لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۵۷

سرخط خبرها

روش جدید دختران برای حضور در ورزشگاه؛ گریم حرفه‌ای و تبدیل به مردانی با ریش

این دختران با گریم خود را به شکل مردان در آورده و ورد ورزشگاه آزادی تهران شدند.

هنوز حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال ممنوع است اما چند دختر جوان برای حضور در بازی آخر لیگ برتر ایران و شرکت در جشن قهرمانی پرسپولیس دست به ایده جدیدی زدند. آنها با گریم زیاد و حرفه ای خود را به شکل مردانی با ریش در آوردند و به این ترتیب توانستند وارد ورزشگاه شوند.

روز جمعه پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان سپیدرود رشت بود و چون از مدتی قبل قهرمانی پرسپولیس قطعی شده بود، جشن قهرمانی در پایان بازی برگزار می شد. همین انگیزه ای بود برای خیلی از دختران تا به هر ترتیبی به ورزشگاه بروند.

ماموران از حضور دختران و زنان در ورزشگاه‌ها جلوگیری می‌کنند و می‌گویند که این خواستهٔ‌ مقامات کشور است.

زهرا یکی از این دختران است که درباره حضورشان به یکی از روزنامه های ورزشی گفته آنها هشت نفر بودند. چندباری قبلا تلاش کرده بودند اما چون گریم شان حرفه ای نبود، لو رفته بودند اما اینبار همه توانستند وارد ورزشگاه شوند.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب حضور زنان را برای تماشای مسابقاتی چون فوتبال منع کرده است. در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را داده اند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

در چند ماه اخیر که حتی عربستان سعودی اجازه حضور زنان در ورزشگاه را داده، دختران ایرانی می پرسند چرا ما اجازه حضور در ورزشگاه را نداریم.

مقام های دولتی می گویند هنوز فضای ورزشگاه ها برای حضور زنان فراهم نیست اما زهرا ۲۷ ساله که یکی از چندین دختری‌ست که به ورزشگاه رفته، تجربه دیگری دارد. او می گوید وقتی تماشاگران مرد می فهمند که او دختر است، رفتار بهتری دارند:‌ «طور خاصی احترام می گذاشتند. تحسینم می کردند می گفتند آفرین ما بهت افتخار می کنیم.»

حضور دختران با گریم مردانه در ورزشگاه آزادی بازتاب های زیادی در فضای مجازی داشت که برخی توئیت ها را در زیر می توانید بخوانید:

جزئیاتی جدیدی از سفر محرمانه مایک پمپئو و دیدار با رهبر کره شمالی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی درباره سفر محرمانه‌اش به کره شمالی و دیدار و گفتگو با کیم جونگ اون توضیح داد.

وزیرخارجه آمریکا که ماموریت خود به کره شمالی را بسیار با اهمیت خواند به شبکه «ای بی سی» گفت هدف اصلی‌اش از دیدار آن بود که ببیند آیا فرصتی برای دو کشور هست که ماموریت او به سرانجامی برسد یا نه. این دیدار در گزارش به پرزیدنت ترامپ، سازنده توصیف شد.

وزیر خارجه آمریکا اما تاکید کرد که هنوز آغاز کار است و باید کارهای زیادی دراین زمینه انجام شود.

مایک پمپئو با اشاره به کارنامه گفتگوهای چند دهه‌ای دولت‌های آمریکا با کره شمالی و پایبند نماندن پیونگ یانگ به وعده‌های داده شده‌اش، هدف جاری خود را دریافتن این نکته دانست که آیا این بار امکان دارد از گفتگوها نتیجه مهمی حاصل شود.

پاسخ وزیر خارجه این بود که این بار با درنظر گرفتن سیاستی که رئیس جمهوری در پیش گرفته این امیدواری هست که وضعیت با دوره های پیشین فرق کند.

وزیرخارجه گفت وگوها را بسیار جدی خواند و گفت کیم جونگ اون به خوبی برای گفتگو و کار آمادگی داشت.

او گفت: «در دیدارش با کیم جونگ اون پیام پرزیدنت ترامپ رابه او ابلاغ کردم و او بخوبی پیام را گرفت و گفت آماده است و نقشه راه برای رسیدن به هدف مورد نظر را آماده خواهد کرد.»

مایک پمپئو افزود که تنها زمان می‌تواند نشان دهد که آن وعده ها تا چه پایه تحقق می یابد.

در همین برنامه، گزارشگر ای بی سی گفتگویی نیز با آدام شیف عضو ارشد دموکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا درباره امکان موفقیت دیپلماسی در خلع سلاح هسته ای کره شمالی داشت.

آدام شیف گفت که دولت‌های کره شمالی و ایران هر دو مخفی کاری دارند و شفاف نیستند. بنابراین بهتر است شکاک بود و بر شدت بازرسی‌ها در کره شمالی تاکید کرد.

او گفت: «دولت ترامپ با اشاره به ضعف برجام خواستار بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است. آیا کره شمالی چنان اجازه ای را خواهد داد که از تاسیسات نظامی آن کشور بازدید شود؟»

آقای شیف در ادامه تاکید کرد که بهتر است با توجه به کارنامه پر ازترفند و فریب کره شمالی در هر نوع توافقی با آن کشور بر شدت بازرسی‌ها تاکید شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: پرزیدنت ترامپ هنوز تصمیمی درباره خارج شدن از برجام نگرفته است

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید که پرزیدنت ترامپ هنوز تصمیمی را درباره ماندن و یا نماندن در برجام اتخاذ نکرده است؛ اما در حال بررسی چهار محور ارائه شده توسط امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، است.

او که امروز در برنامه بحث و گفتگو های شبکه تلویزیونی فاکس نیوز صحبت می کرد افزود این چهار محور شامل: رسیدگی به وضعیت کنونی برنامه اتمی ایران، رسیدگی به برنامه آینده اتمی ایران، رسیدگی به برنامه موشکی بالستیک ایران و رسیدگی به رفتارهای ایران در منطقه است.
آقای بولتون گفت همه این موارد جزو نگرانیهای پرزیدنت ترامپ است و ارزش پیگیری دارند.

آقای بولتون یادآور شد که پرزیدنت ترامپ بارها انتقادهای خود را درباره توافق اتمی با ایران مطرح ساخته است. اما ممکن است ماندن در توافق جزو احتمالات مذاکره با متحدان اروپاییمان باشد که برای این امر باید تا روز بیست و دوم اردیبهشت ماه منتظر ماند.

تصمیم نهایی با پرزیدنت ترامپ است

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سی بی اس در بخشی از سخنانش به مساله برنامه هسته ای ایران اشاره کرد.

آقای بولتون در این برنامه تاکید کرد که خروج از توافق هسته‌ای با ایران، که قرار است پرزیدنت ترامپ بزودی در مورد آن تصمیم بگیرد در دست بررسی است.

مشاور امنیت ملی آمریکا اما احتمال ترمیم و تصحیح توافق را رد نکرد و گفت تصمیم نهایی با پرزیدنت ترامپ است.

جان بولتون گفت که مشاوران رییس جمهوری به او مشاوره می‌دهند، ولی تصمیم گیرنده در این خصوص تنها شخص پرزیدنت است.

وی گفت که او اکنون در نقش مشاور ریاست جمهوری عمل می کند و معنای آن این است که وظیفه اش ارائه گزینه های موجود به آقای ترامپ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: آمریکا عمیقا نگران جاه طلبی ایران برای تسلط بر منطقه است

وزیر خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو فعالیت‌های ایران در منطقه را به شدت نگران کننده خواند.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۹ اردیبهشت در ملاقات با آقای نتانیاهو اعلام کرده است که ایالات متحده عمیقا نگران جاه طلبی جمهوری اسلامی ایران برای تسلط بر منطقه است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه بیشتر گفتگوهایش با آقای نتانیاهو بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی متمرکز بوده است، گفت: «همکاری با متحدان نزدیک آمریکا مانند اسرائیل در تلاش ما برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و مخرب ایران در سراسر منطقه و همچنین سراسر جهان‌، حیاتی است. ما عمیقا از تهدیدهای فزاینده خطرناک ایران علیه اسرائیل و منطقه و قصد ایران برای سلطه بر منطقه نگرانیم.»

آقای پمپئو اضافه کرد: «آمریکا در این جنگ در کنار اسرائیل می‌ایستد و قویا، از حق حاکمیت اسرائیل در دفاع از خود، حمایت می کند. درباره برجام باید بگویم که پرزیدنت ترامپ واقعا موضوع را روشن کرده است. این توافق نقایص بسیاری دارد و پرزیدنت دولت را مامور کرده است که آن را اصلاح کند و به صراحت گفته است که اگر اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز گفتگو با آقای پمپئو در باره نقش تهاجمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه را سازنده توصیف کرد.

آقای نتانیاهو گفت: «من از رهبری پرزیدنت ترامپ و موضعش برای جلوگیری از تولید سلاح‌های اتمی در ایران قدردانی می‌کنم. من از پرزیدنت ترامپ و موضع شما برای مهار فعالیت‌های تهاجمی ایران در منطقه قدردانی می‌کنم. تهاجم ایران از زمان امضای توافق اتمی، چند برابر شده است. برخی فکر می کردند تهاجم ایران در نتیجه امضای توافق کاهش می یابد، اما عکس آن رخ داد و ایران تلاش کرده است کشور پس از کشور را بگیرد. باید ایران را متوقف کرد. تلاشش برای بمب اتمی را باید متوقف کرد. تهاجمش باید متوقف شود و ما متعهدیم در کنار هم این کار را انجام دهیم.»

آقای پمپئو درباره تغییر برجام گفت که اصلاح این توافق بدین معنی‌ست که باید توقف رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در آن گنجانده شود.

او گفت: «بخشی از استراتژی جامع پرزیدنت ترامپ در قبال ایران، مقابله با مجموعه گسترده ای از تهدیدهای غیراتمی ایران - مانند برنامه موشکی آن،حمایتش از حزب الله، اعزام هزاران ستیزه جوی نیابتی به سوریه، و کمک به شورشیان حوثی در یمن - است. ما با متحدان نزدیک آمریکا، مانند اسرائیل برای مقابله با نفوذ مخرب ایران در منطقه، از نزدیک همکاری می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که سیاست آمریکا در قبال سوریه تغییر نکرده است.

او گفت: «وقتی ایران از رژیم وحشی اسد حمایت می‌کرد، اولویت آمریکا شکست داعش، کاهش تنش، جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی، تضمین ارسال کمک‌های نوع‌دوستانه، و نهایتا حمایت از تلاش سیاسی برای حل بحران در سوریه بود. استراتژی ما برای تحقق این اهداف تغییر نکرده است.»

وزیر خارجه آمریکا در آخرین مرحله از ماموریت سه روزه اش به خاورمیانه به اردن سفر خواهدکرد.

اقدام هماهنگ جهانی علیه جمهوری اسلامی

وزیر خارجه آمریکا، قبل از سفر به اسرائیل با رهبران عربستان سعودی در ریاض ملاقات و گفتگو کرد. آقای پمپئو خواستار اقدام هماهنگ بین‌المللی برای متوقف ساختن برنامه موشک بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شد.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا که همراه او به عربستان سعودی سفر کرد در تشریح این موضع وزارت خارجه آمریکا گفت برای توقف برنامه موشکی ایران، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان باید تحریم‌های شدیدتری را علیه افراد و شرکت‌های ایرانی درگیر در برنامه موشکی تهران، اعمال کنند.

آقای پمپئو در عربستان بی آنکه از قطر نام ببرد، از عربستان سعودی و همسایگانش خواست به تنش با آن کشور پایان دهند؛ زیرا به گفته او، تفرقه در منطقه به تهران فرصت می‌دهد تا دخالت و فعالیت‌های بی ثبات کننده‌اشدر منطقه به ویژه در سوریه و یمن را گسترش دهد.

او گفت: «ایران سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از شبه نظامیان نیابتی خود و گروه های تروریستی حمایت می‌کند، ایران شورشیان حوثی در یمن را مسلح می‌کند، فعالیت‌های هک سایبری را هدایت می‌کند و از رژیم جنایتکار اسد در سوریه حمایت می‌کند. برخلاف دولت قبلی در آمریکا، ما تروریسم گسترده ایران را نادیده نخواهیم گرفت.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره برجام نیز گفت که جمهوری اسلامی از زمان امضای این توافق، به گسترش فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود، به ویژه در سوریه و یمن، ادامه داده است؛ از این رو، دولت ترامپ خواستار اصلاحاتی در توافق است تا اهرمی برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک تهران و توقف فعالیت‌های مخربش در منطقه باشد.

آقای پمپئو همچنین تاکید کرد که دولت ترامپ هنوز برای سرنوشت برجام تصمیمی نگرفته است.

آقای پمپئو در ملاقات با سلمان، پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقام های آن کشور بر حمایت و دفاع از عربستان سعودی، اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا تاکید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و مذاکره برای توقف فعالیت‌های مخرب ایران تاکید کردند

آنجلا مرکل، ترزا می و امانوئل ماکرون، آرشیو

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه درگفت وگوهای تلفنی جداگانه با رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان، مساله رسیدگی به موشک‌های بالیستیک ایران و رفتارهای بی‌ثبات کننده تهران در منطقه و همچنین تعامل با برنامه اتمی ایران پس از پایان دوره برجام را مورد بحث قرار داد.

دفتر خانم می روز یکشنبه ۹ اردیبهشت با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که در تماس تلفنی خانم می با آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، تاکید شده است که مذاکرات با آمریکا برای رسیدگی به توافقی جدید که دربرگیرنده نگرانی‌های واشنگتن باشد، ادامه خواهد داشت.

این بیانیه می‌افزاید که این سه کشور امضا کننده برجام بار دیگر اعلام کردند که توافق اتمی ایران موسوم به برجام، باید به عنوان بهترین راه جلوگیری از تهدید اتمی ایران حفظ شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند، پایبندی تهران به توافق را تایید نکرده و تهدید کرده اگر توافق اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان که هفته گذشته به واشنگتن سفر کردند، پس از گفت و گو با پرزیدنت ترامپ ضمن بر شمردن ویژگی‌های برجام تاکید کردند که در کنار حفظ توافق هسته‌ای باید فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه متوقف و برنامه موشکی ایران محدود شود.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر تا ۱۲ می، دو هفته دیگر، توافق هسته‌ای با ایران اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه ایرانی آمریکایی به اتهام نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران بازداشت شدند

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت سه تاجر ایرانی آمریکایی در شمال کالیفرنیا به اتهام نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران خبر داد.

به گزارش رسانه های محلی با استناد به بیانیه دفتر دادستانی کالیفرنیای شمالی، عماد واعظ، پوران آزاد و حسن علی مشیر فاطمی از مدیران یک شرکت تولیدی در تهران اوایل ماه جاری میلادی به اتهام استفاده از روش‌ها و موسسات بانکی غیرمجاز برای تهیه و ارسال لوازم یدکی خودرو به ایران بازداشت اما به قید وثیقه آزاد شدند.

ایراد اتهام به متهمان این پرونده پس از تحقیقات وزارت بازرگانی، وزارت امنیت داخلی و اداره مالیات آمریکا صورت گرفت.

عماد واعظ و پوران آزاد به گفته دادستان ها در محل اقامتشان در لس آنجلس و حسن علی مشیر فاطمی اوایل ماه آوریل در فرودگاه سانفرانسیسکو دستگیر شده‌اند.

هر سه نفر به قاچاق و نقض تحریم های مالی و صادراتی علیه ایران متهم هستند و در صورت محکومیت، پرداخت جزای نقدی معادل یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار و مجازات تا سی سال حبس دریافت خواهند کرد.

متهمان این پرونده باید در یازدهم ماه ژوئیه در دادگاه حاضر شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بی‌اعتنایی قوه قضائیه ایران به نیاز احمدرضا جلالی به مراقبت‌های پزشکی

تصویر سمت راست، عکسی است که آقای جلالی به تازگی از زندان برای خانواده خود فرستاده است.

خانواده احمد‌رضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه متهم به جاسوسی در ایران از بی‌اعتنایی مسولان قضایی و زندان در زمینه نیاز او به مراقبت‌های پزشکی انتقاد کردند.

کمپین حقوق بشر برای ایران با انتشار آخرین تصویری که این زندانی امنیتی به بیرون فرستاده است روز شنبه ۸ اردیبهشت در گزارشی به نقل از همسر آقای جلالی نوشت که مسئولان زندان از انتقال او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

عکسی که روز پنجشنبه از احمدرضا جلالی از داخل زندان اوین منتشر شد، نشان می‌دهد که وزن او در دوسال گذشته به شدت کاهش یافته است.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی، به کمپین حقوق بشر برای ایران گفت: «خانواده احمدرضا، وکیلش و خودش از داخل زندان چندین بار درخواست انتقال به بیمارستان و آزمایش داده‌اند، چندین بار دولت سوئد از ایران درخواست کرد تا شرایط درمان برای احمدرضا فراهم شود، مادرش بارها به مسوولان اعلام کرد خودش تمام هزینه‌ها را پرداخت می‌کند و فقط او را برای معالجه بفرستند اما متاسفانه هیچ اعتنایی نشده است.»

خانم مهران‌نیا در ادامه گفت: «قبل از عید دو آزمایش از طریق پزشک قانونی از او انجام شد که جواب یکی از آزمایش‌ها یک ماه و اندی بعد روز پنجم اردبیهشت به دستش رسیده است که نشان می‌دهد تعداد گلبول‌های سفیدش از حد متوسط پایین‌تر است و این خیلی خطرناک است. احمدرضا باید سریع بستری شود. مضاعف بر اینکه او نیاز به جراحی فتق هم دارد.»

زینب طاهری، وکیل آقای جلالی ۲۹ دی سال گذشته گفته بود که گفته بود قاضی صلواتی از خروج او از زندان جلوگیری می‌کند.

به گفته خانم طاهری، احمد رضا جلالی «با اینکه غذا می‌خورد اما روز‌به‌روز لاغرتر می‌شود.»

او اضافه کرد که آقای جلالی که خود پزشک است، گفته بود که احتمالا در دستگاه گوارشش توموری تشکیل شده است. پزشک زندان پس از معاینه گفته است که باید آزمایش‌هایی در بیرون از زندان انجام دهد، اما تاکنون قاضی صلواتی با خروج او از زندان و مداوا مخالفت کرده است.

آقای جلالی که دارای اقامت موقت در سوئد بوده و با چند دانشگاه اروپایی همکاری می‌کرد، حدود دو سال پیش هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، دستگیر و زندانی شد. او در ویدئویی که بهمن ماه گذشته از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به دو دانشمند هسته‌ای ترور شده ایران را در اختیار دستگاه جاسوسی اسرائیل قرار داده است. این در حالی است که پیشتر ایران یک نفر دیگر را به اتهام ترور این دانشمندان اعدام کرده بود.

دادگاه انقلاب ایران، آقای جلالی را به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم کرد و دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد. وکیل او اما خواستار رسیدگی دوباره به پرونده شده است.

حکم اعدام آقای جلالی و پخش اعترافات او انتقاد نهادهای حقوق بشری و کارشناسان سازمان ملل در امور حقوق بشر را در پی داشت.

چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل ۲۹ آذر در بیانیه‌ای اعلام کردند که روند رسیدگی به پرونده آقای جلالی شاهد موارد فراوان نقض حقوق او بوده و این متهم از داشتن دادگاه عادلانه نیز محروم بوده است.

در این بیانیه با اشاره به بازداشت خودسرانه، شکنجه و صدور حکم اعدام برای آقای جلالی به گزارش‌هایی اشاره شده است که حاکی از آن است که این متهم به وکیل دسترسی نداشته، در انفرادی حبس بوده و به زور وادار به اعتراف شده است. این کارشناسان خواستار نقض حکم اعدام آقای جلالی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون و تخریب سایت آزمایش اتمی کره شمالی در هفته‌های آینده

در حالیکه رهبر کره شمالی از تخریب بزرگترین سایت آزمایش اتمی آن کشور در هفته‌های آینده خبر داده، پرزیدنت ترامپ نیز اعلام کرده است حداکثر تا چهار هفته دیگر با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب هشتم اردیبهشت در اجتماع طرفداران خود در شهر واشنگتن در ایالت میشیگان به دیدار آتی خود با رهبر کره شمالی اشاره کرد.

دونالد ترامپ گفت: «فکر می کنم تا سه یا چهار هفته دیگر یک دیدار خیلی مهم خواهم داشت، که با رهبر شمالی و در مورد عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی خواهد بود. خواهیم دید که چگونه پیش می رود. ممکن است بروم و ممکن است عملی نشود. من جان کری نخواهم بود که توافق وحشتناکی مثل توافق ایران به امضا برسانم.»

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز جمعه در دهکده پانمانجوم در مرز دو کره دیدار کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در یک تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ را در جریان گفتگوهای خود با رهبر کره شمالی و تمایل او «به اتم زدایی کامل از شبه جزیره کره» قرار داد.

تخریب سایت اتمی کره شمالی

از سوی دیگر، کیم ئیو کیوم، سخنگوی رئیس جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه گفت رهبر کره شمالی هنگام دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است تا چند هفته دیگر سایت «پونگی یری» در شمال شرقی آن کشور را که تنها سایت شناخته شده زیر زمینی آن کشور است تخریب می‌کند و از کارشناسان و خبرنگاران کره جنوبی و آمریکا نیز برای شرکت در این مراسم دعوت خواهد کرد.

شش آزمایش اتمی کره شمالی در تونل ها و استحکامات زیر زمینی سایت پونگی یری انجام شده و برخی از کارشناسان گفته اند که این سایت بیش از حد آسیب دیده است.

اما آقای کیم می‌گوید رهبر کره شمالی گفته است «وقتی از محل بازدید کنید خواهید دید که این سخنان حقیقت ندارد و به این سایت صدمه ای نرسیده است.»

سخنگوی رئیس جمهوری کره جنوبی می‌گوید، رهبر کره شمالی گفته است که نمی‌خواهد تجربه تلخ جنگ کره تکرار شود و علاقه خود به دیدار با شیزو آبه نخست وزیر ژاپن و بهبود روابط پیونگ یانگ و توکیو را نیز اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه موشکی ایران شد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین مرحله ماموریت دیپلماتیک خود در خاورمیانه، ضمن ملاقات با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، از متحدان آمریکا در منطقه و دیگر کشورهای جهان خواستار وضع و اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۹ اردیبهشت پیش از ورود به اسرائیل در سخنانی در ریاض خواستار اقدام هماهنگ بین‌المللی برای متوقف ساختن برنامه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شد.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا که همراه او به عربستان سعودی سفر کرده است در تشریح این موضع وزارت خارجه آمریکا گفت برای توقف برنامه موشکی ایران، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان باید تحریم‌های شدیدتری را علیه افراد و شرکت‌های ایرانی درگیر در برنامه موشکی تهران، اعمال کنند.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بی آنکه از قطر نام ببرد، از عربستان سعودی و همسایگانش خواست به تنش با آن کشور پایان دهند زیرا به گفته او، تفرقه در منطقه، به تهران فرصت می‌دهد دخالت و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه به ویژه در سوریه و یمن را گسترش دهد.

واشنگتن بر این باور است که تنش و محاصره اقتصادی قطر از سوی عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی به وحدت منطقه‌ای و تلاش آمریکا برای مهار گسترش طلبی جمهوری اسلامی ایران آسیب می رساند.

مایک پمپئو درباره برجام نیز گفت که جمهوری اسلامی از زمان امضای این توافق، به گسترش فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود، به ویژه در سوریه و یمن، ادامه داده است؛ از این رو، دولت ترامپ خواستار اصلاحاتی در توافق است تا اهرمی برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک تهران و توقف فعالیت‌های مخربش در منطقه باشد.

آقای پمپئو، همچنین تاکیدکرد دولت ترامپ هنوزبرای سرنوشت برجام تصمیمی نگرفته است.

آقای پمپئو در ملاقات با سلمان، پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقام های آن کشور بر حمایت و دفاع از عربستان سعودی، اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر به خاورمیانه روز یکشنبه وارد اسرائیل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا درباره دیدار آینده خود با رهبر کره شمالی ابراز خوشبینی کرد

‎دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره ملاقات با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ابراز خوشبینی کرد.

پرزیدنت ترامپ این نظر مثبت را در پی مکالمه‌هایی در روز شنبه هشتم اردیبهشت با مون جای این، رئیس جمهوری کره جنوبی، و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، بیان داشت.

آقای ترامپ در چند پیام در شبکۀ اجتماعی توئیتر نوشت که گفت وگوی بسیار خوبی با آقای مون داشته و آقای آبه را از طرحش برای اجلاس سران با رهبر کرۀ شمالی آگاه ساخته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است تاریخ ملاقات با رهبر کرۀ شمالی بزودی تعیین خواهد شد.

به گفته پرزیدنت ترامپ، سه مکان احتمالی برای اجلاس سران در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن، خرداد آینده، در نظرگرفته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیر مسئول روزنامه شرق بازداشت شد

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق،که برای پاسخگویی درباره یک شکایت به دادگاهی در مشهد احضار شده بود، بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از معاون دادستان مشهد، این اقدام در پی شکایت چند زن ساکن شهرک شهیدرجایی صورت گرفته است، که روزنامه شرق از برخی زنان در این شهرک با عنوان تن فروش یادکرده بود.

شکایت از این روزنامه در پی انتشار گزارشی با عنوان «از ستایش تا ندا» در تاریخ ۱۹ فروردین، صورت گرفت. این گزارش به بررسی وضعیت یک محله در مشهد، که دختری افغان در آن به قتل رسید، پرداخته بود.

معاون دادستان مشهد اعلام کرد که این گزارش «باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم محله شهرک شهید رجایی مشهد شده است» او گفت که مدیر مسئول این روزنامه به زندان منتقل شده است.

روزنامه شرق در توئیتر خود اعلام کرد که بازداشت مدیر مسئول این روزنامه در حالی صورت گرفته است که این روزنامه چند روز پس از انتشار آن گزارش در صفحه اجتماعی خود، اقدام به انتشار توضیح و پوزش کرده بود.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یکی از همکاران آقای رحمانیان در روزنامه شرق نوشت در جلسه نخست بازپرسی قرار وثیقه برای وی صادر شد که با حضور در جلسه دوم بازپرسی به دلیل تامین نشدن وثیقه، آقای رحمانیان روز شنبه هشتم اردیبهشت ماه، بازداشت شد.

ایران از نظر آزادی رسانه ها و برخورد قضایی با روزنامه نگاران جایگاه پایینی در میان کشورهای جهان دارد. در آخرین رده بندی آزادی رسانه‌ها در جهان، که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرد، ایران از میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۶۴ قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عضو شورای شهر تهران از دفن مومیایی احتمالی رضاشاه خبر داد

محمد جواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد از منابعی موثق اطلاع یافته است جسد مومیایی کشف شده در شهر ری، که ممکن است متعلق به رضاشاه پهلوی باشد، بر اساس دستور مقامات دفن شده است.

او نامی از این مقامات نبرد، اما روز شنبه هشتم اردیبهشت گفت برخی دستگاه‌های دولتی، از جمله آستان عبدالعظیم، مقام‌های قضایی، مقام‌های انتظامی و مقام‌های میراث فرهنگی باید در واکنش به خواست‌ مردم در مورد هویت و سرنوشت مومیایی یافت شده توضیح بدهند.

گزارش‌های حاکی از کشف جسد مومیایی شده در شهرری با واکنش شاهزاده رضا پهلوی، نوه رضا شاه روبه‌رو شد، که در بیانیه‌ای به نمایندگی از سوی خانواده پهلوی، خواستار تحقیقات علمی مستقل درباره هویت جسد شده است.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین خواهان نشانی از محل دفن رضا شاه و امکان شناسایی آن برای عموم است.

هفته گذشته با انتشار خبر کشف مومیایی منتسب به رضاشاه، تعدادی از مردم در محل کشف پیکر مومیایی اجتماع کردند، که عده ای از آنها بازداشت شدند.

کارگران سوم اردیبهشت در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیده بودند.

خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، پادشاهی پهلوی را در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد و تا سال ۱۳۲۰ در قدرت بود.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در آفریقای جنوبی درگذشت، اما پیکر وی بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلاتکلیفی یک روزنامه نگار در زندان پس از بازداشت در محل درگیری‌های خیابان پاسداران

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که صادق قیصری، روزنامه نگار، که بیش از دو ماه پیش در درگیری‌های خیابان پاسداران تهران دستگیر شد، همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

بر اساس خبرهایی که روز شنبه هشتم اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، آقای قیصری که در زندان فشافویه در بازداشت به سر می‌برد، هنگام بازداشت از ماموران کتک خورده و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد، اما از این خدمات محروم بوده است.

او از دسترسی به وکیل نیز محروم بوده است.

صادق قیصری، روز ۳۰ بهمن سال گذشته هنگام درگیری درویشان معترض با نیروهای امنیتی در خیابان پاسداران تهران بازداشت شد، در حالی که نقشی در درگیری‌ها نداشت.

وبسایت هرانا که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، در روزهای گذشته نوشت که آقای قیصری در حالی بازداشت شد که نه در درگیری‌های درویشان با ماموران نقشی داشت و نه اصولا درویش یا هوادار آنان بود.

این وبسایت همچنین نوشته است آقای قیصری، که پس از بیش از دو ماه بازداشت همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد، در پی ضربات وارد شده به سرش هنگام بازداشت نیاز به خدمات درمانی پیدا کرده است، اما تا کنون اجازه آن را دریافت نکرده است.

صدها نفر از درویشان گنابادی روز سی بهمن سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالخورده مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کردند. این تجمع با دخالت نیروهای گارد ویژه پلیس و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دادگستری ارمنستان انحصارطلبی حزب حاکم را عامل بحران سیاسی کشور دانست

در پی ناآرامی‌ها و اعتراض‌های اخیر در ارمنستان، وزیر دادگستری این کشور انحصار طلبی حزب حاکم را دلیل مشکلات کشور دانست.

داويت هاروتونيان، وزير دادگستری، روز شنبه هشتم اردیبهشت، ضمن دفاع از وجود يک اپوزيسيون قدرتمند در کشور، بحران سياسی جاری را ناشی از اشتباه‌های حزب حاکم جمهوريخواه دانست.

او گفت بزرگترین اشتباه این حزب، انحصار طلبی در قدرت و ناديده گرفتن لزوم داشتن يک اپوزيسيون قدرتمند بود.

یک روز پیش از این سخنان، در جیومری، دومين شهر بزرگ ارمنستان، بيش از ده هزار نفر برای شنيدن سخنرانی نيکول پاشينيان، رهبر اپوزيسيون گرد آمده بودند.

نيکول پاشينيان روز جمعه با کارن کاراپتيان، کفيل نخست وزيری ارمنستان ديدار و گفت و گو داشت.

کارپتيان جانشين موقت سرژ سرکيسيان، رئيس جمهوری و نخست وزير پيشين ارمنستان است که هفتۀ پيش از مقام خود استعفا داد و از قدرت سياسی آن کشور کنار رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران نورد و لوله صفا در ساوه اعتصاب کردند

در ادامه اعتراضات کارگری در ایران، کارگران نورد و لوله صفا در شهر ساوه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود به اعتصاب متوسل شدند و دست از کار کشیدند.

مسئولان کارخانه پنج روز پیش ضمن تعطیلی کارخانه تعهد کرده بودند که شنبه هشتم اردیبهشت بعد از بازگشایی مجدد، حقوق معوقه کارگران را پرداخت کنند، که بخشی از آن به سالهای ۹۵ و ۹۶ باز می‌گردد.

اعتراضات کارگری اگر چه در سال‌های گذشته به طور پراکنده در کشور وجود داشته است اما از دی ماه سال گذشته و در پی اعتراضات سراسری مردم شدت بیشتری به خود گرفته است. بسیاری از کارگرانی که با مشکلات جدی معیشتی مواجه شده اند به ناچار برای گرفتن حقوق خویش دست به اعتراضاتی زده‌اند که در مواردی با برخورد خشن نیروهای امنیتی هم روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ از احتمال حضور در مراسم گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم خبر داد

پرزیدنت ترامپ هزینه کردن یک میلیارد دلار برای سفارت جدید آمریکا در اورشلیم را رد کرده و اعلام کرد در نظر دارد این کار را با هزینه‌ای کمتر از نیم میلیون دلار به انجام برساند.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت ممکن است روز چهاردهم ماه مه برای شرکت در مراسم گشایش سفارت جدید به اورشلیم برود. این تاریخ دو روز پس از تاریخ روشن شدن تصمیم او در ضرب الاجل قانونی برای تائید یا رد برجام خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ممکن است به آنجا بروم؛ این یک افتخار است. انتخاب اورشلیم، موضوعی است که سابقه آن به سالها پیش باز می‌گردد. قول آن، سالها توسط بسیاری از روسای جمهوری آمریکا داده شده بود. در مبارزات انتخاباتی حرفش را می‌زدند اما شجاعت عمل کردن نداشتند. من به این قولم عمل می‌کنم.»

سفارت جدید آمریکا در اورشلیم با افزودن بخشی جدید به کنسولگری آمریکا در این شهر دایر می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در نخستین ماموریت دیپلماتیک در خاورمیانه و آگاه ساختن متحدان آمریکا از رویکرد به ایران

مایک پمپئو، وزیر جدید خارجه آمریکا، راهی خاورمیانه شد تا مقامات ارشد درعربستان سعودی، اسرائیل و اردن، سه متحد اصلی آمریکا در آن منطقه را، از رویکرد دولت ترامپ به جمهوری اسلامی ایران با خبر کند.

آقای پمپئو که برای شرکت در نشست وزرای خارجه عضو ناتو به بروکسل سفر کرده بود، روز شنبه هشتم اردیبهشت در ادامه سفر خود وارد عربستان سعودی شد و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

این سفر یک روز پس از آن صورت گرفت که پرزیدنت ترامپ رویکرد جدید آمریکا را درباره توافق اتمی با ایران تشریح کرد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری به همراه صدراعظم آلمان گفت: «باید مطمئن شویم این رژیم خون ریز به سلاح اتمی نرسد.»

پرزیدنت ترامپ، برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی ایران، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه، به ویژه در سوریه و یمن، و محدودیت زمانی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم را که در برجام قید شده است نقایصی می‌داند که بدون اصلاح آنها، ماندن در توافق بر خلاف منافع امنیتی آمریکا و جهان خواهد بود.

او تاکید کرده است که اگر نقایص برجام رفع نشود، آمریکا در این توافق نخواهد ماند.

او همچنین روز جمعه تاکید کرد به جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد در صورت خروج آمریکا از توافق اتمی، موسوم به برجام، فعالیت برای تولید سلاح اتمی را از سر بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز در کنفرانسی خبری در بروکسل گفت که بدون رفع نقایص برجام، پرزیدنت ترامپ احتمالاًتصمیم به خروج آمریکا خواهد گرفت.

او گفت: «تیم ما در حال کار است و من مطمئن هستم گفتگوهای بسیاری خواهیم داشت تا آن چه پرزیدنت ترامپ در باره توافق تصریح کرده است، عملی شود. بدون رفع نقایص اساسی توافق، بدون رفع کمبودها و اشکالات آن، به نظر نمی رسد پرزیدنت ترامپ پس از دوازدهم مه در توافق بماند.»

به گزارش رویترز، فرانسه، بریتانیا و آلمان، که بر رعایت برجام تاکید دارند، به تدوین طرح جدیدی نزدیک شده‌اند که می‌گویند پرزیدنت ترامپ را در باقی ماندن در توافق تشویق خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال پرزیدنت ترامپ از دیدار تاریخی سران دو کره: اتفاقات خوبی در حال وقوع است

به دنبال دیدار تاریخ سران دو کره شمالی و جنوبی در روز جمعه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در چند پایم توئیتری از این رویداد مهم استقبال کرد و ضمن تشکر از چین بابت کمک به این روند گفت اتفاقات خوبی در حال وقوع است.

رهبران دو کره در یک رویداد تاریخی صبح جمعه ۷ اردیبهشت به وقت شرق آسیا، در منطقه صفر مرزی حائل بین دو کشور با هم دیدار کردند و در حالی که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مدام لبخند بر لب داشت، برای مذاکره دو جانبه برای نخستین بار وارد کره جنوبی شد.

پرزیدنت ترامپ در نخستین توئیت خود با بیان این که «بعد از یک سال متلاطم و پر از آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، دیداری تاریخی بین (سران) کره شمالی و جنوبی در جریان است،» گفت «اتفاقات خوبی در حال وقوع است، اما تنها زمان (آنها را) نشان خواهد داد!»

وی در پیام دوم خود گفت « جنگ کره به پایان می‌رسد! ایالات متحده، و تمامی ملت بزرگ آن، باید به آنچه در کره در حال وقوع است به خود ببالند!»

پرزیدنت ترامپ از همکاری پکن برای تحقق این رویداد تاریخی نیز تقدیر کرد و گفت «لطفا کمک شایانی را که دوست خوب من، شی (جین پینگ) رئیس جمهوری چین، به ایالات متحده کرد، به ویژه در مرز کره شمالی، فراموش نکنیم. بدون او، این روند بسیار سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شد!»

رئیس جمهوری ایالات متحده ساعاتی بعد در دیدار با گروهی از ورزشکاران آمریکایی در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که روزی مردم دو کره شمالی و جنوبی بتوانند در صلح، رفاه و هماهنگی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ در دیدار با هیات اعزامی به المپیک زمستانی اخیر در کره جنوبی گفت، «وقتی (کارم را) شروع کردم، مردم می‌گفتند این ناممکن است ... به نظر می‌رسد می‌تواند اتفاق بیافتد.»

وی افزود، «می‌گفتند (در شبه جزیره کره) دو آلترناتیو وجود دارد: بگذارید هر چه دارند را داشته باشند، یا وارد جنگ شوند. و حالا ما آلترناتیوی خیلی بهتر از آنچه که هر کسی می‌توانست فکر کند حتی ممکن است داریم.»

در چند ماه اخیر تنش بین کره شمالی و کره جنوبی و آمریکا افزایش یافته بود. آزمایش موشکی و هسته ای کره شمالی موجب تحریم های سخت از سوی شورای امنیت شد و در نهایت رهبر کره شمالی پیشنهاد مذاکره را پذیرفت و حتی قرار شده رهبر کره شمالی با پرزیدنت ترامپ نیز دیدار کند.

هنوز مکان دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی مشخص نیست اما به تازگی مایک پمپئو از سفری از پیونگ یانگ بازگشته، که به نظر می رسد برای هماهنگی های این دیدار باشد. روز پنجشنبه سخنگوی کاخ سفید عکس او و رهبر کره شمالی را منتشر کرد.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در آغاز نشست امروز اظهار امیدواری کرد نتایج مذاکرات سران سازنده باشد و گفت برای مذاکرات صریح آمده است. «مون جائه این» رییس جمهور کره جنوبی نیز ابراز اظهار امیدواری کرد این دیدار تاریخی مقدمه‌ای شود که روستای مرزی «پانمونجوم» به جای تقسیم فعلی بین دو کشور، نماد صلح و اتحاد شود و محدودیت‌ها برداشته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: بدون «اصلاحات اساسی» احتمال نمی‌رود آمریکا در برجام بماند

مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده روز جمعه برای شرکت در نشست وزیران خارجه ناتو به بروکسل سفر کرد.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده که برای شرکت در نشست وزیران ناتو به بروکسل سفر کرده است، روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نیز اشاره کرد و گفت در نشست امروز در این زمینه هم صحبت کردیم.

مایک پمپئو اضافه کرد که مطئنم در سفر خود به خاور میانه هم در مورد این موضوع صحبت خواهم کرد؛ «نه تنهایی درباره نگرانی‌هایی که پرزیدنت ترامپ همواره از توافق بیان کرده است، بلکه درباره راه‌های بالقوه رفع نقایصی که در آن وجود دارد.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره احتمال خروج واشنگتن از برجام، با تاکید بر این که هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است، گفت با «نبود اصلاحات اساسی، و برطرف نشدن نقایص توافق، احتمال نمی‌رود او در این توافق بماند.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یافتند.

دونالد ترامپ که همواره برجام را یک «توافق بد» خوانده است، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند پایبندی آن کشور به توافق را تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته تحت رهبری جمهوریخواهان: مدرکی از تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه وجود ندارد

مایک کاناوی، یک عضو جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است روز جمعه اعلام کرد نتیجه تحقیقاتش نشان می دهد مدرکی که نشان دهد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با روسیه همدستی کرده، وجود ندارد.

با این حال، این کمیته گفته است که روسیه کمپین انتشار اطلاعات غلط برای اخلال در انتخابات را مدیریت کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از این گزارش دفاع کرد و دموکرات ها آن را مورد انتقاد قرار دادند.

این گزارش بر این تحقیق که با وعده فراحزبی بودن آغاز شد، اما به سرعت به یک مورد اختلاف میان دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ انجامید، پایان می گذارد.

با این حال، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان اشاره کرده است که ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در مورد دیدار با عوامل روسیه در ژوئن ۲۰۱۶ که در برج ترامپ صورت گرفت «قضاوت های ضعیفی» داشته است. این کمیته همچنین در مورد عملکرد ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نیز از قضاوت های ضعیت سخن گفت است.

چندین تحقیق در مورد مداخله روسیه در انتخابات آمریکا جریان دارد که یکی از آنها، تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه است. تحقیقات دیگری نیز در کمیته های اطلاعات و قضایی سنای آمریکا جریان دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها اتهام تبانی ستاد انتخاباتی اش با روسیه برای تاثیر گذاری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو: ترکیه به جای سیستم روسیه، سامانه دفاعی سازگار با ناتو بگیرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در دیدار با همتای ترک خود در بروکسل هشدار داد که آمریکا «نگرانی های جدی» در مورد تصمیم آنکارا برای خرید سامانه ضدهوایی اس-۴۰۰ از روسیه دارد.

این سامانه با سیستم های دفاعی ناتو منطبق نیست. ترکیه از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو است.

وزیر خارجه آمریکا از چاووش اوغلو خواست سیستم های دفاعی سازگار با ناتو را از نزدیک در نظر داشته باشد.

پمپئو ساعاتی پس از آنکه به عنوان وزیر جدید خارجه آمریکا مورد تایید قرار گرفت، راهی بروکسل شد تا در نشست های ناتو شرکت کند. این نشست ها با تمرکز بر تجاوزهای روسیه و راه های تقویت ناتو برگزار می شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین نگرانی واشنگتن در مورد ادامه حبس یک کشیش آمریکایی به نام آندرو برونسون و دیگر شهروندان آمریکایی در ترکیه را به همتای ترک خود اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسوایی آزار جنسی در آکادمی سوئد و احتمال تأخیر در اعطای نوبل ادبیات امسال

« سارا دینیوس»، دبیر آکادمی سوئد که مسئول انتخاب برنده جایزه نوبل ادبیات است از سمت خود کناره گیری کرد

به گزارش رادیو سوئد به نقل از «پیتر انگلند»، دبیر پیشین آکادمی سوئد جنجال های اخیر این آکادمی را که مسئول انتخاب برنده نوبل ادبیات است ممکن است اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ را به تأخیر بیاندازد.

تعدای از اعضای آکادمی پیشنهاد کرده اند این جایزه را با جایزه سال ۲۰۱۹ ادغام کنند.

ماجرا از ماه نوامبر گذشته آغاز شد. زمانی که جنبش موسوم به #من هم «# می تو» در حمایت از زنان قربانی آزار جنسی راه افتاد، ۱۸ زن پا پیش گذاشتند و ادعا کردند که «ژان کلود آرنول»، یکی از چهره های بانفوذ فرهنگی سوئد و همسر «کاتارینا فراستِنسون»، شاعر و عضو آکادمی نوبل آنها را آزار داده است.

پلیس در حال بررسی بیشتر صحت این اتهامات است و «آرنول» این ادعاها را دروغ می خواند.

«آرنول» همچنین به افشای نام برنده های نوبل ادبیات پیش از اهدای جوایز متهم شده است.

اختلاف بر سر چگونگی رویارویی با این مسأله باعث ایجاد نفاق بین اعضای آکادمی سوئد شد.

پس از این اتفاقها، نزدیکان «آرنول» ، «سارا دینیوس» دبیر آکادمی را که پیگیر اتهامات آزار جنسی شده بود تحت فشار قرار دادند و در نهایت او استعفا داد و صندلی شماره ۷ خود در آکادمی را ترک کرد.

معترضان می گوید چرا زنان باید تاوان رفتار زننده مردان را پس دهند

«سارا دینیوس»، که پژوهشگر تاریخ ادبیات دانشگاه استکهلم است نخستین زنی است که مدیریت آکادمی سوئدی را در دست می گیرد و در طول سالها فعالیت خود سعی کرده سنتهای قدیمی را از میان بردارد و به مدرن کردن آکادمی کمک کند.

سارا دینیوس، دبیر پیشین آکادمی سوئد
سارا دینیوس، دبیر پیشین آکادمی سوئد

پس از «دینیوس»، شش عضو دیگر آکادمی هم استعفا دادند. کناره گیری تعدادی از زنان تأثیرگذار فرهنگی از سمت خود ده ها معترض را به خیابان کشاند.

آنها در خارج از ساختمان آکادمی سوئد جمع شدند و از بقیه اعضاء هم خواستند تا استعفا دهند.

برخی از زنان سوئدی که مقامات دولتی دارند نیز از «سارا دینیوس» حمایت کردند.

آنها می گویند نباید یک زن، تاوان رفتار زننده یک مرد را پس بدهد.

نگرانی در مورد اعتبار نوبل و میانجیگری پادشاه سوئد

آکادمی سوئد در سال ۱۷۶۸ توسط گوستاو سوم، پادشاه سوئد بنیان گذاشته شد. آکادمی ۱۸ عضو دارد که سمتهایشان دائمی است و طبق قانون، اجازه کناره گیری ندارند.

کارل گوستاو شانزدهم، پادشاه کنونی سوئد پس از رسوایی های اخیر آکادمی پا پیش گذاشت و خواهان تغییر برخی از قوانین و اصلاحات جدی در ساختار آکادمی شد.

بنیاد نوبل، نگرانی خدشه دار شدن اعتبار آکادمی نوبل و بینش «آلفرد نوبل» است و تلاش می کند هر چه سریعتر مشکلات موجود را حل و فصل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ جهانی به نشست سران دو کره: ژاپن خواستار اقدامات عینی کره شمالی شد

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن - آرشیو

نخستین وزیر ژاپن از پیامدهای دیدار تاریخی سران دو کره شمالی و جنوبی استقبال کرد و گفت‌وگوهای آنها را یک «گام رو به جلو برای رفع تهدید کره شمالی» دانست.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی صبح جمعه ۷ اردیبهشت ماه به وقت محلی، در روستایی در منطقه حائل بین مرز مشترک دو کشور با هم دیدار کردند.

این سومین دیدار مستقیم بین سران دو کشور همسایه پس از پایان جنگ سال‌های ۵۳-۱۹۵۰ شبه جزیره کره است. سئول و پیونگ یانگ هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند.

دو رهبر در بیانیه‌ای مشترک خواهان عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای شدند، اما مشخص نکردند چه تدابیری برای تحقق این هدف اتخاذ خواهد شد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در واکنش، ابراز امیدواری کرد که به زودی از جزئیات بیشتری از مذاکرات امروز و ارزیابی رئیس جمهوری کره جنوبی از آن آگاه شود.

وی به خبرنگاران در توکیو گفت، انتظار دارد پیونگ یانگ اقدامات عینی و واقعی در جهت خلع سلاح اتمی، در چارچوب گفت‌وگوهای برنامه ریزی شده با آمریکا، بردارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی موافقت کرده اند به زودی بطور مستقیم با یکدیگر دیدار کنند. زمان و مکان این دیدار احتمالی هنوز مشخص نشده است.

پکن نیز، که بطور سنتی روابط خوبی با پیونگ یانگ دارد، دیدار امروز رهبران دو کره را «موفقیت آمیز» خواند و ضمن تبریک به آنها، بر حمایت چین از این روند تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با صدور بیانیه‌ای گفت، «ما همواره از دو طرف برای اعتمادسازی و ارتقای روابط دوجانبه از طریق گفت‌وگو و مشاوره پشتیبانی کرده است.»

این بیانیه همچنین ابراز امیدواری می‌کند که دیگر طرف‌ها نیز با حفظ ضرب آهنگ کنونی و با همکاری با یکدیگر، به سمت خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره حرکت کنند.

در اروپا، وزیر خارجه بریتانیا ضمن استقبال از «تحولات مثبت» شرق آسیا گفت، کره شمالی اکنون باید تعهداتش را محترم شمرده و گام‌های واقعی برای خلع سلاح بردارد.

بوریس جانسون از اعلام همکاری دو همسایه شمالی و جنوبی در جهت تحقق خلع سلاح هسته‌ای «کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت» در شبه جزیره استقبال کرد.

روسیه هم که مانند چین بطور سنتی روابط خوبی با کره شمالی دارد، دیدار تاریخی رهبران دو کره را ستود و گفت کرملین مدتهاست که مدافع چنین گفت‌وگوهایی بوده است.

سخنگوی کرملین توافق رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی را برای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلحیات هسته‌ای و انعقاد یک پیمان صلح، «خبر خوب» دانست.

دمیتری پسکوف در پاسخ به پرسشی درباره دیدار احتمالی آتی سران ایالات متحده و کره شمالی گفت، مسکو از هر گامی که از تنش‌ها در شبه جزیر کره بکاهد استقبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری رومانی خواستار برکناری نخست وزیر شد

نخست وزیر رومانی

رومانی با دور دیگری از تنش های سیاسی میان رهبران خود روبرو است. رئیس جمهوری رومانی، کلاوس یوهانس به خاطر اختلاف بر سر مسائل سیاست خارجی و اقتصادی، از نخست وزیر این کشور خواسته است از قدرت کناره گیری کند.

اختلاف میان یوهانس و حزب حاکم رومانی از دسامبر ۲۰۱۶ که حزب سوسیال دموکرات قدرت را بدست گرفت، به طور پررنگی وجود داشته است و از آن زمان تاکنون نخست وزیر رومانی دو بار تغییر کرده است.

آخرین مورد اختلافات میان رئیس جمهوری رومانی و ویروریکا دانسیلا، نخست وزیر این کشور که این سمت را از ماه ژانویه برعهده گرفته، بر سر عدم گفتگوی نخست وزیر در مورد طرح انتقال سفارت رومانی در اسرائیل به اورشلیم و همچنین تاثیر سیاست های پولی بر نرخ تورم است.

یوهانس روز جمعه گفت این موارد نشان می دهد که خانم دانسیلا صلاحیت این شغل را ندارد چرا که او دولت را برای رومانی به یک نقطه «آسیب پذیر» تبدیل کرده است.

رئیس جمهوری رومانی نخست وزیر این کشور را متهم کرده است که ترجیح می دهد از حزبش دستور بگیرد.

به گزارش الجزیره، ۲۰ آوریل، رهبر حزب حاکم سوسیال دموکرات اعلام کرد دولت رومانی موافق انتقال سفارت رومانی از تل آویو به اورشلیم است.

اگر رومانی سفارت خود را به اورشلیم انتقال دهد، اولین کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که چنین می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بزرگترین گور دسته جمعی کودکان قربانی شده در پرو کشف شد

شهری در پرو

باستانشناسان بقایای بیش از ۱۴۰ کودک را در سواحل شمالی پرو کشف کردند. به نوشته واشنگتن پست و به نقل از نشنال جغرافی، به نظر می رسد که این نتیجه بزرگترین قربانی کردن دسته جمعی کودکان در قاره آمریکا و یا حتی در جهان بوده است.

کشف این گور دسته جمعی در سواحل اقیانوس آرام پرو، در «لا لیبرتاد» صورت گرفت. به نظر می رسد علاوه بر کودکان، ۲۰۰ لامای جوان نیز قربانی شده بودند.

باستان شناسان معتقدند که این حادثه احتمالا حدود ۵۵۰ سال پیش صورت گرفت، زمانی که امپراتوری چیمو، دومین امپراتوری بزرگ پرو پیش از آنکه اسپانیایی ها آن را مستعمره خود کنند، بر این منطقه حاکم بود.

پیش از این گمان می رفت بزرگترین حادثه قربانی کردن کودکان در پایتخت «آزتک ها» صورت گرفته بود، جایی که اکنون مکزیکو سیتی. در آنجا اجساد ۴۲ کودک پیدا شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل از اسرائیل خواست از نیروی مرگبار علیه فلسطینی‌ها استفاده نکند

سازمان ملل متحد از اسرائیل خواست علیه معترضان فلسطینی از نیروی بیش از اندازه و مرگبار استفاده نکند. این در خواست در حالی مطرح می شود که اعتراضات فلسطینی های ساکن غزه ادامه دارد.

فلسطینی ها برای پنجمین هفته روز جمعه در مرز غزه با اسرائیل جمع شدند و شماری از آنها به سمت مرز اسرائیل سنگ و تایرهای شعله ور پرتاب کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت نیروهای نظامی اسرائیل طی ماه گذشته به هشدارهای مکرر سازمان ملل متحد و دیگران در مورد عدم استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان غیرمسلح، اعتنایی نکرده اند.

از زمان آغاز اعتراضات فلسطینی ها در غزه ۳۵ فلسطینی بدست نیروهای اسرائیلی که از آن سوی مرز تیراندازی کرده اند کشته، و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند. در میان کشته شدگان چهار کودک از جمله یک پسر ۱۴ ساله نیز دیده می شود.

زید رعد الحسین گفته است آمار کشته شدگان و مجروحان ناشی از تیراندازی نیروهای اسرائیلی اثبات می کند که آنها از نیروی بیش از حد علیه معترضان استفاده کرده اند.

اعتراضات اخیر فلسطینی ها با هدف لغو محاصره حدود ده ساله غزه صورت می گیرد اما ناامیدی گسترده در این منطقه ساحلی که دو میلیون نفر در آن زندگی می کنند نیز به تشدید اعتراضات کمک کرده است. گروه حماس این اعتراضات را سازماندهی کرده است.

ارتش اسرائیل که به تک تیراندازها نیز مجهز است می گوید به نیروهایش دستور داده است که «آغازگران» را هدف قرار دهند اما این ارتش همچنین هشدار داده است هرکسی به مرز نزدیک شود جان خود را به خطر می اندازد.

گروه های حقوق بشری می گویند چنین دستوراتی غیرقانونی است چرا که به سربازان اسرائیلی در شرایطی که جانشان در خطر نیست اجازه می دهد از نیروی مرگبار استفاده کنند.

اسرائیل و مصر در واکنش به تصرف خشونت بار غزه توسط گروه حماس، در سال ۲۰۰۷ این منطقه را تحت محاصره قرار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مریم شریعتمداری از بازداشت شدگان حاضر در حاشیه محل کشف پیکر رضاشاه، آزاد شد

مریم شریعتمداری فعال مخالف حجاب اجباری که پنجشنبه شب در شهرری بازداشت شده بود

مریم شریعتمداری یکی از زنانی است که به «دختران خیابان انقلاب» مشهور شد و پنجشنبه شب در تجمع گروهی از مردم برای ادای احترام به پیکر رضاشاه پهلوی توسط پلیس بازداشت شده بود، آزاد شد.

نسرین ستوده وکیل دادگستری با تائید آزادی موکل خود، گفت مرجع بازداشت کننده او سازمان اطلاعات سپاه بود.

چند روز بعد از کشف جسد مومیایی منتسب به رضا شاه پهلوی، در حالیکه هنوز مقام های رسمی از تایید موضوع یا سرنوشت جسد کشف شده خودداری می کنند، پنجشنبه شب ماموران در منطقه حرم شاه عبدالعظیم در شهرری مانع حضور گروهی از مردم برای ادای احترام به پیکر رضا شاه پهلوی شدند.

پیش از این تعدادی از فعالان فضای مجازی با ارسال فراخوانی از دوستداران رضا شاه پهلوی خواسته بودند برای ادای احترام به پیکر او به حرم شاه عبدالعظیم بروند.

پیشتر، مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا فایل صدایی از زنی به نام درسا شریعتمداری را در روی اینستاگرام خود پست کرده که او می گوید خواهرش مریم شریعتمداری از جمله بازداشت شدگان پنجشنبه شب در شهرری است.

مریم شریعتمداری یکی از زنانی است که به «دختران خیابان انقلاب» مشهور شدند. آنها کمی بعد از اعتراضات دیماه، در روی پست های مخابرات ایستادند و روسری خود را بر روی چوب زدند تا به حجاب اجباری اعتراض کنند.

مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری که مدتی ما پیش بازداشت شد و اکنون دوباره بازداشت شده است.
مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری که مدتی ما پیش بازداشت شد و اکنون دوباره بازداشت شده است.

برخی از این زنان بازداشت شدند اما ماجرای مریم شریتمداری پس از آنکه مامور پلیس به او حمله و او را مجروح کرد، در رسانه ها بازتاب داشت. کمی بعد هرچند خانم شریعتمداری به زندان محکوم شد اما مامور مهاجم به او مورد پیگرد قرار نگرفت.

درسا شریعتمداری ماجرای بازداشت دوباره خواهر خود در پنجشنبه شب را اینطور شرح داده است:

از جمله دیگر بازداشت شدگان دیگری که گزارش شده، دکتر کامران ایازی از فعالان مدنی است که او نیز پیش از این نیز چند سال زندانی بود.

مومیایی جنجالی

ابتدای هفته در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهارنظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع را کردند.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

شاهزاده رضا پهلوی، در تازه ترین موضع گیری درباره پیدا شدن جسد مومیایی احتمالی رضا شاه پهلوی بیانیه ای صادر کرد و خواستار رعایت شان پادشاه سابق ایران به عنوان «سرباز و خدمتگزار ملت و میهن» شد.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه خود نوشته است که پس از «بررسی تمام شواهد و جوانب» او و خانواده سلطنتی به این نتیجه رسیده که پیکر پیدا شده، «به احتمال بسیار قوی» به رضا شاه تعلق دارد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷، صادق خلخالی، یکی از مقامات تندروی رژیم در اوایل انقلاب، سعی در تخریب آرامگاه رضا شاه را داشت، اما تنها توانست روی مقبره را تخریب کند. همان زمان شایع شد که خانواده سلطنتی پیکر مومیایی شده رضا شاه را از ایران خارج کرده است.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، سلسله پهلوی را در در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد که خود تا سال ۱۳۲۰ و فرزندش محمدرضا شاه پهلوی تا سال ۱۳۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران کره شمالی و جنوبی در ملاقات تاریخی خود بر سر چه چیزهایی توافق کردند

رهبران کره شمالی و کره جنوبی روز جمعه توافق کردند که برای از بین بردن هرگونه تسلیحات هسته ای در شبه جزیره کره اقدام کنند.

آنها همچنین توافق کردند طی سال، گفتگوها با آمریکا را ادامه دهند و پایان «جنگ کره» را رسما اعلام کنند. این جنگ از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ خرابی های گسترده ای در شبه جزیره کره به جای گذاشت.

توافق بر سر این موارد در پی سفر تاریخی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به کره جنوبی و دیدار و گفتگویش با مون جائه این، رئیس جمهوری این کشور صورت گرفت. این اولین باری بود که یک رهبر کره شمالی به خاک کره جنوبی وارد می شد.

کره شمالی خواستار این بوده است که در ازای رها کردن برنامه تسلیحات هسته ای اش به یک توافق صلح دست یابد.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که رهبران دو کره ضمن اعلام دوباره وعده عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، از ذکر جزئیات جدید این توافق خودداری کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مذاکره با کره شمالی درباره موشک، سر مهندس فلسطینی عضو حماس را بر باد داد

مراسم تشییع «فاذی البطش» مقام بلندپایه حماس در نوار غزه.

مرگ «فاذی البطش» مهندس فلسطینی عضو حماس موضوعی است که روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل به آن پرداخته است.

این روزنامه می نویسد مهندس فلسطینی عضو حماس که در مالزی توسط موساد به قتل رسید درباره خرید سلاح از کره شمالی با آن کشور گفتگو کرده بود.

اسرائیل رسما دست داشتن در قتل او را رد کرده است.

با این حال هاآرتص نوشت: فاذی البطش مقام بلندپایه حماس که هفته پیش در مالزی به قتل رسید در باره خرید جنگ افزار و انتقال آنها به غزه با مقامهای کره شمالی گفتگو کرده بود.

گفته می شود قتل بطش بخشی از عملیات موساد علیه مهندسان و دانشمندان حماس است که در خارج از غزه در مورد تسلیحات و چگونگی استفاده از آنها علیه اسرائیل آموزش می بینند.

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل در گفتگو با رادیو اسرائیل درباره این قتل گفت ما هم خبرها را شنیده ایم. رسم سازمانهای تروریستی این است که این قبیل کارها را به گردن اسرائیل بیندازند.

«احمدزاهد حمیدی» معاون نخست وزیر مالزی گفته است افراد مظنون به دست داشتن در ترور، اروپائی بوده و با یک کشور خارجی ارتباط داشته اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار تاریخی رهبران دو کره برگزار شد:‌ لبخند کره شمالی

این اولین بار است که رهبر کره شمالی از منطقه مرزی دو کشور گذشت و وارد کشور همسایه جنوبی شد

رهبران دو کره در یک رویداد تاریخی صبح جمعه ۷ اردیبهشت به وقت شرق آسیا، در منطقه صفر مرزی حائل بین دو کشور با هم دیدار کردند و در حالی که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مدام لبخند بر لب داشت، برای مذاکره دو جانبه برای نخستین بار وارد کره جنوبی شد.

دیدار این دو رهبر در حالی برگزار شد که رهبر کره شمالی با محافظان پرتعداد وارد منطقه مرزی دو کره برای دیدار با رییس جمهور کره جنوبی شد.

سران دو کشور در خط مرزی باهم دست دادند و رهبر کره شمالی، رئیس جمهوری کره جنوبی را چند قدم به منطقه کره شمالی برای عکس یادگاری برد.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نخستین رهبر این کشور است که از زمان پایان درگیریها در جنگ کره در سال ۱۹۵۳ به کره جنوبی سفر کرده است.

قرار است موضوع این دور مذاکرات تنها عاری شدن کره از سلاح اتمی و پایان رسمی جنگ دو کره ۶۵ سال پس از آتش بس باشد و در این دور،‌ طرفین درباره نقض حقوق بشر در کره شمالی صحبتی نخواهند کرد.

رهبر کره شمالی در سخنانی در آغاز اجلاس سران دو کره اظهار امیدواری کرد نتایج مذاکرات سران سازنده باشد و گفت برای مذاکرات صریح آمده است.

همچنین «مون جائه این» رییس جمهور کره جنوبی ابراز اظهار امیدواری کرد این دیدار تاریخی مقدمه ای شود که روستای مرزی «پانمونجوم» به جای تقسیم فعلی بین دو کشور، نماد صلح و اتحاد شود و محدودیت ها برداشته شود.

در چند ماه اخیر تنش بین کره شمالی و کره جنوبی و آمریکا افزایش یافته بود. آزمایش موشکی و هسته ای کره شمالی موجب تحریم های سخت از سوی شورای امنیت شد و در نهایت رهبر کره شمالی پیشنهاد مذاکره را پذیرفت و حتی قرار شده رهبر کره شمالی با پرزیدنت ترامپ نیز دیدار کند.

هنوز مکان دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی مشخص نیست اما به تازگی مایک پمپئو از سفری از پیونگ یانگ بازگشته، که به نظر می رسد برای هماهنگی های این دیدار باشد. روز پنجشنبه سخنگوی کاخ سفید عکس او و رهبر کره شمالی را منتشر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG