لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۴۰

سرخط خبرها

آمریکا در سالگرد حمله شیمیایی به خان شیخون سوریه: اسد باید پاسخگو باشد

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه به مناسبت نخستین سالگرد حمله دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شهروندان کشور خودش در روستای خان شیخون با استفاده از گاز اعصاب سارین، که منجر به مرگ دست کم ۱۰۰ نفر از جمله کودکان شد، با مردم سوریه که عزیزان خود را در آن «روز تکان دهنده» از دست داده‌اند ابراز همدردی کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در وبسایت آن وزارتخانه منتشر شده است نوشت، گروه مستقل و بی‌طرفی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت انجام تحقیقات در مورد آن حادثه را بر عهده داشت، تاکید کرده است رژیم اسد مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون و سه مورد حمله شیمیایی دیگر در سوریه است.

خانم نائورت، ضمن انتقاد از روسیه بابت حمایت از رژیم بشار اسد و مانع تراشی در مسیر تلاش‌های بین المللی جهت پاسخگو کردن اسد گفت، حکومت سوریه آشکارا کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و هیچکدام از ادعاهای توخالی و بی‌معنای رژیم اسد و حامیان آن نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند.

وی با تاکید بر این که روسیه «می‌تواند و باید» برای حصول اطمینان از پاسخگو شدن مسئولان بکارگیری تسلحیات شیمیایی در سوریه کمک کند، خاطر نشان کرد که ایالات متحده و متحدان آن دست از تلاش برای به عدالت سپردن مسئولان حملات شیمیایی در سوریه بر نخواهد داشت و در پایان خواستار همراهی جامعه بین المللی در این مسیر شد.

همزمان در روز چهارشنبه، نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه هلند گفت، به رغم تمامی اختلاف نظرهایی که در سوریه داریم، «ما نباید دست از تلاش برای رهایی یافتن از سلاح‌های شیمیایی و پاسخگو کردن کسانی که از آن سلاح‌ها استفاده می‌کنند برداریم.»

خانم هیلی خاطر نشان کرد رژیم اسد به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خودش ادامه می‌دهد و یکی از اعضای این شورا از او در برابر تبعات اقداماتش محافظت می‌کند. او گفت: «آمریکا این باور را نمی‌پذیرد که ما نمی‌توانیم یک بار دیگر با هم سلاح‌های شیمیایی را، نه تنها برای محافظت از مردم سوریه، بلکه برای محافظت از همه متوقف کنیم.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین بر حمایت همه جانبه کشورش از هر تلاش بین المللی در مبارزه علیه مصونیت و عدم پیگرد حقوقی و قضایی کسانی که از سلاح‌های شییمایی استفاده می‌کند تاکید کرد و گفت، هیچ کس نمی‌خواهد در جهانی زندگی کند که در آن از این سلاح استفاده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجم تیراندازی در ساختمان یوتیوب یک زن ایرانی تبار بود

نسیم نجفی اقدم

پلیس ایالتی کالیفرنیا مشغول بررسی تیراندازی یک زن ایرانی تبار در ساختمان مرکزی یوتیوب در سیلیکون ولی در جنوب سانفرانسیسکو است.

در این واقعه سه نفر مجروح شدند و زن مهاجم خودکشی کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، نسیم نجفی اقدم، مهاجم ساختمان یوتیوب، یک فعال فضای مجازی ساکن سن دیگو کالیفرنیا بود که یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود.

انتظار می‌رود پلیس سن برنو به زودی اطلاعات بیشتری را درباره مهاجم، انگیزه او از حمله، و همچنین قربانیانش منتشر کند.

سه شنبه شب ۱۴ فروردین، سخنگوی بیمارستان سانفرانسیسکو گفت دو تن از مجروحان زن واقعه تیراندازی مقابل ساختمان یوتیوب در وضع مناسبی به سر می برند و وضع مرد مجروح خیلی حساس است.

کریس دیل، مدیر ارتباطات یوتیوب در این زمینه گفت: «احساس می‌کنیم که یوتیوب و همه کارکنانش قربانی این جنایت‌اند. ما با همه آن‌هایی که از این حمله آسیب دیده‌اند همدردیم و برای خودشان و خانواده‌هایشان دعا می‌کنیم. من همچنین از سرکار باربارینی و بقیه ماموران پلیس سن برونو ممنونم. آنها خیلی سریع و خوب عمل کردند.»

پرزیدنت ترامپ طی پیامی از واکنش سریع نیروهای انتظامی و امدادگران در این واقعه تشکر کرده است.

پلیس «مانتن ویو» شهری در ۴۸ کیلومتری محلی که ساختمان یوتیوب در آن واقع شده است روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت به مسئولان پلیس سن برنو چیزی درباره مکالمات ۱۲ ساعت قبل از حمله در ارتباط با مظنون تیراندازی نگفته بود.

پلیس مانتن ویو گفت، دلیلی برای این کار نداشتیم چون هیچ نشانه‌ای از این که نسیم اقدم بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی هم از جانب پدر او که نشان دهد وی ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

این بیانیه در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس درباره احتمال حمله اطلاع داده شده بود منتشر شده است.

مقام‌های پلیس در بیانیه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه منتشر کردند گفتند در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر این که نسیم نجفی اقدم، ایرانی تبار ۳۹ ساله، از هویت مجروحان واقعه مطلع بوده و آنها را می‌شناخته یا مشخصاً آنها را هدف قرار داده است، در دست نیست.

جسد نسیم نجفی اقدم که در پی تیراندازی خودکشی کرد در ساختمان یوتیوب پیدا شد.

یکی از زنان مجروح شده موفق شد فرار کرده خود را به یک رستوران فست فود برساند.

گروه خبری بی اریا (به انگلیسی: Bay Area) از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان این مجموعه رفته است.

خانواده او به تازگی به پلیس اعلام کرده بودند که دخترشان ناپدید شده و به تلفن خود پاسخ نمی دهد.

نسیم نجفی اقدم در فضای مجازی خود را متولد ارومیه و بزرگ شده در مهرشهر کرج معرفی کرده بود.

او یوتیوب را به اعمال تبعیض و سانسور به منظور جلوگیری از دیده شدن ویدئوهایش متهم کرده بود. پلیس مشغول تحقیق بیشتر درباره انگیزه‌های این حمله است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور سازمان ملل: ادلب نباید به یک جبهه دیگر در جنگ سوریه تبدیل شود

مشاور امور انساندوستانه سازمان ملل متحد در سوریه روز چهارشنبه خواهان دسترسی به شهر دوما در نزدیکی دمشق شد که به گفته او سال ها جنگ و محاصره، ساکنانش را به زانو در آورده است.

جان اگلند با اشاره به انتقال شمار قابل توجهی از شورشیان دوما به ادلب همچنین گفت ادلب نباید به یک جبهه جنگ دیگری تبدیل شود که سبب آوارگی ساکنانش شود.

او گفت: «ما باید از نبرد در جبهه های حمص، حلب، رقه، دیرالزور و غوطه شرقی درس بگیریم. ادلب نمی تواند به یک جبهه نبرد دیگر تبدیل بشود، ادلب پر از غیرنظامی است که خطر آوارگی شان وجود دارد.»

به گفته جان اگلند نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت غوطه شرقی در سه هفته گذشته این منطقه را تخلیه کرده اند. آقای اگلند گفت از این میان هشتاد هزار نفر به اردوگاه های آوارگان در مناطق زیر کنترل دولت منتقل شده اند که در شرایط دشواری بسر می برند و نزدیک به پنجاه هزار نفر به ادلب منتقل شده اند که به گفته جان اگلند بیش از یک و نیم میلیون آواره را در خود جا داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زاکربرگ ۱۱ آوریل درباره جنجال «کمبریج آنالیتیکا» در کنگره شهادت می‌دهد

مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک - آرشیو

مارک زاکربرگ مدیرعامل «فیسبوک» قرار است در نشست یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا درباره جنجال اخیر بر سر افشای اطلاعات خصوصی کاربران آن شبکه اجتماعی شهادت دهد.

کمیسیون‌ انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که او روز ۱۱ آوریل درباره اقدامات شرکت مشاوره‌ای بریتانیایی «کمبریج آنالیتیکا» توضیح خواهد داد.

زاکربرگ با حضور در نشست این کمیته و پاسخ به پرسش‌های اعضای آن، به بررسی موضوع «گردآوری و فروش اطلاعات خصوصی» ده‌ها میلیون کاربر فیسبوک کمک خواهد کرد.

آقای زاکربرگ هفته گذشته درخواست این کمیته برای ادای شهادت را پذیرفت، اما یک درخواست مشابه از طرف پارلمان بریتانیا را رد کرد.

قانونگذاران بریتانیایی نیز از زاکربرگ خواسته بودند در تحقیقات مربوط به «اخبار جعلی» اطلاعاتی را در اختیار آنها بگذارند، اما او گفت یکی از معاونان خود را خواهد فرستاد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پرداخت ۶ میلیون دلار کمبریج آنالیتیکا را برای فعالیت‌های انتخاباتی خود به کار گرفته بود.

اکنون این نگرانی وجود دارد که اطلاعات شخصی گردآوری شده کاربران فیسبوک جهت تاثیرگذاری بر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ استفاده شده باشد.

شهادت مارک زاکربرگ پس از آن انجام می‌شود که مسئولان فیسبوک نتوانستند به پرسش‌های قانونگذاران در یک نشست خصوصی درباره محافظت از حریم خصوصی کاربران پاسخ دهند.

مشخص نیست که آیا کنگره یا دولت آمریکا قصد دارند اقدامی را علیه این شبکه اجتماعی پرطرفدار اتخاذ کنند یا خیر. این غول اینترنتی آمریکایی لابی‌ قدرتمندی در واشنگتن دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گلرخ ایرایی در ادامه اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

گلرخ ابراهیمی ایرایی در کنار همسرش، آرش صادقی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی زندانی در ایران که ۶۱ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد به دلیل وخامت حالش به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

پایگاه‌های حقوق بشری بر اساس اخباری که از زندان به دست آورده‌اند وضعیت جسمی گلرخ ایرایی را بسیار حاد ذکر کرده‌اند.

خانم ایرایی به همراه آتنا دائمی اعتصاب غذای خود را از چهاردهم بهمن ماه در اعتراض به انتقال غیرقانونی از اوین به قرچک آغاز کردند. در ادامه آتنا دائمی اعلام کرد برای مبارزه در راه آزادی دست از اعتصاب غذا می‌کشد، اما گلرخ ایرایی از آن زمان تاکنون اعتصاب خود را ادامه داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

ماه گذشته عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی این دو شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با بیان این که پیکارجویان افراطی داعش که زمانی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده بودند اکنون تقریبا بطور کامل نابود شده‌اند، گفت ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود.

سارا هاکبی سندرز در بیانیه‌ای با تاکید بر این که به مشورت با متحدان و دوستان خود درباره برنامه‌های آتی ادامه می‌دهیم گفت، انتظار داریم کشورهای منطقه و دیگران، به علاوه سازمان ملل متحد، در جهت صلح و اطمینان از این که داعش دیگر باز نخواهد گشت همکاری کنند.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن منتشر شده است که مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه گفت درباره آینده نیروهای نظامی آمریکا در کشور جنگ زده سوریه تصمیم‌گیری شده است و کاخ سفید به زودی آن را به اطلاع عمومی خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دن کوتس در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده گفت تصمیم درباره ادامه حضور ارتش آمریکا در سوریه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت ملی اتخاذ شده است. این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در ایالت اوهایو و در اظهار نظری غیرمنتظره خواستار خروج نظامیان آمریکا از سوریه شد و روز گذشته نیز در نشست خبری مشترک با سران سه کشور حوزه بالتیک در کاخ سفید گفت به زودی در این باره تصمیم می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ به جزئیات تصمیم دولت خود و زمانبندی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه – که گفته می‌شود حدود دو هزار نفر هستند – اشاره نکرد و این در حالی است که به گزارش رویترز برخی مشاوران او نگران هستند که کار داعش هنوز بطور کامل تمام نشده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا گفته‌اند زمانی بیشتری لازم است تا ایالات متحده اطمینان حاصل کند که شکست پیکارجویان گروه افراطی داعش در منطقه یک شکست «دائمی و پایدار» باشد و نمی‌توان نظامیان آمریکا را با سرعت از سوریه خارج کرد.

این خبرگزاری در گزارشی جداگانه از قول برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا، که هویت آنها را فاش نکرده است، نوشت که پرزیدنت ترامپ در نشست شب گذشته شورای امنیت ملی قبول کرد که نیروهای آمریکایی «کمی بیشتر» در سوریه بمانند، اما همچنان خواستار خروج آنها است.

به گفته منابع رویترز، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌خواهد مطمئن شود که پیکارجویان گروه داعش کاملا شکست خورده‌اند، اما در عین حال می‌خواهد کشورهای دیگر در منطقه و ورای آن، و همچنین سازمان ملل متحد، برای بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه نقش داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا از تدابیر تلافی‌جویانه بیشتر علیه روسیه خبر داد

دن کوتس مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده - آرشیو

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن در نظر دارد گامهای تلافی‌جویانه بیشتری را در برابر روسیه بابت اقدامات آن کشور علیه آمریکا و هم پیمانانش اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دن کوتس در گفت‌گو با خبرنگاران در واشنگتن به روسیه هشدار داد مراقب رفتارش باشد، چرا که به زودی «تدابیر تلافی‌جویانه بیشتری اعلام خواهد شد.»

همزمان مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از رصد دو آزمایش‌ روسیه بر روی موشک‌های کروز با محرکه هسته‌ای در ماه‌های اخیر خبر داده‌ و گفته‌اند این آزمایش‌ها ناکام بوده‌اند.

روابط ایالات متحده و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل عمده، از جمله بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، رو به سردی گذاشته است.

این روابط، که به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است، پس از مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با گاز اعصاب ساخت روسیه، اخیرا سردتر هم شده است.

لندن و متحدان آن، به ویژه واشنگتن، می‌گویند این نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم است که از عامل عصبی (گاز اعصاب) در اروپا استفاده می‌شود و مسکو را مسئول می‌دانند.

مسکو اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دست داشتن در ترور بیولوژیک سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری را رد کرده و گفته حاضر است برای تحقیقات همکاری کند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه از مخالفت دوباره لندن با تحقیقات مشترک با مسکو در پرونده مسمومیت جاسوس پیشین دوجانبه روس و دخترش خبر داده است.

نماینده بریتانیا روز چهارشنبه در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای بررسی این پرونده در لاهه هلند پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات مشترک را «اهانت آمیز» خواند.

وی با بیان این که چنین تحقیقاتی باعث می‌شود قربانی مجبور شود با مجرم احتمالی رو در رو شده و با آن برخورد داشته باشد، گفت این پیشنهاد گمراه‌کننده است و تحقیقات را منحرف می‌کند.

ایالات متحده، بریتانیا و بسیاری از متحدان آنها در واکنش به این اقدامات مسکو، تاکنون تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود اخراج کرده‌اند. روسیه نیز دست به اقدام متقابل زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک آمریکایی ایرانی تبار به عنوان مدیر کل در وزارت بازرگانی آمریکا مشغول به کار شد

نازاختر نیک اختر، آمریکایی ایرانی تبار، به عنوان یکی از مدیران کل وزارت بازرگانی آمریکا سوگند یاد کرد.

پرزیدنت ترامپ خانم نیک اختر را در سپتامبر گذشته به عنوان مدیرکل امور صنعت و تجزیه و تحلیل آن وزارت خانه انتخاب، و سنای آمریکا صلاحیت او را در روز ۱۹ ماه مارس برابر با بیست و هشت اسفند تائید کرد.

خانم نیک اختر ساکن ایالت مریلند است. او پیشتر یکی از شرکای یک دفتر حقوقی فعال در حوزه حقوق تجارت بود.

از جمله سوابق کاری او استادیاری رشته حقوق در دانشگاه جورج تاون واشنگتن و مشاوره حقوقی به وزارت بازرگانی است. او چندین مدال از وزارت بازرگانی دریافت کرده و فارغ التحصیل دانشگاه سیراکیوز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید از حوثی ها خواست تنش در یمن را افزایش ندهند

کاخ سفید از حوثی های یمن خواسته است به درگیری در این کشور دامن نزنند و نشان دهند که خواهان مذاکره اند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از حمله روزسه شنبه حوثی ها به یک نفتکش عربستان سعودی در باب المندب انتقاد کرده و آن را موجب نگرانی دانسته است.

عربستان می گوید که این نفتکش سعودی در آب های بین المللی دریای سرخ بود که به آن حمله شد. حوثی ها اما گفته اند که آنها به یک کشتی نظامی حمله کردند.

عربستان می گوید در آن حمله نفتکش آسیب جزئی دید و با اسکورت یک کشتی نظامی به مسیر خود ادامه داد.

عربستان، ایران را متهم می کند که به حوثی ها سلاح می دهد، اتهامی که ایران و حوثی ها آن را رد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست آنکارا با تاکید بر تسریع حل بحران سوریه برگزار شد

رهبران ایران، روسیه و ترکیه روز چهارشنبه برای بررسی راه حل های پایان دادن به بحران سوریه در نشستی سه جانبه در آنکارا شرکت کردند.

این دومین نشست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برای بررسی شرایط سوریه بود. نشست اول این سه، ماه نوامبر گذشته در سوچی واقع در روسیه برگزار شد.

به گزارش رویترز، این سه رهبر، اعلام کردند که مصمم هستند تلاش ها برای آرام شدن وضعیت در سوریه را تسریع بخشند.

بنابر همین گزارش، رئیس جمهوری ایران گفته است که تهران اعتقاد دارد بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و حفظ استقلال سوریه اولویت تهران است و کنترل شهر کردنشین عفرین نیز باید به سوریه واگذار شود. شهر عفرین در یورش نیروهای ترکیه به تصرف نیروهای ترک و متحدین سوری اش در آمد.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که تمامیت ارضی سوریه به فاصله گرفتن همه «سازمان های تروریستی» از سوریه وابسته است. ترکیه گروه های کرد شمال سوریه را تروریستی می داند. اردوغان همچنین گفت امید برای موفقیت در سوریه رو به افزایش است. آقای اردوغان این سخنان را در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور حسن روحانی و ولادیمیر پوتین بیان کرد.

ایران و روسیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می کنند در حالی که ترکیه از مخالفان او حمایت می کنند.

آمریکا می گوید که ایران نقش مخربی را در سوریه بازی می کند و ترکیه نیز نباید بحران سوریه را پیچیده تر از گذشته کند. در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنانی گفت که به زودی در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه تصمیم گیری خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز پیشتر در جریان حمله ارتش سوریه به غوطه شرقی از نقش ایران و روسیه به شدت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با امیر قطر و پادشاه سعودی درباره «تهدید ایران» گفت‌وگو کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و امیر قطر روز سه شنبه درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و تهدیدی که متوجه ثبات در خاور میانه می‌کند رایزنی کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، پرزیدنت ترامپ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی درباره «رفتار بی‌ملاحظه رو به رشد ایران در منطقه و تهدید آن علیه ثبات منطقه‌ای» به گفت‌وگو پرداختند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از پایبندی دوحه به قطع شریان مالی تروریسم تقدیر کرد و تعهد امیر قطر را نیز برای کمک به بازگرداندن وحدت در شورای همکاری خلیج فارس ستود.

سران دو کشور بر اهمیت اتحاد کشورهای منطقه برای پاسخگویی به تهدیدهای امنیتی و اطمینان یافتن از صلح و رفاه مردم سراسر منطقه توافق نظر داشته و بر لزوم ارتقای آن تاکید کردند.

روابط قطر و برخی اعضای شورا، در صدر آنها عربستان سعودی، از سال گذشته به دلیل نزدیکی آن کشور به ایران و آنچه حمایت دوحه از تروریسم خوانده شد، دچار تنش شده است.

عربستان، امارات متحده عربی و بحرین، به همراه مصر، قطر را به پیروی از سیاست‌های ایران متهم کرده و ضمن قطع روابط دیپلماتیک، محدودیت‌هایی را علیه دوحه اعمال کردند.

به گفته کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز گذشته با پادشاه سعودی نیز گفت‌وگو کرده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به حمله موشکی بالیستیک شورشیان حوثی یمن به داخل عربستان در ۲۵ مارس، که با کمک سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود، همبستگی واشنگتن را با ریاض ابراز کرد.

دو طرف درباره طیفی از مسائل مختلف رایزنی کردند، از جمله تقویت روابط استراتژیک دوجانبه، مبارزه با تروریسم و اهمیت دستیابی به یک صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: درباره حضور نظامی آمریکا در سوریه به زودی تصمیم می‌گیریم

نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با سران سه کشور حوزه بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی در کاخ سفید - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در کاخ سفید درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفت، حضور ما در سوریه بیشتر به کشورهای دیگر کمک می‌کند تا به آمریکا.

دونالد ترامپ در ادامه با بیان این که می‌خواهم سربازان آمریکایی از سوریه بازگردند و می‌خواهم کشور خودمان را بازسازی کنم گفت، درباره حضور سربازان آمریکایی در سوریه به زودی تصمیم می‌گیریم.

وی اضافه کرد، ارتشی به مراتب قوی تر از همیشه خواهیم داشت که البته این برای روسیه خوب نیست.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه هفته گذشته در سخنانی غیرمنتظره در ایالت اوهایو با بیان این که آمریکا و متحدانش کار گروه داعش را تمام کرده اند، گفت «ما از سوریه بیرون می‌رویم، خیلی زود.»

هرچند واشنگتن از مخالفان میانه‌رو بشار اسد حمایت می‌کند، اما ارتش آمریکا در سوریه علیه گروه‌های جهادی افراطی، به ویژه داعش، در حال جنگ است و از کردهای سوری در این راه حمایت می‌کنند.

این در حالی مطرح شد که سران روسیه، ترکیه و ایران قرار است روز چهارشنبه در آنکارا پایتخت ترکیه درباره بحران سوریه گفت‌وگو کنند. روسیه و ایران از دمشق حمایت می‌کنند و ترکیه و آمریکا از مخالفان آن.

حضور ناتو در بالتیک

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود در ابتدای این نشست خبری در کاخ سفید، ضمن تاکید بر دوستی پایدار و عمیق آمریکا با سه کشور حوزه بالتیک گفت، آمریکا قرن‌ها کنار مردم آن منطقه ایستاده است.

وی با اشاره به روابط صد ساله ایالات متحده و کشورهای بالتیک، از استونی، لتونی و لیتوانی به عنوان اعضای متعهد ناتو نام برد و از تعهد آنها برای تامین سهم خود در بودجه این اتحادیه نظامی غربی تقدیر کرد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با بیان این که آموزش جزئی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است، که در سوریه و عراق شکست خورده، تاکید کرد که ما تا نابودی کامل آن گروه افراطی از صحنه جهانی از پا نخواهیم نشست.

دالیا گریبائوسکایته رئیس جمهوری لیتوانی، بر اهمیت حضور ناتو در منطقه بالتیک کرد و گفت اصلاحات در این اتحادیه نظامی برای لیتوانی بسیار مهم است، بخصوص با توجه به وضعیت کنونی در آن منطقه.

وی همچنین خاطر نشان کرد که همه باید متحد ایالات متحده در مبارزه با تروریسم باشیم.

ریمود وجونیس رئیس جمهوری لتونی نیز در این نشست خبری مشترک گفت، آمریکا نزدیکترین دوست و متحد ماست و این جلسه بازتابی از دستاوردهای مشترک است در این که آینده روابط چگونه ترسیم می‌شود.

وی اضافه کرد، کشورش بر تعهد مشترک بر دوستی درازمدت با آمریکا تاکید دارد و افزود کشورهای حوزه بالتیک به تعهدات خود در زمینه تامین بودجه ناتو ادامه می‌دهند.

در ادامه نشست، کرستی کالیولید رئیس جمهوری استونی خاطر نشان کرد که ایالات متحده هرگز اشغال این سه کشور توسط روسیه را به رسمیت نشناخت، از رهبری پرزیدنت ترامپ در منطقه بالتیک قدردانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه ساخت نیروگاه هسته‌ای در ترکیه را آغاز کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (نفر دوم از چپ) در کنار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (وسط) در آنکارا - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

رهبران روسیه و ترکیه روز سه شنبه در راستای گسترش روابط دوجانبه آغاز یک ساخت نیروگاه اتمی ۴۸۰۰ مگاواتی توسط روسیه به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار را در این کشور همسایه ایران کلید زدند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اولین سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، طی مراسمی در آنکارا از راه دور کلید آغاز پروژه نیروگاه هسته‌ای «آک-کیو» واقع در کرانه دریای مدیترانه را زد.

قرار است حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه با هدف تبادل نظر درباره وضعیت سوریه، در آنکارا به رهبران روسیه و ترکیه بپیوندند.

ترکیه به رغم اختلاف نظر با ایران و روسیه، به همراه تهران و مسکو برای دستیابی به آنچه آنها صلح در سوریه می‌نامند، تلاش‌هایی را در دست انجام دارند.

روسیه و ایران در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌اند، در حالی که ترکیه حامی مخالفان او بوده است.

روابط ترکیه و روسیه در چند سال اخیر، به ویژه در ارتباط با سوریه و ساقط شدن یک جت جنگی روسی نزدیک مرزهای آن کشور، دچار تنش شده بود.

با این حال ترکیه – از همپیمانان آمریکا و یکی از اعضای مهم ناتو – از سال گذشته اختلافات خود را با روسیه کنار گذاشته و درصدد تقویت روابط برآمده‌ است.

نزدیکی آنکارا و مسکو در حالی است که روسیه در حال حاضر روابط پرتنشی با کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، دارد.

واشنگتن اخیرا، در حمایت از لندن در پرونده مسمومیت جاسوس سابق روس با گاز اعصاب، دستور اخراج گروهی از دیپلمات‌های روسیه را صادر کرد.

ایالات متحده پیشتر نیز در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج کرده بود.

آمریکا در عین حال از عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و گفته است که این عملیات مبارزه با داعش را از مسیر خود منحرف می کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز روسیه را به بمباران های مرگبار در سوریه و مجبور ساختن مخالفان مسلح رژیم اسد به ترک آخرین پایگاه هایشان متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب بازاریان بازارچه های مرزی در چند شهر کردنشین

برخی گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که در ایران مغازه داران و بازاریان بازارچه‌های مرزی شهرهای مریوان، جوانرود، سقز و بانه دست به اعتصاب زده‌اند.

بر اساس تصاویر و پیام‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کسبه این بازارچه‌ها روز سه شنبه ۱۴ فروردین در اعتراض به بسته شدن مرزها و تعطیلی برخی واحدهای صنفی، از باز کردن مغازه‌ها و فعالیت خودداری کردند.

تصاویری نیز از تجمع کسبه بازارچه مرزی جوانرود مقابل فرمانداری این شهر منتشر شده است.

متعرضان خواستار باز شدن گذرگاه‌های مرزی و کولبری شده و به افزایش تعرفه‌ها و هزینه‌ها از جمله اجاره مغازه و کرایه حمل و نقل اعتراض کردند.

در ماههای اخیر مشکلات مناطق تجاری مرزی در غرب کشور موجب اعتراضات بسیاری شده است از جمله بستن مرزها و تیراندازی نیروهای انتظامی به کولبران که موجب مرگ و زخمی شدن تعدادی از آنان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۸۷ میلیون دلار کمک بشردوستانه دیگر برای مردم یمن اختصاص داد

گروهی از کودکان یمنی در حال نشان دادن مدارک خود برای دریافت سهمیه غذا در صنعا پایتخت یمن - ۱۳ آوریل ۲۰۱۷

دولت ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد یک کمک بشردوستانه دیگر به ارزش ۸۷ میلیون دلار را برای مردم جنگ زده یمن اختصاص داده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که بر روی وبسایت خود منتشر کرده است گفت این موضوع در کنفرانس کمک به یمن در شهر ژنو سوئیس اعلام شد.

ایالات متحده قصد دارد با این مبلغ، ضمن ارسال کمک‌های غذایی، پشتیبانی از تلاش‌های جاری برای ارائه آب آشامیدنی سالم را به مردم یمن ادامه دهد.

این کمک مالی همچنین صرف خدمات پزشکی به کودکان یمنی که دچار سوء تغذیه شده‌اند، ساخت پناهگاه اضطراری و دیگر کمک‌های فوری خواهد شد.

دولت ایالات متحده همچنان از همه طرف‌های درگیر در جنگ یمن می‌خواهد امکان دسترسی مردم آن کشور فقیر را به کمک‌های بشردوستانه فراهم کنند.

آمریکا یکی از بزرگترین ارائه کنندگان کمک‌های مالی و بشردوستانه به یمن است؛ کشوری که به گفته سازمان ملل متحد یک «فاجعه انسانی» را تجربه می‌کند.

واشنگتن از اکتبر ۲۰۱۶ به این طرف در مجموع حدود ۸۵۴ میلیون دلار برای کمک به تامین نیازهای فوری و ابتدایی مردم جنگ‌زده یمن ارائه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک نفتکش سعودی مورد اصابت موشک حوثی ها قرار گرفت

یک نفتکش عربستان سعودی هدف حمله حوثی های یمن قرار گرفت. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه گفت این حمله در دریای سرخ نزدیک بندر حدیده صورت گرفت.

عربستان سعودی ایران را متهم می کند که به حوثی ها سلاح می دهد، اتهامی که مقامات ایران و حوثی ها آن را تکذیب می کنند.

به گزارش رویترز، حوثی ها گفته اند که آنها یک کشتی نظامی را در واکنش به یک حمله هوایی در بندر حدیده در روز دوشنبه، هدف قرار دادند.

یک رسانه سعودی با انتشار بیانیه ای از ائتلاف سعودی اعلام کرد که این نفتکش در آب های بین المللی در ساعت یک و نیم بعد از ظهر به وقت محلی تحت حمله «حوثی-ایرانی» قرار گرفت.

این ائتلاف می گوید که در این حمله نفتکش مزبور دچار خسارت «جزئی» شد و با اسکورت یک کشتی جنگی این ائتلاف به مسیر خود ادامه داد. اما حوثی ها می گویند که آنها یک کشتی نظامی را هدف قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل توافق با سازمان ملل برای اسکان مهاجران آفریقایی را تعلیق کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، توافق با آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد را برای اسکان مجدد هزاران مهاجر آفریقایی در کشورهای غربی به حالت تعلیق در آورد.

آقای نتانیاهو ساعاتی پس از اعلام توافق با سازمان ملل، روز سه شنبه پیامی در شبکه اجتماعی فیسبوک قرار داد و گفت آن را تا بررسی بیشتر به حالت تعلیق در می آورد.

پیش از این، آقای نتانیاهو گفته بود تحت آن توافق، ۱۵ هزار و ۲۵۰ مهاجر در کشورهای غربی، شامل کانادا و ایتالیا و آلمان، اسکان داده می شوند و همان تعداد در اسرائیل اجازه اقامت دریافت می کنند.

با این حال، ایتالیا و آلمان اعلام کردند از هرگونه طرحی برای اسکان مهاجران آفریقایی در آن کشورها بی خبر هستند.

در ماه فوریه گذشته دولت اسرائیل دستور اخراج ۲۰ هزار مرد آفریقایی را صادر کرد و به آنها اخطار داد یا طی دو ماه راهی آفریقا شوند، یا با احتمال حبس مواجه شوند.

شمار زیادی از مهاجران آفریقایی تبار در جنوب تل آویو، جایی که در آن رستوران های محلی آفریقایی وجود دارد و به «آفریقای کوچک» شهرت یافته است، مستقر شده اند. این موضوع باعث تنش شده و طبقه کارمند بر دولت اسرائیل فشار وارد کرده است تا راه حلی برای آن بیابد.

از سوی دیگر شماری از حامیان مهاجران طرح جدید دولت اسرائیل برای اخراج مهاجران را تقبیح کرده و آن را مایه شرمساری کشور خواندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آتش سوزی در یک قهوه خانه در اهواز ۱۱ کشته به جای گذاشت

در جریان یک آتش سوزی عمدی در یک قهوه خانه در اهواز، ۱۱ نفر جان باختند.

جانشین فرماندار اهواز سه شنبه ۱۴ فروردین با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت که آتش سوزی در قهوه خانه بازار کیان اهواز رخ داد و مظنون اصلی ایجاد حادثه ساعاتی بعد دستگیر شد و به جرم خود اعتراف کرد.

نبی‌الله خون‌میرزایی همچنین با بیان اینکه انگیزه ایجاد آتش سوزی شخصی بوده گفت، متهم اصلی این حادثه با صاحب قهوه‌ خانه نسبت خویشاوندی دارد. او افزود تاکنون ۱۱ نفر بر اثر این آتش سوزی جان باخته و پنج نفر نیز زخمی شدند، که ۴ نفر آنها بستری هستند.

برخی از رسانه های داخلی نیز به نقل از منابع قضایی نوشتند که متهم اصلی نوجوانی ۱۷ ساله بوده است. او در آن قهوه خانه کار می کرده ولی توسط صاحب قهوه خانه، شوهر خاله خود، اخراج شده بود.

رئیس آتش نشانی اهواز نیز با بیان اینکه آتش سوزی ساعت یک و پنج دقیقه بامداد سه شنبه در منطقه کیان اهواز رخ داد، گفت که این آتش بسیار شدید بود و برای مهار آن شش خودروی سنگین آتش‌نشانی به محل اعزام شدند.

به گفته او سه نفر از نیروهای آتش‌نشانی نیز مصدوم شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار رئیس جمهوری آمریکا با روسای جمهور استونی، لتونی و لیتوانی

the white house building

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین با روسای جمهور استونی، لتونی و لیتوانی دیدار می‌کند تا درباره تقویت امنیت، تجارت، انرژی و همکاری‌های فرهنگی بین آمریکا و این سه کشور عضو ناتو، گفتگو کنند.

بنا به اطلاعیه کاخ سفید، این نشست در عین حال نشان دهنده موفقیت این کشورها در انجام تعهدات مالی در قبال هزینه‌های دفاعی ناتو است.

رئیس جمهور آمریکا بارها از کشورهای عضو ناتو انتقاد کرده بود که سهم عادلانه‌ای از بودجه ناتو را تامین نمی کنند. از زمانی که در سال ۲۰۱۴ مسکو شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا و به خاک روسیه ملحق کرد نگرانی کشورهای لتونی، لیتوانی و استونی درباره مقاصد روسیه و تاسیسات آن کشور در مرز جمهوری‌های بالتیک افزایش یافته و از آن بیم دارند که به سرنوشت کریمه دچار شوند.

این ۳ کشور از آن زمان بر میزان تعهدات مالی به ناتو افزوده‌اند تا در صورتی که مسکو علیه آنها دست به اقدام نظامی بزند از حمایت ناتو برخوردار شوند. ریمونز ویونیس رئیس جمهوری لتونی پیش از سفر به آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی ابراز امیدواری کرد که واشنگتن آشکارا به دفاع از امنیت منطقه بالتیک متعهد شود. به گفته او اعلامیه واشنگتن دایر بر دفاع از جمهوری‌های بالتیک پیام آشکاری خواهد بود به مسکو در این زمینه که آمریکا از استقلال این سه کشور و امنیت آنها پشتیبانی خواهد کرد.

نشست سران بالتیک با رئیس جمهوری آمریکا درست در زمانی انجام می‌شود که تنش‌ها در مناسبات آمریکا و روسیه بعد تازه‌ای پیدا کرده و دو کشور به اخراج گسترده دیپلمات‌های کشور مقابل اقدام کرده‌اند.

سران جمهوری‌های بالتیک، روسیه را به حمله‌های سایبری، گسترش خبرهای نادرست و جعلی، راه اندازی تبلیغات گسترده، و دادن اطلاعات غلط در شبکه‌های اینترنتی با هدف مداخله در امور داخلی خود و تضعیف نظام های دموکراتیک اروپایی متهم می کنند. ماه گذشته پرزیدنت ترامپ ضمن تبریک تلفنی به همتای روس خود به مناسبت اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، با آقای پوتین درباره یک رشته مسائل از جمله دیدار او از کاخ سفید گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد عربستان سعودی: آیت الله خامنه ای شخصیتی است که هیتلر در قیاس با او خوب به نظر می رسد

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه ای با نشریه آتلانتیک که روز دوشنبه منتشر شد با انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای را شخصیتی خواند که هیتلر در قیاس با او «خوب به نظر می رسد».

ولیعهد عربستان در توضیح این نظر خود گفت که هیتلر به دنبال تسخیر اروپا بود ولی رهبر جمهوری اسلامی جویای تسخیر جهان است.

ولیعهد عربستان در مقایسه سیاست‌های پرزیدنت اوباما و پرزیدنت ترامپ در مقابله با برنامه اتمی ایران به تفاوتهای تاکتیکی آنها اشاره کرد و گفت که سیاست اوباما که قصد باز کردن ایران را داشت عمل نکرد، هیچ میزان از پولی که ایران گرفت صرف صنعت و اقتصاد نشد.

محمد بن سلمان افزود: «پرزیدنت ترامپ درک بهتری از ایران دارد. پس در همه جا، در آفریقا و آسیا از عراق و مالزی و سودان گرفته تا یمن و لبنان، به مقابله با ایران می پردازیم. ما معتقدیم به این ترتیب مشکلات در داخل ایران آشکار می شود که ممکن است باعث فروپاشی رژیم شود. اگر این طور شود مشکل آنها است. ما هم اکنون سناریویی برای جنگ خاورمیانه داریم.»

شاهزاده محمد بن سلمان در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به نگرانی‌های مشترک با اسرائیل در مورد نقش ایران در منطقه در گفتگو با آتلانتیک گفت که صلح در خاورمیانه علاوه بر اسرائیل منافع مشترکی برای همه کشورهای عرب دارد.

ولیعهد عربستان هنگام دیدار از نشریه آتلانتیک در مورد «حق یهودیان برای حکومت بر دستکم بخشی از سرزمین اجدادی خود» گفت بر این عقیده است که هم اسرائیلی ها و هم فلسطینی‌ها حق دارند سرزمین خود را داشته باشند و باید به توافق صلحی دست یافت که باعث ثبات همه طرف‌ها باشد و روابط عادی میان همه برقرار شود.

ولیعهد عربستان به نشریه آتلانتیک گفت مسلمانان نگرانی‌هایی در مورد مسجد الاقصی در اورشلیم و نیز در مورد حقوق فلسطینی‌ها دارند و «هیچ مشکلی با مردم دیگر نداریم».

شاهزاده بن سلمان همچنین گفت: بین کشورهای عربی و اسرائیل منافع مشترک زیادی وجود دارد و با وجود صلح منافع بسیار زیادی بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اسرائیل پدید خواهد آمد.

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر اختلافات عمیقی بر سر رقابت‌های منطقه‌ای و مسائل داخلی پیدا کرده‌اند.

مقامات عربستان، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لبنان، عراق و یمن را موجب بر هم خوردن ثبات و امنیت منطقه می‌دانند و حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در این کشورها را محکوم می‌کنند. ایران اتهامات عربستان را رد کرده و اقدامات آن کشور را موجب بوجود آمدن بحران در سوریه می‌داند.

در آخرین مرحله بحران میان دو کشور، عربستان سعودی سپاه پاسداران را متهم کرد که تجهیزات موشکی در اختیار شورشیان شیعه حوثی در یمن قرار داده تا خاک عربستان را هدف قرار دهند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز از شورای امنیت خواست تا به دلیل قرار دادن تسلیحات در اختیار حوثی‌های یمن علیه ایران واکنش نشان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از دموکرات‌ها در رسیدگی به وضعیت مهاجران غیرقانونی

پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرد اعضای دموکرات‌ کنگره فرصت همکاری با کاخ سفید در مورد تعیین تکلیف جوانان بدون مدارک اقامت در آمریکا را از دست داده اند.

رئیس جمهوری آمریکا در مراسمی که روز دوشنبه ۱۳ فروردین به مناسبت عید پاک در محوطه کاخ سفید برگزار شد، در اشاره به کودکان «داکا»، یا مهاجران غیرقانونی که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند، گفت سناتورها و نمایندگان دموکرات از وضعیت نامعلوم جوانان بدون مدارک اقامت در آمریکا برای چانه زنی‌های سیاسی استفاده کرده‌اند و به این شکل این ۸۰۰ هزار جوان را با خطر اخراج از خاک آمریکا روبرو کرده اند.

او گفت: «دموکرات ها واقعاً در حمایت از آنها شکست خورده‌اند. دموکرات‌ها فرصت خوبی برای کمک به این جوانان داشتند، اما متاسفانه آن را از دست دادند. هم اکنون، از موقعیت این جوانان بدون مدارک اقامت سوء استفاده می‌شود.»

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه نیز همزمان با انتقاد از مکزیک در مورد حفاظت از مرزهای مشترک دو کشور، بار دیگر از دموکرات‌ها برای اهمال در مشخص کردن وضعیت آینده افراد بدون مدارک انتقاد کرده بود.

او گفته بود: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند، و اگر این کار را نکند، مایه تأسف است. تعداد زیادی از مهاجران می خواهند از وضعیتی که در مورد جوانان بدون مدارک اقامت بوجود آمده استفاده کنند. دموکرات ها شانس خیلی بزرگی را برای انجام دادن کاری به نفع این گروه از دست داده اند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود، «اما مکزیک هنوز می‌تواند در این مورد به ما کمک کند، چون تمام افرادی که می خواهند از مرزهای جنوبی وارد خاک آمریکا شوند، از مکزیک عبور می‌کنند. ولی این وضعیت دیگر نمی تواند ادامه پیدا کند.»

هنوز مذاکرات آمریکا و مکزیک در مورد تصحیح قراردادهای تجاری بین دو کشور خاتمه نیافته و مقام‌های مکزیکی نیز هنوز به گفته های اخیر رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان نداده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از تلاش حدود ۱۱۰۰ نفر که گفته می شود برای فرار از خشونت و فقر در آمریکای مرکزی، از طریق مکزیک به سمت آمریکا حرکت می کنند تا برای دریافت پناهندگی در این کشور اقدام کنند، انتقاد کرد.

مقامات کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفتند که لایحه ای را برای کمک به تسریع اخراج مهاجران غیرقانونی در دست تهیه دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید خبر دعوت پرزیدنت ترامپ از پوتین برای سفر به واشنگتن را تایید کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه خبر دعوت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از ولادیمیر پوتین همتای روس خود برای سفر به واشنگتن را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سارا هاکبی سندرز، دو رئیس جمهوری قبلا توافق کرده بودند کاخ سفید «یکی از مکان‌های بالقوه» برای دیدار و گفت‌وگوست.

به گفته خانم سندرز، این موضوع در جریان گفت‌وگوی تلفنی دو رئیس جمهوری در روز ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ماه) مطرح شده بود.

پرزیدنت ترامپ در جریان آن گفت‌وگوی تلفنی، پیروزی آقای پوتین را در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور تبریک گفت و از دیدار با او «در آینده نه چندان دور» خبر داد.

رسانه‌ها پیشتر در روز دوشنبه از قول یکی از دستیاران رئیس جمهوری روسیه از این دعوت خبر داده بودند و گفتند با این حال مقدمات این دیدار هنوز کامل نشده است.

روابط دو کشور به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده، مانند اوکراین، سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، به پائین‌ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه حکم جلب «فتح‌اﻟله گولن» را در ارتباط با ترور سفیر روسیه صادر کرد

فتح‌اﻟله گولن، روحانی ترک ساکن ایالت پنسیلوانیا در آمریکا، زمانی متحد نزدیک رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود.

یک روز پیش از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ترکیه، رسانه‌های ترکیه روز دوشنبه از صدور حکم جلب فتح اﻟله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا، و همچنین هفت نفر دیگر در ارتباط با ترور پانزده ماه پیش سفیر مسکو در آنکارا خبر دادند.

آندره کارلوف سفیر روسیه در دسامبر ۲۰۱۶ در حال سخنرانی در افتتاحیه نمایشگاهی به ضرب گلوله یک مأمور پلیس ترکیه کشته شد. ضارب، که هنگام تیراندازی فریاد «الله اکبر» و «حلب را فراموش نکنید» سر می‌داد، توسط ماموران امنیتی کشته شد.

به گزارش رویترز به نقل از روزنامه «هابرترک»، مسئولان ترکیه دستور بازداشت هشت نفر را در همین ارتباط، از جمله فتح‌اﻟله گولن که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه او را به دست داشتن در کودتای نافرجام ۱۳۹۵ متهم می‌کند، صادر کرده‌اند.

روزنامه «حریت» نیز در گزارشی نوشته است که پیش از این هفت نفر، از جمله سه مأمور پلیس، در ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند. با این حال رویترز می‌گوید مسئولان دادستانی ترکیه به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداده‌اند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار است روز چهارشنبه با سفر به ترکیه با همتایان ترک و ایرانی خود درباره سوریه گفت‌وگو کند. ایران و روسیه از حامیان بشار اسد هستند، اما ترکیه از مخالفان او حمایت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل درخواست تحقیق درباره درگیری مرگبار در مرز غزه را رد کرد

تجمع روز جمعه در مرز غزه با اسرائیل و شلیک گاز اشک آور از آسمان

وزیر دفاع اسرائیل درخواست جامعه بین‌المللی برای انجام تحقیقات درباره خشونت‌های مرگبار اخیر در نوار غزه با اسرائیل را رد کرد و گفت که عملکرد نیروهای امنیتی اسرائیل مناسب بود و آنها تنها به سوی آن عده از معترضان فلسطینی که خطرناک به شمار می‌رفتند، تیراندازی کردند.

هجده فلسطینی معترض در خشونت‌های جمعه ۱۰ فروردین گذشته در نزدیکی مرز غزه با اسرائیل کشته و بیش از هفتصد نفر نیز زخمی شدند.

گروه‌های حقوق بشر، ارتش اسرائیل را به استفاده از زور بیش از اندازه متهم کرده‌اند. دبیر کل سازمان ملل متحد و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواهان تحقیقات درباره آن شده اند.

با این حال، آویگدار لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه‌ای گفت که اسرائیل در صورت انجام چنین تحقیقاتی با سازمان ملل همکاری نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ پیروزی عبدالفتاح السیسی در انتخابات مصر را به او تبریک گفت

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۲۱ مه ۲۰۱۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در یک تماس تلفنی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آن کشور تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ و آقای السیسی در این گفت‌وگوی تلفنی بار دیگر بر مشارکت استراتژیک ایالات متحده و مصر تاکید کردند.

کمیسیون انتخابات مصر پیشتر در روز دوشنبه رسما اعلام کرد عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری کنونی آن کشور، با کسب بیش از ۹۷ درصد کل آرای مأخوذه، پیروز انتخابات هفته گذشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون انتخابات همچنین نرخ مشارکت مردم مصر را در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، که در روزهای ۲۶ تا ۲۸ مارس برگزار شد، ۴۱.۰۵ درصد اعلام کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در پیامی در توئیتر از اشتیاق واشنگتن برای ادامه همکاری‌ها با قاهره و رئیس جمهوری السیسی برای ارتقای روابط محکم دوجانبه گفت.

وی در عین حال از ادامه تلاش‌های واشنگتن به منظور ترغیب قاهره برای توسعه مشارکت سیاسی مردم مصر و همچنین اهمیت محترم شمردن حقوق بشر در آن کشور شمال آفریقا تاکید کرد.

مصر از همپیمانان آمریکا در منطقه خاور میانه محسوب می‌شود، اما واشنگتن سال گذشته در انتقاد از عدم رعایت حقوق بشر، بخشی از کمک‌های نظامی و اقتصادی خود به مصر را تعلیق کرد.

برخی از ناظران و تحلیلگران سیاسی، انتخابات اخیر مصر را یک «همه‌پرسی» برای تایید یا عدم تایید دولت عبدالفتاح السیسی – که پیشتر فرماندهی ارتش را بر عهده داشت – خواندند.

السیسی، که پس از سرنگونی محمد مرسی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید و اکنون برای یک دوره چهار ساله دیگر در این مقام باقی خواهد ماند، با رقیب جدی در انتخابات اخیر روبرو نبود.

تنها رقیب او، یک سیاستمدار نه چندان شناخته شده به نام «موسی مصطفی موسی» بود که خود از حامیان آقای السیسی بوده و توانست تنها کمتر از ۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراسم عید پاک مسیحیان به میزبانی خانواده اول آمریکا در کاخ سفید برگزار شد

امسال هم مانند هر سال، کاخ سفید میزبان بخشی از مراسم عید پاک مسیحیان بود که با میزبانی پرزیدنت دونالد ترامپ و همسرش ملانیا، بانوی اول آمریکا، برگزار شد.

مهمانان مراسم امروز بیشتر کودکانی بودند که بنا به یک سنت دیرین، وظیفه شان پیدا کردن تخم مرغ های رنگ آمیزی شده به رنگ های مختلف از لا به لای گل و درختان و چمن در باغچه کاخ سفید بود.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی مراسم امسال به بهبود وضعیت اقتصادی در آمریکا اشاره کرد و گفت: «امسال، سال ویژه ای است. کشور ما در وضعیتی عالی به سر می برد. به اقتصاد نگاه کنید، ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. هیچ چیز، آسان نیست ولی اقتصاد ما هرگز مانند الان نبوده است و ما تلاش می کنیم آن را بزرگتر و بهتر و قوی تر کنیم.»

هر چند میزبانان رسمی مراسم، رئیس جمهور و همسرش هستند، در سال های اخیر اذهان بسیاری بیشتر به سوی یک مهمان ویژه جلب شده و آن، خرگوشی است که هر سال با چهره هایی جالب ظاهر می شود و نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان را هم سرگرم می کند.

سابقه برگزاری مراسم عید پاک در کاخ سفید، به صد و چهل سال پیش باز می گردد.

در آغاز، مراسم به این شکل بود که در روز بعد از عید پاک که مدارس تعطیل بودند، بچه ها در محوطه روبروی کنگره آمریکا جمع می شدند و بازی می کردند تا این که صدای نمایندگان در آمد و با تصویب قانونی، از استفاده این فضا برای بازی کودکان جلوگیری شد.

سنت برگزاری مراسم عید پاک در کاخ سفید به ۱۴۰ سال پیش باز می گردد
سنت برگزاری مراسم عید پاک در کاخ سفید به ۱۴۰ سال پیش باز می گردد

از همین رو، رئیس جمهور وقت، «رادفورد هیز» این مراسم را به کاخ سفید برد.

از سال ۱۸۷۸، کودکان در محوطه چمن بخش جنوبی کاخ سفید جمع می شوند و در برنامه های گوناگون مربوط به عید پاک از جمله شکار، تزئین و غلتاندن تخم مرغ رنگی روی چمن شرکت می کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز حین پاسخ به پرسش های خبرنگاران در مورد مسائل مختلف، با بچه ها وقت گذراند و به آنها امضاء داد.

امسال، «ملانیا ترامپ» بانوی اول آمریکا هم ایده تازه ای برای مراسم عید پاک داشت و آن، بازی بولینگ روی چمن بود.

سرمایه گذاری ناسا بر روی فناوری های جدید برای اکتشافات فضایی آینده

آرشیو - زباله فضایی حاصل از انفجار یک ستاره که ۸ هزار سال پیش منفجر شد.

آژانس فضایی آمریکا، ناسا، به امید پیشبرد اکتشافات فضایی بیشتر در آینده بر روی فناوری های جدیدی سرمایه گذاری می کند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی ناسا، این فناوری ها شامل سیستم هشداردهنده برخورد شهاب، انبوهی از تلسکوپ های فضایی، و فناوری های ردیابی زباله های کوچک فضایی است.

جیم رویتر، دستیار مدیر موقت اداره مأموریت های فناوری فضایی ناسا گفت: «برنامه NASA NIAC (مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا) به ناسا این فرصت را می دهد تا با همکاری با مبتکران و کارآفرین های آمریکایی، ایده های رؤیایی و غیرعملی را به مأموریت های خیلی بهتر آینده با مفاهیمی جدیدتر تبدیل کنند.»

ناسا ۲۵ طرح بکارگیری فناوری های جدید را که در مراحل اولیه هستند انتخاب کرده که بخشی از برنامه «مفاهیم پیشرفته نو آورانه ناسا» هستند.

ناسا باور دارد که این پروژه ها، که فناوری های گوناگون و گسترده ای را در بر می گیرند، قابلیت این را دارند که نه تنها انقلابی در کشفیات فضایی کنند، بلکه مأموریت های اکتشافی روباتیک و انسانی را کاملاً دگرگون سازند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی آمریکا فرجام‌خواهی قربانیان تروریسم علیه فلسطینی‌ها را رد کرد

نمایی از ساختمان دیوان عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه فرجام‌خواهی گروهی از بستگان قربانیان آمریکایی تروریسم برای احیای رأی دو سال پیش هیات منصفه دادگاه بدوی را، که به نفع ۱۱ خانواده آمریکایی و علیه مقام‌های فلسطینی و «سازمان آزادیبخش فلسطین» رأی داده بود، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعضای هیات منصفه دادگاهی در سال ۲۰۱۶ به نفع شاکیان پرونده که بستگانشان در حملات فلسطینی‌ها در اسرائیل کشته شده‌اند رأی به پرداخت ۶۵۵ میلیون و پانصد هزار دلار غرامت داده بود، اما آن رأی در دادگاه تجدیدنظر رد شد.

دادگاه تجدیدنظر ناحیه دو نیویورک با این استدلال که هیچ شواهد معتبری برای اثبات این که هدف مستقیم آن حملات شهروندان آمریکایی‌ بودند در دست نیست، گفت این دعوای حقوقی مشمول قانون ضدتروریسم نمی‌شود و بدین ترتیب رأی دادگاه بدوی را نقض کرد.

به نوشته رویترز، پرزیدنت دونالد ترامپ قبلا ضمن تاکید بر اهمیت «قانون ضدتروریسم» که به بازماندگان قربانیان آمریکایی تروریسم امکان طرح شکایت را می‌دهد، در این پرونده جانب طرف فلسطینی‌ را گرفته بود و از دیوان عالی خواسته بود رسیدگی به آن را نپذیرد.

شاکیان پرونده خواستار محکومیت مقام‌های فلسطینی و سازمان آزادیبخش فلسطین به عنوان مسئول شش مورد تیراندازی و بمبگذاری در اورشلیم و مناطق اطراف آن در فاصله بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ میلادی و لزوم پاسخگو کردن آنها در قبال آن حملات هستند.

در آن حملات ۳۳ نفر، از جمله چند آمریکایی، کشته و حدود ۴۵۰ نفر زخمی و گروه‌های فلسطینی «حماس» و «گردان‌های شهدای الاقصی» مسئول حملات معرفی شدند. یکی از آمریکایی‌هایی که زخمی شده بود، به همراه همسر و دو فرزندش، از شاکیان اصلی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا روند جدیدی را برای اعطای روادید ورود به آمریکا در نظر می گیرد

وزارت خارجه آمریکا در نظر دارد برای اعطای روادید ورود به این کشور از اطلاعات متقاضیان در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر استفاده کند.

در صورت تصویب نهایی این پیشنهاد، از داده‌های موجود متقاضیان در این شبکه‌ها برای اعطای هر نوع روادید از جمله ویزای پناهندگی استفاده میشود.

هر سال در حدود پانزده میلیون نفر با انواع روادید وارد آمریکا می‌شوند و پیشنهاد استفاده از اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی متقاضان دریافت روادید، تقریباً بدون استثناء شامل تمام این افراد می‌شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز خواستار بکارگیری حداکثر اقدامات قانونی برای بررسی سوابق متقاضیان ویزای ورود به آمریکا شده بود. استفاده از داده های موجود در شبکه های اجتماعی قدم دیگری در همین جهت است.

اگر پیشنهاد استفاده از داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی تصویب شود، متقاضیان روادید آمریکا باید رمز ورود و سوابق موجود در این شبکه ها را تا پنج سال پیش از تاریخ درخواست ویزا در اختیار مقام‌های آمریکایی بگذارند.

در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۱۲ فروردین از دولت مکزیک خواست تا اقدامات بیشتری در مرز مشترک با آمریکا انجام دهد.

او گفت: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند، و اگر این کار را نکند، مایه تاسف است. خیلی‌ها می‌خواهند از وضعیتی که در مورد جوانان بدون مدارک اقامت بوجود آمده استفاده کنند. دموکرات ها یک شانس خیلی بزرگ را برای انجام دادن کاری به نفع این گروه از دست داده اند. اما مکزیک هنوز می‌تواند در این مورد به ما کمک کند، چون تمام افرادی که می‌خواهند از مرزهای جنوبی وارد خاک آمریکا شوند، از مکزیک عبور می‌کنند. ولی این وضعیت دیگر نمی‌تواند ادامه پیدا کند.»

آقای ترامپ ضمنا با ارسال دو توئیت اعلام کرد: «کاروان‌های مهاجران آمریکای لاتین به سوی مرزهای آمریکا در حال حرکت هستند، اما مقررات وضع شده توسط لیبرال‌ها و دموکرات ها به توانایی واحدهای مرزبانی آمریکا لطمه زده است. در این میان، مقام‌های مکزیک هم بدون آنکه کار زیادی در این خصوص انجام دهد، به قوانین و مقررات احمقانه مهاجرت آمریکا می خندند.»

پرزیدنت ترامپ گفت اگر مکزیک ورود مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا را متوقف نکند، اجرای پیمان تجارت آزاد در محدوده آمریکای شمالی موسوم به نفتا را متوقف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ خواستار تصمیم کنگره برای تعیین تکلیف میلیونها مهاجر غیرقانونی شد

پرزیدنت دونالد ترامپ و همسرش ملانیا راهی مراسم عید پاک در فلوریدا شدند.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که برای قانونی ساختن وضعیت میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی موسوم به دریمرز و داکا، که در کودکی با پدر و مادرشان به آمریکا آورده شده‌اند، توافقی انجام نگرفته است.

او که صبح یکشنبه ۱۲ فروردین همراه بانوی اول آمریکا راهی مراسم عید پاک در کلیسایی در پالم بیچ فلوریدا بود، ضمن بیان این مطلب از جمهوریخواهان کنگره خواستار وضع قانون مهاجرت سختگیرانه‌تری شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن انتقاد از مقامات مکزیکی برای آنچه که سهل انگاری در اجرای ضوابط امنیتی مرزی نامید، گفت که مرز آمریکا و مکزیک خطرناک‌تر می‌شود.

او گفت: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند. در غیر اینصورت، برای مناسبات دو کشور بسیار بد است. بسیاری به این امید می‌آیند که می خواهند از وضعیت موسوم به داکا سوء استفاده کنند. باید واقعا مواظب باشیم. اما مکزیک هم باید در مرز به ما کمک کند. این رویه دیگر نمی‌تواند ادامه پیدا کند.»

پرزیدنت ترامپ گفت که اگر مکزیک ورود مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا را متوقف نکند، اجرای پیمان تجارت آزاد در محدوده آمریکای شمالی موسوم به نفتا را متوقف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG