لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۴۴

سرخط خبرها

انتقاد وزارت خارجه آمریکا از نقض حقوق بشر در ایران، روسیه، چین و کره شمالی

جان سالیوان سرپرست وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

دولت ایالات متحده روز جمعه در گزارشی از نقض حقوق بشر در برخی کشورها، به ویژه ایران، روسیه، چین و کره شمالی انتقاد کرد و گفت دولت‌های این کشورها بابت نقض روزانه حقوق بشر در داخل مرزهایشان «از نظر اخلاقی قابل سرزنش» هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرپرست وزارت خارجه آمریکا همزمان با انتشار جدیدترین گزارش سالانه حقوق بشر این وزارتخانه گفت، بر مبنای استراتژی نوین امنیت ملی ایالات متحده، فساد و اداره ضعیف امور کشورها ثبات جهانی و منافع آمریکا را تهدید می‌کند.

جان سالیوان هنگام معرفی گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) گفت، برخی دولت‌ها قادر به برقراری امنیت و پاسخگویی به نیازهای ابتدایی مردم خود نیستند، و این در حالی است که برخی از آنها حتی تمایلی به انجام این مهم ندارند.

وی این حکومت‌ها را که آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را محدود و علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی و دیگر گروه‌های اقلیت در کشورهایشان دست به خشونت می‌زنند، یا اساسی‌ترین شئون انسانی مردم خود را نادیده می‌گیرند، از نظر اخلاقی قابل سرزنش دانست.

آقای سالیوان در ادامه گفت «دولت‌های چین، روسیه، ایران و کره شمالی، به عنوان مثال، روزانه حقوق بشر را در درون مرزهایشان نقض می‌کنند و در نتیجه محرک بی‌ثباتی هستند،» و تاکید کرد که آمریکا به حمایت از کسانی که در سراسر جهان برای آزادی و شأن انسانی خود مبارزه می‌کنند ادامه خواهد داد.

در گزارش سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) وزارت خارجه آمریکا، وضعیت حقوق بشر در ایران اینگونه بیان شد که مسئولان جمهوری اسلامی همچنان محدودیت‌های شدیدی بر آزادی‌های مدنی مانند آزادی‌ برگزاری تجمع صلح آمیز، آزادی بیان و مطبوعات، و آزادی مذهب را اعمال می‌کنند.

اقدام دولت آمریکا در انتشار گزارش‌های سالانه از وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان بر مبنای تعهد واشنگتن به ترویج حقوق بشر و بنیان‌های آزادی در همه کشورها، به ویژه کشورهایی که حرمت انسان و آزادی‌های اولیه مردم خود را زیر پا می‌گذارند، انجام می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنگ لفظی نخست وزیر اسرائیل و یک فرمانده سپاه پاسداران

وبسایت روزنامه جروسلم پست در گزارشی به بازتاب سخنان نخست وزیر اسرائیل و واکنش یک فرمانده سپاه پراخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بامداد جمعه در جلسه کابینه آن کشور گفت: «ما تهدیدهای ایران را می شنویم و ارتش اسرائیل و نیروهای امنیتی آماده هر حرکت احتمالی ایران هستند. ما با هر کس بخواهد به ما صدمه بزند می جنگیم. ما از اقدام در برابر آن هایی که امنیت ما را تهدید می کنند ابایی نخواهیم داشت. آن ها بهای سنگینی خواهند پرداخت.»

جلسه دولت اسرائیل در جایی برگزار شد که موجودیت کشور اسرائیل هفتاد سال پیش در آن جا اعلام شده بود.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، فورا به اظهارات نتانیاهو واکنش نشان داد: «به پایگاه های هوایی تان اعتماد نکنید، آن ها در دسترس هستند.»

تنش میان ایران و اسرائیل در پی نفوذ یک پهباد ایران به حریم هوایی اسرائیل و واکنش تلافی جویانه اسرائیل در حمله به پایگاه های ایران در سوریه که به مرگ چند مقام ایرانی منجر شد، شدت یافته است.

نخست وزیر اسرائیل روز پنج شنبه در سخنرانی در حضور سفیران خارجی در اسرائیل از دیپلمات های خارجی خواست علیه اقدامات ایران حرف بزنند: «ایران دشمن همه ما، جهان عرب و متمدن است.»

جلسه روز جمعه کابینه اسرائیل در «تالار استقلال» در خیابان روتشیلد در تل آویو جایی برگزار شد که دیوید بن گوریون، اولین نخست وزیر اسرائیل، در سال ۱۹۴۸ تشکیل کشور اسرائیل را اعلام کرده بود.

بنیامین نتانیاهو در این جلسه از دستاوردهای مردم اسرائیل در ساخت کشورشان قدردانی کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرنس چارلز رئیس اتحادیه کشورهای مشترک المنافع شد؛ این به چه معنی است

خانواده سلطنتی بریتانیا

پرنس چالز ریاست بعدی اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع را برعهده می گیرد. ریاست این اتحادیه پیشتر برعهده ملکه بریتانیا، الیزابت بود. پیشتر او از این اتحادیه درخواست کرده بود که ریاست امور اتحادیه را به پسرش بدهند.

پرنس چارلز ۶۹ سال دارد و ملکه الیزابت ۹۱ ساله است. پنجاه و سه کشور عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع از ریاست چارلز پشت درهای بسته حمایت کردند.

ملکه الیزابت از سال ۱۹۵۲ سمت ریاست بر این اتحادیه را داشته است اما گفته می شود برخی پیشنهاد کرده بودند که ریاست اتحادیه باید «چرخشی» باشد چرا که اینگونه بیشتر «دموکراتیک» خواهد بود.

نشست رهبران کشورهای اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع با حضور سران ۴۶ دولت عضو اتحادیه و وزیران خارجه هفت کشور دیگر در بریتانیا برگزار شد.

کانادا، استرالیا، پاکستان و هند از اعضای این اتحادیه هستند. نقش ریاست بر این اتحادیه عمدتا نمادین است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازداشت عضو داعش در سوریه که با حملات ۱۱ سپتامبر ارتباط داشت، تایید شد

محمد حیدر زمار متولد سوریه و یکی از اعضای هسته جهادی هامبورگ است، که سه عضو آن از خلبان‌های انتحاری حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بودند.

ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا روز جمعه از دستگیری یک عضو آلمانی سوری‌تبار گروه افراطی داعش، که با هسته تروریستی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا در ارتباط بود، خبر داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول سخنگوی ائتلاف ضدداعش نوشت، نیروهای دموکراتیک سوریه «محمد حیدر زمار» شهروند آلمانی متولد سوریه را حدود چهار هفته پیش در شمال شرق سوریه دستگیر کردند.

بنا بر اعلام سرهنگ رایان دیلان، آقای زمار در حال حاضر در بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد و مقام‌های ائتلاف در حال همکاری با آن گروه بر سر تحقیقات اطلاعاتی درباره او هستند.

برخی رسانه، از جمله خبرگزاری فرانسه و نشریه بیلد آلمان، روز پنجشنبه از دستگیری او خبر داده بودند.

محمد حیدر زمار یکی از اعضای کلیدی هسته جهادی هامبورگ است که سه عضو آن از خلبان‌های انتحاری بودند که کمتر از هفده سال پیش حملات تروریستی یازدهم سپتامبر را در آمریکا انجام دادند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای عرب و کرد سوریه است که آمریکا از آن در جنگ علیه پیکارجویان داعش حمایت می‌کند از قابل اعتمادترین متحدان واشنگتن در سوریه محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دامنه اعتراضات مرزی به بازرگان و ماکو رسید: اعتراض به گرانی عوارض خروج

بعد از بستن مرزهای غربی ایران و اعتراض در شهرهای بانه و جوانرود، مردم ماکو هم در مرز بازرگان در شمال غربی ایران با تجمع و بستن خیابان های اصلی به افزایش هزینه عوارض خروج اعتراض کردند.

از روز پنجشنبه مردم معترض در شهر مرزی بازرگان از توابع باکو، خیابان اصلی را بستند. شهر بازرگان در آذربایجان غربی از توابع شهر ماکو است.

عکس و فیلم های اختصاصی به صدای آمریکا بخشی از این اعتراض ها را نشان می دهد.

این مردم به گران شدن عوارض خروج معترض هستند. دولت و مجلس ایران در لایحه بودجه امسال عوارض خروج را ناگهان چهار برابر کردند.

براساس قانونی که از ده روز پیش اجرایی شده، گردشگران و مسافران خروجی برای نخستین خروج از کشور باید مبلغ ۲۲۰ هزار تومان و برای خروج دوم۳۳۰ هزار تومان و برای سومین خروج و بیشتر مبلغ ۴۴۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند.

پیش از این عوارض خروج برای بار اول ۷۵ هزار تومان بود.

در ابلاغیه جدید، عوارض خروجی برای مسافران حج تمتع برای بار اول ۱۱۰ هزار تومان، بار دوم ۱۶۵ هزار تومان و بار سوم به بعد ۲۲۰ هزار تومان است.

گرانی عوارض در مناطق مرزی در حالی است که تجارت مرزی یکی از راههای درآمد مردم محروم این مناطق است.

از یک هفته پیش در برخی شهرهای کردنشین در غرب ایران اعتراض هایی شروع شده است. آمارهای غیر رسمی که صدای آمریکا نمی تواند آن را تایید کند، می گوید حدود ۵۰ هزار کولبر با بستن مرزها بی کار شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهارمین هفته تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل چهار کشته داد

امدادگران در حال انتقال معترضانی که در چهارمین هفته تظاهرات فلسطینی ها در مرزهای غزه و اسرائیل زخمی شده اند - ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

نیروهای اسرائیلی روز جمعه و در چهارمین هفته تظاهرات فلسطینی‌ها در امتداد مرزهای مشترک بین غزه و اسرائیل، برخی از معترضان را هدف قرار دادند که منجر به مرگ چهار تظاهرکننده و زخمی شدن بیش از ۱۵۰ نفر دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فلسطینی‌ها به سمت نیروهای اسرائیلی که از آغاز تظاهرات شش هفته‌ای موسوم به «بازگشت» در حالت آماده باش هستند سنگ پرتاب کردند و برخی نیز قصد داشتند سیم‌های حفاظ مرزی را قطع کنند.

معترضان فلسطینی بدون توجه به اعلامیه‌های ارتش اسرائیل که صبح جمعه در منطقه پخش شد و در آن نسبت به نزدیک شدن به حفاظ‌های مرزی هشدار داده شده بود، اقدام به حمله به نیروهای اسرائیلی و حرکت به سمت حفاظ کردند.

با در نظر گرفتن کشته‌های تظاهرات امروز، مجموع تلفات فلسطینی هایی که خواستار بازگشت به سرزمین‌های سابق خود هستند به دست کم ۳۵ نفر رسید.

به نوشته آسوشیتدپرس، شمار تظاهرکنندگان در چهارمین هفته این تظاهرات کمتر از هفته‌های پیش بود، اما با بیشتر شدن تعداد آنها در بعد از ظهر، ارتش اسرائیل از طریق بلندگو دوباره در مورد نزدیک شدن آنها به حفاظهای امینتی هشدار داد.

انتظار می‌رود این تظاهرات پانزدهم ماه مه به پایان برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه ۱ میلیون دلاری FBI برای یافتن خبرنگار آمریکایی ناپدیدشده در سوریه

اف‌ بی‌ آی، بابت اطلاعات تازه از آستین تایس که سال ۲۰۱۲ در سوریه ناپدید شد، تا یک میلیون دلار جایزه می دهد.

مسئولان فدرال ایالات متحده می‌گویند بابت دریافت هرگونه اطلاعات دست اول درباره سرنوشت یک خبرنگار آمریکایی که بیش از پنج سال پیش در سوریه ناپدید شده است، تا حداکثر یک میلیون دلار جایزه می‌دهند.

«آستین بِنِت تایس» خبرنگار اهل هیوستون ایالت تگزاس، که برای پوشش اخبار مربوط به ناآرامی‌های داخلی در سوریه به آن کشور سفر کرده بود، در اوت ۲۰۱۲ میلادی و اندکی پس از تولد ۳۱ سالگی اش ناپدید شد.

یک ماه بعد ویدئویی از او، در حالی که چند مرد مسلح نقابدار او را گرفته و چشم‌بند به او بسته‌اند، منتشر شد که می‌گفت «یا مسیح.» اما از آن تاریخ به بعد، هیچ خبری از او شنیده نشد و اثری هم از او در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس فدرال آمریکا به تازگی پوستری منتشر کرده و از مردم خواسته اگر اطلاعاتی دارند که بتواند به شناسایی محل نگهداری تایس یا بازگرداندن او به خانه منجر شود، ارائه کنند.

اف‌بی‌آی در ازای دریافت چنین اطلاعاتی تا یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده است؛ اما نگفته چرا بعد از گذشت بیش از پنج سال تصمیم به چنین اقدامی گرفته و تنها گفته ارتباطی با یک رویداد یا اطلاعات جدید ندارد.

آستین تایس تفنگدار سابق نیروهای مسلح آمریکا بود و پس از ترک ارتش وارد عرصه خبر شد. وی هنگام دستگیری برای روزنامه‌های واشنگتن پست و مک‌کلاچی، و همچنین شبکه خبری تلویزیونی سی‌بی‌اس کار می‌کرد.

هنوز شرایطی و حوادثی که در آن زمان منجر به ناپدید شدن او در سوریه شد مشخص نیست و برای ماموران امنیتی و مقام‌های آمریکایی مثل یک راز باقی مانده است. معلوم هم نیست چه فرد یا گروهی او را ربوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین خط ارتباطی مستقیم تلفنی بین رهبران دو کره برقرار شد

عکس از آرشیو

همزمان با نزدیک شدن به برگزاری دیدار سران دو کره شمالی و جنوبی در هفته آینده، سئول و پیونگ یانگ روز جمعه از برقراری نخستین خط مستقیم ارتباطی بین رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر همسایه شمالی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت کره جنوبی اعلام کرد نخستین تماس آزمایشی مستقیم تلفنی بین کاخ آبی ریاست جمهوری در سئول و کمیسیون قدرتمند امور کشوری کره شمالی در پیونگ یانگ با موفقیت انجام شد.

مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است پیش از دیدار جمعه آینده خود در دهکده «پَنمونجُم» در منطقه حائل بین دو کشور، با استفاده از این خط تلفنی مستقیم با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

به گفته مقام‌های دو کره، این خط ارتباطی مستقیم، که پس از مذاکرات رو در روی ۲۷ آوریل بین رهبران دو کشور نیز برقرار خواهد ماند، به ادامه گفتمان بین دو همسایه و کاستن از هرگونه سوء تفاهم در زمان بروز تنش کمک خواهد کرد.

این سومین دیدار مستقیم بین سران دو کشور همسایه پس از پایان جنگ سال‌های ۵۳-۱۹۵۰ شبه جزیره کره خواهد بود. در این مدت پیمان صلح دائمی بین دو کشور امضا نشده و دو طرف گفته‌اند که می‌خواهند به این وضعیت پایان دهند.

محور اصلی مذاکرات آتی توقف برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ و تحقق هدف خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره است، که رئیس جمهوری ایالات متحده نیز خواستار آن بوده و در همین راستا قرار است با رهبر کره شمالی برای نخستین بار دیدار کند.

کیم جونگ اون، سومین نسل از دیکتاتوری کره شمالی، رئیس کمیسیون امور کشوری یا دولتی جمهوری خلق دموکراتیک کره است که خود در سال ۲۰۱۶ میلادی آن را تاسیس و جایگزین کمیسیون پیشین موسوم به دفاع ملی کره شمالی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تنش آنکارا و آتن؛ ترکیه، یونان را «پناهگاه امن» مخالفان خود خواند

نخست وزیر ترکیه می گوید دشمنان این کشور یونان را به عنوان یک «پناهگاه امن» می بینند.

به گزارش رویترز، بینالی (بن علی) ییلدریم، روز جمعه گفت که رویکرد یونانی ها نسبت به افرادی که آنکارا آنها را حامیان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می داند، به روابط دو کشور آسیب می زند.

نخست وزیر ترکیه پس از مراسم نماز جمعه به خبرنگاران گفت حمایت یونان از افرادی که در کودتا شرکت داشتند غیرقابل قبول است و به روابط آنکارا-آتن صدمه می زند.

ترکیه و یونان هر دو از اعضای ناتو هستند و روابط این دو کشور طی ماه های اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

این دو کشور در دهه‌های اخیر به دلیل برخی اختلافات عمده - از جمله مسائل حقوقی مربوط به دریای اژه و همچنین جزیره قبرس، که به دو قسمت ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم شده است - روابط نزدیکی نداشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم کازرون روز جمعه هم به تجزیه و جداسازی بخشهایی از شهرشان اعتراض کردند

تجمع مردم کازرون

فیلم و عکس های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد تعداد زیادی از مردم در شهر کازرون در استان فارس در جنوب ایران، بار دیگر به خیابان آمدند تا به طرح تجزیه شهر و جداسازی دو بخش اعتراض کنند.

تظاهرات کنندگان به طرحی معترض‌‌ هستند که قرار است طی آن بخش‌های قائمیه و نودان از بخش کوهمره از شهرستان کازرون جدا شده و در تقسیمات کشوری به شهرستان کوه چنار تبدیل شود.

مردم کازرون در روزهای گذشته نیز اعتراض کرده بودند که تجمع آنها در روز سه شنبه ۲۸ فروردین با دخالت ماموران پلیس به خشونت کشیده شد.

این طرح از سوی حسین رضازاده، نماینده کازرون پیگیری می‌شود که گفته شده یکی از مناطق مورد بحث در طرح جداسازی، زادگاه اوست.

مردم کازرون که روز چهارشنبه مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند معتقدند که طرح جداسازی موجب از بین رفتن هویت شهر می‌شود.

تجمع در ادامه با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و تصاویری از زد و خورد پلیس و مردم در فضای مجازی منتشر شد.

مقام‌های محلی و برخی مقام‌های وزارت کشور وعده داده اند که نظر معترضان را در اجرای طرح اعمال کنند. اما از سوی دیگر معترضان اعلام کرده‌اند که در روزهای آیندهنیز به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

اعتراضات روزهای اخیر به طرح تقسیم کازرون با حضور اصناف مختلف شهر صورت گرفت و موجب تعطیلی بازار شد.

طرح تقسیم کازرون در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده و هم‌اکنون در هیأت دولت منتظر تصویب نهایی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: قیمت نفت مصنوعی بالا می‌رود و این خوب نیست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از افزایش قیمت جهانی نفت انتقاد کرد و در توییتی که روز جمعه منتشر کرد با اشاره به تلاش سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای افزایش قیمت این کالا، گفت «قیمت های نفت به طور مصنوعی در سطح بسیار بالا قرار دارد! این خوب نیست و پذیرفته نمی شود!»

دونالد ترامپ در این توییت همچنین گفته است مقادیر نفت بسیاری در سطوحی که قبلا نبود در همه جا وجود دارد؛ از جمله در کشتی های پر از نفت در دریاها.

به گزارش رویترز، پس از این توییت رئیس جمهوری آمریکا، قیمت نفت خانم برنت و وست-تگزاس روند کاهشی یافت.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، خواهان رسیدن هر بشکه نفت به قیمت ۸۰ یا حتی ۱۰۰ دلار است، این امر حاکی از آن است که ریاض در پی تغییر سیاست اوپک بر نخواهد آمد.

اما زمستان گذشته، وال استریت جورنال به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش داده بود که اعضای اوپک ممکن است در نشست ماه ژوئن ۲۰۱۸ که در وین برگزار می شود، بر سر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ توافق کنند تا قیمت هر بشکه نفت را در محدود ۶۰ دلار نگه دارند تا از این طریق تولید نفت شیل در آمریکا را مهار کنند.

آقای زنگنه گفته بود اگر قیمت نفت به حدود ۷۰ دلار افزایش یابد، باعث انگیزه بیشتر شرکت های نفت شیل در آمریکا برای تولید بیشتر خواهد شد.

نفت شیل، بر خلاف نفتی که در کشورهایی نظیر عربستان تولید می شود، هزینه بالاتری برای تولید دارد لذا، قیمت های بالاتر به تولیدکنندگان نفت شیل تا زمانی که از فناوری های جدیدتر و ارزانتر استفاده کنند، کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد

در حالی رئیس جمهوری آمریکا به تلاش اوپک برای افزایش قیمت نفت واکنش نشان داد که برخی تحلیلگران می گویند تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران می تواند بر بازار سهام و نفت تاثیر بگذارد.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: بازارهای جهانی سهام، ارز و فلزات، همه در انتظار تصمیم های حرکت استراتژیک بعدی پرزیدنت دونالد ترامپ هستند.

این خبرگزاری همچنین نوشت: هنوز معلوم نیست که ماه آینده آیا پرزیدنت ترامپ تحریم های علیه ایران را تجدید خواهد کرد یا نه.

دولت آمریکا می کوشد تا پیش از دوازدهم ماه مه با بریتانیا، فرانسه و آلمان بر سر رسیدگی به نگرانی پرزیدنت ترامپ در مورد توافق هسته ای ایران به توافقی برسد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به اروپا و کنگره آمریکا هشدار داده بود اگر تا دوازدهم ماه مه (۲۲ اردیبهشت) مشکلات برجام رفع نشود لغو تحریم های ایران بر مبنای برجام را تمدید نخواهد کرد.

ایران در یک دهه گذشته تحریم های سختی را به خاطر ماجراجویی هسته ای تحمل کرد طوریکه صادرات نفت آن به روزانه زیر یک میلیون بشکه رسید. از سال ۱۳۹۴ و توافق هسته ای، جمهوری اسلامی تلاش کرده صادرات خود را به روزانه سه میلیون بشکه برساند.

چند کارشناس به بلومبرگ گفته اند این تصمیم پرزیدنت ترامپ بخصوص اگر تحریم های ایران را بازگرداند، می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد. پنجاه در صد احتمال دارد که تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت به عنوان سهمیه صادرات روزانه ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان نفت در شش ماه آینده اعلام شود.

شاید دیگر کشورها هم افزایش تولید داشته باشند و قرار است اعضای اوپک و برخی از متحدان آنها در روز جمعه برای بررسی میزان کاهش ذخایر در جده (عربستان سعودی) تصمیم بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویدادی کم‌سابقه؛ دیدار فرمانده آمریکایی ناتو و رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه

کرتیس اسکاپاروتی ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده ناتو (چپ)، و والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه و فرمانده عالی ائتلاف نظامی ناتو روز پنجشنبه در رویدادی کم‌سابقه با یکدیگر دیدار و درباره کاهش تنش‌ بین غرب و شرق، که از آن با عنوان شدیدترین تنش پس از پایان جنگ سرد یاد می‌شود، گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدار «کرتیس اسکاپاروتی» ژنرال ارتش آمریکا و «والری گراسیموف» ژنرال ارتش روسیه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و کمتر از یک هفته پس از آن انجام شد که ارتش آمریکا و دو متحد آن دست به حمله موشکی در سوریه زدند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و وزارت دفاع روسیه در اطلاعیه‌هایی جداگانه گفتند دو طرف در این دیدار درباره رزمایش‌ها و نقل و انتقالات نظامی گفت‌وگو کردند. هر یک از طرفین طرف مقابل را به خطرآفرینی در حوزه بالتیک و شرق اروپا متهم می‌کند.

بنا بر اعلام ناتو این مذاکرات بر مسائل مربوط به آرایش نظامی و رزمایش‌ها، تدابیر دفاعی به منظور پیشگیری از بروز هرگونه حادثه نظامی که ممکن است منجر به جنگ شود، و همچنین درباره کانال‌هایی برای شفافیت بیشتر و پیش‌بینی این موارد، متمرکز بود.

روابط غرب با مسکو در سال‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند دخالت روسیه در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، و حمایت از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به شدت سرد شده است.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده نیز سال گذشته با والری گراسیموف در جمهوری آذربایجان دیدار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: اطلاعات موثقی از تلاش روسیه و سوریه برای «پاکسازی» دوما داریم

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

دولت ایالات متحده می گوید اطلاعات موثقی در دست دارد که نشان می‌دهد دولت های روسیه و سوریه، همزمان با ممانعت از دسترسی بازرسان بین المللی به محلی در منطقه غوطه در نزدیکی دمشق که حدود دو هفته پیش هدف حمله شیمیایی قرار گرفت، در تلاش هستند آثار به جا مانده از آن حمله را «پاکسازی» کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه عصر با اشاره به این که هنوز به بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اجازه دسترسی به محل انجام حمله شیمیایی در دوما داده نشده، گفت «ما اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد مقام‌های روسی در همکاری با رژیم سوریه هستند تا این اجازه صادر نشود و دسترسی بازرسان به دوما را به تاخیر بیاندازند.»

هدر نائورت اضافه کرد « به اعتقاد ما، مقام‌های روسی با رژیم سوریه همکاری کرده‌اند تا محل انجام آن حمله مشکوک را پاکسازی کنند و مدارک و شواهد دردسرساز در مورد استفاده از سلاح شیمیایی را از آنجا جمع آوری کنند.»

وی با تکرار این که حکومت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق مسئول حملات شیمیایی در سوریه است، گفت که ایالات متحده اطلاعات معتبری در دست دارد مبنی بر این که «مردم محلی از سوی روسیه و سوریه تحت فشار قرار گرفته‌اند که روایت خود از ماجرا را تغییر دهند.»

واشنگتن و متحدان غربی آن می‌گویند در حمله روز هفتم آوریل (۱۸ فرودین ماه) در آن منطقه تحت کنترل مخالفان اسد، از گاز اعصاب استفاده شده که جان ده‌ها غیرنظامی، از جمله کودکان، را گرفته و دمشق و حامی آن یعنی مسکو مسئول آن هستند. دمشق و مسکو این اتهام را رد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور کورکر: ترامپ قطعا توافق هسته‌ای ایران را لغو خواهد کرد

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، روز پنج شنبه به «سی ان بی سی» گفت: «شاید پیش از دوازدهم ماه می تحولی رخ بدهد. اگر چنین نشود، من باور دارم که رئیس جمهور توافق را ترک خواهد کرد.»

دولت آمریکا می کوشد تا پیش از دوازدهم ماه مه با بریتانیا، فرانسه و آلمان بر سر رسیدگی به نگرانی پرزیدنت ترامپ در مورد توافق هسته ای ایران به توافقی برسد. رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به اروپا و کنگره آمریکا هشدار داده بود اگر تا دوازدهم ماه مه مشکلات برجام رفع نشود لغو تحریم های ایران بر مبنای برجام را تمدید نخواهد کرد.

سناتور کورکر گفت ما با مقاومت هایی از سوی سه کشور اروپایی روبرو بوده ایم که با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش «دیلی بیست» گفت: «به نظرم بسیاری از اطرافیان پرزیدنت ترامپ مایل اند شاهد دستیابی به یک چارچوب توافق باشند. فکر می کنم این نتیجه بهتری برای کشور ما در کوتاه و بلند مدت است.»

کورکر پیشتر در گفتگو با خبرنگاران در مراسمی به میزبانی روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» گفته بود «فکر نمی کنم اصلا جای تردیدی باشد» که در صورت نرسیدن به اتفاق نظر ترامپ توافق را ترک خواهد کرد.

باب کورکر با ابراز امیدواری نسبت به تاثیر سفر رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان به واشنگتن برای دیدار با پرزیدنت ترامپ پیش از ضرب الاجل دوازدهم ماه مه گفت نهایتا این تصمیم او خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در اقدامی کم‌سابقه، ارتش عراق مواضع داعش را در سوریه هدف حمله قرار داد

یک فروند جت اف۱۶ ساخت آمریکا در پایگاه هوایی البلد، واقع در ۷۵ کیلومتری شمال بغداد پایتخت عراق - آرشیو

هواپیماهای نظامی عراق روز پنجشنبه در اقدامی کم‌سابقه مواضع پیکارجویان داعش را، از جمله یک کارگاه ساخت مواد منفجره آن گروه افراطی، در خاک سوریه در مناطق نزدیک مرزهای مشترک دو کشور هدف حمله قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی ارتش عراق، جت‌های اف۱۶ نیروی هوایی عراق با هماهنگی دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، اقدام به حمله هوایی علیه مواضع داعش در نزدیکی شهر «هاجین» کردند.

عراق و سوریه از سال ۲۰۱۴ میلادی، که پیکارجویان داعش بخش‌های بزرگی از هر دو کشور را به تصرف خود در آوردند، تا کنون با این گروه تروریستی در جنگ هستند و موفق شده‌اند تقریبا تمامی آن مناطق را بازپس بگیرند.

ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای با اعلام این که حمله هوایی علیه داعش در خاک سوریه به این دلیل صورت گرفت که آنها تهدیدی علیه امنیت عراق محسوب می‌شوند، گفت این حمله ارتقای توانایی‌های نیروهای مسلح ما را نشان داد.

ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده – که در چند سال گذشته از دولت عراق در مبارزه علیه گروه داعش حمایت کرده است – نیز گفت که به نیروهای مسلح عراق برای انجام عملیات امروز خدمات اطلاعاتی ارائه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره جنوبی: کیم جونگ اون برای «خلع سلاح کامل هسته‌ای» هیچ پیش شرطی ندارد

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی - آرشیو

رئیس جمهوری کره چنوبی روز پنجشنبه گفت رهبر کره شمالی اشتیاق خود را برای «خلع سلاح کامل هسته‌ای» شبه جزیره کره ابراز کرده و به دنبال طرح شرایطی برای تحقق آن، مانند خروج نیروهای نظامی آمریکا از کره جنوبی، نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «مون جائه این» به خبرنگاران در سئول گفت که تصویر کلی از حصول توافق بر سر عادی سازی روابط بین دو کره، و همچنین پیونگ یانگ با واشنگتن، نباید در جریان دیدار آتی سران دو کره دشوار به نظر برسد.

وی با بیان این که کره شمالی نیت خود را برای خلع سلاح هسته‌ای کامل در شبه جزیره کره بیان می‌کند، گفت «آنها هیچ شرطی هم که نتواند مورد قبول آمریکا باشد، مانند خروج نیروهای نظامی اش از کره جنوبی، به آن الحاق نکرده‌اند.»

ایالات متحده حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی در کره جنوبی دارد. نیروهای نظامی آمریکا از پس از جنگ کره در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در کره جنوبی – که متحد ایالات متحده در شرق آسیا محسوب می‌شود – حضور دارند.

در این سال‌ها هنوز یک پیمان صلح بین دو کره امضا نشده و طرفین گفته‌اند که قصد دارند به این وضعیت پایان دهند.

اظهارات امروز رئیس جمهوری کره جنوبی در حالی مطرح می‌شود که او ۲۷ آوریل (هفتم اردیبهشت) بطور مستقیم با رهبر کره شمالی گفت‌وگو خواهد کرد، و پرزیدنت ترامپ نیز قرار است ظرف دو ماه آینده با کیم جونگ اون دیدار کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شب گذشته در نشست خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، که به آمریکا سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که دیدار تاریخی اش با رهبر کره شمالی یک موفقیت برای جهان باشد.

پرزیدنت ترامپ، با بیان این که مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ است، گفت هدف مذاکرات او با کیم جونگ اون مساله بزرگی برای کره شمالی و جهان است و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

هنوز زمان و مکان انجام این دیدار تاریخی – که مقام‌های ارشد دو کشور در حال انجام مقدمات آن هستند – مشخص یا اعلام نشده است؛ با این حال از روستایی در منطقه حائل بین دو کره یا کشورهایی مانند سوئد برای میزبانی آن یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد خانواده مهدی کروبی از عدم تلاش حسن روحانی برای رفع حصر کروبی و موسوی

عکسی که چند وقت پیش از کروبی در بیمارستانی برای درمان منتشر شد

اعضای خانواده مهدی کروبی، از رهبران منتقد حکومت که همچنان در بازداشت خانگی است، از عدم توجه حسن روحانی انتقاد کردند و می گویند رئیس جمهوری ایران به سوگند و تعهدش برای رفع حصر موسوی و کروبی بی توجه است.

روز پنجشنبه ۳۰ فروردین سایت سحام نیوز نزدیک به کروبی، خبر دیدار همسر او فاطمه کروبی را با جمعی از نمایندگان منتشر کرد و به نقل از همسر کروبی نوشت: در هشتمین سال حصر هستیم و پس از این مدت طولانی گشایش‌های اندکی انجام گرفته است.

فاطمه کروبی که خود نیز در سالهای اول در حصر بود و اکنون آزاد است، در سخنان خود از حسن روحانی انتقاد کرد و گفت: جای تأسف است که ایشان برخلاف سوگند‌شان، هم در دور اول و هم در دور دوم اقدامی مؤثر در صیانت از حقوق محصورین برنداشتند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد چهره های منتقد دولت در سال ۸۸، از بهمن ۸۹ در خانه هایشان زندانی شدند.

وزارت خارجه آمریکا هر سال در سالگرد این حصر خواستار آزادی آنها شده است.

حصر خانگی در قوانین ایران جایی ندارد و پیشتر گفته شده است که آنها با نظر آیت الله خامنه ای در بازداشت خانگی هستند.

حسین کروبی فرزند مهدی کروبی هم چند روز پیش به روزنامه آرمان گفته بود که حسن روحانی اقدامی برای رفع حصر انجام نداده است.

حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات سال ۱۳۹۲ وعده داده بود در یکسال حصر موسوی و کروبی را پایان دهد اما موفقیتی نداشت.

خانواده موسوی و کروبی می گویند که در چند ماه اخیر کمی از فشارها کم شده است؛ اما همچنان آنها در بازداشت خانگی هستند.

حصر موسوی،کروبی و رهنورد با رضایت رهبر و توسط شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی صورت گرفته که حسن روحانی برای پنج سال رئیس آن، و نیمی از اعضای آن از دولت او هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محاکمه مدیران سه شرکت به اتهام صدور مواد اولیه گاز اعصاب به سوریه در بلژیک

قربانیان حمله شیمیائی در کفار سوریه (آرشیو)

یک دادگاه جنائی در شهر «انتورپ» بلژیک، روز چهارشنبه ۱۸ آوریل اعلام کرد محاکمه مدیران سه شرکت بلژیکی را به اتهام نقض تحریم صدور تسلیحات شیمیائی اتحادیه اروپا آغاز کرد.

این شرکت‌ها متهم هستند که در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ده‌ها تن ماده اولیه گاز کشنده اعصاب موسوم به «سارین» را به سوریه صادر کردند.

تحقیقات نهادهای بین‌المللی، از جمله وزارت امورخارجه فرانسه، نشان می‌دهد که دولت سوریه ۷۴ تا ۱۰۰ نفر را در حمله شیمیائی با استفاده از گاز «سارین» به «خان شیخون» در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی، به قتل رساند.

خبر تعقیب قانونی سه شرکت بلژیکی را دو سازمان فعال علیه سلاح‌های شیمیائی، «آرشیو سوریه» و «نک» در اختیار رسانه‌های بلژیک قرار دادند.

گزارش نشریه بلژیکی «بلینگ کت»‌ حاکی است که از سپتامبر سال ۲۰۱۳ که اتحادیه اروپا صدور «ایزوپروپانول» باغلظت‌های بالای ۹۵ درصد را به سوریه بدون جواز رسمی، ممنوع اعلام کرده بود، شرکت‌های بلژیکی ۹۶ تن از این ماده را که برای ساختن گاز أعصاب سارین به کار می‌رود، به سوریه صادر کرده‌اند.

قاضی رولاند کاسی‌یرز، رئیس دادگاه گفت شاکی پرونده علیه سه شرکت بلژیکی، مدیرعامل و یک مدیر یکی از این شرکت‌ها، گمرک بلژیک است.

به گواه اسناد سازمان ملل و گمرک بلژیک، این سه شرکت با دستکاری در بارنامه‌ها و اسناد گمرکی، مشخصات کالای صادراتی خود به سوریه را پنهان نگه داشته بودند.

قربانیان گاز «سارین» مرگ دردناک و فجیعی را تجربه می‌کنند که به گفته «جان تایتگات»‌، سم‌شناس بلژیکی، با اسهال، استفراق و احساس خفگی شدید و فلج اندام آغاز می‌شود. برای کشتن یک فرد بالغ، فقط تنفس یک میلیگرم از این گاز، کفایت می‌کند.

استفاده از گاز «سارین»، مانند دیگر سلاح‌های شیمیائی، براساس معاهده کنوانسیون منع تسلیحات شیمائی سازمان ملل، ممنوع است.

ژان-پاسکال زندرز،‌ کارشناس بنگاه مشورتی «ترنچ» که در أمور مربوط به تسلیحات شیمیائی تخصص دارد، گفت سوریه در اکتبر ۲۰۱۳ تعهد کرده بود که ۱۳۳ تن موجودی ایزوپروپانول خود را منهدم کند. اما وزارت امورخارجه فرانسه شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۴، نظام حاکم بر سوریه برای وارد کردن هزارها کیلو ایزوپروپانول تلاش کرده است.

بازرسان سازمان جلوگیری از تسلیحات شیمیائی، که بر حسن اجرای کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیائی نظارت می‌کند، با نمونه‌برداری از مناطق اطراف خان شیخون، ثابت کردند که برای تولید سارین مورد استفاده در حمله به این ناحیه، از ایزوپروپانول استفاده شده بود.

داده‌های موجود در سازمان نظارت بر تجارت سازمان ملل، موسوم به «کام ترید» (به انگلیسی Comtrade) که کارکنان موسسه «آرشیو سوریه» در بلژیک به آن دسترسی پیدا کردند، نشان می‌دهد که شرکت‌های مختلف در چند کشور جهان، از جمله بلژیک، مقدار یک میلیون و ۲۸۰ هزار کیلو پروپانول و ایزوپروپانول را با استفاده از «کد» مشترک، به سوریه صادر کرده‌اند.

بلژیک تنها کشور اتحادیه اروپا است که مقررات منع صادرات تسلیحات شیمیائی به صوریه را نقض کرده است. براساس آمار سازمان ملل، طی سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بیش از ۹۶ تن ایزوپروپانول و پروپانول از بلژیک به سوریه صادر شده است.

صادر کننده عمده این ماده به سوریه، از کشورهای لبنان و امارات متحده عربی بودند، که روی هم ۶۷۴ هزار کیلو از این مواد را بعد از اعلام تحریم اتحادیه اروپا، به سوریه صادر کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازرسان بین المللی همچنان منتظر ورود به شهر دوما در سوریه هستند

بازرسان بین المللی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی که به سوریه رفته اند، همچنان در انتظار ورود به دوما، محل حمله های شیمیایی مرگبار ۷ آوریل هستند. در آن حملات حدود ۴۰ نفر کشته شدند.

روز چهارشنبه یک گروه امنیتی سازمان ملل متحد که برای بررسی و تضمین ایمنی منطقه به دوما رفته بود، پس از تیراندازی و وقوع انفجار به دمشق بازگشت.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه حمله های شیمیایی در دوما را به دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نسبت می دهند.

سوریه و روسیه وقوع حمله شیمیایی در دوما را انکار می کنند.

بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی از روز شنبه در دمشق و در انتظار چراغ سبز برای ورود به دوما بسر می برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش فوربس یک هفته بعد از بحران دلار در ایران؛ سیاست جمهوری اسلامی شکست خورد

فوربس در گزارشی نوشت: مبادلات بازار آزاد نشان می دهد که تدابیر جدید بانک مرکزی ایران برای احیای ارزش ریال عمدتا شکست خورده است.

دهم آوریل، دولت حسن روحانی ضمن اعلام نرخ ۴۲ هزار ریالی برای مبادله با هر دلار آمریکا گفت خرید و فروش دلار به هر قیمت دیگری قابل پیگرد قضایی است. در آن روز دلار در بازار آزاد به نرخ ۶۱ هزار ریال مبادله می شد. آن نرخ ۳۰ درصد پایین تر از نرخ آغاز سال ۲۰۱۸ بود.

در حالی که بانک ها چاره ای جز عمل به دستور دولت ندارند، نرخ غیررسمی همچنان از سوی بعضی منابع عنوان می شود و آن ها ارزش ریال را بسیار پایین تر از نرخ رسمی جدید ارزیابی می کنند. بر مبنای داده های وبسایت «بن بست دات کام»، پس از اعلام نرخ رسمی جدید از سوی دولت، ریال کمی قوت گرفت و در دوازدهم آوریل به ۵۵ هزار ریال در برابر هر دلار رسید. با این وجود، دوباره تنزل کرد و در هفدهم آوریل به ۵۶۵۰۰ ریال معامله شد.

همین الگوی مشابه در نرخ مبادله ریال با دیگر ارزهای عمده از جمله یورو، پوند انگلیس و فرانک سوئیس دیده می شود.

شاید آن چه بیشتر مایه نگرانی است، کمبود ارز باشد. به گزارش رویترز، بیشتر دلالان ارز در تهران چند روز است که دلار و دیگر ارزهای عمده را نه می خرند و نه می فروشند و در انتظار اقدام بعدی دولت هستند.

«رادیو فردا» گزارش می دهد که بانک ها تنها در شش فرودگاه ایران ارز را به نرخ رسمی می فروشند و مسافران در دیگر فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی قادر به مبادله ارز نیستند. در شعبه هایی هم که فروش ارز مسافری انجام می گیرد خرید ارز به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو محدود است.

ضرب الاجل ۱۲ ماه مه برای اصلاح توافق هسته ای ایران به این معنی است که صرافان و دلالان ارز و دیگر تجار در ایران یک ماه دیگر هم باید در انتظار بدتر شدن اوضاع باشند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افراد متاهل شانس بیشتری برای درمان سرطان پوست دارند

یکی از امتیازات ازدواج برای بیماران مبتلا به سرطان پوست است؛ احتمال این که آنها زودتر و در مراحل ابتدایی و قابل درمان سرطان از آن مطلع شوند بیشتر و زودتر از بیمارانی است که مجرد هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنابه گفته پژوهشگران، نه تنها احتمال این که زن و شوهر متوجه خال مشکوک روی بدن یکدیگر شوند بیشتر است، بلکه اغلب آنها هستند که همسر خود را تشویق به رفتن به دکتر و چک کردن خالشان می کنند، حتی شده با نق زدن.

این یافته ها پیشنهاد می کند که افراد مجرد باید از دوست و اقوام نزدیک بخواهند که دائم بدن آنها را چک کنند و یا چک آپ مرتب با دکتر پوست خود داشته باشند.

دلیل اینکه این فرضیه بیشتر شامل حال زوج های متأهل می شود تا زوج های غیر متأهل معلوم نیست، چون زوج های غیر متأهل نیز هم بدن یکدیگر را می بینند.

به گفته «سیماران شرون» و دکتر «یورگوس کاراکوسیس» نویسندگان پژوهش در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا، شاید دلیل آن این است که افرادی که ازدواج کرده اند فرصت بیشتری برای توجه به این مسئله دارند و شاید حس مسئولیت بیشتری در مقابل سلامت همسرشان می کنند.

پژوهشگران ۵۲ هزار مورد از بیماران مبتلا به سرطان پوست در بانک داده های سرطان دولت آمریکا، که بیماری آنها بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تشخیص داده شده بود را مورد مطالعه قرار دادند. «ملانوما» نوعی سرطان پوست است که بیشتر از دیگر سرطان های پوست می تواند به اعضای دیگر بدن گسترش پیدا کند، ولی در این مطالعه همه بیماران سرطانشان موضعی بود و فراپخش نشده بود.

در این مطالعه در بین بیماران متأهل، ۴۷ درصد از غده های سرطانی در مراحل ابتدایی بودند، در حالیکه در بین بیمارانی که هیچوقت ازدواج نکرده بودند این میزان ۴۳ درصد، در بین بیماران طلاق گرفته ۳۹ درصد، و در بین بیماران بیوه ۳۲ درصد بود.

تنها ۳ درصد از بیماران متأهل غده بد خیم داشتند، در حالی که این میزان در بیماران بیوه ۱۰ درصد بود.

نتایج این پژوهش روز چهارشنبه در ژورنال پزشکی پوست «جاما درماتالجی» به چاپ رسید که مطالعات پیشتر را که نشان می داد فراپخشی «ملانوما» در بیماران متأهل رایج نیست را تکرار می کند.

«ملانوما» اغلب شبیه یک خال از شکل افتاده است که قطر آن بزرگتر از پاک کن مداد است. رنگ آن می تواند ترکیبی از سیاه، قهوه ای، کرم و یا حتی آبی (کبود) باشد. این سرطان به حمام آفتاب گرفتن زیاد از حد و یا استفاده از تخت های برنزه کننده رابطه نزدیک دارد. همینطور در بین افرادی که پوستشان روشن است و آنهایی که خال زیاد دارند بیشتر رایج است.

انجمن سرطان آمریکا پیش بینی کرده است که امسال حدود ۹۰ هزار مورد از این سرطان در آمریکا تشخیص داده شود.

«آماندا پالمر» ۳۷ ساله هفت سال پیش به ملانوما مبتلا شده بود ولی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شد که آن را مدیون توجه شوهرش است. همسر خانم پالمر یک خال مشکوک روی ران پای راست او دید و آنقدر پا فشاری کرد تا وقت دکتر بگیرد و آن را چک کند.

خانم پالمر گفت خال سرطانی او و حدود ۱۰ سانتیمتر از بافت اطراف آن را با جراحی برداشتند. او اکنون مرتب برای آزمایش به دکتر پوست می رود و در خانه نیز، او و شوهرش مرتب بدن یکدیگر را چک می کنند.

خانم پالمر افزود شوهرش مدام به او یادآوری می کند که هر وقت از خانه بیرون می رود از کرم ضد آفتاب قوی با «اس پی اف» بالا استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز امیدواری آمریکا برای توافق با اروپا بر سر اصلاح توافق هسته‌ای ایران

رابرت وود سفیر ایالات متحده در کنفرانس خلع سلاح بین المللی - آرشیو

سفیر ایالات متحده در کنفرانس خلع سلاح بین‌المللی روز پنجشنبه گفت ایالات متحده امیدوار است با بریتانیا، فرانسه و آلمان جهت پاسخگویی به نگرانی‌های پرزیدنت ترامپ در مورد توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران به توافق برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت وود گفت‌وگوها با سه قدرت اروپایی را «سخت» توصیف کرد و گفت واشنگتن از ناکامی در پاسخگویی به برنامه موشکی بالیستیک ایران، بند «غروب» در برجام، و نیز رفتار منطقه‌ای تهران نگران است.

این مقام ارشد آمریکایی که در یک نشست خبری در مقر کنفرانس در ژنو با خبرنگاران صحبت می‌کرد افزود، «این موضوعات باید مورد رسیدگی قرار بگیرند. ما امیدواریم توافقی حاصل شود که خیال رئیس جمهوری را راحت کند.»

به گفته او آمریکا همچنین می‌خواهد بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه مراکز و تاسیسات در ایران – چه برای مصارف هسته‌ای غیرنظامی باشند و چه نباشند – دسترسی داشته و در صورت لزوم آنها را مورد بازرسی قرار دهند.

سفیر آمریکا در کنفرانس خلع سلاح گفت «ما می خواهیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه مراکزی که لازم است دسترسی داشته باشد. ایرانی‌ها با ابهام‌آفرینی مانع آن می‌شوند و می‌گویند اجازه می‌دهند و بعد از آن جلوگیری می‌کنند.»

رابرت وود در ادامه تاکید کرد «این برای آژانس مهم است که هر جا لازم است برود، از جمله مراکز نظامی.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند، پایبندی تهران به توافق را تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یافتند.

طبق این توافق، محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط با آن – مانند غنی‌سازی اورانیوم و توسعه موشک‌های با قالبیت حمل کلاهک هسته‌ای – اعمال می‌شود و در ازای آن تحریم‌هایی که بابت آن فعالیت‌ها وضع شده بود لغو می‌شوند.

علاوه بر برنامه موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران، بندی در برجام وجود دارد به نام «غروب» که بر اساس آن ایران می تواند پس از ۱۰ سال تعداد سانتریفوژهای غنی‌سازی را، و پس از ۱۵ سال میزان اورانیوم غنی شده با درصد پائین را افزایش دهد.

پرزیدنت ترامپ با ناقص خواندن توافق، خواستار رسیدگی به این موارد شده و گفته اگر اصلاحی صورت نگیرد، از برجام خواهد شد.

طبق قوانین آمریکا رئیس جمهوری هر ۱۲۰ روز باید درباره برجام و تمدید لغو تحریم‌ها به کنگره گزارش دهد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان، که نقش عمده‌ای در حصول این توافق داشتند، در تلاش هستند تا پیش از ضرب الاجل ۱۲ مه – که پرزیدنت ترامپ طبق قانون باید بار دیگر اجرای توافق و پایبندی تهران را تایید یا رد کند – مانع از خروج آمریکا شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فردی که متهم به استخدام عاملان حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ بود در سوریه دستگیر شد

این عکس از «محمد حیدر زمار» است که تابعیت آلمان دارد و در سال ۲۰۰۱ از او در این کشور گرفته شد.

طبق برخی گزارش ها، متهمی که گفته می شود برای حملات تروریستی یازده سپتامبر نیرو جمع کرده بود، در سوریه دستگیر شد.

این متهم «محمد حیدر زمار» نام دارد و دارای تابعیت آلمانی است. از او به عنوان یک اسلامگرای افراطی یاد شده است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه گزارش داد که این فرد در سوریه دستگیر شده و با «محمد عطا» سردسته هواپیما ربایان در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ارتباط بود.

بر اساس گزارش ها، محمد زمار در مناطق عمدتا کردنشین شمال سوریه به دست کردهای سوریه دستگیر شد و اکنون تحت بازجویی است.

نشریه بیلد آلمان می گوید که «گروه یگان مدافعان خلق» او را دستگیر کرده اند. این گروه با ائتلاف تحت رهبری آمریکا در جنگ با داعش همسو است.

به نوشته ان‌بی‌سی گزارش رسمی کنگره درباره حملات یازده سپتامبر می گوید که زمار متولد سوریه است و تابعیت آلمانی دارد و در هامبورگ زندگی کرده است.

این گزارش از او به عنوان یکی از افرادی که احتمالا برخی از عاملان حملات ۱۱ سپامبر ۲۰۰۱ را جذب کرده، یاد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شیوه جدید کلمبیا برای برخورد با تولید کوکائین

پلیس کلمبیا از توسل به شیوه جدید برای مبارزه با تولید کوکائین خبر داد.

تولید کوکائین در پنج سال اخیر سیری صعودی داشته و روابط کلمبیا و آمریکا را در سایه تهدید فرو برده است.

پلیس کلمبیا یک خودروی زره پوش ویژه را به آزمایش گذاشته که قادر به سم پاشی و نابودی مزارع کوکا است که ماده اولیه کوکائین محسوب می شود و در عین حال می تواند جان ماموران مبارزه با تولید کوکائین را از انفجار مین های کارگذاری شده در مزارع کوکا حفظ کند.

آمریکا تخمین می زند کشت کوکا در کلمبیا در چهار سال اخیر دو برابر شده و مساحتی نزدیک به ۱۸۸ هزار هکتار را در بر می گیرد.

پرزیدنت ترامپ کلمبیا را تهدید کرده است اگر در مبارزه با تولید و قاچاق کوکائین جدی تر عمل نکند، کمک های مالی مبارزه با مواد مخدر به کلمبیا را قطع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک ویدئوی جنجالی دیگر؛ کتک زدن دختری که ناراحتی قلبی دارد، به بهانه بی حجابی

تصویری از دختر قربانی خشونت پلیس در ایران

انتشار یک ویدئوی دیگر از برخورد خشن پلیس ایران با یک زن جوان به بهانه بی حجابی در فضای مجازی ایران جنجالی شده است، طوری که مقام های دولت روحانی نیز به آن واکنش نشان دادند.

مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا در توئیتر خود فیلمی را منتشر کرده که به نوشته او، مقام های گشت ارشاد پلیس، دختری را کتک می زنند. همراهان این دختر بارها از پلیس ها می خواهند مراعات بیماری قلبی او را کنند اما آنها توجهی نمی کنند.

هشدار: ویدئو حاوی تصاویرآزاردهنده است

این فیلم خیلی زود در فضای مجازی بازتاب داشت و اعتراض هایی را بر انگیخت:

واکنش دولت

روز پنجشنبه برخی مقام های دولت روحانی به انتشار این فیلم واکنش نشان دادند. خبرگزاری ایسنا نوشت وزیر کشور در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد با یک خانم، دستور رسیدگی داده است.

از سوی دیگر معصومه ابتکار معاون رئيس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده در توئیتی نوشت: «این رفتارهای خشن و غیردینی در شان هیچ انسانی نیست... به شدت این برخورد را محکوم و پیگیری می کنم.»

فرمانده نیروی انتظامی هرچند توسط رهبر منصوب می شود اما از دو دهه پیش وزارت کشور، ناظر بر عملکرد این نهاد است.

در چند ماه اخیر برخورد خشونت بار پلیس با زنانی که به حجاب اجباری اعتراض دارند، افزایش یافته است.

گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا و نهادهای بین المللی، بارها رفتار ایران در برخورد با معترضان به حجاب اجباری را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تا زمان غیرهسته‌ای شدن کره شمالی؛ آمریکا خواستار حفظ فشارها بر پیونگ یانگ شد

رابرت وود

یک مقام ارشد آمریکایی می گوید که ایالات متحده و جهان باید فشار بر کره شمالی را تا توقف برنامه هسته ای این کشور ادامه دهد.

رابرت وود، نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح گفت هیات نمایندگی آمریکا در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد، از کشورهای جهان می خواهد به فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر کره شمالی ادامه دهند تا این کشور برنامه های هسته ای اش را متوقف کند: «ما در این جلسه مقدماتی، چگونگی ادامه فشار بر کره شمالی برای انجام تعهداتش را بررسی می کنیم. من بار دیگر تاکید می کنم که آمریکا خواستار غیر هسته ای شدن کره شمالی است، به طوری که قابل تایید و غیرقابل برگشت باشد.»

کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد، دوشنبه آینده، ۲۳ آوریل جاری در ژنو برگزار می شود.

پرزیدنت ترامپ با ابراز خوشبینی از ملاقات و گفتگوی احتمالی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، صحبت کرده است. از دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا این گفتگو تنها باید یک نتیجه داشته باشد: غیر هسته ای شدن کره شمالی.

برای ژاپن که تهدید های هسته ای پیونگ یانگ را از نزدیک حس کرده است نیز گفتگوی احتمالی پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون باید به نابودی زرداخانه اتمی کره شمالی منجر شود. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدارش با پرزیدنت ترامپ بر خواست غیرهسته ای ساختن کره شمالی تاکید گذاشت.

برخی از تحلیلگران نسبت به نتایج این گفتگوی احتمالی خوشبین هستند. دنیس وایلدر، استاد دانشگاه جورج تاون می گوید: «به عقیده من، اول از هر چیز برخورد چین با کره شمالی به علت آزمایش های هسته ای پیونگ یانگ، و خطری که برای چین دارد، تغییر اساسی کرده است و چین عملا کره شمالی را زیر فشار اقتصادی قرار داده است. به نظر من، کره شمالی درک کرده است که دولت آمریکا ممکن است دست به اقدام نظامی بزند و حمله اخیر آمریکا به سوریه قدرت آمریکا را نشان داده است.»

برخی دیگر از تحلیلگران می گویند حتی در بهترین شرایط، غیرهسته ای شدن کره شمالی روندی آهسته و دراز مدت خواهد بود که نیازمند تلاش های دیپلماتیک راهکارهای قانونی، و فرایند های فنی برای آغاز آن است. اسکات اسنایدر، تحلیلگر در «شورای روابط خارجی» می گوید: »اگر حتی طرفین بر سر آن توافق کنند اقدامات قانونی اداری برای حصول آن، چالش بزرگی خواهد بود.»

امضای توافق غیر هسته ای شدن کره شمالی حتی اگر فقط روی کاغذ بماند، تاثیر بسزایی بر کشورهای منطقه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروی انتظامی: ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیون یورو قاچاق ضبط شد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه اعلام کرد تاکنون بیش از ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیون یوروی قاچاق، کشف و ضبط شده است.

اسکندر مومنی گفت: پس از تک‌ نرخی شدن ارز، ۲۰۰ تیم عملیاتی برای مقابله با قاچاق ارز تشکیل شده است، و مأموریت مهم ناجا در سال ۹۷ برخورد با قاچاقچیان ارزی است.

به گفته وی تا کنون۱۱۲ نفر از قاچاقچیان و دلالان ارزی بازداشت شده اند و ۵۰ صرافی غیرمجاز پلمپ شده و به ۱۰۰ صرافی دیگر نیز اخطار داده شده است.

بحران ارزی اخیر موجب نگرانی مردم شده است.

از سه ماه پیش ناگهان دلار ۳۸۰۰ تومانی شاهد افزایش قیمت بود و ناگهان بعد از عید به ۶ هزار تومان رسید. بعد از این بود که دولت روحانی با طرحهایی سعی در مهار بازار داشت.

بانک مرکزی ایران اعلام کرده بود که داشتن بیش از ۱۰هزار یورو یا ارز خارجی معادل آن توسط اشخاص حقیقی، غیر قانونی است و با متخلفین برخورد خواهد شد.

دولت ایران اخیراً دلار را تک نرخی و ارزش آن را معادل ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد.

پیش از اعلام این تصمیم، نرخ دلار در بازار آزاد به حدود شش هزار تومان رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ: امیدوارم دیدار با رهبر کره شمالی یک موفقیت برای جهان شود

رئیس جمهوری آمریکا در کنفراس خبری با نخست وزیر ژاپن ابراز امیدواری کرد که دیدار تاریخی اش با رهبر کره شمالی یک موفقیت برای جهان باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ چهارشنبه شب، مهمترین موضوع مورد مذاکره را مساله تسلیحات هسته ای کره شمالی عنوان کرد.

آقای ترامپ گفت: «همانگونه که می دانید قرار است در هفته های آینده با کیم جونگ اون درباره عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای دیدار کنم. امیدوارم که این دیدار موفقیتی بزرگ باشد. من مشتاقانه منتظر آن هستم. تحقق هدف مذاکرات مساله بزرگی برای کره شمالی و جهان است. ما هر آنچه ممکن است برای تحقق آن انجام می دهیم، تا آن را به یک موفقیت برای جهان تبدیل کنیم.»

پرزیدنت ترامپ اما گفت که در صورت عدم تمکین کیم جونگ اون از قطعنامه های مصوب شورای امنیت ملل متحد، و خواسته های جامعه بین المللی، ممکن است در هر مقطعی از فرآیند مذاکرات میز گفتگو را ترک کند: «ما از زمان پدر بزرگش [پدربزرگ رهبر کنونی کرهٔ شمالی] تاکنون در چنین وضعیتی با آن رژیم نبوده‌ایم. بنابراین من امیدوارم که این دیدار موفقی باشد. من اگرفکر کنم که دیدارمان همراه با موفقیت نخواهد بود، آن را لغو خواهم کرد. من اگر فکر کنم که دیدارمان مثمر ثمر نخواهد بود، اصلاً به این دیدار نخواهم رفت. من حتی اگر در طی این دیدار فکر کنم که مثمر ثمر نخواهد بود، با احترام جلسه را ترک خواهم کرد و تحریم ها و هر کار دیگری که می کنیم را ادامه خواهم داد.»

پرزیدنت ترامپ در این نشست خبری وعده داد که هر سه آمریکایی زندانی در کره شمالی را به خانه برگرداند.

هنوز تاریخ و یا مکان مشخصی برای این دیدار تعیین نشده است. اما روستای پانمونجوم در مرز بین دو کره محتملترین مکان برای نشست تاریخی این دو رهبر عنوان شده است.

در بخش دیگر که به پیوندهای تجاری بین توکیو و واشنگتن مربوط می شود، پرزیدنت ترامپ گمانه زنی ها درباره پیوستن مجدد به پیمان شراکت ترنس-پسیفیک را رد کرد و گفت که ترجیح شخص و دولت او انعقاد قراردادهای دوجانبه بازرگانی با دیگر کشورها است: «من نمی خواهم آمریکا به عضویت پیمان شراکت ترنس-پسفیک درآید اما اگر پیشنهاد خیلی خوبی بدهند، آن را می پذیرم. اما ترجیح می دهم که توافق های دوجانبه با دیگر کشورها داشته باشیم. زیرا به نفع کشور و نیروی کار است. من توافق دوجانبه با ژاپن را ترجیح می دهم. آمریکا هم اکنون توافق دوجانبه با شش کشور از یازده کشور عضو این شراکت دارد و بقیه هم خواستار انعقاد توافق دوجانبه هستند.»

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه، آقای آبه به دشورای های اجرایی شدن توافق با کره شمالی اشاره کرد: «اشتباهات گذشته نباید دیگر تکرار شود. و پرزیدنت ترامپ و من در این مساله اتفاق نظر کامل داریم. کره شمالی به توافق های سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۵ که از پیگیری برنامه تسلیحات هسته ای منع می شد، متعهد نبوده است. کره شمالی طی این سال ها به نوعی از تمامی تلاش های جامعه جهانی سوء استفاده کرد تا بتواند تسلیحات هسته ای و موشک های بالتسیک بسازد.»

آقای آبه همچنین خواستار توجه آمریکا به مساله ربوده شدن شهروندان ژاپنی توسط کره شمالی در مذاکراتش با این کشور شد.

دولت پرزیدنت ترامپ توانسته است با تصویب دو قطعنامه در شورای امنیت ملل متحد، پیونگ یانگ را از یک سوم در آمد خارجی اش محروم کند و دسترسی کره شمالی به سوخت فسیلی را به شدت محدود کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با نگرانی تهدید ایران؛ اسرائیل به مانور با آمریکا در آلاسکا جت نمی‌فرستد

اسرائیل به خاطر نگرانی از استقرار نیروهای ایران در سراسر مرز سوریه، اعزام هواپیماهای جنگی به مانور نظامی مشترک با آمریکا را لغو کرده است.

ان بی سی نیوز در گزارشی نوشت: تصمیم به عدم اعزام جت های جنگی «اف ۱۵» به یک تمرین هوایی در آلاسکا در رسانه های اسرائیلی به نگرانی ها بر سر حمله بالقوه ایران با یک پهپاد مسلح ارتباط داده شده است. یک سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل تائید کرد که «مشارکت هواپیماها در این تمرین هوایی تغییر کرده است».

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل، روز سه شنبه در اظهاراتی در یک گردهمایی در اورشلیم، به جمع دیگر مقام های اسرائیلی پیوست و به تهدیدهای ناشی از ایران پاسخ داد: «اختاپوس ایران می کوشد ما را خفه کرده و روحیه ما را در هم بشکند. اسرائیل از آن هایی که مخالف ما هستند قوی تر است. از این جا به رهبران ایران، سوریه، حماس و حزب الله می گویم، ما را نیازمایید.»

بنت یکی از اعضای مهم و تندرو کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، است.

نتانیاهو هفته گذشته در هشداری خطاب به ایران گفته بود: «سیاست ما می تواند در سه کلام خلاصه شود: تخاصم علیه تخاصم.»

اسرائیل به شکل فزاینده ای از نفوذ ایران و حزب الله در سوریه نگران است.

اسرائیل از سال ۲۰۱۲ تا کنون بیش از ۱۰۰ بار به سوریه حمله کرده است؛ هدف بیشتر این حملات هوایی کاروان های تسلیحاتی حزب الله بوده است.

تصور می شود اسرائیل در ۹ آوریل یک پایگاه هوایی ایران را بمباران کرده باشد. رسانه های ایران از کشته شدن هفت پرسنل نظامی ایران در این حمله خبر داده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG