورها پس از جنگ جهانی دوم «تا حدودی به پایان رسیده است».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس کالیفرنیا: نشانه‌ای از این که «نسیم اقدم» دست به خشونت بزند در دست نبود

ماموران پلیس در مقابل ساختمان مرکزی شرکت یوتیوب در شهر «سن برنو» در ایالت کالیفرنیا - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

پلیس شهر «مانتن ویو» در ایالات کالیفرنیا در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس محلی درباره احتمال حمله به مرکز یوتیوب اطلاع داده شده بود، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت مسئولان پلیس «سن برنو» را در جریان مکالمات خود با مهاجم ایرانی‌تبار، که حدود ۱۲ ساعت پیش از حمله صورت گرفت، قرار نداده بود.

پلیس مانتن ویو، شهری که در ۴۸ کیلومتری دفتر مرکزی یوتیوب واقع شده، در این بیانیه گفت دلیلی برای این کار نداشتیم، چون هیچ نشانه‌ای از این که «نسیم اقدم» بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی از جانب پدر یا برادرش هم که نشان دهد او ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

نسیم نجفی اقدم، فعال ۳۹ ساله اینترنتی ایرانی‌تبار ساکن سن دیگو در کالیفرنیا، بعد از ظهر سه شنبه به وقت محلی در ساختمان مرکزی شرکت یوتیوب در سن برنو اقدام به تیراندازی کرد که در نتیجه سه نفر زخمی شدند و سپس مهاجم هم، که پیشتر یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود، خودکشی کرد.

به گفته «اِد باربرینی» رئیس پلیس سن برنو، هیچ ارتباطی بین نسیم اقدم و افرادی که در محل تیراندازی حضور داشتند وجود ندارد و ما اکنون یقین پیدا کرده‌ایم که تنها انگیزه‌ او ناراحتی از یوتیوب بوده است. او اضافه کرد تصمیم برای این که حمله دیروز یک اقدام تروریستی شناسایی شود ظرف چند هفته آینده اعلام خواهد شد.

در بیانیه پلیس مانتن ویو گفته می‌شود که مأموران، نسیم اقدم را حدود ساعت ۱ و ۴۰ دقیقه بامداد سه شنبه در حالی که در خودرو خواب بود دیدند و نزدیک ۲۰ دقیقه با او، و بعدا دو بار به صورت تلفنی با پدر او، صحبت کردند؛ اما هیچ نشانه‌ای از خشم یا نارضایتی وی از یوتیوب و این که بخواهد دست به حمله بزند مشاهده نکردند.

گروه خبری «بِی اِریا» (Bay Area) پیشتر از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده بود که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از شرکت یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان آن شرکت رفته است.

تحقیقات پلیس در این پرونده همچنان دارد و به گزارش رسانه‌های آمریکا، ماموران پلیس از فروشگاه «جکسون آرمز شوتینگ رِنج»، محلی که نسیم نجفی اقدم پیش از حمله به آنجا رفته بود، بازدید کردند. این فروشگاه مجهز به دوربین مداربسته است و پلیس می‌خواهد با بررسی تصاویر ضبط شده آن، به اطلاعات بیشتری دست یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در سالگرد حمله شیمیایی به خان شیخون سوریه: اسد باید پاسخگو باشد

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه به مناسبت نخستین سالگرد حمله دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شهروندان کشور خودش در روستای خان شیخون با استفاده از گاز اعصاب سارین، که منجر به مرگ دست کم ۱۰۰ نفر از جمله کودکان شد، با مردم سوریه که عزیزان خود را در آن «روز تکان دهنده» از دست داده‌اند ابراز همدردی کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در وبسایت آن وزارتخانه منتشر شده است نوشت، گروه مستقل و بی‌طرفی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت انجام تحقیقات در مورد آن حادثه را بر عهده داشت، تاکید کرده است رژیم اسد مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون و سه مورد حمله شیمیایی دیگر در سوریه است.

خانم نائورت، ضمن انتقاد از روسیه بابت حمایت از رژیم بشار اسد و مانع تراشی در مسیر تلاش‌های بین المللی جهت پاسخگو کردن اسد گفت، حکومت سوریه آشکارا کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و هیچکدام از ادعاهای توخالی و بی‌معنای رژیم اسد و حامیان آن نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند.

وی با تاکید بر این که روسیه «می‌تواند و باید» برای حصول اطمینان از پاسخگو شدن مسئولان بکارگیری تسلحیات شیمیایی در سوریه کمک کند، خاطر نشان کرد که ایالات متحده و متحدان آن دست از تلاش برای به عدالت سپردن مسئولان حملات شیمیایی در سوریه بر نخواهد داشت و در پایان خواستار همراهی جامعه بین المللی در این مسیر شد.

همزمان در روز چهارشنبه، نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه هلند گفت، به رغم تمامی اختلاف نظرهایی که در سوریه داریم، «ما نباید دست از تلاش برای رهایی یافتن از سلاح‌های شیمیایی و پاسخگو کردن کسانی که از آن سلاح‌ها استفاده می‌کنند برداریم.»

خانم هیلی خاطر نشان کرد رژیم اسد به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خودش ادامه می‌دهد و یکی از اعضای این شورا از او در برابر تبعات اقداماتش محافظت می‌کند. او گفت: «آمریکا این باور را نمی‌پذیرد که ما نمی‌توانیم یک بار دیگر با هم سلاح‌های شیمیایی را، نه تنها برای محافظت از مردم سوریه، بلکه برای محافظت از همه متوقف کنیم.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین بر حمایت همه جانبه کشورش از هر تلاش بین المللی در مبارزه علیه مصونیت و عدم پیگرد حقوقی و قضایی کسانی که از سلاح‌های شییمایی استفاده می‌کند تاکید کرد و گفت، هیچ کس نمی‌خواهد در جهانی زندگی کند که در آن از این سلاح استفاده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجم تیراندازی در ساختمان یوتیوب یک زن ایرانی تبار بود

نسیم نجفی اقدم

پلیس ایالتی کالیفرنیا مشغول بررسی تیراندازی یک زن ایرانی تبار در ساختمان مرکزی یوتیوب در سیلیکون ولی در جنوب سانفرانسیسکو است.

در این واقعه سه نفر مجروح شدند و زن مهاجم خودکشی کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، نسیم نجفی اقدم، مهاجم ساختمان یوتیوب، یک فعال فضای مجازی ساکن سن دیگو کالیفرنیا بود که یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود.

انتظار می‌رود پلیس سن برنو به زودی اطلاعات بیشتری را درباره مهاجم، انگیزه او از حمله، و همچنین قربانیانش منتشر کند.

سه شنبه شب ۱۴ فروردین، سخنگوی بیمارستان سانفرانسیسکو گفت دو تن از مجروحان زن واقعه تیراندازی مقابل ساختمان یوتیوب در وضع مناسبی به سر می برند و وضع مرد مجروح خیلی حساس است.

کریس دیل، مدیر ارتباطات یوتیوب در این زمینه گفت: «احساس می‌کنیم که یوتیوب و همه کارکنانش قربانی این جنایت‌اند. ما با همه آن‌هایی که از این حمله آسیب دیده‌اند همدردیم و برای خودشان و خانواده‌هایشان دعا می‌کنیم. من همچنین از سرکار باربارینی و بقیه ماموران پلیس سن برونو ممنونم. آنها خیلی سریع و خوب عمل کردند.»

پرزیدنت ترامپ طی پیامی از واکنش سریع نیروهای انتظامی و امدادگران در این واقعه تشکر کرده است.

پلیس «مانتن ویو» شهری در ۴۸ کیلومتری محلی که ساختمان یوتیوب در آن واقع شده است روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت به مسئولان پلیس سن برنو چیزی درباره مکالمات ۱۲ ساعت قبل از حمله در ارتباط با مظنون تیراندازی نگفته بود.

پلیس مانتن ویو گفت، دلیلی برای این کار نداشتیم چون هیچ نشانه‌ای از این که نسیم اقدم بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی هم از جانب پدر او که نشان دهد وی ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

این بیانیه در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس درباره احتمال حمله اطلاع داده شده بود منتشر شده است.

مقام‌های پلیس در بیانیه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه منتشر کردند گفتند در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر این که نسیم نجفی اقدم، ایرانی تبار ۳۹ ساله، از هویت مجروحان واقعه مطلع بوده و آنها را می‌شناخته یا مشخصاً آنها را هدف قرار داده است، در دست نیست.

جسد نسیم نجفی اقدم که در پی تیراندازی خودکشی کرد در ساختمان یوتیوب پیدا شد.

یکی از زنان مجروح شده موفق شد فرار کرده خود را به یک رستوران فست فود برساند.

گروه خبری بی اریا (به انگلیسی: Bay Area) از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان این مجموعه رفته است.

خانواده او به تازگی به پلیس اعلام کرده بودند که دخترشان ناپدید شده و به تلفن خود پاسخ نمی دهد.

نسیم نجفی اقدم در فضای مجازی خود را متولد ارومیه و بزرگ شده در مهرشهر کرج معرفی کرده بود.

او یوتیوب را به اعمال تبعیض و سانسور به منظور جلوگیری از دیده شدن ویدئوهایش متهم کرده بود. پلیس مشغول تحقیق بیشتر درباره انگیزه‌های این حمله است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور سازمان ملل: ادلب نباید به یک جبهه دیگر در جنگ سوریه تبدیل شود

مشاور امور انساندوستانه سازمان ملل متحد در سوریه روز چهارشنبه خواهان دسترسی به شهر دوما در نزدیکی دمشق شد که به گفته او سال ها جنگ و محاصره، ساکنانش را به زانو در آورده است.

جان اگلند با اشاره به انتقال شمار قابل توجهی از شورشیان دوما به ادلب همچنین گفت ادلب نباید به یک جبهه جنگ دیگری تبدیل شود که سبب آوارگی ساکنانش شود.

او گفت: «ما باید از نبرد در جبهه های حمص، حلب، رقه، دیرالزور و غوطه شرقی درس بگیریم. ادلب نمی تواند به یک جبهه نبرد دیگر تبدیل بشود، ادلب پر از غیرنظامی است که خطر آوارگی شان وجود دارد.»

به گفته جان اگلند نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت غوطه شرقی در سه هفته گذشته این منطقه را تخلیه کرده اند. آقای اگلند گفت از این میان هشتاد هزار نفر به اردوگاه های آوارگان در مناطق زیر کنترل دولت منتقل شده اند که در شرایط دشواری بسر می برند و نزدیک به پنجاه هزار نفر به ادلب منتقل شده اند که به گفته جان اگلند بیش از یک و نیم میلیون آواره را در خود جا داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زاکربرگ ۱۱ آوریل درباره جنجال «کمبریج آنالیتیکا» در کنگره شهادت می‌دهد

مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک - آرشیو

مارک زاکربرگ مدیرعامل «فیسبوک» قرار است در نشست یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا درباره جنجال اخیر بر سر افشای اطلاعات خصوصی کاربران آن شبکه اجتماعی شهادت دهد.

کمیسیون‌ انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که او روز ۱۱ آوریل درباره اقدامات شرکت مشاوره‌ای بریتانیایی «کمبریج آنالیتیکا» توضیح خواهد داد.

زاکربرگ با حضور در نشست این کمیته و پاسخ به پرسش‌های اعضای آن، به بررسی موضوع «گردآوری و فروش اطلاعات خصوصی» ده‌ها میلیون کاربر فیسبوک کمک خواهد کرد.

آقای زاکربرگ هفته گذشته درخواست این کمیته برای ادای شهادت را پذیرفت، اما یک درخواست مشابه از طرف پارلمان بریتانیا را رد کرد.

قانونگذاران بریتانیایی نیز از زاکربرگ خواسته بودند در تحقیقات مربوط به «اخبار جعلی» اطلاعاتی را در اختیار آنها بگذارند، اما او گفت یکی از معاونان خود را خواهد فرستاد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پرداخت ۶ میلیون دلار کمبریج آنالیتیکا را برای فعالیت‌های انتخاباتی خود به کار گرفته بود.

اکنون این نگرانی وجود دارد که اطلاعات شخصی گردآوری شده کاربران فیسبوک جهت تاثیرگذاری بر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ استفاده شده باشد.

شهادت مارک زاکربرگ پس از آن انجام می‌شود که مسئولان فیسبوک نتوانستند به پرسش‌های قانونگذاران در یک نشست خصوصی درباره محافظت از حریم خصوصی کاربران پاسخ دهند.

مشخص نیست که آیا کنگره یا دولت آمریکا قصد دارند اقدامی را علیه این شبکه اجتماعی پرطرفدار اتخاذ کنند یا خیر. این غول اینترنتی آمریکایی لابی‌ قدرتمندی در واشنگتن دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گلرخ ایرایی در ادامه اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

گلرخ ابراهیمی ایرایی در کنار همسرش، آرش صادقی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی زندانی در ایران که ۶۱ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

پایگاه‌های حقوق بشری بر اساس اخباری که از زندان به دست آورده‌اند وضعیت جسمی گلرخ ایرایی را بسیار حاد ذکر کرده‌اند.

خانم ایرایی به همراه آتنا دائمی اعتصاب غذای خود را از چهاردهم بهمن ماه در اعتراض به انتقال غیرقانونی از اوین به قرچک آغاز کردند. در ادامه آتنا دائمی اعلام کرد برای مبارزه در راه آزادی دست از اعتصاب غذا می‌کشد، اما گلرخ ایرایی از آن زمان تاکنون اعتصاب خود را ادامه داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

ماه گذشته عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی این دو شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با بیان این که پیکارجویان افراطی داعش که زمانی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده بودند اکنون تقریبا بطور کامل نابود شده‌اند، گفت ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود.

سارا هاکبی سندرز در بیانیه‌ای با تاکید بر این که به مشورت با متحدان و دوستان خود درباره برنامه‌های آتی ادامه می‌دهیم گفت، انتظار داریم کشورهای منطقه و دیگران، به علاوه سازمان ملل متحد، در جهت صلح و اطمینان از این که داعش دیگر باز نخواهد گشت همکاری کنند.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن منتشر شده است که مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه گفت درباره آینده نیروهای نظامی آمریکا در کشور جنگ زده سوریه تصمیم‌گیری شده است و کاخ سفید به زودی آن را به اطلاع عمومی خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دن کوتس در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده گفت تصمیم درباره ادامه حضور ارتش آمریکا در سوریه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت ملی اتخاذ شده است. این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در ایالت اوهایو و در اظهار نظری غیرمنتظره خواستار خروج نظامیان آمریکا از سوریه شد و روز گذشته نیز در نشست خبری مشترک با سران سه کشور حوزه بالتیک در کاخ سفید گفت به زودی در این باره تصمیم می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ به جزئیات تصمیم دولت خود و زمانبندی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه – که گفته می‌شود حدود دو هزار نفر هستند – اشاره نکرد و این در حالی است که به گزارش رویترز برخی مشاوران او نگران هستند که کار داعش هنوز بطور کامل تمام نشده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا گفته‌اند زمانی بیشتری لازم است تا ایالات متحده اطمینان حاصل کند که شکست پیکارجویان گروه افراطی داعش در منطقه یک شکست «دائمی و پایدار» باشد و نمی‌توان نظامیان آمریکا را با سرعت از سوریه خارج کرد.

این خبرگزاری در گزارشی جداگانه از قول برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا، که هویت آنها را فاش نکرده است، نوشت که پرزیدنت ترامپ در نشست شب گذشته شورای امنیت ملی قبول کرد که نیروهای آمریکایی «کمی بیشتر» در سوریه بمانند، اما همچنان خواستار خروج آنها است.

به گفته منابع رویترز، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌خواهد مطمئن شود که پیکارجویان گروه داعش کاملا شکست خورده‌اند، اما در عین حال می‌خواهد کشورهای دیگر در منطقه و ورای آن، و همچنین سازمان ملل متحد، برای بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه نقش داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا از تدابیر تلافی‌جویانه بیشتر علیه روسیه خبر داد

دن کوتس مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده - آرشیو

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن در نظر دارد گامهای تلافی‌جویانه بیشتری را در برابر روسیه بابت اقدامات آن کشور علیه آمریکا و هم پیمانانش اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دن کوتس در گفت‌گو با خبرنگاران در واشنگتن به روسیه هشدار داد مراقب رفتارش باشد، چرا که به زودی «تدابیر تلافی‌جویانه بیشتری اعلام خواهد شد.»

همزمان مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از رصد دو آزمایش‌ روسیه بر روی موشک‌های کروز با محرکه هسته‌ای در ماه‌های اخیر خبر داده‌ و گفته‌اند این آزمایش‌ها ناکام بوده‌اند.

روابط ایالات متحده و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل عمده، از جمله بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، رو به سردی گذاشته است.

این روابط، که به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است، پس از مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با گاز اعصاب ساخت روسیه، اخیرا سردتر هم شده است.

لندن و متحدان آن، به ویژه واشنگتن، می‌گویند این نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم است که از عامل عصبی (گاز اعصاب) در اروپا استفاده می‌شود و مسکو را مسئول می‌دانند.

مسکو اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دست داشتن در ترور بیولوژیک سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری را رد کرده و گفته حاضر است برای تحقیقات همکاری کند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه از مخالفت دوباره لندن با تحقیقات مشترک با مسکو در پرونده مسمومیت جاسوس پیشین دوجانبه روس و دخترش خبر داده است.

نماینده بریتانیا روز چهارشنبه در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای بررسی این پرونده در لاهه هلند پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات مشترک را «اهانت آمیز» خواند.

وی با بیان این که چنین تحقیقاتی باعث می‌شود قربانی مجبور شود با مجرم احتمالی رو در رو شده و با آن برخورد داشته باشد، گفت این پیشنهاد گمراه‌کننده است و تحقیقات را منحرف می‌کند.

ایالات متحده، بریتانیا و بسیاری از متحدان آنها در واکنش به این اقدامات مسکو، تاکنون تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود اخراج کرده‌اند. روسیه نیز دست به اقدام متقابل زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک آمریکایی ایرانی تبار به عنوان مدیر کل در وزارت بازرگانی آمریکا مشغول به کار شد

نازاختر نیک اختر، آمریکایی ایرانی تبار، به عنوان یکی از مدیران کل وزارت بازرگانی آمریکا سوگند یاد کرد.

پرزیدنت ترامپ خانم نیک اختر را در سپتامبر گذشته به عنوان مدیرکل امور صنعت و تجزیه و تحلیل آن وزارت خانه انتخاب، و سنای آمریکا صلاحیت او را در روز ۱۹ ماه مارس برابر با بیست و هشت اسفند تائید کرد.

خانم نیک اختر ساکن ایالت مریلند است. او پیشتر یکی از شرکای یک دفتر حقوقی فعال در حوزه حقوق تجارت بود.

از جمله سوابق کاری او استادیاری رشته حقوق در دانشگاه جورج تاون واشنگتن و مشاوره حقوقی به وزارت بازرگانی است. او چندین مدال از وزارت بازرگانی دریافت کرده و فارغ التحصیل دانشگاه سیراکیوز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید از حوثی ها خواست تنش در یمن را افزایش ندهند

کاخ سفید از حوثی های یمن خواسته است به درگیری در این کشور دامن نزنند و نشان دهند که خواهان مذاکره اند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از حمله روزسه شنبه حوثی ها به یک نفتکش عربستان سعودی در باب المندب انتقاد کرده و آن را موجب نگرانی دانسته است.

عربستان می گوید که این نفتکش سعودی در آب های بین المللی دریای سرخ بود که به آن حمله شد. حوثی ها اما گفته اند که آنها به یک کشتی نظامی حمله کردند.

عربستان می گوید در آن حمله نفتکش آسیب جزئی دید و با اسکورت یک کشتی نظامی به مسیر خود ادامه داد.

عربستان، ایران را متهم می کند که به حوثی ها سلاح می دهد، اتهامی که ایران و حوثی ها آن را رد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست آنکارا با تاکید بر تسریع حل بحران سوریه برگزار شد

رهبران ایران، روسیه و ترکیه روز چهارشنبه برای بررسی راه حل های پایان دادن به بحران سوریه در نشستی سه جانبه در آنکارا شرکت کردند.

این دومین نشست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برای بررسی شرایط سوریه بود. نشست اول این سه، ماه نوامبر گذشته در سوچی واقع در روسیه برگزار شد.

به گزارش رویترز، این سه رهبر، اعلام کردند که مصمم هستند تلاش ها برای آرام شدن وضعیت در سوریه را تسریع بخشند.

بنابر همین گزارش، رئیس جمهوری ایران گفته است که تهران اعتقاد دارد بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و حفظ استقلال سوریه اولویت تهران است و کنترل شهر کردنشین عفرین نیز باید به سوریه واگذار شود. شهر عفرین در یورش نیروهای ترکیه به تصرف نیروهای ترک و متحدین سوری اش در آمد.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که تمامیت ارضی سوریه به فاصله گرفتن همه «سازمان های تروریستی» از سوریه وابسته است. ترکیه گروه های کرد شمال سوریه را تروریستی می داند. اردوغان همچنین گفت امید برای موفقیت در سوریه رو به افزایش است. آقای اردوغان این سخنان را در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور حسن روحانی و ولادیمیر پوتین بیان کرد.

ایران و روسیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می کنند در حالی که ترکیه از مخالفان او حمایت می کنند.

آمریکا می گوید که ایران نقش مخربی را در سوریه بازی می کند و ترکیه نیز نباید بحران سوریه را پیچیده تر از گذشته کند. در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنانی گفت که به زودی در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه تصمیم گیری خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز پیشتر در جریان حمله ارتش سوریه به غوطه شرقی از نقش ایران و روسیه به شدت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با امیر قطر و پادشاه سعودی درباره «تهدید ایران» گفت‌وگو کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و امیر قطر روز سه شنبه درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و تهدیدی که متوجه ثبات در خاور میانه می‌کند رایزنی کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، پرزیدنت ترامپ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی درباره «رفتار بی‌ملاحظه رو به رشد ایران در منطقه و تهدید آن علیه ثبات منطقه‌ای» به گفت‌وگو پرداختند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از پایبندی دوحه به قطع شریان مالی تروریسم تقدیر کرد و تعهد امیر قطر را نیز برای کمک به بازگرداندن وحدت در شورای همکاری خلیج فارس ستود.

سران دو کشور بر اهمیت اتحاد کشورهای منطقه برای پاسخگویی به تهدیدهای امنیتی و اطمینان یافتن از صلح و رفاه مردم سراسر منطقه توافق نظر داشته و بر لزوم ارتقای آن تاکید کردند.

روابط قطر و برخی اعضای شورا، در صدر آنها عربستان سعودی، از سال گذشته به دلیل نزدیکی آن کشور به ایران و آنچه حمایت دوحه از تروریسم خوانده شد، دچار تنش شده است.

عربستان، امارات متحده عربی و بحرین، به همراه مصر، قطر را به پیروی از سیاست‌های ایران متهم کرده و ضمن قطع روابط دیپلماتیک، محدودیت‌هایی را علیه دوحه اعمال کردند.

به گفته کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز گذشته با پادشاه سعودی نیز گفت‌وگو کرده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به حمله موشکی بالیستیک شورشیان حوثی یمن به داخل عربستان در ۲۵ مارس، که با کمک سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود، همبستگی واشنگتن را با ریاض ابراز کرد.

دو طرف درباره طیفی از مسائل مختلف رایزنی کردند، از جمله تقویت روابط استراتژیک دوجانبه، مبارزه با تروریسم و اهمیت دستیابی به یک صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: درباره حضور نظامی آمریکا در سوریه به زودی تصمیم می‌گیریم

نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با سران سه کشور حوزه بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی در کاخ سفید - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در کاخ سفید درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفت، حضور ما در سوریه بیشتر به کشورهای دیگر کمک می‌کند تا به آمریکا.

دونالد ترامپ در ادامه با بیان این که می‌خواهم سربازان آمریکایی از سوریه بازگردند و می‌خواهم کشور خودمان را بازسازی کنم گفت، درباره حضور سربازان آمریکایی در سوریه به زودی تصمیم می‌گیریم.

وی اضافه کرد، ارتشی به مراتب قوی تر از همیشه خواهیم داشت که البته این برای روسیه خوب نیست.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه هفته گذشته در سخنانی غیرمنتظره در ایالت اوهایو با بیان این که آمریکا و متحدانش کار گروه داعش را تمام کرده اند، گفت «ما از سوریه بیرون می‌رویم، خیلی زود.»

هرچند واشنگتن از مخالفان میانه‌رو بشار اسد حمایت می‌کند، اما ارتش آمریکا در سوریه علیه گروه‌های جهادی افراطی، به ویژه داعش، در حال جنگ است و از کردهای سوری در این راه حمایت می‌کنند.

این در حالی مطرح شد که سران روسیه، ترکیه و ایران قرار است روز چهارشنبه در آنکارا پایتخت ترکیه درباره بحران سوریه گفت‌وگو کنند. روسیه و ایران از دمشق حمایت می‌کنند و ترکیه و آمریکا از مخالفان آن.

حضور ناتو در بالتیک

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود در ابتدای این نشست خبری در کاخ سفید، ضمن تاکید بر دوستی پایدار و عمیق آمریکا با سه کشور حوزه بالتیک گفت، آمریکا قرن‌ها کنار مردم آن منطقه ایستاده است.

وی با اشاره به روابط صد ساله ایالات متحده و کشورهای بالتیک، از استونی، لتونی و لیتوانی به عنوان اعضای متعهد ناتو نام برد و از تعهد آنها برای تامین سهم خود در بودجه این اتحادیه نظامی غربی تقدیر کرد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با بیان این که آموزش جزئی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است، که در سوریه و عراق شکست خورده، تاکید کرد که ما تا نابودی کامل آن گروه افراطی از صحنه جهانی از پا نخواهیم نشست.

دالیا گریبائوسکایته رئیس جمهوری لیتوانی، بر اهمیت حضور ناتو در منطقه بالتیک کرد و گفت اصلاحات در این اتحادیه نظامی برای لیتوانی بسیار مهم است، بخصوص با توجه به وضعیت کنونی در آن منطقه.

وی همچنین خاطر نشان کرد که همه باید متحد ایالات متحده در مبارزه با تروریسم باشیم.

ریمود وجونیس رئیس جمهوری لتونی نیز در این نشست خبری مشترک گفت، آمریکا نزدیکترین دوست و متحد ماست و این جلسه بازتابی از دستاوردهای مشترک است در این که آینده روابط چگونه ترسیم می‌شود.

وی اضافه کرد، کشورش بر تعهد مشترک بر دوستی درازمدت با آمریکا تاکید دارد و افزود کشورهای حوزه بالتیک به تعهدات خود در زمینه تامین بودجه ناتو ادامه می‌دهند.

در ادامه نشست، کرستی کالیولید رئیس جمهوری استونی خاطر نشان کرد که ایالات متحده هرگز اشغال این سه کشور توسط روسیه را به رسمیت نشناخت، از رهبری پرزیدنت ترامپ در منطقه بالتیک قدردانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه ساخت نیروگاه هسته‌ای در ترکیه را آغاز کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (نفر دوم از چپ) در کنار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (وسط) در آنکارا - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

رهبران روسیه و ترکیه روز سه شنبه در راستای گسترش روابط دوجانبه آغاز یک ساخت نیروگاه اتمی ۴۸۰۰ مگاواتی توسط روسیه به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار را در این کشور همسایه ایران کلید زدند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اولین سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، طی مراسمی در آنکارا از راه دور کلید آغاز پروژه نیروگاه هسته‌ای «آک-کیو» واقع در کرانه دریای مدیترانه را زد.

قرار است حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه با هدف تبادل نظر درباره وضعیت سوریه، در آنکارا به رهبران روسیه و ترکیه بپیوندند.

ترکیه به رغم اختلاف نظر با ایران و روسیه، به همراه تهران و مسکو برای دستیابی به آنچه آنها صلح در سوریه می‌نامند، تلاش‌هایی را در دست انجام دارند.

روسیه و ایران در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌اند، در حالی که ترکیه حامی مخالفان او بوده است.

روابط ترکیه و روسیه در چند سال اخیر، به ویژه در ارتباط با سوریه و ساقط شدن یک جت جنگی روسی نزدیک مرزهای آن کشور، دچار تنش شده بود.

با این حال ترکیه – از همپیمانان آمریکا و یکی از اعضای مهم ناتو – از سال گذشته اختلافات خود را با روسیه کنار گذاشته و درصدد تقویت روابط برآمده‌ است.

نزدیکی آنکارا و مسکو در حالی است که روسیه در حال حاضر روابط پرتنشی با کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، دارد.

واشنگتن اخیرا، در حمایت از لندن در پرونده مسمومیت جاسوس سابق روس با گاز اعصاب، دستور اخراج گروهی از دیپلمات‌های روسیه را صادر کرد.

ایالات متحده پیشتر نیز در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج کرده بود.

آمریکا در عین حال از عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و گفته است که این عملیات مبارزه با داعش را از مسیر خود منحرف می کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز روسیه را به بمباران های مرگبار در سوریه و مجبور ساختن مخالفان مسلح رژیم اسد به ترک آخرین پایگاه هایشان متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب بازاریان بازارچه های مرزی در چند شهر کردنشین

برخی گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که در ایران مغازه داران و بازاریان بازارچه‌های مرزی شهرهای مریوان، جوانرود، سقز و بانه دست به اعتصاب زده‌اند.

بر اساس تصاویر و پیام‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کسبه این بازارچه‌ها روز سه شنبه ۱۴ فروردین در اعتراض به بسته شدن مرزها و تعطیلی برخی واحدهای صنفی، از باز کردن مغازه‌ها و فعالیت خودداری کردند.

تصاویری نیز از تجمع کسبه بازارچه مرزی جوانرود مقابل فرمانداری این شهر منتشر شده است.

متعرضان خواستار باز شدن گذرگاه‌های مرزی و کولبری شده و به افزایش تعرفه‌ها و هزینه‌ها از جمله اجاره مغازه و کرایه حمل و نقل اعتراض کردند.

در ماههای اخیر مشکلات مناطق تجاری مرزی در غرب کشور موجب اعتراضات بسیاری شده است از جمله بستن مرزها و تیراندازی نیروهای انتظامی به کولبران که موجب مرگ و زخمی شدن تعدادی از آنان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۸۷ میلیون دلار کمک بشردوستانه دیگر برای مردم یمن اختصاص داد

گروهی از کودکان یمنی در حال نشان دادن مدارک خود برای دریافت سهمیه غذا در صنعا پایتخت یمن - ۱۳ آوریل ۲۰۱۷

دولت ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد یک کمک بشردوستانه دیگر به ارزش ۸۷ میلیون دلار را برای مردم جنگ زده یمن اختصاص داده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که بر روی وبسایت خود منتشر کرده است گفت این موضوع در کنفرانس کمک به یمن در شهر ژنو سوئیس اعلام شد.

ایالات متحده قصد دارد با این مبلغ، ضمن ارسال کمک‌های غذایی، پشتیبانی از تلاش‌های جاری برای ارائه آب آشامیدنی سالم را به مردم یمن ادامه دهد.

این کمک مالی همچنین صرف خدمات پزشکی به کودکان یمنی که دچار سوء تغذیه شده‌اند، ساخت پناهگاه اضطراری و دیگر کمک‌های فوری خواهد شد.

دولت ایالات متحده همچنان از همه طرف‌های درگیر در جنگ یمن می‌خواهد امکان دسترسی مردم آن کشور فقیر را به کمک‌های بشردوستانه فراهم کنند.

آمریکا یکی از بزرگترین ارائه کنندگان کمک‌های مالی و بشردوستانه به یمن است؛ کشوری که به گفته سازمان ملل متحد یک «فاجعه انسانی» را تجربه می‌کند.

واشنگتن از اکتبر ۲۰۱۶ به این طرف در مجموع حدود ۸۵۴ میلیون دلار برای کمک به تامین نیازهای فوری و ابتدایی مردم جنگ‌زده یمن ارائه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک نفتکش سعودی مورد اصابت موشک حوثی ها قرار گرفت

یک نفتکش عربستان سعودی هدف حمله حوثی های یمن قرار گرفت. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه گفت این حمله در دریای سرخ نزدیک بندر حدیده صورت گرفت.

عربستان سعودی ایران را متهم می کند که به حوثی ها سلاح می دهد، اتهامی که مقامات ایران و حوثی ها آن را تکذیب می کنند.

به گزارش رویترز، حوثی ها گفته اند که آنها یک کشتی نظامی را در واکنش به یک حمله هوایی در بندر حدیده در روز دوشنبه، هدف قرار دادند.

یک رسانه سعودی با انتشار بیانیه ای از ائتلاف سعودی اعلام کرد که این نفتکش در آب های بین المللی در ساعت یک و نیم بعد از ظهر به وقت محلی تحت حمله «حوثی-ایرانی» قرار گرفت.

این ائتلاف می گوید که در این حمله نفتکش مزبور دچار خسارت «جزئی» شد و با اسکورت یک کشتی جنگی این ائتلاف به مسیر خود ادامه داد. اما حوثی ها می گویند که آنها یک کشتی نظامی را هدف قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل توافق با سازمان ملل برای اسکان مهاجران آفریقایی را تعلیق کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، توافق با آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد را برای اسکان مجدد هزاران مهاجر آفریقایی در کشورهای غربی به حالت تعلیق در آورد.

آقای نتانیاهو ساعاتی پس از اعلام توافق با سازمان ملل، روز سه شنبه پیامی در شبکه اجتماعی فیسبوک قرار داد و گفت آن را تا بررسی بیشتر به حالت تعلیق در می آورد.

پیش از این، آقای نتانیاهو گفته بود تحت آن توافق، ۱۵ هزار و ۲۵۰ مهاجر در کشورهای غربی، شامل کانادا و ایتالیا و آلمان، اسکان داده می شوند و همان تعداد در اسرائیل اجازه اقامت دریافت می کنند.

با این حال، ایتالیا و آلمان اعلام کردند از هرگونه طرحی برای اسکان مهاجران آفریقایی در آن کشورها بی خبر هستند.

در ماه فوریه گذشته دولت اسرائیل دستور اخراج ۲۰ هزار مرد آفریقایی را صادر کرد و به آنها اخطار داد یا طی دو ماه راهی آفریقا شوند، یا با احتمال حبس مواجه شوند.

شمار زیادی از مهاجران آفریقایی تبار در جنوب تل آویو، جایی که در آن رستوران های محلی آفریقایی وجود دارد و به «آفریقای کوچک» شهرت یافته است، مستقر شده اند. این موضوع باعث تنش شده و طبقه کارمند بر دولت اسرائیل فشار وارد کرده است تا راه حلی برای آن بیابد.

از سوی دیگر شماری از حامیان مهاجران طرح جدید دولت اسرائیل برای اخراج مهاجران را تقبیح کرده و آن را مایه شرمساری کشور خواندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آتش سوزی در یک قهوه خانه در اهواز ۱۱ کشته به جای گذاشت

در جریان یک آتش سوزی عمدی در یک قهوه خانه در اهواز، ۱۱ نفر جان باختند.

جانشین فرماندار اهواز سه شنبه ۱۴ فروردین با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت که آتش سوزی در قهوه خانه بازار کیان اهواز رخ داد و مظنون اصلی ایجاد حادثه ساعاتی بعد دستگیر شد و به جرم خود اعتراف کرد.

نبی‌الله خون‌میرزایی همچنین با بیان اینکه انگیزه ایجاد آتش سوزی شخصی بوده گفت، متهم اصلی این حادثه با صاحب قهوه‌ خانه نسبت خویشاوندی دارد. او افزود تاکنون ۱۱ نفر بر اثر این آتش سوزی جان باخته و پنج نفر نیز زخمی شدند، که ۴ نفر آنها بستری هستند.

برخی از رسانه های داخلی نیز به نقل از منابع قضایی نوشتند که متهم اصلی نوجوانی ۱۷ ساله بوده است. او در آن قهوه خانه کار می کرده ولی توسط صاحب قهوه خانه، شوهر خاله خود، اخراج شده بود.

رئیس آتش نشانی اهواز نیز با بیان اینکه آتش سوزی ساعت یک و پنج دقیقه بامداد سه شنبه در منطقه کیان اهواز رخ داد، گفت که این آتش بسیار شدید بود و برای مهار آن شش خودروی سنگین آتش‌نشانی به محل اعزام شدند.

به گفته او سه نفر از نیروهای آتش‌نشانی نیز مصدوم شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG