لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۵۶

سرخط خبرها

وزیر خزانه داری آمریکا از احتمال بازگشت تحریم های سنگین علیه ایران خبر داد

استیو منوشن وزیر خزانه داری آمریکا، از احتمال بازگشت تحریم های سنگین علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داده است. آقای منوشن، دیروز در یکی از کمیته های مجلس نمایندگان گفت هنوز نمی داند رئیس جمهوری تحریم های تعلیق شده علیه ایران را مجدداً تمدید خواهد کرد یا خیر. اما، اگر تمدید نکند، تحریم ها خود بخود احیا می شوند.

اعضای کمیته فرعی مجلس نمایندگان برای تخصیص بودجه می خواهند بدانند تصمیم دولت ترامپ در مورد توافق هسته ای با ایران چیست.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا می گوید تحریم های بسیار سنگینی علیه ایران در راه است: «در صورتیکه رئیس جمهوری تصمیم بگیرد به تعلیق تحریم ها ادامه ندهد، هم تحریم های درجه اول و هم درجه دوم مجدداً اعمال خواهند شد و به نظر من تأثیر بسیار بسزائی در اقتصاد ایران خواهند داشت.»

یک ماه به ضرب الاجل پرزیدنت ترامپ برای تعیین سرنوشت برجام باقی است. دیپلمات های آمریکا باید بتوانند در این مدت با همتایان اروپایی خود در مورد توافق به یک هم نظری برسند.

داچ روپرسبرگر، نماینده دموکرات از ایالت مریلند تاکید بر هدفمندی مذاکرات دارد.
پاسخ آقای منوشن محتاطانه است: «ما در شورای امنیت ملی خیلی روی این مسئله تعمق و کار کرده ایم...اطلاعات محرمانه بسیاری را مرور کرده ایم و با همتایان اروپایی خود تبادل نظرهای بسیار کرده ایم. نمی گویم رئیس جمهوری چه تصمیمی خواهد گرفت. اما خیلی واضح به متحدین گفته ایم که می خواهیم آمریکا و جهان را از عواقب اقدامات منفی ایران، مانند آنچه در سوریه می بینیم، محفوظ نگاه داریم.»

نماینده دموکرات از ایالت نیویورک، خواستار اطلاعات در باره اقدامات وزارت خزانه داری برای جلوگیری از ارسال پول از سوی سپاه پاسداران ایران به حزب الله لبنان بود.

منوشن: «گروه عظیمی در خزانه داری دست اندر کار این امر است. به شما اطمینان می دهم هر شرکتی که ما در مورد آن اطلاعات داریم و مرتبط بوده، یا تحریم شده یا در شرف تحریم شدن است.»

وزیر خزانه داری آمریکا در مورد نگرانی های ابراز شده از عواقب تمدید نکردن تعلیق تحریم های علیه ایران توضیح داد که این امر به معنای خروج آمریکا از توافق نیست، بلکه بر اساس مصوبه کنگره، تحریم های اولیه و رده دوم بطور خودکار مجدداً عملی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرآیند رای اعتماد به مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا امروز در سنا آغاز می شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز در توئیتی برای مایک پمپئو، وزیر پیشنهادی خود برای وزارت خارجه آرزوی موفقیت کرد و گفت او یک وزیر خارجه فوق العاده خواهد بود.

قرار است امروز پنجشنبه، کمیته روابط خارجی مجلس سنا فرآیند رای اعتماد به مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا را آغاز کند.

در صورت تائید سناتورها؛ آقای پمپئو ۵۴ ساله به عنوان هفتادمین سکان دار وزارت خارجه و دومین وزیر خارجه کابینه پرزیدنت عهده دار سمت دیپلمات ارشد خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ یکماه پیش در توئیتی رکس تیلرسون را از سمت وزیر خارجه برکنار کرد و در همان توئیت نوشت که قرار است مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات به عنوان نامزد احراز سمت سکان دار وزارت خارجه به مجلس سنا معرفی شود.

پرزیدنت ترامپ ساعتی بعد در جمع خبرنگاران گفت که یکی از علل برکناری آقای تیلرسون عدم هماهنگی دیدگاه هایشان درباره برنامه اتمی ایران موسوم به برجام بوده است: «ما اختلاف دیدگاه داشتیم؛ به مساله اتمی ایران نگاه کنید. به نظرم توافق خیلی بدی است؛ اما از دید تیلرسون توافق مناسبی بود. من میخواستم که از آن خارج شوم و یا تغییراتی در آن اعمال شود؛ اما او دیدگاه متفاوتی داشت. ما دیدگاه نزدیک به هم نداشتیم. اما با مایک پمپئو افکار مشابه نزدیکی داریم و کارها اینگونه بهتر پیش خواهد رفت.»

آقای پمپئو؛ در یکی معدود سخنرانی های خود در کسوت رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، در اندیشکده محافظه کار آمریکن اینترپرایز وجود همکاری در برنامه موشکی بین تهران و پیونگ یانگ را مخاطره آمیز دانست: «نیاز به یک ذهن خلاق نیست که بفهمی که اگر کره شمالی برنامه اتمی و موشکی خود را همزمان با ایران به پیش ببرد؛ کشورهای دیگر هم خواستار چنین تجهیزاتی هستند و این یعنی گسترش تسلیحات اتمی.»

آقای پمپئو حتی پیش از ریاست سازمان مرکزی اطلاعات؛ و در دوره حضور شش ساله اش به عنوان عضو مجلس نمایندگان با سیاستهای جمهوری اسلامی ایران آشنایی پیدا کرده بود.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ آقای پمپئو نماینده کانزاس، به همراه دو نماینده دیگر با حضور در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در سفارت پاکستان در شهر واشنگتن، اعلام کردند قصد دیدار از ایران در آستانه انتخابات مجلس و نظارت بر اجرای توافق هسته ای دارند. امری که با پاسخ منفی محمد جواد ظریف؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

آقای پمپئو در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا؛ با ابراز تاسف از برخورد آقای ظریف گفت که پاسخ رد وی را ناشی از بی اطلاعی وزیر خارجه ایران از وظایف اعضای کنگره آمریکا می داند.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر اصلاحات لازم در برجام تا تاریخ بیست و دوم اردیبهشت اعمال نشود، آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

در صورت خروج آمریکا از برجام تمامی تحریم هایی که رفع شده بود، دوباره اجرایی خواهد شد. این تحریم ها شامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی و فروش نفت خام ایران بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کشاورزان در اصفهان روز چهارشنبه هم ادامه یافت

تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که تجمع‌های اعتراضی کشاورزان اصفهانی روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد.

بر اساس تصاویری که چهارشنبه ۲۲ فروردین منتشر شده است، کشاورزان شرق اصفهان در زیار و خوراسگان بار دیگر تجمع کرده و به اختصاص نیافتن حقابه خود اعتراض کردند.

در پیام هایی که در شبکه های مجازی منتشر شده آمده است که کشاورزان شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز»

همچنین خبرهایی هم مبنی بر دستگیری یکی از کشاورزان و برگزاری تجمع در اعتراض به بازداشت او منتشر شده است.

تجمع روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که کشاورزان شرق اصفهان در روزهای گذشته نیز دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه در اعتراض به بحران آب در این استان تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

جلسه غیرعلنی در مجلس برای بررسی بحران آب

از سوی دیگر، روز چهارشنبه وزرای نیرو و کشاورزی به همراه رییس سازمان محیط زیست در جلسه غیرعلنی مجلس شرکت کردند تا گزارشی از بحران آب در ایران بدهند که به صورت مشکلی اساسی درآمده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفته است در این جلسه تصمیم به تشکیل «کارگروه ملی سازگاری با کم آبی» به ریاست معاون اول رییس جمهور گرفته شده است. در این جلسه به بررسی بحران بی آبی در کشور با محوریت معضل سد دز پرداخته شد.

موضوع سد سازی‌های بی رویه یکی از مناقشات سالهای اخیر در ایران بوده است. بسیاری بر این باورند که در وضعیت خشکسالی ایران بسیاری از سدها بدون مطالعات دقیق زیست محیطی ساخته شده‌اند.

اگرچه در داخل ایران هجمه عظیم تبلیغاتی در مورد تشویق مردم به مصرف آب کمتر است اما بر اساس آمارهای موجود، ۹۲ درصد از هدررفت آب مربوط به بخش کشاورزی است که هنوز به شیوه های غرقابی و سنتی اقدام به کشت محصولات می‌کنند.

در آستانه فصل تابستان بسیاری از مردم نگران تامین آب آشامیدنی خانه‌ها شده‌اند. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر اصفهان در مجلس گفته است از مردادماه پنج میلیون نفر از مردم اصفهان آب شرب نخواهند داشت. در مقابل، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفته است سهمیه بندی آب در کشور به هیچوجه مطرح نیست. به هر روی بحران آب در ایران موضوعی است که روز به روز گسترده تر می شود و فلات مرکزی و خشک ایران چشم انداز مبهمی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان برگزار شد؛ علی‌اف به دنبال ماندن در قدرت

گزارش‌های اولیه از اظهارات رأی دهندگان نشان می‌دهد که الهام علی‌اف نزدیک به ۸۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است.

رأی دهندگان جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رأی رفتند؛ انتخاباتی که در آن «الهام علی‌اف» به دنبال تمدید ریاست جمهوری خود برای یک دوره ۷ ساله دیگر است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش‌های غیررسمی اولیه از اظهارات رأی دهندگان نشان می‌دهد که آقای علی‌اف نزدیک به ۸۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است؛ که با نظرسنجی‌های قبل از انتخابات همخوانی دارد.

وی سال ۲۰۰۳ جانشین پدرش «حیدر علی‌اف» شد، که بعد از فروپاشی شوروی، در سال ۱۹۹۳، به عنوان نخستین رئیس این جمهوری تازه استقلال یافته انتخاب شده بود و پدر و پسر در مجموع بیش از دو دهه در رأس قدرت بوده اند.

پس از انتخاب مجدد او در سال ۲۰۱۳، قانون اساسی آذربایجان اصلاح شد و دوره ریاست جمهوری از پنج به هفت سال افزایش یافت. منتقدان او اصلاح قانون اساسی در سال ۲۰۱۶ را مقدمه‌چینی برای سلطنت دائمی خاندان علی‌اف خواندند.

احزاب مخالف دولت این انتخابات را بایکوت کرده‌اند، اما شش نامزد با الهام علی‌اف ۵۶ ساله به رقابت پرداختند.

برخی کشورهای غربی نیز از دولت آقای علی‌اف بابت نقض حقوق بشر و سرکوب منتقدان و دگراندیشان انتقاد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان بهداشت جهانی: در ۵۰۰ بیمار سوری عوارض ناشی از حمله شیمایی دیده می شود

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد حدود ۵۰۰ تن به خاطر «علائم و عوارض تماس با مواد شیمیایی سمی» پس از حمله مشکوک با گازسمی به یک ناحیه شورشی تحت درمان قرار گرفته اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و متحدانش در نظر دارند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را به خاطر حمله روز شنبه گذشته اش به شهر «دوما» مجازات کنند. اما دولت دمشق اصولاً چنین حمله ای را انکار می کند.

سازمان بهداشت جهانی این حمله را محکوم کرد و گفت ۵۰۰ نفر از مردم دوما زخمی شده و عوارض ناشی از حملات شیمیایی در آنها دیده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان از رهگیری و انهدام موشک حوثی‌ها بر فراز ریاض خبر داد

تلویزیون العربیه روز چهارشنبه از رهگیری و انهدام یک موشک بر فراز شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سعودی، پدافند هوایی عربستان یک حمله موشکی را بر فراز پایتخت خنثی کرده است.

العربیه پیشتر گزارش داده بود نیروهای سعودی یک پهپاد حوثی‌های یمن را نیز بر فراز فرودگاه شهر اَبها در جنوب عربستان منهدم کردند.

شورشیان شیعه حوثی یمن پیش از آن از حمله موشکی به دو هدف در جنوب غرب عربستان، فرودگاه اَبها و تاسیسات شرکت نفتی آرامکو خبر دادند.

یک مقام ارشد حوثی‌ها – که مورد حمایت ایران هستند – سال جاری را «سال موشک باران بالیستیک» عربستان سعودی خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی ایران حکم اعدام یک زندانی سیاسی را تایید کرد

حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کرد که در زندان مرکزی سنندج محبوس است در دیوان عالی کشور تایید شده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شده بود بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که اقدام به مبارزه مسلحانه با رژیم جمهوری اسلامی بکنند به اعدام محکوم می شوند، اما خانواده رامین حسین پناهی چنین اتهامی علیه او را ناروا می دانند و اعلام کردند که او هرگز مبارزه مسلحانه نکرده است.

آقای حسین پناهی که از تیرماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد، بهمن ماه گذشته به اعدام محکوم شد. او پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل، پیش از این گزارش داده بود که آقای حسین‌پناهی روز اول تیرماه به همراه سه عضو دیگر حزب کومله توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. وکیل مدافع او اعلام کرد که که موکلش دست به اسلحه نبرده و صرفا عضو حزب کومله بوده است.

فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند بطوریکه امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا طی سالهای اخیر بارها در گزارش سالانه خود از خشونت جمهوری اسلامی در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک زاکربرگ: «کمبریج آنالیتیکا» از اطلاعات شخصی من هم استفاده کرده است

بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک روز چهارشنبه و در روز دوم حضور خود در برابر قانونگذاران آمریکایی گفت من هم یکی از ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی هستم که اطلاعات خصوصی ام به شکل نامناسبی از سوی شرکت مشاوره‌ای «کمبریج آنالیتیکا» در اختیار دیگران قرار گرفته است.

مارک زاکربرگ ۳۳ ساله، روز گذشته برای ادای توضیح و پاسخ به پرسش‌های قانونگذاران در مورد جنجال اخیر بر سر استفاده اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک توسط یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای این شبکه اجتماعی پرطرفدار، در کنگره آمریکا حاضر شد.

وی در پاسخ به این که فیسبوک چگونه به کاربران انعطاف بیشتری می‌داده تا بر استفاده از اطلاعات شخصی شان کنترل داشته باشند گفت، «هر بار کسی می‌خواهد مطلبی را در فیسبوک به اشتراک بگذارد ... کنترلی وجود دارد. درست در همان جا. نه این که در جایی در بخش تنظیمات پنهان باشد.»

آقای زاکربرگ در نشست روز چهارشنبه و همینطور روز قبل از آن، بارها از تدابیر اتخاذ شده در فیسبوک برای حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربران دفاع کرد و گفت کاربران فیسبوک بر روی اطلاعات خود کنترل دارند و می‌توانند خود در مورد این که چه چیزهایی را می‌توان به اشتراک دیگران گذاشت، تصمیم بگیرند.

شبکه اجتماعی فیسبوک حدود یک ماه است با این جنجال روبرو شده که اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر آن به صورت نادرست توسط «کمبریج آنالیتیکا» جمع‌آوری شده و مورد استفاده سیاسی قرار گرفته است. آخرین برآوردها نشان می‌دهد اطلاعات حدود ۸۷ میلیون کاربر تحت تاثیر قرار گرفته است.

زاکربرگ روز سه شنبه به قانونگذاران گفت از آنچه رخ داده است عذرخواهی می کنم و افزود «این یک اشتباه بزرگ و اشتباه من بود و متأسفم. من فیسبوک را بنا کردم، من آن را اداره می‌کنم و من مسئول آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد هستم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پل رایان: قصد ندارم در انتخابات آینده مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کنم

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد ندارد در انتخابات آینده کنگره شرکت کند و می‌خواهد سال آینده بازنشسته شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نماینده ایالت ویسکانسن از حزب جمهوریخواه به خبرنگاران در شهر واشنگتن گفت تصمیمش شخصی است.

پل رایان با بیان این که هر چه داشته را برای این کار گذاشته است، گفت نمی‌خواهد فرزندانش تنها با دیدن پدرشان طی تعطیلات آخر هفته بزرگ شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، وی تصمیم خود را ابتدا در جلسه صبح چهارشنبه جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان مطرح کرد و بعد با خبرنگاران در میان گذاشت.

پل رایان برای نخستین بار در انتخابات سال ۱۹۹۸ میلادی، به همراه اریک کانتور و کوین مک‌کارتی، از ویسکانسن به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت.

وی در سال ۲۰۱۵، و به دنبال بازنشستگی جان بینر جمهوریخواه از ریاست مجلس نمایندگان، به این مقام رسید.

انتخابات کنگره قرار است در ماه نوامبر ۲۰۱۸ (پائیز ۱۳۹۷) برگزار شود و دوره کنونی نمایندگی آقای رایان اوایل ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید.

تصمیم این عضو ارشد ۴۸ ساله کنگره آمریکا، می‌تواند بر تردیدها در مورد موفقیت جمهوریخواهان در حفظ اکثریت کنونی خود در مجلس بیافزاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی مالباختگان یک موسسه اعتباری در اهواز

جمعی از مالباختگان موسسه اعتباری آرمان وحدت اهواز در برابر ساختمان موسسه اعتباری ملل تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان روز چهارشنبه با سر دادن شعارهایی خواستار برگشت سرمایه های خود شدند.

چندین موسسه مالی و اعتباری در دوسال اخیر به علت نبود بودجه کافی و قرار گرفتن در آستانه ورشکستگی از پرداخت سرمایه‌های مردم عاجز شده‌اند.

دولت نیز از تضمین سرمایه‌های آنان در برخی موسسات سرباز زده و موسسات مذکور را فاقد مجوز دانسته است. به همین دلیل گروهی از مردم به سوی خرید سکه و ارز روی آورده‌اند.

کارشناسان اگرچه علل متعددی را در بحران این روزهای ارز دخیل می دانند اما به هجوم مردم به این بازار به عنوان یکی از دلایل آشفتگی بازار ارز اشاره می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار به خطوط هواپیمایی در مورد حمله احتمالی به سوریه

مقامات هوافضای اروپا به هواپیماهای مسافری و تجاری در مورد سفر به آسمان نزدیک سوریه در روزهای آینده هشدار داده اند. هشدار آن ها به خاطر احتمال عملیات نظامی علیه نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است.

مقامات اروپایی به برنامه ریزان شرکت های هواپیمایی پیامی فوری فرستاده اند، با این مضمون که شرکت های هواپیمایی باید احتمال حملات هوایی یا موشکی به سوریه را در نظر بگیرند.

مقامات آمریکایی با متحدان جهانی خود در مورد پاسخ نظامی دسته جمعی به سوریه در پاسخ به احتمال استفاده دمشق از گاز سمی در حمله به یک شهر تحت اشغال شورشیان، مشورت کرده اند.

در یک متن هشدار که در تارنمای «یوروکنترل» منتشر شده گفته می شود که در ظرف ۷۲ ساعت آینده ممکن است حملات هوا به زمین، یا با موشک های کروز به سوریه صورت گیرد که احتمالا موجب اخلال در ابزارهای ناوبری خواهد شد، بنابراین احتیاط لازم باید انجام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گام بزرگ پژوهشگران در مسیر درمان بیماری نابود کننده اعصاب حرکتی

کاپیتان سابق تیم بیسبال بوستون کالج که به بیماری مرگبار و فلج کننده ای.ال.اس مبتلا شد.

پژوهشگران علوم زیستی اعصاب در کینگز کالج لندن گام بزرگی را به سوی ترمیم ژن‌های بیماری ای ال اس (ALS) و سایر بیماری‌هایی که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم اعصاب حرکتی می‌شوند، برداشته‌اند.

ای-ال-اس (ALS) یا آمیوتروفی لترال اسکلروزیس، همان بیماری است که استیون هاوکینگ، کیهان شناس برجسته به آن مبتلا بود و به واسطه آن کنترل ارادی کلیه عضلات حرکتی و راه رفتن و بلعیدن و حرف زدن را تا آخر عمر از دست داده بود. این بیماری معمولا جان افراد را ظرف چند سال کوتاه می گیرد اما استیون هاوکینگ مدتی طولانی به آن مبتلا بود.

دنی بی یرد، نیز به فرم ارثی ای-ال-اس (ALS) یا بیماری لو گهریگ مبتلا است و به خاطر می آورد که خواهر و برادرش در اثر عوارض این بیماری در جوانی جانشان را از دست دادند.

دنی بی یرد درباره این موضوع گفت: «وحشت کرده بودم. چون می‌دانستم همین سرنوشت در انتظار من است. من به برادرم خیلی نزدیک بودم و شاهد پیشرفت بیماری و مرگ دردناک او بودم، اما هیچ وقت دلم نمی خواست به آن فکر کنم.»

با این‌همه و به رغم تلاش دنی در فراموش کردن بیماری، روزی که پاهایش ضعیف شد و از حرکت افتاد، پزشک معالجش به او گفت او نیز مانند خواهر و برادرش، ژن معیوب SOD1 را دارد و بدنش نمی‌تواند پروتئین لازم برای حفاظت از رشته‌های عصبی را بسازد و به جای آن یک پروتئین سمی تولید می‌کند.

پزشک به او توصیه کرد که به کینگز کالج لندن برود و در پروژه تحقیقاتی درمان با الیگونوکلئوتید، برای بیماری‌های نورو دژنراتیو شرکت کند.

پرفسور کریستوفر شاو از کینگز کالج لندن توضیح داد: «زنجیره ژن‌ها در داخل هسته سلول قرار دارد و پروتئین در فضای داخلی سلول، بین غشاء و هسته قرار می‌گیرد. اما همه پروتئین‌ها بر اساس دستورالعملی که در هسته سلول است و توسط یک پروتئین پیام رسان ساخته می‌شوند و نقش همه این عوامل، در بروز بیماری به یک اندازه مهم است.»

در افراد مبتلا به ای-ال-اس (ALS) و سایر بیماری‌های نورو دژنراتیو که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم اعصاب حرکتی، و فلج مرکزی و محیطی می‌‌شوند، ژن‌های هسته سلول معیوب است و دستورالعمل غلطی برای ساخت پروتئین به بیرون می‌فرستد.

پرفسور کریستوفر شاو گفت: «مشکل این است که پروتئین تولید شده سمی است و دسترسی به هسته سلول و زنجیره ژنی هم بسیار مشکل است. به همین دلیل ما تحقیقات مان را روی آن پروتئین پیام رسان متمرکز کرده‌ایم و با شیوه اصلاح ژنی که استفاده می‌کنیم، واسطه پیام رسان را از بین می‌بریم و جلوی ساخت پروتئین سمی را می‌گیریم.»

SOD1 یا ژن معیوبی که در این تحقیق با اولگونوکلئوتید مهار شده است یکی از ۱۳ ژن شناخته شده در بروز بیماری های نورو دژنراتیو، و از خطرناکترین آنهاست که بصورت ارثی منتقل می‌شود و موجب مرگ سریع مبتلایان می‌شود.

تیم تحقیقات کینگز کالج لندن، امیدوار است پس از پایان موفق این مرحله، پژوهش را با مطالعه روی سایر ژن‌های این گروه تکمیل کنند. مرحله تکمیلی این کار آزمایی به منظور تایید داروی ترمیم ژن معیوب، تا پایان سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سپنتا نیکنام تا حل شدن مشکل اقلیت‌ها برای حضور در انتخابات، به شورای شهر یزد نمی‌رود

سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد که بر اساس حکم دیوان عدالت اداری به مدت شش ماه از کار معلق شده، گفته است که حتی اگر حکم تعلیق موقت او لغو شود، تا زمانی که مشکل اقلیت‌ها برای حضور در انتخابات از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام حل نشود به شورای شهر باز نمی‌گردد.

بر اساس قانون، حکم تعلیق شش ماهه سپنتا نیکنام چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه به پایان می رسد و از آنجا که مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز درباره اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان مبنی بر امکان حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها اظهارنظر نکرده است، وضعیت آقای نیکنام در هاله‌ای از ابهام است.

سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت این شورا درآمد، اما هنگامی که در انتخابات سال ۱۳۹۶ بار دیگر با رای مردم یزد به عنوان نفر هفتم شورا برگزیده شد، شورای نگهبان حضور غیرمسلمانان در مناصب کشور را «خلاف شرع» تشخیص داد و خواستار جلوگیری از حضور او در شورای شهر یزد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده پلیس تهران از بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز خبر داد

صف متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی ها در تهران

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۱۲ نفر به عنوان «اخلالگر» بازار ارز به همراه وجوه نقد بازداشت شده‌اند.

حسین رحیمی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین گفت که این افراد با رصدهای سایبری شناسایی شدند و تحقیقات در حال انجام است.

حسین رحیمی همچنین گفت که با هماهنگی بانک مرکزی صرافی های فاقد مجوز پلمپ خواهند شد و تا کنون ۱۶ صرافی پلمپ شده اند.

اعلام بازداشت این ۱۲ نفر یک روز پس از اطلاعیه بانک مرکزی ایران درباره نرخ جدید ارز صورت گرفت. این اطلاعیه که پس از صعود نرخ دلار در بازار آزاد ارز به حدود ۶ هزار تومان منتشر شد، از تصمیم دولت برای تک نرخی کردن ارز خبر داد.

بانک مرکزی در اطلاعیه خود نرخ هر دلار آمریکا را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و خرید و فروش دلار با هر قیمتی به جز آن را غیرقانونی خواند. بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز، قاچاق محسوب می شود، نگهداری ارز معادل ۱۰ هزار یورو نیز غیرقانونی است و دارندگان چنین مبلغی تا پایان فروردین فرصت دارند که پول خود را در حساب ارزی یکی از بانکها سپرده گذاری کنند.

با وجود اعلام بانک مرکزی مبنی بر ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی در صرافی‌های مجاز، روز سه‌شنبه کسانی که در صف‌های طولانی مقابل صرافی ها منتظر دریافت ارز بودند دست خالی بازگشتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که صرافی‌های مجاز به متقاضیان اعلام کردند که ارز دولتی نرسید و دلار برای فروش نداشتند.

اما گزارش‌ها از بازار ارز تهران در روز چهارشنبه حاکی از آن است که با وجود حضور ماموران پلیس، برخی از دلالان دستفروش همچنان به فروش دلار آزاد ادامه می‌دهند. خبرگزاری‌های داخلی ایران نرخ فروش دلار آزاد توسط این دلالان را بین ۵۰۲۰ تا ۵۵۰۰ اعلام کردند.

از سوی دیگر، در پی اعلام ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت، شاخص بورس تهران روز چهارشنبه برای دومین روز پیاپی، افت کرد. این در حالیست که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران تاثیر تصمیمات ارزی دولت در دو روز گذشته را مثبت دانست.

ارز مسافرتی، هزار یورو

در تحولی دیگر در خرید و فروش ارز در ایران، بانک مرکزی روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که میزان فروش مجاز ارز به مسافران خارج از کشور، ۱۰۰۰ یورو برای یک بار در سال است. این ارز در فرودگاه و پیش از خروج از کشور تحویل داده می شود.

راه حل مکارم شیرازی: اعدام «چند مهره اصلی دلال ارز»

در همین حال، با توجه به شوک بازار ارز در روزهای اخیر و همزمان با اعلام بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز، آیت الله مکارم شیرازی خواهان اعدام عده‌ای شده که از آنان به عنوان «چند مهره اصلی دلال ارز» یاد کرده است. او خواستار برخورد قاطع با افرادی که آنها را مفسد اقتصادی خواند، شد.

او گفت با این کار سایرین حساب خود را می دانند.​

دلایل افزایش نرخ ارز

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

آقای شجاعی که چندی پیش در پی عبور قیمت ارز از ۵۱۰۰ تومان با صدای آمریکا گفت و گو کرد، مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

او همچنین گفت که تصمیم دولت در تزریق حجم زیاد ارز به بازار برای پایین آوردن نرخ دلار، اشتباه بود چرا که ذخایر ارزی کشور را خالی کرد و نرخ ارز دوباره بالا رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط یک هواپیمای نظامی در الجزایر بیش از ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت

سقوط یک هواپیمای نظامی در یک زمین زراعی در شمال الجزایر موجب مرگ بیش از ۲۵۰ نفر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک اطلاعیه وزارت دفاع الجزایر گزارش داده است در سقوط هواپیما ۲۵۷ نفر کشته شده اند. این هواپیما حامل سربازان و خانواده های آنها بود.

حادثه روز چهارشنبه، ۲۲ فروردین زمان کوتاهی پس از برخاستن هواپیما از روی باند فرودگاهی در جنوب پایتخت رخ داد.

یک سخنگوی آژانس حراست غیرنظامی گفت که هواپیمای حامل سربازان، راهی یک پایگاه نظامی بود. به گفته سخنگو، این هواپیمای نظامی ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

وزارت دفاع الجزایر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل سانحه روشن نیست و تحقیق پیرامون آن آغاز شده است. این وزارتخانه میزان تلفات را اعلام نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه قطعنامه آمریکا در مورد سوریه را وتو کرد؛ قطعنامه خودش رأی نیاورد

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رأی گیری بر سر قطعنامه های پیشنهادی آمریکا و روسیه در مورد سوریه

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر سه‌شنبه برای بررسی اوضاع سوریه به دنبال حمله شیمیایی که گفته می شود چند روز پیش در حومه دمشق صورت گرفت، و رأی گیری در مورد قطعنامه های پیشنهادی آمریکا و روسیه تشکیل جلسه داد.

روسیه بار دیگر قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده را، که مورد حمایت اکثریت اعضای شورای امنیت بود، وتو کرد. این در حالی است که قطعنامه پیشنهادی روسیه تنها ۶ رأی موافق داشت و به حدنصاب ۹ رأی موافق برای تصویب نرسید.

دوازده عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رأی مثبت دادند، روسیه و بولیوی با آن مخالفت کردند، و چین رأی ممتنع داد. با توجه به این که این قطعنامه به حدنصاب لازم برای تایید رسید، در نهایت روسیه آن را وتو کرد.

نشست امروز با سخنرانی نماینده‌های پنج عضو دائم شورای امنیت – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین – آغاز شد و نماینده فرانسه به عنوان نخستین سخنران، حمله شیمیایی روز شنبه در دوما نزدیک دمشق را «وحشیانه» خواند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سپس در سخنانی گفت، ما دیروز توافق کردیم که این شورا باید در برابر حمله شیمیایی روز شنبه در منطقه تحت کنترل مخالفان بشار اسد در غوطه شرقی و کشتار غیرنظامیان، واکنش نشان دهد.

خانم هیلی گفت برای هفته‌ها ما با هر یک از هیات‌های مختلف شورای امنیت رایزنی کردیم و هر کدام نظرات خود را در باره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه مطرح کردند و به این نتیجه رسیدیم بطور کامل در برگیرنده همه جوانب نیست.

وی، با بیان این که ما جزئیاتی را به آن درباره ساز و کار جدید تحقیقات مشترک بین‌المللی در سوریه اضافه کردیم، گفت آمریکا خواستار انتخاب و گزینش بازرسان بین‌المللی برای این منظور نیست و روسیه نیز نباید چنین درخواستی را مطرح کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از سخنان خود در نشست امروز، از خواسته‌های روسیه در مورد نحوه بررسی حملات شیمیایی در سوریه انتقاد کرد و گفت با اجرای این خواسته‌ها، تحقیقات بین‌المللی نمی‌تواند بی‌طرف باشد.

پس از خانم هیلی، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه سخنرانی کرد و از قطعنامه پیشنهادی کشورش، که اواخر اسفند ماه در مورد نحوه آغاز دور جدید تحقیقات بین‌المللی درباره حملات شیمیایی صورت گرفته در سوریه ارائه شده بود، دفاع کرد.

نماینده بریتانیا نیز، با اشاره به تلاش‌‌های سال گذشته شورای امنیت برای تحقیق درباره حمله شیمیایی روستای خان شیخون در استان شمالی ادلب و مخالفت روسیه با تصمیمات اکثریت اعضا، از مسکو بابت وتوی قطعنامه‌های شورا انتقاد کرد.

کارن پیرس مخالفت روسیه با تصمیمات جامعه بین‌المللی را مایه شرمساری مسکو دانست.

روسیه پیش نویس یک قطعنامه دیگر را نیز برای رأی گیری به شورای امنیت ارائه کرده بود که آن هم حد نصاب لازم را کسب نکرد و رد شد. این قطعنامه خواستار اعزام کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به غوطه شرقی برای تحقیق بود.

نماینده بریتانیا درباره دلیل مخالفت خود با این قطعنامه گفت، تیم تحقیقاتی سازمان منع تسلیحات شیمیایی قبلا آماده اعزام به سوریه شده و در عین حال این قطعنامه به تشکیل مرجعی برای شناسایی و معرفی عامل حمله شیمیایی اشاره نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات سه‌شنبه کشاورزان اصفهانی با شعار «مرگ بر دولت» به خاطر مشکل آب

این چندمین روز تظاهرات این کشاورزان برای حقآبه خود است.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه هم در اعتراض به بحران آب در این استان ایران تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

یک فیلم دیگر از این اعتراض

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه نیز شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در خوزستان با انتقاداتی مواجه شد. او از سوی مقام های محلی متهم شد که بر خلاف اظهارات علنی مبنی بر انتقال آب شرب به خوزستان، محرمانه به رئیس جمهوری نامه زده که آب آبریز کارون به دیگر آبریزها سرازیر شود.

اعتراضات بحران آب در خوزستان و اصفهان تنها سه ماه بعد از اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در حدود ۸۰ شهر ایران است که به خاطر بحران و فشار اقتصادی شکل گرفت اما حکومت جمهوری اسلامی ایران بعد از دو هفته با بازداشت هزاران نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر آن را سرکوب کرد.

واکنش به اعتراض ها در اصفهان در فضای مجازی

در روزهای اخیر اعتراض کشاورزان در فضای مجازی نیز بازتاب هایی داشته است.

برخی از این واکنش ها را در زیر بخوانید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر شد

گلرخ ایرایی، فعال مدنی و حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که گلرخ ایرایی، فعال مدافع حقوق بشر زندانی که در بیمارستان بستری شده است، را فورا آزاد کند.

در بیانیه که روز سه شنبه ۲۱ فروردین در وبسایت دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی در روز سوم آوریل، ۱۴ فروردین، ظاهراً در پی مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذا از زندان به بیمارستان منتقل شد و مقامات شش روز بعد به خانواده‌ او اجازه‌ ملاقات دادند.

دیده‌بان حقوق بشر با غیرعادلانه خواندن محاکمه خانم ایرایی گفته است که او سه سال پیش «بنا به اتهاماتی که صرفاً متوجه فعالیت مسالمت‌آمیز او می‌شد» به شش سال زندان محکوم شد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر گفت: «مقامات ایران ظاهراً آن‌قدر از مدافعان حقوق بشر احساس تهدید می‌کنند که آنها را برای چندین سال زندانی می‌کنند». او اضافه کرد: «ایران باید به جای بدتر کردن شرایط زندان به خواسته‌های مدافعان حقوق بشر مبنی بر حقوق و آزادی‌های بیشتر برای همه‌ شهروندان گوش دهد.»

مقامات قضایی ایران در دی ماه امسال خانم ایرایی و آتنا دائمی، یک مدافع حقوق بشر دیگر را از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل کردند که مشهور است شرایطی بدتر از اوین دارد. خانواده‌ دائمی و ایرایی گزارش داده‌اند که این دو فعال در ۱۳ بهمن در اعتراض به انتقالشان از اوین دست به اعتصاب زدند. خانم دائمی ۲۳ روز بعد اعتصاب غذا را پایان داد، اما ایرایی اعتصابش را تا زمان انتقال به بیمارستان در ۱۴ فروردین ادامه داد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی سرانجام ۲۰ فروردین به پدر گلرخ ایرایی اجازه دادند تا در بیمارستانی در تهران از او ملاقات کند. این ملاقات حدود یک ساعت طول کشیده است، و مشخص بوده است که ایرایی وزن زیادی از دست داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است که هیچ چیزی مبنی بر ارتکاب جرم توسط خانم ایرایی وجود ندارد و نگه داشتن او پشت میله‌های زندان غیرقانونی است.

پیشتر، عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار آمریکا به شرکت‌های اروپایی درباره داد و ستد با ایران

ساختمان خزانه داری آمریکا

آمریکا ضمن استقبال از تلاش برخی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که ادامه داد و ستد با ایران در نهایت به افزایش بی‌ثباتی در منطقه منتهی می‌شود.

سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، سه شنبه ۲۱ فروردین گفت که واشنگتن از تلاش تعدادی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم علیه ایران حمایت می‌کند.

خانم مندلکر که در لندن و پیش از دیدار با مقام‌های بریتانیایی سخن می گفت، توضیح داد که ایران از درآمد حاصل از تجارت با شرکت‌های اروپایی برای حمایت از حزب الله لبنان، حماس و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده می کند و آنها که به رغم تحریمها با ایران تجارت و معامله می‌کنند به طور غیرمستقیم از فعالیت‌های این گروه‌ها در خاورمیانه حمایت می‌کنند.

این در حالی است که تلاش ماه گذشته فرانسه، بریتانیا و آلمان به منظور قانع کردن سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران با ناکامی روبرو شده است.

آمریکا و متحدان آن در منطقه، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را نگران کننده و ناقض قطعنامه شورای امنیت و توافق هسته‌ای می دانند. آمریکا و برخی از کشورهای منطقه همچنین اقدامات سپاه پاسداران در کشورهای منطقه را بر هم زننده ثبات و امنیت منطقه می‌دانند.

طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده تحریم‌های متعددی را علیه افراد حقیقی و برخی نهادهای مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرده و از همپیمانان اروپایی خود نیز خواسته است تا برای توقف برنامه موشکی و اصلاح توافق اتمی به ایران فشار وارد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش فشارها بر نخست وزیر بریتانیا برای مشارکت در اقدام نظامی در سوریه

ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از انجام حمله شیمیایی در نزدیکی پایتخت سوریه، چهره‌های شاخص سیاسی بریتانیا از ترزا می نخست وزیر آن کشور خواستند علیه رژیم بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق دست به اقدام نظامی بزند.

بر اساس گزارش‌های منابع محلی، بر اثر حمله روز شنبه علیه شورشیان مخالف اسد در دوما در منطقه غوطه نزدیک دمشق، که گفته می‌شود از گاز اعصاب در آن استفاده شده است، دست کم ۴۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

این حمله با انتقاد تند آمریکا و متحدان آن – که خواستار پیگیری موضوع و پاسخگو کردن عاملان حمله هستند - روبرو شد. آنها نیروهای دولتی سوریه و حامیان اصلی‌شان، یعنی روسیه و ایران، را مسئول این حمله شیمیایی می‌دانند.

در همین حال، فشارها در داخل بریتانیا بر ترزا می برای حمایت از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که گفته است به زودی برای انجام یک «اقدام مقتدرانه» علیه رژیم بشار اسد تصمیم خواهد گرفت، افزایش یافته است.

نخست وزیر پیشین بریتانیا، که در حمله نظامی سال ۲۰۰۳ ائتلاف آمریکا علیه عراق مشارکت داشت، روز سه شنبه هشدار داد که اگر اقدامی علیه دولت سوریه صورت نگیرد، شاهد حملات شیمیایی بیشتری در آن کشور خواهیم بود.

تونی بلر در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی گفت، مهم است این نکته را درک کنیم که اگر کاری علیه رژیم اسد و حامیان خارجی آن یعنی روسیه و ایران انجام ندهیم، آنها جسورتر می شوند و دست به جنایات بیشتر در سوریه خواهد زد.

وی در ادامه تاکید کرد اگر واشنگتن بخواهد اقدامی انجام دهد، لندن باید در کنار آن باشد.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ وزیر خارجه پیشین بریتانیا از حزب محافظه‌کار نیز در یادداشتی در روزنامه تلگراف که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داده است که عدم دخالت در سوریه «هزینه وحشتناکی» به دنبال خواهد داشت.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، که به سوئد سفر کرده است، دوشنبه شب در سخنانی حمله شیمیایی چند روز پیش در دومای سوریه را یک «حمله وحشیانه» توصیف کرد و ضمن محکوم کردن آن گفت عاملان حمله باید پاسخگو شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آریزونا نیروهای گارد ملی را به مرز آمریکا با مکزیک اعزام می کند

ایالت آریزونا در غرب آمریکا ۲۲۵ نفر از نیروی گارد ملی را به مرز آمریکا با مکزیک اعزام می کند. به گفته داگ دوسی، فرماندار آریزونا این نیروها در نزدیکی شهر توسان که در آنجا دیوار مرزی بین دو کشور وجود ندارد مستقر خواهند شد.

داگ دوسی، فرماندار ایالت آریزونا گفت: «باید بگویم چنین چیزی در دوره پرزیدنت اوباما و پرزیدنت بوش هم رخ داده است. بنابراین اگر پرزیدنت ترامپ هم نیروهای گارد ملی را فرا بخواند، رویداد جدید و منحصری نیست. این واکنشی است به افزایش شمار مهاجران از یک سال به سال دیگر است.»

نیومکزیکو و کالیفرنیا، دو ایالت مرزی دیگر آمریکا هنوز به اعزام نیروهای گارد ملی به نواحی مرزی اقدام نکرده اند هرچند فرماندار نیومکزیکو می گوید آن ایالت نیز از نگهبانان مرزی گارد ملی در مرزهایش با مکزیک استفاده خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ ایالت های مرزی آمریکا را بمنظور توقف سیل ورود مهاجران غیرقانونی از مکزیک به استفاده از نیروهای گارد ملی فرا خوانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر جاسوس سابق روسیه از بیمارستان مرخص شد

محلی که جاسوس سابق روسیه و دخترش در آن در وضعیتی وخیم پیدا شدند

دختر جاسوس سابق روس که به همراه پدرش در بریتانیا با گاز اعصاب مسموم شده بود از بیمارستان مرخص شد.

یولیا اسکریپال، و پدرش سرگئی اسکریپال، در چهارم ماه مارس در شهر سالزبری بر روی یک نیمکت از حال رفته و به بیمارستان منتقل شدند. هر دو نفر برای هفته ها در وضعیت بحرانی در بیمارستان مورد مراقبت و مداوا قرار گرفتند.

دولت بریتانیا روسیه را به دست داشتن در مسمومیت اسکریپال ها با استفاده از گاز اعصاب متهم کرد. مسکو اما دست داشتن در مسمومیت آنها را رد می کند.

پزشکان بیمارستان سالزبری اخیرا اعلام کردند سرگئی اسکریپال نیز از وضعیت بحرانی خارج شده و حالش رو به بهبود است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید وزیر دفاع آمریکا و امیر قطر بر اهمیت همکاری استراتژیک امنیتی

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا (چپ) و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در پنتاگون - ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه با امیر قطر، که برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و دیگر مقام‌های ارشد آمریکا به واشنگتن سفر کرده است، دیدار و درباره روابط استراتژیک امنیتی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

دانا وایت سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت، جیم متیس و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در این دیدار که در پنتاگون برگزار شد درباره منافع مشترک امنیتی آمریکا و قطر، از جمله کمپین مبارزه با داعش در عراق و سوریه، گفت‌وگو کردند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف همچنین درباره شورای همکاری خلیج فارس و اهمیت کاهش تنش‌ها بین اعضای آن، بطوری که همه شرکای آمریکا در منطقه بتوانند برای تامین امنیت و ثبات منطقه با یکدیگر همکار کنند، صحبت کردند.

به گفته دانا وایت، وزیر دفاع آمریکا و امیر قطر بار دیگر بر تعهد دو کشور در ادامه همکاری‌های امنیتی تاکید کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه ساخاروف به نماینده نرگس محمدی اهدا می‌شود

جایزه ساخاروف انجمن فیزیکدانان آمریکا، در سال ۲۰۱۷ به طور مشترک به نرگس محمدی از ایران و انجمن راوی کوچیمانچی Ravi Kuchimanchi از انجمن توسعه هند تعلق گرفته است.

نرگس محمدی، دانش آموخته فیزیک، مهندس و فعال و مدافع حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، دوران محکومیت ۱۶ ساله اش را در زندان می‌گذراند.

وبسایت جامعه فیزیکدانان آمریکا اعلام کرده است که این جایزه ۱۶ آوریل، ۲۷ فروردین اهدا می شود و دکتر نیره توحیدی استاد دانشگاه کالیفرنیا به نمایندگی از نرگس محمدی آن را دریافت خواهد کرد. وی طی مراسمی در روز دوشنبه پیام نرگس محمدی را قرائت خواهد کرد.

در بیانیه انجمن فیزیکدانان آمریکا آمده که این جایزه به دلیل رهبری نرگس محمدی در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی‌قید و شرط او برای ترویج حقوق بشر و آزادی‌های مردم ایران اعطا می‌شود.

جایزه آندره ساخاروف، دانشمند و ناراضی مشهور روسی به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه ترویج حقوق بشر و دمکراسی در جهان فعالیت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای صنایع فن آوری چین خواستار حل اختلافات با واشنگتن از طریق سازمان تجارت جهانی شد

پرزیدنت ترامپ دیروز در توئیتی خواستار آن شد که چین با برداشتن موانع تجاری از سر راه کالاهای آمریکایی، برای حل مشکل سرقت در حوزه مالکیت معنوی نیزگام بردارد.

پرزیدنت ترامپ گفت در صورت لزوم میزان تعرفه بر کالاهای چینی به منظور کاستن از تراز بازرگانی میان دو کشور می تواند تا ۱۵۰ میلیارد دلار بالا برود.

در همین حال شورای صنایع فن آوری چین، در نامه ای به وزیر دارایی آمریکا، واشنگتن را به راهکاری سوای اعمال تعرفه برای حل اختلاف های تجاری با چین فراخواند.

این گروه در نامه امروز خود خطاب به استیو منوچن می گوید وضع و اعمال تعرفه ها جواب نخواهد داد و آمریکا بهتر است با اتکا به یک ائتلاف بین المللی، پکن را در محافلی نظیر سازمان جهانی تجارت به چالش بکشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا از شورای امنیت خواست قطعنامه سوریه را عصر سه‌شنبه به رأی‌ بگذارد

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته است عصر سه‌شنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و متحدانش را درباره حملات شیمیایی سوریه به رأی بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها در نیویورک، آمریکا درخواست کرده است که نشست رأی‌گیری شورای امنیت ساعت ۳ بعد از ظهر امروز تشکیل شود.

دولت ایالات متحده پیشتر حمله شیمیایی روز شنبه در دومای سوریه را، که منابع محلی می‌گویند دست کم ۴۰ کشته و ده‌ها مصدوم بر جای گذاشته است، به شدت محکوم کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست روز گذشته شورای امنیت، ضمن مسئول دانستن رژیم بشار اسد و دو حامی اصلی آن ، یعنی ایران و روسیه، از توزیع پیش نویس قطعنامه بین اعضا خبر داد.

نیکی هیلی گفت این قطعنامه خواستار فراهم شدن دسترسی بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به ساکنان دوما در غوطه شرقی، و انجام فوری تحقیقات حرفه‌ای و بی‌طرف در سوریه است.

در پیش‌نویس قطعنامه، که به رؤیت صدای آمریکا رسیده است، از «حمله شیمیایی ۷ آوریل ۲۰۱۸ در منطقه دوما در نزدیکی دمشق پایتخت جمهوری عربی سوریه» ابراز نگرانی عمیق شده است.

این قطعنامه، با اشاره به کنوانسیون بین‌المللی منع بکارگیری سلاح‌های شیمیایی، قطعنامه‌های مرتبط و اتهام‌های قبلی انجام حملات شیمیایی در سوریه، ازسرگیری تحقیقات بین‌المللی را ضروری می‌داند.

برای تصویب این قطعنامه در شورای ۱۵ نفره امنیت سازمان ملل متحد، دست کم ۹ رأی موافق – و همچنین وتو نشدن آن توسط یکی از پنج عضو دائم شورا – نیاز است.

از آنجا که مسکو، حامی اصلی دمشق، پیشتر چندین قطعنامه‌ شورای امنیت را برای حمایت از دولت بشار اسد وتو کرده است، این بار نیز احتمال وتوی آن توسط روسیه وجود دارد.

روسیه، به همراه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت هستند که از حق وتو برخوردار بوده و می توانند هر تصمیمی را به رغم موافقت اکثریت، رد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: سفر پرزیدنت ترامپ به آمریکای جنوبی به دلیل بحران سوریه لغو شد

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد پرزیدنت ترامپ سفر به آمریکای لاتین و شرکت در کنفرانس سران کشورهای قاره آمریکا را لغو کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده قرار بود اواخر هفته جاری به لیما پایتخت پرو، که میزبان نشست امسال سران کشورهای قاره آمریکاست، سفر کند.

سارا هاکبی ساندرز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، پرداختن به واکنش به حمله شیمیایی چند روز پیش در سوریه موجب لغو سفر او شده است.

به گفته او، «پرزیدنت ترامپ در هشتمین نشست سران کشورهای قاره آمریکا در لیما، پرو، حضور نخواهد یافت و به بوگوتا، کلمبیا، هم که از پیش برنامه ریزی شده بود، نخواهد رفت.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است، «به درخواست رئیس جمهوری، معاون ریاست جمهوری به این دو کشور خواهد رفت. رئیس جمهوری در آمریکا می‌ماند تا بر پاسخ به سوریه نظارت کند و تحولات جهانی را زیر نظر داشته باشد.»

نشست دو روزه لیما از ۱۳ آوریل آغاز می‌شود.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در مورد واکنش قاطع علیه سوریه در ارتباط با حمله شیمیایی ادعایی روز یکشنبه در منطقه غوطه زیر کنترل شورشیان که دست کم ۴۰ نفرکشته شدند هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا با فروش سلاح‌های پیشرفته به قطر موافقت کرد

وزارت خارجه ایالات متحده با فروش جنگ افزارهای ساخت آمریکا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به امیرنشین قطر موافقت کرد. پنتاگون می‌گوید سامانه جنگ افزارهای پیشرفته و دقیق بخشی از این توافق هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «آژانس همکاری امنیتی دفاعی» پنتاگون در بیانیه‌ای خبر داده است کنگره آمریکا با فروش ۵ هزار فروند موشک هدایت شونده نقطه زن از نوع پیشرفته، همراه با ابزارها و قطعات و خدمات مربوطه، موافقت کرده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز سه‌شنبه در کاخ سفید با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در مورد تحکیم روابط دو کشور و با تمرکز بر مسائل امنیتی و اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک زاکربرگ خطاب به قانونگذاران: به خاطر سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیس بوک پوزش می خواهم

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک روز سه شنبه در سنای آمریکا و در حضور جمعی از قانونگذاران درباره عملکرد این سایت شهادت علنی می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در بخشی از اظهاراتش خطاب به قانونگذران آمریکایی گفت از این که اطلاعات کاربران فیس بوک مورد سوءاستفاده قرار گرفت عذر می خواهم.

زاکربرگ پیشتر نیز به خاطر روشی که شرکت فیس بوک از اطلاعات میلیون ها کابر این شرکت استفاده کرده بود، عذرخواهی کرده بود.

مارک زاکربرگ قرار است روز سه شنبه در یک جلسه مشترک کمیته های قضایی و بازرگانی در شرکت کند و سپس در روز چهارشنبه نیز به جمع قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا برود.

رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا گفته است کاربران فیس بوک سزاوار آن هستند که بدانند چگونه اطلاعات آنها به اشتراک گذاشته می شود و چقدر این اطلاعات ایمنی دارد.

او همچنین گفت می خواهد با مدیرعامل فیس بوک راه های برقراری تعادل میان امنیت و نوآوری را بررسی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم تظاهرات اعتراضی کشاورزان اصفهانی همراه با حضور گسترده ماموران امنیتی

تصاویر و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی از وبسایت‌های خبری حاکی از آن است که جمعی از کشاورزان اصفهان، در میدان خوراسگان شهر اصفهان یک تجمع اعتراضی برپا کردند.

در این تجمع که روز دوشنبه ۲۰ فروردین برگزار شد، کشاورزان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

بنا به گزارشها امروز نیز تظاهرات کشاورزان اصفهان ادامه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG