لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۳۴

سرخط خبرها

اد رویس: جامعه جهانی باید تحریم‌های شدیدی را علیه سوریه، ایران و روسیه برقرار کند

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا دو ویژگی مهم حملات هوایی و موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه را برشمرد.

اد رویس، روز یکشنبه ۲۶ فروردین در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت که حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه نه تنها اقدام مهمی در نابود کردن تاسیسات سلاح های شیمیایی رژیم اسد بود، بلکه در شرکت دادن دو متحد آمریکا، یعنی بریتانیا و فرانسه، و پشتیبانی ترکیه در این عملیات از اهمیت فوق العاده برخوردار بود.

آقای رویس همچنین بر کاربرد دیپلماسی برای حل بحران در سوریه تاکید گذاشت و گفت که تمامی کشورهای منطقه، به جز ایران خواهان حل بحران سوریه هستند، زیرا ایران می‌خواهد اوضاع بحرانی در سوریه را حفظ کند تا بتواند پلی زمینی برای استقرار پیکارجویان و ارسال تسلیحات به مرز اسرائیل، ایجاد کند. از این رو، جمهوری اسلامی ایران به هرج و مرج در سوریه نیاز دارد.

آقای رویس گفت که جامعه جهانی باید در این اوضاع به اقداماتی از قبیل برقراری مناطق امن در سوریه، و وضع تحریم‌های شدید بر سوریه و حامیانش مانند ایران و روسیه دست بزند زیرا در غیر این جمهوری اسلامی ایران تسلیحات و نیروهای نظامی خود را تا مرز اسرائیل پیش خواهد برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا: دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت امورخارجه آمریکا از حملات موشکی اخیر به اهدافی در سوریه دفاع کرده و می گوید که اطلاعات موجود، آمریکا را به طور قاطع متقاعد کرده که سوریه به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خود اقدام کرده است.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه به تلویزیون بریتانیایی اسکای نیوز گفت که آمریکا، فرانسه و بریتانیا با موشک سه منطقه را که به عقیده آنها سایتهای ذخیره و آزمایش تسلیحات شیمیایی بود، برای حمله مشخص کردند.

خانم نائورت گفت کشورهای دیگر از اقدام علیه سوریه به طور عمده پشتیبانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سخنگوی کاخ سفید: مهار رفتار تهاجمی ایران از اهداف پرزیدنت ترامپ در سوریه است

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید می گوید که حمله به تاسیسات شیمیایی سوریه حاوی پیام روشن و قاطعی به روسیه و ایران نیز بود، و آن این که پرزیدنت ترامپ اجازه عبور از خط قرمزها را نمی دهد.

خانم هاکبی سندرز همچنین تاکید کرد ماموریت ارتش آمریکا و متحدانش، بریتانیا و فرانسه، برای نابود کردن زیر ساخت های مورد استفاده سوریه در تولید سلاح های شیمیایی، با موفقیتی صد درصدی انجام شد.

او گفت: «ماموریت ارتش آمریکا، نابود کردن تاسیسات سلاح های شیمیایی در سوریه بود و این ماموریت دقیقاً انجام شد. همچنین با پیام روشنی به سوریه، روسیه و ایران همراه بود که وقتی پرزیدنت ترامپ خط قرمزی را تعریف می کند، اجازه عبور از آن را نخواهد داد؛ و این پیام به روشنی در حملات جمعه فرستاده شد.»

سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت ترامپ سه هدف را در مورد سوریه تعریف کرده است: اول شکست داعش، دوم مهار رفتار تهاجمی ایران در منطقه، و سوم، جلوگیری از تکرار استفاده از سلاح های شیمیایی.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: حملات در سوریه حامل پیامی روشن به ایران و روسیه بود

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه خبری سی.بی.اس گفت حملات هوایی به سوریه پیام روشنی بود که جامعه جهانی اجازه استفاده از سلاح های شیمیایی را نخواهد داد.

خانم هیلی این حملات را نه اقدامی برای جنگ در سوریه بلکه پیامی روشن به جمهوری اسلامی ایران و روسیه، متحدان بشار اسد، خواند تا درک کنند آمریکا استفاده از سلاح های شیمیایی را تحمل نخواهد کرد، ضمن آنکه به گفته او، قاطعیت آمریکا و متحدانش را هم در عمل ببینند.

خانم هیلی گفت اسد بارها از سلاح های شیمیایی استفاده کرده است و تلاش های شورای امنیت برای تصویب شش قعطنامه مختلف، با هدف متوقف ساختن حملات شیمیایی در سوریه، هر بار با وتوی روسیه بی نتیجه ماند و دست اسد را برای تکرار حملات باز گذاشت.

خانم هیلی همچنین از قصد دولت پرزیدنت ترامپ برای وضع تحریم های بیشتر علیه روسیه خبر داد و گفت وزیر خزانه داری آمریکا، تحریم های جدیدی را اعلام خواهد کرد که شامل طرف هایی خواهد شد که با رژیم اسد معاملات مرتبط با سلاح های شیمیایی داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد

محمد حبیبی، پس از آزادی از زندان اوین در کنار همسرش

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، پس از حدود ۴۰ روز بازداشت با قید وثیقه، به طور موقت آزاد شد.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز یکشنبه ۲۶فروردین گزارش داد که این عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، با قید وثیقه‌ی ۲۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

دستگیری آقای حبیبی در ۱۴ اسفند سال گذشته واکنش انتقادی فعالان مدنی و فرهنگیان را در پی داشت. برخی گزارشها حاکی از آن است که آقای حبیبی با ضرب و شتم در هنرستان محل کار خود بازداشت شد.

در پی بازداشت او، اعتراض‌هایی زیر عنوان «کمپین جای معلم در زندان نیست» در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت.

گروهی از فرهنگیان نیز ۱۶ فروردین با تجمع مقابل هنرستانی که آقای حبیبی در آن تدریس می‌کرد خواستار آزادی او شده بودند.

جمهوری اسلامی بارها فعالان صنفی از جمله فعالان کارگری و معلمان را بازداشت و زندانی کرده است. این اقدام با اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل مواجه شده است که معتقدند فعالان صنفی تنها به طور مسالمت آمیز برای احقاق حقوق خود تلاش می کنند و نباید زندانی شوند.

عفو بین الملل تابستان گذشته در گزارش مفصلی به شرح موارد متعدد زندانی کردن فعالان صنفی و مدنی و مدافعان حقوق بشر در ایران پرداخت و با اشاره به برخورد با افراد چون اسماعیل عبدی، معلم بازداشتی، اعلام کرد که دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران با افراد همچون مجرمان و معاندان حکومت رفتار می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پادشاه عربستان «دخالت آشکار» ایران در امور خاورمیانه را محکوم کرد

آرشیو

ملک سلمان، پادشاه عربستان «دخالت آشکار» ایران در امور منطقه خاورمیانه را محکوم کرد. او روز یکشنبه در بیست و نهمین نشست سالیانه سران کشورهای عرب، اتحادیه عرب، صحبت می کرد.

اجلاس سران اتحادیه عرب با دستور کار بررسی تحرکات تنش آفرین جمهوری اسلامی ایران در منطقه و وضعیت آینده اورشلیم، در شهر ظهران، واقع در عربستان سعودی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ملک سلمان در سخنان خود از سوریه که کرسی آن خالی است، نامی نبرد. در عوض، او تمرکز اصلی اش را بر ایران گذاشت و گفت بار دیگر «قویا اقدامات تروریستی ایران در منطقه را محکوم می کنیم و دخالت آشکارش را در امور کشورهای عرب رد می کنیم.»

پادشاه عربستان همچنین از تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود در اسرائیل از تل آویو به اورشلیم انتقاد کرد و «تروریسم» را بزرگترین چالش رهبران عرب توصیف کرد.

این اجلاس یک روز بعد از حمله موشکی و هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به مواضعی در سوریه تشکیل شده است.

نظر کارشناسان

کریم بیطار از انستیتوی فرانسوی مطالعات استراتژیک می‌گوید که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که به تازگی از بازدیدی طولانی به آمریکا بازگشته است، خواستار دستیابی کشورش به انرژی اتمی و مخالف سرسخت توافق اتمی ایران با جامعه بین الملل موسوم به برجام است.

آقای سلمان هنگام دیدار از آمریکا صریحا گفته بود که اگر «جمهوری اسلامی ایران به بمب اتمی دست پیدا کند، عربستان سعودی نیز در بدست آوردن آن درنگ نخواهد کرد.»

ولیعهد ۳۳ ساله عربستان سعودی که پس از پادشاه قویترین دولتمرد آن کشور است، پیشتر آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و سیاست‌های تنش آفرین تهران در منطقه را با آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی مقایسه کرده بود.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، که آقای سلمان به تازگی با او دیدار کرد و قصد دارد تا چند ماه دیگر از تهران بازدید کند، بر خلاف واشنگتن و ریاض معتقد است که برجام به صورت کنونی می‌تواند از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.

اما یکی از ناظران فرانسوی می‌گوید که این جهت گیری آقای مکرون احتمالاً به انزوای سیاسی او در این خصوص منجر خواهد شد.

دنیس باکارد، مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه گفت: «عربستان سعودی نه تنها به صورت دوست نزدیک آمریکا در منطقه درآمده، بلکه این دوستی ویژگی خاصی پیدا کرده است. بنابراین برای امانوئل مکرون مهم است تا نشان دهد که فرانسه می‌تواند از لحاظ سیاسی شریک خوبی در منطقه باشد.»

در همین حال، از میان ۲۲ کشور عرب تنها سوریه که عضویت آن در اتحادیه عرب به تعلیق درآمده به اجلاس سران اتحادیه عرب دعوت نشده است.

اما با وجود ادامه تحریم و قرنطینه قطر توسط چهار کشور عرب به رهبری ریاض، نماینده این امیر نشین که از حمله اخیر آمریکا و متحدانش به سوریه حمایت کرد، در اجلاس اتحادیه عرب شرکت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو درباره حضور نظامی ایران در سوریه به اسد هشدار داد

نگرانی اسرائیل از حضور نیروهای جمهوری اسلامی ایران در مرز اسرائیل و سوریه، موضوع مورد بحث در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل بود.

نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه ۲۶ فروردین در جلسه اين هفته کابينه دولتش گفت که عمليات نظامی مشترک آمريکا، بريتانيا و فرانسه عليه زرادخانه‌های شيميايی سوريه نشان می‌دهد تحمل استفاده از سلاح‌های غيرمتعارف در جنگ وجود ندارد.

بنيامين نتانياهو در اين جلسه بار ديگر به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مورد گسترش حضور نظامی ايران در سوريه، در امتداد مرز با اسرائيل، هشدار داد.

او گفت: «ديروز ضمن صحبت با ترزا می، نخست وزير بريتانيا در مورد پيام مهم اين حمله گفتم که همه چیز نشان می‌دهد که استفاده از تسليحات غيرمتعارف تحمل نمی‌شود. گفتم اين تحمل ناپذیری بايد در مورد قابليت‌های اتمی ایران، کشورهای حامی تروريسم و سازمان های تروريستی هم صدق کند.»

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: «در این گفت و گو تکرار کردم که عامل بی‌ثباتی در خاورميانه ايران است و پرزيدنت اسد بايد بداند اگر به ايران اجازه دهد که حضور نظامی خود را در سوريه افزايش دهد، هم سوريه و خودش را به خطر می‌اندازد و هم خاورميانه را بی‌ثبات می‌کند.»

وزير امور راهبردی اسرائيل، هم در تأييد هشدار آقای نتانياهو در مورد ايران گفت که اسرائيل حضور ايران در سوريه را تحمل نخواهد کرد.

او گفت ما هم مشکلات خودمان را داريم، نمی‌توانيم اجازه دهيم ايران در مرز شمالی ما در سوریه يک پايگاه نظامی بسازد و اين مسئله به مراتب فراتر از مسئله تسليحات شيميايی است.

آقای نتانياهو در اين جلسه همچنین سیاست‌های پرزیدنت ترامپ برای استقرار صلح در خاورمیانه و مقابله با تهدیدهای جاری را ستود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس: ایران در حوادث سوریه مقصر است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در همایش آمریکای لاتین در پرو گفت ایالات متحده و متحدانش هرگز استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردان، زنان و کودکان بیگناه در سوریه را تحمل نمی کنند.

او گفت روسیه حتی پس از روشن شدن حقیقت درباره مسئولیت رژیم اسد در استفاده از سلاح های شیمیایی، دروغ می گوید: «روسیه، حتی اکنون عمدا درباره اقدامات فجیع اسد در سوریه و همدستی خودش در این جنایت، اطلاعات دروغ پخش می کند، اما تصاویر تکان دهنده از کودکان کشته شده و ویدیوهایی که زجر مردم را نشان می دهند اثباتی بر این جنایت است. دروغ های روسیه در مقابل حقیقت فرو می ریزد.»

آقای پنس همچنین گفت پرزيدنت ترامپ با کمال صراحت به جهان اعلام کرده است که ما آماده ايم چنانچه لازم باشد به اين عمليات ادامه دهيم.

مایک پنس، در سخنانی به خبرنگاران گفت قضاوت تاریخ در مورد ایران و روسیه این خواهد بود که آنها جانب طرف غلط را گرفتند و ایران نیز مقصر بخشی از حوادث سوریه است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در جلسه روز شنبه شورای امنیت گفت دروغ های روسیه، حقیقت را تغییر نمی دهد: «همه امروز می بینیم که تبلیغات دروغین روسیه با تمام توان ادامه دارد. اما، تلاش مایوسانه روسیه و تحریف هایش، حقیقت را تغییر نمی دهد.»

‎در همین حال، تصاویر ماهواره ای منتشر شده شرکت «دیجیتال گلوب» اثرات حملات هوایی ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه را به تاسیسات سلاح های شیمیایی رژیم اسد در سوریه نشان می دهد.

در این تصاویر دیده می شود که سه سایتی که مقام های آمریکایی قلب برنامه سلاح های شیمیایی در سوریه خوانده اند، کاملا نابود شده است.

آقای پنس، در باره ونزوئلا نیز به رهبران کشورهای آمریکای لاتین گفت باید برای منزوی کردن نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، تلاش بیشتری به خرج داد: «کشورهای آزاد که در این همایش گرد هم آمده اند باید برای منزوی ساختن رژیم مادورو اقدامات شدیدتری انجام دهند. همه ما باید در کنار برادران و خواهرانمان در ونزوئلا که متحمل رنجند، بایستیم. به شما قول می دهم آمریکا تا زمانی که دموکراسی در ونزوئلا احیا شود و مردم ونزوئلا حق مادرزادی خود، یعنی آزادی را بار دیگر به دست آورند، آرام نخواهد نشست.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا از مادورو خواست بگذارد کمک های نوعدوستانه برای مردم ونزوئلا ارسال شود که از کمبود غذا و دارو رنج می برند.

آقای پنس چشم انداز مذاکرات مجدد با کانادا و مکزیک درباره توافق تجاری نفتا را امیدوار کننده خواند. نفتا، توافق سه جانبه تجارت آزاد بین آمریکا، کانادا و مکزیک است که سال ۱۹۹۴ وارد مرحله اجرایی شد. پرزیدنت ترامپ، نفتا را به ضرر آمریکا می داند و خواهان مذاکرات مجدد درباره آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: عملیات نظامی برای جلوگیری از استفاده آتی اسد از سلاح شیمیایی بود

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز شنبه برای بحث درباره تحولات پس از عملیات نظامی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه تاسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه جلسه‌ای اضطراری داشت. این جلسه به درخواست روسیه تشکیل شد.

اما سازمان ملل متحد درخواست روسیه را برای محکوم کردن حملات نظامی به تاسیسات شیمیایی سوریه رد کرد.

نشست شورای امنیت با سخنرانی نيکی هيلی، نماینده آمريکا در سازمان ملل، همراه بود.

نیکی هیلی گفت: «ما اینجا هستیم چون سه عضو برجسته شورای امنیت سازمان ملل دست به اقدام زدند؛ نه از روی انتقام جویی، نه برای مجازات و نه به عنوان نمایش قدرت. ما دست به اقدام زدیم تا با پاسخگو دانستن رژیم اسد به خاطر جنایت علیه بشریت، جلوی استفاده آتی از تسلیحات شیمیایی را بگیریم.»

سفير آمريکا در سازمان ملل متحد در ادامۀ سخنان خود افزود: «کمپين تحريف روسيه از صبح امروز به شدت در حال فعاليت است. اما تلاش عاجزانۀ روسيه برای جلوگيری از تقابل نمی‌تواند واقعيت را عوض کند. مجموعه‌ای از اطلاعات گسترده وجود دارد که ثابت می کنند، رژيم سوريه در تاريخ ۷ آوريل در دوما به استفاده از سلاح شيميايی دست زد.»

نيکی هيلی در مورد حملات انجام شده گفت: «حملۀ آمريکا قلب مرکز گسترش سلاح‌های شيميايی سوريه را هدف گرفته و با در نظر گرفتن جوانب احتياط برای کاستن از آسيب به شهروندان طراحی شده است. خانم هيلی تأکيد کرد که پاسخ آمريکا قانونی، مشروع، برحق، و موجه است.»

نیروهای نظامی ایالات متحده و متحدانش، فرانسه و بریتانیا، در پی فرمان پرزیدنت ترامپ، جمعه شب ۲۴ فروردین یک رشته حملات موشکی و هوایی را علیه مراکز و انبارهای تسلیحات و تجهیزات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند.

این حملات در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله شیمیایی نیروهایی دولتی سوریه به مناطق تحت کنترل مخالفان در دوما، صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم اعتراض‌ها در اصفهان یک روز پس از حمله لفظی امام جمعه به کشاورزان معترض

اعتراض‌ها به معضل کم آبی و مطالبه حقابه از سوی کشاورزان شرق استان اصفهان کماکان و بی وقفه ادامه دارد، با این تفاوت که بعضی گزارشهای تصویری از این تجمع‌ها همراه با صداهایی است که به نظر می رسد صدای شلیک گلوله است.

همزمان با ادامه اعتراض‌های کشاورزان اصفهانی برای گرفتن حقابه شان، گزارش‌های همراه با تصاویر در رسانه‌های گروهی از شلیک‌های هوایی ماموران امنیتی برای جلوگیری از تجمع‌‌های اعتراضی حکایت دارد، تجمعاتی که روز جمعه با حضور زنانی که در شعارهایشان می‌گفتند «دشمن ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست» گسترش یافت.

در همین حال، معترضان روز شنبه ۲۵ فروردین به اظهارات روز جمعه یوسف طبابایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، هم که در خطبه‌های نمازجمعه این شهر آنان را فتنه گران و آشوب طلبانی توصیف کرده بود که مومن و متدین نیستند، واکنش نشان دادند.

کشاورزان معترض در نخستین روزهای اعتراض در واکنش به بی‌اعتنایی مسئولان استانی به خواست‌هایشان، با پشت کردن به محراب در نماز جمعه، مسئولان را دشمن خطاب کرده بودند.

سابقه اعتراض کشاورزان اصفهان به چندماه پیش، با تشکیل تجمعات مسالمت آمیز برای رسیدگی به مسئله انتقال آب زاینده رود به استان‌های دیگر، و عدم مدیریت صحیح منابع آب، باز می‌گردد.

نماینده شاهین شهر در مجلس به تازگی هشدار داده است که احتمالاً از مردادماه بیش از پنج میلیون نفر از مردم اصفهان حتی آب شرب هم نخواهند داشت که نشان از جدی بودن بحران خشکسالی و کم آبی در فلات مرکزی ایران است. این بحران می‌تواند زندگی کشاورزان بسیاری در این مناطق را با اختلال‌هایی جدی مواجه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون: قابلیت شیمیایی دولت اسد به شدت فلج شد

وزارت دفاع آمریکا روز شنبه اعلام کرد که آمریکا و متحدانش همه اهداف از پیش تعیین شده در سوریه را با موفقیت زدند.

حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه جمعه شب به وقت شرق آمریکا انجام گرفت و طی آن چند مرکز شیمیایی و نظامی سوریه هدف قرار گرفت.

این حملات در واکنش به آنچه استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در حمله به شهر دوما عنوان می شود، صورت گرفت. در آن حملات دست کم ۴۰ نفر کشته شدند.

دانا وایت، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفت در مجموع از ۱۰۵ سلاح علیه سه هدف در سوریه استفاده شد.

او روز شنبه به خبرنگاران گفت که اطمینان می دهد که نیروهای مسلح آمریکا هر اقدام احتیاطی لازم را در نظر گرفتند تا فقط اهداف تعیین شده مورد اصابت قرار بگیرند.

سخنگوی پنتاگون گفت آمریکا معتقد است که قابلیت دولت بشار اسد برای انجام حملات شیمیایی را «به طور عمده ای فلج کرده است.»

به نوشته سی.بی.اس، او گفت ماموریت آمریکا در سوریه همچنان شکست داعش در عراق و سوریه است، اما آمریکا کنار نمی ایستد تا به گفته او، اسد مردم بیگناه سوریه را هدف حملات قرار دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برخی واکنش های جهانی به حمله به مراکز تسلیحاتی سوریه

در فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در بیانیه ای گفته است فرانسه و شرکایش در تلاش برای مجازات کردن رژیم سوریه شرکت دارند. نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، شنبه صبح به وقت لندن در بیانیه ای گفت به نیروهای بریتانیایی مجوز حملات دقیق علیه اهداف شیمیایی در سوریه را داده است.

ترزا می در بیانیه خود گفته است این واکنش «دخالت در یک جنگ داخلی نیست، تغییر رژیم نیز نیست.» او گفته است «این واکنش نظامی، حمله ای محدود و هدفمند است که تنش در منطقه را افزایش نمی دهد و هر کار ممکنی انجام می دهد تا از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند.» خانم می گفت در مورد سوریه گزینه دیگری جز گزینه نظامی وجود نداشت.

در ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور از عملیات نظامی علیه دولت اسد استقبال کرد و گفت حملات هوایی صبح شنبه به وقت سوریه، حامل پیامی به رئیس جمهوری سوریه بود که «کشتار دسته جمعی در سوریه بدون پاسخ باقی نمی ماند.»

در آلمان، آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور اقدام نظامی در سوریه را «لازم و مناسب» توصیف کرد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از عملیات نظامی سه کشور علیه دولت سوریه حمایت کرد. استرالیا، متحد آمریکا نیز از زبان وزیر دفاعش از عملیات نظامی حمایت کرد. دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در توئیتر خود نوشت روسیه، ایران و سوریه نمی توانند تراژدی انسانی در سوریه را بدون پرداخت هزینه ادامه دهند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان نظامی ناتو، ابراز امیداوری کرد که عملیات نظامی سه کشور عضو این پیمان بتواند به نابودی کامل تسلیحات شیمیایی در سوریه منجر شود.

وزیران دفاع آلمان و ایتالیا هم گفته اند که از هدف نابودی تسلیحات شیمیایی دولت بشار اسد حمایت می کنند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم از عملیات نظامی علیه مراکز شیمیایی سوریه حمایت کرد.

اما شبکه سی.ان.ان به نقل از سفیر روسیه در آمریکا گزارش داد که او نسبت به «عواقب» حمله هشدار داده است. سفارت روسیه در آمریکا طی بیانیه ای که لحظاتی پس از حمله به تاسیسات شیمیایی دولت سوریه صادر کرد می گوید واشنگتن، لندن و پاریس مسئول پیامدهای حمله به سوریه هستند.

رویترز هم به نقل از دفتر رئیس جمهوری سوریه، روز شنبه گزارش داد که وی در گفتگو با حسن روحانی، همتای ایرانی خود گفته است که عزم سوریه «برای مبارزه و نابودی تروریسم در هر وجب» از کشورش افزایش یافته است. این خبرگزاری به نقل از رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز گزارش داده است که وی روز شنبه حمله به تاسیسات نظامی سوریه را یک جنایت خواند. ایالات متحده و متحدانش و مخالفان سوری بشار اسد، ایران را متهم می کنند که در کشتار مردم سوریه همدست دولت بشار اسد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رایان: همکاری حکومت ایران و روسیه با اسد طبیعت واقعی آنها را نشان داد؛ آنها هم باید پاسخگو باشند

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای به حمله ایالات متحده و همپیمانانش به مواضع دولت سوریه واکنش نشان داد.

او در این بیانیه که جمعه شب، ۲۴ فروردین منتشر شد، گفت: «امشب ایالات متحده مصممانه یک عملیات هماهنگ شده با متحدان خود را انجام داد.»

او اضافه کرد: «ما در این موضوع هم‌نظریم که عملیات وحشیانه اسد در استفاده از سلاح شیمیایی نباید بی‌پاسخ بماند. عملیات این رژیم خشن و بی وجدان علیه مردم بی‌گناه قابل تحمل نیست.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت: «تردیدی نیست که دست‌های روسیه و ایران به خون آلوده است و همکاری آنها با اسد، طبیعت واقعی رژیم‌های آنها را نشان می‌دهد.»

پل رایان در ادامه بیانیه خود گفت: «آمریکا و متحدان ما باید به جستجوی راه‌هایی برای پاسخگویی متحدان اسد برآیند.»

او در پایان از تلاش مردان و زنان نیروهای مسلح آمریکا قدردانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده‌بان حقوق بشر از اجرا نشدن حکم سعید مرتضوی انتقاد کرد

سعید مرتضوی پیش از حضور در یکی از جلسات دادگاه

دیده‌بان حقوق بشر از اجرا نشدن حکم زندان سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و رئیس سازمان تامین اجتماعی در دولت محمود احمدی نژاد، انتقاد کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار گزارشی که شنبه ۲۵ فروردین منتشر شد اعلام کرد: «ظاهراً برای حکومت جمهوری اسلامی ایران، کسانی همچون نرگس محمدی که برای لغو حکم اعدام فعالیت می‌کنند، خطرناک تر از کسانی همچون سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران هستند که در اعتراضات سال ۸۸ در زندان کهریزک مرتکب جنایاتی شده است.»

دیده بان حقوق بشر در این گزارش افزود: «سعید مرتضوی به رغم دریافت حکم رسمی زندان، هنوز آزادانه به زندگی عادی خویش مشغول است و محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در آخرین سخنان خود گفته است حکم بازداشت او صادر شده اما هنوز او را پیدا نکرده ایم!»

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در بازداشت‌های خودسرانه بدنام است و مقامات اطلاعاتی که توسط رهبر جمهوری اسلامی هدایت می‌شوند، به راحتی فعالان سیاسی و مدنی را بازداشت می‌کنند.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود آورده است که حکم دوسال زندان سعید مرتضوی که اجرایی هم نمی‌شود فقط مربوط به نقش او در بازداشتگاه کهریزک است که به کشته شدن تعدادی از جوانان معترض منجر شد. مرتضوی محکومیت جداگانه در ارتباط با جرایم مالی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور مک کین: اقدام نظامی لازم بود، اما به یک راهبرد همه جانبه برای سوریه نیاز داریم

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، بیانیه ای را در واکنش به حمله نظامی آمریکا و متحدانش علیه دولت سوریه منتشر کرد.

سناتور مک کین در این بیانیه که جمعه شب ۲۴ فروردین منتشر شد، گفت: «من رئیس جمهوری را برای این عمل نظامی علیه رژیم اسد به تلافی استفاده از سلاح شیمیایی و اعلام مصممانه به تکرار آن در صورت تکرار حمله انزجارآور شیمیایی تحسین می‌کنم. من قدردان متحدانمان، بریتانیا و فرانسه هم هستم.»

او با ابراز امیدواری از اینکه این حمله هزینه‌های زیادی را بر اسد تحمیل کند، گفت: «پیامی که به اسد داده می‌شود باید این باشد که هزینه استفاده از تسلیحات شیمیایی بیش از هرگونه منفعتی برای او خواهد بود، و ایالات متحده و متحدان ما اراده و توانایی ادامه تحمیل این هزینه‌ها را بر وی دارند، و اینکه ایران و روسیه در نهایت نمی‌توانند وی را از واکنش تنبیهی ما مصون نگه دارند.»

سناتور مک کین افزود: «برای موفقیت در دراز مدت، ما نیاز به یک استراتژی همه جانبه برای سوریه و برای همه منطقه داریم. پرزیدنت باید اهداف ما را مشخص کند؛ نه فقط درباره داعش، بلکه همچنین در مورد درگیری‌های ادامه دار سوریه و همچنین نفوذ مخرب روسیه و ایران در منطقه. حملات هوایی جدای از استراتژی گسترده تر ممکن است لازم باشد، اما به تنهایی اهداف ایالات متحده در خاورمیانه را تامین نمی‌کند.»

او از رئیس جمهوری آمریکا خواست که یک استراتژی جامع برای سوریه و خاورمیانه تهیه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تام کاتن: اگر اسد درس نگیرد، حملات باید ادامه یابد

سناتور جمهوریخواه تام کاتن از ايالت آرکانزاس در بيانيه‌ای به تصميم پرزيدنت ترامپ برای حمله به سوريه واکنش نشان داد.

او در این بیانیه که جمعه شب ۲۴ فروردین منتشر شد،گفت: «قصاب دمشق امشب از راهی دشوار دو درس مهم گرفت؛ وقتی آمريکا تصميم خود را بگيرد، نه سلاح کشتار جمعی باعث برتری نظامی می‌شود و نه روسيه می‌تواند حامی موکلانش در مقابل آمريکا باشد.»

او در ادامه گفت: «اگر اسد درس نگیرد، پرزيدنت ترامپ بايد به حملات ادامه دهد، آيت الله‌های ايران و کيم جونگ اون هم شايد بخواهند درس ارزانتری بگيرند.»

این سناتور جمهوری خواه در پایان گفت: «ما از دوستان قديمی‌ خود، بريتانيا و فرانسه يک بار ديگر به خاطر پيوستن به ما در دفاع از جهان متمدن سپاسگزاری می‌کنيم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

میچ مک‌کانل: استفاده اسد از تسلیحات شیمیایی با موضع آمریکا در تضاد است

میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا، از حمله نظامی به تاسیسات شیمیایی دولت بشار اسد و همچنین از هدف این اقدام، دفاع کرد.

میچ مک‌کانل در بیانیه ای که روز جمعه منتشر کرد گفت کاخ سفید او را از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه دولت بشار اسد مطلع کرده بود.

این سناتور جمهوری خواه از ایالت کنتاکی گفت: اقدام نظامی با هدف بازداشتن بشار اسد و واکنش نشان دادن به استفاده رژیم اسد از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خود صورت گرفت.

آقای مک‌کانل گفته است روش هایی که رژیم اسد برای تحکیم قدرت خود و ترساندن مردم سوریه به کار گرفته است با موضع آمریکا که استفاده از تسلیحات شیمیایی را غیرقابل قبول می داند، در تضاد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع اد رویس از اقدام محدود دولت آمریکا در حمله به تاسیسات شیمیایی سوریه

به دنبال حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به تاسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه، اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای از این اقدام دفاع کرد.

آقای رویس گفت دولت آمریکا حق دارد که در هماهنگی با متحدان این کشور دست به اقدام محدود بزند تا اسد را به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی مسئول بداند.

او گفته است هفته آینده، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، درباره سیاست آمریکا در منطقه جلسه استماعی تشکیل خواهد داد و دولت باید استراتژی خود برای چندین ماه آینده را کاملا توضیح دهد.

اد رویس در بیانیه خود گفته است نیروی نظامی نمی تواند تنها ابزار موجود برای واکنش نشان دادن به جنایات در سوریه باشد.

او در بیانیه خود خواسته است که آمریکا از دیپلماسی قوی و فشار جدی مالی نیز استفاده کند.

اد رویس با اشاره به مصوبه مجلس نمایندگان در سال گذشته میلادی که تحریم های جدید سختی را علیه دولت سوریه و حامیانش اعمال کرد، می گوید سنا نیز باید در این رابطه زود عمل کند و مصوبه را برای تبدیل شدن به قانون به رئیس جمهوری بفرستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ریچارد گولدبرگ: زمان آماده ساختن متحدین آمریکا برای تحریم های آینده علیه ایران فرا رسیده است

به گفته ریچارد گولدبرگ، مشاور ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسیها در واشنگتن، ایالات متحده باید کم کم متحدین خود را برای احتمال اعمال تحریم ها علیه ایران آماده کند.

آقای گولدبرگ در مصاحبه ای با سی اِن بی سی، کانال تلویزیونی آمریکایی خبرهای بازرگانی و تجاری، گفته است «با انتصاب جان بولتون بعنوان مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو به سمت وزیر خارجه، رئیس جمهوری زمینه را بگونه ای فراهم کرده که بنظر می رسد قصد خروج از توافق هسته ای و تا اندازه ای احیای تحریم ها را دارد.»

به گفته آقای گولدبرگ، گفتگو میان بریتانیا، فرانسه و آلمان با ایالات متحده در جریان است «اما مشخص نیست» که بتوانند تا پیش از ضرب الاجل ۱۲ ماه می به نتیجه ای در خصوص توافق اتمی برسند.

آقای گولدبرگ در این مصاحبه گفته است «بنظر من عاقلانه است که وزارت خارجه و وزارت خزانه داری از هم اکنون با متحدین شروع به گفتگو کنند ـ خصوصاً با متحدین آسیایی که وارد کنندگان نفت ایران هستند ـ که با بازگرداندن تحریم ها چگونه باید عمل کرد.»

آقای گولدبرگ می گوید «این نکته حائز اهمیت است که عربستان سعودی گفته است آماده است نفت ایران را بطور موردی با نفت دیگری جایگزین کند، چه چین، کره جنوبی، ژاپن و هند باشد، ما باید با متحدینمان و شرکای ژئوپولیتیک در منطقه همکاری نزدیک داشه باشیم تا اطمینان حاصل کنیم که باعث وحشت در بازارهای نفت نشویم، و مسئولانه عمل کنیم و این روش توام با ملاحظات نظامی در سوریه و عراق و دیگر مناطق، و همراه با استراتژی دیپلماتیک و سیاسی برای عقب راندن ایران باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست فستیوال کن از ایران برای لغو ممنوعیت سفر جعفر پناهی

درخواست فستیوال کن از ایران برای لغو ممنوعیت سفر جعفر پناهی

گزارشی از ننسی تارتاگلیون در نیویورک پست

«سه رخ»، تازه ترین فیلم جعفر پناهی، به بخش اصلی مسابقه جشنواره کن راه پیدا کرده است، اما روشن نیست کارگردان فیلم بتواند در مراسم نمایش آن در «ریویرا» حاضر شود. پناهی حدود هشت سال پیش بازداشت و از فیلمسازی منع شده بود. این کارگردان ایرانی با این وجود به کار خود ادامه داد، اما اجازه خروج از ایران را پیدا نکرد و همچنان با حکم زندانی روبرو است که به اجرا گذاشته نشده است.

تیری فرمو، دبیر جشنواره کن، روز پنجشنبه گفت که این فستیوال سینمایی از ایران تقاضای حضور این فیلمساز را خواهد کرد.

کریل سربرنیکوف، کارگردان و تهیه کننده تئاتری، که در روسیه در حصر خانگی است با شرایط مشابهی روبرو است. او برای حضور فیلم «لتو» یا «تابستان» در بخش اصلی مسابقه برای اولین بار به کن دعوت شده است. فیلم او داستان زندگی ویکتور تسوی، ستاره راک شوروی، و راک زیرزمینی لنینگراد در دهه هشتاد میلادی است.

فرمو در مورد پناهی گفت: «مقام های ایران نامه ای از ما و از مقام های فرانسوی دریافت خواهند کرد تا ببینند اگر می توانند به او اجازه بدهند به این جا بیاید. ما واقعا دوست داریم از او استقبال کنیم.»

پیر لسکور، رئیس جشنواره کن، محتاطانه افزود که «مساله فشار نیست. ما دیپلمات نیستیم. مقام های فرانسوی در این روند با هم همراهی می کنند که اتفاق خوبی است. کار ما باید رسمیباشد، ولی نباید تحریک کننده باشد.»

«سه رخ» داستان سه بازیگر زن ایرانی در شرایط مختلف زندگی است.

فیلم «بادکنک سفید» جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را کسب کرده بود. جشنواره امسال کن کار خود را با نمایش «همه می دانند»، فیلم جدید اصغر فرهادی، آغاز می کند.

جعفر پناهی سال ۲۰۱۵ برای فیلم تاکسی جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را به خود اختصاص داد. پناهی دو سال قبل از آن، خرس نقره ای بهترین فیلمنامه جشنواره برلین را برای فیلم «پرده» به دست آورده بود.

«این یک فیلم نیست» اثر دیگر پناهی سال ۲۰۱۱ بر روی یک «یو اس بی» مخفی شده در یک کیک از ایران به فرانسه فرستاده شد تا در بخش نمایش ویژه در کن به روی پرده برود.

پناهی در سال ۲۰۰۰ جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز را برای فیلم «دایره»، جایزه هیات داوران کن را برای «طلای سرخ» در سال ۲۰۰۳، و جایزه بزرگ هیات داوران در برلین را در سال ۲۰۰۶ برای فیلم «آفساید» کسب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

متیس بر سر استراتژی سوریه: باید آن قدر پایمان را بر گردن داعش نگه داریم تا خفه اش کنیم

گزارش کمرون کاوتورن در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید ایالات متحده درگیر جنگ داخلی در سوریه نخواهد شد، اما به تمرکز بر شکست داعش ادامه خواهد داد.

متیس که در یک جلسه رسیدگی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گزارش می داد درباره روند استراتژی نظامی آمریکا صحبتی نکرد، ولی از اهمیت شکست داعش و حفاظت از غیرنظامیان در سوریه سخن گفت: «دولت قبلی و این دولت هر دو بسیار روشن کرده اند که نقش ما در سوریه شکست داعش است. ما در جنگ داخلی سوریه درگیر نخواهیم شد. ممکن است به یک سال پیش وقتی که ما موشک هایی به سوریه شلیک کردیم رجوع کنید که ربطی به داعش نداشت و البته به استفاده از جنگ افزار شیمیایی مربوط بود؛ و بعضی چیزها صرفا غیرقابل بخشش و غیرقابل قبول هستند و نه تنها بدترین ضربه به کنوانسیون منع استفاده از جنگ افزار شیمایی که به منافع تمدن بشری است.»

جیم متیس ضمنا در انتقادی از دولت اوباما برای امحاء جنگ افزار شیمیایی از سوریه با کمک روسیه گفت، مسکو اکنون در کمک به رژیم اسد برای حفظ این جنگ افزار «همدست» است: «تنها دلیلی که اسد همچنان در قدرت است وتوهای تاسف آور روسیه در سازمان ملل متحد و نیروهای نظامی روسیه و ایران است. ما متعهد به پایان دادن آن جنگ از طریق روند مذاکرات ژنو تحت تلاش های هماهنگ سازمان ملل متحد هستیم. این تلاش ها هم به دلیل مانع تراشی های مداوم روسیه به نتیجه نرسیده است.»

وزیر دفاع آمریکا درباره مصیبت های وارده به پناهجویان سوری گفت: «این وضع باید به پایان برسد، و استراتژی ما همان استراتژی یک سال پیش است، یعنی پیشبرد صلح مورد نظر سازمان ملل متحد، است. اما همزمان، پایمان را بر گردن داعش نگه می داریم تا خفه اش کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیرعامل تلگرام: حریم شخصی کاربران فروشی نیست

پاول دوروف مدیرعامل تلگرام - آرشیو

پاول دوروف مدیرعامل تلگرام در توییتی اعلام کرد حریم شخصی فروشی نیست و حقوق بشر نباید به خطر بیافتد. او پیش از این در مقابل درخواست مقامات ایران برای انتقال سِرورهایش به ایران نیز مخالفت کرده بود.

در ایران بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی، فضای مجازی را عامل اصلی نابسامانی های کشور جلوه می دهند و بسیاری از مسئولان مملکتی خواستار فیلترینگ تلگرام و استفاده از اپلیکیشن های بومی شده اند.

پیام رسان سروش یکی از این اپ ها است. اما بررسی کارشناسان حوزه فناوری نشان داد که این پیام رسان دارای حفره های امنیتی فراوانی است، از جمله این که شماره تلفن افراد و حتی محتوای پیام هایشان را به راحتی در اختیار سازمان‌های امنیتی قرار می دهد.

در این میان مدیرعامل پیام رسان سروش ضمن عذرخواهی گفته است این مشکلات به زودی برطرف خواهند شد.

اپلیکیشن تلگرام که بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد، پس از اعتراضات دی ماه سال گذشته بیش از یک هفته مسدود شد که به اختلال در کار بیش از ۵۰۰ هزار شغل در ایران انجامید.

پاوِل دوروف مدیرعامل تلگرام می گوید که تا به حال از حریم خصوصی افراد حمایت کرده و به هیچ دولتی - حتی روسیه - که زادگاه خود او است، اجازه دسترسی به اطلاعات فردی و خصوصی افراد را نداده است.

تلگرام همچنین رسماً اعلام کرده که با استفاده از فناوری «بلاک چِین» که به زودی بر روی این نرم افزار قرار خواهد گرفت، عملاً فیلترینگ تلگرام برای همیشه غیرممکن خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادگاه عالی پاکستان نواز شریف را برای همیشه از شرکت در انتخابات محروم کرد

دادگاه عالی پاکستان روز جمعه نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان را بابت دروغگویی و عدم صداقت، برای همیشه از اداره امور دولتی و شرکت در انتخابات محروم کرد.

این حکم به اتفاق آرا توسط هیات پنج نفره قضات بالاترین دادگاه، صرفا طبق مقررات مربوط به قانون اساسی که مقامات دولتی را برای یک دوره زمانی مشخص و یا مادام العمر به داشتن صداقت و درستی مستلزم می‌کند، صادر شده است.

این حکم پس از اخراج شریف در ماه ژوئیه گذشته در ارتباط با اتهام فساد – که ناشی از افشای اسناد مربوط به پرونده های موسوم به پاناما بود و به امیدِ نواز شریف برای داشتن یک آینده سیاسی پایان داد – صادر شده است.

وزیر اطلاعات پاکستان، عضو حزب حاکم شریف، با خشم این حکم را رد کرد و گفت که تاکنون هیچ ادعایی در ارتباط با فساد او ثابت نشده است.

او گفت «تا کنون حتی یک اتهام فساد، رشوه خواری و یا خطاهای مالی بر ضد او اثبات نشده و این رد صلاحیت او، که بر اساس ادعاهای دروغین مطرح شده است، باید ثابت شود.»

دادگاه همچنین جهانگیر ترین سیاستمدار رد صلاحیت شده اپوزیسیون، را نیز بار دیگر از شرکت در اداره امور دولتی محروم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناسا برای پرتاب جدیدترین ماهواره خود با هدف «کشف کائنات ناشناخته» آماده می‌شود

مراحل کار بر روی ماهوره تس (TESS)، جدیدترین پروژه تحقیقاتی ناسا - ۲۸ مارس ۲۰۱۸

ناسا برای پرتاب جدیدترین ماهواره خود، که هدف اصلی آن یافتن سیاره‌هایی است که مانند زمین به دور خورشید خود می‌گردند و قابلیت حیات در آنها وجود دارد، آماده می شود.

آخرین مراحل آزمایش جدیدترین ماهواره سازمان هوافضانوردی ایالات متحده، ناسا، در حال انجام است. انتظار می رود این ماهواره به نام «تِس» (TESS) در ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) با موشک فالکون‌۹ شرکت فضایی «اسپیس اکس» از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب و عازم ماورای منظومه شمسی شود.

این پروژه ای است که با همکاری دانشمندان ناسا و انستیتوی تکنولوژی ماساچوستز (ام آی تی) میسر می‌شود.

سارا سیگر از انستیتوی تکنولوژی ماساچوستز می گوید این ماهواره صدها هزار تا میلیون‌ها ستاره را برای یافتن سیاراتی که به دور آنها می‌گردند بررسی خواهد کرد.

تس، آسمان را به مناطق مختلف تقسیم کرده و هر بخش را به مدت ۲۷ روز زیر نظر می‌گیرد و سپس عازم منطقه بعدی می‌شود.

هدف عمده این ماموریت یافتن سیاراتی است که قابلیت حیات در آن وجود داشته باشد. سیاراتی که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشند و در نتیجه احتمال وجود آب در آن برود.

به گفته سارا سیگر «ما سپس می‌توانیم با این اطلاعات برخی چیزها از جمله جرم سیاره را اندازه‌گیری‌ و اتمسفر آن را مطالعه کنیم، و به جست‌و‌جوی چیزهایی مانند بخار آب و حتی علائمی از حضور حیات بپردازیم.»

این ماهواره با کمک گرفتن از جاذبه ماه در مداری دور از زمین، ولی نزدیک به منظومه شمسی، قرار خواهد گرفت. این ماهواره مجهز به چهار دوربین است که قابلیت مشاهده ۸۵ درصد تمامی آسمان را دارد.

این ماموریت دو ساله، اولین ماموریت علمی مشترک سازمان هوا فضانوردی ایالات متحده و شرکت خصوصی اسپیس اکس است.

دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده ربات‌هایی را برای اکتشافات بیشتر به سیاره‌های دور بفرستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار نتانیاهو به ایران در سالگرد هولوکاست: عزم اسرائیل را به چالش نکشید

نخست وزیر اسرائیل در مراسم سالانه یادبود قربانیان کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم در موزه هولوکاست در اروشلیم، به حکومت ایران هشدار داد عزم اسرائیل را به چالش نکشد.

بنیامین نتانیاهو گفت اسرائیل هر تجاوزی را با ثبات قدم در دفاع از خود، گام‌های پیشگیرانه و رویارویی با هر کسی که تهدیدی برای موجودیت اسرائیل تلقی بشود، پاسخ خواهد داد.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از کشته شدن چند نظامی ایرانی در حمله اخیر به یک پایگاه هوایی در سوریه، که به اسرائیل نسبت داده می‌شود، وعده تلافی جویی علیه اسرائیل داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سی‌ان‌بی‌سی آمریکا: بحران ارز ممکن است به فروپاشی اقتصاد ایران بیانجامد

شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی، که به پخش خبرها و تجزیه و تحلیل اقتصادی در سطحی جهانی شهرت دارد، در ارزیابی خود از کاهش ارزش پول ملی در ایران، می‌گوید کاهش ریال تبدیل به بحرانی شده که ممکن است به فروپاشی اقتصاد ایران بیانجامد.

برابری ریال با ارزهای خارجی، از جمله دلار، ظرف چهار ماه اخیر حدود یک سوم کاهش یافت و اوایل هفته جاری به شش هزار تومان در برابر یک دلار رسید، که باعث دخالت دولت و نیروهای انتظامی و جلوگیری از داد و ستد و بستن بازار ارز شد.

دولت حسن روحانی قول داده است نرخ برابری دلار را معادل ۴۲۰۰ تومان تثبیت کند، اما تاکنون اثری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار مشاهده نشده است، و تقریبا کلیه فعالیت‌های خرید و فروش ارز متوقف مانده است.

دولت داشتن ارز خارجیِ بیش از ۱۰ هزار یورو، یا معادل آن به دیگر ارزها را، جرم دانسته و بانک مرکزی هم از مردم خواسته است ارزهای خارجی شان را اگر متجاوز از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن است، به بانک‌ها بسپارند.

کارشناسان می‌گویند، کاهش ارزش پول ملی ثبات اقتصادی و سیاسی ایران را تهدید می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با ادامه تظاهرات کشاورزان، امام جمعه اصفهان معترضان را «فتنه‌گر» خواند

عکس آرشیوی از تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان

کشاورزان اصفهانی روز جمعه، برای چهارمین روز پیاپی، علیه سوء مدیریت آب و حقابه تظاهرات کردند و زنان همراه با مردان کشاورز در این تظاهرات شرکت کردند.

مرکز تجمعات بر اساس گزارش‌ها، در خوراسگان اصفهان و اطراف آن بود.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از این تظاهرات منتشر شد حکایت از این دارد که نیروهای ضدشورش با تجهیزات آب‌پاش و گاز اشک‌آور در مسیر راهپیمایی کشاورزان حضوری چشمگیر داشته‌اند.

در این تظاهرات شعارها توسط زنان کشاورز داده می‌شد که لباس سنتی چادر در بر داشتند و از سوی مردان کشاورز حمایت می‌شدند که مورد حمله نیروهای ضد شورش قرار نگیرند.

همزمان با این تجمع و اعتراض‌ها، یوسف طباطبایی ‌نژاد امام جمعه اصفهان در خطبه‌‌هایش گفت: «دیگر به آنها حق نمی‌دهم.»

امام جمعه اصفهان همچنین معترضان را متهم کرد که در پی «فتنه و آشوب» هستند، و افزود چون آب وجود ندارد مردم هم نباید توقع داشته باشند، و کسانی که در تظاهرات شرکت می‌کنند قصد شیطنت دارند و نه قصد آب؛ این افراد کشاورزان مومن و متدین اصفهان نیستند.

کاظم محمدی، نماینده کشاورزان شهرستان اصفهان، پیش از این گفته بود: «مسئولان استان دلیل کم‌آبی برای کشاورزی در شرق اصفهان را خشکسالی‌های چند سال اخیر عنوان می‌کنند، اما کشاورزان معتقدند برداشت‌های غیرمجاز در مناطق بالادست رودخانه زاینده‌رود و در استان چهارمحال و بختیاری، توسعه صنعت در استان‌های اصفهان و یزد و توسعه فضای سبز، دست به دست هم داده تا کشاورزی در شرق اصفهان رو به نابودی برود.»

مردم شرق اصفهان عمدتاً به کشاورزی اشتغال دارند و خشکسالی و سیاستهای نادرست مدیریتی را باعث کم آبی‌هایی می‌دانند که آنان را در معرض آسیب‌های اقتصادی بزرگ قرار داده است.

این پنجمین بار پس از تعطیلات نوروزی است که کشاورزان اصفهانی در اعتراض به عدم پرداخت حقآبه‌شان از زاینده‌رود راهپیمایی می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ما رسیده، زنان در اصفهان در تجمعات اعتراضی دیده می شوند که شعار می دهند: «مشکل ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست.»

فیلم ارسالی شما: شعار زنان معترض اصفهانی: دشمن ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

شماری از فعالان و کارشناسان محیط زیست می گویند سیاست های غلط اتخاد شده در دهه های پس از انقلاب به مشکل کمبود آب در ایران دامن زده است. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی، با وجود مشکل کمبود آب در ایران، بر افزایش جمعیت کشور تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبرگزاری آلمان: صربستان، مسیر جدید پناهجویان ایرانی برای رسیدن به اروپا

عکس آرشیوی از یک اردوگاه پناهجویان در اطراف بلگراد، صربستان

خبرگزاری آلمان در گزارشی می‌نویسد بسیاری از جوانان ایرانی که به منظور مهاجرت به شمال اروپا از طریق صربستان، با استفاده از امکان مسافرت بدون ویزا به بلگراد می‌روند، در نهایت کارشان به اقامت در اردوگاه‌های پناهندگی می‌کشد.

بسیاری از متقاضیان مهاجرت، ایران را به دلیل بیکاری و عدم امید به آینده ترک می‌کنند. بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در میان جوانان ۲۴ درصد است، با این تعریف که هر کس یک ساعت در هفته کار کند بیکار محسوب نمی‌شود.

یکی از این جوانان به نام آرش به خبرگزاری آلمان گفته است در تهران متولد و بزرگ شده و مانند چهار دوست و همسفر دیگرش، و بسیاری از جوانان ایران، سعی دارند راهی برای ورود به اتحادیه اروپا بیابند.

آنها از طریق ترکیه به بلگراد آمده‌اند و فعلاً در اردوگاه پناهندگان هستند.

صربستان برای گسترش صنعت توریسم خود از بسیاری از کشورها، از جمله ایران، برای سفر به آن کشور تقاضای ویزا نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشورهای اروپایی خواستار افزایش فشار بر روسیه برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه شدند

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان - آرشیو

وزرای خارجه کشورهای اروپایی روز جمعه تقریبا با اتخاذ موضعی متحد خواستار افزایش فشار بر مسکو برای دستیابی هر چه سریعتر به راه حلی سیاسی برای جنگ داخلی سوریه شدند.

این درخواست حدود یک هفته پس از حمله شیمیایی به شهر دوما در نزدیکی دمشق دو چندان شده است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در نشست خبری با دیدیر رایندرز همتای بلژیکی خود افزایش فشار سیاسی بر مسکو را مسیر درستی در راه دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه دانست.

او گفت، «روسیه نمی‌بایست با استفاده از حق وتو ۱۲ بار قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد را رد کند. مسکو توان اعمال فشار بر دولت بشار اسد در سوریه را دارد. ما نه تنها باید فشار سیاسی را بر روسیه ادامه دهیم، بلکه باید افزایش هم بدهیم. پیش نیاز هرگونه تغییر در صحنه سوریه، دگرگونی در رفتار روسیه است.»

آقای رایندرز نیز خواستار تشکیل دور جدیدی از مذاکرات صلح با حضور دولت و مخالفین آقای اسد شد و گفت «فشار واقعی که دولتهای اروپایی می‌توانند اعمال کنند، درخواست مجدد دستیابی به راه حل سیاسی است. همچنین اروپاییان باید روسیه را متقاعد کنند که از نفوذ خود برای اعمال فشار بر سوریه استفاده کند تا به پای میز مذاکره با مخالفین خود در ژنو برگردد.»

در همین حال، در کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه هلند و روسیه، استف بلوک وزیر خارجه هلند تلویحا از استفاده روسیه از حق وتو در سازمان ملل به نفع دولت اسد انتقاد کرد و گفت «بدون شک یافتن زمینه کار مشترک برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه به چالش تبدیل شده است. هلند بارها مخالفت خود را با کاربرد سلاحهای شیمیایی در هر وضعیت جنگی اعلام کرده است. ما هم صحنه‌های وحشتناک در دوما را دیدیم. برای یافتن مسئولان واقعی این حادثه شورای امنیت باید بتواند رهبری تحقیقات را برعهده بگیرد.»

دولت آمریکا به همراه متحدان اروپایی خود در حال آماده سازی زمینه برای پاسخگویی به حمله مرگبار شیمیایی هفته پیش به شهر دوما است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی در شورای امنیت: نیروهای اسد دست کم ۵۰ بار از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه در جلسه شورای امنیت گفت واشنگتن برآورد می کند که نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دست کم ۵۰ بار در جنگ هفت ساله داخلی سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند.

خانم هیلی گفت آزمایش های آمریکا، بریتانیا، و فرانسه برای تشخیص نوع حمله به یک نتیجه واحد رسیده است و آن اینکه که حمله با سلاح شیمایی انجام گرفته است.

او گفت، «این فقط روسیه بود که شش بار از حق وتوی خود استفاده کرد تا اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی محکوم نشود. این فقط روسیه بود که دوازده بار از حق وتو در حمایت از رژیم اسد استفاده کرد و بدتر از آن، این فقط روسیه بود که ضامن خارج کردن تسلیحات شیمیایی از سوریه شد. اگر روسیه به ضمانت خود عمل کرده بود، امروز تسلیحات شیمیایی در سوریه نبود و ما هم اینجا نبودیم.»

خانم هیلی خطاب به اعضای به شورای امنیت گفت «اگر گذاشته شود استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط اسد به امری معمول تبدیل شود همه کشورها و همه مردم آسیب خواهند دید.»

او همچنین در سخنان دیگری درباره واکنش به حملات در دوما گفت دولت آمریکا نمی خواهد عجولانه تصمیم بگیرد چرا که عجله کردن در تصمیم گیری باعث اشتباه می شود و کاخ سفید می خواهد همه جوانب را بررسی کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد «تلاش تازه ای برای بازگرداندن تسلیحات شیمیایی» به صحنه جنگ متعارف دیده می شود و «موقعی می رسد که شما باید اقدامی کنید و موقعی می رسد که بگویید دیگر بس است.»

جلسه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه برای رسیدگی به موضوع سوریه برگزار شده است. چین و بولیوی نیز از درخواست روسیه برای برگزاری این جلسه حمایت کردند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد نیز روز جمعه گفت که تصمیم دولت سوریه به استفاده دوباره از تسلیحات شیمیایی به این معنی است که «آنها به نقطه غیربازگشتی رسیده اند» و جهان باید واکنشی «محکم، متحد و پایدار» به این حمله نشان دهد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، بعد از ظهر روز جمعه به وقت واشنگتن گفت: «سوریه در حمله شیمیایی مسئولیت داشته است» و آمریکا روسیه را نیز به خاطر آنکه مانع این حمله نشد، مسئول می داند.

ورود بازرسان برای نمونه برداری

بازرسان سازمان ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمایی وارد سوریه شدند و قرار است روز شنبه کار نمونه برداری در شهر دوما را آغاز کنند که گفته می شود حملات شیمیایی در آن موجب کشته شدن ۴۰ نفر شده است.

آنها علاوه بر نمونه برداری از منطقه، مثل نمونه برداری از خاک، از خون قربانیان حمله نیز نمونه می گیرند و به آزمایشگاه های سازمان خود می فرستند. این سازمان تنها در تحقیقات خود تعیین خواهد کرد که آیا حمله شیمیایی رخ داده است یا خیر و وظیفه تعیین این موضوع که چه کسی حمله را انجام داده، بر عهده آن نیست.

بازرسان سازمان ملل: مدارک حمله شیمیایی از بین نرود

از سوی دیگر بازرسان سازمان ملل متحد در امور جنایات جنگی، حمله هفته گذشته در شهر دوما واقع در غوطه شرقی سوریه را محکوم کردند.

به گزارش رویترز، بازرسان سازمان ملل گفته اند شواهد و مدارک این حمله باید حفظ شود تا عاملان آن بعدا تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند.

جلسه کاخ سفید در واشنگتن

کلی اَن کانوی مشاور کاخ سفید گفت که پرزیدنت دونالد ترامپ در حال مشورت با نظامیان و نهادهای اطلاعاتی در مورد حوادث در شهر دوما است، و مسئولین این حمله پاسخی از سوی آمریکا دریافت خواهند کرد.

او گفت «پرزیدنت در حال مشورت با مقامات اطلاعاتی و امنیت ملی پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی است. همانگونه که سال گذشته این کار را انجام داد. او همانگونه که گفته روسیه، ایران و دولت سوریه را مسئول آنچه در آن کشور رخ می دهد؛ می داند. سوریه باید تن به نظارت جهانی بدهد. او همانگونه که سال گذشته نشان داد، در حالی که مردم غیرنظامی شیمیایی می شوند، بی تفاوت نخواهد نشست.»

سال گذشته پرزیدنت ترامپ با شلیک ۵۹ موشک هدایت شونده، پایگاه هوایی که از آن حمله شیمیایی ناشی شد را بمباران کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز، که سربازان کشورش در سوریه حضور دارند، روز جمعه اعلام کرد در گفت‌وگویی که با پرزیدنت ترامپ و همتای روسی اش داشته، خواستار کاهش از شدت تنش بین دو قدرت نظامی شده است.

او گفت «برای باز گرداندن صلح و آرامش در سوریه چه باید کرد؟ این مساله ای بود که من با آنها صحبت کردم. من به آنها گوشزد کردم که آلان زمان افزایش تنش‌ها نیست؛ بلکه زمان دستیابی به صلح و پایان دادن به این تراژدی است.»

پرزیدنت ترامپ برای تصمیم گیری درباره چگونگی واکنش به حمله ادعایی شیمیایی اخیر رژیم سوریه به شهر دوما، با تیم امنیت ملی آمریکا گفت‌وگو و تبادل نظر کرده است.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید پس از این جلسه گفت، پرزیدنت ترامپ به همراه تیم امنیت ملی در حال بررسی گزارش‌ها درباره حمله اخیر شیمیایی دوما است و او با رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بریتانیا نیز تبادل نظر خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ نیز، قبل از این جلسه گفت، به زودی تصمیم خود را درباره سوریه خواهد گرفت.

همزمان با جلسه شورای امنیت آمریکا، جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده گفت، واشنگتن به تلاش برای مهار رژیم سوریه در استفاده از سلاح های شیمیایی ادامه خواهد داد.

وی گفت «ما تلاش می کنیم کشتار مردم بیگناه در سوریه متوقف شود، اما در سطح راهبردی، موضوع این است که چگونه نگذاریم تنش به سطحی غیرقابل کنترل افزایش یابد.»

جیمز وولسی رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا می‌گوید، حمله نظامی به سوریه بی‌شک به افزایش بی‌سابقه تنش منجر خواهد شد: «مهمترین موضوع همان است که ژنرال متیس وزیر دفاع درباره تلاش برای اجتناب از افزایش تنش گفته است. روس‌ها گفته‌اند اگر آمریکا از زور استفاده کند، آنها برخورد جدی خواهند کرد. روسیه نگفته است با استفاده از نیروی نظامی واکنش نشان خواهد داد، اما گفته است برخوردی جدی خواهد کرد. اگر از زور برای نشان دادن اعتراض آمریکا، فرانسه و دیگر کشورهای دیگر جهان استفاده کنیم، قطعا با افزایش تنش در سطحی بسیار بزرگتر مواجه خواهیم شد.»

روسیه، بریتانیا را به صحنه سازی حمله شیمیایی متهم کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع روسیه روز جمعه بریتانیا را متهم کرد که «صحنه سازی» یک حمله شیمیایی غیرواقعی در شهر دوما را برعهده داشته است.

پیشتر نیز وزیر خارجه روسیه روز جمعه ادعا کرد که حمله شیمیایی در سوریه توسط «عوامل خارجی» صحنه سازی شده است. اما دولت های غربی از جمله آمریکا می گویند مدارکی دارند که نشان می دهد حمله شیمیایی روی داده است و واکنش نظامی علیه سوریه را در نظر دارند.

داوطلبان موسوم به کلاه سفید که کار امدادرسانی به مناطق تحت حمله دولت سوریه را برعهده دارند، هفتم آوریل گزارش وقوع حمله شیمیایی در دوما را مخابره کردند.​

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس پیش نویس یک بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا، قرار است این بلوک تحریم‌های جدیدی علیه دولت دمشق اعمال کند. این تحریم‌ها شامل افراد بیشتری از مقامات دولتی سوریه خواهد شد که در حملات شیمیایی علیه مردم کشورشان نقش داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG