لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۴۳

سرخط خبرها

متیس بر سر استراتژی سوریه: باید آن قدر پایمان را بر گردن داعش نگه داریم تا خفه اش کنیم

گزارش کمرون کاوتورن در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید ایالات متحده درگیر جنگ داخلی در سوریه نخواهد شد، اما به تمرکز بر شکست داعش ادامه خواهد داد.

متیس که در یک جلسه رسیدگی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گزارش می داد درباره روند استراتژی نظامی آمریکا صحبتی نکرد، ولی از اهمیت شکست داعش و حفاظت از غیرنظامیان در سوریه سخن گفت: «دولت قبلی و این دولت هر دو بسیار روشن کرده اند که نقش ما در سوریه شکست داعش است. ما در جنگ داخلی سوریه درگیر نخواهیم شد. ممکن است به یک سال پیش وقتی که ما موشک هایی به سوریه شلیک کردیم رجوع کنید که ربطی به داعش نداشت و البته به استفاده از جنگ افزار شیمیایی مربوط بود؛ و بعضی چیزها صرفا غیرقابل بخشش و غیرقابل قبول هستند و نه تنها بدترین ضربه به کنوانسیون منع استفاده از جنگ افزار شیمایی که به منافع تمدن بشری است.»

جیم متیس ضمنا در انتقادی از دولت اوباما برای امحاء جنگ افزار شیمیایی از سوریه با کمک روسیه گفت، مسکو اکنون در کمک به رژیم اسد برای حفظ این جنگ افزار «همدست» است: «تنها دلیلی که اسد همچنان در قدرت است وتوهای تاسف آور روسیه در سازمان ملل متحد و نیروهای نظامی روسیه و ایران است. ما متعهد به پایان دادن آن جنگ از طریق روند مذاکرات ژنو تحت تلاش های هماهنگ سازمان ملل متحد هستیم. این تلاش ها هم به دلیل مانع تراشی های مداوم روسیه به نتیجه نرسیده است.»

وزیر دفاع آمریکا درباره مصیبت های وارده به پناهجویان سوری گفت: «این وضع باید به پایان برسد، و استراتژی ما همان استراتژی یک سال پیش است، یعنی پیشبرد صلح مورد نظر سازمان ملل متحد، است. اما همزمان، پایمان را بر گردن داعش نگه می داریم تا خفه اش کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیرعامل تلگرام: حریم شخصی کاربران فروشی نیست

پاول دوروف مدیرعامل تلگرام - آرشیو

پاول دوروف مدیرعامل تلگرام در توییتی اعلام کرد حریم شخصی فروشی نیست و حقوق بشر نباید به خطر بیافتد. او پیش از این در مقابل درخواست مقامات ایران برای انتقال سِرورهایش به ایران نیز مخالفت کرده بود.

در ایران بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی، فضای مجازی را عامل اصلی نابسامانی های کشور جلوه می دهند و بسیاری از مسئولان مملکتی خواستار فیلترینگ تلگرام و استفاده از اپلیکیشن های بومی شده اند.

پیام رسان سروش یکی از این اپ ها است. اما بررسی کارشناسان حوزه فناوری نشان داد که این پیام رسان دارای حفره های امنیتی فراوانی است، از جمله این که شماره تلفن افراد و حتی محتوای پیام هایشان را به راحتی در اختیار سازمان‌های امنیتی قرار می دهد.

در این میان مدیرعامل پیام رسان سروش ضمن عذرخواهی گفته است این مشکلات به زودی برطرف خواهند شد.

اپلیکیشن تلگرام که بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد، پس از اعتراضات دی ماه سال گذشته بیش از یک هفته مسدود شد که به اختلال در کار بیش از ۵۰۰ هزار شغل در ایران انجامید.

پاوِل دوروف مدیرعامل تلگرام می گوید که تا به حال از حریم خصوصی افراد حمایت کرده و به هیچ دولتی - حتی روسیه - که زادگاه خود او است، اجازه دسترسی به اطلاعات فردی و خصوصی افراد را نداده است.

تلگرام همچنین رسماً اعلام کرده که با استفاده از فناوری «بلاک چِین» که به زودی بر روی این نرم افزار قرار خواهد گرفت، عملاً فیلترینگ تلگرام برای همیشه غیرممکن خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادگاه عالی پاکستان نواز شریف را برای همیشه از شرکت در انتخابات محروم کرد

دادگاه عالی پاکستان روز جمعه نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان را بابت دروغگویی و عدم صداقت، برای همیشه از اداره امور دولتی و شرکت در انتخابات محروم کرد.

این حکم به اتفاق آرا توسط هیات پنج نفره قضات بالاترین دادگاه، صرفا طبق مقررات مربوط به قانون اساسی که مقامات دولتی را برای یک دوره زمانی مشخص و یا مادام العمر به داشتن صداقت و درستی مستلزم می‌کند، صادر شده است.

این حکم پس از اخراج شریف در ماه ژوئیه گذشته در ارتباط با اتهام فساد – که ناشی از افشای اسناد مربوط به پرونده های موسوم به پاناما بود و به امیدِ نواز شریف برای داشتن یک آینده سیاسی پایان داد – صادر شده است.

وزیر اطلاعات پاکستان، عضو حزب حاکم شریف، با خشم این حکم را رد کرد و گفت که تاکنون هیچ ادعایی در ارتباط با فساد او ثابت نشده است.

او گفت «تا کنون حتی یک اتهام فساد، رشوه خواری و یا خطاهای مالی بر ضد او اثبات نشده و این رد صلاحیت او، که بر اساس ادعاهای دروغین مطرح شده است، باید ثابت شود.»

دادگاه همچنین جهانگیر ترین سیاستمدار رد صلاحیت شده اپوزیسیون، را نیز بار دیگر از شرکت در اداره امور دولتی محروم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناسا برای پرتاب جدیدترین ماهواره خود با هدف «کشف کائنات ناشناخته» آماده می‌شود

مراحل کار بر روی ماهوره تس (TESS)، جدیدترین پروژه تحقیقاتی ناسا - ۲۸ مارس ۲۰۱۸

ناسا برای پرتاب جدیدترین ماهواره خود، که هدف اصلی آن یافتن سیاره‌هایی است که مانند زمین به دور خورشید خود می‌گردند و قابلیت حیات در آنها وجود دارد، آماده می شود.

آخرین مراحل آزمایش جدیدترین ماهواره سازمان هوافضانوردی ایالات متحده، ناسا، در حال انجام است. انتظار می رود این ماهواره به نام «تِس» (TESS) در ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) با موشک فالکون‌۹ شرکت فضایی «اسپیس اکس» از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب و عازم ماورای منظومه شمسی شود.

این پروژه ای است که با همکاری دانشمندان ناسا و انستیتوی تکنولوژی ماساچوستز (ام آی تی) میسر می‌شود.

سارا سیگر از انستیتوی تکنولوژی ماساچوستز می گوید این ماهواره صدها هزار تا میلیون‌ها ستاره را برای یافتن سیاراتی که به دور آنها می‌گردند بررسی خواهد کرد.

تس، آسمان را به مناطق مختلف تقسیم کرده و هر بخش را به مدت ۲۷ روز زیر نظر می‌گیرد و سپس عازم منطقه بعدی می‌شود.

هدف عمده این ماموریت یافتن سیاراتی است که قابلیت حیات در آن وجود داشته باشد. سیاراتی که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشند و در نتیجه احتمال وجود آب در آن برود.

به گفته سارا سیگر «ما سپس می‌توانیم با این اطلاعات برخی چیزها از جمله جرم سیاره را اندازه‌گیری‌ و اتمسفر آن را مطالعه کنیم، و به جست‌و‌جوی چیزهایی مانند بخار آب و حتی علائمی از حضور حیات بپردازیم.»

این ماهواره با کمک گرفتن از جاذبه ماه در مداری دور از زمین، ولی نزدیک به منظومه شمسی، قرار خواهد گرفت. این ماهواره مجهز به چهار دوربین است که قابلیت مشاهده ۸۵ درصد تمامی آسمان را دارد.

این ماموریت دو ساله، اولین ماموریت علمی مشترک سازمان هوا فضانوردی ایالات متحده و شرکت خصوصی اسپیس اکس است.

دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده ربات‌هایی را برای اکتشافات بیشتر به سیاره‌های دور بفرستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار نتانیاهو به ایران در سالگرد هولوکاست: عزم اسرائیل را به چالش نکشید

نخست وزیر اسرائیل در مراسم سالانه یادبود قربانیان کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم در موزه هولوکاست در اروشلیم، به حکومت ایران هشدار داد عزم اسرائیل را به چالش نکشد.

بنیامین نتانیاهو گفت اسرائیل هر تجاوزی را با ثبات قدم در دفاع از خود، گام‌های پیشگیرانه و رویارویی با هر کسی که تهدیدی برای موجودیت اسرائیل تلقی بشود، پاسخ خواهد داد.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از کشته شدن چند نظامی ایرانی در حمله اخیر به یک پایگاه هوایی در سوریه، که به اسرائیل نسبت داده می‌شود، وعده تلافی جویی علیه اسرائیل داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سی‌ان‌بی‌سی آمریکا: بحران ارز ممکن است به فروپاشی اقتصاد ایران بیانجامد

شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی، که به پخش خبرها و تجزیه و تحلیل اقتصادی در سطحی جهانی شهرت دارد، در ارزیابی خود از کاهش ارزش پول ملی در ایران، می‌گوید کاهش ریال تبدیل به بحرانی شده که ممکن است به فروپاشی اقتصاد ایران بیانجامد.

برابری ریال با ارزهای خارجی، از جمله دلار، ظرف چهار ماه اخیر حدود یک سوم کاهش یافت و اوایل هفته جاری به شش هزار تومان در برابر یک دلار رسید، که باعث دخالت دولت و نیروهای انتظامی و جلوگیری از داد و ستد و بستن بازار ارز شد.

دولت حسن روحانی قول داده است نرخ برابری دلار را معادل ۴۲۰۰ تومان تثبیت کند، اما تاکنون اثری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار مشاهده نشده است، و تقریبا کلیه فعالیت‌های خرید و فروش ارز متوقف مانده است.

دولت داشتن ارز خارجیِ بیش از ۱۰ هزار یورو، یا معادل آن به دیگر ارزها را، جرم دانسته و بانک مرکزی هم از مردم خواسته است ارزهای خارجی شان را اگر متجاوز از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن است، به بانک‌ها بسپارند.

کارشناسان می‌گویند، کاهش ارزش پول ملی ثبات اقتصادی و سیاسی ایران را تهدید می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با ادامه تظاهرات کشاورزان، امام جمعه اصفهان معترضان را «فتنه‌گر» خواند

عکس آرشیوی از تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان

کشاورزان اصفهانی روز جمعه، برای چهارمین روز پیاپی، علیه سوء مدیریت آب و حقابه تظاهرات کردند و زنان همراه با مردان کشاورز در این تظاهرات شرکت کردند.

مرکز تجمعات بر اساس گزارش‌ها، در خوراسگان اصفهان و اطراف آن بود.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از این تظاهرات منتشر شد حکایت از این دارد که نیروهای ضدشورش با تجهیزات آب‌پاش و گاز اشک‌آور در مسیر راهپیمایی کشاورزان حضوری چشمگیر داشته‌اند.

در این تظاهرات شعارها توسط زنان کشاورز داده می‌شد که لباس سنتی چادر در بر داشتند و از سوی مردان کشاورز حمایت می‌شدند که مورد حمله نیروهای ضد شورش قرار نگیرند.

همزمان با این تجمع و اعتراض‌ها، یوسف طباطبایی ‌نژاد امام جمعه اصفهان در خطبه‌‌هایش گفت: «دیگر به آنها حق نمی‌دهم.»

امام جمعه اصفهان همچنین معترضان را متهم کرد که در پی «فتنه و آشوب» هستند، و افزود چون آب وجود ندارد مردم هم نباید توقع داشته باشند، و کسانی که در تظاهرات شرکت می‌کنند قصد شیطنت دارند و نه قصد آب؛ این افراد کشاورزان مومن و متدین اصفهان نیستند.

کاظم محمدی، نماینده کشاورزان شهرستان اصفهان، پیش از این گفته بود: «مسئولان استان دلیل کم‌آبی برای کشاورزی در شرق اصفهان را خشکسالی‌های چند سال اخیر عنوان می‌کنند، اما کشاورزان معتقدند برداشت‌های غیرمجاز در مناطق بالادست رودخانه زاینده‌رود و در استان چهارمحال و بختیاری، توسعه صنعت در استان‌های اصفهان و یزد و توسعه فضای سبز، دست به دست هم داده تا کشاورزی در شرق اصفهان رو به نابودی برود.»

مردم شرق اصفهان عمدتاً به کشاورزی اشتغال دارند و خشکسالی و سیاستهای نادرست مدیریتی را باعث کم آبی‌هایی می‌دانند که آنان را در معرض آسیب‌های اقتصادی بزرگ قرار داده است.

این پنجمین بار پس از تعطیلات نوروزی است که کشاورزان اصفهانی در اعتراض به عدم پرداخت حقآبه‌شان از زاینده‌رود راهپیمایی می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ما رسیده، زنان در اصفهان در تجمعات اعتراضی دیده می شوند که شعار می دهند: «مشکل ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست.»

فیلم ارسالی شما: شعار زنان معترض اصفهانی: دشمن ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

شماری از فعالان و کارشناسان محیط زیست می گویند سیاست های غلط اتخاد شده در دهه های پس از انقلاب به مشکل کمبود آب در ایران دامن زده است. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی، با وجود مشکل کمبود آب در ایران، بر افزایش جمعیت کشور تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبرگزاری آلمان: صربستان، مسیر جدید پناهجویان ایرانی برای رسیدن به اروپا

عکس آرشیوی از یک اردوگاه پناهجویان در اطراف بلگراد، صربستان

خبرگزاری آلمان در گزارشی می‌نویسد بسیاری از جوانان ایرانی که به منظور مهاجرت به شمال اروپا از طریق صربستان، با استفاده از امکان مسافرت بدون ویزا به بلگراد می‌روند، در نهایت کارشان به اقامت در اردوگاه‌های پناهندگی می‌کشد.

بسیاری از متقاضیان مهاجرت، ایران را به دلیل بیکاری و عدم امید به آینده ترک می‌کنند. بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در میان جوانان ۲۴ درصد است، با این تعریف که هر کس یک ساعت در هفته کار کند بیکار محسوب نمی‌شود.

یکی از این جوانان به نام آرش به خبرگزاری آلمان گفته است در تهران متولد و بزرگ شده و مانند چهار دوست و همسفر دیگرش، و بسیاری از جوانان ایران، سعی دارند راهی برای ورود به اتحادیه اروپا بیابند.

آنها از طریق ترکیه به بلگراد آمده‌اند و فعلاً در اردوگاه پناهندگان هستند.

صربستان برای گسترش صنعت توریسم خود از بسیاری از کشورها، از جمله ایران، برای سفر به آن کشور تقاضای ویزا نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشورهای اروپایی خواستار افزایش فشار بر روسیه برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه شدند

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان - آرشیو

وزرای خارجه کشورهای اروپایی روز جمعه تقریبا با اتخاذ موضعی متحد خواستار افزایش فشار بر مسکو برای دستیابی هر چه سریعتر به راه حلی سیاسی برای جنگ داخلی سوریه شدند.

این درخواست حدود یک هفته پس از حمله شیمیایی به شهر دوما در نزدیکی دمشق دو چندان شده است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در نشست خبری با دیدیر رایندرز همتای بلژیکی خود افزایش فشار سیاسی بر مسکو را مسیر درستی در راه دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه دانست.

او گفت، «روسیه نمی‌بایست با استفاده از حق وتو ۱۲ بار قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد را رد کند. مسکو توان اعمال فشار بر دولت بشار اسد در سوریه را دارد. ما نه تنها باید فشار سیاسی را بر روسیه ادامه دهیم، بلکه باید افزایش هم بدهیم. پیش نیاز هرگونه تغییر در صحنه سوریه، دگرگونی در رفتار روسیه است.»

آقای رایندرز نیز خواستار تشکیل دور جدیدی از مذاکرات صلح با حضور دولت و مخالفین آقای اسد شد و گفت «فشار واقعی که دولتهای اروپایی می‌توانند اعمال کنند، درخواست مجدد دستیابی به راه حل سیاسی است. همچنین اروپاییان باید روسیه را متقاعد کنند که از نفوذ خود برای اعمال فشار بر سوریه استفاده کند تا به پای میز مذاکره با مخالفین خود در ژنو برگردد.»

در همین حال، در کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه هلند و روسیه، استف بلوک وزیر خارجه هلند تلویحا از استفاده روسیه از حق وتو در سازمان ملل به نفع دولت اسد انتقاد کرد و گفت «بدون شک یافتن زمینه کار مشترک برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه به چالش تبدیل شده است. هلند بارها مخالفت خود را با کاربرد سلاحهای شیمیایی در هر وضعیت جنگی اعلام کرده است. ما هم صحنه‌های وحشتناک در دوما را دیدیم. برای یافتن مسئولان واقعی این حادثه شورای امنیت باید بتواند رهبری تحقیقات را برعهده بگیرد.»

دولت آمریکا به همراه متحدان اروپایی خود در حال آماده سازی زمینه برای پاسخگویی به حمله مرگبار شیمیایی هفته پیش به شهر دوما است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی در شورای امنیت: نیروهای اسد دست کم ۵۰ بار از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه در جلسه شورای امنیت گفت واشنگتن برآورد می کند که نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دست کم ۵۰ بار در جنگ هفت ساله داخلی سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند.

خانم هیلی گفت آزمایش های آمریکا، بریتانیا، و فرانسه برای تشخیص نوع حمله به یک نتیجه واحد رسیده است و آن اینکه که حمله با سلاح شیمایی انجام گرفته است.

او گفت، «این فقط روسیه بود که شش بار از حق وتوی خود استفاده کرد تا اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی محکوم نشود. این فقط روسیه بود که دوازده بار از حق وتو در حمایت از رژیم اسد استفاده کرد و بدتر از آن، این فقط روسیه بود که ضامن خارج کردن تسلیحات شیمیایی از سوریه شد. اگر روسیه به ضمانت خود عمل کرده بود، امروز تسلیحات شیمیایی در سوریه نبود و ما هم اینجا نبودیم.»

خانم هیلی خطاب به اعضای به شورای امنیت گفت «اگر گذاشته شود استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط اسد به امری معمول تبدیل شود همه کشورها و همه مردم آسیب خواهند دید.»

او همچنین در سخنان دیگری درباره واکنش به حملات در دوما گفت دولت آمریکا نمی خواهد عجولانه تصمیم بگیرد چرا که عجله کردن در تصمیم گیری باعث اشتباه می شود و کاخ سفید می خواهد همه جوانب را بررسی کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد «تلاش تازه ای برای بازگرداندن تسلیحات شیمیایی» به صحنه جنگ متعارف دیده می شود و «موقعی می رسد که شما باید اقدامی کنید و موقعی می رسد که بگویید دیگر بس است.»

جلسه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه برای رسیدگی به موضوع سوریه برگزار شده است. چین و بولیوی نیز از درخواست روسیه برای برگزاری این جلسه حمایت کردند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد نیز روز جمعه گفت که تصمیم دولت سوریه به استفاده دوباره از تسلیحات شیمیایی به این معنی است که «آنها به نقطه غیربازگشتی رسیده اند» و جهان باید واکنشی «محکم، متحد و پایدار» به این حمله نشان دهد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، بعد از ظهر روز جمعه به وقت واشنگتن گفت: «سوریه در حمله شیمیایی مسئولیت داشته است» و آمریکا روسیه را نیز به خاطر آنکه مانع این حمله نشد، مسئول می داند.

ورود بازرسان برای نمونه برداری

بازرسان سازمان ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمایی وارد سوریه شدند و قرار است روز شنبه کار نمونه برداری در شهر دوما را آغاز کنند که گفته می شود حملات شیمیایی در آن موجب کشته شدن ۴۰ نفر شده است.

آنها علاوه بر نمونه برداری از منطقه، مثل نمونه برداری از خاک، از خون قربانیان حمله نیز نمونه می گیرند و به آزمایشگاه های سازمان خود می فرستند. این سازمان تنها در تحقیقات خود تعیین خواهد کرد که آیا حمله شیمیایی رخ داده است یا خیر و وظیفه تعیین این موضوع که چه کسی حمله را انجام داده، بر عهده آن نیست.

بازرسان سازمان ملل: مدارک حمله شیمیایی از بین نرود

از سوی دیگر بازرسان سازمان ملل متحد در امور جنایات جنگی، حمله هفته گذشته در شهر دوما واقع در غوطه شرقی سوریه را محکوم کردند.

به گزارش رویترز، بازرسان سازمان ملل گفته اند شواهد و مدارک این حمله باید حفظ شود تا عاملان آن بعدا تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند.

جلسه کاخ سفید در واشنگتن

کلی اَن کانوی مشاور کاخ سفید گفت که پرزیدنت دونالد ترامپ در حال مشورت با نظامیان و نهادهای اطلاعاتی در مورد حوادث در شهر دوما است، و مسئولین این حمله پاسخی از سوی آمریکا دریافت خواهند کرد.

او گفت «پرزیدنت در حال مشورت با مقامات اطلاعاتی و امنیت ملی پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی است. همانگونه که سال گذشته این کار را انجام داد. او همانگونه که گفته روسیه، ایران و دولت سوریه را مسئول آنچه در آن کشور رخ می دهد؛ می داند. سوریه باید تن به نظارت جهانی بدهد. او همانگونه که سال گذشته نشان داد، در حالی که مردم غیرنظامی شیمیایی می شوند، بی تفاوت نخواهد نشست.»

سال گذشته پرزیدنت ترامپ با شلیک ۵۹ موشک هدایت شونده، پایگاه هوایی که از آن حمله شیمیایی ناشی شد را بمباران کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز، که سربازان کشورش در سوریه حضور دارند، روز جمعه اعلام کرد در گفت‌وگویی که با پرزیدنت ترامپ و همتای روسی اش داشته، خواستار کاهش از شدت تنش بین دو قدرت نظامی شده است.

او گفت «برای باز گرداندن صلح و آرامش در سوریه چه باید کرد؟ این مساله ای بود که من با آنها صحبت کردم. من به آنها گوشزد کردم که آلان زمان افزایش تنش‌ها نیست؛ بلکه زمان دستیابی به صلح و پایان دادن به این تراژدی است.»

پرزیدنت ترامپ برای تصمیم گیری درباره چگونگی واکنش به حمله ادعایی شیمیایی اخیر رژیم سوریه به شهر دوما، با تیم امنیت ملی آمریکا گفت‌وگو و تبادل نظر کرده است.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید پس از این جلسه گفت، پرزیدنت ترامپ به همراه تیم امنیت ملی در حال بررسی گزارش‌ها درباره حمله اخیر شیمیایی دوما است و او با رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بریتانیا نیز تبادل نظر خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ نیز، قبل از این جلسه گفت، به زودی تصمیم خود را درباره سوریه خواهد گرفت.

همزمان با جلسه شورای امنیت آمریکا، جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده گفت، واشنگتن به تلاش برای مهار رژیم سوریه در استفاده از سلاح های شیمیایی ادامه خواهد داد.

وی گفت «ما تلاش می کنیم کشتار مردم بیگناه در سوریه متوقف شود، اما در سطح راهبردی، موضوع این است که چگونه نگذاریم تنش به سطحی غیرقابل کنترل افزایش یابد.»

جیمز وولسی رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا می‌گوید، حمله نظامی به سوریه بی‌شک به افزایش بی‌سابقه تنش منجر خواهد شد: «مهمترین موضوع همان است که ژنرال متیس وزیر دفاع درباره تلاش برای اجتناب از افزایش تنش گفته است. روس‌ها گفته‌اند اگر آمریکا از زور استفاده کند، آنها برخورد جدی خواهند کرد. روسیه نگفته است با استفاده از نیروی نظامی واکنش نشان خواهد داد، اما گفته است برخوردی جدی خواهد کرد. اگر از زور برای نشان دادن اعتراض آمریکا، فرانسه و دیگر کشورهای دیگر جهان استفاده کنیم، قطعا با افزایش تنش در سطحی بسیار بزرگتر مواجه خواهیم شد.»

روسیه، بریتانیا را به صحنه سازی حمله شیمیایی متهم کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع روسیه روز جمعه بریتانیا را متهم کرد که «صحنه سازی» یک حمله شیمیایی غیرواقعی در شهر دوما را برعهده داشته است.

پیشتر نیز وزیر خارجه روسیه روز جمعه ادعا کرد که حمله شیمیایی در سوریه توسط «عوامل خارجی» صحنه سازی شده است. اما دولت های غربی از جمله آمریکا می گویند مدارکی دارند که نشان می دهد حمله شیمیایی روی داده است و واکنش نظامی علیه سوریه را در نظر دارند.

داوطلبان موسوم به کلاه سفید که کار امدادرسانی به مناطق تحت حمله دولت سوریه را برعهده دارند، هفتم آوریل گزارش وقوع حمله شیمیایی در دوما را مخابره کردند.​

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس پیش نویس یک بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا، قرار است این بلوک تحریم‌های جدیدی علیه دولت دمشق اعمال کند. این تحریم‌ها شامل افراد بیشتری از مقامات دولتی سوریه خواهد شد که در حملات شیمیایی علیه مردم کشورشان نقش داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های ایران از تخلفات میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر دادند

لوگوی مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان ایران

رسانه‌های ایران از تخلفاتی چند هزار میلیارد تومانی در ارتباط با صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داده‌اند.

مجموع تخلفات مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان ایران حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان، معادل بیش از ۳ میلیارد دلار، اعلام شده است.

به گفته جبار کوچکی‌نژاد نماینده مجلس و رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، این میزان تخلفی است که تاکنون در جریان تحقیق و تفحص پیدا شده و ممکن است قوه قضائیه وقتی به این پرونده رسیدگی کند و به احضار افراد درگیر بپردازد، به رقم بالاتری برسد.

به گفته جعفری دولت آبادی دادستان تهران، بسیاری از فسادهای صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، مربوط به مسائل «پشت پرده» و آدم‌هایی است که پشت سر مدیران صندوق و بانک سرمایه پنهان شده‌اند و ضمن گرفتن پول‌ها و رشوه ها، افراد ناصالح را مدیر کردند، سهام را فروختند یا جابجا کردند.

این در حالی است که پیشتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، خود مسئولان قضایی را از متهمان اصلی فساد در ایران خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بررسی صلاحیت وزارت پمپئو در کمیته سنا برگزار شد؛ گام بعدی چیست؟

مایک پمپئو در نشست کمیته روابط خارجی سنا برای بررسی صلاحیت او برای تصدی مقام وزارت خارجه

نشست بررسی صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۸ در کمیته روابط خارجی سنا برگزار شد و اعضای کمیته، از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، پرسش‌هایی را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی مطرح کردند.

مایک پمپئو ۵۴ ساله، که ریاست آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) را بر عهده دارد و تقریبا هر روز برای ارائه گزارش‌های اطلاعاتی به کاخ سفید می‌رود، چهره‌‌ای شناخته شده برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است. پرزیدنت ترامپ او را به جای رکس تیلرسون برای وزارت خارجه معرفی کرده است.

از صبح روز پنجشنبه، پیش از برگزاری نشست کمیته روابط خارجی و همینطور در جریان برگزاری آن – که نزدیک به پنج ساعت به درازا کشید – و همچنین ساعاتی پس از آن، اظهار نظرهای مختلفی از سوی نمایندگان سنا و برخی مقام‌های دولت آمریکا در سطح رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

اهمیت تایید صلاحیت آقای پمپئو در سنا برای دولت پرزیدنت ترامپ، در حدی است که نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد – که بر خلاف رکس تیلرسون، نگاهش به مسائل مربوط به سیاست خارجی به دونالد ترامپ نزدیک‌تر است – به نشانه حمایت از او در نشست امروز حضور یافت.

پرزیدنت ترامپ پیش از نشست در توئیتی برای پمپئو آرزوی موفقیت کرد و گفت: «او یک وزیر خارجه عالی خواهد بود!»

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه نیز در توئیتر نوشت، «وظایف شغلی (تعریف شده برای) وزیر خارجه، خدمت به رئیس جمهوری آمریکا به عنوان مشاور ارشد سیاست خارجی است.»

وی در ادامه نوشت، اولین وظیفه وزیر خارجه ارائه دیدگاه‌های رئیس جمهوری است. برخی از این جمله چنین برداشت کرده‌اند که احتمالا اشاره‌ای غیرمستقیم به نظرات متفاوت تیلرسون با پرزیدنت ترامپ، در برخی مسائل عمده در حوزه سیاست خارجی است، که در نهایت منجر به پایان وزارت او شد.

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا نیز در پیامی در توئیتر نوشت، «تاریخ سیاست خارجی آمریکا پر است از وزیران خارجه‌ای که در مقاطع بحرانی و دشوار، جهان را به جای بهتری تبدیل کرده‌اند. امید من این است که مایک پمپئو نیز، در صورت کسب رأی اعتماد، چنین کند.»

باب منندز عضو ارشد این کمیته از حزب دموکرات در توئیتی که به نظر می‌رسد در انتقاد از بخشی از اظهارات امروز پمپئو است نوشت، «مایک پمپئو ناگهان اعتقاد پیدا کرده که شکنجه هرگز مجاز نبوده است؟ پمپئو می‌خواهد وزیر خارجه شود؟ کسی که امروز این را گفت؟ یا کسی که در هر مقطعی از پرزیدنت ترامپ حمایت کرده؟ ما به تضمین‌هایی نیاز داریم که او در برابر بدترین تمایلات ناگهانی پرزیدنت بایستد.»

حساب رسمی اعضای دموکرات سنا پیشتر در توئیتر نوشت «شما قضاوت کنید-آیا پمپئو (در بیان عقایدش استوار و) ثابت قدم است؟ به یاد نمی‌آورد، یا هر آنچه که غیرمقتضی و بیجاست را به خاطر ندارد؟» این توئیت احتمالا به تفاوت اظهارنظرهای آقای پمپئو در گذشته و در نشست امروز، درباره اعمال برخی روش‌های سختگیرانه دستگاه اطلاعاتی آمریکا برای بازجویی از مظنونان تروریسم اشاره دارد.

محدودیت زمانی برای رأی‌گیری در کمیته روابط خارجی سنا بر سر صلاحیت وزرای پیشنهادی وجود ندارد و تاریخ مشخصی هم برای رأی‌گیری در مورد آقای پمپئو اعلام نشده است. با این حال انتظار می‌رود ظرف چند هفته آینده این روند به پایان برسد. وزیران، سفیران، و دیگر مقام‌های ارشد دولتی ایالات متحده باید به تایید نمایندگان سنا برسند.

کمیته روابط خارجی سنا ۱۱ عضو جمهوریخواه و ۱۰ عضو دموکرات دارد و پمپئو برای آن که نظر مساعد این کمیته را پیش از معرفی به صحن سنا برای رأی‌گیری نهایی کسب کند، باید حمایت دست کم یک دموکرات را با خود داشته باشد؛ چرا که رند پال عضو جمهوریخواه کمیته قبلا گفته از او حمایت نمی‌کند.

پس از تصمیم گیری اعضای کمیته روابط خارجی برای معرفی مایک پمپئو به صحن سنا، تمامی سناتورها در رأی گیری نهایی برای تایید صلاحیت او شرکت خواهند داشت. از مجموع ۱۰۰ نماینده سنا، ۵۱ نفر جمهوریخواه، ۴۷ نفر دموکرات، و دو سناتور هم مستقل هستند.

ریاست مایک پمپئو بر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) اوایل بهمن ۱۳۹۵ با ۶۶ رأی موافق سناتورها در برابر ۳۲ رأی مخالف، تایید شد. این در حالی بود که ۱۴ سناتور دموکرات، همراه با نمایندگان جمهوریخواه، به او رأی مثبت دادند؛ اما این بار به نظر می‌رسد تایید صلاحیت آقای پمپئو چندان راحت نباشد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خزانه داری آمریکا از احتمال بازگشت تحریم های سنگین علیه ایران خبر داد

استیو منوشن وزیر خزانه داری آمریکا، از احتمال بازگشت تحریم های سنگین علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داده است. آقای منوشن، دیروز در یکی از کمیته های مجلس نمایندگان گفت هنوز نمی داند رئیس جمهوری تحریم های تعلیق شده علیه ایران را مجدداً تمدید خواهد کرد یا خیر. اما، اگر تمدید نکند، تحریم ها خود بخود احیا می شوند.

اعضای کمیته فرعی مجلس نمایندگان برای تخصیص بودجه می خواهند بدانند تصمیم دولت ترامپ در مورد توافق هسته ای با ایران چیست.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا می گوید تحریم های بسیار سنگینی علیه ایران در راه است: «در صورتیکه رئیس جمهوری تصمیم بگیرد به تعلیق تحریم ها ادامه ندهد، هم تحریم های درجه اول و هم درجه دوم مجدداً اعمال خواهند شد و به نظر من تأثیر بسیار بسزائی در اقتصاد ایران خواهند داشت.»

یک ماه به ضرب الاجل پرزیدنت ترامپ برای تعیین سرنوشت برجام باقی است. دیپلمات های آمریکا باید بتوانند در این مدت با همتایان اروپایی خود در مورد توافق به یک هم نظری برسند.

داچ روپرسبرگر، نماینده دموکرات از ایالت مریلند تاکید بر هدفمندی مذاکرات دارد.
پاسخ آقای منوشن محتاطانه است: «ما در شورای امنیت ملی خیلی روی این مسئله تعمق و کار کرده ایم...اطلاعات محرمانه بسیاری را مرور کرده ایم و با همتایان اروپایی خود تبادل نظرهای بسیار کرده ایم. نمی گویم رئیس جمهوری چه تصمیمی خواهد گرفت. اما خیلی واضح به متحدین گفته ایم که می خواهیم آمریکا و جهان را از عواقب اقدامات منفی ایران، مانند آنچه در سوریه می بینیم، محفوظ نگاه داریم.»

نماینده دموکرات از ایالت نیویورک، خواستار اطلاعات در باره اقدامات وزارت خزانه داری برای جلوگیری از ارسال پول از سوی سپاه پاسداران ایران به حزب الله لبنان بود.

منوشن: «گروه عظیمی در خزانه داری دست اندر کار این امر است. به شما اطمینان می دهم هر شرکتی که ما در مورد آن اطلاعات داریم و مرتبط بوده، یا تحریم شده یا در شرف تحریم شدن است.»

وزیر خزانه داری آمریکا در مورد نگرانی های ابراز شده از عواقب تمدید نکردن تعلیق تحریم های علیه ایران توضیح داد که این امر به معنای خروج آمریکا از توافق نیست، بلکه بر اساس مصوبه کنگره، تحریم های اولیه و رده دوم بطور خودکار مجدداً عملی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرآیند رای اعتماد به مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا امروز در سنا آغاز می شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز در توئیتی برای مایک پمپئو، وزیر پیشنهادی خود برای وزارت خارجه آرزوی موفقیت کرد و گفت او یک وزیر خارجه فوق العاده خواهد بود.

قرار است امروز پنجشنبه، کمیته روابط خارجی مجلس سنا فرآیند رای اعتماد به مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا را آغاز کند.

در صورت تائید سناتورها؛ آقای پمپئو ۵۴ ساله به عنوان هفتادمین سکان دار وزارت خارجه و دومین وزیر خارجه کابینه پرزیدنت عهده دار سمت دیپلمات ارشد خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ یکماه پیش در توئیتی رکس تیلرسون را از سمت وزیر خارجه برکنار کرد و در همان توئیت نوشت که قرار است مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات به عنوان نامزد احراز سمت سکان دار وزارت خارجه به مجلس سنا معرفی شود.

پرزیدنت ترامپ ساعتی بعد در جمع خبرنگاران گفت که یکی از علل برکناری آقای تیلرسون عدم هماهنگی دیدگاه هایشان درباره برنامه اتمی ایران موسوم به برجام بوده است: «ما اختلاف دیدگاه داشتیم؛ به مساله اتمی ایران نگاه کنید. به نظرم توافق خیلی بدی است؛ اما از دید تیلرسون توافق مناسبی بود. من میخواستم که از آن خارج شوم و یا تغییراتی در آن اعمال شود؛ اما او دیدگاه متفاوتی داشت. ما دیدگاه نزدیک به هم نداشتیم. اما با مایک پمپئو افکار مشابه نزدیکی داریم و کارها اینگونه بهتر پیش خواهد رفت.»

آقای پمپئو؛ در یکی معدود سخنرانی های خود در کسوت رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، در اندیشکده محافظه کار آمریکن اینترپرایز وجود همکاری در برنامه موشکی بین تهران و پیونگ یانگ را مخاطره آمیز دانست: «نیاز به یک ذهن خلاق نیست که بفهمی که اگر کره شمالی برنامه اتمی و موشکی خود را همزمان با ایران به پیش ببرد؛ کشورهای دیگر هم خواستار چنین تجهیزاتی هستند و این یعنی گسترش تسلیحات اتمی.»

آقای پمپئو حتی پیش از ریاست سازمان مرکزی اطلاعات؛ و در دوره حضور شش ساله اش به عنوان عضو مجلس نمایندگان با سیاستهای جمهوری اسلامی ایران آشنایی پیدا کرده بود.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ آقای پمپئو نماینده کانزاس، به همراه دو نماینده دیگر با حضور در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در سفارت پاکستان در شهر واشنگتن، اعلام کردند قصد دیدار از ایران در آستانه انتخابات مجلس و نظارت بر اجرای توافق هسته ای دارند. امری که با پاسخ منفی محمد جواد ظریف؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

آقای پمپئو در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا؛ با ابراز تاسف از برخورد آقای ظریف گفت که پاسخ رد وی را ناشی از بی اطلاعی وزیر خارجه ایران از وظایف اعضای کنگره آمریکا می داند.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر اصلاحات لازم در برجام تا تاریخ بیست و دوم اردیبهشت اعمال نشود، آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

در صورت خروج آمریکا از برجام تمامی تحریم هایی که رفع شده بود، دوباره اجرایی خواهد شد. این تحریم ها شامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی و فروش نفت خام ایران بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کشاورزان در اصفهان روز چهارشنبه هم ادامه یافت

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که تجمع‌های اعتراضی کشاورزان اصفهانی روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد.

بر اساس تصاویری که چهارشنبه ۲۲ فروردین منتشر شده است، کشاورزان شرق اصفهان در زیار و خوراسگان بار دیگر تجمع کرده و به اختصاص نیافتن حقابه خود اعتراض کردند.

در پیام هایی که در شبکه های مجازی منتشر شده آمده است که کشاورزان شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز»

همچنین خبرهایی هم مبنی بر دستگیری یکی از کشاورزان و برگزاری تجمع در اعتراض به بازداشت او منتشر شده است.

تجمع روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که کشاورزان شرق اصفهان در روزهای گذشته نیز دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه در اعتراض به بحران آب در این استان تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

جلسه غیرعلنی در مجلس برای بررسی بحران آب

از سوی دیگر، روز چهارشنبه وزرای نیرو و کشاورزی به همراه رییس سازمان محیط زیست در جلسه غیرعلنی مجلس شرکت کردند تا گزارشی از بحران آب در ایران بدهند که به صورت مشکلی اساسی درآمده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفته است در این جلسه تصمیم به تشکیل «کارگروه ملی سازگاری با کم آبی» به ریاست معاون اول رییس جمهور گرفته شده است. در این جلسه به بررسی بحران بی آبی در کشور با محوریت معضل سد دز پرداخته شد.

موضوع سد سازی‌های بی رویه یکی از مناقشات سالهای اخیر در ایران بوده است. بسیاری بر این باورند که در وضعیت خشکسالی ایران بسیاری از سدها بدون مطالعات دقیق زیست محیطی ساخته شده‌اند.

اگرچه در داخل ایران هجمه عظیم تبلیغاتی در مورد تشویق مردم به مصرف آب کمتر است اما بر اساس آمارهای موجود، ۹۲ درصد از هدررفت آب مربوط به بخش کشاورزی است که هنوز به شیوه های غرقابی و سنتی اقدام به کشت محصولات می‌کنند.

در آستانه فصل تابستان بسیاری از مردم نگران تامین آب آشامیدنی خانه‌ها شده‌اند. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر اصفهان در مجلس گفته است از مردادماه پنج میلیون نفر از مردم اصفهان آب شرب نخواهند داشت. در مقابل، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفته است سهمیه بندی آب در کشور به هیچوجه مطرح نیست. به هر روی بحران آب در ایران موضوعی است که روز به روز گسترده تر می شود و فلات مرکزی و خشک ایران چشم انداز مبهمی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان برگزار شد؛ علی‌اف به دنبال ماندن در قدرت

گزارش‌های اولیه از اظهارات رأی دهندگان نشان می‌دهد که الهام علی‌اف نزدیک به ۸۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است.

رأی دهندگان جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رأی رفتند؛ انتخاباتی که در آن «الهام علی‌اف» به دنبال تمدید ریاست جمهوری خود برای یک دوره ۷ ساله دیگر است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش‌های غیررسمی اولیه از اظهارات رأی دهندگان نشان می‌دهد که آقای علی‌اف نزدیک به ۸۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است؛ که با نظرسنجی‌های قبل از انتخابات همخوانی دارد.

وی سال ۲۰۰۳ جانشین پدرش «حیدر علی‌اف» شد، که بعد از فروپاشی شوروی، در سال ۱۹۹۳، به عنوان نخستین رئیس این جمهوری تازه استقلال یافته انتخاب شده بود و پدر و پسر در مجموع بیش از دو دهه در رأس قدرت بوده اند.

پس از انتخاب مجدد او در سال ۲۰۱۳، قانون اساسی آذربایجان اصلاح شد و دوره ریاست جمهوری از پنج به هفت سال افزایش یافت. منتقدان او اصلاح قانون اساسی در سال ۲۰۱۶ را مقدمه‌چینی برای سلطنت دائمی خاندان علی‌اف خواندند.

احزاب مخالف دولت این انتخابات را بایکوت کرده‌اند، اما شش نامزد با الهام علی‌اف ۵۶ ساله به رقابت پرداختند.

برخی کشورهای غربی نیز از دولت آقای علی‌اف بابت نقض حقوق بشر و سرکوب منتقدان و دگراندیشان انتقاد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان بهداشت جهانی: در ۵۰۰ بیمار سوری عوارض ناشی از حمله شیمایی دیده می شود

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد حدود ۵۰۰ تن به خاطر «علائم و عوارض تماس با مواد شیمیایی سمی» پس از حمله مشکوک با گازسمی به یک ناحیه شورشی تحت درمان قرار گرفته اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و متحدانش در نظر دارند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را به خاطر حمله روز شنبه گذشته اش به شهر «دوما» مجازات کنند. اما دولت دمشق اصولاً چنین حمله ای را انکار می کند.

سازمان بهداشت جهانی این حمله را محکوم کرد و گفت ۵۰۰ نفر از مردم دوما زخمی شده و عوارض ناشی از حملات شیمیایی در آنها دیده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان از رهگیری و انهدام موشک حوثی‌ها بر فراز ریاض خبر داد

تلویزیون العربیه روز چهارشنبه از رهگیری و انهدام یک موشک بر فراز شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سعودی، پدافند هوایی عربستان یک حمله موشکی را بر فراز پایتخت خنثی کرده است.

العربیه پیشتر گزارش داده بود نیروهای سعودی یک پهپاد حوثی‌های یمن را نیز بر فراز فرودگاه شهر اَبها در جنوب عربستان منهدم کردند.

شورشیان شیعه حوثی یمن پیش از آن از حمله موشکی به دو هدف در جنوب غرب عربستان، فرودگاه اَبها و تاسیسات شرکت نفتی آرامکو خبر دادند.

یک مقام ارشد حوثی‌ها – که مورد حمایت ایران هستند – سال جاری را «سال موشک باران بالیستیک» عربستان سعودی خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی ایران حکم اعدام یک زندانی سیاسی را تایید کرد

حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کرد که در زندان مرکزی سنندج محبوس است در دیوان عالی کشور تایید شده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل، پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند بطوریکه امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سالهای اخیر بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک زاکربرگ: «کمبریج آنالیتیکا» از اطلاعات شخصی من هم استفاده کرده است

بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک روز چهارشنبه و در روز دوم حضور خود در برابر قانونگذاران آمریکایی گفت من هم یکی از ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی هستم که اطلاعات خصوصی ام به شکل نامناسبی از سوی شرکت مشاوره‌ای «کمبریج آنالیتیکا» در اختیار دیگران قرار گرفته است.

مارک زاکربرگ ۳۳ ساله، روز گذشته برای ادای توضیح و پاسخ به پرسش‌های قانونگذاران در مورد جنجال اخیر بر سر استفاده اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک توسط یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای این شبکه اجتماعی پرطرفدار، در کنگره آمریکا حاضر شد.

وی در پاسخ به این که فیسبوک چگونه به کاربران انعطاف بیشتری می‌داده تا بر استفاده از اطلاعات شخصی شان کنترل داشته باشند گفت، «هر بار کسی می‌خواهد مطلبی را در فیسبوک به اشتراک بگذارد ... کنترلی وجود دارد. درست در همان جا. نه این که در جایی در بخش تنظیمات پنهان باشد.»

آقای زاکربرگ در نشست روز چهارشنبه و همینطور روز قبل از آن، بارها از تدابیر اتخاذ شده در فیسبوک برای حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربران دفاع کرد و گفت کاربران فیسبوک بر روی اطلاعات خود کنترل دارند و می‌توانند خود در مورد این که چه چیزهایی را می‌توان به اشتراک دیگران گذاشت، تصمیم بگیرند.

شبکه اجتماعی فیسبوک حدود یک ماه است با این جنجال روبرو شده که اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر آن به صورت نادرست توسط «کمبریج آنالیتیکا» جمع‌آوری شده و مورد استفاده سیاسی قرار گرفته است. آخرین برآوردها نشان می‌دهد اطلاعات حدود ۸۷ میلیون کاربر تحت تاثیر قرار گرفته است.

زاکربرگ روز سه شنبه به قانونگذاران گفت از آنچه رخ داده است عذرخواهی می کنم و افزود «این یک اشتباه بزرگ و اشتباه من بود و متأسفم. من فیسبوک را بنا کردم، من آن را اداره می‌کنم و من مسئول آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد هستم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پل رایان: قصد ندارم در انتخابات آینده مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کنم

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد ندارد در انتخابات آینده کنگره شرکت کند و می‌خواهد سال آینده بازنشسته شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نماینده ایالت ویسکانسن از حزب جمهوریخواه به خبرنگاران در شهر واشنگتن گفت تصمیمش شخصی است.

پل رایان با بیان این که هر چه داشته را برای این کار گذاشته است، گفت نمی‌خواهد فرزندانش تنها با دیدن پدرشان طی تعطیلات آخر هفته بزرگ شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، وی تصمیم خود را ابتدا در جلسه صبح چهارشنبه جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان مطرح کرد و بعد با خبرنگاران در میان گذاشت.

پل رایان برای نخستین بار در انتخابات سال ۱۹۹۸ میلادی، به همراه اریک کانتور و کوین مک‌کارتی، از ویسکانسن به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت.

وی در سال ۲۰۱۵، و به دنبال بازنشستگی جان بینر جمهوریخواه از ریاست مجلس نمایندگان، به این مقام رسید.

انتخابات کنگره قرار است در ماه نوامبر ۲۰۱۸ (پائیز ۱۳۹۷) برگزار شود و دوره کنونی نمایندگی آقای رایان اوایل ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید.

تصمیم این عضو ارشد ۴۸ ساله کنگره آمریکا، می‌تواند بر تردیدها در مورد موفقیت جمهوریخواهان در حفظ اکثریت کنونی خود در مجلس بیافزاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی مالباختگان یک موسسه اعتباری در اهواز

جمعی از مالباختگان موسسه اعتباری آرمان وحدت اهواز در برابر ساختمان موسسه اعتباری ملل تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان روز چهارشنبه با سر دادن شعارهایی خواستار برگشت سرمایه های خود شدند.

چندین موسسه مالی و اعتباری در دوسال اخیر به علت نبود بودجه کافی و قرار گرفتن در آستانه ورشکستگی از پرداخت سرمایه‌های مردم عاجز شده‌اند.

دولت نیز از تضمین سرمایه‌های آنان در برخی موسسات سرباز زده و موسسات مذکور را فاقد مجوز دانسته است. به همین دلیل گروهی از مردم به سوی خرید سکه و ارز روی آورده‌اند.

کارشناسان اگرچه علل متعددی را در بحران این روزهای ارز دخیل می دانند اما به هجوم مردم به این بازار به عنوان یکی از دلایل آشفتگی بازار ارز اشاره می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار به خطوط هواپیمایی در مورد حمله احتمالی به سوریه

مقامات هوافضای اروپا به هواپیماهای مسافری و تجاری در مورد سفر به آسمان نزدیک سوریه در روزهای آینده هشدار داده اند. هشدار آن ها به خاطر احتمال عملیات نظامی علیه نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است.

مقامات اروپایی به برنامه ریزان شرکت های هواپیمایی پیامی فوری فرستاده اند، با این مضمون که شرکت های هواپیمایی باید احتمال حملات هوایی یا موشکی به سوریه را در نظر بگیرند.

مقامات آمریکایی با متحدان جهانی خود در مورد پاسخ نظامی دسته جمعی به سوریه در پاسخ به احتمال استفاده دمشق از گاز سمی در حمله به یک شهر تحت اشغال شورشیان، مشورت کرده اند.

در یک متن هشدار که در تارنمای «یوروکنترل» منتشر شده گفته می شود که در ظرف ۷۲ ساعت آینده ممکن است حملات هوا به زمین، یا با موشک های کروز به سوریه صورت گیرد که احتمالا موجب اخلال در ابزارهای ناوبری خواهد شد، بنابراین احتیاط لازم باید انجام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گام بزرگ پژوهشگران در مسیر درمان بیماری نابود کننده اعصاب حرکتی

کاپیتان سابق تیم بیسبال بوستون کالج که به بیماری مرگبار و فلج کننده ای.ال.اس مبتلا شد.

پژوهشگران علوم زیستی اعصاب در کینگز کالج لندن گام بزرگی را به سوی ترمیم ژن‌های بیماری ای ال اس (ALS) و سایر بیماری‌هایی که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم اعصاب حرکتی می‌شوند، برداشته‌اند.

ای-ال-اس (ALS) یا آمیوتروفی لترال اسکلروزیس، همان بیماری است که استیون هاوکینگ، کیهان شناس برجسته به آن مبتلا بود و به واسطه آن کنترل ارادی کلیه عضلات حرکتی و راه رفتن و بلعیدن و حرف زدن را تا آخر عمر از دست داده بود. این بیماری معمولا جان افراد را ظرف چند سال کوتاه می گیرد اما استیون هاوکینگ مدتی طولانی به آن مبتلا بود.

دنی بی یرد، نیز به فرم ارثی ای-ال-اس (ALS) یا بیماری لو گهریگ مبتلا است و به خاطر می آورد که خواهر و برادرش در اثر عوارض این بیماری در جوانی جانشان را از دست دادند.

دنی بی یرد درباره این موضوع گفت: «وحشت کرده بودم. چون می‌دانستم همین سرنوشت در انتظار من است. من به برادرم خیلی نزدیک بودم و شاهد پیشرفت بیماری و مرگ دردناک او بودم، اما هیچ وقت دلم نمی خواست به آن فکر کنم.»

با این‌همه و به رغم تلاش دنی در فراموش کردن بیماری، روزی که پاهایش ضعیف شد و از حرکت افتاد، پزشک معالجش به او گفت او نیز مانند خواهر و برادرش، ژن معیوب SOD1 را دارد و بدنش نمی‌تواند پروتئین لازم برای حفاظت از رشته‌های عصبی را بسازد و به جای آن یک پروتئین سمی تولید می‌کند.

پزشک به او توصیه کرد که به کینگز کالج لندن برود و در پروژه تحقیقاتی درمان با الیگونوکلئوتید، برای بیماری‌های نورو دژنراتیو شرکت کند.

پرفسور کریستوفر شاو از کینگز کالج لندن توضیح داد: «زنجیره ژن‌ها در داخل هسته سلول قرار دارد و پروتئین در فضای داخلی سلول، بین غشاء و هسته قرار می‌گیرد. اما همه پروتئین‌ها بر اساس دستورالعملی که در هسته سلول است و توسط یک پروتئین پیام رسان ساخته می‌شوند و نقش همه این عوامل، در بروز بیماری به یک اندازه مهم است.»

در افراد مبتلا به ای-ال-اس (ALS) و سایر بیماری‌های نورو دژنراتیو که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم اعصاب حرکتی، و فلج مرکزی و محیطی می‌‌شوند، ژن‌های هسته سلول معیوب است و دستورالعمل غلطی برای ساخت پروتئین به بیرون می‌فرستد.

پرفسور کریستوفر شاو گفت: «مشکل این است که پروتئین تولید شده سمی است و دسترسی به هسته سلول و زنجیره ژنی هم بسیار مشکل است. به همین دلیل ما تحقیقات مان را روی آن پروتئین پیام رسان متمرکز کرده‌ایم و با شیوه اصلاح ژنی که استفاده می‌کنیم، واسطه پیام رسان را از بین می‌بریم و جلوی ساخت پروتئین سمی را می‌گیریم.»

SOD1 یا ژن معیوبی که در این تحقیق با اولگونوکلئوتید مهار شده است یکی از ۱۳ ژن شناخته شده در بروز بیماری های نورو دژنراتیو، و از خطرناکترین آنهاست که بصورت ارثی منتقل می‌شود و موجب مرگ سریع مبتلایان می‌شود.

تیم تحقیقات کینگز کالج لندن، امیدوار است پس از پایان موفق این مرحله، پژوهش را با مطالعه روی سایر ژن‌های این گروه تکمیل کنند. مرحله تکمیلی این کار آزمایی به منظور تایید داروی ترمیم ژن معیوب، تا پایان سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سپنتا نیکنام تا حل شدن مشکل اقلیت‌ها برای حضور در انتخابات، به شورای شهر یزد نمی‌رود

سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد که بر اساس حکم دیوان عدالت اداری به مدت شش ماه از کار معلق شده، گفته است که حتی اگر حکم تعلیق موقت او لغو شود، تا زمانی که مشکل اقلیت‌ها برای حضور در انتخابات از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام حل نشود به شورای شهر باز نمی‌گردد.

بر اساس قانون، حکم تعلیق شش ماهه سپنتا نیکنام چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه به پایان می رسد و از آنجا که مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز درباره اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان مبنی بر امکان حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها اظهارنظر نکرده است، وضعیت آقای نیکنام در هاله‌ای از ابهام است.

سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت این شورا درآمد، اما هنگامی که در انتخابات سال ۱۳۹۶ بار دیگر با رای مردم یزد به عنوان نفر هفتم شورا برگزیده شد، شورای نگهبان حضور غیرمسلمانان در مناصب کشور را «خلاف شرع» تشخیص داد و خواستار جلوگیری از حضور او در شورای شهر یزد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده پلیس تهران از بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز خبر داد

صف متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی ها در تهران

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۱۲ نفر به عنوان «اخلالگر» بازار ارز به همراه وجوه نقد بازداشت شده‌اند.

حسین رحیمی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین گفت که این افراد با رصدهای سایبری شناسایی شدند و تحقیقات در حال انجام است.

حسین رحیمی همچنین گفت که با هماهنگی بانک مرکزی صرافی های فاقد مجوز پلمپ خواهند شد و تا کنون ۱۶ صرافی پلمپ شده اند.

اعلام بازداشت این ۱۲ نفر یک روز پس از اطلاعیه بانک مرکزی ایران درباره نرخ جدید ارز صورت گرفت. این اطلاعیه که پس از صعود نرخ دلار در بازار آزاد ارز به حدود ۶ هزار تومان منتشر شد، از تصمیم دولت برای تک نرخی کردن ارز خبر داد.

بانک مرکزی در اطلاعیه خود نرخ هر دلار آمریکا را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و خرید و فروش دلار با هر قیمتی به جز آن را غیرقانونی خواند. بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز، قاچاق محسوب می شود، نگهداری ارز معادل ۱۰ هزار یورو نیز غیرقانونی است و دارندگان چنین مبلغی تا پایان فروردین فرصت دارند که پول خود را در حساب ارزی یکی از بانکها سپرده گذاری کنند.

با وجود اعلام بانک مرکزی مبنی بر ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی در صرافی‌های مجاز، روز سه‌شنبه کسانی که در صف‌های طولانی مقابل صرافی ها منتظر دریافت ارز بودند دست خالی بازگشتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که صرافی‌های مجاز به متقاضیان اعلام کردند که ارز دولتی نرسید و دلار برای فروش نداشتند.

اما گزارش‌ها از بازار ارز تهران در روز چهارشنبه حاکی از آن است که با وجود حضور ماموران پلیس، برخی از دلالان دستفروش همچنان به فروش دلار آزاد ادامه می‌دهند. خبرگزاری‌های داخلی ایران نرخ فروش دلار آزاد توسط این دلالان را بین ۵۰۲۰ تا ۵۵۰۰ اعلام کردند.

از سوی دیگر، در پی اعلام ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت، شاخص بورس تهران روز چهارشنبه برای دومین روز پیاپی، افت کرد. این در حالیست که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران تاثیر تصمیمات ارزی دولت در دو روز گذشته را مثبت دانست.

ارز مسافرتی، هزار یورو

در تحولی دیگر در خرید و فروش ارز در ایران، بانک مرکزی روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که میزان فروش مجاز ارز به مسافران خارج از کشور، ۱۰۰۰ یورو برای یک بار در سال است. این ارز در فرودگاه و پیش از خروج از کشور تحویل داده می شود.

راه حل مکارم شیرازی: اعدام «چند مهره اصلی دلال ارز»

در همین حال، با توجه به شوک بازار ارز در روزهای اخیر و همزمان با اعلام بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز، آیت الله مکارم شیرازی خواهان اعدام عده‌ای شده که از آنان به عنوان «چند مهره اصلی دلال ارز» یاد کرده است. او خواستار برخورد قاطع با افرادی که آنها را مفسد اقتصادی خواند، شد.

او گفت با این کار سایرین حساب خود را می دانند.​

دلایل افزایش نرخ ارز

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

آقای شجاعی که چندی پیش در پی عبور قیمت ارز از ۵۱۰۰ تومان با صدای آمریکا گفت و گو کرد، مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

او همچنین گفت که تصمیم دولت در تزریق حجم زیاد ارز به بازار برای پایین آوردن نرخ دلار، اشتباه بود چرا که ذخایر ارزی کشور را خالی کرد و نرخ ارز دوباره بالا رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط یک هواپیمای نظامی در الجزایر بیش از ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت

سقوط یک هواپیمای نظامی در یک زمین زراعی در شمال الجزایر موجب مرگ بیش از ۲۵۰ نفر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک اطلاعیه وزارت دفاع الجزایر گزارش داده است در سقوط هواپیما ۲۵۷ نفر کشته شده اند. این هواپیما حامل سربازان و خانواده های آنها بود.

حادثه روز چهارشنبه، ۲۲ فروردین زمان کوتاهی پس از برخاستن هواپیما از روی باند فرودگاهی در جنوب پایتخت رخ داد.

یک سخنگوی آژانس حراست غیرنظامی گفت که هواپیمای حامل سربازان، راهی یک پایگاه نظامی بود. به گفته سخنگو، این هواپیمای نظامی ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

وزارت دفاع الجزایر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل سانحه روشن نیست و تحقیق پیرامون آن آغاز شده است. این وزارتخانه میزان تلفات را اعلام نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه قطعنامه آمریکا در مورد سوریه را وتو کرد؛ قطعنامه خودش رأی نیاورد

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رأی گیری بر سر قطعنامه های پیشنهادی آمریکا و روسیه در مورد سوریه

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر سه‌شنبه برای بررسی اوضاع سوریه به دنبال حمله شیمیایی که گفته می شود چند روز پیش در حومه دمشق صورت گرفت، و رأی گیری در مورد قطعنامه های پیشنهادی آمریکا و روسیه تشکیل جلسه داد.

روسیه بار دیگر قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده را، که مورد حمایت اکثریت اعضای شورای امنیت بود، وتو کرد. این در حالی است که قطعنامه پیشنهادی روسیه تنها ۶ رأی موافق داشت و به حدنصاب ۹ رأی موافق برای تصویب نرسید.

دوازده عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رأی مثبت دادند، روسیه و بولیوی با آن مخالفت کردند، و چین رأی ممتنع داد. با توجه به این که این قطعنامه به حدنصاب لازم برای تایید رسید، در نهایت روسیه آن را وتو کرد.

نشست امروز با سخنرانی نماینده‌های پنج عضو دائم شورای امنیت – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین – آغاز شد و نماینده فرانسه به عنوان نخستین سخنران، حمله شیمیایی روز شنبه در دوما نزدیک دمشق را «وحشیانه» خواند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سپس در سخنانی گفت، ما دیروز توافق کردیم که این شورا باید در برابر حمله شیمیایی روز شنبه در منطقه تحت کنترل مخالفان بشار اسد در غوطه شرقی و کشتار غیرنظامیان، واکنش نشان دهد.

خانم هیلی گفت برای هفته‌ها ما با هر یک از هیات‌های مختلف شورای امنیت رایزنی کردیم و هر کدام نظرات خود را در باره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه مطرح کردند و به این نتیجه رسیدیم بطور کامل در برگیرنده همه جوانب نیست.

وی، با بیان این که ما جزئیاتی را به آن درباره ساز و کار جدید تحقیقات مشترک بین‌المللی در سوریه اضافه کردیم، گفت آمریکا خواستار انتخاب و گزینش بازرسان بین‌المللی برای این منظور نیست و روسیه نیز نباید چنین درخواستی را مطرح کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از سخنان خود در نشست امروز، از خواسته‌های روسیه در مورد نحوه بررسی حملات شیمیایی در سوریه انتقاد کرد و گفت با اجرای این خواسته‌ها، تحقیقات بین‌المللی نمی‌تواند بی‌طرف باشد.

پس از خانم هیلی، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه سخنرانی کرد و از قطعنامه پیشنهادی کشورش، که اواخر اسفند ماه در مورد نحوه آغاز دور جدید تحقیقات بین‌المللی درباره حملات شیمیایی صورت گرفته در سوریه ارائه شده بود، دفاع کرد.

نماینده بریتانیا نیز، با اشاره به تلاش‌‌های سال گذشته شورای امنیت برای تحقیق درباره حمله شیمیایی روستای خان شیخون در استان شمالی ادلب و مخالفت روسیه با تصمیمات اکثریت اعضا، از مسکو بابت وتوی قطعنامه‌های شورا انتقاد کرد.

کارن پیرس مخالفت روسیه با تصمیمات جامعه بین‌المللی را مایه شرمساری مسکو دانست.

روسیه پیش نویس یک قطعنامه دیگر را نیز برای رأی گیری به شورای امنیت ارائه کرده بود که آن هم حد نصاب لازم را کسب نکرد و رد شد. این قطعنامه خواستار اعزام کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به غوطه شرقی برای تحقیق بود.

نماینده بریتانیا درباره دلیل مخالفت خود با این قطعنامه گفت، تیم تحقیقاتی سازمان منع تسلیحات شیمیایی قبلا آماده اعزام به سوریه شده و در عین حال این قطعنامه به تشکیل مرجعی برای شناسایی و معرفی عامل حمله شیمیایی اشاره نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات سه‌شنبه کشاورزان اصفهانی با شعار «مرگ بر دولت» به خاطر مشکل آب

این چندمین روز تظاهرات این کشاورزان برای حقآبه خود است.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه هم در اعتراض به بحران آب در این استان ایران تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

یک فیلم دیگر از این اعتراض

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه نیز شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در خوزستان با انتقاداتی مواجه شد. او از سوی مقام های محلی متهم شد که بر خلاف اظهارات علنی مبنی بر انتقال آب شرب به خوزستان، محرمانه به رئیس جمهوری نامه زده که آب آبریز کارون به دیگر آبریزها سرازیر شود.

اعتراضات بحران آب در خوزستان و اصفهان تنها سه ماه بعد از اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در حدود ۸۰ شهر ایران است که به خاطر بحران و فشار اقتصادی شکل گرفت اما حکومت جمهوری اسلامی ایران بعد از دو هفته با بازداشت هزاران نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر آن را سرکوب کرد.

واکنش به اعتراض ها در اصفهان در فضای مجازی

در روزهای اخیر اعتراض کشاورزان در فضای مجازی نیز بازتاب هایی داشته است.

برخی از این واکنش ها را در زیر بخوانید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر شد

گلرخ ایرایی، فعال مدنی و حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که گلرخ ایرایی، فعال مدافع حقوق بشر زندانی که در بیمارستان بستری شده است، را فورا آزاد کند.

در بیانیه که روز سه شنبه ۲۱ فروردین در وبسایت دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی در روز سوم آوریل، ۱۴ فروردین، ظاهراً در پی مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذا از زندان به بیمارستان منتقل شد و مقامات شش روز بعد به خانواده‌ او اجازه‌ ملاقات دادند.

دیده‌بان حقوق بشر با غیرعادلانه خواندن محاکمه خانم ایرایی گفته است که او سه سال پیش «بنا به اتهاماتی که صرفاً متوجه فعالیت مسالمت‌آمیز او می‌شد» به شش سال زندان محکوم شد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر گفت: «مقامات ایران ظاهراً آن‌قدر از مدافعان حقوق بشر احساس تهدید می‌کنند که آنها را برای چندین سال زندانی می‌کنند». او اضافه کرد: «ایران باید به جای بدتر کردن شرایط زندان به خواسته‌های مدافعان حقوق بشر مبنی بر حقوق و آزادی‌های بیشتر برای همه‌ شهروندان گوش دهد.»

مقامات قضایی ایران در دی ماه امسال خانم ایرایی و آتنا دائمی، یک مدافع حقوق بشر دیگر را از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل کردند که مشهور است شرایطی بدتر از اوین دارد. خانواده‌ دائمی و ایرایی گزارش داده‌اند که این دو فعال در ۱۳ بهمن در اعتراض به انتقالشان از اوین دست به اعتصاب زدند. خانم دائمی ۲۳ روز بعد اعتصاب غذا را پایان داد، اما ایرایی اعتصابش را تا زمان انتقال به بیمارستان در ۱۴ فروردین ادامه داد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی سرانجام ۲۰ فروردین به پدر گلرخ ایرایی اجازه دادند تا در بیمارستانی در تهران از او ملاقات کند. این ملاقات حدود یک ساعت طول کشیده است، و مشخص بوده است که ایرایی وزن زیادی از دست داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است که هیچ چیزی مبنی بر ارتکاب جرم توسط خانم ایرایی وجود ندارد و نگه داشتن او پشت میله‌های زندان غیرقانونی است.

پیشتر، عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG