لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۳۹

سرخط خبرها

تولید جهانی شراب به پایین ترین سطح در ۶۰ سال گذشته رسید

برداشت انگور برای تولید شراب در مزرعه ای در جنوب غربی فرانسه

تولید جهانی شراب در سال ۲۰۱۷ به پایین ترین سطح خود در ۶۰ سال گذشته رسید.

سازمان جهانی شراب، مستقر در پاریس روز سه شنبه اعلام کرد دلیل این کاهش تولید شرایط بد آب و هوایی در اتحادیه اروپا بوده است.

در مجموع ۲۵۰۰۰ میلیون لیتر شراب در سال ۲۰۱۷ تولید شد که کاهشی ۸.۶ درصدی نبست به سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.

سازمان جهانی شراب به رویترز گفته است در سال ۱۹۵۷ حدود ۱۷۴۰۰ میلیون لیتر شراب در جهان تولید شد.

همه تولیدکنندگان مطرح شراب در اتحادیه اروپا، به خاطر شرایط بد آب و هوایی در سال گذشته، تولید کمتری داشته اند.

تولید شراب در ایتالیا ۱۷ درصد، در فرانسه ۱۹ درصد، و در اسپانیا ۲۰ درصد کاهش داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل طرح اخراج اجباری مهاجران غیرقانونی را کنار گذاشت

دولت اسرائیل روز سه شنبه گفت طرح اخراج اجباری مهاجران آفریقایی را که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده اند، کنار گذاشته است.

به گزارش رویترز اسرائیل نتوانسته است کشوری را پیدا کند که این افراد را بپذیرد.

دولت اسرائیل چندین ماه است که در پی یافتن راهی برای اخراج هزاران نفر از مهاجران آفریقایی تبار است که عمدتا اهل سودان و اریتره هستند و از طریق مصر وارد صحرای سینا شده اند.

دولت اسرائیل در پاسخ به دیوان عالی اسرائیل گفت در حال حاضر امکان اجرای اخراج اجباری این مهاجران به کشور ثالث وجود ندارد.

دولت گفته است مهاجران دوباره قادر خواهند بود که مجوز حضورشان را هر ۶۰ روز، همانند گذشته، تمدید کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سالروز «کشتار ارامنه توسط عثمانی» بهانه‌ای برای وحدت دوباره در ارمنستان

مقام های جمهوری ارمنستان در مراسم یادبود قربانیان کشتار ارامنه توسط ترک های عثمانی در ۱۰۳ سال قبل - ایروان، ۲۴ آوریل ۲۰۱۸

به دنبال تظاهرات خیابانی مردم ارمنستان در اعتراض به نخست وزیری سرژ سرکیسیان که ده سال رئیس جمهوری آن کشور آسیای میانه بود، فرا رسیدن مراسم سالانه یادبود قربانیان قتل عام ارامنه توسط ترک های عثمانی فرصتی شد برای اتحاد دوباره و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در آن جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق.

اعتراضات در ارمنستان، که حدود ده روز به طول انجامید، روز دوشنبه و پس از اعلام کناره‌گیری سرژ سرکیسیان از مقام نخست وزیری فروکش کرد. سرکیسیان از سال ۲۰۰۸ و برای دو دوره رئیس جمهوری ارمنستان بود و معترضان می‌گویند او با تغییر قوانین و کسب مقام نخست وزیری می‌خواهد موقعیت خود را در رأس قدرت حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود ۱۰ هزار معترض در حالی که پرچم ارمنستان را در دست داشتند روز سه شنبه با حضور نیکول پاشینیان رهبر اپوزوسیون در گورستانی در دامنه ارتفاعات حومه پایتخت تجمع کردند و یاد حدود یک میلیون و پانصد هزار ارمنی را، که یک قرن پیش توسط ترک‌های عثمانی قتل عام شدند، گرامی داشتند.

ارامنه و بسیاری از تاریخ‌شناسان رویداد ۱۰۳ سال پیش را «قتل عام» می‌خوانند، اما ترکیه که وارث امپراتوری عثمانی است آن را رد می‌کند.

هرچند اعتراضات آرام شده و یادبود قربانیان کشتار ارامنه را آرام‌تر نیز کرده است، اما مخالفان می‌گویند استعفای سرکیسیان تنها گام اول برای اصلاحات و آغاز دوران گذار سیاسی در جمهوری ارمنستان است که آنها به دنبال آن هستند. معترضان همچنین خواستار کناره‌گیری کارن کاراپتیان نخست وزیر دولت سرکیسیان و متحد کلیدی او هستند.

گرگور آدامیان، تاجر ۴۳ ساله و رهبر اپوروسیون ارمنستان، در مراسم امروز در مجموعه یادبود قربانیان حمله عثمانی در حومه ایروان، در حالی که یک شاخه گل سرخ در دست داشت گفت «ما نیاز به تغییر دولت داریم» و در ادامه تاکید کرد که مردم ارمنستان از فشار و فساد یک دسته خاص در رأس قدرت خسته شده‌اند و خواستار تغییر هستند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال به نظر می‌رسد که اپوزوسیون ارمنستان هنوز از آمادگی لازم و کافی برای تشکیل یک جبهه واحد سیاسی در این مسیر برخوردار نیستند و مشخص نیست در صورت تحقق خواسته شان، برای توافق بر سر برگزاری یک انتخابات زودرس، بتوانند به آنچه که می‌خواهند دست یابند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه شاهزاده رضا پهلوی دربار جسد مومیایی منتسب به رضا شاه؛ خواستار رعایت شان پیکر او هستیم

شاهزاده رضا پهلوی، در تازه ترین موضع گیری درباره پیدا شدن جسد مومیایی احتمالی رضا شاه پهلوی بیانیه ای صادر کرد و خواستار رعایت شان پادشاه سابق ایران به عنوان «سرباز و خدمتگزار ملت و میهن» شد.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه خود نوشته است که پس از «بررسی تمام شواهد و جوانب» او و خانواده سلطنتی به این نتیجه رسیده که پیکر پیدا شده، «به احتمال بسیار قوی» به رضا شاه تعلق دارد.

در روزهای اخیر کشف یک جسد مومیایی شده که منتسب به رضا شاه موسس سلسله پهلوی است، در ایران خبر ساز شده و واکنش شاهزاده رضا پهلوی را به همراه داشته است.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

رضا شاه پهلوی از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ در ایران شاه ایران بود.
رضا شاه پهلوی از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ در ایران شاه ایران بود.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷، صادق خلخالی، یکی از مقامات تندروی رژیم در اوایل انقلاب، سعی در تخریب آرامگاه رضا شاه را داشت، اما تنها توانست روی مقبره را تخریب کند. همان زمان شایع شد که خانواده سلطنتی پیکر مومیایی شده رضا شاه را از ایران خارج کرده است.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه روز سه شنبه چهار اردیبهشت اعلام کرد که پیکر رضا شاه هرگز توسط محمدرضا شاه پهلوی به خارج از ایران منتقل نشد و این ادعا را تکذیب کرد.

وی در بیانیه خود از حکومت و مقامات جمهوری اسلامی خواست تا برای روشن شدن اذهان عمومی و رفع هرگونه ابهام، امکان دسترسی به پیکر را به پزشکان و کارشناسان علمی مورد اعتماد و تایید خانواده بدهد.

شاهزاده رضا پهلوی درباره انتظارش درباره جسد کشف شده، نوشت: «پیکر رضا شاه در نهایت باید دوباره در ایران و آن گونه که شایسته و سزاوار است، به خاک سپرده شود. آرامگاه رضا شاه - اگر نه به عنوان پدر ایران نوین یا یک پادشاه - بلکه تنها به عنوان یک سرباز و خدمتگزار ملت و میهن، باید نشان داشته باشد و برای همگان شناخته شده باشد.«

در پایان بیانیه وی آمده است: «این موضوع نه فقط یک مسئله شخصی یا خانوادگی بلکه موضوعی با ابعاد ملی و تاریخی است. رضا شاه به همه مردم ایران و دوستدارانش تعلق دارد. از این روز، از همه مردم ایران به عنوان نگاه بانان حقیقی میراث او تقاضا دارم تا از طریق شبکه های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت آمیز سراسری، یاد و نامش را گرامی بدارند.«

متن کامل بیانیه شاهزاده رضا پهلوی
متن کامل بیانیه شاهزاده رضا پهلوی

دو روز پیش، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهارنظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع را کردند.

پیشتر، شاهزاده رضا پهلوی در توئیتی به خبر کشف یک جسد مومیایی شده در شهر ری و احتمال تعلق آن به رضاشاه پهلوی واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «اخبار مربوط به پیدا شدن پیکر مومیایی شده رضاشاه در شاه عبدالعظیم را از نزدیک دنبال می‌کنم. فعلا در حال بررسی موضوع هستیم و در انتظار مشخص شدن واقعیت امر در روزهای آینده می‌مانیم. در عین حال به مقامات مسئول، نسبت به هرگونه پنهانکاری و عدم شفافیت در این خصوص هشدار می دهم ».

منطقه تحت حفاری به آستان حرم عبدالعظیم تعلق دارد که یک نهاد حکومتی و مذهبی است. در مقابل، میراث فرهنگی از نهادهای دولتی محسوب می شود.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، سلسله پهلوی را در در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد که خود تا سال ۱۳۲۰ و فرزندش محمدرضا شاه پهلوی تا سال ۱۳۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی آمریکا از چهارشنبه فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ را بررسی می‌کند

فرمان بحث‌برانگیز مهاجرتی پرزیدنت دونالد ترامپ قرار است روز چهارشنبه برای نخستین بار به صورت جامع و اساسی در دیوان عالی ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته و مطابقت آن با قانون اساسی و دیگر قوانین مهاجرتی آمریکا ارزیابی شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سپتامبر گذشته برای سومین بار فرمان اجرایی ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان به ایالات متحده را صادر کرد و ۹ قاضی دیوان عالی قرار است قانونی بودن یا نبودن آن را مشخص کنند.

بر اساس فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ ورود شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و چاد برای مدتی به ایالات متحده تعلیق می‌شود؛ که این تعلیق البته در مورد شهروندان کشور آفریقایی چاد روز دهم آوریل (دو هفته پیش) لغو شد.

دیوان عالی تاکنون در مورد ماهیت قانونی این فرمان، که با هدف مبارزه با تروریسم صادر شده است، و دیگر طرح مهاجرتی او، لغو برنامه حمایت دولتی از مهاجران فاقد مدارک قانونی که در کودکی به آمریکا آمده‌اند (داکا)، تصمیم نگرفته‌ است.

دیوان عالی البته پیشتر– وقتی که دادگاه‌های فدرال از اجرای این فرامین جلوگیری کردند – به درخواست دولت دخالت کرد و در مورد تعلیق ورود برخی شهروندان مسلمان جانب دولت را گرفت و در مورد داکا برخلاف خواسته دولت رأی داد.

۹ قاضی دیوان عالی قرار است فردا استدلال‌های دو طرف را در مورد سومین فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، که ابتدا قرار بود یک هفته پس از آغاز به کار او در اول بهمن ۱۳۹۵ اجرایی شود، شنیده و تا آخر ژوئن رأی خود را صادر کنند.

جدی‌ترین مخالف منع ورود شهروندان اکنون پنج کشور عمدتا مسلمان، ایالت هاوایی است که آن را ناقض قوانین مهاجرتی کشور و همچنین قانون اساسی دانسته که می‌گوید دولت نباید در هیچ موردی یک مذهب را به یک مذهب دیگر ترجیح دهد.

دولت نیز می‌گوید بررسی تقاضاهای شهروندان این کشورها برای سفر به ایالات متحده نیازمند زمان و دقت بیشتری است؛ چرا که تبادل اطلاعاتی میان آمریکا و این کشورها وجود ندارد و عناصر نامطلوب می‌توانند به راحتی وارد آمریکا شوند.

تصمیم قضات دیوان عالی آمریکا در روز چهارم دسامبر به نفع دولت ترامپ، که خواسته بود حکم دادگاه پائین‌تر برای تعلیق اجرای این فرمان را نقض کند، و همچنین رأی آن در رد توقف برنامه حمایتی داکا، نشان از استقلال دیوان دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ در دیدار با ماکرون: اگر ایران غنی‌سازی را شروع کند با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره توافق هسته ای ایران، این توافق را «احمقانه»، «مضحک» و «فاجعه‌بار» نامید و گفت اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه ۴ اردیبهشت در کاخ سفید میزبان رئیس جمهوری فرانسه بود.

آقای ترامپ در این مراسم به خبرنگاران درباره نقش ایران در خاورمیانه گفت: ایران در خاورمیانه مسوول هر اقدام و تحول مخربی است. در یمن در سوریه، هر جایی که بروید. هم اکنون متاسفانه روسیه هم دخالتهای خود در منطقه را افزایش داده است. اما ایران همواره مسئول هر مشکل در منطقه است.

وی افزود: آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران این روند را در منطقه ادامه دهد. توافق با ایران فاجعه است. آنها در حال آزمایش موشکهای بالستیک هستند. این چه توافقی است. در این توافق در این باره صحبت نمی شود، درباره دخالت ایران در یمن حرفی زده نمی شود و دیگر مشکلات در خاورمیانه بویژه کارهایی که ایران در منطقه می کند. هر جا در خاورمیانه نگاه می کنید دخالت ایران را می بینید. خوب این چه توافقی است.

او در پاسخ به سووال دیگری در باره اینکه مقامات ایران گفته اند که اگر آمریکا از برجام خارج شود، آنها فعالیت های اتمی را از سر خواهد گرفت، هشدار داد که این کار برای ایران نتایج بدی به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: شروع مجدد برنامه اتمی شان بمانند پیش از توافق برجام کار ساده ای نخواهد بود. آنها هرگز اینکار را نخواهند کرد. اگر مجددا در همان ابعاد شروع کنند با مشکلات بسیار بزرگی روبرو خواهند شد. می توانید روی این حرف من حساب باز کنید. اگر آنها مجددا در همان ابعاد شروع کنند با مشکلات بسیار بزرگی که تاکنون ندیده اند روبرو خواهند شد.


در این گفتگو آقای ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که کشورش یکی از طرفهای برجام است، از اهمیت ماندن در این توافق بین المللی صحبت کرد.

وی گفت: توافق اتمی ایران مهم است. و ما درباره آن صحبت خواهیم کرد. اما باید این توافق را به عنوان بخشی از یک رویکرد جامعتر در منطقه دید. یعنی استقرار امنیت در منطقه. ما با وضعیت کنونی در سوریه مواجهیم و انتخابات در عراق را در پیش داریم. باید ثبات را برای متحدانمان در منطقه فراهم کنیم. آنچه ما به دنبال آن هستیم مهار نفوذ ایران در منطقه است و برجام بخشی از این نگاه جامع به منطقه است.

استقبال رسمی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است، روز سه شنبه به طور رسمی از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید مورد استقبال قرار گرفت.

در این مراسم که با شلیک گلوله‌های توپ، مراسم ویژه استقبال توسط نظامیان و پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد، ترامپ و همسرش رسما از ماکرون و همسرش استقبال کردند.

در مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری فرانسه و همسرش گلوله های توپ شلیک شد و سرود ملی دو کشور نواخته شد.

رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه عصر وارد آمریکا شد و پرزیدنت ترامپ از او در خانه جرج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا پذیرایی کرد.

مراسم استقبال و دیدار رسمی روز سه شنبه در کاخ سفید در شهر واشنگتن پاینخت آمریکا برگزار شد.

ماکرون در کنگره

فردا آقای مکرون در برابر نمایندگان کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد که به گفته ناظران هدف از آن متقاعد کردن قانونگذاران آمریکا به ماندن این کشور در برجام است.

هم اکنون نمایندگان کنگره در حال بازبینی برجام با هدف اعمال اصلاحات خواسته شده پرزیدنت ترامپ در آن هستند.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است.

براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قیمت نفت به بالاترین سطح خود در چهار سال اخیر رسید

بحرین

قیمت هر بشکه نفت خام روز سه شنبه به بیش از ۷۵ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۱۴ است؛ هر چند در ساعاتی از روز بخشی از این افزایش قیمت را از دست داد.

به نوشته رویترز، قیمت نفت در شرایطی در حال افزایش بوده است که سازمان اوپک از کاهش تولید نفت حمایت می کند، تقاضا برای نفت در بازار قوی است، بازگشت تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران با خروج از برجام محتمل است.

قیمت های نفت از سال ۲۰۱۶ و زمانی که اوپک تصمیم گرفت با کمک روسیه و دیگر صادرکنندگان نفت خارج از این سازمان بازار نفت را مدیریت کند، رو به رشد گذاشت.

توافق برای کاهش عرضه نفت در ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شد. این کاهش با افت عمده تولید نفت در ونزوئلا، شدت گرفته است.

به نوشته رویترز، هر بشکه نفت خام برنت روز سه شنبه به قیمت ۷۵ دلار و ۲۷ سنت معامله شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دست کم ۱۱ سرباز و مامور پلیس افغانستان در دو حمله طالبان کشته شدند

سرباز افغان در حال نگهبانی در اطراف یک مرکز دولتی در ولسوالی خواجا در ولایت غزنی که هدف حمله طالبان گرفته است - ۱۲ آوریل ۲۰۱۸

در جدیدترین مورد از موج حملات طالبان در افغانستان، که معمولا در آغاز فصل بهار آغاز می‌شود، پیکارجویان آن گروه اسلامگرای افراطی روز سه‌شنبه در دو حمله جداگانه جان دست کم ۱۱ سرباز ارتش و مأمور پلیس را گرفتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی والی فراه، در حمله‌ای که طالبان به یک پست بازرسی نیروهای ارتش در این ولایت واقع در غرب افغانستان انجام داد، دست کم پنج سرباز جان خود را از دست دادند.

به گفته محمدناصر مهری، دو سرباز دیگر هم در حمله طالبان به این مرکز واقع در ولسوالی بالابلوک زخمی شدند؛ ضمن آن که شش تن از پیکارجویان طالبان در درگیری چند ساعته با سربازان کشته و سه طالب هم زخمی شدند.

در یک حمله دیگر به پاسگاه پلیس در ولسوالی جغتو در ولایت غزنی واقع در شرق افغانستان نیز دست کم چهار مأمور پلیس جان خود را از دست داده و هفت مأمور دیگر نیز در جریان درگیری با پیکارجویان طالبان زخمی شدند.

بنا بر اعلام عارف نوری سخنگوی والی غزنی، درگیری و تبادل آتش میان نیروهای پلیس و پیکارجویان طالبان چندین ساعت طول کشید و مهاجمان افراطی اقدام به آتش باری سنگین و استفاده از خمپاره و نارنجک کردند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طلبان در پیامی مسئولیت حملات امروز را پذیرفت و گفت طالبان در حمله به پست بازرسی ارتش در فراه دو سرباز را به اسارت گرفته‌اند. ارتش افغانستان هنوز این ادعا را تایید یا تکذیب نکرده است.

پیکارجویان طالبان همچنین عصر سه‌شنبه به چند مرکز پلیس و ارتش در ولایت غربی بادغیس حمله کردند، که به گفته محمد ناصر نظری از اعضای شورای ولایتی، دو مامور پلیس بر اثر آن حملات کشته و شش سرباز اسیر شدند.

این چندین مورد از حملات خونبار در افغانستان در هفته جاری است. وزارت صحت عامه (بهداشت) روز سه شنبه اعلام کرد که شمار قربانیان انفجار انتحاری روز یکشنبه در کابل، پایتخت افغانستان، به ۶۰ نفر افزایش یافته است.

طالبان روز دوشنبه نیز حملاتی را در غرب کشور انجام داد که منجر به کشته شدن ۱۸ تن از نیروهای ارتش و پلیس شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت اسد وقت برای صلح ندارد؛ وزیر سوری می گوید گام بعدی تصرف شمال حمص است

حمص، سوریه

سوریه می گوید گام بعدی اش پس از آنکه با شورشیان مسلح اطراف دمشق برای تحویل گرفتن کنترل این مناطق به توافق برسد، تصرف بخشی از شمال شهر حمص است که در کنترل شورشیان قرار دارد. شهر حمص در شمال سوریه قرار دارد.

به گزارش رویترز، علی حیدر، وزیر «امور آشتی ملی» دولت سوریه روز سه شنبه به این خبرگزاری گفت تصرف این بخش از حمص به زودی و پس از آن صورت می گیرد که توافقنامه های تسلیم کردن مناطق اطراف دمشق با گروه های مسلح تکمیل شود.

ارتش سوریه و نیروهای متحدش وسیعترین منطقه تحت کنترل شورشیان در نزدیکی دمشق، یعنی غوطه شرقی را ماه جاری میلادی تصرف کردند و در حال تصرف دوباره قسمت های باقی مانده اطراف دمشق هستند.

نیروهای حامی دولت بشار اسد، در حال بمباران یک بخش در جنوب دمشق هستند که در کنترل پیکارجویان داعش است. بخش دیگری در کنار همین بخش، تحت کنترل گروه دیگری از شورشیان مخالف دولت است.

رویترز می گوید در روزهای اخیر، دو گروه از شورشیان در شمال شرق دمشق، یعنی در مناطق الضمیر و قلمون توافق کردند که منطقه را تسلیم نیروهای دولتی کنند و خود با اتوبوس به مناطق دیگر تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه بروند.

دولت سوریه متحدانش با روش محاصره و بمباران منطقه محاصره شده شورشیان را وادار می کنند که منطقه را تسلیم نیروهای دولتی کنند و به مناطق دیگر بروند.

به گفته علی حیدر، گروه های مسلح مخالف تا زمانی که جدیت و عزم نیروهای دولتی را حس نکنند، وارد مذاکره برای آشتی ملی نمی شوند.

مخالفان بشار اسد او را متهم می کنند که از روش بمباران شیمیایی علیه شورشیان استفاده می کند، امری که دمشق آن را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمینه‌سازی ملاقات رهبران آمریکا و کره شمالی بی سر و صدا در جریان است

واشنگتن، صدای آمریکا - دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود: «ما با کرهٔ شمالی در تماس بوده‌ایم. ما در ماه مه یا اوایل ژوئن با آنها دیدار خواهیم کرد. و من فکر می‌کنم که هر دو طرف برای این موضوع احترام فراوانی قائل خواهند بود و امیدوارم که ما بتوانیم به توافقی بر سر خلع سلاح هسته‌ای کرهٔ شمالی دست یابیم. آنها این را گفته‌اند و ما هم همین را گفته‌ایم. به امید آن که این رابطه، سالیان سال رابطه‌ای متفاوت باشد.»

بنا به گزارش‌ها، پیونگ یانگ نیز تأیید کرده که کیم جونگ اون، رهبر کرهٔ‌ شمالی، مایل است در نشست آینده با پرزیدنت ترامپ در مورد غیرهسته‌ای شدن مذاکره کند.

این نشست، در صورت برگزاری، نخستین ملاقات یک رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با یک رهبر کرهٔ شمالی خواهد بود. اما آیا رهبران دو کشور می‌توانند، در شرایطی که آمریکا هرگز کرهٔ شمالی را از لحاظ دیپلماتیک به رسمیت نشناخته است، با یکدیگر ملاقات کنند؟

گرگ برژینسکی، دانشیار تاریخ،‌ دانشگاه جرج واشینگتن می گوید: «شما می‌توانید بدون به رسمیت شناختن، با هم گفت‌وگو کنید. برای نمونه در سال ۱۹۷۲ وقتی که ریچارد نیکسون به چین رفت در آن زمان ایالات متحده هنوز جمهوری خلق چین را به عنوان دولت رسمی چین به رسمیت نشناخته بود و تنها جمهوری چین را به رسمیت می‌شناخت. با این وجود آنها رفتند و با مائو تسه‌تونگ و چوان‌لای گفت‌و‌گو کردند. من فکر می‌کنم که شما قطعأ می‌توانید مشابه این کار را با کرهٔ شمالی نیز انجام دهید. برای گفت‌و‌گو نیازی نیست که شما دولت‌شان را به رسمیت بشناسید. بی‌تردید یکی از خواسته‌های کرهٔ شمالی این خواهد بود که در نهایت ایالات متحده آنها را به رسمیت بشناسد، همان‌گونه که چهل سال پیش جمهوری خلق چین نیز همین را درخواست کرده بود. ولی شما برای آغاز این روند، نیازی به شناسایی رسمی ندارید.»

جیمز پرسن، مدیر تحقیقات مؤسسهٔ آمریکا-کره دانشگاه جانز هاپکینزمی گوید: «ما باید تعامل کنیم. در انزوا باقی ماندن آنها، هیچ‌گونه صلح پایداری را به شبه جزیرهٔ کره نخواهد آورد. ما باید تلاش کنیم تا راه‌هایی را برای دستیابی به یک قرار موقت پیدا کنیم و مثلاً با جایگزین کردن یک موافقت‌نامهٔ صلح به جای توافق ترک مخاصمهٔ جنگ کره، یک رابطه را برقرار کنیم.»

افراد خوش‌بین به سیاست خارجی می‌گویند که نشست کیم و ترامپ ممکن است مثل گشایش چشمگیر روابط آمریکا با چین در سال ۱۹۷۲ توسط پرزیدنت ریچارد نیکسون باشد. اما بدبین‌ترها بیشتر مایلند منتظر بمانند و نتیجه را ببینند. پرزیدنت ترامپ می‌گوید که این، امری حیاتی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفته بود: «این کار باید قبلاً توسط رؤسای‌جمهور دیگر انجام می‌شد. اما آنها تصمیم گرفتند که این کار را نکنند. آنها قادر به انجام آن نبودند. انجام این کار پنج، ده، یا بیست سال پیش بسیار آسان‌تر از حالا بود. ما نشستی را با کرهٔ شمالی در پیش داریم که زمینه‌سازی برای آن در جریان است. من فکر می‌کنم که این، برای جهان بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.»

اگر پرزیدنت ترامپ در کاهش تنش‌ها میان ایالات متحده و کرهٔ شمالی موفق شود، این تحول تاریخی برای یکی از متحدان اصلی کرهٔ شمالی، یعنی ایران، پیامد‌های جدی را در بر خواهد داشت.

ایران امروزه خریدار اصلی فناوری موشک‌های بالستیک کرهٔ شمالی و از سرمایه‌گذاران کلیدی در برنامهٔ هسته‌ای پیونگ یانگ است.

گرگ برژینسکی، دانشیار تاریخ،‌ دانشگاه جرج واشینگتن می گوید: «اگر این کاهش تشنج با غرب به یک تغییرجهت چشمگیر در سیاست خارجی کرهٔ شمالی بیانجامد، این به رویدادهای دههٔ ۱۹۷۰ در جمهوری خلق چین شباهت زیادی خواهد داشت. در آن مورد چین ناگهان از هم‌پیمانانش در اردوی کمونیسم فاصله گرفت و روند بهبود روابط خود با کشورهایی مانند ژاپن و تایلند را آغاز کرد. من فکر می‌کنم چنان‌چه در کرهٔ شمالی نیز این اتفاق بیافتد، آنگاه از اهمیت ایران برای کرهٔ شمالی به شدت کاسته خواهد شد؛ زیرا به نظر من ایران، جز تأمین مالی برنامهٔ هسته‌ای، فایدهٔ دیگری برای کرهٔ ‌شمالی ندارد.»

اگر قمار پرزیدنت ترامپ برای صلح با کرهٔ شمالی با برد همراه شود، تهران یکی از پایتخت‌هایی خواهد بود که با نگرانی بسیار زیاد نتیجهٔ ‌این نشست را زیر نظر خواهد داشت.

نسخه تلویزیونی این گزارش:

استقبال رسمی از رئیس جمهوری فرانسه توسط پرزیدنت ترامپ

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه و همسرانشان در بالکن کاخ سفید

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است، روز سه شنبه به طور رسمی از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید مورد استقبال قرار گرفت.

در این مراسم که با شلیک گلوله‌های توپ، مراسم ویژه استقبال توسط نظامیان و پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد، ترامپ و همسرش رسما از ماکرون و همسرش استقبال کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی از نزدیکی فرانسه و آمریکا گفت و تاکید کرد در این دیدار درباره موضوعات مهمی با رئیس جمهوری فرانسه مذاکره خواهد کرد.

آقای ماکرون هم در سخنانی تاکید کرد که فرانسه در کنار آمریکا با تروریسم و تسلیحات کشتار جمعی مبارزه می‌کند.

در مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری فرانسه و همسرش گلوله های توپ شلیک شد و سرود ملی دو کشور نواخته شد.

رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه عصر وارد آمریکا شد و پرزیدنت ترامپ از او در خانه جرج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا پذیرایی کرد.

مراسم استقبال و دیدار رسمی روز سه شنبه در کاخ سفید در شهر واشنگتن پاینخت آمریکا برگزار شد.

آقای ماکرون در حالی به این سفر آمده که پیشتر گفته شد از جمله موضوعات مهم مورد بحث بین روسای جمهوری آمریکا و فرانسه آینده توافق هسته ای ایران موسوم به برجام باشد.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است.

براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

موضع ماکرون و مرکل

غیر از سفر ماکرون به واشنگتن، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز برای دیدار با پرزیدنت ترامپ به پایتخت آمریکا سفر خواهد کرد. رهبران فرانسه و آلمان در آستانه این سفر، هر دو موضع خود را در قبال توافق بیان کرده اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه دوم اردیبهشت در گفتگو با شبکه خبری فاکس گفت که او نیز نگران برنامه‌های موشکی ایران است و از تلاش برای وادار کردن ایران به متوقف کردن این برنامه حمایت می‌کند، اما لازمه این کار لغو توافق هسته‌ای نیست.

آقای ماکرون گفت: «آیا توافق موسوم به برجام توافق خوبی برای رابطه ما با ایران است؟ خیر؛ اما آیا برای برنامه اتمی ایران گزینه بهتری وجود دارد؟ من گزینه دیگری نمی بینم.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین درباره «سناریوی خروج از برجام» یا «گزینه دوم» فرانسه برای این توافق گفت: «من گزینه دومی برای مهار برنامه اتمی ایران ندارم. این موضوعی است که ما درباره آن تبادل نظر خواهیم کرد. می‌خواهم این را درباره توافق اتمی بگویم که بیایید این چارچوب را نگاه داریم زیرا بهتر از شرایطی است که در کره شمالی پیش آمد.»

همزمان با سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره سرنوشت توافق اتمی با ایران، صدراعظم آلمان نیز درباره آخرین مواضع دولت خود درباره این توافق اظهار نظر کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، یکشنبه دوم اردیبهشت در مصاحبه با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفت که توافق اتمی با ایران کامل نیست اما ، بهتر از نداشتن توافق است.

«من نگرانی بسیار اسرائیل را از تهدیدهای ایران درک می کنم. موضوعی که بر سر آن اختلاف نظر داریم چگونگی مهار ایران به بهترین نحو است. نخست وزیر نتانیاهو این نظر را دارد که توافق اتمی با ایران امنیتی را که اسرائیل می‌خواهد، تضمین نمی‌کند. ما معتقدیم که بهتر است این توافق را که حتی کامل نیست، نگاه داریم تا هیچ توافقی نداشته باشیم.»

خانم مرکل با بیان اینکه آلمان به تبادل نظر در این باره ادامه خواهد داد، گفت: «آلمان از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند تا از پایبندی به توافق اطمینان حاصل کند. این توافق، راه حلی برای همه مشکلات نیست. ما نگران برنامه موشک بالیستیک ایران هستیم و از این رو، در حال گفتگو با بریتانیا، فرانسه و آمریکا هستیم که چگونه بتوانیم در این زمینه نیز پیشرفت داشته باشیم.»

رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته میزبان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری و ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا بود.

قرار است به احترام ورود امانوئل ماکرون، ۲۱ گلوله توپ شلیک و سپس شام تشریفاتی در موزه جورج واشنگتن، صرف شود. علاوه بر این قرار است آقای ماکرون با اعضای کنگره دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی ایران حکم اعدام درویش زندانی را تایید کرد

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که حکم اعدام «محمد ثلاث»، درویش زندانی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل سه مامور با اتوبوس در درگیری‌های خیابان پاسداران شد، توسط دیوان عالی ایران تایید شده و لازم الاجراست.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم قصاص محمد ثلاث را به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی، تایید کرده است.

اسفند گذشته، درگیری ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با درویشان گنابادی که به زندانی شدن یک درویش سالمند معترض بودند، به خشونت کشیده شد و پنج کشته و چندین زخمی به جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان ماموران نیروی انتظامی بودند که به دلیل برخورد با اتوبوس محمد ثلاث جان باختند.

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال گذشته از سوی قاضی دادگاه تعیین شد که محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرد.

به گزارش ایلنا، وی در دفاعیات خود گفته بود: «من شکایتم از نیروی انتظامی را پیش کی باید ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.»

او در ادامه دفاعیات خود گفته بود که در هنگام حادثه اراده او دست خودش نبود، چرا که در اثر ضربات ماموران دستش شکسته بود و اضطراب داشت که ماموران قصد حمله به او را دارند.

او اضافه کرده بود: «من پایم را روی گاز گرفتم تا رد کنم، افراد را ندیدم.»

حکم اعدام آقای ثلاث در حالی تایید شده است که پیشتر نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده درباره نحوه سرکوب درویشان و نحوه برخورد قضایی با آنها ابراز نگرانی کرده بودند.

دیده بان حقوق بشر نسبت به روند برخورد با دراویش و محاکمه او بیانیه داده بود. این نهاد بین‌المللی در گزارش خود نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای محمد ثلاث یکی از دراویش که به قتل سه سرباز نیروی انتظامی متهم شده، ابراز نگرانی کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران را در سراسر کشور، دریافت کرده، در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواست تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

صدور و تایید حکم اعدام محمد ثلاث در حالیست که هنوز تکلیف صدها نفر از درویشان بازداشت شده حوادث خیابان پاسداران مشخص نشده و برخی از بازداشت شدگان با وجود جراحت ناشی از کتک خوردن از ماموران و مشکلات سلامتی، همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند. ضمن اینکه هنوز جزئیات مرگ، محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» درباره پیدا شدن جسد مومیایی احتمالی رضاشاه

این آخرین تصویر از جسد رضا شاه پهلوی قبل از خاکسپاری در عبدالعظیم شهر ری است.

همزمان با انتشار خبر کشف جسد احتمالی رضا شاه پهلوی در ایران و واکنش نوه او شاهزاده رضا پهلوی، «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» با صدور بیانیه ای تاکید کرده اگر این جسد مومیایی به رضا شاه تعلق دارد، رفتاری در شان او با جسد وی شود.

در بخشی از بیانیه «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» آمده: جمهوری اسلامی، در طی چهاردهه گذشته به نام خدا و دین، قدرت مطلقه را به دست گرفته و مدعی سردمدار مذهب شیعه در جهان است. در حالی که، همۀ علمای شیعه بر حکم به «حرمتِ نبش قبرِ تاکید کرده اند»، مسئولین حکومتی، احکام شیعه را شکسته و نه تنها به زندگان که به مردگان نیز بی حرمتی کرده اند. هم میهنان ما را به قتل رساندند و خاوران برگه سیاهی در تاریخ کشورمان رقم زدند. در شرایط به دور از شئون اسلامی گورستان های پیروان بهاییان را تخریب کردند و حرمت ایرانیان را خدشه دار کردند.

در روزهای اخیر کشف یک جسد مومیایی شده که منتسب به رضا شاه موسس سلسله پهلوی است، در ایران خبر ساز شده و واکنش نوه او، شاهزاده رضا پهلوی را به همراه داشته است.

دو روز پیش، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهارنظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع کردند.

در این بین، شاهزاده رضا پهلوی در توئیتی به خبر کشف یک جسد مومیایی شده در شهر ری و احتمال تعلق آن به رضاشاه پهلوی واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «اخبار مربوط به پیدا شدن پیکر مومیایی شده رضاشاه در شاه عبدالعظیم را از نزدیک دنبال می‌کنم. فعلا در حال بررسی موضوع هستیم و در انتظار مشخص شدن واقعیت امر در روزهای آینده می‌مانیم. در عین حال به مقامات مسوول، نسبت به هرگونه پنهانکاری و عدم شفافیت در این خصوص هشدار می‌دهم.»

در بخش دیگر بیانیه «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» تاکید شد: بر ما مردم ایران است که از هر جناح و باوری که باشیم، مقامات جمهوری اسلامی را وادار کنیم تا پیکر این مرد بزرگ که به تاریخ ایران متعلق است را آنگونه که شایسته نام و روح رضا شاه بزرگ است در مزاری شایسته در میهنمان ایران به خاک بسپاریم.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷، صادق خلخالی، روحانی تندرو، سعی در تخریب آرامگاه او داشت، اما فقط روی مقبره را توانست تخریب کند. همان زمان شایعه شد که خانواده سلطنتی پیکر مومیایی شده رضا شاه را از ایران خارج کرده است. اما این ادعا بعدها توسط شهبانو فرح تکذیب شد.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به کشف این جسد در حالی است که هنوز مقام های تهران رسما اعلام نکرده‌اند با آن چه خواهند کرد.

منطقه تحت حفاری به آستان حرم عبدالعظیم تعلق دارد که یک نهاد حکومتی و مذهبی است. در مقابل، میراث فرهنگی از نهادهای دولتی محسوب می شود.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، سلسله پهلوی را در در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد که خود تا سال ۱۳۲۰ و فرزندش محمدرضا شاه پهلوی تا سال ۱۳۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معترضان روز دوشنبه مقابل محل سخنرانی محمدجواد ظریف چه کسانی بودند

روز دوشنبه که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در «شورای روابط خارجی» سخنرانی کرد، معترضانی مقابل ساختمان این شورا حضور داشتند.

این معترضان عروسک هایی به شکل خامنه ای، ظریف و روحانی در دست داشتند و در پلاکاردهای شان علیه جمهوری اسلامی شعار داده شده بود.

این تجمع توسط سازمان جوامع ایرانی آمریکایی موسوم به OIAC (به انگلیسی: Organization of Iranian American Communities USA) که پیش از این هم چندین تجمع اعتراضی به حضور مقام های جمهوری اسلامی ایران در آمریکا و دیگر نشست ها برگزار کرده بود.

سازمان جوامع ایرانی آمریکایی می گوید در اغلب شهرهای آمریکا اعضایی دارد و هدف آن حقوق بشر و آزادی برای مردم ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع معترضان به خشکیدگی دریاچه ارومیه همزمان با سفر روحانی به تبریز

گزارش ها حاکی از آن است که جمعی از مردم تبریز همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران به این شهر، در اعتراض به تداوم خشکیدگی دریاچه ارومیه تجمع کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان که روز سه شنبه چهارم اردیبهشت در خیابان مسیر عبور حسن روحانی به ورزشگاه تختی تبریز تجمع کرده بودند، پلاکاردهایی با شعار حمایت از دریاچه ارومیه در دست داشتند.

دریاچه ارومیه که طی سالهای اخیر به دلیل خشکسالی، ساخت دهها سد روی رودخانه‌های منطقه و اختصاص نیافتن حقابه آن، بیشتر وسعت خود را از دست داده، با وجود وعده دولت درباره احیای آن همچنان با خطر خشکیدگی کامل روبروست.

کارشناسان هشدار می‌دهند که با خشکیدگی کامل دریاچه، چندین استان ایران با طوفان نمک موجود در بستر دریاچه مواجه می‌شوند.

رئیس جمهوری ایران همزمان با اعتراضات به تداوم خشکیدگی ارومیه، روز سه شنبه وعده اختصاص بودجه و فاینانس به طرح احیای دریاچه ارومیه را داد.

بحران خشکسالی، کاهش شدید منابع آب و خشکیدگی دریاچه‌ها و رودخانه‌های ایران در سال‌های اخیر شدت گرفته است.

کارشناسان علاوه بر کاهش بارندگی، سیاست های غلط در مدیریت آب و سدسازی‌های بی رویه را از عوامل نابودی منابع آب در ایران می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا و سازمان ملل خواستار آغاز دوباره گفتگوهای صلح سوریه شدند

استفان دی میستورا، آرشیو

«استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، تاکید کرد پیشروی های اخیر دمشق و متحدانش در جنگ داخلی سوریه مسیر دستیابی به صلح در این کشور را نزدیکتر نکرده است.

او این سخنان را روز سه شنبه در یک کنفرانس به میزبانی اتحادیه اروپا در بروکسل، و در حضور کمک کنندگان بین المللی بیان کرد.

آقای دی میستورا در کنفرانس خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت «دستاوردهای نظامی و زمینی هفته ها و روزهای اخیر و تشدید اقدامات نظامی منجر به راه حل سیاسی نمی شود.»

خانم موگرینی نیز در این کنفرانس خبری تاکید کرد آغاز دوباره مذاکرات تحت رهبری سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که اکنون وارد هشتمین سال خود شده، ضروری است.

جنگ داخلی سوریه باعث کشته شدن صدها هزار نفر و آوارگی میلیون ها نفر دیگر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشف جسد احتمالی رضاشاه در شهر ری؛ واکنش شاهزاده رضا پهلوی

تصویر راست عکسی از جسد مومیایی شده رضا شاه پهلوی قبل از خاکسپاری است و تصویر راست، جسد مومیایی پیدا شده اخیر در شهر ری است.

در روزهای اخیر کشف یک جسد مومیایی شده که منتسب به رضا شاه موسس سلسله پهلوی است، در ایران خبر ساز شده و واکنش نوه او، شاهزاده رضا پهلوی را به همراه داشته است.

دو روز پیش، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهارنظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع کردند.

در این بین، شاهزاده رضا پهلوی در توئیتی به خبر کشف یک جسد مومیایی شده در شهر ری و احتمال تعلق آن به رضاشاه پهلوی واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «اخبار مربوط به پیدا شدن پیکر مومیایی شده رضاشاه در شاه عبدالعظیم را از نزدیک دنبال می‌کنم. فعلا در حال بررسی موضوع هستیم و در انتظار مشخص شدن واقعیت امر در روزهای آینده می‌مانیم. در عین حال به مقامات مسوول، نسبت به هرگونه پنهانکاری و عدم شفافیت در این خصوص هشدار می‌دهم.»

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷، صادق خلخالی، روحانی تندرو، سعی در تخریب آرامگاه او داشت، اما فقط روی مقبره را توانست تخریب کند. همان زمان شایعه شد که خانواده سلطنتی پیکر مومیایی شده رضا شاه را از ایران خارج کرده است. اما این ادعا بعدها توسط شهبانو فرح تکذیب شد.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به کشف این جسد در حالی است که هنوز مقام های تهران رسما اعلام نکرده‌اند با آن چه خواهند کرد.

منطقه تحت حفاری به آستان حرم عبدالعظیم تعلق دارد که یک نهاد حکومتی و مذهبی است. در مقابل، میراث فرهنگی از نهادهای دولتی محسوب می شود.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، سلسله پهلوی را در در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد که خود تا سال ۱۳۲۰ و فرزندش محمدرضا شاه پهلوی تا سال ۱۳۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته روابط خارجی به «مایک پمپئو» به عنوان وزیر خارجه آمریکا رای مثبت داد

اکثریت کمیته روابط خارجی به صلاحیت «مایک پمپئو» به عنوان وزیر خارجه جدید ایالت متحده رای مثبت دادند تا بعد از این، با رای صحن سنا، وی به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا آغاز به کار کند.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا از ساعت پنج عصر دوشنبه به وقت واشنگتن بررسی صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای تصدی وزارت خارجه ایالات متحده را آغاز کردند. در رای گیری این کمیته همه یازده جمهوریخواه رای مثبت دادند و ۹ دموکرات رای منفی دادند.

پیشتر رند پال سناتور جمهوریخواه کنتاکی گفته بود كه به مایک پمپئو راى مخالف خواهد داد اما آقای پال دوشنبه عصر گفت كه نظرش عوض شده است و به پمپئو رای می دهد و به این ترتیب روند انتخاب آقای پمپئو تسهیل شد.

براساس قوانین، بعد از رای اکثریت در کمیته، آقای پمپئو با نظر مثبت کمیته روابط خارجی به صحن علنی سنا برای رای گیری نهایی معرفی می شود که پیش بینی می شود با رای اکثریت، آقای پمپئو به عنوان وزیر خارجه رسما معرفی می شود.

صلاحیت وزرای پیشنهادی و دیگر مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده باید توسط نمایندگان سنا تایید شود. این روند ابتدا در کمیته‌های مرتبط آغاز و سپس در صحن سنا رأی گیری نهایی برگزار می‌شود.

با تایید کمیته روابط خارجی، پمپئو مشکلی برای کسب رای صحن سنا نخواهد داشت چون از ۱۰۰ نماینده سنا ۵۱ نفر جمهوریخواه، ۴۷ نفر دموکرات، و دو نفر مستقل هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۲۲ اسفند ماه با انتشار توئیتی از برکناری رکس تیلرسون از مقام وزارت خارجه و انتخاب مایک پمپئو رئیس کنونی سازمان سیا به عنوان جانشین او خبر داد.

این خبر واکنش‌های گسترده و متفاوتی را به دنبال داشت و یک روز بعد، سناتور رند پال عضو ارشد جمهوریخواه کمیته رسما اعلام کرد مخالف نامزدی مایک پمپئو برای کسب مقام وزارت خارجه است.

نشست کمیته روابط خارجی برای بررسی صلاحیت پمپئو ۵۴ ساله پنجشنبه گذشته برگزار شد و اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته نقطه نظرات او را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی جویا شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری فرانسه در واشنگتن؛ توافق هسته‌ای ایران موضوع گفتگو پرزیدنت ترامپ و ماکرون

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است. سفری که پیشتر گفته شده از جمله موضوعات مهم مورد بحث بین روسای جمهوری آمریکا و فرانسه آینده توافق هسته ای ایران موسوم به برجام باشد.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

موضع ماکرون و مرکل

غیر از سفر ماکرون به واشنگتن، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز برای دیدار با پرزیدنت ترامپ به پایتخت آمریکا سفر خواهد کرد. رهبران فرانسه و آلمان در آستانه این سفر، هر دو موضع خود را در قبال توافق بیان کرده اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه دوم اردیبهشت در گفتگو با شبکه خبری فاکس گفت که او نیز نگران برنامه‌های موشکی ایران است و از تلاش برای وادار کردن ایران به متوقف کردن این برنامه حمایت می‌کند، اما لازمه این کار لغو توافق هسته‌ای نیست.

آقای ماکرون گفت: «آیا توافق موسوم به برجام توافق خوبی برای رابطه ما با ایران است؟ خیر؛ اما آیا برای برنامه اتمی ایران گزینه بهتری وجود دارد؟ من گزینه دیگری نمی بینم.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین درباره «سناریوی خروج از برجام» یا «گزینه دوم» فرانسه برای این توافق گفت: «من گزینه دومی برای مهار برنامه اتمی ایران ندارم. این موضوعی است که ما درباره آن تبادل نظر خواهیم کرد. می‌خواهم این را درباره توافق اتمی بگویم که بیایید این چارچوب را نگاه داریم زیرا بهتر از شرایطی است که در کره شمالی پیش آمد.»

همزمان با سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره سرنوشت توافق اتمی با ایران، صدراعظم آلمان نیز درباره آخرین مواضع دولت خود درباره این توافق اظهار نظر کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، یکشنبه دوم اردیبهشت در مصاحبه با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفت که توافق اتمی با ایران کامل نیست اما ، بهتر از نداشتن توافق است.

«من نگرانی بسیار اسرائیل را از تهدیدهای ایران درک می کنم. موضوعی که بر سر آن اختلاف نظر داریم چگونگی مهار ایران به بهترین نحو است. نخست وزیر نتانیاهو این نظر را دارد که توافق اتمی با ایران امنیتی را که اسرائیل می‌خواهد، تضمین نمی‌کند. ما معتقدیم که بهتر است این توافق را که حتی کامل نیست، نگاه داریم تا هیچ توافقی نداشته باشیم.»

خانم مرکل با بیان اینکه آلمان به تبادل نظر در این باره ادامه خواهد داد، گفت: «آلمان از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند تا از پایبندی به توافق اطمینان حاصل کند. این توافق، راه حلی برای همه مشکلات نیست. ما نگران برنامه موشک بالیستیک ایران هستیم و از این رو، در حال گفتگو با بریتانیا، فرانسه و آمریکا هستیم که چگونه بتوانیم در این زمینه نیز پیشرفت داشته باشیم.»

نظر یک تحلیلگر: فرانسه با آمریکا همراه است

برتراند بدی، کارشناس علوم سیاسی و روابط بین الملل، در گفت وگو با رویترز گفت سخت‌گیری پرزیدنت ترامپ در قبال توافق برجام فرانسه را متقاعد ساخته است که ایران باید امتیازات بیشتری بدهد.

او گفت: «واکنش فرانسه به سخت‌گیری آمریکا در قبال توافق اتمی، در چند ماه گذشته ملایم تر شده است. فرانسه متقاعد شده است که آمریکایی‌ها کوتاه نمی‌آیند و برای نجات توافق، ایرانی‌ها باید امتیازات جدیدی بدهند.»

او اضافه کرد: «اگر توافق از بین برود، آنها باید برای شرایط جدیدی آماده شوند که در آن صورت برقراری موازنه سیاسی بین تهران و واشنگتن و تهران و ریاض دیگر ممکن نخواهد بود. از این نقطه نظر، گرچه موضع فرانسه رسما در قبال برجام تغییر نکرده است، اما به نظر می‌رسد تغییراتی در شرف وقوع است.»

آقای بدی می‌گوید که استقبال از پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا در مراسم باشکوه رژه نظامی ۱۴ ژوئیه در پاریس و مراسم شام در برج ایفل در سال گذشته، دیپلماسی نرم آقای ماکرون توصیف شده است که هدف از آن، جلب اعتماد پرزیدنت ترامپ و تلاش برای نفوذ بر سیاست خارجی آمریکا بود. آن هم در شرایطی که دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که واشنگتن دارای یک سیاست خارجی منسجم نیست.

آقای بدی گفت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری جوانی است که تازه وارد صحنه سیاست بین‌المللی شده است و عطش بسیاری برای برقراری روابط با رهبران جهان به ویژه پرزیدنت ترامپ دارد.

رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته میزبان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری و ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا بود.

قرار است به احترام ورود امانوئل ماکرون، ۲۱ گلوله توپ شلیک و سپس شام تشریفاتی در موزه جورج واشنگتن، صرف شود. علاوه بر این قرار است آقای ماکرون با اعضای کنگره دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: توافق هسته‌ای ایران باید به طور کامل اصلاح یا کاملاً لغو شود

در آستانه حضور مقام های ارشد کشورهای اروپایی و دیدار با پرزیدنت دونالد ترامپ درباره توافق هسته ای با ایران، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر خواستار اصلاح یا لغو کامل برجام شد.

روز دوشنبه سوم اردیبهشت، «بنیامین نتانیاهو» در جمع دیپلمات‌های کشورهای خارجی گفت: اسرائیل به حکومت‌هایی که به دنبال نابودی ما هستند اجازه نخواهد داد به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کنند.

وی افزود: ما قاطعانه مخالف توافق هسته‌ای ایران هستیم چون مسیری مستقیم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در اختیار ایران قرار می‌دهد. این توافق باید به طور کامل اصلاح شود یا کاملاً لغو شود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است. سفری که پیشتر گفته شده از جمله موضوعات مهم مورد بحث بین روسای جمهوری آمریکا و فرانسه آینده توافق هسته ای ایران موسوم به برجام باشد.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

موضع ماکرون و مرکل

غیر از سفر ماکرون به واشنگتن، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز برای دیدار با پرزیدنت ترامپ به پایتخت آمریکا سفر خواهد کرد. رهبران فرانسه و آلمان در آستانه این سفر، هر دو موضع خود را در قبال توافق بیان کرده اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه دوم اردیبهشت در گفتگو با شبکه خبری فاکس گفت که او نیز نگران برنامه‌های موشکی ایران است و از تلاش برای وادار کردن ایران به متوقف کردن این برنامه حمایت می‌کند، اما لازمه این کار لغو توافق هسته‌ای نیست.

آقای ماکرون گفت: «آیا توافق موسوم به برجام توافق خوبی برای رابطه ما با ایران است؟ خیر؛ اما آیا برای برنامه اتمی ایران گزینه بهتری وجود دارد؟ من گزینه دیگری نمی بینم.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین درباره «سناریوی خروج از برجام» یا «گزینه دوم» فرانسه برای این توافق گفت: «من گزینه دومی برای مهار برنامه اتمی ایران ندارم. این موضوعی است که ما درباره آن تبادل نظر خواهیم کرد. می‌خواهم این را درباره توافق اتمی بگویم که بیایید این چارچوب را نگاه داریم زیرا بهتر از شرایطی است که در کره شمالی پیش آمد.»

همزمان با سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره سرنوشت توافق اتمی با ایران، صدراعظم آلمان نیز درباره آخرین مواضع دولت خود درباره این توافق اظهار نظر کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، یکشنبه دوم اردیبهشت در مصاحبه با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفت که توافق اتمی با ایران کامل نیست اما ، بهتر از نداشتن توافق است.

«من نگرانی بسیار اسرائیل را از تهدیدهای ایران درک می کنم. موضوعی که بر سر آن اختلاف نظر داریم چگونگی مهار ایران به بهترین نحو است. نخست وزیر نتانیاهو این نظر را دارد که توافق اتمی با ایران امنیتی را که اسرائیل می‌خواهد، تضمین نمی‌کند. ما معتقدیم که بهتر است این توافق را که حتی کامل نیست، نگاه داریم تا هیچ توافقی نداشته باشیم.»

خانم مرکل با بیان اینکه آلمان به تبادل نظر در این باره ادامه خواهد داد، گفت: «آلمان از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند تا از پایبندی به توافق اطمینان حاصل کند. این توافق، راه حلی برای همه مشکلات نیست. ما نگران برنامه موشک بالیستیک ایران هستیم و از این رو، در حال گفتگو با بریتانیا، فرانسه و آمریکا هستیم که چگونه بتوانیم در این زمینه نیز پیشرفت داشته باشیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک خودروی ون چندین عابر را در شمال تورنتو زیر گرفت

یک خودروی ون در شمال تورنتو، واقع در کانادا، چندین عابر را زیر گرفت.

این برخورد حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر در خیابان «یانگ» و تقاطع آن با «فینچ» شرقی روی داد.

پلیس در حال تحقیق در این باره است که آیا این تصادف عمدی بوده یا خیر.

به نوشته نشریه کانادایی «گلوب اند میل» پلیس ابتدا تخمین زده بود که خودروی ون بین ۸ تا ۱۰ عابر را زیر گرفته است اما بعدا در توییتر گفت هنوز برای تایید شمار عابران حادثه دیده زود است.

خودروی ون سپس از محله حادثه فرار کرد و تقریبا دو کیلومتر دورتر متوقف شد.

پلیس راننده ون را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاح سفید: پرزیدنت ترامپ می‌خواهد مطمئن شود که توافق ایران بهتر خواهد شد

در آستانه دیدار روسای جمهوری ایالات متحده و فرانسه در پایتخت آمریکا، سخنگوی کاخ سفید می گوید هدف پرزیدنت ترامپ این است که می خواهد اطمینان حاصل کند که توافق هسته ای با ایران، بهتر می شود.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه سوم اردیبهشت در پاسخ به خبرنگاران تایید کرد که روسای جمهوری دو کشور درباره توافق هسته ای ایران موسوم به برجام گفتگو خواهند کرد.

وی در پاسخ به خبرنگاران گفت هنوز مشخص نیست چه تصمیمی گرفته خواهد شد اما اگر پرزیدنت ترامپ تصمیمی درباره توافق ایران بگیرد، حتما اعلام می کند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: رئیس جمهوری آمریکا قبلا شفاف گفته است که بهترین منافع را برای آمریکا می خواهد و بر همین اساس امیدوار هستیم که این توافق بهتر شود.

عصر دوشنبه پرزیدنت دونالد ترامپ میزبان امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه است. سفری که پیشتر گفته شده از جمله موضوعات مهم مورد بحث بین روسای جمهوری آمریکا و فرانسه آینده توافق هسته ای ایران موسوم به برجام باشد.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته میزبان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری و ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا بود.

قرار است به احترام ورود امانوئل ماکرون، ۲۱ گلوله توپ شلیک و سپس شام تشریفاتی در موزه جورج واشنگتن، صرف شود. علاوه بر این قرار است آقای ماکرون با اعضای کنگره دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی از وضعیت وخیم سلامتی شکوفه یداللهی، درویش گنابادی زندانی

شکوفه یداللهی، از زنان درویش بازداشت شده که در زندان قرچک زندانی است

گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که شکوفه یداللهی، از زنان دراویشی، که دو ماه پیش در جریان اعتراض درویشان در تهران دستگیر و در زندان قرچک ورامین زندانی شد، وضعیت جسمی وخیمی پیدا کرده است.

سحام نیوز، وب سایت نزدیک به اصلاح طلبان روز دوشنبه سوم اردیبهشت گزارش داد که علاوه بر خانم یداللهی، که در حین دستگیری دچار شکستگی سر و دنده شده است، چندین زن دیگر نیز که در اعتراض درویشان در اواخر سال پیش دستگیر شدند، در وضعیت بغرنجی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش، مسئولان امنیتی تا به حال از آزادی او یا درمان مناسب خودداری کرده‌اند.

علاوه بر خانم یداللهی، سه پسر او، کسری، پوریا و امیر نوری نیز بازداشت شده‌اند.

در روزهای اخیر بسیاری از فعالان حقوق بشر در مورد خطری جدی که جان خانم یداللهی را تهدید می‌کند، هشدار داده‌اند.

عفو بین الملل نیز ماه گذشته ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته، تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت یگان ویژه پلیس و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

در این درگیری ها که حدود دو روز طول کشید، صدها درویش گنابادی بازداشت شدند که بسیاری از آنها به شدت کتک خورد و زخمی شده بودند.

در پی این حوادث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران را در سراسر کشور، دریافت کرده، در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواست تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در اربیل عراق با بودجه ۶۰۰ میلیون دلاری

کار ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان روز دوشنبه طی مراسمی در شهر اربیل واقع در اقلیم کردستان عراق شروع شد.

احداث ساختمان جدید کنسولگری آمریکا با هزینه ۶۰۰ میلیون دلار، چهار سال بە طول می انجامد.

داگلاس سیلیمان، سفیر آمریکا در عراق، طی سخنانی کردستان عراق را برای آمریکا مهم ارزیابی کرد و گفت این کنسولگری جدید باعث کمک بە وضعیت دارایی و خدمات عمومی اقلیم کردستان عراق خواهد شد و در زمینەهای فرهنگی و آموزشی ھم فعالیت می کند.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان گفت: ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان در اربیل، نشانە اعتماد آمریکا بە اقلیم کردستان است.

با این حال کنسولگری آمریکا در اربیل، از ساختمان سفارت آمریکا در بغداد که بزرگترین سفارت آمریکا در جهان است، کوچکتر خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات ارشد دیپلماتیک آمریکا و ژاپن درباره کره شمالی گفتگو کردند

جان سالیوان کفیل وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در دیدار با همتای ژاپنی خود بار دیگر بر تقویت هرچه بیشتر وحدت دیپلماتیک و اقتصادی میان توکیو و واشنگتن با هدف تاثیر گذاری کارآمد «کمپین فشار حداکثری» بر کره شمالی تاکید کرد.

در این دیدار که در حاشیه اجلاس وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در تورنتوی کانادا برگزار شد؛ آقایان سالیوان و تارو کانو بر التزام دو کشور به دستیابی به توافق تجارت دوجانبه عادلانه و آزاد نیز تاکید کردند.

این دیدار، یک هفته پس از دیدار نخست وزیر ژاپن با پرزیدنت دونالد ترامپ صورت پذیرفت که با هدف نزدیکتر کردن دیدگاه های دوکشور پیش از دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی انجام شد.

پرزیدنت ترامپ قرار است طی هفته های آینده با کیم جونگ اون دیدار و گفتگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کشاورزان باوی و کارگران شهرداری حمیدیه در خوزستان

تجمع کشاورزان باوی در استان خوزستان

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که کشاورزان شهرستان باوی و کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه در استان خوزستان برای چندمین روز دست به تجمع زدند.

بر اساس این تصاویر، کشاورزان شهر باوی در اعتراض به اختصاص نیافتن حقابه خود روز دوشنبه سوم اردیبهشت مقابل شرکت مدیریت بهره برداری شبکه آب اهواز تجمع کردند.

همزمان، کارگران فضای سبز حمیدیه در نزدیکی اهواز نیز برای دومین روز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود تجمع کردند.

ده‌ها نفر از کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه روز یکشنبه نیز با تجمع در برابر ساختمان شهرداری این شهر، خواستار پرداخت معوقات خود شدند. در پی این تجمع، فرماندار حمیدیه تایید کرد که کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری حمیدیه پنج ماه حقوق معوقه دارند.

اعتراضات کارگری اگر چه در سال‌های گذشته به طور پراکنده در کشور وجود داشته است اما از دی ماه سال گذشته و در پی اعتراضات سراسری مردم شدت بیشتری به خود گرفته است.

بسیاری از کارگرانی که با مشکلات جدی معیشتی مواجه شده اند به ناچار برای گرفتن حقوق خویش دست به اعتراضاتی زده‌اند که در مواردی با برخورد خشن نیروهای امنیتی هم روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با افزایش اعتراضات، نخست‌وزیر ارمنستان استعفا کرد

همزمان با پیوستن گروه زیادی از سربازان ارتش ارمنستان به معترضان، سرژ سرکیسیان نخست‌وزیر ارمنستان که به تازگی در این سمت منصوب شده بود، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بحران سياسی ارمنستان از دو هفته پيش و از زمانی آغاز شد که سرژ سرکيسيان، رئيس جمهوری آن کشور پس از دو دوره رياست جمهوری با رأی اکثريت پارلمان به نخست وزيری رسيد. پس از آن بود که مخالفان دولت ارمنستان خواهان کناره گيری آقای سرکيسيان از قدرت شدند.

روز یکشنبه نيکول پاشينيان، نمايندۀ پارلمان و رهبر اعتراضات با سرژ سرکيسيان نخست وزير ارمنستان دیدار کرد اما در میانه دیدار و پس از اتهام زنی دو طرف، نخست وزیر جلسه را ترک کرد. بعد از آن بود که بر اعتراضات افزوده شد و روز دوشنبه گروه بزرگی از سربازان ارتش ارمنستان اسلحه های خود را بر زمين گذاشتند و با پرچم ملی به صف مخالفان پيوستند.

سرژ سرکيسيان در مناسبات خارجی خود، به عنوان چهره ای متعادل و متوازن تلقی می شود، اما در داخل مخالفان او را به فساد متهم می کنند. او گرچه از متحدان نزديک روسيه است، اما توانسته مناسبات نسبتاً گرمی با اتحاديه اروپا ايجاد کند.

نيکول پاشينيان، روزنامه نگار و سياستمدار ۴۳ ساله ای است که شايد تا ماه پيش کسی تصورش را نمی کرد قادر به هدايت يک حرکت صدها هزار نفری و در دست گرفتن رهبری اپوزيسيون يک کشور باشد.

نيکول پاشينيان می گويد هدف اين اعتراضات به هيچ وجه راه اندازی يک انقلاب مخملی نيست، اما او قول داده است به مبارزه ادامه دهد.

در همین حال آرمن سرکيسيان، رئیس جمهور کنونی به نشانۀ همبستگی با معترضان در تظاهرات شرکت کرد؛ وی نيز خواهان برکناری سرژ سرکيسيان از مقام نخست وزيری بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایران از امکان تخفیف به خریداران نفت خبر داد

خبرگزاری رویترز گزارش داد وضعیت بازار نفت موجب شده تا ایران از تخفیف هایی برای مشتریان نفت خود خبر بدهد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران از امکان تخفیف به خریداران نفت در بازارهای جهانی سخن گفته است. ایران با در نظر گرفتن امکان خروج آمریکا از برجام در ماه آینده و احتمال تحریم نفت آن کشور در صدد است به هر قیمتی سهم خود در بازارهای نفت جهان را حفظ کند.

تلویزیون دولتی ایران این سخنان وزیر نفت ایران را نقل کرده که در پاسخ به پرسشی در زمینه شایعات تخفیف دادن به خریداران هندی نفت ایران،گفته است: با توجه به جو سیاسی و تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در باره برجام،ایران تمامی اقدامهای لازم رابرای حفظ سهم خود در بازار نفت به کار خواهد گرفت.ما هنوز تخفیف ویژه ای به خریداران هندی نداده ایم اما ممکن است در قیمت های فروش نفت خود تجدیدنظر کنیم.

هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از افزایش قیمت جهانی نفت انتقاد کرد و در توییتی که روز جمعه منتشر کرد با اشاره به تلاش سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای افزایش قیمت این کالا، گفت قیمت های نفت به طور مصنوعی در سطح بسیار بالا قرار دارد! این خوب نیست و پذیرفته نمی شود!

در زمستان سال گذشته، وال استریت جورنال به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش داده بود که اعضای اوپک ممکن است در نشست ماه ژوئن ۲۰۱۸ که در وین برگزار می شود، بر سر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ توافق کنند تا قیمت هر بشکه نفت را در محدود ۶۰ دلار نگه دارند تا از این طریق تولید نفت شیل در آمریکا را مهار کنند.

آقای زنگنه گفته بود اگر قیمت نفت به حدود ۷۰ دلار افزایش یابد، باعث انگیزه بیشتر شرکت های نفت شیل در آمریکا برای تولید بیشتر خواهد شد.

نفت شیل، بر خلاف نفتی که در کشورهایی نظیر عربستان تولید می شود، هزینه بالاتری برای تولید دارد لذا، قیمت های بالاتر به تولیدکنندگان نفت شیل تا زمانی که از فناوری های جدیدتر و ارزانتر استفاده کنند، کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه هنوز برای انتقال اس-۳۰۰ به سوریه تصمیمی نگرفته است

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه می گوید کشورش هنوز برای انتقال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به سوریه تصمیم نگرفته است.

به گزارش رویترز به نقل از تاس، آقای لاوروف روز دوشنبه ضمن اعلام این موضوع گفت اگر روسیه تصمیم بگیرد سامانه پیشرفته اس-۳۰۰ را به سوریه منتقل کند، این کار را مخفی نگه نمی دارد.

تصمیم روسیه برای فروش این سیستم ضد موشکی بعد از حمله اخیر آمریکا و متحدان به سوریه بود.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا برای تنبیه کردن دولت بشار اسد، تاسیسات شیمیایی دولت سوریه را هدف حملات هوایی قرار دادند.

آنها می گویند دولت اسد در دوما حملات شیمیایی انجام داده است اما دمشق و مسکو این اتهام را رد می کنند.

پیشتر در روز دوشنبه، روزنامه کامرسانت در گزارشی به نقل از منابع نظامی که نام آنها را منتشر نکرده بود، نوشت روسیه ممکن است انتقال اس-۳۰۰ به سوریه را در آینده نزدیک آغاز کند. کرملین در این باره اظهار نظری نکرده است.

لاوروف پیشتر، جمعه گذشته گفته بود روسیه برای عدم تحویل اس-۳۰۰ به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تعهد اخلاقی داشت اما حملات هوایی غرب به سوریه این مسئله را برطرف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دست کم ۲۰ نفر در حمله هوایی ائتلاف عربستان به یک عروسی در یمن کشته شدند

آرشیو

حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن به کشته شدن دست کم ۲۰ نفر در یک روستا منجر شد. قربانیان این حمله روز یکشنبه در یک عروسی در شمال غربی یمن شرکت کرده بودند.

رئیس بیمارستان «الجمهوری» در استان حجه از طریق تماس تلفنی به رویترز گفت در پی حمله ای که یک عروسی را هدف قرار داد، این بیمارستان ۴۰ جسد دریافت کرده است که بیشتر آنها تکه تکه شده اند و ۴۶ نفر نیز مجروح شده اند و در بین آنها ۳۰ کودک دیده می شود.

در همین حال، شاهدان و امدادگران به رویترز گفته اند ۲۰ نفر از شرکت کنندگان در عروسی کشته و دست کم ۳۰ نفر مجروح شده اند.

یک سخنگوی ائتلاف سعودی به رویترز گفت که این ائتلاف گزارش حمله به عروسی را جدی می گیرد و آن را کاملا مورد بررسی قرار خواهد داد.

ساکنان یک روستای دیگر نیز در استان حجه می گویند حمله هوایی دیگری یک خانواده چهار نفره را در خانه ای که حضور داشتند، کشت.

ائتلاف تحت رهبری عربستان که مورد حمایت غرب است علیه حوثی های یمن به مدت سه سال است که می جنگد. حوثی ها بخش عمده شمال یمن را در کنترل خود دارند. عربستان می گوید در پی بازگرداندن دولت قانونی یمن به قدرت است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG